Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орнының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 444 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 17 қыркүйекте № 24400 болып тіркелді
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орнының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице - министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 444 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орнының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орнының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 63-бабының 3-тармағына (бұдан әрі – "Білім туралы" Заңы) және Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 70-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орнының (бұдан әрі – арнаулы оқу орны) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) және өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және тауарларын (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) специальным учебным заведением Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг)
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 444. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2021 года № 24400.
В соответствии с пунктом 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) специальным учебным заведением Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг).
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 сентября 2021 года № 444
Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг)
специальным учебным заведением Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг)
1. Настоящие Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) специальным учебным заведением Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон "Об образовании") и пункта 2 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) специальным учебным заведением Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – специальное учебное заведение) и расходования им денег от реализации товаров (работ, услуг).

2. Арнаулы оқу орны "Білім туралы" Заңының 63-бабына сәйкес мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттардың талаптарынан тыс ақылы қызметтер көрсету туралы шарт жасасу арқылы ақылы негізде мына тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ұсынады:
1) қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыру;
2) кәсіптік білім беруді ұйымдастыру;
3) ғылыми зерттеулер жүргізу;
4) оқу-әдістемелік әдебиетті әзірлеу және (немесе) іске асыру.
3. Арнаулы оқу орны ақылы қызмет түрлерінің тізбесі мен өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) баға прейскуранты көрсетілген ақпаратты ақпараттық стендтерінде және интернет-ресурсында орналастырады.
4. Ақылы негізде қызмет көрсететін арнаулы оқу орны және білім алушының, оның ата-анасының және өзге де заңды өкілдерінің, өзге де жеке және заңды тұлғалардың өзара қарым-қатынастары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес шартпен реттеледі.
5. Тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) ақы төлеу кассалық кіріс ордерлері негізінде қолма-қол ақша арқылы міндетті түрде бақылау-касса машиналарын және қолма-қол ақшасыз есеп айырысуларды қолдана отырып, арнаулы оқу орнының ақылы қызметтерінің шотына ақша аудару арқылы жүргізіледі.
6. Арнаулы оқу орнына тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсетуден түсетін қаражаты арнаулы оқу орнының тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарларына сәйкес жұмсалады.
Арнаулы оқу орнының иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алынатын ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарлары "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) сәйкес жасалады.
7. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден, қосымша білім беру бағдарламаларын іске асырудан, кәсіптік білім беруді ұйымдастырудан, ғылыми зерттеулер жүргізуден, оқу-әдістемелік әдебиетті әзірлеуден және (немесе) өткізуден түсетін қаражат мынадай бағыттар бойынша жұмсалады:
1) білім беру мекемелерінің оқу-материалдық базасын нығайтуға;
2) оқу жабдығы мен құрал-жабдықтарды, оның ішінде оқу-тәжірибе аумағында жұмыс істеу үшін сатып алуға;
3) білім алушылардың тамақтануын, тұрмыстық және мәдени қызмет көрсетуін жақсарту жөніндегі шығыстарды жабуға;
4) оқу-өндірістік шеберханалар мен қосалқы шаруашылықтарды кеңейту;

2. Специальное учебное заведение предоставляет на платной основе путем заключения договора об оказании платных услуг сверх требований государственных общеобязательных стандартов согласно статье 63 Закона "Об образовании" следующие товары (работы, услуги):
1) реализация дополнительных образовательных программ;
2) организация профессионального образования;
3) проведение научных исследований;
4) разработка и (или) реализация учебно-методической литературы.
3. Специальное учебное заведение размещает информацию с указанием перечня предоставляемых платных видов деятельности и прейскуранта цен на предоставляемые товары (работы, услуги) на информационных стендах и официальном интернет-ресурсе специального учебного заведения.
4. Взаимоотношения специального учебного заведения, оказывающего услуги на платной основе, и обучающегося, его родителей и иных законных представителей, иных физических и юридических лиц регулируются договором в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
5. Оплата товаров (работ, услуг) производится посредством наличных денег на основании кассовых приходных ордеров с обязательным применением контрольно-кассовых машин и безналичных расчетов путем перечисления денег на счет платных услуг специального учебного заведения.
6. Средства, поступающие от оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) специальному учебному заведению расходуются в соответствии с планами поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) специального учебного заведения.
Планы поступлений и расходов денег, получаемых специальным учебным заведением от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении, составляются в соответствии приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
7. Средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг), от реализации дополнительных образовательных программ, организации профессионального образования, проведения научных исследований, разработки и (или) реализации учебно-методической литературы расходуются по следующим направлениям:
1) укрепление учебно-материальной базы учреждений образования;
2) приобретение учебного оборудования и инвентаря, в том числе для работы на учебно-опытном участке;
3) покрытие расходов по улучшению питания, бытового и культурного обслуживания обучающихся;
4) расширение учебно-производственных мастерских и подсобных хозяйств;

5) асханаларды ұстауға (жалақы, тамақ өнімдерін сатып алу, жабдықтар мен мүкәммал сатып алу, күрделі жөндеу және басқа да шығыстар);
6) білім беру ұйымдарын, оқу корпустары мен жатақханаларда ағымдағы жөндеу өткізуге;
7) спорт алаңдарын орнатуға;
8) сауықтыру іс-шараларына;
9) қосымша оқу бағдарламалары бойынша оқу процесін ұйымдастыруға;
10) үйірмелер мен секцияларды ұйымдастыруға байланысты іс-шараларға;
11) ақылы білім беру қызметтерін көрсететін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге;
12) қосымша ақыларды, үстемеақыларды, сыйлықақылар мен ынталандыру сипатындағы басқа да төлемдерді белгілеуге;
13) көлік құралдарын сатып алуға;
14) жабдықтар, мүкәммал (оның ішінде жұмсақ) және киім-кешек сатып алуға;
15) жылытуға, электр энергиясына, сумен жабдықтауға және басқа да коммуналдық шығыстарға, ағымдағы және шаруашылық мақсаттар үшін заттар мен материалдарды сатып алуға, ғимаратқа қызмет көрсету бойынша қызметтерге ақы төлеуге, көлік қызметтеріне ақы төлеуге арналған және тауарларды сатып алуға арналған өзге де шығыстарға;
16) ғимараттар мен құрылыстарды қайта құруға және күрделі жөндеуге;
17) қозғалтқыштарды пайдалануға және жөндеуге байланысты шығыстарға;
18) оқу-қосалқы қосымша шаруашылықтар мен оқу-тәжірибе аумағындағы өндірістік қызметіне байланысты шығындар, оның ішінде осы қызметте жұмыс істейтін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге;
19) іссапар шығыстарына.
8. Ғылыми зерттеулер жүргізуден, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін қаражат мынадай бағыттар бойынша жұмсалады:
1) жалақы – барлық салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке алып, ғылыми зерттеу жүргізуге қатысатын зерттеу тобы мүшелерінің еңбегі үшін сыйақыға;
2) ғылыми іссапарлар – зерттеулер жүргізуге байланысты іссапарларға;
3) бөгде ұйымдардың көрсетілетін қызметтері – ұжымдық пайдаланудағы ғылыми зертханалардың, өзге де зертханалардың, өзге де ұйымдардың зерттеулерді орындау үшін қажетті көрсетілетін қызметтері, оның ішінде конференцияларға қатысу үшін ұйымдастырушылық жарналар;
4) материалдар сатып алу – зерттеулер жүргізу үшін шығыс материалдарын сатып алуға;
5) жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алуға;
6) ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу – талдамалық материалдарды жариялауға, патенттеуге және сатып алуға, сондай-ақ жобаны сүйемелдеу жөніндегі өзге де қызметтерге арналған шығыстарға;
7) үй-жайларды жалға алуға;
8) жабдықтар мен техниканы жалға алуға;
9) зерттеулерді іске асыру үшін пайдаланылатын жабдықтар мен техниканың пайдалану шығыстары жатады.

5) содержание столовых (заработная плата, приобретение продуктов питания, приобретение оборудования и инвентаря, капитальный ремонт и другие расходы);
6) текущий ремонт организаций образования, учебных корпусов и общежитий;
7) устройство спортивных площадок;
8) оздоровительные мероприятия;
9) организация учебного процесса по дополнительным учебным программам;
10) на мероприятия, связанные с организацией кружков и секций;
11) оплата труда работников, оказывающих платные образовательные услуги;
12) установление доплат, надбавок, премий и других выплат стимулирующего характера;
13) приобретение транспортных средств;
14) приобретение оборудования, инвентаря (в том числе мягкого) и обмундирования;
15) расходы на оплату за отопление, электроэнергию, водоснабжение и другие коммунальные расходы, приобретение предметов и материалов для текущих и хозяйственных целей, оплата услуг по обслуживанию здания, оплата транспортных услуг и прочие расходы на приобретение товаров;
16) реконструкция и капитальный ремонт зданий и сооружений;
17) расходы, связанные с эксплуатацией и ремонтом двигателей;
18) затраты, связанные с производственной деятельностью учебно-вспомогательных подсобных хозяйств и учебно-опытных участков, в том числе на оплату труда работников, занятых в этой деятельности;
19) командировочные расходы.
8. Средства, поступающие от реализации товаров, работ, услуг от проведения научных исследований расходуются по следующим направлениям:
1) заработную плату – вознаграждение за труд членов исследовательской группы, участвующих в проведении научного исследования, включая начисление всех налогов и других обязательных платежей в бюджет;
2) научные командировки – командировки, связанные с проведением исследований;
3) услуги сторонних организаций – услуги научных лабораторий коллективного пользования, иных лабораторий, прочих организаций, необходимые для выполнения исследований, в том числе организационные взносы для участия в конференциях;
4) приобретение материалов – приобретение расходных материалов для проведения исследований;
5) приобретение оборудования и программного обеспечения;
6) научно-организационное сопровождение – расходы на публикации, патентование и приобретение аналитических материалов, а также иные услуги по сопровождению проекта;
7) аренду помещений;
8) аренду оборудования и техники;
9) эксплуатационные расходы оборудования и техники, используемых для реализации исследований.

9. Арнаулы оқу орны ақшасының түсуі мен жұмсалуын есепке алу "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) және "Қаржылық есептілікті жасау мен ұсынудың нысандары мен қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15594 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес жүзеге асырылады.

9. Учет поступления и расходования денег специального учебного заведения осуществляется в соответствии с приказами Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443) и от 1 августа 2017 года № 468 "Об утверждении форм и правил составления и предоставления финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15594).