Тіркелімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-226/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 желтоқсанда № 21717 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 209-бабы 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған тіркелімді қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет - ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 30 қарашасы
№ ҚР ДСМ-226/2020
бұйрыққа қосымша
Тіркелімді қалыптастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тіркелімді қалыптасыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі - Кодекс) 209-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және тіркелімді қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды:
1) ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) ықтимал реципиенттерінің;
2) ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) реципиенттерінің;
3) ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) донорларының;
4) ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына құқық білдірген азаматтардың тіркелімдерін қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил формирования и ведения регистра
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-226/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2020 года № 21717.
В соответствии с пунктом 7 статьи 209 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила формирования и ведения регистра.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ-226/2020
Правила формирования и ведения регистра
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила формирования и ведения регистра (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 209 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования и ведения регистров:
1) потенциальных реципиентов органов (части органа) и (или) тканей (части ткани);
2) реципиентов органов (части органа) и (или) тканей (части ткани);
3) доноров органов (части органа) и (или) тканей (части ткани);
4) граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани).

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) донорларының тіркелімі (бұдан әрі – донорлардың тіркелімі) - ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) тірі кезіндегі және қайтыс болғаннан кейінгі донорларының деректер базасы;
2) ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына құқық білдірген азаматтардың тіркелімі – "Бекітілген халық тіркелімі" мемлекеттік ақпараттық жүйесінде модуль түрінде құрылған, трансплантаттау мақсатында ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығынан тірі кезінде бас тарту немесе келісім беру құқығын жүзеге асыруға ерікті түрде ниет білдірген, кәмелетке толған және іс - әрекетке қабілетті адамдардың деректер базасы;
3) ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) реципиенттерінің тіркелімі (бұдан әрі – реципиенттердің тіркелімі) донордан ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау жүргізілген адамдардың деректер базасы;
4) ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) ықтимал реципиенттерінің тіркелімі (бұдан әрі – ықтимал реципиенттердің тіркелімі) - ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) ықтимал реципиенттерінің деректер базасы;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) иммунологиялық типтеуді жүргізу жүйесі (бұдан әрі – НLА жүйесі) – адам лейкоциттерінде орналасқан және ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау кезінде донор мен реципиенттің тіндік үйлесімділігін айқындайтын антигендер жүйесі;
7) қайтыс болғаннан кейінгі донор - он сегіз жастағы және одан үлкен, миының біржола семуі расталған, ағзалары (ағзасының бөлігі) және (немесе) тіні (тінінің бөлігі) реципиентке трансплантаттау үшін пайдаланылуы мүмкін адам;

Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) регистр доноров органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) (далее – регистр доноров) - база данных прижизненных и посмертных доноров органов (части органа) и (или) тканей (части ткани);
2) регистр граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) – база данных совершеннолетних и дееспособных лиц, добровольно изъявивших желание реализовать свое право на прижизненный отказ или согласие на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в целях трансплантации, созданная в виде модуля в государственной информационной системе "Регистр прикрепленного населения";
3) регистр реципиентов органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) (далее – регистр реципиентов) - база данных лиц, которым проведена трансплантация органов (части органов) и (или) тканей (части ткани) от донора;
4) регистр потенциальных реципиентов органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) (далее – регистр потенциальных реципиентов) - база данных потенциальных реципиентов органов (части органа) и (или) тканей (части ткани);
5) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
6) система проведения иммунологического типирования (далее – система -НLА) - система антигенов, расположенная на лейкоцитах человека и определяющая тканевую совместимость донора и реципиента при трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани);
7) посмертный донор - лицо в возрасте восемнадцати лет и старше, которому констатирована необратимая гибель головного мозга, органы (части органа) и (или) ткани (части ткани) которого могут быть использованы для трансплантации реципиенту;

8) медициналық ақпараттық жүйе - денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
9) мультипәндік топ (бұдан әрі - МПТ) – пациент организмінің функциялары және құрылымдарының бұзылуы сипатына, оның клиникалық жай - күйінің ауырлығына байланысты қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы;
10) өңірлік трансплантаттау орталығы - ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трансплантаттау бойынша қызметтер көрсететін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымы;
11) өңірлік трансплантаттауды үйлестіруші – Үйлестіру орталығының штаттағы қызметкері болып табылатын, облыс орталықтарындағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау саласындағы медициналық ұйымдардың ведомствоаралық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін дәрігер;
12) республикалық трансплантаттау орталығы – республикалық маңызы бар қалаларда және астанада ғылыми - зерттеу институттары мен ғылыми орталықтар базасында ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трансплантаттау бойынша қызметтер көрсететін, уәкілетті органға ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымы;
13) республикалық трансплантаттауды үйлестіруші – Үйлестіру орталығының штаттағы қызметкері болып табылатын, өңірлік трансплантаттауды үйлестірушілердің жұмысын үйлестіруді және Қазақстан Республикасындағы трансплантаттау қызметі мәселелері бойынша медициналық ұйымдардың тиімді ведомствоаралық өзара іс - қимылын қамтамасыз ететін дәрігер;
14) реципиент – донорлық қан немесе одан бөлінген компоненттер және (немесе) препараттар құю, еркектің немесе әйелдің донорлық материалын (шәует, аналық жасушалар, эмбриондар) енгізу не донордан алынған ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін), сондай-ақ жасанды ағзаларды (ағзалардың бөлігін) трансплантаттау жүргізілетін пациент;
15) Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығы (бұдан әрі – Үйлестіру орталығы) - ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттауды үйлестіру және сүйемелдеу мәселелерімен айналысатын, ережесін уәкілетті орган Кодекстің 7 бабының 70) тармақшасына сәйкес бекітетін денсаулық сақтау ұйымы;
16) трансплантаттау орталығы – республикалық немесе өңірлік трансплантаттау орталығы;

8) медицинская информационная система – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
9) мультидисциплинарная группа (далее - МДГ) - группа различных специалистов, формируемая в зависимости от характера нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;
10) региональный центр трансплантации – организация здравоохранения, подведомственная местным органам государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, которая оказывает услуги по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани);
11) региональный трансплантационный координатор – врач, обеспечивающий межведомственное взаимодействие медицинских организаций в области трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в областных центрах, городах республиканского значения и столице, являющийся штатным сотрудником Координационного центра;
12) республиканский центр трансплантации – организация здравоохранения, подведомственная уполномоченному органу, которая оказывает услуги по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) на базе научно-исследовательских институтов и научных центров, в городах республиканского значения и столице;
13) республиканский трансплантационный координатор – врач, обеспечивающий координацию работы региональных трансплантационных координаторов и эффективное межведомственное взаимодействие медицинских организаций по вопросам службы трансплантации в Республике Казахстан, являющийся штатным сотрудником Координационного центра;
14) реципиент – пациент, которому проведено переливание донорской крови или выделенных из нее компонентов и (или) препаратов, введение мужского или женского донорского материала (спермы, яйцеклетки, эмбрионов) либо трансплантация органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) от донора, а также искусственных органов (части органов);
15) Координационный центр по трансплантации (далее - Координационный центр) - организация здравоохранения, занимающаяся вопросами координации и сопровождения трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), положение о которой утверждается уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 70) статьи 7 Кодекса;
16) центр трансплантации – республиканский или региональный центр трансплантации;

17) тірі кезіндегі донор – он сегіз жастағы және одан үлкен, әрекетке қабілетті реципиентпен генетикалық байланыстағы және (немесе) онымен тіні үйлесетін, ағзаларды (ағзасының бөлігін) және (немесе) тіндерді (тінінің бөлігін) одан әрі трансплантаттау үшін алуға жазбаша нотариат куәландырған келісімін берген адам;
18) ықтимал реципиент - тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзаның бөлігін) трансплантаттауға мұқтаж пациент.
3. Реципиенттер, ықтимал реципиенттер және тірі кезіндегі донорлар туралы мәліметтерді донорлар мен реципиенттерді есепке алудың медициналық ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ДРЕМАЖ) қалыптастыру олардың дербес деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісімі, сондай-ақ осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес мәліметтердің негізінде жүргізіледі.
4. ДРЕМАЖ пайдаланушылары:
1) Үйлестіру орталығы;
2) трансплантаттау орталықтары;
3) тіндік типтеу зертханалары болып табылады.
5. Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына құқығын білдірген азаматтардың тіркелімі уәкілетті орган айқындаған тәртіпте Кодекстің 212 - бабының 2 - тармағына сәйкес адамның ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) қайтыс болғаннан кейінгі донорлығына тірі кезінде ерік білдіруінің негізінде медициналық - санитариялық алғашқы көмек көрсететін ұйымында немесе "электрондық үкіметтің" веб - порталында қалыптастырылады және жүргізіледі.
6. Дербес деректерді жинау, өңдеу және өзектендіру Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) ықтимал реципиенттерінің тіркелімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
7. Ықтимал реципиенттердің тіркелімін қалыптастыру және жүргізу пациенттің жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі - ЖСН) автоматтандырылған режимде енгізген кезде уәкілетті органның медициналық ақпараттық жүйелерінің деректерін пайдалана отырып жүргізіледі және ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттауға мұқтаж ықтимал реципиенттер туралы мәліметтерді қамтиды.
8. Пациенттерді трансплантаттауға іріктеу және ықтимал реципиенттердің тіркеліміне енгізу амбулаториялық (стационарлық) науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме, қарап тексеру және транспланттауға көрсетілімдерді немесе қарсы көрсетілімдерді анықтау мақсатында қосымша зерттеу қажеттілігіне негізделген бейінді мамандардың жолдамасы (қорытындысы) бойынша берілетін алмастыратын бүйрек терапиясын және ағзаларды трансплантаттауды ұйымдастыру мәселелері жөніндегі трансплантаттау орталықтарының МПТ немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының (бұдан әрі - ДСБ) жанындағы МПТ қорытындысының негізінде жүзеге асырылады.

17) прижизненный донор - человек в возрасте восемнадцати лет и старше, дееспособный, находящийся с реципиентом в генетической связи и (или) имеющий с ним тканевую совместимость, выразивший письменное нотариально удостоверенное согласие на изъятие органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) для дальнейшей трансплантации;
18) потенциальный реципиент – пациент, который нуждается в трансплантации тканей (части ткани) и (или) органов (части органа);
3. Формирование сведений о реципиентах, потенциальных реципиентах и прижизненных донорах проводится в медицинской информационной системе учета доноров и реципиентов ( далее – МИСУДР) на основании их письменного согласия на сбор и обработку персональных данных, а также сведений, согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.
4. Пользователями МИСУДР являются:
1) Координационный центр;
2) центры трансплантации;
3) лаборатории тканевого типирования.
5. Регистр граждан, выразивших право на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), формируется и ведется на основании дачи прижизненного волеизъявления человека на посмертное донорство органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) в организации первичной медико-санитарной помощи или на веб-портале "электронного правительства" в порядке определяемым уполномоченным органом, в соответствии с пунктом 2 статьи 212 Кодекса.
6. Сбор, обработка и актуализация персональных данных осуществляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок формирования и ведения регистра потенциальных реципиентов органов (части органа) и (или) тканей (части ткани)
7. Формирование и ведение регистра потенциальных реципиентов проводится с использованием данных медицинских информационных систем уполномоченного органа при вводе индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) пациента в автоматизированном режиме и содержит сведения о потенциальных реципиентах, нуждающихся в трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани).
8. Отбор пациентов на трансплантацию и включение в регистр потенциальных реципиентов осуществляется на основании заключения МДГ центров трансплантации или МДГ при местных органах государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы по вопросам организации оказания заместительной почечной терапии и трансплантации органов (далее - УЗ), выдаваемого по направлению (заключению) профильных специалистов, основанному на данных выписки из медицинской карты амбулаторного (стационарного) больного, осмотра и при необходимости дополнительного обследования с целью установления показаний или противопоказаний к трансплантации.

