"Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 15 маусымдағы № 77 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 маусымда № 20908 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 14.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19679 болып тіркелген, 2019 жылғы 9 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларда:
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Ақша-кредит саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2020 жылғы 14 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 15 маусымдағы
№ 77 қаулысына
1-қосымша
Ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға
1-қосымша
Банктің ұлттық және шетел валютасындағы қысқа мерзімді міндеттемелерінің тізбесі
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 июня 2020 года № 77. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2020 года № 20908
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 5.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и в целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19679, опубликовано 9 декабря 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах о минимальных резервных требованиях, утвержденных указанным постановлением:
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту денежно-кредитной политики в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 14 июля 2020 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 июня 2020 года № 77
Приложение 1
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Перечень краткосрочных обязательств банка в национальной и иностранной валюте
Номер балансового счета
Название балансового счета

2012
Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
2014
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары
2022
Шетелдік орталық банктердің талап ету бойынша салымдары
2023
Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары
2024
Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2034
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған қысқа мерзімді заемдар
2038
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек
2044
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қысқа мерзімді қарыздар
2048
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек
2054
Басқа банктерден алынған қысқа мерзімді қарыздар
2058
Басқа банктерден алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2064
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар
2068
Заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2112
Шетелдік орталық банктерден алынған овернайт қарыздары
2113
Басқа банктерден алынған овернайт қарыздары
2122
Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары
2123
Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдары
2124
Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдары
2125
Басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар
2130
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
2131
Басқа банктердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету (кепiлзат, кепiлақы) ретiнде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2132
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір айдан аспайтын)
2133
Басқа банктердің шартты салымдары
2134
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2135
Басқа банктердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2138
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2143
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2201
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы
2202
Кастодиан банктердің ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға ашқан ағымдағы шоттарындағы инвестицияланбаған қалдықтары
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап ету бойынша салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2210
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері

2012
Корреспондентские счета иностранных центральных банков
2013
Корреспондентские счета других банков
2014
Корреспондентские счета организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2022
Вклады до востребования иностранных центральных банков
2023
Вклады до востребования других банков
2024
Просроченная задолженность по вкладам до востребования других банков
2034
Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга
2038
Просроченная задолженность по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга
2044
Краткосрочные займы, полученные от международных финансовых организаций
2048
Просроченная задолженность по займам, полученным от международных финансовых организаций
2054
Краткосрочные займы, полученные от других банков
2058
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу, полученным от других банков
2064
Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2068
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу
2112
Займы овернайт, полученные от иностранных центральных банков
2113
Займы овернайт, полученные от других банков
2122
Срочные вклады иностранных центральных банков
2123
Краткосрочные вклады других банков (до одного месяца)
2124
Краткосрочные вклады других банков (до одного года)
2125
Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь
2130
Вклад, являющийся обеспечением обязательств других банков
2131
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств других банков
2132
Сберегательные вклады других банков (не более одного месяца)
2133
Условные вклады других банков
2134
Сберегательные вклады других банков (не более одного года)
2135
Просроченная задолженность по срочным вкладам других банков
2138
Просроченная задолженность по условным вкладам других банков
2143
Просроченная задолженность по сберегательным вкладам других банков
2201
Деньги государственного бюджета
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых банками-кастодианами добровольным накопительным пенсионным фондам и организациям, осуществляющим управление инвестиционным портфелем
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление

2211
Заңды тұлғалардың талап ету бойынша салымдары
2213
Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
2214
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2220
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары
2223
Заңды тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
2224
Клиенттердің талап ету бойынша салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2225
Клиенттермен өзге операциялар бойынша мерзімі өткен берешек
2226
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2228
Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар
2231
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2232
Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шоты
2240
Клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету (кепiлзат, кепiлақы) ретiнде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2243
Клинеттердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2245
Инвестициялық депозиттер
2551
Басқа банктермен есеп айырысулар
2552
Клиенттермен есеп айырысулар
2701
Корреспонденттік шоттар бойынша есептелген шығыстар
2702
Басқа банктердің талап ету бойынша салымдары бойынша есептелген шығыстар
2703
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған қарыздар бойынша есептелген шығыстар
2704
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша есептелген шығыстар
2705
Басқа банктерден алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстар
2706
Заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстар
2707
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепiлақы) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыстар
2709
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар
2711
Басқа банктердің овернайт қарыздары бойынша есептелген шығыстар
2712
Басқа банктердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар
2713
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар
2714
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар
2718
Клиенттердің ағымдағы шоттары бойынша есептелген шығыстар
2719
Клиенттердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар
2720
Клиенттердің талап ету бойынша салымдары бойынша есептелген шығыстар
2721
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар
2722
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша есептелген шығыстар

2211
Вклады до востребования юридических лиц
2213
Вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц
2214
Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года)
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2219
Условные вклады юридических лиц
2220
Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года)
2222
Вклады дочерних организаций специального назначения
2223
Вклад, являющийся обеспечением обязательств юридических лиц
2224
Просроченная задолженность по вкладам до востребования клиентов
2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2228
Указания, неисполненные в срок
2231
Просроченная задолженность по вкладам дочерних организаций специального назначения
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан
2240
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов
2243
Просроченная задолженность по сберегательным вкладам клиентов
2245
Инвестиционные депозиты
2551
Расчеты с другими банками
2552
Расчеты с клиентами
2701
Начисленные расходы по корреспондентским счетам
2702
Начисленные расходы по вкладам до востребования других банков
2703
Начисленные расходы по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга
2704
Начисленные расходы по займам, полученным от международных финансовых организаций
2705
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу, полученным от других банков
2706
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу
2707
Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов
2709
Начисленные расходы по сберегательным вкладам других банков
2711
Начисленные расходы по займам овернайт других банков
2712
Начисленные расходы по срочным вкладам других банков
2713
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков
2714
Начисленные расходы по условным вкладам других банков
2718
Начисленные расходы по текущим счетам клиентов
2719
Начисленные расходы по условным вкладам клиентов
2720
Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов
2721
Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов
2722
Начисленные расходы по вкладам дочерних организаций специального назначения

2723
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар
2724
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар
2727
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар
2730
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыстар
2731
Басқа операциялар бойынша есептелген шығыстар
2741
Алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
2742
Талап ету бойынша салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2743
Мерзімді салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2744
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2746
Шартты салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2747
Басқа банктердің және клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы
2748
Ағымдағы шоттар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2749
Басқа да мерзімі өткен сыйақы
2755
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері бойынша есептелген шығыстар
2855
Құжаттамамен есеп айырысулар бойынша кредиторлар
2865
Шығарылған электрондық ақша бойынша міндеттемелер
2891
Фьючерс операциялары бойынша міндеттемелер
2892
Форвард операциялары бойынша міндеттемелер
2893
Опцион операциялары бойынша міндеттемелер
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер
2899
Басқа туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер
Ескертпе: 2013, 2023, 2024, 2054, 2058, 2113, 2123, 2124, 2125, 2130, 2131, 2132, 2133, 2134, 2135, 2138, 2143, 2203, 2210, 2222, 2225, 2237, 2240, 2551, 2701, 2702, 2705, 2707, 2709, 2712, 2713, 2714, 2722, 2727, 2730, 2731, 2741, 2742, 2743, 2744, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 және 2899 баланстық шоттарында көрсетілген міндеттемелер құрамынан басқа резидент банк, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алдындағы міндеттемелер алып тасталады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 15 маусымдағы
№ 77 қаулысына
2-қосымша
Ең төмен резервтік талаптар
туралы қағидаларға
3-қосымша
Банктің ұлттық және шетел валютасындағы ұзақ мерзімді міндеттемелерінің тізбесі
Баланстық шоттың нөмірі
Баланстық шоттың аты
2036
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған ұзақ мерзімді қарыздар
2046
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған ұзақ мерзiмдi қарыздар
2056
Басқа банктерден алынған ұзақ мерзiмдi қарыздар
2057
Басқа банктерден алынған қаржы лизингi
2066
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзiмдi қарыздар

2723
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов
2724
Начисленные расходы по сберегательным вкладам клиентов
2727
Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами
2730
Начисленные расходы по выпущенным в обращение ценным бумагам
2731
Начисленные расходы по прочим операциям
2741
Просроченное вознаграждение по полученным займам и финансовому лизингу
2742
Просроченное вознаграждение по вкладам до востребования
2743
Просроченное вознаграждение по срочным вкладам
2744
Просроченное вознаграждение по выпущенным в обращение ценным бумагам
2746
Просроченное вознаграждение по условным вкладам
2747
Просроченное вознаграждение по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков и клиентов
2748
Просроченное вознаграждение по текущим счетам
2749
Прочее просроченное вознаграждение
2755
Начисленные расходы по финансовым активам, принятым в доверительное управление
2855
Кредиторы по документарным расчетам
2865
Обязательства по выпущенным электронным деньгам
2891
Обязательства по операциям фьючерс
2892
Обязательства по операциям форвард
2893
Обязательства по опционным операциям
2894
Обязательства по операциям спот
2895
Обязательства по операциям своп
2899
Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами
Примечание: из состава обязательств, отраженных на балансовых счетах 2013, 2023, 2024, 2054, 2058, 2113, 2123, 2124, 2125, 2130, 2131, 2132, 2133, 2134, 2135, 2138, 2143, 2203, 2210, 2222, 2225, 2237, 2240, 2551, 2701, 2702, 2705, 2707, 2709, 2712, 2713, 2714, 2722, 2727, 2730, 2731, 2741, 2742, 2743, 2744, 2746, 2747, 2749, 2755, 2855, 2865, 2891, 2892, 2893, 2894, 2895 и 2899 исключаются обязательства перед другим банком-резидентом, а также Национальным Банком Республики Казахстан.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 июня 2020 года № 77
Приложение 3
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Перечень долгосрочных обязательств банка в национальной и иностранной валюте
Номер балансового счета
Название балансового счета
2036
Долгосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга
2046
Долгосрочные займы, полученные от международных финансовых организаций
2056
Долгосрочные займы, полученные от других банков
2057
Финансовый лизинг, полученный от других банков
2066
Долгосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций

Ескертпе: 2056, 2057, 2127, 2141, 2227, 2301, 2303, 2306 және 2745 баланстық шоттарда көрсетілген міндеттемелердің құрамынан басқа резидент банк, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алдындағы міндеттемелер алып тасталады.

Примечание: из состава обязательств, отраженных на балансовых счетах 2056, 2057, 2127, 2141, 2227, 2301, 2303, 2306 и 2745 исключаются обязательства перед другим банком-резидентом, а также Национальным Банком Республики Казахстан.