"Атом станцияларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 60 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 12 наурыздағы № 77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 17 наурызда № 22343 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Атом станцияларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 60 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15007 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 2 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Атом станцияларының ядролық және радиациялық қауіпсіздігі" техникалық регламентінде:
169-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"169. Уәкілетті органда тіркелуге мыналар жатады:
1) 1-қауіпсіздік сыныбының жабдығы мен құбыржолдары;
2) 2-қауіпсіздік сыныбының жабдығы мен құбыржолдары;
3) 3-қауіпсіздік сыныбының жабдығы мен құбыржолдары мынадай жағдайлардың кез келгені болғанда: олардың бұзылуы орташа немесе жоғары белсенді радиоактивтік ортаның шығуына алып келгенде; жылу тасымалдағыштың температурасы 200 градус Цельсийдан (бұдан әрі – оС) асқанда; жылу тасымалдағыштың температурасы 200 оС аспағанда, бірақ текше метрдегі (литрдегі) (бұдан әрі – м3(л)) сыйымдылықтың мега Паскаль өлшем бірлігіндегі (бір шаршы сантиметрге күш килограмы (бұдан әрі – МПа, (кгс/см2)) жұмыс қысымына көбейтіндісі 1-ден асқанда (10000 л
кгс/см2);
4) негізгі циркуляциялық сорғылардың корпустары.";
238-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"238. Пайдаланудың соңына қарай нейтрондар флюенсі кемінде 1022 нейтрон/м2 (Е > 0,5 МэВ) жететін дәнекерлеу қосылыстарының үлгі-айғақтары белсенді аймаққа қарсы орналасқан реактор корпусының дәнекерлеу жіктерінің партиясындағыдай дәнекерлеу материалдарымен (флюспен автоматты дәнекерлеу кезінде бір партия флюсімен үйлестіре отырып партиясы бір сыммен, қолмен доғалық дәнекерлеу кезінде партиясы бір электродтармен, аргондық доғалық дәнекерлеу кезінде партиясы бір сыммен) орындалған болуы қажет. Егер маркасы бір, балқытуы бір, диаметрі бір және беткі түрі бір сым әртүрлі партиялармен жеткізілсе, оған жалпы нөмір бере отырып, бір партия (балқыту ) сымы ретінде қарау керек.";
271 және 272-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"271. Жабдық пен құбыржолдарының гидравликалық (пневматикалық) сынақтары сыналатын жабдық пен құбыржолдары металының температурасы қабылданған беріктікті есептеу нормаларына сәйкес айқындалатын, рұқсат етілетін ең төменгі температурадан аз болмайтын сыналатын ортаның температурасында жүргізіледі. Бұл ретте барлық жағдайда сыналатын және қоршаған ортаның температурасы 5 оС-тан төмен емес.

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 60 "Об утверждении Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность атомных станций"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 12 марта 2021 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2021 года № 22343
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 60 "Об утверждении Технического регламента "Ядерная и радиационная безопасность атомных станций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15007, опубликован 2 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Техническом регламенте "Ядерная и радиационная безопасность атомных станций", утвержденном указанным приказом:
пункт 169 изложить в следующей редакции:
"169. Регистрации в уполномоченном органе подлежат:
1) оборудование и трубопроводы класса безопасности 1;
2) оборудование и трубопроводы класса безопасности 2;
3) оборудование и трубопроводы класса безопасности 3 при наличии любого из следующих условий: их разрушение приводит к выходу средне - или высокоактивных радиоактивных сред; температура теплоносителя превышает 200 градусов Цельсия (далее – оС); температура теплоносителя не превышает 200 оС, но произведение емкости в кубических метрах (литрах) (далее – м3(л)), на рабочее давление в единицах измерения мега Паскаль (килограмм силы на квадратный сантиметр (далее – МПа, кгс/см2)), превышает 1 (10000 л кгс/см2);
4) корпуса главных циркуляционных насосов.";
пункт 238 изложить в следующей редакции:
"238. Необходимо, чтобы образцы-свидетели сварных соединений, набирающих к концу эксплуатации флюенс нейтронов не менее 1022 нейтрон/м2 (Е > 0,5 МэВ), были выполнены сварочными материалами той же партии (проволокой одной партии в сочетании с флюсом одной партии при автоматической сварке под флюсом, электродами одной партии при ручной дуговой сварке, проволокой одной партии при аргонодуговой сварке), что и сварные швы корпуса реактора напротив активной зоны. Если проволока одной марки, одной плавки, одного диаметра и одного вида поверхности поставлена разными партиями, ее следует рассматривать как проволоку одной партии (плавки) с присвоением ей общего номера.";
пункты 271 и 272 изложить в следующей редакции:
"271. Гидравлические (пневматические) испытания оборудования и трубопроводов проводятся при температуре испытательной среды, при которой температура металла испытуемого оборудования и трубопроводов не будет ниже минимальной допускаемой, определяемой согласно принятым нормам расчета на прочность. При этом во всех случаях температура испытательной и окружающей среды – не ниже 5 оС.

272. Металдың температурасы 5 оС-тан төмен емес болған кезде осы Техникалық регламенттің 271-тармағы бойынша есептеу жүргізбей, дайындаудан немесе монтаждаудан кейін гидравликалық (пневматикалық) сынақтарды өткізуге мынадай жағдайларда жол беріледі:
1) бұйым аустенитті сыныпты, түсті немесе темір-никельді қорытпадан жасалған коррозиялық-төзімді болаттан дайындалғанда;
2) бұйым 20 оС температура кезінде аққыштық шегі 295 МПа кем (30 кгс/мм2) болатын материалдардан дайындалғанда және қабырғасының қалыңдығы 25 мм-ден аспайтын болғанда;
3) бұйым 20 оС температура кезінде аққыштық шегі 590 МПа кем (60 кгс/мм2) болатын материалдардан дайындалғанда және қабырғасының қалыңдығы 16 мм-ден аспайтын болғанда.
Осы Техникалық регламенттің 271-тармағы бойынша есептеу жүргізбей, Тһ гидравликалық сынақтар кезінде металдың ең төменгі рұқсат етілетін температурасын анықтауға мынадай арақатынастарда жол беріледі:
SR2P0,2 <3,5х106 кезінде
Тh – 260 + 73 х 10-6 SR2P0,2;
3,5 х 106 < SR2P0,2 <25 х 106 кезінде
Th >T – 17 + 3,1 x 10-6 SR2P0,2;
SR2P0,2 > 25 x 106Th > T + 48 + 0,47 x 10-6 SR2P0,2 кезінде;
мұндағы: Т – бастапқы жағдайдағы материал морттығының сындарлы температурасы, оС;
Th – гидравликалық сынақтар температурасы;
S – бұйым қабырғасының ең жоғары номиналды қалыңдығы, мм;
RP0,2 – 20оС температура кезінде материалдың аққыштық шегі, МПа.
T мәні конструкторлық құжаттамада беріледі және дайындау процесінде расталады.";
308-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"308. АС-ты пайдалануды метрологиялық қамтамасыз ету АС-ты әзірлеуге арналған техникалық тапсырмада көзделеді және AC жобасының құрамдас бөлігі болып табылады. АС-ты пайдалануды метрологиялық қамтамасыз ету мыналардан тұрады:
1) бақылауға жататын негізгі параметрлердің номенклатурасы, өлшеулер дәлдігінің нормалары, өлшеулерді орындау әдістемелері, өлшеу құралдарының түрлері;
2) өлшеу құралдарын пайдалану кезінде оларды салыстырып тексеру;
3) өлшеу құралдары мен өлшеу жүйелерін салыстырып тексеру әдістемелерінің номенклатурасы;
4) өлшеу құралдарына қызмет көрсетуге, жөндеуге, салыстырып тексеру мен сақтауға арналған үй-жайларға қойылатын техникалық талаптар;
5) АС-ты пайдалануды метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты орындайтын персоналдың сандық нормативтері және оның біліктілігі.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

272. Допускается проведение гидравлических (пневматических) испытаний после изготовления или монтажа без проведения расчета по пункту 271 настоящего Технического регламента при температуре металла не менее 5 оС в следующих случаях:
1) изделие изготовлено из коррозионно-стойкой стали аустенитного класса, цветного или железоникелевого сплава;
2) изделие изготовлено из материалов с пределом текучести при температуре 20 оС менее 295 МПа (30 кгс/мм2) и имеет наибольшую толщину стенки не более 25 мм;
3) изделие изготовлено из материалов с пределом текучести при температуре 20 оС менее 590 МПа (60 кгс/мм2) и имеет наибольшую толщину стенки не более 16 мм.
Допускается без проведения расчета по пункту 271 настоящего Технического регламента определять минимальную допустимую температуру металла при гидравлических испытаниях Th из следующих соотношений:
при SR2P0,2 <3,5х106
Тh >Тkо – 260 + 73 х 10-6 SR2P0,2;
при 3,5 х 106 < SR2P0,2 <25 х 106
Th >Tkо – 17 + 3,1 x 10-6 SR2P0,2;
при SR2P0,2 > 25 x 106Th > Tkо + 48 + 0,47 x 10-6 SR2P0,2;
где: Тkо – критическая температура хрупкости материала в исходном состоянии, оС;
Th – температура гидравлических испытаний;
S – наибольшая номинальная толщина стенки изделия, мм;
RP0,2 – предел текучести материала при температуре 20 оС, МПа.
Значение Тkо задается в конструкторской документации и подтверждается в процессе изготовления.";
пункт 308 изложить в следующей редакции:
"308. Метрологическое обеспечение эксплуатации АС предусматривается техническим заданием на разработку АС и является составной частью проекта АС. Метрологическое обеспечение эксплуатации АС включает:
1) номенклатуру основных параметров, подлежащих контролю, нормы точности измерений, методики выполнения измерений, типы средств измерений;
2) поверку для средств измерений при их эксплуатации;
3) номенклатуру методик поверки средств измерений и измерительных систем;
4) технические требования к помещениям для обслуживания, ремонта, поверки и хранения средств измерений;
5) нормативы численности персонала, выполняющего работу по метрологическому обеспечению эксплуатации АС и его квалификацию.".
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан