Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2021 жылғы 4 мамырдағы № 3-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22717 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2023 жылғы 23 тамыздағы № 16-НҚ нормативтік қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 23.08.2023 № 16-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 4-тармағының 14-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Есеп комитетінің Жоспарлау, талдау және есептілік бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрайымы Н. Годунова
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2021 жылғы 4 мамырдағы
№ 3-НҚ Нормативтік
қаулымен бекітілген
Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 4-тармағының 14-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

Об утверждении Методики по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 4 мая 2021 года № 3-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22717. Утратило силу нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 23 августа 2023 года № 16-НҚ.
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты РК от 23.08.2023 № 16-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14-1) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле", Высшая аудиторская палата Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса.
2. Отделу планирования, анализа и отчетности Счетного комитета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением нормативного постановления возложить на Руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением республиканского бюджета
Н. Годунова
Утверждена
нормативным постановлением
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского
бюджета от 4 мая 2021 года № 3-НҚ
Методика по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 14-1) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле.
Сноска. Пункт 1 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісі (бұдан әрі – рейтинг) жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – ЖАО) және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің бизнесті ашу және жүргізу үшін қолайлы жағдайлар жасау бойынша жүргізген жұмыстарының нәтижелері бойынша қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) мен "Зерттеулер, талдау және тиімділікті бағалау орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі – Орталық) арасында жасалған шарт негізінде Қазақстан Республикасының өңірлерінде рейтинг жүргізу бойынша зерттеу жүргізіледі, ол мынадай 2 кезеңді қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының өңірлеріндегі рейтинг әдіснамасының имплементациясы, бұл ретте:
осы Әдістемеге 1-қосымшада көрсетілген облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары, аудандар, облыстық маңызы бар қалалар респонденттерінің іріктемесіне сәйкес өңірлерде кәсіпкерлерге пікіртерім жүргізу арқылы далалық зерттеу жүргізіледі;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 Жарлығымен бекітілген Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің нәтижелері бойынша арнайы сыйлық беру қағидаларына сәйкес осы Әдістемеде пайдаланылатын статистикалық деректер жинақталады.
2) рейтинг бойынша қорытынды шығару:
Пікіртерім және статистикалық деректердің нәтижелері бойынша облыстарды, Астана, Алматы және Шымкент қалаларын және жеке аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларды бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша саралау (рейтингіні дайындау).
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
4. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалаларды саралауды Орталық жүзеге асырады. Орталық қалыптастырылған рейтингіні Жоғары аудиторлық палатаға ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
5. Рейтинг дайындауды Жоғары аудиторлық палата жыл сайын 30 қазанға дейін жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
6. Далалық зерттеудің сапасын бақылауды Жоғары аудиторлық палата Орталықтан интервьюерлердің маршруттық парақтарын және жүргізілген жұмыс туралы есептерін алу арқылы жүзеге асырады. Интервьюерлердің маршруттық парақтарын Орталық Жоғары аудиторлық палатаға далалық зерттеуді бастау алдында ұсынады. Далалық зерттеулер бойынша жүргізілген жұмыс туралы есепті Орталық Жоғары аудиторлық палатаға апта сайын, рейтингті дайындауды аяқтаған күнге дейін үш ай ішінде ұсынады.

2. Рейтинг регионов и городов по легкости ведения бизнеса (далее – рейтинг) формируется по результатам проведения работы местными исполнительными органами (далее – МИО) и территориальными подразделениями центральных государственных органов по созданию благоприятных условий для открытия и ведения бизнеса.
3. На основании заключенного договора между Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) и товариществом с ограниченной ответственностью "Центр исследований, анализа и оценки эффективности" (далее – Центр) проводится исследование по проведению рейтинга в регионах Республики Казахстан, которое включает в себя 2 этапа:
1) имплементация методологии рейтинга в регионах Республики Казахстан при котором проводится:
проведение полевого исследования путем опроса предпринимателей в регионах согласно выборке респондентов областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов, городов областного значения, указанных в приложении 1 к настоящей Методике;
сбор статистических данных, используемых настоящей Методикой в соответствии с Правилами присуждения специальной премии по результатам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 590.
2) подведение итогов по рейтингу:
ранжирование (подготовка рейтинга) областей и городов Астана, Алматы и Шымкент, и отдельно районов и городов областного значения по легкости ведения бизнеса по результатам опросных и статистических данных.
Сноска. Пункт 3 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ранжирование регионов и городов по легкости ведения бизнеса осуществляется Центром. Сформированный рейтинг предоставляется Центром в Высшую аудиторскую палату.
Сноска. Пункт 4 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Подготовка рейтинга осуществляется Высшей аудиторской палатой ежегодно до 30 октября.
Сноска. Пункт 5 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Контроль качества полевого исследования осуществляется Высшей аудиторской палатой путем получения от Центра маршрутных листов интервьюеров и отчетов о проведенной работе. Маршрутные листы интервьюеров предоставляются Центром в Высшую аудиторскую палату перед запуском полевого исследования. Отчет о проведенной работе по полевому исследованию предоставляется Центром в Высшую аудиторскую палату еженедельно, в течение трех месяцев до даты окончания подготовки рейтинга.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
7. Рейтингіні сипаттау кезінде Қазақстанның өңірлері мен қалалары интегралдық индекстің мәніне байланысты бөлінеді және өңірдің немесе қаланың позициясы бес балдық жүйе бойынша айқындалады, мұнда 5 – ең жоғарғы мән, 1 – ең төменгі мән.
2-тарау. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалардың рейтингісін айқындау
8. Рейтинг 2 деңгейге бөлінеді:
облыстар мен Астана, Алматы және Шымкент қалаларын салыстыру;
аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларды (облыстардың әкімшілік орталықтарын қоса алғанда) салыстыру.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
9. Рейтингінің қорытындысы осы Әдістеменің 15, 16-тармақтарында көрсетілген 50% статистикалық деректердің және осы Әдістеменің 14-тармағында көрсетілген факторларға сәйкес 50% пікіртерім деректерінің негізінде қалыптастырылады.
10. Әлеуметтік пікіртерімнің нысаналы тобына шағын және орта кәсіпорындардың басшылары (соның ішінде жеке кәсіпкерлер мен шаруа қожалықтары) жатқызылады.
11. Рейтингіні дайындау үшін мыналар:
1) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша респонденттер пікіртерімі;
2) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес облыстарға, Астана, Алматы және Шымкент қалаларына, аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларға арналған статистикалық көрсеткіштердің толық жазылуы бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдарға сұрау салулар жіберу арқылы алынған статистикалық деректер ақпарат көздері болып табылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
12. Респонденттер пікіртерімдері олардың бизнес жүргізу шарттарын бағалау бойынша субъективті пікірін айқындау мақсатында мынадай:
1) реттеушілік ахуал;
2) инфрақұрылым;
3) бизнес үшін қаржының қолжетімділігі;
4) адами капитал;
5) қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі факторлары бойынша жүзеге асырылады.
13. Облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары үшін пайдаланылатын статистикалық деректер:
1) шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілерінен түсетін салық аударымдары көлемінің базалық 2015 жылға қарағандағы өсу индексі;
2) есепті кезеңдегі шағын, орта кәсіпорындардың негізгі капиталына салынатын инвестициялардың өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;

Сноска. Пункт 6 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При описании рейтинга, регионы и города Казахстана распределяются в зависимости от значения интегрального индекса и позиция региона или города определяется по пятибалльной системе, где 5 – максимальное значение, 1 – минимальное.
Глава 2. Определение рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса
8. Рейтинг подразделяется на 2 уровня:
сравнение областей и городов Астана, Алматы и Шымкент;
сравнение районов и городов областного значения (включая административные центры областей).
Сноска. Пункт 8 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Итоги рейтинга формируются на основании 50% статистических данных, указанных пунктах 15, 16 настоящей Методики, и 50% опросных данных согласно факторам, указанным в пункте 14 настоящей Методики.
10. Целевой группой социологического опроса выступают руководители малых и средних предприятий (в том числе индивидуальные предприниматели и крестьянские хозяйства);
11. Источниками информации для подготовки рейтинга являются:
1) опрос респондентов по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике;
2) статистические данные, полученные путем направления запросов в государственные органы и организации, по расшифровке статистических показателей для областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 11 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Опрос респондентов осуществляется в целях определения их субъективного мнения по оценке условий ведения бизнеса по следующим факторам:
1) регуляторный климат;
2) инфраструктура;
3) доступность финансов для бизнеса;
4) человеческий капитал;
5) транспарентность принимаемых решений.
13. Статистические данные, используемые для областей, городов Астана, Алматы и Шымкент:
1) индекс роста объема налоговых отчислений от субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – МСП) к базовому 2015 году;
2) темп роста инвестиций в основной капитал малых, средних предприятий, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;

