Қазақстан Республикасының аумағына шетелден инфекциялық аурулардың әкеліну және (немесе) инфекциялық аурулар жағдайларының пайда болу тәуекелдерін айқындау өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-317/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 24 желтоқсанда № 21893 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 104-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына шетелден инфекциялық аурулардың әкеліну және (немесе) инфекциялық аурулар жағдайларының пайда болу тәуекелдерін айқындау өлшемшарттары белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 23 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-317/2020 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының аумағына шетелден инфекциялық аурулардың әкеліну және (немесе) инфекциялық аурулар жағдайларының пайда болу тәуекелдерін айқындау өлшемшарттары
1. Қазақстан Республикасының аумағына шетелден инфекциялық аурулардың әкеліну және (немесе) инфекциялық аурулар жағдайларының пайда болу тәуекелдерін айқындау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 104-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Өлшемшарттар Кодекстің 104-бабының 5-тармағына сәйкес тізбесін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган белгілейтін пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық ауруларға қатысты айқындалады.

Об утверждении критериев определения рисков завоза инфекционных заболеваний из-за рубежа на территорию Республики Казахстан и (или) возникновения случаев инфекционных заболеваний
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-317/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2020 года № 21893.
В соответствии с пунктом 6 статьи 104 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить критерии определения рисков завоза инфекционных заболеваний из-за рубежа на территорию Республики Казахстан и (или) возникновения случаев инфекционных заболеваний согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-317/2020
Критерии определения рисков завоза инфекционных заболеваний из-за рубежа на территорию Республики Казахстан и (или) возникновения случаев инфекционных заболеваний
1. Критерии определения рисков завоза инфекционных заболеваний из-за рубежа на территорию Республики Казахстан и (или) возникновения случаев инфекционных заболеваний (далее – Критерии), разработаны согласно пункту 6 статьи 104 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
2. Критерии определяются в отношении инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин, перечень которых устанавливается государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения согласно пункту 5 статьи 104 Кодекса.

3. Қазақстан Республикасының аумағына шетелден инфекциялық аурулардың әкеліну және (немесе) инфекциялық аурулар жағдайларының пайда болу тәуекелі мынадай өлшемшарттар бойынша айқындалады:
1) ерекше профилактика және емдеу құралдарының стандартты тиімді шаралары болмаған жағдайда ауыр (және/немесе сипатты емес) клиникалық көріністері бар жаппай инфекциялық аурулардың (эпидемияның, пандемияның) әлемде тіркелуі;
2) инфекциялық ауруда контагиоздылықтың (жұқпалылықтың) жоғары дәрежесінің, адамнан адамға ауа-тамшы, қарым-қатынас-тұрмыстық және тағамдық жолмен берілу қабілетінің болуы;
3) халықтың тұрақты көші-қоны жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының шекара маңы аумағының болуына байланысты трансшекаралық таралу әлеуеті;
4) әуе, су, теміржол және автомобиль көлігі арқылы коммуникациялық байланыстардың болуы;
5) инфекция қоздырғышының (тасымалдаушысының) қасиеттері, аурудың Қазақстан Республикасында таралуына ықпал ететін жеткілікті жағдайлар және факторлар;
6) жергілікті халықтың ауруға бейімділігі.

3. Риск завоза инфекционных заболеваний из-за рубежа на территорию Республики Казахстан и (или) возникновения случаев инфекционных заболеваний определяется по следующим критериям:
1) регистрация в мире массовых инфекционных заболеваний (эпидемии, пандемии) с тяжелыми (и/или нехарактерными) клиническими проявлениями при отсутствии стандартных эффективных мер средств специфической профилактики и лечения;
2) наличие у инфекционного заболевания высокой степени контагиозности (заразности), способности передаваться от человека человеку воздушно-капельным, контактно-бытовым и пищевым путем;
3) потенциал трансграничного распространения ввиду наличия приграничной с Республики Казахстан территории, через которую осуществляется регулярная миграция населения;
4) существование коммуникационных связей посредством воздушного, водного, железнодорожного и автомобильного транспорта;
5) свойства возбудителя (переносчика) инфекции, достаточные условия и факторы, способствующие распространению заболевания в Республике Казахстан;
6) восприимчивость местного населения к заболеванию.