"Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының жеке және заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 8 қаңтардағы № 1 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 5 қаңтардағы № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 13 қаңтарда № 26484 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 5 қаңтардағы № 7 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының жеке және заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 8 қаңтардағы № 1 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22055 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының жеке және заңды тұлғаларға ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетуі жөніндегі нұсқаулықта (бұдан әрі – Нұсқаулық):
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Сұрау салудың негізінде соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама (бұдан әрі – анықтама) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ресімделген электрондық құжат нысанында осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысанда, шет елге шығу үшін қағаз жеткізгіште осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысанда беріледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қылмыстық жауаптылыққа тартылған және жазасын шет елде өтеп жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары туралы ақпарат анықтамада көрсетілуге жатпайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Арыз иесінің іздеуде жүргені туралы немесе Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - ҚР ҚПК) 45-бабы 1-бөлігінің 3) тармағы бойынша қылмыстық іс жүргізуі тоқтатылған, сондай-ақ ҚР ҚПК-нің 45-бабының 7-бөлігі 2) тармағы бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімдері үзілген адамдарға қатысты мәліметтер анықталған кезде Комитеттің аумақтық органы оны ұстау бойынша шаралар қабылдау үшін іздеу салудың бастамашысына дереу хабарлайды. Егер осы адам ТМД елдері уәкiлеттi органдарының іздеуінде болса, ақпарат аумақтық ішкі істер органына жіберіледі.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 8 января 2021 года № 1 "Об утверждении Инструкции по информационно-справочному обслуживанию физических и юридических лиц органами правовой статистики и специальных учетов"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 января 2022 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2022 года № 26484. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 января 2023 года № 7.
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 05.01.2023 № 7 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 8 января 2021 года № 1 "Об утверждении Инструкции по информационно-справочному обслуживанию физических и юридических лиц органами правовой статистики и специальных учетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22055) следующие изменения:
В Инструкции по информационно – справочному обслуживанию физических и юридических лиц органами правовой статистики и специальных учетов", утвержденной указанным приказом (далее – Инструкция):
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. На основании запроса выдается справка о наличии либо отсутствии судимости (далее – справка) в форме электронного документа, оформленного в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, на бумажном носителе для выезда за границу по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Не подлежит отражению в справке информация о гражданах Республики Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности и отбывающих наказание за границей.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При установлении информации о нахождении заявителя в розыске или в отношении которого производство по уголовному делу приостановлено по пункту 3) части 1 статьи 45 Уголовно- процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК), а также сроки досудебного расследования прерваны по пункту 2) части 7 статьи 45 УПК РК, территориальный орган Комитета незамедлительно информирует инициатора розыска для принятия мер к его задержанию. В случае, если данное лицо разыскивается уполномоченными органами стран СНГ, информация направляется в территориальный орган внутренних дел.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Растайтын құжаттардың негізінде Комитеттің аумақтық органы АЕА ААЖ-ға растайтын құжаттардың графикалық көшірмелерін сала отырып, тиісті түзету енгізеді.
Жолданымдарды жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібін реттейтін заңнамаға сәйкес Комитет және оның аумақтық органдары қарайды.
Растайтын құжаттар, оларды ұсыну және түзету жөніндегі хат алмасу бөлек номенклатуралық іске тігіледі (қалыптастырылады).";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарының интернет-ресурсын толықтыру "Мемлекеттiк органдардың интернет-ресурстарын ақпаратпен толықтыру қағидаларын және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 114/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22491 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдары "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы ақпаратты беруді мынадай жолдармен қамтамасыз етеді:
1) "Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын мемлекеттік органдардың ашық деректерінің бірыңғай тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 774 қаулысымен бекітілген Тізбеге сәйкес ашық деректердің интернет–порталында орналастыру;
2) Жеке тұлғаның, сондай–ақ заңды тұлғалардың (бұдан әрі–үшінші тұлғалар) ЭЦҚ–мен қол қойылған электрондық сұрау салуы негізінде әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы мәліметтерді (бұдан әрі–мәліметтер) жолдау.
Үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы өзіне қатысты мәліметтер сұратылып отырған адам порталда "жеке кабинеттен", сондай-ақ порталда тіркелген адамның ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы порталдың хабарламасына жауап ретінде бір реттік парольді жіберу немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы келісім берген жағдайда орындалады.
Мәліметтер сұратылып отырған жеке тұлғаның келісімі (бас тартуы) электрондық сұрау салуды алған кезден бастап 2 (екі) сағаттың ішінде жіберіледі.
Электрондық сұрау салу негізінде келісім алған кезде мәліметтер осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша оны жіберген уақыттан бастап 15 (он бес) минуттың ішінде жауап беріледі.
Уәкілетті адамның ЭЦҚ-сын пайдалана отырып, АЕА ААЖ арқылы қалыптастырылған мәліметтер немесе электрондық сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат порталда жеке тұлғаның "жеке кабинетінде" орналастырылады;

"25. На основании подтверждающих документов территориальный орган Комитета производит в учетах соответствующую корректировку с вложением графических копий подтверждающих документов в АИС СУ.
Обращения рассматриваются Комитетом и его территориальными органами в соответствии с законодательством, регламентирующим порядок рассмотрения обращений физических и юридических лиц.
Подтверждающие документы, переписка по их предоставлению и корректировке подшиваются (формируются) в отдельное номенклатурное дело.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Наполнение интернет – ресурса органов правовой статистики и специальных учетов осуществляется согласно приказу Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № 114/НҚ "Об утверждении Правил информационного наполнения интернет – ресурсов государственных органов и требований к их содержанию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22491).";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Органами правовой статистики и специальных учетов обеспечивается предоставление информации посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал) путем:
1) размещения на интернет-портале открытых данных согласно Перечню, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 774 "Об утверждении единого перечня открытых данных государственных органов, размещаемых на интернет-портале открытых данных";
2) направления сведений о привлечении к административной ответственности (далее – сведения) на основании электронного запроса физических лиц, подписанного ЭЦП, а также юридических лиц (далее – третьи лица).
Электронный запрос третьих лиц исполняется при условии согласия лица, в отношении которого запрашиваются сведения, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи лица, путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Согласие (отказ) физического лица, в отношении которого запрашиваются сведения, направляется в течение 2 (двух) часов с момента получения электронного запроса.
При получении согласия на основании электронного запроса выдаются сведения по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции в течение 15 (пятнадцати) минут с момента его направления.
Сведения, сформированные посредством АИС СУ с использованием ЭЦП уполномоченного лица или информация о статусе рассмотрения электронного запроса, размещаются на портале в "личном кабинете" физического лица;

3) анықтаманы алу үшін үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуды жолдау.
Үшінші тұлғалардың электрондық сұрау салуы өзіне қатысты анықтама сұратылып отырған адам порталда "жеке кабинеттен", сондай-ақ порталда тіркелген адамның ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы порталдың хабарламасына жауап ретінде бір реттік парольді жіберу немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы келісім берген жағдайда орындалады.
Анықтама сұратылып отырған жеке тұлғаның келісімі (бас тартуы) электрондық сұрау салуды алған кезден бастап 2 (екі) сағаттың ішінде жіберіледі.
Электрондық сұрау салу негізінде келісім алған кезде анықтама оны жіберген уақыттан бастап 10 (он) минуттың ішінде, ал қосымша анықтайтын тексеру қажет болған жағдайдарда – 5 (бес) жұмыс күні ішінде не осы Нұсқаулықтың 17-тармағында көзделген жауап беріледі.
Уәкілетті адамның ЭЦҚ-сын пайдалана отырып, АЕА ААЖ арқылы қалыптастырылған анықтама немесе электрондық сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат порталда жеке тұлғаның "жеке кабинетінде" орналастырылады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдары тоқсан сайын есепті мерзімнен кейінгі айдың 14-күніне электронды форматта:
1) Қазақстан Республикасындағы қылмыстылық пен құқық қорғау органдары және соттар қызметінің нәтижелері туралы;
2) Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлық қылмыстар және құқық бұзушылықтар туралы;
3) есірткі заттарының, психотроптық немесе улы заттардың, прекурсорлардың, сол тектестердің заңсыз айналымымен байланысты құқық бұзушылықтар және қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелер туралы;
4) Қазақстан Республикасы соттарының жұмысы туралы;
5) Қазақстан Республикасындағы прокурорлық қадағалаудың жай-күйі туралы жинақтарды жолдайды.";
Нұсқаулықтың 2-қосымшасы осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Нұсқаулықтың 3-қосымшасы осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын
Нұсқаулықтың 4-қосымшасы осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі-Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне, Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.

3) направления справки на основании электронного запроса третьих лиц.
Электронный запрос третьих лиц исполняется при условии согласия лица, в отношении которого запрашивается справка, предоставленного из "личного кабинета" на портале, а также посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи лица, путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Согласие (отказ) физического лица, в отношении которого запрашивается справка, направляется в течение 2 (двух) часов с момента получения электронного запроса.
При получении согласия на основании электронного запроса выдается справка в течение 10 (десяти) минут с момента его направления, в случаях дополнительной установочной проверки - 5 (пяти) рабочих дней либо ответ, предусмотренный пунктом 17 настоящей Инструкции.
Справка, сформированная посредством АИС СУ с использованием ЭЦП уполномоченного лица или информация о статусе рассмотрения электронного запроса, размещается на портале в "личном кабинете" физического лица.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Органы правовой статистики и специальных учетов ежеквартально к 14 числу месяца, следующего за отчетным периодом, в электронном формате направляют сборники:
1) о преступности и результатах деятельности правоохранительных органов и судов в Республике Казахстан;
2) о коррупционных преступлениях и правонарушениях в Республике Казахстан;
3) о правонарушениях, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных или ядовитых веществ, прекурсоров, их аналогов, и вещественных доказательствах по уголовным делам;
4) о работе судов Республики Казахстан;
5) о состоянии прокурорского надзора в Республике Казахстан.";
приложение 2 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 4 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, в территориальные органы Комитета для исполнения.