"Құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша мәліметтер нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы № 291 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 434 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 мамырда № 22739 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша мәліметтер нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы № 291 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16575 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 24-бабы 16-тармақшасына, 26-бабының 10-тармағына, 28-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабы 4-тармағының 1-3) тармақшасына және "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағының 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша коллекторлық агенттіктер, екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары мен жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтер нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынатын мәліметтер нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
агентігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 6 мамырдағы
№ 434 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 291 бұйрығына
1-қосымша
нысан

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 291 "Об утверждении форм сведений по договорам, содержащим условия перехода права (требования)"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 434. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2021 года № 22739
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 291 "Об утверждении форм сведений по договорам, содержащим условия перехода права (требования)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16575) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 16) статьи 24, пунктом 10 статьи 26, пунктом 1 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 1-3) пункта 4 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 11-1) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) форму сведений, представляемых коллекторскими агентствами, банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций по договорам, содержащим условия перехода права (требования) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сведений, представляемых Национальным Банком Республики Казахстан по договорам, содержащим условия перехода права (требования) согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
приложению 1 и 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 мая 2021 года № 434
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 291
форма

20____ жылғы "___" ______________ 20___ жылғы "____" ________________ аралығындағы кезең үшін құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша коллекторлық агенттіктер, екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары мен жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтер
тенге
№ реті бойынша№
Коллекторлық агенттіктің атауы
Коллекторлық агенттіктің БСН*
Талап ету құқығын коллекторлық агенттікке берген кредитордың атауы
Коллекторлық агенттікке талап ету құқығын берген кредитордың (екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржы ұйымдары) БСН*
Қарыз алушының (борышкердің) атауы/Т.А.Ә.***
Қарыз алушының (борышкердің) ЖСН**/ БСН*
Қарыз шартының №
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Қарыз шартын жасасу күні
Қарыз шартының аяқталған күні
Құқықтың (талап етудің) өту шарттарын қамтитын шартының № және шарт жасасудың күні
Талап ету құқығының сатып алу құны
Коллекторлық агенттік сатып алған берешек
Сатып алу кезінен бастап өспелі қорытындымен берешек өтелді
Есепті салық кезеңі үшін берешек өтелді
Барлығы
негізгі борыш
сыйақы
айыппұл, өсімпұл және тағы басқалары түріндегі басқа есептеулер
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Ескертпе:
* БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
** ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
*** Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);

Сведения, представляемые коллекторскими агентствами, банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций по договорам, содержащим условия перехода права (требования) за период с "___" ______________ 20____ года по "____" ________________ 20___ года
тенге
№ по порядку
Наименование коллекторского агентства
БИН* коллекторского агентства
Наименование кредитора, уступившего право требования коллекторскому агентству
БИН* кредитора (банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, микрофинансовые организаций), уступившего право требования коллекторскому агентству
Ф.И.О.***/ Наименование заемщика (должника)
БИН*/ИИН** заемщика (должника)
№ договора займа
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Дата заключения договора займа
Дата окончания договора займа
№ договора и дата заключения договора, содержащего условия перехода права (требования)
Стоимость приобретения права требования
Приобретенная задолженность коллекторским агентством
Погашено задолженности c нарастающем итогом с момента приобретения
Погашено задолженности за отчетный налоговый период
Всего
основной долг
вознаграждение
иные начисления в виде штрафов, пени и другие
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Примечание:
* БИН – бизнес-идентификационный номер;
** ИИН – индивидуальный-идентификационный номер;
*** Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).

17, 18 – бағандарды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары мен жекелеген банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдар толтырмайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 6 мамырдағы
№ 434 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 ақпандағы
№ 291 бұйрығына
2-қосымша
нысан
20____ жылғы "___" ______________ жағдайы бойынша құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ұсынатын мәліметтер
мың теңге
Коллекторлық агенттіктің атауы
Коллекторлық агенттіктің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Есепті кезеңде сатып алынған талап ету құқықтарының көлемі
Барлығы
соның ішінде
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары
Микроқаржы ұйымдар
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Есепті кезеңде өндіріп алынған берешек сомасы
Есепті кезеңнің соңында иеленген талаптардың ағымдағы қалдығы
Барлығы
соның ішінде
Барлығы
соның ішінде
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары
Микроқаржы ұйымдар
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары
Микроқаржы ұйымдар
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
7
8
9
10
11
12
13
14

Графы 17, 18 – не заполняются банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 мая 2021 года № 434
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2018 года № 291
форма
Сведения, представляемые Национальным Банком Республики Казахстан по договорам, содержащим условия перехода права (требования) по состоянию на "____" ___________ 20__ года
в тысячах тенге
Наименование коллекторского агентства
Бизнес-идентификационный номер коллекторского агентства
Объем приобретенных прав требований в отчетном периоде
Всего
в том числе
Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Микрофинансовые организации
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Сумма взысканной задолженности в отчетном периоде
Текущий остаток на конец отчетного периода прав приобретенных требований
Всего
в том числе
Всего
в том числе
Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Микрофинансовые организации
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Микрофинансовые организации
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
7
8
9
10
11
12
13
14