Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 938 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қыркүйекте № 21340 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 22 ақпандағы № 13 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 22.02.2022 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес күдікті операцияны айқындау белгілері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
2. Осы бұйрық 2020 жылғы 15 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасынының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 30 қыркүйегі
№ 938 бұйрығына
1-қосымша
Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидалары

Об утверждении Правил представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, и признаков определения подозрительной операции
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 938. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2020 года № 21340. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 22 февраля 2022 года № 13.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 22.02.2022 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий приказ вводится в действие с 15 ноября 2020 года.
В соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Признаки определения подозрительной операции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 15 ноября 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 сентября 2020 года № 938
Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу

1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беруінің бірыңғай тәртібін белгілейді.
2. Қаржы мониторингіне жататын операциялар бойынша қаржы мониторингі субъектілері қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) құжаттап тіркейді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысаны бойынша уәкілетті органға береді.
2-тарау. Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы Мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру
3. Қаржы мониторингі субъектілері беретін ақпарат уәкілетті органға "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қазақстандық банкаралық есептеулер орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникациялар желілері немесе уәкілетті органның веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қаржы мониторингі субъектілері электрондық тәсілмен берілетін ақпараттың XML пішімі нысаны бойынша ХМL форматында электрондық тәсілмен жіберіледі.
4. Қаржы мониторингі субъектісі ақпаратты осы Қағидалардың 3-тармағында көзделмеген тәсілмен берген жағдайда, уәкілетті орган аталған ақпаратты қарамай қайтарады.
5. Бағдарламалық қамтамасыз етуде немесе байланыс арналарында уәкілетті орган растаған техникалық қателердің туындау себебі бойынша Заңның 10-бабының 2-тармағында және 13-бабының 2-тармағында көрсетілген мерзімдер бұзылған жағдайда, егер қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы берілген ақпарат техникалық қателер жойылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданса, мұндай мәліметтер мен ақпарат белгіленген мерзімде жолданды деп есептеледі.
6. Қаржы мониторингі субъектілері қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың белгіленген нысанынан өзгеше және қаржы мониторингі субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылмаған ақпаратты берген жағдайда, уәкілетті орган ақпаратты өңдеуге қабылдамайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон) и устанавливают единый порядок представления субъектами финансового мониторинга в уполномоченный орган по финансовому мониторингу (далее - уполномоченный орган) сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу.
2. По операциям, подлежащим финансовому мониторингу, субъекты финансового мониторинга документально фиксируют и представляют в уполномоченный орган сведения и информацию об операции, подлежащей финансовому мониторингу, по форме сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - информация).
Глава 2. Предоставление субъектами финансового мониторинга сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу
3. Информация, представляемая субъектами финансового мониторинга, направляется в уполномоченный орган электронным способом в формате XML по форме Формата XML информации, предоставляемой электронным способом субъектами финансового мониторинга, согласно приложению 2 к настоящим Правилам посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" или веб-портала уполномоченного органа.
4. В случае представления субъектом финансового мониторинга информации способом, не предусмотренным пунктом 3 настоящих Правил, уполномоченный орган возвращает данную информацию без рассмотрения.
5. В случае нарушения сроков, указанных в пункте 2 статьи 10 и пункте 2 статьи 13 Закона, по причине возникновения технических ошибок в программном обеспечении или каналах связи, подтвержденных уполномоченным органом, данные сведения и информация об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, считаются направленными в установленный срок, если такая информация будет направлена не позднее одного рабочего дня после устранения технических ошибок.
6. Уполномоченный орган не принимает в обработку информацию в случае представления субъектами финансового мониторинга информации, отличной от установленной формы сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу, и не заверенной электронной цифровой подписью субъекта финансового мониторинга.

7. Уәкілетті орган қаржы мониторингі субъектілерінен ақпаратты алған сәттен бастап 4 (төрт) сағат ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшада белгіленген ҚМ-1 нысанының қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама нысаны бойынша ақпаратты қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) электрондық түрде жібереді.
8. Қаржы мониторингі субъектісі ақпараттың қабылданбағаны туралы хабарлама алған жағдайда, 24 (жиырма төрт) сағат ішінде (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) хабарламада көрсетілген ақпаратты қабылдаудан бас тартудың себептерін жою жөнінде шаралар қабылдайды және түзетілген ақпаратты уәкілетті органға жолдайды.
9. Қаржы мониторингі субъектісі бұрын ұсынылған және уәкілетті орган қабылдаған ақпаратқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, ауыстыруға жататын ақпарат анықталған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға бұрын ұсынылған ақпараттың орнына басқа ақпарат жібереді.
10. Ақпаратты толтыру барысында осы Қағидаларға 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес анықтамалық мәліметтер пайдаланылады.
3-тарау. Сарау салу бойынша ақпарат, мәліметтерді және құжаттарды беру
11. Уәкілетті орган ақпаратқа талдау жүргізу кезінде қаржы мониторингі субъектісіне осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу нысаны бойынша қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде электрондық тәсілмен сұрау салу жібереді.
12. Қаржы мониторингі субъектілері уәкілетті органнан қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салуды алған кезде уәкілетті органға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салудың қабылданғаны туралы хабарлама нысаны бойынша хабарлама жібереді.
13. Қаржы мониторингі субъектілері сұратылған ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды уәкілетті органға Заңның 10-бабының 3-1-тармағында белгіленген мерзімде осы Қағидалардың 3-тармағында айқындалған тәртіпке сәйкес осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салуға жауап нысаны бойынша электрондық тәсілмен жібереді.
14. Сұрау салуды өңдеу үшін қосымша уақыт талап етілетін жағдайларда, қаржы мониторингі субъектісі уәкілетті органға Заңның 10-бабы 3-1-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген мерзімді 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзарту туралы өтінішті "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қазақстандық банкаралық есептеулер орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының телекоммуникациялар желілері немесе уәкілетті органның веб-порталы арқылы осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу мерзімін ұзарту туралы өтініш нысаны бойынша жібереді.

7. Уполномоченный орган в течение 4 (четырех) часов с момента получения информации от субъектов финансового мониторинга направляет электронным способом извещение о принятии/непринятии информации (далее - извещение) по форме извещения о принятии или непринятии формы сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1, установленной приложением 3 к настоящим Правилам.
8. Субъект финансового мониторинга, в случае получения извещения о непринятии информации, в течение 24 (двадцати четырех) часов (за исключением выходных и праздничных дней) принимает меры по устранению причин отказа в принятии информации, указанных в извещении, и направляет в уполномоченный орган исправленную информацию.
9. Субъект финансового мониторинга, в случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в ранее представленную и принятую уполномоченным органом информацию, не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты обнаружения информации, подлежащей замене, направляет в уполномоченный орган информацию взамен ранее представленной.
10. При заполнении информации используются справочные сведения согласно приложениям 4, 5, 6 и 7 к настоящим Правилам.
Глава 3. Предоставление информации, сведений и документов по запросам
11. При проведении анализа информации уполномоченный орган направляет субъекту финансового мониторинга электронным способом запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов по форме запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
12. При получении запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов от уполномоченного органа субъекты финансового мониторинга направляют извещение в уполномоченный орган по форме извещения о принятии запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
13. Запрашиваемая информация, сведения и документы направляются субъектами финансового мониторинга в уполномоченный орган электронным способом в сроки, установленные пунктом 3-1 статьи 10 Закона, по форме ответа на запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов согласно приложению 10 к настоящим Правилам в соответствии с порядком, определенным пунктом 3 настоящих Правил.
14. В случаях, когда для обработки запроса требуется дополнительное время субъект финансового мониторинга направляет в уполномоченный орган обращение о продлении срока, указанного в части третьей пункта 3-1 статьи 10 Закона, не более чем на 10 (десять) рабочих дней по форме обращения о продлении срока по запросу на предоставление необходимой информации, сведений и документов согласно приложению 11 настоящих Правил посредством сетей телекоммуникаций республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" или веб-портала уполномоченного органа.

15. Заңның 10-бабының 3-2-тармағына сәйкес күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салуды өңдеу үшін ақша аударымдары жүйесінің операторынан мәліметтер мен ақпарат алу талап етілетін жағдайларда, қаржы мониторингі субъектісі уәкілетті органға Заңның 10-бабы 3-1-тармағының төртінші бөлігінде көрсетілген сұрау салу мерзімін 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзарту туралы өтінішті осы Қағидаларға 8-қосымшасына сәйкес қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу нысаны бойынша жібереді.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы мәліметтер
менақпарат беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысаны
Деректеме-нің №
Атауы
Мазмұны
1
2
3
1. Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы
мәліметтер мен ақпараттың нысаны (бұдан әрі – ҚМ-1 нысаны) туралы мәліметтер
1.1
ҚМ-1 нысанының нөмірі*
1. Нөмірі:
2. ҚМ-1 өзге нысанымен байланысы (бар болса):
2.1 ҚМ-1 байланыс нысанының нөмірі:
2.2 ҚМ-1 байланыс нысанының күні:
1.2
ҚМ -1 нысанының күні*
1.3
Құжаттың түрі (керегінің астын сызу керек)*
1. Жаңа хабар
2. Қабылданбаған хабарды түзету (түзетілетін хабардың № көрсете отырып)
3. Хабарды ауыстыруды сұрау (хабардың № көрсете отырып)
1.4
Операцияның жай-күйі (керегінің астын сызу керек)*
1. Жасалған (операцияның аяқталған уақыты)
2. Жасалмаған – өткізуден бас тарту
3. Жасалмаған – шешім қабылдау үшін
1.5
Хабарлама беру үшін негіздеме (керегінің астын сызу керек)*
1. Шекті сомаға тең немесе одан асады
2. Күдікті операция
3. Жолақ белсенді емес
4. Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесімен сәйкес келуі:
4.1. Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
4.2. Банк шотын пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру
4.3. Бағалы қағаздарды оқшаулау
4.4. Өзге операциялар жүргізуден бас тарту
4.5 Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бір бөлігін және сақтанушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тарту
5. Жолақ белсенді емес
6. Жолақ белсенді емес
7. Жолақ белсенді емес
8. Осындай зерделеу нәтижелерін тіркей отырып, қаржы мониторингінің субъектілері күдікті деп таныған, міндетті зерделеуге арналған операциялар.
9. Сипаттамалары терроризмді қаржыландырудың типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар.

15. В случаях, когда для обработки запроса, связанного с анализом подозрительной операции, требуется получение сведений и информации от оператора системы денежных переводов в соответствии с пунктом 3-2 статьи 10 Закона, субъект финансового мониторинга направляет в уполномоченный обращение о продлении срока запроса, указанного в части четвертой пункта 3-1 статьи 10 Закона, не более чем на 2 (два) рабочих дня по форме запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам
представления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма
Форма сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу
№ Реквизита
Наименование
Содержание
1
2
3
1
Сведения о форме сведений и информации об операции,
подлежащей финансовому мониторингу (далее - форма ФМ-1)
1.1
Номер формы ФМ-1*
1. Номер:
2. Связь с иной формой ФМ-1 (при
наличии):
2.1. Номер связанной формы ФМ-1:
2.2. Дата связанной формы ФМ-1:
1.2
Дата формы ФМ-1*
1.3
Вид документа (нужное выбрать)*
1. Новое сообщение
2. Корректировка непринятого
сообщения (с указанием номера
корректируемого сообщения)
3. Запрос замены сообщения (с
указанием номера сообщения)
1.4
Состояние операции (нужное выбрать)
1. Совершено (время завершения операции)
2. Не совершено – отказ в проведении
3. Не совершено – для принятия решения
1.5
Основание для подачи сообщения (нужное выбрать)*
1. Равна или превышает пороговую сумму
2. Подозрительная операция
3. Поле не активно
4. Совпадение с перечнем организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма:
4.1 Приостановление расходных операций по банковским счетам
4.2 Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета
4.3 Блокирование ценных бумаг
4.4 Отказ в проведении иных операций
4.5 Отказ в проведении операции по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения страхователем договора об оказании услуг брокерской деятельности
5. Поле не активно
6. Поле не активно
7. Поле не активно
8. Операции для обязательного изучения, признанные подозрительными субъектами финансового мониторинга, с фиксированием результатов такого изучения
9. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма

10. Сипаттамалары қылмыстық кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар
11. Жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесімен сәйкес келу:
11.1 Банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
11.2 Банк шотын пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру
11.3. Бағалы қағаздарды оқшаулау
11.4 Өзге операциялар жүргізуден бас тарту
11.5 Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бөлігін және сақтандырушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тартуға
11.6 "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 28 тамыздағы N 191-ІV Заңы (бұдан әрі – Заң) 12-1-бабы 6-тармағында көрсетілген операцияларды тоқтата тұруға жіберу
12. Іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту:
12.1 Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1) және 4) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкін болмаған жағдайда
12.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
12.3 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
13. Операцияны жүргізуден бас тарту:
13.1 Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 4) және 6) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкін болмаған жағдайда
13.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
13.3 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
14. Іскерлік қатынастарды тоқтату:
14.1 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
14.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда
2. ҚМ-1нысанын жіберген қаржы мониторингі субъектіcі туралы мәліметтер
2.1
Қаржы мониторингі субъектісінің коды*
2.2
Қаржы мониторингінің субъектісі*
1.1 Ұйымдастырушы нысан:
1.2 Атауы:
1.2.1 Тегі:
1.2.2. Аты:
1.2.3 Әкесінің аты (бар болса):
2.3
Деректеме белсенді емес
2.4
Жеке сәйкестендіру нөміріне/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН/БСН)*
2.5
Орналасқан мекенжайы

10. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов
11. Совпадение с перечнем организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения:
11.1 Приостановление расходных операций по банковским счетам
11.2 Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета
11.3 Блокирование ценных бумаг
11.4 Отказ в проведении иных операций
11.5 Отказ в проведении операции по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения страхователем договора об оказании услуг брокерской деятельности
11.6 Направление на приостановление операций, указанных в пункте 6 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон)
12. Отказ в установлении деловых отношений:
12.1 В случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1) и 4) пункта 3 статьи 5 Закона
12.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем
12.3 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма
13. Отказ в проведении операции:
13.1 В случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 4) и 6) пункта 3 статьи 5 Закона
13.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем
13.3 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма
14. Прекращение деловых отношений:
14.1 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем
14.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма
2. Сведения о субъекте финансового мониторинга, направившем форму
ФМ-1
2.1
Код субъекта финансового
мониторинга*
2.2
Субъект финансового
мониторинга*
1.1. Организационная форма:
1.2. Наименование:
1.2.1. Фамилия:
1.2.2. Имя:
1.2.3. Отчество (при наличии):
2.3
Реквизит не активен
2.4
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер (далее - ИИН/ БИН)*
2.5
Адрес местонахождения

1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
2.6
Жеке басын куәландыратын құжат (жеке тұлғалар үшін)*
2.6.1
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы (жеке тұлғалар үшін)*

1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село), за исключением городов республиканского значения и столицы:
4. Наименование улицы/проспекта/микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
2.6
Документ, удостоверяющий
личность (для физических лиц)*
2.6.1
Номер и серия документа,
удостоверяющего личность (для
физических лиц)*

1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
4.22
Байланыс телефонының нөмірі
4.23
Электрондық пошта
4.24
Нақты мекенжай (заңды тұлғалар үшін – орналасқан жерінің мекенжайы, жеке тұлғалар үшін
– тұратын жерінің мекенжайы)
1. Облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана):
2. Аудан:
3. Республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл):
4. Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы:
5. Үй нөмірі:
6. Пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда):
7. Пошталық индекс:
4.25
Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат
Ескертпе:
* деректеме міндетті түрде толтырылуы қажет
Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысанын толтыру бойынша түсініктеме
ҚМ -1 нысаны қазақ немесе орыс тілдерінде толтырылады.
ҚМ -1 нысаны бір ғана операция бойынша, сондай-ақ 2 (екі) қатысушыдан аспайтын (операция бойынша төлеуші және операция бойынша алушы) ақпаратты қамтуы тиіс.
1. Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысаны туралы мәліметтер
1.1 "ҚМ-1 нысанының нөмірі" деген деректемеде қаржы мониторингіне жататын операция туралы хабарламаның реттік сандық нөмірі көрсетіледі, ол туралы ақпарат Заңға сәйкес қаржы мониторингін жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі өзге де шараларды қолданатын мемлекеттік органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) ұсынылады. Қаржы мониторингіне жататын операцияның реттік сандық нөмірін қаржы мониторингі субъектісі өсу тәртібімен, "1" нөмірінен бастап сандық форматта, хабарларламамен ұсынылатын 1 (бір) күнтізбелік жылдың ішінде қалыптастырады:
"1. Нөмір" – ҚМ-1 нысанының нөмірі көрсетіледі.
"2. ҚМ-1 өзге нысанымен байланыс (бар болса)" – "1. Нөмір" жолағына қосымша ақпарат көрсетіледі:
"2.1. ҚМ-1 байланыс нысанының нөмірі" және "2.2. ҚМ-1 байланыс нысанының күні" – қаржылық мониторингке жататын басқа операциямен байланысты ҚМ-1 нысанының нөмірі мен күні көрсетіледі. Күні цифрлық форматта күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) көрсетіледі.
1.2 "ҚМ-1 нысанының күні" деген деректемеде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция туралы хабарды беру (жіберу) күні көрсетіледі. Хабардың күні цифрлық форматта күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) көрсетіледі.

1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы):
4. Наименование улицы/проспекта/микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
4.22
Номер контактного телефона
4.23
Электронная почта
4.24
Фактический адрес (для юридических лиц – адрес местонахождения, для физических лиц - адрес места проживания)
1. Область (в том числе городов республиканского значения и столицы):
2. Район:
3. Населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы):
4. Наименование улицы/проспекта/ микрорайона:
5. Номер дома:
6. Номер квартиры/офиса (при наличии):
7. Почтовый индекс:
4.25
Дополнительная информация об участнике операции
Примечание:
* реквизит обязателен для заполнения
Пояснения по заполнению Формы сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
Форма сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1 (далее - ФМ-1) заполняется на казахском или русском языках.
Форма ФМ-1 содержит информацию об одной операции, а также не более 2 (двух) участников (плательщик по операции и получатель по операции).
1. Сведения о Форме сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
В реквизите 1.1 "Номер формы ФМ-1" – указывается порядковый числовой номер сообщения об операции, подлежащей финансовому мониторингу, информация о которой представляется в государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в соответствии с Законом (далее - уполномоченный орган). Порядковый номер операции, подлежащей финансовому мониторингу, формируется субъектами финансового мониторинга в порядке возрастания, начиная с номера "1" в числовом формате, в течение 1 (одного) календарного года представления сообщений:
"1. Номер" – указывается номер формы ФМ-1.
"2. Связь с иной формой ФМ-1 (при наличии)" – указывается информация дополнительно к полю "1. Номер":
"2.1. Номер связанной формы ФМ-1" и "2.2. Дата связанной формы ФМ-1" – указываются номер и дата формы ФМ-1, связанные с настоящей операцией, подлежащей финансовому мониторингу. Дата указывается в цифровом формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
В реквизите 1.2 "Дата формы ФМ-1" – указывается дата передачи (отправки) сообщения об операции с деньгами и (или) иным имуществом. Дата сообщения указывается в цифровом формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).

1.1 "ҚМ-1 нысанының нөмірі*" және 1.2 "ҚМ -1 нысанының күні*" -деректемелері қаржы мониторингі субъектілерінің уәкілетті органға ұсынатын хабарларының әрбірі үшін бірегей болып табылады және қаржы мониторингі субъектісінің қателер табылған және ақпарат ұсыну туралы уәкілетті орган сұратулар жіберген жағдайда хабарды сәйкестендіру үшін пайдаланылады. Хабардың нөмірі мен күні операция туралы хабар уәкілетті органға алғаш рет жіберілген кезде анықталады.
1.3 "Құжат түрі" деген деректеме мынадай жолақтар болады:
"1. Жаңа хабар" – уәкілетті органға әрбір жаңа хабар жіберілген жағдайда көрсетіледі.
"2. Қабылданбаған хабарды түзету" – уәкілетті органнан ҚМ-1 нысанының қабылданбағаны туралы хабарлама алынған жағдайда көрсетіледі, қаржы мониторингі субъектісі хабарды қабылдамаудың хабарламада көрсетілген себептерін жою бойынша шараларды қабылдайды, хабарламада көрсетілген ескертулерді түзетеді және сұрату алынған күннен бастап 24 сағаттың (демалыс және мейрам күндерін асептемегенде) ішінде нысанды түзетілген түрде қайта жібереді. Бұл ретте хабардың нөмірі мен күні деректемелерінің алғашқы жұп мәндері көрсетіледі.
"3. Хабарды ауыстыруды сұрату (хабардың № көрсете отырып)" – қаржы мониторингі субъектісі бастамашылық тәртіппен бұрын ұсынылған және уәкілетті орган қабылдаған ҚМ-1 нысанына өзгерістер мен толықтырулар енгізген жағдайда көрсетіледі, мысалы хабарда операция сомасы, валюта коды, операция жасауға негіз, қатысушылардың мекенжайы немесе басқасы дұрыс көрсетілмеген. Бұл ретте қаржы мониторингінің субъектісі бастапқы хабарламадағыдай сол нөмірі мен күні бар барлық деректемелерді толтыра отырып, хабарламаны ауыстыратын уәкілетті органға жібереді және 3.14-деректемеде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар көрсетіледі.
1.4 "Операцияның жай-күйі" деген деректемеде мынадай жолақтар болады:
"1. Жасалған"– жүргізіліп жатқан операцияның жай-күйі аяқталған болып табылған жағдайда көрсетіледі;
"2. Жасалмаған – өткізуден бас тарту" – қаржы мониторингінің субъектісі операцияны өткізуден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда көрсетіледі Бұл ретте 4.25-деректемеде операцияны өткізуден бас тартудың себебі көрсетіледі.
"3. Жасалмаған – шешім қабылдау үшін" – қаржы мониторингінің субъектісі операцияны күдікті деп тану туралы хабарламаны уәкілетті органға ол жүргізілгенге дейін жіберген жағдайда көрсетіледі.
Уақыт цифрлық форматта көрсетіледі: сағаты (екі белгі)/минуты (екі белгі), күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі).
1.5 "Хабарлама беру үшін негіздеме" деген деректемеде мынадай жолақ болады:

Реквизиты 1.1 "Номер формы ФМ-1*" и 1.2 "Дата формы ФМ-1*" являются уникальными для каждого сообщения, представляемого субъектом финансового мониторинга в уполномоченный орган, и используются для идентификации сообщения субъектом финансового мониторинга в случаях обнаружения ошибок и/или направления запросов уполномоченного органа о представлении информации. Номер и дата сообщения определяются при первичном направлении сообщения об операции в уполномоченный орган.
В реквизите 1.3 "Вид документа" имеются следующие поля:
"1. Новое сообщение" – указывается в случае направления каждого нового сообщения в уполномоченный орган.
"2. Корректировка непринятого сообщения" – указывается в случае получения от уполномоченного органа извещения о непринятии формы ФМ-1, субъектом финансового мониторинга принимаются меры по устранению указанных в извещении причин непринятия сообщения, исправляются указанные в извещении замечания, и в течение двадцати четырех часов (за исключением выходных и праздничных дней) со дня получения извещения форма направляется повторно в исправленном виде. При этом указывается первичная пара значений реквизитов номера и даты сообщения.
"3. Запрос замены сообщения" – указывается в случае инициативного внесения субъектом финансового мониторинга изменений или дополнений в ранее представленную и принятую уполномоченным органом форму ФМ-1, например, в сообщении были неверно указаны сумма операции, код валюты, основание совершения операции, адреса участников или иное. При этом субъект финансового мониторинга направляет в уполномоченный орган заменяющее сообщение с заполнением всех реквизитов, которое имеет те же номер и дату сообщения, что и первичное сообщение, и в реквизите 3.14 указываются внесенные изменения и дополнения.
В реквизите 1.4 "Состояние операции" имеются следующие поля:
"1. Совершено" – указывается в случае, если состояние проводимой операции является завершенным;
"2. Не совершено - отказ в проведении" – указывается в случае, если субъектом финансового мониторинга было принято решение об отказе в проведении операции. При этом в реквизите 4.25 указывается причина отказа в проведении операции;
"3. Не совершено – для принятия решения" – указывается в случае, если субъект финансового мониторинга направляет сообщение о признании операции в качестве подозрительной в уполномоченный орган до ее проведения.
Время указывается в цифровом формате: часы (два знака)/минуты (два знака), день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).
В реквизите 1.5 "Основание для подачи сообщения" имеются следующие поля:

"1. Шекті сомаға тең немесе одан асады" – егер "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағына сәйкес операцияның сомасы шекті сомаға тең немесе одан асқан жағдайда көрсетіледі".
"2. Күдікті операция" – клиенттің операциялары күдікті операцияны айқындау белгілеріне сәйкес күдікті деп танылған жағдайда көрсетіледі.
№ 8002 күдікті операцияларды айқындау белгілерінің коды көрсетілген жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолақтар), заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14 толтыру міндетті болып табылады.
4.2-деректемеде "2. Болып табылады" деген жолақты таңдаған кезде, мынадай деректемелерді: 4.7 (1.4-жолақ), 4.13; жеке тұлғалар үшін: 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады
"3. Жолақ белсенді емес". Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық мүмкіндігінің болмауына байланысты жолақтың реттік саны өзгермейді.
"4. Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесімен сәйкес келуі" – егер операцияға қатысушы тұлға немесе ұйым терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде тұрған жағдайда көрсетіледі, мұнда:
"4.1. Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру" – осындай ұйымның немесе жеке тұлғаның банк шоттары бойынша, сондай-ақ осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиенттің банк шоттары бойынша шығыс операциялары тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. Осы тармақ таңдалған кезде ҚМ-1 нысанының 3- және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"4.2. Банктік есепшотты пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру" – мұндай жеке тұлғаның банктік есепшотын пайдаланбай, төлем немесе ақша аударымы бойынша нұсқаулар, сондай-ақ бенефициарлық меншік иесі осындай жеке тұлға болып табылатын клиенттің нұсқауларын орындау тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты таңдаған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолақтар), 4.13; заңды тұлғалар үшін: 4.8; жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"4.3. Бағалы қағаздарды оқшаулау" – егер ұйым немесе жеке тұлға терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте бағалы қағаздарды ұстаушылар тіркелімдерінің жүйесіндегі және осындай ұйымның немесе жеке тұлғаның жеке шоттарында, сондай-ақ осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиенттің жеке шоттарында номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі бағалы қағаздар оқшауланады. Осы жолақты таңдаған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"4.4. Өзге операциялар жүргізуден бас тарту" – осындай ұйым немесе жеке тұлға не олардың пайдасына, сол сияқты осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиент не оның пайдасына жасайтын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен өзге де операциялар жүргізуден бас тартылған жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты көрсеткен кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.

"1. Равна или превышает пороговую сумму" – указывается в случае, если сумма операции равна или превышает пороговое значение в соответствии с пунктом 1 статьи 4 Закона.
"2. Подозрительная операция" – указывается в случаях, если операция клиента признана в качестве подозрительной в соответствии с признаками определения подозрительной операции.
В случаях указания кода признаков определения подозрительных операций № 8002, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), для юридических лиц: 4.8; для физических лиц: 4.14. При выборе в реквизите 4.2 поля "2. Является" обязательными к заполнению являются реквизиты: 4.7 (поле 1.4), 4.13; для физических лиц: 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"3. Поле не активно". Порядковый номер поля не меняется в связи с отсутствием технических возможностей программного обеспечения.
"4. Совпадение с перечнем организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма" – указывается в случае, если лицо или организация, участвующая в операции, состоит в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, где:
"4.1 Приостановление расходных операций по банковским счетам" – указывается в случае приостановления расходных операций по банковским счетам такой организации или физического лица, а также по банковским счетам клиента, бенефициарным собственником которых является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"4.2 Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета" – указывается в случае приостановления исполнения указаний по платежу или переводу денег без использования банковского счета такого физического лица, а также указаний клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"4.3 Блокирование ценных бумаг" – указывается в случае, если организация или физическое лицо включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма. При этом блокируются ценные бумаги (сделки) в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания на лицевых счетах такой организации или физического лица, а также на лицевых счетах клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.13 для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"4.4 Отказ в проведении иных операций" – указывается в случае отказа в проведении иных операций с деньгами и (или) иным имуществом, совершаемых организацией или физическим лицом, либо в их пользу, а равно клиентом, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо, либо в его пользу. В случае указания данного поля, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.

"4.5 Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бөлігін және сақтандырушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тартуға" – Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бөлігін және сақтандырушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты көрсеткен кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректермелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.
"5. Жолақ белсенді емес", "6. Жолақ белсенді емес", "7. Жолақ белсенді емес" – бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық мүмкіндігінің болмауына байланысты жолақтардың реттік сандары өзгермейді.
"8. Осындай зерделеу нәтижелерін тіркей отырып, қаржы мониторингі субъектілері күдікті деп таныған, міндетті зерделеуге арналған операциялар" – егер Заңның 4-бабының 4-тармағына сәйкес клиенттің операциялары зерделеу нәтижелері бойынша күдікті деп танылған жағдайда көрсетіледі.
"9. Сипаттамалары терроризмді қаржыландырудың типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар" – егер клиент операцияларының сипаттамалары терроризмді қаржыландыру типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес болған жағдайда көрсетіледі.
"10. Сипаттамалары қылмыстық кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес келетін операциялар" – егер клиент операцияларының сипаттамалары қылмыстық жолмен алынған кірістерді (жылыстату) типологияларына, схемаларына және тәсілдеріне сәйкес болған жағдайда көрсетіледі.
"11. Жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесімен сәйкес келуі:" – егер операцияға қатысушы тұлға немесе ұйым Жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде тұрған жағдайда көрсетіледі, мұнда:
"11.1 Банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру" – осындай ұйымның немесе жеке тұлғаның банк шоттары бойынша, сондай-ақ осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиенттің банк шоттары бойынша шығыс операциялары тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. Осы тармақ таңдалған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.

"4.5 Отказ в проведении операции по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения страхователем договора об оказании услуг брокерской деятельности" – указывается в случае отказа в проведении операций по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения договора об оказании услуг брокерской деятельности. В случае указания данного поля, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"5. Поле не активно", "6. Поле не активно", "7. Поле не активно" – порядковые номера полей не меняются в связи с отсутствием технических возможностей программного обеспечения.
"8. Операции для обязательного изучения, признанные подозрительными субъектами финансового мониторинга, с фиксированием результатов такого изучения" – указываются в случае, если операции клиента признаны подозрительными по результатам изучения в соответствии с пунктом 4 статьи 4 Закона.
"9. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма" – указываются в случае, если операции клиента имеют характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам финансирования терроризма.
"10. Операции, имеющие характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов" – указываются в случае, если операции клиента имеют характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов.
"11. Совпадение с перечнем организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения" – указывается в случае, если лицо или организация, участвующая в операции, состоит в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, где:
"11.1 Приостановление расходных операций по банковским счетам" – указывается в случае приостановления расходных операций по банковским счетам такой организации или физического лица, а также по банковским счетам клиента, бенефициарным собственником которых является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.

"11.2 Банк шотын пайдаланбай төлемдер мен аударымдар бойынша нұсқауларды орындауды тоқтата тұру" – мұндай жеке тұлғаның банктік есепшотын пайдаланбай, төлем немесе ақша аударымы бойынша нұсқаулар, сондай-ақ бенефициарлық меншік иесі осындай жеке тұлға болып табылатын клиенттің нұсқауларын орындау тоқтатыла тұрған жағдайда көрсетіледі. ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде толтыру міндетті Осы жолақты таңдаған кезде мына деректемелер: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3-жолдар), 4.13; заңды тұлғалар үшін: 4.8; жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.
"11.3. Бағалы қағаздарды оқшаулау" – егер ұйым немесе жеке тұлға терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте бағалы қағаздарды ұстаушылар тіркелімдерінің жүйесіндегі және осындай ұйымның немесе жеке тұлғаның жеке шоттарында, сондай-ақ осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиенттің жеке шоттарында номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі бағалы қағаздар оқшауланады. Осы жолақ таңдалған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.
"11.4 Өзге операциялар жүргізуден бас тарту" – осындай ұйым немесе жеке тұлға не олардың пайдасына, сол сияқты осындай жеке тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын клиент не оның пайдасына жасайтын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен өзге де операциялар жүргізуден бас тартылған жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты таңдаған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.
"11.5 Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бөлігін және сақтандырушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тартуға" – Сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда сақтандыру сыйлықақысын немесе оның бөлігін және сақтандырушы брокерлік қызметтің қызметтерін көрсету туралы шартты мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда сыйақыны қайтару бойынша операцияларды жүргізуден бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты таңдаған кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді толтыру міндетті болып табылады: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18.

"11.2 Приостановление исполнения указаний по платежам и переводам без использования банковского счета" – указывается в случае приостановления исполнения указаний по платежу или переводу денег без использования банковского счета такого физического лица, а также указаний клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 3,6, 3,7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"11.3 Блокирование ценных бумаг" – указывается в случае, если организация или физическое лицо включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма. При этом блокируются ценные бумаги (сделки) в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания на лицевых счетах такой организации или физического лица, а также на лицевых счетах клиента, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо. При выборе данного поля обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.13 для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"11.4 Отказ в проведении иных операций" – указывается в случае отказа в проведении иных операций с деньгами и (или) иным имуществом, совершаемых организацией или физическим лицом, либо в их пользу, а равно клиентом, бенефициарным собственником которого является такое физическое лицо, либо в его пользу. В случае указания данного поля, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"11.5 Отказ в проведении операции по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения страхователем договора об оказании услуг брокерской деятельности" – указывается в случае отказа в проведении операций по осуществлению страховой выплаты, по возврату страховой премии или ее части в случае досрочного прекращения договора страхования и вознаграждения в случае досрочного прекращения договора об оказании услуг брокерской деятельности. В случае указания данного поля, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.

"11.6 Заңның 12-1-бабы 6-тармағында көрсетілген операцияларды тоқтата тұруға жіберу" – операциялар тараптарының ең болмағанда біреуі жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлға болып табылса және операциялар мұндай тұлғалар жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілгенге дейін жасалған шарттар шеңберінде жүзеге асырылған жағдайда көрсетіледі.
"12. Іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту:" – қаржы мониторингі субъектісі жеке немесе заңды тұлғамен іскерлік қатынастар орнатудан бас тартқан жағдайда көрсетіледі.
"12.1 Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1) және 4) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкін болмаған жағдайда" – қаржы мониторингі субъектісі Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1) және 4) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкін болмаған жағдайда, жеке немесе заңды тұлғамен іскерлік қатынастар орнатудан бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы жолақты көрсеткен кезде ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"12.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – қаржы мониторингі субъектісі клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда клиентпен жеке немесе заңды тұлғалардың іскерлік қатынастар орнатуынан бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы тармақты көрсеткен жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4 -жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"12.3 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – қаржы мониторингі субъектісі клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда клиентпен жеке немесе заңды тұлғалардың іскерлік қатынастар орнатуынан бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы тармақты көрсеткен жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.

"11.6 Направление на приостановление операций, указанных в пункте 6 статьи 12-1 Закона" – указывается в случае, если хотя бы одна из сторон операций является лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и операции осуществляются в рамках договоров, заключенных до включения таких лиц в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения.
"12. Отказ в установлении деловых отношений:" – указывается в случае отказа субъектом финансового мониторинга физическому или юридическому лицу в установлении деловых отношений.
"12.1 В случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), и 4) пункта 3 статьи 5 Закона" – указывается в случае отказа субъектом финансового мониторинга физическому или юридическому лицу в установлении деловых отношений в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1) и 4) пункта 3 статьи 5 Закона. В случае указания данного поля, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"12.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем" – указывается в случае отказа субъектом финансового мониторинга физическому или юридическому лицу в установлении деловых отношений с клиентом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"12.3 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма" – указывается в случае отказа субъектом финансового мониторинга физическому или юридическому лицу в установлении деловых отношений с клиентом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.

"13. Операцияны жүргізуден бас тарту:" – Заңның 13-бабы 1-тармағында көзделген негіздері бойынша ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүргізуден бас тарту болған жағдайда көрсетіледі.
"13.1 Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1), 4) және 6) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкін болмаған жағдайда" – қаржы мониторингі субъектісі Заңның 5-бабы 3-тармағының 1), 2), 2-1) және 4) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдау мүмкін болмаған жағдайда, жеке немесе заңды тұлғаға ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы тармақты көрсеткен жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"13.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – қаржы мониторингі субъектісі клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда жеке немесе заңды тұлғаға ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы тармақты көрсеткен жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"13.3 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – қаржы мониторингі субъектісі клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда жеке немесе заңды тұлғаға ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тартқан жағдайда көрсетіледі. Осы тармақты көрсеткен жағдайда ҚМ-1 нысанының 3 және 4-бөлімдерінде мынадай деректемелерді: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолақтар), 4.13, заңды тұлғалар үшін: 4.8, жеке тұлғалар үшін: 4.14, 4.15, 4.16 (1-жолақ), 4.17, 4.18 толтыру міндетті болып табылады.
"14. Іскерлік қатынастарды тоқтату:" – қаржы миониторингі субъектісі жеке немесе заңды тұлғамен іскерлік қатынастарды тоқтатқан жағдайда көрсетіледі.
"14.1 Клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – қаржы мониторингі субъектісі клиенттің іскерлік қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтатқан жағдайда көрсетіледі.

"13. Отказ в проведении операции:" – указывается в случае отказа в проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 13 Закона.
"13.1. В случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1), 4) и 6) пункта 3 статьи 5 Закона" – указывается в случае отказа субъектом финансового мониторинга физическому или юридическому лицу в проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом в случае невозможности принятия мер, предусмотренных подпунктами 1), 2), 2-1) и 4) пункта 3 статьи 5 Закона. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"13.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем" – указывается в случае отказа субъектом финансового мониторинга физическому или юридическому лицу в проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"13.3. В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма" – указывается в случае отказа субъектом финансового мониторинга физическому или юридическому лицу в проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма. В случае указания данного пункта, обязательными к заполнению в разделах 3 и 4 формы ФМ-1 являются следующие реквизиты: 3.4, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7 (поля 1.1, 1.2, 1.3, 1.4), 4.13, для юридических лиц: 4.8, для физических лиц: 4.14, 4.15, 4.16 (поле 1), 4.17, 4.18.
"14. Прекращение деловых отношений" – указывается в случае прекращения субъектом финансового мониторинга деловых отношений с физическим или юридическим лицом.
"14.1 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем" – указывается в случае прекращения субъектом финансового мониторинга деловых отношений с клиентом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем.

"14.2 Клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда" – қаржы мониторингі субъектісі клиенттің іскерлік қатынастарды терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдік болған жағдайда жағдайда клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтатқан жағдайда көрсетіледі.
2. ҚМ-1 нысанын жіберген қаржы мониторингі субъектісі туралы мәліметтер
2.1 "Қаржы мониторингі субъектісінің коды" – деген деректемеде Қаржы мониторингі субъектілері түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес уәкілетті органға ҚМ-1 нысанын ұсынған қаржы мониторингі субъектісінің коды көрсетіледі.
2.2 "Қаржы мониторингі субъектісінің атауы" деген деректемеде:
"1.1 Ұйымдастырылған нысан:" – мәселен, АҚ (акционерлік қоғам), ЖШС (жауапкершілігі шектеулі серіктестік), ЖК (жеке кәсіпкер) немесе қаржы мониторингі субъектісінің өзге де ұйымдастырушылық құқықтық нысаны көрсетіледі. Егер жеке тұлға қаржылық мониторинг субъектісі болған жағдайда бұл жолақ толтырылмайды;
"1.2 Атауы:" – тырнақшасыз қаржы мониторингі субъектісінің атауы көрсетіледі.
"1.2.1Тегі", "1.2.2 Аты", "1.2.3 Әкесінің аты (бар болса)" – қаржы мониторингі субъектісінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
"2.3-деректеме белсенді емес". Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық мүмкіндігінің болмауына байланысты деректеменің реттік нөмірі өзгермейді.
2.4 "ЖСН/БСН" деген деректемеде ҚМ-1 нысанын жіберетін қаржы мониторингі субъектісінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
2.5 "Орналасқан жерінің мекенжайы" – деректемеде қаржы мониторингі субъектісінің заңды мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үй нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда), пошталық индексі көрсетіледі.
2.6 "Жеке басты куәландыратын құжат" – деген деректемеде жеке басты куәландыратын құжат түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес адамның жеке басын куәландыратын құжат түрінің цифрлық коды көрсетіледі. Деректеме тек жеке тұлғалар үшін толтырылады.
2.6.1 "Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы" – деген деректемеде жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы (бар болса) көрсетіледі. Деректеме жеке тұлғалар үшін ғана толтырылады.

"14.2 В случае наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма" – указывается в случае прекращения субъектом финансового мониторинга деловых отношений с клиентом в случае наличия подозрений в том, что деловые отношения используются клиентом в целях финансирования терроризма.
2. Сведения о субъекте финансового мониторинга, направившем Форму сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
В реквизите 2.1 "Код субъекта финансового мониторинга" – указывается код субъекта финансового мониторинга, представляющего форму ФМ-1 в уполномоченный орган, в соответствии со справочником кодов видов субъектов финансового мониторинга.
В реквизите 2.2 "Субъект финансового мониторинга" – указываются:
"1.1. Организационная форма:" – указывается организационная правовая форма субъекта финансового мониторинга (к примеру, АО (акционерное общество), ТОО (товарищество с ограниченной ответственностью), ИП (индивидуальный предприниматель) или иная организационная правовая форма). В случае если субъектом финансового мониторинга является физическое лицо, то данное поле не заполняется.
"1.2. Наименование:" – указываются без кавычек наименование организации,
"1.2.1 Фамилия", "1.2.2. Имя", "1.2.3 Отчество" – указываются фамилия, имя и отчество (при наличии) субъекта финансового мониторинга.
"Реквизит 2.3 - не активен". Порядковый номер реквизита не меняется в связи с отсутствием технических возможностей программного обеспечения.
В реквизите 2.4 "Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер (далее - ИИН/ БИН)*" – указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер субъекта финансового мониторинга, направляющего форму ФМ-1.
В реквизите 2.5 "Адрес местонахождения" – указываются юридический адрес субъекта финансового мониторинга, в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село), за исключением городов республиканского значения и столицы, наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии), почтовый индекс.
В реквизите 2.6 "Документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)" – указывается цифровой код вида документа, удостоверяющего личность. Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.6.1 "Номер и серия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц)" – указываются номер и серия (при наличии) документа, удостоверяющего личность. Реквизит заполняется только для физических лиц.

2.6.2 "Жеке басты куәландыратын құжатты кім берген" – деген деректемеде адамның жеке басын куәландыратын құжатты берген мекеменің атауы көрсетіледі. Деректеме тек жеке тұлғалар үшін толтырылады.
2.6.3 "Жеке басты куәландыратын құжат қашан берілген" – деген деректемеде адамның жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) форматында көрсетіледі. Деректеме жеке тұлғалар үшін ғана толтырылады.
2.7 "Жауапты жұмыскер" – деген деректемеде ішкі бақылау қағидаларын сақтауға жауапты, байланыс жасайтын адамның деректері көрсетіледі: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
"2.7.1 Жауапты лауазымды тұлғаның лауазымы" – деген деректемеде ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты лауазымды тұлғаның атқаратын қызметі көрсетіледі.
2.8 "Байланыс телефондары" – деген деректемеде ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты лауазымды тұлғаның ұялы (+7 ХХХ ХХХ ХХХХ форматында) және қалалық (қала коды/телефон нөмірі/ішкі телефон нөмірі (бар болса) форматында) телефон нөмірлері көрсетіледі.
2.9 "Электрондық пошта" деген деректемеде ішкі бақылау ережелерінің сақталуына жауапты байланыс тұлғасының электрондық поштасы көрсетіледі.
3. Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат
3.1 "Операцияның нөмірі*" – деген деректемеде операцияның ҚМ-1 нысанын жіберетін қаржы мониторингі субъектісінің ішкі тізілімінде тіркелген нөмірі көрсетіледі.
3.2. "Операция түрінің коды*" – деген деректемеде қаржы мониторингіне жататын операциялар түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес операция түрінің цифрлық коды көрсетіледі.
0511, 0521, 0911, 1311, 1321, 1411, 1421, 1431-кодтарда көзделген операцияларды қоспағанда, клиентке қолма-қол ақша берілген не клиенттен қолма-қол ақша қабылданған жағдайда 0530, 0540-кодтар көрсетіледі.
0623, 0633-кодтар көрсетілген және оффшорлық аймақта (аймақтан) операция жүргізілген жағдайларда "4.7 Операцияға қатысушының банкі" деген деректеменің "1.5.1 Банктің орналасқан елі" деген жолағы "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 20095) және "Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 16404) сәйкес толтырылады.

В реквизите 2.6.2 "Кем выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)" – указывается наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность. Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.6.3 "Когда выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)" – указывается дата выдачи документа, удостоверяющего личность в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака). Реквизит заполняется только для физических лиц.
В реквизите 2.7 "Ответственный работник" – указываются данные контактного лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля: фамилия, имя, отчество (при наличии).
В реквизите 2.7.1 "Должность ответственного работника" – указывается занимаемая должность лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля.
В реквизите 2.8 "Контактные телефоны" – указываются номера телефонов сотовой (в формате +7 ХХХ ХХХ ХХХХ) и городской (в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона (при наличии).) связей лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля.
В реквизите 2.9 "Электронная почта" – указывается адрес электронной почты лица, ответственного за соблюдение правил внутреннего контроля.
3. Информация об операции, подлежащей финансовому мониторингу
В реквизите 3.1 "Номер операции*" – указывается номер операции, который зарегистрирован во внутреннем реестре субъекта финансового мониторинга, направляющего форму ФМ-1.
В реквизите 3.2 "Код вида операции*" – указывается цифровой код вида операции в соответствии со справочником кодов видов операций, подлежащих финансовому мониторингу.
Коды 0530, 0540 указываются в случае выдачи клиенту либо приема от клиента наличных денег, за исключением операций, предусмотренных кодами 0511, 0521, 0911, 1311, 1321, 1411, 1421, 1431.
В случаях указания кодов 0623, 0633 и проведения операции в/из оффшорной зоны, поле "1.5.1 Местонахождение банка" реквизита 4.7 "Банк участника операции" заполняется в соответствии с Постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня оффшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20095) и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404).

0623, 0633-кодтарда көзделген операцияларды қоспағанда, клиент оффшорлық аймақта тіркелген, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бар, сол сияқты оффшорлық аймақта тіркелген банкте шоты бар тұлғалардың санатымен ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция жасаған жағдайда 0640-код көрсетіледі.
1811 кодты көрсеткен жағдайда мемлекеттік тіркеуге жататын мүлік туралы ақпарат "2.1. Мүлік түрі" жолақтарында, мәселен, пәтер, жер учаскесі немесе өзге жылжымайтын мүлік және "2.2 Мүліктің тіркеу нөмірі" көрсетіледі.
3.3 "Төлемді тағайындау коды" деген деректемеде – "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 14365) сәйкес қаржы мониторингіне жататын операциялар төлемдерін тағайындау коды көрсетіледі. Деректеме қаржы мониторингі субъектісі түрінің 011, 013-016 немесе 101 кодтары көрсетілген жағдайда деректемені толтыру міндетті, "2. Белгілеу мүмкін емес" жолағы төлемді тағайындау кодын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
3.4 "Операцияға қатысушылар саны" деген деректемеде – қаржы мониторингі субъектісін қоспағандағы операцияға қатысушылардың саны көрсетіледі.
3.5 "Операция валютасының коды" деген деректемеде – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын валюта сыныптауышы туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК-тың № 378 шешімі) бекітілген "Валюта сыныптауышы" 23-қосымшасына сәйкес операцияны жасау валютасының коды көрсетіледі.
3.6 "Операцияның оны өткізу валютасындағы сомасы" деген деректемеде – операцияның оны өткізу валютасындағы сомасы көрсетіледі.
3.7 "Операцияның теңгедегі сомасы" деген деректемеде – операцияның сомасы операция жасалған күнге нарықтық валюта бағамы бойынша теңгелік баламада көрсетіледі. 3.5-деректемесінде "Теңге (қазақша)" валюта кодын көрсеткен кезде 3.6-деректемесінде көрсетілген операция сомасы қайталанады.
3.8. "Операцияны жасаудың негіздемесі" деген деректемеде – ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен мәмілелер жасау мен қатысушылар түрлері кодтарының анықтамалығына сәйкес ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операция жасалатын негіздегі мәміле түрінің коды көрсетіледі.
3.9 "Операцияны жүзеге асыруға негіз болған құжаттың күні мен нөмірі" деген деректеме сол құжат бар болса толтырылады, операцияны жүзеге асыруға негіз болған құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Хабардың күнін көрсету күні (екі белгі)/айы (екі белгі)/жылы (төрт белгі) форматында көрсетіледі.

Код 0640 указывается в случае проведения операции клиента с деньгами и (или) иным имуществом с категорией лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющих счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне, за исключением операций, предусмотренных кодами 0623, 0633.
В случае указания кода 1811 информация об имуществе, подлежащем государственной регистрации, указывается в полях "2.1. Вид имущества", например, квартира, земельный участок или иное недвижимое имущество, и "2.2. Регистрационный номер имущества".
В реквизите 3.3 "Код назначения платежа*" – указывается код назначения платежа операции, подлежащей финансовому мониторингу, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365). Реквизит обязателен для заполнения в случае указания кодов вида субъекта финансового мониторинга 011, 013-016 или 101.
Поле 2 "Невозможно установить" реквизита – указывается в случае, если код назначения платежа невозможно установить.
В реквизите 3.4 "Количество участников операции*" – указывается количество участников операции, не включая субъект финансового мониторинга.
В реквизите 3.5 "Код валюты операции*" – указывается код валюты совершения операции в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение КТС № 378).
В реквизите 3.6 "Сумма операции в валюте ее проведения*" – указывается сумма операции в валюте ее проведения.
В реквизите 3.7 "Сумма операции в тенге*" – указывается сумма операции в тенговом эквиваленте по рыночному курсу обмена валют на дату совершения операции. При указании в реквизите 3.5 "Код валюты операции" кода валюты "Тенге (казахский)", указанная сумма операции в реквизите 3.6 "Сумма операции в валюте ее проведения" дублируется.
В реквизите 3.8 "Основание совершения операции*" – указывается код вида сделки, на основании которой совершается операция с деньгами и (или) иным имуществом в соответствии со справочником кодов видов участников и сделок с деньгами и (или) иным имуществом.
В реквизите 3.9 "Дата и номер документа, на основании которого осуществляется операция" – указываются дата и номер документа, на основании которого осуществляется операция. Дата документа указывается в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака).

3.10 "Күдікті операциялар белгілерінің коды" деген деректемеде – осы бұйрықпен бекітілген қаржылық операцияның күдіктілік белгілері анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның негізгі күдіктілік белгісінің цифрлық коды көрсетіледі. "1.5 Хабарлама беру үшін негіздеме" -деректемесінің "2. Күдікті операция" -жолағы көрсетілген жағдайда деректемені толтыру міндетті.
3.11 "Операцияның күдіктілік белгісінің 1-ші қосымша коды" деген деректемеде – осы қаулымен бекітілген қаржылық операцияның күдіктілік белгілері анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның бірінші қосымша күдіктілік белгісінің цифрлық коды көрсетіледі. Деректеме ішкі бақылау шараларын іске асыру нәтижесіндегі күдікті қаржылық операциялардың қосымша белгісі анықталған жағдайда толтырылады.
3.12 "Операцияның күдіктілік белгісінің 2-ші қосымша коды" деген деректемеде – осы Бұйрықпен бекітілген қаржылық операцияның күдіктілік белгілері анықтамалығына сәйкес қаржылық операцияның екінші қосымша күдіктілік белгісінің цифрлық коды көрсетіледі. Деректеме ішкі бақылау шараларын іске асыру нәтижесіндегі күдікті қаржылық операциялардың қосымша белгісі анықталған жағдайда толтырылады.
3.13 "Операцияны күдікті ретінде жіктеуде туындаған қиыншылықтарды сипаттау" деген деректемеде – күдікті операцияны жіктеуде туындаған қиындықтардың сипаттамасы ғана көрсетіледі.
3.14 "Операция жөнінде қосымша ақпарат" деген деректемеде – 3 "Қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат"-бөлімнің деректемелерінде толтыруға жататын ақпаратты қоспағанда, ішкі бақылау шараларын іске асыру кезінде оған қатысты, оның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) немесе терроризмді қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылғаны туралы күдік туындаған операциялар жөніндегі ақпарат көрсетіледі.
Орнын ауыстыратын хабар ұсынылған жағдайда бұл деректемеде түзетілген деректемелер ақпараты, мысалы, операцияның сомасы өзгертілген, төлемді тағайындау және басқасы көрсетіледі.
4. Қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушылар туралы мәліметтер
"Операцияға қатысушылар саны*" деген 3.4-деректемеде – көрсетілген қатысушылардың санына қарай, әрбір қатысушыға сондай мөлшерде 4 "Қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушылар туралы мәліметтер" деген бөлімдер толтырылады.
4.1 "Қатысушы" деген деректемеде – қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушының тиісті мәні көрсетіледі.
4.2 "Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті" деген деректемеде мынадай мағыналар бар:
"1. Болып табылмайды" – операция қатысушысы ҚМ-1 нысанын жолдайтын қаржы мониторингі субъектісінің клиенті болып табылмаған жағдайда көрсетіледі;

В реквизите 3.10 "Код признака подозрительности операции" – указывается цифровой код основного признака подозрительности операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными настоящим Приказом. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания в реквизите 1.5 "Основания для подачи сообщения" поля "2. Подозрительная операция".
В реквизите 3.11 "1-й дополнительный код признака подозрительности операции" – указывается код первого дополнительного признака подозрительности операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными настоящим Приказом. Реквизит заполняется в случае выявления дополнительного признака подозрительности финансовой операции в результате реализации мер внутреннего контроля.
В реквизите 3.12 "2-й дополнительный код признака подозрительности операции" – указывается код второго дополнительного признака подозрительности операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными настоящим Приказом. Реквизит заполняется в случае выявления дополнительного признака подозрительности операции в результате реализации мер внутреннего контроля.
В реквизите 3.13 "Описание возникших затруднений квалификации операции как подозрительной" – указывается описание затруднений в квалификации подозрительной операции.
В реквизите 3.14 "Дополнительная информация по операции" – указывается дополнительная информация по операции, в отношении которой при реализации мер внутреннего контроля возникают подозрения о ее осуществлении с целью легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, или финансирования терроризма, за исключением информации, подлежащей заполнению в реквизитах раздела 3 "Информация об операции, подлежащей финансовому мониторингу".
В случае представления заменяющего сообщения в данном реквизите указывается информация скорректированных реквизитов, например, изменены сумма операции, назначение платежа или иное.
4. Сведения об участниках операции, подлежащей финансовому мониторингу
В зависимости от количества участников, указанного в реквизите 3.4 "Количество участников операции", заполняется такое же количество разделов 4 "Сведения об участниках операции, подлежащей финансовому мониторингу" на каждого участника.
В реквизите 4.1 "Участник" – указывается соответствующее значение участника операции, подлежащей финансовому мониторингу.
В реквизите 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга" имеются следующие поля:
"1. Не является" – указывается в случае, если участник операции не является клиентом субъекта финансового мониторинга, направляющим форму ФМ-1;

"2. Болып табылады" – операция қатысушысы ҚМ-1 нысанын жолдайтын қаржы мониторингі субъектісінің клиенті болып табылған жағдайда көрсетіледі.
"Қатысушының түрі" деген 4.3 -деректемеде – ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен мәмілелер және қатысушылары түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес операцияға қатысушының түрі көрсетіледі.
"Резиденттік" деген 4.4 -деректемеде – КОК-тың №378 шешімінің "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес операцияға қатысушының резиденттігі көрсетіледі. Толтыру үшін деректеме міндетті.
"Операцияға қатысушының түрі" деген 4.5-деректемеде – қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушысы түрінің тиісті мәні көрсетіледі.
"Шетелдік жария лауазымды тұлға" деген 4.6-деректемеде "Операцияға қатысушының типі" деген 4.5-деректемедегі "2. Жеке тұлға" немесе "3. Жеке кәсіпкер" деген жолақтар көрсетілген жағдайда тиісті мәні көрсетіледі.
"Шетелдік жария лауазымды тұлға" деген 4.6-деректеменің "2. Болып табылады" деген жолағын көрсеткен жағдайда "Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат" деген 4.6-деректемеде шетелдік жария лауазымды тұлға туралы толық мәлімет жазылады";
"Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат" деген 4.25-деректемедегі "3. Шетелдік жария лауазымды тұлғамен аффилирленген" деген жолақ көрсетілген жағдайда шетелдік жария лауазымды тұлғамен аффилирленген тұлға туралы толық мәліммет жазылады.
"Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті" деген 4.2-деректемедегі "2. Болып табылады" деген жолақ көрсетілген жағдайда толтыру үшін деректеме міндетті.
4.7 "Операция қатысушысының банкі" деген деректемеде – операцияны өткізетін банкі туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
"1.1 Филиалдың орналасқан жері" – банкі филиалының Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жағдайда операцияның басталған/аяқталған жерінің елді мекені мекенжайы (облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, елді мекен (қала/кент/ауыл), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үй нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (болған жағдайда)) көрсетіледі.
Банкі Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан жағдайда КОК-тың №378 шешімінің "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес ел көрсетіледі.
"1.2 Банктің атауы" – банктің толық атауы көрсетіледі;
"1.2.1 ААЖ атауы" – ААЖ арқылы операция жүргізілген жағдайда ақша аударымы жүйесінің (бұдан әрі - ААЖ) атауы көрсетіледі және "4.7 Операцияға қатысушының банкі*"-деректеменің "1.4 Қатысушы шотының нөмірі" - жолағында аударымның бақылау нөмірі (MTCN немесе басқасы) көрсетіледі.
"1.3 Банктің/филиалдың коды" – мысалы, резиденттер үшін және SWІFT BІC (немесе non-SWІFT BІC) резидент еместер және басқалар үшін БСК көрсетіледі. Операция банк филиалында өткізілген жағдайда "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодтарын беруі, пайдалануы және күшін жоюы, сондай-ақ банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және күшін жою, олардың құрылымдары, Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 236 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізіміндегі актінің тіркеу № 7960) сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген филиалдың коды көрсетіледі;
"1.4 Қатысушы шотының нөмірі" – қатысушы шотының нөмірі, мәселен, ІBAN немесе басқасы көрсетіледі.
"1.5 Операцияға қатысушылардың корреспонденттік шоттары туралы мәліметтер" мынадай мәндерге ие болады:
"1.5.1 Банктің орналасқан жері" – 4.4-деректемесінде КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес банк-корреспондент орналасқан ел көрсетіледі;
"1.5.2 Банктің атауы" – банк-корреспонденттің толық атауы көрсетіледі.
"1.4 Қатысушы шотының нөмірі" жолағында шот нөмірі болмаған жағдайда "шот нөмірсіз" көрсетіледі.

"2. Является" – указывается в случае, если участник операции является клиентом субъекта финансового мониторинга, направляющим форму ФМ-1.
В реквизите 4.3 "Вид участника" – указывается код вида участника операции в соответствии со справочником кодов видов участников и сделок с деньгами и (или) иным имуществом.
В реквизите 4.4 "Резидентство" – указывается резидентство участника операции в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378. Реквизит обязателен для заполнения.
В реквизите 4.5 "Тип участника операции" – указывается соответствующее значение типа участника операции, подлежащей финансовому мониторингу.
В реквизите 4.6 "Иностранное публичное должностное лицо" – указывается соответствующее значение в случае указания поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" в реквизите 4.5 "Тип участника операции".
В случае указания поля "2. Является" реквизита 4.6 "Иностранное публичное должностное лицо" в реквизите 4.6 "Дополнительная информация об участнике операции" излагаются подробные сведения об иностранном публичном должностном лице";
В случае указания поля "3. Аффилированный (-ая) с иностранным публичным должностным лицом" в реквизите 4.25 "Дополнительная информация об участнике операции" излагаются подробные сведения об аффилированным (-ой) с иностранным публичным должностным лицом.
Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Является" в реквизите 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.7 "Банк участника операции" – указываются следующие сведения о банке проведения операции:
"1.1. Местонахождение филиала" – указывается в случае местонахождения филиала на территории Республики Казахстан, указывается адрес (область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село), наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса), по которому инициируется/завершается операция. В случае местонахождения банка за пределами Республики Казахстан указывается страна в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378 .
"1.2. Наименование банка" - указывается полное наименование банка;
"1.2.1. Наименование СДП" – указывается наименование системы денежных переводов (далее – СДП) в случае проведения операции посредством СДП и в поле "1.4. Номер счета участника" реквизита 4.7 "Банк участника операции" указывается контрольный номер перевода (MTCN или иной).
"1.3. Код банка/филиала" – указывается, например, БИК для резидентов и SWIFT BIC (или non-SWIFT BIC) для нерезидентов или иной. В случае проведения операции в филиале банка, обязательно указывается код филиала, присваиваемый Национальным Банком Республики Казахстан, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 236 "Об утверждении Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7960).
"1.4. Номер счета участника" – указывается номер счета участника, например, IBAN или иной.
"1.5. Сведения о корреспондентских счетах, участвующих в операции" имеет следующие значения:
"1.5.1. Местонахождение банка" – указывается страна местонахождения банка-корреспондента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378;
"1.5.2. Наименование банка" – указывается полное наименование банка-корреспондента.
В случае отсутствия номера счета в поле "1.4. Номер счета участника" – указывается "без номера счета".

Деректеме 2.1 "Қаржы мониторингі субъектісінің коды*"-деректемеде 011, 013-016 немесе 101 қаржылық мониторинг субъектісінің коды көрсетілген жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.8 "Операция қатысушысының атауы (заңды тұлғалар үшін)" деген деректеменің 4.5"Операцияға қатысушының түрі"-деректемесінің "1.Заңды тұлға"-жолағында көрсетілген жағдайда көрсетіледі және мынадай мәнге ие болады:
"1. Қатысушы":
"1.1 Ұйымдық нысаны" жолағында – операцияға қатысушының ұйымдық құқықтық нысаны көрсетіледі (мысалы, АҚ (акционерлік қоғам), ЖШС (жауапкершілігі шектеулі серіктестік), ЖК (жеке кәсіпкер) немесе өзге де ұйымдық құқықтық нысаны);
"1.2 Атауы:" жолағында – тырнақшасыз құрылтайшы құжаттамаға сәйкес операцияға қатысушының атауы көрсетіледі.
"2. Белгілеу мүмкін емес" – егер операцияға қатысушының атауын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
Деректеме 4.5 "Операцияға қатысушының типі"-деректемесінің "1. Заңды тұлға" -жолағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті болып табылады.
4.9 "Қатысушының құрылтайшылары (заңды тұлғалар үшін)" деген деректемеде 10 пайыздан кем емес қатысу үлесі бар операция қатысушысының барлық құрылтайшыларының деректері 4.5"Операцияға қатысушының типі" -деректемесінің "1. Заңды тұлға"-жолағын көрсетілген жағдайда көрсетіледі:
"1.1 Ұйымдық нысаны:" жолағында – операцияға қатысушының ұйымдық құқықтық нысаны көрсетіледі (мысалы, АҚ (акционерлік қоғам), ЖШС (жауапкершілігі шектеулі серіктестік), ЖК (жеке кәсіпкер) немесе өзге де ұйымдық құқықтық нысаны). Егер қатысушының құрылтайшысы жеке тұлға болып табылса, онда осы жолақ толтырылмайды.
"2.1 Атауы:" – құрылтай құжаттарына сәйкес операцияға қатысушының құрылтайшысы заңды тұлға болған жағдайда, операцияға қатысушы құрылтайшының атауы тырнақшасыз көрсетіледі. Егер операцияға қатысушының құрылтайшысы жеке тұлға немесе жеке кәсіпкер болса, онда тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толтырылады;
"3. Резиденттігі:" - деген деректемеде КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес операцияға қатысушының құрылтайшысы мемлекеті көрсетіледі.
Деректеме 1.5 "Хабарлама беру үшін негіздеме" – деректемесінің "2. Күдікті операция"-жолағын және 4.2 "Қаржылық мониторинг субъектісінің клиенті"-деректемесінің "2. Болып табылады"-жолағын бір мезгілде көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.10 "Бірінші басшы (заңды тұлғалар үшін)" деген деректемеде 4.5"Операцияға қатысушының түрі" -деректемесінде 1"1. Заңды тұлға" -жолағын толтырған жағдайда операцияға қатысушы бірінші басшының деректері, атап айтсақ тегі, аты, әкесәнің аты (болған жаңдайда) көрсетіледі.

Реквизит обязателен для заполнения в случае указания кодов видов субъекта финансового мониторинга 011, 013-016 или 101 в реквизите 2.1 "Код субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.8 "Наименование участника операции (для юридических лиц)" – указывается в случае заполнения поля "1. Юридическое лицо" реквизита 4.5 "Тип участника операции" и имеются следующие значения:
"1. Участник":
в поле "1.1. Организационная форма" – указывается организационная правовая форма участника операции (к примеру, АО (акционерное общество), ТОО (товарищество с ограниченной ответственностью), ИП (индивидуальный предприниматель) или иная организационная правовая форма);
в поле "1.2. Наименование:" – указывается наименование участника операции в соответствии с учредительными документами без кавычек.
"2. Невозможно установить" – указывается в случае, если наименование участника операции невозможно установить.
Реквизит обязателен для заполнения в случае заполнения поля "1. Юридическое лицо" реквизита 4.5 "Тип участника операции".
В реквизите 4.9 "Учредители участника (для юридических лиц)" – указываются в случае заполнения поля "1. Юридическое лицо" в реквизите 4.5 "Тип участника операции" данные по всем учредителям участника операции с долей участия не менее 10 процентов:
"1.1. Организационная форма:" – указывается организационная правовая форма участника операции (к примеру, АО (акционерное общество), ТОО (товарищество с ограниченной ответственностью), ИП (индивидуальный предприниматель) или иная организационная правовая форма). В случае если учредителем участника является физическое лицо, то данное поле не заполняется.
"2.1. Наименование:" – указывается наименование учредителя участника операции в соответствии с учредительными документами без кавычек в случае, если учредителем участника операции является юридическое лицо. Если учредителем участника операции является физическое лицо или индивидуальный предприниматель, то указываются фамилия, имя, отчество (при наличии).
"3. Резидентство: " – указывается страна учредителя участника операции в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378.
Реквизит обязателен для заполнения в случае указания одновременно поля "2. Подозрительная операция" реквизита 1.5 "Основание для подачи сообщения" и поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.10 "Первый руководитель (для юридических лиц)" – указываются данные первого руководителя участника операции в случае заполнения поля "1. Юридическое лицо" реквизита 4.5 "Тип участника операции", а именно фамилия, имя, отчество (при наличии).

"Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті" деген 4.2-деректеменің "2. Болып табылады" деген жолағын көрсеткен жағдайда деректеме толтыру үшін міндетті.
"Деректеме белсенді емес" деген 4.11-деректеме. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық мүмкіндігінің болмауына байланысты деректеменің реттік нөмірі өзгермейді.
"ЭҚЖЖ" деген 4.12-деректемеде – "Операцияға қатысушының типі" деген 4.5-деректеменің "1. Заңды тұлға" деген жолағы толтырылған жағдайда "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің төрағасы міндетін атқарушының 2019 жылғы 22 ақпандағы № 68-од бұйрығына сәйкес операцияға қатысушының ЭҚЖЖ коды (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші) көрсетіледі. "Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті" деген 4.2-деректеменің "2. Болып табылады" деген жолағын көрсеткен жағдайда деректеме толтыру үшін міндетті.
4.13 "ЖСН/БСН" деген деректемеде - операцияға қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе бейрезидент -заңды тұлға шет мемлекетте тіркелген нөмір көрсетіледі. Операцияға қатысушылар Қазақстан Республикасының резиденттері болған жағдайда деректеме міндетті.
4.14 "Т.А.Ә. (жеке тұлғалар мен жеке кәсіпкердер үшін)" деген деректемеде - операцияға қатысушы дара тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің деректері көрсетіледі және мынадай деректер көрсетіледі, атап айтсақ тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда).
Деректеме 4.5"Операцияға қатысушының түрі" -деректеменің "2.Жеке тұлға" немесе "3.Жеке кәсіпкер"- жолақтарын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.14 "Т.А.Ә. (жеке тұлғалар мен жеке кәсіпкердер үшін)" деген деректеменің "2.1 Белгілеу мүмкін емес"-жолағы операцияға қатысушының тұлғасын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда көрсетіледі.
4.15 "Операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжат" деген деректемеде құжаттар түрлерінің кодтары анықтамалығына сәйкес жеке басын куәландыратын құжат түрінің цифрлық коды 4.5"Операцияға қатысушының түрі" -деректемесінің "2.Жеке тұлға" немесе "3.Жеке кәсіпкер" - жолақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2 "Қаржылық мониторинг субъектісінің клиенті" -деректемесінің "2. Болып табылады" -жолағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.16 "Жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы" деген деректемеде операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы 4.5 "Операцияға қатысушының түрі"-деректемесінде "2.Жеке тұлға" немесе "3.Жеке кәсіпкер"- жолақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2 "Қаржылық мониторинг субъектісінің клиенті" -деректемесінің "2. Болып табылады" - жолағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті. Деректеме 4.2 "Қаржылық мониторинг субъектісінің клиенті" -деректемесінің "2. Болып табылады" -жолағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.

Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
Реквизит 4.11 "Реквизит не активен". Порядковый номер реквизита не меняется в связи с отсутствием технических возможностей программного обеспечения.
В реквизите 4.12 "Общий классификатор видов экономической деятельности (далее – ОКЭД)" – указывается код ОКЭД участника операции в соответствии с приказом исполняющего обязанности председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 68-од "О некоторых вопросах стандартизации" в случае заполнения поля "1. Юридическое лицо" реквизита 4.5 "Тип участника операции". Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.13 "ИИН/БИН" – указывается индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер участника операции или номер, под которым юридическое лицо-нерезидент зарегистрировано в иностранном государстве. Реквизит обязателен, когда участниками операции являются резиденты Республики Казахстан.
В реквизите 4.14 "Фамилия, имя, отчество (для физических лиц и индивидуальных предпринимателей)*" – указываются данные физического лица или индивидуального предпринимателя участника операции, а именно фамилия, имя, отчество (при наличии). Реквизит обязателен для заполнения в случае указания полей "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции".
Поле "2.1. Невозможно установить" реквизита 4.14 "Ф.И.О. (для физических лиц и индивидуальных предпринимателей)" – указывается в случае, если личность участника операции невозможно установить.
В реквизите 4.15 "Документ, удостоверяющий личность" – указывается цифровой код вида документа, удостоверяющего личность, в соответствии со справочником кодов видов документов, в случае указания поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции". Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.16 "Номер и серия документа, удостоверяющего личность" – указываются серия и номер документа, удостоверяющего личность участника операции, в случае заполнения поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции". Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".

4.17 "Жеке басты куәландыратын құжатты кім берген" деген деректемеде операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжатты берген органның атауы 4.5"Операцияға қатысушының түрі"-деректемесінде "2.Жеке тұлға" немесе "3.Жеке кәсіпкер"- жолақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2 "Қаржылық мониторинг субъектісінің клиенті" -деректемесінің "2. Болып табылады" - жолағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.18 "Жеке басты куәландыратын құжат қашан берілген" деген деректемеде операцияға қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні, жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) форматында 4.5"Операцияға қатысушының түрі"-деректемесінде "2.Жеке тұлға" немесе "3.Жеке кәсіпкер"- жолақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2"Қаржылық мониторинг субъектісінің клиенті" -деректемесінің "2. Болып табылады" - жолағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.19 "Туылған күні" деген деректемеде операцияға қатысушысының туылған күні жылы (төрт белгі)/күні (екі белгі)/айы (екі белгі) форматында 4.5"Операцияға қатысушының түрі" - деректемесінде "2.Жеке тұлға" немесе "3.Жеке кәсіпкер"- жолақтарын толтырған жағдайда көрсетіледі. Деректеме 4.2"Қаржылық мониторинг субъектісінің клиенті" -деректемесінің "2. Болып табылады" - жолағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.20 "Туылған жері" деген деректемеде операцияға қатысушысының туылған жері 4.5"Операцияға қатысушының түрі" - деректемесінде "2.Жеке тұлға" немесе "3.Жеке кәсіпкер"- жолақтарын толтырған жағдайда КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген "Дүниежүзі елдерінің сыныптаушысы" 22-қосымшасына сәйкес көрсетіледі. Деректеме 4.2-"Қаржылық мониторинг субъектісінің клиенті" -деректемесінің "2. Болып табылады" - жолағын көрсеткен жағдайда толтыру үшін міндетті.
4.21 "Заңды мекенжайы" деген -деректемеде заңды тұлғалар үшін - заңды мекенжайы немесе жеке тұлғалар үшін операцияға қатысушының тіркелген жерінің мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, елді мекен (қала/кент/ауыл) (республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (бар болған жағдайда) форматында көрсетіледі.
4.22 "Телефон нөмірі" деген деректемеде операцияға қатысушының ұялы (+7 ХХХ ХХХ ХХХХ форматында) және қалалық (қала коды/телефон нөмірі/ішкі телефон нөмірі (бар болса) форматында) телефон нөмірлері көрсетіледі.
4.23 "Электрондық пошта" деген деректемеде операцияға қатысушының Интернетте тіркелген электрондық поштасының мекенжайы көрсетіледі.

В реквизите 4.17 "Кем выдан документ, удостоверяющий личность" – указывается наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность участника операции, в случае заполнения поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции". Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.18 "Когда выдан документ, удостоверяющий личность" – указывается дата выдачи документа, удостоверяющего личность участника операции, в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака) в случае заполнения поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции". Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.19 "Дата рождения" – указывается дата рождения участника операции в формате день (два знака)/месяц (два знака)/год (четыре знака) в случае заполнения поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции". Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.20 "Место рождения" – указывается место рождения участника операции в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением КТС № 378, в случае заполнения поля "2. Физическое лицо" или "3. Индивидуальный предприниматель" реквизита 4.5 "Тип участника операции". Реквизит обязателен для заполнения в случае указания поля "2. Является" реквизита 4.2 "Клиент субъекта финансового мониторинга".
В реквизите 4.21 "Юридический адрес" – указываются юридический адрес для юридических лиц или адрес места регистрации участника операции для физических лиц в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы), наименование улицы/проспекта/ микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии).
В реквизите 4.22 "Номер контактного телефона" – указывается номер телефона участника операции сотового (в формате +7 ХХХ ХХХ ХХХХ) либо городского (в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона при его наличии).
В реквизите 4.23 "Электронная почта" – указывается адрес электронной почты участника операции, зарегистрированный в Интернете.

4.24 "Нақты мекенжайы" деген деректемеде заңды тұлғалар үшін – заңды мекенжайы немесе жеке тұлғалар үшін операцияға қатысушының тіркелген жерінің мекенжайы облыс (оның ішінде республикалық маңызы бар қалалар мен астана), аудан, елді мекен (қала/кент/ауыл) (республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда), көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы, үйдің нөмірі, пәтердің/офистің нөмірі (бар болған жағдайда), пошталық индексі форматында көрсетіледі
4.25 "Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат" деген деректемеде 4 "Қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушылар туралы мәліметте" - бөлімнің деректемелердінде толтыруға жататын ақпаратты қоспағанда, ішкі бақылау шараларын іске асыру кезінде оған қатысты, оның қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) немесе терроризмді қаржыландыруға қатысы туралы күдік туындаған операция қатысушысына қосымша ақпарат көрсетіледі.
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне
жататын операциялар
туралы мәліметтер мен ақпарат
беру қағидаларына
2-қосымша
Қаржы мониторингі субъектілері электрондық тәсілмен берілетін ақпараттың XML пішімі

В реквизите 4.24 "Фактический адрес" – указываются адрес местонахождения для юридических лиц или адрес местожительства участника операции для физических лиц в формате область (в том числе городов республиканского значения и столицы), район, населенный пункт (город/поселок/село, за исключением городов республиканского значения и столицы), наименование улицы/проспекта/микрорайона, номер дома, номер квартиры/офиса (при наличии), почтовый индекс.
В реквизите 4.25 "Дополнительная информация об участнике операции" – указывается дополнительная информация к участнику операции, в отношении которого при реализации мер внутреннего контроля возникают подозрения о причастности к легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и (или) финансированию терроризма, за исключением информации, подлежащей заполнению в реквизитах раздела 4 "Сведения об участниках операции, подлежащей финансовому мониторингу".
Приложение 2 к Правилам
представления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Формат XML информации, предоставляемой электронным способом субъектами финансового мониторинга

1. Жүйедегі хабарламалардың типтері
р/с
Жүйедегі хабарламаның типі
xml файлдың атауы
1
ФМ-1 нысаны бойынша ақпараттық хабар
doc
2
ФМ-1 нысанын қабылдау туралы хабарлама
Ack1
3
ФМ-1 нысанын қабылдамау туралы хабарлама
Ack2
4
Қаржы мониторингі субъектінің (бұдан әрі- ҚМС) тіркеуін сұрату
Regіstratіon
5
ҚМС-ны тіркеуді сұратуды жеткізу туралы түбіртек
Ack12
6
ҚМС-ны тіркеуге үшін сұратуды қараудың оң нәтижесі туралы хабарлама
Ack14
7
ҚМС-ны тіркеуге сұратуды қараудың теріс нәтижесі туралы хабарлама
Ack13
8
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салу
DocІnfo
9
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салуды қабылдау туралы хабарлама
Ack1
10
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салуды қабылдамау туралы хабарлама
Ack2
11
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салудың жауабы
UponDocІnfo
12
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салудың жауабын қабылдау туралы хабарлама
Ack1
13
Қосымша ақпарат ұсынуға сұрау салудың жауабын қабылдамау туралы хабарлама
Ack2
Деректерді ұсыну үшін UTF-16 таңбалар кодировкасы қолданылады, рұқсат етілген таңбалар жиынынан арнайы таңбалар алынып тасталынды: &(амперсанд), <> (ашылған және жабылған жақшалар), `(апостроф).
2. Әртүрлі хабарламалар үшін міндетті түрде болуы тиіс тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элементтің типі
Элементтің сипаттамасы
/ExportData/SіgnedData/Sender
Мәтіндік жол.
Мәтіндік жол
(32 символ: A–Z символдары, 0-9 цифрлары)
Жіберуші.
1) ҚМК-не хабарламаны жіберуді орындаған ҚМС ұйымының атауы жазылған жол. Егер хабарламаны жіберуші ҚМС болса көрсетіледі..
2) "KFM" жолы. Егер хабарламаны жіберуші ҚМК болса көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Receіver
Мәтіндік жол (32 символ: A–Z символдары, 0-9 цифрлары)
Алушы.
1) "KFM" жолы. Егер хабарламаны алушы ҚМК болса көрсетіледі.
2) ҚМС ұйымының атауы жазылған жол.
Егер хабарламаны алушы ҚМС болса көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/TіmeStamp
DateType типі (дд.мм.гггг чч24:мм:сс түрінде көрсетіледі)
Құжатты жіберу уақыты.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Versіon
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
Құжат нұсқасының GUІD-ы ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматында (оналтылық санау жүйесіндегі саны. Жоғарғы тіркелімде дефистер арқылы).
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/DocumentUnіqueІdentіfіer
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
Құжат нұсқасының GUІD-ы ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматында (он алтылық санау жүйесіндегі сан, жоғарғы тіркелімде дефистер арқылы).
/ExportData/SіgnedData/Sіgnature
base64 типіндегі жол, W3C форматында Tumar криптопровайдерінің комегімен құралған
Құжаттың электрондық цифрлық қолтаңбасы.
/ExportData/TransportType
Сан
Транспорт типі.

1. Типы сообщений в системе
№ п/п
Тип сообщения в системе
Наименование xml файла
1
Информационное сообщение по форме ФМ-1
doc
2
Извещение о принятии формы ФМ-1
Ack1
3
Извещение о непринятии формы ФМ-1
Ack2
4
Запрос регистрации субъектов финансового мониторинга
Registration
5
Квитанция о доставке запроса регистрации СФМ
Ack12
6
Уведомление о положительном результате рассмотрения запроса на регистрацию СФМ
Ack14
7
Извещение об отрицательном результате рассмотрения запроса на регистрацию СФМ
Ack13
8
Запрос на предоставление дополнительной информации
DocInfo
9
Извещение о принятии запроса дополнительной информации
Ack1
10
Извещение о непринятии запроса дополнительной информации
Ack2
11
Ответ на запрос на получение дополнительной информации
UponDocInfo
12
Извещение о принятии ответа на запрос дополнительной информации
Ack1
13
Извещение о непринятии ответа на запрос дополнительной информации
Ack2
Для предоставления данных применяется кодировка символов UTF-16, из множества допустимых символов исключаются специальные символы: &(амперсанд), <> (открывающаяся закрывающаяся скобки), `(апостроф).
2. Теги, обязательно присутствующие в сообщениях различного назначения
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/
Sender
Текстовая строка
до 32 символов: символы от A –Z, цифры от 0-9
Отправитель.
1) Строка с наименованием организации-СФМ, выполнившего отправку сообщения в КФМ. Указывается, если отправителем сообщения является СФМ.
2) Строка "KFM". Указывается, ели отправителем сообщения является КФМ.
/ExportData/SignedData/
Receiver
Текстовая строка
до 32 символов: символы от A –Z, цифры от 0-9
Получатель.
1) Строка "KFM". Указывается, если получателем сообщения является КФМ.
2) Строка с наименованием организации-СФМ. Указывается, если получателем сообщения является СФМ.
/ExportData/SignedData/
TieStamp
Тип DateType (предоставляется в виде дд.мм.гггг чч24:мм:сс)
Время отправки документа
/ExportData/SignedData/Data/Root/Version
Текстовая строка
36 символов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID версии документа в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Root/DocumentUniqueIdentifier
Текстовая строка
36 символов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID документа в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Signature
base64 строка, сформированная при помощи криптопровайдера Tumar в формате, соответствующем W3C
ЭЦП документа
/ExportData/TransportType
Число
Тип транспорта
_____________________
1 В извещениях о принятии вместо тега "Root" используется тег "Check".

3. ФМ-1 нысаны бойынша ақпараттық хабарламаларды қалыптастыру үшін қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элементтің типі
Элементтің сипаттамасы *
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData
[2] ФМ-1 нысанын жіберген қаржы мониторингі субъектісі туралы мәліметтер.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/FіrstName
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.7 (1)] Тегі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/SecondName
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.7 (2)] Аты
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/MіddleName
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.7 (3)] Әкесінің аты (бар болса)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/JobName
Мәтіндік жол (300 символ)
[2.7.1] Жауапты лауазымды тұлғаның қызметі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/Phone
Қала коды / телефон нөмірі / ішкі телефонның нөмірі – форматында, телефондар үтір арқылы
[2.8] Байланыс телефондары
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/Emaіl
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.9] Электрондық пошта
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/OrganіsatіonCode
Сан
[2.1] Қаржы мониторингі субъектісінің коды. Ереженің** нөмірленуі және сипаттамасы
3-қосымшаға сәйкестендірілген.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/OrganіsatіonOPF
Сан
[2.2 (1.1)] Қаржы мониторингі субъектісінің ұйымдық нысаны.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/Organіsatіon
Мәтіндік жол (300 символ)
[2.2 (1.2)] Қаржы мониторингі субъектісінің атауы.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/OrganіsatіonArea/@Code
Сан
[2.5 (1)] Облыстың коды (ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/OrganіsatіonCіty/@Code
Сан
[2.5 (3)] Елді мекеннің коды (қала/кент/ауыл) (ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/OrganіsatіonDіstrіct/@Code
Сан
[2.5 (2)] Ауданның коды (ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/OrganіsatіonStreet
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.5 (4)] Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/OrganіsatіonHouse
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.5 (5)] Үйдің нөмірі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/OrganіsatіonOffіce
Мәтіндік жол (100 символ)
[2.5 (6)] Пәтердің/кеңсенің нөмірі (бар болса)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/OrganіsatіonPostalІndex
Сан
[2.5 (7)] Пошталық индекс
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/ІІNBІN
12 цифр
[2.4] ЖСН/БСН
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/AddіtіonalAcData

3. Теги, применяемые для формирования информационного сообщения по Форма сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента *
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData
[2] Сведения о субъекте финансового мониторинга, направившего форму ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
PersonalData/FirstName
Текстовая строка 100 символов
[2.7 (1)] Фамилия
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/SecondName
Текстовая строка 100 символов
[2.7 (2)] Имя
/ExportData/SignedData/Data/Root/
PersonalData/MiddleName
Текстовая строка 100 символов
[2.7 (3)] Отчество (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/JobName
Текстовая строка 300 символов
[2.7.1] Должность ответственного должностного лица
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/Phone
в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона через запяту
[2.8] Контактные телефоны
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/Email
Текстовая строка 100 символов
[2.9] Электронная почта
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationCode
Число
[2.1] Код субъекта финансового мониторинга. Нумерация и описания соответствуют Приложению 3 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationOPF
Число
[2.2 (1.1)] Организационная форма субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/Organisatio
Текстовая строка 300 символов
[2.2 (1.2)] Наименование субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationArea/
@Code
Число
[2.5 (1)] Код области (согласно справочнику КАТО)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationCity/
@Code
Число
[2.5 (3)] Код населенного пункта (город/поселок/село) (справочнику КАТО)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationDistrict/
@Code
Число
[2.5 (2)] Код района (согласно справочнику КАТО)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PrsonalData/OrganisationStreet
Текстовая строка 100 символов
[2.5 (4)] Наименование улицы/проспекта/микрорайона
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationHouse
Текстовая строка 100 символов
[2.5 (5)] Номер дома
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationOffice
Текстовая строка 100 символов
[2.5 (6)] Номер квартиры/офиса (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/OrganisationPostalIndex
Число
[2.5 (7)] Почтовый индекс
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PesonalData/IINBIN
12 цифр
[2.4] ИИН/БИН
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/AdditionalAcData

[2.6 – 2.6.3] Жеке басын куәландыру құжаты туралы мәліметтер (жеке тұлға болып табылатын ҚМС-тер үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data /Root/PersonalData/AddіtіonalAcData/FіrstName
Мәтіндік жол
[2.2 (1.2.2)] Жеке тұлға немесе дара кәсіпкер болып табылатын ҚМС-тің аты.
/ExportData/SіgnedData/Data /Root/PersonalData/AddіtіonalAcData/LastName
Мәтіндік жол
[2.2 (1.2.1)] Жеке тұлға немесе дара кәсіпкер болып табылатын ҚМС-тің тегі.
/ExportData/SіgnedData/Data /Root/PersonalData/AddіtіonalAcData/MіddleName
Мәтіндік жол
[2.2 (1.2.3)] Жеке тұлға немесе дара кәсіпкер болып табылатын ҚМС-тің әкесінің аты.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/AddіtіonalAcData/@ІsAc
True немесе False
ҚМС-і есеп тапсыратын жеке тұлға болып табылатындығын көрсететін атрибут. Егер жоқ болса, онда Қағидалардың [2.6 – 2.6.3] тармақшаларына сәйкес келетін тегтер көрсетілмейді.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/AddіtіonalAcData/DocumentІdentіty
Сан
[2.6] Жеке басын куәландыратын құжат типінің коды (жеке тұлғалар үшін). Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 4-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/AddіtіonalAcData/SerіesDocІdentіty
Мәтіндік жол (50 символ)
[2.6.1 (1)] Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/AddіtіonalAcData/NumberDocІdentіty
Мәтіндік жол (50 символ)
[2.6.1 (2)] Жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/AddіtіonalAcData/DateІssuance
Күн (дд.мм.гггг түрінде)
[2.6.3] Жеке басын куәландыратын құжаттың берілген уақыты (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/PersonalData/AddіtіonalAcData/DocumentІssued
Мәтіндік жол (300 символ)
[2.6.2] Жеке басын куәландыратын құжатты кім берген (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon
[1] Хабарлама туралы мәлімет және [3] қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы ақпарат.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/DocumentType
Сан
[1.3] Құжаттың түрі – Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың ** 1-қосымшасының 1.3–тармағына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/MessageNumber
Сан
[1.1(1)] ФМ-1 нысанының нөмірі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/LastModіfyDate
Күн (dd.mm.yyyy түрінде)
[1.2] ФМ-1 нысанының күні
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/TransactіonDate
Күн (dd.mm.yyyy hh24:mі:ss түрінде)
ҚМС-нің операциясының аяқталған/басталған/тоқтатылған уақыты. Егер Қағидалардың** [1.4] тармағында 4 саны белгіленсе, онда толтырылмайды.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/VіewOperatіonІd
Сан

[2.6 – 2.6.3] Сведения о документе, удостоверяющем личность (для СФМ, являющимся физическим лицом)
/ExportData/SignedData/Data /Root/PersonalData/AdditionalAcData/ FirstName
Текстовая строка
[2.2 (1.2.2)] Имя СФМ, являющегося физическим лицом или индивидуальным предпринимателем
/ExportData/SignedData/Data /Root/PersonalData/AdditionalAcData/ LastName
Текстовая строка
[2.2 (1.2.1)] Фамилия СФМ, являющегося физическим лицом или индвидуальным предпринимателем
/ExportData/SignedData/Data /Root/PersonalData/AdditionalAcData/ MiddleName
Текстовая строка
[2.2 (1.2.3)] Отчество СФМ, являющегося физическим лицом или индивидуальным предпринимателем
/ExportData/SignedData/Data/Root/ PersonalData/AdditionalAcData/
@IsAc
True
или
False
Атрибут, показывающий является ли СФМ, подающий отчет физическим лицом. Если нет, то теги соответствующие п.п.[2.6 – 2.6.3] Правил не указываются.
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/AdditionalAcData
/DocumentIdentity
Число
[2.6] Код типа документа, удостоверяющего личность (для физических лиц). Нумерация и описания соответствуют Приложению 4 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
PersonalData/AdditionalAcData/
SeriesDocIdentity
Строка до 50 символов
[2.6.1 (1)] Номер документа удостоверяющего личность (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
PersonalData/AdditionalAcData/
NumberDocIdentity
Строка до 50 символов
[2.6.1 (2)] Серия документа удостоверяющего личность (для физически лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/PersonalData/AdditionalAcData/
DateIssuance
Дата (в виде дд.мм.гггг)
[2.6.3] Когда выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
PersonalData/AdditionalAcData/
DocumentIssued
Строка до 300 символов
[2.6.2] Кем выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ MessageInformation
[1] Сведения о сообщении и [3] Информация об операции, подлежащейнансовому мониторингу
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/DocumentType
Число
[1.3] Вид документа – Нумерация и описания соответствуют п. 1.3 Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Messagenformation/MessageNumbe
Число
[1.1(1)] Номер формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/LastModifyDate
Дата в виде dd.​mm.​yyyy
[1.2] Дата формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/TransactionDate
Дата в виде dd.​mm.​yyyy hh24:m:ss
Время завршения/начала/ приостановки операции СФМ. Отсутствует в случае указания числа 4 в п [1.4] Правил **.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/ViewOperationId
Число

[3.2 (1)] Операция түрінің коды – нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 5-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/EknpІd
Сан
[3.3 (1)] ТББЖ – Төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісінің коды. ТББЖ кодының идентификаторы көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/EknpІd/@ІsEknpNotSetup
True немесе False
[3.3 (2)] ТББЖ-кодын анықтау мүмкін емес - мәні True болғанда.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/ OperatіonNumber
Мәтіндік жол (30 символ)
[3.1] Операция нөмірі.
/ExportData/SіgnedPartіcіpant/ІndіvіdualІssueData/Data/Root/MessageІnformatіon/ DocOperatіonReason
Сан
[3.8] Операцияны жасау негіздемесі.
Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 6-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/ DocOperatіonDate
Күн (dd.mm.yyyy түрінде)
[3.9 (1)] Операцияны жүзеге асыруға негізделген құжаттың күні.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/ DocOperatіonNumber
Мәтіндік жол (30 символ)
[3.9 (2)] Операцияны жүзеге асыруға негізделген құжаттың нөмірі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/ CurrencyCodeІd
Сан
[3.5] КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес операция валютасының коды.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/AmountCurrency
Сан
[3.6] Операцияны жүргізу валютасындағы сома.
Ақша форматы -99999999999999999999.99 (нүкте арқылы).
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/AmountCurrencyTenge
Сан
[3.7] Операцияның теңгедегі сомасы. Ақша форматы - 99999999999999999999.99 (нүкте арқылы).
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/OperatіonStatusІd
Сан
[1.4] Операция жай-күйі. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 1-қосымшасының 1.4-тармағына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/ReasonFіlіngІd
Сан
[1.5 ] Хабарламаны жіберу негіздемесі. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың**
1-қосымшасының
1.5-тармағына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/CounterMeasure
[1.5 ] Ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне сәйкес келгенде қарсы іс-қимыл шарасы. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 1-қосымшасы 1.5-тармағының 4-тармақшасының екінші деңгейіне сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/SuspіcіonFіrst
Сан
[3.10] Операцияның күдіктілік белгілерінің коды. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидаларға** 7-қосымшаға сәйкес келеді. Қағидалардың** 1-қосымшаның 1.5-деректемесінде 2-тармақ көрсетілген жағдайда деректеме толтырылуға міндетті.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/SuspіcіonSecond
Сан
[3.11] Күдіктіліктің 1-қосымша белгісі. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың**
7-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/SuspіcіonThіrd
Сан
[3.12] Күдіктіліктің 2-қосымша белгісі. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың**
7-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/DescrіptіonDіffіcultіes
Мәтіндік жол (1000 символ)

[3.2 (1)] Код вида операции - Нумерация и описания соответствуют Приложению 5 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/EknpId
Число
[3.3 (1)] Код ЕКНП. Указывается идентификатор кода ЕКНП.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/EknpId/
@IsEknpNotSetup
True
или
False
[3.3 (2)] Невозможно установить код ЕКНП - при значении True
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/ OperationNumber
Текстовая строка 30 символов
[3.1] Номер операции
/ExportData/SignedParticipant/IndividualIssueData/Data/Root/MessageInformation/ DocOperationReason
Число
[3.8] Основание совершения операции. Нумерация и описания соответствуют Приложению 6 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/DocOperationDate
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[3.9 (1)] Дата документа, на основании которого осуществляется операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/ DocOperationNumber
Текстовая строка 30 символов
[3.9 (2)] Номер документа, на основании которого осуществляется операция
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInforation/ CurrencyCodeId
Число
[3.5] Код валюты операции в соответствии с Приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением КТС № 378.
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessageInformation/AmountCurrency
Число
[3.6] Сумма операции в валюте ее проведения. Формат денежный - 99999999999999999999.99 (через точку)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/
AmountCurrencyTenge
Чисо
[3.7] Сумма операции в тенге. Формат денежный - 99999999999999999999.99 (через точку).
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/
OperationStatusId
Число
[1.4] Состояние операции. Нумерация и описание соответствуют п.1.4 Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/ReasonFilingId
Число
[1.5 ] Основание для подачи сообщения. Нумерация и описания соответствуют первому уровню п.1.5 Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformaton/CounterMeasure
[1.5] Мера противодействия при совпадении с перечнем организаций и лиц. Нумерация и описания соответствуют второму уровню пп. 4. п.1.5 Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/SuspicionFirst
Число
[3.10] Код признака подозрительности операции. Нумерация и описания соответствуют Приложению 7 к Правилам**. Реквизит обязателен для заполнения в случае указания пункта 2 в реквизите 1.5 Приложения 1 Правил**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInormation/SuspicionSecond
Число
[3.11] 1-й дополнительный признак подозрительности. Нумерация и описания соответствуют Приложению 7 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/SuspicionThird
Число
[3.12] 2-й дополнительный признак подозрительности. Нумерация и описания соответствуют Приложению 7 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/
DescriptionDifficulties
Текстовая строка 1000 символов

[3.13] Операцияны күдікті ретінде жіктеуде туындаған қиындықтар сипаттамасы.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/MoreІnformatіon
Мәтіндік жол (1000 символ)
[3.14] Операция бойынша қосымша ақпарат.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/PartіcіpantCount
Сан
[3.4] Операцияға қатысушылар саны.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/MerchTypes
Сан
[3.2 (2.1)] Мүліктің түрі. Мүлік түрінің коды:
1 – Автомобиль
2 – Пәтер
3 – Жер учаскесі
4 - Басқа
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/MerchRegіnfo
Мәтіндік жол (50 символ)
[3.2 (2.2)] Мүліктің тіркеу нөмірі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessageІnformatіon/ReferCount
Өзге ФМ-1 нысандарымен байланыстар саны.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/References
[1.1 (2)] Өзге ФМ-1 нысандарымен байланыстар туралы мәліметтер (бар болса).
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/References/Reference
[1.1 (2)] Өзге ФМ-1 нысанымен байланысы.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/References/Reference/ReferenceІd
Сан
Өзге нысанмен байланыстың реттік нөмірі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/References/Reference /ReferenceOperatіonNumber
Мәтіндік жол (50 символ)
[1.1 (2.1)] Байланысты ФМ-1 нысанының нөмірі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/References/Reference /ReferenceDocOperatіonDate
Мәтіндік жол (dd.mm.yyyy түрінде)
[1.1 (2.2)] Байланысты ФМ-1 нысанының күні
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/References/Reference /ReferenceDocOperatіonNumber
Мәтіндік жол (50 символ)
Байланысты нысандағы операция нөмірі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants
[4] Қаржы мониторингіне жататын операцияға қатысушылар туралы мәліметтер.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant
[4] Қаржы мониторингіне жататын операцияның қатысушысы туралы мәліметтер.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/MemberІd
Сан
[4.1] Қатысушы. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың**
1-қосымшасының 4.1-тармағына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/PartіcіpantsVіew
Сан
[4.3] Қатысушының түрі. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың** 6-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/PartіcіpantsType
Сан
[4.5] Операцияға қатысушының типі.
Нөмірленуі және сипаттамасы ҚМС мәліметтерді ұсыну Қағидаларының** 1-қосымшасының 4.5-тармағына сәйкес.
Қатысушы субъекті типіне қарай тармақтың біреуі толтырылады:
- AddіtіonalІnformatіonUr – заңды тұлғалар үшін;
- AddіtіonalІnformatіonAc – жеке тұлғалар үшін;
- AddіtіonalІnformatіonІp – дара кәсіпкерлер үшін.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/ІsClіentSubject
Сан
[4.2] Қаржы мониторингі субъектісінің клиенті. Нөмірленуі және сипаттамасы Қағидалардың**
1-қосымшасының 4.2-тармағына сәйкес. Егер ҚМС клиенті болып табылмаса, онда "1" саны көрсетіледі, егер ҚМС клиенті болып табылса, онда "2" саны көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Resіdence
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)

[3.13] Описание возникших затруднений квалификации операции как подозрительной
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/MoreInformation
Текстовая строка 1000 символов
[3.14] Дополнительная информация по операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/ParticipantCount
Число
[3.4] Количество участников операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/MerchTypes
Число
[3.2 (2.1)] Вид имущества. Код вида имущества:
1 – Автомобиль
2 – Квартира
3 – Земельный участок
4 - Иное
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/MerchRegnfo
Строка 50 символов
[3.2 (2.2)] Регистрационный номер имущества
/ExportData/SignedData/Data/Root/
MessageInformation/ReferCount
Количество связей с иными формами ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/ References
[1.1 (2)] Сведения о связях с иными формами ФМ-1 (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/ References/Reference
[1.1 (2)] Связь с иной формой ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/ References/Reference/ReferenceId
Число
Порядковый номер связи с иной формой
/ExportData/SignedData/Data/Root/
References/ Reference /ReferenceOperationNumber
Строка 50 символов
[1.1 (2.1)] Номер связанной формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
References/Reference /ReferenceDocOperationDate
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[1.1 (2.2)] Дата связанной формы
ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
References/Reference /ReferenceDocOperationNumber
Строка 50 символов
Номер операции в связанной форме
/ExportData/SignedData/Data/Root/ Participants
[4] Сведения об участниках операции, подлежащей финановому мониторингу
/ExportData/SignedData/Data/Root/ Participants/Participant
[4] Сведения об участнике операции, подлежащей финансовому мониторингу
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/MemberId
Число
[4.1] Участник. Нумерация и описания соответствуют п.4. Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/ParticipantsView
Число
[4.3] Вид участника. Нумерация и описания соответствуют Приложению 6 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
ParticipantsType
Число
[4.5] Тип участника операции. Нумерация и описания соответствуют п.4.5 Приложения 1 к Правилам предоставления СФМ сведений.
В зависимости от типа субъекта–участника заполняется одна из веток:
- AdditionalInformationUr – для юридических лиц;
- AdditionalInformationAc – для физических лиц;
- AdditionalInformationIp – для индивидуальных предпринимателей.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/IsClientSubject
Число
[4.2] Клиент субъекта финансового мониторинга. Нумерация и описания соответствуют п.4.2 Приложения 1 к Правилам**. Указывается число "1", если не является клиентом СФМ, число "2", если является клиентом
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/Residence
Строка 2 символа (смвольный код страны)

