Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 446 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 17 қыркүйекте № 24402 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-1 бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3.Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он жұмыс күні өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 446 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орны білім алушыларының үлгеріміне ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Білім туралы" Заң) 5-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнаулы оқу орны білім алушыларының үлгеріміне ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу тәртібін айқындайды (бұдан әрі – ТЖМ білім беру ұйымы).

Об утверждении Правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 446. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2021 года № 24402.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены приказом
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 сентября 2021 года № 446
Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации обучающихся специального учебного заведения
Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон "Об образовании") и определяют порядок проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – организация образования МЧС).

2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) академиялық қарыз – аралық аттестаттау (сессия) кезеңінде емтихандар тапсыру кезінде қанағаттанарлықсыз баға алу;
2) академиялық үлгермеушілік – жойылмаған академиялық қарыз, кәсіби практика бағдарламасын орындамау, практиканың барлық түрлерін қорғамау, мемлекеттік емтиханды тапсырмау және дипломдық жұмысты, магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғамау, оларды қорғауға жібермеу, жұмыс оқу жоспарын орындамау және ауыстырудың үлгерім балын жинай алмау.
3) білім алушыларды аралық аттестаттау – білім алушылардың бір оқу пәнінің, бір оқу пәнінің және (немесе) модульдің, сондай-ақ бір біліктілік шеңберінде кәсіптік модульдердің бір бөлігінің немесе бүкіл көлемінің мазмұнын оларды зерделеу аяқталғаннан кейін меңгеру сапасын бағалау мақсатында жүргізілетін рәсім;
4) білім алушылардың үлгерімін ағымдық бақылау – академиялық кезең ішінде, кестеге сәйкес оқытушылардың аудиториялық және аудиториялардан тыс сабақтарда білім беру бағдарламасына сәйкес білім алушылардың білімін жүйелі түрде тексеруі;
5) оқу жетістіктерін бағалаудың балдық рейтингтік әріптік жүйесі – халықаралық тәжірибеде қабылданған әріптік жүйедегі сандық эквивалентіне сәйкес келетін және білім алушылардың рейтингін белгілеуге мүмкіндік беретін балл түріндегі оқу жетістіктерінің деңгейін бағалау жүйесі;
6) білім алушыларды қорытынды аттестаттау - олардың тиісті білім беру деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында көзделген оқу сабақтарының, оқу пәндерінің және (немесе) модульдердің көлемін меңгеру дәрежесін айқындау мақсатында жүргізілетін рәсім;
7) білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі – білім алушылар білімінің барлық тарихын тіркеумен айналысатын және білімді бақылаудың барлық түрлерін ұйымдастыруды және оның академиялық рейтингін есептеуді қамтамасыз ететін бөлімше;
8) емтихан сессиясы – ТЖМ білім беру ұйымында білім алушыларды (курсанттар, магистранттар, докторанттар) аралық аттестаттау кезеңі;
9) межелік бақылау – бір оқу пәнінің ірі бөлімін (модулін) аяқтағанда білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылау;
10) үлгерімнің орташа балы (GradePointAverage – GPA) – таңдап алған бағдарлама бойынша белгілі бір оқу кезеңі ішінде білім алушының қол жеткізген білім деңгейінің орташа өлшемді бағасы (осы оқу кезеңі ішіндегі кредиттердің жалпы санына пәндер бойынша аралық аттестаттау бағалары балдарының сандық эквивалентіндегі кредиттердің жалпы сомасының қатынасы);

2. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) академическая задолженность – получение неудовлетворительных оценок при сдаче экзаменов в период промежуточной аттестации (сессии);
2) академическая неуспеваемость – неликвидированная академическая задолженность, не выполнение программы профессиональной практики, не защита всех видов практик, не сдача государственного экзамена или защиты дипломной работы, магистерской диссертации (проекта), равно как и не допуск к их защите, невыполнение рабочего учебного плана, а также не набранный переводной балл успеваемости;
3) промежуточная аттестация обучающихся – процедура, проводимая с целью оценки качества освоения обучающимися содержания части или всего объема одного учебного предмета, одной учебной дисциплины и (или) модуля, а также профессиональных модулей в рамках одной квалификации после завершения их изучения;
4) текущий контроль успеваемости обучающихся – систематическая проверка знаний, обучающихся в соответствии с образовательной программой, проводимая преподавателем на аудиторных и внеаудиторных занятиях согласно расписанию, в течение академического периода;
5) балльно-рейтинговая буквенная система оценки учебных достижений – система оценки уровня учебных достижений в баллах, соответствующих принятой в международной практике буквенной системе с цифровым эквивалентом, и позволяющая установить рейтинг обучающихся;
6) итоговая аттестация обучающихся – процедура, проводимая с целью определения степени освоения ими объема учебных предметов, учебных дисциплин и (или) модулей, предусмотренных государственным общеобязательным стандартом соответствующего уровня образования;
7) подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования – подразделение, занимающееся регистрацией всей истории знания, обучающегося и обеспечивающее организацию всех видов контроля знаний и расчет его академического рейтинга;
8) экзаменационная сессия – период промежуточной аттестации обучающихся (курсантов, магистрантов, докторантов) в организации образования МЧС;
9) рубежный контроль – контроль учебных достижений обучающихся по завершении крупного раздела (модуля) одной учебной дисциплины;
10) средний балл успеваемости (Grade Point Average (далее – GPA) – средневзвешенная оценка уровня учебных достижений обучающегося за определенный период по выбранной программе (отношение суммы произведений кредитов на цифровой эквивалент баллов итоговой оценки по всем видам учебной работы к общему количеству кредитов по данным видам работы за данный период обучения);

11) транскрипт (Transcript) (транскрипт) – кредиттер мен бағаларды көрсететін тиісті оқу кезеңі ішіндегі игерілген пәндер тізбесі мен оқу жұмысының басқа түрлерінен құралған құжат;
12) курстық жұмыс – курсант зерттеу жұмысы түрінде орындайтын, теориялық бөлімді – осы мәселе бойынша ғылымда қалыптасқан ұстанымдар мен тәсілдерді баяндауды және талдамалық (практикалық бөлім) – нақты жағдай мысалында проблеманы талдауды қамтитын және міндетті түрде мазмұны (мазмұны), кіріспе, теориялық бөлім(дер), практикалық бөлім(дер), қорытынды, әдебиеттер тізімі және қажет болған жағдайда қосымшалар қамтылған тапсырма.
Курстық жұмыстың көлемі 20 беттен кем және 40 беттен артық болмайды;
13) дипломдық жұмыс (жоба) – курсанттың білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келетін өзекті проблеманы өз бетінше зерделеу нәтижелерін жинақтауды білдіретін бітіру жұмысы;
14) дипломдық жоба – жобалау элементтерін қолдана отырып және (немесе) бизнес-жобаларды, модельдерді, сондай-ақ шығармашылық сипаттағы жобаларды дайындау түрінде орындалған білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келетін қолданбалы міндеттерді дербес шешуді білдіретін курсанттың бітіру жұмысы;
15) магистрлік диссертация – ғылыми-педагогикалық магистратура магистрантының таңдалған білім беру бағдарламасы саласындағы өзекті проблеманың теориялық және/немесе практикалық әзірлемесін қамтитын өзіндік ғылыми зерттеуден тұратын, ғылым мен техниканың қазіргі заманғы теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктеріне негізделген бітіру жұмысы;
16) докторлық диссертация – докторанттың теориялық ережелер әзірленген, жиынтығын жаңа ғылыми жетістік ретінде саралауға болатын немесе ғылыми проблема шешілген не ғылыми негізделген техникалық, экономикалық немесе технологиялық шешімдер жазылған дербес зерттеу болып табылатын ғылыми жұмысы.
3. Оқу үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 2 бұйрық) 1-қосымшаға сәйкес Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына және № 2 бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына (бұдан әрі - МЖМБС) сәйкес білім беру бағдарламаларын алушылардың меңгеру дәрежесін анықтау мақсатында өткізіледі.

11) транскрипт (Transcript) – документ, содержащий перечень освоенных дисциплин и (или) модулей, и других видов учебной работы за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок;
12) курсовая работа – задание, выполняемое курсантом в виде исследовательской работы, включающее теоретическую часть – изложение позиций и подходов, сложившихся в науке по данному вопросу, и аналитическую (практическую часть) – содержащую анализ проблемы на примере конкретной ситуации и содержит оглавление (содержание), введение, теоретический(ие) раздел(ы), практический(ие) раздел(ы), заключение, список литературы, и приложения.
Объем курсовой работы составляет не менее 20 и не более 40 страниц;
13) дипломная работа (проект) – выпускная работа, представляющая собой обобщение результатов самостоятельного изучения курсантом актуальной проблемы соответствующей профилю образовательной программы;
14) дипломный проект – выпускная работа курсанта, представляющая собой самостоятельное решение прикладных задач, соответствующих профилю образовательной программы, выполненное с применением проектных подходов и (или) в виде подготовки бизнес-проектов, модели, а также проектов творческого характера и других проектов;
15) магистерская диссертация – выпускная работа магистранта научно-педагогической магистратуры, представляющая собой самостоятельное научное исследование, содержащее теоретические и/или практические разработки актуальной проблемы в области избранной образовательной программы, основанное на современных теоретических, методических и технологических достижениях науки и техники;
16) докторская диссертация – научная работа докторанта, представляющая собой самостоятельное исследование, в которой разработаны теоретические положения, совокупность которых можно квалифицировать как новое научное достижение, или решена научная проблема, либо изложены научно обоснованные технические, экономические или технологические решения.
3. Текущий контроль успеваемости, промежуточная и итоговая аттестация проводятся с целью определения степени освоения обучающимися образовательных программ, Государственного общеобязательного стандарта высшего образования, согласно приложению 1 к приказу Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28916) (далее – приказ № 2) и Государственного общеобязательного стандарта послевузовского образования, согласно приложению 2 к приказу № 2 (далее – ГОСО).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымдарында білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау және оларға аралық аттестаттау өткізу тәртібі
4. Білім алушылардың (бұдан әрі – курсанттар) білімін тексеру ТЖМ білім беру ұйымдары айқындайтын ағымдағы, межелік бақылау және аралық аттестаттау арқылы жүзеге асырылады.
5. Оқу тапсырмаларының барлық түрлері бойынша курсанттардың білімі әріптік балдық-рейтингтік жүйе бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бағалардың дәстүрлі шкаласына ауыстыра отырып, бағаланады (бұдан әрі – білімді бағалаудың әріптік балдық-рейтингтік жүйесі).
6. Курсанттардың үлгерімін ағымдағы бақылау оқу пәнінің әрбір тақырыбы бойынша өткізіледі, білімін аудиториялық және аудиториядан тыс сабақтарда бақылауды қамтиды. Ағымдағы бақылау бағасы (рұқсат ету рейтингісі бағасы) аудиториялық сабақтардағы ағымдағы бақылау бағасы мен межелік бақылау (аудиториялардан тыс сабақтарда) бағаларынан жинақталады.
7. Курсанттардың оқу үлгерімін ағымдағы бақылау кезінде курсанттардың әрбір орындаған тапсырмалары (ағымдағы сабақтардағы жауабы, үй тапсырмаларын тапсыру, курсанттардың өзіндік жұмысы, межелік бақылау) 100 балдық шкала бойынша бағаланады және оқу үлгерімін ағымдағы бақылаудың соңғы нәтижесі академиялық кезеңде алынған барлық бағалардың орташа арифметикалық қосындысын ескере отырып есептеледі.
Осындай тәсіл аралық және қорытынды аттестаттау кезеңінде білім алушылардың білімін бағалау кезінде де қолданылады.
8. Қашықтықтан оқытуды пайдаланумен қысқартылған білім беру бағдарламасы бойынша білім алатын курсанттардың үлгерімін ағымдағы бақылау оқу-емтихан сессиясы басталғанға дейін де, сондай-ақ сол кезеңде де жүзеге асырылады, ол академиялық күнтізбеге сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте, қашықтықтан оқытуды пайдаланумен қысқартылған білім беру бағдарламасы бойынша білім алатын курсантоқу-емтихан сессиясы басталғанға дейін пәннің оқыту бағдарламасына сәйкес бақылау және есептеу-графикалық жұмыстардың, курстық жұмыстардың (жобалардың) барлық түрлерін, сондай-ақ үй тапсырмаларының жекелеген түрлерін, курсанттың өзіндік жұмысын, межелік бақылауды тапсырады.
9. Межелік бақылау ағымдық бақылаудың құрамы болып табылады және бір академиялық кезең ішінде, бір оқу пәні шеңберінде кемінде екі рет өткізіледі. Межелік бақылау нәтижелерін оқытушы оқу журналына межелік бақылау өткізілген күннен кешіктірмей қояды және оқу процесінің сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірленіп, кафедра, факультет (институт) отырыстарында тұрақты қарастырылып отырады.
Межелік бақылау ведомосі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Көлемі бір кредитті құрайтын оқу пәндеріне ерекшелік ретінде алынады, олар бойынша межелік бақылау санын ТЖМ білім беру ұйымы дербес айқындайды.
Білім алушыларға межелік бақылауды өткізу мерзімі туралы ақпарат академиялық кезеңнің бірінші 2 аптасында хабарланады.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения текущего контроля успеваемости
и промежуточной аттестации обучающихся в организации образования
Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан,
реализующей образовательные программы высшего образования
4. Проверка знаний, обучающихся (далее – курсантов) осуществляется текущим, рубежным контролем и промежуточной аттестацией, определяемые организацией образования МЧС.
5. Знания курсантов по всем видам учебных заданий оцениваются по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учета учебных достижений обучающихся с переводом в традиционную шкалу оценок согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – балльно-рейтинговая буквенная система оценки знаний).
6. Текущий контроль успеваемости курсантов проводится по каждой теме учебной дисциплины и включает контроль знаний на аудиторных и внеаудиторных занятиях. Оценка текущего контроля (оценка рейтинга допуска) складывается из оценок текущего контроля на аудиторных занятиях и оценок рубежного контроля (внеаудиторные занятия).
7. При текущем контроле успеваемости знания курсантов оцениваются по 100 балльной шкале за каждое выполненное задание (ответ на текущих занятиях, сдача домашнего задания, самостоятельной работы курсантов, рубежный контроль) и окончательный результат текущего контроля успеваемости подводится расчетом среднеарифметической суммы всех оценок, полученных в течение академического периода.
Аналогичный подход применяется при оценке знаний обучающихся в период промежуточной и итоговой аттестации.
8. Текущий контроль успеваемости курсантов, обучающихся по сокращенным образовательным программам с применением дистанционного обучения, осуществляется как до начала, так и в период учебно-экзаменационной сессии, который проводится в соответствии с академическим календарем.
При этом курсант, обучающийся по сокращенным образовательным программам с применением дистанционного обучения, до начала учебно-экзаменационной сессии сдает все виды контрольных и расчетно-графических работ, курсовых работ (проектов), а также отдельные виды домашних заданий, самостоятельной работы курсантов, рубежного контроля в соответствии с учебной программой дисциплины.
9. Рубежный контроль является составляющей частью текущего контроля и проводится не менее двух раз в течение одного академического периода в рамках одной учебной дисциплины. Результаты рубежного контроля выставляются преподавателем в учебный журнал не позднее даты проведения рубежного контроля и регулярно рассматриваются на заседании кафедры, факультета (института) с выработкой предложений по улучшению качества учебного процесса.
Ведомость рубежного контроля составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Исключение составляют учебные дисциплины объемом 1 кредит, по которым количество рубежных контролей определяется организацией образования МЧС самостоятельно.
Информация о сроках проведения рубежного контроля доводится до курсантов в первые 2 недели академического периода.

10. Әр пән бойынша межелік бақылау өткізу нысаны (сұрау, коллеквиум, тестілеу, есептерді шығару, бақылау тапсырмаларын, сызбаларды, есептерді орындау, практикалық нормативтерді орындау) оқытылатын пәннің екершелігіне байланысты академиялық кезеңнің барысында кафедраның шешімімен анықталады.
11. Күндізгі оқу нысаны мен қашықтықтан оқытуды пайдаланумен қысқартылған білім беру бағдарламасы бойынша білім алатын курсанттар бірдей білім беру бағдарламасы бойынша пәндерді оқиды.
12. Магистратура және докторантура білім алушыларының (бұдан әрі – магистранттар мен докторанттар) білімін тексеру ТЖМ білім беру ұйымы айқындайтын ағымдағы, межелік бақылаумен және аттестаттаумен жүзеге асырылады.
13. Білім алушы магистранттар мен докторанттардың үлгерімін ағымдағы бақылау ТЖМ білім беру ұйымындағы курсанттардың үлгеріміне ұқсас тәртіппен жүзеге асырылады.
3 тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымындағы білім алушылардың үлгеріміне аралық аттестаттау жүргізу тәртібі Параграф 1. Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымындағы білім алушылардың үлгеріміне аралық аттестаттау жүргізу тәртібі
14. ТЖМ білім беру ұйымы курсанттарды аралық аттестаттау жұмыс оқу жоспарына, академиялық күнтізбеге және МЖБС негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Курсанттарды аралық аттестаттау қорытынды бақылауды (емтихандарды) тапсыру нысанында өткізіледі.
16. Курсанттарды аралық аттестаттауды ұйымдастыру мен өткізу білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесіне жүктеледі.
17. Аралық аттестаттау нәтижелері бойынша білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі курсанттардың академиялық рейтингін құрастырады.
18. Емтихандар кестеге сәйкес тапсырылады және пәннің барлық оқу бағдарламасы бойынша курсанттардың білімін тексеру түрі болып табылады және академиялық кезеңдегі білімін бағалауды көздейді.
19. Кәсіптік практиканың барлық түрі, курстық жұмыстар (жобалар) бойынша қорытынды бақылау курсанттың көрсетілген оқу жұмысын қорғау түрінде өткізіледі, ол білімін бағалаудың әріптік балдық-рейтингтік жүйесі бойынша бағаланады және ауыстыру балын есептеу кезінде ескеріледі.
20. Емтихан сессиялары қысқы және жазғы болып бөлінеді.
21. Оқудың күндізгі нысаны үшін емтихан сессияларының кезеңділігі мен ұзақтылығы білім беру бағдарламасының жұмыс оқу жоспары және ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесі бекіткен академиялық күнтізбе бойынша анықталады.
Қашықтықтан оқыту технологияларын пайдаланумен қысқартылған білім беру бағдарламасы бойынша білім алатын курсанттарүшін емтихан сесиясын, оның оқу жылындағы саны мен кезеңдерін ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесімен бекітеді.

10. Форма проведения рубежного контроля по каждой дисциплине определяется решением кафедры в начале академического периода в зависимости от специфики изучаемой дисциплины (опрос, коллоквиум, тестирование, решение задач, выполнение контрольных заданий, чертежей, расчетов, выполнение практических нормативов).
11. Курсанты очной формы обучения и курсанты, обучающиеся по сокращенным образовательным программам с применением дистанционного обучения, изучают дисциплину по единой образовательной программе.
12. Проверка знаний обучающихся магистратуры и докторантуры (далее – магистрантов и докторантов) осуществляется текущим, рубежным контролем и аттестацией, которые определяются организацией образования МЧС.
13. Текущий контроль успеваемости обучающихся магистрантов и докторантов осуществляется в аналогичном порядке, что и курсантов в организации образования МЧС.
Глава 3. Порядок проведения промежуточной аттестации успеваемости обучающихся
в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Параграф 1. Порядок проведения промежуточной аттестации успеваемости
обучающихся в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан, реализующих образовательные программы высшего образования
14. Промежуточная аттестация курсантов в организации образования МЧС осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом, академическим календарем и образовательными программами, разработанными на основе ГОСО.
15. Промежуточная аттестация курсантов проводится в форме сдачи итогового контроля (экзаменов).
16. Организация и проведение промежуточной аттестации курсантов возлагается на подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
17. По результатам промежуточной аттестации подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования составляет академический рейтинг обучающихся.
18. Экзамены сдаются согласно расписанию и служат формой проверки знаний обучающихся по всей образовательной программе дисциплины и преследуют цель оценить знания за академический период.
19. Итоговый контроль по всем видам профессиональных практик, курсовым работам (проектам) проводится в форме защиты указанных видов учебной работы курсанта, которая оценивается по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний и учитывается при расчете переводного балла.
20. Экзаменационные сессии делятся на зимнюю и летнюю.
21. Периодичность и продолжительность экзаменационных сессий для очной формы обучения определяются в соответствии с рабочим учебным планом образовательной программы и академическим календарем, утвержденными ученым советом организации образования МЧС.
Экзаменационные сессии для курсантов, обучающихся по сокращенным образовательным программам с применением дистанционных образовательных технологий, их периоды и количество в учебном году устанавливаются ученым советом организации образования МЧС.

22. Білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі оқудың барлық нысандары үшін емтихандар кестесін тиісті факультеттермен бірлесе отырып жасайды, ТЖМ білім беру ұйымы бастығының оқу ісі жөніндегі орынбасары бекітеді және оқытушылар мен курсанттардың назарына емтихандық сессия басталардан екі апта бұрын жеткізіледі.
23. Емтиханды өткізу үшін осы оқу пәннің бейініне сәйкес біліктілігі бар профессорлық-оқытушы құрамның қатарынан емтихан қабылдаушылар тағайындалады.
24. Емтихан өткізу рәсіміне қатыспайтын адамдардың емтиханға қатысуына ТЖМ білім беру ұйымы бастығының оқу ісі жөніндегі орынбасарының жазбаша рұқсатынсыз жол берілмейді.
25. Емтихан сессиясын тапсыруға жіберілген курсанттардың тізімін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады.
26. Курсанттарды пән бойынша қорытынды бақылауға жіберу, үлгерімнің ағымдағы бақылау нәтижесі бойынша анықталатын рұқсат ету рейтингінің бағасы негізінде жүзеге асырылады. Пән бойынша рұқсат ету рейтингі бойынша оң баға алмаған курсанттар қорытынды бақылауға (емтиханға) жіберілмейді және осы аралық аттестаттаудың соңына дейін өткізіп алған сабақтары мен үлгерімнің ағымды бақылаудағы қанағаттанарлықсыз бағалары бойынша қарызын жояды. Қарызын жойған кезде рұқсат беру рейтингінің бағасы қайта есептеледі.
Курстық жұмысты (жобаны) қорғамаған курсанттар тиісті пән бойынша емтиханға жіберілмейді.
Курстық жұмыста белгілі бір бөлімдер болуы керек:
титул парағы;
мазмұны (1-2 парақ);
тақырыпқа кіріспе (мақсаттары мен міндеттері);
негізгі бөлім (негізгі анықтамалармен танысу, тақырып бойынша пайымдау);
практикалық бөлім (зерттеу, кез-келген есептеулер, сауалнамалар және тағы басқалар);
қорытынды (егер мәселе қаралған болса, онда оны шешу мүмкіндігі);
әдебиеттер тізімі;
қосымшалар.
27. Белгіленген уақытта қарызын жоймаған курсанттар (осы аралық аттестаттау кезінде) ТЖМ білім беру ұйымы бастығының рұқсатымен келесі академиялық кезеңнің басына рұқсат беру рейтингінің бағасы бойынша қарызын жояды, үлгерімнің ағымдағы бақылау талаптарын орындайды, тапсыруға рұқсат алады және аралық аттестаттау аяқталған соң он жұмыс күні ішінде қорытынды бақылауды тапсырады. Пән бойынша қайтадан рұқсат беру рейтингінің оң бағасын алмаған курсанттар ТЖМ білім беру ұйымынан академиялық үлгерімегені үшін оқудан шығарылуы тиіс.

22. Расписание экзаменов для всех форм обучения составляет подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования совместно с соответствующими факультетами, утверждается заместителем начальника организации образования МЧС по учебной работе и доводится до сведения курсантов и преподавателей не позднее, чем за две недели до начала экзаменационной сессии.
23. Для проведения экзамена назначаются экзаменаторы из числа профессорско-преподавательского состава кафедры, имеющих квалификацию, соответствующую профилю данной учебной дисциплины.
24. Присутствие лиц, не принимающих участие в процедуре проведения экзаменов, без письменного разрешения заместителя начальника организации образования МЧС по учебной работе не допускается.
25. Списки курсантов, допущенных к сдаче экзаменационной сессии по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, формируются подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
26. Допуск курсантов к итоговому контролю по дисциплине осуществляется на основании оценки рейтинга допуска, определяемой по результатам текущего контроля успеваемости. Курсанты, не имеющие положительной оценки рейтинга допуска по дисциплине, не допускаются к итоговому контролю (экзамену) и ликвидируют задолженность по пропущенным занятиям и неудовлетворительным оценкам текущего контроля успеваемости до конца периода данной промежуточной аттестации. При ликвидации задолженностей оценка рейтинга допуска подсчитывается заново.
Курсанты, не защитившие курсовые работы (проекты) не допускаются к экзамену по соответствующей дисциплине.
Курсовая работа должна содержать определенные разделы:
титульный лист;
содержание (1-2 листа);
введение в тему (цели и задачи);
основная часть (ознакомление с основными определениями, рассуждение по теме);
практическая часть (исследование, какие-либо расчеты, опросы и так далее);
заключение (если рассматривалась проблема, то вариант ее решения);
список литературы;
приложения.
27. Курсанты, не ликвидировавшие задолженность в установленный срок, (в период данной промежуточной аттестации) с разрешения начальника организации образования МЧС до начала следующего академического периода ликвидируют задолженность по оценке рейтинга допуска, выполняют все требования текущего контроля успеваемости, получают допуск и сдают итоговый контроль в течение 10 рабочих дней после окончания промежуточной аттестации. Курсанты, снова не набравшие положительной оценки рейтинга допуска по дисциплине, подлежат отчислению из организаций образования МЧС за академическую неуспеваемость.

28. ТЖМ білім беру ұйымының бастығы кейбір жағдайларда (денсаулығына, отбасылық және қызметтік жағдайларға байланысты) курсантқа емтихандық сессияны мерзімінен бұрын жеке кесте бойынша тапсыруға рұқсат береді.
ТЖМ білім беру ұйымының бастығына сырқаты туралы, бала тууына, жақын туыстарының қайтыс болуына байланысты, қызметтік қажеттілікті растайтын анықтамалар тапсырылған кезде емтихандық сессияны жеке кесте бойынша тапсыруға рұқсат беріледі.
29. Қашықтықтан оқытуды пайдаланумен қысқартылған білім беру бағдарламасы бойынша білім алатын курсанттардың пәндері бойынша емтиханға жіберу оқытудың күндізгі нысанының курсанттарын емтиханға жіберу тәртібіне ұқсас жүзеге асырылады.
30. Емтихандар ауызша, жазбаша, тест немесе аралас нысанда өткізіледі. Ауызша нысан кезінде бір күнде екі немесе одан көп емтихан тапсыруға рұқсат етілмейді. Тест нысаны кезінде бейіндік және мәндес принципін сақтай отырып, екі немесе одан да көп пән бойынша кешенді емтихан белгілеуге рұқсат етіледі.
31. Әрбір оқу пәні бойынша емтиханды өткізу нысандары мен тәртібін ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесі академиялық кезең басталғаннан бастап 30 жұмыс күнінен кешіктірмей белгілейді.
32. Ауызша емтихан кезінде курсантқа анықтамалық әдебиетті қолдануға рұқсат берілді. Емтихандарда пайдалануға рұқсат етілген анықтамалық материалдардың тізімі (құрылыс нормалары, құрылыс ережелері, Техникалық регламенттер, кестелер, схемалар, карталар, нормативтік құқықтық актілер және тағы басқалар) кафедра бастығының ұсынысы бойынша ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен бекітіледі.
33. Қорытынды бақылау өткізу үшін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі емтихан қабылдаушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды бақылау ведомосін (бұдан әрі – қорытынды ведомость) береді, онда курсанттың академиялық кезеңде жинаған балдары мен рұқсат ету рейтингі көрсетілген бағалары қойылады.
Аралық аттестаттау өткізу қорытындысы бойынша білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық қорытынды ведомосін қалыптастырады.
34. Оқу пәні бойынша аралық аттестаттау өткізу кезінде емтиханда алған бағасы мен академиялық кезең ішіндегі үлгерімінің ағымдағы бақылау бағасының орташа балы есептеледі.
35. Емтиханда курсанттардың үлгерімі білімді бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаланады.
36. Әрбір пән бойынша емтихан аяқталған соң курсантқа оның оқу жетістіктерінің бағасы болып табылатын қорытынды баға қойылады.

28. Начальник организации образования МЧС в отдельных случаях (по болезни, семейным и служебным обстоятельствам) разрешает курсанту сдачу экзаменационной сессии досрочно по индивидуальному графику.
Сдача экзаменационной сессии по индивидуальному графику разрешается по рапорту с последующим предоставлением подтверждающих документов начальнику организации образования МЧС о болезни, в связи с рождением ребенка, со смертью близких родственников, со служебной необходимостью.
29. Допуск к экзамену по дисциплине курсантов, обучающихся по сокращенным образовательным программам с применением дистанционного обучения, осуществляется в аналогичном порядке, как и курсантов очной формы обучения.
30. Экзамены проводятся в письменной, устной, тестовой или комбинированной формах. При устной форме не допускается сдача в один день двух или более экзаменов. При тестовой форме допускается установление комплексного экзамена по двум и более дисциплинам с соблюдением принципа их профильности и родственности.
31. Форма проведения экзамена по каждой учебной дисциплине устанавливается ученым советом организаций образования МЧС не позднее 30 рабочих дней с начала академического периода.
32. Во время устного экзамена допускается использование курсантом справочной литературой. Список справочных материалов, допускаемых к использованию на экзаменах (строительные нормы, строительные правила, технические регламенты, таблицы, схемы, карты, нормативно-правовые акты и другие) утверждается приказом начальника организации образования МЧС по представлению начальника кафедры.
33. Для проведения итогового контроля экзаменатору подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования выдается ведомость итогового контроля по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – итоговая ведомость), в которой проставляются накопленные обучающимся в течение академического периода баллы и оценки с указанием рейтинга допуска.
По итогам проведения промежуточной аттестации подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования формируется сводная итоговая ведомость по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
34. При проведении промежуточной аттестации по учебной дисциплине учитываются оценка, полученная на экзамене, и средний балл оценки текущего контроля успеваемости в течение академического периода.
35. Успеваемость обучающегося на экзамене оценивается по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний.
36. После завершения экзамена по каждой дисциплине курсанту выставляется итоговая оценка, которая служит оценкой его знаний.

37. Пәннің қорытынды бағасына рұқсат ету рейтингі және қорытынды бақылау бағалары кіреді.
Оқу үлгерімін ағымдағы бақылау бағасы (рейтингі) пән бойынша білімінің қорытынды бағасының 60 %-ын құрайды және емтихан бағасы пән бойынша білімінің қорытынды бағасының 40 %-ын құрайды.
38. Оң қорытынды баға тиісті пән бойынша кредит санымен белгіленген игерілген кредиттерді толықтыруға негіз болып табылады, курсанттың транскрипіне жазылады.
39. Егер курсант қорытынды бақылау (емтихан) бойынша "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған жағдайда пән бойынша қорытынды баға есептелмейді, бірақ транскриптке FX және F бағаларымен қоса барлық қорытынды бағалары көрсетіліп, білім алушы игеріп алған барлық оқу пәндері және (немесе) модульдер жазылады.
40. Қорытынды бақылау бойынша оң бағаны арттыру мақсатында аралық аттестацияның осы кезеңінде қайта тапсыру үшін курсант келесі академиялық кезеңнің басталуына дейін ТЖМ білім беру ұйымы бастығының рұқсатымен оқытушының басшылығымен жеке зерделейді, үлгерімнің ағымдағы бақылауының барлық талаптарын орындайды, рұқсат алады және қорытынды бақылауды тапсырады. Оған қоса курсантқа бір академиялық кезеңде оң бағаны арттыру мақсатында бір пән бойынша қорытынды бақылауды қайта тапсыруға рұқсат беріледі, бірақ барлық оқу кезеңі бойынша үш пәннен артық болмауы тиіс.
41. Қорытынды бақылау ведомосі білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесіне тапсырылады, ол барлық курсанттардың бүкіл оқу кезеңіндегі кредиттер санын есептеумен және жинақтаумен айналысады.
Емтихан ведомосін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі одан әрі тиісті факультетке береді.
42. Курсанттарды оқытудың барлық нысандарына бірдей пәндер, сондай-ақ оқытудың қосымша түрлерінің пәндері бойынша және жұмыс және жеке оқу жоспарына және бекітілген оқу бағдарламаларына (силлабус) сәйкес курсанттар барлық емтихандарды тапсырады оларды тапсыру нәтижелеріне қорытынды ведомоске, сынақ кітапшасына және транскриптке жазылады.
43. Бір пән бойынша "қанағаттанарлықсыз" ("FХ" және "F" бағаларына сәйкес) деген бағаны қайта тапсыруға екі рет рұқсат беріледі: бірінші қайта тапсыру кезінде емтиханды өткізудің бастапқы бекітілген түрі сақталады; екінші қайта тапсыру комиссиялық емтихан түрінде жүзеге асырылады. Комиссия құрамы кафедра бастығының ұсынымы бойынша ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен тағайындалады. Бұл ретте, комиссияық емтихан қабылдау комиссиясының құрамына осы пәнге сәйкес біліктілігі бар, осы академиялық топта (топтамада) оқыту сабақтарын жүргізбеген жетекші профессорлар, доценттер, аға оқытушылар кіреді. Екінші қайта тапсыру қорытындысы бойынша "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған курсанттар академиялық үлгермеушілігі үшін оқудан шығарылады.
Курсанттар үшін емтиханды "қанағаттанарлықсыз" деген бағаны оң бағаға қайта тапсыру келесі академиялық кезеңге дейін аралық аттестация аяқталғаннан соң үш жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады.

37. Итоговая оценка по дисциплине включает оценки рейтинга допуска и итогового контроля.
Оценка текущего контроля успеваемости (рейтинга допуска) составляет 60 % от итоговой оценки знаний по дисциплине, и оценка экзамена составляет 40 % от итоговой оценки знаний по дисциплине.
38. Положительная итоговая оценка служит основанием для дополнения освоенных кредитов установленным количеством кредитов по соответствующей дисциплине и заносится в транскрипт курсанта.
39. При получении курсанта по итоговому контролю (экзамену) оценку "неудовлетворительно", итоговая оценка по дисциплине не подсчитывается, но в транскрипт записываются все учебные дисциплины и (или) модули, которые изучал курсант с указанием итоговой оценки, включая оценки "FX" и "F".
40. Для пересдачи положительной оценки по итоговому контролю с целью ее повышения, курсант до начала следующего академического периода с разрешения начальника организации образования МЧС в индивидуальном порядке изучает необходимую дисциплину повторно под руководством преподавателя, выполняет все требования текущего контроля успеваемости, получает допуск и сдает итоговый контроль. При этом курсанту за один академический период разрешается пересдача положительной оценки по итоговому контролю с целью ее повышения только по одной дисциплине, но не более трех дисциплин за весь период его обучения по образовательной программе.
41. Итоговая ведомость передается в подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования, которое занимается учетом и накоплением количества кредитов по всем курсантам на протяжении всего периода обучения.
В последующем итоговая ведомость подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования передается на соответствующий факультет.
42. Курсанты сдают все экзамены в соответствии с рабочим учебным планом и учебными программами дисциплин (силлабусами) едиными для всех форм обучения, а также по дисциплинам дополнительных видов обучения, результаты сдачи которых записываются в итоговую ведомость и транскрипт.
43. По одной дисциплине допускается пересдача оценки "неудовлетворительно" (соответствующей оценкам "FХ" и "F") за экзамен дважды: при первой пересдаче сохраняется первоначальная, утвержденная форма проведения экзамена, вторая пересдача осуществляется в форме комиссионного экзамена. Состав комиссии назначается приказом начальника организации образования МЧС по представлению начальника кафедры. При этом в состав комиссии по приему комиссионного экзамена входят ведущие профессора, доценты, старшие преподаватели, имеющие квалификацию, соответствующую данной дисциплине, не проводившие учебные занятия в данной академической группе (потоке). Курсанты, получившие оценку "неудовлетворительно" по итогам второй пересдачи, подлежат отчислению за академическую неуспеваемость.
Пересдача экзамена с оценки "неудовлетворительно" на положительную для курсантов осуществляется до начала следующего академического периода, но не ранее чем через три рабочих дня после окончания промежуточной аттестации.

44. Пән бағдарламасын толық көлемде орындаған курсант емтиханға келмеген жағдайда қорытынды бақылау ведомосына оның тегінің тұсына "келген жоқ" деген белгі қойылады.
Дәлелді себеп болған жағдайда курсантқа емтихан тапсырудың жеке кестесі белгіленеді.
Дәлелді себеп болмаған жағдайда емтиханға келмеу "қанағаттанарлықсыз" бағаға теңестіріледі, оны қайта тапсыру осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Курсанттың өзіне тәуелсіз мән-жайлар бойынша болмауы дәлелді себептерге жатады, атап айтқанда:
курсанттың өзінің науқастануы себебінен, сондай-ақ науқас балаларды немесе отбасының еңбекке жарамсыз мүшелерін күту бойынша еңбекке жарамсыздық парағын ресімдеу;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жоюға қатысу;
сот отырыстарына немесе әртүрлі жедел-тергеу іс-шараларына куә ретінде қатысу;
қайтыс болған жақын туыстарын жерлеу;
қызметтік қажеттілікке байланысты ТЖМ білім беру ұйымының гарнизон шегінен тыс іссапарға жіберу;
Дәлелді себептер ақтау құжаттарымен, атап айтқанда:
ем парағымен;
медициналық анықтамамен;
сотқа дейінгі іс жүргізуді жүзеге асыратын соттан, органнан келіп түскен шақыру қағазымен;
іссапарға жіберу туралы бұйрықпен расталады.
Емтиханға курсант оны тапсыру үшін бөлінген жартысынан аспайтын уақытқа кешігіп қалған жағдайда, ол оны тапсыруға жіберіледі. Бұл ретте жауап дайындау үшін уақыт курсантқа толық көлемде беріледі.
Егер емтиханға кешігу оны тапсыруға бөлінген уақыттың жартысынан асса, курсант емтихан сессиясы аяқталғаннан кейін келесі жұмыс күні осы емтиханды тапсыруға жіберіледі.
45. Қорытынды бақылаудың бағасымен келіспейтін курсант емтихан өткізілген күннен кейінгі күннен кешіктірмей апелляция береді.
46. ТЖМ білім беру ұйымының бастығының бұйрығымен емтихандық сессия (аралық аттестаттау) кезеңіне біліктілігі апелляцияланатын пәндерді бейініне сәйкес келетін оқытушылар қатарынан апелляциялық комиссия құрылады.
47. Апелляция нәтижелері негізгі емтихан ведомосына қоса берілетін апелляциялық комиссияның барлық мүшелері қол қоятын курсантқа жеке толтырылатын қорытынды ведомосте көрсетіледі.
48. Білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшеі емтихан сессияларының қорытындысы бойынша курсанттың білім деңгейінің орташа таразыланған бағасы болатын көшіру балын есептейді.
49. Оқу жылы аяқталғаннан кейін емтихан сессияларының қорытындысы негізінде курсанттарды курстан курсқа көшіру жүзеге асырылады.

44. При неявке на экзамен курсанта, выполнившего программу дисциплины в полном объеме, в ведомости итогового контроля, напротив его фамилии ставится отметка "не явился".
При наличии уважительной причины курсанту устанавливается индивидуальный график сдачи экзамена.
При отсутствии уважительной причины неявка на экзамен приравнивается к оценке "неудовлетворительно", пересдача которой осуществляется в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил.
К уважительным причинам относится отсутствие курсанта по независящим от него обстоятельствам, а именно:
оформление листка нетрудоспособности по причине болезни самого курсанта, а также по уходу за больными детьми или нетрудоспособными членами семьи;
участие в ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий;
принятие участия в судебных заседаниях или в различных оперативно-следственных мероприятиях в качестве свидетеля;
похороны умерших близких родственников;
командирование в связи со служебной необходимостью за пределы гарнизона организации образования МЧС;
Уважительные причины подтверждаются оправдательными документами, а именно:
больничным листом;
медицинской справкой;
повесткой из суда, органа, осуществляющего досудебное производство;
приказом о командировании.
В случае опоздания на экзамен курсанта, на время, не превышающее половину отведенного для его сдачи, он допускается к его сдаче. При этом время для подготовки ответа курсанту предоставляется в полном объеме.
Если опоздание на экзамен превышает половину времени, отведенного для его сдачи, курсант будет допущен к сдаче данного экзамена на следующий рабочий день, после завершения экзаменационной сессии.
45. Курсант, несогласный с результатом итогового контроля, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после проведения экзамена.
46. На период экзаменационной сессии приказом начальника организации образования МЧС создается апелляционная комиссия из числа преподавателей, квалификация которых соответствует профилю апеллируемых дисциплин.
47. Результаты апелляции отражаются в итоговой ведомости, заполняемой индивидуально на курсанта подписываемая всеми членами апелляционной комиссии, которая прилагается к основной экзаменационной ведомости.
48. По итогам экзаменационных сессий за курс подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования рассчитывается переводной балл, как средневзвешенная оценка уровня знаний обучающегося.
49. По завершении учебного года на основании итогов экзаменационных сессий осуществляется перевод обучаемого с курса на курс.