3) есепті кезеңдегі шикізаттық емес сектор кәсіпорындарының негізгі капиталына салынатын сыртқы инвестициялардың өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
4) ШОК субъектілерін қолдауға жергілікті бюджеттен бөлінетін қаражат көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
5) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК-та жұмыспен қамтылғандар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
6) есепті кезеңдегі ШОК субъектілерінің өнім шығаруының өткен жылмен салыстырғандағы нақты мәніндегі өсу қарқыны, пайызбен;
7) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
8) заңды тұлғалар үшін мерзімдері бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтер үлесінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
9) 1000 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
10) 1000 ШОК-қа келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
11) республикалық бюджет есебінен ШОК өндіріс көлеміне қатысты ШОК-ты мемлекеттік қолдау көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
12) 1000 ШОК-қа келетін мемлекеттік көмек (гранттар, кепілдіктер, кредиттер, субсидиялар, инфрақұрылым шығындары) алған жобалар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
13) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының түлектер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен.
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар үшін пайдаланылатын статистикалық деректер:

3) темп роста внешних инвестиций в основной капитал предприятий несырьевого сектора, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
4) темп роста объема выделяемых средств из местного бюджета на поддержку субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
5) темп роста численности занятых в действующих МСП, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
6) темп роста выпуска продукции субъектами МСП в реальном выражении за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
7) темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
8) темп роста доли государственных услуг для юридических лиц, оказанных с нарушением сроков по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
9) темп роста количества проверок на 1000 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
10) темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
11) темп роста объема государственной поддержки МСП за счет республиканского бюджета к объему производства МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
12) темп роста количества проектов, получивших государственную помощь (гранты, гарантии, кредиты, субсидии, затраты на инфраструктуру) на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
13) темп роста количества выпускников организации технического и профессионального образования (далее – ТИПО) по сравнению с предыдущим годом, в процентах.
Статистические данные, используемые для районов и городов областного значений:

1) ШОК-тан түсетін салық аударымдары көлемінің базалық 2015 жылға қарағандағы өсу индексі;
2) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
3) 100 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
4) 100 ШОК субъектісіне келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істерінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен.

1) индекс роста объема налоговых отчислений от МСП к базовому 2015 году;
2) темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
3) темп роста количества проверок на 100 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
4) темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 100 субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
14. Пікіртерім деректері бойынша рейтинг кіші көрсеткіш, көрсеткіш, қосалқы фактор, фактор және интегралдық индекс сияқты 5 деңгейде есептеліп, ұсынылады.
Әрбір деңгейдің салмағы респонденттердің бизнесті жүргізу шарттары факторларының маңыздылығына деген пікіріне байланысты болады. Пікіртерім жүргізу кезінде сұрақ қойылады, онда респондент факторлардың маңыздылығын 1-ден 5-ке дейін басымдығы бойынша бағалауы керек. Әрбір басымдық балы үшін (сомада барлығы 15 балл, яғни, 1-ден 5-ке дейінгі цифрлар сомасы) мынадай формулаға сәйкес салмақ белгіленеді:
Wu – 1 балл үшін салмақ;
Wt – барлық 15 балл үшін салмақ;

Сноска. Пункт 13 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Рейтинг по опросным данным рассчитывается и представляется на 5 уровнях: подпоказатель, показатель, субфактор, фактор и интегральный индекс.
Вес каждого из уровней зависит от мнения респондентов на важность факторов условий ведения бизнеса. При проведении опроса, будет задан вопрос, где респонденту нужно оценить по приоритетности от 1 до 5 важность факторов. За каждый балл (в сумме всего 15 баллов, сумма цифр от 1 до 5) приоритетности будет назначаться вес согласно следующей формуле:
Wu– вес за 1 балл;
Wt– вес за все 15 баллов;

St – 1-ден 5-ке дейінгі барлық балл сомасы (15).
5 балл жинайтын неғұрлым басым фактордың салмағы 33,3% құрайды.
Неғұрлым басым фактор мына формула бойынша айқындалады:
Wmax – кәсіпкерлер дауыс берген және ең жоғары 5 балл тағайындалатын неғұрлым басым фактордың салмағы;
Smax – неғұрлым басым фактор балы.
Неғұрлым басым фактордың салмағы 6,66..67% болады.
Wmin – кәсіпкерлер дауыс берген және 1 балл тағайындалатын неғұрлым аз басым фактордың салмағы;
Smin – неғұрлым аз басым фактор балы.
Нәтижесінде факторлардың басымдығына байланысты факторлардың мынадай салмағы айқындалады:
Фактор басымдығы
Басымдық үшін балл
Фактордың салмағы (дөңгелектелген)
1
5

St– сумма всех баллов (15) от 1 до 5.
Наиболее приоритетный фактор, который получит 5 баллов, будет весить 33,3%.
Наиболее приоритетный фактор определяется по следующей формуле:
Wmax– вес наиболее приоритетного фактора, за который проголосовали предприниматели, и которому присуждается максимально 5 баллов;
Smax– балл за наиболее приоритетный фактор.
Наименее приоритетный фактор будет весить 6,66..67%.
Wmin– вес наименее приоритетного фактора, за который проголосовали предприниматели, и которому присуждается 1 балл;
Smin– балл за наименее приоритетный фактор.
В итоге в зависимости от приоритетности факторов будут определены следующие веса факторов:
Приоритетность фактора
Балл за приоритетность
Вес фактора (округленно)
1
5

33,33%
2
4
26,67%
3
3
20%
4
2
13,33%
5
1
6,67%
кіші көрсеткіштер деңгейі – әрбір кіші көрсеткіш үшін 1-ден 5-ке дейінгі бірыңғай шкалаға келтірілген, жинақталған және өңделген шығыс деректер, мұнда 1 – ең нашар, 5 – ең жақсы ықтимал өлшем;
көрсеткіштер деңгейі – көрсеткіштерге кіретін кіші көрсеткіштер бойынша балдардың орташа мәндері. Мысалы, "Көлік инфрақұрылымының сапасы мен қолжетімділігі" көрсеткіші үшін балл автомобиль жолдарының сапасы, автотасымалдауға арналған тарифтер, темір жолмен тасымалдауға арналған тарифтер және әуе тасымалына арналған тарифтер сияқты төрт кіші көрсеткіш балдарының орташа мәні негізінде қалыптастырылады;
қосалқы фактор деңгейі – көрсеткіштің салмағын ескере отырып қосалқы факторға кіретін көрсеткіштер (қосалқы факторлар көрсеткіштерінің салмағы пікіртерім кезінде кәсіпкерлер айқындайтын фактордың басымдығына және фактордағы қосалқы факторлар көрсеткіштерінің санына байланысты, сондай-ақ белгілі бір фактордың қосалқы факторлары көрсеткіштерінің салмағы тең болады) балдарының сомасы. Мысалы, "Лицензиялар мен рұқсаттар" қосалқы факторы үшін балл осы көрсеткіштердің салмағын ескере отырып, мемлекеттік органдардан барлық лицензияларды немесе рұқсаттарды алу және табиғи монополиялар субъектілерінен барлық рұқсаттарды алу сияқты екі көрсеткіш балдарының сомасы негізінде қалыптастырылады;
фактор деңгейі – қосалқы фактордың салмағын (факторлардың салмағы қосалқы факторлар көрсеткіштерінің саны мен салмағына байланысты) ескере отырып факторға кіретін қосалқы факторлар балдарының сомасы. Мысалы, "Инфрақұрылым" факторы үшін балл бизнестің дамуы үшін мамандандырылған алаңдар мен көлік инфрақұрылымы сияқты қосалқы факторлардың салмағын ескере отырып, екі қосалқы фактор балдарының сомасы негізінде қалыптастырылады;
интегралдық индекс деңгейі – рейтингінің барлық бес факторы бойынша балдардың орташа өлшемді сомасы.

33,33%
2
4
26,67%
3
3
20%
4
2
13,33%
5
1
6,67%
уровень подпоказателей – сведенные и обработанные исходные данные, приведенные для каждого подпоказателя к единой шкале от 1 до 5, где 1 – наихудшее возможное измерение, 5 – наилучшее;
уровень показателей – среднее значение баллов по подпоказателям, входящим в показатели. Например, балл за показатель "Качество и доступность транспортной инфраструктуры" формируется на основании среднего значения баллов четырех подпоказателей: качество автомобильных дорог, тарифы на автоперевозки, тарифы на железнодорожные перевозки и тарифы на авиаперевозки;
уровень субфактора – сумма баллов показателей, входящих в субфактор с учетом веса показателя (вес показателей субфакторов зависит от приоритетности фактора, которая определится предпринимателями при опросе, и количества показателей субфакторов в факторе, также веса показателей субфакторов определенного фактора имеют равный вес). Например, балл за субфактор "Лицензии и разрешения" формируется на основании суммы баллов двух показателей с учетом весов данных показателей: получение всех лицензий или разрешений от государственных органов и получение всех разрешений от субъектов естественных монополий;
уровень фактора – сумма баллов субфакторов, входящих в фактор с учетом веса субфактора (веса факторов зависит от количества и весов показателей субфакторов). Например, балл за фактор "Инфраструктура" формируется на основании суммы баллов двух субфакторов с учетом весов данных субфакторов: специализированные площадки для развития бизнеса и транспортная инфраструктура;
уровень интегрального индекса – сумма средневзвешенных баллов по всем пяти факторам рейтинга.

