"Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 тамыздағы бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 220 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22716 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 тамыздағы № 612 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19188 болып жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларында:
18-1 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18-1. Жүктерді тасымалдау туралы есепке алуды жүргізу және есептілікті қалыптастыру мақсатында осы Қағидаларда көзделген барлық бастапқы есепке алу, есеп беру құжаттары мен кітаптары, сондай-ақ тасымалдаушы белгілеген құжаттар нысандары электрондық түрде мамандандырылған автоматтандырылған жүйеде (бұдан әрі-АТЖ), оның ішінде Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған жүйеде жасалуы мүмкін.
Жалпы нысандағы актілер, вагондарды беру және алып кету ведомостары, қабылдап-тапсырушының жаднамалары, жинақтау карточкалары және осы Қағидаларда және тасымалдаушының тарифтік басшылығында (прейскурантында) белгіленген тасымалдауға байланысты алымдар мен өзге де төлемдерді өндіріп алуға арналған құжаттардың басқа да нысандары АТЖ пайдалана отырып, оның ішінде Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған электрондық түрде жасалуы мүмкін.
Құжаттарды келісу және қол қою тараптардың тасымалдау процесіне қатысушылар арасында қабылданған келісімдеріне, Қазақстан Республикасының "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Заңы шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл жасау технологиясы мен стандарттарына сәйкес ЖЕҚ арқылы жүргізілуі мүмкін. Бұл ретте, электрондық түрдегі құжат қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей болып табылады.";
60 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Жүктерді тасымалдау жөнелтімдермен жүзеге асырылады.
Жөнелту деп бір жөнелту станциясында бір жүк жөнелтушіден бір межелі станцияға бір жүк алушының атына бір жүкқұжат бойынша тасымалдауға қабылданған жүк түсініледі.
Бір жөнелту ретінде қабылданады:
егер тасымалдауға ұсынылатын жүк үшін жеке вагон талап етілсе немесе екі немесе одан да көп вагондарды (тіркелген вагондарды) жалғау талап етілсе, вагонға (вагондардың тіркесіне) тиелген жүк);
контейнерге тиелген жүк;
өз осьтеріндегі жүк (темір жол жылжымалы құрамы, темір жол жүрісіндегі крандар, темір жол жүрісіндегі жол және құрылыс машиналары).
Жүк жөнелтуші мен тасымалдаушы арасындағы келісім бойынша жүк бір жүк жөнелтушіден бір жөнелту станциясынан бір тағайындалған станцияға бір жүк алушының мекен-жайына тасымалдауға ұсынылатын бір жүкқұжат ресімделуі мүмкін, егер:
екі немесе одан да көп вагондарда (тіркемелерден басқа) тасымалданатын бір атаудағы);
екі немесе одан да көп контейнерлерде тасымалданатын бір атаудағы;
өз осьтерінде саны бір бірліктен артық бір атау.
Жүк жөнелтуші АТЖ-да тіркеледі.";
67 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 августа 2019 года № 612 "Об утверждении Правил перевозок грузов железнодорожным транспортом"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 220. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22716
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 августа 2019 года № 612 "Об утверждении Правил перевозок грузов железнодорожным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19188) следующие изменения и дополнения:
в Правилах перевозок грузов железнодорожным транспортом, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. В целях ведения учета и формирования отчетности о перевозках грузов, все первичные учетные, отчетные документы и книги, предусмотренные настоящими Правилами, а также установленные перевозчиком формы документов, могут составляться в электронном виде в специализированной автоматизированной системе (далее - САС), в том числе интегрированной с информационными системами Национального оператора инфраструктуры.
Акты общей формы, ведомости подачи и уборки вагонов, памятки приемосдатчика, накопительные карточки и другие формы документов, предназначенные для взыскания сборов и иных платежей, связанные с перевозками, установленные настоящими Правилами и Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика могут составляться в электронном виде с использованием САС, в том числе интегрированной с информационными системами Национального оператора инфраструктуры.
Согласование и подписание документов может производиться посредством ЭОД в соответствии с принятыми между участниками перевозочного процесса соглашениями сторон, технологией и стандартами информационного взаимодействия в рамках Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи". При этом, документ в электронном виде является равнозначным документу на бумажном носителе.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Перевозка грузов осуществляются отправками. Под отправкой понимается груз, принятый к перевозке по одной накладной от одного грузоотправителя на одной станции отправления в адрес одного грузополучателя на одну станцию назначения.
В качестве одной отправки принимается:
груз, погруженный в вагон (сцеп вагонов), если для предъявляемого к перевозке груза требуется отдельный вагон или требуется соединить два или более вагонов (сцеп вагонов);
груз, погруженный в контейнер;
груз на своих осях (железнодорожный подвижной состав, краны на железнодорожном ходу, путевые и строительные машины на железнодорожном ходу).
По согласованию между грузоотправителем и перевозчиком груз может быть оформлен одной накладной предъявляемый к перевозке от одного грузоотправителя с одной станции отправления в адрес одного грузополучателя на одну станцию назначения, если:
одного наименования, перевозимый в двух или более вагонах (кроме сцепов);
одного наименования, перевозимый в двух или более контейнерах;
на своих осях одного наименования в количестве более одной единицы.
Грузоотправитель регистрируется в САС.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:

"67. Жүк жөнелтушілер нақты жүктерді тасымалдауға жарамсыз тасымалдаушының вагондарынан, контейнерлерінен бас тартқан кезде тасымалдаушы көрсетілген вагондардың, контейнерлердің орнына осындай жүктерді тасымалдауға жарамды жарамды вагондарды, контейнерлерді береді.";
75 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Жүктерді тасымалдау үшін ұсынған кезде жүк жөнелтуші жүкқұжатта олардың массасын, ал ыдысты және дара жүктерді ұсынған кезде жүк орындарының санын да көрсетеді. Вагондардың, контейнерлердің толық сыйымдылығына дейін тиелуі олардың рұқсат етілген жүк көтергіштігінен асып кетуіне әкеп соғуы мүмкін жүктің массасын айқындау тек өлшеу арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте үйіп, үйіп тасымалданатын жүктердің массасын анықтау вагон таразыларында өлшеу арқылы жүзеге асырылады.
Жүк массасын анықтауды жүк жөнелтуші жүргізеді.
Жүктің жалпы массасы (брутто) жүктің түріне және өлшеу немесе есептеу арқылы техникалық мүмкіндігіне байланысты анықталады.
Есептеу арқылы жүктің массасы анықталады:
трафарет бойынша, жүктің әрбір орнын таңбалауда көрсетілген жүктің массасын (брутто) қосу арқылы;
стандарт бойынша жүк бірлігінің стандартты массасын жүк орындарының санына көбейту;
өлшеу бойынша, өлшеу негізінде есептелген тиелген жүктің көлемін оның көлемдік массасына көбейту арқылы;
құйылған жүктің көлемін оларды дайындаушы әзірлеген цистерналарды калибрлеу кестелері бойынша айқындай отырып, құю биіктігін өлшеу бойынша (этил спирті үшін - толтырылмаған биіктік), бұл ретте жүктің температурасы мен өнімнің тығыздығы айқындалады;
есептегіштерді немесе басқа тексерілген өлшеу құралдарын қолдана отырып.
Контейнерлермен тасымалданатын жүктердің массасын барлық жағдайларда жүк жөнелтуші айқындайды.";
84 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Жүк жөнелтуші жабық үлгідегі вагондар мен контейнерлерге тиеген жүкті тасымалдаушы вагондар мен контейнерлердің жай-күйін сыртынан қарап, люктер мен есіктердің жай-күйін, пломбалардың болуын, ақаусыздығын, сондай-ақ пломбалардағы белгілердің жүкқұжатта көрсетілген мәліметтерге сәйкестігін тексере отырып, тасымалдауға қабылдайды.
Егер вагонда контейнерлерді орналастыру оларға қол жеткізуді қамтамасыз етсе, тасымалдаушы жүк жөнелтуші вагондарға тиеген контейнерлердегі пломбаларды тексереді. Тасымалдаушы орын санын, жүктің массасын және жай-күйін тексермейді.
Жүкжөнелтуші вагонға немесе ашық үлгідегі контейнерге тиеген, жүкжөнелтушіде орындардың саны көрсетіле отырып тасымалданатын жүкті тасымалдаушы жүктің массасын тексермей, сырттан жүктің көрінетін орындарының (олардың бөліктерінің) жай-күйін ғана қарап және сақтандыру таңбасын, сондай-ақ егер оларды көзбен шолып есептеуге болатын болса, орындардың санын тексере отырып қабылдайды.
Жүк жөнелтуші вагонға немесе ашық үлгідегі контейнерге тиеген, саны жүзден асатын жүкті тасымалдаушы жүктің массасын тексермей, сырттан жүктің көрінетін орындарының (олардың бөліктерінің) жай-күйін ғана қарап және жазылған сақтандыру таңбасын тексере отырып, тасымалдауға қабылдайды.
Ашық үлгідегі вагондарда үйіп немесе үйіп тасымалданатын жүкті тасымалдаушы жүк бетінің біркелкілігін және жүктегі ойықтардың болмауын тексере отырып немесе вагондағы трафарет бойынша көрсетілген вагонның ыдысын шегергенде, жүгі бар вагонды өлшеу жолымен тасымалдауға қабылдайды.
Жүк жөнелтушінің жолсеріктерінің алып жүруімен тасымалданатын жүкті Тасымалдаушы орын санын, салмағын, жүктің жай-күйін және пломбаның бар-жоғын тексермей тасымалдауға қабылдайды.
Егер жүкті тиеуді тасымалдаушы жүргізсе немесе жүкті жүк жөнелтуші ашық жылжымалы құрамға тиесе, тасымалдаушы жүктің ыдысын немесе орамасын қарап тексеруге қолжетімді сыртқы қарап тексеруді жүргізеді. Егер жүкті сырттай қарау кезінде ыдысқа немесе буып-түюге мұқтаж жүктің ыдысқа салынбай немесе буып-түюсіз, жарамсыз ыдыста немесе орамада, сондай-ақ жүктің қасиеттеріне сәйкес келмейтін немесе қайта тиеу қатынасында тасымалдау кезінде вагоннан вагонға қайта тиеуді қамтамасыз етпейтін ыдыста немесе орамада тасымалданатыны анықталса, тасымалдаушы мұндай жүкті жүк жөнелтуші анықталған бұзушылықтарды жойғанға дейін тасымалдауға қабылдаудан бас тартады.
Салмағы трафарет бойынша анықталған жүктің әрбір орнында жүк жөнелтуші оның нөмірін, брутто және нетто массасын көрсетуге тиіс.
Салмағы жүктің әрбір орнында көрсетілген ыдыстағы немесе орамдағы жүктер немесе дара жүктер, сондай-ақ тасымалдауға қабылдау кезінде бірдей стандартты салмағы бар жүк орындары өлшенбейді.";
90 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"67. При отказе грузоотправителей от вагонов, контейнеров перевозчика, непригодных для перевозки конкретных грузов, перевозчик подает взамен указанных вагонов, контейнеров исправные, пригодные для перевозки таких грузов вагоны, контейнеры.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. При предъявлении грузов для перевозки грузоотправитель указывает в накладной их массу, а при предъявлении тарных и штучных грузов также количество грузовых мест. Определение массы груза, погрузка которого до полной вместимости вагонов, контейнеров может повлечь за собой превышение их допустимой грузоподъемности, осуществляется только посредством взвешивания. При этом определение массы грузов, перевозимых навалом, насыпью осуществляется посредством взвешивания на вагонных весах.
Определение массы грузов производится грузоотправителем.
Общую массу груза (брутто) определяют в зависимости от рода груза и технической возможности взвешиванием или расчетным путем.
Расчетным путем массу груза определяют:
по трафарету, суммированием массы груза (брутто), указанной в маркировке каждого места груза;
по стандарту, умножением стандартной массы единицы груза на количество мест груза;
по обмеру, умножением вычисленного на основании измерений объема погруженного груза на его объемную массу;
по замеру высоты налива (для этилового спирта - высоты недолива) с определением объема налитого груза по таблицам калибровки цистерн, разработанным их изготовителем, при этом определяется температура груза и плотность продукта;
с использованием счетчиков или других верифицированных средств измерения.
Масса грузов, перевозимых в контейнерах, во всех случаях определяется грузоотправителем.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Погруженный грузоотправителем груз в вагоны и контейнеры крытого типа перевозчик принимает к перевозке, осматривая снаружи состояние вагонов и контейнеров, проверяя состояние люков и дверей, наличие, исправность пломб, а также соответствие знаков на пломбах сведениям, указанным в накладной.
Перевозчик проверяет пломбы на контейнерах, погруженных грузоотправителем в вагоны, если размещение контейнеров в вагоне обеспечивает доступ к ним. Перевозчик не проверяет количество мест, массу и состояние груза.
Погруженный грузоотправителем в вагон или контейнер открытого типа груз, перевозимый с указанием в накладной количества мест, перевозчик принимает без проверки массы груза, осматривая снаружи только состояние видимых мест груза (их частей) и проверяя предохранительную маркировку, а также количество мест, если их можно визуально просчитать.
Погруженный грузоотправителем в вагон или контейнер открытого типа груз с количеством более ста мест, перевозчик принимает к перевозке без проверки массы груза, осматривая снаружи только состояние видимых мест груза (их частей) и проверяя нанесенную предохранительную маркировку.
Груз, перевозимый навалом или насыпью в вагонах открытого типа, перевозчик принимает к перевозке, проверяя равномерность поверхности груза и отсутствие выемок в грузе или путем взвешивания вагона с грузом за минусом тары вагона, указанной по трафарету на вагоне.
Груз, перевозимый в сопровождении проводников грузоотправителя, перевозчик принимает к перевозке без проверки количества мест, массы, состояния груза и наличия пломб.
Если погрузка груза производится перевозчиком или груз погружен грузоотправителем на открытый подвижной состав, перевозчик производит наружный осмотр тары или упаковки груза, доступной для осмотра. Если при наружном осмотре груза обнаружено, что груз, нуждающийся в таре или упаковке, предъявляется к перевозке без тары или упаковки, в неисправной таре или упаковке, а также в таре или упаковке, не соответствующей свойствам груза или не обеспечивающей перегрузку его из вагона в вагон при перевозке в перегрузочном сообщении, перевозчик отказывает в приеме такого груза к перевозке до устранения грузоотправителем выявленных нарушений.
На каждом месте груза, масса которого определена по трафарету, грузоотправитель должен указывать его номер, массу брутто и нетто.
Грузы в таре или упаковке или штучные грузы, масса которых указана на каждом месте груза, а также места груза с одинаковой стандартной массой при приеме к перевозке не взвешиваются.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:

"90. Тасымалдаушы жүк алушыға немесе ол уәкілеттік берген адамға оның атына тағайындалған станцияға келген жүктер туралы келген күннен кейінгі күннің 12 сағатынан кешіктірмей хабарлайды.
Межелі станцияға келген жүктер туралы хабарлау тәртібі мен тәсілдерін тасымалдаушы белгілейді. Тасымалдаушының жүк алушымен шарты бойынша хабарлаудың өзге тәртібін белгілеуге жол беріледі. Хабарлау үшін қолда бар байланыс құралдары пайдаланылады.
Жүк алушының немесе ол уәкілеттік берген адамның хабарламаларды қабылдауын қамтамасыз ету үшін хабарламаларды қабылдау бойынша жауапты тұлғалар айқындалады, олардың тегі мен телефон, факс нөмірлері, телексі тасымалдаушыға жазбаша нысанда хабарланады.
Хабарламаны беру бір мезгілде станцияда тасымалдаушы белгілеген нысан бойынша жүктердің келгені туралы хабарлама кітабында тіркеледі.
Жүктің келгені туралы хабарламада хабарламаның берілген күні мен уақыты қойылады.
Тасымалдаушы кедендік транзиттің кедендік рәсімін аяқтау үшін межелі станцияға кедендік бақылаудағы жүгі бар вагон (контейнер) келгеннен кейін тасымалдау және ілеспе құжаттарды ұсыну жолымен мемлекеттік кірістер органына хабарлайды.
Қызмет өңірінде станция орналасқан мемлекеттік кірістер органы тасымалдау құжатының 1 және 2 парағына белгіленген нысандағы мөрлер мен мөртабандарды қою арқылы хабардар ету фактісін растайды.
Тасымалдаушы мен мемлекеттік кірістер органдары арасында ақпарат алмасу болған кезде кедендік транзиттің кедендік рәсімінің аяқталғаны туралы хабарлама және мемлекеттік кірістер органдарының осындай хабарламаны растауы деректермен электрондық алмасу арқылы жүзеге асырылады.
Егер тасымалдаушы жүктердің келгені туралы хабардар етпесе, онда жүк алушы вагондарды, контейнерлерді пайдаланғаны үшін төлемнен және жүктердің келгені туралы хабарлама алғанға дейін оларды сақтағаны үшін алымнан босатылады.";
96 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Жүк тағайындалған станцияда жүк алушыға немесе ол уәкілеттік берген тұлғаға олар жүк тасымалдау үшін ақы және тасымалдаушының тарифтік басшылығы (прейскуранты) белгілеген тасымалдаушыға тиесілі өзге де төлемдерді енгізгеннен кейін беріледі.
Жүк алушы оның атына келген жүкті қабылдауды қамтамасыз етеді. Жүк алушының оның атына келген жүктерді қабылдаудан бас тартуына жол берілмейді.
Жүкті беру жүк алушының немесе ол жол ведомосына жүкті алуға арналған сенімхаттың нөмірі мен күнін көрсете отырып, уәкілетті адамның қолы қойылғаннан кейін және оған жүкқұжаттың түпнұсқасын бергеннен кейін жүргізіледі.
Қабылдау-тапсыру операциялары осы Қағидалармен реттелген вагондарды беру және алу шартының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Жүктерді вагондар мен контейнерлерден түсіруді жүк алушы немесе ол уәкілеттік берген тұлға жүзеге асырады.
Кірме жолдарда тиеу және түсіру орындарында жүктерді түсіруді жүзеге асыру кезінде жүк алушының немесе тасымалдаушы өкілінің қатысуынсыз ол уәкілеттік берген адамның құралдарымен жүктің нақты берілгенін растау жүк алушының немесе ол уәкілеттік берген адамның қабылдап-тапсырушының жаднамасындағы немесе вагонды беру-жинау ведомосіндегі "Вагон қабылдады" бағанындағы қолы болып табылады.";
151 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"90. Перевозчик уведомляет грузополучателя или лицо, им уполномоченного о прибывших на станцию назначения в его адрес грузах не позднее 12 часов дня, следующего за днем прибытия.
Порядок и способы уведомления о прибывших грузах на станцию назначения устанавливаются перевозчиком. По договору перевозчика с грузополучателем допускается установление иного порядка уведомления. Для уведомления используются имеющиеся средства связи.
Для обеспечения приема уведомлений грузополучателем или лицом, им уполномоченным, определяются ответственные по приему уведомлений лица, фамилии и номера телефонов, факсов, телексов которых в письменной форме сообщаются перевозчику.
Передача уведомления одновременно регистрируется на станции в книге уведомлений о прибытии грузов по установленной перевозчиком форме.
В уведомлении о прибытии груза проставляется дата и время передачи уведомления.
Перевозчик по прибытии вагона (контейнера) с грузом, находящихся под таможенным контролем на станцию назначения, для завершения таможенной процедуры таможенного транзита, уведомляет орган государственных доходов путем предоставления перевозочных и сопроводительных документов.
Орган государственных доходов, в регионе деятельности которого находится станция, подтверждает факт уведомления посредством проставления печатей и штампов установленной формы на 1 и 2 листе перевозочного документа.
При наличии информационного обмена между перевозчиком и органами государственных доходов, уведомление о завершении таможенной процедуры таможенного транзита и подтверждение органом государственных доходов такого уведомления осуществляется посредством электронного обмена данными.
Если перевозчик не уведомляет о прибытии грузов, то грузополучатель освобождается от платы за пользование вагонами, контейнерами и от сбора за хранение грузов до получения уведомления об их прибытии.";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. Груз выдается на станции назначения грузополучателю или лицу, им уполномоченному после внесения ими платы за перевозку груза и иных причитающихся перевозчику платежей, установленных Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика.
Грузополучатель обеспечивает прием прибывшего в его адрес груза. Не допускается отказ грузополучателя от приема прибывших в его адрес грузов.
Выдача груза производится после подписи грузополучателя или лица, им уполномоченного в дорожной ведомости с указанием в ней номера и даты доверенности на получение груза, и выдача ему оригинала накладной.
Приемосдаточные операции производятся в соответствии с условиями договора на подачу-уборку вагонов регламентированным настоящими Правилами.
Выгрузка грузов из вагонов и контейнеров осуществляется грузополучателем или лицом, им уполномоченным.
При осуществлении выгрузки грузов на местах погрузки и выгрузки на подъездных путях средствами грузополучателя или лица, им уполномоченного без участия представителя перевозчика, подтверждением фактической выдачи груза является роспись грузополучателя или лица, им уполномоченного в памятке приемосдатчика или ведомости подачи-уборки вагона в графе "Вагон принял".";
пункт 151 изложить в следующей редакции:

"151. Жүктің атауы бағаны-жүктердің Бірыңғай тарифтік - статистикалық номенклатурасына (бұдан әрі - БТСГ) сәйкес жүктің толық атауы мен коды және жүктердің Үйлестірілген номенклатурасына (бұдан әрі-МГГ) сәйкес жүктің коды көрсетіледі.
Жүктің атауы бағанында жүктердің әртүрлі атаулары көрсетілген кезде жүктердің Бірыңғай тарифтік-статистикалық номенклатурасына және жүктердің Үйлестірілген номенклатурасына сәйкес әрбір жүктің толық атауы көрсетіледі.
Бағанда жүктер номенклатурасының бір позициясына жататын жүктердің әртүрлі атаулары көрсетілген кезде код ретінде БТСГ және мГн сәйкес позиция коды көрсетіледі. Бағанда жүктер номенклатурасының әртүрлі позицияларына жататын жүктердің әртүрлі атаулары көрсетілген кезде код ретінде осы позицияға жататын жүктің коды және ЕСТНГ мен МГНГ-ға сәйкес Құрама жөнелтілім үшін қосымша код көрсетіледі.
Жүк қағазында бір жөнелтіліммен тасымалданатын барлық жүктерді аудару үшін орын жеткіліксіз болған кезде жүк жөнелтуші өз ұйымының бланкілерінде (тасымалдау құжатының форматынан артық емес) барлық тасымалданатын жүктердің белгілері, маркалары, орындарының саны, орамасы, атауы мен массасы көрсетілген тізбе жасайды. Тізбе қаржы операциялары кезінде пайдаланылатын мөрмен және жүк жөнелтуші ұйымның басшысы уәкілеттік берген адамның қолымен расталған төрт данада жасалады.
Орындардың жалпы саны және жүктердің массасы жүкқұжаттың тиісті бағандарында көрсетіледі, ал "жүктің атауы" бағанында "Құрама жөнелтілім, жүктердің тізбесі қоса беріледі"деп көрсетіледі.
Тізбенің даналары жүкқұжатқа және жол тізімдемесінің түбіртегіне берік бекітіледі. Тізбенің бір данасы жүкті қабылдау туралы түбіртекпен бірге жүк жөнелтушіге беріледі.
Жүк тасымалдарын тасымалдардың электрондық досьесін пайдалана отырып ресімдеу кезінде жүктің атауы тарифтік басшылық негізінде жасалған ұлттық инфрақұрылым операторының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің жүктер сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
"Жүктің атауы" деген бағанда сондай-ақ:
негізгі қатарлардың саны мен биіктігі және тиеу кескінінің жоғарғы тарылған бөлігіне салынған қатарлардың саны ("телпекте"). Бұл мәліметтер орман жүктерін тиеу кескінінің жоғарғы тарылған бөлігін пайдалана отырып тасымалдау кезінде көрсетіледі;
тиелген орманның, ағаш материалдарының, жартылай вагон бортының деңгейінен биіктігі - орман жүктері мен ағаш материалдарын тасымалдау кезінде;
құйылу биіктігі, тығыздығы, жүктің температурасы - құйылып тасымалданатын жүктерді тасымалдау кезінде, егер бұл осы Қағидаларда көзделген болса;
жүк жөнелтушінің (жүк алушының) жолсерігінің (жолсеріктерінің) ілесіп жүруімен жүктерді тасымалдау кезінде жолсеріктің (жолсеріктердің) тегі, аты және әкесінің аты, жеке куәлігінің (паспортының) сериясы, нөмірі және іссапар куәлігінің нөмірі. Жүк тасымалдарын тасымалдардың электрондық досьесін пайдалана отырып ресімдеу кезінде жолсеріктердің саны да көрсетіледі.
Тасымалдаушыға тиесілі емес немесе ол жалға берген тиелген вагондар тасымалдауға ұсынылған кезде жүк жөнелтуші жүкқұжаттың "Жүктің атауы" бағанында: "тасымалдаушыға тиесілі емес Вагон. Меншік иесі _ _ _ "немесе" жалға берілген Вагон. Вагондардың (контейнерлердің) операторы____".
Бос вагонды тасымалдауға ұсынған кезде жүк жөнелтуші жүкқұжаттың "Жүктің атауы" деген бағанында: "тасымалдаушыға тиесілі емес бос вагон. _ _ _ _ _ (Жүктің атауы) бастап. Меншік иесі _ _ _ _ "немесе" жалға берілген бос вагон. _ _ _ _ _ (Жүктің атауы) бастап. Вагондардың (контейнерлердің) операторы ___ "немесе "тасымалдаушыға тиесілі емес бос вагон. _ _ _ _ _ (Жүктің атауы) бастап. Операторы-вагондарды (контейнерлерді) _____"
Жүктерді ерекше шарттармен тасымалдау кезінде бұл бағанда "тасымалдаушының жеделхатына сәйкес ерекше шарттармен тасымалдау" деген белгі қойылады. "__"_____________"№ __".
Осы белгі үшін орын болмаған кезде ол жүкқұжаттың 4-бағанында жасалады.";
161 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"151. Графа "Наименование груза" - указывается полное наименование и код груза в соответствии с Единой тарифно-статистической номенклатурой грузов (далее - ЕТСНГ) и код груза в соответствии с Гармонизированной номенклатурой грузов (далее - ГНГ).
При указании в графе "Наименование груза" различных наименований грузов указывается полное наименование каждого груза в соответствии с Единой тарифно-статистической номенклатурой грузов и Гармонизированной номенклатурой грузов.
При указании в графе разных наименований грузов, относящихся к одной позиции номенклатуры грузов, в качестве кода указывается код позиции в соответствии с ЕТСНГ и ГНГ. При указании в графе разных наименований грузов, относящихся к разным позициям номенклатуры грузов, в качестве кода указывается код груза, относящегося к данной позиции и дополнительно код для сборной отправки в соответствии с ЕСТНГ и ГНГ.
При недостатке в накладной места для перечисления всех перевозимых по одной отправке грузов, грузоотправитель на бланках своей организации (не более формата перевозочного документа) составляет перечень с указанием знаков, марок, количества мест, упаковки, наименования и массы всех перевозимых грузов. Перечень составляется в четырех экземплярах, заверенных печатью, используемой при финансовых операциях, и подписью лица, уполномоченного руководителем организации-грузоотправителя.
Общее количество мест и масса грузов указываются в соответствующих графах накладной, а в графе "Наименование груза" указывается "Сборная отправка, перечень грузов прилагается".
Экземпляры перечня прочно прикрепляются к накладной и корешку дорожной ведомости. Один экземпляр перечня выдается грузоотправителю с квитанцией о приеме груза.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки наименование груза указывается в соответствии с классификатором грузов автоматизированной информационной системы Национального оператора инфраструктуры, составленном на основе тарифного руководства.
В графе "Наименование груза" также указывается:
количество и высота основных штабелей и количество штабелей, уложенных в верхней суженной части очертания погрузки (в "шапке"). Данные сведения указываются при перевозке лесных грузов с использованием верхней суженной части очертания погрузки;
высота погруженного леса, пиломатериалов над уровнем борта полувагона - при перевозке лесных грузов и пиломатериалов;
высота налива, плотность, температура груза - при перевозке грузов, перевозимых наливом, если это предусмотрено настоящими Правилами;
фамилия, имя и отчество проводника (проводников), серия, номер удостоверения личности (паспорта) и номер командировочного удостоверения - при перевозке грузов в сопровождении проводника (проводников) грузоотправителя (грузополучателя). При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки указывается также количество проводников.
При предъявлении к перевозке груженых вагонов, не принадлежащих перевозчику или сданных им в аренду, грузоотправитель указывает в накладной в графе "Наименование груза": "Вагон, не принадлежащий перевозчику. Собственник ___"или "Вагон, сданный в аренду. Оператор вагонов (контейнеров)_____".
При предъявлении к перевозке порожнего вагона грузоотправитель указывает в накладной в графе "Наименование груза": "Порожний вагон, не принадлежащий перевозчику. Из-под ___ (наименование груза). Собственник _____" или "Порожний вагон, сданный в аренду. Из-под ___ (наименование груза). Оператор вагонов (контейнеров) _____" или "Порожний вагон, не принадлежащий перевозчику. Из-под ___ (наименование груза). Оператор вагонов (контейнеров) _____"
При перевозке грузов на особых условиях, в этой графе делается отметка "перевозка на особых условиях согласно телеграмме перевозчика, от "__"_____________"№ __".
При отсутствии места для данной отметки она делается в графе 4 накладной.";
пункт 161 изложить в следующей редакции:

"161. Жүк жөнелтуші 4-бағанда басқа белгілер жасайды (мысалы, жүк алушы үшін жүктердің түр-түрі, өнімнің маркасы туралы қажетті мәліметтер):
"ашық жылжымалы құрамда тасымалдау жүк алушымен келісілген рұқсат _______ №_____.";
тегендердің саны - жүкті тегендерде тасымалдауға ұсынған кезде; жүк жөнелтуші вагонда белгілеген құрылғылардың атауы мен саны (мысалы, көкөніс қалқандары, пештер, нан қалқандары) );
алмалы-салмалы жабдығы және жылытқышы бар жүктерді тасымалдау кезінде жабдықтар мен жылытқыш материалдардың массасы;
жүкті мұздаудан сақтау үшін жүк жөнелтуші қабылдаған профилактикалық шаралар;
болуы тасымалдауға ұсынылатын неупакованного жүктің көзге көрінетін зақым (мысалы, станоктың отбита ___ деталь", "разбита фара машинаның");
осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жүк жөнелтуші қоса беретін құжаттардың (мысалы, спецификация, техникалық паспорт, мүкәммалдық алынбайтын бекітуді бекіту сызбалары), сондай-ақ мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті органдардың талаптарында белгіленген құжаттардың атаулары. Қоса берілетін құжаттар тасымалдау құжаттарына берік бекітіледі.
Бос меншікті вагон (контейнер) тасымалдауға ұсынылған жағдайда жүк жөнелтуші 4-бағанда осы Қағидалардың 609, 610-тармақтарында көзделген белгілерді жасайды.";
295 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"295. Жүктерді жеткізу мерзімдері мынадай жағдайларда барлық кідіріс уақытына ұлғаяды:
1) шекаралық, кедендік, фитосанитариялық және басқа да органдардың станция аумағында өз қызметін станцияның жұмыс режимінде жүзеге асыратынын ескере отырып, кеден және басқа да мемлекеттік бақылау органдарының жүктерді жүру жолында 1 тәуліктен артық кідіртуі;
2) жүк жөнелтушінің кінәсінен жол берілген жүктердің тиелуін түзету, артық тиелуін жою үшін жүру жолында жүктердің кідіртілуі;
3) вагондардың, контейнерлердің техникалық немесе коммерциялық жай-күйінің түзелуіне байланысты, тасымалдаушыға байланысты емес себептер бойынша туындаған жүру жолында кідіруі;
4) вагондардың, контейнерлердің еңсерілмейтін күштің, соғыс қимылдарының, блокадалардың, эпидемиялардың немесе жүк тасымалдауды жүзеге асыруға кедергі келтіретін өзге де мән-жайлардың салдарынан жүру жолында кідіртілуі;
5) вагондардың, контейнерлердің тасымалдау құжатында көрсетілген жүк жөнелтушіге (жүк алушыға) байланысты себептер бойынша тағайындалу станциясының қабылдамауы салдарынан жол жүру барысында кідіруі жағдайларында белгіленуі мүмкін.
Жүк жөнелтушінің, жүк алушының немесе экспедитордың кінәсінен тасымалдауға кедергілер туындаған кезде тасымалдаушы бұл туралы оларға бір тәулік ішінде хабарлайды.
Осы тармақта көзделген жүктің кідіруінің себептері туралы және осы кідірістің ұзақтығы туралы тасымалдаушы екі данада ГУ-23 жалпы нысандағы акт жасайды. Актінің бірінші данасы тасымалдау құжаттарына және тағайындалған станцияда - жол тізімдемесіне қоса беріледі. Жүк қағазының "тасымалдаушының белгілері" бағанында және жол тізімдемесінде жүк атауының астына мынадай мазмұндағы белгі қойылады: "жүк станцияда ұсталды__________________ үшін ___________________ (кешігу себебі көрсетіледі).
Жеткізу мерзімі _ _ _ _ _ тәулікке ұлғаяды, ол туралы № _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ жалпы нысандағы акт жасалды "__"________ 20__ жылдың Белгі тасымалдаушының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және тасымалдаушының күнтізбелік мөрқалыбымен куәландырылады.
Тасымалдардың электрондық досьесін пайдалана отырып тасымалдауды жүзеге асыру кезінде осы тармақта көрсетілген белгілер электрондық жүкқұжат пен жол ведомосының қағаз көшірмелерінде қойылады. Жүктің кешігуі және жеткізу мерзімінің ұлғаюы туралы тасымалдардың электрондық досьесіне ақпаратты енгізу тасымалдаушының АТЖ-да осы функционалдық мүмкіндік болған кезде жүргізіледі.";
35 тарау мынадай редакцияда толықтырылсын:

