"Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 114 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 10 ақпандағы № 109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 ақпанда № 22187 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10420 тіркелген, 2015 жылғы 18 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес";
Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Соттардың қарап жатқан даулары кәсіпкерлік қызметпен байланысты болмаса:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары үшін - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің органдары беретін Ұлы Отан соғысы қатысушысының куәлігі;
2) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушылары немесе мүгедектеріне теңестірілген адамдар үшін - зейнеткер куәлігі;
3) мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер үшін - уәкілетті орган берген әскери билет;
4) I және II топтардағы мүгедектер үшін - мүгедектігі туралы анықтама;
5) жасы бойынша зейнеткерлер үшін - зейнеткер куәлігі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қандас мәртебесін алу мәселелері бойынша - Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде одан тыс жерде тұрақты тұрған және тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстанға келген және "Халықтың көш-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңның 8-бабының 5) тармақшасында көзделген тәртіпте өңірлерге қоныстандырылған этникалық қазақтың жеке басын анықтайтын құжат.".
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 114 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством юридической помощи"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 10 февраля 2021 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 2021 года № 22187
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 114 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10420, опубликован 18 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу вышеуказанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи";
в Перечне документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством юридической помощи:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При рассмотрении судами споров не связанных с предпринимательской деятельностью:
1) для ветеранов Великой Отечественной войны - удостоверение ветерана Великой Отечественной войны, выдаваемое органами Министерства обороны Республики Казахстан;
2) для лиц, приравненных по льготам к участникам или инвалидам Великой Отечественной войны - пенсионное удостоверение;
3) для военнослужащих срочной службы - военный билет, выдаваемый уполномоченным органом;
4) для инвалидов I и II групп - справка об инвалидности;
5) для пенсионеров по возрасту - пенсионное удостоверение.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. По вопросам получения статуса кандаса - документ, удостоверяющий личность этнического казаха, постоянно проживавшего на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами и прибывшего в Казахстан с целью постоянного проживания на исторической родине и расселившегося в регионе в порядке, предусмотренном подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения".
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев