Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностика үшін медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынаулар жүргізу қағидаларын және клиникалық базалар мен "Фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеуді және (немесе) сынауды жүргізуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-248/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 21772 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.05.2023 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 238-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған тізбе бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностика үшін медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынаулар жүргізу қағидалары және клиникалық базалар мен "Фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеуді және (немесе) сынауды жүргізуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А. Ғиниятқа жүктелсін.

Об утверждении правил проведения клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro) и требования к клиническим базам и оказания государственной услуги "Выдача разрешения на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-248/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21772.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.05.2023 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 238 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила проведения клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий, клинико-лабораторных испытаний медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro) и требования к клиническим базам и оказания государственной услуги "Выдача разрешения на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий" по перечню согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министерства здравоохранению Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Гиният А.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 11 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-248/2020 Бұйрыққа
2-қосымша
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностика үшін медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынаулар жүргізу қағидаларын және клиникалық базалар мен "Фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеуді және (немесе) сынауды жүргізуге рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптарды бекіту туралы
1 тарау. жалпы қағидалар
1. Осы Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностика үшін медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынаулар жүргізу қағидалары және клиникалық базалар мен мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптары (бұдан әрі – Қағидалар) – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 238-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленді және тірі организмнен тыс (in vitro) диагностика үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынаулар жүргізу тәртібін айқындайды, сондай-ақ клиникалық базаларға және "Фармакологиялық және дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер және (немесе) сынаулар жүргізуге рұқсат беру" мемлекеттік қызметтердің көрсетуге қойылатын талаптарды белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттандырылған келісім – зерттеу субъектісінің немесе оның заңды өкілінің шешім қабылдау үшін барлық маңызды зерттеу аспектілері туралы ақпараттар алынған соң нақты зерттеуге қатысатынын өздігімен растау рәсімі. Хабардар етілген келсім хат уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ресімделеді.
2) биологиялық эквиваленттілік (биоэквиваленттілік) – әсер етуші заттың жылдамдығы мен дәрежесі бойынша елеулі айырмашылықтардың болмауы немесе фармацевтикалық баламалардың немесе фармацевтикалық баламалардың әсер етуші зат молекуласының белсенді бөлігі тиісті дизайнмен зерттеуде ұқсас жағдайларда бірдей молярлық дозада енгізген кезде өз әсер ету орнында қолжетімді болады;

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-248/2020
Правила проведения клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий, клинико-лабораторных испытаний медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro) и требования к клиническим базам и оказания государственной услуги "Выдача разрешения на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила проведения клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий, клинико-лабораторных испытаний медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro) и требования к клиническим базам и оказания государственной услуги "Выдача разрешения на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 238 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок проведения клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий, клинико-лабораторных испытаний медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro), а также устанавливают требования к клиническим базам и оказания государственной услуги "Выдача разрешения на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) информированное согласие – процедура добровольного подтверждения субъектом исследования или его законным представителем согласия на участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом;
2) биологическая эквивалентность (далее – биоэквивалентность) – отсутствие значимых различий по скорости и степени, с которыми действующее вещество или активная часть молекулы действующего вещества фармацевтических эквивалентов или фармацевтических альтернатив становятся доступными в месте своего действия при введении в одинаковой молярной дозе в схожих условиях в исследовании с надлежащим дизайном;

3) биоэквиваленттілікті зерттеу – тестіленетін препарат пен салыстыру препараты арасындағы фармакокинетикалық баламалылықты анықтау мақсатында биожетімділікті салыстырмалы зерттеу;
4) дәрілік заттар – адамның ауруларын емдеуге, профилактикасына немесе фармакологиялық, иммунологиялық немесе метаболизмдік әсері арқылы оның физиологиялық функциясын қалпына келтіруге, түзетуге немесе өзгертуге немесе адамның аурулары мен жай-күйін диагностикалауға арналған адам организмімен байланысқа түсетін заттары бар немесе заттар комбинациясын білдіретін зат;
5) жағымсыз құбылыс – қолданылуында себеп-салдары байланысына тәуелсіз дәрілік препарат тағайындалған пациенттің немесе клиникалық зерттеу субъектісінің денсаулығы жағдайындағы кез келген жағымсыз немесе күтпеген өзгерісі;
6) жайсыз жағдай (инцидент) – кез келген ақау және (немесе) сипаттаманың нашарлауы, немесе медициналық бұйымның қолданысының бұзылуы немесе медициналық бұйымға ілеспе ақпараттың (құжаттаманың) жеткіліксіздігі мен дұрыс еместігі, немесе тікелей жанама түрде өлімге немесе үшінші тұлғаның денсаулығының нашарлауына алып келген не алып келетін қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілмеген кері әсерлер, қолданушылардың (бұл ретте аурудың қауіпті нашарлауы деп өмірге қауіп тудыратын аурулар, ағзаның қатты зардап шегуі немесе дене құрылысының қатты зақымдануы, емдеуге жатқызуды немесе емдеуге жатқызылған пациенттің стационарда болуын айтарлықтай ұзартуды қажет ететін жағдайы, ұрықтың функционалдық бұзылуы, оның өлімі, туа біткен аномалия және тұқым қуалайтын жарақат түсініледі);
7) жеке тіркеу картасы (бұдан әрі – ЖТК) – Хаттамада көзделген және әрбір зерттеу субъектісі бойынша демеушіге берілуге тиіс барлық ақпаратты енгізуге арналған қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштегі құжат;
8) зерттелетін дәрілік зат – плацебоны қоса алғанда, сынаққа қатысатын немесе салыстыру үшін қолданылатын дәрілік зат, сондай-ақ тіркелген дәрілік зат (қолданылу тәсілі бекітілгеннен өзгеше, сондай-ақ жаңа көрсеткіш бойынша қолданылу немесе бекітілген көрсеткіш бойынша қосымша ақпарат алу үшін);
9) зерттеушінің брошюрасы-зерттелетін препаратты адамда зерттеу үшін маңызы бар клиникалық және клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеу нәтижелерінің жиынтық баяндалуы;
10) интервенциялық зерттеу-зерттеу субъектісі ретінде адам қатысатын зерттеу, онда зерттеуші дәрігер клиникалық зерттеулер жүргізу тәртібіне сәйкес келетін интервенциялық клиникалық зерттеу хаттамасының негізінде зерттеу субъектілеріне арнайы араласу тағайындайды;
11) интервенциялық емес клиникалық зерттеу-дәрілік препарат мемлекеттік тіркелгеннен кейін жүргізілетін және медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес медициналық практика шеңберінде тағайындалатын зерттеу;

3) исследование биоэквивалентности – сравнительное изучение биодоступности с целью установления фармакокинетической эквивалентности между тестируемым препаратом и препаратом сравнения;
4) лекарственное средство – средство, представляющее собой или содержащее вещество либо комбинацию веществ, вступающее в контакт с организмом человека, предназначенное для лечения, профилактики заболеваний человека или восстановления, коррекции или изменения его физиологических функций посредством фармакологического, иммунологического либо метаболического воздействия, или для диагностики заболеваний и состояния человека;
5) нежелательное явление – любое неблагоприятное изменение в состоянии здоровья пациента или субъекта клинического исследования (испытания), которому назначался лекарственный (исследуемый) препарат, независимо от причинно-следственной связи с его применением;
6) неблагоприятное событие – любая неисправность и (или) ухудшение характеристик или нарушение функционирования медицинского изделия, или недостаточность либо некорректность сопроводительной информации (документации) на медицинское изделие, побочные действия или нежелательная реакция, не указанные в инструкции по применению или руководстве по эксплуатации, которые прямо или косвенно привели, или могли привести к смерти или серьезному ухудшению состояния здоровья пользователей или третьих лиц;
7) индивидуальная регистрационная карта (далее – ИРК) – документ на бумажном и (или) электронном носителе, предназначенный для внесения всей предусмотренной протоколом и подлежащей передаче спонсору информации по каждому субъекту исследования;
8) исследуемый препарат – лекарственная форма активного вещества или плацебо, изучаемая или используемая для контроля в клиническом исследовании, в том числе зарегистрированный лекарственный препарат в случае, если способ его применения отличается от утвержденного, а также при его использовании по новому показанию или для получения дополнительной информации по утвержденному показанию;
9) брошюра исследователя – сводное изложение результатов клинического и доклинического (неклинического) изучения исследуемого препарата, значимых для его исследования на человеке;
10) неинтервенционное клиническое исследование – исследование, которое проводится после проведения государственной регистрации лекарственного средства или медицинского изделия и назначается в рамках медицинской практики;
11) интервенционное исследование – исследование с участием человека в качестве субъекта исследования, при котором врач-исследователь на основании протокола интервенционного клинического исследования, соответствующего порядку проведения клинических исследований, назначает субъектам исследования специальное вмешательство;

12) клиникалық зерттеу-субъект ретінде адамның қатысуымен аурулардың профилактикасы, оларды диагностикалау мен емдеу құралдарының, әдістері мен технологияларының қауіпсіздігі мен тиімділігін анықтау немесе растау үшін жүргізілетін зерттеу;
13) клиникалық зерттеудің бірінші кезеңі-зерттелетін препараттың жоғары уыттылығы дені сау еріктілерде зерттеу жүргізуді әдепке жатпайтынын, қауіпсіздігін, емдік әсерінің, фармакокинетикалық және фармакодинамикалық сипаттамаларының бар-жоғын анықтау мақсатында зерттеуді жүргізуді жасаған кезде тиісті аурудан зардап шегетін дені сау еріктілерде немесе пациенттерде жүргізілетін дәрілік заттың бірінші сынағы;
14) клиникалық зерттеудің екінші фазасы-нақты ауруы бар пациенттерде зерттелетін дәрілік заттың тиімділігі мен қысқа мерзімді қауіпсіздігін бағалау мақсатындағы зерттеу, сондай-ақ оның дәлелі дәрілік заттың клиникалық тиімділігін анықтау және пациенттер тобында сынау кезінде дозалаудың терапиялық деңгейін анықтау;
15) клиникалық зерттеудің төртінші фазасы-дәрілік зат тіркелгеннен және нарыққа түскеннен кейін оның терапиялық тиімділігін, оны одан әрі пайдалану стратегиясын растау мақсатында, сондай-ақ зерттелетін дәрілік заттың жанама әсерлерінің спектрі мен жиілігі және басқа дәрілік заттармен өзара іс-қимылы туралы қосымша ақпарат алу үшін жүзеге асырылатын зерттеу;
16) клиникалық зерттеудің үшінші фазасы-тәуекел пайда көрсеткішін бағалауды қоса алғанда, емдеудің барлық аспектілерін зерделеу мақсатында әртүрлі қосалқы патологиясы бар әртүрлі жастағы пациенттердің үлкен топтарында жүргізілетін зерттеу;
17) клиникалық зерттеу туралы есеп - субъект ретінде адам қатысатын терапевтік, профилактикалық немесе диагностикалық құралдың клиникалық зерттеулерінің сипаттамасын қамтитын, зерттелетін дәрілік заттың, медициналық бұйымның жағымсыз реакцияларын қоса алғанда, клиникалық және статистикалық сипаттамаларды, деректерді ұсыну мен оларды талдауды; шалғайдағы әсерлерді біріктіретін құжат;
18) клиникалық зерттеу хаттамасы (бұдан әрі – хаттама) – зерттеудің мақсатын, дизайнын, әдіснамасын, статистикалық аспектілерін және ұйымдастырылуын сипаттайтын құжат;
19) қосалқы дәрілік препарат – клиникалық зерттеу хаттамасына сәйкес клиникалық зерттеу мақсатында пайдаланылатын, бірақ зерттелетін дәрілік препарат ретінде пайдаланылмайтын тіркелген дәрілік препарат; клиникалық зерттеу хаттамасында көрсетілмеген дәрілік препараттар қосалқы дәрілік препараттарға жатпайды;

12) клиническое исследование – исследование с участием человека в качестве субъекта, проводимое для выявления или подтверждения безопасности и эффективности средств, методов и технологий профилактики, диагностики и лечения заболеваний;
13) первая фаза клинического исследования – первое испытание лекарственного средства, проводимое на здоровых добровольцах или пациентах, страдающих соответствующим заболеванием, когда высокая токсичность исследуемого препарата делает проведение исследования у здоровых добровольцев неэтичным, в целях установления переносимости, безопасности, наличия терапевтического действия, фармакокинетических и фармакодинамических характеристик;
14) вторая фаза клинического исследования – исследование с целью оценки эффективности и краткосрочной безопасности исследуемого лекарственного средства у пациентов с конкретным заболеванием, а также доказательство клинической эффективности лекарственного средства и определение терапевтического уровня дозирования при испытании на группе пациентов;
15) четвертая фаза клинического исследования – исследование лекарственного средства, которое осуществляется после его регистрации и поступления на рынок, с целью подтверждения терапевтической эффективности, стратегии его дальнейшего использования, а также для получения дополнительной информации о спектре и частоте побочных действий и взаимодействии исследуемого лекарственного средства с другими лекарственными средствами;
16) третья фаза клинического исследования – исследование, проводимое на больших группах пациентов различного возраста, с различной сопутствующей патологией, в целях изучения всех аспектов лечения, включая оценку показателя риск: польза;
17) отчет о клиническом исследовании – документ, содержащий описание клинического исследования терапевтического, профилактического или диагностического средства с участием человека в качестве субъекта, объединяющее клиническое и статистическое описания, представление данных и их анализ; отдаленных эффектов, включая нежелательные реакции исследуемого лекарственного средства, медицинского изделия;
18) протокол клинического исследования (далее – протокол) – документ, описывающий цели, дизайн, методологию, статистические аспекты и организацию исследования;
19) вспомогательный лекарственный препарат – зарегистрированный лекарственный препарат, используемый в целях клинического исследования в соответствии с протоколом клинического исследования, но не в качестве исследуемого лекарственного препарата; лекарственные препараты, не указанные в протоколе клинического исследования, не относятся к вспомогательным лекарственным препаратам;

20) медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасы (бұдан әрі – ДЗЖС) – дәрілік затты дұрыс тағайындау мен оның қолданылуын бақылау мақсатында дәрілік препаратты қауіпсіз және тиімді пайдалану туралы медицина қызметкерлеріне арналған ақпаратты қамтитын құжат;
21) медициналық ұйым - негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
22) озық терапияның дәрілік заттары - гендік терапияға, соматикалық жасушалық терапияға, тіндік инженерияға арналған құралдарды қоса алғанда, аурулар мен жарақаттарды емдеу үшін жаңа мүмкіндіктер ұсынатын, биотехнологиялық немесе биоинженерлік жолмен алынатын дәрілік заттар;
23) озық терапияның аралас дәрілік заттары - медициналық бұйыммен біріктірілімде ұсынылған озық терапияның дәрілік заттары;
24) салыстыру препараты - клиникалық зерттеуде бақылау ретінде пайдаланылатын тіркелген дәрілік препарат не плацебо;
25) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы - дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын қамтамасыз ету бойынша денсаулық сақтау саласындағы өндірістік-шаруашылық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік монополия субъектісі;
26) стандартты операциялық рәсімдер (бұдан әрі – СОР) – белгілі бір қызметті жүзеге асыру кезінде біркелкілікке қол жеткізуге арналған егжей-тегжейлі жазбаша нұсқаулықтар;
27) техникалық файл-медициналық бұйымның сипаттамасын және оны болжамды пайдалануды қамтитын, сондай-ақ медициналық бұйымды жобалау, дайындау және пайдалану мәселелерін қамтитын медициналық бұйымға арналған техникалық құжаттаманың жиынтығы;
28) Good Clinical Practice тиісті клиникалық практикасы (бұдан әрі – GCP) – алынған деректер мен ұсынылған нәтижелердің дұрыстығы мен дәлдігінің кепілі болып табылатын, сондай-ақ зерттеу субъектілерінің құқықтарын, денсаулығын және құпиялылығын қорғауды қамтамасыз ететін, клиникалық зерттеулерді жоспарлау, ұйымдастыру, жүргізу, мониторингілеу, аудит, құжаттандыру, сондай-ақ олардың нәтижелерін талдау және ұсыну стандарты;
29) хаттама синопсисі – клиникалық зерттеу хаттамасының қысқаша мазмұны.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.

20) общая характеристика лекарственного препарата для медицинского применения (далее – ОХЛП) – документ, содержащий информацию для медицинских работников о безопасном и эффективном использовании лекарственного препарата в целях правильного назначения лекарственного препарата и контроля за его применением;
21) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
22) лекарственные средства передовой терапии (далее – ЛСПТ) –лекарственные средства, получаемые биотехнологическим или биоинженерным путем, которые предлагают новые возможности для лечения заболеваний и травм, включая средства для генной терапии, соматической клеточной терапии, тканевой инженерии;
23) комбинированные лекарственные средства передовой терапии – лекарственные средства передовой терапии, представленные в комбинации с медицинским изделием;
24) препарат сравнения – зарегистрированный лекарственный препарат либо плацебо, используемый как контроль в клиническом исследовании;
25) государственная экспертная организация в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий (далее – экспертная организация) – субъект государственной монополии, осуществляющий производственно-хозяйственную деятельность в области здравоохранения по обеспечению безопасности, эффективности и качества лекарственных средств и медицинских изделий;
26) стандартные операционные процедуры (далее – СОП) – подробные письменные инструкции, предназначенные для достижения единообразия при осуществлении определенной деятельности;
27) технический файл – комплект технической документации на медицинское изделие, включающий в себя описание медицинского изделия и его предполагаемое использование, а также охватывающий вопросы проектирования, изготовления и эксплуатации медицинского изделия;
28) надлежащая клиническая практика Good Clinical Practice (Гуд клиникал практик) (далее – GCP) – стандарт планирования, организации, проведения, мониторинга, аудита, документирования клинических исследований, а также анализа и представления их результатов, служащий гарантией достоверности и точности полученных данных и представленных результатов, а также обеспечивающий защиту прав, здоровья и конфиденциальности субъектов исследования;
29) синопсис протокола – краткое изложение протокола клинического исследования
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностикалау үшін медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынау бір мезгілде мынадай талаптарды сақтаған кезде жүргізіледі:
1) зерттеулерді жаңа ғылыми деректер алуға және оларды практикалық денсаулық сақтауға енгізуге бағытталған;
2) зерттеу субъектісінің мүдделерін қорғау және оның медициналық ақпаратының құпиялылығы қамтамасыз етіледі;
3) зерттеу субъектісінің немесе оның заңды өкілінің зерттеуге қатысуға немесе оның биологиялық үлгілері мен медициналық ақпаратын, оның ішінде ғылыми мақсаттарда биобанкті толтыру үшін пайдалануға жазбаша келісім алынды;
4) интервенциялық клиникалық зерттеулер уәкілетті органның рұқсатымен жүргізіледі.
4. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу төрт фазада жүргізіледі. Әр фаза жеке клиникалық зерттеу болып табылады. жекелеген жағдайларда дәрілік зат пен медициналық бұйымды бір фаза шеңберінде бірнеше клиникалық зерттеу талап етіледі.
Клиникалық зерттеулердің бірінші және екінші фазаларын біріктіру, клиникалық зерттеулер фазаларын жүргізу мерзімдерін қысқарту, егер зерттелетін препаратты отандық әзірлеушілер мен өндірушілер мемлекеттік ғылыми – зерттеу жұмыстарын орындау, эпидемиологиялық жағдайды жақсарту және Қазақстан Республикасының биологиялық және ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік тапсырыс шеңберінде әзірлесе, ерекше жағдайларда ғана жүзеге асырылады.
5. Биоэтика жөніндегі комиссияның оң қорытындысы, ал интервенциялық клиникалық зерттеулер үшін сондай-ақ зерттеуге қатысушының өмірі мен денсаулығын сақтандыру туралы құжаттарды ресімдеу дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер, тірі организмнен тыс диагностика (in vitro) үшін медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынаулар жүргізудің міндетті шарттары болып табылады.
Биоэтика жөніндегі Комиссия биомедициналық зерттеулерге қатысушылардың қауіпсіздігін және құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында биомедициналық зерттеулер жүргізуге байланысты құжаттарға оларды жоспарлау кезеңінде, орындау барысында және аяқталғаннан кейін биоэтикалық сараптама жүргізетін тәуелсіз сараптама органы болып табылады
Қазақстан Республикасындағы биоэтика жөнінде орталық комиссия және биоэтика жөніндегі жергілікті комиссиялар жұмыс істейді.
Биоэтика жөніндегі орталық комиссия Кодекстің 228-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті органның жанынан құрылады.
Биоэтика жөніндегі жергілікті комиссиялар Денсаулық сақтау ұйымдарының жанынан құрылады.

3. Клинические исследования лекарственных средств и медицинских изделий, клинико-лабораторные испытания медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro) проводятся при одновременном соблюдении следующих требований:
1) исследования направлены на получение новых научных данных и внедрение их в практическое здравоохранение;
2) обеспечены защита интересов субъекта исследования и конфиденциальность его медицинской информации;
3) получено письменное согласие субъекта исследования или его законного представителя на участие в исследовании или использование его биологических образцов и медицинской информации, в том числе для заполнения биобанка в научных целях;
4) интервенционные клинические исследования лекарственных средств, медицинских изделий проводятся с разрешения уполномоченного органа.
4. Клинические исследования лекарственных средств и медицинских изделий проводятся в четыре фазы. Каждая фаза является отдельным клиническим исследованием. В отдельных случаях требуется несколько клинических исследований лекарственного средства и медицинского изделия в рамках одной и той же фазы.
Объединение первой и второй фаз клинических исследований, сокращение сроков проведения фаз клинических исследований осуществляется только в исключительных случаях – если исследуемый препарат разрабатывается отечественными разработчиками и производителями в рамках выполнения государственных научно-исследовательских работ, государственного заказа для улучшения эпидемиологической ситуации и обеспечения биологической и национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Клинические исследования лекарственных средств и медицинских изделий, клинико-лабораторных испытаний медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro) проводятся при наличии положительного заключения комиссии по биоэтике, а интервенционные клинические исследования также при наличии документа о страховании жизни и здоровья участника исследования.

6. Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру ұйымымен жасалған, құрамында зерттеу субъектісінің өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген жағдайда демеушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты зерттеуге қатысушының өмірі мен денсаулығын сақтандыру туралы құжат болып табылады:
Зерттеуге қатысушының өмірі мен денсаулығын сақтандыру туралы құжаттың мазмұны Қазақстан Республикасының Кодексі 228–бабының 3–тармағының 4–тармақшасына сәйкес Биоэтика жөніндегі орталық комиссия бекітетін Биоэтикалық комиссиялар қызметінің стандарттарының талаптарына сәйкес айқындайды.
Пациентті міндетті сақтандыруды жүзеге асыруды растайтын құжат әрбір клиникалық зерттеу субъектісіне берілетін Полис болып табылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
7. Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілетін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың барлық клиникалық зерттеулері, тірі организмнен тыс диагностика үшін (in vitro) медициналық бұйымдардың Клиникалық-зертханалық сынақтар "Биомедициналық зерттеулер жүргізу қағидаларын және зерттеу орталықтарына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-310/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21851 болып тіркелген) сәйкес Биомедициналық зерттеулердің ұлттық тіркелімінде тіркелуге жатады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
2 тарау. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер, тірі организмнен тыс (in vitro) диагностика үшін медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынаулар жүргізу қағидалары
1-параграф . Клиникалық зерттеулер жүргізуге рұқсат алу тәртібі
8. Интервенциялық клиникалық зерттеу жүргізуге рұқсатты уәкілетті орган мынадай жағдайларда береді:
1) бір мезгілде бірнеше дәрілік заттарды мемлекеттік тіркеуі жоқ және (немесе) бар пайдаланудың клиникалық зерттеулерін қоса алғанда, бірінші, екінші, үшінші және төртінші фазадағы дәрілік заттардың интервенциялық клиникалық зерттеулері);
2) қайта өндірілген дәрілік заттардың баламалылығын бағалау;
3) егер мәлімделетін медициналық бұйымның клиникалық тиімділігі мен қауіпсіздігі басқа тәсілмен дәлелденгені арнайы дәлелденбесе, имплантацияланатын медициналық бұйымдардың клиникалық зерттеулерін, сондай-ақ 3 және 2 Б қолданудың ықтимал қатері сыныбын қамтиды;

6. Документом о страховании жизни и здоровья участника исследования является договор страхования гражданско-правовой ответственности спонсора на случай нанесения вреда жизни и здоровью субъекта исследования, заключенный со страховой организацией-резидентом Республики Казахстан.
Содержание документа о страховании жизни и здоровья участника исследования определяется согласно требованиям Стандартов деятельности биоэтических комиссий, утверждаемых Центральной комиссией по биоэтике согласно подпункту 4) пункта 3 статьи 228 Кодекса.
Документом, удостоверяющим осуществление обязательного страхования пациента, является Полис, который выдается каждому субъекту клинического исследования.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Все клинические исследования лекарственных средств и медицинских изделий, клинико-лабораторных испытаний медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro), проводимые на территории Республики Казахстан, подлежат регистрации в Национальном регистре биомедицинских исследований согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-310/2020 "Об утверждении правил проведения биомедицинских исследований и требований к исследовательским центрам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21851).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий, клинико-лабораторных испытаний медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro)
Параграф 1. Порядок получения разрешения на проведение клинических исследований
8. Разрешение на проведение интервенционного клинического исследования выдается уполномоченным органом в случае:
1) интервенционных клинических исследований лекарственных средств первой, второй, третьей и четвертой фазы, включая клинические исследования одновременного использования нескольких лекарственных средств (не имеющих и (или) имеющих государственную регистрацию);
2) оценки эквивалентности воспроизведенных лекарственных средств;
3) клинических исследований имплантируемых медицинских изделий, а также класса потенциального риска применения 3 и 2 Б, если специально не доказано, что клиническая эффективность и безопасность заявляемого медицинского изделия доказана другим способом;

4) бұрын зерттелмеген медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу, функционалдық сипаттамалары, қолданылу принципі, мақсаты, медициналық қолдануға көрсетілімдері немесе медициналық қолдану ерекшеліктері;
5) егер жүргізілген өзгерістер бұрын зерттелмеген жаңа функционалдық сипаттамалардың пайда болуымен, бағдарламалық қамтылымның, жұмыс істеу қағидатының, мақсатының немесе медициналық қолдану ерекшеліктерінің өзгеруімен байланысты болған жағдайда, бұрын медициналық қолдануға жіберілген медициналық бұйымның модификацияларын клиникалық зерттеу;
6) құрамында адам организмімен жанасатын, бұрын биологиялық әсер бөлігінде зерттелмеген жаңа материалдар немесе оларға қатысты медициналық қолдану тәжірибесі жоқ адамның ағзаларымен немесе тіндерімен жанасатын белгілі материалдар бар медициналық бұйымды клиникалық зерттеу немесе егер мұндай байланыс бұрын зерделенгенге қарағанда неғұрлым ұзақ болып табылған жағдайда.
9. Клиникалық зерттеулер жүргізуге рұқсат алу "Клиникалық зерттеулер және (немесе) сынақтар жүргізуге рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет арқылы жүзеге асырылады дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды сатып алу электрондық үкіметтің веб-порталы арқылы: www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі-портал) арқылы жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінде мемлекеттік қызметті көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес фармакологиялық және дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеу және (немесе) сынақ жүргізуге рұқсат беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінде келтірілген.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.05.2023 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті (бұдан әрі– көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны жаңартады және көрсетілетін қызметті беруші, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.05.2023 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) клинического исследования медицинских изделий, функциональные характеристики, принцип действия, назначение, показания к медицинскому применению или особенности медицинского применения, которых ранее не исследовались;
5) клинического исследования модификаций медицинского изделия, ранее допущенных к медицинскому применению, в случае, если произведенные изменения связаны с появлением новых функциональных характеристик, изменением программного обеспечения, принципа действия, назначения или особенностей медицинского применения, которые ранее не исследовались;
6) клинического исследования медицинского изделия, содержащих новые, контактирующие с организмом человека, ранее не изученные в части биологического действия материалы или известные материалы, контактирующие с теми органами или тканями человека, в отношении которых отсутствует опыт их медицинского применения, или в случае, если такой контакт является более продолжительным, чем ранее изученный.
9. Получение разрешения на проведение клинических исследований осуществляется посредством оказания государственной услуги через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
10. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.05.2023 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Государственная услуга оказывается Комитетом медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Министерство здравоохранения Республики Казахстан, в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет в услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.05.2023 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Клиникалық зерттеу жүргізуге рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесін ұсынады.
Қызмет алушылар демеуші және зерттеуші болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, көрсетілетін қызметті алушыны дара кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші электрондық үкімет шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады;
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
12-1. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 1–қосымшаға сәйкес "Фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеуді және (немесе) сынауды жүргізуге рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінің (бұдан әрі-Тізбе) 8-тармағында көрсетілген қызметті алушының құжаттарын тіркелген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жібереді.
Ескерту. Қағида 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң); жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.05.2023 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі – фармакологиялық және дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеу және (немесе) сынақ жүргізуге рұқсат (бұдан әрі – рұқсат беру құжаты) мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
14. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы барлық қажетті құжаттарды берген кезде – көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
15. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді Мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.

12. Для получения разрешения на проведение клинического исследования услугополучатель предоставляет услугодателю перечень документов необходимых для оказания государственной услуги согласно пункту 8 приложения 1 к настоящим Правилам.
Услугополучателями являются спонсор и исследователь.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации услугополучателя в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
12-1. Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя, указанных в пункте 8 Перечня государственной услуги "Выдача разрешения на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий" (далее – Перечень) согласно приложению 1 к настоящим Правилам, проверяет полноту представленных документов.
При представления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) представления документов с истекшим сроком действия, услугодатель направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.05.2023 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Результат оказания государственной услуги – разрешение на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий (далее – разрешительный документ), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
14. При подаче услугополучателем документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
15. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.

16. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту үшін негіздер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тізбесінің 9-тармағында көзделген.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.05.2023 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-1. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші фармакологиялық және дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеу және (немесе) сынақ жүргізуге рұқсат не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
Ескерту. Қағида 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
17. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Шағым келіп түскен жағдайда ҚР ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және мониторингі жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) ол келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
17-1. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қаралуға жатады:
көрсетілетін қызметті беруші - оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган - ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.

16. Основания для отказа в оказании государственной услуги предусмотрены в пункте 9 Перечня согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.05.2023 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-1. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
По результатам заслушивания услугодатель выдает разрешение на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуг.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК услугодателем направляется в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу), в течение 3 (трех) рабочих дней со дня ее поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем - в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг - в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

Ескерту. Қағида 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
17-2. Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі қажет болған жағдайда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге шығумен тексеру;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Ескерту. Қағида 17-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
17-3. Өндірушінің мемлекеттік қызмет көрсетуіне шағымды қарайтын жоғары тұрған әкімшілік органның сотқа дейінгі тәртіпте қарауы.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып жатқан көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Ескерту. Қағида 17-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
17-4. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағымдануға ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. Қағида 17-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
18. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген материалдар ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті орган клиникалық зерттеу жүргізуге рұқсат немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту туралы дәлелді жауап береді және мемлекеттік қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-2. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-3. Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производителя вышестоящим административным органом, рассматривающим жалобу.
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-3 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-4. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-4 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В течении пяти рабочих дней со дня представления материалов, указанных в пункте 12 настоящих Правил уполномоченный орган выдает разрешение на проведение клинического исследования либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги и в дальнейшем направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.

2-параграф Сараптама ұйымының қорытынды алу тәртібі
19. Осы қағидалардың 8-тармағының 1)-6) тармақшаларында көрсетілген клиникалық зерттеу жүргізуге сараптама жасау ұйымының қорытындысын алу үшін демеуші сараптама жасау ұйымына жүгінеді.
20. Демеуші дәрілік заттарды клиникалық зерттеу материалдарына сараптама жүргізу үшін сараптама ұйымына қағаз және электрондық тасығыштарда мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы ілеспе хат;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік затқа (құралдарға) клиникалық зерттеу жүргізуге өтінім;
3) Кодекс 10-бабының 9) тармақшасына сәйкес бекітілген GCP стандартына сәйкес нысан бойынша демеушінің уәкілетті өкілі, бас зерттеуші, клиникалық базаның басшысы, зертхананың уәкілетті өкілі (биоэквиваленттілікке зерттеу жүргізу кезінде) қол қойған отандық өндірушілер үшін қазақ немесе орыс тіліндегі клиникалық зерттеу хаттамасы, шетелдік өндірушілер үшін қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы бар ағылшын тілі пайдаланылады.
4) хаттаманың синопсисі (халықаралық клиникалық зерттеулер үшін қазақ және орыс тілдеріне аудармасы бар);
5) GCP стандартына сәйкес зерттеушінің брошюрасы отандық өндірушілер үшін қазақ немесе орыс тілдерінде, шетелдік өндірушілер үшін қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы бар ағылшын тілі пайдаланылады;
6) ИРК нысаны (қазақ немесе орыс тілдерінде), халықаралық зерттеулер үшін ИРК толтыру жөніндегі нұсқауды қоса бере отырып, қазақ немесе орыс тілдерінде (бар болса) ағылшын тілі пайдаланылады);
7) клиникалық зерттеулердің төртінші фазасы мен дәрілік заттарды Халықаралық көп орталықты клиникалық зерттеулердің үшінші фазасын қоспағанда, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зерттелетін дәрілік заттың дерекнамасы (электрондық форматта ағылшын (бар болса), қазақ немесе орыс тілдерінде);
8) тиісті өндірістік практика стандартының талаптарына сәйкестіктің қолданыстағы құжатының көшірмесі (бұдан әрі – GMP стандарты) Кодекс 10-бабының 9) тармақшасына сәйкес бекітілген тиісті фармацевтикалық практика стандарттарының (егер адамның инфекциялық ауруларының профилактикасына немесе оларды емдеуге арналған зерттелетін препаратты отандық әзірлеушілер мен өндірушілер мемлекеттік ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау, эпидемиологиялық жағдайды жақсарту және Қазақстан Республикасының биологиялық және ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік тапсырыс шеңберінде әзірлейтін болса);

Параграф 2. Порядок получения заключения экспертной организации
19. Для получения заключения экспертной организации на проведение клинического исследования, указанного в подпунктах 1) - 6) пункта 8 настоящих Правил, спонсор обращается в экспертную организацию.
20. Спонсор для проведения экспертизы материалов клинических исследований лекарственных средств подает в экспертную организацию на бумажном и электронном носителях следующие документы:
1) сопроводительное письмо в произвольной форме;
2) заявку на проведение клинического исследования лекарственного(-ых) средства (средств) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) протокол клинического исследования по форме, в соответствии со Стандартом GCP, утвержденным в соответствии с подпунктом 9) статьи 10 Кодекса, подписанный уполномоченным представителем спонсора, главным исследователем, руководителем клинической базы, уполномоченным представителем лаборатории (при проведении исследования биоэквивалентности) для отечественных производителей на государственном или русском языке, для зарубежных используется английский язык с переводом на государственный или русский языки;
4) синопсис протокола (с переводом на государственный и русский язык для международных клинических исследований);
5) брошюру исследователя в соответствии со Стандартом GCP для отечественных производителей на государственном или русском языке, для зарубежных используется английский язык с переводом на государственный или русский язык;
6) форму ИРК (на государственном или русском языках), для международных исследований используется английский язык с приложением руководства по заполнению ИРК на государственном или русском языках (при наличии);
7) досье исследуемого лекарственного средства по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (в электронном формате на английском (при наличии), государственном или русском языке), за исключением четвертой фазы клинических исследований и третьей фазы международных многоцентровых клинических исследований лекарственных средств;
8) копия действующего документа соответствия требованиям стандарта надлежащей производственной практики (далее – стандарт GMP) стандартов надлежащих фармацевтических практик, утвержденных в соответствии с подпунктом 9) статьи 10 Кодекса (за исключением, если исследуемый препарат, предназначенный для профилактики или лечения инфекционных заболеваний человека, разрабатывается отечественными разработчиками и производителями в рамках выполнения государственных научно-исследовательских работ, государственного заказа для улучшения эпидемиологической ситуации и обеспечения биологической и национальной безопасности Республики Казахстан);

9) зерттелетін дәрілік заттардың өндіруші куәландырған сапа сертификаттарының (немесе талдау хаттамаларының) көшірмелері;
10) GMP стандартының талаптарына сәйкес зерттелетін дәрілік затты таңбалау үлгісі (халықаралық зерттеулер үшін қазақ немесе орыс тілінде);
11) клиникалық зерттеу жүргізуге өтінімдер (халықаралық зерттеулер үшін) берілген шет мемлекеттердің құзыретті органдарының тізбесі және қабылданған шешімдер туралы ақпарат.
Сараптамаға ұсынылған клиникалық зерттеулер материалдарында сілтеме жасалған зерттеулер мынадай критерийлерге сәйкес келеді:
- биоэтика жөніндегі Тәуелсіз комитеттің шолуы мен бекітуін және субъектілердің ақпараттандырылған келісімін қоса алғанда, тиісті клиникалық практика (GCP) стандарттарына сәйкес жүргізілді. GCP талаптары клиникалық зерттеулерге арналған биоэтикалық және деректердің тұтастық стандарттарын қамтиды;
- ұсынылған клиникалық зерттеу үшін әдеби дерексөз немесе өтінім материалдарында ұсынылған ақпарат бар сілтеме көрсетіледі;
12) GCP стандартының талаптарына сәйкес әлеуетті зерттеу субъектісіне немесе заңды өкіліне ұсыну үшін жоспарланатын ақпараттандырылған келісім нысаны және клиникалық зерттеу туралы ақпарат (қазақ және орыс тілдерінде);
13) егер клиникалық зерттеуге өтініш беруші демеуші болып табылмаса, нақты белгіленген өкілеттік берілген демеуші берген нотариалды куәландырылған сенімхат (сенімхатты шетелдік демеуші берген жағдайда сенімхат апостильдеуден өтеді);
14) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас зерттеушінің клиникалық зерттеуге қатысуға келісімі;
15) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зерттеушінің түйіндемесі;
16) әрбір дәрілік затты медициналық қолдану жөніндегі Нұсқаулық (осы кезеңде әзірленген жағдайда);
17) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша клиникалық зерттеу жүргізу үшін қажетті қосалқы медициналық бұйымдар, қосалқы дәрілік препараттар туралы ақпарат (Қазақстан Республикасына (нан) әкелінген (әкетілген) жағдайда);
18) зерттеу субъектісінің өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген жағдайда демеушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының (немесе шарттың жобасының) көшірмесі;
19) биотика жөніндегі комиссия қорытындысының көшірмесі (бар болса);
20) зерттелетін дәрілік заттар мен клиникалық зерттеу материалдарының сапасы, қауіпсіздігі сараптамасына ақы төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелері;

9) копии сертификатов качества (или протоколов анализов) исследуемых лекарственных средств, заверенные производителем;
10) образец маркировки исследуемого лекарственного средства (для международных исследований на государственном или русском языке) в соответствии с требованиями Стандарта GMP;
11) перечень компетентных органов зарубежных государств, в которые подавались заявки на проведение клинического исследования (для международных исследований) и информация о принятых решениях.
Исследования, ссылки на которые приводятся в материалах клинических исследований, представленных на экспертизу, соответствуют следующим критериям:
- проводились в соответствии со стандартами надлежащей клинической практики (GCP), включая обзор и утверждение независимым комитетом по биоэтике и информированное согласие субъектов. Требования GCP охватывают как биоэтические, так и стандарты целостности данных для клинических исследований;
- для представленного клинического исследования, указывается литературный источник или ссылка, где имеется информация представленная в материалах заявки;
12) форма информированного согласия и информация о клиническом исследовании, планируемая для предоставления потенциальному субъекту исследования или законному представителю согласно требованиям Стандарта GCP (на государственном и русском языках);
13) нотариально засвидетельствованная доверенность, выданная спонсором, с четко определенными делегированными полномочиями, если заявитель клинического исследования не является спонсором (в случае выдачи доверенности зарубежным спонсором доверенность проходит апостилирование);
14) согласие главного исследователя на участие в клиническом исследовании по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
15) резюме исследователя по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
16) инструкцию по медицинскому применению каждого лекарственного средства (в случае разработки на данном этапе);
17) информация о вспомогательных медицинских изделиях, вспомогательных лекарственных препаратах, необходимых для проведения клинического исследования по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (в случае ввоза (вывоза) в (из) Республики Казахстан);
18) копию договора (или проект договора) страхования гражданско-правовой ответственности спонсора на случай нанесения вреда жизни и здоровью субъекта исследования;
19) копию заключения Комиссии по биоэтике (при наличии);
20) копии документов, подтверждающих оплату экспертизы качества, безопасности исследуемых лекарственных средств и материалов клинического исследования;

21) ұсынылатын құжаттардың еркін нысандағы тізімдемесі.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
21. Медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеу жүргізуге сараптама жасау ұйымының қорытындысын алу үшін демеуші сараптама жасау ұйымына қағаз және электрондық жеткізгіштерде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) демеуші берген зерттеудің әмбебап нөмірі, халықаралық клиникалық зерттеулер үшін клиникалық зерттеулердің халықаралық тіркеліміндегі зерттеу нөмірі (бар болса);
2) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу материалдарына сараптама жүргізуге өтінім;
3) GCP стандартына сәйкес зерттеушінің медициналық бұйым туралы брошюрасы (in vitro диагностикасына арналған медициналық бұйымдардан басқа) қол қойған отандық өндірушілер үшін қазақ немесе орыс тіліндегі клиникалық зерттеу хаттамасы, шетелдік өндірушілер үшін қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы бар ағылшын тілі пайдаланылады;
4) медициналық бұйымның клиникалық зерттеулер барысында айқындалатын қауіпсіздігі мен тиімділігінің қасиеттері мен сипаттамаларын қоспағанда, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымға (in vitro диагностикасына арналған медициналық бұйымнан басқа) техникалық файл (отандық өндірушілер үшін қазақ тілінде);
немесе орыс тілінде, шетелдік өндірушілер үшін қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы бар ағылшын тілі пайдаланылады);
5) GCP стандартының 2-қосымшасына сәйкес отандық өндірушілер үшін, шетелдік өндірушілер үшін қазақ немесе орыс тілдерінде демеушінің уәкілетті өкілі, клиникалық базаның басшысы қол қойған, клиникалық зерттеу үшін ұсынылатын медициналық бұйымдардың санын негіздейтін медициналық бұйымды (in vitro диагностикасының медициналық бұйымынан басқа) клиникалық зерттеу хаттамасы құжатты қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы бар ағылшын тілінде ұсынуға жол беріледі;
Кәмелетке толмағандардың, жүкті әйелдердің қатысуымен клиникалық зерттеу жүргізу қажет болған жағдайда демеуші республикалық маңызы бар бейінді медициналық ұйымның ғылыми-негізделген қорытындысын қосымша ұсынады.
6) клиникалық зерттеу жүргізуге өтінімдер (халықаралық зерттеулер үшін) берілген шет мемлекеттердің құзыретті органдарының тізбесі және қабылданған шешімдер туралы ақпарат (бар болса);

