"Қалааралық және халықаралық байланыс операторлары желілерін интернет-трафикпен алмасу нүктесіне қосу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 24/қе бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 30 қазандағы № 70/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 қарашада № 21576 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 13-тармағының 21-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қалааралық және халықаралық байланыс операторларының желілерін интернет-трафикпен алмасу нүктесіне қосу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 24/қе бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16781 болып тіркелген, 2018 жылғы 26 сәуірде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Байланыс операторлары желілерін интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Байланыс операторлары желілерін интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосу қағидалары бекітілсін.".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қалааралық және халықаралық байланыс операторлары желілерін интернет-трафикпен алмасу нүктесіне қосу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ақпарат және киберқауіпсіздік қызметі (Қоңқашев Ш.Р.):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
К. Масимов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 24/нс "Об утверждении Правил присоединения сетей операторов междугородной и международной связи к точке обмена интернет-трафиком"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 70/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2020 года № 21576
В соответствии с подпунктом 21-6) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 24/нс "Об утверждении Правил присоединения сетей операторов междугородной и международной связи к точке обмена интернет-трафиком" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16781, опубликован 26 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил присоединения сетей операторов связи к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила присоединения сетей операторов связи к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика.".
Правила присоединения сетей операторов междугородной и международной связи к точке обмена интернет-трафиком, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Службе информации и кибербезопасности Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (Конкашев Ш.Р.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития, инновации
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан

2020 жылғы 30 қазаны
№ 70/қе бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2018 жылғы 27 наурыздағы
№ 24/қе бұйрығымен
бекітілген
Байланыс операторлары желілерін интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосу қағидалары
1 – тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Байланыс операторлары желілерін интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосу қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 13-тармағының 21-6) тармақшасына сәйкес әзірленді және байланыс операторларының желілерін интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) интернет-трафик – белгілі уақыт аралығында Интернетпен қосылу арқылы жіберілетін және алынатын ақпарат көлемі;
2) интернет-трафикті өткізу – байланыс қызметтерін (телекоммуникация желілерін) пайдаланушылар арасында жалғанымды орнату және ақпарат беру процесін жүзеге асыру;
3) байланыс операторы – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс жолдарын пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
4) интернет-трафикпен алмасу нүктелері – Қазақстан Республикасының аумағында байланыс операторларының интернет-трафигін өткізу (алмасу) жөніндегі аппараттық – бағдарламалық кешендер;
5) BGP (Border Gateway Protocol) хаттамасы – Интернет желісінде трафикті маршруттауға арналған шектес шлюзінің 4 нұсқадағы хаттамасы;
6) автономды жүйе – Интернет желісінде маршруттаудың бірыңғай саясатын иеленетін байланыс операторлары басқаратын IP-желілер мен маршрутизаторлардың жүйесі;
7) желілік маршрут – деректер қозғалысының байланыс желілеріндегі жолы;
8) префикс – IP желісінен/кіші желіден құралатын, BGP хаттамасындағы желілік маршрутты жария ету үшін пайдаланатын маршруттық ақпарат;
9) RIPE NCC ұйымы – IP желілерін/кіші желілерді Интернет желісінде бөлуді, тіркеуді орындайтын халықаралық ұйым;
10) жаһандық бөлінген маршруттық ақпараттың дерекқоры – тіркеу ақпаратын сақтау, IP желілерін/кіші желілерді және автономды жүйелерді маршруттау саясаттарын жария етуге арналған RIPE NCC ұйымының интернет-ресурсы.
2 – тарау. Байланыс операторлары желілерін интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосу тәртібі
3. Интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне қосу үшін байланыс операторлары "Мемлекеттік техникалық қызмет" акционерлік қоғамына (бұдан әрі - МТҚ) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланыс желісін интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосудың техникалық шарттарын беруге өтініш (бұдан әрі - өтініш) жібереді.

от 30 октября 2020 года
№ 70/қе
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 24/нс
Правила
присоединения сетей операторов связи к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присоединения сетей операторов связи к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21-6) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" и определяют порядок присоединения сетей операторов связи к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) интернет-трафик – объем информации, передаваемой и принимаемой через соединение с Интернетом за определенный период времени;
2) пропуск интернет-трафика – осуществление процесса установления соединения и передачи информации между пользователями услугами связи (сетями телекоммуникаций);
3) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
4) точки обмена интернет-трафиком – аппаратно-программные комплексы по пропуску (обмену) интернет-трафика операторов связи на территории Республики Казахстан;
5) протокол BGP (Border Gateway Protocol) – протокол граничного шлюза версии 4, предназначенный для маршрутизации трафика в сети Интернет;
6) автономная система – система IP-сетей и маршрутизаторов, управляемых операторами связи, имеющими единую политику маршрутизации в сети Интернет;
7) сетевой маршрут – путь следования данных в сетях связи;
8) префикс – маршрутная информация, состоящая из IP сети/подсети, использующая для объявления сетевого маршрута в протоколе BGP;
9) организация RIPE NCC – международная организация выполняющая распределение, регистрацию IP сетей/подсетей в сети Интернет.
10) база данных глобально распределенной маршрутной информации – интернет-ресурс организации RIPE NCC, предназначенный для хранения регистрационной информации, публикации политик маршрутизации IP сетей/подсетей и автономных систем.
Глава 2. Порядок присоединения сетей операторов связи к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика
3. Для присоединения к точкам обмена интернет-трафиком, операторы связи направляют в акционерное общество "Государственная техническая служба" (далее – ГТС) заявление на выдачу технических условий на подключение сети связи к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика (далее – заявление) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

4. МТҚ өтінішті алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес байланыс желісін интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосудың техникалық шарттарын (бұдан әрі – техникалық шарттар) береді.
Өтініште дұрыс емес ақпарат көрсетілген жағдайда, МТҚ өтінішті алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде байланыс операторына қараудан бас тарту себептері негізделген техникалық шарттарды беруден бас тарту туралы жазбаша түрде дәлелді жауап береді.
5. Байланыс операторы техникалық шарттарды алған сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде МТҚ интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосуға әзірлігі туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
6. Байланыс операторынан интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосуға әзірлігі туралы ақпаратты алған сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде МТҚ берген техникалық шарттарға сәйкес интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосу туралы шартты жасасады.
7. Интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосу туралы шартқа қол қойылған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде МТҚ байланыс операторын интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне қосуды жүзеге асырады.
8. Техникалық шарттар күнтізбелік отыз күн ішінде жарамды.
9. Техникалық шарттардың жарамдылық мерзімін ұзарту үшін байланыс операторы мерзімі аяқталуға дейін он күнтізбелік күн бұрын МТҚ еркін нысанда техникалық шарттар жарамдылық мерзімін ұзарту қажеттілігі туралы хабарлама жолдайды.
10. Техникалық шарттар жарамдылық мерзімін ұзарту туралы хабарлама болмаған жағдайда, техникалық шарттардың күші жойылады.
11. Қазақстан Республикасы аумағында байланыс операторларының интернет-трафигін өткізу (алмасу) интернет-трафикпен алмасу нүктелері арқылы жүзеге асырылады.
12. Байланыс операторлары интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне өз желілерін МТҚ берген техникалық шарттарға сәйкес қосуды қамтамасыз етеді.
13. Байланыс операторлары барлық қатысушылардың интернет-трафигін интернет-трафикпен алмасу нүктелері арқылы ақысыз негізде өткізуді (алмасуды) қамтамасыз етеді.
14. Байланыс операторлары бүкіл меншікті желілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан өздерінің клиенттері желілерінің префикстерін интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне береді.
15. Байланыс операторлары интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне барлық қатысушылардан трафикті интернет-трафикпен алмасу нүктелері арқылы қабылдауды қамтамасыз етеді.
16. Жаһандық бөлінген маршруттық ақпараттың дерекқорындағы өзінің автономды жүйесінің желілерін маршруттау саясаты туралы ақпаратты байланыс операторлары өзекті жай-күйінде қолдап отырады.

4. ГТС в течение пяти рабочих дней с момента получения заявления выдает технические условия на подключение сети связи к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика (далее – технические условия), согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае указания недостоверной информации в заявлении, ГТС, в течение трех рабочих дней с момента получения заявления направляет оператору связи в письменном виде мотивированный ответ об отказе в выдаче технических условий с обоснованием причин отказа.
5. Оператор связи в течение семи рабочих дней с момента получения технических условий сообщает в письменной форме в ГТС о готовности присоединения к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика.
6. ГТС, в течение семи рабочих дней с момента получения от оператора связи информации о готовности присоединения к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика, заключает договор на присоединение к точкам обмена интернет-трафиком и пропуск интернет-трафика, согласно выданным техническим условиям.
7. ГТС в течение пяти рабочих дней с момента подписания договора на присоединение к точкам обмена интернет-трафиком и пропуск интернет-трафика, осуществляет присоединение оператора связи к точкам обмена интернет-трафиком.
8. Технические условия действительны в течение тридцати календарных дней.
9. Для продления срока действия технических условий, оператор связи за десять календарных дней до окончания срока, направляет в ГТС уведомление в произвольной форме о необходимости продления срока действия технических условий.
10. В случае отсутствия уведомления о продлении срока действия технических условий, технические условия аннулируются.
11. Пропуск (обмен) интернет-трафика операторов связи на территории Республики Казахстан осуществляется через точки обмена интернет-трафиком.
12. Операторы связи обеспечивают присоединение своих сетей к точкам обмена интернет-трафиком, согласно техническим условиям, выданным ГТС.
13. Операторы связи обеспечивают пропуск (обмен) интернет-трафиком через точки обмена интернет-трафиком от всех участников на безвозмездной основе.
14. Операторы связи передают префиксы всех собственных сетей, а также сетей своих клиентов, находящихся на территории Республики Казахстан, в точки обмена интернет-трафиком.
15. Операторы связи обеспечивают прием трафика через точки обмена интернет-трафиком от всех участников точек обмена интернет-трафиком.
16. Операторы связи поддерживают в актуальном состоянии информацию о политике маршрутизации сетей своей автономной системы в базе данных глобально распределенной маршрутной информации.

17. Интернет-трафикті берген кезде байланыс операторлары интернет-трафикпен алмасу нүктелерімен қосылуларды орнату үшін BGP хаттамасын пайдаланады.
18. Өзара іс-қимылды BGP хаттамасы арқылы жасау үшін байланыс операторлары интернет-трафикпен алмасу нүктелерімен қосылудың әрбір желілік интерфейсінде автономды жүйенің бір ғана нөмірін пайдаланады.
Байланыс операторларын
интернет-трафикпен алмасу
және интернет-трафикті өткізу
нүктелеріне қосу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосудың техникалық шарттарын беруге ӨТІНІШ
__________________________________________________________________________
байланыс операторы
лицензия (бар болған жағдайда) № ____________ берілген күні ___________________
__________________________________________________________________________
БСН / ЖСН
__________________________________________________________________________
байланыс қызметтерінің атауы
__________________________________________________________________________
байланыс қызметтерін көрсету аумағы атынан
_______________________________________________________________________
негізінде әрекет ететін ______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
лауазым атауы
интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосудың
техникалық шарттарын беруді сұрайды.
_________________
қолы
20__ жылғы "___" ____________
МО (бар болған жағдайда)
Байланыс операторларын
интернет-трафикпен алмасу
және интернет-трафикті өткізу
нүктелеріне қосу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Байланыс желілерін интернет-трафикпен алмасу және интернет-трафикті өткізу нүктелеріне қосудың № ___ ТЕХНИКАЛЫҚ ШАРТТАРЫ
Объектінің атауы мен мекенжайы: __________________ қ., _____________________ к.,
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________ғимараты.
Байланыс операторының/ұйымның атауы: ___________________________________
_________________________________________________________________________
Байланыс операторы/ұйым арнасының атауы және сәйкестендіру нөмірі:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Байланыс операторын/ұйымды интернет-трафикпен алмасу нүктелерінің белсенді
жабдығына қосу нүктелері: № ___________ оптикалық жалғастырғыштағы № _______
оптикалық сөре, № ____________оптикалық порттары.
Қосу интерфейсі__________ Gbps
Пирингілік сессияларды орнатуға арналған IP-мекенжайлары: ____________________
AS Route Servers IP-мекенжайлары мен нөмірлері:_______________________________

17. Операторы связи при передаче интернет-трафика используют протокол BGP для установления подключений с точками обмена интернет-трафиком.
18. Операторы связи для взаимодействия по протоколу BGP используют только один номер автономной системы на каждом сетевом интерфейсе подключения к точкам обмена интернет-трафиком.
Приложение 1
к Правилам присоединения
операторов связи к точкам
обмена интернет-трафиком и
пропуска интернет-трафика
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
на выдачу технических условий на подключение к точкам обмена
интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика
__________________________________________________________________________
Оператор связи лицензия (при его наличии) №______________ дата выдачи_______________
________________________________________________________________________________
БИН / ИИН _____________________________________________________________________
наименование услуг связи
________________________________________________________________________________
территория оказания услуг связи в лице _____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________________
наименование должности действующий на основании
________________________________________________________ просит выдать технические
условия присоединения к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет-трафика.
_________________
подпись
"___" ____________ 20__ года
МП (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам присоединения
операторов связи к точкам
обмена интернет-трафиком и
пропуска интернет-трафика
Форма
ТЕХНИЧЕСКИЕ УСЛОВИЯ № ___ на подключение сети связи к точкам обмена интернет-трафиком и пропуска интернет- трафика
Наименование и адрес объекта: г. ____________________________________________,
ул. ____________________________________________________________________________,
здание _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Наименование оператора связи/организации: _________________________________________
________________________________________________________________________________
Наименование и идентификационный номер канала оператора связи/организации: _________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Точки подключения к активному оборудованию точек обмена интернет-трафиком оператора
связи/организации: оптическая полка № _______ в оптической перемычке _____________
№ _______, оптические порты № ____________.
Интерфейс подключения __________ Gbps
IP-адреса для установления пиринговых сессий: _____________________________
IP-адреса и номера AS Route Servers: _______________________________________

1. Оптикалық патч-кордтар жүргізуге қойылатын талаптар:
1) оптикалық патч-кордтар жүргізу бойынша жұмыстарды орындау алдында жұмыстарды "Мемлекеттік техникалық қызмет" акционерлік қоғамының (бұдан әрі-МТҚ) өкілімен келісу (тел.: _____________________);
2) оптикалық сөрелер арасында оптикалық патч-кордтарды қолданыстағы металл құрылыстары бойынша кеңірдектенген түтікшелерде жүргізу;
3) оптикалық патч-кордтардың тиесілігін анықтауға мүмкіндік беретін таңбалануы болу керек.
2. Қосуға қойылатын талаптар:
1) арналарды пайдалану кезінде IETF STD1 (http://www.rfc-editor.org/rfcxx00.html) құжатында айқындалған стандарттарды сақтау;
2) арналарды оптикалық – талшықты кабель арқылы қосқан кезде 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T типтегі өзінің интерфейстерінің интернет-трафик алмасу нүктелеріне қосу баптауларындағы дуплекстің жылдамдылығы мен режимін айқындау;
3) EtherChannel технологиясы бойынша қосылған жағдайда, LACP хаттамасын қоспағанда, интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне қосу интерфейстерінде RPF, ARP proxy, Broadcastforwarding, Spanningtree, IP redirects, арна деңгейіндегі хаттамаларды (LLDP және т.б.), сондай-ақ сыртқы Ethernet-фреймдер (CDP, Layer 2 keepalive және т.б.) жіберуді бастамалаушы өндірушілер жабдығының хаттамаларын ажырату. Сонымен қатар QoS саясаттарын пайдалануға жол берілмейді;
4) байланыс операторы интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне қосылу үшін пайдаланылатын барлық логикалық интерфейстерінің MAC-мекенжайларын МТҚ өкіліне хабарлайды. Интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне қосылу үшін байланыс операторы пайдаланатын әрбір физикалық интерфейске МТҚ алдын ала келісілген байланыс операторының жабдығын ауыстыру кезеңдерін қоспағанда, бір ғана MAC-мекенжайын пайдалануға рұқсат етіледі;
5) интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне қосылудың барлық интерфейстерінде МТҚ бөлген IP-мекенжайлары мен желілік маскаларды ғана пайдалану; интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне қосылудың әр интерфейсі арқылы ARP және ICMPv6 NeighborDiscovery қоспағанда, осы интерфейс арқылы зерттелген MAC-мекенжайларына ғана Ethernet-фреймдердің мына түрлерін жіберуге рұқсат етіледі(http://www.iana.org/assignments/ethernet-numbers): 0x0800 - IPv4, 0x0806 - ARP, 0x86dd - IPv6. Мультикаст Ethernet-фреймдерін, ICMPv6 Neighbor Discovery қоспағанда, тек қана мультикастты VLAN-да жіберуге жол беріледі;
6) ортақ VLAN-да пирингілік сессияларды орнатуға BGP4 хаттамасын пайдалану. BGP4 хаттамасы арқылы өзара іс-қимыл жасау үшін интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне қосылудың әрбір интерфейсінде бір ғана AS нөмірін пайдалану;

1. Требования к прокладке оптических патч-кордов:
1) перед выполнением работ по прокладке оптических патч-кордов согласовать работы с представителем акционерного общества "Государственная техническая служба" (далее – ГТС) (тел.: _____________________);
2) оптические патч-корды между оптическими полками прокладывать в гофрированной трубе по существующим металлоконструкциям;
3) оптические патч-корды должны иметь маркировку, позволяющую определить их принадлежность.
2. Требования к подключению:
1) при эксплуатации каналов соблюдать стандарты, определенные в документе IETF STD1 (http://www.rfc-editor.org/rfcxx00.html);
2) при подключении каналов по оптоволоконному кабелю определить скорость и режим дуплекса в настройках своих интерфейсов подключения к точкам обмена трафиком типа 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T;
3) на интерфейсах подключения к точкам обмена интернет-трафиком отключить RPF, ARP proxy, Broadcastforwarding, Spanningtree, IP redirects, протоколы канального уровня (LLDP и др.), а также протоколы производителей оборудования, инициирующие рассылку посторонних Ethernet-фреймов (CDP, Layer 2 keepalive и др.), за исключением протокола LACP в случае подключения по технологии EtherChannel. Использование QoS политик также не допускается;
4) оператор связи сообщает представителю ГТС MAC-адреса всех логических интерфейсов, используемых для подключения к точкам обмена интернет-трафиком. Для каждого физического интерфейса, используемого оператором связи для подключения к точкам обмена интернет-трафиком, разрешено использование только одного MAC-адреса, за исключением предварительно согласованных с ГТС периодов замены оборудования оператора связи;
5) на всех интерфейсах подключения к точкам обмена интернет-трафиком использовать только выделенные ГТС IP-адреса и сетевые маски;
6) через каждый интерфейс подключения к точкам обмена интернет-трафиком разрешается передавать Ethernet-фреймы следующих типов (http://www.iana.org/assignments/ethernet-numbers): 0x0800 - IPv4, 0x0806 - ARP, 0x86dd - IPv6, за исключением ARP и ICMPv6 NeighborDiscovery, только на MAC-адреса, изученные через данный интерфейс. Передача мультикастных Ethernet-фреймов, за исключением ICMPv6 Neighbor Discovery, допускается только на мультикастном VLAN;

7) интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне қосылудың логикалық интерфейстерінде IPv4/IPv6 MTU 1500 байт мәнін орнату;
8) интернет-трафикпен алмасу нүктелерінің әрбір роут-серверімен BGP-сессиялар орнату;
9) іске қосылған арналардың жүктемесі 80% жеткен кезде байланыс операторы МТҚ-ға қосымша порт қосуға қосымша өтініш береді;
10) байланыс операторы интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне меншікті желілерін префикстің 24 бит (/24) ұзындығымен анонстайды. Префикстің ұзындығы ерекше желілерді төменгі байланыс операторларынан (downstream) ғана анонстауға жол беріледі;
11) интернет-трафикпен алмасу нүктелеріне қосу интерфейстерінде байланыс операторларының қандай да бір префикстерді фильтрлеу механизмдерін, интернет-трафикпен алмасу нүктелерінен алынатын желінің кез келген торабына арналған интернет-трафикке ықпал ету механизмдерін (өткізу қабілетін шектеу, интернет-трафикті басымды ету) пайдалануға жол берілмейді.
12) техникалық шарттар күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жарамды;
13) осы техникалық шарттардың жарамдылығы аяқталғаннан кейін, жұмыстар орындалмаған кезде, техникалық шарттарды МТҚ растау және қайтадан келісу қажет;
14) техникалық шарттар олардың жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін10 (он) күнтізбелік күн бұрын ұзартылмаған жағдайда, олардың жарамдылық мерзімі аяқталған соң техникалық шарттардың күші автоматты түрде жойылады.

7) для установления пиринговых сессий на общем VLAN использовать протокол BGP4. Для взаимодействия по протоколу BGP4 использовать только один номер AS на каждом интерфейсе подключения к точкам обмена интернет-трафиком;
8) на логических интерфейсах подключения к точкам обмена интернет-трафиком установить значение IPv4/IPv6 MTU 1500 байт;
9) установка BGP-сессий с каждым из роут-серверов точек обмена интернет-трафиком;
10) при достижении загрузки подключенных каналов на 80% подается дополнительное заявление в ГТС на подключение дополнительного порта;
11) оператор связи анонсирует собственные сети в точки обмена интернет-трафиком с длиной префикса 24 бита (/24). Допускается анонсирование сетей с отличной длиной префикса только от нижестоящих операторов связи (downstream);
12) не подлежат использованию операторами связи какие-либо механизмы фильтрации префиксов на интерфейсах подключения к точкам обмена интернет-трафиком, механизмы воздействия на интернет-трафик (ограничение пропускной способности, приоритезация интернет-трафика) для любого узла сети, получаемого из точек обмена интернет-трафиком;
13) технические условия действительны в течение 30 (тридцати) календарных дней;
14) по окончании действия настоящих технических условий, при невыполнении работ, технические условия необходимо подтвердить и пересогласовать в ГТС. В случае непродления технических условий за 10 (десять) календарных дней до окончания их срока действия, технические условия автоматически аннулируются по истечении их срока действия.