15. Статистикалық деректер бойынша көрсеткіштерді есептеу үшін деректердің мәнін 1-ден 5-ке дейінгі шкала диапазонына қайта түрлендіру қажет.
Үлкенірек мән нәтиженің жақсаруын білдіретін деректерді бейімдеу үшін мына формула пайдаланылады:
xi – і-ші өңір үшін көрсеткіштің мәні;
xmax – Қазақстан Республикасының барлық өңірі бойынша көрсеткіштің ең жоғарғы мәні;
xmin – Қазақстан Республикасының барлық өңірі бойынша көрсеткіштің ең төменгі мәні.
Үлкенірек мән нәтиженің нашарлауын білдіретін статистикалық деректерді бейімдеу үшін мынадай нормалау формуласы пайдаланылады:
Барлық ауыспалы мәндер 1-ден 5-ке дейінгі шкала диапазонына келтірілгеннен кейін статистикалық деректерді есептеу жүргізіледі.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 Жарлығымен бекітілген Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің қорытындыларын шығару жөніндегі комиссия туралы ереженің 4-тармағының 2 және 2-1) тармақшаларына сәйкес Комиссия қосымша материалдарды сұрата алады, оларды қарау бойынша Комиссия статистикалық деректердің қорытынды есебіне балдардың жиынтық көлеміне (мәні 0,1-ден 1,5-ке дейінгі аралықта болатын) түзету коэффициенттерін қолдануға құқылы.
k – коэффициент (0,1-ден 1,5-ке дейін).
Статистикалық және пікіртерім деректерінің балын есептеу ауыспалы деңгейінен (ең төменгі деңгей) бастап көрсеткіштің жалпы балына дейін (ең жоғарғы деңгей) статистикалық және пікіртерімнің қосалқы көрсеткіштері балдарын жүйелі жинақтау арқылы жүргізіледі. Бір көрсеткіш шеңберінде арифметикалық орта әдіс қолданылады.
Pi – көрсеткіш;
in – көрсеткіштің мәні;
ni– көрсеткіштердің саны.
16. Облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары үшін қорытынды рейтингілік балды есептеу облыстар, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының статистикалық деректерінің және облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының пікіртерім деректерінің негізінде қалыптастырылады.
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар үшін қорытынды рейтингілік балды есептеу аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың статистикалық деректері және аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың пікіртерім деректерінің негізінде қалыптастырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
17. Көрсеткіштер бойынша ақпарат алуды тартылған сарапшылар респонденттерге пікіртерім жүргізу арқылы, сондай-ақ статистикалық деректерді пайдалана отырып жүзеге асырады.

15. Для расчета показателей по статистическим данным необходимо преобразовать значения данных в диапазон шкалы от 1 до 5.
Для адаптации данных, при которых большее значение означает улучшение результата, используется формула:
xi – значение показателя для i-го региона;
xmax–максимальное значение показателя по всем регионам Республики Казахстан;
xmin –минимальное значение показателя по всем регионам Республики Казахстан.
Для адаптации статистических данных, когда большее значение означает ухудшение результата, используется формула нормализации:
После того, как значения всех переменных приведены в диапазон шкалы от 1 до 5, проводится расчет статистических данных.
При этом согласно подпунктам 2) и 2-1) пункта 4 Положения о Комиссии по подведению итогов рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса, утвержденного Указом Президента РК от 24 ноября 2017 года № 590, Комиссия может запросить дополнительные материалы, по рассмотрению которых Комиссия вправе к итоговому расчету статистических данных применить поправочные коэффициенты к суммарному объему баллов (значение которого находится в интервале от 0,1 до 1,5).
k – коэффициент (от 0,1 до 1,5).
Расчет балла статистических и опросных данных производится посредством последовательного агрегирования баллов стастистических и опросных субпоказателей, начиная с уровня переменных (самого низкого уровня) вплоть до общего балла показателя (самого высокого уровня). В рамках одного показателя применяется метод арифметического среднего.
Pi –показатель;
in – значение показателя;
ni– количество показателей.
16. Расчет итогового рейтингового балла для областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, формируется на основе статистических данных областей и городов Астана, Алматы, Шымкент и опросных данных областей, городов Астана, Алматы и Шымкент.
Расчет итогового рейтингового балла для районов и городов областного значения формируется на основе статистических данных районов и городов областного значения и опросных данных районов и городов областного значения.
Сноска. Пункт 16 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Получение информации по показателям осуществляется привлеченными экспертами путем проведения опросов респондентов, а также с использованием статистических данных.

18. Іріктеме Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес өңірлік және салалық қағидат бойынша қалыптастырылады. Белгілі бір сипаттамалар бойынша репрезентативті іріктеме 10 000 субъектіні құрайды. Іріктемені қалыптастырудың толық түсіндірмелері осы Әдістемеге 1-қосымшада сипатталған.
19. Белгілі бір статистикалық және пікіртерім деректері болмаған жағдайда, рейтингіні қалыптастыру салмағы қалған көрсеткіштер бойынша тең бөлінетін жоқ деректерді есепке алмай негізделеді.
20. Көрсеткіштерді кәсіпкерлік субъектілерінің санаттарына бөлу мүмкіндігі болмаған жағдайда, рейтингті қалыптастыру кезінде аталған көрсеткіштер бөлінбестен ескеріледі.
3-тарау. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісінің факторлары
21. "Реттеушілік ахуал" факторы бойынша бағалау алты қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. ЖАО жұмысының тиімділігі:
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО тиімділігі;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) ЖАО тиімділігі.
2-қосалқы фактор. Сыбайлас жемқорлықтың таралуы:
мемлекеттік органдарда сыбайлас жемқорлықтың таралуы.
3-қосалқы фактор. Тексерулер:
тексерулердің жиілігі.
4-қосалқы фактор. Лицензиялар мен рұқсаттар:
мемлекеттік органдардан барлық лицензиялар мен рұқсаттарды алу;
табиғи монополиялар субъектілерінен барлық рұқсаттарды алу.
5-қосалқы фактор. Құрылыс:
жер учаскесінің нысаналы мақсатын алу немесе өзгерту;
инженерлік желілерді қосу үшін сәулет-жоспарлау тапсырмасын және техникалық шарттарды алу рәсімі;
техникалық паспортты алу рәсімі;
объектіге құқықты тіркеу рәсімі;
құрылыс процесінде мемлекеттік органдар жүргізетін тексерулердің (инспекциялардың) жиілігі.
6-қосалқы фактор. Коммуналдық желілер:
объектіні инфрақұрылым желілеріне қосу үшін қаржылық шығындар;
коммуналдық қызметтер жұмысының сапасы;
коммуналдық қызметтер тарифтері.
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
F1=P1+P2+P3+P4+Р5+Р6, мұнда:
F1 – "Реттеушілік ахуал" факторы бойынша жалпы баға;
P1 – 1-қосалқы фактор. ЖАО жұмысының тиімділігі;
P2 – 2-қосалқы фактор. Сыбайлас жемқорлықтың таралуы;
P3 – 3-қосалқы фактор. Тексерулер;
P4 – 4-қосалқы фактор. Лицензиялар мен рұқсаттар;
P5 – 5-қосалқы фактор. Құрылыс;
P6 – 6-қосалқы фактор. Коммуналдық желілер.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
22. "Инфрақұрылым" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Инфрақұрылым объектілері:
өңірде мамандандырылған алаңдардың болуы және пайдаланылуы;
инфрақұрылым объектілерін жалға алу;
инфрақұрылым объектілерін меншікке сатып алу.
2-қосалқы фактор. Көлік инфрақұрылымы:
көлік инфрақұрылымының сапасы мен қолжетімділігі;
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

18. Выборка формируется по региональному и отраслевому принципу в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности. Репрезентативная выборка по определенным характеристикам составляет 10 000 субъектов. Подробные пояснения к формированию выборки описаны в приложении 1 к настоящей Методике.
19. В случае отсутствия определенных статистических и опросных данных, формирование рейтинга основывается без учета отсутствующих данных, веса которых равнозначно распределяются по остальным показателям.
20. В случае отсутствия возможности разделения показателей на категории субъектов предпринимательства, при формировании рейтинга учитываются данные показатели без разделения.
Глава 3. Факторы рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса
21. Оценка по фактору "Регуляторный климат" осуществляется по шести субфакторам:
Субфактор 1. Эффективность работы МИО:
эффективность МИО областей, городов Астана, Алматы и Шымкент;
эффективность МИО районов (городов областного значения).
Субфактор 2. Распространенность коррупции:
распространенность коррупции в государственных органах.
Субфактор 3. Проверки:
частота проверок.
Субфактор 4. Лицензии и разрешения:
получение всех лицензий или разрешений от государственных органов;
получение всех разрешений от субъектов естественных монополий.
Субфактор 5. Строительство:
получение или изменение целевого назначения земельного участка;
процедура получения архитектурно-планировочного задания и технических условий для подключения инженерных сетей;
процедура получения технического паспорта;
процедура регистрации права на объект;
частота проведения проверок (инспекции) государственными органами в процессе строительства.
Субфактор 6. Коммунальные сети:
финансовые затраты за подключения объекта к сетям инфраструктуры;
качество работы коммунальных служб;
тарифы коммунальных служб.
Расчет фактора производится по следующей формуле:
F1=P1+P2+P3+P4+Р5+Р6, где:
F1 – общая оценка по фактору "Регуляторный климат";
P1 – субфактор 1. Эффективность работы МИО;
P2 – субфактор 2. Распространенность коррупции;
P3 – субфактор 3. Проверки;
P4 – субфактор 4. Лицензии и разрешения;
P5 – субфактор 5. Строительство;
P6 – субфактор 6. Коммунальные сети.
Сноска. Пункт 21 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Оценка по фактору "Инфраструктура" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Объекты инфраструктуры:
наличие и использование специализированных площадок в регионе;
аренда объектов инфраструктуры;
приобретение в собственность объектов инфраструктуры.
Субфактор 2. Транспортная инфраструктура:
качество и доступность транспортной инфраструктуры.
Расчет фактора производится по следующей формуле:

F2=L1+L2, мұнда:
F2 – "Инфрақұрылым" факторы бойынша жалпы баға;
L1 – 1-қосалқы фактор. Инфрақұрылым объектілері;
L2 – 2-қосалқы фактор. Көлік инфрақұрылымы.
23. "Бизнес үшін қаржының қолжетімділігі" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Қаржылық қолдау:
қаржылық қолдау бағдарламаларына қатысу қолжетімділігі;
қаржылық қолдау алу үшін құжаттарды жинау қиындығы;
қаржылық қолдау алу кезінде көрсетілетін қызметтердің сапасы.
2-қосалқы фактор. Қаржылық емес қолдау:
қаржылық емес қолдау бағдарламаларына қатысу қолжетімділігі;
қаржылық емес қолдау алу үшін құжаттарды жинау қиындығы;
қаржылық емес қолдау шеңберінде алынатын білімнің сапасы.
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
F3=M1+M2, мұнда:
F3 – "Бизнес үшін қаржының қолжетімділігі" факторы бойынша жалпы баға;
M1 – 1-қосалқы фактор. Қаржылық қолдау;
M2 – 2-қосалқы фактор. Қаржылық емес қолдау.
24. "Адами капитал" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Қызметкерлерді жалдау қиындығы:
білікті жұмыскерлер көрсететін қызметтер құны;
кадрлардың білімі мен дайындығының жалпы деңгейі;
техникалық мамандықтардың білікті жұмыскерлерін (инженерлер мен басқа да техникалық мамандар) іздеудің қиындығы;
өндірістік емес бөлімшелердің білікті мамандарын (экономистер, заңгерлер, бухгалтерлер, менеджерлер) іздеудің қиындығы;
қайта оқыту мен қосымша даярлықтың қажеттігі;
білікті кадрлардың тұрақтамауы.
2-қосалқы фактор. Кадрларды оқыту және даярлау:
өңірде қызметкерлердің құзыреттілігін арттыру үшін мүмкіндіктер;
өңірде жоғары оқу орындары және ТжКБ ұйымдары түлектерінің сапасы.
"Адами капитал" факторын есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
F4=N1+N2, мұнда:
F4 – "Адами капитал" факторы бойынша жалпы баға;
N1 – 1-қосалқы фактор. Қызметкерлерді жалдау қиындығы;
N2 – 2-қосалқы фактор. Кадрларды оқыту және даярлау.
25. "Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың ашықтығы:
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО қабылдау үшін ашықтығы;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) ЖАО қабылдау үшін ашықтығы;
жүргізілетін реформаларды талқылау және ықпал ету мүмкіндігі;
жүргізілетін түсіндіру жұмыстарының жиілігі.
2-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың сенімділік және араласу деңгейі:
сот жүйесіне сенімділік деңгейі;
құқық қорғау органдарына сенімділік деңгейі;
кәсіпкерлік қызметке араласу (рейдерлік) деңгейі.
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

F2=L1+L2, где:
F2 – общая оценка по фактору "Инфраструктура";
L1 – субфактор 1. Объекты инфраструктуры;
L2 – субфактор 2. Транспортная инфраструктура.
23. Оценка по фактору "Доступность финансов для бизнеса" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Финансовая поддержка:
доступность участия в программах финансовой поддержки;
сложность сбора документов для получения финансовой поддержки;
качество оказания услуг при получении финансовой поддержки;
Субфактор 2. Нефинансовая поддержка:
доступность участия в программах нефинансовой поддержки;
сложность сбора документов для получения нефинансовой поддержки;
качество получаемых знаний в рамках нефинансовой поддержки.
Расчет фактора производится по следующей формуле:
F3=M1+M2, где:
F3 – общая оценка по фактору "Доступность финансов для бизнеса";
M1 – субфактор 1. Финансовая поддержка;
M2 – субфактор 2. Нефинансовая поддержка.
24. Оценка по фактору "Человеческий капитал" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Сложность найма сотрудников:
стоимость услуг квалифицированных работников;
общий уровень образования и подготовки кадров;
сложность поиска квалифицированных работников технических специальностей (инженеры и другие технические специалисты);
сложность поиска квалифицированных специалистов непроизводственных подразделений (экономисты, юристы, бухгалтеры, менеджеры);
необходимость в переобучении и дополнительной подготовки;
текучесть квалифицированных кадров.
Субфактор 2. Обучение и подготовка кадров:
возможности для повышения компетентности сотрудников в регионе;
качество выпускников высших учебных заведений и организации ТиПО в регионе.
Расчет фактора "Человеческий капитал" производится по следующей формуле:
F4=N1+N2, где:
F4 – общая оценка по фактору "Человеческий капитал";
N1 – субфактор 1. Сложность найма сотрудников;
N2 – субфактор 2. Обучение и подготовка кадров.
25. Оценка по фактору "Транспарентность принимаемых решений" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Открытость государственных органов:
открытость МИО областей, городов Астана, Алматы и Шымкент для приема;
открытость МИО районов (городов областного значения) для приема;
возможность обсуждения и влияния на проводимые реформы;
частота проводимых разъяснительных работ.
Субфактор 2. Уровень доверия и вмешательства государственных органов:
уровень доверия к судебной системе;
уровень доверия к правоохранительным органам;
уровень вмешательства (рейдерства) в предпринимательскую деятельность.
Расчет фактора производится по следующей формуле:

F5=S1+S2, мұнда:
F5 – "Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі" факторы бойынша жалпы баға;
S1 – 1-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың ашықтығы;
S2 – 2-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың сенімділік және араласу деңгейі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Бизнесті жүргізу жеңілдігі
бойынша өңірлер мен
қалалар рейтингісін жүргізу
жөніндегі әдістемеге
1-қосымша
Облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар респонденттерінің іріктемесі

F5=S1+S2, где:
F5 – общая оценка по фактору "Транспарентность принимаемых решений";
S1 – субфактор 1. Открытость государственных органов;
S2 – субфактор 2. Уровень доверия и вмешательства государственных органов.
Сноска. Пункт 25 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Методике по проведению
рейтинга региона и городов
по легкости ведения бизнеса
Выборка респондентов областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения

144 769
654
202
Алматы қаласы
197 066
682
203
Шымкент қаласы
69 876
591
Ескертпе:
Кәсіпкерлерге пікіртерім жүргізу үшін респонденттер іріктемесінің сенімділігі мен репрезентативтілігін объективті бағалау мақсатында репрезентативті жиынтықтарды әзірлеу мен бағалауда тәжірибесі бар жоғары оқу орындарының ("Назарбаев Университет" дербес білім беру ұйымы, Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті және әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті) сараптамалық пікірлері ескерілді.
Пікіртерім аз адамға жүргізілген жағдайда, іріктеме кезінде қолданылған іріктемелік жиынтық бас жиынтықты қажетті кепілдік дәрежесімен ұсыну мүмкін болатындай етіп құрылады. Іріктеме репрезентативтілігі деңгейін анықтау үшін сенімділік ықтималдығы мен сенімділік интервалының мәндері қарастырылады.
Сенімділік ықтималдығы кездейсоқ жауаптың сенімділік интервалына қаншалықты ықтималдықпен түсетіндігін көрсетеді. Сенімділік ықтималдығы неғұрлым жоғары болса, іріктеу дәлдігі соғұрлым көбірек болады.
Сенімділік интервалы (қате деп түсініледі) жауаптар түсуі мүмкін таңдалған нүктенің екі жағындағы үлестіру қисығының бір бөлігін анықтайды. Сенімділік интервалы неғұрлым төмен болса, іріктеу қателігі соғұрлым төменірек болады.
95% сенімділік ықтималдығымен және 1% сенімділік интервалымен барлық ШОК субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме айқындалған, мұнда бас жиынтық 1 357 311 субъектіні құрайды.
"Назарбаев Университет" дербес білім беру ұйымының сараптамалық қорытындысына сәйкес 203 елді мекен және Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің салалары бөлінісінде жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме құру шеңберінде мынадай қадамдар жасалды:
1. 95% сенімділік ықтималдығымен және 1% сенімділік интервалымен барлық ШОК субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме айқындалды, онда бас жиынтық мынадай формула бойынша 1 357 311 субъектіні құрайды:
1-формула. Іріктеме өлшемі:
SS = (Z2* (p) * (1-p))/C2, мұндағы::
Z = Z факторы (95% сенімділік интервалы үшін 1,96);
p = қызығушылық білдірген респонденттер немесе жауаптар пайызы, ондық нысанда (ұйғарым бойынша 0,5);
с = сенімділік интервалы, ондық нысанда (0,01 = ±1%).
2-формула. Шағын бас жиынтық үшін түзету:
CSS =SS / (1+ (ss-1)/pop), мұндағы::
SS = іріктеме өлшемі;
CSS = түзетілген іріктеме;
pop = бас жиынтық.

144 769
654
202
город Алматы
197 066
682
203
город Шымкент
69 876
591
Примечание:
В целях объективной оценки достоверности и репрезентативности выборки респондентов для проведения опроса предпринимателей учитывалось экспертное мнение высших учебных заведений(автономная организация образования Назарбаев Университет, Евразийский национальный университет им. Л.Н. Гумилева и Казахский национальный университет им. Аль-Фараби), которые имеют опыт разработки и оценки репрезентативных совокупностей.
Выборочная совокупность, примененная при выборке, строится таким образом, чтобы при минимуме опрашиваемых людей удалось с необходимой степенью гарантии представить генеральную совокупность. Для определения уровня репрезентативности выборки рассматриваются значения доверительной вероятности и доверительного интервала.
Доверительная вероятность показывает, с какой вероятностью случайный ответ попадет в доверительный интервал. Чем выше доверительная вероятность, тем больше точность выборки.
Доверительный интервал (понимается, как погрешность) задает размах части кривой распределения по обе стороны от выбранной точки, куда могут попадать ответы. Чем ниже доверительный интервал, тем ниже погрешность выборки.
С доверительной вероятностью 95% и доверительным интервалом 1% определена репрезентативная выборка по всем субъектам МСП, где генеральная совокупность составляет 1 357 311 субъектов.
В соответствии с экспертным заключением автономной организации образования "Назарбаев Университет" в рамках построения репрезентативной выборки по действующим субъектам МСП в разрезе 203 населенных пунктов и отраслей Общего классификатора видов экономической деятельности были проделаны следующие шаги:
1. С доверительной вероятностью 95% и доверительным интервалом 1% определена репрезентативная выборка по всем субъектам МСП, где генеральная совокупность составляет 1 357 311 субъектов, по следующей формуле:
Формула 1. Размер Выборки:
SS = (Z2* (p) * (1-p))/C2, где:
Z = Z фактор (1,96 для 95% доверительного интервала);
p = процент интересующих респондентов или ответов, в десятичной форме (0,5 по умолчанию);
c = доверительный интервал, в десятичной форме (0,01 = ±1%).
Формула 2. Корректировка для малой генеральной совокупности:
CSS =SS / (1+ (ss-1)/pop), где:
SS = размер выборки
CSS = скорректированная выборка
pop = генеральная совокупность.

Осылайша, 1 357 311 ШОК субъектісі бойынша репрезентативті іріктеме 9537 респондентті құрайды және плюс квоталық іріктеме – 463.
2. 95% сенімділік ықтималдығы мен 1% сенімділік интервалы (1 және 2-формула) және 463 респондент мөлшеріндегі квоталық іріктеме негізінде әрбір елді мекеннің бас жиынтығы елді мекеннің жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілерінің санына сәйкес келетін елді мекендердің репрезентативтілігі анықталды. Одан әрі әрбір өңір үшін репрезентативті сомасынан әрбір өңірдің үлесі есептеледі. Әрбір өңірге арналған осы үлесті Қазақстан Республикасының барлық ШОК бойынша анықталған репрезентативтілікке (10 000 респондент) көбейту арқылы өңірлер бойынша түпкілікті іріктемені жасау үшін пайдаланылады. Осылайша, өңірлер және Астана, Алматы және Шымкент қалалары бойынша түпкілікті репрезентативті іріктеме айқындалады:
Өңірлер Өңірлер бойынша түпкілікті іріктеу
1.
Ақмола облысы

Таким образом, репрезентативная выборка по 1 357 311 субъектам МСП составляет 9537 респондентов и плюс квотная выборка 463.
2. На основе доверительной вероятности 95%, доверительным интервалом 1% (формула 1 и 2) и квотной выборки в размере 463 респондентов определена репрезентативность населенных пунктов, где генеральная совокупность каждого населенного пункта соответствует количеству действующих субъектов МСП населенного пункта. Далее рассчитываются доли каждого региона от суммы репрезентативной суммы для каждого региона. Данные доли для каждого региона используются для составления окончательной выборки по регионам путем умножения доли на выявленную репрезентативность (10 000 респондентов) по всем МСП в Республике Казахстан. Таким образом, определяется окончательная репрезентативная выборка по регионам и городам Астана, Алматы и Шымкент:
Регионы
Окончательная выборка по регионам
1.
Акмолинская область

4. 2-қосымшада көрсетілген 17 қызмет салалары бойынша әрбір елді мекеннің бас жиынтығының үлесі айқындалады.
5. Елді мекен бойынша әрбір саланың анықталған үлесі барлық елді мекендер бойынша түпкілікті салалық іріктемені айқындау үшін пайдаланылады.
Бизнесті жүргізу жеңілдігі
бойынша өңірлер мен қалалар
рейтингісін жүргізу
жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Сауалнама № _______
Сұхбат күні_____________
Облыс ______________
Елді мекен типінің коды
Толтыру уақыты
Басталуы______________
Қаланың/ауданның / ауылдың атауы____________________
Соңы ______________
Бизнесті жүргізу шарттарын бағалау бойынша сауалнама
Құрметті респондент!
Бизнесті жүргізу шарттарын бағалау бойынша әлеуметтік пікіртерімге қатысуыңызды сұраймыз.
Сіздің пікіріңіздің анонимділігі мен құпиялылығына кепілдік беріледі! Барлық жауап өңделіп, жалпыланған түрде ұсынылады.
Сауалнама сұрақтарына қалай жауап беру керек?
1. Сұрақ пен ұсынылған жауап нұсқаларын оқып шығыңыз.
2. Сіздің пікіріңізді білдіретін жауап нұсқасының нөмірін белгілеңіз.
3. "Басқа" жауап нұсқаларына немесе бос жолдарға өз жауабыңызды енгізе аласыз.
4. Сіз таңдаған жауап нұсқаларына қарама-қарсы кестелерде Сіз таңдаған бағалау нұсқаларына қарама-қарсы белгілеңіз немесе "+" белгісін қойыңыз.
5. Егер ұсынылған жауаптардың ешқайсысы Сізді қанағаттандырмаса, тұсына өз пікіріңізді жаза аласыз.
! Жауаптардың бір нұсқасын көрсету ҚАЖЕТ.
1-тарау. Жалпы сипаттағы сұрақтар
1. Жасыңыз: ___________ жас
2. Жынысыңыз:
1) Ер
2) Әйел
3. Біліміңіз
1) толық орта (мектеп)
2) бастапқы кәсіби (КТУ)
3) орта кәсіптік (техникум)
4) толық емес жоғары (ЖОО-ның 3 курсынан кем емес)
5) жоғары
4. Кәсіпорныңыздың нысанын көрсетіңіз:
1) Акционерлік қоғам
2) Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
3) Жеке кәсіпкер
4) Шаруа қожалығы
5) Толық серіктестік

4. Определяется доля по 17 сферам деятельности, указанных в приложении 2, от генеральной совокупности каждого населенного пункта.
5. Выявленная доля каждой сферы деятельности по населенному пункту используется для определения окончательной отраслевой выборки по всем населенным пунктам.
Приложение 2
к Методике по проведению
рейтинга региона и городов
по легкости ведения бизнеса
Сноска. Приложение 2 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
№ анкеты ________
Дата
Интервью____________
Область __________________________________________
Код типа населенного пункта
Время заполнения
Начало ______________
Название города/района/села ________________________
Конец ______________
Анкета по оценке условий ведения бизнеса
Уважаемый респондент!
Просим принять участие в социологическом опросе по оценке условий ведения бизнеса.
Анонимность и конфиденциальность Вашего мнения гарантируется! Все ответы будут обработаны и представлены в обобщенном виде.
Как отвечать на вопросы анкеты?
1. Прочтите, пожалуйста, вопрос и предлагаемые варианты ответов.
2. Отметьте галочкой номер того варианта ответа, который отражает Ваше мнение.
3. В вариантах ответов "другое" или в пустые строки можете вписать свой вариант ответа.
4. В таблицах напротив выбранных Вами вариантов ответов ставьте галочки или знак "+" напротив тех вариантов оценки, которые Вы выбрали.
5. Если Вас не удовлетворяет ни один из предлагаемых ответов, можете написать рядом свое мнение.
! НЕОБХОДИМО указывать один вариант ответов.
Глава 1. Вопросы общего характера
1. Возраст: ___________ лет
2. Пол:
1) Мужской
2) Женский
3. Образование
1) Среднее полное (школа)
2) Начальное профессиональное (ПТУ)
3) Среднее профессиональное (техникум)
4) Неполное высшее (не менее 3-х курсов ВУЗа)
5) Высшее
4. Форма Вашего предприятия?
1) Акционерное общество
2) Товарищество с ограниченной ответственностью
3) Индивидуальный предприниматель
4) Крестьянское хозяйство
5) Полное товарищество

8. Сіз сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асырасыз ба?
1) Экспорт
2) Импорт
3) Экспорт және импорт
4) Жауап беруге қиналамын
9. Келесі жарты жылда Сіз тұратын өңірде өз ісіңізді ашуға жақсы мүмкіндіктер бола ма?
1) Ия
2) Жоқ
3) Білмеймін
10. Сіздің бизнесіңізде 5 жылдан кейін штаттың кеңеюі және қысқаруы күтілуде ме?
1) Ия
2) Жоқ
3) Жауап беруге қиналамын
11. Сіз 5 жылдан кейін бизнесіңізге жаңа өнімдер мен қызметтерді енгізуді күтесіз бе?

