Медициналық білім беру және ғылым саласындағы стратегиялық әріптестікті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-263/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 21811 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 220-бабының 5-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес медициналық білім беру және ғылым саласындағы стратегиялық әріптестікті жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. "Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарының стратегиялық әріптестерін тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 15 сәуірдегі № ҚР ДСМ-35 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18529 болып тіркелген, 2019 жылғы 18 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
"____"________________2020 жыл
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-263/2020 Бұйрыққа
қосымша
Медициналық білім беру және ғылым саласындағы стратегиялық әріптестікті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Медициналық білім беру және ғылым саласындағы стратегиялық әріптестікті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 220-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және медициналық білім беру және ғылым саласындағы стратегиялық әріптестікті жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил осуществления стратегического партнерства в сфере медицинского образования и науки
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-263/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2020 года № 21811
В целях реализации пункта 5 статьи 220 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить правила осуществления стратегического партнерства в сфере медицинского образования и науки согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-35 "Об утверждении Правил привлечения стратегических партнеров научными организациями и организациями образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №18529, опубликован 18 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
СОГЛАСОВАН
Министр образования и науки
Республики Казахстан
"____"________________2020 год
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-263/2020
Об утверждении правил осуществления стратегического партнерства в сфере медицинского образования и науки
Глава 1. Общие положения
1. Правила осуществления стратегического партнерства в сфере медицинского образования и науки (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 220 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок осуществления стратегического партнерства в сфере медицинского образования и науки.

2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдары мен білім беру ұйымдары орнықты дамудың стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу шеңберінде шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен және (немесе) білім беру, ғылыми, клиникалық қызмет саласындағы медициналық ұйымдармен шарт жасасады.
3. Медициналық білім беру және ғылым саласындағы стратегиялық әріптестік - шарт негізінде білім беру, ғылым және клиникалық практиканың халықаралық стандарттарын енгізу және бейімдеу үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдары мен шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары мен медициналық білім беру және ғылым саласындағы медициналық ұйымдар (бұдан әрі-әріптес ұйымдар) арасындағы орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді ынтымақтастық нысаны.
4. Стратегиялық әріптестіктің негізгі бағыттары:
1) денсаулық сақтау кадрларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелері бойынша әріптес ұйымдардың қызметін жетілдіру;
2) әріптес ұйымдардың ғылыми әлеуетін дамыту;
3) медициналық қызметтер көрсету мәселелері бойынша әріптес ұйымдардың қызметін жетілдіру болып табылады.
2 тарау. Стратегиялық әріптестікті жүзеге асыру тәртібі
5. Стратегиялық әріптестікті жүзеге асыру тәртібі: әлеуетті әріптестерді іріктеуді, келісімшарт жасасуды, жұмыс тобын құруды және стратегиялық әріптестік индикаторларын айқындауды, стратегиялық әріптестікті дамыту жөніндегі іс-шараларды жоспарлау мен іске асыруды, есептерді дайындау мен ұсынуды қамтиды.
6. Әлеуетті стратегиялық әріптестерді іріктеу мынандай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) университеттердің және (немесе) ғылыми ұйымдардың танылған халықаралық рейтингтеріне кіру;
2) әріптес ұйымдардың медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру салаларындағы жетістіктерінің болуы;
3) серіктестің алдына қойылған міндеттерді іске асыруды қамтамасыз етуге қабілетті білікті персоналдың болуы.
7. Әріптес ұйымдар ынтымақтастық туралы шарт жасасады, онда ынтымақтастықтың нысандары мен басым бағыттары көрсетіледі.
8. Ғылыми ұйымның не Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының бірінші басшысының бұйрығымен, ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адам жауапты адамды тағайындайды және стратегиялық әріптестікті іске асыру жөніндегі жұмыс тобы құрылады.
9. Стратегиялық әріптестік индикаторларын нәтижелілік көрсеткіштері ретінде айқындауды әріптес ұйымдар ынтымақтастықтың таңдап алынған басым бағыттарына сәйкес жүзеге асырады.

2. Научные организации и организации образования в области здравоохранения Республики Казахстан в рамках достижения стратегических целей устойчивого развития заключают договоры с зарубежными организации высшего и (или) послевузовского образования и (или) медицинскими организациями в сфере образовательной, научной, клинической деятельности.
3. Стратегическое партнерство в сфере медицинского образования и науки – форма среднесрочного или долгосрочного сотрудничества между научными организациями и организациями образования в области здравоохранения, и зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, и медицинскими организациями в сфере медицинского образования и науки (далее - организации-партнеры) для внедрения и адаптации международных стандартов образования, науки и клинической практики на основе договора.
4. Основные направления стратегического партнерства:
1) совершенствование деятельности организаций-партнеров по вопросам подготовки и повышения квалификации кадров здравоохранения;
2) развитие научного потенциала организаций-партнеров;
3) совершенствование деятельности организаций-партнеров по вопросам оказания медицинских услуг.
Глава 2. Порядок осуществления стратегического партнерства
5. Порядок осуществления стратегического партнерства включает в себя: отбор потенциальных партнеров, заключение договора, создание рабочей группы и определение индикаторов стратегического партнерства, планирование и реализацию мероприятий по развитию стратегического партнерства, подготовка и предоставление отчетов.
6. Отбор потенциальных стратегических партнеров осуществляется по следующим критериям:
1) вхождение в признанные международные рейтинги университетов и (или) научных организаций;
2) наличие достижений организаций-партнеров в сферах медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования;
3) наличие квалифицированного персонала, способного обеспечить реализацию поставленных задач перед партнером.
7. Организации-партнеры заключают договор о сотрудничестве, в котором указывают формы и приоритетные направления сотрудничества.
8. Приказом первого руководителя научной организации либо организации образования в области здравоохранения, в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности, назначается ответственное лицо и создается рабочая группа по реализации стратегического партнерства.
9. Определение индикаторов стратегического партнерства в качестве показателей результативности осуществляется организациями-партнерами в соответствии с выбранными приоритетными направлениями сотрудничества.

10. Медициналық кадрлар мен ғылыми қызметкерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру саласындағы стратегиялық әріптестікті дамыту жөніндегі іс-шараларды, стратегиялық әріптестікті іске асыру жөніндегі қажетті құжаттарды жинау мен ресімдеуді бақылауды қоса алғанда, бірлескен оқу-әдістемелік және ғылыми-зерттеу бағдарламаларын жоспарлау және іске асыру.
11. Есептерді дайындау және ұсыну есепті кезеңдегі стратегиялық әріптестіктің мәліметтерін қорыту және нәтижелерін талдау және оларды медициналық білім және ғылым саласындағы уәкілетті органға уақтылы ұсыну арқылы жүзеге асырылады.

10. Планирование и реализация мероприятий по развитию стратегического партнерства в области подготовки и повышения квалификации медицинских кадров и научных работников, совместных учебно-методических и научно-исследовательских программ, включая контроль за сбором и оформлением необходимых документов по реализации стратегического партнерства.
11. Подготовка и предоставление отчетов осуществляется путем обобщения сведений и анализа результатов стратегического партнерства за отчетный период и их своевременное представление в уполномоченный орган в области медицинского образования и науки.