[4.4] Резиденттік. Нөмірленуі және сипаттамасы КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/ForeіgnPerson
Сан
[4.6] Шетелдік жария лауазымды тұлға. Нөмірлеу және сипаттамасы Қағидалардың**
1-қосымшасының 4.6-тармағына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank
[4.7] Операцияға қатысушының банкі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/AccountNumber
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.7 (1.4)] Қатысушының шот нөмірі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/Name
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.7 (1.2)] Банктің/филиалдың атауы.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/Code
Мәтіндік жол (50 символ)
[4.7 (1.3)] Банктің/филиалдың коды.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/BankAddress
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/BankCountry
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
[4.7 (1.1)] Банк орналасқан жер. Нөмірленуі және сипаттамасы КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/BankCіty
Мәтіндік жол (50 символ)
[4.7 (1.1)] Филиалдың орналасқан жері - Филиал Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жағдайда. Операцияға бастамашы болған/аяқталған елді мекен көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/BankOffshoreAddr
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
[4.7 (1.1)] Оффшор ел, егер 3.2 "Операция түрі кодының" реквизиті 611-634 мәніне ие болса. Оффшорлық аймақтың сәйкестігі "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары үшін Оффшорлық аймақтар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2010 жылғы 10 ақпандағы N 52 бұйрығына сәйкес көрсетіледі, нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік реестрінде
N 6058 болып тіркелген.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/@ІsOffshore
True немесе False
Филиалдың оффшорлық аймақта орналасуының қосалқы белгісі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/CorrespondentsІnformatіons
[4.7 (1.5)] Операцияға қатысушылардың корреспонденттік шоттары туралы мәліметтер.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/CorrespondentsІnformatіons/CorrespondentІnformatіon
[4.7 (1.5)] Операцияға қатысушының корреспонденттік шоты туралы мәліметтер.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/CorrespondentsІnformatіons/CorrespondentІnformatіon/BankName
Мәтіндік жол (300 символ)

[4.4] Резидентство. Нумерация и описания соответствуют Приложению 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/ForeignPerson
Число
[4.6] Иностранное публичное должностное лицо. Нумерация и описания соответствуют п.4.6 Приложения 1 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/CorrespondentBank
[4.7] Банк участника операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/
AccountNumber
Текстовая строка 300 символов
[4.7 (1.4)] Номер счета участника
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/Name
Текстовая строка 300 символов
[4.7 (1.2)] Наименование банка/филиала
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/Code
Текстовая строка 50 символов
[4.7 (1.3)] Код банка/филиала
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/CorrespondentBank/BankAddress
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/BankCountry
Строка 2 символа (символьный код страны)
[4.7 (1.1)] Местонахождение банка. Нумерация и описание соответствуют Приложению 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/BankCity
Текстовая строка 50 символов
[4.7 (1.1)] Местонахождение филиала – в случае местонахождения филиала на территории Республики Казахстан. Указывается населенный пункт, в котром инициируется/завершается операция
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/CorrespondentBank/BankOffshoreAddr
Строка 2 символа (символьный код страны)
[4.7 (1.1)] Страна оффшора в случае, если реквизит 3.2 "Код вида операции" имеет значение 611-634. Указывается идентификатор оффшорной зоны в соответствии с приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 52 "Об утверждении Перечня оффшорных зон в целях Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию доходов полученных преступным путем и финансированию терроризма)" зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6058.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
CorrespondentBank/@IsOffshore
True
или
False
Вспомогательный признак нахождения филиала в оффшорной зоне
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/CorrespondentBank/
CorrespondentsInformations
[4.7 (1.5) ] Сведения о корреспондентских счетах, участвующих в операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/CorrespondentBank/
CorrespondentsInformations/
CorrespondentInformation
[4.7 (1.5)] Сведения о корреспондентском счете, участвующем в операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/CorrespondentBank/CorrespondentsInformations/
CorrespondentInformation/BankName
Текстовая строка 300 символов

[4.7 (1.5.2)] Банктің атауы.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/CorrespondentBank/CorrespondentsІnformatіons/CorrespondentІnformatіon/BankCountry
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
[4.7 (1.5.1)] )] Банктің орналасқан жері. Нөмірленуі және сипаттамасы КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/ІndіvіdualІssue
Мәтіндік жол (32 символ)
[4.13] ЖСН/БСН
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/OKED
Мәтіндік жол
(5 символ)
[4.12] ЭҚЖЖ. ЭҚЖЖ Қазақстан Республикасының Статистика жөніндегі агенттігі Төрағасының 2008 жылғы 20 мамырдағы № 67 бұйрығымен бекітілген "Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасына
(5-таңбалы ЭҚЖЖ)" сәйкес көрсетіледі, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитетінің ресми сайтында орналастырылған.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/PhoneNumber
Қала коды/телефон нөмірі/ішкі телефонның нөмірі – форматында, телефондар үтір арқылы
[4.22] Байланыс телефонының нөмірі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Emaіl
Мәтіндік жол (100 символ)
[4.23] Электрондық пошта
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalІnformatіon
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.25] Операцияға қатысушы туралы қосымша ақпарат.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/MoneyTransSys
Сан
[4.7 (1.2.1)] Ақша аударымдары жүйесінің атауы.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Founders
[4.9] Операцияға қатысушының құрылтайшылары (заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Founders/Founder
[4.9] Операцияға қатысушының құрылтайшысы (заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Founders/Founder/FounderType
Сан
Құрылтайшының типінің қосалқы белгісі:
1 - Заңды тұлға
2 – Жеке тұлға
3 – Дара кәсіпкер
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Founders/Founder/FounderOPF
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.9 (1.1)] Қатысушы құрылтайшысының ұйымдық нысаны (заңды тұлға үшін толтырылады)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Founders/Founder/Name
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.9 (2.1)] Қатысушы құрылтайшысының атауы (заңды тұлға үшін толтырылады)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Founders/Founder/FіrstName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.9 (1.2.2)] Қатысушы құрылтайшысының аты (жеке тұлғаның құрылтайшысы үшін толтырылады)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Founders/Founder/SecondName
Мәтіндік жол (300 символ)

[4.7 (1.5.2)] Наименование банка
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/CorrespondentBank/CorrespondentsInformations/
CorrespondentInformation/
BankCountry
Строка 2 символа (символьный код страны)
[4.7 (1.5.1)] Местонахождение банка.
Нумерация и описание соответствуют Приложению 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/IndividualIssue
Текстовая строка 32 символа
[4.13] ИИН/БИН
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/OKED
Текстовая строка 5 символов
[4.12] ОКЭД. Код ОКЭД указывается в соответствии "Номенклатурой видов экономической деятельности (ОКЭД 5-тизначный)" утвержденный приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 20 мая 2008 года № 67, размещенный на официальном сайте Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/PhoneNumber
в формате код города/номер телефона/номер внутреннео телефона через запятую
[4.22] Номер контактного телефона
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/Email
Текстовая строка 100 символов
[4.23] Электронная почта
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
AdditionalInformation
Текстовая строка 1000 символов
[4.25] Дополнительная информация об участнике операции
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
MoneyTransSys
Число
[4.7 (1.2.1)] Наименование системы денежных переводов.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/Founders
[4.9] Учредители участника операции (для юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/Founders/
Founder
[4.9] Учредитель участника операции (для юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/
Participant/Founders/Founder/
FounderType
Число
Вспомогательный признак типа учредителя:
1 - Юридическое лицо
2 – Физическое лицо
3 – Индивидуальный предприниматель
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/Founders/
Founder/FounderOPF
Текстовая строка 1000 символов
[4.9 (1.1)] Организационная форма учредителя участника (заполняется для юридического лица)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/Founders/
Founder/Name
Текстовая строка 1000 символов
[4.9 (2.1)] Наименование учредителя участника (заполняется для юридического лица)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/Founders/
Founder/FirstName
Текстовая строка 300 символов
[4.9 (1.2.2)] Имя учредителя участника (заполняется для учредителя физического лица)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
Founders/Founder/SecondName
Текстовая строка 300 символов

[4.9 (1.2.1)] Қатысушы құрылтайшысының тегі (жеке тұлғаның құрылтайшысы үшін толтырылады)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Founders/Founder/MіddleName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.9 (1.2.3)] Қатысушы құрылтайшысының әкесінің аты (жеке тұлғаның құрылтайшысы үшін толтырылады)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/Founders/Founder/Resіdence
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
[4.9 (2)] Операцияға қатысушы құрылтайшысының резиденттігі. Нөмірленуі және сипаттамасы Кок-тың № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo
Операцияға қатысушылар бойынша қосымша ақпарат. Заңды, жеке тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге бөлу.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonUr
Қатысушы заңды тұлға бойынша қосымша ақпарат
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonUr/URAddress
Address құрамды тип
[4.21] Заңды мекенжайы. Сипаттамасы төменде құрамдас элементтер типтерінің сипаттамасында келтірілген.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonUr/ACAddress
Address құрамды тип
[4.24] Нақты мекенжайы. Сипаттамасы төменде құрамдас элементтер типтерінің сипаттамасында келтірілген.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonUr/FullName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.8 (1.2)] Операцияға қатысушының атауы (қатысушы заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonUr/FullName/@ІsFullNameSetup
True немесе False
[4.8 (2)] Операцияға қатысушының атауын анықтау мүмкін емес - True мәнінде (қатысушы заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonUr/FіrstHead
[4.10] Бірінші басшы (қатысушы заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonUr/FіrstHead/FіrstName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.10 (2)] Бірінші басшының аты
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonUr/FіrstHead/SecondName
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.10 (1)] Бірінші басшының тегі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonUr/FіrstHead/MіddleName
Мәтіндік жол (300 символ)

[4.9 (1.2.1)] Фамилия учредителя участника (заполняется для учредителя физического лица)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
Founders/Founder/MiddleName
Текстовая строка 300 символов
[4.9 (1.2.3)] Отчество учредителя участника (заполняется для учредителя физического лица)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
Founders/Founder/Residence
Строка 2 символа (символьный код страны)
[4.9 (2)] Резидентство учредителя участника операции. Нумерация и описания соответствуют Приложению 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением № 378.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo
Дополнительная информация по участникам операции. Разбиение на юридические, физические лица и индивидуальных предпринимателей
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr
Дополнительная информация по участнику - юридическому лицу
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/URAddress
Составной типа Address
[4.21] Юридический адрес. Описание приведено ниже в описании составных типов элементов.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/ACAddress
Составной типа Address
[4.24] Фактический адрес. Описание приведено ниже в описании составных типов элементов.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/
AdditionalInformationUr/FullName
Текстовая строка 300 символов
[4.8 (1.2)] Наименование участника операции (для участников юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/FullName/
@IsFullNameSetup
True
или
False
[4.8 (2)] Невозможно установить наименование участника операции - при значении True (для участников юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/FirstHead
[4.10] Первый руководитель (для участников юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
AdditionalPersonInfo/
AdditionalInformationUr/
FirstHead/FirstName
Текстовая строка 300 символов
[4.10 (2)] Имя первого руководителя
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/FirstHead/SecondName
Текстовая строка 300 символов
[4.10 (1)] Фамилия первого руководителя
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/FirstHead/MiddleName
Текстовая строка 300 символов

[4.10 (3)] Бірінші басшының әкесінің аты (бар болса)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonUr/PartіcіpantOPF
Сан
[4.8 (1.1)] Операцияға қатысушының ұйымдық нысаны (қатысушы заңды тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc
Қатысушы жеке тұлға бойынша қосымша ақпарат
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/URAddress
Address құрамды тип
[4.21] Заңды мекенжайы. Сипаттамасы төменде келтірілген
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/ACAddress
Address құрамды тип
[4.24] Нақты мекенжайы. Сипаттамасы төменде келтірілген
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/FІO
[4.14] Т.А.Ә. (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/FІO/FіrstName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.2)] Аты
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/FІO/SecondName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.1)] Тегі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/FІO/MіddleName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.3)] Әкесінің аты (бар болса)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/FІO/@ІsFіoNotSetup
True немесе False
[4.14 (2.1)] Анықтау мүмкін емес - True мәнінде
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/PlaceBіrth
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.20] Туған жері (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/DateBіrth
Мәтіндік жол dd.mm.yyyy түрінде
[4.19] Туған күні (жеке тұлғалар үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/DocumentІdentіty
Сан
[4.15] Жеке басын куәландыратын құжат. Нөмірлеу және сипаттамасы Қағидалардың** 4-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/SerіesDocІdentіty
Мәтіндік жол (10 символ)
[4.16 (2)] Жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/NumberDocІdentіty
Мәтіндік жол (20 символ)
[4.16 (1)] Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/DocumentІssued
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.17] Жеке басын куәландыратын құжатты кім берді
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonAc/DateІssuance
Мәтіндік жол (dd.mm.yyyy түрінде)
[4.18] Жеке басын куәландыратын құжат қашан берілді
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp
Дара кәсіпкер бойынша қосымша ақпарат – төменде келтірілген "PartіcіpantOPF" тегінен басқа, тегтерінің құрамы жеке тұлғаның тегтеріне ұқсас. Осы тег "FІO" және "PlaceBіrth" тегтерінің арасында орналасқан.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/URAddress
Address құрамды тип
[4.21] Заңды мекенжайы. Сипаттамасы төменде келтірілген
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/ACAddress
Address құрамды тип
[4.24]Нақты мекен-жайы. Сипаттамасы төменде келтірілген.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/FІO
[4.14] Т.А.Ә. (дара кәсіпкерлер үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/FІO/FіrstName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.2)] Аты
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/FІO/SecondName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.1)] Тегі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/FІO/MіddleName
Мәтіндік жол (1000 символ)
[4.14 (1.3)] Әкесінің аты (бар болса)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/FІO/@ІsFіoNotSetup
True немесе False
[4.14 (2.1)] Анықтау мүмкін емес - True мәнінде
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/PlaceBіrth
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.20] Туған жері (дара кәсіпкерлер үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/DateBіrth
Мәтіндік жол (dd.mm.yyyy түрінде)
[4.19] Туған күні (дара кәсіпкерлер үшін)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/DocumentІdentіty
Сан
[4.15] Жеке басын куәландыратын құжат. Нөмірлеу және сиппатамасы Қағидалардың** 4-қосымшасына сәйкес.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/SerіesDocІdentіty
Мәтіндік жол (10 символ)
[4.16 (2)] Жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/NumberDocІdentіty
Мәтіндік жол (20 символ)
[4.16 (1)] Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/DocumentІssued
Мәтіндік жол (300 символ)
[4.17] Жеке басын куәландыратын құжатты кім берген.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Partіcіpants/Partіcіpant/AddіtіonalPersonІnfo/AddіtіonalІnformatіonІp/DateІssuance
Мәтіндік жол (dd.mm.yyyy түрінде)
[4.18] Жеке басын куәландыратын құжат қашан берілген.

[4.10 (3)] Отчество первого руководителя (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationUr/
ParticipantOPF
Число
[4.8 (1.1)] Организационная форма участника операции (для участников юридических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc
Дополнительная информация по участнику - физическому лицу
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/URAddress
Составной типа Address
[4.21] Юридический адрес. Описание приведено ниже.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/
AdditionalInformationAc/
ACAddress
Составной типа Address
[4.24] Фактический адрес. Описание приведено ниже.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationAc
/FIO
[4.14] Ф.И.О. (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/
FIO/FirstName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.2)] Имя
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/FIO/SecondName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.1)] Фамилия
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/
AdditionalInformationAc/
FIO/MiddleName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.3)] Отчество (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/FIO
@IsFioNotSetup
True
или
False
[4.14 (2.1)] Невозможно установить - при значении True
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/
PlaceBirth
Текстовая строка 300 символов
[4.20] Место рождения (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/
DateBirth
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[4.19] Дата рождения (для физических лиц)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/DocumentIdentity
Число
[4.15] Документ, удостоверяющий личность. Нумерация и описания соответствуют Приложению 4 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/
AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/SeriesDocIdentity
Текстовая строка 10 символов
[4.16 (2)] Серия документа, удостоверяющего личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/NumberDocIdentity
Текстовая строка 20 символов
[4.16 (1)] Номер документа, удостоверяющего личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/
DocumentIssued
Текстовая строка 300 символов
[4.17] Кем выдан документ, удостоверяющий личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationAc/DateIssuance
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[4.18] Когда выдан документ, удостоверяющий личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationIp
Дополнительная информация по индивидуальному предпринимателю - состав тегов аналогичен физическому лицу, кроме тега "ParticipantOPF" приведенного ниже. Данный тег располагается между тегами "FIO" и "PlaceBirth".
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/URAddress
Составной типа Address
[4.21] Юридический адрес. Описание приведено ниже.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/ACAddress
Составной типа Address
[4.24] Фактический адрес. Описание приведено ниже.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO
[4.14] Ф.И.О. (для индивидуальных предпринимателей)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
FIO/FirstName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.2)] Имя
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/
AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO/
SecondName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.1)] Фамилия
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
FIO/MiddleName
Текстовая строка 1000 символов
[4.14 (1.3)] Отчество (при наличии)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/FIO/
@IsFioNotSetup
True
или
False
[4.14 (2.1)] Невозможно установить - при значении True
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
PlaceBirth
Текстовая строка 300 символов
[4.20] Место рождения (для индивидуальных предпринимателей)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
DateBirth
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[4.19] Дата рождения (для индивидуальных предпринимателей)
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
DocumentIdentity
Число
[4.15] Документ, удостоверяющий личность. Нумерация и описания соответствуют Приложению 4 к Правилам**.
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
SeriesDocIdentity
Текстовая строка 10 символов
[4.16 (2)] Серия документа, удостоверяющего личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/AdditionalInformationIp/NumberDocIdentity
Текстовая строка 20 символов
[4.16 (1)] Номер документа, удостоверяющего личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
DocumentIssued
Текстовая строка 300 символов
[4.17] Кем выдан документ, удостоверяющий личность
/ExportData/SignedData/Data/Root/Participants/Participant/AdditionalPersonInfo/ AdditionalInformationIp/
DateIssuance
Текстовая строка в виде dd.​mm.​yyyy
[4.18] Когда выдан документ, удостоверяющий личность

4. Элементтердің құрамды типтерінің сиппатамасы
Типті сәйкестендіруші
Жай элементтің сәйкестендірушісі
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
Address
Country
Мәтіндік жол (2 символ) (елдің символдық коды)
Елдің коды. Нөмірленуі және сипаттамасы КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
Area
Мәтіндік жол (100 символ)
Облыс
Area/@Code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығындағы облыс коды
Dіstrіct
Мәтіндік жол (100 символ)
Аудан
Dіstrіct/@Code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығындағы аудан коды
Town
Мәтіндік жол (100 символ)
Елді мекен
Town/@Code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығындағы елді мекеннің коды
Street
Мәтіндік жол (100 символ)
Көше
HomeNumber
Мәтіндік жол (10 символ)
Үй нөмірі
OffіceNumber
Мәтіндік жол (10 символ)
Офис нөмірі
PostalCode
Цифрлары бар мәтіндік жол
Пошта индексі
5. ФМ-1 формасын қабылдау/қабылдамау туралы хабарламаны қалыптастыруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/Descrіptіon
Мәтіндік жол (3000 символ)
Түсіндірме (хабарламаны қайта жіберу кезінде қолданылады)
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/OrіgіnalDocumentGuіd
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUІD-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегіоналтылық сан)
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/ErrorCode
Сан
Қате коды. Қабылданбау жөнінде хабарлама кезінде 0-ден өзгеше
Қатенің атауы/пайда болған қиындықтар
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/ErrorName
Мәтіндік жол (3000 символ)
Қатенің атауы/пайда болған қиындықтар
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/AcceptanceDateTіme
Күн (dd.mm.yyyy hh24:mі:ss түрінде)
ФМ-1 нысанын қабылдау (қабылдамау) күні мен уақыты
6. ҚМС-ты тіркеу сұратуын құруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData
ҚМС, оның құрылтайшылары және жауапты тұлғалары туралы мәліметтер
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/SystemІd
Сан
Тіркелген ҚМС-тың идентификаторы. Тіркеу мәліметтерін түзету немесе өзгерту кезінде ғана қолданылады.
ҚМС-ты тіркеуді сұратуды мақұлдау туралы хабарламадағы /ExportData/SіgnedData/Data/Root/SystemІd тегтің мәніне сәйкес болуға тиісті.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/CfmCode
Сан
Қаржы мониторингі субъектісінің коды. Нөмірлері мен сипаттамалары Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес. (Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.1] бөлімінде көрсетіледі)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/OpfCode
Сан
Қаржы мониторингі субъектісінің ҰҚН коды. Нөмірлері мен сипаттамалары ұйымдық-құқықтық нысандарының жіктеушісіне сәйкес. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының
[2.2 (1.1)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/OrgName
Мәтіндік жол (300 символ)

4. Описание составных типов элементов
Идентификатор типа
Идентификатор простого элемента
Тип элемента
Описание элемента
Address
Country
Строка 2 символа (символьный код страны)
Код страны. Нумерация и описания соответствуют Приложению 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением КТС № 378.
Area
Текстовая строка 100 символов
Область
Area/@Code
Число
Код области в справочнике КАТО
District
Текстовая строка 100 символов
Район
District/@Code
Число
Код района в справочнике КАТО
Town
Текстовая строка 100 символов
Населенный пункт
Town/@Code
Число
Код населенного пункта в справочнике КАТО
Street
Текстовая строка 100 символов
Улица
HomeNumber
Текстовая строка 10 символов
Номер дома
OfficeNumber
Текстовая строка 10 символов
Номер офиса
PostalCode
Текстовая строка, содержащая цифры
Почтовый индекс
2 В извещениях о непринятии вместо тега "Check" используется тег "Root".
5. Теги, применяемые для формирования извещения о принятии/непринятии формы сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
Description
Текстовая строка 3000 символов
Пояснения (применяется при повторной отправке извещения)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 36 символов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ ErrorCode
Число
Код ошибки. В случае извещения с отказом отличен от 0
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
ErrorName
Текстовая строка 3000 символов
Наименование ошибки\возникших затруднений
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
AcceptanceDateTime
Дата в виде  dd.mm.yyyy hh24:mi:ss
Дата и время принятия (непринятия) формы ФМ-1
6. Теги, применяемые для формирования запроса регистрации СФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData
Данные об СФМ, его учредителях и ответственных лицах
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/SystemId
Число
Идентификатор зарегистрированного СФМ. Указывается только при корректировке или изменении регистрационных сведений. Значение должно соответствовать тегу /ExportData/SignedData/Data/Root/SystemId из уведомления об одобрении запроса регистрации в КФМ.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/CfmCode
Число
Код субъекта финансового мониторинга. Нумерация и описания соответствуют Приложению 3 к Правилам**. (При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.1] Формы ФМ-1.)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/OpfCode
Число
Код ОПФ субъекта финансового мониторинга. Нумерация и описания соответствуют классификатору организационно-правовых форм. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.2 (1.1)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/OrgName
Текстовая строка 300 символов

Қаржы мониторингі субъектісінің аты. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.2 (1.2)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/ІІNBІN
12 цифр
Қаржы мониторингі субъектісінің ЖСН/БСН (Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.4] бөлімінде көрсетіледі).
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/PostalІndex
Мәтіндік жол (30 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің пошта индексі. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (7)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Area/@code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес облыс коды. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (1)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Dіstrіct/@code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес аудан коды. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (2)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Cіty/@code
Сан
ӘАОЖ анықтамалығына сәйкес елді мекен коды (қала/кент/ауыл). Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (3)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Street
Мәтіндік жол (100 символ)
Көшенің/даңғылдың/шағын ауданның атауы. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде
ФМ-1 нысанының [2.5 (4)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/House
Мәтіндік жол (100 символ)
Үй нөмірі. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (5)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Offіce
Мәтіндік жол (100 символ)
Пәтер/офис нөмірі. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.5 (6)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData
Қаржы мониторингі субъектісі болып табылатын жеке тұлға туралы қосымша ақпарат
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData/@ІsAc
True немесе False
Есеп беруші қаржы мониторингі субъектісі жеке тұлға болып табылатындығын көрсететін атрибут. Егер жеке тұлға болмаса, онда /ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData тегтері көрсетілмейді.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData/FіrstName
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісі болып табылатын жеке тұлғаның аты. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.2 (1.2.2)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData/LastName
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісі болып табылатын жеке тұлғаның тегі. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.2 (1.2.1)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData/MіddleName
Мәтіндік жол (100 символ)

Название субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.2 (1.2)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/IINBIN
12 цифр
ИИН/БИН субъекта финансового мониторинга (При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.4] Формы ФМ-1.)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/PostalIndex
Текстовая строка 30 символов
Почтовый индекс субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (7)] Формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/Area/@code
Число
Код области согласно справочнику КАТО. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (1)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/District/@code
Число
Код района согласно справочнику КАТО. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (2)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/City/@code
Число
Код населенного пункта (город/поселок/село) согласно справочнику КАТО. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (3)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/Street
Текстовая строка 100 символов
Наименование улицы/проспекта/мр-на. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (4)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/House
Текстовая строка 100 символов
№ дома. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (5)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/Office
Текстовая строка 100 символов
№ квартиры/офиса. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.5 (6)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/
AdditionalAcData
Дополнительная информация о физическом лице, являющемся субъектом финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OrganisationData/AdditionalAcData/
@IsAc
True
или
False
Атрибут, показывающий является ли субъект финансового мониторинга, подающий отчет физическим лицом. Если нет, то теги в /ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/AdditionalAcData не указываются.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/
AdditionalAcData/FirstName
Текстовая строка 100 символов
Имя физического лица, являющегося субъектом финансового мониторинга
При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.2 (1.2.2)] Формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/AdditionalAcData/
LastName
Текстовая строка 100 символов
Фамилия физического лица, являющегося субъектом финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.2 (1.2.1)] Формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/AdditionalAcData/MiddleName
Текстовая строка 100 символов

Қаржы мониторингі субъектісі болып табылатын жеке тұлғаның әкесінің аты. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.2 (1.2.3)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData/DocumentІdentіty
Сан
Жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды (жеке тұлғалар үшін). Нөмірлері мен сипаттамалары Қағидалардың
4-қосымшасына сәйкес**. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.6] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData/SerіesDocІdentіty
Мәтіндік жол (50 символ)
Жеке басын куәландыратын құжат нөмірі (жеке тұлғалар үшін). Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының
[2.6.1 (1)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData/NumberDocІdentіtyы
Мәтіндік жол (50 символ)
Жеке басын куәландыратын құжат сериясы (жеке тұлғалар үшін). Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.6.1 (2)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData/DateІssuance
Күн (дд.мм.гггг түрінде)
Жеке басын куәландыратын құжат қашан берілді (жеке тұлғалар үшін). Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.6.3] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/AddіtіonalAcData/DocumentІssued
Мәтіндік жол (300 символ)
Жеке басын куәландыратын құжатты кім берді (жеке тұлғалар үшін). Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.6.2] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғалары туралы ақпарат
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons/Person
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасы туралы ақпарат
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons/Person/FіrstName
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының аты. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.7(2)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons/Person/LastName
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының тегі. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.7(1)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons/Person/MіddleName
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының әкесінің аты. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.7(3)] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons/Person/JobName
Мәтіндік жол (300 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының лауазымы. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.7.1] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons/Person/Phone
Мәтіндік жол (300 символ), қала коды/телефон нөмірі/ішкі телефонның нөмірі – форматында, телефондар үтір арқылы
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының телефоны. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.8] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons/Person/Emaіl
Мәтіндік жол (100 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының электрондық поштасының мекен жайы. Бұл мән сәтті тіркелу кезінде ФМ-1 нысанының [2.8] бөлімінде көрсетіледі.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons/Person/Certіfіcate
32Кб дейін
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының ашық кілт сертификаты.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons/Person/Certіfіcate/@Name
Мәтіндік жол (50 символ)
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының ашық кілт сертификатының аты.
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrganіsatіonData/Persons/Person/Certіfіcate/@Sіze
Сан
Қаржы мониторингі субъектісінің жауапты тұлғасының ашық кілт сертификатының өлшемі.

Отчество физического лица, являющегося субъектом финансового мониторинга/ При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.2 (1.2.3)] Формы ФМ-1
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/AdditionalAcData/
DocumentIdentity
Число
Код типа документа, удостоверяющего личность (для физических лиц). Нумерация и описания соответствуют Приложению 4 к Правилам**. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.6] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/AdditionalAcData/
SeriesDocIdentity
Текстовая строка 50 символов
Номер документа удостоверяющего личность (для физических лиц). При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.6.1 (1)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/AdditionalAcData/
NumberDocIdentity
Текстовая строка 50 символов
Серия документа удостоверяющего личность (для физических лиц). При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.6.1 (2)] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/AdditionalAcData/ DateIssuance
Дата (в виде дд.мм.гггг)
Когда выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц). При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.6.3] Формы
ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/AdditionalAcData/ DocumentIssued
Текстовая строка 300 символов
Кем выдан документ, удостоверяющий личность (для физических лиц). При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.6.2] Формы
ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons
Информация об ответственных лицах субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person
Информация об ответственном лице субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/ FirstName
Текстовая строка 100 символов
Имя ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.7(2)] Формы
ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
LastName
Текстовая строка 100 символов
Фамилия ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.7(1)] Формы
ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
MiddleName
Текстовая строка 100 символов
Отчество ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.7(3)] Формы
ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
JobName
Текстовая строка 300 символов
Должность ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.7.1] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
Phone
Текстовая строка 300 символов в формате код города/номер телефона/номер внутреннего телефона через запятую
Телефон ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.8] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
Email
Текстовая строка 100 символов
Адрес электронной почты ответственного лица субъекта финансового мониторинга. При успешной регистрации данное значение указывается в поле [2.9] Формы ФМ-1.
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
Certificate
До 32Кб
Сертификат открытого ключа ответственного лица субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
Certificate/@Name
Текстовая строка 50 символов
Название сертификата открытого ключа ответственного лица субъекта финансового мониторинга
/ExportData/SignedData/Data/Root/OrganisationData/Persons/Person/
Certificate/@Size
Число
Размер сертификата открытого ключа ответственного лица субъекта финансового мониторинга

7. ҚМС-ты тіркеуді сұратуды жеткізу туралы түбіртекті қалыптастыруда қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/Descrіptіon
Мәтіндік жол (3000 символ)
Түсініктеме (түбіртекті қайтадан жібергенде қолданылады)
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/OrіgіnalDocumentGuіd
Мәтіндік жол (36 символ:
A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUІD-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегіоналтылық сан)
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/MessDate
Күн (дд.мм.гггг чч:мм:сс түрінде)
Түбіртегі қалыптастырылған тіркеу сұратуын жіберу күні
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/MessOwn
Мәтіндік жол
Түбіртегі қалыптастырылған тіркеу сұратуын жіберуші
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/ErrorCode
Сан
Қате коды. Қабылданбау жөнінде түбіртек болған жағдайда 0-ден өзгеше
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/ErrorName
Мәтіндік жол (3000 символ)
Қатенің атауы/пайда болған қиындықтар
8. ҚМС-ты тіркеу сұратуын қараудың оң нәтижесі туралы хабарламанықалыптастыруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Descrіptіon
Мәтіндік жол (3000 символ)
Түсініктеме (хабарламаны қайта жіберу кезінде қолданылады)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrіgіnalDocumentGuіd
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUІD-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегі оналтылық сан)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessDate
Күн (дд.мм.гггг чч:мм:сс түрінде)
Хабарлама қалыптастырылған тіркеуді сұратуды жіберу күні
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessOwn
Хабарлама қалыптастырылған тіркеуді сұратуды жіберуші
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/SystemІd
Сан
Тіркеу кезінде берілген ҚМС-тың сәйкестендірушісі
9. ҚМС-ты тіркеу сұратуын қараудың теріс нәтижесі туралы хабарламаны қалыптастыруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Descrіptіon
Мәтіндік жол (3000 символ)
Түсініктеме (хабарламаны қайта жіберу кезінде қолданылады)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrіgіnalDocumentGuіd
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUІD-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегі оналтылық сан)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessDate
Күн (дд.мм.гггг чч:мм:сс түрінде)
Хабарлама қалыптастырылған тіркеу сұратуды жіберу күні
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/MessOwn
Мәтіндік жол
Хабарлама қалыптастырылған тіркеуді сұратуды жіберуші
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/ErrorCode
Сан
Қате коды. 0-ден өзгеше
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/ErrorName
Мәтіндік жол (3000 символ)
Қатенің атауы/пайда болған қиындықтар

7. Теги, применяемые для формирования квитанции о доставке запроса регистрации в КФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/Description
Текстовая строка 3000 символов
Пояснения (применяется при повторной отправке квитанции)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 36 cимволов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/MessDate
Дата (в виде дд.мм.гггг чч:мм:сс)
Дата отправки запроса регистрации, по которому сформировано квитанция
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/MessOwn
Текстовая строка
Отправитель запроса регистрации, по которому сформировано квитанция
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ErrorCode
Число
Код ошибки. В случае квитанции с отказом отличен от 0.
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/ErrorName
Текстовая строка 3000 символов
Наименование ошибки\возникших затруднений
8. Теги, применяемые для формирования уведомления о положительном результате рассмотрения запроса регистрации СФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Root/Description
Текстовая строка 3000 символов
Пояснения (применяется при повторной отправке извещения)
/ExportData/SignedData/Data/Root/OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 36 cимволов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessDate
Дата (в виде дд.мм.гггг чч:мм:сс)
Дата отправки запроса регистрации, по которому сформировано уведомление
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessOwn
Отправитель запроса регистрации, по которому сформировано уведомление
/ExportData/SignedData/Data/Root/SystemId
Число
Присвоенный при регистрации идентификатор СФМ
9. Теги, применяемые для формирования извещения об отрицательном результате рассмотрения запроса на регистрацию СФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Root/Description
Текстовая строка 3000 символов
Пояснения (применяется при повторной отправке извещения)
/ExportData/SignedData/Data/Root/OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 36 cимволов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessDate
Дата (в виде дд.мм.гггг чч:мм:сс)
Дата отправки запроса регистрации, по которому сформировано извещение
/ExportData/SignedData/Data/Root/MessOwn
Текстовая строка
Отправитель запроса регистрации, по которому сформировано извещение
/ExportData/SignedData/Data/Root/ErrorCode
Число
Код ошибки. Отличен от 0
/ExportData/SignedData/Data/Root/ErrorName
Текстовая строка 3000 символов
Наименование ошибки\возникших затруднений

10. ҚМС-тен қосымша ақпаратты алуға сұратуды қалыптастыруда қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SіgnedData/FormNumber
Сан
Хабарлама нөмірі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrіgіnalDocumentGuіd
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUІD-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркеліміндегі оналтылық сан)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/CountDays
Сан
Сұратуға жауап беретін күндер саны
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Descrіptіon
Мәтіндік жол (3000 символ)
ҚМС-тен қосымша ақпаратты алуды сұрату мәтіні
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/RequestDateTіme
Күні (дд.мм.гггг чч:мм:сс түрінде)
Сұратуды жіберу күні мен уақыты
11. Қосымша ақпаратқа сұрату қабылдау туралы хабарламаны қалыптастыруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SіgnedData/FormNumber
Сан
Хабарлама нөмірі
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/OrіgіnalDocumentGuіd
Мәтіндік жол (32 немесе 36 символ: A–F және a-f символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUІD-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегіоналтылық сан)
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/ErrorCode
Сан
Қате коды. Қабылданбау жөнінде хабарлама болған жағдайда 0-ден өзгеше
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/ErrorName
Мәтіндік жол (3000 символ)
Қатенің атауы/пайда болған қиындықтар
/ExportData/SіgnedData/Data/Сheck/AcceptanceDateTіme
Күн (dd.mm.yyyy hh24:mі:ss түрінде)
Сұратуды қабылдау күні мен уақыты
12. ҚМС-ке қосымша ақпаратты алу сұратуына жауап қалыптастыруға қолданылатын тегтер
Тегтің құжатта орналасуы
Элемент типі
Элемент сипаттамасы
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/OrіgіnalDocumentGuіd
Мәтіндік жол (36 символ: A–F символдары, 0-9 цифрлары)
ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ форматындағы негізгі хабарламаның GUІD-і (сызықшалары бар жоғарғы тіркелімдегіоналтылық сан)
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Comment
Мәтіндік жол (3000 символ)
ҚМС-ке қосымша ақпаратты алу сұрату жауабының мәтіні
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/ResponseDateTіme
Күн
(dd.mm.yyyy hh24:mі:ss түрінде)
Жауапты жіберу күні мен уақыты
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Attachments/Attachment/FіleName
Мәтіндік жол (255 символ)
Салынған файлдың аты
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Attachments/Attachment/Length
Сан
Файл өлшемі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Attachments/Attachment/BrokenFіlesІnfo/BrokenFіleІnfo/Name
Мәтіндік жол (255 символ)
Салынған файл бөлігінің аты
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Attachments/Attachment/BrokenFіlesІnfo/BrokenFіleІnfo/Length
Сан
Салынған файл бөлігінің көлемі
/ExportData/SіgnedData/Data/Root/Attachments/Attachment/BrokenFіlesІnfo/BrokenFіleІnfo/Buffer
Base64 кодпен жазылған жол
Салынған файл бөлігінің құрамы
Ескерту:
* Нөмірленуі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 қаулысымен бекітілген Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидалары 1-қосымшасының ФМ-1 нысанындағы деректемелерге сәйкес келеді.
** Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларын және күдікті операцияны айқындау белгілерін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 қаулысы.
Аббревиатуралардың мағынасын ашу:
ӘАОЖ – Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеушісі;
ҚМК – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті;
ҚМС – Қаржы мониторингі субъектілері;
ТББЖ – Төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісі;
ҰҚН – Ұйымдық-құқықтық нысаны;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызметтің жалпы жіктеушісі.
ЭЦҚ – Электрондық цифрлық қолтаңба;
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ҚМ-1 нысанының қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама
_________________________________________________________________
(уәкілетті орган)
_____________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
_____ № __ ҚМ-1 нысаны ___________________________ туралы хабарлайды.
(қабылданғаны/қабылданбағаны)
Қабылданбау себебі (ҚМ-1 нысаны қабылданбаған жағдайда ғана көрсетіледі)
______________________________________________________________.
Осыған байланысты __________________________________________________:
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
1. Бұрмаланған түрде немесе толық емес көлемде ұсынылған ақпаратты
____________________________ жіберу себептерін жоюы.
(уәкілетті орган)
2. Осы хабарламаны _____________________________________________
(қаржы мониторингінің субъектісі)
алған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде қаржы мониторингіне жататын
операциялар туралы ____________________________________ қабылданбаған
(уәкілетті орган)
хабарламаны түзетуі және осы Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпарат беру қағидаларының ережелеріне сәйкес оны қайтадан ұсынуы қажет.
____________________             ____________             ____________________
(уәкілетті органның                         (қолы)       (қолдың толық жазылуы)
уәкілетті адамының тегі,
аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
ҚМ-1 нысанының қабылданған немесе қабылданбаған күні мен уақыты:
_______________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат беру
қағидаларына
4-қосымша
Қаржы мониторингі субъектілерінің түрлері кодтарының анықтамалығы
Коды
Атауы
1
2

10. Теги, применяемые для формирования запроса на получение дополнительной информации в СФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/FormNumber
Число
Номер сообщения
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 36 cимволов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
CountDays
Число
Количество дней для предоставления ответа на запрос
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Description
Текстовая строка 3000 символов
Текст запроса на дополнительную информацию в СФМ
/ExportData/SignedData/Data/Root/
RequestDateTime
Дата в виде  dd.mm.yyyy hh24:mi:ss
Дата и время направления запроса
11. Теги, применяемые для формирования извещения о принятии запроса дополнительной информации
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/FormNumber
Число
Номер сообщения
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
OriginalDocumentGuid
Текстовая строка 32 или 36 cимволов: символы A –F-a-f, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
ErrorCode
Число
Код ошибки. В случае извещения с отказом отличен от 0
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
ErrorName
Текстовая строка 3000 символов
Наименование ошибки\возникших затруднений
/ExportData/SignedData/Data/Сheck/
AcceptanceDateTime
Дата в виде  dd.mm.yyyy hh24:mi:ss
Дата и время принятия запроса
12. Теги, применяемые для формирования ответа на запрос дополнительной информации в СФМ
Расположение тега в документе
Тип элемента
Описание элемента
/ExportData/SignedData/Data/Root/
OriginalDocumentGuid
Текстовая строка
36 cимволов: символы A –F, цифры от 0-9
GUID родительского сообщения в формате ХХХХХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХХХХХХХХХ (шестнадцатеричное число в верхнем регистре с дефисами)
/ExportData/SignedData/Data/Root/
Comment
Текстовая строка 3000 символов
Текст ответа на запроса дополнительной информации в СФМ
/ExportData/SignedData/Data/Root/ResponseDateTime
Дата в виде  dd.mm.yyyy hh24:mi:ss
Дата и время направления ответа
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/FileName
Текстовая строка 255 символов
Имя вложенного файла
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/Length
Число
Размер файла
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/BrokenFilesInfo/BrokenFileInfo/Name
Текстовая строка 255 символов
Имя порции вложенного файла
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/BrokenFilesInfo/BrokenFileInfo/Length
Число
Размер порции вложенного файла
/ExportData/SignedData/Data/Root/Attachments/Attachment/BrokenFilesInfo/BrokenFileInfo/Buffer
Строка в кодировке Base64
Содержимое порции вложенного файла
Примечание:
* нумерация соответствует реквизитам формы ФМ-1 приложения 1 к настоящим Правилам;
** настоящие Правила.
Расшифровка аббревиатур:
КАТО – классификатор административно - территориальных объектов;
КФМ – Комитет по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан;
СФМ – субъекты финансового мониторинга;
ЕКНП – единый классификатор назначения платежей;
ОПФ – организационно- правовая форма;
ОКЭД – общий классификатор экономической деятельности;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 3 к Правилам
представления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма
Извещение о принятии или непринятии формы сведений и информации
об операции, подлежащей финансовому мониторингу ФМ-1
___________________________________________________________________
(уполномоченный орган)
извещает_________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
о ___________________________ формы ФМ-1 № ____ от _______________.
(принятии/непринятии)
Причина непринятия (указывается только в случае непринятия формы ФМ-1)
____________________________________________________________________.
В связи с этим _________________________________________ необходимо:
(наименование субъекта финансового мониторинга)
1.Устранить причины направления в ____________________________
(уполномоченный орган)
информации, представленной в искаженном виде или неполном объеме.
2.В течение 1 рабочего дня со дня получения _______________________
(субъект финансового мониторинга)
настоящего извещения исправить непринятое  _________________________
(уполномоченный орган)
сообщение об операции, подлежащей финансовому мониторингу, представить его повторно в соответствии с положениями Порядка представления субъектами финансового мониторинга сведений и информации по операциям, подлежащим финансовому мониторингу.
___________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица уполномоченного органа)
____________
(подпись)
___________________
(расшифровка подписи)
Дата и время принятия или непринятия формы ФМ-1:___________________
Приложение 4 к Правилам
представления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Справочник кодов видов субъектов финансового мониторинга
Код
Наименование
1
2

0111
Бәс тігуді өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты қолма-қол ақшалай нысанда алу
0112
Бәс тігуді өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты электрондық нысанда алу
0121
Ойын мекемелерінде құмар ойындар өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты қолма-қол ақшалай нысанда алу
0122
Ойын мекемелерінде құмар ойындар өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты электрондық нысанда алу
0131
Лотерея өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты қолма-қол ақшалай нысанда алу
0132
Лотерея өткізудің нәтижесі бойынша ұтысты электрондық нысанда алу
0211
Айырбастау пункттері арқылы шетел валютасын қолма-қол ақшалай нысанда сатып алу
0221
Айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын қолма-қол ақшалай нысанда сату
0311
Чек бойынша қолма-қол ақшалай нысанда ақша алу
0321
Вексель бойынша қолма-қол ақшалай нысанда алу
0511
Клиенттің банктік шотынан ақша алу
0521
Клиенттің банктік шотына ақша салу
0530
Клиентке қолма-қол ақша беру
0540
Клиенттен қолма-қол ақшаны қабылдау
0623
Оффшорлық аймақта тиесілі тіркелген, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бар және оффшорлық аймақта тіркелген банкте есепшоты бар жеке немесе заңды тұлғаның ақшаны клиенттің банкілік есепшотына салуы немесе аударуы
0633
Оффшорлық аймақта тіркелген, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бар, оффшорлық аймақта тіркелген банкте есепшоты бар жеке немесе заңды тұлғалардың пайдасына клиенттің ақшаны салуы немесе аударуы
0640
Клиенттің оффшорлық аймақта тіркелген, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бар, оффшорлық аймақта тіркелген банкте есепшоты бар жеке немесе заңды тұлғалармен ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасайтын операциялары
0711
Анонимді иеленушіге ашылған шетелдегі шоттарға (салымдарға) қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда ақша аудару
0721
Анонимді иеленушіге ашылған шетелдегі шоттан (салымнан) қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда ақшаның түсуі
0911
Өтеусіз негізде басқа тұлғаның пайдасына клиент жүзеге асыратын қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысандағы төлемдер мен ақша аударымдары
1011
Мәдени құндылықтарды қолма-қол ақшалай нысанда сатып алу
1012
Мәдени құндылықтарды қолма-қол ақшалай нысанда сату
1021
Мәдени құндылықтарды Қазақстан Республикасына әкелу
1022
Мәдени құндылықтарды Қазақстан Республикасынан әкету
1111
Мемлекеттік тіркелген сәттен бастап үш ай аз уақыт өткен заңды тұлғалардың қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда жасаған операциялары
1211
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, Қазақстан Республикасына қолма-қол валютаны әкелу

0111
Получение выигрыша в наличной форме по результатам проведения пари
0112
Получение выигрыша в электронной форме по результатам проведения пари
0121
Получение выигрыша в наличной форме по результатам проведения азартной игры в игорных заведениях
0122
Получение выигрыша в электронной форме по результатам проведения азартной игры в игорных заведениях
0131
Получение выигрыша в наличной форме по результатам проведения лотереи
0132
Получение выигрыша в электронной форме по результатам проведения лотереи
0211
Покупка иностранной валюты через обменные пункты в наличной форме
0221
Продажа наличной иностранной валюты через обменные пункты в наличной форме
0311
Получение денег по чеку в наличной форме
0321
Получение денег по векселю в наличной форме
0511
Снятие с банковского счета клиента денег
0521
Зачисление на банковский счет клиента денег
0530
Выдача клиенту наличных денег
0540
Прием от клиента наличных денег
0623
Зачисление или перевод на банковский счет клиента денег, осуществляемые физическим или юридическим лицом, имеющим соответственно регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющим счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне
0633
Зачисление или перевод денег клиентом в пользу физических или юридических лиц, имеющих регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющих счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне
0640
Операции клиента с деньгами и (или) иным имуществом с физическими или юридическими лицами, имеющими регистрацию, место жительства или место нахождения в оффшорной зоне, а равно владеющими счетом в банке, зарегистрированном в оффшорной зоне
0711
Переводы денег за границу на счета (во вклады), открытые на анонимного владельца в наличной или безналичной форме
0721
Поступление денег из-за границы со счета (вклада), открытого на анонимного владельца в наличной или безналичной форме
0911
Платежи и переводы денег, осуществляемые клиентом в пользу другого лица на безвозмездной основе, в наличной или безналичной форме
1011
Приобретение в наличной форме культурных ценностей
1012
Продажа в наличной форме культурных ценностей
1021
Ввоз в Республику Казахстан культурных ценностей
1022
Вывоз из Республики Казахстан культурных ценностей
1111
Операции, совершаемые юридическими лицами, с момента государственной регистрации которых прошло менее трех месяцев, в наличной или безналичной форме
1211
Ввоз в Республику Казахстан наличной валюты, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты

1212
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, ұсынушыға құжаттық бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасына әкелу
1213
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, Қазақстан Республикасына векселдерді әкелу
1214
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, Қазақстан Республикасына чектерді әкелу
1221
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкетуді қоспағанда, Қазақстан Республикасынан қолма-қол валютаны әкету
1222
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, ұсынушыға құжаттық бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасынан әкету
1223
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, Қазақстан Республикасынан векселдерді әкету
1224
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктері мен ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын әкелуді қоспағанда, Қазақстан Республикасынан чектерді әкету
1311
Сақтандыру төлемін қолма-қол ақшалай нысанда жүзеге асыру
1321
Сақтандыру сыйлықақысын қолма-қол ақшалай нысанда алу
1411
Жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті зейнетақы жарналарын қолма-қол ақшалай нысанда енгізу
1421
Жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті зейнетақы жарналарын қолма-қол ақшалай нысанда аудару
1431
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерін қолма-қол ақшалай нысанда жүзеге асыру
1511
Қаржы лизингінің шарты бойынша мүлікті қолма-қол ақшалай нысанда алу
1521
Қаржы лизингінің шарты бойынша мүлікті қолма-қол ақшалай нысанда ұсыну
1611
Мердігер қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1621
Тасымалдау қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1631
Көліктік экспедиция қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1641
Сақтау қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1651
Комиссия қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1661
Мүлікті сенімгерлік басқару қызметтерін көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1671
Мердігерлік, тасымалдау, көлік экспедициясы, сақтау, комиссиялар және мүлікті сенімгерлік басқару қызметтерін қоспағанда, өзге де қызметтер көрсету бойынша қолма-қол ақшалай нысандағы мәмілелер
1711
Бағалы металдар мен асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды қолма-қол ақшалай нысанда сатып алу

1212
Ввоз в Республику Казахстан документарных ценных бумаг на предъявителя, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1213
Ввоз в Республику Казахстан векселей, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1214
Ввоз в Республику Казахстан чеков, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и Национальным оператором почты
1221
Вывоз из Республики Казахстан наличной валюты, за исключением вывоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1222
Вывоз из Республики Казахстан документарных ценных бумаг на предъявителя, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1223
Вывоз из Республики Казахстан векселей, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1224
Вывоз из Республики Казахстан чеков, за исключением ввоза, осуществляемого Национальным Банком Республики Казахстан, банками и национальным оператором почты
1311
Осуществление страховой выплаты в наличной форме
1321
Получение страховой премии в наличной форме
1411
Внесение добровольных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в наличной форме
1421
Перечисление добровольных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в наличной форме
1431
Осуществление пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов за счет добровольных пенсионных взносов в наличной форме
1511
Получение имущества по договору финансового лизинга в наличной форме
1521
Предоставление имущества по договору финансового лизинга в наличной форме
1611
Сделки по оказанию услуги подряда в наличной форме
1621
Сделки по оказанию услуги перевозки в наличной форме
1631
Сделки по оказанию услуги транспортной экспедиции в наличной форме
1641
Сделки по оказанию услуги хранения в наличной форме
1651
Сделки по оказанию услуги комиссии в наличной форме
1661
Сделки по оказанию услуги доверительного управления имуществом в наличной форме
1671
Сделки по оказанию иных услуг, за исключением услуг подряда, перевозки, транспортной экспедиции, хранения, комиссии и доверительного управления имуществом, в наличной форме
1711
Покупка драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них в наличной форме

1721
Бағалы металдар мен асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды қолма-қол ақшалай нысанда сату
1811
Жасау нәтижесінде мұндай мүлікке меншік құқығы өтетін жылжымайтын мүлікпен жасалатын мәмілелер
1911
Ұйымдастырылған нарықтағы ашық сауда-саттық әдісімен репо операцияларын қоспағанда, облигациялармен және мемлекеттік бағалы қағаздармен қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысандағы мәмілелер
2020
Ұйымдастырылған нарықтағы ашық сауда-саттық әдісімен репо операцияларын қоспағанда, акциялармен және пайлық инвестициялық қорлардың пайларымен қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысандағы мәмілелер
2110
Ломбардтардың ақшамен, бағалы қағаздармен, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен және өзге де құндылықтармен (бағалы металдардан жасалған ұлттық валюта монеталарынан басқа) қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда операциялар жасауы
2200
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің облигациялық қарыздары шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру бағдарламалары бойынша қарыз алған клиенттердің қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысандағы операциялары
2300
Өзінің сипаты бойынша ақшаны қолма-қол ақшасыз нысанда клиенттің банктік шотынан немесе банктік шотына трансшекаралық төлеуге жататын операциялар
2301
Өзінің сипаты бойынша ақшаны қолма-қол ақшасыз нысанда клиенттің банктік шотынан немесе банктік шотына трансшекаралық аударуға жататын операциялар
6010
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның еңбек демалысына ақы төлеу және жалақы түрінде ақша алуы
6020
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның зейнетақы, қызметтік іссапарларға арналған шығыстар, стипендия, жәрдемақы, өзге де әлеуметтік төлем түрінде ақша алуы
6030
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның салықтар, коммуналдық және әлеуметтік төлемдер, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар төлеу бойынша төлемдері мен аударымдары
6040
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген ұйымның немесе жеке тұлғаның банктік шотына ақша салу
6055
Терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлға бенефициарлық меншік иесі болып табылатын ұйымның банктік шотына ақша салу.

1721
Продажа драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них в наличной форме
1811
Сделки с недвижимым имуществом, результатом совершения которой является переход права собственности на такое имущество
1911
Сделки с облигациями и государственными ценными бумагами, за исключением операций репо на организованном рынке методом открытых торгов, в наличной или безналичной форме
2020
Сделки с акциями и паями паевых инвестиционных фондов, за исключением операций репо на организованном рынке методом открытых торгов, в наличной или безналичной форме
2110
Совершение ломбардами операций с деньгами, ценными бумагами, драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них и иными ценностями (кроме монет национальной валюты, изготовленных из драгоценных металлов) в наличной или безналичной форме
2200
Операции клиентов, получивших заема по программам финансирования субъектов предпринимательства за счет средств Национального фонда Республики Казахстан в рамках облигационных займов субъектов квазиосударственного сектора, в наличной или безналичной форме
2300
Операции, относящиеся по своему характеру к трансграничному платежу с банковского счета или на банковский счет клиента денег в безналичной форме
2301
Операции, относящиеся по своему характеру к трансграничному переводу с банковского счета или на банковский счет клиента денег в безналичной форме
6010
Получение физическим лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, денег в виде оплаты трудового отпуска и заработной платы
6020
Получение физическим лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, денег в виде пенсии, расходов на служебные командировки, стипендии, пособия, иной социальной выплаты
6030
Платежи и переводы физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, по уплате налогов, коммунальных и социальных платежей, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов
6040
Зачисление денег на банковский счет организации или физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
6055
зачисление денег на банковский счет организации, бенефициарным собственником которой является лицо, включенное в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.

"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына және 10-бабының 3-1-тармақтарына сәйкес
____________________________________________________________________
(уәкілетті орган)
ақша аударымдары жүйесі арқылы өткізілген, халықаралық ақша аударымдары бойынша клиенттердің және клиенттердің бенефициарлық меншік иелерінің операциялары туралы мынадай ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беруді сұрайды:
1. _____________________;
2. _____________________.
__________________                  ____________            ______________
(уәкілетті органның уәкілетті             (қолы)            (қолдың толық жазылуы)
тұлғасының тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда))
Байланыс телефоны _________________
Сұрау салудың жіберілген күні мен уақыты: ________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат
беру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салудың қабылданғаны туралы хабарлама
___________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
__________________________________________________________________
(уәкілетті орган)
________ № ____ қаржы мониторингіне жататын операция бойынша қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беруге сұрау салудың қабылданғаны туралы хабарлайды.
______________________             ____________            __________________
(қаржы мониторингі субъектісінің             (қолы)       (қолдың толық жазылуы)
жауапты адамының тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда))
Сұрау салудың қабылданған күні мен уақыты: __________________________
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат
беру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салуға жауап
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңының 17-бабы 1-тармағының және 10-бабының 3-1 және 3-2-тармақтарына сәйкес
____________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектінің аты)
__________ № ______ сұрау салуға мынадай ақпаратты, мәліметтер* мен құжаттарды жібереді:
1. _______________;
2. _______________.
Қосымша _____ парақта.
__________________                  __________                   __________________
(қаржы мониторингі субъектісінің             (қолы)       (қолдың толық жазылуы)
жауапты адамының тегі,
аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Байланыс телефоны: _________________
Жауаптың жіберілген күні мен уақыты: ________________________
*клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірмелер осы нысанға қосымшаға сәйкес Mіcrosoft Excel форматында беріледі, өзге мәліметтер қаржы мониторингі субъектісі дербес белгілеген нысан бойынша беріледі.
"Қажетті ақпаратты, мәліметтер
мен құжаттарды беру жөнінде
сұрау салуға жауап" нысанына
қосымша
Уәкілетті органның сұрау салуы шеңберінде қаржы мониторингі субъектілері беретін мәліметтер
Операцияның күні мен уақыты
Операция валютасы
Операцияның түрлері (құжаттың санаты)
ААЖ-ның атауы
(болған жағдайда)
Оны өткізу валютасындағы сома
Тенгедегі сома
Төлеушінің атауы / Т.А.Ә.
Төлеушінің ЖСН-і/БСН-і
Төлеушінің резидентттігі
1
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Төлеушінің банкі
Төлеушінің шот нөмірі
Алушының атауы / Т.А.Ә.
Алушының ЖСН/-і БСН-і
Алушының резиденттігі
Алушының банкі
Алушының шот нөмірі
Төлем мақсаты
9
10
11
12
13
14
15
16
Қаржы мониторингі
субъектілерінің қаржы
мониторингіне жататын
операциялар туралы
мәліметтермен ақпарат
беру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Қажетті ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды беру жөнінде сұрау салу мерзімін ұзарту туралы өтініш
___________________________________________________________________
(қаржы мониторингі субъектісінің атауы)
_________________________ көрсетілген қажетті ақпаратты, мәліметтер мен
(уәкілетті орган)
құжаттарды беру жөніндегі ____________ №________ сұрау салуда көрсетілген мерзімді _____ жұмыс күніне дейін ұзарту туралы өтініш береді.
____________________             ____________             ____________________
(қаржы мониторингі субъектісінің             (қолы)       (қолдың толық жазылуы)
жауапты адамының тегі,
аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 30 қыркүйегі
№ 938 бұйрығына
2-қосымша
Күдікті операцияны айқындау белгілері
Кодтың
Күдікті операцияны айқындау белгілері
1
2

В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 17 и пунктами 3-1 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма"
____________________________________________________________________
(уполномоченный орган)
просит представить следующие информацию, сведения и документы об операциях клиентов и бенефициарных собственниках клиентов/ по международным переводам денег, проведенным через систему денежных переводов:
1. ________________;
2.________________.
_________________________
(Фамилия, имя,отчество (при наличии) уполномоченного лица уполномоченного органа)
__________
(подпись)
____________________
(расшифровка подписи)
Контактный телефон:
__________________
Дата и время направления запроса:
__________________
Приложение 9 к Правилам
представления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма
Извещение о принятии запроса на предоставление необходимой информации, сведений и документов
___________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
извещает ____________________________________________________________
(уполномоченный орган)
о принятии запроса на предоставление необходимой информации, сведений
и документов по операциям, подлежащим финансовому мониторингу № ______
от __________.
_____________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) ответственного лица субъекта финансового мониторинга)
_______________
(подпись)
__________________
(расшифровка подписи)
Дата и время принятия запроса _________________________
Приложение 10 к Правилам
представления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма
Ответ на запрос на предоставление необходимой информации, сведений и документов
В соответствии с пунктами 3-1 и 3-2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма"
____________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
направляет следующие информацию, сведения* и документы на запрос № ______ от ______________:
1. ________________;
2. ________________.
Приложение на _________________ листах.
______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) ответственного лица субъекта финансового мониторинга)
____________
(подпись)
_____________________
(расшифровка подписи)
Контактный телефон: _____________________
Дата и время направления ответа:      ____________________
*выписки по банковскому счету клиента предоставляются согласно приложению к настоящей форме в формате Microsoft Excel, иные сведения предоставляются по форме, определяемой субъектом финансового мониторинга самостоятельно.
Приложение к форме
"Ответ на запрос на
предоставление необходимой информации,
сведений и документов"
Сведения, предоставляемые субъектами финансового мониторинга, в рамках запроса уполномоченного органа
Дата и время операции
Валюта операции
Виды операции (категория документа)
Наименование СДП (при наличии)
Сумма в валюте ее проведения
Сумма в тенге
Наименование/ФИО плательщика
ИИН/БИН плательщика
Резидентство плательщика
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Банк плательщика
Номер счета плательщика
Наименование/ФИО получателя
ИИН/БИН получателя
Резидентство получателя
Банк получателя
Номер счета получателя
Код назначения платежа
9
10
11
12
13
14
15
16
Расшифровка аббревиатур:
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
СДП - система денежных переводов
ФИО –фамилия, имя, отчество
Приложение 11 к Правилам
представления субъектами
финансового мониторинга
сведений и информации об
операциях, подлежащих
финансовому мониторингу
Форма
Обращение о продлении срока по запросу на предоставление необходимой информации, сведений и документов
____________________________________________________________________
(наименование субъекта финансового мониторинга)
обращается в     ______________________________________________________
(уполномоченный орган)
о продлении срока, указанного в запросе на предоставление необходимой
информации, сведений и документов № _______, от ___________ до _________
рабочих дней.
____________________________________________________________________
(обоснование продления срока)
___________________________
(Фамилия, имя,отчество (при наличии) ответственного лица субъекта финансового мониторинга)
_____________
(подпись)
___________________
(расшифровка подписи)
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 сентября 2020 года № 938
Признаки определения подозрительной операции
№ кода
Признаки определения подозрительной операции
1
2

1. Жалпы белгілер
1
1035
Клиент ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлейтін топтың (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұрады) не осы мемлекетте тіркелген (тұратын) тұлғалардың қатысуымен, сол сияқты осы мемлекетте (аумақта) тіркелген банктегі шотты пайдалана отырып, жүйелі түрде операциялар жасайды.
2
1040
Коммерциялық емес ұйымдардың қатысуымен ақшамен және/немесе өзге мүлікпен, қайырымдылық қызметімен және/немесе өзге де қайырмалдықпен байланысты операциялар жасау (3003 кодта көрсетілген операцияларды қоспағанда).
3
1041
Шетелден коммерциялық емес ұйымдардың шотына ақшаның түсуі
4
1046
Коммерциялық емес ұйымның қатысуымен жасалған операция (салық, бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді, айыппұлдар мен өсімпұлдарды, зейнетақыны және әлеуметтік аударымдарды, мүшелік жарналарды, коммуналдық төлемдерді, міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеумен байланысты операцияларды, сондай-ақ күдікті операциялар белгілерінің 1040, 3002, 3003 және 1041 кодтарында көрсетілген операцияларды қоспағанда).
5
1048
Клиенттің оффшорлық аймақта ашылған банктік шотқа өз қаражатын ірі мөлшерде жүйелі түрде аударуы
6
1049
Валюталық шартта резиденттің тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) экспорты не салық салудың жеңілдікті режимін беретін және (немесе) қаржы операцияларын жүргізу кезінде ақпаратты ашу мен беруді көздемейтін мемлекетте немесе аумақта (оффшорлық аймақ) тіркелген бейрезиденттің пайдасына тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) импорты бойынша төлемдер көзделген 1043
7
1050
Клиенттің операция (мәміле) кезінде қатысатын үшінші тұлғаның және/немесе тұлғалардың басшылығымен операция (мәміле) жүргізуі
8
1051
Сот шешімі бойынша терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлғаның (міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті кәсіби зейнетақы жарналарын есепке алу бойынша жеке зейнетақы шоттарындағы операцияларды қоспағанда) операциялар (мәміле) жасауы
9
1052
Клиенттің осы операция (операциялар) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға бағытталды деп пайымдауға негіз туындаған операцияны (операцияларды) жасауы
10
1053
Резиденттің бейрезидентке тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) шартын орындамағаны үшін немесе егер тұрақсыздық айыбының мөлшері жеткізілмеген тауарлардың (орындалмаған жұмыстардың, көрсетілмеген қызметтердің) сомасының он пайызынан асқанда шарт талаптарын бұзғаны үшін тұрақсыздық айыбын (өсімпұл, айыппұл) төлеуге байланысты аударымдары 1028
11

1. Общие признаки
1
1035
Клиент зарегистрирован (проживает) либо систематически совершает операции с участием лиц, зарегистрированных (проживающих) в государстве (на территории), которое не выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), а равно с использованием счета в банке, зарегистрированном в таком государстве (территории).
2
1040
Совершение операций с деньгами и/или иным имуществом с участием некоммерческих организаций, связанных с благотворительной деятельностью и/или иными пожертвованиями (за исключением операций, указанных в коде 3003).
3
1041
Поступление из-за рубежа денег на счета некоммерческих организаций.
4
1046
Операция с участием некоммерческой организации (за исключением операций, связанных с уплатой налогов, других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов, пенсионных и социальных отчислений, членских взносов, коммунальных платежей, страховых премий по договорам обязательного страхования, а также операций, указанных в кодах признаков подозрительных операций 1040, 3002, 3003, 3004 и 1041).
5
1048
Систематические переводы клиентом собственных средств в крупных размерах на банковский счет, открытый в оффшорной зоне.
6
1049
В валютном договоре предусмотрены экспорт резидентом товаров (работ, услуг), либо платежи по импорту товаров (работ, услуг) в пользу нерезидента, зарегистрированного в государстве или на территории, предоставляющем (-щей) льготный режим налогообложения и (или) не предусматривающем (-щей) раскрытия и предоставления информации при проведении финансовых операций (оффшорной зоне).
7
1050
Проведение операции (сделки) клиентом под руководством третьего лица и/или лиц, присутствующих при операции (сделки).
8
1051
Совершение операций (сделки) лицом, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма по решению суда (за исключением операций на индивидуальных пенсионных счетах по учету обязательных пенсионных взносов и обязательных профессиональных пенсионных взносов).
9
1052
Совершение клиентом операции (операций), по которой возникает основание полагать, что данная операция (операции) направлена на финансирование распространения оружия массового уничтожения.
10
1053
Переводы, связанные с оплатой резидентом нерезиденту неустойки (пени, штрафа) за неисполнение договора поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг) или за нарушение условий договора, если размер неустойки превышает десять процентов от суммы не поставленных товаров (невыполненных работ, не оказанных услуг).
11

1054
Клиенттің шотына ірі сомада ақшаның түсуі, бұл ретте алушының мемлекеттік ресімдеу күнінен бір жылдан аз уақыт өткен операциялар бойынша болмашы айналымы бар
12
1055
Клиенттің шотына ірі сомадағы ақшаның түсуі, бұл ретте алушы бюджетке салықтарды немесе басқа да міндетті төлемдерді төлеуді жүзеге асырмайды немесе болмашы мөлшерде жүзеге асырады не екінші деңгейдегі банктерде несиелер бойынша берешегі бар.
13
1056
Клиенттің шотына ақшаны жүйелі түрде бірдей көлемде салу және есептен шығару, бұл ретте қаржы мониторингі субъектісінің осы операция және/немесе операциялар қаржы пирамидасы қызметімен байланысты деп пайымдауына негіздер туындайды.
14
1057
Заңды тұлғалардың және/немесе жеке кәсіпкерлердің шоттарынан жеке тұлғалардың пайдасына дивидендтер немесе пайда ретінде жүйелі түрде ірі көлемде ақшаны аудару
15
1058
Гранттар, қаржылай көмек, қарыз немесе өтеусіз көмек ретінде, оның ішінде арасында іскерлік қатынастар жоқ бейрезиденттердің қатысуымен ірі көлемде ақшаны аудару
16
3001
Терроризмді қаржыландыру тәуекелі жоғары елге (елден) ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасау.
17
3002
Коммерциялық емес ұйымдардың қатысуын қоспағанда, қайырымдылық қызметімен және (немесе) өзге де қайырмалдықпен байланысты ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жасау.
18
3003
Діни бағыттағы коммерциялық емес ұйымдардың қатысуымен ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасау (салық, бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді, айыппұлдар мен өсімпұлдарды, зейнетақыны және әлеуметтік аударымдарды, мүшелік жарналарды, коммуналдық төлемдерді, міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеумен байланысты операцияларды қоспағанда).
19
3004
Клиенттің осы операция (операциялар) терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға бағытталған деп пайымдауға негіз туындаған операцияны (операцияларды) жасауы.
20
7002
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, химиялық, биологиялық және ядролық қаруға және олардың құрауыштарына жататын заттарды сатып алуға-сатуға, тасымалдауға, дайындауға, сақтауға және өткізуге байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар.
21
7003
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, әскери мақсаттағы заттарды, дәрі-дәрмекті сатып алуға-сатуға байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар.
22
7004
Егер бұл клиенттің қызметіне жатпаса, дәрілік препараттарды ғана емес, сонымен қатар улы және күшті әсер ететін басқа да синтетикалық және табиғи заттарды да қамтитын заттарды сатып алуға-сатуға байланысты ақшамен және өзге де мүлікпен жасалатын операциялар.
23

1054
Поступление на счет клиента крупной суммы денег, при этом получатель имеет незначительные обороты по операциям, и с даты его государственной регистрации прошло менее года.
12
1055
Поступление на счет клиента крупных сумм денег, при этом получателем не осуществляется или осуществляется в незначительных размерах уплата налогов или других обязательных платежей в бюджет либо имеются задолженности по кредитам банков второго уровня.
13
1056
Систематическое зачисление на счет клиента и списание со счета примерно в одном и том же объеме денег, при этом у субъекта финансового мониторинга возникают основания полагать, что данная операция и/или операции связаны с деятельностью финансовой пирамиды.
14
1057
Систематическое перечисление со счетов юридических лиц и/или индивидуальных предпринимателей в пользу физических лиц денег в крупном размере в качестве дивидендов или прибыли.
15
1058
Перечисление денег в крупном размере в качестве грантов, финансовой помощи, займов или безвозмездной помощи, в том числе с участием нерезидентов, между которыми отсутствуют деловые отношения.
16
3001
Совершение операции с деньгами и(или) иным имуществом в (из) страну с высоким риском финансирования терроризма.
17
3002
Совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом, связанных с благотворительной деятельностью и (или) иными пожертвованиями, за исключением участия некоммерческих организаций.
18
3003
Совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом с участием некоммерческих организаций с религиозным направлением (за исключением операций, связанных с уплатой налогов, других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов, пенсионных и социальных отчислений, членских взносов, коммунальных платежей, страховых премий по договорам обязательного страхования).
19
3004
Совершение клиентом операции (операций), по которой возникает основание полагать, что данная операция (операции) направлена на финансирование терроризма и (или) экстремизма.
20
7002
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей, транспортировкой, изготовлением, хранением и реализацией предметов, относящихся к химическому, биологическому и ядерному оружию и их составляющим, если это не относится к деятельности клиента.
21
7003
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей предметов военного назначения, медикаментов, если это не относится к деятельности клиента.
22
7004
Операции с деньгами и иным имуществом, которые связаны с куплей-продажей веществ, включающих в себя не только лекарственные препараты, но и другие синтетические и природные вещества, являющиеся ядовитыми и сильнодействующими, если это не относится к деятельности клиента.
23

7006
Қаржы мониторингі субъектісінің ішкі рәсімдеріне сәйкес қызметі, операциялары не оларды жасауға әрекеттенуі күдікті деп танылған клиенттер.
24
8002
Қаржы мониторингінің субъектісінде операцияның терроризмді қаржыландыруға бағытталғаны туралы күдік туындатқан күдікті операцияны жасауға әрекеттену.
2. Төлемдер мен ақша аударымдары бойынша қызметтер ұсынған кезде
25
1011
Экспорт немесе импорт келісімшарттары бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында қызметтер көрсетуді және/немесе құрылыс-монтаж жұмыстарын орындауды көздейтін келісімшарттарды қоспағанда) резиденттің 360 (үш жұз алпыс) күннен асатын репатриация мерзімін көрсетуі.
26
1017
Есеп айырысуды жүргізу тәртібі бойынша қалыптасқан іскерлік практикадан өзгеше, стандартты емес немесе әдеттегіден күрделі нұсқаулықтардың болуы.
27
1059
Клиенттің консалтингілік, маркетингтік, консультациялық, зерттеу немесе материалдық емес сипаттағы өзге де қызметтерді көрсету бойынша мәмілелер шеңберінде, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінің қатысуымен тұрақты түрде ақша аударуы (алуы)
28
1060
Салық төлемей есеп айырысулар өтетін жұмыстардың, қызметтердің импорты және зияткерлік меншіктің (маркетингтік, консультациялық, жарнамалық, зерттеу қызметтері немесе бағдарламалық қамтамасыз ету қызметтері) нәтижесі туралы шарттар бойынша бейрезиденттердің шоттарына клиенттің тұрақты түрде ақшалай қаражат аударуы
29
1061
Қазақстан Республикасының аумағына тауардың нақты түсуін көздемейтін не Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тауар өткізуді көздемейтін тауарлардың импортына арналған шарт бойынша Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің пайдасына ақша төлеу және аудару
30
1062
Банктік шоттар ашпай, оның ішінде электрондық төлем құралдарын пайдалана отырып, басқа жеке тұлғалардан елеулі мөлшерде түскен қаражатты клиентке-жеке тұлғаға-алушыға кейіннен қолма-қол ақшаны алушыға берумен ақша аударымдарының тұрақты түрде түсуі
31
7001
Клиентте қаржы саласындағы қызметті және (немесе) қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті жүзеге асыруға лицензия болмаған кезде жеке тұлғалардан ақша және (немесе) өзге де мүлік тартумен байланысты төлемдер мен аударымдар.
32
7008
Банктік шот ашпай-ақ, шетелге оларға қатысты кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында жасалды деп ұйғаруға негіз туындайтын жүйелі ақша аударымдары.
33
7011
Интернет-сауда саласында клиенттің қызметі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, клиенттің пайдасына ірі мөлшерде электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің түсуі не бірнеше рет электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің түсуі.
34

7006
Клиенты, их деятельность, операции либо попытки их совершения, признанные подозрительными в соответствии с внутренними процедурами субъекта финансового мониторинга.
24
8002
Попытка совершения подозрительной операции, в отношении которой у субъекта финансового мониторинга возникают подозрения о том, что операция направлена на финансирование терроризма.
2. При предоставлении услуг по платежам и переводам денег
25
1011
Указание резидентом по контрактам по экспорту или импорту срока репатриации, превышающего 360 (триста шестьдесят) дней (за исключением контрактов, предусматривающих оказание услуг и/или выполнение строительно-монтажных работ на территории Республики Казахстан).
26
1017
Наличие нестандартных или необычно сложных инструкций по порядку проведения расчетов, отличающихся от сложившейся деловой практики.
27
1059
Регулярное перечисление (получение) клиентом денег в рамках сделок по оказанию консалтинговых, маркетинговых, консультационных, исследовательских или иных услуг нематериального характера, в том числе с участием нерезидентов Республики Казахстан.
28
1060
Регулярное перечисление клиентом денег на счета нерезидентов по договорам об импорте работ, услуг и результатов интеллектуальной собственности (маркетинговых, консультационных, рекламных, исследовательских услуг или услуг программного обеспечения), по которым проведение расчетов осуществляется без уплаты налога.
29
1061
Платежи и переводы денег в пользу нерезидентов Республики Казахстан по договору на импорт товаров, не предусматривающему фактическое поступление товара на территорию Республики Казахстан либо не предусматривающему перемещение товара по территории Республики Казахстан.
30
1062
Регулярное поступление переводов денег без открытия банковских счетов, в том числе с использованием электронных средств платежа, клиенту-физическому лицу-получателю средств от значительного количества других физических лиц, с последующей выдачей наличных денег их получателю.
31
7001
Платежи и переводы, связанные с привлечением от физических лиц денег и (или) иного имущества, при отсутствии у клиента лицензии на осуществление деятельности в финансовой сфере и (или) деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов.
32
7008
Систематические переводы денег за рубеж без открытия банковского счета, в отношении которых возникают основания полагать, что они совершаются в целях осуществления предпринимательской деятельности.
33
7011
Поступление в пользу клиента платежей с использованием электронных денег в крупном размере либо неоднократное поступление платежей с использованием электронных денег при отсутствии сведений о деятельности клиента в сфере интернет-торговли.
34

7012
Клиенттің пайдасына электрондық ақшаның сәйкестендірілмеген иелерінен электрондық ақша пайдаланылған төлемдердің жиі түсуі (салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу, коммуналдық қызметтерге, байланыс қызметтеріне, телерадиохабарларын тарату қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлемдерді қоспағанда).
3. Банктік қызмет көрсеткен кезде
35
1019
Егер клиенттің негізгі қызметі әдетте қолма-қол ақшасыз нысанда есеп айырысу болып табылса, заңды тұлға-клиенттің шотына түсетін қолма-қол ақша үлесінің айтарлықтай ұлғаюы.
36
1063
Егер қолда бар ақпарат қаржы қаражатының көзін анықтауға мүмкіндік бермесе, мемлекеттік қызметші болып табылатын клиенттің ірі мөлшердегі несиесін мерзімінен бұрын өтеуі
37
1064
Кең спектрде қызметтер көрсетуге және (немесе) әр түрлі тауар түрлері үшін алынған, сондай-ақ басқа банктегі клиенттің шотынан аударылған ақшаны және/немесе ақшаның елеулі бөлігін банктік шоттан (шоттардан) жүйелі түрде шешіп алу
38
4013
Клиенттің банктік шотына үшінші тұлғалардан тұрақты түрде қолма-қол ақшаның түсуі, кейінен сол ақшаны клиенттің алуы не операциялық бір күн ішінде немесе одан кейінгі күні клиенттің немесе үшінші тұлғалардың банктік шоттарына ақшаның барлық немесе қомақты сомасын аудару.
39
7013
Клиент пен мұндай тұлғалардың қызметі арасында анық байланыс болмаған жағдайда үшінші тұлғалардың пайдасына ашылатын (ашылған) депозиттерге клиенттің тұрақты түрде қолма-қол ақша есепке салуы.
40
3006
Жынысына қарамастан, діншілдіктің сыртқы белгілері бар ақша жіберушінің кіріс көздерін анықтау рәсімін өтуден бас тартуы.
41
8012
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 28 тамыздағы N 191-ІV Заңы (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жалақы алу операциясын жүзеге асыру үшін өтініші.
42
8013
Терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген тұлғаның банктік шотына Заңның 13-бабы 1-1-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес ақша салу.
43
1065
Уәкілетті ұйымның Біріккен Ұлттар Ұйымы Қауіпсіздік Кеңесінің қарарларымен қабылданған халықаралық санкциялар (эмбарго) қолданылатын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) шетелдік банкте ашқан банктік шотына меншікті қаражатты аудару
44
1073
Уәкілетті ұйымның Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын және (немесе) жеткілікті орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) шетелдік банкте ашқан банктік шотына меншікті қаражатты аудару
45

7012
Частое поступление в пользу клиента платежей с использованием электронных денег от не идентифицированных владельцев электронных денег (за исключением платежей по уплате налогов и иных обязательных платежей в бюджет, оплате коммунальных услуг, услуг связи, услуг телерадиовещания).
3. При банковском обслуживании
35
1019
Существенное увеличение доли наличных денег, поступающих на счет клиента – юридического лица, если обычными для основной деятельности клиента являются расчеты в безналичной форме.
36
1063
Досрочное погашение кредита в крупном размере клиентом, являющимся государственным служащим, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансовых средств.
37
1064
Систематическое снятие с банковского счета (счетов) денег и/или значительной части денег за короткий период времени после их зачисления, полученных за оказание широкого спектра услуг и (или) разные виды товаров, а также переведенных со счета клиента в другом банке.
38
4013
Регулярное зачисление наличных денег на банковский счет клиента от третьих лиц с последующим снятием таких денег клиентом либо переводом всей или большей части суммы в течение одного операционного дня или следующего за ним дня на банковские счета клиента или третьих лиц.
39
7013
Регулярное зачисление клиентом наличных денег на депозиты, открываемые (открытые) в пользу третьих лиц, при отсутствии очевидной связи между деятельностью клиента и таких лиц.
40
3006
Отказ отправителя денег проходить процедуру установления источников доходов, который имеет внешние признаки религиозности, независимо от пола.
41
8012
Обращение физического лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, для осуществления операции по получению заработной платы в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон)
42
8013
Зачисление денег на банковский счет лицу, включенному в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с частью пятой пункта 1-1 статьи 13 Закона.
43
1065
Перевод собственных средств на банковский счет уполномоченной организации, открытый в иностранном банке, зарегистрированном (проживающем) в государстве (на территории), в отношении которого применяются международные санкции (эмбарго), принятые резолюциями Совета Безопасности Организации Объединенных Наций.
44
1073
Перевод собственных средств на банковский счет уполномоченной организации, открытый в иностранном банке, зарегистрированном (проживающем) в государстве (на территории), которое не выполняют и (или) недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
45

1066
Бейрезидентке сыйақы төлемей жеті жүз жиырма күннен асатын мерзімге қаржылық қарыз беру
46
1067
Клиенттің сомасы жеке алғанда қаржы мониторингіне жататын операциялардың шекті сомасынан аспайтын, бірақ қосу нәтижесінде шекті сомадан асатын, қысқа уақыт аралығында ұқсас операцияларды (клиенттің қызметі халыққа қызмет көрсетумен, міндетті алыммен немесе ерікті төлемдермен байланысты болмаған жағдайда) бірнеше рет жүргізуі
47
1068
Саяси мемлекеттік қызметшінің (оның отбасы мүшелері мен жақын туыстарының) шетелде ашқан өзінің банктік шотына ақша аударымдарын жүзеге асыруы немесе шетелде жылжымайтын мүлік сатып алуы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімі)
48
1069
Алдын ала төлеу жағдайында осындай шарттарда белгіленген мерзімде тауарларды жеткізу (валютаны репатриациялау мерзімін ұзарту) болмаған не басқа сыртқы экономикалық шарттар бойынша бейрезиденттің өз міндеттемелерін орындамағаны туралы ашық көздерден алынған ақпарат болған жағдайда сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша есеп айырысулар жүргізу
49
1070
Корреспондент банк клиенттің төлемін орындудан бас тартты немесе операцияны аяқтау үшін мәліметтер, түсініктемелер немесе құжаттар беру туралы сұрау салу жіберді
50
1071
Қазақстан Республикасының аумағынан тауарды "уақытша әкетумен" байланысты елеулі сомаларды шетелге аудару (жөндеу жұмыстарын жүргізу және сервистік қызмет көрсету үшін)
51
1072
Ақшаны алу оның түскен күнінен бастап қысқа мерзімде корпоративтік карталар арқылы тұрақты негізде жүргізіледі
4. Бағалы қағаздар нарығында қызметтер көрсету,
зейнетақы қорларының қызметтер көрсетуі кезінде
52
1099
Клиенттің не оның нұсқауы бойынша бағалы қағаздармен (қаржы құралдарымен) нәтижесінде осы бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) иеленушісі жіне/ немесе бенефициарлық меншік иесі өзгермейтін мәмілелер жасауы
53
1074
Осы қағаздарға (қаржы құралдарына) ағымдағы нарықтық бағадан елеулі ауытқуы бар бағалар бойынша жасалатын бағалы қағаздарды (қаржы құралдарын) сатып алу және сату жөніндегі мәмілелер. Нарықтық бағалар болмаған жағдайда - осы қағаздарды (қаржы құралдарын) соңғы сатып алу-сату мәмілелерінің бағасынан немесе акциялардың номиналды құнын қоспағанда, бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) номиналды құнынан ауытқу
54
1075
Клиент бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы болып табылмаған және (немесе) клиентке бағалы қағаздар клиенттің алдындағы контрагенттің берешегін өтеуге берілмеген жағдайда, бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) ұйымдасқан нарығында айналыста жоқ бағалы қағаздардың (қаржы құралдарының) көп мөлшерін (орналастырылған саннан 10% немесе одан асатын) клиенттің біржолғы сатуы (сатып алуы)
55

1066
Предоставление финансового займа нерезиденту на срок свыше семисот двадцати дней без выплаты вознаграждения.
46
1067
Неоднократное проведение клиентом аналогичных операций за короткий промежуток времени, сумма которых в отдельности не превышает пороговые суммы операций, подлежащих финансовому мониторингу, но в результате сложения превышает порговую сумму (при условии, что деятельность клиента не связана с обслуживанием населения, сбором обязательных или добровольных платежей).
47
1068
Осуществление политическим государственным служащим (его членом семьи и близким родственником) переводов денег на свой банковский счет, открытый за рубежом, или покупка недвижимости за рубежом (Реестр должностей политических и административных государственных служащих, утвержден Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 150).
48
1069
Проведение расчетов по внешнеэкономическим контрактам (экспортно-импортными) на условиях предоплаты, по которым не состоялась поставка товаров в установленные в таких договорах сроки (продление срока репатриации валюты), либо в случае наличия информации из открытых источников о невыполнении нерезидентом своих обязательств по другим внешнеэкономическим договорам.
49
1070
Банк-корреспондент отказал в исполнении платежа клиента или направил запрос о предоставлении сведений, разъяснений или документов для завершения операции.
50
1071
Значительные суммы переводов зарубеж, связанных с "временным вывозом" товара с территории Республики Казахстан (для проведения ремонтных работ и сервисного обслуживания).
51
1072
Снятие денег осуществляется на регулярной основе посредством корпоративных карт за короткий период времени со дня их поступления.
4. При предоставлении услуг на рынке ценных бумаг,
услуг пенсионных фондов
52
1099
Совершение клиентом либо по его указанию сделок с ценными бумагами (финансовыми инструментами), в результате которых не меняется владелец и/или бенефициарный собственник этих ценных бумаг (финансовых инструментов).
53
1074
Сделки по покупке и продаже ценных бумаг (финансовых инструментов), заключаемые по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен на данные бумаги (финансовые инструменты). В случае отсутствия рыночных цен - отклонение от цены последней сделки купли-продажи данной ценной бумаги (финансового инструмента) или от номинальной стоимости ценной бумаги (финансового инструмента), за исключением номинальной стоимости акций.
54
1075
Разовая продажа (покупка) клиентом большого количества ценных бумаг (финансовых инструментов) (10% и более от количества размещенных), не обращающихся на организованном рынке ценных бумаг (финансовых инструментов), при условии, что клиент не является профессиональным участником рынка ценных бумаг, и (или) ценные бумаги не передаются клиенту в погашение задолженности контрагента перед клиентом.
55

7037
Шетелдіктің, не азаматтығы жоқ адамның, не шарт жасаған кезде шекті жасқа жеткен немесе соған жақындаған адамның атына жеке зейнетақы шотын аша отырып, оған кейіннен ерікті зейнетақы жарналары түрінде қомақты сома аудару.
56
1076
Бағалы қағаздарды өткізуден түскен табыс бағалы қағаздардың ұйымдасқан нарығында айналыстағы өтімділігі жоғары активтерді сатып алуға жіберілген жағдайда, белгіленімі жоқ және бағалы қағаздардың ұйымдасқан нарығында айналыста жоқ бағалы қағаздарды кейіннен сатумен сатып алу бойынша қаржы операцияларын жүйелі түрде жүзеге асыру қмк
5. Сақтандыру саласында қызметтер ұсынған кезде
1077
Егер араларында байланыстың (отбасылық-туыстық, іскерлік немесе өзге де) жоқтығына күдік бар болса, өмірді жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтанушыны, сақтандырылушыны не пайда алушыны ауыстыру бойынша операциялар жасау
58
7026
Клиенттің ірі сомаға жасаған ерікті сақтандыру шартын ол жасалғаннан кейін шамалы уақыт аралығы өткен соң мерзімінен бұрын бұзып, сақтандыру сыйлықақысын, оның ішінде үшінші тұлғаның пайдасына қайтаруы.
59
1078
Төленетін сақтандыру сыйлықақысының сомасы сақтанушының төлем қабілетінен әлбетте асқан кезде жасалған жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін тиісінше ұлғайта отырып, сақтандыру сомасының мөлшерін өзгерту
60
1098
Клиент Қазақстан Республикасының шегінен тыс тіркелген ұйымдармен сақтандыру шартын жасасады
6. Нотариаттық, аудиторлық қызметтер көрсету кезінде
61
1079
Шарттың тиімсіз, экономикалық орынсыз талаптары бойынша қаржылық жалдау (лизинг) шартын жасасу (нотариустар) 1015
62
1080
Лизинг нысанасының сатушысы және лизинг алушы (қосалқы лизинг алушы) бір адам болғанда, лизинг (қосалқы лизинг) шарттарын жасасу. қмк
63
1081
Мәміле мәнінің шарттық және нарықтық құнының анық сәйкес келмеуі 1032
7. Ойын бизнесі саласында қызметтер көрсету кезінде
64
1082
Клиенттің қызметі мемлекеттік функцияларды орындаумен байланысты деген күдік немесе ақпарат бар болса, ойын мекемесінен құмар ойындағы және /немесе құмар ойындарға ұтыс тігу арқылы ұтыс ретінде ірі мөлшерде қаражат алу (төлеу) 1031
65
1083
Ойын мекемесінің қызметкерлері мен құмар ойынға қатысушы арасында, сондай-ақ құмар ойынға қатысушылардың арасында сөз байласуды жүзеге асыруға күдік бар болса, ойын мекемесінен құмар ойындағы және /немесе құмар ойындарға ұтыс тігу арқылы ұтыс ретінде ірі мөлшерде қаражат алу (төлеу)
8. Лизинг қызметтерін көрсету кезінде
66

7037
Открытие индивидуального пенсионного счета с последующим перечислением на него значительных сумм в виде добровольных пенсионных взносов на имя иностранца либо лица без гражданства либо лица, достигшего к моменту заключения договора предельного возраста или приблизившегося к нему.
56
1076
Систематическое осуществление финансовых операций по покупке с последующей продажей ценных бумаг, не имеющих котировок и не обращающихся на организованном рынке ценных бумаг, при условии, что доход от реализации ценных бумаг направляется на приобретение высоколиквидных активов, обращающихся на организованном рынке ценных бумаг.
5. При предоставлении услуг в сфере страхования
57
1077
Совершение операций по замене страхователя, застрахованного либо выгодоприобретателя по договору накопительного страхования жизни, если имеется подозрение на отсутствие связей (семейно-родственных, деловых или иных) между ними.
58
7026
Досрочное расторжение клиентом договора добровольного страхования на крупную сумму спустя небольшой промежуток времени после его заключения с возвратом страховой премии, в том числе в пользу третьих лиц.
59
1078
Изменение размера страховой суммы с соответствующим увеличением размера страховой премии по заключенному договору накопительного страхования, при которых сумма уплачиваемых страховых премий очевидно превышает платежеспособность страхователя.
60
1098
Клиент заключает договоры страхования с организациями, имеющими регистрацию за пределами Республики Казахстан.
6. При предоставлении нотариальных, аудиторских услуг
61
1079
Заключение договора финансовой аренды (лизинга) по невыгодным, экономически нецелесообразным условиям договора (нотариусы).
62
1080
Заключение договора лизинга (сублизинга), когда продавцом предмета лизинга и лизингополучателем (сублизингополучателем) выступает одно и то же лицо.
63
1081
Явное несоответствие договорной и рыночной стоимости предмета сделки.
7. При оказании услуг в сфере игорного бизнеса
64
1082
Получение (выплата) средств в крупном размере от игорного заведения в качестве выигрыша в азартной игре и/или по ставкам на азартные игры, если имеются подозрения или информация о том, что деятельность клиента связана с исполнением государственных функций.
65
1083
Получение (выплата) средств в крупном размере от игорного заведения в качестве выигрыша в азартной игре и/или по ставкам на азартные игры, если имеется подозрение на осуществление сговора между работниками игорного заведения и участником азартной игры, а также между участниками азартной игры.
8. При оказании услуг лизинга
66

1038
Егер қолда бар ақпарат борышты қаржыландыру көзін айқындауға мүмкіндік бермесе, бұрын міндеттемелерді орындау мерзімін өткізіп алуға жол берген клиенттің лизинг шарты бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын өтеуі
67
1084
Лизинг шартын мерзімнен бұрын бұзу не лизинг алушыға негізсіз уақытша иеленуге және пайдалануға берген күннен бастап бір жыл бұрын лизинг затын сатып алу
68
1085
Лизингі алушының тапсырмасы бойынша үшінші тұлғаға лизингтік төлемдерді төлеу
9. Микроқаржы үйымдарының, оның ішінде несие серіктестіктерінің, ломбардтардың қызметін жүзеге асыру кезінде
69
1086
Сынамалық таңба бедерінсіз немесе жалған сынамалық таңба бедері белгілері бар бағалы металдардан және асыл тастардан жасалған зергерлік бұйымдарды кепілге тапсыру немесе сатып алу
70
1087
Көлік құралын кейіннен сатып алусыз сенімхат бойынша ломбардқа кепілге қою
71
1088
Бір тұлғаның зергерлік бұйымдарды немесе басқа құндылықтарды кейіннен сатып алусыз жүйелі түрде кепілге тапсыруы
10. Бағалы металдарды және асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды сатып алуды, сатып алу-сатуды жүзеге асыру кезінде
72
1089
Жеке тұлғаның бағалы металдардан және (немесе) асыл тастардан (біртектес бұйымдар) және/немесе сертификатталған асыл тастардан жасалған зергерлік немесе басқа тұрмыстық бұйымды жүйелі түрде қысқа мерзімде сатып алуы
73
1090
Бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған зергерлік бұйымдарды ағымдағы нарықтық бағалардан едәуір айырмасы бар бағалар бойынша сату немесе сатып алу
74
1091
Бағалы металдар мен асыл тастарды, олардан жасалған зергерлік бұйымдарды сатып алған кезде зергерлік бұйымдарды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын тұлғада, оларды өндіруді немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асыратын тұлғаларда "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңымен көзделген сынамалық таңбаның, сондай-ақ атаулы таңба бедерінің, сараптама қорытындысының, мемлекеттік бақылау актісінің болмауы
11. Жылжымайтын мүлікті сатып алу-сату мәмілелерін жүзеге асыру кезінде
75
9014
Жылжымайтын мүлікпен нарықтық құнынан едәуір ауытқуы бар баға бойынша мәміле жасау
76
1092
Жеке тұлғаның күнтізбелік жыл ішінде жылжымайтын мүлік объектілерін қайта-қайта (үш рет және одан да көп) сатып алуы және (немесе) сатуы
77
1093
Сатып алушы ретінде жеке кәсіпкерлік субъектісі әрекет ететін мемлекеттік меншікке болып табылатын жылжымайтын мүлікті осындай объектінің әдеттегі нарықтық құнынан елеулі айырмашылығы бар құн бойынша сатып алу-сату мәмілесін жүзеге асыру

1038
Досрочное погашение основного долга по договору лизинга клиентом, ранее допустившим просрочку исполнения обязательств, если имеющаяся информация не позволяет определить источник финансирования долга.
67
1084
Досрочное расторжение договора лизинга либо выкуп предмета лизинга ранее одного года со дня его передачи во временное владение и пользование лизингополучателю без основания.
68
1085
Оплата лизинговых  платежей  по  поручению лизингополучателя третьим лицом.
9. При осуществлении деятельности микрофинансовых организаций, в том числе кредитных товариществ, ломбардов
69
1086
Сдача под залог или в скупку ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней без оттисков пробирных клейм или с признаками фальшивых оттисков пробирных клейм.
70
1087
Сдача под залог в ломбард транспортного средства по доверенности без последующего выкупа.
71
1088
Систематическая сдача одним и тем же лицом под залог ювелирных изделий или других ценностей без последующего выкупа.
10. При осуществлении скупки, купли-продажи
драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них
72
1089
Систематическое приобретение физическим лицом дорогостоящих ювелирных или других бытовых изделий из драгоценных металлов и (или) драгоценных камней (однотипных изделий) и/или сертифицированных драгоценных камней за короткий промежуток времени.
73
1090
Продажа или покупка драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них по ценам, имеющим существенное отклонение от текущих рыночных цен.
74
1091
Отсутствие пробирного клейма, а также оттиска именника, экспертного заключения, акта государственного контроля, предусмотренных Законом РК от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях", при приобретении драгоценных металлов и драгоценных камней, ювелирных изделий из них лицом, осуществляющим розничную реализацию ювелирных изделий, у лиц, осуществляющих их производство или ввоз на территорию Республики Казахстан.
11. При осуществлении сделок купли-продажи недвижимого имущества
75
9014
Совершение сделки с недвижимым имуществом по цене, имеющей существенное отклонение от рыночной стоимости.
76
1092
Многократная (три и более раз) покупка и (или) продажа физическим лицом объектов недвижимости в течение календарного года.
77
1093
Осуществление сделки купли-продажи недвижимого имущества, являющегося государственной собственностью, приобретателем по которой выступает субъект частного предпринимательства по стоимости, имеющей существенное отличие от обычной рыночной стоимости такого объекта.

12. Төлем ұйымдарының қызметін жүзеге асыру кезінде
78
1094
Ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен жүйелі түрде операциялар жүргізу, оған қатысты операцияның сипаты, жиілігі, сомасы, төлеуші (алушы) туралы мәліметтер және өзге де мәліметтер есірткі құралдарының, психотроптық заттардың не олардың аналогтарының және (немесе) прекурсорлардың заңсыз айналымына байланысты болуы мүмкін деп пайымдауға негіздер береді
13. Пошта байланысының қызметін жүзеге асыру кезінде
79
1095
Бір немесе бірнеше заңды тұлғаның бір немесе бірнеше жеке тұлғаның атына ірі мөлшерде бірнеше рет (екі рет немесе одан көп) пошталық ақша аударымдарын жүзеге асыруы, бұл ретте аударымдардың сипаты заңды тұлғаның коммерциялық қызметіне тән емес
80
1096
Жіберушілер мен алушының арасында туыстық байланыстың айқын белгілері болмаған кезде, бірнеше жіберушіден (жеке тұлғалардан) бір алушының атына ірі мөлшерде пошталық ақша аударымдарын жүзеге асыру бойынша бірнеше мәрте (екі рет немесе одан көп) жүргізілетін операциялар
81
1097
Бір тұлғаға берілген сенімхат бойынша бірнеше алушыға (жеке тұлғаларға) жіберілген пошталық ақша аударымдарын қысқа уақыт аралығында бірнеше мәрте (екі рет немесе одан көп) төлеу, бұл ретте аударымдардың мөлшері әдеттегі іскерлік айналымға және (немесе) төлемнің мақсатына сәйкес келмейді

12. При осуществлении деятельности платежных организаций
78
1094
Систематическое проведение операций с деньгами и (или) иным имуществом, в отношении которых характер, частота, сумма операции, сведения о плательщике (получателе) и иные сведения дают основания полагать, что она может быть связана с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ либо их аналогов и (или) прекурсоров.
13. При оказании услуг почтовой связи
79
1095
Неоднократное (два или более раза) осуществление почтовых денежных переводов одним или несколькими юридическими лицами в адрес одного или нескольких физических лиц в крупных размерах, при этом характер переводов не свойственен коммерческой деятельности юридического лица.
80
1096
Неоднократные (два и более раза) операции по осуществлению почтовых денежных переводов в крупных размерах от нескольких отправителей (физических лиц) в адрес одного получателя при отсутствии явных признаков родственных связей между отправителями и получателем.
81
1097
Неоднократные (два и более раза) выплаты в течение короткого промежутка времени почтовых денежных переводов, адресованных нескольким получателям (физическим лицам), по доверенности, выданной одному лицу, при этом размер переводов не соответствует обычаям делового оборота и (или) назначению платежа.