Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 180 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 маусымда № 22971 болып тіркелді
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Кодексінің 278-бабы 14-тармағының бесінші бөліміне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 3 маусымдағы
№ 180 бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау қағидалары
1-тарау Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Кодексінің 278-бабы 14-тармағының бесінші бөліміне сәйкес әзірленді және Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау тәртібін айқандайды.

Об утверждении Правил подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 180. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 2021 года № 22971.
В соответствии с частью пятой пункта 14 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование.
2. Комитету геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развитию
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 3 июня 2021 года № 180
Правила подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью пятой пункта 14 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование.

2. Қағидалар жер қойнауын пайдалану саласындағы уранды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған келісімшарттар бойынша қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрі – өтініш беруші) қолданылады.
2-тарау Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау тәртібі
3. Уәкілетті орган Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау қорытындысын беруге арналған өтінішті келіп түскен күннен бастап бір ай ішінде қарастырады.
4. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау қорытындысын беруге арналған өтініш осы қағидалардың (бұдан әрі - Өтініш) қосымшасына сәйкес форма бойынша жасалады.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
түсіндірме жазбада кен орнын барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарт туралы мәліметтер сипатталады; кен орнының геологиялық құрылымы; осы жұмыстарды жүргізу кезеңімен жүргізілген геологиялық-барлау жұмыстарының түрлері, әдістемесі мен көлемдері, зертханалық зерттеулер көрсетіледі; барлауға арналған түрлері, көлемдері мен шығыстары көрсетіледі; қорлардың мемлекеттік балансында есепке алынған пайдалы қазбалар қорлары болған кездегі деректер, мемлекеттік баланста қорлар болмаған жағдайда пайдалы қазбалардың авторлық қорлары/ресурстары санаттар бойынша және пайдалы компоненттің орташа құрамымен ұсынылады.
табылған минералдануды (байқалуын) бағалауды жүзеге асыру болжанатын жер қойнауы учаскесінің географиялық координаттары);
графикалық материалдар (келісімшарттық аумақ шегінде кен денелерінің, геологиялық барлау қазбаларының шығарылған контуры бар схемалық карта);
Өтініш беруші осы қағидаларының 4-тармағында көрсетілген құжаттарды электрондық нысанда ұсынады.
5. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген мерзімде мынадай жағдайларда қорытынды беруден бас тартады:
осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген өтініш берушінің құжаттардың толық топтамасын ұсынбау;
жер қойнауын пайдаланушының кен орнын табуды растау үшін жеткіліксіз орындаған жұмыстары;
бағалауды талап ететін учаскеде есептелген қорлар/ресурстар жоқ болған жағдайда;
Құжаттардың толық жиынтығын ұсынылмай қайтарылған жағдайда, өтініш қарастырылмайды және бұл туралы жер қойнауын пайдаланушыға түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде жазбаша хабарланады.

2. Настоящие Правила распространяются на физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере недропользования по контрактам на твердые (общераспространенным) полезные ископаемые, за исключением урана (далее – заявитель).
Глава 2. Порядок подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование
3. Уполномоченный орган рассматривает заявления недропользователей на предоставление заключения о подтверждении минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых, по контрактам на недропользование в течение месяца со дня поступления заявления.
4. Заявление на предоставление заключения о подтверждении минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых, по контрактам на недропользование составляется по форме согласно приложению, к настоящим Правилам (далее - Заявление).
К заявлению прилагаются следующие документы:
пояснительная записка где подробно описываются данные о недропользователе, сведений о контракте на разведку или на добычу месторождения; геологическое строение месторождения, минерализации (проявления); указанием видов, методик и объемов проведенных геологоразведочных работ с сроками проведения данных работ, лабораторных исследований, виде объемов и расходов на разведку, данные запасов полезных ископаемых учтенных на государственном балансе полезных ископаемых при их наличии, в случае отсутствия запасов на государственном балансе полезных ископаемых представляются подсчитанные прогнозные ресурсы полезных ископаемых, по категориям и со средним содержанием полезного компонента.
географические координаты участка недр, на котором предполагается осуществлять оценку обнаруженной минерализации (проявления);
графические материалы (схематическая карта с вынесенным контуром рудных тел, подсчета ресурсов/запасов, геологоразведочных выработок в пределах контрактной территории);
заявитель представляет документы, предусмотренные в пункте 4 настоящих Правил в электронной форме.
5. Уполномоченный орган в срок, установленным пунктом 3 настоящих Правил отказывает в выдаче заключения в случаях:
заявителем не представлен полный пакета документов установленный пунктом 4 настоящих Правил;
недропользователем за период действия контракт не проводились геологоразведочные работы;
на участках, требующих оценки отсутствуют подсчитанные ресурсы/запасы.
В случае отказа в выдаче заключения из-за предоставления не полного пакета документов, недропользователь уведомляется об этом письменно в течение десяти рабочих дней с даты поступления заявления.

6. Осы Қағидалардың 5-тармағында қарастырылған қорытындыны беруден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, уәкілетті орган осы Қағидалардың 3-тармағында қарастырылған мерзімде Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау қорытындысы жазбаша түрде өтініш берушіге жібереді.
7. Егер кен орнының және/немесе кен көрінісінің паспорттары бұрын жасалмаған жағдайда, қорытындыны алғаннан кейін жер қойнауын пайдаланушы паспорттар жасайды және Ұлттық геологиялық ақпарат операторына сақтауға тапсырады.
3-тарау. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
8. Лауазымды тұлғалардың iс-әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне), сондай-ақ субъектiнiң шешiмдерiне бағыныстылық тәртiбiмен жоғары тұрған лауазымды тұлғаға немесе субъектiге, жеке немесе заңды тұлғаға тиiстi субъектiнiң немесе заңды тұлғаның iс-әрекет жасағаны не шешiм қабылдағаны туралы белгiлi болған кезден бастап, үш айдан кешiктiрiлмей шағым берiледi. Шағым беру мерзiмiнiң өтiп кетуi субъектi немесе заңды тұлға үшiн шағымды қараудан бас тартуға негiз болып табылмайды. Шағым беру мерзiмiнiң өтiп кету себептерi шағымды мәнi бойынша қарау кезiнде анықталады және шағымды қанағаттандырудан бас тартуға негiздердiң бiрi болып шығуы мүмкін.
Жоғары тұрған лауазымды тұлға немесе субъект болмаған не арыз берушi қабылданған шешiммен келiспеген жағдайда арыз тiкелей сотқа берiледi.
"Жер қойнауын пайдалануға
арналған келісімшарт бойынша
пайдалы қатты (кең таралған)
қазбалардың минералдануын
(байқалуын) растау
қағидаларына
қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі Геология
комитетінің басшысына
____________________________
(қаласы)
____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
кімнен______________________
(өтініш берушінің толық атауы,
бизнес сәйкестендіру нөмірі
немесе жеке тұлғаның
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
және жеке сәйкестендіру нөмірі,
мекенжайы, деректемелері,
телефоны)
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қатты (кең таралған) пайдалы қазбалардың минералдануын (пайда болуын) растау қорытындысын беруге арналған Өтініш
Сізден Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша пайдалы қатты (кең таралған) қазбалардың кен орнын табу, қазбалардың минералдануын (байқалуын) растау туралы қорытынды жіберуді сұраймын.
Объектінің орналасқан жері: _____________________________________
бұрыштық нүктелердің №
Географиялық координаттар
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
1
2
3
4
Қосымша:______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Осымен:

6. В случае отсутствия оснований для отказа в выдачи заключения предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, уполномоченный орган в срок, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, в письменном виде направляет заключение подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование заявителю.
7. После получения заключения, недропользователем составляется паспорта и сдаются на хранения национальному оператору геологической информации.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам подтверждения минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование
8. Жалоба на действия (бездействие) должностных лиц, а также на решения субъекта подается вышестоящему должностному лицу или субъекту в порядке подчиненности не позднее трех месяцев с момента, когда физическому или юридическому лицу стало известно о совершении действия либо принятии решения соответствующим субъектом или должностным лицом. Пропущенный для обжалования срок не является основанием для субъекта или должностного лица к отказу в рассмотрении жалобы. Причины пропуска срока выясняются при рассмотрении жалобы по существу и могут являться одним из оснований к отказу в удовлетворении жалобы.
При отсутствии вышестоящего должностного лица или субъекта либо несогласия заявителя с принятым решением заявление подается непосредственно в суд.
Приложение к Правилам
подтверждения минерализации
(проявления) твердых
(общераспространенных) полезных
ископаемых по контрактам на
недропользование"
форма
Руководителю Комитета
геологии Министерства
экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан по
____________________________
(город)______________________
(фамилия, имя, отчество (при
его наличии) от
____________________________
(полное наименование
заявителя, бизнес-
идентификационный номер или
фамилия, имя, отчество (при
его наличии) физического лица и индивидуальный идентификационный номер,
адрес, реквизиты, телефон)
Заявление на предоставление заключения о подтверждении минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых, по контрактам на недропользование
Прошу Вас выдать заключение об обнаружении месторождения, подтверждении минерализации (проявления) твердых (общераспространенных) полезных ископаемых по контрактам на недропользование.
Местонахождение объекта: ____________________________
№ угловой точки
Географические координаты
Северная широта
Восточная долгота
градус
минута
секунда
градус
минута
секунда
1
2
3
4
Общая площадь
Приложение: ________________________________________________________
___________________________________________________________________
Настоящим подтверждается, что:

1) көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға келісімді немесе келісім беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы;
2) өтініш берушіге қызметтің осы түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны;
3) қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталатынына келісімін береді;
Өтініш берілген күн: "___" ______________ 20 ___ жыл.
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), электрондық цифрлық қолтаңба)

1) все указанные данные услугополучателя являются официальными для контакта и на них может направлена любая информация по вопросам согласования или отказа в согласовании;
2) заявителю не запрещено судом заниматься данным видом и (или) подвидом деятельности;
3) все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
Дата подачи заявления: "___" ______________ 20 ___ года.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись)