Мүгедектер қатарындағы кемтар балаларды жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуға жұмсаған шығындарын өндіріп алу тәртібін және мөлшерін айқындау туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2021 жылғы 1 сәуірдегі № 3-28 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 6 сәуірде № 7242 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2021 жылғы 26 тамыздағы № 8-19 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 26.08.2021 № 8-19 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 4-тармағымен.
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Заңының 16-бабы 4) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мүгедектер қатарындағы кемтар балаларды үйде оқытуға жұмсаған шығындарын шығындарын өндіріп алудың келесі тәртібі мен мөлшері айқындалсын:
1) шығындарын өндіріп алу "Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі жүзеге асырады;
2) үйде оқытылатын кемтар балаларға жұмсаған шығындарын өндіріп алу (толық мемлекет қарауындағы мүгедек балалар және оларға қатысты ата-аналары, ата-ана құқығынан айырылған балалардан басқа) ата-анасының біреуіне және мүгедектер қатарындағы кемтар балалардың басқа заңды өкілдеріне отбасы кірісі есепке алынбай беріледі;
3) шығындарды өтеу мүгедек баланы үйде оқыту қажеттілігі туралы ведомствоаралық психологиялық – медициналық - педагогикалық консультациялық комиссия берген қорытындыда белгіленген мерзім аяқталғанға дейін өтініш берген айдан бастап тағайындалады;
4) мүгедектер қатарындағы кемтар балаларды үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеу Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында тұрақты тұратын адамдарға қаржыландыру қаражаты есебінен беріледі. Төлем ай сайын "Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы білім беру бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесімен ұсынылатын кемтар балаларды жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуды растайтын тізімдерге сәйкес жүргізіледі;
5) шығындарын өндіріп алуды тоқтатуға әкеп соққан жағдайлар бар болғанда (мүгедек баланың он сегіз жасқа толуы, мүгедек баланың қайтыс болуы, мүгедектікті алып тастау, мүгедек баланың интернат үйінде немесе санаториялық мектепте оқып жатқан кезеңінде, әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткенде, алушының жәрдемақының (жәрдемақылардың) заңсыз тағайындалуына әкеп соқтырған дәйексіз мәліметтерді ұсынуы, Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда ата-аналарды ата-ана құқықтарынан айыру немесе шектеу, бала асырап алуды жарамсыз деп тану немесе жою, қорғаншыларды (қамқоршыларды) өз міндеттерін орындаудан босату немесе шеттету), төлемдер мынадай жағдайлар туындаған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.

Об определении порядка и размера возмещения затрат на обучение на дому детей с ограниченными возможностями из числа инвалидов по индивидуальному учебному плану
Решение маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 1 апреля 2021 года № 3-28. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 6 апреля 2021 года № 7242. Утратил силу решением маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 26 августа 2021 года № 8-19
Сноска. Утратил силу решением маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 26.08.2021 № 8-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2021 в соответствии с пунктом 4 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 4) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" маслихат района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Определить следующий порядок и размер на возмещение затрат на обучение на дому детей с ограниченными возможностями из числа инвалидов:
1) возмещение затрат осуществляет коммунальное государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области";
2) возмещение затрат на обучение на дому (кроме детей-инвалидов, находящихся на полном государственном обеспечении и детей-инвалидов, в отношении которых родители лишены родительских прав) предоставляется одному из родителей и иным законным представителям детей с ограниченными возможностями из числа инвалидов, независимо от дохода семьи;
3) возмещение затрат назначается с месяца обращения до окончания срока, установленного в заключении о необходимости обучения ребенка-инвалида на дому, выданном Межведомственной психолого-медико-педагогической консультативной комиссией;
4) возмещение затрат на обучение на дому детей с ограниченными возможностями из числа инвалидов предоставляется за счет средств финансирования постоянно проживающим лицам в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области. Выплата производится согласно списков, подтверждающих обучение на дому детей с ограниченными возможностями из числа инвалидов по индивидуальному учебному плану, предоставляемых коммунальным государственным учреждением "Отдел образования района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области" ежемесячно;
5) при наступлении обстоятельств, повлекших прекращение возмещения затрат (достижение ребенком-инвалидом восемнадцати лет, смерть ребенка-инвалида, снятие инвалидности, в период обучения ребенка-инвалида в доме интернате или санаторной школе, выезд за пределы административно-территориальной единицы на постоянное проживание, представление получателем недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение пособия (пособий), лишение или ограничение в родительских правах родителей, признание недействительным или отмена усыновления (удочерения), освобождение или отстранение от исполнения своих обязанностей опекунов (попечителей) в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан;), выплата прекращается с месяца, следующего за месяцем, в котором наступили соответствующие обстоятельства.

6) шығындарды өтеу жеке оқу жоспары бойынша тиісті оқу жылы ішінде "Үйде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасына сәйкес тиісті қаржы жылына осы мақсаттарға ауданның бюджетінде көзделген қаражат шегінде әрбір балаға ай сайын үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде болып айқындалсын.
Артық төленген сомалар ерікті түрде, ал бас тартқан жағдайда сот шешімі негізінде сот тәртібімен қайтарылуға жатады.
7) мүгедектер қатарындағы кемтар балаларды үйде оқытуға жұмсаған шығындарды өтеу уәкілетті органмен екінші деңгейдегі банктер арқылы алушылардың жеке есеп шоттарына бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі осы шешімді заңнамада белгіленген тәртіппен Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім ресми жарияланғаннан кейін Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігінің ресми интернет - ресурсында орналастырылсын.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап пайда болған құқықтық қатынастарға таралады.
Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Ж. Хайдарова
Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының
хатшысы
Т. Абильмажинов

6) определить размер возмещения затрат на обучение на дому детей с ограниченными возможностями из числа инвалидов по индивидуальному учебному плану ежемесячно на каждого ребенка три месячных расчетных показателей, в пределах средств, предусмотренных в бюджете района на данные цели на соответствующий финансовый год согласно бюджетной программе "Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому".
Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа в судебном порядке на основании решения суда.
7) возмещение затрат на обучение на дому детей с ограниченными возможностями из числа инвалидов осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня за счет бюджетных средств на лицевые счета получателей.
2. Коммунальному государственному учреждению "Отдел занятости и социальных программ района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции Северо-Казахстанской области.
3. Разместить настоящее решение на официальном интернет - ресурсе акимата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области после его официального опубликования.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года.
Председатель сессии маслихата
района Магжана Жумабаева
Ж. Хайдарова
Секретарь маслихата
района Магжана Жумабаева
Т. Абильмажинов