9. Ықтимал реципиенттердің тіркелімін қалыптастыруды және жүргізуді Үйлестіру отралығы жүзеге асырады. Ықтимал реципиенттердің тіркеліміне енгізу үшін негіз:
1) ДСБ МПТ немесе транспланттау орталығының қорытындысы;
2) пациенттің дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ағзалардың ықтимал реципиенттерінің тіркеліміне енгізу үшін пациенттің құжаттарын жіберетін медициналық ұйым ресімдейді;
3) осы Қағидаларға 2 - қосымшаға сәйкес пациент туралы мәліметтер болып табылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Трансплантаттау орталығы немесе медициналық ұйымдар МПТ шешім шығарғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өңірлік трансплантаттаушы үйлестірушіге осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттарды электрондық түрде жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Өңірлік трансплантаттауды үйлестіруші осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде пациентті ықтимал реципиенттер тіркеліміне енгізуге ДРЕМАЖ-да электрондық өтінімді қалыптастырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Республикалық трансплантаттауды үйлестіруші бір жұмыс күні ішінде пациентті ықтимал реципиенттердің тіркеліміне енгізуге өтінімді қарайды. Қарау қорытындысы бойынша өтінім қабылданады немесе қабылдаудан бас тартылады.
13. Пациентті ықтимал реципиенттердің тіркеліміне енгізуге өтінім мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидалардың 9 - тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбағанда;
2) ұсынылған құжаттардың сәйкес келмеуі немесе сапасы төмен болғанда (МПТ мүшелерінің барлық қолтаңбаларының болмауы, қаріптің анық емес, көмескі болуы);
3) МПТ шешімі үш айдан артық уақыт бұрын қабылданғанда;
4) осы Қағидаларға 2 - қосымшаға сәйкес ықтимал реципиенттердің тіркеліміне енгізу үшін қажетті мәліметтер болмаған да қабылдаудан бас тартылады.
14. Үйлестіру орталығы пациентті ықтимал реципиенттердің тіркеліміне (бұдан әрі – тіркелім) енгізгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде ДСБ және трансплантаттау орталығына (құжаттарды трансплантаттау орталығы жіберген жағдайда), тіндік типтеу зертханасына, сондай-ақ, өңірлік транспланттауды үйлестірушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пациентті тіркелімге енгізгені туралы хабарлама жібереді.
Өңірлік транспланттауды үйлестіруші пациентті тіркелімге енгізгені туралы хабарлама алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бұл хабарламаны ықтимал реципиентке электрондық поштаны немесе басқа байланыс құралдарын қолдана отырып жібереді.

9. Формирование и ведение регистра потенциальных реципиентов осуществляет Координационный центр. Основанием для включения в регистр потенциальных реципиентов является:
1) заключение МДГ УЗ или центра трансплантации;
2) согласие пациента на сбор и обработку персональных данных оформляется медицинской организацией, направляющей документы пациента для включения в регистр потенциальных реципиентов органов, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) сведения о пациенте, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Центр трансплантации или медицинские организации в течение пяти рабочих дней после принятия решения МДГ направляет региональному трансплантационному координатору в электронном виде документы, указанные в пункте 9 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Региональный трансплантационный координатор в течение пяти рабочих дней с даты получения документов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, формирует электронную заявку в МИСУДР на включение пациента в регистр потенциальных реципиентов.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Республиканский трансплантационный координатор в течение одного рабочего дня рассматривает заявку на включение пациента в регистр потенциальных реципиентов. По итогам рассмотрения заявка принимается либо отклоняется.
13. Заявка на включение пациента в регистр потенциальных реципиентов отклоняется в случаях:
1) не представление документов, указанных в пункте 9 настоящих Правил;
2) несоответствия или низкого качества представленных документов (отсутствие всех подписей членов МДГ, неразборчивый, смазанный шрифт );
3) дата принятия решения МДГ более трех месяцев;
4) отсутствие необходимых сведений для включения в регистр потенциальных реципиентов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
14. Координационный центр в течение одного рабочего дня после включения пациента в регистр потенциальных реципиентов органов (далее – регистр) направляет в УЗ и центр трансплантации (при направлении документов центром трансплантации), лабораторию тканевого типирования, а также региональному трансплантационному координатору уведомление о включении пациента в регистр по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Региональный трансплантационный координатор в течение трех рабочих дней со дня получения уведомления о включении пациента в регистр направляет данное уведомление потенциальному реципиенту посредством электронной почты или с использованием иных средств связи.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Өтінім қабылданбаған жағдайда өңірлік трансплантаттауды үйлестіруші бес жұмыс күні ішінде анықталған ескертулерді жою бойынша шараларды қабылдайды және пациентті ықтимал реципиенттер тіркеліміне енгізуге ДРЕМАЖ - да өтінімді қайта қалыптастырады.
16. Пациентті тіркелімге енгізу туралы хабарлама алған кезде тіндік типтеу зертханасының маманы бүйректің ықтимал реципиентін HLA-фенотипін анықтау үшін және үш айда бір рет жиілікпен HLA-антиденелердің болуына қан үлгілерін алу кестесіне енгізеді. Трансфузиология ғылыми-өндірістік орталығы қанның үлгілерін тіндік типтеу зертханаларына жеткізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тіндік типтеу зертханасының маманы ықтимал реципиенттің қан үлгісін алғаннан кейін HLA жүйесі бойынша типтеуді жүргізеді, оның нәтижелерін тіркелімге енгізеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. ДСБ (бас штаттан тыс бейінді мамандар) өңірлік трансплантаттауды үйлестірушімен бірлесіп өңірдегі ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттауға мұқтаж адамдарды ДРЕМАЖ тіркелімінде тұрған адамдардың тізімімен тоқсан сайын салыстыруды жүргізеді. Салыстыру нәтижелері бойынша ДСБ (бас штаттан тыс бейінді мамандар):
1) бастапқы пациенттерді тіркелімге енгізуге;
2) тіркелімнен: трансплантатталған, қайтыс болған, өңірден кеткен (тұрғылықты жерін ауыстырған), трансплантаттаудан бас тартқан, ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттауға медициналық қарсы көрсетілімдері бар адамдарды шығаруға;
3) тіркелімнен медициналық көрсетілімдер бойынша (жай-күйі және клиникалық-зертханалық көрсеткіштерінің жақсаруы немесе МПТ қорытындысы бойынша трансплантаттауға уақытша медициналық қарсы көрсетілімдердің анықталуы), елден уақытша кеткен (тұрғылықты жерін ауыстырған) немесе трансплантаттаудан бас тартқан (ықтимал реципиенттің жазбаша өтініші бойынша) адамдарды уақытша шығаруға;
4) ықтимал реципиент МПТ қорытындысы бойынша өмірлік көрсеткіштері бойынша ағзаны (ағзаның бөлігін) және (немесе) тінді (тіннің бөлігін) шұғыл транспланттауға мұқтаж жағдайларда тіркелімінен пациенттің мәртебесін "ургентті" мәртебесіне өзгертуге өтінімдерді қалыптастырады.
Бүйректі трансплантаттауға мұқтаж адамдардың өзектендірілген тізімі салыстырудан кейін:
бастапқы енгізілген пациенттердің HLA-фенотипін;
процентпен көрсетілген сенсибилизация деңгейін бағалау мақсатында үш айда бір рет жиілікпен тіркелімде тұрған адамдарда лейкоциттік антиденелердің болуын анықтау үшін диализ орталықтарына тапсырылады.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В случае отклонения заявки, региональный трансплантационный координатор в течение пяти рабочих дней принимает меры по устранению выявленных замечаний и повторно формирует заявку в МИСУДР на включение пациента в регистр потенциальных реципиентов.
16. При получении уведомления о включении пациента в регистр, специалист лаборатории тканевого типирования вносит потенциального реципиента почки в график по забору образцов крови для определения HLA-фенотипа и на наличие HLA-антител с кратностью один раз в три месяца. Доставку образцов крови в лаборатории тканевого типирования осуществляет Научно-производственный Центр Трансфузиологии.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Специалист лаборатории тканевого типирования, получив образец крови потенциального реципиента, проводит типирование по системе-HLA, результаты которого вносит в регистр.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. УЗ (главные внештатные профильные специалисты) совместно с региональным трансплантационным координатором проводят ежеквартальную сверку лиц, нуждающихся в трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), в регионе со списком лиц, состоящих в регистре МИСУДР. По результатам сверки УЗ (главные внештатные профильные специалисты) формируют заявки:
1) на включение первичных пациентов в регистр;
2) на исключение из регистра: трансплантированных, умерших, выехавших из региона (сменивших место жительства), отказавшихся от трансплантации, имеющих медицинские противопоказания к трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани);
3) на временное исключение из регистра по медицинским показаниям (улучшение состояния и клинико-лабораторных показателей или выявление временных медицинских противопоказаний к трансплантации по заключению МДГ), временно выехавших из региона (сменивших место жительства) или отказавшихся от трансплантации (по письменному заявлению потенциального реципиента);
4) на изменение статуса пациента из регистра на статус "ургентный" в случаях, когда потенциальному реципиенту по жизненным показаниям требуется срочная трансплантация органов (части органа) и (или) тканей (части ткани), по заключению МДГ.
