Темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, қорқорға арналған темекіні, қорқор қоспасын, темекі қыздыруға арналған жүйелерді, тұтынудың электрондық жүйелерін және оларға арналған сұйықтықтарды сату жүзеге асырылатын орындарда жазба үшін темекі шегудің зияны туралы ескертуді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-163/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21568 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 110-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйырыққа қосымшаға сәйкес отырған темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, қорқорға арналған темекіні, қорқор қоспасын, темекі қыздыруға арналған жүйелерді, тұтынудың электрондық жүйелерін және оларға арналған сұйықтықтарды сату жүзеге асырылатын орындарда жазба үшін темекі шегудің зияны туралы ескертулер бекітілсін.
2. "Темекі бұйымдарын сататын орындарда, қорабында және қаптамасында темекі бұйымдарын тұтынудың зияны туралы ескертулерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 2 маусымдағы № 442 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11538 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 20 шілдеде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________Р. Даленов
2020 жылғы " " ____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрі
_______________Б. Сұлтанов
2020 жылғы " " ____________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

Об утверждении предупреждения о вреде курения для надписи в местах, где осуществляется продажа табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака, электронных систем потребления и жидкостей для них
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-163/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21568.
В соответствии с пунктом 3 статьи 110 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить предупреждение о вреде курения для надписи в местах, где осуществляется продажа табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака, электронных систем потребления и жидкостей для них согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 2 июня 2015 года № 442 "Об утверждении предупреждений о вреде потребления табачных изделий в местах продажи, на пачке и упаковке табачного изделия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11538, опубликован 20 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту политики общественного здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан А. Цой
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________ Р. Даленов
" " __________2020 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
________________ Б. Султанов
" " ____________2020 год
Приложение
к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 28 қазаны
№ ҚР ДСМ-163/2020 бұйрығына
қосымша
Темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, қорқорға арналған темекіні, қорқор қоспасын, темекі қыздыруға арналған жүйелерді, тұтынудың электрондық жүйелерін және оларға арналған сұйықтықтарды сату жүзеге асырылатын орындарда жазба үшін темекі шегудің зияны туралы ескертуді бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, қорқорға арналған темекіні, қорқор қоспасын, темекі қыздыруға арналған жүйелерді, тұтынудың электрондық жүйелерін және оларға арналған сұйықтықтарды (бұдан әрі - темекі бұйымдары) сату жүзеге асырылатын орындарда жазу үшін темекі шегудің зияны туралы ескертулер "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 110–бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және темекі тұтынудың және темекі түтінін жұтудың адам организмі үшін қатты зиян келтіретін салдары туралы ескерту жазбамен (бұдан әрі- Ескерту жазбасы) беріледі.
2. Осы Ескертулерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) темекі бұйымдары - шегу, сору, шайнау, иіскеу немесе тұтынудың өзге де тәсілдері үшін, оның ішінде темекіні қыздыруға арналған жүйенің немесе кез келген өзге де аспаптың көмегімен пайдаланатындай етіп дайындалған шикізат ретінде темекі жапырағынан және (немесе) темекі өсімдігінің басқа да бөліктерінен толық немесе ішінара жасалған өнімдер;
2) қорқорға арналған темекі - қорқорды пайдалана отырып шегуге арналған және темекі емес шикізат пен өзге де ингредиенттер қосылған немесе қосылмаған, кесілген немесе жұлынған шикізат қоспасынан тұратын, шегілетін темекі бұйымының түрі;
3) қорқор қоспасы - темекі жапырағын шикізат материалы ретінде пайдаланбай дайындалған, қорқорды қолдана отырып тұтыну үшін пайдаланатындай етіп жасалған бұйым;
4) темекіні қыздыруға арналған жүйе - құрамында никотин бар аэрозоль түзілетін, темекіні қыздыру үшін пайдаланылатын құрылғы;
5) тұтынудың электрондық жүйелері - никотинді жеткізудің электрондық жүйелері және никотин болып табылмайтын өнімдерді жеткізудің электрондық жүйелері - құрамында никотин бар немесе жоқ сұйықтықты, басқа да химиялық заттарды, пайдаланушы жұтатын аэрозоль түзілетін хош иістендіргіштерді (картридждерде, резервуарларда және басқа да контейнерлерде) электрондық технологиялардың (аккумулятордың) көмегімен қыздыратын құрылғылар (оның ішінде электрондық сигареттер)
3. Темекі бұйымдарын сату жүзеге асырылатын орындарда көрінетін жерде мынадай мазмұндағы: "Темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, қорқорға арналған темекіні, қорқор қоспасын, темекі қыздыруға арналған жүйелерді, тұтынудың электрондық жүйелерін және оларға арналған сұйықтықтарды жиырма бір жасқа дейінгі адамдарға сатуға тыйым салынады" деген жазба орналастырылуға тиіс.

от 28 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-163/2020
Предупреждение о вреде курения для надписи в местах, где осуществляется продажа табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака, электронных систем потребления и жидкостей для них
Глава 1. Общие положения
1. Предупреждения о вреде курения для надписи в местах, где осуществляется продажа табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака, электронных систем потребления и жидкостей для них (далее – табачные изделия) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 110 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и представляет собой предупредительную надпись о разрушительных последствиях потребления табака и вдыхания табачного дыма для организма человека (далее – Предупредительная надпись).
2. В настоящих Предупреждениях используются следующие понятия:
1) табачные изделия – продукты, полностью или частично изготовленные из табачного листа и (или) других частей табачного растения в качестве сырья, приготовленного таким образом, чтобы использовать для курения, сосания, жевания, нюханья или иных способов потребления, в том числе с помощью системы для нагрева табака или любого иного прибора;
2) табак для кальяна – вид курительного табачного изделия, предназначенного для курения с использованием кальяна и состоящего из смеси резаного или рваного сырья с добавлением или без добавления нетабачного сырья и иных ингредиентов;
3) кальянная смесь – изделие, изготовленное без использования табачного листа в качестве сырьевого материала, приготовленное таким образом, чтобы использовать для потребления с использованием кальяна;
4) система для нагрева табака – устройство, используемое для нагревания табака с образованием аэрозоля, содержащего никотин;
5) электронные системы потребления – электронные системы доставки никотина и электронные системы доставки продуктов, не являющихся никотином, – устройства (в том числе электронные сигареты), которые с помощью электронных технологий (аккумулятора) нагревают жидкость (в картриджах, резервуарах и других контейнерах) с содержанием никотина или без него, другие химические вещества, ароматизаторы с образованием аэрозоля, вдыхаемого пользователем.
3. В местах, где осуществляется продажа табачных изделий, на видном месте размещается надпись следующего содержания: "Запрещена продажа табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака, электронных систем потребления и жидкостей для них, лицам в возрасте до двадцати одного года".

2-тарау. Темекі бұйымдарын көтерме және бөлшек сату орындарында орналасқан ескерту жазбаларының мәтіні
4. Темекі бұйымдарын сату орындарында темекі шегудің зияны туралы ескерту жазбалар орналастырылады және мынадай мәтіндерді қамтиды:
1) "Темекі шегу тістің түсуі мен пародонтозға шалдықтырады";
2) "Темекі шегу теріні ерте қартайтады";
3) "Темекі шегу никотинге тәуелділікті тудырады";
4) "Темекі шегу бедеулікке және түсік тастауға себеп болады";
5) "Темекі шегу импотенцияға шалдықтырады";
6) "Жүктілік кезінде темекі шегу Сіздің сәбиіңізге зиян келтіреді".
3-тарау. Темекі бұйымдарын көтерме және бөлшек саудада өткізу орындарына орналастырылатын ескерту жазбаларының параметрлері
5. Темекі бұйымдарын көтерме және бөлшек саудасы орындарында орналастырылатын темекі шегудің зияны туралы ескерту жазбалары келесі параметрлерге сәйкес болуы тиіс:
1) мынадай тәртіпте жазылады: сол жағында немесе жоғары жағында – мемлекеттік, оң жағында немесе төменгі жағында – орыс тілдерінде;
2) қаріптердің атауы – тілге сәйкес Helvetica kz және Helvetica;
3) бағыты – төменгі жиегіне қатарластыра, солдан оңға қарай;
4) қаріп өлшемі – 80 пункт және одан көп;
5) қағаз түсі – ақ, СMYK 255.255.255. спектрі.
6. Темекі бұйымдарын көтерме және бөлшек саудасы орындарында орналастырылатын ескерту мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) орналасу алаңы – А4 форматы және одан үлкен;
2) еденнен кемінде 150 см және 200 см аспайтын деңгейде орналасу;
3) сауда орнына тікелей жақын жерде орналасу.

Глава 2. Текст предупредительной надписи, располагаемой в местах оптовой и розничной продажи табачных изделий
4. Предупредительная надпись располагается в местах оптовой и розничной продажи табачных изделий и содержит тексты:
1) "Курение вызывает пародонтоз и выпадение зубов";
2) "Курение вызывает преждевременное старение кожи";
3) "Курение вызывает никотиновую зависимость";
4) "Курение вызывает бесплодие и выкидыши";
5) "Курение вызывает импотенцию";
6) "Курение во время беременности вредит Вашему ребенку".
Глава 3. Параметры предупредительной надписи, размещаемое в местах оптовой и розничной продажи табачных изделий
5. Предупредительная надпись, размещаемая в местах оптовой и розничной продажи табачных изделий соответствуют следующим параметрам:
1) печатается в следующем порядке: слева или сверху – на государственном, справа или снизу - на русском языках;
2) наименование шрифта – Helvetica kz и Helvetica соответственно языку;
3) размер шрифта – 80 и более;
4) направление – слева направо, параллельно нижнему краю;
5) цвет бумаги– белый, спектр СMYK 255.255.255.
6. Размещение предупредительной надписи в местах оптовой и розничной продажи табачных изделий соответствует следующим требованиям:
1) площадь расположения - формат А4 и более;
2) располагается на уровне не менее 150 сантиметров и не более 200 сантиметров от пола;
3) располагается в непосредственной близости от места продажи.