8. Осуществляете ли Вы внешнеэкономическую деятельность?
1) Экспорт
2) Импорт
3) Экспорт и импорт
4) Затрудняюсь ответить
9. Появятся ли хорошие возможности открыть свое дело в следующие полгода в регионе, где Вы проживаете?
1) Да
2) Нет
3) Не знаю
10. Ожидается ли в Вашем бизнесе расширение и сокращение штата через 5 лет?
1) Да
2) Нет
3) Затрудняюсь ответить
11. Ожидаете ли Вы, введение новых продуктов и услуг в Вашем бизнесе через 5 лет?

68 млн. – 300 млн. теңге
7
300 млн. – 680 млн. теңге
8
680 млн. – 1 миллиард (бұдан әрі – млрд.) теңге
9
1 млрд. теңгеден көп
10
Көрсетпегенді жөн көремін
2-тарау. Факторларды бағалауға арналған сұрақтар
1-бөлім. Мемлекеттік органдардың іс-қимылын жалпы бағалау
14. Сіз үшін басымдылығы бойынша бизнесті жүргізу шарттары факторларының маңыздылығын
1-ден 5-ке дейін бағалаңыз, мұнда 5 – ең жоғары маңызды фактор және 1 – ең төмен маңызды фактор:
Фактор
Сипаттамасы
Басымдылығы
Реттеушілік ахуал
ЖАО жұмысының тиімділігі, сыбайлас жемқорлық, тексерулер, құрылысқа және коммуналдық желілерге қосылуға берілетін лицензиялар мен рұқсаттар
Инфрақұрылым
Бизнесті дамыту үшін мамандандырылған алаңдардың болуы және қолжетімділігі, инфрақұрылым объектілерін жалға алу және меншікке сатып алу, көлік инфрақұрылымы
Бизнес үшін мемлекеттік қолдаудың қолжетімділігі
Қаржылық және қаржылық емес қолдаудың қолжетімділігі
Адами капитал
Кадрлардың қолжетімділігі мен сапасы, кадрларды дамыту мүмкіндіктері
Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі
Мемлекеттік органдардың ашықтығы, мемлекеттік органдардың түсіндіру жұмыстары, мемлекеттік органдарға сенімділік деңгейі
15. Сіздің облысыңыздағы/қалаңыздағы (Астана, Алматы және Шымкент) және елді мекеніңіздегі
ЖАО жұмысының тиімділігін бес балдық шкала бойынша бағалаңыз, мұнда 5 – ең жоғары оң баға:
15.1. Мерзімдерді сақтау
Ешқашан сақтал
майды
Көп сақтал
майды
Кейде сақтал
майды
Көп сақта
лады
Үнемі сақта
лады
Кездестір
ген
жоқпын
1
2
3
4
5
0

68 млн – 300 млн тенге
7
300 млн – 680 млн. тенге
8
680 млн. – 1 миллиард (далее – млрд) тенге
9
Более 1 млрд тенге
10
Предпочитаю не указывать
Глава 2. Вопросы для оценки факторов
Раздел 1. Общая оценка действий государственных органов
14. Оцените важность факторов условий ведения бизнеса по приоритетности для Вас от 1 до 5, где 5 наиболее важный фактор и 1 наименее важный фактор:
Фактор
Описание
Приоритетность
Регуляторный климат
Эффективность работы МИО, коррупция, проверки, лицензии и разрешения, в том числе на строительство, и подключения к коммунальным сетям
Инфраструктура
Наличие и доступность специализированных площадок для развития бизнеса, аренда и приобретение в собственность объектов инфраструктуры, транспортная инфраструктура
Доступность государственной поддержки для бизнеса
Доступность финансовой и нефинансовой поддержки
Человеческий капитал
Доступность и качество кадров, возможности развития кадров
Транспарентность принимаемых решений
Открытость государственных органов, разъяснительные работы государственных органов, уровень доверия к государственным органам
15. Оцените, пожалуйста, эффективность работы МИО вашей области/города (Астана, Алматы и Шымкент) и населенного пункта по пятибалльной шкале, где 5 – максимально положительная оценка:
15.1. Соблюдение сроков
Никогда не соблюдаются
Больше не соблюдаются чем соблюдаются
Иногда не соблюдаются
Больше соблюдаются
Всегда соблюдаются
Не сталкивался
1
2
3
4
5
0

2-бөлім. Қаржыландыруға қол жеткізу
21. Сіз өз бизнесініздің қаржылық жағдайын қалай бағалайсыз?
1____2____3____4____5
Тұрақсыз Тұрақты
22. "Бизнестің жол картасы 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы туралы хабарыңыз бар ма?
1. Білмеймін/естіген жоқпын
2. Естідім, бірақ қатыспадым
3. Қатыстым, бірақ өтінішім өтпеді
4. Қатыстым
23. Соңғы 12 айдағы бизнесті мемлекеттік қаржылық қолдауды ("Бизнестің жол картасы 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, ауыл шаруашылығы жөніндегі бағдарлама және басқалары шеңберінде) бес балдық шкаламен бағалаңыз, мұнда 5 – ең жоғары оң баға.
23.1. Қатысуға қол жеткізу
Қатыс
қан жоқ
пын
Қолже
тімсіз, мен талап
тар бойы
нша сәйкес келсем де мені тіпті қарас
тырған жоқ
Қолже
тімсіз, мен талап
тар бойынша сәйкес келемін, бірақ оң шешу үшін байла
ныстар немесе қосы
мша ресур
стар қажет
Қолж
етімсіз, мен талаптар бой
ынша сәйкес келсем де қаты
сушы
ларға қойы
латын талаптар өте жоғары
Қол
жетімді, бірақ мен көп уақыт жұм
садым
Толы
ғымен қол
жетімді
0
1
2
3
4
5
23.2. Рәсімдер (құжаттарды жинау, қарау және шешім қабылдау мерзімі)
Қатыс
қан жоқпын
Рәсімдер өте қиын (құжат
тарды жинау бой
ынша және мерзім
дері бойынша қиын
дықтар)
Рәсімдер қиын (құжат
тарды жинау бойын
ша не мерзімдері бойы
нша қиын
дықтар)
Рәсім
дер қиын
дығы орташа дең
гейде
Рәсім
дер қиын емес, бірақ шамалы ерек
шеліктер болды
Рәсім
дер жеңіл
0
1
2
3
4
5
23.3. Көрсетілетін қызметтің сапасы
Қатыс
қан жоқ
пын
Қызмет көрсету өте төмен деңгейде, қызмет
керлердің өздері бағдар
лама
лардың көптеген деталь
дарын білмейді, мен барлы
ғын түсіну үшін көп уақыт жұмсадым
Қызмет көрсету төмен дең
гейде, бастап
қы кезең
дерде хабар
ланбаған түсі
ніксіз сәттер жиі туын
дады
Қызмет көрсету орташа деңгейде, кадр
лардың құзырет
тілігі одан да жақсы болуы мүмкін еді
Қызмет көрсету жақсы деңгейде, бірақ кейде басында хабар
ламаған түсініксіз сәттер туындады
Қызмет көрсету жоғары деңгейде, барлы
ғын анық және айқын түсін
дірді
0
1
2
3
4
5
24. Соңғы 12 айдағы бизнесті қаржылай емес мемлекеттік қолдауды (оқыту бағдарламалары, бизнес-жоспарларды дайындауға көмек, консультациялар) бес балдық шкала бойынша бағалаңыз, мұнда 5 – ең жоғары оң баға.
24.1. Қатысуға қол жеткізу
Қатыс
қан жоқ
пын
Қолже
тімсіз, мен талап
тар бойынша сәйкес келсем де мені тіпті қара
стырған жоқ
Қолже
тімсіз, мен талаптар бойынша сәйкес келемін, бірақ оң шешу үшін байла
ныстар немесе қосымша ресурстар қажет
Қолже
тімсіз, мен талап
тар бойынша сәйкес келсем де қатысу
шыларға қойылатын талаптар өте жоғары
Қолже
тімді, бірақ мен көп уақыт жұм
садым
Толы
ғымен қолже
тімді
0
1
2
3
4
5
24.2. Рәсімдер (құжаттарды жинау, қарау және шешім қабылдау мерзімі)
Қатыс
қан жоқ
пын
Рәсім
дер өте қиын (құжат
тарды жинау бойын
ша және мерзімдері бойын
ша қиын
дықтар)
Рәсімдер қиын (құжат
тарды жинау бойынша не мерзім
дері бойынша қиын
дықтар)
Рәсім
дер қиын
дығы орта
ша дең
гейде
Рәсім
дер қиын емес, бірақ ша
малы ерек
шелік
тер болды
Рәсім
дер жеңіл
0
1
2
3
4
5