21) опись предоставляемых документов в произвольной форме.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Для получения заключения экспертной организации на проведение клинического исследования медицинских изделий спонсор подает в экспертную организацию на бумажном и электронном носителях следующие документы:
1) сопроводительное письмо, в котором указывается универсальный номер исследования, присвоенный спонсором, для международных клинических исследований номер исследования в Международном регистре клинических исследований (при наличии);
2) заявку на проведение экспертизы материалов клинических исследований медицинских изделий по форме в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам;
3) брошюру исследователя о медицинском изделии (кроме медицинских изделий для диагностики in vitro) в соответствии со стандартом GCP для отечественных производителей на государственном или русском языке, для зарубежных производителей, используется английский язык с переводом на государственный или русский язык;
4) технический файл на медицинское изделие (кроме медицинского изделия для диагностики in vitro) в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам, за исключением свойств и характеристик безопасности и эффективности медицинского изделия, которые определяются в ходе клинических исследований (для отечественных производителей на государственном или русском языке, для зарубежных производителей используется английский язык с переводом на государственный или русский языки);
5) протокол клинического исследования медицинского изделия (кроме медицинского изделия диагностики in vitro) с обоснованием количества медицинских изделий, представляемых для клинического исследования, подписанный уполномоченным представителем спонсора, руководителем клинической базы, в соответствии с приложением 2 к Стандарту GСP на государственном или русском языке для отечественных производителей, для зарубежных производителей допускается предоставление документа на английском языке с переводом на государственный или русский языки.
В случае необходимости проведения клинического исследования с участием несовершеннолетних, беременных женщин спонсор дополнительно предоставляет научно-обоснованное заключение профильной медицинской организации республиканского значения;
6) перечень компетентных органов зарубежных государств, в которые подавались заявки на проведение клинического исследования (для международных исследований) и информация о принятых решениях (при наличии);

7) ИРК нысаны (қазақ немесе орыс тілдерінде), халықаралық зерттеулер үшін ИРК толтыру жөніндегі нұсқауды қоса бере отырып, қазақ немесе орыс тілдерінде (бар болса) ағылшын тілі пайдаланылады);
8) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас зерттеушінің клиникалық зерттеуге қатысуға келісімі;
9) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зерттеушінің түйіндемесі;
10) GCP стандартының талаптарына сәйкес зерттеу субъектісіне және заңды өкіліне ұсыну үшін жоспарланатын ақпараттандырылған келісім нысаны және клиникалық зерттеу туралы ақпарат (қазақ және орыс тілдерінде);
11) зерттеу субъектісінің өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген жағдайда демеушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының (немесе шарттың жобасының) көшірмесі;
12) осы Қағидаларға 6-қосымшаның нысаны бойынша клиникалық зерттеу жүргізу үшін қажетті қосалқы медициналық бұйымдардың, қосалқы дәрілік препараттардың тізбесі (әкелу және әкету жағдайы);
13) егер клиникалық зерттеуге өтініш беруші демеуші болып табылмаса, белгілі бір өкілеттік берілген демеуші берген нотариалды куәландырылған сенімхат (сенімхатты шетелдік демеуші берген жағдайда сенімхат апостильдеуден өтеді);
14) орталық немесе жергілікті комиссияның қорытындысы (бар болса);
15) клиникалық зерттеу материалдарын бағалау ақысын растайтын материалдардың көшірмелері;
16) материалдардың еркін нысандағы тізімдемесі.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
22. Сараптама жасау ұйымы құжаттарды қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың жинақтылығына сараптама жүргізеді. Құжаттардың толық жинақталмағаны анықталған жағдайда сараптама жасау ұйымы өтініш берушіге жетіспейтін құжаттарды ұсыну туралы сұрау салу жібереді.
22-1. Сараптама ұйымы демеушімен ұсынылған материалдар негізінде және осы Қағидалардың 20-тармағының 11) тармақшасында көзделген өлшемшарттарға сәйкес келетін ICH (АйСиЭйч) өңірі елдерінің құзыретті органдарының қабылданған шешімдері туралы ақпаратты таниды.
Ескерту. Қағида 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
23. Демеуші жетіспейтін материалдарды алған күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде ұсынады.

7) форму ИРК (на государственном или русском языках), для международных исследований используется английский язык с приложением руководства по заполнению ИРК на государственном или русском языках (при наличии);
8) согласие главного исследователя на участие в клиническом исследовании по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
9) резюме исследователя по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
10) форму информированного согласия и информацию о клиническом исследовании, планируемую для предоставления субъекту исследования и законному представителю согласно требованиям Стандарта GCP (на государственном и русском языках);
11) копию договора (или проект договора) страхования гражданско-правовой ответственности спонсора на случай нанесения вреда жизни и здоровью субъекта исследования;
12) перечень вспомогательных медицинских изделий, вспомогательных лекарственных препаратов, необходимых для проведения клинического исследования по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (в случае ввоза и вывоза);
13) нотариально засвидетельствованную доверенность, выданную спонсором, с определенными делегированными полномочиями, если заявитель клинического исследования не является спонсором (в случае выдачи доверенности зарубежным спонсором доверенность проходит апостилирование);
14) заключение Центральной или Локальной комиссии (при наличии);
15) копии материалов, подтверждающих оплату оценки материалов клинического исследования;
16) опись материалов в произвольной форме.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Экспертная организация в течение пяти рабочих дней со дня принятия документов проводит экспертизу комплектности представленных документов. В случае выявления некомплектности документов экспертная организация направляет заявителю запрос о предоставлении недостающих документов.
22-1. Экспертная организация признает информацию о принятых решениях компетентных органов стран-региона ICH (АйСиЭйч) на основании представленных Спонсором материалов и соответствующих критериям, предусмотренным в подпункте 11) пункта 20 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Спонсор предоставляет недостающие материалы в срок, не превышающий шестьдесят календарных дней со дня его получения.

24. Сараптама ұйымы демеуші сұратылған материалдарды күнтізбелік алпыс күн ішінде ұсынбаған жағдайда, клиникалық зерттеу жүргізуге өтінімді қараудан алып тастайды, бұл туралы демеушіні жазбаша хабардар етеді.
25. Құжаттардың толық топтамасы ұсынылған жағдайда сараптама жасау ұйымы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу материалдарына сараптама жүргізеді.
26. Дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу материалдарына сараптама жүргізу және қорытынды беру мерзімі құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайды.
Сараптама ұйымы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу материалдарына сараптама жүргізу және қорытынды беру кезінде шешімдердің сипатына және биоэтика жөніндегі орталық және жергілікті комиссияның қорытынды беру мерзімдеріне қарамастан шешімдер қабылдайды.
27. Демеуші биоэтика жөніндегі сараптама ұйымына Биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияда қарау нәтижелері бойынша клиникалық зерттеу материалдарына енгізілетін барлық өзгерістер туралы хабарлайды және клиникалық зерттеу жүргізу басталғанға дейін сараптама ұйымына клиникалық зерттеу материалдарының түпкілікті нұсқасын ұсынады.
3-параграф. Клиникалық зерттеулер материалдарын сараптау
28. Сараптама ұйымы дәрілік затты (құралдарды) клиникалық зерттеу материалдарын сараптау кезінде сараптама жұмыстарының 2 түрін жүргізеді:
1) дәрілік заттың (құралдардың) сапасы мен қауіпсіздігіне сараптама;
2) клиникалық зерттеу материалдарын бағалауды қамтиды.
29. Дәрілік заттардың сапасы мен қауіпсіздігіне сараптама клиникалық зерттеу фазасын және зерттелетін дәрілік затқа(-дарға) байланысты тәуекел дәрежесін ескере отырып жүргізіледі дәрілік заттарды көп орталықты клиникалық зерттеудің үшінші фазасының қоспағанда:
1) белсенді субстанция (лар) дың сапасы;
2) фармацевтикалық әзірлеменің ғылыми негізділігі және зерттелетін дәрілік заттың (құралдардың) сапасы;
3) зерттелетін дәрілік заттардағы қосалқы дәрілік заттарды таңдаудың негізділігі және үйлесімділігі құрал (- дар);
4) зерттелетін дәрілік заттардың фармакокинетикалық және (немесе) фармакодинамикалық өзара әрекеттесуі;
5) зерттелетін дәрілік заттың (құралдардың) сериясы өндірісінің шарттары мен өндіріс көлемі;
6) зерттелетін дәрілік зат (құралдар) сапасының ерекшеліктері;
7) зерттелетін дәрілік заттың (құралдардың) тұрақтылығы жөніндегі деректер;

24. Экспертная организация при непредставлении спонсором в течение шестидесяти календарных дней запрошенных материалов снимает заявку на проведение клинического исследования с рассмотрения, о чем письменно уведомляет спонсора.
25. В случае предоставления полного пакета документов экспертная организация проводит экспертизу материалов клинических исследований лекарственных средств, медицинских изделий.
26. Срок проведения экспертизы материалов клинических исследований лекарственных средств, медицинских изделий и выдача заключения не превышает тридцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов.
Экспертная организация при проведении экспертизы материалов клинических исследований лекарственных средств, медицинских изделий и выдаче заключения принимает решения независимо от характера решений и сроков выдачи заключения Центральной и локальной комиссии по биоэтике.
27. Спонсор информирует Экспертную организацию по биоэтике обо всех изменениях, которые вносятся в материалы клинического исследования по результатам их рассмотрения в Центральной или локальной комиссии по биоэтике и предоставляет окончательную версию материалов клинического исследования в Экспертную организацию до начала проведения клинического исследования.
Параграф 3. Экспертиза материалов клинических исследований
28. Экспертная организация при экспертизе материалов клинического исследования лекарственного(-ых) средства (средств) проводит 2 вида экспертных работ:
1) экспертизу качества и безопасности лекарственного (-ых) средства (средств);
2) оценку материалов клинического исследования.
29. Экспертиза качества и безопасности лекарственных средств проводится с учетом фазы клинического исследования и степени риска, связанного с исследуемым(-ыми) лекарственным(-ыми) средством(-ами) (за исключением третьей фазы многоцентровых клинических исследований лекарственных средств), и включает в себя оценку:
1) качества активной(-ых) субстанции(-ий);
2) научной обоснованности фармацевтической разработки и качества исследуемого(-ых) лекарственного(-ых) средства (средств);
3) обоснованности выбора и совместимости вспомогательных лекарственных веществ в исследуемом(-ых) лекарственном(-ых) средстве(-ах);
4) фармакокинетического и (или) фармакодинамического взаимодействия исследуемых лекарственных средств;
5) условий производства и объема производства серии исследуемого(-ых) лекарственного(-ых) средства (средств);
6) спецификации качества исследуемого(-ых) лекарственного(-ых) средства (средств);
7) данных по стабильности исследуемого(-ых) лекарственного(-ых) средства (средств);

8) зерттелетін дәрілік заттың (құралдардың) сапасын бақылау нәтижелері;
9) зерттелетін дәрілік заттың (құралдардың), плацебоның таңбалануы.
30. Дәрілік затты (құралдарды) клиникалық зерттеу материалдарын бағалау клиникалық зерттеу фазасын және зерттелетін дәрілік затты (- дарды) байланысты тәуекел дәрежесін ескере отырып жүргізіледі және бағалауды қамтиды:
1) клиникалық зерттеу хаттамасы және клиникалық зерттеу хаттамасына түзетулер;
2) зерттеушінің брошюралары;
3) зерттеу субъектісі үшін ақпараттандырылған келісімнің, ақпараттың мазмұны негізінде жүзеге асырылады;
4) зерттелетін дәрілік заттың (құралдардың) клиникалық базасы мен қолданылу саласын зерттеушінің сәйкестігі;
5) зерттеу субъектілері үшін клиникалық зерттеудің қаупі мен пайдасы;
6) зерттеу субъектілерінің қауіпсіздігіне, қарауға ұсынылған деректердің дәйектілігіне байланысты факторларды ескеру қажет.
31. Дәрілік заттарды клиникалық зерттеу материалдарына жүргізілген сараптама негізінде қорытынды уәкілетті органға және демеушіге ұсынымдар жіберу мақсатында тиісті шешім қабылдау үшін сараптама ұйымының клиникалық зерттеулер материалдарын бағалау жөніндегі комиссиясының отырысында қаралады:
1) клиникалық зерттеу жүргізуді ұсыну;
2) түсіндірмелер алғаннан, ескертулер жойылғаннан, қосымша сұратылған материалдар ұсынылғаннан кейін қайта қарауға міндетті;
3) клиникалық зерттеу жүргізу ұсынылмайды.
32. Осы Қағидалардың 31-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген шешім қабылданған кезде зерттеу демеушісіне қосымша түсіндірме ақпаратты, материалдарды ұсыну, ескертулерді жою туралы сұрау салу жіберіледі.
33. Осы Қағидалардың 31-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген шешімдерді қабылдау кезінде сараптама ұйымының қорытындысы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және демеушіге жіберіледі.
34. Дәрілік заттарды клиникалық зерттеу материалдары сараптамасының теріс қорытындысы үшін негіз болып табылады:
1) сараптамаға берілген құжаттар мен материалдардың жиынтықталмауы, дұрыс еместігі;
2) зерттелетін дәрілік заттың өндіріс шарттары мен сапасын бақылауды қамтамасыз ету жүйесінің GMP стандартының белгіленген талаптарына сәйкес келмеуі (егер адамның инфекциялық ауруларының алдын алуға немесе емдеуге арналған зерттелетін препаратты отандық әзірлеушілер мен өндірушілер мемлекеттік ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау, эпидемиологиялық жағдайды жақсарту және Қазақстанның биологиялық және ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік тапсырыс шеңберінде әзірлесе);

8) результатов контроля качества исследуемого (-ых) лекарственного (-ых) средства (средств);
9) маркировки исследуемого(-ых) лекарственного(-ых) cредства (средств), плацебо.
30. Оценка материалов клинического исследования лекарственного(-ых) средства (средств) проводится с учетом фазы клинического исследования и степени риска, связанного с исследуемым(-ыми) лекарственным(-ыми) средством(-ами) и включает в себя оценку:
1) протокола клинического исследования и поправок к протоколу клинического исследования;
2) брошюры исследователя;
3) содержания информированного согласия, информации для субъекта исследования;
4) соответствия клинической базы и исследователя области применения исследуемого(-ых) лекарственного(-ых) средства (средств);
5) риска и пользы клинического исследования для субъектов исследования;
6) факторов, связанных с безопасностью субъектов исследования, достоверностью данных, представленных на рассмотрение.
31. На основании проведенной экспертизы материалов клинических исследований лекарственных средств, заключение рассматривается на заседании Комиссии по оценке материалов клинических исследований экспертной организации, для принятия соответствующего решения и направления в уполномоченный орган и спонсору:
1) проведение клинических исследований поддерживается;
2) клиническое исследование направляется на повторное рассмотрение для получения разъяснений, устранения замечаний, предоставления дополнительно запрошенных материалов;
3) проведение клинического исследования не поддерживается.
32. При принятии решения, указанного в подпункте 2) пункта 31 настоящих Правил направляется запрос спонсору исследования о предоставлении дополнительной разъясняющей информации, материалов, устранении замечаний.
33. При принятии решений, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 31 настоящих Правил, заключение экспертной организации оформляется по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и направляется спонсору.
34. Основанием для отрицательного заключения экспертизы материалов клинических исследований лекарственных средств являются:
1) некомплектность, недостоверность документов и материалов, поданных на экспертизу;
2) несоответствие условий производства и системы обеспечения контроля качества исследуемого лекарственного средства установленным требованиям Стандарта GMP (за исключением, если исследуемый препарат, предназначенный для профилактики или лечения инфекционных заболеваний человека, разрабатывается отечественными разработчиками и производителями в рамках выполнения государственных научно-исследовательских работ, государственного заказа для улучшения эпидемиологической ситуации и обеспечения биологической и национальной безопасности Казахстана);

3) белсенді субстанция, қосалқы заттар, зерттелетін дәрілік зат сапасының Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фармакопеясының немесе өндірушінің сапа (оның ішінде тұрақтылық және таңбалау) жөніндегі нормативтік құжаттамасының белгіленген талаптарына сәйкес келмеуі);
4) зерттелетін дәрілік затты қолдану саласын зерттеушінің клиникалық базасының сәйкес келмеуі;
5) зерттеу субъектісі үшін ақпараттандырылған келісім мен ақпарат мазмұнының GCP стандартының талаптарына сәйкес келмеуі;
6) зерттеу субъектісі үшін клиникалық зерттеуге қатысудан күтілетін пайдадан қатердің асып кетуі;
7) зерттеу субъектілерінің қауіпсіздігіне байланысты факторлардың болуы;
8) дәрілік заттың (құралдардың) фармацевтикалық әзірлемесінің ғылыми негізділігінің және жоспарланған клиникалық зерттеудің сәйкес келмеуі;
9) клиникалық зерттеу хаттамасында көрсетілген клиникалық зерттеу дизайны мен статистикалық талдаудың GCP стандартының және дәрілік заттар айналымы саласындағы халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес келмеуі;
10) анықталған ескертулер бойынша сұратылған материалдарды белгіленген мерзімдерде ұсынбау;
11) демеушінің сараптама жүргізу барысында қойылған ескертулерді жоймауы.
35. Сараптама ұйымы медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу материалдарын сараптау кезінде сараптама жұмыстарының 2 түрін жүргізеді:
1) медициналық бұйымның сапасы мен қауіпсіздігін бағалауды; ;
2) клиникалық зерттеу материалдарын бағалауды қамтиды.
36. Медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу материалдарына сараптама зерттелетін медициналық бұйымға және медициналық араласуға байланысты тәуекел дәрежесін ескере отырып жүргізіледі және бағалауды қамтиды:
1) клиникалық зерттеу хаттамасы және оған түзетулер (болған жағдайда);
2) зерттеушінің брошюралары;
3) зерттеу субъектісі немесе оның заңды өкілі үшін берілетін ақпараттандырылған келісім мен ақпараттың мазмұны негізінде жүзеге асырылады;
4) зерттелетін медициналық бұйымның клиникалық базасы мен қолданылу саласын зерттеушінің сәйкестігі тұрғысынан;
5) зерттеу субъектілері немесе оның заңды өкілі үшін клиникалық зерттеудің қаупі мен пайдасы;
6) зерттеу субъектілерінің қауіпсіздігіне, қарауға ұсынылған деректердің дәйектілігіне байланысты факторларға;
7) медициналық бұйымдарды әзірлеудің және жоспарланып отырған клиникалық зерттеудің ғылыми негізділігі тұрғысынан;
8) техникалық файлдың мазмұны.
37. Медициналық бұйымды клиникалық зерттеу материалдарына жүргізілген сараптама негізінде қорытынды уәкілетті органға және демеушіге ұсынымдар жіберу мақсатында тиісті шешім қабылдау үшін сараптама ұйымының клиникалық зерттеулер материалдарын бағалау жөніндегі комиссиясының отырысында қаралады:

3) несоответствие качества активной субстанции, вспомогательных веществ, исследуемого лекарственного средства установленным требованиям Государственной Фармакопеи Республики Казахстан или нормативной документации производителя по качеству (в том числе стабильности и маркировки);
4) несоответствие клинической базы исследователя области применения исследуемого лекарственного средства;
5) несоответствие содержания информированного согласия и информации для субъекта исследования требованиям Стандарта GCP;
6) превышение риска над ожидаемой пользой от участия в клиническом исследовании для субъекта исследования;
7) наличие факторов, связанных с безопасностью субъектов исследования;
8) несоответствие научной обоснованности фармацевтической разработки лекарственного (-ых) средства (средств) и планируемого клинического исследования;
9) несоответствие дизайна клинического исследования и статистического анализа, отраженных в протоколе клинического исследования, требованиям Стандарта GCP и международных стандартов в сфере обращения лекарственных средств;
10) непредставление в установленные сроки запрошенных материалов по выявленным замечаниям;
11) неустранение спонсором замечаний, выставленных в ходе проведения экспертизы.
35. Экспертная организация при экспертизе материалов клинического исследования медицинских изделий проводит 2 вида экспертных работ:
1) оценку качества и безопасности медицинского изделия;
2) оценку материалов клинического исследования.
36. Экспертиза материалов клинического исследования медицинских изделий проводится с учетом степени риска, связанного с исследуемым медицинским изделием и медицинским вмешательством, и включает в себя оценку:
1) протокола клинического исследования и поправок к нему (при наличии);
2) брошюры исследователя;
3) содержания информированного согласия и информации, предоставляемой для субъекта исследования или его законного представителя;
4) соответствия клинической базы и исследователя области применения исследуемого медицинского изделия;
5) риска и пользы клинического исследования для субъектов исследования или его законного представителя;
6) факторов, связанных с безопасностью субъектов исследования, достоверностью данных, представленных на рассмотрение;
7) научной обоснованности разработки медицинских изделий и планируемого клинического исследования;
8) содержания технического файла.
37. На основании проведенной экспертизы материалов клинических исследований медицинского изделия, заключение рассматривается на заседании Комиссии по оценке материалов клинических исследований экспертной организации, для принятия соответствующего решения:

1) клиникалық зерттеу жүргізуді ұсыну;
2) түсіндірмелер алғаннан, ескертулер жойылғаннан, қосымша сұратылған материалдар ұсынылғаннан кейін қайта қарауға міндетті;
3) клиникалық зерттеу жүргізу ұсынылмайды.
38. Осы Қағидалардың 37-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген шешім қабылданған кезде зерттеу демеушісіне қосымша түсіндірме ақпаратты, материалдарды ұсыну, ескертулерді жою туралы сұрау салу жіберіледі.
39. Осы Қағидалардың 37-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген шешімдерді қабылдау кезінде сараптама ұйымының қорытындысы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және демеушіге жіберіледі.
40. Медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу материалдары сараптамасының теріс қорытындысы үшін негіз болып табылады:
1) сараптамаға берілген құжаттар мен материалдардың дұрыс еместігі;
2) зерттелетін медициналық бұйымның өндіріс жағдайлары мен сапасын қамтамасыз ету жүйесінің белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) клиникалық базаның, зерттелетін медициналық бұйымды қолдану саласының бас зерттеушісінің сәйкессіздігі;
4) зерттеу субъектілерінің қауіпсіздігіне байланысты факторлардың болуы;
5) клиникалық зерттеу хаттамасында көрсетілген клиникалық зерттеу дизайны мен статистикалық талдаудың медициналық бұйымдар айналысы саласындағы халықаралық нормалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
6) анықталған ескертулер бойынша сұратылған материалдарды белгіленген мерзімдерде ұсынбау;
7) демеушінің сараптама жүргізу барысында қойылған ескертулерді жоймауы.
41. Демеуші сұрау салуды алған күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде сараптама жасау ұйымының сұрау салуына жауап береді. Ескертулерді жоюға қажетті уақыт сараптама жүргізудің жалпы мерзіміне кірмейді.
42. Демеуші клиникалық зерттеу материалдарына сараптама жүргізуге өтінімді сараптама жасау ұйымы өтінімді қарау процесінде кез келген уақытта негіздемені ұсына отырып, кері қайтарып алады.
43. Демеушінің өтінімі кері қайтарылған, өтінім қараудан алынған жағдайларда, сондай-ақ сараптама ұйымының теріс қорытындысы алынған кезде сараптама жұмыстарын жүргізгені үшін төлем демеушіге қайтарылмайды.
44. Клиникалық зерттеу материалдарына жеделдетілген сараптама (бұдан әрі – жеделдетілген рәсім) Кодекстің 238-бабына сәйкес арналған дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға жүргізіледі:
1) төтенше жағдайлардың алдын алу үшін;
2) орфандық препараттарға.
Жеделдетілген рәсімді жүргізу кезінде ерекше жағдайларда және сараптама жасау ұйымының келісімімен осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес демеуші сараптама жасау ұйымына ұсынатын құжаттар тізбесі қысқартылады және (немесе) жекелеген құжаттарды ұсыну мерзімдері ұзартылады.
Жеделдетілген рәсімді жүргізу кезінде дәрілік заттардың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына қойылатын талаптар төмендетілмейді.

1) проведение клинических исследований поддерживается;
2) клиническое исследование направляется на повторное рассмотрение для получения разъяснений, устранения замечаний, предоставления дополнительно запрошенных материалов;
3) проведение клинического исследования не поддерживается.
38. При принятии решения, указанного в подпункте 2) пункта 37 настоящих Правил, направляется запрос спонсору исследования о предоставлении дополнительной разъясняющей информации, материалов, устранении замечаний.
39. При принятии решений, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 37 настоящих Правил, заключение экспертной организации оформляется по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам и направляется спонсору.
40. Основанием для отрицательного заключения экспертизы материалов клинического исследования медицинских изделий являются:
1) недостоверность документов и материалов, поданных на экспертизу;
2) несоответствие условий производства и системы обеспечения качества исследуемого медицинского изделия установленным требованиям;
3) несоответствие клинической базы, главного исследователя области применения исследуемого медицинского изделия;
4) наличие факторов, связанных с безопасностью субъектов исследования;
5) несоответствие дизайна клинического исследования и статистического анализа, отраженных в протоколе клинического исследования, требованиям международных норм в сфере обращения медицинских изделий;
6) непредставление в установленные сроки запрошенных материалов по выявленным замечаниям;
7) неустранение спонсором замечаний, выставленных в ходе проведения экспертизы.
41. Спонсор представляет ответ на запрос экспертной организации в срок, не превышающий шестьдесят календарных дней со дня получения запроса. Время, необходимое на устранение замечаний не входит в общий срок проведения экспертизы.
42. Спонсор отзывает заявку на проведение экспертизы материалов клинического исследования в любое время в процессе рассмотрения заявки экспертной организацией с предоставлением обоснования.
43. В случаях отзыва заявки спонсора, снятия заявки с рассмотрения, а также при получении отрицательного заключения экспертной организации оплата за проведение экспертных работ спонсору не возвращается.
44. Ускоренная экспертиза материалов клинического исследования (далее – ускоренная процедура) проводится на лекарственные средства, медицинские изделия, предназначенные в соответствии со статьей 238 Кодекса:
1) для предотвращения чрезвычайных ситуаций;
2) на орфанные препараты;
3) лекарственные средства передовой терапии, произведенные для индивидуального применения с использованием аутологичных биологических материалов пациента или его донора, подобранного непосредственно для него.
При проведении ускоренной процедуры, в исключительных случаях и с согласия экспертной организации, перечень документов, предоставляемых спонсором в экспертную организацию согласно пункту 20 настоящих Правил, сокращается и (или) сроки предоставления отдельных документов продлеваются.
При проведении ускоренной процедуры не снижаются требования к безопасности, эффективности и качеству лекарственных средств.

45. Жеделдетілген рәсім кезінде клиникалық зерттеу материалдарының сараптамасы Сараптама жасау ұйымының өтініш берушімен жасасқан шарты негізінде жүргізіледі.
Жеделдетілген рәсім кезінде дәрілік затты сараптаудың барлық кезеңдері бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
46. Сараптама ұйымы өз сайтында клиникалық зерттеу жүргізуге рұқсат алуға бекітілген және қабылданбаған өтінімдердің тізімін, себептерін көрсете отырып, тоқтатылған немесе тоқтатылған клиникалық зерттеулердің тізімін жариялайды.
4-параграф. Биоэтикалық сараптаманың қорытындысын алу тәртібі
47. Клиникалық зерттеу материалдарының биоэтикалық сараптамасының қорытындысын алу үшін демеуші клиникалық зерттеу материалдарын биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті Комиссияға ұсынады.
48. Клиникалық зерттеулер интервенциялық және интервенциялық емес болып бөлінеді.
49. Биоэтика жөніндегі орталық Комиссия интервенциялық клиникалық зерттеу материалдарына биоэтикалық сараптама жүргізеді:
1) екі және одан да көп зерттеу орталықтарында интервенциялық клиникалық зерттеу жүргізу (зерттеудің бірыңғай хаттамасы бойынша);
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде өндірілген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға интервенциялық клиникалық зерттеу жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
50. Демеуші интервенциялық клиникалық зерттеу материалдарына биоэтикалық сараптама жүргізу үшін биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы ілеспе хатпен клиникалық зерттеу жүргізуге өтінім;
2) демеуші немесе оның уәкілетті өкілі және зерттеуші қол қойған клиникалық зерттеу хаттамасы (түпнұсқасы немесе көшірмесі);
3) халықаралық зерттеулерге арналған қазақ және орыс тілдеріндегі клиникалық зерттеу хаттамасының синопсисі;
4) зерттеушінің кітапшасы;
5) дәрілік затты, медициналық бұйымды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықты (немесе жобаны) қамтиды;
6) зерттеу субъектісіне арналған клиникалық зерттеу туралы қазақ және орыс тілдеріндегі ақпарат;
7) зерттеу субъектілерінің қазақ және орыс тілдеріндегі ақпараттандырылған келісім нысаны;
8) зерттеушінің біліктілігін растайтын түйіндемесі және тиісті клиникалық практика курстарынан өткені туралы сертификат;
9) клиникалық базалар туралы мәліметтер;
10) Егер клиникалық зерттеуге өтініш беруші демеуші болып табылмаса, нақты белгіленген өкілеттік берілген демеуші берген сенімхат;
11) қазақ және орыс тілдерінде зерттеу субъектілерін клиникалық зерттеуге (бар болса) тарту үшін пайдаланылатын зерттеу субъектілерін теру жөніндегі іс-шараларға қатысты ақпарат (ақпараттық және жарнамалық сипаттағы материалдар);

45. Экспертиза материалов клинического исследования при ускоренной процедуре проводится на основании договора экспертной организации с заявителем.
При ускоренной процедуре все этапы экспертизы лекарственного средства проводятся в сроки не более пяти рабочих дней.
46. Экспертная организация на своем сайте публикует Список утвержденных и отклоненных заявок на получение разрешения на проведение клинического исследования, список приостановленных или прекращенных клинических исследовании с указанием причин.
Параграф 4. Порядок получения заключения биоэтической экспертизы
47. Для получения заключения биоэтической экспертизы материалов клинического исследования спонсор предоставляет материалы клинического исследования в Центральную или локальную Комиссию по биоэтике.
48. Клинические исследования делятся на интервенционные и неинтервенционные.
49. Центральная Комиссия по биоэтике проводит биоэтическую экспертизу материалов интервенционного клинического исследования в случае:
1) проведения интервенционного клинического исследования в двух и более исследовательских центрах (по единому протоколу исследования);
2) проведения интервенционного клинического исследования лекарственных средств и медицинских изделий, произведенных за пределами Республики Казахстан.
50. Спонсор для проведения биоэтической экспертизы материалов интервенционного клинического исследования представляет в Центральную или Локальную комиссию по биоэтике следующие документы:
1) заявку на проведение клинического исследования с сопроводительным письмом в произвольной форме;
2) протокол клинического исследования (оригинал или копию), подписанный спонсором или его уполномоченным представителем и исследователем;
3) синопсис протокола клинического исследования для международных исследований на государственном и русском языках;
4) брошюру исследователя;
5) инструкцию (или проект) по медицинскому применению лекарственного средства, медицинского изделия;
6) информацию для субъекта исследования о клиническом исследовании на государственном и русском языках;
7) форму информированного согласия субъектов исследования на государственном и русском языках;
8) резюме исследователя, подтверждающее его квалификацию и сертификат о прохождении курсов надлежащей клинической практики;
9) сведения о клинических базах;
10) доверенность, выданная спонсором с четко определенными делегированными полномочиями, если заявитель клинического исследования не является спонсором;
11) информацию, касающуюся мероприятий по набору субъектов исследования (материалы информационного и рекламного характера, которые будут использоваться для привлечения субъектов исследования к клиническому исследованию (при наличии) на государственном и русском языках);

12) зерттеу субъектілерінің денсаулығы мен өміріне зиян келтіргені үшін демеушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының көшірмесі (немесе жобасы);
13) зерттеу субъектілеріне клиникалық зерттеуге қатысқаны үшін сыйақы немесе өтемақы төлеу шарттарын айқындайтын құжат (егер бұл клиникалық зерттеу хаттамасында көзделсе). Зерттеу субъектілеріне немесе оның заңды өкіліне клиникалық зерттеуге қатысқаны үшін ақы төлеу немесе өтемақы шарттарына қатысты ақпарат ол көзделген тиісті құжатқа сілтеме жасала отырып, ілеспе хатта беріледі.
51. Биоэтика жөніндегі орталық Комиссия екі және одан да көп зерттеу орталықтарында зерттеу жүргізілген жағдайда (зерттеудің бірыңғай хаттамасы бойынша) интервенциялық емес клиникалық зерттеу материалдарына биоэтикалық сараптама жүргізеді.
52. Интервенциялық емес зерттеу материалдарының биоэтикалық сараптамасының қорытындысын алу үшін демеуші биоэтика жөніндегі жергілікті комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы ілеспе хатпен клиникалық зерттеу жүргізуге өтінім;
2) зерттеушінің біліктілігін растайтын түйіндемесі және GCP курстарынан өткені туралы сертификат;
3) дәрілік заттарға тіркеу куәлігінің көшірмесі;
4) медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықтың көшірмесі (бекітілген нұсқа);
5) Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың жалпы сипаттамасының көшірмесі (бекітілген нұсқасы);
6) демеуші немесе Демеушінің уәкілетті өкілі қол қойған клиникалық зерттеу хаттамасы;
7) зерттеу субъектілері немесе оның заңды өкілі үшін клиникалық зерттеу туралы қазақ және орыс тілдеріндегі ақпарат (егер бұл хаттама бойынша талап етілсе);
8) зерттеу субъектісінің қазақ және орыс тілдеріндегі ақпараттандырылған келісім нысаны (егер бұл хаттама бойынша талап етілсе);
9) жеке тіркеу нысанының қағаз жеткізгіштегі үлгісі (егер бұл хаттама бойынша талап етілсе).
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
53. Биоэтика жөніндегі жергілікті Комиссия осы Қағидалардың 49-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бір орталықты интервенциялық және интервенциялық емес клиникалық зерттеулер материалдарына биоэтикалық сараптама жүргізеді.
54. Клиникалық зерттеу материалдарына биоэтикалық сараптама жүргізу мерзімі және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға жүзеге асырылатын қорытынды беру сараптама жұмыстарына ақы төленген және құжаттардың толық тізбесі ұсынылған күннен бастап он төрт жұмыс күнінен аспайды.

12) копию (или проект) договора страхования гражданско-правовой ответственности спонсора за причинение вреда здоровью и жизни субъектам исследования;
13) документ, определяющий условия выплаты вознаграждения или компенсации субъектам исследования за участие в клиническом исследовании (если это предусмотрено протоколом клинического исследования). Информация, касающаяся условий оплаты или компенсации субъектам исследования или его законного представителя за участие в клиническом исследовании, предоставляется в сопроводительном письме со ссылкой на соответствующий документ, которым это предусматривается.
51. Центральная Комиссия по биоэтике проводит биоэтическую экспертизу материалов неинтервенционного клинического исследования в случае проведения исследования в двух и более исследовательских центрах (по единому протоколу исследования).
52. Для получения заключения биоэтической экспертизы материалов неинтервенционного исследования спонсор представляет в Локальную комиссию по биоэтике следующие документы:
1) заявку на проведение клинического исследования с сопроводительным письмом в произвольной форме;
2) резюме исследователя, подтверждающее его квалификацию и сертификат о прохождении курсов GCP;
3) копию регистрационного удостоверения на лекарственные средства;
4) копию инструкции по медицинскому применению (утвержденный вариант);
5) копию Общей характеристики лекарственного препарата для медицинского применения (утвержденный вариант);
6) протокол клинического исследования, подписанный спонсором или уполномоченным представителем спонсора;
7) информацию для субъектов исследования или его законного представителя о клиническом исследовании на государственном и русском языках (если это требуется по протоколу);
8) форму информированного согласия субъекта исследования на государственном и русском языках (если это требуется по протоколу);
9) образец индивидуальной регистрационной формы на бумажном носителе (если это требуется по протоколу).
Сноска. Пункт 52 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Локальная Комиссия по биоэтике проводит биоэтическую экспертизу материалов одноцентровых интервенционных и неинтервенционных клинических исследований, за исключением случаев, указанных в подпункте 2) пункта 49 настоящих Правил.
54. Срок биоэтической экспертизы материалов клинического исследования и выдача заключения, осуществляемых в Центральную или Локальную комиссию по биоэтике, не превышает четырнадцать рабочих дней со дня оплаты экспертных работ и представления полного перечня документов.

55. Қажет болған жағдайда биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссия демеушіден немесе өтініш берушіден ұсынылған құжаттар тізбесіндегі нақты қағидалар бойынша түсіндірмелер сұратады.
Демеушінің деректерді ұсынуы үшін қажетті уақыт биоэтикалық сараптама жүргізу мерзіміне кірмейді және күнтізбелік алпыс күннен аспайды.
56. Биоэтика жөніндегі орталық комиссия дәрілік заттарға, медициналық бұйымдарға арналған клиникалық зерттеу материалдарына жеделдетілген биоэтикалық сараптаманы (бұдан әрі – биоэтикалық сараптаманың жеделдетілген рәсімі) Кодекстің 238-бабына сәйкес жүргізеді:
1) төтенше жағдайлардың алдын алу үшін;
2) орфандық препараттарға.
Биоэтикалық сараптаманың жеделдетілген рәсімін жүргізу кезінде ерекше жағдайларда және биоэтика жөніндегі орталық комиссияның келісімімен осы Қағидалардың 50-тармағына сәйкес демеуші биоэтика жөніндегі орталық комиссияға ұсынатын құжаттардың тізбесі қысқартылады және жекелеген құжаттарды ұсыну мерзімдері ұзартылады.
Биоэтикалық сараптаманың жеделдетілген рәсімі кезінде дәрілік зат сараптамасының барлық кезеңдері бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
57. Биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссия биоэтика жөніндегі орталық комиссия туралы қағиғада белгіленген тәртіппен шешім қабылдайды және биоэтикалық сараптаманың қорытындысын береді.
Биоэтика жөніндегі орталық және жергілікті комиссия биоэтикалық сараптама жүргізу және қорытынды беру кезінде шешімдердің сипатына және сараптама жасау ұйымының қорытындысын беру мерзімдеріне қарамастан шешімдер қабылдайды.
58. Демеуші Биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға сараптама ұйымында қарау нәтижелері бойынша клиникалық зерттеу материалдарына енгізілетін барлық өзгерістер туралы хабарлайды және клиникалық зерттеу жүргізу басталғанға дейін клиникалық зерттеу материалдарының түпкілікті нұсқасын биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті Комиссияға ұсынады.
5-параграф . Клиникалық зерттеулер жүргізу тәртібі
59. Дәрілік заттарды клиникалық зерттеу GCP стандартына, Еуразиялық экономикалық одақтың дәрілік заттар айналымы саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық нормаларға сәйкес клиникалық базаларда жүргізіледі.

55. При необходимости Центральная или Локальная комиссия по биоэтике запрашивает у спонсора или заявителя клинического исследования разъяснения по конкретным положениям в представленном перечне документов.
Время, необходимое для представления спонсором данных не входит в сроки проведения биоэтической экспертизы и не превышает шестьдесят календарных дней.
56. Ускоренная биоэтическая экспертиза материалов клинического исследования (далее – ускоренная процедура биоэтической экспертизы) проводится Центральной комиссией по биоэтике на лекарственные средства, медицинские изделия, предназначенные в соответствии со статьей 238 Кодекса:
1) для предотвращения чрезвычайных ситуаций;
2) на орфанные препараты;
3) лекарственные средства передовой терапии, произведенные для индивидуального применения с использованием аутологичных биологических материалов пациента или его донора, подобранного непосредственно для него.
При проведении ускоренной процедуры биоэтической экспертизы, в исключительных случаях и с согласия Центральной комиссии по биоэтике, перечень документов, предоставляемых спонсором в Центральную комиссию по биоэтике согласно пункту 50 настоящих Правил, сокращается и сроки предоставления отдельных документов продлеваются.
При ускоренной процедуре биоэтической экспертизы все этапы экспертизы лекарственного средства проводятся в сроки не более пяти рабочих дней.
57. По результатам биоэтической экспертизы Центральная или Локальная комиссия по биоэтике принимает решение и выдает заключение биоэтической экспертизы в порядке, установленном Положением о Центральной комиссии по биоэтике.
Центральная и Локальная комиссия по биоэтике при проведении биоэтической экспертизы и выдаче заключения принимает решения независимо от характера решений и сроков выдачи заключения Экспертной организации.
58. Спонсор информирует Центральную или локальную Комиссию по биоэтике обо всех изменениях, которые вносятся в материалы клинического исследования по результатам их рассмотрения в Экспертной организации и предоставляет окончательную версию материалов клинического исследования в Центральную или локальную Комиссию по биоэтике до начала проведения клинического исследования.
Параграф 5. Порядок проведения клинических исследований
59. Клинические исследования лекарственных средств проводятся в клинических базах в соответствии со Стандартом GCP, нормативными правовыми актами Евразийского экономического союза в сфере обращения лекарственных средств, а также в соответствии с международными нормами, ратифицированными Республикой Казахстан.

60. Медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер клиникалық базаларда ISO14155:2014 стандартына, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 4 қыркүйектегі №17 ұсынымдарына, Еуразиялық экономикалық одақтың медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық нормаларға сәйкес жүргізіледі.
61. In vitro диагностикасы үшін медициналық бұйымдарды клиникалық-зертханалық сынау Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 12 ақпандағы №29 шешімімен бекітілген медициналық бұйымдарға клиникалық және клиникалық-зертханалық сынақтар (зерттеулер) жүргізу қағидаларының VIII тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
62. Клиникалық зерттеулер уәкілетті органның рұқсатын алғаннан кейін, бірақ клиникалық зерттеу аяқталғанға дейін жарамды рұқсат берілген күннен бастап бір жылдан кешіктірілмей басталады.
63. Демеуші интервенциялық клиникалық зерттеу басталған және аяқталған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде сараптама ұйымына және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға интервенциялық клиникалық зерттеудің басталуы мен аяқталуы туралы хабарлайды. Қазақстан Республикасында зерттеуге бірінші пациентті қосқан күн клиникалық зерттеудің басталған күні болып есептеледі. Клиникалық зерттеудің аяқталу күні – зерттеудің соңғы субъектісінің соңғы сапарының күні, Халықаралық көп орталықты зерттеулер үшін-барлық елдерде клиникалық зерттеудің аяқталу күні болып саналады.
64. Халықаралық көп орталықты клиникалық зерттеулер жүргізілген жағдайда демеуші клиникалық зерттеу аяқталған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде барлық елдерде клиникалық зерттеудің толық аяқталғаны туралы сараптама ұйымына және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға хабарлайды.
65. Демеуші зерттелетін құралдардың қауіпсіздігін тұрақты бағалауды қамтамасыз етеді және күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімде зерттеумен айналысатын зерттеушілерді (клиникалық база), сондай-ақ сараптама ұйымын субъектілердің қауіпсіздігіне теріс әсер етуге, зерттеу жүргізуге ықпал етуге биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияның зерттеуді жалғастыруға қорытындысын өзгертуге қабілетті алынған деректер туралы хабардар етеді.
66. Клиникалық зерттеулердің аудиті мен мониторингі GCP стандартына сәйкес жүргізіледі.
67. Клиникалық базаның басшысы:
1) клиникалық зерттеу жүргізу және зерттеуші мен клиникалық зерттеуге қатысушы тұлғаларды тағайындау туралы акт шығарады;

60. Клинические исследования медицинских изделий проводятся в клинических базах в соответствии со Стандартом ISO14155:2014 рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 4 сентября 2017 года № 17, нормативными правовыми актами Евразийского экономического союза в сфере обращения медицинских изделий, а также в соответствии с международными нормами, ратифицированными Республикой Казахстан.
61. Клинико-лабораторные испытания медицинских изделий для диагностики in vitro осуществляются в соответствии с главой VIII Правил проведения клинических и клинико-лабораторных испытаний (исследований) медицинских изделий, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 12 февраля 2016 года № 29.
62. Клинические исследования начинаются после получения разрешения уполномоченного органа, но не позднее одного года с даты выдачи разрешения, которое действительно до окончания клинического исследования.
63. Спонсор в течение пятнадцати календарных дней со дня начала и окончания интервенционного клинического исследования уведомляет экспертную организацию и Центральную или Локальную комиссию по биоэтике о начале и окончании интервенционного клинического исследования. Датой начала клинического исследования считается дата включения первого пациента в исследование в Республике Казахстан. Датой окончания клинического исследования считается дата последнего визита последнего субъекта исследования, для международных многоцентровых исследований – дата окончания клинического исследования во всех странах.
64. В случае проведения международных многоцентровых клинических исследований спонсор в течение девяноста календарных дней со дня завершения клинического исследования информирует экспертную организацию и Центральную или Локальную комиссию по биоэтике о полном завершении клинического исследования во всех странах.
65. Спонсор обеспечивает постоянную оценку безопасности исследуемых средств и в сроки не более пятнадцати календарных дней, уведомляет занятых в исследовании исследователей (клиническая база), а также экспертную организацию о полученных данных, которые способны неблагоприятно отразиться на безопасности субъектов, повлиять на проведение исследования либо изменить заключение Центральной или Локальной комиссии по биоэтике на продолжение исследования.
66. Аудит и мониторинг клинического исследования проводятся в соответствии со Стандартом GCP.
67. Руководитель клинической базы:
1) издает акт о проведении клинического исследования и назначения исследователя и лиц, участвующих в клиническом исследовании;

2) клиникалық зерттеуді тиісінше жүргізу және аяқтау үшін зерттеушіге клиникалық зерттеу хаттамасына көрсетілген кезеңге сәйкес келетін жеткілікті уақыт мөлшерін қамтамасыз етеді;
3) клиникалық зерттеу хаттамасына, осы Қағидаларға сәйкес клиникалық зерттеуді толық және дұрыс жүргізу үшін жағдайларды және шынайы деректерді ұсынуды қамтамасыз етеді;
4) зерттелетін дәрілік заттың сақталу жағдайын және клиникалық зерттеудің негізгі құжаттарының, сондай-ақ аяқталған клиникалық зерттеу материалдарының сақталуын қамтамасыз етеді.
68. Клиникалық зерттеу мынадай барлық шарттар сақталған жағдайда жүргізіледі:
1) зерттеу субъектісінің дене бітімі мен психикалық саулығына, жеке өмірі құпиясына және дербес деректерді қорғау құқықтарының сақталуын заңнама талаптарына сәйкес қамтамасыз ету болып табылады;
2) зерттеу субъектісінің немесе оның заңды өкілінің қалауы бойынша өзіне қандай да бір зиян келтірместен кез келген уақытта клиникалық зерттеуге қатысуды тоқтату;
3) зерттеу субъектісінің немесе оның заңды өкілінің өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген жағдайда демеушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартын жасасу (интервенциялық емес зерттеуді қоспағанда).
69. Клиникалық зерттеуге енгізілгенге дейін зерттеу субъектісіне немесе оның заңды өкіліне жоспарланып отырған клиникалық зерттеу туралы ақпарат беріледі, оның негізінде зерттеу субъектісі немесе оның заңды өкілі зерттеуге ерікті түрде қатысуға хабардар етілген келісімге қол қояды.
70. Зерттеу субъектісінің немесе оның заңды өкілінің ақпараттандырылған келісімін алу және құжаттамалық ресімдеу GCP стандартына және биоэтикалық қағидаттарға сәйкес қамтамасыз етіледі.
71. Зерттеуге енгізілгенге дейін зерттеу субъектісі немесе оның заңды өкілі және түсіндіру әңгімесін жүргізген адам хабардар етілген келісімнің екі данасына қол қояды және өз қолымен күнін белгілейді, олардың біреуі бас зерттеушіде (зерттеушіде) қалады және тиісті клиникалық зерттеу аяқталғаннан кейін кемінде 25 жыл бойы сақталады, ал екіншісі зерттеу субъектісіне беріледі.
72. Клиникалық зерттеуге қатысуға өз бетінше хабардар етілген келісім беруге қабілетсіз зерттеу субъектілері, егер оны хабардар етілген келісімді жеке беруге қабілетті адамдардың қатысуымен жүргізуге болатын болса, клиникалық зерттеуге енгізілмейді.
Бөгде адамның көмегіне мұқтаж кәмелетке толмағандарға, жүкті әйелдерге, әрекетке қабілетсіз адамдарға, білім алушыларға, жасына байланысты зейнеткерлерге дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу емдік әсерді зерттеу үшін және туысының, қорғаншысының, ата-анасының келісімімен ғана жүргізіледі.
Әскери қызметшілерге, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне, биомедициналық зерттеулер жүргізілетін медициналық ұйымдардың қызметкерлеріне, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға интервенциялық клиникалық зерттеулерге тыйым салынады.

2) обеспечивает достаточное количество времени исследователю для надлежащего проведения и завершения клинического исследования, соответствующее указанному периоду в протокол клинического исследования;
3) обеспечивает условия для полного и правильного проведения клинического исследования в соответствии с протоколом клинического исследования, настоящими Правилами и предоставление достоверных данных;
4) обеспечивает условия хранения исследуемого лекарственного средства и сохранность основных документов клинического исследования, а также материалов завершенного клинического исследования.
68. Клиническое исследование проводится при условии соблюдения всех следующих условий:
1) обеспечение соблюдения прав субъекта исследования на физическое и психическое благополучие, тайну личной жизни и защиту персональных данных согласно требованиям законодательства;
2) прекращение участия в клиническом исследовании по желанию субъекта исследования или его законного представителя в любое время без какого-либо вреда для себя;
3) заключение договора страхования гражданско-правовой ответственности спонсора на случай нанесения вреда жизни и здоровью субъекта исследования или его законного представителя (за исключением неинтервенционного исследования).
69. До включения в клиническое исследование субъекту исследования или его законного представителю предоставляется информация о планируемом клиническом исследовании, на основании которой субъектом исследования или его законного представителя подписывается информированное согласие на добровольное участие в исследовании.
70. Получение и документальное оформление информированного согласия субъекта исследования или его законного представителя обеспечивается в соответствии со Стандартом GCP и биоэтическими принципами.
71. До включения в исследование субъект исследования или его законный представитель и лицо, проводившее разъяснительную беседу, подписывают и собственноручно датируют два экземпляра информированного согласия, один из них остается у главного исследователя (исследователя) и хранится на протяжении не менее 25 лет после завершения соответствующего клинического исследования, а второй передается субъекту исследования.
72. Субъекты исследования, неспособные самостоятельно дать информированное согласие на участие в клиническом исследовании, не включаются в клиническое исследование, если его можно провести при участии лиц, способных лично дать информированное согласие.
Клинические исследования лекарственных средств и медицинских изделий на несовершеннолетних, беременных, недееспособных, обучающихся, пенсионерах по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи проводятся только для изучения лечебного эффекта и с согласия родственника, опекуна, родителей.
Интервенционные клинические исследования на военнослужащих, сотрудниках правоохранительных и специальных государственных органов, работников медицинских организаций, где проводятся биомедицинские исследования, лицах, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы запрещены.

73. Уәкілетті орган, мониторлар, аудиторлар, сараптама ұйымының өкілдері, биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссия клиникалық зерттеудің кез келген кезеңінде клиникалық зерттеуді бағалау үшін қажетті кез келген жазбалар мен есептерді зерделеу, талдау, тексеру және көшіру үшін зерттеу субъектісінің бастапқы медициналық құжаттамасындағы жазбаларға тікелей қол жеткізе алады. Тікелей рұқсаты бар тұлғалар субъектілерді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін ақпараттың және демеушіге тиесілі ақпараттың құпиялылығын сақтау үшін барлық шараларды қабылдайды. Жазбаша хабардар етілген келісімге қол қоя отырып, зерттеу субъектісі немесе оның заңды өкілі осы құжаттамаға қол жеткізуге рұқсат береді.
74. Клиникалық зерттеу мерзімінен бұрын тоқтатылған немесе тоқтатыла тұрған жағдайда демеуші клиникалық базаны, сараптама ұйымын, биоэтикалық сараптаманың оң қорытындысын берген биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияны және уәкілетті органды тоқтату немесе тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, клиникалық зерттеуді тоқтату немесе тоқтата тұру туралы дереу хабардар етеді. Клиникалық зерттеуді тоқтата тұру мерзімі бір жылдан аспайды.
75. Уақытша тоқтатыла тұрған клиникалық зерттеу қайта басталған жағдайда, демеуші бұл туралы биоэтикалық сараптаманың оң қорытындысын берген орталық немесе жергілікті биоэтика жөніндегі комиссияға, сараптама ұйымына және уәкілетті органға қайта басталған кезден бастап күнтізбелік он бес күн ішінде хабарлайды.
76. Демеуші зерттеу аяқталғанына немесе мерзімінен бұрын тоқтатылғанына қарамастан дәрілік зат пен медициналық бұйымға жүргізілген клиникалық зерттеу туралы қорытынды есепті дайындауды қамтамасыз етеді.
77. Дәрілік затты клиникалық зерттеу есебі GCP стандартының 2-қосымшасына, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес клиникалық зерттеу туралы есептің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес жасалады, медициналық бұйымды клиникалық зерттеу есебі ГОСТ Р ИСО 14155 клиникалық зерттеулер тиісті клиникалық тәжірибе. Клиникалық зерттеу толық аяқталғаннан кейін бір жылдан кешіктірмей (халықаралық клиникалық зерттеулер жүргізген кезде – барлық елдерде клиникалық зерттеу аяқталғаннан кейін) демеуші клиникалық зерттеу туралы қысқаша ақпаратты сараптама ұйымына және клиникалық зерттеу жүргізуге рұқсат берген биоэтика жөніндегі орталық комиссияға ұсынады.
78. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың аяқталған клиникалық зерттеулерінің (дәрілік заттар мен бірінші, екінші, үшінші фазадағы медициналық бұйымдардың клиникалық зерттеулерінің, дәрілік заттардың баламалылығын зерттеулердің) барлық есептері оларды мемлекеттік тіркеуге ұсынған кезде тіркеу дерекнамасына енгізіледі.

73. Уполномоченный орган, мониторы, аудиторы, представители экспертной организации, Центральная или Локальная комиссия по биоэтике на любом этапе клинического исследования имеют прямой доступ к записям в первичной медицинской документации субъекта исследования для изучения, анализа, проверки и копирования любых записей и отчетов необходимых для оценки клинического исследования. Лица, имеющие прямой доступ принимают все меры для соблюдения защиты конфиденциальности информации, позволяющей идентифицировать субъектов, и информации, принадлежащей спонсору. Подписывая письменное информированное согласие, субъект исследования или его законный представитель дают разрешение на доступ к этой документации.
74. В случае досрочного прекращения или приостановки клинического исследования спонсор незамедлительно оповещает клиническую базу, экспертную организацию, Центральную или Локальную комиссию по биоэтике, выдавшую положительное заключение биоэтической экспертизы и уполномоченный орган о прекращении или приостановке клинического исследования с указанием причины прекращения или приостановки. Срок приостановки клинического исследования не превышает одного года.
75. В случае возобновления временно приостановленного клинического исследования, спонсор информирует об этом Центральную или Локальную комиссию по биоэтике, выдавшую положительное заключение биоэтической экспертизы, экспертную организацию и уполномоченный орган в течение пятнадцати календарных дней с момента возобновления.
76. Спонсор обеспечивает подготовку заключительного отчета о проведенном клиническом исследовании лекарственного средства и медицинского изделия вне зависимости от того было ли исследование закончено или досрочно прекращено.
77. Отчет клинического исследования лекарственного средства составляется согласно требованиям к структуре и содержанию отчета о клиническом исследовании согласно приложению 2 к Стандарту GCP, приложению 10 к настоящим Правилам, Отчет клинического исследования медицинского изделия составляется согласно требованиям ГОСТ Р ИСО 14155 "Клинические исследования. Надлежащая клиническая практика". Не позднее одного года после полного завершения клинического исследования (при проведении международных клинических исследований – после завершения клинического исследования во всех странах) спонсор предоставляет краткую информацию о клиническом исследовании в экспертную организацию и Центральную комиссию по биоэтике, выдавшую разрешение на проведение клинического исследования.
78. Все отчеты завершенных клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий (клинических исследований лекарственных средств и медицинских изделий первой, второй, третьей фазы, исследований эквивалентности лекарственных средств) включаются в регистрационное досье при заявлении их на государственную регистрацию.

79. Демеуші мен зерттеуші клиникалық зерттеу материалдарын (құжаттарын) мұрағаттайды және клиникалық зерттеу аяқталған күннен бастап 25 жыл бойы оның сақталуын қамтамасыз етеді.
80. Клиникалық зерттеу материалдарын сараптау нәтижелері бойынша даулы мәселелер уәкілетті органға және демеушіге ұсынымдар жіберу мақсатында тиісті шешім қабылдау үшін Сараптамалық кеңестің отырысында қаралады.
81. Клиникалық зерттеу жүргізу барысында туындайтын даулы мәселелерді уәкілетті орган қарайды.
6-параграф. Клиникалық зерттеу материалдарына түзетулер енгізу
82. Клиникалық зерттеу жүргізу кезінде қажет болған жағдайда клиникалық зерттеу материалдарына түзетулер (елеулі немесе елеусіз) енгізіледі.
83. GCP стандартында елеулі ретінде қаралатын дәрілік заттарды клиникалық зерттеу хаттамасына және (немесе) материалдарына түзетулер тізбесі.
84. Егер интервенциялық клиникалық зерттеу хаттамасына түзетулер елеулі сипатта болса, демеуші сараптама ұйымына және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға түзетулердің себептері мен мазмұны туралы хабарлайды. Осы мақсатта демеуші сараптама ұйымына және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға ұсынады:
1) ілеспе хат;
2) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша интервенциялық клиникалық зерттеулер материалдарына елеулі түзетулер енгізу және елеулі емес түзетулер туралы хабардар ету мүмкіндігі туралы сараптама ұйымының қорытындысын (биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияның мақұлдауын) алуға өтініш;
3) мәтіннің қолданыстағы және ұсынылып отырған редакциясын немесе өзгертілген құжаттардың жаңа нұсқасын қамтитын құжаттардан үзінді көшірмелер;
4) деректер түйіндемесін (бар болса), пайда-тәуекелдің жаңартылған жалпы бағасын (бар болса), клиникалық зерттеуге енгізілген зерттеу субъектілері үшін ықтимал салдарларды, клиникалық зерттеу нәтижелерін бағалау үшін ықтимал салдарларды қамтитын қосымша ақпаратты қамтиды.
85. Егер елеулі түзету зерттелетін дәрілік зат үшін клиникалық зерттеудің бірден астам хаттамасына қатысты болса, демеуші ілеспе хатта және өтініште осы түзетуге қатысты клиникалық зерттеулердің барлық хаттамаларының тізбесі көрсетілген жағдайда сараптама ұйымына және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға жалпы ақпаратты қалыптастырады.
86. Сараптама ұйымының елеулі түзетулерге сараптама жүргізу мерзімі өтініш пен материалдар толық көлемде ұсынылған күннен бастап күнтізбелік он бес күннен аспайды. Елеулі түзетулерге сараптама жүргізу кезінде сараптама ұйымы демеушіден жазбаша нысанда түсіндірмелер мен нақтылаулар сұратады. Оларды дайындау үшін қажетті мерзім сараптама жүргізу мерзіміне кірмейді.

79. Спонсор и исследователь архивируют материалы (документы) клинического исследования и обеспечивают его сохранность в течение 25 лет со дня завершения клинического исследования.
80. Спорные вопросы по результатам экспертизы материалов клинического исследования, рассматриваются на заседании Экспертного совета для принятия соответствующего решения и направления в уполномоченный орган и спонсору.
81. Спорные вопросы, которые возникают в ходе проведения клинического исследования, рассматриваются уполномоченным органом.
Параграф 6. Внесение поправок в материалы клинического исследования
82. Во время проведения клинического исследования при необходимости вносятся поправки (существенные или несущественные) в материалы клинического исследования.
83. Перечень поправок к протоколу и (или) материалам клинического исследования лекарственных средств, которые рассматриваются как существенные приведены в Стандарте GCP.
84. Если поправки к протоколу интервенционного клинического исследования носят существенный характер, спонсор уведомляет экспертную организацию и Центральную или Локальную комиссию по биоэтике о причинах и содержании поправок. С этой целью спонсор подает в экспертную организацию и Центральную или Локальную комиссию по биоэтике:
1) сопроводительное письмо;
2) заявление на получение заключения экспертной организации (одобрения Центральной или Локальной комиссии по биоэтике) о возможности внесения существенных поправок и информирования о несущественных поправках в материалы интервенционных клинических исследований по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
3) выписки из документов, содержащие действующую и предлагаемую редакции текста или новую версию измененных документов;
4) дополнительную информацию, включающую резюме данных (при наличии), обновленную общую оценку польза-риск (при наличии), возможные последствия для субъектов исследования, включенных в клиническое исследование, возможные последствия для оценки результатов клинического исследования.
85. Если существенная поправка касается более чем одного протокола (протокола) клинического исследования для исследуемого лекарственного cредства, спонсор формирует общую информацию в экспертную организацию и Центральную или Локальную комиссию по биоэтике при условии, что в сопроводительном письме и заявлении будет указан перечень всех протоколов клинических исследований, которых касается данная поправка.
86. Срок проведения экспертизы существенных поправок экспертной организацией составляет не более пятнадцати календарных дней со дня предоставления заявления и материалов в полном объеме. При проведении экспертизы существенных поправок экспертная организация запрашивает разъяснения и уточнения в письменной форме у спонсора. Срок, необходимый для их подготовки, не входит в срок проведения экспертизы.

87. Клиникалық зерттеу хаттамасына түзетулерге жүргізілген сараптама негізінде қорытындыны уәкілетті органға және демеушіге ұсынымдар жіберу мақсатында тиісті шешім қабылдау үшін сараптама жасау ұйымы клиникалық зерттеулер материалдарын бағалау жөніндегі комиссияның отырысында қарайды:
1) клиникалық зерттеу хаттамасына түзетулерді қабылдау;
2) түсіндірулер мен нақтылауларды алғаннан кейін қайта қарау;
3) клиникалық зерттеу хаттамасына түзетулерді қабылдамауға міндетті.
88. Егер зерттеудің демеушісі күнтізбелік отыз күн ішінде сараптама ұйымына сұратылған қосымша материалдарды немесе оларды пысықтау үшін қажетті мерзімдер негізделген хатты ұсынбаса, онда түзету қараудан алынады. Сараптама жасау ұйымы қабылданған шешім туралы демеушіні жазбаша хабардар етеді.
89. Сараптама ұйымы демеушіге клиникалық зерттеу материалдарына елеулі түзетулер енгізу мүмкіндігі немесе одан бас тарту туралы ұсыныммен қорытынды береді.
90. Биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссия құжаттардың толық тізбесін алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде елеулі түзетулерді қарайды және қабылданған шешім туралы демеушіге жазбаша түрде хабарлайды.
91. Елеулі түзетулер сараптама жасау ұйымы және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссия берген оң қорытынды негізінде уәкілетті органмен келісім бойынша зерттеу хаттамасына енгізіледі.
92. Зерттеу хаттамасына елеулі түзетулерді келісу мерзімі сараптама ұйымының оң қорытындысын және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияның оң бағасын алған күннен бастап күнтізбелік он күннен аспайды.
93. Егер түзетулер елеулі өзгерістерге жатпаса және клиникалық зерттеу жүргізуге тікелей қатысы болмаса, онда мұндай өзгерістер сараптауға жатпайды. Бұл жағдайда демеуші сарапшыны жазбаша түрде хабардар етеді және ұйымдастыру және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссия клиникалық зерттеу құжаттамасына Елеулі емес түзетулер енгізу туралы шешім қабылдайды. Сараптама ұйымы және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссия күнтізбелік он күннен аспайтын мерзім ішінде демеушінің клиникалық зерттеу хаттамасына түзетулер енгізу туралы хабарламасын растайды.
7-параграф Жағымсыз құбылыстар, реакциялар және қолайсыз оқиғалар мониторингі
94. Клиникалық зерттеулер жүргізу кезінде дәрілік заттардың жағымсыз құбылыстары мен реакцияларының мониторингі GCP стандартына сәйкес жүзеге асырылады.
95. Демеуші дәрілік затты интервенциялық клиникалық зерттеу шеңберінде алынған барлық жағымсыз реакциялар туралы ақпаратты тіркейді және сараптама ұйымына және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға егер олар өлімге әкеп соққан немесе өмірге қауіп төндірген жағдайда Елеулі күтпеген жағымсыз реакциялардың анықталғаны туралы ақпаратты алған күннен бастап күнтізбелік жеті күнге дейінгі мерзімде ұсынады, қалған елеулі күтпеген жағымсыз реакциялар үшін елеулі күтпеген жағымсыз реакциялардың анықталғаны туралы ақпаратты алған күннен бастап күнтізбелік он бес күнге дейінгі мерзімде.

87. На основании проведенной экспертизы поправок к протоколу клинического исследования, заключение рассматривается на заседании Комиссии по оценке материалов клинических исследований экспертной организацией, для принятия соответствующего решения и направления в уполномоченный орган и спонсору:
1) принять поправки к протоколу клинического исследования;
2) рассмотреть повторно после получения разъяснений и уточнений;
3) не принимать поправки к протоколу клинического исследования.
88. Если спонсор исследования в течение тридцати календарных дней не представляет в экспертную организацию запрошенные дополнительные материалы или письма с обоснованием сроков, необходимых для их доработки, то поправка снимается с рассмотрения. О принятом решении экспертная организация письменно уведомляет спонсора.
89. Экспертная организация предоставляет спонсору заключение о возможности или отказе во внесении существенных поправок в материалы клинического исследования.
90. Центральная или Локальная комиссия по биоэтике рассматривает существенные поправки в течение пятнадцати календарных дней с даты получения полного перечня документов и о принятом решении в письменном виде сообщает спонсору.
91. Существенные поправки вносятся в протокол исследования по согласованию с уполномоченным органом на основании положительного заключения, выданного экспертной организацией и Центральной или Локальной комиссии по биоэтике.
92. Срок согласования существенных поправок в протокол исследования составляет не более десяти календарных дней со дня получения положительного заключения экспертной организации и положительной оценки Центральной или Локальной комиссии по биоэтике.
93. Если поправки не относятся к существенным и не имеют прямого отношения к проведению клинического исследования, то такие изменения не подлежат экспертизе. В этом случае спонсор письменно уведомляет экспертную организацию и Центральную или Локальную комиссию по биоэтике о внесении несущественных поправок в документацию клинического исследования. Экспертная организация и Центральная или Локальная Комиссии по биоэтике в течение не более десяти календарных дней подтверждает уведомление спонсора о внесении поправок в протокол клинического исследования.
Параграф 7. Мониторинг нежелательных явлений, реакций, неблагоприятных событий
94. Мониторинг нежелательных явлений и реакций лекарственных средств при проведении клинических исследований осуществляется согласно Стандарту GCP.
95. Спонсор регистрирует и предоставляет информацию обо всех нежелательных реакциях, полученных в рамках интервенционного клинического исследования лекарственного средства, в экспертную организацию и Центральную или Локальную комиссию по биоэтике в срок до семи календарных дней от даты получения информации о выявлении серьезных непредвиденных нежелательных реакциях в случае, если они привели к смерти или представляли угрозу для жизни, в срок до пятнадцати календарных дней от даты получения информации о выявлении серьезных непредвиденных нежелательных реакциях для остальных серьезных непредвиденных нежелательных реакциях.

96. Демеуші сараптама ұйымына және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зерттелетін дәрілік заттарға елеулі жағымсыз реакция туралы хабарлама ұсынады.
97. Плацебо алған қатысушыларда болған елеулі жағымсыз реакциялар хабарлануға жатпайды.
98. Пациенттер мен денсаулық сақтау жүйесінің мамандарынан тікелей деректерді бастапқы жинаумен интервенциялық емес зерттеулер үшін алынған жағымсыз реакциялар туралы деректер Кодекстің 10-бабының 9-тармақшасына сәйкес тиісті фармацевтикалық практика стандарттарының фармакологиялық қадағалаудың тиісті практикасы стандартының (GVP) талаптарына сәйкес сараптама ұйымына және биоэтика жөніндегі комиссияға ұсынылады.
99. Медициналық бұйымдарға клиникалық зерттеулер жүргізген кезде демеуші қолайсыз оқиғалар туралы ақпаратты (хабарламаны) сараптама ұйымына және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға ұсынады:
1) қайтыс болған немесе денсаулық жағдайы күтпеген жерден Елеулі нашарлаған жағдайда - өндіруші медициналық бұйымды қолдану мен болған оқиға арасында байланыс орнатқаннан кейін дереу (негізсіз кідірістерсіз), бірақ өндіруші оқиға туралы белгілі болғаннан кейін күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей;
2) өзге жағдайларда - өндіруші медициналық бұйымдарды қолдану мен болған оқиға арасында байланыс орнатқаннан кейін, бірақ өндіруші оқиға туралы белгілі болғаннан кейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей дереу (негізсіз кідірістерсіз).
100. Демеуші осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық бұйымды қолданумен байланысты қолайсыз оқиға туралы хабарлама ұсынады.
101. Ұзақ мерзімді интервенциялық клиникалық зерттеулер (бір жылдан астам) жүргізген кезде демеуші сараптама ұйымына және биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияға GCP стандартына сәйкес елеулі жағымсыз құбылыстардың, қолайсыз оқиғалардың құрылымдалған тізбесін қоса бере отырып, есептің негізгі мазмұнын қысқаша баяндау нысанында деректерді жинау аяқталған күннен бастап жылына кемінде бір рет қағаз және электрондық жеткізгіштерде зерттелетін дәрілік заттың, медициналық бұйымның қауіпсіздігі туралы жазбаша есепті ұсынады, ГОСТ Р ИСО 14155 клиникалық зерттеулер тиісті клиникалық тәжірибе.
102. Сараптама ұйымы демеушіден келіп түсетін зерттелетін дәрілік заттың елеулі жағымсыз реакцияларының, медициналық бұйымдардың қолайсыз оқиғаларының барлық жағдайларын тіркейді және зерттелетін дәрілік затты, медициналық бұйымды қолдана отырып, олардың дамуының себеп-салдарлық байланысына талдау, бағалау жүргізеді. Зерттелетін дәрілік заттың, медициналық бұйымның себеп-салдарлық байланысын бағалау нәтижелері бойынша сараптама жасау ұйымы ақпаратты уәкілетті органға ұсынады.

96. Спонсор предоставляет в экспертную организацию и Центральную или Локальную комиссию по биоэтике сообщение о серьезной нежелательной реакции на исследуемые лекарственные средства, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
97. Не подлежат сообщению серьезные нежелательные реакции, произошедшие у участников, получавших плацебо.
98. Для неинтервенционных исследований с первичным сбором данных напрямую от пациентов и специалистов системы здравоохранения, данные о полученных нежелательных реакциях, предоставляются в экспертную организацию и Комиссию по биоэтике согласно требованиям Стандарта надлежащей практики фармаконадзора (GVP) стандартов надлежащих фармацевтических практик в соответствии с подпунктом 9 статьи 10 Кодекса.
99. При проведении клинических исследований медицинских изделий спонсор предоставляет информацию (извещение) о неблагоприятных событиях в экспертную организацию и Центральную или Локальную комиссию по биоэтике:
1) в случае смерти или непредвиденного серьезного ухудшения состояния здоровья - незамедлительно (без необоснованных задержек) после того, как производитель установил связь между применением медицинского изделия и произошедшим событием, но не позднее семи календарных дней после того, как производителю стало известно о событии;
2) в прочих случаях - незамедлительно (без необоснованных задержек) после того, как производитель установил связь между применением медицинских изделий и произошедшим событием, но не позднее пятнадцати календарных дней после того, как производителю стало известно о событии.
100. Спонсор предоставляет извещение о неблагоприятном событии, связанном с применением медицинского изделия по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
101. При проведении долгосрочных интервенционных клинических исследований (более одного года) спонсор предоставляет в экспертную организацию и Центральную или Локальную комиссию по биоэтике письменный отчет о безопасности исследуемого лекарственного средства, медицинского изделия на бумажном и электронных носителях не реже одного раза в год не позднее шестидесяти календарных дней от даты окончания сбора данных в форме краткого изложения основного содержания отчета с приложением структурированного перечня серьезных нежелательных явлений, неблагоприятных событий согласно Стандарта GCP, ГОСТ Р ИСО 14155 "Клинические исследования. Надлежащая клиническая практика".
102. Экспертная организация регистрирует все случаи серьезных нежелательных реакций исследуемого лекарственного средства, неблагоприятных событий медицинских изделий, которые поступают от спонсора и проводит их анализ, оценку причинно-следственной связи их развития с применением исследуемого лекарственного средства, медицинского изделия. По результатам оценки причинно-следственной связи исследуемого лекарственного средства, медицинского изделия экспертная организация предоставляет информацию в уполномоченный орган.

8-параграф. Интервенциялық емес клиникалық зерттеулер жүргізу
103. Интервенциялық емес клиникалық зерттеу хаттамасы дәрілік заттың зерттеу субъектісіне тағайындалуын және оның зерттеуге қосылуын алдын ала айқындамайды, ал дәрілік заттың қауіпсіздігі мен тиімділігі жөніндегі деректерді жинаудың эпидемиологиялық әдістерін сипаттайды. Зерттеу субъектілері қосымша диагностикалық немесе мониторингтік рәсімдерге ұшырамайды.
104. Интервенциялық емес зерттеу жүргізуді интервенциялық емес зерттеу жүргізілгенге дейін биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссия қарайды және мақұлдайды.
105. Зерттеу субъектілерін зерттеу жүргізілетін медициналық ұйым шартқа қол қойғаннан кейін және демеуші онымен зерттеу шарттары және жағымсыз реакциялар мониторингі бойынша құжатталған тренинг өткізгеннен кейін клиникалық зерттеуге қосу.
106. Интервенциялық емес клиникалық зерттеу хаттамасына елеулі түзетулер биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссия берген оң қорытынды негізінде енгізіледі.
107. Интервенциялық емес клиникалық зерттеу хаттамасына елеулі емес түзетулер демеуші биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияда жіберген хабарлама негізінде енгізіледі, ол күнтізбелік бес күн ішінде расталады.
108. Интервенциялық емес клиникалық зерттеу барысында зерттеуші мен демеуші клиникалық зерттеудің негізгі құжаттарын жинақтайды, олар клиникалық базада және демеушіде зерттеу нәтижелері жарияланғаннан кейін кемінде он жыл сақталады. Зерттеу субъектілері ауруларының тарихы Қазақстан Республикасының архивтеу саласындағы заңнамасына сәйкес мұрағатталуға жатады.
9-параграф Озық терапия үшін дәрілік препараттарға клиникалық зерттеулер жүргізу
109. Озық терапияның дәрілік заттарын клиникалық зерттеу хаттамасында ОТДП-ның ерекше сипаттамаларын, сондай-ақ қатысушылар, байланыста болған адамдар, зерттеушілер және басқалар үшін ықтимал тәуекелдерді ескеріледі.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн откен соң) бұйрығымен.
110. Зерттеу үлгісінің мөлшері аурудың таралуына және ОТДП өндірісінің мүмкіндіктеріне байланысты. Демеуші зерттеу мақсаттарына қол жеткізу үшін үлгінің мөлшерін анықтайды.
111. Құрамында адам тектес жасушалар немесе тіндер бар ОТҚ-ны зерттеу кезінде демеуші бастапқы материалдар ретінде пайдаланылатын донорлық, алу, сақтау және жасушалар мен тіндерді тестілеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес келетіндігін растауды, сондай-ақ жасушаларды тікелей және кері бағытта қадағалауға мүмкіндік беретін тіркеу жүйесінің бар екендігін растауды ұсынады:ОТҚ-да пайдаланылатын тіндер донорлық, содан кейін өндіру сәтінен бастап зерттелетін препаратты клиникалық зерттеуге қатысушыға енгізгенге дейін.

Параграф 8. Проведение неинтервенционных клинических исследований
103. Протокол неинтервенционного клинического исследования заранее не определяет назначение лекарственного средства субъекту исследования и его включение в исследование, а описывает эпидемиологические методы сбора данных по безопасности и эффективности лекарственного средства. Субъекты исследования не подвергаются дополнительным диагностическим или мониторинговым процедурам.
104. Проведение неинтервенционного исследования рассматривается и одобряется Центральной или Локальной комиссией по биоэтике до проведения неинтервенционного исследования.
105. Включение субъектов исследования в клиническое исследование после подписания договора медицинской организацией, на базе которой проводится исследование, и проведения спонсором с ним документированного тренинга по условиям исследования и мониторингу нежелательных реакций.
106. Существенные поправки в протокол неинтервенционного клинического исследования вносятся на основании положительного заключения, выданного Центральной или Локальной комиссией по биоэтике.
107. Несущественные поправки в протокол неинтервенционного клинического исследования вносятся на основании уведомления, отправленного спонсором в Центральной или Локальной комиссией по биоэтике, которое подтверждается в течение пяти календарных дней.
108. В ходе неинтервенционного клинического исследования исследователь и спонсор комплектуют основные документы клинического исследования, которые хранятся на клинической базе и у спонсора не менее десяти лет после публикации результатов исследования. Истории болезней субъектов исследования подлежат архивированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области архивирования.
Параграф 9. Проведение клинических исследований лекарственных средств передовой терапии
109. Протокол клинического исследования лекарственных средств передовой терапии учитывает специфические характеристики ЛСПТ, а также потенциальные риски для участников, контактных лиц, исследователей и других.
Сноска. Пункт 109 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ- 35 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. Размер выборки исследования зависит от распространенности заболевания и возможностей по производству ЛСПТ. Спонсор определяет размер выборки, чтобы он был выполнимым и адекватным для достижения целей исследования.
111. При исследовании ЛСПТ, содержащего клетки или ткани человеческого происхождения, спонсор представляет подтверждение, что донорство, забор, хранение, и тестирование клеток и тканей, используемых в качестве исходных материалов, соответствуют требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, а также подтверждение того, что существует система регистрации, которая позволяет отслеживать в прямом и обратном направлениях клетки: ткани, используемые в ЛСПТ, с момента донорства, затем производства, вплоть до введения исследуемого препарата участнику клинического исследования.

112. Арнайы ілеспелі терапияны және (немесе) зерттелетін препараттың қауіпсіздігіне және (немесе) тиімділігіне әсер ететін хирургиялық рәсімдерді пайдалануды талап ететін ОТҚП қолдану кезінде демеуші зерттеушіні осы рәсімдерге және (немесе) ілеспелі терапияға оқытуды қамтамасыз етеді.
113. Демеуші зерттеушіге зерттелетін дәрілік затты сақтау, тасымалдау және өңдеу бойынша егжей-тегжейлі нұсқаулар, соның ішінде зерттелетін препаратпен емделетін адамдар үшін қауіптердің сипаттамасы, сондай-ақ қоршаған ортаға қауіп-қатерлер туралы егжей-тегжейлі нұсқаулар береді.
114. Егер ОТДП тасымалдау және (немесе) сақтау кезінде оны қолдану алдында бақыланатын температуралық жағдайларды талап еткен жағдайда, клиникалық зерттеудің демеушісі, өндірушісі немесе өтінім берушісі:температура мониторингін және температуралық режимнің талап етілетін шарттарын орындауды тіркеудің болуын қамтамасыз етеді.
115. Егер ОТП-ның жарамдылық мерзімі қысқа болса, клиникалық зерттеу хаттамасында өндірістен бастап ОТП-ны қолдануға дейінгі уақыт шектері нақты көрсетіледі.
10-параграф. Клиникалық зерттеулер инспекциясы
116. Клиникалық зерттеу инспекциясын (бұдан әрі - инспекция) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган жүргізеді және Кодекс 224-бабының 6-тармағына сәйкес фармацевтикалық инспекциялар жүргізу қағидаларына сәйкес мынадай мақсаттарда жүзеге асырылады:
1) GCP стандартының және ISO 14155:2014 стандартының сақталуын бағалау;
2) клиникалық зерттеу жүргізудің бекітілген клиникалық зерттеу хаттамасына сәйкестігін растау;
3) клиникалық зерттеу нәтижесінде алынған деректердің дұрыстығын растау;
4) клиникалық зерттеу процесінде, сондай-ақ клиникалық зерттеу жүргізумен байланысты тәуекел туралы қосымша ақпарат алған кезде келіп түскен шағымдарды (сигналдарды) тергеп-тексеру;
5) клиникалық зерттеу субъектілерінің құқықтарын, денсаулығын және саламаттылығын қорғау қағидаттарына негізделеді.
117. Инспекция мемлекеттік сараптама ұйымының, биоэтика жөніндегі орталық немесе жергілікті комиссияның мамандарын, сондай-ақ бейінді мамандарды (клиникалық зерттеудің ерекшеліктеріне және клиникалық зерттеу инспекциясының мақсаттарына сәйкес) тарта отырып жүзеге асырылады.
118. Инспекция клиникалық зерттеу жүргізудің кез келген кезеңінде жоспарлы (бастапқы) немесе жоспардан тыс тәртіппен (оның ішінде зерттеу субъектілерінің өміріне, денсаулығына қауіп төнуіне немесе зиян келтірілуіне байланысты) жүзеге асырылады.
119. Клиникалық зерттеу инспекциясының нәтижелері туралы 14-қосымшаға сәйкес есеп клиникалық зерттеудің демеушісіне немесе өтініш берушіге және уәкілетті органға жіберіледі.

112. При применении ЛСПТ, требующих специальной сопутствующей терапии и (или) использования хирургических процедур, которые влияют на безопасность и (или) эффективность исследуемого препарата, спонсор обеспечивает обучение исследователя этим процедурам и (или) сопутствующей терапии.
113. Спонсор предоставляет исследователю подробные инструкции по хранению, транспортировке и обработке исследуемого ЛСПТ, включая описание рисков для лиц, которые будут обращаться с исследуемым препаратом, а также рисков для окружающей среды.
114. В случае если ЛСПТ требует контролируемых температурных условий во время транспортировки и (или) хранения перед его применением, спонсором, производителем или заявителем клинического исследования обеспечивается наличие регистрации:мониторинга температуры и выполнения требуемых условий температурного режима.
115. В случае если ЛСПТ имеет короткий срок годности в протоколе клинического исследования четко указываются временные рамки от производства до применения ЛСПТ.
Параграф 10. Инспекция клинических исследований
116. Инспекция клинического исследования (далее - инспекция) проводится государственным органом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и осуществляется в соответствии с Правилами проведения фармацевтических инспекций в соответствии c пунктом 6 статьи 224 Кодекса, в целях:
1) оценки соблюдения Стандарта GCP и стандарта ISO 14155:2014;
2) подтверждения соответствия проведения клинического исследования утвержденному протоколу клинического исследования;
3) подтверждения достоверности данных, полученных в результате клинического исследования;
4) расследования жалоб (сигналов), поступивших в процессе клинического исследования, а также при получении дополнительной информации о риске, связанном с проведением клинического исследования;
5) защиты прав, здоровья и благополучия субъектов клинического исследования.
117. Инспекция осуществляется с привлечением специалистов государственной экспертной организации, Центральной или Локальной комиссии по биоэтике, а также профильных специалистов (согласно особенностям клинического исследования и цели инспекции клинического исследования).
118. Инспекция осуществляется на любом этапе проведения клинического исследования в плановом (первичная) или внеплановом порядке (в том числе и в связи с угрозой или причинением вреда жизни, здоровью субъектов исследования).
119. Отчет согласно приложению 14 о результатах инспекции клинического исследования, направляется спонсору или заявителю клинического исследования и в уполномоченный орган.

