Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторын айқындау жөніндегі өлшемшарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2020 жылғы 14 шiлдедегi № 253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 15 шiлдеде № 20973 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 99-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 02.12.2022 № 397 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторын айқындау жөніндегі өлшемшарттар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің м.а.
М. Журебеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 14 шілдедегі
№ 253 бұйрығымен
бекітілген
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторын айқындау жөніндегі өлшемшарттар
Ескерту. Өлшемшарттары жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 02.12.2022 № 397 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторын айқындау жөніндегі өлшемшарттар (бұдан әрі – Өлшемшарттар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 99-бабының 5-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.

Об утверждении Критериев по определению оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 14 июля 2020 года № 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2020 года № 20973.
Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2020 года
В соответствии с пунктом 5 статьи 99 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 02.12.2022 № 397 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить прилагаемые Критерии по определению оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
и.о. министра М. Журебеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра энергетики
Республики Казахстан
от 14 июля 2020 года № 253
Критерии по определению оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам
Сноска. Критерии - в редакции приказа Министра энергетики РК от 02.12.2022 № 397 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Настоящие Критерии по определению оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 99 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".

2. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторы (бұдан әрі – Оператор) мынадай Өлшемшарттарға сәйкес келеді:
1) заңды тұлға – мемлекет акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жалғыз меншік иесі болып табылады;
2) тарату және (немесе) банкроттық сатысында болмау және (немесе) қайта ұйымдастыру және (немесе) жекешелендіру сатысында болмау;
3) электрондық сауда-саттықты, электрондық аукциондарды өткізуді ұйымдастыруда кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
4) электрондық аукционды ұйымдастыру және өткізу, сондай – ақ ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және қорғау процестерін автоматтандыруды қамтамасыз ететін, осы Өлшемшарттарға қосымшада көрсетілген Ақпараттандыру объектісіне қойылатын талаптарға сәйкес келетін меншікті ақпараттандыру объектісінің (бұдан әрі-ақпараттандыру объектісі) болуы.
Көмірсутектер бойынша
жер қойнауын пайдалану
құқығын беруге арналған
электрондық аукциондар
операторын айқындау
жөніндегі өлшемшарттарға
қосымша
Ақпараттандыру объектісіне қойылатын талаптар
Ақпараттандыру объектісі мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) веб-портал шешімі бар;
2) ашық бастапқы дерекқорды басқарудың еркін жүйесін пайдаланады;
3) ақпараттандыру туралы заңнамаға сәйкес өнеркәсіптік пайдалануға қабылдау туралы актісі бар;
4) ақпараттандыру туралы заңнамаға сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтардың оң нәтижесі бар акті бар;
5) ақпараттандыру туралы заңнамаға сәйкес техникалық құжаттамаға сараптамасы бар;
6) мемлекеттік жүйелермен және дерекқорлармен интеграцияланған, атап айтқанда:
рұқсаттар мен хабарламалар саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – құзыретті орган талап ететін лицензиялары және (немесе) рұқсат беру құжаттары бар заңды тұлғаларға қатысты;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді және тізілімде тіркелген филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – заңды тұлға (филиал, өкілдік) туралы тіркеу деректеріне, заңды тұлғаның үлестес тұлғалары туралы, заңды тұлғаны әрекетсіз заңды тұлға деп тану немесе оның қатысушыларының әрекетсіз заңды тұлғаларға қатысы туралы деректерге қатысты;
салықтық әкімшілендіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – аукциондарға қатысушылардың салық берешегі бойынша деректерге қатысты;
сәйкестендіру нөмірлерін қалыптастыруды және сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерін жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – жеке тұлғаларға қатысты;
Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы –ақпараттандыру объектісінде операциялар жасау кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны ақпараттандыру объектісін пайдаланушылардың пайдалануына қатысты;

2. Оператор электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам (далее – Оператор) соответствует следующим Критериям:
1) юридическое лицо – единственным собственником акций (долей участия в уставном капитале) которого является государство;
2) отсутствие нахождения на стадии ликвидации, и (или) банкротства и (или) реорганизации, и (или) приватизации;
3) наличие опыта работы не менее 3 (трех) лет в организации проведения электронных торгов, электронных аукционов;
4) наличие собственного объекта информатизации, обеспечивающего автоматизацию процессов организации и проведения электронного аукциона, а также сбора, хранения, обработки и защиты информации (далее – объект информатизации), соответствующего Требованиям к объекту информатизации, указанным в приложении к настоящим Критериям.
Приложение
к Критериям по определению
оператора электронных аукционов
на предоставление права
недропользования по углеводородам
Требования к объекту информатизации
Объект информатизации соответствует следующим требованиям:
1) имеет веб-портальное решение;
2) использует свободную систему управления базами данных с открытым исходным кодом;
3) имеет акт о приемке в промышленную эксплуатацию в соответствии с законодательством об информатизации;
4) имеет акт с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности в соответствии с законодательством об информатизации;
5) имеет экспертизу технической документации в соответствии с законодательством об информатизации;
6) имеет интеграции с государственными системами и базами данных, в частности:
государственным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в сфере разрешений и уведомлений – в отношении юридических лиц, имеющих требуемые компетентным органом лицензии и (или) разрешительные документы;
государственным органом, осуществляющим государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств, зарегистрированных в реестре – в отношении регистрационных данных о юридическом лице (филиале, представительстве), данных об аффилированных лицах юридического лица, о признании юридического лица бездействующим юридическим лицом или причастности его участников к бездействующим юридическим лицам;
государственным органом, осуществляющим налоговое администрирование – в отношении данных по налоговой задолженности участников аукционов;
государственным органом, осуществляющим формирование идентификационных номеров и ведение национальных реестров идентификационных номеров – в отношении физических лиц;
Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан – в отношении использования пользователями объекта информатизации электронной цифровой подписи при совершении операций в объекте информатизации;

7) техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулігіне 24 (жиырма төрт) сағат/аптасына 7 (жеті) күн жұмыс істейді;
8) ақпараттың толық немесе ішінара жоғалуын және дерекқорлардың тұтастығын бұзуды болдырмау үшін ақпараттандыру объектісінің бағдарламалық қамтылым пайдаланушының қателіктерін, техникалық ақаулар кезінде туындайтын қателіктерді және пайдаланушыға хабарламалар бере отырып, мәліметтер базасының қателіктерін өңдеуді қамтамасыз ететіндей етіп құрылады, онда келесі әрекеттер сипатталған;
9) ақпараттандыру объектісінің жұмысын бақылау модулінің болуы, оның ішінде:
пайдаланушыны сәйкестендіру (тану), аутентификациялау (түпнұсқалығын растау) және авторизациялау (өкілеттік беру);
ақпараттандыру объектісінің ресурстарына қол жеткізуді бақылау;
ақпараттандыру объектісінде болып жатқан оқиғаларды тіркеу және талдау;
ақпараттандыру объектісі ресурстарының тұтастығын бақылау;
10) ақпараттандыру объектісі аукционға әрбір қатысушының аукцион залына тең құқығының және қолжетімділігінің сақталуын қамтамасыз етеді. Аукционға қатысушылардың саны ақпараттандыру объектісінің өнімділігімен немесе аппараттық-бағдарламалық сипаттамасымен шектелмейді;
11) ақпараттандыру объектісінің бағдарламалық қамтылымы аукцион нәтижелері бойынша қалыптастырылған шығыс деректеріне өзгерістер енгізуге мүмкіндік бермейді;
12) ақпараттандыру объектісі сауда сессиялары бойынша оқиғаларды есепке алу журналында (бұдан әрі – оқиғалар журналы) орындалатын операцияның бірегей автоматты түрде берілетін нөмірін жүргізуді қамтамасыз етеді;
13) ақпараттандыру объектісі оқиғалардың, мынадай оқиғалар мен деректердің журналда тіркелуін қамтамасыз етеді:
аукцион ашу;
аукционды жабу;
аукционға қатысушыны сәйкестендіру;
аукционға қатысушының жүйеге кіру уақыты;
аукционға қатысушының жүйеден шығу уақыты;
аукционға қатысушының өтінім беру уақыты;
аукционға қатысушының өтінімді алу уақыты;
аукционға қатысушының өтінімді өзгерту уақыты;
аукционға қатысушының мәміле жасау уақыты;
жер қойнауы учаскесінің атауы;
қол қою бонусының мөлшері.
Тіркеу уақытының форматы – жыл, ай, күн, сағат, минут, секунд (кем дегенде 0,1 секунд дәлдікпен);
14) ақпараттандыру объектісі өткізілген аукциондар бойынша есеп деректерінің оқиғалар журналының мазмұнына қатаң сәйкестігін қамтамасыз етеді;
15) ақпараттандыру объектісінің деректерді өңдеу орталықтары байланыстың резервтік арналарымен және ақпараттандыру объектісінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ететін резервтік электрмен қоректендірумен қамтамасыз етіледі;
16) ақпараттандыру объектісі деректерді рұқсатсыз кіруден қорғауды қамтитын деректерді көп деңгейлі қорғауды қамтамасыз етеді – жүйеге кіру кезінде, оның ішінде электрондық-цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, кірген кезде пайдаланушыны аутентификациялау және сәйкестендіру рәсімдерін пайдалану, ақпаратты шифрлау рәсімдерінің болуы, пайдаланушылардың өкілеттіктеріне сәйкес олардың бірнеше түрінің болуын көздейтін деректерге көп деңгейлі қол жеткізу;

7) функционирует 24 (двадцать четыре) часа в сутки/7 (семь) дней в неделю за исключением технических перерывов;
8) во избежание полной или частичной потери информации и нарушения целостности баз данных, программное обеспечение объекта информатизации строится таким образом, чтобы обеспечивалась обработка ошибок пользователя, ошибок, возникающих при технических сбоях, и ошибок базы данных с выдачей сообщений пользователю, в которых описаны последующие действия;
9) наличие модуля контроля за работой объекта информатизации, в том числе:
идентификация (опознавание), аутентификация (подтверждение подлинности) и авторизация (присвоение полномочий) пользователя;
контроль доступа к ресурсам объекта информатизации;
регистрация и анализ событий, происходящих в объекте информатизации;
контроль целостности ресурсов объекта информатизации;
10) объект информатизации обеспечивает соблюдение равного права и доступа каждого участника аукциона к аукционному залу. Количество участников аукциона не ограничивается производительностью или аппаратно-программными характеристиками объекта информатизации;
11) программное обеспечение объекта информатизации не позволяет вносить изменения в выходные данные, сформированные по результатам аукциона;
12) объект информатизации обеспечивает ведение уникального автоматически присваиваемого номера выполняемой операции в журнале учета событий по торговым сессиям (далее – журнал событий);
13) объект информатизации обеспечивает регистрацию в журнале событий, следующих событий и данных:
открытие аукциона;
закрытие аукциона;
идентификация участника аукциона;
время входа в систему участника аукциона;
время выхода из системы участника аукциона;
время подачи заявки участником аукциона;
время снятия заявки участником аукциона;
время изменения заявки участником аукциона;
время совершения сделки участником аукциона;
наименование участка недр;
размер подписного бонуса.
Формат времени фиксации – год, месяц, день, час, минута, секунда (с точностью минимум до 0,1 секунды);
14) объект информатизации обеспечивает строгое соответствие данных отчета по проведенным аукционам содержанию журнала событий;
15) центры обработки данных объекта информатизации обеспечиваются резервными каналами связи и резервным электропитанием, обеспечивающим бесперебойную работу объекта информатизации;
16) объект информатизации обеспечивает многоуровневую защиту данных, включающую в себя защиту данных от несанкционированного доступа – использование процедур аутентификации и идентификации пользователя при входе в систему, в том числе с использованием электронно-цифровой подписи, наличие процедур шифрования информации, многоуровневый доступ к данным, предусматривающий наличие нескольких типов пользователей в соответствии с их полномочиями;

17) ақпараттандыру объектісі ақпаратты қорғаудың аппараттық және бағдарламалық құралдарын қолдануды қамтамасыз етеді;
18) мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпаратты (мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді түрде) беруді қамтамасыз етеді;
19) Оператор Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарда айқындалған өзге де талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.

17) объект информатизации обеспечивает применение аппаратных и программных средств защиты информации;
18) обеспечивает предоставление информации (в текстовом, графическом, аудиовизуальном виде) на государственном и русском языках;
19) Оператор обеспечивает соблюдение иных требований, определенных Едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832.