"Өндірістік мақсаттағы ғимараттарға және құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 3 тамыздағы № ҚР ДСМ-72 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 4 тамызда № 23852 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Өндірістік мақсаттағы ғимараттарға және құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалар бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Өндірістік мақсаттағы ғимараттарға және құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 174 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10939 болып тіркелген);
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 5 шілдедегі № ҚР ДСМ-78/2020 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20935 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к зданиям и сооружениям производственного назначения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № ҚР ДСМ-72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2021 года № 23852.
В соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к зданиям и сооружениям производственного назначения".
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 174 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к зданиям и сооружениям производственного назначения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10939);
2) пункт 3 Перечня некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 июля 2020 года № ҚР ДСМ-78/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20935).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 3 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-72 бұйрығымен
бекітілген
"Өндірістік мақсаттағы ғимараттарға және құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Өндірістік мақсаттағы ғимараттарға және құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жығы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ережесінің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес әзірленген және өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың жер учаскесін таңдауға, жобалауға, салуға, реконструкциялауға, қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға және кеңейтуге, жөндеуге және пайдалануға беруге, күтіп-ұстау мен пайдалануға, адамға әсер ететін физикалық факторлардың көздерімен жұмыс істеу жағдайларына, өндірістік бақылауды жүргізуге, тұрмыстық және медициналық қызмет көрсетуге, сумен жабдықтауға, суды бұруға, жылумен жабдықтауға, желдетуге, ауаны ауабаптауға және өндірістік мақсаттағы ғимараттардағы және құрылыстардағы өндірістік қалдықтарды кәдеге жаратуға, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин кезеңінде санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптарды айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Санитариялық қағидалар жерасты құрылыстарын және кен қазбаларын, сондай-ақ жұмыс мерзімі бес жылға дейін құрылыс кезеңінде тұрғызылатын уақытша өндірістік ғимараттарға және құрылыстарға қолданылмайды.
3. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) аэрация – құрамындағы органикалық заттарды жылдам тотықтыру үшін әртүрлі орталардың ауамен жасанды қанығуы;
2) ауамен себезгілеу – үй-жайға салқын ауаның, газдың, будың, шаңның түсуінің алдын алуға арналған жергілікті желдеткіш;
3) зиянды заттар – ауадағы рұқсат етілген шекті шоғырланудан (бұдан әрі - РЕШШ) асатын, адамның организміне теріс әсер ететін заттар;

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 августа 2021 года № ҚР ДСМ-72
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к зданиям и сооружениям производственного назначения"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к зданиям и сооружениям производственного назначения" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 (далее – Положение) и определяют санитарно-эпидемиологические требования к выбору земельного участка, проектированию, строительству, реконструкции, переоборудованию, перепланировке и расширению, ремонту и вводу в эксплуатацию, содержанию и эксплуатации зданий и сооружений производственного назначения, условиям работы с источниками физических факторов, оказывающих воздействие на человека, проведению производственного контроля, бытовому и медицинскому обслуживанию, водоснабжению, водоотведению, теплоснабжению, вентиляции, кондиционированию воздуха и утилизации промышленных отходов в зданиях и сооружениях производственного назначения, организации и проведению санитарно-противоэпидемических мероприятий и санитарно-профилактических мероприятий на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Санитарные правила не распространяются на проектирование подземных сооружений и горных выработок, а также временные производственные здания и сооружения, возводимые на период строительства со сроком службы до пяти лет.
3. В настоящих Санитарных правилах используются следующие термины и определения:
1) аэрация – искусственное насыщение различных сред воздухом для быстрого окисления содержащихся в них органических веществ;
2) воздушное душирование – местная вентиляция, предназначенная для предотвращения поступления в помещение холодного воздуха, газа, пара, пыли;
3) вредные вещества – вещества, оказывающие негативное воздействие на организм человека, которые превышают предельно-допустимые концентрации (далее – ПДК) в воздухе;

4) зиянды өндірістік фактор – қызметкерге әсері ауруға немесе еңбек қабілетін төмендетуге және (немесе) ұрпағының денсаулығына теріс әсер етуге алып келуі мүмкін өндірістік фактор;
5) объектінің қауіптілік сыныбы – адамның өмір сүру ортасына бөлінетін ластаушы заттардың, адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына қолайсыз әсер ететін, пайда болатын шудың, дірілдің, электрмагниттік өрістердің (бұдан әрі – ЭМӨ) және басқа да факторлар, пайдалану жағдайларына, сипатына және мөлшеріне байланысты, объектіге белгіленетін қауіптілік сыныбы;
6) өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылысжайлар – технологиялық жабдықты пайдаланатын және адамдардың еңбегі үшін қажетті жағдайларды қамтамасыз ететін өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы өндірістері орналастырылған өндірістік объектілер;
7) өндірістік объекті (бұдан әрі – объект) – адамның денсаулығы мен өмір сүру ортасына әсер ету көздері болып табылатын процестерді, жабдықтарды және технологияларды пайдалану арқылы жүзеге асырылатын өнім шығарумен, жұмысты орындаумен және қызметтер көрсетумен байланысты шаруашылық қызметінің объектісі;
8) өндірістік бақылау – өндірілетін өнімнің, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің адам мен мекендеу ортасы үшін қауіпсіздігін және (немесе) зиянсыздығын қамтамасыз етуге бағытталған, дара кәсіпкер немесе заңды тұлға орындайтын іс-шаралар, оның ішінде зертханалық зерттеулер мен сынақтар кешені;
9) рециркуляция – температураны және қоспалардағы компоненттердің шоғырлануын реттеу мақсатында технологиялық процеске газдар, сұйық және қатты заттар ағымының көп рет, толық немесе ішінара қайтуы;
10) шлам – сарқынды суларды тазарту процесінде алынған, құрамында 60-70 пайызға (бұдан әрі – %) дейін минералды бөлшектер мен органикалық материал бар лайлы шөгінді;
11) шлам үйіндісі – шламды жинау және сақтау орны;
12) экрандалған үй-жайлар – қызмет көрсетуші персоналды ЭМӨ әсерінен қорғау, әртүрлі жоғары вольтты қондырғылар мен генераторлар тудыратын ЭМӨ оқшаулау, қабылдау құрылғылары мен арнайы өлшеу, есептеу және басқа аппаратураны сыртқы ЭМӨ әсерінен қорғау мақсатында радиоаппаратураны пайдалану, монтаждау, баптау және сынау кезінде жабдықталған үй-жайлар.
2-тарау. Өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың жер учаскесін таңдауға, жобалауға, салуға, реконструкциялауға, қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға және кеңейтуге, жөндеуге және пайдалануға беруге, күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
1-параграф. Өндірістік мақсаттағы ғимараттарды және құрылыстардың жер учаскесін таңдауға, жобалауға, салуға, реконструкциялауға, қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға және кеңейтуге қойылатын анитариялық-эпидемиологиялық талаптар

4) вредный производственный фактор – производственный фактор, воздействие которого на работника может привести к заболеванию или снижению трудоспособности и (или) отрицательному влиянию на здоровье потомства;
5) класс опасности объекта – класс опасности, устанавливаемый объекту в зависимости от мощности, условий эксплуатации, характера и количества выделяемых в среду обитания человека загрязняющих веществ, создаваемого шума, вибрации, электромагнитных полей (далее – ЭМП) и других факторов, оказывающих неблагоприятное влияние на среду обитания и здоровье человека;
6) здания и сооружения производственного назначения – производственные объекты, в которых размещены промышленные и сельскохозяйственные производства, эксплуатирующие технологическое оборудование и обеспечены необходимыми условиями для труда людей;
7) производственный объект (далее – объект) – объект хозяйственной деятельности, связанной с производством продукции, выполнением работ и оказанием услуг, которые осуществляются с использованием процессов, оборудования и технологии, являющихся источниками воздействия на среду обитания и здоровье человека;
8) производственный контроль – комплекс мероприятий, в том числе лабораторных исследований и испытаний производимой продукции, работ и услуг, выполняемых индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, направленных на обеспечение безопасности и (или) безвредности для человека и среды обитания;
9) рециркуляция – многократное, полное или частичное возвращение потока газов, жидких и твердых веществ в технологический процесс с целью регулирования температуры и концентрации компонентов в смесях;
10) шлам – извлеченный из сточных вод в процессе их очистки илистый осадок, содержащий минеральные частицы и органический материал до 60 – 70 процентов (далее – %);
11) шламоотвал – места накопления и хранения шлама;
12) экранированные помещения – помещения, оборудованные при эксплуатации, монтаже, наладке и испытаниях радиоаппаратуры с целью защиты обслуживающего персонала от воздействия ЭМП, локализации ЭМП, создаваемого различными высоковольтными установками и генераторами, защиты приемных устройств и специальной измерительной, вычислительной и другой аппаратуры от воздействия внешних ЭМП.
Глава 2. Санитарно-эпидемиологические требования к выбору земельного участка, проектированию, строительству, реконструкции, переоборудованию, перепланировке и расширению, ремонту и вводу в эксплуатацию, содержанию и эксплуатации зданий и сооружений производственного назначения
Параграф 1. Санитарно-эпидемиологические требования к выбору земельного участка, проектированию, строительству, реконструкции, переоборудованию, перепланировке и расширению зданий и сооружений производственного назначения

4. Объектілер Қазақстан Республикасының сәулет-құрылыс саласындағы заңнамасы мен осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес жобаланады.
Объектілерді салу, реконструкциялау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау және кеңейтудің жобалау құжаттамасы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-334/2020 бұйрығына сәйкес бекітілген санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 22007 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-334/2020 бұйрығы) сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық сараптамадан өтеді.
5. Жаңа объектілерді тұрғызуды және (немесе) қолданыстағы объектілерді Өзгертуді (кеңейтуді, жаңғыртуды, техникалық қайта жарақтандыруды, реконструкциялауды, реставрациялауды, күрделі жөндеуді) қоса алғанда, құрылысқа арналған жобалау-сметалық құжаттаманың құрамы "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 23-16) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жаңа объектілерді салуға және қолданыстағы объектілерді кеңейтуге арналған алаңдар климаттық жағдайларды, жер бедерінің сипаттамаларын, ауа ортасының қазіргі жағдайын және қазіргі бар фондық ластануды, қалдығы аз және қалдықсыз технологияларды енгізуді, сондай-ақ тұрғын, рекреациялық, курорттық аймақ, халықтың демалыс аймағының атмосфералық ауасындағы шығарындыларды болдырмау (азайту) бойынша арнайы іс-шараларды ескере отырып таңдалады.
7. Өндірістік объектілерді орналастыру елді мекеннің кәсіпорынға және СҚА-ға бөлінген жерлер көрсетілген бас жоспарын есепке ала отырып жүргізіледі.
8. Жаңа объектілерді рекреациялық аумақтарда, сумен жабдықтау көздерін санитариялық қорғау аймақтарында, суды қорғау және су қоймасы маңындағы аймақтарда, курорттардың қорғау аймақтарында орналастыру Ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес бекітілетін "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (бұдан әрі – "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.

4. Объекты проектируются в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере архитектурно-строительной деятельности и настоящими Санитарными правилами.
Проектная документация строительства, реконструкции, переоборудования, перепланировки и расширения объектов проходит санитарно-эпидемиологическую экспертизу в соответствии с правилами проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-334/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22007) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-334/2020).
5. Состав проектно-сметной документации на строительство, включая возведение новых и (или) изменение (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, реставрацию, капитальный ремонт) существующих объектов, определяется в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, согласно подпункту 23-16) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Площадки для строительства новых и расширения существующих объектов выбираются с учетом климатических условий, характеристики рельефа местности, современного состояния воздушной среды и существующего фонового загрязнения, внедрения малоотходных и безотходных технологий, а также специальных мероприятий по предотвращению (сокращению) выбросов в атмосферный воздух в жилой, рекреационной, курортной зоне, зоне отдыха населения.
7. Размещение производственных объектов проводится с учетом генерального плана населенного пункта, на котором отображаются земли, отведенные под предприятие и СЗЗ.
8. Размещение новых объектов на рекреационных территориях, в зонах санитарной охраны источников водоснабжения, водоохранных и прибрежных зонах водоемов, охранных зонах курортов осуществляется согласно Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов", утверждаемыми в соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения (далее – Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов").

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Жекелеген ғимараттар мен құрылыстар объектінің алаңында желдету және кондиционерлеу жүйелерімен ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған ауа алу орындарында сыртқы ауадағы зиянды заттардың құрамы "Қалалық және ауылдық елді мекендердегі, өнеркәсіптік ұйымдар аумақтарындағы атмосфералық ауаның гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекттік тіркеу тізілімінде № 29011 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-70 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-70 бұйрығы) сәйкес өндірістік үй-жайлардың жұмыс аймағы үшін РЕШШ-нің 30%-нан аспайтындай етіп орналастырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Объектінің аумағында мынадай функционалдық аймақтар:
1) өндірістік;
2) әкімшілік-шаруашылық;
3) көлік-қоймалық;
4) қосалқы объектілер бөлінеді.
11. Зиянды заттарды пайдаланатын объектілер, әкімшілік-шаруашылық және қосалқы аймақтар өндірістік және көлік-қоймалық аймақтардан ені шекаралас өндірістік ғимараттардан туындайтын циркуляциялық аймақтың енінен кем емес ажыраулармен бөлінеді.
12. Зиянды заттарды пайдаланғанда технологиялық жабдықтарға арналған ғимараттар мен ашық алаңдардың ұзын біліктері желдің басым бағытына параллель болуы тиіс.
13. Құрылыс салудан және жолдан бос объектілердің аумақтарын абаттандыру және көгалдандыру "Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26447 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығының (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-2 бұйрығы) талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Өнеркәсіптік объектінің СҚА аумағында № ҚР ДСМ-2 бұйрығымен көзделген объектілерді салуға жол берілмейді.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Отдельные здания и сооружения размещаются на площадке объекта так, чтобы в местах организованного и неорганизованного забора воздуха системами вентиляции и кондиционирования содержание вредных веществ в наружном воздухе не превышало 30 % ПДК для рабочей зоны производственных помещений в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-70 "Об утверждении Гигиенических нормативов к атмосферному воздуху в городских и сельских населенных пунктах, на территориях промышленных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29011) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-70).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. На территории объекта выделяются функциональные зоны:
1) производственная;
2) административно-хозяйственная;
3) транспортно-складская;
4) вспомогательных объектов.
11. На объектах, использующих вредные вещества, административно-хозяйственная и вспомогательная зоны отделяются от производственной и транспортно-складской разрывами шириной не менее ширины циркуляционных зон, возникающих от сопредельных производственных зданий.
12. Длинные оси зданий и открытых площадок для технологического оборудования при использовании вредных веществ, предусматриваются параллельно преобладающему направлению ветра.
13. Благоустройство и озеленение свободных от застройки и дорог территории объектов проводится в соответствии с требованиями приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26447) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-2).
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. На территории СЗЗ промышленного объекта не допускается строительство объектов, предусмотренных Приказом № ҚР ДСМ-2.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Зиянды химиялық заттар мен физикалық факторлардың көздері болып табылатын технологиялық қондырғыларды, құрылғыларды, агрегаттар мен жабдықтарды жұмыс орындарында "Адамға әсер ететін физикалық факторлардың гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26831 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-15 бұйрығы (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-15 бұйрығы) және № ҚР ДСМ-70 бұйрығы сақталған жағдайда ашық алаңдарда орналастыруға жол беріледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Шаң-газ тазарту және жергілікті тазарту құрылыстарын, рұқсат етілген өнеркәсіптік және тұрмыстық қалдықтарды жинауға және уақытша сақтауға арналған орындарды, сондай-ақ қалдықтарды залалсыздандыру және кәдеге жарату жөніндегі құрылғыларды қоса алғанда, негізгі және қосалқы құрылыстарды орналастыруға арналған өндірістік объекті алаңының көлемі жобалық қуатқа сәйкес көзделеді.
2-параграф. Өндірістік мақсаттағы ғимараттарды мен құрылыстарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
17. Әрбір тұрақты және тұрақты емес жұмыс орнының ауданы кемінде 2,2 м2 (бос алаңдарының көлемі арнайы талаптарда жазылатын кабиналар мен объектілерді қоспағанда) көзделеді. Осы норматив жабдықтар, қызмет көрсету аймақтары, өтетін жолдар, жүретін жерлер, аралық жинау орындары мен өндірісті кейіннен кеңейтуге арналған резервтегі алаңдар алып жатқан аудандарға қолданылмайды.
18. Жұмыс орнында негізгі және қосалқы жабдықтарды орналастыру тұрақты немесе уақытша жұмыс орындарын (профилактикалық тексеру, технологиялық жабдықты жөндеу және реттеу кезеңінде) құру үшін көлемдері бойынша жеткілікті өтетін жерлер мен бос алаңдарды, сондай-ақ жұмыскерлердің қызмет көрсету аймағында еркін қозғалуын қамтамасыз етеді.
19. Монтаждауға (демонтаждауға), жабдықтарға қызмет көрсетуге және жөндеуге байланысты еңбек операцияларын орындау кезінде жұмыс аймағының ең аз өлшері (жабдықтан жұмыс аймағының шекарасына дейін) 1,2 метрді құрайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Размещение на открытых площадках технологических установок, устройств, агрегатов и оборудования, являющихся источниками вредных химических веществ и физических факторов, допускается при условии соблюдения на рабочих местах приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-15 "Об утверждении Гигиенических нормативов к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26831) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-15) и Приказа № ҚР ДСМ-70.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Размеры площадки производственного объекта предусматривают в соответствии с проектной мощностью для размещения основных и вспомогательных сооружений, включая пылегазоочистные и локальные очистные сооружения, места для сбора и временного хранения, разрешенных промышленных и бытовых отходов, а также устройства по обезвреживанию и утилизации отходов.
Параграф 2. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации зданий и сооружений производственного назначения
17. Площадь каждого постоянного и непостоянного рабочего места предусматривается не менее 2,2 метров квадратных (далее – м2) (за исключением кабин и объектов, величина свободной площади которых оговаривается специальными требованиями). Данный норматив не распространяется на площади, занимаемые оборудованием, зонами обслуживания, проходами, проездами, местами промежуточного складирования и резервными площадями для последующего расширения производств.
18. Размещение основного и вспомогательного оборудования на рабочем месте обеспечивает достаточные по размерам проходы и свободные площади для создания и функционирования постоянного или временного (на период профилактического осмотра, ремонта и наладки технологического оборудования) рабочего места, а также свободное передвижение работников в зоне обслуживания.
19. При выполнении рабочими трудовых операций, связанных с монтажом (демонтажем), обслуживанием и ремонтом оборудования минимальный размер рабочих зон (от оборудования до границы рабочей зоны) составляет 1,2 метра.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Ғимарат ішіндегі жекелеген үй-жайлардың өзара орналасуы, егер бұл технологиялық процесті ұйымдастыруға қайшы болмаса, шикізаттың, аралық және дайын өнімдер мен бұйымдардың қайтарымды немесе қарама-қарсы қозғалысын болдырмайтын технологиялық ағынға сәйкес бөлінеді.
21. Егер бұл табиғи ауа алмасу мен жарықтандыруды бұзбаған жағдайда, өндірістік ғимараттардың сыртқы қабырғаларына жапсарлас құрылыстар салуға жол беріледі.
22. Бу, газ және шаң түріндегі зиянды заттарды бөлмейтін ыстық технологиялық процестермен сипатталатын объектілерді орналастыру үшін бір қабатты ғимараттар немесе табиғи басқарылатын ауа алмасуды (аэрацияны) қамтамасыз ететін қабырғалары мен шатырының конструктивті элементтері бар көп қабатты ғимараттардың жоғарғы қабаттарын көздеу қажет.
23. Зиянды заттар бөлінетін жағдайда, механикалық ішке сору және сыртқа тарату желдеткіш жүйесі, сондай-ақ технологиялық процестерді ескере отырып жергілікті желдету жүйелері көзделеді.
24. Жұмыс аймағының ауасына қауіптілігі 1 және 2-сыныпты заттар бөлінуі болжанатын өндірістік объектілерде технологиялық жабдықты оқшауланған үй-жайларда немесе осы жабдықты пульттік немесе операторлық аймақтардан басқаратын аймақтарда орналастыру көзделеді.
25. Бірғимаратта қауіптілігі 1 және 2-сыныпты зиянды заттармен жұмыс жүргізілетін бірнеше өндірістерді орналастырған кезде улы заттардың көп компонентті қоспасының түзілуіне және олардың көрші өндірістік үй-жайларға таралуына кедергі жасайтын құрылыс шешімдерін қолдана отырып, әрқайсысын оқшаулау қамтамасыз етіледі.
26. Терезесі және жарықтандыру шамы жоқ ғимараттарды салуға, табиғи жарығы жеткіліксіз жертөледе және цоколды қабатта тұрақты жұмыс орындары бар өндірістік үй-жайларды орналастыруға жол беріледі.
Бұл ретте мыналар:
1) жасанды жарықтандыру;
2) ультракүлгін сәулеленуге арналған құрылғы;
3) жұмысшылардың қысқа уақытқа демалуына арналған бөлмені жасанды жарығы бар (жасанды жарық коэффициенті кемінде 0,5 %) жұмыс орнынан 100 м алыс емес арақашықтықта орнату;
4) осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес тұрақты қолданыстағы мәжбүрлі желдеткішпен қамтамасыз ету көзделеді.
27. Технологиялық және энергетикалық жабдықты ашық алаңда орналастырған кезде жабдықты пультпен басқаруға және жұмысшылардың демалысына арналған үй-жайлар көзделеді.
28. Өндірістік ғимараттарда ішке сору желдеткіш камераларына арналған алаңдар бөлінеді. Ішке сору камераларына кіретін жер үй-жайдан, дәлізден, тамбурдан немесе сырттан көзделеді. Ішке сору камераларында бөгде заттардың болуына жол берілмейді.
Ішке сору желдеткіш камерасына сыртқы ауаны жинау жерден 2 м төмен емес биіктікте жүргізіледі.

20. Взаимное расположение отдельных помещений внутри зданий распределяется в соответствии с технологическим потоком, исключающее возвратное или перекрестное движение сырья, промежуточных и готовых продуктов и изделий, если это не противоречит организации технологического процесса.
21. Пристройки к наружным стенам производственных зданий разрешается при условии, если это не нарушает естественный воздухообмен и освещение.
22. Для размещения объектов, характеризующихся наличием горячих технологических процессов без выделения вредных веществ в виде паров, газов и пыли, необходимо предусматривать одноэтажные здания или верхние этажи многоэтажных зданий с конструктивными элементами стен и кровли, обеспечивающими естественный управляемый воздухообмен (аэрацию).
23. При наличии выделения вредных веществ, предусматривается механическая приточная и вытяжная системы вентиляции, а также местная вентиляция с учетом технологических процессов.
24. На производственных объектах, с предполагаемым выделением в воздух рабочей зоны веществ 1 и 2 классов опасности предусматривается размещение технологического оборудования в изолированных помещениях или зонах с управлением этим оборудованием из пультовых или операторских зон.
25. При размещении в одном здании нескольких производств, где ведутся работы с веществами 1 и 2 классов опасности, обеспечивается изоляция каждого с использованием строительных решений, препятствующих образованию многокомпонентных смесей токсичных веществ и их распространения по соседним производственным помещениям.
26. Допускается строительство зданий без окон и световых фонарей, размещение производственных помещений с постоянными рабочими местами в подвальных и цокольных этажах с недостаточным естественным освещением.
При этом предусматривается:
1) искусственное освещение;
2) устройство для ультрафиолетового облучения;
3) устройство комнат для кратковременного отдыха работающих на расстоянии не более 100 м от рабочих мест с естественным освещением (коэффициентом естественного освещения не менее 0,5 %);
4) обеспечение постоянно действующей принудительной вентиляции в соответствии с требованиями настоящих Санитарных правил.
27. При размещении технологического и энергетического оборудования на открытых площадках предусматриваются помещения для размещения пультов управления оборудованием и отдыха работающих.
28. В производственных зданиях отводятся площади под приточные вентиляционные камеры. Вход в приточные камеры предусматривается из помещения, коридора, тамбура или снаружи. В помещении приточной камеры не допускается наличие посторонних предметов.
Забор наружного воздуха в камеру приточной вентиляции производится на высоте не ниже 2 м от земли.

29. Басқару пульттерінің үй-жайларында, санитариялық-тұрмыстық қондырғыларда және жаяу жүретін туннельдерде зиянды сұйықтықтар мен газдарды тасымалдауға арналған құбырларды, сондай-ақ транзиттік бу құбырларын салуға жол берілмейді.
30. Жылытылатын өндірістік үй-жайларқабырғалар мен төбенің ішкі беттерінде конденсаттың түзілуін болдырмауды көздейді Ылғалды режимі бар үй-жайлар үшін бұл талаптан бас тартуға жол беріледі.
31. Ашылатын терезелермен немесе жарық шамдарымен жабдықталған ғимараттарда еденнен немесе жұмыс алаңынан басқарылатын ашық ойықтың шамасын реттеуге арналған механизмдер, сондай-ақ терезелерді, шамдар мен жарықтандыру арматурасын тазалауға арналған, осы тәрізді жұмыстарды ыңғайлы және қауіпсіз орындауды қамтамасыз ететін алаңдар мен механизмдер көзделеді.
32. Үй-жайларды және жабдықтарды түспен безендіру шағылудың барынша аз коэффициентін (0,4-тен артық емес) ескере отырып орындалады.
33. Жаңа және реконструкцияланатын ғимараттарда сыртқы қоршаулар арқылы, сондай-ақ технологиялық көздерден жұмыс аймағына жылу мен суықтың артығымен түсуін азайтуға бағытталған іс-шаралар көзделеді.
34. Жылытылатын үй-жайларда тұрақты жұмыс орындарында түрегеп тұрып жұмыс істеген кезде еденге төсеуге арналған материалдың жылу сіңіру коэффициентін сағатқа көбейтілген және градусқа көбейтілген шаршы метрге 6 килокалориядан (ккал/м2-сағ.град) артық емес немесе ағаш қалқандармен не жылудан оқшаулайтын кілемшелермен жабуды көздеу қажет.
35. Агрессивті сұйықтықтардың (қышқылдардың, сілтілердің) және сынап, еріткіштер, биологиялық белсенді заттар сияқты зиянды заттардың ықтимал әсер ететін орындарында еденге көрсетілген заттардың әсеріне төзімді, оларды сіңіруді болдырмайтын, тазалауға және зарарсыздандыруға болатын материал төсеу көзделеді. Көрсетілген заттар бар сарқындыларды өндірістік кәріз жүйесіне ағызу алдында оларды алдын ала бейтараптандыра отырып, су бұрудың жергілікті құрылыстарына ағызу көзделеді.
36. Технологиялық процестер мен өндірістік жабдықтарды әзірлеу және пайдалану кезінде мыналар көзделеді:
1) бастапқы және түпкі өнімде зиянды заттар қоспаларының болуын шектеу, түпкі өнімдерді шаңданбайтын түрлерде шығару;
2) жұмыс істейтін адамдардың зиянды өндірістік факторлармен жанасуын болдырмайтын өндіріс технологияларын қолдану;
3) жабдықтың конструкциясында жұмыс аймағына қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың түсуінің (таралуының) алдын алатын шешімдер мен қорғаныш құралдарын қолдану;
4) жіті бағытталған әсері бар заттармен жұмыс аймағы ауасының ластану жағдайына автоматты бақылау, дабыл және технологиялық процесті басқару жүйелерін орнату;

29. Прокладка трубопроводов для транспортировки вредных жидкостей и газов, а также транзитных паропроводов в помещениях пультов управления, санитарно-бытовых установок и пешеходных туннелях не допускается.
30. Отапливаемые производственные помещения предусматривают исключение образования конденсата на внутренней поверхности стен и потолков. Отступление от этого требования допускается для помещений с влажным режимом.
31. В зданиях, оборудованных открывающимися окнами или световыми фонарями, предусматриваются механизмы для регуляции величины открытия проемов управляемые с пола или рабочих площадок, а также площадки и механизмы для очистки окон, фонарей и осветительной арматуры, обеспечивающие удобное и безопасное выполнение подобных работ.
32. Цветовое оформление помещений и оборудования выполняется с учетом наименьшего коэффициента отражения (не более 0,4).
33. В новых и реконструируемых зданиях предусматриваются мероприятия, направленные на уменьшение поступления избыточного тепла и холода в рабочую зону через наружные ограждения, а также от технологических источников.
34. В отапливаемых помещениях на постоянных рабочих местах при работе в положении стоя, материал, для покрытия пола необходимо предусмотреть с коэффициентом теплоусвоения не более 6 килокалорий на квадратный метр, умноженный на час и умноженный на градус (ккал/м2.ч.град) или покрытый деревянными щитами или теплоизолирующими ковриками.
35. В местах возможного воздействия агрессивных жидкостей (кислот, щелочей) и таких вредных веществ, как ртуть, растворители, биологически активные вещества, предусматривается покрытие пола материалом, устойчивым к действию указанных веществ, не допускающим их сорбцию и поддающимся очистке и обезвреживанию. Отвод стоков с указанными веществами предусматривается в локальные сооружения водоотведения с их предварительной нейтрализацией перед сбросом в систему производственной канализации.
36. При разработке и эксплуатации технологических процессов и производственного оборудования предусматривается:
1) ограничение содержания примесей вредных веществ в исходных и конечных продуктах, выпуск конечных продуктов в не пылящих формах;
2) применение технологии производства, исключающие контакт работающих лиц с вредными производственными факторами;
3) применение в конструкции оборудования решений и средств защиты, предотвращающих поступление (распространение) опасных и вредных производственных факторов в рабочую зону;
4) установка систем автоматического контроля, сигнализации и управления технологическим процессом на случай загрязнения воздуха рабочей зоны веществами с остронаправленным действием;

5) тиеу-түсіру жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру;
6) технологиялық және желдету шығарындыларын уақтылы жою, залалсыздандыру, өндіріс қалдықтарын кәдеге жарату және көму;
7) зиянды заттар мен факторлардан ұжымдық және жеке қорғаныш құралдары;
8) жұмыс орындарындағы қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың деңгейін бақылау;
9) нормативтік-техникалық құжаттамаға қауіпсіздік талаптарын енгізу;
10) атқаратын қызметіне сәйкес өндірістік бақылауды жүзеге асыру;
11) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес технологиялық процесті өзгертуге (өндірістік қуатты арттыру, процестер мен өндірісті сәйкестендіру және бекітілген жобадан басқа да ауытқулар) санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу.
37. Технологиялық процесте "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 9-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген химиялық заттар пайдаланылады.
38. Ылғал бөлу көзі болып табылатын өндірістік жабдық тұмшаланады және төгуге арналған автоматты құрылғымен жабдықталады.
39. Әсері күшті улы заттарды (бұдан әрі – ӘКУЗ), прекурсорларды, пестицидтерді бастырма астында, ашық аспан астында сақтауға жол берілмейді. ӘКУЗ, химиялық заттарды, прекурсорларды, пестицидтерді сақтауға арналған үй-жайларда табиғи және механикалық ішке сору-сыртқа тарту желдеткіші көзделеді.
40. Персоналдың жұмыс орындарындағы жарықтандыру көрсеткіштері № ҚР ДСМ-15 бұйрығына сәйкес көзделеді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Сақтауға, өлшеп-орауға және құюға арналған қойма үй-жайлардың қабырғасын, еденін, төбесін және ішкі конструкцияларын әрлеу үшін конструкцияны ӘКУЗ-дың химиялық әсерінен қорғауға қабілетті, шаң мен буды бетінде жинақтамайтын немесе сіңірмейтін, беттері оңай тазаланатын және жуылатын материалдарды пайдалану қажет.
42. ӘКУЗ-ды, химиялық заттарды, прекурсорларды, пестицидтерді сақтайтын қоймалар залалсыздандыру құралдарымен, жеке қорғаныш құралдарымен (бұдан әрі – ЖҚҚ) және медициналық дәрі қобдишасымен камтамасыз етіледі.
43. Арнайы киімсіз және ЖҚҚ-сыз, сондай-ақ егер ЖҚҚ зақымдалған немесе жарамсыз болса жұмысшылар жұмыс істеуге жіберілмейді.
44. Пестицидтерді тек арнайы салынған типтік немесе соған бейімделген үй-жайларда, қоймаларда сақтауға жол беріледі. Пестицидтерді сақтау үшін жер үйлерді, жерқоймаларды, жертөлелерді және жанғыш заттарқоймасын пайдалануға жол берілмейді. Қойма аумағы міндетті түрде машиналардың кіруіне және айналуына жеткілікті алаңмен, бос ыдыстарды жинауға арналған аспамен, бос ыдыстарды зарарсыздандыруға арналған алаңмен қоршалады.

5) механизацию и автоматизацию погрузочно-разгрузочных работ;
6) своевременное удаление, обезвреживание технологических и вентиляционных выбросов, утилизацию и захоронение отходов производства;
7) коллективные и индивидуальные средства защиты от вредных веществ и факторов;
8) контроль уровней опасных и вредных производственных факторов на рабочих местах;
9) включение требований безопасности в нормативно-техническую документацию;
10) осуществление производственного контроля в соответствии с осуществляемой ими деятельностью;
11) получение санитарно-эпидемиологического заключения на изменения технологического процесса (увеличения производственной мощности, интенсификация процессов и производства и другие отклонения от утвержденного проекта), в соответствии с действующим законодательством в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
37. В технологическом процессе используют химические вещества, разрешенные к применению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 9 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
38. Производственное оборудование, являющееся источником выделения влаги, герметизируется и снабжается автоматическими устройствами для слива.
39. Не допускается хранение сильнодействующих ядовитых веществ (далее – СДЯВ), прекурсоров, пестицидов под навесами, под открытым небом. В помещениях для хранения СДЯВ, химических веществ, прекурсоров, пестицидов предусматривается естественная и механическая приточно-вытяжная вентиляция.
40. Показатели освещенности на рабочих местах персонала предусматриваются согласно Приказу № ҚР ДСМ-15.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Для отделки стен, пола, потолков и внутренних конструкций складских помещений для хранения, расфасовки и розлива необходимо использовать материалы, способные защищать конструкции от химических воздействий СДЯВ, не накапливающие на своей поверхности или не сорбирующие пыль и пары и допускающие легкую очистку и мытье поверхностей.
42. Склады СДЯВ, химических веществ, прекурсоров, пестицидов обеспечиваются средствами для обезвреживания, средствами индивидуальной защиты (далее – СИЗ) и медицинской аптечкой.
43. Не допускаются к работам работающие без спецодежды и СИЗ, а также, если СИЗ в неисправном или непригодном состоянии.
44. Хранение пестицидов допускается только в специально построенных типовых или приспособленных помещениях, складах. Не допускается использовать для хранения пестицидов землянки, погреба, подвалы и склады горючего. Обязательно огораживается территория склада с площадью, достаточной для въезда и разворота машин, со свесом для складирования порожней тары, площадка для обеззараживания порожней тары.

45. Пестицидтерді қоймаларда сақтауға Кодекстің 20-бабына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтың бөлімшесінің санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысын алғаннан кейін рұқсат беріледі.
46. Қойма үй-жайы сақталатын өнімнің көлемін немесе тоннажын есепке ала отырып жобаланады. Пестицидтер қоймасын жоспарлау мынадай функционалды бөлімшелердің болуын көздейді: пестицидтерді сақтайтын жалпы бөлімше, от-жарылысқа қауіпті пестицидтерді сақтайтын бөлімше, өте қауіпті пестицидтерді сақтайтын бөлімше (1 сынып қауіптілігі), жеке қорғаныш құралдарын, су, сабын, сүлгі және дәрі қобдишасын сақтайтын бөлімше. Шаруашылықта ӘКУЗ қолданған жағдайда қойманы салу кезінде қосымша бөлек үй-жайдыкөздеу қажет.
47. Үй-жайды стеллаждармен, табиғи (терезелер, желкөздер) немесе мәжбүрлі желдеткіштермен жабдықтау қажет. Қоймада қолжуғыш, ірі базистік қоймаларда – душ қондырғысын орнатады. Қойма құлыппен жабылады.
48. Қойма үй-жайын пестицидтерді тамақ өнімдерімен, жеммен және әртүрлі материалдармен және шаруашылық мақсатындағы заттармен бірге сақтауға пайдалануға жол берілмейді.
49. Пестицидтерді минералды тыңайтқыштармен бірге сақтауға жол берілмейді.
50. Қойма ішінде пестицидтерді орналастыру олардың уыттылығы мен жанғыштығы, препараттық үлгісі, химиялық үйлесімділігі және температуралық сақтау режимі бойынша жіктелуіне байланысты жүргізіледі. Магний хлораты және кальций хлорат-хлоридін басқа химиялық заттардан толық оқшау сақтау көзделеді.
51. Құрамына су кіретін (формалин, карбатион, амин тұзы 2,4-Д және барлық майлы эмульсия концентраттары) препараттарды қыс уақытында жылытылатын үй-жайларда сақтайды.
52. Қоймаішінде персоналдың тек пестицидтерді қабылдау, түсіру және есепке алу кезінде ғана болуына жол беріледі.
53. Пестицидтерді, ӘКУЗ, химиялық заттарды, прекурсорларды сақтау қоймасы тазаұсталады.
54. Пестицидтер техникалық жағдайларға сәйкес келетін тығыз, жақсы жабылатын ыдыста тасымалданады және босатылады. Ыдыста өшпейтін бояумен жазылған заттаңбаның болуы көзделеді. Заттаңбада:
1) жеткізуші -кәсіпорынның тауарлық белгісі немесе атауы;
2) препараттың атауы мен ондағы әсер ететін заттың номиналды пайызы;
3) препарат жатқызылатын пестицидтер тобы;
4) брутто және нетто салмағы;
5) партия нөмірі;
6) пестицидтің шыққан күні;
7) стандарттың және техникалық шарттың нөмірі;
8) "отқа қауіпті" немесе "жарылысқауіпті" белгілері (препаратта отқа қауіпті немесе жарылысқауіпті қасиеттер болған жағдайда) көрсетіледі.

45. Хранение пестицидов в складах разрешается после получения санитарно-эпидемиологического заключения территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии со статьей 20 Кодекса.
46. Помещение склада проектируется с расчетом объема или тоннажа хранимой продукции. Планировка складов пестицидов предусматривает наличие следующих функциональных отделений: общее отделение для хранения пестицидов, отделение для хранения огне-взрывоопасных пестицидов, отделение для хранения чрезвычайно опасных пестицидов (1 класс опасности), отделение для хранения индивидуальных средств защиты, воды, мыла, полотенца и аптечки. В случае применения в хозяйстве СДЯВ при строительстве склада необходимо предусмотреть дополнительное отдельное помещение.
47. Помещение необходимо оборудовать стеллажами, естественной (окна, форточки) или принудительной вентиляцией. При складе оборудуют умывальник, в крупных базисных складах – душевую установку. Склад закрывают на замок.
48. Использовать помещение склада для совместного хранения пестицидов с продуктами питания, фуражом и различными материалами и предметами хозяйственного назначения не допускается.
49. Не допускается совместное хранение пестицидов с минеральными удобрениями.
50. Размещение пестицидов внутри склада производится согласно их классификации по токсичности и горючести, препаративных форм, химической совместимости и температурных режимов хранения. В полной изоляции от других химических веществ предусматривается хранение хлорат магния и хлорат-хлорид кальция.
51. Препараты, в состав которых входит вода (формалин, карбатион, аминная соль 2,4-Д и все масляные концентраты эмульсий), в зимнее время хранится в отапливаемом помещении.
52. Нахождение персонала в хранилище допускается только во время приема, разгрузки и учета пестицидов.
53. Склад хранения пестицидов, СДЯВ, химических веществ, прекурсоров содержат в чистоте.
54. Перевозка и отпуск пестицидов осуществляется в прочной, хорошо закрытой таре, соответствующей техническим условиям. На таре предусматривается размещение этикеток, написанных несмываемой краской. В этикетках указывается:
1) товарный знак или наименование предприятия – поставщика;
2) название препарата и номинальный процент действующего вещества в нем;
3) группа пестицидов, к которой относится препарат;
4) вес брутто и нетто;
5) номер партии;
6) дата изготовления пестицида;
7) номер стандарта и технического условия;
8) обозначения "огнеопасно" или "взрывоопасно" (при наличии у препарата огнеопасных или взрывоопасных свойств).

55. Әр тауарлық бірлікке препаратпен жұмыс істеу, қолдану және сақтау шарттары бойынша қысқаша нұсқаулық жапсырылады.
56. Тез бұзылатын пестицидтерді пайдалану алдында, оларды сақтау мерзіміне қарамастан, әсер етуші заттың пайызына талдау жүргізеді және шығыс нормаларына түзету енгізеді.
57. Пайдаланылмаған пестицидтер қалдығы ыдысымен бірге қоймаға тапсырылады.
58. Пестицидтерді қоймадан зауыт қаптамасынсыз немесе қаптамасының бүтіндігі бұзылған кезде босатуға жол берілмейді.
59. Пестицидтердің келіп түсуі және босатылуы тігілген және нөмірленген кіріс-шығыс кітабында есепке алынады.
60. Жыл сайын жылдың соңында қоймада қалдықтарды алу актісін жасай отырып, пестицидтерге түгендеу жүргізіледі.
61. Пестицидтерді, ӘКУЗ-ды, химиялық заттарды, прекурсорларды тасымалдау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-5 бұйрығына сәйкес бекітілген "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22066 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
62. Ауыл шаруашылығында қолдануға тыйым салынған және жарамсыз пестицидтердің қалдықтары кәдеге жаратылғанға дейін қоймада сақталады.
3-тарау. Адамға әсер ететін физикалық факторлардың көздерімен жұмыс істеу жағдайларына және өндірістік бақылауды жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
63. Радиожиілік диапазонындағы ЭМӨ көзімен жұмыс істеуге арналған өндірістік үй-жайларды ағынды желілерде, сонымен бірге жеке желілерде орналастыруды қоса алғанда, жалпы үй-жайларда да орналастыруға жол беріледі. Егер қондырғыларда жұмыс істеуге және оларға қызмет көрсетуге байланысты емес персоналдың жұмыс орындарындағы ЭМӨ деңгейлері "Радиотехникалық объектілерге қойылатын талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26974 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 28 ақпандағы № ҚР ДСМ-19 бұйрығына сәйкес рұқсат етілген шекті деңгейден (бұдан әрі – РЕШД) аспаса, ЭМӨ көздерін жалпы үй-жайларда орналастыру көзделеді. Көрсетілген жағдайды қамтамасыз ету мүмкін болмаған жағдайда ЭМӨ көздері бар қондырғылар бөлек үй-жайларда орналастырылады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. ЭМӨ көздерімен жұмыс істеуге арналған экрандалған үй-жайларда жұмыс алаңдары мен көлемдері өңделетін бұйымдардың габариттеріне қарай белгіленеді.

55. К каждой товарной единице приклеивают краткую инструкцию по обращению, применению и условиям хранения препарата.
56. Перед употреблением скоропортящихся пестицидов, независимо от срока их хранения, проводят анализ процента действующего вещества и корректировку норм расхода.
57. Остаток неиспользованных пестицидов вместе с тарой сдается на склад.
58. Не допускается отпуск пестицидов со склада без заводской упаковки или при нарушенной целостности упаковки.
59. Поступление и отпуск пестицидов учитывается в прошнурованной и пронумерованной приходно-расходной книге.
60. Ежегодно в конце года на складе проводят инвентаризацию пестицидов с составлением акта снятия остатков.
61. Перевозка пестицидов, СДЯВ, химических веществ, прекурсоров осуществляется в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2021 года № ҚР ДСМ-5 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22066).
62. Остатки пестицидов, запрещенные для применения в сельском хозяйстве и непригодные хранятся на складе до их утилизации.
Глава 3. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы с источниками физических факторов, оказывающих воздействие на человека и проведению производственного контроля
63. Производственные помещения для работы с источником ЭМП радиочастотного диапазона допускается размещать как в общих помещениях, включая размещение, как поточных линиях, так и в отдельных. Размещение источников ЭМП в общих помещениях предусматривается, если уровни ЭМП на рабочих местах персонала, не связанного с работой на установках и их обслуживанием, не превышают предельно допустимых уровней (далее – ПДУ) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-19 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к радиотехническим объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26974). В случае невозможности обеспечения указанного условия, установки с источниками ЭМП размещаются в отдельных помещениях.
Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. В экранированных помещениях, предназначенных для работы с источниками ЭМП, рабочие площади и объемы устанавливаются, исходя из габаритов обрабатываемых изделий.

65. Экрандалған үй-жайлардың қабырғалары, едені мен төбесі сіңіргіш материалдармен жабылады.
66. Экрандалған үй-жайларда табиғи жарықтың, ультракүлгін сәуленің жетіспеушілігін, ауаның газ және ион құрамының өзгеруін өтеу жөніндегі шаралар көзделеді.
67. Электрмагниттік энергияның құрылыс конструкциялары арқылы көрші үй-жайларға өтуі мүмкін болған жағдайда құрылыс материалдары мен әртүрлі экрандаушы материалдардан (қалқалар, металл табақтар, торлар) жасалған конструкциялар қолданылады.
68. Персоналдың жұмыс орындарындағы лазерлік сәулелену деңгейі № ҚР ДСМ-15 бұйрығына сәйкес РЕШД шегінде көзделеді.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Шу көздері орналасқан жаңа және реконструкцияланатын объектілерде үй-жайлардың ішінде жұмыс орындарындағы, сондай-ақ тұрғын үй құрылыстарын қоршаған аумақтағы шуды азайтуға бағытталған іс-шараларды көздеу қажет.
70. Шу параметрлерін № ҚР ДСМ-15 бұйрығында белгіленген РЕШД-ға жеткізу мүмкін болмаған кезде:
1) стационарлық жабдық үшін дыбыстан оқшауланған кабиналар құруды, процесті қашықтықтан басқаруды көздеу;
2) қол аспабы үшін басқа жұмысшыларға шудың әсерін болдырмайтын жұмыс орындарын орналастыруды көздеу керек.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Жұмысшыларға шудың, дірілдің, ультра және инфрадыбыстың әсеріне байланысты жұмыс орындарына жақын жерде мерзімді демалуға және профилактикалық рәсімдерді жүргізуге арналған үй-жайлар көзделеді.
72. Персоналдың жұмыс орындарындағы шу, діріл, ультра- және инфрақызыл деңгейі № ҚР ДСМ-15 бұйрығына сәйкес келеді.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Плазмалық технологияға арналған үй-жайларда:
1) бір жұмыс істеушіге 10 м2 кем емес және еденнің төменгі нүктесінен 3,5 м кем емес үй-жайдың биіктігі есебінен жабдық орнатылмаған алаңның болуы көзделеді;
2) қабырғалар мен төбелер ультракүлгін сәулелерді сіңіретін жанбайтын перфорацияланған материалдан жасалған қорғаныш жабыны бар дыбыс сіңіргіш қаптамамен жабылады. Жабдықтың өзінде дыбыс сіңіргіш қорғаныш болмаған жағдайда қаптау биіктігі кемінде 2,7 м көзделеді.

65. Стены пол и потолок экранированных помещений покрываются поглощающими материалами.
66. В экранированных помещениях предусматриваются меры по компенсации недостатка естественного света, ультрафиолета, изменению газового и ионного состава воздуха.
67. В случае возможного прохождения электромагнитной энергии через строительные конструкции в соседние помещения, применяют строительные материалы и конструкции из различных экранирующих материалов (перегородки, металлические листы, сетки).
68. Уровень лазерного излучения на рабочих местах персонала предусматривается в пределах ПДУ в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-15.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. В новых и реконструируемых объектах, где располагаются источники шума, необходимо предусматривать мероприятия, направленные на снижение шума внутри помещений, на рабочих местах, а также на территории, окружающей жилые постройки.
70. При невозможности доведения параметров шума до ПДУ, установленных Приказом № ҚР ДСМ-15:
1) для стационарного оборудования предусматривать создание звукоизолированных кабин, дистанционное управление процессом;
2) для ручного инструмента предусматривать размещение рабочих мест, исключающее воздействие шума на других рабочих.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Вблизи от рабочих мест, связанных с воздействием на работающих шума, вибрации, ультра- и инфразвука, предусматриваются помещения для периодического отдыха и проведения профилактических процедур.
72. Уровень шума, вибрации, ультра- и инфразвука на рабочих местах персонала соответствует Приказу № ҚР ДСМ-15.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. В помещениях для плазменной технологии:
1) предусматривается наличие площади, незанятой оборудованием, из расчета не менее 10 м2 на одного работающего и высоту помещения от нижней точки пола не менее 3,5 м;
2) стены и потолки покрываются звукопоглощающей облицовкой с защитным покрытием из негорючего перфорированного материала, поглощающего ультрафиолетовые излучения. Высота облицовки, при отсутствии звукопоглощающей защиты на самом оборудовании, предусматривается не менее 2,7 м.

74. Өндірістік ғимараттар мен құрылыстарға кіру алдында аяқ киімді тазалауға арналған металл торлар мен басқа да құрылғылар көзделеді.
75. Адамдар тұрақты болатын өндірістік объектілер табиғи және жасанды жарықтандырумен қамтамасыз етіледі.
76. Жасанды жарықтандыру жұмыс және авариялық болып көзделеді. Орташа дәлдіктегі жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнындағы аралас жарықтандыру кемінде 500 люкс (бұдан әрі – лк), аз дәлдіктегі және дөрекі жұмыстарды орындау кезінде кемінде 200 лк көзделеді.
77. Персоналдың жұмыс орындарындағы жарықтандыру көрсеткіштері № ҚР ДСМ-15 бұйрығына сәйкес көзделеді.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Жұмыстар бинокулярлық стереоскопиялық микроскоптарды қолдана отырып орындалған жағдайда, монтаждау үстелінің жұмыс аймағының микроскоптан тыс жарықтандырылуы осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес белгіленеді.
79. Кернеулі көру жұмыстары үшін көзбен шолып бақылау экрандары бар жұмыс орындарын жарықтандыру деңгейі осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес қабылданады.
80. Шамдардың жарық техникалық сипаттамалары, олардың жұмыс аймақтарына қатысты орналасуы және орнатылуы жұмысшыларға тікелей және шағылысқан жылтырдың зиянды әсерін болдырмауды қамтамасыз етеді.
81. Шамдардың конструктивті орындалуы жұмыс және қызмет көрсету кезінде өрт және электр қауіпсіздігін, өндірістік ортаның (өрт және жарылыс қауіпті, шаңды, химиялық белсенді) нақты жағдайларында сипаттамалардың сенімділігін, ұзақ мерзімділігін және тұрақтылығын және қызмет көрсетудің ыңғайлылығын қамтамасыз етеді.
82. Өндірістік үй-жайларда шамдарды уақтылы тазалау және жанып кеткен шамдарды, ақаулы шамдарды ауыстыру қажет.
83. Өндірістік объектілерде істен шыққан жабдықты сақтауға арналған ашық (жабық) учаскелер (үй-жайлар) көзделеді.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Құрамында сынабы бар аспаптар мен шамдарды, газ разрядты шамдары бар жарықтандыру қондырғыларын жинау және сақтау үшін арнайы бөлінген орын көзделеді. Сынаппен толтырылған пайдаланылған шамдарды кәдеге жаратуды мамандандырылған ұйымдар жүзеге асырады.
85. Өндірістік үй-жайлардың жарықтандыру қондырғыларының құрамында ультракүлгін жеткіліксіздіктің алдын алу мақсатында профилактикалық ультракүлгін сәулелену қондырғыларын көздеу қажет. Ұзақ әсер ететін профилактикалық ультракүлгін сәулелену қондырғылары ультракүлгін сәулеленудің өндірістік көздері бар үй-жайларда көзделмейді.

74. Перед входом в производственные здания и сооружения предусматривают металлические решетки и другие приспособления для очистки обуви.
75. Производственные объекты с постоянным пребыванием людей обеспечиваются естественным и искусственным освещением.
76. Искусственное освещение предусматривается рабочее и аварийное. При выполнении работ средней точности комбинированная освещенность на рабочем месте предусматривается не менее 500 люкс (далее – лк), малой точности и грубых работ – не менее 200 лк.
77. Показатели освещенности на рабочих местах персонала предусматриваются в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-15.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. В случаях, когда работы выполняются с применением бинокулярных стереоскопических микроскопов, освещенность рабочей зоны монтажного стола за пределами микроскопа устанавливается в соответствии с таблицей 1 приложения 1 к настоящим Санитарным правилам.
79. Для напряженных зрительных работ уровни освещенности рабочих мест с экранами визуального наблюдения принимаются в соответствии с таблицей 2 приложения 1 к настоящим Санитарным правилам.
80. Светотехнические характеристики светильников, расположение и установка их относительно рабочих зон предусматривает предотвращения вредного воздействия прямого и отраженного блеска на работающих.
81. Конструктивное исполнение светильников обеспечивает пожарную и электрическую безопасность при работе и обслуживании, надежность, долговечность и стабильность характеристик в конкретных условиях производственной среды (пожаро- и взрывоопасная, пыльная, химически активная) и удобство обслуживания.
82. В производственных помещениях необходимо проводить своевременную очистку светильников и замену перегоревших ламп, неисправных светильников.
83. На производственных объектах предусматриваются открытые (закрытые) участки (помещения) для хранения вышедшего из строя оборудования.
Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Для сбора и хранения ртуть содержащих приборов и ламп, осветительных установок с газоразрядными лампами предусматривается специально отведенное место. Утилизация отработанных ламп с ртутным наполнением осуществляется специализированными организациями.
85. В целях профилактики ультрафиолетовой недостаточности в составе осветительных установок производственных помещений необходимо предусматривать установки профилактического ультрафиолетового облучения. Установки профилактического ультрафиолетового облучения длительного действия не предусматриваются в помещениях с производственными источниками ультрафиолетового излучения.

86. Инфра және ультрадыбыс, шу, жалпы және жергілікті діріл, иондалған және иондалмаған сәулелену көздері болып табылатын жабдықтардың жанындағы жұмыс орындарында № ҚР ДСМ-15 бұйрығына, "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын гигиеналық талаптарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29012 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-71 бұйрығына сәйкес РЕШД-ден асыруға жол берілмейді.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Иондаушы сәулеленудің нормаланатын параметрлері осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшада келтірілген негізгі дозалық шектер болып табылады.
Иондаушы сәулеленудің нормаланатын параметрлеріне мыналар жатады:
1) тікелей иондаушы сәулелену көздерімен тұрақты немесе уақытша жұмыс істейтін адамдарға арналған рұқсат етілген эквивалентті және тиімді дозалар (А санаты);
2) иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істемейтін, бірақ жұмыс орнының немесе тұратын жерінің орналасу жағдайы бойынша объектілердің қызметіне негізделген иондаушы сәулеленудің әсеріне ұшырайтын адамдарға арналған шекті эквивалентті және тиімді дозалар (Б санаты).
Дозалық шектер радиоактивті заттармен және басқа да иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс кезіндегі қолданыстағы радиациялық қауіпсіздік нормаларына сәйкес келеді.
88. Жұмыс орындарындағы өндірістік көздерден шығатын ультракүлгін сәулеленудің (бұдан әрі – УК) рұқсат етілген деңгейлері: ұзын толқынды УК-А – 400-315 нм, орта толқынды УК-В – 315-280 нм, қысқа толқынды УК-С – 280-200 нм аялары үшін сәулеленудің спектрлік құрамын ескере отырып қабылданады және № ҚР ДСМ-15 бұйрығына сәйкес РЕШД-ге сәйкес болуы керек.
Сәулелену қарқындылығының гигиеналық нормативтері жұмысшыларға оның әсер ету ұзақтығын ескере отырып белгіленген. Бұл ретте, сәулеленуден қорғайтын арнайы киімнің, бас киімнің болуы және көзді қорғайтын құралдарды пайдалану міндетті шарт болып табылады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Осы Санитариялық қағидалардың 92-тармағының талаптары 2000 оС жоғары температурадағы көздер тудыратын (электрлік доғалар, плазма, балқытылған металл, кварц әйнегі), полиграфияда, химиялық және ағаш өңдеу өндірістерінде, ауыл шаруашылығында, кино және телетүсірілімдерде, дефектоскопияда, денсаулық сақтау ұйымдары мен өндірістің басқа да салаларында пайдаланылатын люминисцентті көздер тудыратын сәулеленуге қолданылады.
Көрсетілген нормативтер қызмет көрсететін персонал болмағанда ортаны зарарсыздандыру үшін қолданылатын лазерлер тудыратын, сондай-ақ емдік және профилактикалық мақсатта қолданылатын УК-ге қолданылмайды.

86. На рабочих местах у оборудования, являющегося источником инфра- и ультразвука, шума, общей или локальной вибрации, ионизирующих и не ионизирующих излучений не допускается превышения ПДУ в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-15, приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-71 "Об утверждении гигиенических нормативов к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29012).
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Нормируемыми параметрами ионизирующего излучения являются основные дозовые пределы, приведенные в приложении 3 к настоящим Санитарным правилам.
К нормируемым параметрам ионизирующего излучения относятся:
1) предельно допустимые эквивалентные и эффективные дозы для лиц, которые постоянно или временно работают непосредственно с источниками ионизирующего излучения (категория А);
2) предельно эквивалентные и эффективные дозы для лиц, неработающих с источниками ионизирующих излучений, но по условиям расположения рабочих мест или проживания, подвергающихся воздействию ионизирующего излучения, обусловленного деятельностью объектов (категория Б).
Дозовые пределы соответствуют действующим нормам радиационной безопасности при работах с радиоактивными веществами и другими источниками ионизирующих излучений.
88. Допустимые уровни ультрафиолетового облучения (далее – УФ) от производственных источников на рабочих местах принимаются с учетом спектрального состава излучения для областей: длинноволновой УФ-А – 400-315 нм, средневолновой УФ-В – 315-280 нм, коротковолновой УФ-С – 280-200 нм и соответствовать ПДУ согласно Приказу № ҚР ДСМ-15.
Гигиенические нормативы интенсивности излучения установлены с учетом его продолжительности воздействия на работающих. При этом, наличие специальной одежды, защищающей от излучения, головных уборов и использование средств защиты глаз является обязательным условием.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Требования пункта 92 настоящих Санитарных правил, распространяются на излучение, создаваемое источниками, имеющими температуру выше 2000 оС (электрические дуги, плазма, расплавленный металл, кварцевое стекло), люминесцентными источниками, используемыми в полиграфии, химическом и деревообрабатывающем производствах, сельском хозяйстве, при кино- и телесъемках, дефектоскопии, организациях здравоохранении и других отраслях производства.
Указанные нормативы не распространяются на УФ, генерируемое лазерами, используемое для обеззараживания сред при отсутствии обслуживающего персонала, а также применяемое в лечебных и профилактических целях.

90. Тері бетінің қорғалмаған учаскелері (бет, мойын, қол саусақтары) 0,2 м2 артық емес болғанда, жұмыс ауысымының сәулелену әсерінің жалпы ұзақтығы 50 % және бір реттік сәулелену ұзақтығы 5 минут және одан артық болғанда жұмысшыларға УК-нің рұқсат етілген қарқындылығы: УК-А аймағы үшін шаршы метрге 10,0 Ваттан (бұдан әрі – Вт/м2); УК-В аймағы үшін 0,01 Вт/м2 аспауы тиіс.
91. Терінің барлық беті қорғалған кезде жұмысшылардың сәулеленуінің рұқсат етілген қарқындылығы УК-В аймағында: жұмыс ауысымы бойы әсердің ұзақтығы УК-С аймағында 1 Вт/м2 аспайды.
92. Жабық өндірістік үй-жайлар микроклиматының тиімді және рұқсат етілген параметрлерін дұрыс есептеу үшін метеорологиялық жағдайды сипаттайтын (ауаның температурасы, салыстырмалы ылғалдылық, ауаның қозғалу жылдамдығы, жылумен сәулелену қарқындылығы) көрсеткіштерге, сонымен бірге энергетикалық шығындар туралы деректерге сүйену қажет.
93. Объектіде еңбек процесін жетілдіру және шаршау мен жарақат алудың профилактикасы жөніндегі іс-шаралар көзделеді:
1) еңбекті көп қажет ететін технологиялық операцияларды механикаландыру және автоматтандыру, қызмет түрлерін алмастыруды пайдалану, өндірістік операцияларды кезектестіру, еңбек пен демалыстың тиімді режимін енгізу;
2) қарапайым еңбек іс-әрекеттерінің қайталану санын шектеу, жұмыс ауысымы ішінде адамның динамикалық еңбекке қабілетіне сәйкес конвейер қозғалысының қарқынын өзгерту.
94. Үй-жайлар көлемі микроклимат бойынша нормативтер талаптарын қамтамасыз ету қажеттілігіне сүйене отырып, бірақ кемінде 15 текше метр (бұдан әрі – м3) есептеу жолымен анықталады.
95. Еңбек жағдайын бақылау технологиялық процестің, оның өзгерістері, әр түрлі жұмыстарды орындаудағы нақты жағдайы, жабдықтарды жөндеу, сауықтыру іс-шараларын енгізу ерекшеліктерін ескере отырып жүзеге асырылады. Өндірістік факторларды өлшеу қолданыстағы әдістеме бойынша орындалады.
Өндірістік объектілерде өндірістік (ведомстволық) бақылау жүргізіледі. Өндірістік (ведомстволық) бақылауды өндірістік немесе тәуелсіз аккредиттелген зертханалар жүзеге асырады. Өндірістік (ведомстволық) бақылау нәтижесі тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне ұсынылады.
96. Объектілерде жұмыс аймағы ауасындағы негізгі зиянды заттардың болуын өндірістік (ведомстволық) бақылау № ҚР ДСМ-70 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Жұмыс аймағы ауасындағы негізгі зиянды заттардың болуын өндірістік (ведомстволық) бақылауды жұмыс аймағы ауасындағы зертханалық өндірістік бақылауға жататын негізгі зиянды заттар тізбесіне сәйкес жүргізу қажет және технологиялық процестің жекелеген сатыларында жұмыс аймағы ауасында бөлінетін заттарға сүйене отырып толықтырылады.

90. Допустимая интенсивность УФ на рабочих при наличии незащищенных участков поверхности кожи не более 0,2 м2 (лицо, шея, кисти рук), общей продолжительности воздействия излучения 50 % рабочей смены и длительности однократного облучения свыше 5 мин и более не должна превышать: 10,0 Ватт на квадратный метр (далее – Вт/м2) для области УФ-А; 0,01 Вт/м2 для области УФ-В.
91. Допустимая интенсивность облучения работников, при защите всей поверхности кожи, не превышает в области УФ-В: УФ-С 1 Вт/м2 при продолжительности воздействия в течение рабочей смены.
92. Для правильного расчета оптимальных и допустимых параметров микроклимата в закрытых производственных помещениях необходимо исходить как из показателей, характеризующих метеорологические условия (температура воздуха, относительная влажность, скорость движения воздуха, интенсивность теплового излучения), так и из данных об энергетических затратах.
93. На объекте предусматриваются мероприятия по совершенствованию трудового процесса и профилактике утомляемости и травматизма:
1) механизацию и автоматизацию трудоемких технологических операций, использование смены видов деятельности, чередование производственных операций, введения рационального режима труда и отдыха;
2) ограничение числа повторений простых трудовых действий, изменение темпа движения конвейера в соответствии с динамической работоспособностью человека в течение рабочей смены.
94. Объем помещений определяется путем расчета, исходя из необходимости обеспечения требований нормативов по микроклимату, но не менее 15 кубических метров (далее – м3).
95. Контроль за состоянием условий труда осуществляется с учетом особенностей технологического процесса, его изменений, реальных условий выполнения различных работ, ремонта оборудования, внедрения оздоровительных мероприятий. Измерение производственных факторов выполняется по действующим методикам.
На производственных объектах проводится производственный (ведомственный) контроль. Производственный (ведомственный) контроль осуществляется производственными или независимыми аккредитованными лабораториями. Результаты производственного(ведомственного) контроля представляются в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории.
96. Производственный (ведомственный) контроль за содержанием основных вредных веществ в воздухе рабочей зоны на объектах осуществляется согласно Приказу № ҚР ДСМ-70.
Производственный (ведомственный) контроль содержания основных вредных веществ в воздухе рабочей зоны, необходимо проводить в соответствии с перечнем основных вредных веществ, подлежащих лабораторному производственному контролю в воздухе рабочей зоны, и дополняется исходя из веществ, выделяемых в воздух рабочей зоны на отдельных этапах технологического процесса.

Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Медициналық және тұрмыстық қызмет көрсетуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
97. Жұмысшыларға санитариялық-тұрмыстық қызмет көрсету үй-жайлары осы Санитариялық қағидаларға сәйкес көзделеді. Тамақ ішетін бөлме кем дегенде тұрмыстық тоңазытқышпен және ыдыс жууға арналған раковинамен жабдықталады.
98. Қауіптілігі 1 және 2-сыныпты заттармен, сондай-ақ патогенді микроорганизмдермен ластанған арнайы киімге арналған киім ілетін орындарда киімді сақтау тиісті өңдеуден кейін жүзеге асырылады. Жұмыскерлерге таза киім беру үшін арнайы киім тарату орны көзделеді. Ластанған арнайы киімді қабылдауды (жинауды) және уақытша сақтауды арнайы киім ілетін орынның жанында орналасқан оқшауланған үй-жайда жүзеге асыру қажет.
99. Жуу кезінде жұмысшылар ауысымдық арнайы киіммен қамтамасыз етіледі.
100. Қолжуғыштар киім ілетін бөлмелермен көрші үй-жайларда немесе киім ілетін бөлмелерде, арнайы бөлінген орындарда орналастырылады.
101. Киімнің ластануымен, сондай-ақ қауіптілігі 1 және 2-сыныпты заттарды қолданумен байланысты өндірістік процестер кезінде душ бөлмелері санитариялық өткізгіш типі бойынша киім ілетін орындармен бірге орналастырылады.
102. 2 м-ге дейінгі қабырғалар мен қалқалар, киім ілетін, қолжуғыш, душ, дәретхана, әйелдердің жеке гигиенасына арналған кабиналардың, қол және аяқ ванналарының едендері мен жабдықтары жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, ыстық сумен оңай жуылатын беті тегіс, ылғалға төзімді материалдардан жасалған жабынмен көзделеді. Көрсетілген үй-жайлардың қабырғалары мен арақабырғалары 2 м белгісінен жоғары, сондай-ақ төбелері суға төзімді жабынмен көзделеді.
103. Киім ілетін, себезгі бөлмелерінің едендерін, қабырғаларын, жабдықтарын, сондай-ақ аяқ ванналарын әр ауысымнан кейін ылғалды жинау және дезинфекциялау қажет. Себезгі бөлмелерінде сандалдарды әрбір пайдаланғаннан кейін дезинфекциялауға арналған ванналар, сондай-ақ формалин ерітіндісіне арналған ванналар көзделеді. Эпидермофитиямен ауыратын науқастар үшін жұмыс аяқ киімін күнделікті дезинфекциялауға және кептіруге арналған арнайы үй-жай жабдықталады.
104. Себезгі үй-жайларының құрылғысы едендерді, қабырғалар мен төбелерді жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, ыстық сумен жеңіл тазалауды және жууды, сондай-ақ себезгі кабиналарында пайдаланылған судың ағуын көздейді.
105. Санитариялық тораптардың тамбурлары қол жууға арналған құралдары бар қолжуғыштармен және электр сүлгілермен жарақталады.

Сноска. Пункт 96 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Санитарно-эпидемиологические требования к бытовому и медицинскому обслуживанию
97. Помещения санитарно-бытового обслуживания работающих предусматриваются в соответствии с настоящими Санитарными правилами. Комнату приема пищи как минимум оборудуют бытовым холодильником и раковиной для мытья посуды.
98. В гардеробных для специальной одежды, загрязненной веществами 1-го и 2-го класса опасности, а также патогенными микроорганизмами, хранение одежды осуществляется после соответствующей обработки. Для выдачи работникам чистой одежды предусматривается раздаточная специальной одежды. Прием (сбор) и временное хранение загрязненной спецодежды необходимо осуществлять в изолированном помещении, расположенном рядом с гардеробной спецодежды.
99. На время стирки рабочие обеспечиваются сменным комплектом спецодежды.
100. Умывальные размещаются в помещениях, смежных с гардеробными, или в гардеробных, в специально отведенных местах.
101. При производственных процессах, связанных с загрязнением одежды, а также с применением веществ 1 и 2 классов опасности, душевые устраиваются вместе с гардеробными по типу санпропускника.
102. Стены и перегородки до 2 м, полы и оборудование гардеробных, умывальных, душевых, уборных, кабин для личной гигиены женщин, ручных и ножных ванн предусматриваются с покрытием из влагостойких материалов с гладкими поверхностями, легко моющимися горячей водой с применением моющих и дезинфицирующих средств. Стены и перегородки указанных помещений выше отметки 2 м, а также потолки предусматриваются с водостойким покрытием.
103. Полы, стены, оборудование гардеробных, душевых, а также ножные ванны необходимо подвергать мокрой уборке и дезинфекции после каждой смены. В преддушевых предусматривается устройство ванночек для дезинфекции сандалий после каждого их использования, а также ванночек для раствора формалина. Для больных эпидермофитией оборудуют специальное помещение для ежедневной дезинфекции и просушивания рабочей обуви.
104. Устройство душевых помещений предусматривает легкую чистку и мытье полов, стен и потолков горячей водой с применением моющих и дезинфицирующих средств, а также сток использованной воды из душевых кабин.
105. Тамбуры санузлов оснащаются умывальниками со средствами для мытья рук и электрополотенцами.

106. Темекі шегуге арналған орындар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-246/2020 бұйрығына сәйкес бекітілген Темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, темекі қыздыруға арналған жүйелерді, тұтынудың электрондық жүйелерін және оларға арналған сұйықтықтарды тұтыну үшін арнайы бөлінген орындарды жабдықтауға қойылатын талаптарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21776 болып тіркелген) сәйкес жабдықталады.
107. Жылу немесе суық шығарумен қатар жүретін және жұмыс орындарындағы микроклиматтық жағдайлардың нашарлауына әкелетін өндірістік процестер болған кезде жұмысшылардың қысқа мерзімді демалуына және олардың жылу жағдайын қалыпқа келтіруге арналған үй-жайлар жобаланады.
108. Жұмыскерлерді жылытуға арналған үй-жайларда ауа температурасын және оның қозғалыс жылдамдығын сәйкесінше +22 – +25 Цельсий градус (бұдан әрі – оС) және ≤ секундына 0,2 метр (бұдан әрі – м/с) деңгейінде ұстап тұрады.
109. Терінің жергілікті температурасын (бет, қол, табан) неғұрлым тез қалпына келтіру үшін жергілікті сәулелі және конвекциялық жылыту аспаптары мен құрылғылары көзделеді. Бұл ретте жұмыскер денесінің бетімен жанасатын аспаптар (құрылғылар) бетінің температурасын +38 – +40 оС деңгейінде ұстап тұрады.
110. Ауа температурасы +10 оС төмен немесе +26 оС жоғары болған кезде жұмысшылар тиісінше ыстық шаймен немесе салқындатылған ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
111. Ауыз су режимін сақтау мақсатында жұмысшылар ауысымына бір адамға кемінде 1,0 – 2,0 литр есебінен ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
112. Салқындатуға арналған құрылғылар (жартылай кептіргіштер, радиациялық салқындату кабиналары немесе беттері) жылу сәулеленуінің қарқындылығына және жұмыс орындарындағы немесе демалуға арналған үй-жайлардағы еңбек жағдайларына байланысты көзделеді.
113. Киім ілетін бөлмелерде шаң мен зиянды заттардың бөлінуімен байланысты технологиялық процестер кезінде сүзгілерді шаңнан тазартуға және олардың кедергісін бақылауға арналған қондырғымен, респираторларды қабылдауға, беруге және жөндеуге арналған үстелдермен, жартылай маскаларды жууға, дезинфекциялауға және кептіруге арналған құрылғылармен, респираторлар мен өзін-өзі құтқарғыштарды сақтауға арналған шкафтармен және ұялармен жабдықталады.
114. 1 в, 2 в, 2 г және 3 б тобы кәсіпорындарының өндірістік процестері кезінде дербес желдету жүйесі жабдығы бар арнайы киімді шаңсыздандыруға, залалсыздандыруға, кептіруге, жууға, химиялық тазалауға арналған оқшауланған үй-жайлар көзделеді. Олардың құрамы мен ауданы арнайы киімді шаңсыздандыру, тазалау және залалсыздандыру тәсілі мен мерзімділігіне байланысты анықталады.

106. Места для курения оборудуются в соответствии с требованиями к оборудованию мест, выделенных специально для потребления табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, систем для нагрева табака, электронных систем потребления и жидкостей для них, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-246/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21776).
107. При наличии производственных процессов, сопровождающихся выработкой тепла или холода и приводящих к ухудшению микроклиматических условий на рабочих местах, проектируются помещения для кратковременного отдыха работающих и нормализации их теплового состояния.
108. В помещениях, предназначенных для обогревания работников, температуру воздуха и скорость его движения поддерживаются соответственно на уровне +22 – +25 градусов Цельсия (далее – оС) и ≤ 0,2 метров в секунду (далее – м/с).
109. Для более быстрого восстановления локальной температуры кожи (лицо, кисти, стопы) предусматривают приборы и устройства местного лучистого и конвекционного обогрева. При этом температура поверхности приборов (устройств), контактирующая с поверхностью тела работника, поддерживается на уровне +38 – +40 оС.
110. При температуре воздуха ниже +10 оС или выше +26 оС рабочих обеспечивают соответственно горячим чаем или охлажденной питьевой водой.
111. В целях соблюдения питьевого режима работающих обеспечивают питьевой водой из расчета не менее 1,0 – 2,0 литров на человека в смену.
112. Устройства для охлаждения (полудуши, кабины или поверхности радиационного охлаждения) предусматриваются в зависимости от интенсивности теплового облучения и от условий труда на рабочих местах или в помещениях для отдыха.
113. При технологических процессах, связанных с выделением пыли и вредных веществ, в гардеробных предусматриваются респираторные, которые оборудуются установкой для очистки фильтров от пыли и контроля их сопротивления, столами для приема, выдачи и ремонта респираторов, приспособлениями для мойки, дезинфекции и сушки полумасок, шкафами и гнездами для хранения респираторов и самоспасателей.
114. При производственных процессах предприятий группы 1 в, 2 в, 2 г и 3 б предусматриваются обособленные помещения для обеспыливания, обезвреживания, сушки, стирки, химической чистки спецодежды с оборудованием автономной системой вентиляции. Их состав и площадь определяются в зависимости от способа и периодичности обеспыливания, чистки и обезвреживания спецодежды.

115. Арнайы киімді және арнайы аяқ киімді кептіруге арналған киім ілетін үй-жайлар механикалық жалпы алмасу ішке сору-сыртқа тарату желдеткішімен (жылдың суық мезгілінде ауа ағынын қыздыра отырып) жабдықталады.
116. Киім ілетін үй-жайларда қосымша жабдық ретінде мыналар көзделеді:
1) дезинфекциялық үлдір түзуші препараттарды сақтауға арналған дәрі-дәрмек шкафтары (жұмыс ауысымына дейін және одан кейін шағын жарақаттарды өңдеуге арналған), сондай-ақ аяқ терісінің тершеңдігі мен зеңдік ауруларының алдын алуға арналған дәрі-дәрмектер;
2) қорғаныш пасталары мен жуу құралдарына арналған арнайы мөлшерлегіш қондырғылар.
117. Арнайы киім мен аяқ киімді кептіруге арналған үй-жайлардың құрылысы, олардың өткізу қабілеті және кептірудің қолданылатын тәсілдері жұмыс ауысымы басталғанға дейін арнайы киім мен аяқ киімді толық кептіруді қамтамасыз етуді көздейді.
118. Арнайы киімді шаңсыздандыру үшін арнайы құрылғылар (механикалық, сығылған ауаны пайдалану, аэродинамикалық шаңсыздандырғыштар) қолданылады. Арнайы киімді шаңсыздандырудың кезеңділігі арнайы киімнің ластану дәрежесіне байланысты (ауысым сайын, мерзімдік, эпизодтық). Құрылғылардағы киімді шаңсыздандырудың тиімділігі 30-40 секунд (бұдан әрі – сек) ішінде кемінде 90 % қамтамасыз етіледі.
119. Арнайы киімді орталықтандырылған кір жуу орындарында жуу қажет.
120. Жуу, химиялық тазалау тәсілдері (режимдері), оларды жүзеге асыруға арналған жабдықтардың тізбесі ластаушы заттың құрамы мен санына, ластану түрі мен технологиялық процеске байланысты айқындалады.
121. Кір жуатын орындардың алаңы мен жабдықтарының құрамын айына кемінде екі рет қолданылатын арнайы киім жиынтығын жууды ескере отырып анықтау қажет. Арнайы киімнің ерекше қарқынды ластануы кезінде кір жуу орындары арнайы киімді жиі жууға есептеледі. Қысқы арнайы киімді химиялық тазалау қажет.
122. Тұрмыстық ғимараттарда арнайы киім мен аяқ киімді жөндеуге арналған үй-жайлар көздеуге жол беріледі.
123. Тізімдік құрамы 50-ден 300 адамға дейінгі объектілерде "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ -96/2020 бұйрығына сәйкес медициналық пункт, 300 адамнан астам объектілерде фельдшерлік немесе дәрігерлік денсаулық сақтау пункттері, сондай-ақ сауықтыру кешендері көзделеді.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

115. Гардеробные помещения для просушивания специальной одежды и специальной обуви оборудуются механической общеобменной приточно-вытяжной вентиляцией (с подогревом притока воздуха в холодное время года).
116. В качестве дополнительного оборудования в гардеробных помещениях предусматриваются:
1) шкафы-аптечки для хранения дезинфицирующих пленкообразующих препаратов (для обработки микротравм до и после рабочей смены), а также медикаменты для профилактики потливости и грибковых заболеваний кожи стоп;
2) специальные установки-дозаторы для защитных паст и моющих средств.
117. Устройство помещений для сушки спецодежды и обуви, их пропускная способность и применяемые способы сушки предусматривают обеспечение полного просушивания спецодежды и обуви к началу рабочей смены.
118. Для обеспыливания спецодежды применяют специальные устройства (механические, с использованием сжатого воздуха, аэродинамические обеспыливатели). Периодичность обеспыливания спецодежды зависит от степени загрязнения спецодежды (ежесменная, периодическая, эпизодическая). Эффективность обеспыливания одежды в устройствах обеспечивается не менее 90 % за 30 – 40 секунд (далее – сек.).
119. Стирку спецодежды необходимо производить в централизованных прачечных.
120. Способы (режимы) стирки, химчистки, перечень оборудования для их осуществления определяются в зависимости от состава и количества загрязняющего вещества, вида загрязнения и технологического процесса.
121. Состав площади и оборудования прачечных необходимо определять с учетом проведения стирки используемых комплектов спецодежды не реже двух раз в месяц. При особенно интенсивном загрязнении спецодежды прачечные рассчитываются на более частую стирку спецодежды. Зимнюю спецодежду необходимо подвергать химической чистке.
122. В бытовых зданиях допускается предусматриваться помещения для ремонта спецодежды и обуви.
123. На объектах со списочным составом от 50 до 300 человек предусматривается медицинский пункт, свыше 300 человек фельдшерские или врачебные здравпункты, а также оздоровительные комплексы в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ -96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21080).
Сноска. Пункт 123 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

124. Медициналық пункттің, фельдшерлік және дәрігерлік денсаулық сақтау пунктінің үй-жайларының құрамы мен ауданы осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаның 1, 2, 3-кестелеріне сәйкес қабылданады.
125. Денсаулық сақтау пункттері, медициналық пункттер агрессивті өндірістік заттар теріге немесе көзге түскен кезде оларды бейтараптандыруға мүмкіндік беретін (зақымданған жерді сумен жуғаннан кейін) инактиваторлар жиынтығымен қамтамасыз етеді.
126. Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың құрамы осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаның 4-кестесіне сәйкес айқындалады.
127. Жекелеген санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың ауданы, жабдықтар мен рәсімдер жиынтығы әрбір нақты жағдайда объектінің қуатын, еңбек процестерінің сипатын, зиянды өндірістік факторлардың болуын ескере отырып шешіледі.
128. Жұмыс орындарына тікелей жақын жерде жұмыс істейтіндерді сауықтыруға қажетті емдеу-профилактикалық кешеннің үй-жайлары дыбыс оқшаулағышпен және магнитті және электрмагнитті өрістерден салыстырмалы қорғау экрандарымен, сондай-ақ цехтан ластанған ауаның түсуін болдырмайтын тұмшаланған есіктермен жабдықталады.
129. Психологиялық-физиологиялық жеңілдету бөлмелері айқын дене және жүйке-қауырт еңбегімен сипатталатын объектілерде көзделеді (гигиеналық сыныптама бойынша 3-топтан астам).
130. Жұмыс орындарынан психологиялық-физиологиялық жеңілдету бөлмелеріне дейінгі қашықтық 75 м артық емес, ал объект алаңындағы жұмыс орындарынан 150 м артық емес болып көзделеді.
131. Психологиялық жеңілдету бөлмелерінің пайдалы алаңы бір орынға сағатына 4 адам есебінен (бір ауысымда 4 сағат жұмыс істеген кезде) отыратын орынның болуымен айқындалады. Бір отыратын орынға кемінде 2 м2 бөлінеді, бұл ретте жалпы ауданы кемінде 20 м2 құрайды.
132. Психологиялық жүктеме бөлмесіне нұсқаушы-әдіскерге арналған қосалқы бөлме және киім ауыстыруға арналған кіреберіс кіреді, оның мөлшері бір адамға кемінде 0,5 м2 есебінен отыратын орындардың санына байланысты болады. Бөлмелер шулы цехтарға тікелей жақын орналасқан кезде кіру екі есіктің дыбыс оқшаулағышы бар тамбур түрінде көзделеді.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Психологиялық-физиологиялық жеңілдету бөлмесіндегі жарықтандыру қыздыру шамдарын немесе жарықты реттеуге арналған құрылғысы бар басқа да рұқсат етілетін жарық көздерін (10-нан 200 люкске дейін) қолдана отырып, табиғи да, жасанды да көзделеді. Шудың фондық деңгейінің 60 децибелден (бұдан әрі – дБА) асып кетуіне жол берілмейді. Ауа температурасы +18 – +22 оС шектерде сақталады. Желдету ауа баптағыштар көмегімен жүзеге асырылады.

124. Состав и площади помещений медицинского пункта, фельдшерского и врачебного здравпункта принимаются в соответствии с таблицами 1, 2, 3 приложения 2 к настоящим Санитарным правилам.
125. Здравпункты, медпункты обеспечивают комплектом инактиваторов, позволяющим нейтрализовать агрессивные производственные вещества (после промывания пораженного участка водой) при попадании их на кожу или в глаза.
126. Состав санитарно-бытовых помещений определяется в соответствии с таблицей 4 приложения 2 к настоящим Санитарным правилам.
127. Площади отдельных санитарно-бытовых помещений, набор оборудования и процедур решается в каждом конкретном случае с учетом мощности объекта, характера трудовых процессов, наличия вредных производственных факторов.
128. Помещения лечебно-профилактического комплекса, необходимые для оздоровления работающих в непосредственной близости от рабочих мест, оборудуются звукоизоляцией и экранами относительной защиты от магнитных и электромагнитных полей, а также герметизированными дверями, предупреждающими попадание загрязненного воздуха из цеха.
129. Комнаты психофизиологической разгрузки предусматриваются на объектах, характеризующихся выраженным физическим и нервно-напряженным трудом (более группы 3 по гигиенической классификации).
130. Расстояние от рабочих мест до комнат психофизиологической разгрузки предусматривается не более 75 м, а от рабочих мест на площадке объекта – не более 150 м.
131. Полезная площадь комнат психологической разгрузки определяется наличием посадочных мест из расчета 4 человека в час на место (при работе 4 ч за смену). На одно посадочное место отводится не менее 2 м2, при этом общая площадь составляет не менее 20 м2.
132. Комната психологической нагрузки включает подсобное помещение для инструктора-методиста и прихожую для переодевания, размер которой зависит от числа посадочных мест, из расчета не менее 0,5 м2 на одного человека. При расположении комнат в непосредственной близости от шумных цехов вход предусматривается в виде тамбура со звукоизоляцией обеих дверей.
Сноска. Пункт 132 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Освещение в комнате психофизиологической разгрузки предусматривается как естественное, так и искусственное с применением ламп накаливания или других допускаемых источников света с устройством для регулирования освещенности (от 10 до 200 люкс). Не допускается превышение фонового уровня шума выше 60 децибел (далее – дБА). Температура воздуха поддерживается в пределах +18 – +22 оС. Вентиляция осуществляется с помощью кондиционеров.

134. Психологиялық-физиологиялық жеңілдету бөлмелерінің үй-жайлары демалу үшін шынтақшалары бар жұмсақ креслолармен жабдықталады. "Тік тұрған" мамандықтағы жұмысшылар үшін әрбір креслоға аяққа арналған жұмсақ тұғырлар көзделеді.
135. Тренажер залдары бір сарынды еңбек және (немесе) гипокинезия болатын объектілерде көзделеді, олар жұмыс үй-жайларынан кемінде 150 м қашықтықта орналастырылады. Залға кіретін жер шу мен шаңнан оқшаулауды қамтамасыз ететін тамбур арқылы көзделеді.
136. Тренажер залының алаңы бір адамға кемінде 4 м2, биіктігі 4 м кем емес болған кезде жалпы ауданы кемінде 40 м2 есебінен белгіленеді.
137. Тренажер залының ауасында зиянды заттардың, қоспалардың, иістердің болуына жол берілмейді. Көміртегі диоксидінің (СО2) 0,1% – дан жоғары болуына, шаңданудың – текше метрге 6 миллиграмнан (мг/м3) жоғары және кремнийдің 2%-дан артық болуына, микроорганизмдердің 1 м3-ге 4000 микробтан артық болуына, статикалық электр өрісінің кернеулігінің сантиметрге 150 вольттан (В/см) артық болуына жол берілмейді.
138. Қажетті ауа режимі табиғи (фрамугалар, терезелер), жасанды желдету және ауаны баптау арқылы желдетумен қамтамасыз етіледі. Барлық фрамугалардың көлденең қимасы 1:50 сияқты еденнің ауданына жатады. Мәжбүрлі желдету кезінде ауа ағынының қарқындылығын сорғыдан 10-15% жоғары көздеу қажет.
139. Ауа температурасы плюс (бұдан – "+") 15 – +22 оС шегінде орталық жылумен жабдықтау және ауа баптаумен көзделеді. Орталық жылумен жабдықтау радиаторларын терезе астындағы текшеге орналастырады және алынбалы ағаш торлармен жабады. Жылумен жабдықтауды желдеткішпен біріктіруге жол беріледі.
140. Табиғи жарықтандыру үшін жарық коэффициенті 1:4 – 1:5 болып белгіленеді, жасанды жарықтандыру қыздыру шамдарында кемінде 100 лк және люминесцентті шамдарда 200 лк көзделеді. Терезелер сәнді торлармен жабылады.
141. Тренажер залының жанында киім ауыстыруға арналған үй-жайлар, себезгі бөлмесі және дәретханалар орналастырылады. Себезгі қондырғылары мен қол жууға арналған раковиналардың саны осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаның 4-кестесіне сәйкес жобаланады.
142. Діріл ауруының алдын алу бойынша кабинеттер жұмысшылардың қолына дірілдің берілуімен жүретін технологиялық процестері мен операциялары бар цехтар үшін көзделеді. Кабинеттің құрамына: физиотерапиялық емшаралар, емдік дене шынықтыру, психологиялық және эмоционалдық жеңілдетуге арналған үй-жайлар кіреді.
143. Физиотерапевтік емшараларға арналған үй-жайдың ауданы бір қол ваннасына 1,5 м2 (немесе құрғақ ауамен жылыту қондырғысына 2,3 м2), бірақ кемінде 35 м2 есебінен айқындалады. Ванналардың саны 3 жұмысшыға 1 ванна және ең көп ауысымда 10 жұмысшыға 1 қондырғы есебінен айқындалады.

134. Помещения комнат психофизиологической разгрузки оборудуются мягкими креслами для отдыха с подлокотниками. Для рабочих "стоячих" профессий к каждому креслу предусматриваются мягкие подставки для ног.
135. Тренажерные залы предусматриваются на объектах с монотонным трудом и (или) гипокинезией, которые располагаются не далее 150 м от рабочих помещений. Вход в зал предусматривается через тамбур, обеспечивающий изоляцию от шума и пыли.
136. Площадь тренажерного зала устанавливается из расчета на одного человека не менее 4 м2, с общей площадью не менее 40 м2 при высоте не ниже 4 м.
137. Не допускается содержание в воздухе тренажерного зала вредных веществ, примесей, запахов. Не допускается содержание диоксид углерода (СО2) выше 0,1 %, запыленность – выше 6 миллиграмм на кубический метр (мг/м3) и содержание кремния не более 2 %, микроорганизмов не более – 4000 микробов на 1 м3, напряженность поля статического электричества – не более 150 вольт на сантиметр (В/см).
138. Необходимый воздушный режим обеспечивается проветриванием с помощью естественной (фрамуг, окон), искусственной вентиляцией и кондиционированием воздуха. Площадь сечения всех фрамуг относится к площади пола, как 1:50. Интенсивность притока воздуха при принудительной вентиляции необходимо предусмотреть выше вытяжки на 10 – 15 %.
139. Температура воздуха предусматривается в пределах плюс (далее – "+") 15 – +22 оС центральным теплоснабжением и кондиционированием. Радиаторы центрального теплоснабжения помещают в нишах под окнами и закрывают съемными деревянными решетками. Допускается совмещение теплоснабжения с вентиляцией.
140. Световой коэффициент для естественного освещения устанавливается 1:4 – 1:5, искусственное освещение предусматривается не менее 100 лк при лампах накаливания и 200 лк при люминесцентных лампах. Окна закрываются декоративными решетками.
141. Рядом с тренажерным залом размещаются помещения для переодевания, душевая и туалеты. Количество душевых установок и раковин для мытья рук проектируется в соответствии с таблицей 4 приложения 2 к настоящим Санитарным правилам.
142. Кабинеты по профилактике вибрационной болезни предусматриваются для цехов с технологическими процессами и операциями, сопровождающимися передачей вибрации на руки работающих. В состав кабинета входят помещения: для физиотерапевтических процедур, лечебной физкультуры, психологической и эмоциональной разгрузки.
143. Площадь помещения для физиотерапевтических процедур определяется из расчета 1,5 м2 на одну ручную ванну (или 2,3 м2 на одну установку суховоздушного обогрева), но не менее 35 м2. Количество ванн определяется из расчета 1 ванна на 3 работающих и 1 установка на 10 работающих в наиболее многочисленной смене.

144. Емдік дене шынықтыруға арналған үй-жайдың ауданы залды пайдаланатын бір жұмысшыға (тренажерлер мен спорттық снарядтарды пайдалана отырып) 1,6 м2, бірақ кемінде 20 м2 есебінен айқындалады.
145. Медицина персоналы үшін ауданы кемінде 8 м2 үй-жай бөлінеді.
146. Әйелдердің жеке гигиена (бұдан әрі – ӘЖГ) бөлмелері 100 жұмыскер әйелге 1 кабина есебінен кабинаны, шаңдануы жоғары объектілер үшін – 50 әйелге 1 кабина және тамбур көзделеді. Тамбурда ыстық және суық су араластырғышы бар раковина, қызмет көрсетуші персоналға арналған үстел, қолға арналған электр кептіргіш, сабын салғыш көзделеді.
147. Жеке кабиналар ыстық және суық су араластырғышы бар гигиеналық себезгімен және унитазбен, пайдаланылған гигиеналық пакеттерге арналған қақпағы бар бөшкемен және киімге арналған ілгішпен жабдықталады.
148. ӘЖГ бөлмесіне арналған үй-жайдың қабырғалары және жеке кабиналар арасындағы қалқалар оларды жеңіл тазалауға, жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жууға мүмкіндік беретін материалдардан көзделеді.
149. ӘЖГ бөлмесіне арналған үй-жайлардан жұмыс орындарына дейінгі қашықтық 150 м-ден асырмай көзделеді.
150. Жүктілік кезеңінде әйелдердің еңбегі мен демалысын ұтымды ұйымдастыруға арналған мамандандырылған емдеу-сауықтыру кешендерін (бұдан әрі – МК) бала туатын жастағы 500 және одан көп жұмыс істейтін әйелдер саны бар объектілерде көздеу қажет.
151. МК өндірістік (цех, учаске) және қосалқы (демалыс бөлмелері, жеке гигиена бөлмелері, дәретхана) мақсаттағы үй-жайларды қамтитын оқшауланған үй-жайларда орналастырылады.
152. МК-ні табиғи жарығы мен табиғи ауа алмасуы жоқ ғимараттарға, жертөле, цоколды үй-жайлар мен 2-қабаттан жоғары (лифт болмағанда) орналастыруға жол берілмейді.
153. Демалыс бөлмесінің ауданы ауысымдағы бір жұмыс істейтін әйелге 2,0 м2 есебінен, бірақ кемінде 18 м2 белгіленеді. 30 м2-ден артық демалыс бөлмелері демалыс аймағына және гимнастикалық жаттығулар аймағына, дәрігерлік бақылау және сабақ өтетін аймақтарға бөлінеді.
154. Жүкті жұмыскер әйелдерді жұмысқа орналастыру үшін МК үй-жайында еңбектің сипатына қойылатын гигиеналық талаптар оңтайлы жағдайдың 1-сыныбына сәйкес келеді.
155. Еңбекпен сауықтыру орталығы (учаскелері) (бұдан әрі – орталық) жұмысшылар саны 5000 және одан көп адам болатын объектінің құрылымында көзделеді. Орталықтардың құрамына емдеу-диагностикалық және техникалық бөлімдер кіреді.
156. Орталықтың емдеу-диагностикалық бөлімінің үй-жайлары болжанатын өндірістің сипатына сәйкес жабдықталады.
157. Орталықтың техникалық бөліміне еңбекпен оңалту цехтары (учаскелері), диспетчерлік, көлік қызметі және өнімнің сапасын бақылау қызметіне арналған үй-жайлар, конструкторлық-технологиялық және жоспарлау-экономикалық бюросы, стандартты емес жабдықтар мен құралдарды дайындауға арналған эксперименттік-ретке келтіру учаскелері кіреді.

144. Площадь помещения для лечебной физкультуры определяется из расчета 1,6 м2 на одного работающего (с использованием тренажеров и спортивных снарядов), пользующегося залом, но не менее 20 м2.
145. Для медицинского персонала выделяется помещение площадью не менее 8 м2.
146. Комнаты личной гигиены женщин (далее – ЛГЖ) предусматривают кабины из расчета 1 кабина на 100 работниц, для объектов с повышенной запыленностью – 1 кабина на 50 женщин и тамбур. В тамбуре предусматриваются установка раковины со смесителем горячей и холодной воды, стол для обслуживающего персонала, электросушилка для рук, мыльница.
147. Индивидуальные кабины оборудуются гигиеническим душем с подводкой смесителя горячей и холодной воды и унитазом, бачком с крышкой для использованных гигиенических пакетов и вешалкой для одежды.
148. Стены помещения для комнаты ЛГЖ и перегородки между индивидуальными кабинами предусматриваются из материалов, допускающих их легкую очистку, мытье с применением моющих и дезинфицирующих средств.
149. Расстояние от помещений для комнаты ЛГЖ до рабочих мест предусматривается не более 150 м. Совмещение ЛГЖ с туалетами не допускается.
150. Специализированные лечебно-оздоровительные комплексы для рациональной организации труда и отдыха женщин в период беременности (далее – СК) необходимо предусматривать на объектах с числом работающих женщин детородного возраста от 500 человек и выше.
151. СК размещаются в изолированных помещениях, которые включают помещения производственного (цех, участок) и вспомогательного (комнаты отдыха, комнаты личной гигиены, туалет) назначения.
152. Не допускается размещение СК в зданиях без естественного освещения и естественного воздухообмена, в подвальных, цокольных помещениях и выше 2-го этажа (без лифта).
153. Площадь комнаты отдыха определяется из расчета 2,0 м2 на одну работающую женщину в смене, но не менее 18 м2. Комнаты отдыха более 30 м2 разделяются на зону отдыха и зону для гимнастических упражнений, врачебного контроля и учебных занятий.
154. Гигиенические требования к характеру труда в помещении СК для трудоустройства беременных работниц соответствуют 1 классу оптимальных условий.
155. Центр (участки) трудовой реабилитации (далее – центр) предусматривается в структуре объектов с численностью работающих от 5000 человек и выше. В состав центров входят лечебно-диагностический и технический отделы.
156. Помещения лечебно-диагностического отдела центра оборудуются в соответствии с характером предполагаемого производства.
157. Технический отдел центра включает цеха (участки) трудовой реабилитации, помещения для диспетчерской, транспортной службы и службы контроля качества продукции, конструкторско-технологического и планово-экономического бюро, экспериментально-наладочный участок для изготовления нестандартного оборудования и приспособлений.

158. Өндірістік объектілердегі асүй блогының үй-жайлары және тамақ өнімдерін өндіру, азық-түлік шикізатын сақтау "Қоғамдық тамақтану объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26866 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 17 ақпандағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығына сәйкес көзделеді.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
159. Өндірістік үй-жайларда тамақты сақтауға және ішуге жол берілмейді.
5-тарау. Өндірістік мақсаттағы ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды жылумен жабдықтауға, желдетуге және ауасын баптауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
160. Басқару пульттері үй-жайларын, краншылардың кабиналарын және басқа да оқшауланған үй-жайларды қоса алғанда өндірістік ғимараттардағы, үй-жайлардағы және құрылыстардағы жылумен жабдықтау, желдету және ауа баптау жүйелері тұрақты және уақытша жұмыс орындарының жұмыс аймағындағы еңбек ету уақытында № ҚР ДСМ-15 бұйрығына және № ҚР ДСМ-70 бұйрығына сәйкес температура, ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы, зиянды заттардың болуы, иондау көрсеткіштері бойынша ауа ортасының нормативтік параметрлерін қамтамасыз ету қажеттілігін есепке ала отырып жабдықталады.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
161. Өндірістік және қосалқы үй-жайлар табиғи, механикалық жалпы алмасатын ішке сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталады. Жаңа жабдықталған, реконструкцияланған, күрделі жөнделген желдеткіш қондырғылары олардың тиімділігін анықтайтын аспаптық қабылдау сынағынан өтеді.
162. Механикалық желдету нормаланған микроклиматтық параметрлер мен жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттардың болуы табиғи желдетумен қамтамасыз етілмейтін үй-жайлар мен жекелеген учаскелер үшін, сондай-ақ табиғи желдетілмейтін үй-жайлар мен аймақтар үшін көзделеді. Ауаны ішке тартуды немесе шығаруды ішінара қолданатын біріктірілген - механикалық желдетуді пайдалануға жол беріледі.
163. Ауаның шығыны үй-жайдың көлемінде зиянды заттардың, жылу мен ылғалдың әркелкі таралуын ескере отырып, есептеулермен анықталады.
164. Жұмыс аймағының ауасына бірнеше зиянды заттардың бір уақытта бөлінуі кезінде жалпы алмасу желдетуді есептегенде ауаның шығынын барынша көп қажет ететін зиянды зат бойынша анықталады.

158. Содержание помещений пищевого блока на производственных объектах и производство пищевых продуктов, хранение продовольственного сырья предусматриваются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-16 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам общественного питания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26866).
Сноска. Пункт 158 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159. Не допускается хранение и прием пищи в производственных помещениях.
Глава 5. Санитарно-эпидемиологические требования к теплоснабжению, вентиляции и кондиционированию воздуха зданий, помещений и сооружений производственного назначения
160. Системы теплоснабжения, вентиляции и кондиционирования воздуха в производственных зданиях, помещениях и сооружениях, включая помещения пультов управления, кабин крановщиков и другие изолированные помещения, оборудуются с учетом необходимости обеспечения в рабочей зоне постоянных и непостоянных рабочих мест во время трудовой деятельности нормативных параметров воздушной среды по показателям температуры, влажности, скорости движения воздуха, содержания вредных веществ, ионизации в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-15 и Приказом № ҚР ДСМ-70.
Сноска. Пункт 160 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. Производственные и вспомогательные помещения оборудуются естественной, механической общеобменной приточно-вытяжной вентиляцией. Вновь оборудованные, реконструированные, капитально отремонтированные вентиляционные установки подвергаются приемочным инструментальным испытаниям с определением их эффективности.
162. Механическая вентиляция предусматривается для помещений и отдельных участков, в которых нормируемые микроклиматические параметры и содержание вредных веществ в воздухе рабочей зоны не обеспечиваются естественной вентиляцией, а также для помещений и зон без естественного проветривания. Допускается использование совмещенной вентиляции – механической с частичным использованием притока или удаления воздуха.
163. Расход воздуха определяется расчетами с учетом неравномерности распределения вредных веществ, теплоты и влаги в объеме помещения.
164. При одновременном выделении в воздух рабочей зоны нескольких вредных веществ расход воздуха при расчете общей обменной вентиляции определяется по тому вредному веществу, для которого требуется подача наибольшего расхода воздуха.

165. Бірқатар заттардың организмге бір бағытта әсер етуі туралы деректер бар болғанда жалпы алмасатын желдетуді есептеу № ҚР ДСМ-15 бұйрығына және № ҚР ДСМ-70 бұйрығына сәйкес әрбір затты бөлек оның РЕШШ-не дейін ерітуге қажетті ауа шығынын қосу жолымен жүргізіледі.
Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
166. Өндірістік объектілердегі табиғи немесе механикалық желдету осы Санитариялық қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бір жұмысшыға сыртқы ауаның келуін қамтамасыз етеді.
167. Желдету және ауаны баптау жүйелерінің қабылдағыш саңылаулары және табиғи ауа келетін желдеткішке арналған саңылаулар арқылы ғимараттар мен құрылыстардың ішіне түсетін ауадағы зиянды заттардың шоғырлануы № ҚР ДСМ-70 бұйрығына сәйкес жұмыс аймағының ауасы үшін РЕШД-ден 30 % аспайды.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
168. Бір ғимаратта қауіптілік сыныптары әртүрлі зиянды заттар бөлетін өндірістерді немесе көршілес үй-жайларды біріктірген кезде барынша уытты зиянды заттар бар үй-жай үшін ұйымдастырылған ішке тартудан сыртқа таратудың басым болуын көздеу қажет.
169. Көп қабатты өндірістік ғимараттарда алаңдар жабынының монтаждық ойықтары оқшаулайтын жаппамен жабдықтау қажет, ал ауа алмасу әр қабат үшін жеке есептеледі.
170. Жылдың салқын мезгілінде (желдетудің теріс дисбалансы) сыртқа таратудың орнын толтыру үшін сыртқы ауаның ұйымдастырылмаған ішке тартуына биіктігі 6 м және одан аласа үй-жайларда сағатына бір рет ауа алмасудан артық емес, ал биіктігі 6 м жоғары үй-жайларда еден ауданының әр 1 м2-не сағатына 6 текше метр (бұдан әрі – м3/сағ) көлемде жол беріледі.
171. Егер көршілес үй-жайларда жағымсыз иісі бар заттар болмаса және санитариялық талаптарға сәйкес жұмыс аймағының ауасындағы рұқсат етілген шекті шоғырлану № ҚР ДСМ-70 бұйрығына сәйкес 30%-дан аспаса, одан ұйымдастырылмаған ауаның келуіне жол беріледі.
Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
172. Ішке тартылатын ауаны беру үй-жайдың таза және аз ластанған аймақтарына ауа неғұрлым ластанған аймақтар арқылы келмейтіндей етіп көзделеді.

165. При наличии данных об однонаправленном действии на организм ряда веществ расчет общеобменной вентиляции производится путем суммирования расходов воздуха необходимых для разбавления каждого вещества в отдельности до его ПДК в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-70.
Сноска. Пункт 165 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
166. Естественная или механическая вентиляция на производственных объектах обеспечивает подачу наружного воздуха на одного работающего в соответствии с приложением 4 к настоящим Санитарным правилам.
167. Концентрации вредных веществ в воздухе, при поступлении внутрь зданий и сооружений через приемные отверстия систем вентиляции и кондиционирования воздуха и через проемы для естественной приточной вентиляции, не превышают 30 % ПДК для воздуха рабочей зоны в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-70.
Сноска. Пункт 167 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
168. При объединении в одном здании производств или смежных помещений с выделением вредных веществ различных классов опасности для помещений с содержанием наиболее токсичных вредных веществ необходимо предусмотреть преобладание вытяжки над организованным притоком.
169. В многоэтажных производственных зданиях монтажные проемы перекрытия площадок необходимо снабжать изолирующими укрытиями, а воздухообмен рассчитываться раздельно для каждого этажа.
170. Неорганизованный приток наружного воздуха для возмещения вытяжки в холодный период года (отрицательный дисбаланс вентиляции) допускается в объеме не более однократного воздухообмена в 1 ч в помещениях высотой 6 м и менее, а в помещениях высотой более 6 м – 6 кубических метров в час (далее – м3/ч) на 1 м2 площади пола.
171. Неорганизованное поступление воздуха из смежных помещений допускается, если в них отсутствуют неприятно пахнущие вещества и содержание вредных веществ не превышает 30 % ПДК в воздухе рабочей зоны в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-70.
Сноска. Пункт 171 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. Подача приточного воздуха предусматривается так, чтобы в чистые или менее загрязненные зоны помещения воздух не проходил через зоны более загрязненные.

173. Зиянды заттарды (газдарды, шаңды, жылуды) бөлетін көздер технологиялық жабдықтың ішіне орнатылған не көзге мейлінше жақын орналастырылған жергілікті сорғысы бар жергілікті сыртқа тарату желдеткіші құрылғысымен жабдықталады.
174. Үй-жайға бөлінетін немесе жергілікті сорғымен шығарылатын зиянды заттардың, жылу мен ылғалдың мөлшері технологиялық бөлімнің деректері бойынша қабылданады. Қажетті мәліметтер болмаған жағдайда ұқсас объектілердегі табиғи зерттеулердің немесе есептеулер жолымен алынған деректердің нәтижелері пайдаланылады.
175. Санитариялық талаптарға сәйкес технологиялық жабдықтан қауіптілігі 1 және 2-сыныпты зиянды заттарды шығаратын жергілікті сорғылар осы жабдықпен жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жұмыс істемеген кезде ол жұмыс істемейтіндей етіп блокталады.
176. Егер сыртқа тарату желдеткіші ажыратылған кезде өндірістік процесті тоқтату мүмкін болмаса немесе жабдықты (процесті) тоқтатқан кезде жұмыс аймағының ауасы үшін РЕШШ-тен асатын шоғырланудағы зиянды заттар үй-жайдың ауасына бөлінуін жалғастырса, жұмыс режимін автоматты ауыстырып қосатын резервті желдеткіштері бар жергілікті сорғы құрылғысы көзделеді.
177. Желдетуге, ауамен жылумен жабдықтауға және ауаны баптауға арналған ауаның рециркуляциясы № ҚР ДСМ-70 бұйрығына сәйкес ауасында ауру қоздырғыш бактериялар, вирустар немесе грибоктар бар, сондай-ақ айқын білінетін жағымсыз иіс бар немесе қауіптілігі 1 және 2-сыныптардағы зиянды заттар бар үй-жайларда көзделмейді.
Ескерту. 177-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
178. № ҚР ДСМ-70 бұйрығына сәйкес қауіптілігі 3 және 4-сыныптардағы бір зиянды заттан артығын бөлмейтін үй-жайларда ауаның рециркуляциясына жол беріледі.
Ескерту. 178-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
179. Егер технологиялық жабдықтың қыздырылған беттерімен және ауамен жылумен жабдықтаудың ауа қыздырғыштарымен жанасу кезінде жанатын зиянды заттарды бөлу болмаса, желдеткішпен бірікпеген ауамен жылумен жабдықтауда рециркуляцияны көздеуге жол беріледі.
180. Жылумен жабдықтау, желдету және ауа баптау қондырғылары тұрақты жұмыс орындары мен қосалқы үй-жайлардың қызмет көрсететін аймақтарында рұқсат етілген деңгейлерден асатын шу және діріл шығармайды.
181. Желдету жүйелерін бақылау барысында мынадай құжаттар ұсынылады:
1) белгіленген тәртіп бойынша бекіткен желдету жобасы, сонымен қатар жобадан ауытқулар тізбесі;
2) қарап тексеру және жасырын жұмыстарды қабылдау актілері;

173. Источники выделения вредных веществ (газы, пыль, теплота) оборудуются устройствами местной вытяжной вентиляции с местными отсосами, встроенными в технологическое оборудование либо максимально приближенными к источнику.
174. Количество вредных веществ, теплоты и влаги, выделяющихся в помещении или удаляемых местными отсосами, принимаются по данным технологии производства. При отсутствии необходимых данных используются результаты натурных исследований на аналогичных объектах или данных, полученных путем расчетов.
175. Местные отсосы, удаляющие вредные вещества 1 и 2 классов опасности от технологического оборудования, блокируются с этим оборудованием таким образом, чтобы оно не работало при бездействии местной вытяжной вентиляции.
176. Если остановка производственного процесса при выключении вытяжной вентиляции невозможна или при остановке оборудования (процесса) продолжается выделение вредных веществ в воздух помещений в концентрациях, превышающих ПДК для воздуха рабочей зоны, предусматривается устройство местных отсосов с резервными вентиляторами с автоматическим переключением режима работы.
177. Рециркуляцию воздуха для вентиляции, воздушного теплоснабжения и кондиционирования воздуха не предусматривается в помещениях, воздух которых содержит болезнетворные бактерии, вирусы или грибки, а также резко выраженные неприятные запахи или вредные вещества 1 и 2 классов опасности в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-70.
Сноска. Пункт 177 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
178. Рециркуляция воздуха допускается в помещениях, с выделением не более одного вредного вещества 3 и 4 класса опасности в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-70.
Сноска. Пункт 178 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
179. Рециркуляцию при воздушном теплоснабжении, не совмещенном с вентиляцией, допускается предусматривать, если отсутствуют выделения вредных веществ, возгоняющихся при соприкосновении с нагретыми поверхностями технологического оборудования и воздухонагревателями воздушного теплоснабжения.
180. Установки теплоснабжения, вентиляции и кондиционирования воздуха не создают на постоянных рабочих местах и в обслуживаемой зоне вспомогательных зданий шум и вибрацию, превышающих допустимые уровни.
181. В ходе контроля вентиляционных систем представляются следующие документы:

3) желдету жүйелерініңтехникалық сынақтар мен реттеу хаттамалары;
4) желдету жүйелерінің төлқұжаты;
5) желдету жабдықтарын жоспарлы-алдын ала жөндеу кестесі, оны жөндеу және пайдалану журналы.
182. Өндірістік және қосалқы үй-жайлар жылумен жабдықтау жүйесімен, оның ішінде жылумен жабдықтаудың дербес көздерімен (қазандықтармен) жабдықталады.
Ескерту. 182-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
183. Жылумен жабдықтау бойынша талаптары негізгі үй-жайларға қойылатын талаптардан өзгеше ғимараттардың жылытылатын үй-жайларының жалпы көлемінің 5 %-ынан артық емес алаңы бар бір немесе бірнеше үй-жайларды жергілікті жылу аспаптарымен жылытуға жол беріледі.
184. Ғимараттар мен құрылыстарды жылумен жабдықтау үшін зиянды факторлар мен жағымсыз иістерді туғызбайтын жүйелер, аспаптар және жылу тасымалдаушылар көзделеді.
185. Шаң бөлетін өндірістік үй-жайлардағы қыздыратын аспаптардың беттері жеңіл тазалауға жол беретін тегіс болып көзделеді. Инфрақызыл газды сәулеленуі бар сәулемен жылумен жабдықтауды жану өнімдерін газ жанарғыларының тікелей сыртына шығара отырып көздеуге жол беріледі.
186. Құрылыс конструкцияларының ішіне орнатылған қыздыру элементтері және тіреулері бар сумен жылумен жабдықтау жүйелеріндегі жылытылатын беттегі орташа температура мынадан: тұрақты жұмыс орны бар еден үшін плюс 26 оС; адамдар уақытша болатын еден үшін +31 оС; төбелер үшін: үй-жайдың биіктігі 2,5-тен 2,8-ге дейін болса +28 оС; 2,8-ден 3,0-ге дейін болса +30 оС; 3,0-ден 3,5-ке дейін болса +33 оС; 3,5-тен 4,0-ге дейін болса +36 оС; 4,0-ден 6,0-ге дейін болса +38 оС-тан аспайды.
187. Жылу көздерінің температурасы төмен жылумен жабдықтау жүйелеріндегі радиациялық кернеу жұмыс орындарында еденнен 1,5 – 2,0 м биіктікте шаршы метрге 35 Ваттан (Вт/м2) немесе 27 килокалорий/сағаттан (ккал/м2сағ) аспайды.
188. Жылу бөлетін жабдық өтетін жолдарды желдету мүмкіндігін ескере отырып орналасады. Ішке тартылатын аэрациялық ағыстың таралуы үшін үй-жайдың көлемі бойынша жабдықтар арасындағы қашықтық ағыстың мөлшері бойынша оның өлшемінен артық көзделеді.
189. Жоғары жылу бөлетін цехтар мен учаскелерді табиғи желдеткішпен (аэрациямен) жабдықтаған кезде шатырда қашықтықтан басқарылатын механикаландырылған фрамугамен жабдықталған сөнбейтін шахталар немесе аэрациялық шамдар көзделеді. Табиғи желдету кезінде желдетілетін үй-жайларға ішке тартылатын ауаны беру жылдың жылы мезгілінде еденнен 1,8 м артық емес, ал жылдың суық мезгілінде желдеткіш ойықтарының түбіне дейін 4 м төмен емес деңгейде көзделеді. Осы мақсатта өндірістік объектілерде терезелерде ашылатын ойықтар, аэрациялық қақпалар, көрсетілген деңгейлерде ауаны беруге арналған көтерілетін ысырылмалы қабырғалар көзделеді. Ашылатын ойықтардың ауданы шыныланған жердің жалпы ауданынан кемінде 20 % көзделеді.

3) утвержденный в установленном порядке проект вентиляции, а также перечень отступлений от проекта;
4) акты осмотра и приемки скрытых работ;
5) протоколы технических испытаний и наладки вентиляционных систем (далее – вентсистем);
6) паспорта вентсистем; 7) графики планово-предупредительного ремонта, журналы его ремонта и эксплуатации вентиляционного оборудования.
182. Производственные и вспомогательные помещения оборудуются системой теплоснабжения, в том числе автономных источников теплоснабжения (котельных).
Сноска. Пункт 182 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
183. Допускается теплоснабжение местными отопительными приборами одного или нескольких помещений площадью не более 5 % от общей площади отапливаемых помещений здания, для которых требования по теплоснабжению отличаются от требований к основным помещениям.
184. Для теплоснабжения зданий и сооружений предусматриваются системы, приборы и теплоносители, не создающие вредных факторов и неприятных запахов.
185. Нагревательные приборы в производственных помещениях с пылевыделениями предусматриваются с гладкими поверхностями, допускающими легкую очистку. Применение лучистого теплоснабжения с инфракрасными газовыми излучениями допускается предусматривать только с удалением продуктов сгорания непосредственно от газовых горелок наружу.
186. В системах водяного теплоснабжения со встроенными в строительные конструкции нагревательными элементами и стояками средняя температура на обогреваемой поверхности не превышает: для пола с постоянными рабочими местами + 26 оС; для пола с временным пребыванием людей +31 оС; для потолков: при высоте помещения от 2,5 до 2,8 м +28 оС; от 2,8 до 3,0 м +30 оС; от 3,0 до 3,5 м +33 оС; от 3,5 до 4,0 м +36 оС; от 4,0 до 6,0 м +38 оС.
187. В системах теплоснабжения с низкотемпературными источниками тепла радиационное напряжение, на рабочих местах при высоте 1,5 – 2,0 м от пола не превышает 35 Ватт на квадратный метр (Вт/м2) или 27 килокалорий/час (ккал/м2ч).
188. Тепловыделяющее оборудование располагается с учетом возможности вентиляции проходов. Для распространения приточных аэрационных струй по объему помещения расстояние между оборудованием предусматривается больше его размера по фронту струй.
189. При оборудовании цехов и участков с повышенными тепловыделениями естественной вентиляцией (аэрацией) на кровлях предусматриваются не задуваемые шахты или аэрационные фонари, оборудованные механизированными фрамугами с дистанционным управлением. Подача приточного воздуха в вентилируемые помещения при естественной вентиляции предусматривается в теплый период года на уровне не более 1,8 м, а в холодный период года – не ниже 4 м от пола до низа вентиляционных проемов. С этой целью на производственных объектах предусматриваются открываемые проемы в окнах, аэрационные ворота, подъемные раздвижные стены для подачи воздуха на указанных уровнях. Площадь открываемых проемов предусматривается не менее 20 % от общей площади остекления.

190. Жалпы сырқа тарату қондырғысына шаң мен жеңіл конденсацияланатын буларды, сондай-ақ араластырған кезде зиянды немесе өрт қауіпті қоспалар немесе көрсетілген қасиеттері бар жаңа химиялық қосылыстар түзетін заттарды шығаратын жергілікті сорғыларды біріктіруге жол берілмейді. Жергілікті сорғылардың мұндай жүйелерін жалпы алмасатынсыртқа тарату желдеткіш жүйелерімен біріктіруге жол берілмейді.
191. Қозғалатын крандардың кабиналарында қоршаған өндірістік үй-жайдың ауасын, егер оның құрамындағы зиянды заттар жұмыс аймағы үшін РЕШШ-ден аспаса, ал микроклиматтың параметрлері нормаланған көрсеткіштерге сәйкес келетін болса қосымша өңдеусіз қолдануға жол беріледі. Олай болмаған жағдайда, крандардың кабиналары ауа баптағыштармен жабдықталады.
192. Сыртқы және рециркуляциялық ауаның рұқсат етілген шоғырланудан 30 %-ға асатын шаңдануы кезінде немесе бұл өндірістің технологиясы бойынша қажет болғанда ауа баптау жүйелерінде; ауамен себезгілеу жүйелерінде; ауаны жұмысшылардың тыныс алу аймағына – басты немесе бетті қорғайтын шлемге, маскаға, қалқандарға ауаны берген кезде ауаны тазалауды көздеу қажет.
193. Бір ішке тарту және сыртқа тарату қондырғылары бар табиғи желдетусіз өндірістік үй-жайлардың жалпы алмасу желдеткіш жүйелері сыртқа тарату жүйесінің резервтік желдеткішімен жабдықталады. Талап етілетін ауа алмасудың кемінде 50 % түсетін ашылатын ойықтары бар көршілес үй-жайлармен біріктірілген, көрсетілген үй-жайлар үшін резервтік желдеткішті жобаламауға жол беріледі.
194. Үй-жайлардағы жыл бойына және тәулік бойына жұмыс жасауға арналған, сондай-ақ табиғи желдетілмейтін үй-жайлардағы ауа баптау жүйелері талап етілетін ауа алмасудың кемінде 50 %-ын және жылдың суық мезгілінде белгіленген температураны қамтамасыз ететін резервті ауа баптағышпен көзделеді.
195. Тамбурлары жоқ, ауысымына кемінде 40 мин немесе бес реттен жиі ашылатын қақпалар мен ойықтар жанында; сыртқы ауаның есепті температурасы минус 15 оС және одан төмен болатын аудандардағы үй-жайлардың сыртқы қабырғаларындағы үнемі ашық тұратын ойықтары жанында ауа немесе ауа-жылу перделері көзделеді.
196. Ауа және ауа-жылу перделері қақпаларды, есіктерді және технологиялық ойықтарды ашқан кезде үй-жайға түсетін ауа қоспасының температурасы: жеңіл дене жұмысында плюс 14 оС-тен; орташа ауырлықтағы жұмыста 12 оС-тен; ауыр жұмыста 8 оС-тен төмен болмайтындай етіп есептеледі. Қақпалардың (6 м дейін арақашықтықта), есіктердің және технологиялық ойықтардың маңында жұмыс орындары болмаған кезде, егер бұл технологиялық талаптарға қайшы келмесе, осы аймақтағы ауаның температурасын плюс 5 оС-қа дейін төмендетуге жол беріледі.

190. Не допускается объединение в общую вытяжную установку местных отсосов, удаляющих пыль и легко конденсирующиеся пары, а также вещества, способные при смешении создавать вредные или пожароопасные смеси или новые химические соединения с указанными свойствами. Такие системы местных отсосов не допускается объединять с системами общеобменной вытяжной вентиляции.
191. В кабинах движущихся кранов допускается использовать воздух окружающего производственного помещения без дополнительной обработки, если содержание в нем вредных веществ не превышает ПДК для рабочей зоны, а параметры микроклимата соответствуют нормируемым показателям. В противном случае кабины кранов оборудуются кондиционерами.
192. При запыленности наружного и рециркуляционного воздуха превышающего на 30 % допустимой концентрации пыли, или когда это необходимо по технологии производства, необходимо предусматривать очистку воздуха в системах кондиционирования; воздушного душирования; при подаче воздуха в зону дыхания работающих – в шлемы, маски, щитки, защищающие голову или лицо.
193. Системы общеобменной вентиляции производственных помещений без естественного проветривания с одной приточной и одной вытяжной установками оборудуются с резервными вентиляторами вытяжной системы. Для указанных помещений, соединенных со смежными помещениями, открывающимися проемами, через которые поступает не менее 50 % требуемого воздухообмена, допускается не проектировать резервный вентилятор.
194. Системы кондиционирования, предназначенные для круглогодичной и круглосуточной работы в помещениях, а также для помещений без естественного проветривания, предусматриваются с резервным кондиционером, обеспечивающим не менее 50 % требуемого воздухообмена и заданную температуру в холодный период года.
195. Воздушные или воздушно-тепловые завесы предусматриваются у ворот без тамбуров, открывающихся чаще пяти раз или не менее чем на 40 мин в смену; у технологических проемов отапливаемых зданий и сооружений, строящихся в районах с расчетной температурой наружного воздуха минус 15оС и ниже.
196. Воздушные и воздушно-тепловые завесы рассчитываются так, чтобы на время открытия ворот, дверей и технологических проемов температура смеси воздуха, поступающего в помещение, была не ниже: +14 оС при легкой физической работе; +12 оС при работе средней тяжести; +8 оС при тяжелой работе. При отсутствии рабочих мест вблизи ворот (на расстоянии до 6 м), дверей и технологических проемов допускается понижение температуры воздуха в этой зоне при их открывании до +5 оС, если это не противоречит технологическим требованиям.

197. Апаттық желдеткішті қосу және ауаны шығару үшін ойықтарды ашу үй-жайдың ішінен, сонымен бірге сыртынан да қол жетерлік жерлерден қашықтықтан басқарылады.
198. Мерзімдік жұмысқа немесе адамдардың орын ауыстыруына арналған туннелдерде, сондай-ақ техникалық қабаттардың үй-жайларында есепті ауа алмасуы бар мерзімдік жұмыс істейтін желдеткіш көзделеді.
199. № ҚР ДСМ-70 бұйрығына сәйкес жергілікті сорғы жүйелерінен және құрамында зиянды заттар бар өндірістік үй-жайлардың жалпы алмасу желдеткішінен атмосфералық ауаға шығарылатын ауа санитариялық талаптарға сәйкес атмосфералық ауада тазартылады және сейіледі.
Ескерту. 199-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
200. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарда сумен жабдықтауға, суды бұруға және қалдықтарды кәдеге жаратуға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
201. Орталықтандырылған және орталықтандырылмаған жер асты және жер беті шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздерін санитариялық-эпидемиологиялық қорғау "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
202. Шаруашылық-ауыз су құбырлары желілерін ішуге жарамайтын сападағы суды беретін су құбырлары желілерімен біріктіруге жол берілмейді. Техникалық суды ішу мақсатында пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын техникалық су құбырлары құрылыстарын арнайы бояуды көздеу қажет.
203. Кәсіпорындардың өндірістік және қосалқы ғимараттарындағы шаруашылық-ауыз судың қажеттілігіне суды шығындау нормалары шаруашылық-ауыз су су құбырлар жүйелері көзделеді.
204. Себезгілердің, қол және аяқ ванналарының, қол жуғыштардың, сондай-ақ желдеткіштің ішке тарту жүйелерінің барлық түрлеріне, шаңды басу үшін суды шашу жолымен үй-жайдың ауасын салқындатуға арналған судың сапасы "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес ауыз суға қойылатын талаптарға сай болады.

197. Включение аварийной вентиляции и открытие проемов для удаления воздуха устраивают дистанционно из доступных мест как изнутри, так и снаружи помещений.
198. В тоннелях, предназначенных для периодической работы или передвижения людей, а также в помещениях технических этажей предусматривается периодически действующая вентиляция с расчетным воздухообменом.
199. Воздух, выбрасываемый в атмосферный воздух из систем местных отсосов и общеобменной вентиляции производственных помещений, содержащий вредные вещества очищается и рассеивается в атмосферном воздухе в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-70.
Сноска. Пункт 199 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
200. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Санитарно-эпидемиологические требования к водоснабжению, водоотведению и утилизации промышленных отходов в зданиях и сооружениях производственного назначения
201. Санитарно-эпидемиологическая охрана поверхностных и подземных источников централизованного и нецентрализованного хозяйственно-питьевого водоснабжения осуществляется в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов".
202. Соединение сетей хозяйственно-питьевого водопровода с сетями водопроводов, подающих воду не питьевого качества, не допускается. Необходимо предусматривать специальную окраску сооружений технического водопровода, исключающую возможность использования технической воды для питьевых целей.
203. На хозяйственно-питьевые нужды в производственных и вспомогательных зданиях предприятий предусматриваются сети хозяйственно-питьевого водопровода.
204. Качество воды для всех видов душей, ручных и ножных ванн, умывальников, а также приточных систем вентиляции, охлаждения воздуха помещений путем распыления воды для пылеподавления отвечает требованиям, предъявляемым к питьевой воде в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов".

205. Өндірістік су құбырларының техникалық суын унитаздың жуғыш багына жалғауға жол беріледі.
206. Кодекстің 20-бабына сәйкес геотермалды суларды (олар бар болғанда) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар болғанда себезгі және жуынатын бөлмелерде ыстық сумен жабдықтау мақсатында пайдалануға жол беріледі.
207. Техникалық су құбырын шаруашылық-ауыз сумен қосуға, өндірістік жабдықтарға және технологиялық процестерге ағысын үзбей тазартылғанға дейінгі ағынды суды беруге жол берілмейді.
208. Ашық су беті бар салқындатқыштарды қоса алғанда, айналымды салқындататын сумен жабдықтау жүйелерінде суды пайдалану кезінде ерекше ингредиенттердің құрамы шекті рұқсат етілген шығарындылар (бұдан әрі – ШРЕШ) шамаларымен регламенттеледі. Канцерогенді заттар үшін ШРЕШ жұмысшылар мен халықтың денсаулығы үшін қолайлы қауіпті ескере отырып белгіленеді.
209. Ішкі су құбыры мен су бұру, сондай-ақ сыртқы сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің құрылғысы өндірістік және қосалқы ғимараттар мен өнеркәсіптік алаңдарда өндірістік және шаруашылық-ауыз су мұқтаждарына су беру және сарқынды суларды бұру үшін көзделеді.
210. Кодекстің 20-бабына сәйкес сумен жабдықтаудың айналымдағы жүйелерінен сарқынды суларды тек қана кәсіпорынның өндірістік кәрізіне ағызуға, кейіннен су айдынына және басқа да орындарға жіберу алдында Кодекстің 20-бабына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы болған кезде ғана жол беріледі.
211. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы болған кезде топырақты және қатаралық жерасты суларының және онымен гидравликалық байланысты жерүсті су объектілерінің ықтимал ластануын қоспағанда, жинақтау тоғандарын, өнеркәсіптік сарқынды сулардың тұндырғыштарын және шлам қоймаларын орналастыру оларды одан әрі жою және топырақты рекультивациялау әдістерін көрсете отырып, белгілі бір пайдалану мерзіміне айқындалады.
212. Елді мекенде орталықтандырылған сумен жабдықтау және су бұру жүйелері болмаған кезде жергілікті жүйелер көзделеді.
213. Сарқынды суларды себезгілерден, қол жуғыштардан және санитариялық тораптардан шаруашылық-тұрмыстық су бұру желісіне бұру көзделеді.
214. Газдар бөлетін өндірістік сарқынды суларды бұру жағдайында газдардың өндірістік үй-жайларға енуіне қарсы шаралар көзделеді.

205. Допускается подводка технической воды производственных водопроводов к смывным бачкам унитазов.
206. Допускается использование геотермальных вод (при их наличии) на цели горячего водоснабжения в душевых и умывальных комнатах, при наличии санитарно-эпидемиологического заключения территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия, в соответствии со статьей 20 Кодекса.
207. Соединение технического водопровода с хозяйственно-питьевым, подача на производственное оборудование и технологические процессы доочищенных сточных вод без разрыва струи не допускается.
208. При использовании воды в системах оборотного охлаждающего водоснабжения, включающего охладители с открытой водной поверхностью, содержание специфических ингредиентов регламентируется величинами предельно допустимых выбросов (далее – ПДВ). Для канцерогенных веществ ПДВ устанавливается с учетом приемлемого риска для здоровья рабочих и населения.
209. Устройство внутреннего водопровода и водоотведения, а также систем наружного водоснабжения и водоотведения предусматривается в производственных и вспомогательных зданиях и на промышленных площадках для подачи воды на производственные и хозяйственно-питьевые нужды и отведения сточных вод.
210. Спуск сточных вод из оборотных систем водоснабжения допускается только в производственную канализацию предприятия с последующей очисткой перед сбросом в водоем и другие места при наличии санитарно-эпидемиологического заключения территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия, в соответствии со статьей 20 Кодекса.
211. Устройство прудов-накопителей, отстойников промышленных сточных вод и шламохранилищ определяется на определенный срок эксплуатации, с указанием методов их дальнейшей ликвидации и рекультивации почвы, при наличии санитарно-эпидемиологического заключения территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в соответствии со статьи 20 Кодекса с исключением возможного загрязнения грунтовых и межпластовых подземных вод и гидравлически связанных с ним поверхностных водных объектов.
212. При отсутствии в населенном пункте централизованных систем водоснабжения и водоотведения предусматриваются местные системы.
213. Отведение сточных вод от душей, умывальников и санитарных узлов предусматривается в сеть хозяйственно-бытового водоотведения.
214. В случае отвода производственных стоков, выделяющих газы, предусматриваются меры против проникновения газов в производственные помещения.

215. Өндірістік ғимараттарда ағынды суларды тазарту қондырғыларын орналастыруға зиянды булар мен газдар (меркаптан, күкіртсутек, цианисті сутек, күшәнді сутек) түзілмеген және бөлінген жағдайда немесе ағынды суларды тазартудың барлық процестері тұмшаланған және жергілікті сору желдеткіші орнатылған жағдайда жол беріледі.
216. Өндірістік объектілерде өндірістік сарқынды суларды тазарту жөніндегі қондырғы және тазартылған сарқынды суларды жерүсті су объектілеріне ағызу орнынан төмен өндірістік бақылауды ұйымдастыру, сондай-ақ жерасты және қатаралық жерасты суларының ықтимал ластануын бақылау көзделеді.
217. Қалдықтарды залалсыздандыру жөніндегі құрылыстарды салу үшін алаң таңдау кезінде ауыл шаруашылығы құндылығы жоқ қалдық жерлер пайдаланылады.
218. Кәдеге жаратылмайтын қалдықтарды көмуге және жинауға арналған полигондар елді мекеннің және өндірістік алаңның шегінен тыс орналастырылады.
219. Полигондарда өндірістік қалдықтар туралы ақпаратты қамтитын құжаттама жүргізіледі:
1) өнеркәсіптік қалдықтардың болжамды көлемінің саны мен сапасы (қауіптілік сыныптары бойынша), олардың физикалық-химиялық, токсикологиялық және радиациялық қасиеттері туралы деректер;
2) өнеркәсіптік қалдықтардың қоршаған ортаға әсер етуінің ықтимал салдарларының сипаттамасы;
3) өнеркәсіптік қалдықтарды залалсыздандыру, кәдеге жарату, көму мәселелерін технологиялық шешу;
4) топырақты зиянды заттардан қорғау және бүлінген және ластанған топырақты қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар.
220. Қалдықсыз технологияны енгізудің техникалық мүмкіндігі болмаған жағдайда уытты және радиоактивті өндірістік қалдықтарды залалсыздандыру, кәдеге жарату, көму жөніндегі іс-шаралар кешені көзделеді.
221. Өнеркәсіптік уытты қалдықтарды жинау, жинақтау, ыдысқа салу, тасымалдау, залалсыздандыру және көму тәсілдері мен тәртібі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы сәйкес бекітілген "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21934 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы) сәйкес химиялық заттардың қауіптілік сыныбы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
222. Өндірістік қалдықтар объектіде немесе мамандандырылған ұйымдарда жойылады, көміледі немесе кәдеге жаратылады.
223. Өндірістік қалдықтар кәсіпорын аумағында қоршаған ортаның ластануын және персонал мен халықтың денсаулығына әсерін болдырмайтын жағдайда қауіптілік сыныбына сәйкес қоймаланады.

215. Размещение установок по очистке сточных вод в производственных зданиях допускается при условии отсутствия образования и выделения вредных паров и газов (меркаптан, сероводород, цианистый водород, мышьяковистый водород) или при условии герметизации всех процессов очистки сточных вод и устройстве местной вытяжной вентиляции.
216. На производственных объектах предусматривается установка по очистке производственных стоков и организация производственного контроля ниже места сброса очищенных сточных вод в поверхностные водные объекты, а также контроль за возможным загрязнением грунтовых и межпластовых подземных вод.
217. При выборе площадки для строительства сооружений по обезвреживанию отходов используют бросовые земли, не представляющие сельскохозяйственной ценности.
218. Полигоны для захоронения и складирования не утилизируемых отходов располагают за пределами населенного пункта и производственной площадки. 219. На полигонах ведется документация, содержащая информацию о производственных отходах:
8) данные о количестве и качестве (по классам опасности) прогнозируемых объемов промышленных отходов, их физико-химических, токсикологических и радиационных свойствах;
9) характеристику возможных последствий воздействия промышленных отходов на окружающую среду;
10) технологическое решение вопросов обезвреживания, утилизации, захоронения промышленных отходов;
11) мероприятия по охране почвы от вредных веществ и по рекультивации нарушенных и загрязненных почв.
220. При отсутствии технической возможности введения безотходной технологии, предусматривается комплекс мероприятий по обезвреживанию, утилизации, захоронению токсичных и радиоактивных производственных отходов.
221. Способы и порядок сбора, накопления, затаривания, транспортировки, обезвреживания и захоронения промышленных токсичных отходов осуществляются с учетом класса опасности химических веществ в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-331/2020).
222. Производственные отходы подвергаются уничтожению, захоронению или утилизации на объекте или в специализированных организациях.
223. Производственные отходы складируются на территории предприятия в соответствии с классом опасности, в условиях, исключающих загрязнение окружающей среды и воздействия на здоровье персонала и населения.

224. Құрамында уытты заттар бар қатты қалдықтарды жинау № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығына сәйкес көзделеді.
225. Өнеркәсіптік қалдықтарды көму кәсіпорынның өнеркәсіптік алаңынан және елді мекендер аумағынан тыс жерде қауіптілік сыныбына сәйкес жүргізіледі. Көму үшін өндірістік полигондар мен арнайы жабдықталған құрылыстар (күл үйінділері, шлам - шлак жинағыштар, қалдық қоймалары, үйінділер және жобалық шешімдер бойынша қоршаған орта мен халықты нормативтік қорғауды қамтамасыз ететін басқа да құрылыстар) пайдаланылады.
7-тарау. Шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин кезеңінде санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
226. Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу кезеңінде өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар "Жіті респираторлық вирустық инфекциялар, тұмау және олардың асқынулары (пневмония), менингококк инфекциясы, COVID-19 коронавирустық инфекциясы, желшешек, скарлатина кезінде санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22833 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 27 мамырдағы № ҚР ДСМ-47 бұйрығымен белгіленеді.

224. Складирование твердых отходов, содержащих токсические вещества предусматривается в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-331/2020.
225. Захоронение промышленных отходов производится вне промплощадки предприятия и территории населенных мест в соответствии с классом опасности. Для захоронения используются полигоны промотходов и специально оборудованные сооружения (золотвалы, шламо- шлаконакопители, хвостохранилища, отвалы, и другие сооружения, обеспечивающие по проектным решениям нормативную защиту окружающей среды и населения.
Глава 7. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических мероприятий и санитарно-профилактических мероприятий на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина
226. Санитарно-эпидемиологические требования к зданиям и сооружениям производственного назначения на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина устанавливаются приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 мая 2021 года № ҚР ДСМ-47 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий при острых респираторных вирусных инфекциях, гриппе и их осложнениях (пневмонии), менингококковой инфекции, коронавирусной инфекции COVID-19, ветряной оспе и скарлатине" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22833).

Ескерту. 226-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
227. Сырқаттанушылықтың тұрақты өсуі кезінде "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 38 және 104-баптарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көлікте) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысымен коммуналдық мақсаттағы объектілердің (кәсіпкерлік) қызметіне шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізіледі және орындалуға жатады.

Сноска. Пункт 226 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
227. При устойчивом росте заболеваемости, постановлением Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), вынесенного в соответствии со статьями 38 и 104 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин к деятельности (предпринимательской) объектов коммунального назначения и подлежит исполнению.

Ескерту. 227-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
228. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өндірістік мақсаттағы
ғимараттарға және
құрылыстарға қойылатын
санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
1-кесте
Микроскоп шегінен тыс монтаж үстелінің жұмыс аймағын жарықтандыру
Ажырату объектісінің өлшемі, бұрыштық минуттар
Жұмыс ауысымы уақытына шаққандағы дәл көзбен көру жұмысының уақыты пайызбен
Жарықтандыру, люкс (бұдан әрі - лк)
Жұмыс бетінің жарықтығы, кд/м2
1
2
3
4
5
1

Сноска. Пункт 227 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
228. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Санитарным
правилам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к зданиям и сооружениям
производственного назначения"
Таблица 1
Освещенность рабочей зоны монтажного стола за пределами микроскопа
Размер объекта различения, угловые минуты
Время точной зрительной работы в процентах ко времени рабочей смены
Освещенность, люкс (далее — люкс)
Яркость рабочей поверхности, кд/м2
1
2
3
4
5
1

Қауіптілігі 1 және 2-сыныпты заттармен, сондай-ақ ауыр иісі бар заттармен дененің және арнайы киімнің ластануын тудыратын процестер:
3-а
әдетте тек қолдардың ластануын тудыратын дене мен арнайы киімнің ластануын тудыратын процестер
7
10
жалпы, бір бөлімше
химиялық тазарту
3-б
3
10
екі бөлек бөлімше
арнайы киімді сақтау орнын жасанды желдету, дезодорациялау
4
4
Өнім сапасына, арнайы киімді сақтауды ұйымдастыруға, сондай-ақ жұмыс алдында арнайы киім мен денені өңдеуге қойылатын ерекше санитариялық-эпидемиологиялық немесе технологиялық талаптары бар өндірістік процестер
-
қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес
Ескертпе:
1) өндірістік процестердің түрлі топтарының белгілері үйлескен жағдайда гардероб, себезгі бөлмелері мен қол жуғыштар түрлері барынша жоғары талаптар бар топтар бойынша, ал арнайы тұрмыстық және құрылғылар жиынтық талаптар бойынша көзделеді;
2) 1-а тобы процестерінде тиісті негіздеме болғанда себезгі бөлмелері көздемеуге болады;
3) арнайы киім мен аяқ киімнің шаң болуын тудыратын кез келген процестерде оларды шаңнан тазартатын үй-жайлар мен құрылғылар көзделеді;
4) блок-контейнерлерден тұратын оңтайлы ғимараттарда себезгі торларының есептік санын 40%-ға дейін азайтуға жол беріледі;
5) инфекцияланған және радиоактивті материалдармен, сондай-ақ қауіпті заттармен жұмыс кезінде тері арқылы түскенде санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар қолданыстағы НҚА-ға сәйкес жобаланады.
"Өндірістік мақсаттағы
ғимараттарға және
құрылыстарға қойылатын
санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
3-қосымша
1-кесте
Иондаушы сәулеленудің нормаланатын параметрлері
Сәулеленуге ұшырайтын адамдардың санаты
Үй-жайлар мен аумақтардың тағайындалуы
Сәулелену ұзақтығы сағат-жыл
Эквиваленттік дозаның жобалық қуаты сағатына микроЗиверт (мкЗв/сағ)
1
2
3
4
5
1
А санаты
Сәулелену көздерімен (радиометриялық, өлшеп-орау, жуу) жұмыс кезінде персонал тұрақты болатын үй-жайлар

Процессы, вызывающие загрязнения тела и спецодежды веществами 1 и 2 классов опасности, а так же веществами, обладающими стойким запахом:
вызывающие загрязнения, как правило, только рук
вызывающие загрязнение тела и спецодежды
7
3
10
10
общие, одно отделение два раздельных отделения
Химчистка
искусственная вентиляция мест хранения спецодежды, дезодорация
4
4.
Производственные процессы с особыми санитарно-эпидемиологическими или технологическими требованиями к качеству продукции, организации хранения спецодежды, а так же к обработке спецодежды и тела перед началом работы
в соответствии с действующими нормативными правовыми актами
Примечание:
1) при сочетании признаков различных групп производственных процессов тип гардеробных, душевые и умывальники предусматриваются по группе с наиболее высокими требованиями, а специальные бытовые и устройства — по суммарным требованиям;
2) при процессах группы 1а душевые допускается при соответствующем обосновании не предусматривать;
3) при любых процессах, вызывающих запыление спецодежды и обуви, предусматриваются помещения и устройства для их обеспыливания;
4) в мобильных зданиях из блок-контейнеров допускается уменьшать расчетное количество душевых сеток до 40 %;
5) при работах с инфицированными и радиоактивными материалами, а так же веществами опасными при поступлении через кожу, санитарно-бытовые помещения проектируются в соответствии с действующими НПА.
Приложение 3 к Санитарным
правилам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к зданиям и сооружениям
производственного назначения"
Таблица 1
Нормируемые параметры ионизирующего излучения
Категория облучаемых лиц
Назначение помещений и территорий
Продолжительность облучения час-год
Проектная мощность эквивалентной дозы микроЗиверт в час (мкЗв/час)
1
2
3
4
5
1
Категория А
Помещения постоянного пребывания персонала при работе с источниками излучения (радиометрические, фасовочные, моечные).

120
-
-
-
20
15
10
Жалпы ауа алмасудың сағатына 10-нан аз еселігінде рециркуляциямен
Ескертпе: табиғи желдетусіз үй-жайды сыртқы қабырғасында ашылатын терезелері мен ойықтары жоқ үй-жайларды немесе терезелерінің жалпы ауданы 20 %-дан кем ашылатын терезелері мен ойықтары бар, сондай-ақ үй-жайдың биіктігінен 5 есе асатын қашықтықта орналасқан, ашылатын терезелері бар үй-жайлар аймағы деп түсіндіріледі.
"Өндірістік мақсаттағы
ғимараттарға және
құрылыстарға қойылатын
санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
5-қосымша
Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу кезеңінде өндірістік объектілерге, оның ішінде вахталық әдіспен жұмыс істейтін объектілерге қойылатын талаптар

120
-
-
-
20
15
10
С рециркуляцией при кратности общего воздухообмена менее 10 обменов в час.
Примечание: под помещением без естественного проветривания понимается помещение без открываемых окон и проемов в наружных стенах или помещение с открываемыми окнами и проемами площадью менее 20 % общей площади окон, а также зону помещений с открывающимися окнами, расположенными на расстоянии, превышающем 5-ти кратную высоту помещений.
Приложение 5 к Санитарным
правилам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к зданиям и сооружениям
производственного назначения"
Требования к производственным объектам, в том числе работающих вахтовым методом, на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина

Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өндірістік мақсаттағы
ғимараттарға және
құрылыстарға қойылатын
санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
6-қосымша
Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантин енгізу кезеңінде вахталық әдіспен жұмыс істейтін объектілер жұмыскерлерінің шығуына (келуіне) қойылатын талаптар
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6 к Санитарным
правилам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к зданиям и сооружениям
производственного назначения"
Требования к выезду (въезду) работников объектов, работающих вахтовым методом, на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина
Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).