50. Курстан курсқа көшіру үшін ең төменгі көшіру балының мәнін ТЖМ білім беру ұйымы оқу курстар бойынша дербес белгілейді.
51. Ең төменгі көшіру балын алған курсант факультет бастығының ұсынымы негізінде ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен келесі курсқа көшіріледі.
52. Курс бағдарламасын толығымен өтіп, белгіленген ең төменгі көшіру балы деңгейін жинамаған курсантқа өзінің орташа үлгерім балын (GPA) жоғарылатуы үшін пәндерді (мемлекеттік емтихан тапсырылатын "Қазақстан тарихы" пәнінен басқа) белгіленген тәртіппен өздігінен зерделеуге және жеке кесте бойынша сол пәндерден емтиханды қайта тапсыруына мүмкіндік беріледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Қайта тапсырылған емтиханнан қанағаттанарлық нәтиже алған жағдайда қорытынды баға қайта есептеледі, ол емтихан ведомосіне, сынақ кітапшасына және транскриптке жазылады.
Оқу үлгерімінің орташа балын есептеу кезінде оқу пәні бойынша соңғы бағалары есептеледі.
54. Емтиханды қайта тапсырғаннан кейін ең төменгі көшіру балын (GPA) жинай алмаған курсант академиялық үлгермеушілігі үшін ТЖМ білім беру ұйымынан шығарылады.
55. Емтихан нәтижелері және оқу процесін жақсарту бойынша ұсыныстар емтихан сессиясы (аралық аттестаттау) аяқталғаннан кейін кафедра, факультет (институт) отырыстарында, ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми-әдістемелік кеңесінде талқылауға ұсынылады.
56. ТЖМ білім беру ұйымынан шығарылған курсантқа оқытылған пәндер (және/немесе модульдер) мен алынған қорытынды бағалар жазылған транскрипт беріледі.
Параграф 2. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымында білім алушыларды аралық аттестаттаудан өткізу тәртібі
57. ТЖМ білім беру ұйымында магистранттар мен докторанттарды аралық аттестаттау жұмыс оқу жоспарына, академиялық күнтізбеге және емтихан тапсыру нысанындағы білім беру бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
58. Аралық аттестаттаудың кезеңділігі мен ұзақтығы ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесі бекіткен білім беру бағдарламасының жұмыс оқу жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес айқындалады.
59. Емтихандар кестеге сәйкес аралық аттестаттау кезінде тапсырылады.
60. Емтихандардың кестесін жасау тиісті бөлімшелермен бірлесіп, білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесіне жүктеледі.

50. Величина минимального переводного балла для перевода с курса на курс устанавливается организацией образования МЧС самостоятельно в разрезе курсов обучения.
51. Курсанты, набравшие минимальный уровень переводного балла, на основании представления начальника факультета переводятся на следующий курс приказом начальника организации образования МЧС.
52. Курсанту, выполнившему программу курса в полном объеме, но не набравшему минимальный переводной балл, с целью повышения своего среднего балла успеваемости (GPA), предоставляется возможность самостоятельного изучения дисциплины и сдачи экзамена по индивидуальному графику повторно (за исключением дисциплины "История Казахстана", по которой сдается государственный экзамен).
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. При положительном результате повторной сдачи экзамена вновь подсчитывается итоговая оценка, которая записывается в итоговую ведомость и транскрипт.
При расчете среднего балла успеваемости учитываются последние оценки по учебной дисциплине.
54. Курсант, после повторной сдачи экзамена, не набравший минимальный переводной балл (GPA), подлежит отчислению из организаций образования МЧС за академическую неуспеваемость.
55. Результаты экзаменов и предложения по улучшению учебного процесса после завершения экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) выносятся на обсуждение заседаний кафедр, факультетов и учебно-методического совета организации образования МЧС.
56. Курсанту, отчисленному из организации образования МЧС, выписывается транскрипт с указанием изученных дисциплин (и/или модулей) и полученных итоговых оценок.
Параграф 2. Порядок проведения промежуточной аттестации обучающихся
в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан, реализующей образовательные программы послевузовского образования
57. Промежуточная аттестация магистрантов и докторантов в организации образования МЧС осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом, академическим календарем и образовательными программами в форме сдачи экзаменов.
58. Периодичность и продолжительность промежуточной аттестации определяются в соответствии с рабочим учебным планом образовательной программы и академическим календарем, утвержденными ученым советом организации образования МЧС.
59. Экзамены сдаются в период промежуточной аттестации согласно расписанию.
60. Расписание экзаменов составляет подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования совместно с соответствующими подразделениями.

61. Емтихан кестесін ТЖМ білім беру ұйымы бастығының оқу ісі жөніндегі орынбасары бекітеді және емтихан сессиясы басталғанға дейін он төрт жұмыс күнінен кешіктірмей магистранттардың, докторанттардың және оқытушылардың назарына жеткізіледі.
62. Емтиханға жіберу нақты пәндер бойынша рұқсат ету рейтингі бағасы анықталатын үлгерімнің ағымдағы бақылау бағасы негізінде жүзеге асырылады.
63. Осы пән бойынша рұқсат ету рейтингінен оң баға алмаған докторанттар мен магистранттар қорытынды бақылауға (емтиханға) жіберілмейді.
Курстық жұмысты (жоба) тапсырмаған магистранттар мен докторанттар тиісті пән бойынша емтиханға жіберілмейді.
64. ТЖМ білім беру ұйымының бастығы жекелеген жағдайларда (сырқатына, отбасылық және қызметтік жағдайларға байланысты) магистрантқа немесе докторантқа емтихан сессиясын жеке кесте бойынша мерзімінен бұрын тапсыруға рұқсат етеді
Жеке кесте бойынша емтихан сессиясын тапсыру ТЖМ білім беру ұйымы бастығының атына жазылған баянатқа сырқаты, бала тууына, жақын туыстарының қайтыс болуына, қызметтік жағдайларға байланысты жағдайларды растайтын анықтамалар қоса тапсырылған жағдайда беріледі.
65. Емтихандық сессия (аралық аттестаттау) кезеңіне ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен аппеляцияланатын пән бейініне сай біліктілігі бар оқытушылардан тұратын аппеляциялық комиссия құрылады.
66. Емтихандар ауызша, жазбаша, тест немесе аралас нысандарда өткізіледі.
Емтихан тест нысанында тапсырылған кезде пәндердің бейіні мен ұқсастығы принципін сақтай отырып, екі және одан көп пәндер бойынша кешенді емтихан белгілеуге рұқсат етіледі.
67. Емтиханды өткізу тәртібі мен нысанын әрбір оқу пәні бойынша академиялық кезең басталардан отыз жұмыс күнінен кешіктірмей ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесі белгілейді.
68. Оқу пәні бойынша аралық аттестаттау өткізу кезінде академиялық кезеңдегі емтиханнан алған бағасы мен ағымдағы бақылаудан (рейтинг бағасы) алған орташа балы ескеріледі.
69. Әрбір пән бойынша емтихан аяқталғаннан кейін магистрант пен докторантқа қорытынды баға ТЖМ білім беру ұйымының курсанттарына белгіленген тәртіппен қойылады.
70. Қорытынды ведомость барлық оқу кезеңі бойынша магистранттарға және докторанттарға жинаған кредиттер санын есептеумен айналысатын білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесіне тапсырылады.
Әр оқу пәнінің қорытынды бақылау ведомосі негізінде аралық аттестаттау бойынша бекітілген түрде қорытынды жинақ ведомосі толтырылады.
Кейіннен білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі қорытынды ведомосі тиісті жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлімшесіне тапсырады.

61. Расписание экзаменов утверждается заместителем начальника организации образования МЧС по учебной работе и доводится до сведения магистрантов, докторантов и преподавателей не позднее, чем за четырнадцать рабочих дней до начала экзаменационной сессии.
62. Допуск к экзамену осуществляется на основании оценок текущего контроля успеваемости, по результатам которых определяется оценка рейтинга допуска по конкретным дисциплинам.
63. Магистранты и докторанты, не имеющие положительной оценки рейтинга допуска по данной дисциплине, не допускаются к итоговому контролю (экзамену).
Магистранты и докторанты, не сдавшие курсовые работы (проекты) не допускаются к экзамену по соответствующей дисциплине.
64. Начальник организации образования МЧС в отдельных случаях (по болезни, семейным или служебным обстоятельствам) разрешает магистранту или докторанту сдачу экзаменационной сессии досрочно по индивидуальному графику.
Сдача экзаменационной сессии по индивидуальному графику разрешается по рапорту начальнику организации образования МЧС с последующим предоставлением подтверждающих документов: о болезни, в связи с рождением ребенка, со смертью близких родственников, со служебной необходимостью.
65. На период экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) приказом начальника организации образования МЧС создается апелляционная комиссия из числа преподавателей, квалификация которых соответствует профилю апеллируемых дисциплин.
66. Экзамены проводятся в письменной, устной, тестовой или комбинированной формах.
При тестовой форме допускается установление комплексного экзамена по двум и более дисциплинам с соблюдением принципа их профильности и родственности.
67. Форма и порядок проведения экзамена по каждой учебной дисциплине устанавливается не позднее 30 рабочих дней с начала академического периода ученым советом организации образования МЧС.
68. При проведении промежуточной аттестации по учебной дисциплине учитываются оценка, полученная на экзамене и средний балл оценки текущего контроля успеваемости в течение академического периода (оценка рейтинга допуска).
69. После завершения экзамена по каждой дисциплине магистранту и докторанту выставляется итоговая оценка аналогичным образом, как и курсантам организации образования МЧС.
70. Итоговая ведомость передается в подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования, которое занимается учетом и накоплением количества кредитов по всем магистрантам и докторантам на протяжении всего периода обучения.
На основании ведомости итогового контроля по каждой учебной дисциплине ведется сводная итоговая ведомость по установленной форме промежуточной аттестации.
В последующем итоговая ведомость подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования передается в соответствующее подразделение послевузовского образования.

71. Магистранттар мен докторанттар барлық емтихандарды жұмыс жоспарына, жеке оқу жоспарына және оқу бағдарламаларына (силлабусына, сондай-ақ нәтижелері қорытынды ведомоске және транскриптке жазылатын оқытудың қосымша түрлерінің пәндері бойынша) сәйкес тапсырады.
72. "Қанағаттанарлықсыз" бағаны оң бағаға қайта тапсыру үшін білім алушы академиялық кезеңді аяқтағаннан кейін оқу пәнін өздігінен оқып, емтиханға рұқсат алады және қорытынды бақылау тапсырады.
"Қанағаттанарлықсыз" бағасын бір реттен артық қайта тапсыруға жол берілмейді.
73. Қорытынды бақылаудан алынған қанағаттанарлық бағаны жоғарылату үшін емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
74. Қорытынды бақылау нәтижесімен келіспеген магистрант пен докторант емтихан өткізілгеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей апелляция береді.
Апелляция өткізу үшін осы Қағидалардың 46-тармағына сәйкес апелляциялық комиссия құрылады.
Апелляция нәтижелері магистрантқа (докторантқа) жеке толтырылатын апелляциялық комиссияның барлық мүшелері қол қоятын қорытынды ведомосте көрсетіледі, ол негізгі емтихан ведомосына қоса беріледі.
75. Пән бағдарламасын толық орындаған магистрант пен докторант емтиханға келмеген жағдайда қорытынды ведомосіндегі оның тұсына "келген жоқ" деген белгі қойылады.
Дәлелді себептер болған жағдайда (сырқатына, отбасылық немесе қызметтік жағдайына байланысты) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлімшесінің бастығы емтихан тапсырудың жеке кестесін бекітеді. Дәлелді себептер болмаған жағдайда емтиханға келмеу "қанағаттанарлықсыз" деген бағаға теңестіріледі, оны қайта тапсыру осы Қағидалардың 72-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
76. Транскриптке магистрант пен докторанттың барлық қорытынды бағалары қайта тапсырылған емтихан нәтижелерімен қоса жазылады.
77. Оқу жылы аяқталғаннан кейін емтихандық сессиялар қорытындысының негізінде ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен магистранттарды мен докторанттарды курстан курсқа көшіру жүзеге асырылады. Осы мақсатта ТЖМ білім беру ұйымы көшіру балы белгіленеді.
78. Емтихан нәтижелері және емтихан сессиясы (аралық аттестаттау) аяқталғаннан кейін оқу процесін жақсарту жөніндегі ұсыныстары кафедра, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлімшелері және ТЖМ білім беру ұйымының кеңестерінің отырыстарында талқылауға шығарылады.
79. ТЖМ білім беру ұйымынан шығарылған магистрантқа және докторантқа оқытылған пәндер (модуль) мен бағалары жазылған транскрипт беріледі.
3-параграф. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды өткізу тәртібі

71. Магистранты и докторанты сдают все экзамены в соответствии с рабочим учебным планом, а также по учебным программам дисциплин (силлабусам), а также по дисциплинам дополнительных видов обучения, результаты сдачи которых записываются в итоговую ведомость и транскрипт.
72. Для пересдачи экзамена с оценки "неудовлетворительно" на положительную, обучающийся по окончании академического периода самостоятельно изучает дисциплину, получает допуск и сдает итоговый контроль.
Пересдача неудовлетворительной оценки более одного раза не допускается.
73. Пересдача положительной оценки по итоговому контролю с целью ее повышения не допускается.
74. Магистрант и докторант, не согласный с результатом итогового контроля подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после проведения экзамена.
Для проведения апелляции создается апелляционная комиссия согласно пункту 46 настоящих Правил.
Результаты апелляции отражаются в итоговой ведомости, заполняемой индивидуально на магистранта (докторанта) подписываемая всеми членами апелляционной комиссии, которая прилагается к основной экзаменационной ведомости.
75. При неявке магистранта и докторанта, выполнившего программу дисциплины в полном объеме, на экзамен, в ведомости итогового контроля напротив его фамилии делается отметка "не явился".
При наличии уважительной причины (по болезни, семейным или служебным обстоятельствам) начальником подразделения послевузовского образования устанавливается индивидуальный график сдачи экзамена. При отсутствии уважительной причины не явка на экзамен приравнивается оценке "неудовлетворительно", пересдача которой осуществляется в соответствии с пунктом 72 настоящих Правил.
76. В транскрипт записываются все итоговые оценки магистранта, докторанта, включая результаты повторной сдачи экзаменов.
77. По завершении учебного года на основании итогов экзаменационных сессий приказом начальника организации образования МЧС осуществляется перевод магистрантов и докторантов с курса на курс. С этой целью организацией образования МЧС определяется переводной балл.
78. Результаты экзаменов и предложения по улучшению учебного процесса после завершения экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) выносятся на обсуждение заседаний кафедр, соответствующих подразделений послевузовского образования и советов организации образования МЧС.
79. Магистранту и докторанту, отчисленному из организации образования МЧС, выписывается транскрипт с изученными дисциплинами (модулями) и полученными оценками.
Параграф 3. Порядок проведения государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана"

Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. "Қазақстан тарихы" бойынша мемлекеттік емтихан академиялық күнтізбеге сәйкес аралық аттестаттау кезеңінде өткізіледі.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. ТЖМ білім беру ұйымының курсанттары бакалавриат білім беру бағдарламасындағы "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқып, аяқтағаннан кейін сол академиялық кезеңде мемлекеттік емтихан тапсырады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Жеделдетіліп оқытатын техникалық және кәсіптік (орта білімнен кейінгі білім беру) білім базасындағы қысқартылған оқу бағдарламасы бойынша білім алатын курсанттар "Қазақстан тарихы" пәнін зерделейді және осы пән бойынша мемлекеттік емтихан тапсырады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Жеделдетіліп оқытатын қысқартылған оқу бағдарламасы бойынша жоғары білім базасында білім алатын курсанттар "Қазақстан тарихы" пәнін оқымайды және мемлекеттік емтихан тапсырмайды.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Мемлекеттік емтиханға дайындықты факультетпен және мониторинг және білім сапасын бақылау (бағалау) бөлімшесімен бірлесе отырып, "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша сабақ жүргізетін кафедра (бұдан әрі – кафедра) өткізеді.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды өткізу үшін кафедра оқудың барлық нысаны мен мамандықтары үшін бірыңғай оқу жұмыс бағдарламасын әзірлейді.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" проводится в период промежуточной аттестации, согласно академическому календарю.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Курсанты организации образования МЧС всех образовательных программ бакалавриата сдают государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" по завершении ее изучения, в том же академическом периоде.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Курсанты по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения на базе технического и профессионального (послесреднего) образования изучают дисциплину "История Казахстана" и сдают по данной дисциплине государственный экзамен.
Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Курсанты по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения на базе высшего образования не изучают и не сдают государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана".
Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Подготовка к государственному экзамену проводится кафедрой, ведущей занятия по учебной дисциплине "История Казахстана" (далее – кафедра) совместно с факультетом и подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Для проведения государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" кафедра разрабатывает рабочую учебную программу единую для всех форм обучения.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

86. Жұмыс оқу бағдарламасына сәйкес "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру ауызша, жазбаша және тест нысанында жүзеге асырылады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Мемлекеттік емтиханды өткізу нысаны ТЖМ білім беру ұйымы ғылыми кеңесінің шешімімен дербес анықталады.
88. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды қабылдау үшін факультеттің (институт) ұсынымы бойынша құрамында төрағасы мен комиссия мүшелері бар Мемлекеттік емтихан комиссиясы (бұдан әрі – МЕК) күнтізбелік жылға құрылады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. МЕК төрағасының кандидатурасы туралы ақпарат ағымдағы оқу жылының 1 қарашасынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне (бұдан әрі – ТЖМ) жіберіледі.
90. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша МЕК төрағасы ағымдағы оқу жылының 1 желтоқсаннан кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Жоғары білікті оқытушылардан тұратын МЕК құрамы ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен бекітіледі.
92. МЕК отырыстарының кестесін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшеі академиялық күнтізбеге сәйкес жасайды және оны ТЖМ білім беру ұйымының бастығы мемлекеттік емтихан басталардан екі апта бұрын бекітеді.
93. МЕК отырысының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағаттан аспайды.
94. МЕК отырыстары осы Қағидаларға 6 – қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан комиссиясы отырысының хаттамасымен (бұдан әрі- МЕК отырысының хаттамасы) әрбір курсантқа ресімделеді және оған отырысқа қатысқан Комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. МЕК отырысының хаттамасын осы пән бойынша сабақ беретін кафедраның профессорлық-оқытушы құрамы қатарынан тағайындалған хатшы жүргізеді.

86. Государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" осуществляется в устной, письменной или тестовой формах в соответствии с рабочей учебной программой.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Форма проведения государственного экзамена определяется решением ученого совета организации образования МЧС самостоятельно.
88. Для приема государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" на календарный год по представлению факультета (института) формируется Государственная экзаменационная комиссия (далее – ГЭК) в составе председателя и членов комиссии.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Информация о кандидатуре председателя ГЭК не позднее 1 ноября текущего учебного года направляется в Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС).
90. Председатель ГЭК по дисциплине "История Казахстана" утверждается приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан не позднее 1 декабря текущего учебного года.
Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Состав ГЭК утверждается приказом начальника организации образования МЧС из числа высококвалифицированных преподавателей.
92. Расписание заседаний ГЭК составляется подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования в соответствии с академическим календарем и утверждается начальником организации образования не позднее, чем за две недели до начала государственного экзамена.
93. Продолжительность заседания ГЭК не превышает 6 академических часов в день.
94. Заседания ГЭК оформляются протоколом заседания Государственной экзаменационной комиссии по дисциплине "История Казахстана", по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – протокол заседания ГЭК) на каждого курсанта и подписываются председателем и членами комиссии, участвовавшими в заседании.
Сноска. Пункт 94 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Протокол заседания ГЭК ведет секретарь, назначаемый из числа профессорско-преподавательского состава кафедры, ведущий занятия по данной дисциплине.

96. МЕК отырысының хаттамалары мемлекеттік емтихан басталғанға дейін А4 форматында түптеліп, нөмірленіп, бумаланады және мөрімен бекітіледі.
97. Егер курсант МЕК отырысына келмесе, хаттамада оның тегінің тұсына "келген жоқ" деген жазу жазылады.
Емтиханға келмеуінің дәлелді себептері болған жағдайда, осы курсантқа факультет бастығының өкімімен мемлекеттік емтихан тапсыруға жеке кесте бекітіледі. Мемлекеттік емтиханға келмеуінің дәлелді себептері болмаған жағдайда "қанағаттанарлықсыз" деген бағаға теңестіріледі.
98. Апелляция қанағаттандырылған жағдайда МЕК отырысының хаттамасы қайта ресімделеді. Мұндай жағдайда бірінші хаттамадағы нәтижелер "____" беттегі ________ баға № __________ хаттамамен кайта қаралды" деген жазумен жойылады және оған қатысқан МЕК мүшелері қол қояды.
99. Мемлекеттік емтихан нәтижелері курсанттардың білімін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік бағалау жүйесі бойынша бағаланады.
100. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан нәтижелері бойынша курсанттарға рұқсат беру рейтингін бағалау және мемлекеттік емтиханды бағалау ескеріле отырып қорытынды баға қойылады. Бұл ретте рұқсат беру рейтингін бағалау пән бойынша білімді қорытынды бағалаудың 60% құрайды, ал мемлекеттік емтиханды бағалау пән бойынша білімді қорытынды бағалаудың 40% құрайды.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Курсант "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханнан "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған жағдайда, ол академиялық үлгермеушілігі үшін ТЖМ білім беру ұйымынан шығарылады.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханнан алған оң бағаны көтеру үшін қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Мемлекеттік емтихан қорытындысымен келіспеген курсант, МЕК өткізілген күннен кейінгі күннен кешіктірмей апелляция береді.
104. Апелляция өткізу үшін ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен осы пән бойынша тәжірибелі оқытушылар қатарынан "Қазақстан тарихы" пәні бойынша апелляциялық комиссия құрылады және төраға тағайындалады.

96. Протоколы заседания ГЭК сброшюровываются на листах форматом А4, пронумеровываются, прошнуровываются, и скрепляются печатью до начала государственного экзамена.
97. При неявке курсанта на заседание ГЭК в протоколе напротив его фамилии делается отметка "не явился".
При наличии уважительной причины распоряжением начальника факультета данному курсанту устанавливается индивидуальный график сдачи государственного экзамена. При отсутствии уважительной причины неявка на государственный экзамен приравнивается к оценке "неудовлетворительно".
98. При удовлетворении апелляции повторно оформляется протокол заседания ГЭК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № ____ от ______ на странице "__" и подписываются всеми присутствующими членами ГЭК.
99. Результаты государственного экзамена оцениваются по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний курсантов.
100. По результатам государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" курсантам выставляется итоговая оценка с учетом оценки рейтинга допуска и оценки государственного экзамена. При этом оценка рейтинга допуска составляет 60 % от итоговой оценки знаний по дисциплине, и оценка государственного экзамена составляет 40 % от итоговой оценки знаний по дисциплине.
Сноска. Пункт 100 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. При получении курсантом по государственному экзамену по дисциплине "История Казахстана" оценки "неудовлетворительно", обучаемый отчисляется из организации образования МЧС за академическую неуспеваемость.
Сноска. Пункт 101 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Пересдача положительной оценки государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" с целью ее повышения не допускается.
Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Курсант, несогласный с результатом государственного экзамена, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после проведения ГЭК.
104. Для проведения апелляции приказом начальника организации образования МЧС создается апелляционная комиссия по дисциплине "История Казахстана" из числа опытных преподавателей по данной дисциплине и назначается председатель.

Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. МЕК жұмысы аяқталғаннан кейін комиссия төрағасы осы Қағидаларға 7 – қосымшаға сәйкес "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру нәтижелері туралы есепті (бұдан әрі-МЕК есебі) жасайды, ол ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады және бекітіледі және ТЖМ-ге ұсынылады.
Бұл ретте қысқы емтихан сессиясына тапсырылған "Қазақстан тарихы" пәні бойынша МЕК есептері 1 наурыздан кешіктірілмей және жазғы емтихан сессиясына тапсырылған есептер 1 тамыздан кешіктірілмей ұсынылуы тиіс.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4 тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымының білім алушыларын қорытынды аттестаттауды өткізу тәртібі Параграф 1. Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының білім алушыларын қорытынды аттестаттаудан өткізу тәртібі
106. ТЖМ білім беру ұйымында курсанттардың қорытынды аттестаттауы МЖБС белгіленген нысандарда өткізіледі, олардың ұзақтығы мен мерзімі академиялық күнтізбеде және білім беру бағдарламасының (мамандықтардың) жұмыс оқу жоспарында көзделген.
107. ТЖМ білім беру ұйымдары курсанттың білім деңгейін, оқу нәтижелерін және зерттеу-аналитикалық мүмкіндіктерін, теориялық дайырлығын ескере отырып, өздігінен оған қорытынды аттестаттау түрін айқындайды:дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау, кешенді мемлекеттік емтихан және (немесе) "Дене шынықтыру" пәні бойынша емтихан дайындау және тапсыру нысанында не кешенді мемлекеттік емтихан, екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандар және (немесе) "Дене шынықтыру" пәні бойынша емтихан тапсыру нысанында өткізіледі.
108. Мемлекеттік емтихан пәндерінің тізбесі бітіртіп шығарушы кафедра ұсынымының негізінде ТЖМ білім беру мекемесінің ғылыми кеңесінің шешімімен бекітіледі.
109. Қорытынды аттестаттауға жұмыс оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламасының талаптарына сәйкес білім алу процесін толық аяқтаған курсанттар жіберіледі.
110. Білім алу процесін аяқтаудың негізгі өлшемшарты курсанттың МЖБС талаптарына сәйкес оқытудың теориялық курсы мен кәсіби практикалардың қажетті көлемін меңгеруі болып табылады.

Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105. По окончании работы ГЭК председатель комиссии составляет отчет о результатах сдачи государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам (далее – отчет ГЭК), который обсуждается и утверждается на заседании ученого совета организации образования МЧС и представляется в МЧС.
При этом отчеты ГЭК по дисциплине "История Казахстана", сданного в зимнюю экзаменационную сессию, должны быть представлены не позднее 1 марта и, сданного в летнюю экзаменационную сессию – не позднее 1 августа.
Сноска. Пункт 105 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок проведения итоговой аттестации обучающихся организации
образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Параграф 1. Порядок проведения итоговой аттестации обучающихся организации
образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан,
реализующей образовательные программы высшего образования
106. Итоговая аттестация курсантов в организации образования МЧС проводится по формам, установленным ГОСО, продолжительность и сроки которых предусмотрены академическим календарем и рабочими учебными планами образовательных программ (специальностей).
107. Организация образования МЧС, с учетом уровня теоретической подготовки, знаний, результатов обучения и исследовательско-аналитических способностей курсанта, самостоятельно определяет ему виды итоговой аттестации: защита дипломной работы (проекта), подготовка и сдача комплексного государственного экзамена и(или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка", либо сдача комплексного государственного экзамена, государственных экзаменов по двум базовым и(или) профилирующим дисциплинам, и(или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка".
108. Перечень дисциплин государственных экзаменов утверждается решением ученого совета организации образования МЧС на основании представления выпускающей кафедры.
109. К итоговой аттестации допускаются курсанты, полностью завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями рабочего учебного плана и рабочих учебных программ.
110. Основным критерием завершенности образовательного процесса является освоение курсантом необходимого объема теоретического курса обучения и профессиональных практик в соответствии с требованиями ГОСО.

111. Жұмыс оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламаларының талаптарын орындамаған жағдайда бітіруші курстың курсанттары ТЖМ білім беру ұйымынан шығарылады.
112. ТЖМ білім беру ұйымының бастықтары білім беру саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжаттарға (дипломдар мен қосымшалар) ағымдағы жылғы 1 қазанға дейін болжамды бітірушілер саны бойынша өтінім ұсынады.
113. Курсанттарды қорытынды аттестаттау үшін оқытудың барлық нысандары үшін әр бір білім беру бағдарламасы (мамандық) бойынша Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі – МАК) құрылады.
114. Курсанттарды қорытынды аттестаттауға жіберу қорытынды аттестаттау басталғанға дейін екі аптадан кешіктірмей факультет (институт) бастығы бекіткен курсанттардың тізімдік құрамы бойынша осы Қағидалардың 109-тармағының негізінде МАК-қа ұсынылады.
115. Курсанттарды қорытынды аттестаттаудан өткізу басталғанға дейін МАК-қа факультет (институт) бастығының білім алушының жұмыс оқу жоспарын орындағаны туралы, оның барлық пәндер бойынша алған бағалары, олардың көлемі, тапсырған курстық жұмыстары (жобалары), кәсіби практикалардың түрлері мен GPA оқыту кезеңіндегі орта үлестік бағалау мөлшері туралы анықтамасы ұсынылады.
116. ТЖМ білім беру ұйымының бастықтары ағымдағы оқу жылының 1 қарашасына дейін ТЖМ-ге осы жоғары оқу орнында жұмыс істемейтін, ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі бар профессорлар, доценттер мен оқытушылар арасынан, бітіріп шығарылатын мамандардың бейініне сәйкес келетін азаматтық қорғау органдарының жоғары білікті мамандары қатарынан МАК төрағаларының кандидатураларын ұсынады.
117. МАК жұмысына қатысушы мамандардың бейіні арнайы ғылыми дәрежесі, дәрежесі немесе базалық білімінің (диплом бойынша) сәйкестігімен анықталады. Ұсынымға ғылыми дәрежесі, дәрежесі немесі базалық білімі туралы құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
118. МАК төрағасы ағымдағы оқу жылының 20 желтоқсанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрығымен күнтізбелік жылға бекітіледі.
119. МАК құрамына оның мүшелерінің құқығымен факультет бастығы және бітіртіп шығарушы кафедраның бастығы кіреді.
МАК-тың қалған мүшелері бітіруші мамандардың тиісті бейініне сәйкес келетін профессорлардан, доценттерден, жоғары білікті мамандардан құрылады.
120. МАК-тың сандық құрамын мамандық бойынша бітіріп шығатын курсанттардың контингентіне сәйкес жоғары оқу орны өздігінен белгілейді және ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен жыл сайын 31 желтоқсаннан кешіктірмей бекітіледі және ол күнтізбелік жыл бойына жарамды болады.

111. Курсант выпускного курса, не выполнивший требования рабочего учебного плана и рабочих учебных программ, отчисляется из организации образования МЧС.
112. Начальники организаций образования МЧС до 1 октября текущего учебного года представляют заявки по ожидаемому выпуску в уполномоченный орган в области образования на документы об образовании государственного образца (дипломы и транскрипт).
113. Для проведения итоговой аттестации обучающихся создается Государственная аттестационная комиссия (далее – ГАК) по каждой образовательной программе (специальности) для всех форм обучения.
114. Допуск к итоговой аттестации курсантов оформляется на основании пункта 109 настоящих Правил по списочному составу курсантов, утверждаемых начальником факультета не позднее, чем за две недели до начала итоговой аттестации и представляется в ГАК.
115. До начала проведения итоговой аттестации курсантов в ГАК представляются справка начальника факультета о выполнении обучаемым рабочего учебного плана, полученных им оценок по всем дисциплинам, их объеме, сданным курсовым работам (проектам) и видам профессиональных практик и величине средневзвешенной оценки за период обучения GPA.
116. Начальники организаций образования МЧС до 1 ноября текущего учебного года представляет в МЧС кандидатуры председателей ГАК, из числа профессоров, доцентов и преподавателей, имеющих ученую степень или степень, не работающих в данной организации образования МЧС, высококвалифицированных специалистов органов гражданской защиты, соответствующих профилю выпускаемых специалистов.
117. Профиль специалистов, участвующих в работе ГАК, определяется соответствием специальности ученой степени, степени или базового образования (по диплому). К представлению прилагаются копии документов об ученой степени, степени или о базовом образовании.
118. Председатель ГАК утверждается приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на календарный год не позднее 20 декабря текущего учебного года.
119. В состав ГАК на правах ее членов входят начальник факультета и начальник выпускающей кафедры.
Остальные члены ГАК формируются из числа профессоров, доцентов, высококвалифицированных специалистов, соответствующих профилю выпускаемых специалистов.
120. Количественный состав ГАК определяется организацией образования МЧС самостоятельно в соответствии с контингентом выпускаемых курсантов по специальности и утверждается приказом начальника организации образования МЧС, ежегодно, не позднее 31 декабря и действует в течение календарного года.

121. МАК-тың құзыретіне:
1) бітіруші мамандардың теориялық және практикалық даярлығының, бекітілген білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкестігі деңгейін тексеру;
2) сәйкес білім беру бағдарламасыбойынша "бакалавр" дәрежесін беруі;
3) жоғары білім туралы диплом беру туралы шешім қабылдау;
4) азаматтық қорғау органдары үшін мамандар даярлау сапасын одан әрі жақсартуға бағытталған ұсыныстар әзірлеу кіреді.
122. МАК жұмысының кестесін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі әзірлейді, оны ТЖМ білім беру ұйымның бастығы бекітеді және МАК жұмысы басталардан екі апта бұрын көпшіліктің назарына жеткізіледі.
123. МАК отырысының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағаттан аспауы тиіс. Бұл ретте мемлекеттік емтиханды тапсыруға күніне 12-15 адам, ал диплом жұмысын қорғауға 7-10 адам жіберіледі.
124. Тестілеу нысаны кезінде мамандық бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру академиялық лекке (немесе топқа) өткізіледі.
125. Диплом жұмысын (жобаны) қорғаудың басталуына бес жұмыс күні қалғанда МАК-қа мынадай құжаттар ұсынылады:
1) диплом жұмысының (жобаның) ғылыми жетекшісінің "қорғауға жіберіледі" немесе "қорғауға жіберілмейді" деген дәлелді қорытындысы бар пікірі;
2) диплом жұмысына резенция, онда диплом жұмысын (жобаны) қорғауға ұсынылған жан-жақты мінездемесі және білімді бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаны және тиісті білім беру бағдарламасы (мамандығы) бойынша "бакалавр" дәрежесін және/немесе біліктілігін беру мүмкіндігі көрсетілген дәлелденген қорытындысы беріледі.
126. Дипломдық жұмыстарды (жобаларды) плагиат мәніне тексеруді тиісті кафедралар жүргізеді.
127. МАК-қа сондай-ақ орындалған дипломдық жұмыстың (жобаның) ғылыми және практикалық құндылығын сипаттайтын басқа да материалдар, ресми емес пікірлер, диплом жұмысының (жобаның) бейіні бойынша практикалық қызметті жүзеге асыратын ұйымның жазбаша қорытындысы, ғылыми зерттеудің нәтижелерін енгізу анықтамалары немесе актілері, макеттер, жобалар, материалдар үлгілері, бұйымдар және тағы басқалары ұсынылады.
128. Ғылыми жетекшісінің оң пікірі және қорғауға ұсынылатын жұмыс (жоба) бейініне сай келетін маман тарапынан бір рецензиясы болған кезде курсант диплом жұмысын (жобасын) қорғайды.
Ғылыми жетекшінің "қорғауға жіберілмейді" деген теріс қорытындысын алған кезде, курсант дипломдық жұмысты (жобаны) қорғай алмайды, және де қорытынды аттестаттау өтпеген тұлға болып саналады. Дипломдық жұмысты (жобаны) қорғаудан қайта өту осы Қағидалардың 152 және 154-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.

121. В компетенцию ГАК входит:
1) проверка уровня соответствия теоретической и практической подготовки выпускаемых кадров, установленным требованиям образовательных программ;
2) присуждение степени "бакалавра" по соответствующей образовательной программе;
3) принятие решения о выдаче диплома о высшем образовании;
4) разработка предложений, направленных на дальнейшее улучшение качества подготовки специалистов для органов гражданской защиты.
122. Расписание работы ГАК составляется подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования, утверждается начальником организации образования МЧС и доводится до общего сведения не позднее, чем за две недели до начала работы ГАК.
123. Продолжительность заседания ГАК не должна превышать 6 академических часов в день. При этом к сдаче государственного экзамена в день допускается не более 12-15 человек, а к защите дипломной работы – не более 7-10 человек.
124. При тестовой форме, сдача государственного экзамена по специальности проводится на академический поток (или группу).
125. Не позднее пяти рабочих дней до начала защиты дипломной работы (проекта) в ГАК представляются:
1) отзыв научного руководителя дипломной работы (проекта), в котором дается аргументированное заключение "допускается к защите" или "не допускается к защите";
2) рецензия на дипломную работу, в которой дается всесторонняя характеристика представленной к защите дипломной работы (проекта) и аргументированное заключение с указанием оценки по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний и возможности присуждения степени "бакалавр" по соответствующей образовательной программе (специальности).
126. Проверка дипломных работ (проектов) на предмет плагиата проводится соответствующими кафедрами.
127. В ГАК представляются, в том числе и материалы, характеризующие научную и практическую ценность выполненной дипломной работы, неофициальные отзывы, письменные заключения организаций, осуществляющих практическую деятельность по профилю дипломной работы (проекта), справки или акты внедрения результатов научного исследования, макеты, проекты, образцы материалов, изделий и другие.
128. Курсант защищает дипломную работу (проект) при наличии положительного отзыва научного руководителя и одной рецензии специалиста, соответствующего профилю защищаемой работы (проекта).
При получении отрицательного заключения научного руководителя "не допускается к защите", курсант не защищает дипломную работу (проект), и считается лицом, не прошедшим итоговую аттестацию. Повторное прохождение защиты дипломной работы (проекта) производится в соответствии с пунктами 152 и 154 настоящих Правил.

129. Дипломдық жұмысты (жобаны) рецензиялауды біліктілігі қорғалатын жұмыс бейініне сәйкес келетін басқа ұйымдардың мамандары ғана жүзеге асырады.
130. Дипломдық жұмыстың (жобаның) ғылыми жетекшісі ТЖМ білім беру ұйымының бастығының бұйрығымен тақырыбын көрсете отырып, әр курсантқа дербес бекітіледі
Дипломдық жұмыстардың (жобалардың) рецензенттері ТЖМ білім беру ұйымының бастығының бұйрығымен жұмыс орнын, атқаратын лауазымы мен білімін (ғылыми дәрежесі мамандығы бойынша дәрежесі, жоғары білімі туралы дипломы бойынша базалық білімі) көрсетіліп, бітіртуші кафедра бастығының ұсынысы бойынша жалпы тізіммен бекітіледі.
131. Мемлекеттік емтихандар (кешенді немесе бейінді пәндер, "Дене шынықтыру" пәні бойынша) оқытылған білім беру бағдарламалары көлемінде ауызша, жазбаша, тестілеу (кешенді тестілеу), практикалық нормаларды тапсыру түрінде өткізіледі.
Мемлекеттік емтихан бағдарламалары ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесінің шешімімен бекітіледі.
132. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Екі базалық және/немесе бейіндік пәндер бойынша мемлекеттік емтихандар оқу жұмыс бағдарламаларына және білім беру бағдарламасына сәйкес өткізіледі.
134. Мемлекеттік емтиханның тестік нысаны кезінде ТЖМ білім беру ұйымы тест тапсырмаларын және олардың түрлерін (ашық, жабық, аралас), тестілеуді өткізу технологиясын дербес әзірлейді және бекітеді.
135. Диплом жұмысын қорғау МАК-тың ашық отырысында оның мүшелерінің жартысынан көбінің қатысуымен қорғалады.
136. Бір дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау ұзақтығы бір курсантқа 50 минуттан аспауы керек. курсант МАК алдында дипломдық жұмысын қорғауға арналған баяндамасымен 15 минуттан аспайтын уақыт беріледі.
137. Мемлекеттік емтихан мен диплом жұмысын (жобасын) қорғаудың нәтижелері бойынша баға курсанттардың білімін бағалаудың балдық-рейтингтік жүйесі бойынша қойылады. Бұл ретте білім алушының теориялық, ғылыми және практикалық дайындықтары, сондай-ақ ғылыми жетекшісі мен рецензенттің пікірлері назарға алынады.
138. Мемлекеттік емтихан тапсыру және диплом жұмысын (жобасын) қорғаудың нәтижелері олар өткізілген күні МАК отырысының хаттамасына қол қойылған соң жарияланады.
139. МАК отырыстарының хаттамалары осы Қағидаларға 8, 9 және 10 қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ресімделеді.
МАК отырысының хаттамалары А4 форматында жеке кітапшада нөмірленіп, бумаланады және ТЖМ білім беру ұйымы факультетінің (институт) мөрімен бекітіледі.

129. Рецензирование дипломных работ (проектов) осуществляется только внешними специалистами из сторонних организаций, квалификация которых соответствует профилю защищаемой дипломной работы (проекта).
130. Научный руководитель дипломной работы (проекта) утверждается приказом начальника организации образования МЧС персональным закреплением за каждым курсантом с указанием темы.
Рецензенты дипломных работ (проектов) утверждаются приказом начальника организации образования МЧС общим списком по представлению начальника выпускающей кафедры с указанием места работы, занимаемой должности и образования (ученая степень или степень по специальности, базовое образование по диплому о высшем образовании).
131. Государственные экзамены (комплексный и профилирующим дисциплинам, по дисциплине "Физическая подготовка") проводятся устно, письменно, тестированием (комплексное тестирование), в виде сдачи практических нормативов в объеме изученных образовательных программ.
Программы государственных экзаменов утверждаются решением ученого совета организации образования МЧС.
132. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Государственные экзамены по двум базовым и/или профилирующим дисциплинам проводятся в соответствии с рабочими учебными программами и образовательной программой.
134. При тестовой форме государственного экзамена организация образования МЧС самостоятельно разрабатывает и утверждает тестовые задания, их виды (открытые, закрытые, комбинированные), технологию проведения тестирования.
135. Защита дипломной работы, проводится на открытом заседании ГАК с участием не менее половины ее членов.
136. Продолжительность защиты одной дипломной работы (проекта) не должна превышать 50 минут на одного курсанта. Для защиты дипломной работы курсант выступает с докладом перед ГАК не более 15 минут.
137. По результатам государственных экзаменов и защиты дипломной работы (проекта) выставляются оценки по балльно-рейтинговой системе оценки знании курсантов. При этом принимается во внимание уровень теоретической, научной и практической подготовки курсанта, а также отзывы научного руководителя и рецензента.
138. Результаты сдачи государственных экзаменов и защиты дипломной работы (проекта) объявляются в день их проведения после подписания протоколов заседания ГАК.
139. Протоколы заседания ГАК оформляются по формам согласно приложениям 8, 9 и 10 к настоящим Правилам.
Протоколы заседания ГАК сброшюровываются на листах форматом А4, пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются печатью факультета (института) организаций образования МЧС.

140. МАК отырысының хаттамалары әр курсантқа жеке толтырылады. Мемлекеттік емтихан тест нысанында өткізілген жағдайда хаттама ресімдеу үшін қорытынды ведомосі негіз болып табылады.
141. Хаттаманы бітіруші кафедраның қызметкерлері (әскери қызметшілері) қатарынан комиссия құрамында бекітілген МАК хатшысы толтырады.
Ескерту. 141-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
142. Хаттамаға мемлекеттік емтихандарда және диплом жұмысын (жобасын) қорғауда анықталған білімінің бағалары енгізіледі, сондай-ақ берілген сұрақтар мен МАК мүшелерінің пікірлері жазылады. Егер МАК-тың бір мүшесінің пікірі комиссияның қалған мүшелерінің пікірлерімен сәйкес келмеген жағдайда, ол өз пікірін хаттамаға жазады және өзі қол қояды.
Хаттамада "бакалавр" дәрежесі, сондай-ақ оқуын аяқтаған курсантқа мелекеттік үлгідегі қандай диплом (үздік немесе үздік емес) берілетіні көрсетіледі.
143. Мемлекеттік емтихандардың, диплом жұмысын (жобасын) қорғау бағалары туралы, сондай-ақ дәрежесі мен мемлекеттік үлгідегі (үздік емес, үздік) диплом беру туралы шешім МАК мүшелерінің отырысына қатысушылардың көпшілік дауысымен жабық отырыста ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар саны тең болған жағдайда МАК төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
144. Хаттамаға МАК-тың төрағасы мен отырысқа қатысқан мүшелері қол қояды.
145. Қорытынды аттестаттауға дәлелді себеппен келмеген білім алушы МАК төрағасының атына баянат жазады, дәлелді себепті растайтын құжатты ұсынады және МАК төрағасының рұқсатымен емтихан тапсырады немесе дипломдық жұмысты (жобаны) МАК-тың басқа отырысы болған күні қорғайды.
146. Курсант қорытынды аттестаттаудың нәтижелерімен келіспеген жағдайда, аттестаттау өткізілгеннен кейінгі жұмыс күннен кешіктірмей апелляция бере алады.
147. Апелляцияны өткізу үшін ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен біліктілігі мамандық бейініне сәйкес келетін тәжірибелі оқытушылар қатарынан апелляциялық комиссия құрылады.
Комиссия төраға мен комиссия мүшелерінің құрамында құрылады, дауыстар саны тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
Апелляцияны өткізу рәсімі келесі кезеңдерді қамтиды:
білім алушылардың өтініштерін қабылдау;
ақпаратты жинау және талдау;
апелляциялық комиссияның отырысы және материалдарды қарау;
апелляциялық өтініш бойынша шешім қабылдау;
апелляциялық комиссия отырысының хаттамасын ресімдеу;
білім алушылардың оқу жетістіктері тарихына өзгерістер енгізу;
білім алушыларды апелляция нәтижелері туралы хабардар ету.
Апелляциялық комиссия келіп түскен сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде өтініштерді қарайды және қорытынды аттестаттау емтихандарының нәтижелері туралы шешім қабылдайды.

140. Протоколы заседаний ГАК ведутся индивидуально на каждого курсанта. При проведения государственного экзамена в форме тестирования, основанием для оформления протокола является итоговая ведомость.
141. Протокол заполняется секретарем ГАК, утвержденным в составе комиссии из числа сотрудников (военнослужащих) выпускающей кафедры.
Сноска. Пункт 141 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
142 В протоколы вносятся оценки знаний, выявленные на государственных экзаменах и защите дипломной работы (проекта), а также записываются заданные вопросы и мнения членов ГАК. При несовпадении мнения одного члена ГАК с мнением остальных членов комиссии, он записывает собственное мнение в протоколе и лично подписывается.
В протоколе указываются присуждение степени "бакалавра", а также выдача диплома государственного образца (с отличием или без отличия) курсанту, завершившему свое обучение.
143. Решения об оценках государственных экзаменов, защиты дипломной работы (проекта), а также о присуждении степени и выдаче диплома государственного образца (без отличия, с отличием) принимаются ГАК на закрытом заседании путем открытого голосования простым большинством голосов членов комиссии, участвовавших в заседании. При равном числе голосов голос председателя комиссии является решающим.
144. Протоколы подписываются Председателем и членами ГАК, участвовавшими в заседании.
145. Курсант, не явившийся на итоговую аттестацию по уважительной причине, пишет рапорт на имя председателя ГАК, представляет документ, подтверждающий уважительную причину, и по разрешению председателя ГАК сдает экзамен или защищает дипломную работу в другой день заседания ГАК.
146. Курсант, не согласный с результатами итоговой аттестации, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после ее проведения.
147. Для проведения апелляции приказом начальника организации образования МЧС создается апелляционная комиссия из числа опытных преподавателей, квалификация которых соответствует профилю специальности.
Комиссия создается в составе председателя и членов комиссии, при равном количестве голосов, голос председателя является решающим.
Процедура проведения апелляции включает следующие этапы:
прием заявлений обучающихся;
сбор и анализ информации;
заседание апелляционной комиссии и рассмотрение материалов;
принятие решения по апелляционному заявлению;
оформление протокола заседания апелляционной комиссии;
внесение изменений в историю учебных достижений обучающихся;
информирование обучающихся о результатах апелляции.
Апелляционная комиссия рассматривает заявления и принимает решения о результатах экзаменов итоговой аттестации в течение 3-х рабочих дней с момента их поступления.

148. Апелляция қанағаттандырылған жағдайда МАК отырысының хаттамасы қайта ресімделеді. Мұндай жағдайда бірінші хаттамадағы қорытынды "___" беттегі ______ деген баға № ____ хаттамамен қайта қаралды" деген жазумен жойылады және оған МАК-тың қатысушы барлық мүшелері қол қояды.
149. Денсаулық жағдайы туралы МАК-қа ұсынылған құжаттар қанағаттанарлықсыз баға алғаннан кейін қаралмайды.
150. Оң бағаны жоғарылату мақсатында мемлекеттік емтиханды қайта тапсыруға және дипломдық жұмысты (жобаны) қайта қорғауға рұқсат етілмейді.
151. "Қанағаттанарлықсыз" деген баға алған курсанттарға мемлекеттік емтихандарды қайта тапсыруға және/немесе диплом жұмысын (жобасын) қайта қорғауға қорытынды аттестаттаудың осы кезеңінде жол берілмейді.
152. Қорытынды аттестаттаудан өтпеген курсанттар бір жыл өткеннен кейін, қорытынды аттестаттаудың басталуына он төрт жұмыс күні қалғанда ТЖМ білім беру ұйымы бастығының атына қайта қорытынды аттестаттауға жіберуге рұқсат беру туралы өтініш (еркін нысанда) жазады.
153. Қорытынды аттестаттауға қайта жіберу ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен ресімделеді.
154. Қайта қорытынды аттестаттау алдыңғы қорытынды аттестаттаудан қанағаттанарлықсыз баға алған нысандар бойынша ғана өткізіледі.
155. Осы емтихандарды тапсырмаған адамдар үшін мемлекеттік емтихандар қатарына енетін пәндер тізбесі курсанттарға теориялық курсты аяқтаған жылы қолданыста болған оқу жоспарымен белгіленеді.
156. Қазақстан Республикасының "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңының 26-бабының 7-тармағына және Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 9-бабының 8-тармағына сәйкес қорытынды аттестаттаудан қанағаттанарлықсыз баға алған курсанттар ТЖМ білім беру ұйымынан "білім беру бағдарламасының талаптарын орындамаған: дипломдық жұмысты (жобаны) қорғамаған немесе "білім беру бағдарламасының талаптарын орындамаған: кешенді емтихан тапсырмаған" деп ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен шығарылады.
157. Жоғары білімнің білім беру бағдарламасы бойынша оқуын аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан табысты өткен курсанттарға "бакалавр" дәрежесі және жоғары білім туралы диплом қосымшасымен (транскрипт) және (немесе) дипломға жалпыеуропалық қосымша (Diploma Supplement (диплома саплэмент)) тегін беріледі.
158. Мемлекеттік үлгідегі дипломды қосымшасымен бірге беру ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бітіру туралы бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
Бітіру туралы бұйрыққа курсантардың қорытынды аттестаттауды аяқтаған күнінен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей МАК төрағасының ұсынымы негізінде ТЖМ білім беру ұйымының бастығы қол қояды.

148. При удовлетворении апелляции повторно оформляется протокол заседания ГАК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № ___ от _____ на странице "____" и подписываются всеми присутствующими членами ГАК.
149. Документы, представленные в ГАК о состоянии здоровья после получения неудовлетворительной оценки, не рассматриваются.
150. Повторная сдача государственного экзамена и/или защита дипломной работы (проекта) с целью повышения положительной оценки не допускается.
151. Пересдача государственных экзаменов и/или повторная защита дипломной работы лицам, получившим оценку "неудовлетворительно", в данный период итоговой аттестации не допускается.
152. Лицо, не прошедшее итоговую аттестацию, не ранее чем через год пишет заявление (в произвольной форме) на имя начальника организации образования МЧС, но не позднее, чем за четырнадцать рабочих дней до начала итоговой аттестации следующего учебного года о разрешении допуска к повторной итоговой аттестации.
153. Допуск к повторной итоговой аттестации оформляется приказом начальника организации образования МЧС.
154. Повторная итоговая аттестация проводится только по тем ее формам, по которым в предыдущую итоговую аттестацию получена неудовлетворительная оценка.
155. Перечень дисциплин, выносимых на государственные экзамены для лиц, которые не сдали эти экзамены, определяется учебным планом, действовавшим в год окончания курсантам теоретического курса.
156. Курсанты, получившие по итогам аттестации неудовлетворительную оценку, отчисляются из организации образования МЧС приказом начальника организации образования МЧС как "не выполнивший требования образовательной программы: не защитивший дипломную работу (проект) или "не выполнивший требования образовательной программы: не сдавший комплексный экзамен", в соответствии с пунктом 7 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и пунктом 8 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
157. Курсантам, завершившим обучение по образовательной программе высшего образования и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень "бакалавр" и выдается диплом о высшем образовании с приложением (транскрипт) и (или) общеевропейское приложение к диплому (Diploma Supplement (диплома саплэмент) бесплатно.
158. Выдача диплома с транскриптом осуществляется на основании приказа начальника организации образования МЧС о выпуске.
Приказ о выпуске подписывается начальником организации образования МЧС на основании представления председателя ГАК в срок не позднее 10 рабочих дней со дня завершения итоговой аттестации курсантов.

159. ТЖМ білім беру ұйымының бастығы білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлімшеінің келісімі бойынша факультет (институт) бастығының ұсынымы негізінде қорытынды аттестаттаудан өтпеген курсанттарды оқудан шығару туралы бұйрық шығарады.
160. Дипломға қосымша олардың жеке жұмыс оқу жоспарында және МЖБС-да көзделген көлемде барлық пәндер, тапсырылған курстық жұмыстар (жобалар), практика мен қорытынды аттестаттау нәтижелерінің түрлері бойынша курсанттар алған бағаларын сәйкес толтырылады.
Дипломға қосымшада әрбір оқу пәні бойынша көлемін академиялық кредиттермен және академиялық сағаттармен көрсетіле отырып білімін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша соңғы бағалары жазылады.
161. Жоғары білім беру бағдарламасы бойынша білім алатын және үлгерімінің (GPA) орта балы 3,5-тен төмен емес кезінде оқу пәндері мен оқу қызметінің басқа түрлері бойынша А, А – "өте жақсы", В-, В, В+ – "жақсы" деген қорытынды бағалары бар, сондай-ақ кешенді емтихан және (немесе) диплом жұмысын (жобасын) А, А – "өте жақсы" деген бағаға тапсырған курсантқа үздік диплом (оқытудың қосымша түрлері бойынша бағасын ескермегенде) беріледі.
162. Бұл ретте оқудың барлық кезеңі ішінде қорытынды бақылауды (емтиханды) қайта тапсырғаны немесе қайталап тапсырған курсантқа осы Қағидалардың 161-тармағында көрсетілген талаптарға қарамастан үздік диплом берілмейді.
163. МАК-тың жұмысы аяқталғаннан кейін оның төрағасы мемлекеттік емтихандарды тапсыру және диплом жұмысын қорғау нәтижелері туралы есеп әзірлейді және он төрт жұмыс күні ішінде оны ТЖМ білім беру ұйымының бастығына тапсырады, ол ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады және бекітіледі.
164. МАК төрағасының мемлекеттік емтихандарды тапсыру және диплом жұмысын қорғау нәтижелері туралы есебіне осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес түсіндірме жазба мен кестелер кіреді (бұдан әрі – МАК төрағасының есебі).
МАК төрағасы есебінің түсіндірме жазбасында:
1) ТЖМ білім беру ұйымында осы білім беру бағдарламасы бойынша мамандар даярлаудың деңгейі;
2) диплом жұмыстарын (жоба), оның ішінде ТЖМ бөлімшелерінің тапсырысы бойынша орындалған диплом жұмыстарын (жобаларын) орындау сапасы;
3) диплом жұмысы (жобасы) тақырыптарының ғылымның, техниканың қазіргі заманғы жай күйіне және азаматтық қорғау органдарының практикалық қызметінің сұрау салуларының талабына сәйкестігі;
4) курсанттардың мемлекеттік емтихандарда анықталған білімдерінің сипаты, жекелеген пәндер бойынша мамандар даярлаудағы кемшіліктер;
5) осы білім беру бағдарламасы (мамандандыру) бойынша кадрлар даярлау сапасын талдау;

159. Начальником организации образования МЧС издается приказ об отчислении курсантов, не прошедших итоговую аттестацию, на основании представления начальников факультетов по согласованию с подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
160. Транскрипт к диплому заполняется в соответствии с полученными курсантами оценками по всем дисциплинам в объеме, предусмотренном ГОСО и рабочим учебным планом, сданным курсовым работам (проектам), видам практик и результатам итоговой аттестации.
В Транскрипт к диплому записываются последние оценки по каждой учебной дисциплине по балльно-рейтинговой буквенной системе оценок знаний с указанием ее объема в академических кредитах и академических часах.
161. Курсанту, имеющему по учебным дисциплинам и другим видам учебной деятельности итоговые оценки А, А- "отлично", В-, В, В+, С+ "хорошо" при среднем балле успеваемости (GPA) не ниже 3,5, а также сдавшему комплексный экзамен или защитившему дипломную работу (проект) с оценками А, А- "отлично", выдается диплом с отличием (без учета оценок по дополнительным видам обучения).
162. Курсант, имевший в период обучения пересдачи или повторные сдачи итогового контроля (экзамена), не получает диплом с отличием, несмотря на соответствие требованиям пункта 161 настоящих Правил.
163. По окончании работы ГАК ее председатель составляет отчет о результатах сдачи государственных экзаменов и защиты дипломной работы и в течение 14 рабочих дней представляет его начальнику организации образования МЧС, который обсуждается и утверждается на заседании ученого совета организации образования МЧС.
164. Отчет председателя ГАК о результатах сдачи государственных экзаменов и защиты дипломной работы включает пояснительную записку и таблицы в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам (далее – отчет председателя ГАК).
В пояснительной записке отчета председателя ГАК отражаются:
1) уровень подготовки специалистов по данной образовательной программе (специальности) в организации образования МЧС;
2) качество выполнения дипломных работ (проектов), в том числе дипломные работы (проекты), выполненные по заказу служб МЧС;
3) соответствие тематики дипломных работ (проектов) современному состоянию науки, техники и запросам практической деятельности органов гражданской защиты;
4) характеристика знаний курсантов, выявленных на государственных экзаменах, недостатки в подготовке специалистов по отдельным дисциплинам;
5) анализ качества подготовки специалистов по данной образовательной программе (специальности (специализации);

6) ТЖМ білім беру ұйымында мамандар даярлауды одан әрі жетілдіру бойынша нақты ұсынымдар көрсетіледі.
165. МАК төрағасының есебіне жоғары білім бағдарламасын оқып бітірген, ТЖМ білім беру ұйымының бастығы қол қойып, берілген дипломның нөмірі, тегі, аты, мамандығы, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетілген ТЖМ білім беру ұйымын бітірушілердің тізімі қоса беріледі.
166. ТЖМ білім беру ұйымы курсанттарды қорытынды аттестаттау аяқталғаннан кейін 30 жұмыс күні ішінде талқыланған және ғылыми кеңес отырысында бекітілген МАК төрағасының есебін ТЖМ-ге ұсынады.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын оқып бітірген бітірушілердің тізімі олардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарламасы және берілген дипломның нөмірі көрсетіле отырып, білім беру ұйымының бастығы қол қойып, бітіру туралы бұйрық шыққаннан кейін бір ай мерзім ішінде білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсынылады, сонымен қатар ТЖМ білім беру ұйымының сайтында жарияланады.
Параграф 2. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу тәртібі
167. ТЖМ білім беру ұйымында қорытынды аттестаттау көлемі өз бетінше анықталады, 12 кредиттен аспайды және білім беру ұйымымен-мен өз бетінше пәндер цикліне және басқа да қызметтер түрлеріне қайта бөле алады
ТЖМ білім беру ұйымында магистранттар мен докторанттарды қорытынды аттестаттау академиялық күнтізбеде көзделген мерзімдерде кешенді мемлекеттік емтихан тапсыру және/немесе магистратураның білім беру бағдарламалары үшін және докторантураның білім беру бағдарламалары үшін диссертациялық жұмыс немесе талаптары "Дәрежелерді беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6951 болып тіркелген) бекітілген Дәрежелерді беру қағидаларымен көзделген мақалалар сериясы нысанында өткізіледі.
ТЖМ білім беру ұйымында магистранттардың теориялық дайындық деңгейін, оқу жетістіктерін, оқу нәтижелері мен зерттеу-талдау қабілеттерін ескере отырып, оларды қорытынды аттестаттаудың нысанын өзі айқындайды
Егер магистрлік диссертация (жоба) қорғау қорытындысы атестаттауға шықпаған жағдайда, магистрлік диссертация (жоба) қорғауды өткізу тәртібін ТЖМ білім беру ұйымы өзі айқындайды.

6) конкретные рекомендации по дальнейшему совершенствованию подготовки специалистов в организации образования МЧС.
165. К отчету председателя ГАК прилагается список выпускников организации образования МЧС, окончивших программы высшего образования, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), специальности и номера выданного диплома, подписанный организацией образования МЧС.
166. Организация образования МЧС в течение 30 рабочих дней после завершения итоговой аттестации курсантов представляет в МЧС обсужденный и утвержденный на заседании ученого совета отчет председателя ГАК.
Список выпускников, окончивших образовательные программы высшего образования, с указанием их фамилий, имени, отчества (при их наличии), образовательных программ и номеров выданных дипломов, подписанный начальником организации образования МЧС, представляется в уполномоченный орган в области образования в месячный срок после издания соответствующего приказа, а также размещается на сайте организации образования МЧС.
Параграф 2. Порядок проведения итоговой аттестации обучающихся организации
образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан,
реализующей образовательные программы послевузовского образования
167. В организации образования МЧС, объем итоговой аттестации определяется самостоятельно, составляет не более 12 кредитов и может перераспределяться организацией образования самостоятельно на циклы дисциплин и другие виды деятельности.
Итоговая аттестация магистрантов и докторантов в организации образования МЧС проводится в сроки, предусмотренные академическим календарем в форме сдачи комплексного государственного экзамена и/или защиты магистерской диссертации (проекта) для образовательных программ магистратуры и для образовательных программ докторантуры в форме диссертационной работы или серии статей, требования к которым предусмотрены Правилами присуждения степеней, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127 "Об утверждении Правил присуждения степеней" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6951).
Организация образования МЧС, с учетом уровня теоретической подготовки, учебных достижений, результатов обучения и исследовательско-аналитических способностей магистрантов, самостоятельно определяет им формы итоговой аттестации.
В случае если защита магистерской диссертации (проекта) не выносится на итоговую аттестацию, порядок проведения защиты магистерской диссертации (проекта) определяется организацией образования МЧС самостоятельно.

Ескерту. 167-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
168. Қорытынды аттестаттауға "Білім туралы" Заңының 5-1-бабының 4) тармақшасында көзделген құзыретке сәйкес Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрығымен бекітілетін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларында айқындалатын жұмыс оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламаларының талаптарына сәйкес білім беру процесін аяқтаған магистранттар мен докторанттар жіберіледі.
Бірінші семестр ішінде әрбір магистрантқа магистрлік диссертацияға жетекшілік жасау үшін ғылыми жетекші тағайындалады. Магистранттың ғылыми жетекшісі және зерттеу тақырыбы ғылыми кеңес шешімінің негізінде ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен бекітіледі.
ТЖМ білім беру ұйымында магистранттың ғылыми жетекшісі ғылым кандидаттары немесе докторлары немесе PhD докторлары, сондай-ақ кемінде 3 жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс тәжірибесі бар "магистр" дәрежесі немесе подполковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағы бар немесе 8D12 "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" даярлау бағыты бойынша ғылыми қызмет нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне енгізілген басылымдарда соңғы бес жыл ішінде кемінде 5 ғылыми мақаланың авторы болып табылатын тиісті ғылым саласының білікті мамандары қатарынан тағайындалады.
Қажет болған жағдайда ғылымның аралас салалары бойынша ғылыми консультанттар тағайындалады.
Философия докторы (PhD) дәрежесіне ізденуші докторанттарғағылыми жетекшілік кемінде 2 адам кеңес жүргізеді. Философия докторы (PhD) дәрежесіне ізденуші докторанттарға "Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD) немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі, ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі кемінде үш жыл болатын, 8D12 "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" кадрлар даярлау бағыты бойынша басылымдар ғылыми қызмет нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне енгізілген кемінде 7 ғылыми мақаласы бар тұлға ғылыми жетекшілігін жүзеге асырады.
Докторлық диссертацияның тақырыбы бірінші семестрде анықталып, ғылыми кеңестің шешімімен бекітіледі.

Сноска. Пункт 167 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
168. К итоговой аттестации допускаются магистранты и докторанты, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями рабочего учебного плана и рабочих учебных программ, определяемых Правилами организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утверждаемые приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в соответствии с компетенцией, предусмотренной подпунктом 4) статьи 5-1 Закона "Об образовании".
В течение первого семестра после зачисления каждому магистранту для руководства магистерской диссертацией назначается научный руководитель. Научный руководитель и тема исследования магистранта на основании решения ученого совета утверждаются приказом начальника организации образования МЧС.
В организации образования МЧС научный руководитель магистранта назначается из числа кандидатов или докторов наук, или докторов PhD, а также лиц, имеющих степень "магистра" или воинское (специальное) звание не ниже подполковника с опытом научно-педагогической работы не менее 3 лет или квалифицированными специалистами соответствующей отрасли науки, являющимся автором не менее 5 научных статей за последние пять лет в изданиях, включенных в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности по направлению подготовки 8D12 "Национальная безопасность и военное дело".
При необходимости назначаются научные консультанты по смежным отраслям наук.
Научное руководство докторантами на соискание степени доктора философии (PhD) осуществляется консультантами в количестве не менее 2-х человек. Научное руководство докторантами на соискание степени доктора философии (PhD) осуществляется лицом, имеющим ученую степень "кандидат наук", или "доктор наук", или доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академическую степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимся автором: не менее 7 статей в журналах, включенных в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности по направлению подготовки 8D12 "Национальная безопасность и военное дело".
Тема докторской диссертации определяется в течение первого семестра и утверждается решением ученого совета.

169. Жұмыс оқу бағдарламалары жұмыс және жеке оқу жоспары талаптарын және оқу жұмыс бағдарламаларын орындамаған бітіруші курстың магистранттары мен докторанттары қорытынды аттестаттауға жіберілмейді және академиялық үлгермеушілік үшін ТЖМ білім беру ұйымынан шығарылады.
170. Магистратура бағдарламасымен білім алатындардан қорытынды аттестаттау алу үшін ТЖМ білім беру ұйымы МАК құрады.
171. ТЖМ білім беру ұйымының бастығы МАК төрағасына кандидатураларды 1 қарашаға дейін ТЖМ-ге магистратура білім беру бағдарламасы бойынша – бітіртіп шығарылатын мамандардың бейініне сәйкес келетін ғылым кандидаты, докторы ғылыми дәрежесі, магистр, PhD докторы дәрежесі немесе ғылыми атағы бар болуы және ТЖМ осы білім беру ұйымында жұмыс істемейтін адамдардыұсынады.
172. Магистратураның білім беру бағдарламалары бойынша МАК құрамына кіретін мамандардың бейініне сәйкес келетін кандидат, ғылым докторы, магистр, PhD докторы ғылыми дәрежесі бар адамдар кіреді (бейінді магистратура үшін мак құрамына шығарылатын мамандардың бейініне сәйкес келетін азаматтық қорғау органдарының жоғары білікті қызметкерлері (әскери қызметшілері) енгізіледі).
Ескерту. 172-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
173. МАК-тың сандық құрамын ТЖМ білім беру ұйымы белгілейді, ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен 31 желтоқсаннан кешіктірілмей бекітіледі және ол бір күнтізбелік жыл бойы қолданыста болады.
174. Магистранттар мен докторанттарды қорытынды аттестаттауға жіберу ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен тізім бойынша бекітіліп, қорытынды аттестаттау басталардан 14 жұмыс күнінен бұрын бұрын МАК-қа тапсырылады.
175. Кешенді емтиханға магистратура оқу бағдарламасының бейінді пәндер циклының пәндері кіреді.
176. Кешенді емтихан мынадай нысандардың біреуі бойынша өткізіледі: бекітілген бағдарлама көлемінде ауызша, жазбаша, тестілеу.
177. Кешенді емтиханның бағдарламасын, оны өткізу нысанын және тапсырмалар мазмұнын осы кешенді емтиханға енген пәндерді оқу бағдарламасы негізінде ТЖМ білім беру ұйымы әзірлейді.
178. Магистрлік немесе докторлық бағдарламаларды іске асыратын ТЖМ білім беру ұйымдары тесттік тапсырманы, олардың түрлерін (ашық, жабық, аралас) және тестілеудің өткізілу технологиясын дербес әзірлейді.
179. Кешенді емтихан магистрлік диссертацияны қорғауға 30 жұмыс күні қалғанда қабылданады.
180. Кешенді емтихан нәтижелері осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір магистрантқа жеке толтырылатын хаттамамен рәсімделеді.
Хаттаманы бітіруші кафедраның қызметкерлері (әскери қызметшілері) қатарынан комиссия құрамында бекітілген МАК хатшысы толтырады.

169. Магистранты и докторанты выпускного курса, не выполнившие требования рабочих учебных программ, рабочего и индивидуального плана, не допускаются к итоговой аттестации и отчисляются из организации образования МЧС за академическую неуспеваемость.
170. Для приема итоговой аттестации у обучающихся магистратуры организация образования МЧС формирует ГАК.
171. Начальник организации образования МЧС до 1 ноября представляет информацию о кандидатуре председателей ГАК в МЧС по образовательным программам магистратуры – с ученой степенью кандидата, доктора наук, степенью магистра, доктора PhD или ученым званием, соответствующих профилю выпускаемых специалистов и не работающих в данной организации образования МЧС.
172. В состав ГАК по образовательным программам магистратуры входят лица с ученой степенью кандидата, доктора наук, степенью магистра, доктора PhD, соответствующие профилю выпускаемых специалистов (в состав ГАК для профильной магистратуры включаются высококвалифицированные сотрудники (военнослужащие) органов гражданской защиты, соответствующие профилю выпускаемых специалистов).
Сноска. Пункт 172 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
173. Количественный состав ГАК определяется организацией образования МЧС и утверждается приказом начальника организации образования МЧС не позднее 31 декабря и действует в течение календарного года.
174. Допуск к итоговой аттестации магистрантов и докторантов оформляется приказом начальника организации образования МЧС по списку не позднее, чем за 14 рабочих дней до дня начала итоговой аттестации и представляется в ГАК.
175. В комплексный экзамен входят дисциплины цикла профилирующих дисциплин образовательной программы магистратуры.
176. Комплексный экзамен проводится по одной из следующих форм: устно, письменно, тестирование.
177. Программа комплексного экзамена, форма его проведения и содержание заданий разрабатываются организацией образования МЧС на основе учебных программ дисциплин, включенных в данный комплексный экзамен.
178. Организации образования МЧС, реализующие магистерские или докторские программы, разрабатывают тестовые задания, их виды (открытые, закрытые, комбинированные тесты) и технологию проведения тестирования.
179. Комплексный экзамен принимается не позднее, чем за 30 рабочих дней до дня защиты магистерской диссертации.
180. Результаты комплексного экзамена оформляются протоколом заседания ГАК по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, который заполняется индивидуально на каждого магистранта.
Протокол заполняется секретарем ГАК, утвержденным в составе комиссии из числа сотрудников (военнослужащих) выпускающей кафедры.

Ескерту. 180-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
181. Кешенді емтиханды тест нысанында өткізілген жағдайда қорытынды ведомость жеке хаттама негізі болып табылады.
182. Алынған оң бағаны жоғарылату мақсатында кешенді емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
183. Кешенді емтиханның нәтижесімен келіспейтін магистрант емтихан өткізілгеннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей апелляция береді.
184. Апелляция өткізу үшін осы Қағидалардың 147-тармағына сәйкес апелляциялық комиссия құрылады.
185. Апелляция қанағаттандырылған жағдайда МАК отырысының хаттамасы ресімделеді. Мұндай жағдайда бірінші хаттаманың қорытындысы "___" беттегі баға _________ № ____ хаттамамен қайта қаралды" деген жазумен жойылады және оған қатысқан барлық МАК мүшелерінің қол қояды.
186. Кешенді емтиханда қанағаттанарлықсыз баға алған магистрант ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен оқудан шығарылады және транскрипт беріледі.
187. "Қанағаттанарлықсыз" деген баға алған адамдарға магистратурада сол академиялық кезеңдекешенді емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
188. Кешенді емтихан тапсырған магистрант диссертациялық жұмысты қорғауға жіберіледі. Диссертация (жоба)қорғауға жіберу МАК төрағасының ұсынымы негізінде ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен рәсімделеді.
189. Магистрлік және докторлық диссертациялық жұмыстарды басқа авторлардың мәтінін алуға (плагиатқа диссертацияны тексеру) МЖМБС 32 және 84-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады. Бөтен материалды пайдалануды анықтау жүйесінде тексерілген магистрлік диссертациялар (жобалар) және докторлық диссертациялар мемлекеттік Ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығының базасында сақталады.
Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
190. Тексеруден кейін докторанттардың диссертациялық жұмыстары сараптамадан өтеді. Осы мақсатта біліктілігі (ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі) қорғалатын диссертациялық жұмыстың бейініне сәйкес келетін диссертациялық кеңес мүшелерінің қатарынан сарапшы тағайындалады.
191. Магистрлік диссертацияларды қорғау кестесі академиялық күнтізбеге сәйкес бекітіледі. Бұл ретте, күніне 6-8 магистрант қорғауға жіберіледі.

Сноска. Пункт 180 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
181. При проведении комплексного экзамена в форме тестирования индивидуальным протоколом является итоговая ведомость.
182. Пересдача комплексного экзамена с положительной оценки с целью ее повышения на более высокую не допускается.
183. Магистрант, не согласный с результатом комплексного экзамена, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после его проведения.
184. Для проведения апелляции создается апелляционная комиссия согласно пункту 147 настоящих Правил.
185. При удовлетворении апелляции повторно оформляется протокол заседания ГАК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № ___ от _________ на странице "____" и подписываются всеми присутствующими членами ГАК.
186. Магистрант, получивший по комплексному экзамену неудовлетворительную оценку, отчисляется приказом начальника организации образования МЧС с выдачей транскрипта.
187. Пересдача комплексного экзамена лицам, получившим оценку "неудовлетворительно", в том же академическом периоде в магистратуре не допускается.
188. Магистрант, сдавший комплексный экзамен допускается к защите диссертационной работы. Допуск к защите диссертации (проекта) оформляется приказом начальника организации образования МЧС на основании представления Председателя ГАК.
189. Проверка магистерских и докторских диссертационных работ на предмет заимствования текста других авторов (проверка диссертации на предмет плагиата) осуществляется согласно пунктам 32 и 84 ГОСО. Магистерские диссертации (проекты) и докторские диссертации, проверенные в системе обнаружения заимствований, сохраняются в базе Национального центра государственной научно-технической экспертизы.
Сноска. Пункт 189 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
190. После проверки диссертационные работы докторантов проходят экспертизу. С этой целью назначается эксперт из числа членов диссертационного совета, квалификация (ученая степень или степень) которого соответствует профилю защищаемой диссертационной работы.
191. График защиты магистерских диссертаций утверждается в соответствии с академическим календарем. При этом в день допускается к защите не более 6-8 магистрантов.

Магистрлік диссертацияларды қорғау МАК-тың ашық отырысында оның кемінде 2/3 мүшелерінің қатысуымен өткізіледі.
Бір магистрлік диссертацияны қорғау ұзақытығы 50 минуттан аспауы қажет. Магистрант магистрлік диссертациясын қорғау үшін МАК-тың алдында 15 минуттық баяндамамен сөз сөйлейді.
192. Магистранттардың диссертациялық жұмыстарын қорғауы МАК-тың отырысында жүзеге асырылады. Докторлық диссертацияларды қорғауды ұйымдастыру мен өткізу Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6951 болып тіркелген) Ғылыми дәрежелерді беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
193. Магистрлік диссертацияны қорғау:
1) ғылыми жетекшінің оң пікірі;
2) ғылыми баспада диссертация тақырыбы бойынша кемінде 1 мақала немесе халықаралық немесе республикалық ғылыми-педагогикалық конференцияларда сөйлеген сөзі;
3) ғылыми және ғылыми-техникалық нәтижелердің бір түрі (ғылыми және ғылыми-техникалық әзірлеме);
4) бітіріп шығарушы кафедраның қорғауға ұсынымдары туралы шешімі (кафедра отырысы хаттамасының көшірмесі);
5) қорғалатын жұмыс бейініне сәйкес біліктілігі (ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі) бар бір рецензенттің рецензиясы болған кезде жүзеге асырылады. Мұнда диссертацияға жан-жақты сипаттама, және білім беру бағдарламасы бойынша "магистр" дәрежесін беру мүмкіндігі туралы дәлелді қорытындысы беріледі.
Ғылыми жетекші және/немесе бітіртуші кафедра тарапынан "қорғауға жіберілмейді" немесе "қорғауға ұсынуға болмайды" деген теріс қорытынды берілген жағдайда, магистрант магистрлік диссертациясын қорғамайды.
194. Магистрлік диссертацияны қарау нәтижесі бойынша МАК отырысының хаттамасы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір магистрант үшін жеке ресімделеді.
195. Қорытынды аттестаттаудан өткен, магистратураның тиісті оқу бағдарламасын меңгергенін растаған және магистрлік диссертацияны жариялы түрде қорғаған магистрантқа МАК-тың шешімімен магистрлік диссертациясын қорғаған тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "магистр" дәрежесі беріледі және қосымшасымен бірге мемлекеттік үлгідегі диплом беріледі.
МАК шешімі МАК отырысының хаттамасы бойынша осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір магистрант үшін жеке ресімделеді.
Ескерту. 195-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
196. Дипломға қосымша магистранттың мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында және оқу жұмыс жоспарында көзделген көлемде барлық пәндер бойынша бағаларына сәйкес жеке оқу жоспарын орындағаны туралы анықтама негізінде толтырылады.
Дипломға қосымшада білімді бағалаудың балдық-рейтингтік жүйесі бойынша әрбір оқу пәні бойынша кредиттер мен академиялық сағаттар көлемі көрсетілген соңғы бағалар жазылады.

Защита магистерской диссертации проводится на открытом заседании ГАК с участием не менее 2/3 ее членов.
Продолжительность защиты одной магистерской диссертации не менее 50 минут. Для защиты магистерской диссертации магистрант выступает с докладом перед ГАК не менее 15 минут.
192. Защита диссертационных работ магистрантов осуществляется на заседании ГАК. Организация и проведение защиты докторских диссертации осуществляется в соответствии с Правилами присуждения ученых степеней, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6951).
193. Защита магистерской диссертации осуществляется при наличии:
1) положительного отзыва научного руководителя;
2) не менее одной публикации по теме диссертации в научных изданиях или выступления на международной или республиканской научно-практической конференции;
3) одного из видов научных и научно-технических результатов (научных и научно-технических разработок);
4) решение выпускающей кафедры о рекомендации к защите (выписка из протокола заседания кафедры);
5) одной рецензии рецензента, квалификация (ученая степень или степень) которого соответствует профилю защищаемой работы, где дается всесторонняя характеристика диссертации и аргументированное заключение о возможности присуждения степени "магистра" по соответствующей образовательной программе.
При отрицательной оценке научного руководителя и/или выпускающей кафедрой с заключением "не допускается к защите" или "не рекомендуется к защите" магистрант не защищает магистерскую диссертацию.
194. Протокол заседания ГАК по рассмотрению магистерской диссертации по форме согласно приложению 13 настоящих Правил, оформляются индивидуально на каждого магистранта.
195. Магистранту, прошедшему итоговую аттестацию, подтвердившему усвоение соответствующей образовательной программы магистратуры и публично защитившему магистерскую диссертацию решением ГАК присуждается степень "магистр" по соответствующей образовательной программе и выдается диплом государственного образца с транскриптом бесплатно.
Решение ГАК оформляется на каждого магистранта протоколом заседания ГАК по защите магистерской диссертации по форме согласно приложению 14 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 195 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
196. Транкскрипт к диплому заполняется на основании справки о выполнении магистрантом индивидуального плана в соответствии с полученными им оценками по всем дисциплинам в объеме, предусмотренном государственным общеобязательным стандартом образования и рабочим учебным планом.
В транскрипте к диплому записываются последние оценки по каждой учебной дисциплине по балльно-рейтинговой системе оценок знаний с указанием ее объема в кредитах и академических часах.

197. Мемлекеттік үлгідегі дипломды қосымшасымен беру ТЖМ білім беру ұйымы бастығының бітіру туралы бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
Бітірту туралы бұйрықты магистранттарды қорытынды аттестаттау аяқталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей МАК төрағасының ұсынысы негізінде ТЖМ білім беру ұйымының бастығы бекітеді.
198. Сонымен қатар ТЖМ білім беру ұйымының бастығы жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бөлімшесі бастығының мониторинг және білім сапасын бақылау (бағалау) бөлімінің келісімі бар ұсынысы негізінде қорытынды аттестаттаудан өтпеген магистранттарды оқудан шығару туралы бұйрық шығарады.
Қорытынды аттестаттаудан "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған магистрант "білім беру бағдарламаларының талаптарын орындамаған: диплом жұмысын (жобасын) қорғай алмаған" немесе "білім беру бағдарламаларының талаптарын орындамаған: кешенді емтиханды тапсыра алмаған" деп, Қазақстан Республикасының "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңының 26-бабының 7-тармағына, "Құқық қорғау қызметі туралы" 9-бабының 8-тармағына сәйкес ТЖМ білім беру ұйымынан оқудан шығарылады.
Бұл ретте магистранттарды оқудан шығару туралы бұйрықта "магистрлік диссертацияны қорғауға ұсыну" мен немесе "магистрлік диссертацияны қорғауға ұсынусыз" тұжырымы көрсетіледі.
Докторантураның білім беру бағдарламасының теориялық оқытудың толық курсын меңгерген, бірақ докторлық диссертацияны қорғамаған докторантқа келесі жылдары диссертацияны қорғауға мүмкіндік беріледі.
Ескерту. 198-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
199. Магистранттарды қорытынды аттестаттау аяқталғаннан кейін МАК төрағасы магистранттарды қорытынды аттестаттау нәтижелері мен кешенді емтихан тапсыру нәтижелері және диссертацияны (жобаны) қорғау нәтижесі туралы есеп жасайды және оны 14 жұмыс күн мерзімінде ТЖМ білім беру ұйымының бастығына ұсынады
200. Магистранттарды қорытынды аттестаттаудың нәтижесі мен кешенді емтихан тапсыру нәтижелері және диссертацияны (жобаны) қорғау нәтижесі туралы есепке осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес түсіндірме жазба мен кестелер кіреді.
Түсіндірме жазбада:
1) ТЖМ білім беру ұйымындағы білім беру бағдарламасы бойынша магистрлар дайындау деңгейі;
2) кешенді емтиханда анықталған магистранттың біліміне мінездеме;
3) осы білім беру бағдарламасы бойынша магистрларды даярлау сапасын талдау;
4) магистрларды даярлаудағы кемшіліктер;
5) магистрлік диссертациялар тақырыбының ғылымның, техниканың, мәдениеттің қазіргі жай-күйіне және азаматтық қорғау органдарының практикалық қажеттілігінің сұранысына сәйкестігі;
6) магистрлік диссертацияларды орындаудың сапасы;
7) сараптама комиссиясы қорытындысының, ғылыми жетекшінің пікірінің, ресми оппоненттің рецензиясының сәйкестігі;
8) магистрларды даярлауды одан әрі жетілдіру жөніндегі нақты ұсынымдар көрсетіледі.

197. Выдача диплома государственного образца с транскриптом осуществляется на основании приказа начальника организации образования МЧС о выпуске.
Приказ о выпуске издается на основании представления председателя ГАК в срок не позднее 10 рабочих дней со дня завершения итоговой аттестации магистрантов.
198. Одновременно начальником организации образования МЧС издается приказ об отчислении магистрантов, не прошедших итоговую аттестацию, на основании представления начальника соответствующего подразделения послевузовского образования по согласованию с подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
Магистрант, получивший по итоговой аттестации оценку "неудовлетворительно" отчисляется из организации образования МЧС, как "не выполнивший требования образовательной программы: не защитивший магистерскую диссертацию (проект)" или "не выполнивший требования образовательной программы: не сдавший комплексный экзамен", в соответствии с пунктом 7 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" или пунктом 8 статьи 9 "О правоохранительной службе".
При этом в приказе об отчислении магистранта указывается формулировка "с представлением магистерской диссертации к защите" либо "без представления магистерской диссертации к защите".
Докторанту, освоившему полный курс теоретического обучения образовательной программы докторантуры, но не защитившему докторскую диссертацию предоставляется возможность защитить диссертацию в последующие годы.
Сноска. Пункт 198 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
199. По завершении итоговой аттестации магистрантов председатель ГАК составляет отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов о результатах сдачи комплексного экзамена и результатах защиты диссертации (проекта) и в течение 14 рабочих дней представляет его начальнику организации образования МЧС.
200. Отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов о результатах сдачи комплексного экзамена и результатах защиты диссертации (проекта) включает пояснительную записку и таблицы в соответствии с приложением 15 к настоящим Правилам.

201. Магистранттардың қорытынды аттестаттау нәтижелері туралы есепке МАК төрағасы қол қояды, ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады және бекітіледі.
202. ТЖМ білім беру ұйымы магистратурада білім алушыларды қорытынды аттестаттау аяқталғаннан кейін отыз жұмыс күні ішінде магистранттарды қорытынды аттестаттау нәтижелері туралыесепті ТЖМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесінде талқылап және бекітіп ТЖМ-ге ұсынады.
203. МАК төрағасының есебіне ТЖМ білім беру ұйымының бастығы қол қойған дипломның нөмірі, мамандығы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетілген магистратура бағдарламасын аяқтаған бітірушілердің тізімі қоса беріледі.
204. ТЖМ білім беру ұйымы докторантурада білім алушылардың қорытынды аттестаттауы аяқталғаннан кейін 30 жұмыс күні ішінде докторанттарды қорытынды аттестаттау нәтижелері туралы бекітілген есепті ТЖМ-ге ұсынады.
205. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын оқып бітірген бітірушілердің тізімі олардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарламасы және берілген дипломның нөмірі көрсетіле отырып, ТЖМ білім беру ұйымының бастығы қол қойып, бітіру туралы бұйрық шыққаннан кейін бір ай мерзім ішінде білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсынылады, сонымен қатар ТЖМ білім беру ұйымының сайтында жарияланады.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы
бақылау, оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Дәстүрлі шкалаға ауыстырылған білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі
Әріптік жүйе бойынша баға
Балдардың сандық эквиваленті
%-дық құрамы
Дәстүрлі жүйе бойынша бағалар
А
4,0

201. Отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов подписывается председателем ГАК, обсуждается и утверждается на заседании ученого совета организации образования МЧС.
202. Организация образования МЧС в течение 30 рабочих дней после завершения итоговой аттестации обучающихся магистратуры направляет в МЧС обсужденный и утвержденный на заседании ученого совета организации образования МЧС отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов.
203. К отчету председателя ГАК прилагается список выпускников, окончивших программы магистратуры с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), специальности и номера выданного диплома, подписанный начальником организации образования МЧС.
204. Организация образования МЧС в течение 30 рабочих дней после завершения итоговой аттестации обучающихся докторантуры представляет утвержденный отчет о результатах итоговой аттестации докторантов в МЧС.
205. Список выпускников, окончивших образовательные программы послевузовского образования, с указанием их фамилий, имени, отчества (при их наличии), образовательных программ и номеров выданных дипломов, подписанный начальником организации образования МЧС, представляется в уполномоченный орган в области образования в месячный срок после издания соответствующего приказа, а также размещается на сайте организации образования МЧС.
Приложение 1
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся
специального учебного
заведения Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Балльно-рейтинговая буквенная система оценки учета учебных достижений обучающихся с переводом в традиционную шкалу оценок
Оценка по буквенной системе
Цифровой эквивалент баллов
%-ное содержание
Оценка по традиционной системе
А
4,0

95-100
Үздік
А-
3,67
90-94
В+
3,33
85-89
Жақсы
В
3,0
80-84
В-
2,67
75-79
С+
2,33
70-74
С
2,0
65-69
Қанағаттанарлық
С-
1,67
60-64
D+
1,33
55-59
D
1,0
50-54
FX
0,5
25-49
Қанағаттанарлықсыз
F
0
0-24
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы
бақылау, оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
МЕЖЕЛІК БАҚЫЛАУ ВЕДОМОСІ
Факультет __________________
____________________________
Білім беру бағдарламасы:
"________________________"
Пән ____________________________
Академиялық кредиттер саны (сағаттар): ___________
____ семестр __________________________
оқу жылы _____________________________
оқу тобы ______________________________
"____" _______________________________
Өткізу күні
______________________________________
Оқытушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Білм алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
Транскрипт нөмірі
Межелік бақылау
Таныстым
пайызбен
балмен
Әріппен
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Мониторинг және білім сапасын бақылау
(бағалау) бөлімінің бастығы____________________
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы
бақылау, оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бекітемін
Факультет бастығы
____________________________
____________________________
Емтихандық сессияны тапсыруға жіберілген курсанттардың тізімі
Білім беру бағдарламасы:
"________________________________________"
Пән: _____________________________________
Академиялық кредиттер саны (сағаттар):
____________
____ семестр ___________
оқу жылы _____________
оқу тобы ______________
Білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
Транскрипт нөмірі
Рұқсат ету рейтингінің бағасы
пайызбен
балмен
әріппен
1.
2.
3.
Мониторинг және білім сапасын бақылау
(бағалау) бөлімінің бастығы____________________
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы
бақылау, оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
ҚОРЫТЫНДЫ БАҚЫЛАУ ВЕДОМОСІ
Факультет _______________________________
________________________________________
Білім беру бағдарламасы:
"______________________________________"
Пән ____________________________________
Академиялық кредиттер саны (сағаттар): _____
____ семестр _____________
оқу жылы ________________
оқу тобы _________________
"______" _________________
Емтиханды өткізу мерзімі _________________________
Оқытушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Білм алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
Транскрипт нөмірі
Рұқсаттама беру рейтингінің бағасы (Моб.,%)
Емтихандық баға
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы
пайызбен
балмен
әріппен
пайызбен
балмен
әріппен
пайызбен
балмен
әріппен
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Бағалар саны ____________________
А, А-
В+, В, В-, С+,
С, С-, D+, D-
F,FX
Мониторинг және білім сапасын бақылау
(бағалау) бөлімінің бастығы____________________
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы бақылау,
оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бекітемін
Факультет бастығы
____________________________
____________________________
ҚОРЫТЫНДЫ ЖИЫНТЫҚ ВЕДОМОСІ
Факультет ____________________________
_____________________________________
Білім беру бағдарламасы:
"___________________________________"
____ семестр ____________
оқу жылы _____________
оқу тобы _____________
Білім алушының Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
Транскрипт нөмірі
Пән атауы
Пән атауы
Пән атауы
Үлгерімінің орташа балы (GPA)
пайызбен
балмен
әріппен
пайызбен
балмен
әріппен
пайызбен
балмен
әріппен
1.
2.
3.
4.
5.
Мониторинг және білім сапасын бақылау
(бағалау) бөлімінің бастығы____________________
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы бақылау,
оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан комиссия отырысының №___ ХАТТАМАСЫ (әрбір білім алушыға толтырылады)

95-100
Отлично
А-
3,67
90-94
В+
3,33
85-89
Хорошо
В
3,0
80-84
В-
2,67
75-79
С+
2,33
70-74
С
2,0
65-69
Удовлетворительно
С-
1,67
60-64
D+
1,33
55-59
D
1,0
50-54
FX
0,5
25-49
Неудовлетворительно
F
0
0-24
Приложение 2
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся
специального учебного
заведения Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
ВЕДОМОСТЬ РУБЕЖНОГО КОНТРОЛЯ
Факультет _____________________________________
______________________________________
Образовательная программа:
"____________________________________"
Количество академических кредитов (часов): ________
____ семестр ______________
учебный год ______________
учебная группа ____________
"_____" __________________
Дата проведения
_________________________
фамилия имя отчество (при его наличии) преподавателя
фамилия имя отчество (при его наличии) обучающегося
Номер транскрипта
Рубежный контроль
Ознакомлен
в процентах
в баллах
буквенная
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Начальник подразделения отдела мониторинга
и контроля (оценки) качества образования
Приложение 3
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся
специального учебного
заведения Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Начальник факультета
____________________________
____________________________
Список курсантов, допущенных к сдаче экзаменационной сессии
Образовательная программа:
"____________________________________________"
Дисциплина: __________________________________
Количество академических кредитов (часов): _______
____ семестр ______
учебный год ________
учебная группа ______
фамилия имя отчество (при его наличии) обучающегося
Номер транскрипта
Оценка рейтинга допуска
в процентах
в баллах
буквенная
1.
2.
3.
Начальник подразделения отдела мониторинга
и контроля (оценки) качества образования ____________________
Приложение 4
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся
специального учебного
заведения Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
ВЕДОМОСТЬ ИТОГОВОГО КОНТРОЛЯ
Факультет _______________________________
_______________________________
Образовательная программа:
"_____________________________"
Дисциплина: _______________________________
Количество академических кредитов: ___________
____ семестр ___________________
учебный год ____________________
учебная группа _________________
"______" _______________________________
Дата проведения экзамена _______________________________
фамилия имя отчество (при его наличии) преподавателя
фамилия имя отчество (при его наличии) обучающегося
Номер транскрипта
Оценка рейтинга допуска
Экзамена-
ционная оценка
Итоговая оценка
Подпись экзаменатора
в процентах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
буквенная
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Количество оценок ____________________
А, А-
В+, В, В-
С+, С, С-, D+, D
F
Начальник подразделения отдела мониторинга
и контроля (оценки) качества образования
Приложение 5
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся
специального учебного
заведения Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Начальник факультета
____________________________
____________________________
СВОДНАЯ ИТОГОВАЯ ВЕДОМОСТЬ
Факультет _____________________________
______________________________________
Образовательная программа:
"____________________________________"
____ семестр _____________
учебный год _____________
учебная группа ___________
фамилия имя отчество (при его наличии) обучающегося
Номер транскрипта
Наименование дисциплины
Наименование дисциплины
Наименование дисциплины
средний балл успеваемости (Grade Point Average)
в процентах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
буквенная
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
Начальник подразделения мониторинга
и контроля (оценки) качества образования
Приложение 6
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся
специального учебного заведения
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
Протокол № ___ заседания
Государственной экзаменационной комиссии
(заполняется на каждого обучающегося)

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__жыл "___" ______ сағат _____ минуттан ____ сағат _____ минутқа дейін
Қатысқандар: Мемлекеттік емтихан комиссиясының
төрағасы________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы,
____________________________________________________________________
(ұйымының атауы, атқаратын лауазымы)
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________________
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру туралы
1. Білім алушы __________________________________ емтихан тапсыруы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мамандығы)
2. Сұрақтар: (тестілеу нысанында емтихан өткізу кезінде хаттамаға білім алушы
орындаған тест тапсырмасы қоса беріледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Білім алушы ______________________________________________ (тегі, аты-жөні)
рұқсат беру рейтингі ___________________________________________________
(балдық-рейтингі әріптік жүйесі бойынша рұқсат беру рейтингі)
4. Білім алушы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды
________________________________________ бағамен тапсырды деп танылсын
(әріптік жүйедегі балдық-рейтингі бойынша рейтингі көрсетілсін)
5. Білім алушының ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша қорытынды бағасы ____________________________
(балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағасы көрсетілсін)
6. Мемлекеттік емтихан комиссиясы мүшелерінің ерекше пікірлері
________________________________________________________________
Төраға ____________________ (қолы)
Комиссия мүшелері ____________________ (қолы)
____________________ (қолы)
Хатшы ____________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы
бақылау, оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
________________________________________ оқу жылына "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру нәтижелері туралы есеп

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"___" ______ 20__ года с __ часов __ минут до ____ часов ____ минут
Присутствовали: председатель Государственной экзаменационной комиссии:
__________________________________________________________________
(фамилия, имя отчество (при его наличии),
ученая степень, степень, ученое звание,
__________________________________________________________________
(наименование организации, занимаемая должность)
Члены комиссии:
__________________________________________________________________
О сдаче государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана"
1. Экзаменуется обучающийся ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), образовательная программа)
2. Вопросы: (при проведении экзамена в форме тестирования к протоколу
прилагается тестовое задание, выполненное обучающимся)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Обучающиеся ____________________________________________________
(фамилия, инициалы)
имеет рейтинг допуска ______________________________________________
(рейтинг допуска по балльно-рейтинговой буквенной системе)
4. Признать, что обучающиеся ________________________________________
сдал государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана"
с оценкой __________________________________________________________
(указывается оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
5. Итоговая оценка обучаемого _______________________________________
(фамилия, инициалы)
по дисциплине "История Казахстана" составляет
__________________________________________________________________
(указывается оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
6. Особые мнения членов Государственной экзаменационной комиссии
__________________________________________________________________
Председатель ____________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подпись)
________________________________________ (подпись)
Секретарь _______________________________ (подпись)
Приложение 7
к Правилам проведения
текущего контроля успеваемости,
промежуточной и итоговой
аттестации обучающихся
специального учебного
заведения Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
Отчет о результатах сдачи государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана"

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.10.2023 № 554 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қорытынды аттестаттаудың нысаны
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
Қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % оқу үлгерімі
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан
Барлығы
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы бақылау,
оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының №___ хаттамасы (әрбір білім алушыға толтырылады)
20__жыл "___"______ сағат ____ минуттан ____сағат ____минутқа дейін
Қатысқандар:
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы
____________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
пәні бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру туралы
____________________________________________________________________
Білім алушы
____________________________________________________ емтихан тапсыруы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарламасы)
____________________________________________________________________
Сұрақтар: (пәндер блогы бойынша тест нәтижелері)
1. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
1. Білім алушы _______________________________________________
(тегі, ат-жөні)
мемлекеттік емтиханды ____________________________________________
(пәннің, білім беру бағдарламасының атауы)
___________________________________________________________бағамен
(балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша рейтингі көрсетілсін)
тапсырды деп танылсын.

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.10.2023 № 554 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
за ______________________________________________ год
форма обучения _____________________________________
образовательная программа ___________________________
наименование организации образования
Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
____________________________________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдававших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качества
% успеваемости от сдававших
Государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана"
Итого
Приложение 8
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации
обучающихся специального
учебного заведения
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ № ____ заседания Государственной аттестационной комиссии
(заполняется на каждого обучающегося)
"___" ______ 20__ года с __ часов __ минут до ____ часов ____ минут
Присутствовали:
Председатель государственной аттестационной комиссии
____________________________________________________________________
Члены комиссии:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
о сдаче государственного экзамена по
____________________________________________________________________
Экзаменуется обучающиеся
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), образовательная программа)
____________________________________________________________________
Вопросы: (результаты тестирования по блокам дисциплин)
1. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
1. Признать, что обучаемый ___________________________________________
(фамилия, инициалы)
сдал государственный экзамен _________________________________________
(наименование дисциплины, образовательной программы) с оценкой
___________________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)

2. Білім алушы ________________________________________ белгіленсін.
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________________________
3. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы мүшелерінің пікірлері (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Төраға                   ____________________ (қолы)
Комиссия мүшелері             ____________________ (қолы)
____________________ (қолы)
Хатшы                   ____________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы бақылау,
оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының № _____хаттамасы
20__жыл "___"________ сағат _____ минуттан ____сағат ____минутқа дейін
Курсанттың дипломдық жұмысының (жоба) қарау бойынша
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарламасы)
_____________________________________________________________________
Тақырыбы: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қатысқандар:
Төраға _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мүшелері: _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Дипломдық жұмыс (жоба) ғылыми жетекшінің басшылығымен орындалды
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
____________________________________________________________________
Консультация кезінде
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
____________________________________________________________________
(жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
рецензент
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
____________________________________________________________________
(жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясына мынадай материалдар ұсынылды:

2. Отметить, что обучаемый __________________________________________
(фамилия, инициалы)
____________________________________________________________________
3. Мнения членов Государственной аттестационной комиссии (при наличии)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Председатель ______________________ (подпись)
Члены комиссии ______________ (подпись) ______________________ (подпись)
Секретарь ______________________ (подпись)
Приложение 9
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации
обучающихся специального
учебного заведения
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ № _____ заседания Государственной аттестационной комиссии
"___" ______ 20__ года с __ часов __ минут до ____ часов ____ минут
По рассмотрению дипломной работы (проекта) курсанта
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), образовательная программа)
____________________________________________________________________
на тему:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Присутствовали:
Председатель ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены: ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дипломная работа (проект) выполнена под научным руководством
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень)
____________________________________________________________________
При консультации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень,
____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
рецензент
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень,
____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
В Государственную аттестационную комиссию представлены следующие материалы:

1) есептік түсіндірме жазба немесе диплом жұмысының (жоба) мәтіні______ парақта;
2) дипломдық жұмысына (жоба) кестелер, сызбалар ______ парақта;
3) диплом жұмысы (жоба) ғылыми жетекшісінің қорытындысы бар пікірі
___________________________________________________________________;
("қорғауға жіберіледі" деп көрсетілсін)
4) диплом жұмысына (жоба) баға қойылған рецензия
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(рецензенттің бағасы көрсетіледі)
Дипломдық жұмыстың (жобаның) орындалғаны туралы хабарламадан
кейін _________ минут ішінде білім алушыға мынадай сұрақтар қойылды:
1. _________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
2. _________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
3. _________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
4. _________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
5. _________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
Білім алушының қойылған сұрақтарға берген жауабының жалпы сипаттамасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Дипломдық жұмысты (жобаның) қорғау барысында білім алушы
___________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
көрсетті
___________________________________________________________________
(жалпы теориялық және арнайы дайындық бойынша білім деңгейі қандай)
___________________________________________________________________
Білім алушы диплом жұмысы (жоба) орындады және мынадай бағамен қорғады
деп танылсын
___________________________________________________________________
(білімді бағалаудың балдық-рейтингілік әріптік жүйесі бойынша бағасы)
Комиссия мүшелерінің маңызды пікірлері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Төраға                   ___________________ (қолы)
Комиссия мүшелері            ___________________ (қолы)
___________________ (қолы)
Хатшы                   ___________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы бақылау,
оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының № ____хаттамасы
20__жыл "___"________ сағат _____ минуттан ____сағат ____минутқа дейін
дипломдық жұмысты (жобаны) және/немесе барлық мемлекеттік емтихандарды тапсырған курсантқа "бакалавр" дәрежесін беру туралы.
Қатысқандар:
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Білім алушы _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарламасы(мамандығы)
мынадай бағамен мемлекеттік емтиханды тапсырды және/немесе диплом
жұмысын (жобаны) қорғады:
____________________________________________________________________
(пән атауы, дипломдық жұмыс (жоба), білімді бағалаудың
____________________________________________________________________
балдық-рейтінгілік әріптік жүйесі бойынша бағасы, тапсыру уақыты)
Білім алушы білім беру бағдарламасы (мамандық) бойынша оқу жоспарында көзделген
барлық мемлекеттік емтихандарды тапсырды және/немесе диплом жұмысын (жобаны)
қорғады деп танылсын.
Білім алушыға __________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
"бакалавр" дәрежесі __________________________________ және/ немесе
Мамандық бойынша біліктілік __________________________________________
(код және білім беру бағдарламасы)
____________________________________________________________________
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері _____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жоғары білім туралы диплом берілсін ______________________________
(үздік, үздік емес)
Төраға                         ____________________ (қолы)
Комиссия мүшелері                   ____________________ (қолы)
____________________ (қолы)
Хатшы                         ____________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы бақылау,
оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
1-кесте
_________ жылдағы мемлекеттік емтихандарды тапсыру және диплом жұмысын қорғау нәтижелері туралы есеп
Оқу нысаны _________________________________________________
Білім беру бағдарламасы (мамандық)____________________________
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының атауы
____________________________________________________________
Қорытынды аттестаттаудың нысаны
Қорытынды аттестаттауға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
Қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % оқу үлгерімі
_______ бойынша мемлекеттік емтихан
_______ бойынша мемлекеттік емтихан
_______ бойынша мемлекеттік емтихан
_______ бойынша мемлекеттік емтихан
Диплом жұмысын қорғау
Барлығы
2 кесте
________жылындағы түлектердің қорытынды аттестациясының жалпы нәтижелері
оқу нысаны _________________________________________________
білім беру бағдарламасы (мамандық)___________________________
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының атауы
____________________________________________________________
Қорытынды мемлекеттік аттестаттауға жіберілгендердің саны
Қорытынды мемлекеттік аттестаттауға келмегендердің саны
Қорытынды мемлекеттік аттестаттауды тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Қанағаттанарлықсыз баға алғандар
Орташа балл
Тек өте жақсы
Тек өте жақсы және жақсы
Аралас бағалар
Тек қанағаттанарлық
3-кесте
Бітірушілердің салыстырмалы талдауы
Көрсеткіштер
Алдыңғы кезең
Есеп беру кезеңі
% сапасы
% оқу үлгерімі
орташа балл
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы бақылау,
оларға аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының № ____хаттамасы (білім алушыға жеке толтырылады)
20___жыл "___" ________ сағат _____ минуттан ____сағат ____минутқа дейін
Қатысқандар:
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Комиссия мүшелері
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Магистратура білім беру бағдарламасы бойынша кешенді емтихан тапсыру туралы
____________________________________________________________________
Білім алушы __________________________________________ тапсырады
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(білім беру бағдарламасы)
Сұрақтар: (пән блоктары бойынша тестілеу нәтижелері)

1) расчетно-пояснительная записка или текст дипломной работы (проекта) на ______ страницах;
2) чертежи, таблицы к дипломной работе (проекту) на _____ листах;
3) отзыв научного руководителя дипломной работы (проекта) с заключением
____________________________________________________________________;
(указать "допускается к защите")
4) рецензия на дипломную работу (проект) с оценкой
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указывается оценка рецензента)
После сообщения о выполненной дипломной работе (проекту)
в течение _________ минут обучающемуся были заданы следующие вопросы:
1. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
2. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
3. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
4. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
5. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
Общая характеристика ответов обучающегося на заданные ему вопросы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
В ходе защиты дипломной работы (проекта) обучающийся
____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
показал
____________________________________________________________________
(какой уровень знаний по общетеоретической и специальной подготовке)
____________________________________________________________________
Признать, что обучающийся выполнил и защитил дипломную работу (проект)
с оценкой
____________________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний)
Особые мнения членов комиссии _______________________________________
____________________________________________________________________
Председатель _____________________ (подпись)
Члены комиссии _________________ (подпись) _________________ (подпись)
Секретарь _____________________ (подпись)
Приложение 10
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации
обучающихся специального
учебного заведения
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ № ____ заседания Государственной аттестационной комиссии
"___" ______ 20__ года с __ часов __ минут до ____ часов ____ минут
о присуждении степени "бакалавр" курсанту, сдавшему все государственные
экзамены и/или защитившему дипломную работу (проект).
Присутствовали: Председатель государственной аттестационной комиссии
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены комиссии:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Обучающийся _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
образовательная программа (специальность)) сдал государственные экзамены
и/или защитил дипломную работу (проект) с оценками:
____________________________________________________________________
(наименование дисциплины, дипломная работа (проект), оценка по балльно-
____________________________________________________________________
рейтинговой буквенной системе оценки знаний, дата сдачи)
Признать, что обучающийся сдал все предусмотренные учебным планом
государственные экзамены по образовательной программе (специальности) и/или
защитил дипломную работу (проект).
Присудить обучающемуся ______________________________________________
(фамилия, инициалы) степень "бакалавр"
_____________________________________________________________________
и/или квалификацию по специальности ___________________________________
(код и наименование образовательной программы)
_____________________________________________________________________
Особые мнения членов комиссии ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Выдать диплом о высшем образовании __________________________________
(с отличием, без отличия)
Председатель ___________________ (подпись)
Члены комиссии ___________________ (подпись) ___________________ (подпись)
Секретарь ___________________ (подпись)
Приложение 11
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации
обучающихся специального
учебного заведения
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
Таблица 1
Отчет о результатах сдачи государственных экзаменов
и защиты дипломной работы за ____________________ год
форма обучения _________________________________________________
образовательная программа (специальность)_________________________
наименование организацией образования Министерства по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан ___________________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдававших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качества
% успеваемости от сдававших
Государственный экзамен по _______
Государственный экзамен по _______
Государственный экзамен по _______
Государственный экзамен по _______
Защита дипломной работы
Итого
Таблица 2
Общие результаты итоговой аттестации выпускников за _______ год
форма обучения ________________________________________________
образовательная программа (специальность) ________________________
наименование организации образования Министерства по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан__________________________________
Количество допущенных к итоговой государственной аттестации
Количество неявок к итоговой государственной аттестации
Количество сдавших итоговой государственной аттестации
Из них сдали на
Получили оценку неудовлетворительно
Средний балл
Только отлично
Только отлично и хорошо
Смешанные оценки
Только удовлетворительно
Таблица 3
Сравнительный анализ выпуска
Показатели
Предыдущий период
Отчетный период
% качества
% успеваемости
Средний балл
Приложение 12
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации
обучающихся специального
учебного заведения
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ № ____ Заседания Государственной аттестационной комиссии
(заполняется на каждого обучающегося)
"___" ______ 20__ года с __ часов __ минут до ____ часов ____ минут
Присутствовали:
Председатель государственной аттестационной комиссии
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены комиссии
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) о сдаче комплексного экзамена
по образовательной программе магистратуры
____________________________________________________________________
Экзаменуется обучающийся ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
____________________________________________________________________
образовательная программа)
Вопросы: (результаты тестирования по блокам дисциплин)

1. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
1. Білім алушы _______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
_________________________________________________ кешенді емтиханды
(мамандық атауы)
___________________________________________________________ бағасымен
(баллдық-рейтінгілік әріптік жүйе бойынша бағасы)
тапсырды деп танылсын
2. Білім алушы _______________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________________________
3. Мемлекеттік аттестаттау комиссия мүшелерінің маңызды пікірлері
____________________________________________________________________
Төраға                   ___________________ (қолы)
Комиссия мүшелері             ___________________ (қолы)
___________________ (қолы)
Хатшы                   ___________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы бақылау,
оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Магистранттың магистрлік диссертациясын (жоба) қарау бойынша мемлекеттік аттестаттау комиссиясының отырысының № ____хаттамасы
20__жыл "___" _______ сағат _____ минуттан ____сағат ____минутқа дейін
Магистранттың магистерлік диссертациясын (жобаны) қарау бойынша
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарламасы)
Тақырыбы: _____________________________________________________
Қатыстқандар:
Төраға _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мүшелері:
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Магистрлік диссертация (жоба) ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
_________________________________ ғылыми басшылығымен орындалды
Консультация
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
____________________________________________________________________
(жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Оппонент
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
____________________________________________________________________
(жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясына мынадай материалдар ұсынылды:

1. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
1. Признать, что обучающийся _________________________________________
(фамилия, инициалы)
сдал комплексный экзамен ____________________________________________
(наименование специальности)
с оценкой ___________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
2. Отметить, что обучающийся _________________________________________
(фамилия, инициалы)
____________________________________________________________________
3. Особые мнения членов Государственной аттестационной комиссии
____________________________________________________________________
Председатель ___________________ (подпись)
Члены комиссии _________________ (подпись) _________________ (подпись)
Секретарь ___________________ (подпись)
Приложение 13
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации
обучающихся специального
учебного заведения
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ № _____ заседания Государственной аттестационной комиссии
по рассмотрению магистерской диссертации (проекта)
"___" ______ 20__ года с __ часов __ минут до ____ часов ____ минут
По рассмотрению магистерской диссертации (проекта) магистранта
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
образовательная программа) на тему:
________________________________________________________________________
Присутствовали:
Председатель ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены: __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Магистерская диссертация (проект) выполнена под научным руководством
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень)
При консультации
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень,
________________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
Оппонент _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень
________________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
В Государственную аттестационную комиссию представлены следующие материалы:

1) магистерлікдиссертация (жоба) ______ парақта;
2) магистерлік диссертацияға (жобаға) кестелер, сызбалар _____ парақта;
3) магистрлік диссертацияға (жобаға) ғылыми жетекшісінің қорытындысы бар пікірі
_______________________________________________________________;
("қорғауға жіберіледі" деп көрсетілсін)
4) ____________________________________________________________
(кафедра атауы және диссертация көпшілік алдында қорғауға
___________________________________ туралы бітіртуші кафедраның шешімі;
ұсынылады немесе ұсынылмайды деп көрсетілсін)
5) магистрлік диссертацияға (жобаға) (жобаның) бағасы қойылған пікір
____________________________________________________________________;
(пікір берушінің бағасы көрсетіледі)
6) ресми емес пікірлер ____________________________________________
Магистрлік диссертацияның (жобаның) орындалғаны туралы хабарламадан кейін
______минут ішінде магистрантқа мынадай сұрақтар қойылды:
1. __________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қойылған сұрақтар)
2. __________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қойылған сұрақтар)
Магистранттың қойылған сұрақтарға берген жауабының жалпы сипаттамасы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау барысында магистрант
____________________________________________________________________
(жалпы теориялық және арнайы дайындық бойынша білім деңгейі қандай)
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ көрсетті
Магистрант магистерлік диссертацияны (жобаны) орындады
____________________________________________________________________
(білімді бағалаудың балдық-рейтінгілік әріптік жүйесі бойынша бағасы)
Комиссия мүшелерінің маңызды пікірлері ___________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Төраға                   ____________________ (қолы)
Комиссия мүшелері             ____________________ (қолы)
____________________ (қолы)
____________________ (қолы)
Хатшы                   ____________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы бақылау,
оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Магистранттың магистрлік диссертациясын қарау бойынша мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының № ____хаттамасы
20__жыл "___"________ сағат _____ минуттан ____сағат ____минутқа дейін
"Магистр" дәрежесін тағайындау туралы
Қатысқандар:
Төраға_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мүшелері:
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Магистрант___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мамандық)
Кешенді емтиханды тапсырды және магистерлік диссертацияны (жобаны):
__________________________________________________________________
(кешенді емтихан, магистерлік диссертация, балл бойынша бағасы
______________________________________________________ бағамен қорғады
білімді бағалаудың рейтингілік әріптік жүйесі, тапсыру күні)
Магистрант кешенді емтиханды тапсырды және магистерлік диссертацияны
(жобаны) қорғады деп танылсын.
Магистрантқа ____________________________________________ тағайындалды
(тегі, аты-жөні)
"Магистр" дәрежесі ________________________________________________
Білім беру бағдарламасы____________________________________________
(код және мамандық атауы)
Комиссия мүшелерінің маңызды пікірлері _________________________
__________________________________________________________________
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру туралы дипломды беру.
Төраға                   ____________________ (қолы)
Комиссия мүшелері             ____________________ (қолы)
____________________ (қолы)
____________________ (қолы)
Хатшы                   ____________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
министрлігінің арнаулы оқу
орнында білім алушылардың
үлгеріміне ағымдағы
бақылау, оларға аралық және
қорытынды аттестаттау
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
1-кесте
____________ жылындағы кешенді емтихан тапсырудың нәтижелері
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының
атауы __________________________________________________
Білім беру бағдарламасы ________________________________________
Қорытынды аттестаттаунысаны
Қорытынды аттестаттауға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % үлгерімі
Кешенді емтихан
2-кесте
____________ оқу жылындағы
____________________ диссертацияны (жобаны) қорғау нәтижесі
(магистрлік/докторлық)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының атауы
______________________________________________________________
Білім беру бағдарламасы ________________________________________
Қорытынды аттестаттау нысаны
Қорытынды аттестаттауға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % үлгерімі
Диссертацияларды (жобаны) қорғау
3-кесте
_______ жылғы бітірушілерді қорытынды аттестаттаудың жалпы нәтижелері
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының
атауы _____________________________________________________________
Білім беру бағдарламасы________________________________________
Қорытынды аттестаттауға жіберілгендердің саны
Қорытынды аттестаттауға келмегендердің саны
Қорытынды аттестаттауды тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар
Қанағаттанарлықсыз баға алғандар
Орташа балл
Тек өте жақсы
Тек өте жақсы және жақсы
Аралас бағалар
Тек қанағаттанарлық
4-кесте
Бітірушілерге салыстырмалы талдау
Көрсеткіштер
Алдыңғы кезең
Есеп беру кезеңі
% сапасы
% үлгерімі
Орташа балл

1) магистерская диссертация (проект) на ______ страницах;
2) чертежи, таблицы к магистерской диссертации (проекту) на _____ листах;
3) отзыв научного руководителя магистерской диссертации (проекта) с заключением
_________________________________________________________________________;
(указать "допускается к защите")
4) решение выпускающей кафедры о _________________________________________
(указать наименование кафедры и рекомендуется или
_________________________________________________________________________;
не рекомендуется к публичной защите диссертация (проект))
5) рецензия на магистерскую диссертацию (проект) с оценкой ____________________
_________________________________________________________________________;
(указывается оценка рецензента)
6) неофициальные отзывы __________________________________________________
После сообщения о выполненной магистерской диссертации (проекта) в течение
______ минут магистранту были заданы следующие вопросы:
1. _______________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
2. _______________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
Общая характеристика ответов магистранта на заданные ему вопросы
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
В ходе защиты магистерской диссертации магистрант показал
_________________________________________________________________________
(какой уровень знаний по общетеоретической и специальной подготовке)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Признать, что магистрант выполнил и защитил магистерскую диссертацию с оценкой
_________________________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний)
Особые мнения членов комиссии ____________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Председатель _________________ (подпись) Члены комиссии ____________________
(подпись) ___________________ (подпись) ___________________ (подпись)
Секретарь ___________________ (подпись)
Приложение 14
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации
обучающихся специального
учебного заведения
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ № ____ заседания Государственной аттестационной комиссии
по защите магистерской диссертации
"___" ______ 20__ года с __ часов __ минут до ____ часов ____ минут
о присуждении степени "магистр"
Присутствовали:
Председатель ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены:
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Магистрант _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальность)
Сдал комплексный экзамены и защитил магистерскую диссертацию (проект)
с оценками:
________________________________________________________________________
(комплексный экзамен, магистерская диссертация, оценка по балльно-
________________________________________________________________________
рейтинговой буквенной системе оценки знаний, дата сдачи)
Признать, что магистрант сдал комплексный экзамен и защитил магистерскую
диссертацию (проект).
Присудить магистранту ___________________________________________________
(фамилия, инициалы)
степень "магистр" ________________________________________________________
по образовательной программе _____________________________________________
(код и наименование образовательной программы)
Особые мнения членов комиссии ___________________________________________
________________________________________________________________________
Выдать диплом о послевузовском образовании.
Председатель ___________________ (подпись)
Члены комиссии _________________________________________________________
(подпись) ___________________ (подпись) ___________________ (подпись)
Секретарь ___________________ (подпись)
Приложение 15
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации
обучающихся специального
учебного заведения
Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
Таблица 1
Результаты сдачи комплексного экзамена за _______________________ год
наименование организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан _____________________________________________________
образовательная программа ________________________________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдавших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качества
% успеваемости от сдававших
Комплексный экзамен
Таблица 2
Результаты защиты __________________________ диссертации (проекта)
(магистерской/докторской)
за ____________________ год
наименование организации образования Министерства по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан___________________________________
образовательная программа _______________________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдававших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качества
% успеваемости от сдававших
Защита диссертации (проекта)
Таблица 3
Общие результаты итоговой аттестации магистрантов и докторантов за _______ год
наименование организации образования Министерства по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан____________________________________
образовательная программа ________________________________________
Количество допущенных к итоговой аттестации
Количество неявок к итоговой аттестации
Количество сдавших итоговой аттестации
Из них сдали на
Получили оценку неудовлетворительно
Сред. балл
Только отлично
Только отлично и хорошо
Смешанные оценки
Только удовлетворительно
Таблица 4
Сравнительный анализ выпуска
Показатели
Предыдущий период
Отчетный период
% качества
% успеваемости
Средний балл