Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының м.а. 2021 жылғы 23 шілдедегі № 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 шілдеде № 23700 болып тіркелді
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің кейбір мәселелері туралы ереженің 17-тармағының 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының Баға статистикасы департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының Баға статистикасы департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының орынбасарына (Ж. Ә. Жарқынбаев) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Басшының міндетін атқарушы Ж. Джаркинбаев
Басшының міндетін атқарушы
2021 жылғы 23 шілдедегі
№ 10 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Құрылыс ұйымдары сатып алатын құрылыс материалдары, бөлшектер мен конструкцияларға бағаның өзгерісін байқау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 232 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12940 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
Приказ и.о. Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 июля 2021 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2021 года № 23700
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 22) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту статистики цен совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту статистики цен Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (Джаркинбаев Ж.А.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности руководителя Ж. Джаркинбаев
Приложение
к приказу Исполняющий
обязанности руководителя
от 23 июля 2021 года № 10
Перечень некоторых приказов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 232 "Об утверждении Методики наблюдения за изменением цен на строительные материалы, детали и конструкции, приобретаемые строительными организациями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12940) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағының 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құрылыс ұйымдары сатып алатын құрылыс материалдары, бөлшектер мен конструкцияларға бағаның өзгерісін байқау әдістемесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Әдістемені Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі – Ұлттық статистика бюросы) және оның аумақтық бөлімшелері қолданады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жыл бойы мемлекеттік статистиканың аумақтық бөлімшелерінің (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) лауазымды адамдары базалық объектілердің құрылымдық өзгерістерін қадағалайды: меншік нысанының ықшамдалуы (қосылуы), құрылыс қызметінің тоқталуы. Базалық объекті жойылғанда (банкрот болуы) мамандануы, меншік нысаны және атқарылатын жұмыс көлемі ұқсас объектіге ауыстырылады. Базалық объектілер ықшамдалғанда байқауға жаңадан құрылған:
1) егер олар байқалатын құрылыс материалдарының ұқсас ассортиментін сатып алса, бір немесе екі;
2) егер олардың әрқайсысы нақты бір жұмыс түрлерін орындауға мамандандырылған болса, бірнеше объект байқауға қосылады.
Жыл соңында базалық объектілер тізбесін өзектендіру және алмастыру жүргізіледі. Әрбір объект бойынша есепті жыл бойы баға туралы деректерді ұсынуының тұрақтылығына талдау жүргізіледі және орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемі қарастырылады. Іріктемеге жыл бойы өңір үшін едәуір жұмыс көлемін атқарған немесе бұрын байқау үшін Ұлттық статистика бюросы әзірлеген бағаларды байқау үшін құрылыс өндірісінде қолданылатын материалдар, бөлшектер мен конструкциялар түрлерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) қосылмаған құрылыс материалдарын қолданған жаңа ұйымдар қосылады. Оларды іріктеу осы Әдістеменің 2-тарауының 6-8-тармақтарында баяндалған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Аумақтық бөлімшелердің бағаны жинауға жауапты лауазымды адамдары баға ақпаратын жинаумен қатар өз өңірінің құрылыс нарығындағы конъюнктура өзгерісін қадағалайды, жыл сайын Тізбені өзектендіру бойынша өз ұсыныстарын енгізеді. Өзектілігін жоғалтқан өкіл тауарлар нарықтағы бар басқа тауарларға ауыстырылады.";
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аумақтық бөлімшелердің тиісті лауазымдық тұлғалары баға туралы ақпараттың болмауының әрбір нақты жағдайына талдау жүргізеді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 22) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике наблюдения за изменением цен на строительные материалы, детали и конструкции, приобретаемые строительными организациями, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Настоящая методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро национальной статистики) и его территориальными подразделениями.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В течение года должностные лица территориальных подразделений государственной статистики (далее – территориальные подразделения) отслеживают происходящие структурные преобразования базовых объектов: разукрупнение (слияние), прекращение строительной деятельности. При ликвидации (банкротства) базового объекта производится замена на аналогичный объект соответствующей специализации, формы собственности и объема выполняемых работ. При разукрупнении базовых объектов к наблюдению подключаются вновь образованные:
1) один или два, если они приобретают аналогичный ассортимент наблюдаемых строительных материалов;
2) несколько, если каждый из них специализируется на выполнении конкретных видов работ.
В конце года проводится актуализация и ротация перечня базовых объектов. По каждому объекту осуществляется анализ регулярности представления данных о ценах в течение отчетного года и рассматриваются объемы выполненных строительно-монтажных работ. В выборку подключаются новые организации, выполнявшие в течение года значительные для региона объемы работ или использовавшие строительные материалы, не включенные ранее в перечень, подготовленный Бюро национальной статистики, видов материалов, деталей и конструкций, применяемых в строительном производстве, для наблюдения за ценами (далее – Перечень) для наблюдения. Их отбор осуществляется в соответствии с порядком, изложенным в пунктах 6-8 главы 2 настоящей Методики.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Одновременно со сбором ценовой информации должностные лица территориальных подразделений, ответственные за сбор цен, отслеживают изменения конъюнктуры строительного рынка своего региона, ежегодно вносят свои предложения по актуализации Перечня. Товары-представители, потерявшие актуальность заменяются на другие, имеющиеся на рынке.";
первую часть пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Каждый конкретный случай отсутствия ценовой информации анализируется соответствующими должностными лицами территориальных подразделений.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Статистикалық нысанды қабылдауды және алғашқы статистикалық деректердің сапасын және анықтығын бақылауды аумақтық бөлімшелердің лауазымды адамдары жүзеге асырады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Алғашқы статистикалық деректердің анықтығын растау үшін Заңның 12-бабының 17) тармақшасына сәйкес базалық объектінің мамандары бір жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшелерге жөнелтпе құжаттар, шот-фактуралар, сәйкестік сертификаттары, сынақ хаттамаларын ұсынады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 28 қаңтардағы № 10 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19953 болып тіркелген) "Сатып алынған құрылыс материалдарының, бөлшектер мен конструкциялардың бағасы туралы есеп" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген құрылыс материалдарының жекелеген түрлері бойынша растау құжаттары статистикалық нысанмен бірге ұсынылады.".
2. "Коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру бағасының индексін құру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 17 тамыздағы № 164 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14241 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағының 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру бағасының индексін құру әдістемеcінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру бағасының индексін құру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Әдістемені Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі – Ұлттық статистика бюросы) және оның аумақтық бөлімшелері коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру бағасына жалпымемлекеттік статистикалық байқау жүргізуде және баға индексін құру кезінде қолданады.";
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Прием статистической формы и контроль качества и достоверности первичных статистических данных осуществляется должностными лицами территориальных подразделений.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Для подтверждения достоверности первичных статистических данных специалистами базового объекта в течение одного рабочего дня в соответствии с пунктом 17) статьи 12 Закона в территориальные подразделения предоставляются накладные, счет-фактуры, сертификаты соответствия, протоколы испытаний.
По отдельным видам строительных материалов, указанным в Инструкции по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о ценах на приобретенные строительные материалы, детали и конструкции", утвержденной Приказом председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 28 января 2020 года № 10 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19953), подтверждающие документы представляются одновременно со статистической формой.".
2. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 164 "Об утверждении Методики построения индекса цен на аренду коммерческой недвижимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14241) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 22) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике построения индекса цен на аренду коммерческой недвижимости, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Методика построения индекса цен на аренду коммерческой недвижимости (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Настоящая Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро национальной статистики) и его территориальными подразделениями при проведении общегосударственного статистического наблюдения за ценами на аренду коммерческой недвижимости и построении индексов цен.";
первый абзац пункта 4 изложить в следующей редакции:

"4. Осы Әдістемеде Заңда, сондай-ақ "Сауда қызметін реттеу туралы", "Жол жүрісі туралы", "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында айқындалған мәндерде ұғымдар мен келесі анықтамалар қолданылады:";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Бағаларды тіркеу базалық объектілердің Заңның 12-бабының 8) тармақшасына сәйкес бекітілетін "Коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру бағасы туралы есеп" (1-Ц (жалға беру)) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру және мемлекеттік статистика органдарына ұсыну жолымен ай сайынғы негізде жүзеге асырылады.";
32-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әр өңір бойынша қалыптастырылған құнды Ұлттық статистика бюросы талдау және құнды нақтылау, оларды түзету (алып тастауға, өзгертуге) және коммерциялық жылжымайтын мүліктің өкіл объектілерінің және объект түрлерінің аймақтық жинағына сәйкес толықтыру үшін аумақтық бөлімшелеріне жібереді.".
3. "Экспорттық жеткізілімдер мен импорттық түсімдер бағасының индекстерін құру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 20 тамыздағы № 124 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12063 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағының 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экспорттық жеткізілімдер мен импорттық түсімдер бағасының индекстерін құру әдістемесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Әдістеме тауарлар мен өнімдердің экспорттық жеткізілімдер мен импорттық түсімдерінің баға индекстерін құруда және өнімдердің, тауарлардың экспорттық жеткізілімдер мен импорттық түсімдер бағасына жалпымемлекеттік статистикалық байқау өткізу кезінде Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы және оның аумақтық бөлімшелері қолданады.";
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы Әдістемеде Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар мен келесі анықтамалар қолданылады:".
4. "Пошталық, курьерлік және байланыс қызметтері тарифтерінің индекстерін құру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 23 тамыздағы № 170 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14251 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"4. В настоящей Методике используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также в Законах Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", "О дорожном движении", "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" и следующие определения:";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Регистрация цен осуществляется на ежемесячной основе путем заполнения базовыми объектами статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о ценах на аренду коммерческой недвижимости" (1-Ц (аренда)), утверждаемой в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона, и представления в органы государственной статистики.";
вторую часть пункта 32 изложить в следующей редакции:
"Сформированные стоимости по каждому региону Бюро национальной статистики передаются в территориальные подразделения для анализа и уточнения стоимостей, их корректировки (удаление, изменение) и добавления в соответствии с определенным ими региональным набором видов объектов и объектов-представителей коммерческой недвижимости.".
3. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 20 августа 2015 года № 124 "Об утверждении Методики построения индексов цен экспортных поставок и импортных поступлений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12063) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 22) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике построения индексов цен экспортных поставок и импортных поступлений, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Настоящая Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и его территориальными подразделениями при проведении общегосударственного статистического наблюдения за ценами экспортных поставок и импортных поступлений товаров, продукции и построении индексов цен экспортных поставок и импортных поступлений товаров, продукции.";
первый абзац пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. В настоящей Методике используются понятия в значениях, определенных в Законе, и следующие определения:".
4. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 23 августа 2016 года № 170 "Об утверждении Методики построения индексов тарифов на услуги почтовые, курьерские и связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14251) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағының 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пошталық, курьерлік және байланыс қызметтері тарифтерінің индекстерін құру әдістемесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Әдістемені пошталық, курьерлік қызметтері және байланыс қызметтері тарифтеріне жалпымемлекеттік статистикалық байқау өткізу кезінде Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі – Ұлттық статистика бюросы) және оның аумақтық бөлімшелері қолданады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Экономиканың зерттеліп отырған сегменттері Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес әртүрлі шарттарда хаттар мен сәлемдемелерді алу, тасымалдау және жеткізу бойынша қызметтер сияқты пошталық және курьерлік қызметтерді қамтитын "Пошталық және курьерлік қызмет" (ЭҚЖЖ – 53) және телекоммуникациялық және басқа да дауыстық, мәтіндік, дыбыстық және бейне деректер сияқты "Телекоммуникациялар" (ЭҚЖЖ – 61) бөлімдерімен ұсынылған.";
11-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қызметтердің түрлерін нақтылау үшін көрсетілетін қызметтердің жіктелімі қолданылады.";
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Негізделген тізбені Ұлттық статистика бюросы зерттелген жиынтықтың (ықтималсыздық (мақсатқа) іріктеу) едәуір типті элементтерін зерттеуге мүмкіндік беретін іріктеу арқылы қалыптастырады.".
5. "Өндірушілердің ауыл, орман және балық шаруашылығы өніміне баға индекстерін құру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 308 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14663 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағының 22) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өндірушілердің ауыл, орман және балық шаруашылығы өніміне баға индекстерін құру әдістемесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 22) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике построения индексов тарифов на услуги почтовые, курьерские и связи, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Настоящая Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро национальной статистики) и его территориальными подразделениями при проведении общегосударственных статистических наблюдений за тарифами на услуги почтовые, курьерские и услуги связи.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Обследуемые сегменты экономики согласно действующему Общему классификатору видов экономической деятельности (далее – ОКЭД), представлены разделами "Почтовая и курьерская деятельность" (ОКЭД – 53), включающим почтовые и курьерские услуги, такие как услуги по выемке, перевозке и доставке писем и посылок на различных условиях, и "Телекоммуникации" (ОКЭД – 61), который включает услуги телекоммуникационные и другие сопутствующие услуги, такие как передача голосовых, текстовых, звуковых и видеоданных.";
подпункт 2) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"2) для детализации видов услуг применяется классификация услуг.";
вторую часть пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Перечень формируется Бюро национальной статистики, посредством отбора, позволяющего обследовать наиболее типичные элементы изучаемые совокупность (невероятностный (целенаправленный) отбор).".
5. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 308 "Об утверждении Методики построения индексов цен производителей на продукцию сельского, лесного и рыбного хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14663) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 22) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике построения индексов цен производителей на продукцию сельского, лесного и рыбного хозяйства, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Осы Әдістемені Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі – Ұлттық статистика бюросы) және оның аумақтық бөлімшелері ауыл шаруашылығында өсімдік және мал шаруашылығының өткізілген өнімдерінің бағаларына, орман шаруашылығында өңделмеген сүрекке және соған байланысты көрсетілетін қызметтердің бағаларына, балық шаруашылығында балық аулау және балық өсіру өнімдерінің бағаларына жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізу кезінде және баға индекстерін құру кезінде қолданады.";
4-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Балық аулау және балық өсіру өніміне баға индексі аулау нәтижесінде өндірілген және өткізудің әртүрлі арналары арқылы өткізілген өнімге бағаның өзгеруін сипаттайды.";
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы Әдістемеде Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар мен келесі анықтамалар қолданылады:";
12-тармақтың бірінші абзацының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) балық аулау және балық өсіру қосылады.";
12-тармақтың бесінші абзацының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) балық өсіру (өсірілген балық және шаянтәрізділер) есепке алынады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Статистикалық байқау бірліктері болып табылады:
1) ауыл шаруашылығы үшін – "Өсімдік және мал шаруашылығы, аңшылық және осы салаларда қызметтер ұсыну" экономикалық қызмет түрімен заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, шаруа немесе фермер қожалықтары;
2) орман шаруашылығы үшін – "Орман шаруашылығы және ағаш дайындау" экономикалық қызмет түрімен заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері;
3) балық шаруашылығы үшін – "Балық аулау және балық өсіру" экономикалық қызмет түрімен заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, дара кәсіпкерлер, сондай-ақ жеке тұлғалар, жануарлар дүниесін пайдалануға және балық шаруашылығын жүргізуге рұқсаты болған жағдайда.
Аталған байқау бірліктері экономикалық қызметтің негізгі немесе қосалқы түрі бойынша есепке алынады.";
18-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыл, орман және балық шаруашылығының шаруашылық жүргізуші субъектілері құрылымында шағын кәсіпорындар басым болады, бұл өндірістің бейіні мен мамандануының жиі ауысуымен жүретін бас жиынтықтың қозғалғыштығын негіздейді. Базалық субъектілер санатына түсетін ірі және орта шаруашылық жүргізуші субъектілер жаппай негізде зерттеледі, шағын шаруашылық жүргізуші субъектілер арасында – іріктеме бас жиынтықтан негізгі өлшемшарт бойынша ең үлкен үлес салмағына ие ең маңызды бірліктерді іріктеуді көздейтін негізгі массив әдісін пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Өткізілген (өндірілген) ауылшаруашылық, орман шаруашылығы өнімдері және балық аулау мен балық өсіру өнімдерінің көлемі іріктеудің негізгі өлшемшарты болып табылады.";

"3. Настоящая Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро национальной статистики) и его территориальными подразделениями при проведении общегосударственных статистических наблюдений за ценами в сельском хозяйстве на реализованную продукцию растениеводства и животноводства, за ценами в лесном хозяйстве на древесину необработанную и связанные с ней услуги, за ценами в рыбном хозяйстве на продукцию рыболовства и рыбоводства и при построении индексов цен.";
четвертую часть пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Индекс цен на продукцию рыболовства и рыбоводства характеризует изменение цен на продукцию, добытую в результате улова и реализованную через различные каналы сбыта.";
первый абзац пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. В настоящей Методике используются понятия в значениях, определенных в Законе, и следующие определения:";
подпункт 3) первого абзаца пункта 12 изложить в следующей редакции:
"3) рыболовство и рыбоводство.";
подпункт 2) пятого абзаца пункта 12 изложить в следующей редакции:
"2) рыбоводства (выращенная рыба и ракообразные).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Статистическими единицами наблюдения являются:
1) для сельского хозяйства – юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, крестьянские или фермерские хозяйства с видом экономической деятельности "Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях";
2) для лесного хозяйства – юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с видом экономической деятельности "Лесоводство и лесозаготовки";
3) для рыбного хозяйства – юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с видом экономической деятельности "Рыболовство и рыбоводство", индивидуальные предприниматели, а также физические лица при наличии разрешения на пользование животным миром и ведение рыбного хозяйства.
Указанные единицы наблюдения учитываются по основному или вторичному виду экономической деятельности.";
вторую часть пункта 18 изложить в следующей редакции:
"В структуре хозяйствующих субъектов сельского, лесного и рыбного хозяйства преобладают малые предприятия, что обуславливает подвижность генеральной совокупности, сопровождающуюся частой сменой профиля и специализации производства. Крупные и средние хозяйствующие субъекты, попадающие под категорию базовых, обследуются на сплошной основе, среди малых – осуществляется выборка с использованием метода основного массива, предполагающего отбор из генеральной совокупности самых существенных единиц, имеющих наибольший удельный вес по основному критерию. Основным критерием отбора является объем реализованной (произведенной) сельскохозяйственной, лесохозяйственной продукции и продукции рыболовства и рыбоводства.";

20-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) рангілерге бөлу қатарында өткізілген өнім түрлерінің жалпы көлемінен (ең көп құндық деректер) 70 пайызға дейін құрайтын, алдын ала іріктемені құрайтын ауыл шаруашылығы кәсіпорындары мен шаруа немесе фермер қожалықтары жиынтығы анықталады.";
27-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Балық аулау және балық өсіру өнімінің бағаларын байқау үшін Қазақстан Республикасындағы өндірілетін немесе өсірілетін балықтардың түрлері анықталады. Мұхит және жағалау суларынан аулау нәтижесінде алынған балық түрлері теңіз балықтары ретінде көрсетіледі, ішкі сулардан ауланған балық және шаянтәрізділер, тұщы су балықтары ретінде көрсетіледі.";
30-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Бағаларды тіркеу базалық объектілердің ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің бағаларына жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын толтыруы және мемлекеттік статистика органдарына ұсынуы арқылы ай сайынғы (тоқсан сайынғы) негізде жүзеге асырылады.";
32-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Өткізу бағалары, егер олар бір ғана өткізу арнасы бойынша өткізілетін, өзгермейтін сапалық сипаттамалары бар бір өкіл-тауарға (көрсетілетін қызметке) тіркелсе, салыстырмалы болып табылады. Баға ақпаратының уақытқа қатысты салғастырмалылығы мақсатында өкіл-тауар түрін және оны өткізу арнасын ай сайын (тоқсан сайын) ауыстыруға жол берілмейді.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Тауардың әрбір түрі бойынша бағаны тіркеу үшін жыл бойы жеткізу көлемдері едәуір тұрақты өткізу арналары іріктеледі.";
39-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Орман шаруашылығы өніміне баға деңгейі сұраныс пен ұсыныстың қатынасына байланысты болады және сүректі дайындаумен байланысты барлық нақты шығындарды қамтиды. Кесілген ағаш материалдарына бағаның негізгі элементі оны дайындауға "Салық және бюждетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 587-бабына сәйкес мөлшерлемелер бойынша бюджетке төлемдер болып табылады. Түбірімен босатылатын сүрекке төлем мөлшерлемелерінің көлемі ағаштардың тұқымдары және жоғарғы бөлігіндегі дің кесіндісінің диаметрі бойынша сараланған, жыл ішінде оларға жоғарылату және төмендету коэффициенттері қолданылады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Балық аулау және балық өсіру өнімдерінің нақты түріне тұтынушының өндірушіге төлеген нарықтық бағасы тіркеледі. Баға қосылған құн салығынсыз және өнімді тасымалдау, экспедициялау, тиеу және түсіру бойынша шығыстарды есепке алусыз тіркеледі.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 4) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"4) в ранжированном ряду определяется совокупность сельскохозяйственных предприятий и крестьянских или фермерских хозяйств, составляющая до 70 процентов от общего объема реализованного вида продукции (наибольшие стоимостные данные), которые составляют предварительную выборку.";
вторую часть пункта 27 изложить в следующей редакции:
"Для наблюдения за ценами на продукцию рыболовства и рыбоводства определяются виды рыб, добываемые или выращиваемые в Республике Казахстан. Виды рыб, полученные в результате отлова в океане и прибрежных водах, отражаются как морские, рыба и ракообразные, выловленные во внутренних водах отражаются как пресноводные.";
первую часть пункта 30 изложить в следующей редакции:
"30. Регистрация цен осуществляется на ежемесячной (ежеквартальной) основе путем заполнения базовыми объектами статистических форм общегосударственных статистических наблюдений за ценами на продукцию сельского, лесного и рыбного хозяйства и представления в органы государственной статистики.";
первую часть пункта 32 изложить в следующей редакции:
"32. Сопоставимыми являются цены реализации, если они зарегистрированы на один и тот же товар (услугу)-представитель с неизменными качественными характеристиками, реализуемый по одному и тому же каналу сбыта. В целях сопоставимости ценовой информации во времени, ежемесячная (ежеквартальная) смена разновидности товара-представителя и его канала реализации недопустима.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. По каждой разновидности товара для регистрации цен отбираются каналы реализации с наиболее регулярными в течение года объемами поставок.";
первую часть пункта 39 изложить в следующей редакции:
"39. Уровень цен на лесохозяйственную продукцию зависит от соотношения спроса и предложения и включает все фактические затраты, связанные с заготовкой древесины. Основным элементом цены на лесоматериалы круглые является плата в бюджет за ее заготовку по ставкам в соответствии со статьей 587 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Размер ставок платы за древесину, отпускаемую на корню, дифференцирован по породам деревьев и диаметру отрезков ствола в верхнем торце и в течение года к ним применяются повышающие и понижающие коэффициенты.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Регистрируются рыночные цены на продукцию рыболовства и рыбоводства, по которой производителю произведена оплата потребителем за конкретный ее вид. Цена регистрируется без учета налога на добавленную стоимость и расходов по транспортировке, экспедированию, погрузке и разгрузке продукции.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:

"42. Балық аулау өніміне тараптарға өткізуге арналған ауланған тауарлық балықтың бір тоннасының бағасы тіркеледі. Жаңа ауланған балықтарды аулау маусымдық сипатқа ие болғандықтан, аулау болмайтын кезеңде балық шаруашылығы ұйымдарының тоңазытқыш қоймаларында сақтаулы мұздатылған балықтың бағасы тіркеледі, жон еті алынған (жон етіне бөліктелген) балықтар қосылмайды.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Балықтың нақты түрі бойынша баға жыл ішіндегі жеткізу көлемдері едәуір тұрақты өткізу арналары арқылы тіркеледі. Тауардың әрбір түрі бойынша бағаны тіркеу үшін өткізу арналары іріктеледі олар бойынша өнімді өткізу тұрақты негізде жүзеге асырылады.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Байқалатын өнім түрлерінің сапалық сипаттамасының өзгеруі кезіндегі бағаны түзету әдістері";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. "Бағаны келесі кезеңге ауыстыру" әдісінде өткен кезеңдегі тіркеу бағаларын пайдалану жүзеге асырылады. Әдіс өткізілуі қысқа уақыт болмайтын және бағаның өзгеріссіз қалатынын немесе шамалы ғана өзгеретінін болжауға негіз болатын өнімдер үшін, сондай-ақ жылыжайда өсірілгендерден басқа, өндіру жүзеге асырылмайтын айлардағы маусымдық өнімдерге қолданылады. "Бағаны келесі кезеңге ауыстыру" әдісін қолдана отырып өнім түрінің орташа бағасын есептеу мысалы осы Әдістеменің Қосымшасында келтірілген.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Статистикалық тәжірибеде сапасының қатты өзгергені көрінетін немесе жоғалып кеткен өнімдер үшін "шартты бағаларды" қолдануды көздейтін жалпы орташа шаманы шартты есептеу әдісі бар. Өндірістің маусымдылығына (өнім өндірді және бір мезгілде өткізді, егіннің бүлінуі, объектінің жойылуы) қатыссыз себептерге байланысты бір немесе бірнеше базалық объектілер бойынша өнімдерді өткізу болмаған жағдайда "шартты" баға іріктемеге қосылған басқа да базалық объектілердегі бағаның өзгеру үрдісіне сүйене отырып есептеледі.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Индекс салмағы";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Салмақтау схемасын қалыптастыру үшін егіннің шықпауы, табиғат-климат жағдайларына, банкрот, ауылшаруашылық кәсіпорындары мамандануының ауысуы, ауылшаруашылығы өнімдеріне сұраныстың өзгеруі себептеріне байланысты өнімді өндіру және өткізу құрылымында ауытқуды болдырмау мақсатында есепті кезеңнің алдында өткен үш жылдың құндық деректері қолданылады.";
53-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"42. На продукцию рыболовства регистрируется цена за тонну выловленной товарной рыбы, предназначенной для реализации на сторону. Поскольку улов свежей рыбы носит сезонный характер, в периоды отсутствия улова регистрируются цены на мороженую рыбу, хранящуюся на холодильных складах рыбохозяйственных организаций, исключая рыбу филированную (разделанную на филе).";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Цены по конкретному виду рыбы регистрируются по каналам реализации с наиболее регулярными в течение года объемами поставок. По каждой разновидности товара для регистрации цен отбираются каналы реализации, по которым на регулярной основе осуществляется реализация продукции.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Методы корректировки цен при изменении качественных характеристик наблюдаемых видов продукции";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. При методе "переноса цены на следующий период" осуществляется использование цены регистрации предыдущего периода. Метод применяется для продукции, по которой кратковременно отсутствует реализация и когда есть основание предполагать, что цена останется неизменной или изменится незначительно, а также на сезонную продукцию в месяцы, когда ее производство не осуществляется, помимо тепличного выращивания. Пример расчета средней цены вида продукции с применением метода "переноса цены на следующий период" приведен в Приложении к настоящей Методике.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. В статистической практике существует метод условного исчисления общего среднего, предусматривающий применение "условных цен" для продукции с сильно выраженным изменением в качестве или исчезнувшей продукции. При условии отсутствия реализации продукции по одному или нескольким базовым объектами в силу причин, не связанных с сезонностью производства (произвели продукцию и единовременно реализовали, гибель урожая, ликвидация объекта), "условная" цена рассчитывается исходя из тенденции изменения цен у других базовых объектов, включенных в выборку.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Веса индекса";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Для формирования схемы взвешивания используются стоимостные данные за три года предшествующих отчетному, с целью исключения колебаний в структуре производства и реализации продукции по причинам неурожайности, связанной с природно-климатическими условиями, банкротства, смены специализации сельскохозяйственных предприятий, изменения спроса на сельскохозяйственную продукцию.";
первую часть пункта 53 изложить в следующей редакции:

"53. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің баға индексінде ескерілетін негізгі маусымдық өнімдер қияр, қызанақ, жылыжайларда және ашық топырақта кезек-кезек өсірілетіндер, баялды, бұрыштар, бақша дақылдары, қант қызылшасы, жүзім, шекілдеуікті жемістер, сүйекті жемістер, жидекті жемістер болып табылады.";
55-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтпелі кезеңде жаңа және ескі салмақтар бойынша баға индекстері есептеледі және ескі салмақ бойынша есептелген баға индексі жаңа салмақ бойынша есептелген индекске қатынасы ретінде тіркеу коэффициенті табылады. Алынған тіркеу коэффициентіне өтпелі кезеңде алынған баға индекстері көбейтіледі.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Құрылған салмақтау схемасы бірнеше жылдар бойы пайдаланылады. Жыл сайын, бір мезгілде балық аулау және балық өсіру өнімдерінің өңірлік тізбесінің өзгеруімен, қалыптастырылған салмақтау схемасына тиісті түзетулер жүзеге асырылады. Салмақтау деректерін өзгерту (жою және енгізу) өңірлерде өнімді өткізу көлемінің арасалмағында болған өзгерістерді есепке алады. Құндық деректерді толық ауыстыру осы уақытта және базалық кезеңде балық аулау және балық өсіру өнімдерін өткізуден түскен табыстардың айтарлықтай құрылымдық сәйкессіздігі кезінде, сонымен қатар жаңа базалық кезеңге өту мен бағалық бақылау (бес жылда бір рет) үшін айқындалған өнім түрлерін тиісінше қайта қарау (кеңейту) кезінде жүзеге асырылады.";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Орташа бағаларды және бағалар индексін есептеу";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Өңір бойынша жекелеген позициялардың орташа бағасы өкіл-тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) орташа бағаларынан орташа геометриялық шама ретінде анықталады:
мұндағы:
– n кезеңіндегі j өнімінің түрі бойынша орташа баға;
p1, p2, pk – n кезеңіндегі j өнімі түрі өкіл-тауарларының бағалары;
k – өкіл-тауарлар саны.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің орташа бағасын есептеу кезінде облыс бойынша жекелеген позициялар бойынша орташа баға аудандар бойынша орташа салмақталған орташа бағалардан есептеледі.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Өкіл-тауар бойынша баға индексі ағымдағы және өткен кезеңде өнімнің әрбір түрінің нақты бағасын салыстырудың қарапайым салыстырмалы шамасы болып табылады:
мұндағы:
Ini – өкіл-тауар бойынша баға индексі;
Pni – ni есепті кезеңіндегі өкіл-тауардың бағасы;
P(n-1)i – (n-1)i өткен кезеңіндегі өкіл-тауардың бағасы.
Өңір бойынша өнімдер бойынша баға индексі екі кезеңдегі салмақталмаған орташа геометриялық бағаның арақатынасы ретінде Джевонс формуласымен есептеледі:
мұндағы:
Ij – өңір бойынша өнім бойынша баға индексі;
n, n-1 – тиісінше салыстырудың есепті және өткен кезеңдері;
pn, pn-1 – сәйкес кезеңге өнім бірлігінің бағасы;
j – салмағы бар және бірнеше нақты өкіл тауарларды (бірден k-ға дейін) біріктіретін өнім түрі;
k – өнім түрін анықтайтын өкіл тауарлар саны.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"53. Основными сезонными продуктами учитываемыми в индексе цен производителей продукции сельского хозяйства, являются огурцы, помидоры, выращивающиеся попеременно в парниках и открытом грунте, баклажаны, перцы, бахчевые культуры, сахарная свекла, виноград, плоды семечковые, плоды косточковые, плоды ягодные.";
третью часть пункта 55 изложить в следующей редакции:
"В переходный период производится исчисление индексов цен по новым и старым весам и находится коэффициент сцепки, как отношение индекса цен, рассчитанного по старым весам, к индексу, рассчитанному по новым весам. На полученный коэффициент сцепки умножаются индексы цен, полученные в последующие периоды за переходным.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Созданная схема взвешивания применяется в течение нескольких лет. Ежегодно, одновременно с изменением региональных перечней продукции рыболовства и рыбоводства, осуществляется соответствующая корректировка сформированной схемы взвешивания. Изменение (удаление или включение) весовых данных учитывает претерпевшие изменения в соотношении объемов реализации продукции в регионах. Полная замена стоимостных данных осуществляется при значительных структурных диспропорциях доходов от реализации продукции рыболовства и рыбоводства настоящего времени и базового периода, а также при переходе на новый базовый период и соответствующем пересмотре (расширении) видов продукции, определенных для ценового наблюдения (раз в пять лет).";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Расчет средних цен и индексов цен";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Cредняя цена по отдельной позиции по региону определяется как среднее геометрическое из средних цен на товары (услуги)-представители:
где:
– средняя цена по виду продукции j в период n;
p1, p2, pk – цены товаров-представителей вида продукции j в период n;
k – количество товаров-представителей.
При расчете средней цены производителей продукции сельского хозяйства средняя цена по отдельной позиции по области рассчитывается средневзвешено из средних цен по районам.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Индекс цен по товару-представителю является простой относительной величиной сравнения фактической цены каждого вида продукции в текущем и предыдущем периоде:
где:
Ini – индекс цен по товару-представителю;
Pni – цена товара-представителя в отчетном периоде ni;
P(n-1)i – цена товара-представителя в предыдущем периоде (n-1)i.
Индекс цен по продукции по региону рассчитывается по формуле Джевонса, как соотношение невзвешенных средних геометрических цен двух периодов:
где:
Ij – индекс цен по продукции по региону;
n, n-1 – соответственно, отчетный и предыдущий периоды сравнения;
pn, pn-1 – цена за единицу продукции в соответствующем периоде;
j – вид продукции, имеющий вес и который объединяет несколько конкретных товаров-представителей (от одного до k);
k – количество товаров-представителей, определяющих вид продукции.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:

"65. Өткен жылғы желтоқсанға (төртінші тоқсанға) баға индексi есепті кезеңнің баға индексiн алдыңғы жылдың желтоқсанына (төртінші тоқсанына) өткен кезеңнің баға индексiне көбейту арқылы анықталады:
мұндағы:
Iid – есепті n айдың өткен жылғы желтоқсанға (төртінші тоқсанға) баға индексі;
Ini – есепті n айдың өткен n-1 айға баға индексі;
I(n-1)id – өткен n-1 айдың өткен жылғы желтоқсанға (төртінші тоқсанға) баға индексі.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Есепті жылғы бағаның айлық (тоқсандық) индексін өткен жылғы тиісті айға (тоқсанға) есептеу индекстік қатардағы есепті жылғы бағаның айлық (тоқсандық) индексін өткен жылғы индекстік қатардағы бағалар индексіне бөлу арқылы жүзеге асырылады:
мұндағы:
Ipt – n есепті жылғы t айының (тоқсанының) баға индексі өткен жылғы (n-1) тиісті айға (тоқсанға);
Iptn – индекстік қатардағы n есепті жылғы t айының (тоқсанының) баға индексі;
Ipt(n-1) – индекстік қатардағы (n-1) өткен жылғы t айының (тоқсанының) баға индексі.";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Ауылшаруашылығы өндірушілері сатып алған өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдер мен көрсетілетін қызметтерге баға индексін құру";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Қалалар мен аудандардағы базарларда ауыл шаруашылығы өнімі мен оны қайта өңдеу өнімдерінің бағаларын бақылау";
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Деректерді тарату";
79-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өңірлік деңгейде өнімнің, тауардың әрбір түрі бойынша салықтарды қоса алғанда сату күндеріндегі бағалар тіркеледі. Егер тірі малдың, құстың және ауыл шаруашылығы өнімінің басқа да түрлерінің мамандандырылған базарлары демалыс күндері жұмыс істейтін болса, онда бұл күндері де бағаларды тіркеу көзделеді. Бағаларды мемлекеттік статистиканың аумақтық бөлімшелерінің бағаны жинауға жауапты тиісті лауазымды адамдары базарларға бару арқылы тіркейді. Базарда ауыл шаруашылығы өнімінің түрі болмаған жағдайда, бұқаралық ақпарат құралдарында немесе интернет-ресурстарда орналастырылатын хабарландырулардан бағалар тіркеледі. Іріктеліп алынған өнімнің нақты түрі бойынша алдағы кезеңдерде бағаларды тіркеу үшін бағдар болатын айқын сипаттама көрсетіледі: тірі мал үшін – жасы, тұқымы, қоңдылығы, көкөністер мен жемістер үшін – сапасы, сұрыпы.";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Аудан бойынша өнімнің, тауардың түрі бойынша есепті айдың орташа бағасы есепті айдың тіркелген бағаларынан орташа геометриялық баға ретінде айқындалады. Өңір бойынша өнім түрі бойынша орташа баға аудандардың бағаларынан орташа геометриялық шамасы ретінде, Қазақстан Республикасы бойынша – өңірлердің орташа бағаларынан есептеледі.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"65. Индекс цен к декабрю (четвертому кварталу) предыдущего года находится умножением индекса цен отчетного периода на индекс цен предыдущего периода к декабрю (четвертому кварталу) предыдущего года:
где:
Iid – индекс цен отчетного периода n к декабрю (четвертому кварталу) предыдущего года;
Ini – индекс цен отчетного периода n к предыдущему периоду n-1;
I(n-1)id – индекс цен предыдущего периода n-1 к декабрю (четвертому кварталу) предыдущего года.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Расчет месячного (квартального) индекса цен отчетного года к соответствующему месяцу (кварталу) предыдущего года осуществляется делением месячного (квартального) индекса цен в индексном ряду отчетного года на месячный (квартальный) индекс цен в индексном ряду предыдущего года:
где:
Ipt – индекс цен за месяц (квартал) t отчетного года n к соответствующему месяцу (кварталу) предыдущего года (n-1);
Iptn – индекс цен месяца (квартала) t отчетного года n в индексном ряду;
Ipt(n-1) – индекс цен месяца (квартала) t предыдущего года (n-1) в индексном ряду.";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Построение индекса цен на продукцию производственно-технического назначения и услуги, приобретенные сельхозпроизводителями";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Наблюдение за ценами на продукцию сельского хозяйства и продукты ее переработки на рынках в городах и районах";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Распространение данных";
вторую часть пункта 79 изложить в следующей редакции:
"На региональном уровне по каждому виду продукции, товару регистрируются цены в дни продажи, включая налоги. Если специализированные рынки живого скота, птицы и других видов продукции сельского хозяйства функционируют в выходные дни, то в эти дни также предусматривается регистрация цен. Цены регистрируются соответствующими должностными лицами территориальных подразделений государственной статистики, ответственными за сбор цен, путем посещения рынков. При отсутствии на рынке вида продукции сельского хозяйства регистрируются цены из объявлений продаж, размещаемых в средствах массовой информации или на интернет-ресурсах. По отобранному конкретному виду продукции указывается четкая характеристика, служащая ориентиром для регистрации цены в последующие периоды: для живого скота – возраст, порода, упитанность, для овощей и фруктов – качество, сорт.";
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. Средняя цена за отчетный месяц по виду продукции, товару по району определяется как средняя геометрическая из зарегистрированных цен отчетного месяца. Средняя цена по виду продукции по региону рассчитывается как средняя геометрическая величина из цен районов, по Республике Казахстан – из средних цен регионов.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:

"82. Халықаралық Валюта Қоры әзірлеген деректерді таратудың Халықаралық арнайы стандартына сәйкес ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдеріне өндірушілердің баға индексі ақпаратты шығарудың алдын ала белгіленген мерзіміне сәйкес ай сайын, тоқсан сайын жарияланады. Ақпарат баспасөз хабарламасы, жедел ақпарат түрінде оларды Ұлттық статистика бюросының Интернет-ресурсында орналастыру арқылы барлық пайдаланушылар үшін бір мезгілде таралады. Тауарлар топтары, кластары және түрлері бойынша неғұрлым нақтыланған бағаның өзгеруі туралы ақпарат статистикалық бюллетеньдерде, жинақтарда жарияланады.
Пайдаланушыларға өндірушілердің ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдеріне баға индексінің жарияланымы қысқаша әдіснамалық түсіндірмелермен бірге беріледі.
Қоғамның индекске деген сенімділігін қамтамасыз ету мақсатында бағаны тіркеу рәсімдерін және баға индексін есептеу тәртібін сипаттау Ұлттық статистика бюросының сайтында қолжетімді буклеттер, кітапшалар және басқа да басылымдар түрінде жарияланады.
Орташа бағаларды жариялау өңір және Қазақстан Республикасы бойынша есептелген орташа бағаның репрезентативтілігін сақтау кезінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген Әдістемеге 1-қосымша оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өндірушілердің ауыл,
орман және балық
шаруашылығы өніміне баға
индекстерін құру әдістемесіне
қосымша".

"82. В соответствии с международным Специальным стандартом распространения данных, разработанным Международным Валютным Фондом, индексы цен производителей на продукцию сельского, лесного и рыбного хозяйства публикуются ежемесячно, ежеквартально согласно заранее установленным срокам выпуска информации. Информация распространяется одновременно для всех пользователей в форме пресс-релиза, экспресс-информаций, путем их размещения на Интернет-ресурсе Бюро национальной статистики. Более детализированная по группам, классам и видам товаров информация об изменении цен публикуется в статистических бюллетенях, сборниках.
Для пользователей публикация индексов цен производителей на продукцию сельского, лесного и рыбного хозяйства сопровождается краткими методологическими пояснениями.
В целях обеспечения доверия общественности к индексу, описание процедур регистрации цен и порядок расчета индекса цен публикуются в виде буклетов, брошюр и других изданий, доступных на сайте Бюро национальной статистики.
Публикация средних цен осуществляется при соблюдении репрезентативности рассчитанных средних цен по региону и Республике Казахстан.";
правый верхний угол приложение 1 к указанной Методике изложить в следующей редакции:
"Приложение к Методике
построения индексов цен
производителей на продукцию
сельского, лесного и рыбного хозяйства".