Өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі мен өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2020 жылғы 11 ақпандағы № 49 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 12 ақпанда № 6811 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 863 "Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидаларын және өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы" Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17522 тіркелген бұйрығына сәйкес, Ақтөбе облысы әкімдігіҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі мен өкілдік шығындардың нормалары бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны Ақтөбе облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы оны ресми жариялағаннан кейін Ақтөбе облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына және облыс әкімі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі О. Уразалин
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2020 жылғы 11 ақпандағы № 49 қаулысымен бекітілген
Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібі және өкілдік шығындар нормалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібін мен өкілдік шығындардың нормалары (әрі қарай – Тәртіп) жергілікті бюджет есебінен қаражатты өкілдік шығындарға пайдалану тәртібін мен өкілдік шығындардың нормаларын айқындайды.
2. Өкілдік шығындар – тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетте көзделген және шетелдік делегацияларды қабылдауға, отырыстар, конференциялар, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми іс-шаралар өткізуге бөлінетін қаражат.
Өкiлдік шығындарға:
1) іс-шараларды өткiзу үшiн үй-жайды жалға алу;
2) ресми таңғы ас, түскi ас, кешкi ас, фуршеттер;
3) аудармашылардың қызметтері;

Об утверждении порядка использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат
Постановление акимата Актюбинской области от 11 февраля 2020 года № 49. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 12 февраля 2020 года № 6811
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 863 "Об утверждении Типовых правил использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17522, акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты и нормы представительских затрат.
2. Государственному учреждению "Управление экономики и бюджетного планирования Актюбинской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Актюбинской области;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Актюбинской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Актюбинской области и руководителя аппарат акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области О. Уразалин
Утвержден постановлением акимата Актюбинской области от 11 февраля 2020 года № 49
Порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты и норм представительских затрат
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат (далее - Порядок) определяет порядок использования средств на представительские затраты и норм представительских затрат за счет средств местного бюджета.
2. Представительские затраты - средства, предусмотренные в местном бюджете на соответствующий финансовый год и используемые для приема иностранных делегаций, проведение заседаний, конференций, совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий.
К представительским затратам относятся:
1) аренда помещения для проведения мероприятия;
2) официальные завтраки, обеды, ужины, фуршеты;
3) услуги переводчиков;

4) автокөлiкпен қызмет көрсету жатады.
2-тарау. Өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі
3. Жергілікті бюджеттен өкілдік шығындарға қаражат бөлу "Ақтөбе облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесімен құрастырылған, "Ақтөбе облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесімен келісілген және өкілдік шығындардың нормаларын есепке ала отырып, облыс әкімімен бекітілген іс-шаралар жоспарының негізінде жүзеге асырылады.
4. Өкілдік шығындарға қажеттілік, көрсетілген шығындарды жүзеге асырудың қажеттілігін, негізділігін және орындылығын талдау нәтижелерінің негізінде жүктелген функциялар мен уәкілеттіліктерін орындауды ескере отырып, "Ақтөбе облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесімен айқындалады.
5. "Ақтөбе облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне өкілдік шығындар үшін қаражат бөлуде келесі құжаттардың болуы негіз болып табылады:
1) іс-шараны өткізу қажеттігінің негіздемесі;
2) ресми делегация келуінің бағдарламасы;
3) іс-шара жоспары;
4) қатысушылар саны туралы деректер;
5) өкілдік шығындардың нормаларына сәйкес шығындардың әрбір бабы бойынша есептерімен шығыстар сметасы және шығындар көлемін растайтын құжаттар (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құнын көрсету арқылы шығындар калькуляциясы, сондай-ақ тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді ұсынатын ұйымдардың деректемелері, прайс-парақтар және өзге де құжаттар);

4) автотранспортное обслуживание.
Глава 2. Порядок использования средств на представительские затраты
3. Выделение средств из местного бюджета на представительские затраты осуществляется на основании Плана мероприятий, разработанного государственным учреждением "Аппарат акима Актюбинской области", согласованного государственным учреждением "Управление экономики и бюджетного планирования Актюбинской области" и утвержденного акимом области, с учетом норм представительских затрат.
4. Потребность в представительских затратах определяется государственным учреждением "Аппарат акима Актюбинской области" с учетом выполнения возложенных функций и полномочий на основе результатов анализа необходимости, обоснованности и целесообразности осуществления данных затрат.
5. Основанием для выделения средств государственному учреждению "Аппарат акима Актюбинской области" на представительские затраты является наличие следующих документов:
1) обоснование необходимости проведения мероприятия;
2) программа пребывания официальной делегации;
3) план мероприятия;
4) данные о количестве участников;
5) смета расходов с расчетами по каждой статье затрат в соответствии с нормами представительских затрат и документы, подтверждающие объем затрат (калькуляция затрат с указанием стоимости товаров, работ, услуг, а также реквизиты организаций, которые предлагают товары, работы, услуги, прайс-листы и иные документы);

6) шығындар сметасы бойынша "Ақтөбе облысының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қорытындысы.
6. "Ақтөбе облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі іс-шара өткізілгеннен кейін 10 күнтізбелік күн ішінде "Ақтөбе облысының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бірінші басшының (оны ауыстыратын тұлғаның) қолтаңбасымен өкілдік шығындарға бөлінген қаражатты пайдалану туралы есепті ұсынады, ол мыналарды қамтиды:

6) заключение государственного учреждения "Управление финансов Актюбинской области" по смете расходов.
6. государственное учреждение "Аппарат акима Актюбинской области" в течение 10 календарных дней после проведения мероприятия представляет государственному учреждению "Управление финансов Актюбинской области" отчет об использовании средств, выделенных на представительские затраты, за подписью первого руководителя (лица, его заменяющего) с приложением:

1) іс-шараны өткізу үшін негіздеме, осы Тәртібінің 5-тармағы, 2) және 4) тармақшаларында қарастырылған шығыстар сметасы мен құжаттар;
2) қатысушылардың нақты санын растайтын құжат;
3) шығыстар сметасы бойынша нақты шығындарды растайтын құжаттардың көшірмелері (сатып алынған тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің құны мен көлемі көрсетілген түбіртектер, есепшот-фактуралар, жүкқұжаттар, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актілері).

1) основания для проведения мероприятия, сметы расходов и документов, предусмотренных подпунктами 2) и 4) пункта 5 настоящего Порядка;
2) документа, подтверждающего фактическое количество участников;
3) копий документов, подтверждающих фактические затраты по смете расходов (квитанции, счета-фактуры, накладные, акты выполненных работ (оказанных услуг) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, договора).

7. Өкілдік шығындар осы Тәртіпке қосымшада көрсетілген өкілдік шығындардың нормалары ескеріле отырып қалыптастырылады.
Қаражатты пайдалану тәртібіне, өкілдік етуге көзделген шығындар және өкілдік шығындар нормаларына қосымша
Өкілдік шығындардың нормалары
р/с №
Өкілдік шығындардың атауы
Құны, теңгемен
1
2
3
1
Іс-шараларды өткiзу үшiн қатысушылардың санына қатысты 200-ге дейін отырғызу орнымен үй-жайды жалға алу

7. Представительские затраты формируются с учетом норм представительских затрат, указанных в приложении к настоящему Порядку.
Приложение к Порядку использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат
Нормы представительских затрат
№ п/п
Наименование представительских затрат
Стоимость, в тенге
1
2
3
1
Аренда помещения для проведения мероприятия до 200 посадочных мест из расчета количества участников

1000 000 дейін
2
Ресми қабылдауларды өткізуге шығындар (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) күніне бір адам есебінен делегациялар үшін жүргізіледі
10 000 дейін
3
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары төрағаларының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының қатысуымен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Хаттамасында қарастырылған қабылдауларды өткізуге шығындар (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас), күніне бір адамға арналған есеп бойынша жүргізіледі

до 1000 000
2
Затраты на проведение официальных приемов (завтраки, обеды, ужины) производятся для делегаций из расчета на одного человека в день
до 10 000
3
Затраты на проведение приемов (завтраки, обеды, ужины), предусмотренных в Государственном Протоколе Республики Казахстан, с участием Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, председателей палат Парламента Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан из расчета на одного человека в день

30 000 дейін
4
Келіссөздер, мәдени бағдарлама іс-шаралары кезінде бір күнде бір адамға, аудармашы мен бірге еріп жүрген тұлғаларды қоса алғанда, фуршеттер
1040 дейін
5
Делегацияны қарсы алатын мемлекеттік органның штатында жоқ аудармашының еңбекақысын төлеу, сағат сайынғы негізде жүргізіледі
500 дейін
6
Автомобиль көлігімен делегацияларға қызмет көрсетуге көлік шығындарын төлеу, сағат сайынғы негізде қарастырылады
700 дейін
Ескерту:
1. Ресми қабылдаулар кезінде Қазақстан Республикасы тарапынан қатысушылар саны шетел делегациясы тарапынан қатысушылар санынан аспауы тиіс.
2. Делегация құрамы бес адамнан жоғары болса, еріп жүргендер мен қызмет көрсететін аудармашылар саны (синхронды аудармашыдан басқа) делегацияның кем дегенде бес мүшесіне бір еріп жүрген немесе бір аудармашы есебінен белгіленеді.

до 30 000
4
Фуршеты во время переговоров, мероприятий культурной программы на одного человека в день, включая переводчика и сопровождающих лиц
до 1 040
5
Оплата труда переводчика, встречающего делегацию, не состоящего в штате государственного органа, из расчета почасовой оплаты
до 500
6
Оплата транспортных затрат на обслуживание делегаций автомобильным транспортом предусматривается из расчета почасовой оплаты
до 700
Примечание:
1. Во время официальных приемов, количество участников со стороны Республики Казахстан не должно превышать количество участников со стороны иностранных делегаций.
2. При составе делегаций свыше пяти человек, количество сопровождающих лиц и переводчиков, обслуживающих делегацию (кроме синхронного перевода), определяется из расчета один переводчик или сопровождающий не менее чем на пять членов делегации.