Актуализированный список лиц, нуждающихся в трансплантации почки, после сверки передают в диализные центры для забора крови с целью определения:
НLА-фенотипа первично включенных пациентов;
наличия лейкоцитарных антител у лиц, состоящих в регистре, с кратностью один раз в три месяца с целью оценки уровня сенсибилизации, выраженной в процентах.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Ықтимал реципиенттердің тіркелімінде тұрған тұлғалар туралы мәліметттер келесі жағдайларда өзекті емес болады:
1) ықтимал реципиенттің жазбаша қалауы бойынша;
2) ықтимал реципиент қайтыс болған жағдайда;
3) ағзаны (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттаудан кейін;
4) трансплантаттауға қарсы көрсетілімдер болған жағдайда;
5) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен кезде.
3-тарау. Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) реципиенттерінің тіркелімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
20. Реципиенттердің тіркелімін қалыптастыру және жүргізу уәкілетті органның медициналық ақпараттық жүйелерінің деректерін пайдаланумен жүргізіледі.
Реципиенттердің тіркелімі трансплантаттау орталықтарында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау жүргізілген адамдар туралы мәліметтерді қамтиды.
21. Тірі кезінде донордан трансплантаттау жүргізілген реципиенттер туралы мәліметтерді трансплантаттау орталығы реципиенттердің тіркеліміне операция жүргізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде енгізеді. Сонымен бір мезгілде ДРЕМАЖ жүйесіне донорлық ағзасы (ағзаның бөлігі) және (немесе) тіні (тіннің бөлігі) алынған донор туралы ақпарат енгізіледі.
22. Реципиентті ауруханадан шығару кезінде трансплантаттау орталығы кейінгі бақылау және зерттеп-қарау үшін оның тұрғылықты жері бойынша ДСБ хабарлама жібереді.
23. Реципиенттердің тіркелімінде тұрған тұлғалар туралы мәліметтер мынадай жағдайларда өзекті емес:
1) реципиенттің жазбаша қалауы бойынша;
2) реципиент қайтыс болған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен кезде.
4-тарау. Ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) донорларының тіркелімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
24. Донорлардың тіркелімін қалыптастыру және жүргізу донордың ЖСН автоматтандырылған режимде енгізген кезде уәкілетті органның медициналық ақпараттық жүйесінің деректерін пайдалана отырып жүргізіледі.
Донорлардың тіркелімі ағзалары (ағзаның бөлігі) және (немесе) тіндері (тіннің бөлігі) алынған қайтыс болғаннан кейінгі және тірі кезіндегі донорлар туралы мәліметтерді қамтиды.
25. Қайтыс болғаннан кейінгі донор туралы мәліметтерді донорлардың тіркеліміне өңірлік трансплантаттауды үйлестіруші қайтыс болғаннан кейін донордың миының біржола семуі расталған кезде енгізеді.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Сведения о лицах, состоящих в регистре потенциальных реципиентов, становятся не актуальными в следующих случаях:
1) по письменному желанию потенциального реципиента;
2) в случае смерти потенциального реципиента;
3) после трансплантации органа (части органа) и (или) тканей (части ткани);
4) при выявлении противопоказаний к трансплантации;
5) при выезде за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства.
Глава 3. Порядок формирования и ведения регистра реципиентов органов (части органа) и (или) тканей (части ткани)
20. Формирование и ведение регистра реципиентов проводится с использованием данных медицинских информационных систем уполномоченного органа.
Регистр реципиентов содержит сведения о лицах, которым в центрах трансплантации проведена трансплантация органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) от доноров.
21. Сведения о реципиентах, трансплантация которым проведена от прижизненного донора вносятся в регистр реципиентов центром трансплантации в течение двух рабочих дней после проведения операции. Одновременно, в МИСУДР вносится информация о доноре, у которого изъят донорский орган (часть органа) и (или) ткань (часть ткани).
22. При выписке реципиента центр трансплантаций направляет для дальнейшего наблюдения и обследования уведомление в УЗ по месту его жительства.
23. Сведения о лицах, состоящих в регистре реципиентов, становятся не актуальными в следующих случаях:
1) по письменному желанию реципиента;
2) в случае смерти реципиента;
3) при выезде за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства.
Глава 4. Порядок формирования и ведения регистра доноров органов (части органа) и (или) тканей (части ткани)
24. Формирование и ведение регистра доноров проводится с использованием данных медицинских информационных систем уполномоченного органа при вводе ИИН донора в автоматизированном режиме.
Регистр доноров содержит сведения о посмертных и прижизненных донорах, у которых проведено изъятие органов (части органа) и (или) тканей (части ткани).
25. Сведения о посмертном доноре вносятся в регистр доноров региональными трансплантационными координаторами при констатации необратимой гибели головного мозга у посмертного донора.

26. Тірі кезіндегі донор туралы мәліметтерді донорлардың тіркеліміне трансплантаттау орталықтары ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) ауыстырып қондыру жөніндегі операцияны жүргізуден кейін екі жұмыс күні ішінде енгізеді. Сонымен бірге бір уақытта ДРЕМАЖ жүйесіне донорлық ағзаны (ағзаның бөлігін) және (немесе) тінді (тіннің бөлігін) алған реципиент туралы ақпарат енгізіледі.
27. Тірі донорды ауруханадан шығару кезінде трансплантаттау орталығы кейінгі бақылау және зерттеп-қарау үшін оның тұрғылықты жері бойынша ДСБ хабарлама жібереді.
28. Донорлардың тіркелімінде тұрған тірі кезіндегі донорлар туралы мәліметттер мынадай жағдайларда өзекті емес:
1) донор қайтыс болған жағдайда;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен кезде.
29. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, тіркелімдерге енгізілген және алынған мәліметтер құпиялы ақпарат болып табылады және оларды:
1) тіркелімдердің уақтылы жүргізілуін бақылау және үйлестіру мақсатында денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға;
2) мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына және лицензияға сәйкес "трансплантология" мамандығы бойынша қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік қатысуы бар денсаулық сақтау ұйымдарына;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа органдар мен ұйымдарға ұсыну жағдайларынан басқа, үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайды.
Тіркелімді қалыптастыру және
жүргізу қағидаларына
1 - қосымша
Нысан
Пациенттің дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісімі
Мен: пациент, (заңды өкілі) (астын сызу):
_________________________________________________________________
(реципиенттің, (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_____________________________________________________ бола отырып,
(медициналық ұйымның атауы)
_________________________________________________________________
(тіркелімнің атауы)
тіркеліміне енгізу үшін қажетті дербес деректерімді енгізуге, жинауға,
өңдеуге және сақтауға келісімімді беремін.
Қолы: _____________________________________________
(пациент немесе заңды өкілі)
Толтырылған күні: 20__ жылғы ______/______/
Дәрігер: _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қолы: ___________
Тіркелімді қалыптастыру және
жүргізу қағидаларына
2 - қосымша
Нысан
Пациент туралы мәліметтер
Пациент _________________________________________________________
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні "___" ____________ ___________, жынысы ______________
Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________________
Тұрғылықты жері
Пациенттің байланыс ақпараты, оның ішінде, телефон нөмірлері (мобильді, үй), электрондық пошта мекенжайы, жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының телефон нөмірлері
Негізгі диагнозы
Антропометриялық көрсеткіштері (бойы және салмағы)
Қан тобы және резус-факторы
Трансплантаттау орталығының дәрігері _______________________________
(толық тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_________________________________________________________________
Қолы____________
20_____ж. "_____" _______________
немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың
денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының
жанындағы мультипәндік топтың хатшысы
_________________________________________________________________
(толық тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қолы ________________ж. "_____" _______________
Тіркедімді қалыптастыру және
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Пациентті ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің) ықтимал реципиенттерінің тіркеліміне енгізу туралы хабарлама

26. Сведения о прижизненном доноре вносятся в регистр доноров центрами трансплантации в течение двух рабочих дней после проведения операции по пересадке органов (части органа) и (или) тканей (части ткани). Одновременно в МИСУДР вносится информация о реципиенте, получившим донорский орган (часть органа) и (или) ткань (часть ткани).
27. При выписке прижизненного донора центр трансплантации направляет для дальнейшего наблюдения и обследования уведомление в УЗ по месту его жительства.
28. Сведения о прижизненных донорах, состоящих в регистре доноров, становятся не актуальными в следующих случаях:
1) в случае смерти донора;
2) при выезде за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства.
29. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите", сведения внесенные и полученные из регистров, являются конфиденциальной информацией и не передаются третьим лицам, за исключением случаев их предоставления в:
1) уполномоченный орган в целях осуществления контроля и координации за своевременным ведением регистров;
2) государственные организации здравоохранения и в организации здравоохранения с государственным участием, осуществляющих деятельность по специальности "трансплантология" в соответствии с лицензией;
3) иные органы и организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1 к правилам
формирования и ведения регистра
Форма
Согласие пациента на сбор и обработку персональных данных
Я, пациент, (законный представитель) (подчеркнуть):
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) реципиента, (законного представителя)
находясь в_______________________________________________________________
(наименование медицинской организации)
даю свое согласие на занесение, сбор, обработку и хранение моих персональных
данных, необходимых для включения в регистр
____________________________________________________________________________
(наименование регистра).
Подпись: _______________________________________________________________
(пациент или законный представитель)
Дата заполнения: ______/______/20__ года
Врач: __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Подпись: ___________
Приложение 2 к правилам
формирования и ведения регистра
Форма
Сведения о пациенте
Пациент ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Дата рождения "____" _______________ ___________, пол ______________
Индивидуальный идентификационный номер _________________________
Место проживания
Контактная информация о пациенте, включающая номера его телефонов (мобильный, домашний), адрес электронной почты, номера телефонов супруга (супруги), близких родственников
Основной диагноз
Антропометрические параметры (рост и вес)
Группа и резус-фактор крови
Врач центра трансплантации _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) полностью)
________________________________________________________________
Подпись____________
"_____" _______________ 20 ____ г
или Секретарь мультидисциплинарной группы при местном органе государственного
управления здравоохранения области, города республиканского значения или столицы
____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) полностью)
Подпись____________
"_____" _______________ 20_____г.
Приложение 3
к правилам формирования
и ведения регистра
Уведомление о включении пациента в регистр потенциальных реципиентов органов (части органа) и (или) тканей (части ткани)

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2023 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат _________________________________________________________________
(толық тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Тұрғылықты жері __________________________________________________________
Электрондық мекенжайы ___________________________________________________
_________________________________________________________________________
(Трансплантаттау жөніндегі үйлестіру орталығының атауы)
Сізге 20__ жылғы "___" ______ мультипәндік топтың шешімінің (медициналық
ұйымның немесе трансплантаттау орталығының жанындағы – қажеттінің астын сызу)
және "Тіркелімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы"
20__ жылғы "___"____________№ ____ бұйрығының негізінде
__________________________________________________________________________
ағзаны (ағзаның бөлігін) және (немесе) тінді (тіннің бөлігін) көрсету)
трансплантаттауға ағзалардың (ағза бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тін бөлігінің)
ықтимал реципиенттерінің тіркеліміне енгізілгеніңізді хабарлайды.
Директор _______________________________________
(толық тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20_____ ж. "__" __________             ________________________ (қолы)

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2023 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Гражданин (гражданка) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) полностью)
Место жительство ________________________________________________________
Электронный адрес _______________________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование Координационного центра по трансплантации)
сообщает Вам, что "___" ___________ 20 ___ г. на основании решения
мультидисциплинарной группы (при медицинской организации или центре
трансплантации - нужное подчеркнуть) и приказа _____________________________
от "____" __________ 20 ___ года № ______ "Об утверждении Правил формирования
и ведения регистра" Вы включены в регистр потенциальных реципиентов органов
(части органа) и (или) тканей (части ткани) на трансплантацию
________________________________________________________________________
(указать орган (часть органа) и (или) ткань (часть ткани)).
Директор
__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) полностью)
"__" __________ 20__ г. ____________________ (подпись)