Қалдықтар сыныптауышын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 6 тамыздағы № 314 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 тамызда № 23903 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің 338-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қалдықтар сыныптауышы бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
А. Примкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
ҚазақстанРеспубликасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар
министрінің м.а.
2021 жылғы 6 тамыздағы
№ 314 бұйрығына қосымша
Қалдықтар сыныптауышы
Топ
Кіші топ
Код
Қалдық түрлері
01
ПАЙДАЛЫ ҚАЗБАЛАРДЫ БАРЛАУ, ӨНДІРУ ЖӘНЕ ФИЗИКАЛЫҚ-ХИМИЯЛЫҚ ӨҢДЕУ ҚАЛДЫҚТАРЫ
01
01 01
Пайдалы қазбаларды игеруден қалған қалдықтар
01
01 01

Об утверждении Классификатора отходов
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 августа 2021 года № 23903.
В соответствии с пунктом 1 статьи 338 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Классификатор отходов.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту государственной политики в управлении отходами Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
А. Примкулов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 6 августа 2021 года № 314
Классификатор отходов
Группа
Под-группа
Код
Виды отходов
01
ОТХОДЫ РАЗВЕДКИ, ДОБЫЧИ И ФИЗИКО-ХИМИЧЕСКОЙ ОБРАБОТКИ ПОЛЕЗНЫХ ИСКОПАЕМЫХ
01
01 01
Отходы от разработки полезных ископаемых
01
01 01

20 03
20 03 03
Көше тазалау қалдықтары
20
20 03
20 03 07
Ірі көлемді қалдықтар
20
20 03
20 03 99
Коммуналдық қалдықтар, басқаша анықталмаған
Ескерту.
1. (*) Белгісімен белгіленген қалдықтар коды:
1) қалдықтар қауіпті қалдықтар ретінде жіктеледі;
2) Осы Сыныптауышқа 1-қосымшасында келтірілген қауіпті қалдықтардың бір немесе одан да көп қасиеттері бар;
2. (*) Белгісімен белгіленбеген қалдықтар коды:
1) қалдықтар қауіпсіз қалдықтар ретінде жіктеледі, бұл ретте қалдық айналы қалдықтарға жатпайтынына көз жеткізу қажет;

20 03
20 03 03
Отходы уборки улиц
20
20 03
20 03 07
Крупногабаритные отходы
20
20 03
20 03 99
Коммунальные отходы, не определенные иначе
Примечание.
1. Код отходов, обозначенный знаком (*) означает:
1) отходы классифицируются как опасные отходы;
2) обладает одним или более свойствами опасных отходов, приведенными в Приложении 1 настоящего Классификатора.
2. Код отходов, необозначенный знаком (*) означает:
1) отходы классифицируются как неопасные отходы, при этом необходимо убедиться, что отход не относится к зеркальным отходам;

2) Егер қалдық айналы қалдықтарға жататын болса, онда қалдық мынадай жағдайларда қауіпті ретінде жіктеледі:
қалдықтар H3, H4, H5, H6, H7, H8, Н10, Н11 және Н13 қасиеттері үшін осы Сыныптауыштың 3-қосымшасына сәйкес қауіпті немесе қауіпті емес қалдықтарға жатқызу мақсатында қауіпті заттардың бір немесе одан да көп лимиттеуші көрсеткіштеріне сәйкес келеді;
осы Сыныптауыштың 1-қосымшасына сәйкес қауіпті қалдықтардың түрлерінде көзделген қалдықтар және қауіпті қалдықтардың бір немесе одан да көп қасиеттері бар;
осы Сыныптауыштың 1-қосымшасына сәйкес қауіпті қалдықтардың түрлерінде көзделген қалдықтар және осы Сыныптауыштың 2-қосымшасына сәйкес қалдықтардың бір немесе одан да көп қауіпті құрамдас бөліктерінен тұрады және зиянды заттардың және (немесе) қоспалардың шоғырлануы қалдықтардың қауіпті қалдықтардың кез келген қасиеттерін көрсететіндей болып табылады.
3) айналы қалдықтар деп танылатын қалдықтар түрлеріне қатысты мыналар қолданылады:
қалдықтарға жұлдызшасыз код беруге рұқсат етіледі (*), егер осы қалдықтардың қауіпті қалдықтардың қандай да бір қасиеттері жоқ екенін, қауіпті немесе қауіпті емес қалдықтарға жатқызу мақсатында қауіпті заттардың лимиттеу көрсеткіштерінен аспайтынын, қауіпті қалдықтар санатына жатпайтынын және қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері жоқ екенін растайтын зертханалық сынақтардың нәтижелері ұсынылған жағдайда, онда мұндай қалдықтар қауіпті емес болып табылады;
қалдықтарға зертханалық сынақтар аяқталғанша жұлдызшамен ( * ) белгіленген код беріледі;
аралық нәтижелер қалдықтардың қауіпті қалдықтардың бір немесе одан да көп қасиеттері бар екенін көрсеткен кезде, қалдықтардың түзушісі, иесі қалдықтардың қасиеттерін зертханалық тексеруді тоқтатады. Бұл жағдайда қалдықтар қауіпті деп жіктеледі және оларға Жұлдызшамен белгіленген код беріледі (*).
3. Осы Сыныптауышта тиісті қалдық болмаған жағдайда, кодтауды әрбір нақты жағдайда қалдықтардың иесі "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабында айқындалған тәртіппен аккредиттелген зертхана орындаған химиялық және құрамдас құрам бойынша осы қалдық үлгілерін сынау хаттамаларының негізінде негіздейді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келіседі.
Қалдықтар сыныптауышына
1-қосымша
Қауіпті қалдықтардың түрлері
1. Қауіпті қалдықтардың бір немесе одан да көп қасиеттері бар және мыналарды қамтитын қалдықтар:
1) анатомиялық заттар: клиникалық / медициналық қалдықтар;
2) фармацевтикалық препараттар, медициналық және ветеринариялық компоненттер;

2) если отход относится к зеркальным отходам, то отход классифицируется как опасный в следующих случаях:
для свойств H3, H4, H5, H6, H7, H8, Н10, Н11 и Н13 отходы соответствуют одному или более лимитирующим показателям опасных веществ в целях их отнесения к опасным или неопасным отходам в соответствии с приложением 3 настоящего Классификатора;
отходы, предусмотренные в видах опасных отходов согласно приложению 1 настоящего Классификатора, и имеют одно или более свойств опасных отходов;
отходы, предусмотренные в видах опасных отходов согласно приложению 1 настоящего Классификатора, и содержат один или более опасных составляющих отходов согласно приложению 2 настоящего Классификатора, и концентрация вредных веществ и (или) смесей в них такова, что отходы проявляют любое из свойств опасных отходов.
3) в отношении видов отходов, которые признаются зеркальными отходами, применяется следующее:
допускается присваивать отходам код без звездочки (*), в случае, если представлены результаты лабораторных испытаний, подтверждающие, что данные отходы не имеют каких-либо свойств опасных отходов, не превышают лимитирующих показателей опасных веществ в целях их отнесения к опасным или неопасным отходам, не относятся к категории опасных отходов и не имеют опасных составляющих отходов, то тогда такие отходы являются неопасными;
отходам присваивается код, помеченный звездочкой (*), пока лабораторные испытания не будут завершены;
образователь, владелец отходов приостанавливает лабораторные испытания свойств отходов, когда промежуточные результаты показывают, что отходы обладают одним или более свойств опасных отходов. В этом случае отходы классифицируются как опасные и им присваивается код, помеченный звездочкой (*).
3. В случае отсутствия соответствующего отхода в настоящем Классификаторе, кодировка обосновывается в каждом конкретном случае владельцем отходов на основании протоколов испытаний образцов данного отхода по химическому и компонентному составу, выполненных лабораторией, аккредитованной в порядке, определенном статьей 10 Закона Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия" и согласовывается с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Приложение 1
к Классификатору отходов
Виды опасных отходов
1. Отходы, имеющие одно или более свойств опасных отходов и которые включают в себя следующее:
1) анатомические вещества: клинические/медицинские отходы;
2) фармацевтические препараты, медицинские и ветеринарные компоненты;

3) сүрекке арналған сіңдіру құрамы;
4) биоцидтер және фито-фармацевтикалық субстанциялар;
5) еріткіштер ретінде пайдаланылатын заттың қалдығы;
6) инертті полимер материалдарды қоспағанда, еріткіштер ретінде пайдаланылмайтын галогенделген органикалық субстанциялар;
7) құрамында цианидтер бар тұздардың қоспасы;
8) минералды майлар және құрамында майы бар заттар (мысалы, шлам жоңқасы және т. б.);
9) май/су, көмірсутектер/су қоспалары, эмульсиялар;
10) құрамында ПХБ және(немесе)ПХТ бар заттар (мысалы, диэлектриктер және т. б.);
11) айдау, айдау немесе пиролизбен пиролитикалық өңдеу процесінде алынған шайырлы заттар (мысалы, текше қалдықтары және т. б.);
12) сия, бояғыштар, пигменттер, бояулар, лактар;
13) шайырлар, латекс, пластификаторлар, желімдер;
14) зерттеулер жүргізу кезінде ҒЗИ/ЖОО-да түзілетін және сәйкестендірілмеген және(немесе) жаңа болып табылатын химиялық заттар және олардың адамға және(немесе)қоршаған ортаға әсері әлі белгісіз (мысалы, зертханалық қалдықтар және т. б.);
15) пиротехника және басқа да жарылғыш заттар;
16) материалдарды өңдеуге арналған химикаттар;
17) полихлорланған дибензофурандардан жасалған кез келген затпен ластанған кез келген материалдар;
18) полихлорланған дибензо-п-диоксиндерден жасалған кез келген затпен ластанған кез келген материалдар.
2. Құрамында қауіпті қалдықтардың кез келген құрамдас бөлігі бар және қауіпті қалдықтардың кез келген қасиеті бар қалдықтар:
1) жануарлар мен өсімдік сабындары, майлар, балауыздар;
2) еріткіштер ретінде пайдаланылмайтын галогенделмеген органикалық субстанциялар;
3) құрамында металдар немесе металл қосылыстары жоқ бейорганикалық заттар;
4) күл және / немесе күл;
5) түбін тереңдететін топырақты қоса алғанда, жер, құм, саз;
6) құрамында цианидтер жоқ аралас тұздар;
7) металл шаңы, ұнтақ;
8) каталитикалық материалдар;
9) құрамында металдар немесе металдардың қосылыстары бар сұйықтықтар немесе шламдар;
10) ластануды, оның ішінде газдарды/сұйықтықтарды тазалау бойынша бақылауды жүзеге асыратын пайдаланудан шыққан жабдық (мысалы, шаңның жеңдік сүзгісі және т. б.);
11) еден жуатын шламдар;
12) скрубберден алынған шлам;
13) декарбонизациялық қалдық;
14) пайдаланылған ион алмасу колоннасы;
15) тазартылмаған немесе ауыл шаруашылығында пайдалануға жарамсыз кәріз ағындары;
16) бактарды және / немесе жабдықты тазалаудан қалған қалдық;
17) ластанған жабдық;
18) ластанған ыдыстар (мысалы, қаптама, газ баллондары және т. б.), қауіпті қалдықтардың қасиеттері бар компоненттер;
19) батареялар және басқа электр элементтері;
20) өсімдік майлары;
21) қауіпті қалдықтардың кез келген қасиеті бар тұрмыстық қалдықтарды селективті іріктеу кезінде алынған материалдар;

3) пропиточный состав для древесины;
4) биоциды и фито-фармацевтические субстанции;
5) остаток вещества, используемого в качестве растворителей;
6) галогенизированные органические субстанции, не используемые в качестве растворителей, за исключением инертных полимерных материалов;
7) смесь солей, содержащих цианиды;
8) минеральные масла и маслосодержащие вещества (например, шламовая стружка и т.д.);
9) масло/вода, углеводороды/водные смеси, эмульсии;
10) вещества, содержащие ПХБ и(или) ПХТ (например, диэлектрики и т.д.);
11) смолистые вещества, полученные в процессе перегонки, дистилляции или пиролитической обработки пиролизом (например, кубовые остатки, и т.д.);
12) чернила, красители, пигменты, краски, лаки;
13) смолы, латекс, пластификаторы, клеи;
14) химические вещества, образующиеся в НИИ/ВУЗах, при проведении исследований и которые не идентифицированы и(или) которые являются новыми, и их воздействие на человека и(или) окружающую среду еще неизвестно (например, лабораторные остатки и т.д.);
15) пиротехника и другие взрывчатые вещества;
16) химикаты для обработки материалов;
17) любые материалы, загрязненные любым веществом из полихлорированных дибензофуранов;
18) любые материалы, загрязненные любым веществом из полихлорированных дибензо-п-диоксинов.
2. Отходы, содержащие любые из опасных составляющих отходов и имеющие любые из свойств опасных отходов и состоят из:
1) животные и растительные мыла, жиры, воски;
2) негалогенизированные органические субстанции, не используемые в качестве растворителей;
3) неорганические вещества, не содержащие металлов или соединений металлов;
4) пепел и / или золы;
5) земля, песок, глина, включая дноуглубительные грунты;
6) смешанные соли, не содержащие цианиды;
7) металлическая пыль, порошок;
8) каталитические материалы;
9) жидкости или шламы, содержащие металлы или соединения металлов;
10) вышедшее из употребления оборудование, осуществляющее контроль за загрязнением, в том числе по очистке газов/жидкостей (например, рукавный фильтр пыли, и т.д.);
11) поломоечные шламы;
12) шлам от скруббера;
13) декарбонизационный остаток;
14) отработанная ионообменная колонна;
15) канализационные стоки, неочищенные или непригодные для использования в сельском хозяйстве;
16) остаток от очистки баков и / или оборудования;
17) загрязненное оборудование;
18) загрязненные емкости (например, упаковка, газовые баллоны и т.д.), компоненты, которые имеют свойства опасных отходов;
19) батареи и другие электрические элементы;
20) растительные масла;
21) материалы, полученные при селективном отборе бытовых отходов, которые имеют любые из свойств опасных отходов;

22) құрамында қауіпті құрамдас қалдықтардың кез келгені және қауіпті қалдықтардың кез келген қасиеті бар кез келген басқа қалдықтар.
Қалдықтар сыныптауышына
2-қосымша
Қауіпті құрамдас қалдықтардың түрлері
Қауіпті құрамдас қалдықтар түрлерінің жинақталған тізбесі мыналарды қамтиды:
С1 бериллий; бериллий қосылыстары;
C2 ванадий қосылыстары;
С3 хром қосылыстары (VI);
C4 кобальт қосылыстары;
C5 никель қосылыстары;
C6 Мыс қосылыстары;
C7 мырыш қосылыстары;
С8 мышьяк; мышьяк қосылыстары;
С9 селен; селен қосылыстары;
C10 күміс қосылыстары;
С11 кадмий; кадмий қосылыстары;
C12 қалайы қосылыстары;
С13 сурьма; сурьма қосылыстары;
С14 теллур; теллур қосылыстары;
C15 барий қосылыстары; барий сульфатын қоспағанда;
С16 сынап; сынап қосындылары;
С17 таллий; таллий қосылыстары;
С18 Қорғасын; Қорғасын қосылыстары;
C19 Бейорганикалық сульфидтер;
C20 фторлы кальцийден басқа, фтордың Бейорганикалық қосылыстары;
C21 Бейорганикалық цианидтер;
С22 сілтілік немесе сілтілік жер металдары: литий, натрий, калий, кальций, қарапайым түрдегі магний;
С23 қатты түрдегі қышқыл ерітінділер немесе сульфонаттар;
C24 негізгі ерітінділер немесе қатты негіз;
C25 асбест (шаң және талшық);
С26 фосфор: минералды фосфаттардан басқа фосфор қосылыстары;
C27 металл карбонилдері;
C28 пероксид;
C29 хлораттар;
C30 перхлораттары;
C31 азидтер;
C32 ПХД және / немесе ПХТ;
C33 фармацевтикалық немесе ветеринарлық қосылыстар;
С34 биоцидтер және фито-фармацевтикалық субстанциялар (мысалы, пестицидтер және т. б.);
C35 жұқпалы заттар;
C36 креозоты;
C37 изоцианаттар; тиоцианаттар;
C38 органикалық цианидтер (мысалы, нитрилдер және т. б.);
C39 фенолдар; фенолдық қосылыстар;
С40 галогенделген еріткіштер;
C41 галогенделген еріткіштерден басқа, органикалық еріткіштер;
C42 инертті полимер материалдарынан және осы қосымшада айтылған өзге де заттардан басқа, органогалогенді қосылыстар;
C43 хош иісті қосылыстар; полициклді және гетероциклді органикалық қосылыстар;
C44 алифатты аминдер;
C45 хош иісті аминдер;
C46 эфирлер;
C47 осы қосымшада көрсетілгендерді қоса алғанда, жарылғыш заттар;
С48 күкірттің органикалық қосылыстары;
C49 полихлорланған дибензо-фурандардан жасалған кез келген заттар;
С50 полихлорланған дибензо-п-диоксиндерден жасалған кез келген заттар;
C51 көмірсутектер және олардың құрамында осы қосымшада ескерілмейтін оттегі, азот және / немесе күкірт қосылыстары бар қосылыстар.
Қалдықтар сыныптауышына
3-қосымша
Қауіпті немесе қауіпті емес қалдықтарға жатқызу мақсатында қауіпті заттардың лимиттеуші көрсеткіштері
Қауіпті заттардың шекті көрсеткіштеріне мыналар жатады:
H3 – тұтану температурасы ≤ 55°C;

22) Любые другие отходы, которые содержат любое из опасных составляющих отходов и любое из свойств опасных отходов.
Приложение 2
к Классификатору отходов
Виды опасных составляющих отходов
Обобщенный перечень видов опасных составляющих отходов включает в себя следующее:
С1 бериллий; соединения бериллия;
C2 соединения ванадия;
С3 соединения хрома (VI);
C4 соединения кобальта;
C5 соединения никеля;
C6 соединения меди;
C7 соединения цинка;
С8 мышьяк; соединения мышьяка;
С9 селен; соединения селена;
C10 соединения серебра;
С11 кадмий; соединения кадмия;
C12 соединения олова;
С13 сурьма; соединения сурьмы;
С14 теллур; соединения теллура;
C15 соединения бария; за исключением сульфат бария;
С16 ртуть; соединения ртути;
С17 таллий; соединения таллия;
С18 свинец; соединения свинца;
C19 неорганические сульфиды;
C20 неорганические соединения фтора, кроме фтористого кальция;
C21 неорганические цианиды;
С22 щелочные или щелочноземельные металлы: литий, натрий, калий, кальций, магний в простой форме;
С23 кислотные растворы или сульфонаты в твердом виде;
C24 основные растворы или основа в твердой форме;
C25 асбест (пыль и волокна);
С26 фосфор: соединения фосфора, кроме минеральных фосфатов;
C27 карбонилы металлов;
C28 перекиси;
C29 хлораты;
C30 перхлораты;
C31 азиды;
C32 ПХБ и / или ПХТ;
C33 фармацевтические или ветеринарные соединения;
С34 биоциды и фито-фармацевтические субстанции (например, пестициды и т.д.);
C35 заразные вещества;
C36 креозот;
C37 изоцианаты; тиоцианаты;
C38 органические цианиды (например, нитрилы и т.д.);
C39 фенолы; фенольные соединения;
С40 галогенизированные растворители;
C41 органические растворители, кроме галогенизированных растворителей;
C42 органогалогенные соединения, кроме инертных полимерных материалов и прочих веществ, упомянутых в данном приложении;
C43 ароматические соединения; полициклические и гетероциклические органические соединения;
C44 алифатические амины;
C45 ароматические амины;
C46 эфиры;
C47 взрывчатые вещества, включая те, которые перечислены в данном приложении;
С48 органические соединения серы;
C49 любые вещества из полихлорированных дибензо-фуранов;
С50 любые вещества из полихлорированных дибензо-п-диоксинов;
C51 углеводороды, и их соединения, содержащие кислород, азот и / или соединения серы, не учитываемые в этом приложении.
Приложение 3
к Классификатору отходов
Лимитирующие показатели опасных веществ в целях их отнесения к опасным или неопасным отходам
К лимитирующим показателям опасных веществ относятся следующее:
Н3 – температура вспышки ≤ 55°С;

Н4 – жалпы концентрациясында ≥ 10 көзге елеулі зақым келтіретін бір немесе одан да көп тітіркендіргіш заттар%;
Н4 – жалпы концентрациясы ≥ 20 болғанда көздің, терінің және аспирация кезінде қауіп төндіретін заттардың елеулі тітіркенуін тудыратын бір немесе одан көп тітіркендіргіш заттар%;
Н5 – жалпы концентрациясы ≥ 25 болғанда қауіптілігі 4-сыныпты организмге әсер етуі бойынша жіті уыттылығы бар бір немесе бірнеше заттар%;
Н6 – жалпы концентрациясы ≥ 0,1 кезінде қауіптілігі 1 және 2-сыныпты организмге әсер етуі бойынша жіті уыттылығы бар бір немесе бірнеше заттар%;
Н6 – жалпы концентрациясы ≥ 3 болғанда қауіптіліктің 3-сыныбының организміне әсер етуі бойынша жіті уыттылығы бар бір немесе бірнеше заттар%;
H7 – бір зат ≥ 0,1 концентрациясы кезінде қауіптілігі 1-сыныпты канцероген деп танылған%;
H7 – ≥ 1 концентрациясында қауіптілігі 2-сыныпты канцероген деп танылған бір зат%;
H8 – жалпы концентрациясында ≥ 1 қауіптілік сыныбындағы терінің зақымдануын (некрозын) тудыратын бір немесе одан көп коррозиялық заттар%;
H8 – жалпы концентрациясында ≥ 5 қауіптілігі 2-сыныпты терінің зақымдануын (некрозын) тудыратын бір немесе одан көп коррозиялық заттар%;
H10 – бір зат ≥ 0,5 концентрациясында ұдайы өндіріс функциясына әсер ететін қауіптіліктің 1-сыныбының репродуктивтілігі үшін уытты болып саналады%;
H10 – бір зат ≥ 5 концентрациясында ұдайы өндіріс функциясына әсер ететін қауіптіліктің 2-сыныбының репродуктивтілігі үшін уытты болып саналады%;
H11 – ≥ 0,1 концентрациясы кезінде қауіптілігі 1-сыныпты бір мутагенді зат%;
H11 – 2 қауіптілік сыныбының бір мутагенді заты, ≥ 1 концентрациясында%;
Н13 – ≥ 10% концентрациядағы "сезімталдандыратын" зат.
Ескертпе:
Заттардың қауіптілік сыныптары ГОСТ 12.1.007-76 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Зиянды заттар. Жіктеу және жалпы қауіпсіздік талаптары".
Қауіптілік түрлері ГОСТ 31340-2013 "Химиялық өнімді ескерту таңбалауы. Жалпы талаптар".
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қалдықтар сыныптамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 169-ө бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2007 жылғы 2 шілдеде № 4775 тіркелген).
2. "Қалдықтар сыныптамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 169-ө бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2008 жылғы 7 тамыздағы № 188-ө бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2008 жылғы 20 тамызда № 5287 тіркелген).

Н4 – одно или более раздражающих веществ, вызывающих серьезные повреждения глаз, в общей концентрации ≥ 10%;
Н4 – одно или более раздражающих веществ, вызывающих серьезные раздражения глаз, кожи и вещества, представляющие опасность при аспирации, при общей концентрации ≥ 20%;
Н5 – одно или несколько веществ, обладающие острой токсичностью по воздействию на организм 4 класса опасности при общей концентрации ≥ 25%;
Н6 – одно или несколько веществ, обладающие острой токсичностью по воздействию на организм 1 и 2 класса опасности при общей концентрации ≥ 0,1%;
Н6 – одно или несколько веществ, обладающие острой токсичностью по воздействию на организм 3 класса опасности при общей концентрации ≥ 3%;
H7 – одно вещество признано канцерогеном 1 класса опасности, при концентрации ≥ 0,1%;
H7 – одно вещество, признано канцерогеном 2 класса опасности в концентрации ≥ 1%;
H8 – одно или более разъедающих веществ, вызывающих поражение (некроз) кожи 1 класса опасности, в общей концентрации ≥ 1%;
H8 – одно или более разъедающих веществ, вызывающих поражение (некроз) кожи 2 класса опасности, в общей концентрации ≥ 5%;
H10 – одно вещество считается токсичным для репродуктивности 1 класса опасности, воздействующих на функцию воспроизводства, в концентрации ≥ 0,5%;
H10 – одно вещество считается токсичным для репродуктивности 2 класса опасности, воздействующих на функцию воспроизводства, в концентрации ≥ 5%;
H11 – одно мутагенное вещество 1 класса опасности при концентрации ≥ 0,1%;
H11 – одно мутагенное вещество 2 класса опасности, в концентрации ≥ 1%;
Н13 – "сенсибилизирующее" вещество в концентрации ≥ 10%.
Приложение к приказу
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан
1. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 169-п "Об утверждении Классификатора отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 2 июля 2007 года № 4775).
2. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 7 августа 2008 года № 188-ө "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2007 года 169-п "Об утверждении Классификатора отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 20 августа 2008 года № 5287).

3. "Қалдықтар сыныптамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 169-ө бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2020 жылғы 11 наурыздағы № 70 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 18 наурызда № 20134 тіркелген).
4. "Қалдықтар сыныптамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 169-ө бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 2 желтоқсандағы № 300 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 3 желтоқсанда № 21722 болып тіркелген).

3. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 марта 2020 года № 70 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 169-п "Об утверждении Классификатора отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 18 марта 2020 года № 20134).
4. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2020 года № 300 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 169-п "Об утверждении Классификатора отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 3 декабря 2020 года № 21722).