"161. Грузоотправитель делает в графе 4 другие отметки (например, необходимые для грузополучателя сведения об ассортименте грузов, марке продукции):
"перевозка в открытом подвижном составе с грузополучателем согласована, разрешение от _______ №_____.";
количество поддонов - при предъявлении груза к перевозке на поддонах; наименования и количество установленных грузоотправителем в вагоне приспособлений, (например, овощные щиты, печи, хлебные щиты);
масса оборудования и утеплительных материалов при перевозке грузов со съемным оборудованием и утеплением;
профилактические меры, принятые грузоотправителем для предохранения груза от смерзания;
наличие у предъявляемого к перевозке неупакованного груза видимых повреждений, (например "у станка отбита ___ деталь", "разбита фара у машины");
наименования прилагаемых грузоотправителем документов (например, спецификация, технический паспорт, чертежи закрепления инвентарного несъемного крепления), в соответствии с требованиями настоящих Правил, а также документов, установленных требованиями органов, уполномоченных осуществлять государственный контроль. Прикладываемые документы прочно прикрепляют к перевозочным документам.
В случае предъявления к перевозке порожнего собственного вагона (контейнера), грузоотправитель в графе 4 делает отметки, предусмотренные пунктами 609, 610 настоящих Правил.";
пункт 295 изложить в следующей редакции:
"295. Сроки доставки грузов увеличиваются на все время задержки в случаях:
1) задержки грузов таможенными и другими органами государственного контроля в пути следования более чем на 1 сутки, учитывая, что пограничные, таможенные, фитосанитарные и другие органы осуществляют свою деятельность на территории станции в режиме работы станции;
2) задержки грузов в пути следования для исправления погрузки, устранения перегруза грузов, допущенного по вине грузоотправителя;
3) задержки вагонов, контейнеров в пути следования, связанной с исправлением их технического или коммерческого состояния, возникшей по независящим от перевозчика причинам;
4) задержки вагонов, контейнеров в пути следования вследствие непреодолимой силы, военных действий, блокады, эпидемий или иных обстоятельств, препятствующих осуществлению перевозок грузов;
5) задержки вагонов, контейнеров в пути следования вследствие неприҰма станцией назначения по причинам, зависящим от грузоотправителя (грузополучателя), указанного в перевозочном документе.
При возникновении препятствий к перевозке по вине грузоотправителя, грузополучателя или экспедитора перевозчик уведомляет их об этом в течение суток.
О причинах задержки груза, предусмотренных настоящим пунктом, и о продолжительности этой задержки перевозчиком составляется акт общей формы ГУ-23 в двух экземплярах. Первый экземпляр акта прикладывается к перевозочным документам и на станции назначения - к дорожной ведомости. В графе накладной "Отметки перевозчика" и в дорожной ведомости под наименованием груза делается отметка следующего содержания: "Груз задержан на станции __________________ для ___________________ (указывается причина задержки).
Срок доставки увеличивается на ____ сутки, о чем составлен акт общей формы № _______ от "__"________ 20__ года". Отметка удостоверяется подписью перевозчика, или уполномоченного им лица, и календарным штемпелем перевозчика.
При осуществлении перевозки с использованием электронного досье перевозки, указанные в настоящем пункте отметки проставляются в бумажных копиях электронной накладной и дорожной ведомости. Ввод информации в электронное досье перевозки о задержке груза и увеличении срока доставки производится при наличии данной функциональной возможности в САС перевозчика.";
дополнить главой 35 следующего содержания:

35-тарау. "Бос меншікті вагонды (контейнерді) тасымалдау тәртібі
609. Бос меншікті вагонды (контейнерді) темір жол көлігімен тасымалдауды жүзеге асыру үшін жүк жөнелтуші тасымалдаушыға осы тараудың ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған АТЖ-дағы ЭОД арқылы толтырылатын темір жол жүк құжатын ұсынады.
Теміржол жүкқұжатында жүк жөнелтуші мәліметтерді көрсетеді:
"жөнелтушінің ерекше өтініштері мен белгілері" жүкқұжаты бланкісінің сыртқы бетінің 4-бағанында (жүкті тиеуге, жөндеуге, вагондарды уақытша орналастыруға, жууға, булауға немесе ветеринариялық-санитариялық өңдеуге, қайта тиеуге және осы Қағидаларда көзделген басқа да мақсаттарға) көрсетілетін бос меншікті вагонды (контейнерді) тасымалдау мақсаты туралы);
Бос меншікті вагондар (контейнерлер) жүк тиеуге бара жатқан жағдайда, теміржол жүкқұжатында жүк жөнелтуші жүк жөнелтуші және жүк тиеуге бос меншікті вагон (контейнер) жіберілетін ГУ-12 нысанындағы тасымалдауға берілген өтінімнің нөмірі туралы мәліметтерді көрсетеді.
610. Бос меншікті вагон (контейнер) жөндеуге немесе жууға, булауға, ветеринариялық-санитариялық өңдеуге барған жағдайда темір жол жүкқұжатында жөндеу, жуу, булау, ветеринариялық-санитариялық өңдеу қызметтерін көрсететін кәсіпорынның тиісті атауы туралы ақпарат көрсетіледі және Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған АТЖ-ға ЖЕҚ арқылы не басқа да электрондық байланыс құралдарының көмегімен беріледі бос меншікті вагонды (контейнерді) қабылдауға алушының келісімі қоса беріледі.
Бос меншікті вагон (контейнер) теміржол кірме жолдарында уақытша орналастыру үшін межелі станцияға бара жатқан жағдайда, теміржол жүкқұжатына теміржол кірме жолы иесінің бос меншікті вагондарды уақытша орналастыруға арналған келісімі осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес қоса беріледі, ол Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған АТЖ-ға ЭОД арқылы не басқа да электрондық байланыс құралдарының көмегімен беріледі, бұл туралы Теміржол жүкқұжатында тиісті белгі жасалады.
Бос меншікті вагон (контейнер) станциялық жолдарда уақытша орналастыру үшін межелі станцияға бара жатқан жағдайда, теміржол жүкқұжатына станциялық жолдарда уақытша орналастыруға Ұлттық инфрақұрылым операторының бос меншікті вагондарды уақытша орналастыруға арналған келісімі осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес қоса беріледі, ол Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған АТЖ-дағы ЖЕҚ арқылы не басқа да электрондық байланыс құралдарының көмегімен беріледі, бұл туралы Теміржол жүкқұжатында тиісті белгі жасалады.
Ұлттық инфрақұрылым операторымен жасалған шарт негізінде станциялық жолдарда уақытша орналастыру үшін ЗТЖМК болып табылатын бос меншікті вагонды (контейнерді) жөнелту кезінде осы Қағидалардың сақталу шеңберінде және вагондарды (контейнерлерді) уақытша орналастырғаннан кейін одан әрі жөнелтуді қамтамасыз ететін алушы (вагондарды (контейнерлерді) пайдалануға жауапты тұлға) көрсетіледі.

Глава 35. "Порядок перевозки порожних собственных вагонов (контейнеров)
609. Для осуществления перевозки порожнего собственного вагона (контейнера) железнодорожным транспортом, грузоотправитель предоставляет перевозчику железнодорожную накладную, заполняемую с учетом особенностей настоящей главы, в том числе посредством ЭОД в САС, интегрированной с информационными системами Национального оператора инфраструктуры.
В железнодорожной накладной грузоотправителем указываются сведения:
о цели перевозки порожнего собственного вагона (контейнера), которая указывается в графе 4 оборотной стороны бланка накладной "Особые заявления и отметки отправителя" (под погрузку груза, в ремонт, для временного размещения вагонов, для промывки, пропарки или ветеринарно-санитарной обработки, под перегрузку и другие цели, предусмотренные настоящими Правилами);
В случае следования порожних собственных вагонов (контейнеров) под погрузку груза, в железнодорожной накладной грузоотправителем указываются сведения о грузоотправителе и номере поданной заявки на перевозку формы ГУ-12, под погрузку которого направляется порожний собственный вагон (контейнер).
610. В случае следования порожнего собственного вагона (контейнера) в ремонт или на промывку, пропарку, ветеринарно-санитарную обработку, в железнодорожной накладной указывается информация о соответствующем наименовании предприятия, оказывающего услуги ремонта, промывки, пропарки, ветеринарно-санитарной обработки и прикладывается согласие получателя на прием порожнего собственного вагона (контейнера), которое передается посредством ЭОД в САС, интегрированной с информационными системами Национального оператора инфраструктуры, либо с помощью других электронных средств связи.
В случае следования порожнего собственного вагона (контейнера) на станцию назначения для временного размещения на железнодорожных подъездных путях, к железнодорожной накладной прикладывается согласие владельца железнодорожного подъездного пути на временное размещение порожних собственных вагонов согласно приложению 47 к настоящим Правилам, которое передается посредством ЭОД в САС, интегрированной с информационными системами Национального оператора инфраструктуры, либо с помощью других электронных средств связи, о чем делается соответствующая отметка в железнодорожной накладной.
В случае следования порожнего собственного вагона (контейнера) на станцию назначения для временного размещения на станционных путях, к железнодорожной накладной прикладывается согласие Национального оператора инфраструктуры на временное размещение порожних собственных вагонов согласно приложению 47 к настоящим Правилам, которое передается посредством ЭОД в САС, интегрированной с информационными системами Национального оператора инфраструктуры, либо с помощью других электронных средств связи,о чем делается соответствующая отметка в железнодорожной накладной.
При отправлении порожнего собственного вагона (контейнера), являющегося иностранными транспортными средствами международной перевозки для временного размещении на станционных путях на основании договора с Национальным оператором инфраструктуры, указывается получатель (лицо ответственное за использование вагонов (контейнеров)), которое в рамках соблюдения настоящих Правил обеспечивает дальнейшую отправку вагонов (контейнеров) после временного размещения.

611. Қазақстан Республикасының темір жолдарының құрамына кіретін темір жол станцияларына тіркелгендерді қоспағанда, бос меншікті вагон (контейнер) кіреберіс шекара станциясына келгеннен кейін, межелі станцияда ГУ-12 нысанындағы жүктерді тасымалдауға өтінім болмаған жағдайда, тасымалдаушы бұл туралы тасымалдаушының ресми сайтында тиісті ақпаратты орналастыру арқылы меншікті бос вагонның (контейнердің) иесін, жүк жөнелтушіні, жүк алушыны хабардар етеді.
Меншікті бос вагонның (контейнердің) иесі, жүк жөнелтуші, жүк алушы жоғарыда көрсетілген ақпарат тасымалдаушының ресми сайтында орналастырылған сәттен бастап 12 сағат ішінде тасымалдаушыны тасымалдаушының ресми сайтында тиісті ақпаратты орналастыру арқылы немесе ЖЕҚ көмегімен, оның ішінде Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған АТЖ-да хабардар етеді:
орындау үшін осындай бос меншікті вагон (контейнер) пайдаланылуы тиіс ГУ-12 нысанындағы жүктерді тасымалдауға арналған өтінімнің нөмірі туралы);
осы бос меншікті вагонды (контейнерді) тасымалдаудың өзге мақсаты туралы.
Бос меншікті вагонның (контейнердің) иесі мұндай ақпаратты ұсынбаған, оны уақтылы немесе дұрыс ұсынбаған және межелі станцияда параметрлері (меншікті вагон (контейнер) иесінің атауы, ГУ-12 нысанындағы өтінімнің қолданылу мерзімі, жылжымалы темір жол құрамының түрі) ГУ-12 нысанындағы осы өтінім шеңберінде оны тиеуге пайдалануға мүмкіндік беретін ГУ-12 нысанындағы жүктерді тасымалдауға арналған өтінім болған кезде осы өтінім бойынша келесі ГУ-12 нысанындағы өтінім ретінде ескеріледі.
612. Тасымалдаушы бос меншікті вагонды (контейнерді) тасымалдауға қабылдамайды:
1) межелі станцияда ГУ-12 нысанын тасымалдауға берілген өтінімнің нөмірі туралы ақпарат болмаған жағдайда;
2) тағайындалған станцияда теміржол жүкқұжатында көрсетілген вагондарды (контейнерлерді) жөндеу, жуу, булау, ветеринариялық-санитариялық өңдеу қызметтерін көрсететін кәсіпорындар болмаған және алушының бос меншікті вагонды (контейнерді) қабылдауға келісімі болмаған жағдайда);
3) кірме немесе станциялық жолдарда уақытша орналастыруға шарт болмаған немесе алушының бос меншікті вагонды (контейнерді) қабылдауға келісімі болған жағдайда, бос меншікті вагонның (контейнердің) станциялық немесе кірме жолдарда уақытша орналастыру үшін межелі станцияға жүру мақсатын көрсеткен кезде жүзеге асырылады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында (келісімдерінде) көзделген жағдайларда тоқтатылады.

611. По прибытию порожнего собственного вагона (контейнера), за исключением приписанных к железнодорожным станциям, входящим в состав железнодорожных путей Республики Казахстан, на входную пограничную станцию, в случае отсутствия на станции назначения заявки на перевозку грузов формы ГУ-12, перевозчик уведомляет об этом владельца собственного порожнего вагона (контейнера), грузоотправителя, грузополучателя посредством размещения соответствующей информации на официальном сайте перевозчика.
Владелец собственного порожнего вагона (контейнера), грузоотправитель, грузополучатель в течение 12 часов с момента размещения вышеуказанной информации на официальном сайте перевозчика, уведомляет перевозчика посредством размещения соответствующей информации на официальном сайте перевозчика или с помощью ЭОД, в том числе в САС, интегрированной с информационными системами Национального оператора инфраструктуры:
о номере заявки на перевозку грузов формы ГУ-12, для исполнения которой должен быть использован такой порожний собственный вагон (контейнер);
об иной цели перевозки данного порожнего собственного вагона (контейнера).
При непредставлении владельцем порожнего собственного вагона (контейнера) такой информации, несвоевременном или некорректном еҰ представлении и наличии на станции назначения заявки на перевозку грузов формы ГУ-12, параметры которой (наименование владельца собственного вагона (контейнера), срок действия заявки формы ГУ-12, род железнодорожного подвижного состава) позволяют использование его под погрузку в рамках данной заявки формы ГУ-12, порожний собственный вагон (контейнер) учитывается как следующий под данную заявку формы ГУ-12.
612. Перевозчик не принимает порожний собственный вагон (контейнер) к перевозке:
1) в случае отсутствия на станции назначения информации о номере поданной заявки на перевозку формы ГУ-12;
2) в случае отсутствия на станции назначения предприятий, оказывающих услуги ремонта, промывки, пропарки, ветеринарно-санитарной обработки вагонов (контейнеров), указанных в железнодорожной накладной и отсутствия согласия получателя на прием порожнего собственного вагона (контейнера);
3) в случае отсутствия договора на временное размещение на подъездных или станционных путях или согласия получателя на прием порожнего собственного вагона (контейнера), при указании цели следования порожнего собственного вагона (контейнера) на станцию назначения для временного размещения на станционных или подъездных путях;
4) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и международными договорами (соглашениями) Республики Казахстан.

613. Кәсіпорындарды кірме жолдарға беру кезінде беруші / қабылдаушы вагон тараптардың вагонды тораптардың, бөлшектердің, зақымданулардың бар-жоғын тексереді. Бұл ретте вагондарда анықталған бүлінулер немесе бөлшектердің, тораптардың болмауы және ақаулықтар, арнайы құрылғылардың жай-күйі ВУ-15 нысанындағы вагондарды нақты қарау кітабына жазылады.
Вагондарды қарап шыққаннан кейін тапсырушы және қабылдаушы тараптардың өкілдері ВУ-15 нысанындағы кітаптағы жазбаларды салыстырып тексереді және вагонның әрбір нөміріне қарама-қарсы анықталған ақауларды көрсете отырып, оларды өз қолдарымен куәландырады.
Бос вагонды тасымалдауға қабылдаған Тасымалдаушы вагонда барлық тораптар мен бөлшектердің, алмалы-салмалы құралдардың болуын тексереді және вагон тораптары мен бөлшектерінің сақталуына және оның жарамды жай-күйін қамтамасыз етеді.
614. Осы тараудың күші экспорттық қатынаста бос меншікті вагондарды (контейнерлерді) тасымалдауға қабылдауға қолданылмайды.";
12-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 47-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министірінің
2021 жылғы 5 мамырдағы
№ 220 бұйрығына
1-қосымша
Теміржол көлігімен
жүктерді тасымалдау
қағидаларына 12-қосымша
Жүктерді тасымалдаумен байланысты көрсетілетін қызметтер тізбесі
1. Жүктерді, контейнерлерді жолтабан ені бір вагоннан жолтабан ені басқа вагонға қайта тиеу;
2. Жүктерді мұздату;
3. Вагондардың жолтабан ені басқа арбаларға орнын ауыстыру;
4. Жүктің құндылығын жариялау;
5. Тасымалданатын жүктерді кедендік тексерумен байланысты қызметтер;
6. Жүктерді бекіту;
7. Жылжымалы құрам түрлері бойынша транзиттік темір жолдарда вагондар кідіртілген кезде көрсетілетін қызметтер;
8. Вагон-мұздықтарды мұзбен жабдықтау;

613. При передаче на подъездные пути предприятий стороны передающая/ принимающая вагон проверяют вагон на наличие узлов, деталей, повреждений. При этом повреждения или отсутствие деталей, узлов и неисправности, обнаруженные у вагонов, состояние специальных приспособлений записывают в книгу натурного осмотра вагонов формы ВУ-15.
После осмотра вагонов представители сдающей и принимающей сторон сверяют записи в книге формы ВУ-15 и заверяют их своими подписями, указывая напротив каждого номера вагона, выявленные неисправности.
Перевозчик, принявший порожний вагон к перевозке проверяет наличие на вагоне всех узлов и деталей, съемных приспособлений и обеспечивает сохранность узлов и деталей вагона и его исправное состояние.
614. Действие настоящей главы не распространяется на прием к перевозке порожних собственных вагонов (контейнеров) в экспортном сообщении.";
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 47 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство нациаональной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 5 мая 2021 года № 220
Приложение 12
к Правилам перевозок грузов
железнодрожным транспортом
Перечень услуг, связанных с перевозкой грузов
1. Перегрузка грузов, контейнеров из вагонов одной ширины колеи в вагоны другой ширины колеи;
2. Отмораживание грузов;.
3. Перестановка вагонов на тележки другой ширины колеи;
4. Объявление ценности груза;
5. Услуги, связанные с таможенным досмотром перевозимых грузов;
6. Крепление грузов;
7. Услуги, оказываемые при задержке вагонов на транзитных железных дорогах по видам подвижного состава;
8. Снабжение вагонов-ледников льдом;

9. Вагондарды жылыту үшін отын беру;
10. Жануарларды тасымалдау кезінде сумен суару;
11. Жолтабаны 1520 мм вагондарға жүктерді артық тиеуге Қытай темір жолдары вагондарының бос тұруына байланысты қызметтер.;
12. Тасымалдаушының бір көлік құқығының тасымалдау құжаттарын басқасына қайта ресімдеуі;
13. Тасымалдаушының өкілімен станцияда, порттарда және кемежайларда жүк жөнелтушілер мен жүк алушылардың сенімхаттары және тапсырмалары бойынша жүктерді тасымалдау үшін есеп айырысу операциялары;.
14. Клиенттің өтінімі бойынша тасымалдау құжатын толтыру;
15. Клиентпен жасалған шарт бойынша тағайындалу станциясында олардың атына келген жүктер туралы жүк алушыларды хабардар ету;
16. Клиентпен шарт бойынша жүктердің, вагондардың және контейнерлердің жақындағаны туралы жүк алушыларды хабардар ету;
17. Жүк тасымалы бойынша анықтама беру. клиенттің өтінімі бойынша;
18. Жүкті әкелуге және тиеуге рұқсат (виза) беру;
19. Жүк жөнелтушінің талабы бойынша жүк тасымалдау жоспарын орындау жөніндегі есепке алу карточкаларының екінші даналарын толтыру;
20. Жүкті іздеу. клиенттің өтінімі бойынша;
21. Вагондарды беру-жинау. клиентпен жасалған шарт бойынша;
22. Жүктерді сақтау;
23. Клиенттің өтініші бойынша жүктің салмағын өлшеу және тексеру;
24. Қамба зиянкестерімен залалданған вагондар мен контейнерлерді тазалау, жуу, дезинфекциялау, сондай-ақ дезинсекциялау;
25. Жүк жөнелтушілерді олардың өтінімдері бойынша вагондармен, контейнерлермен қамтамасыз ету;
26. Жүктерді басқа адреске жіберу. клиенттің өтінімі бойынша;
27. Жүк жөнелтушінің (жүк алушының) кінәсінен жүкті алып жүретін күзет қызметі өкілінің жүктерді тиеуге және түсіруге белгіленген мерзімдерден артық кідіруі;
28. Тиеудің белгіленген күнінен бұрын жүкті қабылдау;.
29. Жүктерді тасымалдаудың қосымша жоспарын растау. клиенттің өтінімі бойынша;
30. Паромдық өткелдерге және паромдық өткелдерден вагондарды домалату/шығару;
31. Клиентпен шарт бойынша жүктерді кедендік декларациялау;
32. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік декларациялау;
33. Кірме жолдарда жүк жөнелтушінің, жүк алушының, тармақ иеленушінің клиенттің өтінімі бойынша жеке талап етуі бойынша орындалатын, вагондарды берумен-жинаумен уақытпен біріктірілмеген маневрлік жұмыс;
34. Клиенттің өтінімі бойынша қызмет көрсету үшін тасымалдаушы локомотивінің басқа станциядан тасымалдаушының локомотиві жоқ станцияға жүрісі;
35. Клиентпен жасалған шарт бойынша өткізу пункттерінде тасымалдау және тауарға ілеспе құжаттардың сканерленген көшірмелерінің жиынтығын ұсыну жөніндегі ақпараттық қызметтер;

9. Предоставление топлива для отопления вагонов;
10. Поение водой при перевозке животных;
11. Услуги, связанные с простоем вагонов китайских железных дорог под перегрузкой грузов в вагоны колеи 1520 мм.;
12. Переоформление перевозчиком перевозочных документов одного транспортного права на другое;
13. Расчетные операции за перевозку грузов с представителем перевозчика на станции, в портах и на пристанях по доверенностям и по поручениям грузоотправителей и грузополучателей;.
14. Заполнение перевозочного документа по заявке клиента;
15. Уведомление грузополучателей о прибывших в их адрес грузах на станции назначения по договору с клиентом;
16. Уведомление грузополучателей о подходе грузов, вагонов и контейнеров по договору с клиентом;
17. Выдача справок по грузовым перевозкам. по заявке клиента;
18. Выдача разрешения (визы) на ввоз и погрузку груза;
19. Заполнение по требованию грузоотправителя вторых экземпляров учетных карточек по выполнению плана перевозок грузов;
20. Розыск груза. по заявке клиента;
21. Подача-уборка вагонов. по договору с клиентом
22. Хранение грузов;
23. Взвешивание и проверка веса грузов по заявке клиента;
24. Очистка, промывка, дезинфекция, а также дезинсекция вагонов и контейнеров, зараженных амбарными вредителями;
25. Обеспечение грузоотправителей вагонами, контейнерами по их заявкам;
26. Переадресовка грузов. по заявке клиента;
27. Задержка представителя охранной службы, сопровождающего груз по вине грузоотправителя (грузополучателя) сверх установленных сроков на погрузку и выгрузку грузов;
28. Прием груза ранее назначенного дня погрузки;.
29. Подтверждение дополнительного плана перевозок грузов. по заявке клиента;
30. Накат/выкат вагонов на паромные переправы и с паромных переправ;
31. Таможенное декларирование грузов по договору с клиентом;
32. Таможенное декларирование транспортных средств международной перевозки;
33. Маневровая работа, не совмещенная во времени с подачей-уборкой вагонов, выполняемая на подъездных путях по отдельному требованию грузоотправителя, грузополучателя, ветвевладельца по заявке клиента;
34. Пробег локомотива перевозчика с другой станции на станцию, где отсутствует локомотив перевозчика, для оказания услуг по заявке клиента;
35. Информационные услуги по предоставлению комплекта сканированных копий перевозочных и товаросопроводительных документов в пунктах пропуска по договору с клиентом;

36. Шекаралық станцияда немесе жолтабан ені әртүрлі темір жолдардың жанасу станциясында пломбалау;
37. Клиенттің өтінімі бойынша жол тізімдемесінің көшірмесін ресімдеу;
38. Транзиттік қатынастағы контейнерлік поездарды біріктіру және ажырату жөніндегі қызметтер. клиенттің өтінімі бойынша;
39. Клиенттің өтінімі бойынша жүк жөнелтушінің өтініміне сәйкес жылжымалы құрамды іріктеу бойынша қызметтер;
40. Арнайы және әскери тасымалдар үшін қайта тиеу орындарын уақытшапайдалануға бергені үшін көрсетілетін қызметтер.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министірінің
2021 жылғы 5 мамырдағы
№ 220 бұйрығына
2-қосымша
Теміржол көлігімен жүктерді
тасымалдау қағидаларына
47-қосымша
Бос меншікті вагондарды уақытша орналастыруға арналған келісім
Тармақ иеленуші /Ұлттық инфрақұрылым операторы арасында
________________________________________________________________________________
(атауы)
және бос меншікті вагонның (контейнердің) иесі ______________________________________
(бос меншікті вагон (контейнер) иесінің атауы)
___________________________________________________________
бос меншікті вагондарды (контейнерлерді) уақытша орналастыруға.
Тармақ иеленуші ________________________________________________________________
(Тармақ иеленушінің / Ұлттық инфрақұрылып операторының атауы)
____________________________________ атынан
______________________________________________
________________________________________________________________________________
бір тараптан және бос меншікті вагонның (контейнердің) иесі _________________________
________________________________________________атынан__________________________
(бос меншікті вагон (контейнер) иесінің толық атауы) (лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) ________________________________________________________________________________
1. Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес Бос меншікті вагондарды уақытша орналастыруға арналған келісім мекенжайға келетін бос меншікті вагондарды (контейнерлерді) қабылдауға және беруге рұқсат етіледі.
________________________________________________________________________________
(жүк алушының атауы)
кірме/станциялық жолға ___________________________________________________________
(тармақ иеленушінің атауы)

36. Пломбирование на пограничной станции или станции примыкания железных дорог разной ширины колеи;
37. Оформление копии дорожной ведомости по заявке клиента;
38. Услуги по объединению и разъединению контейнерных поездов в транзитном сообщении. по заявке клиента;
39. Услуги по подборке подвижного состава в соответствии с заявкой грузоотправителя по заявке клиента;
40. Услуги за предоставление во временное пользование перегрузочных мест для специальных и воинских перевозок.
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 5 мая 2021 года № 220
Приложение 47
к Правилам перевозок грузов
железнодорожным транспортом
Согласие на временное размещение порожних собственных вагонов
между Ветвевладелецем/Национальным оператором инфраструктуры
________________________________________________________________________________
(наименование) и владельцем порожнего собственного вагона (контейнера)
________________________________________________________________________________
(наименование владельца порожнего собственного вагона (контейнера))
________________________________________________________________________________
на временное размещение порожних собственных вагонов (контейнеров).
Ветвевладелец___________________________________________________________________
(наименование Ветвевладельца / Национального оператора инфраструктуры)
_________________________________________________________________________ в лице
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________ с одной стороны и
владелец порожнего собственного вагона (контейнера) _______________________________
_________________________________________________________________________ в лице
_______________________________________________________________________________
(полное наименование владельца порожнего собственного вагона (контейнера))
(должность, (фамилия, имя, отчество (при наличии))
_______________________________________________________________________________
1. В соответствии с Правилами перевозок грузов железнодорожным транспортом,
Согласием на временное размещение порожних собственных вагонов разрешается
прием и подача порожних собственных вагонов (контейнеров) прибывающих в адрес
__________________________________________________________________________
(наименование грузополучателя) на подъездной /станционный путь
__________________________________________________________________________
____________________________________________ (наименование ветвевладельца)

2. Вагондарды беру және жинау Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
3. Нөмірлік тәсіл бойынша вагондардың бос тоқтап тұруын есепке алу.
Осы Келісім 20__ жылғы_________________ бастап 20__жылғы __________________ қоса алғандағы мерзімге жасалды.
Тараптардың мекенжайлары:
Тармақ иеленуші / Ұлттық инфрақұрылым операторы
Бос меншікті вагонның (контейнердің) иесі
______________________________________
______________________________________
____________________________________
____________________________________
______________________________________
______________________________________
____________________________________
____________________________________
Тармақ иеленушінің есеп шоты № _________________ ___________________
____________________________________ Банк бөлімшесі _____________ жыл
Тармақ иеленуші / Ұлттық инфрақұрылым Бос меншікті вагонның (контейнердің) операторы:
иесі:
______________________________      ________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))      (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

2. Подача и уборка вагонов производится в соответствии с Правилами перевозок
грузов железнодорожным транспортом.
3. Учет простоя вагонов по номерному способу.
Настоящее Согласие на срок с_________________ 20__года по __________________20___год.
Адреса сторон:
Ветвевладелец/ Национальный оператор инфраструктуры
Владелец порожнего собственного вагона (контейнера)
______________________________________
______________________________________
____________________________________
____________________________________
______________________________________
______________________________________
____________________________________
____________________________________
Расчетный счет ветвевладельца № _________________ в ___________________ _____________________________________отделении банка год_____________ Ветвевладелец/ Национальный оператор Владелец порожнего собственного вагона(контейнера): инфраструктуры: ______________________________ ________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии)) (фамилия, имя, отчество (при наличии))