Пациенттер мен медицина қызметкерлерінің құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылауқұралдарын, байқау және тіркеу аспаптарын, фото-, бейнеаппаратураларды қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-335/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22006 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 34) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес пациенттер мен медицина қызметкерлерінің құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылау құралдарын, байқау және тіркеу аспаптарын, фото-, бейнеаппаратураларды қолдану қағидалары бекітілсін.
2. "Пациенттер құқықтарының қорғалуын қамтамасыз ету мақсаттарында медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылау құралдарын, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарын, фото-, бейнеаппаратураларды қолдану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11439 болып тіркелген, 2016 жылғы 25 маусымдағы № 121 (28247) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 390 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Электрондық денсаулық сақтауды дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалу туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

Об утверждении правил применения технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов и медицинских работников
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-335/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22006.
В соответствии с подпунктом 34) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить правила применения технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов и медицинских работников согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 390 "Об утверждении Правил применения технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11439, опубликован 25 июня 2016 года в газете "Казахстанская правда" № 121 (28247)).
3. Департаменту развития электронного здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 30 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-335/2020 бұйрыққа
қосымша
Пациенттер мен медицина қызметкерлерінің құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылау құралдарын, байқау және тіркеу аспаптарын, фото-, бейнеаппаратураларды қолдану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы пациенттер мен медицина қызметкерлерінің құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында медициналық ұйымдарда қолданылатын техникалық бақылау құралдарын, байқау және тіркеу аспаптарын, фото-, бейнеаппаратураны қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 34) тармақшасына сәйкес әзірленді және оларды қолдану тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) анықтама-ақпараттық үй-жайлар – әдістемелік ақпарат кабинеттері, анықтама беру бөлімі;
2) жеке гигиена үй-жайы – дәретханалар, ванналар, душ бөлмелері;
3) техникалық құралдар (бұдан әрі - ТҚ) – техникалық бақылау құралдары, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптары, фото-, бейнеаппаратуралар;
4) үй-жайлардың аумағы – дәліздер, холлдар, тіркеу орнымен вестибюль, дәріхана пункті, дәріхана, арба қоятын жер, келушілер мен қызметкерлер үшін киім ілетін жер, анықтама-ақпараттық үй-жайлар, қабылдау бөлімшесінде амбулаториялық-емханалық ұйымның ақылы қызметтерге ақшаны қабылдау кассасының үй-жайы және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көмек көрсететін бөлімшелердің постарында;
5) жылжымалы медициналық кешендер - ауылдық жерлердің және шалғайдағы елді мекендердің халқына көрсетілетін медициналық қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету және тізбесін кеңейту үшін не қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мүддесі үшін пайдаланылатын, қажетті медициналық жабдықпен жарақтандырылған автомобиль көлігі базасындағы мобильді клиникалар (кабинеттер);
6) опоид агонистері - опоидты тәуелділікті емдеу үшін қолданылатын және оның әсер ету механизмі опоидті рецепторларды белсендіруден тұратын дәрілік заттар тобы.
3. ТҚ қолдану бұл объективті шындықты білу үшін болып жатқан іс-қимылдарды, оқиғаларды, фактілерді белгілеу мақсатында ТҚ пайдалануды білдіреді.
Пациент қайтыс болған жағдайда ТҚ арқылы жасалған жазбаларға қол жеткізу өтініш бойынша балалары мен артында қалған жұбайына (зайыбына) беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 24.01.2022 № ҚРДСМ-5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

от 30 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-335/2020
Правила применения технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов и медицинских работников
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов и медицинских работников (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 34) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок их применения.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) справочно-информационные помещения - кабинеты методической информации, справочные;
2) помещения личной гигиены - туалеты, ванные, душевые комнаты;
3) технические средства (далее - ТС) - технические средства контроля, приборы наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратура;
4) территории общих помещений – коридоры, холлы, вестибюль с регистратурой, аптечный пункт, аптека, колясочная, гардероб для посетителей и персонала, справочно-информационные помещения, помещения кассы приема денег за платные услуги амбулаторно-поликлинической организации в приемном отделении и помещении выписки организаций, в постах отделений, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях;
5) передвижные медицинские комплексы – мобильные клиники (кабинеты) на базе автомобильного транспорта, оснащенные необходимым медицинским оборудованием, которые используются для обеспечения доступности и расширения перечня оказываемых медицинских услуг населению сельской местности и отдаленных населенных пунктов либо в интересах обороны и национальной безопасности;
6) агонисты опиоидов – группа лекарственных средств, применяющихся для лечения опиоидной зависимости, механизм действия которых заключается в активизации опиоидных рецепторов.
3. Применение ТС представляет собой использование ТС для фиксации происходящих действий, событий, фактов для представления объективной действительности.
В случае смерти пациента доступ к записям, произведенным посредством ТС, предоставляется детям и пережившему супругу (супруге) по заявлению.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 24.01.2022 № ҚРДСМ-5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. ТҚ ішкі және сыртқы болып бөлінеді:
1) ішкі ТҚ медициналық ұйымдардың үй-жайларына орнатылады;
2) сыртқы ТҚ бақыланатын аумақты толық қамтуға мүмкіндік беретін қашықтықтағы аумақтың периметрі бойынша орнатылады.
5. Бақылау объектілері:
1) медициналық ұйым аумағындағы үй-жайдағы азаматтар;
2) медициналық ұйымда емделуде жүрген пациенттер;
3) медицина қызметкерлері;
4) медициналық ұйымның аумағы мен үй-жайы болыптабылады.
6. ТҚ орналасқан жерлерде "Бейне бақылауда" деген жазумен маңдайша орнатылады.
2-тарау Денсаулық сақтау ұйымдарында техникалық бақылау құралдарының, байқау және тіркеп-белгілеу аспаптарының, фото-, бейнеаппаратуралардың орналасуы
7. ТҚ қолданылуы (бір немесе бірнеше жерде) белгіленген аумақты бақылаумен мүмкін болатын қамтудың және іс-қимылды белгілеудің қажеттілігімен айқындалады.
8. Амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін ұйымдарда, ТҚ:
1) жалпы үй-жайдың аумағында;
2) емдеу-диагностикалық бөлімше, травматологиялық пункт, жедел медициналық жәрдем бөлімшесі, әйелдер консультациясы,дәріхана пункті, дәріхана, стоматологиялық бөлімше, жылжымалы медициналық кешендер орналасатын медициналық ұйымдардың дәліздерінде қолданылады.
8-1. Пациенттің немесе оның заңды өкілінің фотосуретке немесе бейнеге жазбаша немесе электрондық ақпараттандырылған келісімін алған жағдайда биологиялық материалды алу және қабылдау пунктінің қан алу кабинетінде ТҚ-ны қолдануға және оның бейнелерін кейіннен пайдалануға жол беріледі.
Медициналық қызметкер мен медициналық ұйым арасында еңбек шартын жасасу кезінде медициналық қызметкердің фотосуретке немесе бейнежазбаға немесе электрондық түрде хабардар етілген келісімі осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес орналасқан жерлерінде ТҚ қолданған кезде оның бейнелерін жазу және кейіннен пайдалану ресімделеді.
Жазбаша немесе электрондық ақпараттандырылған келісім еркін нысанда ресімделеді.
Ескерту. 2-тарау 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. ТҚ стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымдарда:
1) жалпы үй-жайдың аумағында;
2) патологоанатомиялық бөлімшені, дәріханаларды, ас дайындау қызметін, қызметтік үй-жайларды, клиникалық кафедралардың үй-жайларын қоса алғанда құрылымдық бөлімшелердің дәліздерінде қолданылады.

4. ТС подразделятся на внутренние и внешние:
1) внутренние ТС устанавливаются в помещениях медицинских организаций;
2) внешние ТС устанавливаются по периметру территории на расстоянии, позволяющем получить полный охват наблюдаемой территории.
5. Объектами наблюдения являются:
1) лица, находящиеся на территории, в помещении медицинской организации;
2) пациенты, находящиеся на лечении в медицинской организации;
3) медицинские работники;
4) территория и помещения медицинской организации.
6. В местах расположения ТС устанавливается вывеска с надписью "Объект находится под видеонаблюдением".
Глава 2. Порядок применения технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, применяемых в медицинских организациях в целях обеспечения защиты прав пациентов и медицинских работников
7. Применение ТС (в одной или нескольких точках) определяется необходимостью возможного охвата наблюдением фиксируемой территории и фиксации действий.
8. В организациях, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, ТС применяются:
1) на территории общих помещений;
2) в коридорах медицинских организаций, где размещаются лечебно-диагностические отделения, травматологический пункт, отделение скорой медицинской помощи, женская консультация, аптечный пункт, аптека, стоматологическое отделение, в передвижных медицинских комплексах.
8-1. Допускается применение ТС в кабинете забора крови пункта забора и приема биологического материала при условии получения письменного или электронное информированного согласия пациента или его законного представителя на фото или видео запись и последующее использование его изображений.
При заключении трудового договора между медицинским работником и медицинской организацией оформляется письменное или электронное информированное согласие медицинского работника на фото или видео запись и последующее использование его изображений при применении ТС в местах расположения, согласно пункту 4 настоящих Правил.
Письменное или электронное информированное согласие оформляется в произвольной форме.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В организациях, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, ТС применяются:
1) на территории общих помещений;
2) в коридорах структурных подразделений, включая патологоанатомические отделения, аптеки, службы приготовления пищи, служебные помещения, помещения клинических кафедр.

10. ТҚ перинаталдық орталықтарда, перзетханаларда, босандыру бөлімшелерінде, жүкті әйелдерді, босанатын және босанған әйелдерді қабылдау үй-жайларына, жаңа туған нәрестелердің патологиясы және туабіткен даму ақаулары бар балалар үшін бөлімшелердің үй-жайларында орнатылады.
11. ТҚ психикалық денсаулық облысында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда және фтизиопульмонологиялық ұйымдарда:
1) жалпы үй-жайдың аумағында;
2) медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесінде;
3) психикаға белсенді әсер ететін затты тұтыну фактісін және масаң күйде болу жағдайын анықтау үшін медициналық куәландыруды жүргізуге арналған үй-жайларды қоса алғанда, опиоид агонистерімен қолдау көрсететін терапия кабинеттерінде, уақытша бейімдеу және детоксикация орталықтарда емдеу-диагностикалық бөлімшелер орналасқан үй-жайлардың дәліздерінде қолданылады.
12. ТҚ қолдану осы Қағидалардың 8-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, олардың жеке гигиена үй-жайларында, ем-шара және манипуляциялық кабинеттерде, операциялық блоктарда ТҚ қолдануға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. В организациях родовспоможения ТС применяются в помещениях приема беременных женщин, рожениц и родильниц, помещениях для отделения патологии новорожденных и для детей с врожденными пороками развития.
11. В организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья и фтизиопульмонологических организациях ТС применяются:
1) на территории общих помещений;
2) в приемном покое медицинской организации;
3) в коридорах помещений, где размещаются лечебно-диагностические подразделения, включая помещения для проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения, центрах временной адаптации и детоксикации, кабинетах поддерживающей терапии агонистами опиоидов.
12. Применение ТС исключает их нахождение в помещениях личной гигиены, процедурных и манипуляционных кабинетах, операционных блоках, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 8-1 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).