120. Уәкілетті орган инспекция деректерінің негізінде шешім қабылдайды:
1) клиникалық зерттеуді тоқтату;
2) клиникалық зерттеу нәтижелерін тану.
4 тарау. Клиникалық базаларға қойылатын талаптар
121. Клиникалық базаларды таңдауды демеуші зерттелетін дәрілік затты, медициналық бұйымды қолдану саласын ескере отырып айқындайды.
122. Клиникалық базаларға қойылатын талаптар:
1) медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензияның болуы;
2) клиникалық зерттеулер жүргізу үшін сор болуы;
3) клиникалық зерттеулер жүргізу үшін клиникалық және зертханалық жабдықтың болуы клиникалық зерттеулер жүргізу үшін мамандандырылған клиникалық-аспаптық, зертханалық және қосалқы қызметтер көрсетуге мердігерлік ұйымдармен шарттардың болуы (қажетті жабдық болмаған кезде);
4) медициналық білімі және GCP оқыту туралы құжаты бар персоналдың болуы;
5) қарқынды терапия және реанимация жүргізу үшін жағдайлардың болуы (егер бұл хаттамамен талап етілсе).
6) құпия ақпаратпен жұмыс істеу тәртібін белгілейтін құжаттың болуы.
123. Тірі организмнен тыс (in vitro) диагностикаға арналған медициналық бұйымдарға клиникалық сынақтар (зерттеулер) жүргізуге арналған, мынадай талаптарға сәйкес келетін медициналық ұйымдар:
1) зертханалық диагностика (клиникалық диагностика) саласында медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензияның болуы);
2) тірі организмнен тыс (in vitro) диагностика үшін медициналық бұйымдарға клиникалық сынақтар (зерттеулер) жүргізуді регламенттейтін, оның ішінде мыналарды қамтитын қағиданің (стандартты операциялық рәсімдердің) болуы:
біліктілік талаптары және персоналды оқыту;
жабдықты тексеру және калибрлеу тәртібі;
клиникалық сынақтар (зерттеулер) жүргізу тәртібі);
клиникалық сынақтардың (зерттеулердің) құжаттамасын жүргізу және есепке алу);
құпия ақпараттың қорғалуын қамтамасыз ету.
Дәрілік заттар мен медициналық
бұйымдарға клиникалық
зерттеулер, тірі организмнен тыс
(in vitro) диагностика үшін
медициналық бұйымдарға
клиникалық-зертханалық
сынаулар жүргізу қағидаларын
және клиникалық базаларға
және "Фармакологиялық және
дәрілік заттарды, медициналық
бұйымдарды клиникалық
зерттеуді және (немесе)
сынауды жүргізуге рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметке қойылатын
талаптарды бекіту туралы
1-қосымша

120. Уполномоченный орган на основании данных инспекции принимает решение:
1) прекратить клиническое исследование;
2) признать результаты клинического исследования.
Глава 4. Требования к клиническим базам
121. Выбор клинических баз определяет спонсор с учетом области применения исследуемого лекарственного средства, медицинского изделия.
122. Требованием к клиническим базам является:
1) наличие лицензии на осуществление медицинской деятельности;
2) наличие СОП для проведения клинических исследований;
3) наличие клинико-инструментального и лабораторного оборудования для проведения клинических исследований либо наличие договоров с подрядными организациями на предоставление специализированных клинико-инструментальных, лабораторных и вспомогательных услуг для проведения клинических исследований (при отсутствии необходимого оборудования);
4) наличие персонала, имеющего медицинское образование и документ об обучении GCP;
5) наличие условий для проведения интенсивной терапии и реанимации (если это требуется протоколом);
6) наличие документа, устанавливающего порядок работы с конфиденциальной информацией.
123. Медицинские организации для проведения клинико-лабораторных испытаний (исследований) медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro), соответствующие следующим требованиям:
1) наличие лицензии на осуществление медицинской деятельности в области лабораторной диагностики (клиническая лабораторная диагностика);
2) наличие положений (стандартных операционных процедур), регламентирующих проведение клинико-лабораторных испытаний (исследований) медицинских изделий для диагностики вне живого организма (in vitro), охватывающих в том числе:
квалификационные требования и обучение персонала;
порядок поверки и калибровки оборудования;
порядок проведения клинико-лабораторных испытаний (исследований);
ведение и учет документации клинико-лабораторных испытаний (исследований);
обеспечение защиты конфиденциальной информации.
Приложение 1 к Правилам
проведения клинических
исследований лекарственных
средств и медицинских изделий,
клинико-лабораторных
испытаний медицинских
изделий для диагностики вне
живого организма (in vitro) и
требования к клиническим базам
и оказания государственной
услуги "Выдача разрешения на
проведение клинического
исследования и (или) испытания
фармакологических и
лекарственных средств,
медицинских изделий"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.05.2023 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеуді және (немесе) сынауды жүргізуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Кызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" Веб-порталы: www.egov.kz, www.elicense.kz
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мерзімі
5 жұмыс күні
4.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Клиникалық зерттеу және (немесе) фармакологиялық және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға сынақтар жүргізуге рұқсат беру немесе мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны жинау тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Сноска. Приложение 1– в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.05.2023 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий"
1
Наименование услугодателя
Комитет медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
5 рабочих дней
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Разрешение на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуг
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

2. Қосымша дәрілік препараттар
№№
Саудалық атауы
МНН
Өндіруші, ел
Дәрілік нысаны
Мөлшері
Шығару нысаны
1
2
3. Басқа да шығыс материалдары
№№
Саудалық атауы
Өндіруші, ел
1
2
Дәрілік заттар мен медициналық
бұйымдарға клиникалық
зерттеулер, тірі организмнен тыс
(in vitro) диагностика үшін
медициналық бұйымдарға
клиникалық-зертханалық
сынаулар жүргізу қағидаларын
және клиникалық базаларға
және "Фармакологиялық және
дәрілік заттарды, медициналық
бұйымдарды клиникалық
зерттеуді және (немесе)
сынауды жүргізуге рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметке қойылатын
талаптарды бекіту туралы
7-қосымша
Нысан
Медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу құжаттарына сараптама жүргізуге өтінім
Өтінім беру күні
Біріншілік өтінім:
Екіншілік:
Уәкілетті орган берген,тіркеу нөмірі:
Алғашқы беру күні:
Медициналық бұйымдардың Еуропалық мәліметтер базасы (European Database on Medіcal Devіces, Clіnіcal Іnvestіgatіon іdentіfіcatіon number - EUDAMED CІV ІD) - – сәйкестендіру нөмірі (егер белгілі болса):
1. Демеуші - жеке тұлға, демеушінің ресми өкілі немесе клиникалық зерттеулерді бастауға және іске асыруға жауапты болатын демеушімен уәкілденген ұйым
Демеушінің/ Ресми ұйымның өкілі
Байланыс тұлғасының Т.А.Ә.:
Ұйымның атауы
Мекенжайы
Байланыс телефоны
Факс
Электронды поштаның адресі
2. Медициналық бұйым
Егер де зерттеу үшін көп медициналық бұйымдар болса, мына бетті көшіріңіз
Өнім түрі
Белгісі
Медициналық бұйымның атауы
Үлгісі
Қауіпсіздік сыныбы
І ІІA ІІB ІІІ AІMD ІVD
Стерильді медициналық бұйымдар
иә жоқ
CE – медициналық бұйымдарды таңбалау
иә жоқ
Уәкілетті орган
3. Өндіруші
Өндіруші медициналық бұйымдар нарықта сауда атауымен орналастырғанға дейін жобалауға, жасауға, орауға және таңбалауға жауапты жеке немесе заңды тұлға, бұл операцияларрды жеке тұлға немесе оның атынан үшінші тарап жүзеге асырады.
Демеушінің/ Ресми ұйымның өкілі
Байланыс тұлғасының Т.А.Ә.:
Ұйымның атауы
Мекенжайы
Байланыс телефоны
Факс
Электронды поштаның адресі
4. Шарттық зерттеу ұйымы (тиісті)
Демеушінің/ Ресми ұйымның өкілі
Байланыс тұлғасының Т.А.Ә.:
Ұйымның атауы
Мекенжайы
Байланыс телефоны
Факс
Электронды поштаның адресі
5. Клиникалық зерттеу
Клиникалық зерттеудің атауы
Ұсынылған клиникалық зерттеулер/клиникалық зерттеулердің хаттамасының сәйкестендіру коды (демеуші берген) нұсқа (нөмірі) және күні
Зерттеуге қосылатын субъектілердің саны:
Қазақстанда: барлық зерттеу жүргізілетін елдерде:
Клиникалық зерттеуде қолданылатын, медициналық бұйымның жалпы саны:
Қазақстанда: барлық зерттеу жүргізілетін елдерде:
Егерде зерттеу үшін, көп медициналық бұйымдар болса медициналық бұйымның нөмірін және атауын көрсету:
Қабылдау күні: Аяқтау күні:
6. Зерттеуші үйлестіруші:
Көп орталықтандырылған клиникалық зерттеулердегі барлық зерттеу орталықтарының зерттеушілердің қызметін үйлестіруге жауапты зерттеуші
Зерттеуші үйлестірушінің Т.А.Ә.
Ұйымның атауы
Мекенжайы
Байланыс телефоны
Факс
Электронды поштаның адресі
7. Қазақстандағы жауапты зерттеуші
Клиникалық базасы, біртұтас зерттеуге арналған жауапты зерттеуші
Жауапты зерттеуші Т.А.Ә.
Ұйымның атауы
Мекенжайы
Байланыс телефоны
Факс
Электронды поштаның адресі
Қазақстандағы жауапты зерттеуші
Клиникалық базасы немесе көп орталықтандырылған зерттеулерге арналған зерттеуші-үйлестіруші
Зерттеуші-үйлестірушінің Т.А.Ә.
Ұйымның атауы
Мекенжайы
Байланыс телефоны
Факс
Электронды поштаның адресі
Егер зерттеу орталықтары көп болса өтінемін, мына бетті көшіріңіз
8. Қазақстаннан тыс зерттеу орталықтары
Осы зерттеулер өткізілген немесе уәкілетті органда тіркелген, талқылауға енгізілген басқа елдер туралы ақпарат.
Рұқсат алған елдер
Рұқсат алу қарастырылып жатқан елдер
Басқа да уәкілетті органдар көтерген және зерттеуге қосымша пікірлер немесе қарсылық бар ма?
Жоқ Иә
Өтінемін, егер болса, себебін көрсетуіңізді өтінемін
Берілген құжаттарда көрсетілген қажетті ақпараттардың сілтемелерінің тізімі
Зерттелетін медициналық бұйымдар
Медициналық бұйымдардың нысанының тағайындалуы оның ішіндегі көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
Құжат Бет
Медициналық бұйымдардың сипаттамасы, әрекет ету механизмі, құрамдас бөліктері мен материалдары, сондай - ақ өнімдерді мемлекеттік тіркеу үшін алдын ала бекітілгендерден ерекшеленетін кез келген конструкция ерекшеліктерін анықтау
Құжат Бет
Тәуекелдерді талдау және қауіп-қатерді бағалау нәтижесі, оның ішінде әлеуметті тәуекелдер және медициналық бұйымның күтілетін ауыр реакциялары.Клиникалық зерттеулер барысында анықталған жағымсыз реакциялар туралы хабарламалар
Құжат Бет
Компанияның шығарған медициналық бұйымдар мен кез келген ұқсас медициналық бұйымдардың сынақтарының қысқаша сипаттамасы, нарықта ұзақ мерзім болуы және қауіпсіздігі мен өнімділігіне шолу және шағымдарды қарау
Құжат Бет.
Алдыңғы клиникалық зерттеу нәтижелерінің қысқаша мазмұны.Барлық тиісті клиникалық зерттеулер аяқталды:ИәЖоқТергеуді неден бастауға болатындығын негіздеу
Құжат Бет.
Медициналық бұйымдардың әдейі пайдалануға арналған әдебиеттерінің қысқаша мазмұны және ғылыми негізделген әдістеменің нәтижелері
Құжат Бет.
Толық немесе ішінара қолданылатын тиісті стандарттардың жиынтығы және стандарттар қандай дәрежеде қолданылған
Құжат Бет.
Клиникалық зерттеудің дизайны
Қабылданатын, немесе қабылданбайтын мақсаттар, түпкілікті ұғымдармен нақты болжамдар, сондай - ақ тергеудің нәтижесіне қатысты критериелер
Құжат Бет.
Статистикалық өндеуді растау, соның ішінде іріктеу өлшемін таңдау, күтілетін тастау мөлшерлемері, пайдаланатын маңыздылық дәрежесі, оқу қабілеті және клиникалық маныздылығы, қауіпсіздік көрсеткіштерін бағалау, тіркеу және статистикалық өндеу әдістемелерінің мерзімі
Құжат Бет.
Зерттеу шеңберінде зерттеудің белгілі бір субъектісін бақылау кезеңі, соның ішінде зерттеуді тоқтатқан субъектілер үшін бақылау рәсімдері
Құжат Бет.
Сапаны бақылау және сапаны қамту
Басқару тәртібі және қолайсыз реакциялар туралы хабарлама, сондай - ақ жағымсыз оқиғалар болған жағдайда әрбір зерттеу субъектісіне қажет одан арғы қызмет
Құжат Бет.
Мониторинг жоспарының, оның ішінде мониторингтің жиелігі және бастапқы деректерді тексеру нәтижесінің сипаттамасы
Құжат Бет.
Ескерту: Өтінімде барлық нысандар туралы ақпарат болу керек, нормативтік талаптар нормативтік құжатында сипатталғандай медициналық бұйымды клиникалық зерттеуді жүргізуге аккредиттелген www.medіcaldevіces.dk/clіnіcalіnvestіgatіon сайтында қол жетімді. Егер барлық клиникалық зерттеулерге арналған мәндерді қарастыру үшін барлық нысандар үшін шектеулі сан бар болса, онда мұқабадағы әріп барлық объектілердің тізімін, сондай-ақ осындай кемшіліктердің жарамдылығын қамтуы тиіс.
Өтініш берушінің қолы (Демеуші)
Мен, төменде қол қоюшы, (демеушінің атынан растаймын):
клиникалық зерттеулерді өткізуге арналған материалдарда қамтылған ақпараттың сенімділігі мен толықтылығына;
бұл медициналық бұйым клиникалық зерттеу барысында зерттелуі тиіс қауіпсіздік пен тиімділіктің қасиеттері мен сипаттамаларын қоспағанда қолданылатын қауіпсіздік пен тиімділіктің талаптарына сәйкес келетініне кепілдік беремін.
Мен:
клиникалық зерттеу хаттамаларына, стандартты операциялық рәсімдерге, сондай – ақ Қазақстан Республикасының заңдамасының талаптарына сәйкес зерттеулер жүргізуге;
қолдану тәжірибесіне негізделген болуы мүмкін тәуекелдер мен күтілетін жанама реакциялар туралы ақпараттандыруға міндеттенемін.
Күні:
Қолы:
Т.А.Ә. баспа әріптерімен:
Дәрілік заттар мен медициналық
бұйымдарға клиникалық
зерттеулер, тірі организмнен тыс
(in vitro) диагностика үшін
медициналық бұйымдарға
клиникалық-зертханалық
сынаулар жүргізу қағидаларын
және клиникалық базаларға
және "Фармакологиялық және
дәрілік заттарды, медициналық
бұйымдарды клиникалық
зерттеуді және (немесе)
сынауды жүргізуге рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметке қойылатын
талаптарды бекіту туралы
8-қосымша
Нысан
Медициналық бұйымдарға техникалық файл (іn vіtro диагностикасы үшін медициналық бұйымдардан басқа)
І. Медициналық бұйымдардың жалпы сипаттамасы
1. Техникалық файлда медициналық бұйымдарды сипаттайтын келесі мәліметтер болуы керек:
а) медициналық бұйымдардың атауы;
б) медициналық бұйымдардың жалпы сипаттамасы мен мақсаты;
в) медициналық бұйымның мүмкіндік беретінін анықтау, оның ішінде үлгі нөмірін қоса алғандағы ақпарат;
г) медициналық бұйымның номенклатурасына сәйкес медициналық бұйымдардың түрі;
д) арнаулы пайдаланушылар туралы тағайындалған;
е) медициналық бұйымдардың жұмыс істеу принциптері;
ж) медициналық бұйымдарды жіктеу ережелеріне сәйкес қауіпті қатерден тәуелді қатер класы және қолданылатын жіктеу ережелері;
з) медициналық құрылғының қасиеттері мен сипаттамаларын түсіндіру;
и) медициналық бұйымдардың ықтимал нұсқауларының сипаттамасы және тізбесі;
к) медициналық бұйымдардың негізгі бөліктерін (компоненттерін) көрсету және түсіну үшін жеткілікті диаграммаларды, фотосуреттерді, суреттерді және сызбаларды түсіну үшін түсіндірме жазбаларды қосатын негізгі элементтердің жалпы сипаттамасы;
л) адам денесімен тікелей немесе жанама байланысқа түсетін материалдарың сипаттамасы.
ІІ. Медициналық бұйымдардың қолданылуы
2. Техникалық құжат медициналық бұйымдардың жұмыс істеуінің негізгі сипаттамаларының, өлшемдерінің және нұсқаларының, медициналық бұйымдардың техникалық құжаттамасында және басқа да материалдарда бар нұсқалары мен керек жарақтары, соңғы пайдаланушыға қол жетімді, сондай ақ өндіруші пайдаланатын стандарттар тізімі.
ІІІ. Медициналық бұйымдардың ұқсас және алдыңғы модификациясына сілтеме
3. Медициналық бұйымдардың сәйкестігін растау үшін ұқсас немесе алдынғы модификациялары туралы ақпаратты пайдаланған жағдайда медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен тиімділігіне қойылатын жалпы талаптарды сақтау, оларға арналған таңбалау және оларды пайдалану құжаттамасына қойылатын талаптар (бұдан әрі – жалпы талаптар), техникалық құжат қысқаша сипаттаманы қамтуы тиіс:
а) медициналық бұйымдардың бұрынғы өзгерістері (егер бар болса);
б) халықаралық нарықта айналымдағы медициналық бұйымдардың ұқсас модификациясы.
ІV. Қосымша ақпарат
4. Техникалық файлда болуы тиіс:
а) медициналық бұйымдарды таңбалау туралы деректер және оларды орау (таңбалау жобалау);
б) медициналық бұйымдарды пайдалану жөніндегі нұсқаулық (операциялық құжаттар).
V. Медициналық бұйымдарды жобалау және дамыту.

2. Медицинское изделие
Вид изделия
Марка
Название медицинского изделия
Модель
Класс безопасности (выбрать нужный) (I низкий риск; IIA средне-низкий
риск; IIB средне - высокий риск; III высокий риск; AIMD высокий риск (Active Implantable Medical Devices – активные имплантируемые медицинские изделия)/
Стерильные медицинские изделия
Да Нет
CE-маркировка медицинского изделия
Да Нет
Уполномоченный орган соответствующий
3. Производитель
Производитель физическое или юридическое лицо, ответственный за проектирование, изготовление, упаковку и маркировку медицинского изделия, прежде чем он будет помещен на рынок по торговому названию, независимо от того, операции осуществляются физическим лицом или от его имени третьей стороной.
Официальный представитель спонсора: организация
Ф.И.О. (при его наличии) контактного лица:
Наименование организации
Адрес
Контактный телефон
Факс
Адрес электронной почты
4. Контрактная исследовательская организация (соответствующая)
Наименование организации
Ф.И.О. (при его наличии) контактного лица:
Адрес
Контактный телефон
Факс
Адрес электронной почты
5. Клиническое исследование
Название клинического исследования
Клиническое исследование: Идентификационный код протокола клинического исследования (присвоенный спонсором) версия (номер) и дата
Количество субъектов, которые будут включены в исследование: в Республике Казахстан: во всех странах, где проводится исследование:
Общее количество медицинских изделий, которые будут использоваться в клиническом исследовании: в Республике Казахстан: во всех странах, где проводится исследование:
Если исследуется более чем одно медицинское изделие, то указать номер и название медицинского изделия:
Дата принятия:
Дата окончания:
6. Исследователь-координатор:
Исследователь, отвечающий за координацию деятельности исследователей всех исследовательских центров, участвующих в многоцентровом клиническом исследовании.
Ф.И.О. (при его наличии) исследователя-координатора
Наименование организации
Адрес
Контактный телефон
Факс
Адрес электронной почты
7. Ответственный исследователь в Республике Казахстан
Клиническая база, ответственный исследователь для одноцентрового исследования
Ф.И.О. (при его наличии) ответственного исследователя
Наименование организации
Адрес
Контактный телефон
Факс
Адрес электронной почты
Ответственный исследователь в Республике Казахстан
Клиническая база, или исследователь-координатор для мультицентрового исследования
Ф.И.О. (при его наличии) исследователя-координатора
Наименование организации
Адрес
Контактный телефон
Факс
Адрес электронной почты
8. Исследовательские центры за пределами Республики Казахстан
Информация о странах, где это исследование проводилось: или будет зарегистрировано уполномоченным органом, включенные для обсуждения
Страны, где получено разрешение
Страны, где разрешение на рассмотрении
Есть возражения, или дополнительные комментарии, к исследованию, которые были подняты уполномоченными органами других стран
Да Нет
Если да, пожалуйста, укажите, где и причины
Перечень ссылок необходимой информации предусмотренных в поданной документации
Исследуемое медицинское изделие
Целевое назначение медицинского изделия, в том числе показаний и противопоказаний
Документ Стр.
Характеристика медицинского изделия, механизм действия, составные части и материалы, также идентификация каких-либо функции конструкции, которые отличаются от ранее утвержденных при государственной регистрации продукции
Документ Стр.
Результат анализа рисков и оценки рисков, в том числе потенциальных рисков и ожидаемых серьезных побочных реакциях медицинского изделия. Сообщения о выявленных в ходе клинического исследования побочных реакциях
Документ Стр.
Краткое изложение испытаний медицинского изделия и любых аналогичных медицинских изделий произведенных компанией, включая период длительного времени на рынке и обзор безопасности и производительности и рассмотрения претензии
Документ Стр.
Резюме результатов предшествующих доклинических исследований. Были все соответствующие доклинические испытания завершены: Да ?Нет ?Предоставить обоснование, почему требуется начать расследование.
Документ Стр.
Резюме литературы и результаты научно обоснованной методологии предполагаемого использования медицинского изделия
Документ Стр.
Резюме соответствующих стандартов, применяемых в полном объеме или в частности, и в какой степени стандарты были применены
Документ Стр.
Дизайн клинического исследования
Цель, конечные точки и конкретные гипотезы, которые будут приняты или отклонены, а также прошел/ не прошел критерии, которые применяют к результатам расследования
Документ Стр.
Подтверждение для статистического обработки, в том числе выбора размера выборки, ожидаемых темпы отсева, уровня значимости, который будет использоваться, мощность исследования, а также клиническое значение. Методы и сроки оценки, регистрации и статистической обработки показателей безопасности
Документ Стр.
Период наблюдения конкретного субъекта исследования, в рамках исследования, включая процедуры наблюдения для субъектов, которые прекратили исследование
Документ Стр.
Контроль качества и обеспечение качества
Порядок управления и сообщения о побочных реакциях, а также последующей деятельности, необходимой для каждого субъекта исследования в случае неблагоприятных событий.
Документ Стр.
Описание плана мониторинга, в том числе частоты мониторинга и степени проверки исходных данных.
Документ Стр.
Примечание: Заявка содержит информацию в отношении всех объектов, аккредитованных на проведение клинического исследования медицинского изделия, как описано в руководящем документе "Нормативные требования", доступные на сайте www.medicaldevices.dk:clinicalinvestigation. Если ограниченное число в отношении всех объектов в распоряжении считать значения для конкретного клинического исследования, сопроводительное письмо содержит список в отношении всех объектов, а также обоснованности таких упущений.
Подпись Заявителя (Спонсора) Я, нижеподписавшийся, данным подтверждаю (подтверждаю от лица спонсора), что:
Гарантирую:
достоверность и полноту информации, содержащейся в предоставленных материалах на проведение клинических исследований;
данное медицинское изделие удовлетворяет применимым требованиям безопасности и эффективности, за исключением свойств и характеристик безопасности и эффективности, которые исследуются в ходе клинических исследований;
Обязуюсь:
проводить исследования в соответствии с протоколом клинического исследования, стандартными операционными процедурами, а также требованиями законодательства Республики Казахстан;
информировать о возможных рисках и ожидаемых побочных реакциях, базирующихся на существующем опыте применения.
Дата:
Подпись:
Фамилия. Инициалы. Отчество. печатными буквами:
Приложение 8 к Правилам
проведения клинических
исследований лекарственных
средств и медицинских изделий,
клинико-лабораторных
испытаний медицинских изделий для диагностики вне
живого организма (in vitro) и требования к клиническим базам
и оказания государственной
услуги "Выдача разрешения на
проведение клинического
исследования и (или) испытания
фармакологических и лекарственных средств,
медицинских изделий"
Форма
Технический файл на медицинское изделие (кроме медицинского изделия для диагностики in vitro)
I. Общее описание медицинского изделия
1. Технический файл содержит следующую информацию с описанием медицинского изделия:
а) наименование медицинского изделия;
б) общее описание и назначение медицинского изделия;
в) информация, позволяющая идентифицировать медицинское изделие, в том числе его модификацию;
г) вид медицинского изделия в соответствии с номенклатурой медицинских изделий;
д) предназначенные пользователи;
е) принципы действия медицинского изделия;
ж) класс потенциального риска применения и применимые классификационные правила в соответствии с правилами классификации изделия медицинского изделия в зависимости от потенциального риска применения;
з) объяснение свойств и характеристик медицинского изделия;
и) описание и (или) перечень возможных модификаций рассматриваемого медицинского изделия;
к) общее описание основных функциональных элементов (диаграммы, фотографии и рисунки, демонстрирующие основные части (компоненты) медицинского изделия, включающие в себя поясняющие надписи к диаграммам, фотографиям и рисункам);
л) описание материалов, вступающих в непосредственный или опосредованный контакт с телом человека.
II. Описание медицинского изделия
2. Технический файл содержит перечень основных характеристик, размеров и указаний по эксплуатации медицинского изделия, его исполнений и принадлежностей, которые имеются в технической документации медицинского изделия и других материалах, доступных конечному пользователю, а также перечень применяемых производителем стандартов.
III. Ссылка на подобные и предыдущие модификации медицинского изделия
3. В случае использования информации о подобных или предыдущих модификациях медицинского изделия для доказательства соответствия общим требованиям безопасности и эффективности медицинских изделий, требованиям к их маркировке и эксплуатационной документации на них, (далее – общие требования), технический файл содержит краткое описание:
а) предыдущих модификаций рассматриваемого медицинского изделия (при наличии);
б) подобных модификаций медицинского изделия, находящихся в обращении на международных рынках.
IV. Сопроводительная информация
4. Технический файл содержит:
а) данные о маркировке медицинского изделия и его упаковки (проекты маркировки);
б) инструкцию по применению (эксплуатационную документацию) медицинского изделия.
V. Проектирование и разработка медицинского изделия.

4.-6. Реакция басталған күн
8.-12. Барлық сәйкес жағымсыз реакцияларды тексеріңіз-емделуші өлімі-өміріне қауіп төніаурухана орналастыру немесе мерзімін ұзарту-еңбекке қабілеттілігін жоғалту / мүгедектілік-туа біткен құбылыс-басқа да медицина тұрғысынан алынған жағдай
күні
айы
жылы
күні
айы
жылы
7.+13 Реакция сипаттамасы (мәліметтерді қоса алғандағы зертханалық және құралдық зерттеу)
ІІ. Күдікті препарат туралы ақпарат
14. Күдікті дәрілік зат (халықаралық патентелмеген атауларды қосқанда)
20. Препаратты тоқтатқаннан соң реакция жойылды ма:иә жоққолдануға болмайды
15. Тәуліктік мерзімі
16. Енгізу жолы
21. Препаратты қайта қолданғаннда оқиға қайталанды ма:
иә
жоқ
қолдануға болмайды
17.Тағайындауға көрсетілім
18.Терапия күні (бастап/дейін)
19. Терапия ұзақтығы
ІІІ. Ілеспелі дәрілік терапия және анамнез
22. Ілеспелі дәрілік терапия және енгізу күні (болғызбаудан басқа, жағымсыз реакцияны емдеу үшін қолданылған)
23. Басқа да маңызды ақпарат ілеспелі аурулар:
ІV. Өндіруші
бастапқы репортер
Дәрілік заттар мен медициналық
бұйымдарға клиникалық
зерттеулер, тірі организмнен тыс
(in vitro) диагностика үшін
медициналық бұйымдарға
клиникалық-зертханалық
сынаулар жүргізу қағидаларын
және клиникалық базаларға
және "Фармакологиялық және
дәрілік заттарды, медициналық
бұйымдарды клиникалық
зерттеуді және (немесе)
сынауды жүргізуге рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметке қойылатын
талаптарды бекіту туралы
13-қосымша
Нысан
Медициналық бұйымдарды қолданумен байланысты жағымсыз жағдайлар (инцидент) туралы хабарлама
1.
а) демеуші атауы
б) мекенжайы
в) байланыс телефоны, факс
2.
а) медициналық бағыттағы бұйым атауы
б) үлгісі
г) сериялық нөмірі
д) партия нөмірі немесе сериялары
е) тіркеу куәлігінің нөмірі
3.
а) өндіруші атауы
б) мекенжайы (ақпарат болған жағдайда)
4.
а) жабдықтаушы атауы (ақпарат болған жағдайда)
б) байланыс (мекенжайы, телефон)
5. Медициналық бұйымның өндірілген күні (күні/айы/жылы)
6. Сақталу мерзімінің аяқталу күні (күні/айы/жылы) (ақпарат болған жағдайда)
7. Өндірушімен бекітілген кепілді мерзімі мен пайдалану мерзімінің аяқталу күні (күні/айы/жылы) (ақпарат болған жағдайда)
8. Нақты және (немесе) күтпеген жанама реакциялар, жанама құбылыс, кемшілік, ақаулық немесе үйлесімсіздік анықталған күн (күні/айы/жылы)
9. Медициналық бұйымдарды қолданумен байланысты жағымсыз жағдайлар (инцидент) категориялары (қажеттіні белгілеу):
медициналық бұйымдар бойынша құрал немесе, қолдану бойынша нұсқалар, сынақ бағдарламаларында көрсетілмеген нақты және (немесе) күтпеген жағымсыз жағдай
медициналық бұйымдарды қолданудағы келеңсіз жағдай
медициналық бұйымдар арасындағы әрекет ету ерекшеліктері
медициналық бұйымдардың тиісті емес сапасы
медициналық бұйымдарды қолдануда және пайдалау кезінде медицина қызметкерлері мен халық денсаулығы және өміріне қауіп төндіретін жағдайлар
басқа жағымсыз оқиғалар (инцидент)
10. Жағымсыз оқиға (инцидент) болдырмау бойынша медициналық ұйым немесе қолданушымен қабылданғанн шаралар
11. Келтірілген зиян
12. Ескерту
Аталған хабарламадағы мәліметтердің дұрысытығна кепілдік беремін.
Қосымша:жағымсыз жағдайлар туралы куә болатын құжаттар көшірмелері, ___ б. 1 дана.
Хабарламаны жіберетін тұлға:
__________________             ________             __________________________
(лауазымы) (қолы)             (аты-жөні, тегі)             М.О. (болған жағдайда)
"__" ___________ 20__ ж.
Дәрілік заттар мен медициналық
бұйымдарға клиникалық
зерттеулер, тірі организмнен тыс
(in vitro) диагностика үшін
медициналық бұйымдарға
клиникалық-зертханалық
сынаулар жүргізу қағидаларын
және клиникалық базаларға
және "Фармакологиялық және
дәрілік заттарды, медициналық
бұйымдарды клиникалық
зерттеуді және (немесе)
сынауды жүргізуге рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметке қойылатын
талаптарды бекіту туралы
14-қосымша
Нысан
Медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу туралы есеп
БЕКІТЕМІН
____________________________
(медициналық ұйымның
басшысы, тегі,аты, жөні, қолы
(зерттеуші-координатор, тегі,
аты, жөні, көп
орталықтандырылған зертелер
жағдайында – қолы)
ЕСЕП медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеу туралы
_______________________________________
(медициналық бұйымның атауы)
20__ жылғы "___" ____________ № ____

4.-6. Дата начала реакции
8.-12. Проверьте все соответствующие неблагоприятные реакции
- Смерть пациента
- Угроза для жизни
- Госпитализации или продление ее сроков
- Стойкая утрата трудоспособности :инвалидность
-Врожденная аномалия
-Иное с медицинской точки зрения важное событие
День
Месяц
Год
День
Месяц
Год
7.+13 описание реакций (-ый) (включая данные лабораторных и инструментальных исследований)
II. Информация о подозреваемом препарате
14. Подозреваемый препарат(ы) (включая международное непатентованное наименование).
20. Исчезла ли реакция после отмены препарата: да нет не применимо
15. Суточная доза
16. Путь введения
21. Повторились ли события после повторного применения препарата:
да
нет
без ответа
17. показания к назначению
18. даты терапии (с/по)
19. Продолжительность терапии
III. Сопутствующая лекарственная терапия и анамнез
22. Сопутствующие препараты и даты введения (за исключением тех, которые применяли для лечения нежелательной реакции)
23. Другая значимая информация Сопутствующие заболевания:
IV. Производитель
Первоначальный репортер
Приложение 13 к Правилам
проведения клинических
исследований лекарственных
средств и медицинских изделий,
клинико-лабораторных
испытаний медицинских изделий для диагностики вне
живого организма (in vitro) и требования к клиническим базам
и оказания государственной
услуги "Выдача разрешения на
проведение клинического
исследования и (или) испытания
фармакологических и лекарственных средств,
медицинских изделий"
Форма
Извещение о неблагоприятном событии, связанном с применением медицинского изделия
1.
а) наименование спонсора
б) адрес
в) контактный телефон, факс
2.
а) наименование медицинского изделия
б) модель
г) серийный номер
д) номер партии или серии
е) номер регистрационного удостоверения
3.
а) наименование производителя
б) адрес (при наличии информации)
4.
а) наименование поставщика (при наличии информации)
б) контакты (адрес, телефон)
5.
Дата производства медицинского изделия (день/месяц/год)
6.
Дата окончания срока годности (день/месяц/год) (при наличии информации)
7.
Дата окончания гарантийного срока и срока эксплуатации, установленного производителем (день/месяц/год) (при наличии информации)
8.
Дата выявления серьезных и (или) непредвиденных побочных реакций, побочных явлений, недостатков, неисправностей или несоответствий (день/месяц/год)
9.
Категория неблагоприятного события, связанного с применением медицинского изделия (выбрать нужное):
серьезная и (или) непредвиденная побочная реакция, не указанная в протоколе испытания, инструкции по применению, или руководстве по эксплуатации медицинского изделия
побочное явление при применении медицинского изделия
особенности взаимодействия медицинского изделия между собой
ненадлежащее качество медицинского изделия обстоятельства, создающие угрозу жизни и здоровью населения и медицинских работников при применении и эксплуатации медицинского изделия
другие случаи неблагоприятного события
10.
Принятые пользователем или медицинской организацией меры по устранению неблагоприятного события
11.
Причиненный вред
12.
Примечание
Гарантирую достоверность сведений, содержащихся в настоящем извещении.
Приложение: копии документов, свидетельствующих о неблагоприятном событии, на ___ л. в 1 экз.
Лицо, направляющее извещение:
_____________________ _____________ __________________________________________
(должность).             (подпись)             (инициалы, фамилия)
М.П.                                           (при его наличии)
"__" ___________20__г.
Приложение 14 к Правилам
проведения клинических
исследований лекарственных
средств и медицинских изделий,
клинико-лабораторных
испытаний медицинских изделий для диагностики вне
живого организма (in vitro) и требования к клиническим базам
и оказания государственной
услуги "Выдача разрешения на
проведение клинического
исследования и (или) испытания
фармакологических и лекарственных средств,
медицинских изделий"
Форма
Отчет о клиническом исследовании медицинского изделия
УТВЕРЖДАЮ
_________________________
(руководитель медицинской
организации, фамилия, имя,
отчество, подпись (координатор-исследователь, фамилия, имя,
отчество, подпись – в случае
многоцентровых испытаний))
ОТЧЕТ
о клиническом исследовании медицинского изделия
___________________________________________________________________
(наименование медицинского изделия)
№ ____ от "___" ________ 20__ г.

1. Құрылды ____________________________________________________
(медициналық ұйымның атауы және мекенжайы)
2.Клиникалық зертеуді жургізуге құзыреті __________________________
3. Клиникалық зерттеуді жургізуге рұқсаты __________________________
4. Клиникалық зерттеуді жургізудің уақыты _________________________
5. Өндірушінің атауы және мекенжайы _____________________________
6. Медициналық бұйымдарды өндіру орнының мекенжайы (өндірістік алаң)
______________________________________________________________
7. Өндірушінің уәкілетті өкілінің атауы және мекенжайы ______________
8. Зерттеушілер туралы мәліметтер ________________________________
(тегі, аты, жөні (болған жағдайда), жұмыс орны, лауазымы, ғылыми санаты
(болған жағдайда))
9. Зерттелетін медициналық бұйымдар, клиникалық зерттеулер нәжелеріне тарайтын
орындаулар, конфигуциялар және қатынастылық тізбесімен бірге сәйкестендіру және
сипаттамасы __________________________________
10. Медициналық бұйымдардың тағайындалуы _____________________
11. Қолданудың ықтимал қауіпіне байланысты класстар _______________
12. Медициналық бұйымдардың номенклатурасына сәйкес код түрі ____
13. Клиникалық зерттеулердің мақсаттары және болжамдары _________
14. Соңғы нүктелердің сипаттамасымен бірге клиникалық зерттеудің схемасы
___________________________________________________________________
15. Клиникалық зерттеулер субъектілерінің саны (көп орталықтандырылған сынақтар
(зерттеулер) жағдайда) әр медициналық ұйымдардың клиникалық сынақтар
(зерттеулер) саны) __________________________________________
16. Зерттелетін медициналық бұйымдар даналардың саны _____________
17. Клиникалық зерттеулер жүргізілген медициналық ұйымдар
(көп орталықтандырылған зерттеулер үшін)
_______________________________________________________________
18. Статистикалық жасалған клиникалық зерттеулер мәліметтері _______
19. Клиникалық зерттеу нәтижесінің бағасы _________________________
20. Клиникалық зерттеулер нәтижесі бойынша қорытындылары ________
Медициналық ұйым басшыларының қолтаңбалары (көп орталықтандырылған зерттеу
жағдайында): ______________________________________________________
(тегі, аты, жөні (болған жағдайда), жұмыс орны, лауазымы)
Зерттеушілердің қолтаңбалары: _____________________________________
(тегі, аты, жөні (болған жағдайда), жұмыс орны, лауазымы)
Қоса берілетін құжаттардың тізімі:

1. Составлен _______________________________________________________
(наименование и адрес медицинской организации)
2. Полномочия на проведение клинического исследования ____________
3. Разрешение на проведение клинического исследования _____________
4. Период проведения клинического исследования ___________________
5. Наименование и адрес производителя ____________________________
6. Адрес места производства медицинского изделия (производственной площадки)
______________________________________________________________________
7. Наименование и адрес уполномоченного представителя производителя
(для производителей третьих стран) _______________________________________
8. Данные об исследователях _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии),
______________________________________________________________________
место работы, должность, научная степень (при наличии))
9. Идентификация и описание исследуемого медицинского изделия, включая
перечень исполнений, конфигураций и принадлежностей, на которые распространяются
результаты клинического исследования _____________________________________
10. Назначение медицинского изделия _________________________________
11. Класс в зависимости от потенциального риска применения ____________
12. Код вида в соответствии с номенклатурой медицинского изделия
________________________________________________________________________
13. Цели и гипотезы клинического исследования _________________________
14. Схема клинического исследования, включая описание конечных точек
_________________________________________________________________________
15. Количество субъектов клинического исследования (в случае многоцентровых
испытаний (исследований) количество субъектов клинического испытания (исследования) в
каждой медицинской организации) ___________________________________________
16. Количество экземпляров исследуемого медицинского изделия
_________________________________________________________________________
17. Медицинские организации, в которых проводилось клиническое исследование
(для многоцентровых исследований) __________________________________________
18. Статистически обработанные данные клинического исследования
_________________________________________________________________________
19. Оценка результатов клинического исследования ______________________
20. Выводы по результатам клинического исследования ___________________
многоцентровых исследований):______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), место работы, должность)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), место работы, должность)
Подписи исследователей:
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), место работы, должность)
Перечень прилагаемых документов:

1) клиникалық зерттеудің бағдарламасы;
2) клиникалық зерттеудің бастапқы мәліметтері.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 11 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-248/2020 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылды деп тануға жататын кейбір бұйрықтарының тізімі
1. "Іn vіtro диагностикасы үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер, клиникалық зерттеулер, медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынаулар жүргізу қағидаларын, сондай-ақ клиникаға дейінгі және клиникалық базаларға" қойылатын талаптарды және "Фармакологиялық және дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды клиникалық зерттеуді және (немесе) сынауды жүргізуге рұқсат беру" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 2 сәуірдегі № 142 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 16768 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы эталондық бақылау банкінде жинағында 2018 жылғы 3 мамырда жарияланған);
2. "Іn vіtro диагностикасы үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер, клиникалық зерттеулер, медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынаулар жүргізу қағидаларын, сондай-ақ клиникаға дейінгі және клиникалық базаларға" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № ҚР ДСМ-96 бұйрығы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 2 сәуірдегі № 142 бұйрығына өзгерістер енгізу (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 18897 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 11 шілдеде жарияланған);
3. "Іn vіtro диагностикасы үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулер, клиникалық зерттеулер, медициналық бұйымдарға клиникалық-зертханалық сынаулар жүргізу қағидаларын, сондай-ақ клиникаға дейінгі және клиникалық базаларға" қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 1 маусымдағы № ҚР ДСМ-60/2020 бұйрығы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 2 сәуірдегі № 142 бұйрығына өзгерістер енгізу Қазақстан Республикасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 20808 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 8 маусымында жарияланған).

1) программа клинического исследования;
2) первичные данные клинического исследования.
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-248/2020
Перечень некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, подлежащих признанию утратившими силу
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 апреля 2018 года № 142 "Об утверждении Правил проведения доклинических (неклинических) исследований, клинических исследований, клинико-лабораторных испытаний медицинских изделий для диагностики in vitro, а также требований к доклиническим и клиническим базам" и оказания государственной услуги "Выдача разрешения на проведение клинического исследования и (или) испытания фармакологических и лекарственных средств, медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №16768, опубликован 3 мая 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № ҚР ДСМ-96 "О внесении изменений в Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 апреля 2018 года № 142 "Об утверждении Правил проведения доклинических (неклинических) исследований, клинических исследований, клинико-лабораторных испытаний медицинских изделий для диагностики in vitro, а также требований к доклиническим и клиническим базам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18897, опубликован 11июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 июня 2020 года № ҚР ДСМ-60/2020 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 апреля 2018 года № 142 "Об утверждении Правил проведения доклинических (неклинических) исследований, клинических исследований, клинико-лабораторных испытаний медицинских изделий для диагностики in vitro, а также требований к доклиническим и клиническим базам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20808, опубликован 8 июня 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).