Раздел 2. Доступ к финансированию
21. Как Вы оцениваете финансовое состояние своего бизнеса?
1____2____3____4____5
Нестабильное Стабильное
22. Скажите, пожалуйста, известно ли вам о Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025"?
1. Не знаю/не слышал
2. Слышал, но не участвовал
3. Подавал, но было отказано
4. Принимал участие
23. Оцените, пожалуйста, финансовую государственную поддержку бизнеса (в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса –2025", программы по сельскому хозяйству и другие) по пятибалльной шкале за последние 12 месяцев, где 5 – максимально положительная оценка.
23.1. Доступ к участию
Не принимал участия
Не доступно, меня даже не рассматривали, хотя по требованиям я подхожу
Не доступно, по требованиям я подхожу, но для положительного решения нужны связи или дополнительные ресурсы
Не доступно, завышенные требования к участникам, хотя по требованиям я подхожу
Доступно, но мной было потрачено много времени
Вполне доступно
0
1
2
3
4
5
23.2. Процедуры (сбор документов, сроки рассмотрения и принятия решения)
Не принимал участия
Процедуры очень сложные (сложности и по сбору документов и по срокам)
Процедуры сложные (сложности по сбору документов либо по срокам)
Сложность процедур на среднем уровне
Процедуры не сложные, но были незначительные нюансы
Процедуры легкие
0
1
2
3
4
5
23.3. Качество оказанных услуг
Не принимал участия
Оказание услуг на очень низком уровне, сотрудники сами не знают многих деталей программ, мной потрачено было много времени, чтобы все понять
Оказание услуг на низком уровне, часто возникали непонятные моменты, о которых не извещали на начальных этапах
Оказание услуг на среднем уровне, компетентность кадров могла бы быть лучше
Оказание услуг на хорошем уровне, но иногда возникали непонятные моменты, о которых не извещали в начале
Оказание услуг на высшем уровне, объясняли все четко и ясно
0
1
2
3
4
5
24. Оцените, пожалуйста, нефинансовую государственную поддержку бизнеса (программы обучения, помощь в подготовке бизнес-планов, консультации) по пятибалльной шкале за последние 12 месяцев, где 5 – максимально положительная оценка.
24.1. Доступ к участию
Не принимал участия
Не доступно, меня даже не рассматривали, хотя по требованиям я подхожу
Не доступно, по требованиям я подхожу, но для положительного решения нужны связи или дополнительные ресурсы
Не доступно, завышенные требования к участникам, хотя по требованиям я подхожу
Доступно, но мной было потрачено много времени
Вполне доступно
0
1
2
3
4
5
24.2. Процедуры (сбор документов и сроки рассмотрения и принятия решения)
Не принимал участия
Процедуры очень сложные (сложности и по сбору документов и по срокам)
Процедуры сложные (сложности по сбору документов либо по срокам)
Сложность процедур на среднем уровне
Процедуры не сложные, но были незначительные нюансы
Процедуры легкие
0
1
2
3
4
5

29. Сіздің өңіріңіздегі техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары түлектерінің сапасын бағалаңыз:
Дайын
дығы нашар
1
2
3
4
5
Дайын
дығы өте жақсы
30. Сіз өз қызметкерлеріңіздің кәсіби дамуымен шұғылданасыз ба?
1. Ия, мен тұрақты негізде өзімнің қызметкерлерімді біліктілікті арттыру курстарына/семинарларына жіберемін.
2. Ия, мүмкіндік болған жағдайда өзімнің қызметкерлерімді біліктілікті арттыру курстарына/ семинарларына жіберемін.

29. Оцените качество выпускников организации технического и профессионального образования в Вашем регионе:
Плохая подготовка
1
2
3
4
5
Отличная подготовка
30. Занимаетесь ли Вы профессиональным развитием своих сотрудников?
1. Да, я на постоянной основе направляю своих сотрудников на курсы/семинары повышения квалификации
2. Да, при появлении возможности направляю своих сотрудников на курсы/семинары повышения квалификации

3. Жоқ, мен персоналымның дамуымен айналыспаймын, өйткені бұл ақшаны ысырап ету деп санаймын
4. Жоқ, мен персоналдың дамуымен айналыспаймын, өйткені менде бұған қаражат жетіспейді.
5. Жоқ, мен персоналдың дамуымен айналыспаймын, өйткені өңірде/қалада/ауылда кадрлардың біліктілігін арттыруға арналған мамандандырылған мекемелер жоқ.
6. Қызметкерлер өздері үшін даму курстарын/тренингтерін табады және оқу уақытына демалыс алады.
7. Басқасы:________________
31. Персоналдың оқуына және дамуына арналған жылдық шығыныңыз қандай?
1. табыстың 3%-нан артық емес
2. 3%-дан 5%-ға дейін
3. 6%-дан 10%-ға дейін
4. 10%-дан жоғары
5. Басқасы:________________
32. Сіздің кадрларыңызды дамыту үшін өңірде қандай жағдайлар қосымша қажет?
1. Тұрғын үймен қамтамасыз етілу
2. Медициналық қызмет көрсету сапасы
3. Әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу
4. Құқық тәртібін және азаматтардың қауіпсіздігін күшейту
5. Өңірдегі экологиялық әл-ауқат
6. Қол жетімді демалыс және спорт

3. Нет, я не занимаюсь развитием своего персонала, т.к. считаю, что это пустая трата денег
4. Нет, я не занимаюсь развитием персонала, т.к. у меня не хватает на это средств
5. Нет, я не занимаюсь развитием персонала, т.к. в регионе/городе/селе нет специализированных учреждений для повышения квалификации кадров
6. Сотрудники сами находят себе курсы/тренинги для развития и берут отпуск на время учебы
7. Другое:________________
31. Каковы ваши ежегодные затраты на обучение и развитие персонала?
1. Не больше 3% от дохода
2. От 3% до 5%
3. От 6% до 10%
4. Свыше 10%
5. Другое:________________
32. Какие условия в регионе дополнительно необходимы для развития Ваших кадров?
1. Обеспеченность жильем
2. Качество медицинского обслуживания
3. Обеспеченность социальной инфраструктурой
4. Усиления правопорядка и безопасности граждан
5. Экологическое благополучие в регионе
6. Доступный досуг и спорт

6-бөлім. Бизнесті қорғау
45. Сіздің облысыңыздағы/қалаңыздағы (Астана, Алматы және Шымкент) және елді мекеніңіздегі сот жүйесіне деген сенім деңгейін бағалаңыз:
Деңгейі өте төмен
Деңгейі төмен
Деңгейі орташа
Ортадан жоғары
Сенім деңгейі жоғары
Кесдестірген жоқпын
1
2
3
4
5
0
46. Сіздің елді мекеніңіздегі құқық қорғау жүйесіне деген сенім деңгейін бағалаңыз?
Құқық қорғау органдары
Деңгейі өте төмен
Деңгейі төмен
Деңгейі орташа
Ортадан жоғары
Сенім деңгейі жоғары
Кесдес
тірген жоқпын
Ішкі істер министрлігі (полиция)
1
2
3
4
5
0
Прокура
тура
1
2
3
4
5
0
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
1
2
3
4
5
0
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы)
1
2
3
4
5
0
Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің экономикалық тергеу қызметі
1
2
3
4
5
0
47. Сіздің елді мекеніңіздегі кәсіпкерлік қызметке араласу (рейдерлік) деңгейін бағалаңыз:
Кесдестірген жоқпын
Жергілікті атқарушы органдар
Жоғары
1
2
3
4
5
Өте төмен
0
Құқық қорғау органдары
Жоғары
1
2
3
4
5
Өте төмен
0
Бизнес өкілдері және өзгелер
Жоғары
1
2
3
4
5
Өте томен
0
Респонденттің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі: ______________________
Респонденттердің байланыс деректері: +7____________________
Интервьюердің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі:___________________
Бизнесті жүргізу жеңілдігі
бойынша өңірлер мен
қалалар рейтингісін жүргізу
жөніндегі әдістемеге
3-қосымша
Облыстарға, Астана, Алматы және Шымкент қалаларына арналған статистикалық көрсеткіштердің толық жазылуы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 24.02.2023 № 8-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Облыстарға, Астана, Алматы және Шымкент қалаларына арналған статистикалық көрсеткіштер Дереккөздер Ескертпе
1.
шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілерінен түсетін салық аударымдары көлемінің базалық (2015) жылға қарағандағы өсу индексі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – ҚР Қаржымині МКК)
2.
есепті кезеңдегі шағын, орта кәсіпорындардың негізгі капиталына салынатын инвестициялардың өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі – ҚР СЖРА ҰСБ)
3.
есепті кезеңдегі шикізаттық емес сектор кәсіпорындарының негізгі капиталына салынатын сыртқы инвестициялардың өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР СЖРА ҰСБ
4.
ШОК субъектілерін қолдауға жергілікті бюджеттен бөлінетін қаражат көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО)
Бұл көрсеткіште ШОК-ты жергілікті бюджет есебінен қолдаудың жергілікті бағдарламалары шеңберінде кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау қарастырылады.
5.
есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК-та жұмыспен қамтылғандар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР СЖРА ҰСБ
6.
есепті кезеңдегі ШОК субъектілерінің өнім шығаруының өткен жылмен салыстырғандағы нақты мәніндегі өсу қарқыны, пайызбен
ҚР СЖРА ҰСБ
7.
есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР СЖРА ҰСБ
8.
заңды тұлғалар үшін мерзімдері бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтер үлесінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Бұл көрсеткіште ЖАО заңды тұлғаларға ұсынатын қызметтері қарастырылады.
9.
1000 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы (бұдан әрі – ҚР БП)
Бұл көрсеткіште ШОК субъектілеріне қатысты тексерулер тағайындау туралы ҚР БП Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – ҚР БП ҚСжАЕК) тіркелген актілер қарастырылады
10.
1000 ШОК-қа келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты (бұдан әрі – ҚР ЖС)
Бұл көрсеткіш шеңберінде келесі істер қаралады:

Раздел 6. Защита бизнеса
45. Оцените уровень доверия к судебной системе в Вашей области/городе (Астана, Алматы и Шымкент) и населенного пункта:
Очень низкий уровень
Низкий уровень
Средний уровень
Выше среднего
Высокий уровень доверия
Не сталкивался
1
2
3
4
5
0
46. Оцените уровень доверия к правоохранительной системе в Вашем населенном пункте?
Правоохранительные органы
Очень низкий уровень доверия
Низкий уровень
Средний уровень
Выше среднего
Высокий уровень доверия
Не сталкивался
Министерства внутренних дел (полиция)
1
2
3
4
5
0
Прокуратура
1
2
3
4
5
0
Комитет национальной безопасности
1
2
3
4
5
0
Антикоррупционная служба (Национальное бюро по противодействию коррупции)
1
2
3
4
5
0
Служба экономических расследований Комитета государственных доходов Министерства финансов
1
2
3
4
5
0
47. Оцените уровень вмешательства (рейдерства) в предпринимательскую деятельность в Вашем населенном пункте:
Не сталкивался
Местные исполнительные органы
Высокий
1
2
3
4
5
Очень низкий
0
Правоохранительные органы
Высокий
1
2
3
4
5
Очень низкий
0
Представители бизнеса и прочие
Высокий
1
2
3
4
5
Очень низкий
0
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) респондента: ______________________
Контакты респондента: +7____________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) интервьюера: _______________________
Приложение 3
к Методике по проведению
рейтинга региона и городов
по легкости ведения бизнеса
Сноска. Приложение 3 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 24.02.2023 № 8-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Расшифровка статистических показателей для областей, городов Астана, Алматы и Шымкент
Статистические показатели для областей, городов Астана, Алматы и Шымкент
Источники данных
Примечание
1.
индекс роста объема налоговых отчислений от субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – МСП) к базовому году (2015)
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД МФ РК)
2.
темп роста инвестиций в основной капитал малых, средних предприятий, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – БНС АСПР РК)
3.
темп роста внешних инвестиций в основной капитал предприятий несырьевого сектора, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
БНС АСПР РК
4.
темпы роста объема выделяемых средств из местного бюджета на поддержку субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Местные исполнительные органы (далее – МИО)
В данном показателе рассматривается государственная поддержка предпринимателей в рамках местных программ поддержки МСП за счет местного бюджета.
5.
темп роста численности занятых действующих МСП, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
БНС АСПР РК
6.
темп роста выпуска продукции субъектами МСП в реальном выражении за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
БНС АСПР РК
7.
темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
БНС АСПР РК
8.
темп роста доли государственных услуг для юридических лиц, оказанных с нарушением сроков по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
В данном показателе рассматриваются услуги предоставляемые МИО для юридических лиц.
9.
темп роста количества проверок на 1000 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Генеральная Прокуратура Республики Казахстан (далее – ГП РК)
В данном показателе рассматриваются зарегистрированные акты в Комитете по правовой статистике и специальным учетам ГП РК (далее – КПСиСУ ГП РК) о назначении проверок по отношению к субъектам МСП.
10.
темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Верховный Суд Республики Казахстан (далее – ВС РК)
В рамках данного показателя рассматриваются следующие дела:

1) мемлекеттік билік органдарының, жергілікті өзін-өзі басқарудың, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды тұлғалар мен мемлекеттік қызметшілердің шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы істер бойынша іс жүргізу;
2) мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнаманың сақталуын тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті органдардың әрекеттеріне, тексеру актілеріне шағымдану;
3) мемлекеттік мекемелердің қатысуымен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар, азаматтар арасындағы даулар;
4) лицензиялық қызметке байланысты даулар;
5) заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің қызметін тоқтата тұру туралы (заңды тұлғалардың салық органдарына қоятын талаптары және заңды тұлғаны тарату туралы (дара кәсіпкердің қызметін тоқтату).
11.
республикалық бюджет есебінен ШОК өндіріс көлеміне қатысты ШОК-ты мемлекеттік қолдау көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Даму" КДҚ АҚ), ЖАО
Бұл көрсеткіште Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – АӨК дамытудың мемлекеттік бағдарламасы) шеңберіндегі мемлекеттік қолдау, "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – БЖК-2025), Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасының жалпы сипаттағы трансферттері, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобаларды қолдау және республикалық бюджет есебінен "Kazakh Export" және "Kazakh Invest" акционерлік қоғамдары арқылы ШОК субъектілері алатын мемлекеттік қолдау қарастырылады.
12.
1000 ШОК-қа келетін мемлекеттік көмек (гранттар, кепілдіктер, кредиттер, субсидиялар, инфрақұрылым шығындары) алған жобалар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
"Даму" КДҚ АҚ, ЖАО
БЖК-2025, Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік қолдау алған кәсіпкерлер саны, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобаларды қолдау және республикалық бюджет есебінен "Kazakh Export" және "Kazakh Invest" акционерлік қоғамдары арқылы ШОК субъектілері алатын мемлекеттік қолдау қарастырылады.
13.
техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының түлектер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі, ЖАО
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларға арналған статистикалық көрсеткіштердің толық жазылуы
Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша аудандар мен қалаларға арналған статистикалық көрсеткіштер Дереккөздер Ескертпе
1.
ШОК субъектілерінен түсетін салық аударымдары көлемінің базалық жылға (2015) қарағандағы өсу индексі
ҚР Қаржымині МКК
2.
есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР СЖРА ҰСБ
3.
100 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР БП
Бұл көрсеткіште кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексерулер тағайындау туралы ҚР БП ҚСжАЕК-де тіркелген актілер қаралады
4.
100 ШОК-қа келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ЖС
Бұл көрсеткіш шеңберінде келесі істер қаралады:

1) производство по делам об оспаривании решений и действий (бездействия) органов государственной власти, местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц и государственных служащих;
2) обжалование актов проверки, действий уполномоченных органов по результатам проверок соблюдения законодательства в сфере государственных закупок;
3) споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, с участием государственных учреждений;
4) споры, связанные с лицензионной деятельностью;
5) о приостановлении деятельности юридических лиц и индивидуальных предпринимателей (иски юридических лиц к налоговым органам и о ликвидации юридического лица (прекращении деятельности индивидуального предпринимателя).
11.
темп роста объема государственной поддержки МСП за счет республиканского бюджета к объему производства МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – АО "ФРП "Даму"), МИО
В данном показателе рассматривается государственная поддержка в рамках Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 - 2021 годы (далее – Государственная программа развития АПК), трансферты общего характера Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" (далее – ДКБ-2025), Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек", а также поддержка инфраструктурных проектов и государственная поддержка, получаемые субъектами МСП за счет республиканского бюджета через акционерные общества "KazakhExport" и "KazakhInvest".
12.
темп роста количества проектов, получивших государственную помощь (гранты, гарантии, кредиты, субсидии, затраты на инфраструктуру) на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
АО "ФРП "Даму", МИО
В данном показателе рассматривается количество предпринимателей, получивших государственную поддержку в рамках ДКБ-2025, Государственной программы развития АПК, Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек", а также поддержка инфраструктурных проектов и государственная поддержка, получаемые субъектами МСП за счет республиканского бюджета через акционерные общества "KazakhExport" и "KazakhInvest".
13.
темп роста количества выпускников организации технического и профессионального образования по сравнению с предыдущим годом, в процентах
Министерство просвещения Республики Казахстан, МИО
Расшифровка статистических показателей для районов и городов областного значения
Статистические показатели для районов и городов по легкости ведения бизнеса
Источники данных
Примечание
1.
индекс роста объема налоговых отчислений от МСП к базовому году (2015)
КГД МФ РК
2.
темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
БНС АСПР РК
3.
темп роста количества проверок на 100 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
ГП РК
В данном показателе рассматриваются зарегистрированные акты в КПСиСУ ГП РК о назначении проверок по отношению к субъектам предпринимательства.
4.
темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 100 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
ВС РК
В рамках данного показателя рассматриваются следующие дела: