"Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 ақпандағы № 138 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2022 жылғы 8 ақпандағы № 49 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 10 ақпанда № 26772 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 263 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 ақпандағы № 138 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13543 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – стандарт) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ұйымның міндеттері мен функциялары";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Адам саудасының құрбандарын ұйымға қабылдау және оларды сәйкестендіру шарттары";
20-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлiкпен толықтырылсын:
"Көрсетілетін қызметтерді алушының тіркеу карточкасын толтырғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде уақытша болу және тұру ұйымының маманы әлеуметтік қызметтер порталына көрсетілетін қызметтерді алушының тіркеу карточкасынан деректерді енгізеді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Ұйымда болу және тұру шарттары";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Көрсетілетін қызметтерді алушылардың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілігін айқындау және қайта әлеуметтендіру туралы шартты әзірлеу";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Ұйымда арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну шарттары";
40-тармақта:
2) тармақшаның екінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 138 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 февраля 2022 года № 49. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2022 года № 26772. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 263 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 138 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13543) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Стандарте оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми, утвержденном указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Стандарт оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми (далее – стандарт) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных социальных услугах".";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Задачи и функции организации";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Условия приема в организацию и идентификация жертв торговли людьми";
пункт 20 дополнить частью третей следующего содержания:
"В течении одного рабочего дня после заполнения регистрационной карточки получателя услуг специалист организации временного пребывания и проживания вносит на портал социальных услуг данные из регистрационной карточки получателя услуг.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Условия пребывания и проживания в организации";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Определение потребности получателей услуг в специальных социальных услугах и разработка договора о ресоциализации";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Условия предоставления специальных социальных услуг в организации";
в пункте 40:
абзац четвертый части второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:

"дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-223/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21721 болып тіркелген) Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;";
7) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы", "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы", "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы", "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тиесілі жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттер мен басқа да төлемдерді алуға, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жәрдемдесу.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді аяқтау, тоқтату және көрсетілетін қызметтерді алушыларды ұйымнан шығару шарттары";
көрсетілген Стандартпен бекітілген 1, 2, 3 және 4-қосымшалары осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Р.К. Сәкеевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін атқарушы
А. Сарбасов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
2022 жылғы 8 ақпандағы № 49
бұйрығына 1-қосымша
Адам саудасының
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
1-қосымша
Нысан
Ұйымның басшысына
_______________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
_______________________________________________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
______________________________________________________________
Өтініш
Мені (және баланы (балаларды)* адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсететін ұйымға қайта әлеуметтендіруге қабылдауыңызды сұраймын.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету кезіндегі қажетті менің дербес деректерімді жинауға
және өңдеуге келісім беремін.
Ұйымға қабылдау, орналастыру, шығару көрсетілетін қызметтерді тоқтату шарттарымен,
ішкі тәртіп қағидаларымен таныстым.
Сондай-ақ өзім туралы көрінеу жалған ақпарат беру фактілері жөнінде ескертілді.
20____ жылғы "____" __________ ______________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
* қажет болған жағдайда туыстық немесе өзге де байланыстарды, тегі, аты, әкесінің аты бар
болса және туған күнін көрсету керек
2022 жылғы 8 ақпандағы № 49
бұйрығына 2-қосымша
Адам саудасының
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
2-қосымша
Нысан
Бағалау парағы _________________________________________________
(бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
№ р/с
Адамды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау кезінде қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалауға арналған критерийлердің тізбесі
Адамды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау кезінде қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалауға арналған көрсеткіштер (балдар)
1.
Адамды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салудың, оларды пайдаланудың өзге де түрлерінің, сондай-ақ адамдарды ұрлаудың нысаны
1.1
Сексуалдық пайдалану мақсатында адамды саудаға салу/сексуалдық пайдалану
1.2
Еңбекте пайдалану мақсатында адамды саудаға салу/еңбекте пайдалану
1.3
Баланы/қызды заңсыз асырап алу мақсатында кәмелетке толмаған балаларды саудаға салу
1.4
Қайыршылықпен айналысуға мәжбүрлеу мақсатында адамды саудаға салу/қайыршылықпен айналысуға мәжбүрлеу
1.5
Адамның органдарын және тіндерін заңсыз алу мақсатында адамды саудаға салу
Блок бойынша барлығы
2.
Субъектіге қатысты жасалған әрекеттер
2.1
Сатып алу-сату, өзге де мәмілелер (сыйға тарту, айырбастау, жалға беру, адамды мәміле бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қалдыру, мүліктік емес сипаттағы қандай да бір пайда алу мақсатында адамды беру және басқалар)
2.2
Адамды пайдалану:
- Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кінәлінің мәжбүрлі еңбекті, яғни адам оны орындау үшін өз қызметтерін ерікті түрде ұсынбаған, осы адамнан күш қолдану немесе күш қолданамын деп қорқыту арқылы талап етілетін кез келген жұмысты немесе қызметті пайдалануы;
- кінәлінің алынған табыстарды иемденіп алу мақсатында басқа адамның жезөкшелікпен айналысуын немесе ол көрсететін өзге де қызметтерді пайдалануы, сол сияқты кінәлінің материалдық пайда алу мақсатын көздемей, адамды сексуалдық сипаттағы қызметтер көрсетуге мәжбүрлеуі;
- адамды қайыршылықпен айналысуға, яғни басқа адамдардан ақша және (немесе) өзге мүлікті сұрауға байланысты қоғамға жат әрекет жасауға мәжбүрлеу;
- кінәлі және (немесе) басқа адам үшін жұмыстарды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді орындаудан өзіне байланысты емес себептер бойынша бас тарта алмайтын адамға қатысты меншік иесі өкілеттіктерін кінәлінің жүзеге асыруына байланысты өзге іс-әрекеттер
2.3
Азғырып-көндіру – жәбірленушіні қандай да бір жұмыстарды немесе қандай да бір қызметті, оның ішінде, егер оны пайдалану мақсатымен байланысты болса, құқыққа қайшы қызметті атқаруға келісуіне қол жеткізу
2.4
Тасымалдау – адамды пайдалану мақсатында бір жерден екінші жерге, оның ішінде бір елді мекеннің ішінде оның орнын ауыстыруға байланысты қасақана жасалатын іс-әрекет
2.5
Беру – жәбірленушіні оны пайдаланатын адамға тікелей беру
2.6
Жасыру – жәбірленушіні құқық қорғау органдарынан, туыстары мен басқа адамдардан жасыру (мысалы, арнайы үй-жайларға жасыру, қандай аумаққа болса да шығуына мүмкіндік бермеу, жәбірленушінің жеке өзіне немесе психикалық белсенділігінің төмендеуіне дәрі-дәрмек арқылы ықпал ету)
2.7
Алу – адамды пайдалану немесе одан әрі беру үшін оны тікелей алу
2.8
Пайдалану мақсатында ұрлау
2.9
Пайдалану мақсатында бас бостандығынан заңсыз айыру
Блок бойынша барлығы
3.
Адамға қатысты пайдаланылған құралдар
3.1
Өмір мен денсаулыққа қауіпті күш қолдану немесе оны қолданамын деп қорқыту
3.2
Қару немесе қару ретінде пайдаланылатын заттарды қолдану
3.3
Алдау немесе сенімге қиянат жасау
3.4
Өзінің қызметтік жағдайын пайдалану
3.5
Материалдық немесе өзге де тәуелділікті пайдалану
3.6
Психикасының бұзылуын немесе дәрменсiз күйін пайдалану
3.7
Жеке басын куәландыратын құжаттарды алып қою, жасыру не жою
Блок бойынша барлығы
4.
Адамды, оның ішінде кәмелетке толмағандарды саудаға салудың, оларды пайдаланудың өзге де түрлерінің, сондай-ақ адамдарды ұрлаудың мақсаты
4.1
Мүліктік сипаттағы пайда алу
4.2
Мүліктік емес сипаттағы пайда алу
Блок бойынша барлығы
5.
Адамға келтірілген зиян
5.1
Тән ауруына ұшырататын, бiрақ зардаптарға әкеп соқпаған ұрып-соғу немесе өзге де күш қолдану әрекеттерiн жасау
5.2
Ұдайы ұрып-соғу немесе өзге күш қолдану әрекеттерi жолымен тән зардабын келтіру немесе психикалық зардап шегу
5.3
Адамның өмiрiне қауiптi емес, денсаулықтың ұзақ уақытқа бұзылуына әкеп соққан денсаулыққа зиян келтiру
5.4
Адамның өмiрiне қауiптi, көруден, тiлден, естуден қандай да болсын органнан айырылуға немесе органның қызметiн жоғалтуға немесе бет-әлпетiнiң қалпына келтiргiсiз бұзылуына әкеп соққан денсаулыққа зиян келтiру, сондай-ақ денсаулықтың бұзылуын тудырған не түсiк тастауға, психикасын бұзуға, есiрткiмен немесе уытты умен ауруға душар еткен денсаулыққа өзге зиян келтiру
Блок бойынша барлығы
_______________________________________________________________
(бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Адамды саудаға салу, оларды пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау
іс-әрекеттерінің нәтижесінде қатыгездік танытудан зардап шеккен деп танылады.
_______________________________________________________________
(бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) Адамды саудаға салу, оларды
пайдаланудың өзге де түрлері, сондай-ақ адамдарды ұрлау іс-әрекеттерінің нәтижесінде
қатыгездік танытудан зардап шеккен деп танылмайды.
_______________________________________________________________
(қолы) (бағаланатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні)
Бағалау жүргізген адамдар __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні)
2022 жылғы 8 ақпандағы № 49
бұйрығына 3-қосымша
Адам саудасының
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
3-қосымша
Нысан
Қайта әлеуметтендіру туралы үлгілік шарт
________________________________________________________атынан
(ұйым субъектісінің атауы)
_____________________________________ (бұдан әрі – ұйым), бір тараптан және _____________________________________ (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді алушы) екінші тараптан, бірлесіп Тараптар деп аталатындар төмендегілер туралы осы шартты жасасты:

"оказание доврачебной медицинской помощи осуществляется в соответствии с Правилами оказания доврачебной медицинской помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-223/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21721);";
абзац второй подпункта 7) изложить в следующей редакции:
"содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и других выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан", "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан", "О государственной адресной социальной помощи", "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Условия завершения, прекращения оказания специальных социальных услуг и отчисления получателей услуг из организации";
приложения 1, 2, 3 и 4 к указанному Стандарту, изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сакеева Р.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
А. Сарбасов
СОГЛАСОВАН
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
от 8 февраля 2022 года № 49
Приложение 1
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Руководителю организации
_________________________________________________________________________
(наименование организации)
_________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя)
от _______________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Заявление
Прошу принять меня (и ребенка (детей)* в организацию, оказывающую специальные
социальные услуги жертвам торговли людьми для ресоциализации.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
при оказании специальных социальных услуг.
С условиями приема, размещения, отчисления, прекращения услуг в организации
и правилами внутреннего распорядка ознакомлен (а).
Я также предупрежден (а) о фактах предоставления о себе заведомо ложной информации.
"____" __________ 20____ года ___________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя)
* при необходимости, указать родственные или иные связи, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), дата рождения
Приложение 2 к приказу
от 8 февраля 2022 года № 49
Приложение 2
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Лист оценки _______________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
п/п
Перечень критериев для оценки наличия жестокого обращения при торговле людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей
Показатели оценки наличия жестокого обращения при торговле людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей (баллы)
1.
Форма торговли людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей
1.1
Торговля людьми с целью сексуальной эксплуатации/сексуальная эксплуатация
1.2
Торговля людьми с целью трудовой эксплуатации/трудовая эксплуатация
1.3
Торговля несовершеннолетними детьми с целью незаконного усыновления/удочерения
1.4
Торговля людьми с целью принуждения к занятию попрошайничеством/принуждение к занятию попрошайничеством
1.5
Торговля людьми с целью незаконного изъятия органов и тканей человека
Итого по блоку
2.
Действия, совершенные в отношении субъекта
2.1
Купля-продажа, иные сделки (дарение, мена, обмен, аренда, оставление человека в качестве обеспечения выполнения обязательства по сделке, передача человека в целях получения каких-либо выгод неимущественного характера и другие)
2.2
Эксплуатация лица:
- использование виновным принудительного труда, то есть любой работы или службы, требуемой от лица путем применения насилия или угрозы его применения, для выполнения которой это лицо не предложило добровольно своих услуг, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
- использование виновным занятия проституцией другим лицом или иных оказываемых им услуг в целях присвоения полученных доходов, а равно принуждение лица к оказанию услуг сексуального характера без преследования виновным цели получения материальной выгоды;
- принуждение лица к занятию попрошайничеством, то есть к совершению антиобщественного деяния, связанного с выпрашиванием у других лиц денег и (или) иного имущества;
- иные действия, связанные с осуществлением виновным полномочий собственника в отношении лица, которое по не зависящим от него причинам не может отказаться от выполнения работ и (или) услуг для виновного и (или) другого лица.
2.3
Вербовка - достижение согласия потерпевшего на выполнение каких-либо работ или какой-либо деятельности, в том числе противоправной, если это связано с целью его эксплуатации.
2.4
Перевозка - совершаемые с целью эксплуатации человека умышленные действия по его перемещению из одного места в другое, в том числе в пределах одного и того же населенного пункта.
2.5
Передача - непосредственная передача потерпевшего лицу для его эксплуатации.
2.6
Укрывательство - сокрытие потерпевшего от правоохранительных органов, родственников и других лиц (например, утаивание в специальных помещениях, недопущение выхода за ту или иную территорию, медикаментозное подавление физической или психической активности)
2.7
Получение - непосредственное получение лица для его эксплуатации или дальнейшей передачи
2.8
Похищение с целью эксплуатации
2.9
Незаконное лишение свободы с целью эксплуатации
Итого по блоку
3.
Средства, использованные в отношении субъекта
3.1
Применение насилия, опасного для жизни и здоровья или угроза его применения
3.2
Применение оружия или предметов, используемых в качестве оружия
3.3
Обман или злоупотребление доверием
3.4
Использование своего служебного положения
3.5
Использование материальной или иной зависимости
3.6
Использование психического расстройства или беспомощного состояния
3.7
Изъятие, сокрытие либо уничтожение документов, удостоверяющих личность
Итого по блоку
4.
Цель торговли людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищении людей
4.1
Получение выгоды имущественного характера
4.2
Получение выгоды неимущественного характера
Итого по блоку
5.
Причиненный вред субъекту
5.1
Нанесены побои или иные насильственные действия,
причинившие физическую боль, но не повлекшие последствий
5.2
Причинены физические или психические страдания в результате систематического нанесения побоев или иных насильственных действий
5.3
Причинен не опасный для жизни человека вред здоровью, вызвавший длительное расстройство здоровья
5.4
Причинен опасный для жизни человека вред здоровью, повлекший за собой потерю зрения, речи, слуха или какого-либо органа, либо утрату органом его функций, или выразившийся в неизгладимом обезображивании лица, а также причинен иной вред здоровью, вызвавший расстройство здоровья, либо повлекшее за собой прерывание беременности, психическое расстройство, заболевание наркоманией или токсикоманией
Итого по блоку
Итого общий результат
___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с торговлей людьми, иными видами их эксплуатации, а также похищением
людей. ______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица)
Не признается пострадавшим(ей) от жестокого обращения в результате действий,
связанных с торговлей людьми, иными видами их эксплуатации, а также похищением
людей. ________________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) оцениваемого лица, дата)
Лица, проводившие оценку _______________________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, дата)
Приложение 3 к приказу
от 8 февраля 2022 года № 49
Приложение 3
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Типовой договор о ресоциализации
________________________________________________________ в лице
(наименование субъекта организации)
__________________________________________________________________,
(далее – организация) с одной стороны и _______________________________
(далее – получатель услуг) с другой стороны, совместно именуемые Стороны,
заключили настоящий договор о нижеследующем:

1. Шарттың нысанасы
Ұйым көрсетілетін қызметтерді алушыға қайта әлеуметтендіруге (жоғалтылған әлеуметтік мәртебені қалпына келтіруге) бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынады.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Ұйымның міндеттері:
1) көрсетілетін қызметтерді алушыны арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету шарттарымен таныстыру;
2) белгіленген көлемде арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
3) көрсетілетін қызметтерді алушыға құрметпен қарау, дөрекілікке, өз міндеттеріне салғырттықпен қарауға жол бермеу.
2.2. Ұйымның құқықтары:
1) көрсетілетін қызметтерді алушының Ұйымда болуын бақылауды жүзеге асыру;
2) ……………… үшін қажетті ақпаратты сұрату;
3) көрсетілетін қызметтерді алушы тарапынан міндеттемелер орындалмаған немесе тарап оларды орындаудан бас тартқан жағдайда, біржақты тәртіппен шартты бұзу;
2.3. Көрсетілетін қызметтерді алушының міндеттері:
1) қайта әлеуметтендіру процесіне белсенді түрде қатысу;
2) Ұйым персоналына құрметпен қарау;
3) осы шарттың талаптарын сақтау.
2.4. Көрсетілетін қызметтерді алушының құқықтары:
1) қайта әлеуметтендіру процесі туралы ақпарат алу;
2) Ұйым тарапынан міндеттемелер орындалмаған немесе ұйым оларды орындаудан бас тартқан жағдайда, біржақты тәртіппен шартты бұзу.
3. Шартты бұзу талаптары
3.1. Осы шарт "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген Адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартының 43-тармағында көзделген негіздер бойынша бұзуға жатады.
4. Қорытынды ережелер
Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден екі данада жасалды.
Ұйым басшысы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Көрсетілетін қызметтерді алушы _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Ескертпе: осы Шарт үлгілік болып табылады.
2022 жылғы 8 ақпандағы № 49
бұйрығына 4-қосымша
Адам саудасының
құрбандарына арнаулы
әлеуметтік қызметтер
көрсету стандартына
4-қосымша
Нысан
Ұйымда көрсетілетін қызметтерді алушыны тіркеу карточкасы
1. Тегі _____________________________________________________
2. Аты ____________________________________________________
3. Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________
4. Жынысы ________________________________________________
5. Туған күні _______________________________________________
6. Ұлты (көрсетпеуге болады)_________________________________
7. Туған жері _______________________________________________
8. Тұрғылықты жері бойынша соңғы тіркелген мекенжайы
__________________________________________________________

1. Предмет договора
Получателю услуг Организацией предоставляются специальные социальные услуги, направленные на ресоциализацию (восстановление утраченного социального статуса).
2. Права и обязанности сторон
2.1. Обязанности Организации:
1) ознакомить получателя услуг с условиями предоставления специальных социальных услуг;
2) оказать специальные социальные услуги в установленном объеме;
3) с уважением относиться к получателю услуг, не допускать грубости, халатного отношения к своим обязанностям.
2.2. Права Организации:
1) осуществлять контроль за пребыванием получателя услуг в Организации;
2) запрашивать необходимую информацию для ………………;
3) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от выполнения обязательств со стороны получателя услуг.
2.3. Обязанности получателя услуг:
1) принимать активное участие в процессе ресоциализации;
2) уважительно относиться к персоналу Организации;
3) соблюдать условия настоящего договора.
2.4. Права получателя услуг:
1) получать информацию о процессе ресоциализации;
2) расторгнуть договор в одностороннем порядке в случае невыполнения или уклонения от выполнения обязательств со стороны Организации.
3. Условия расторжения договора
3.1. Настоящий договор подлежит расторжению по основаниям, предусмотренным пунктом 43 Стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми, утвержденного в соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах".
4. Заключительные положения
Договор составлен в двух экземплярах по одному для каждой из Сторон.
Руководитель Организации__________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Получатель услуг __________________________________ _____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Примечание: данный Договор является примерным.
Приложение 4 к приказу
от 8 февраля 2022 года № 49
Приложение 4
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
жертвам торговли людьми
Форма
Регистрационная карточка получателя услуг в организации
1. Фамилия ____________________________________________________
2. Имя ________________________________________________________
3. Отчество (при его наличии) ____________________________________
4. Пол ________________________________________________________
5. Дата рождения _______________________________________________
6. Национальность (можно не указывать) __________________________
7. Место рождения _____________________________________________
8. Адрес последней регистрации по месту жительства (прописки)
______________________________________________________________

9. Қолда бар құжаты: паспорт/жеке куәлік (керегін сызу)
Құжат түрі
Нөмірі/сериясы
Берілген күні
Қолданылу мерзімі
Кім берді
Жеке куәлік
Паспорт
ЖСН
10. Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________
11. Білімі ___________________________________________________
12. Кәсібі ___________________________________________________
13. Жақын туыстары туралы деректер __________________________
Р/с
Туыстық дәрежесі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Тұрғылықты жері
14. Сотталуы
Р/с
Қылмыстық кодекстің бабы
Өтеу мерзімі
Қашан өтеді
Қайда өтеді
15. Ауырған аурулары (туберкулез, гепатит және т.б.) ______________
____________________________________________________________
16. Денсаулық жағдайы _______________________________________
17. Азаматты жіберген ұйым ___________________________________
18. Факт бойынша аумақтық ішкі істер органдарына хабар берiлді ме
19. Азаматтың жеке қолы ______________________________________
20. Күні _____________________________________________________
21. Карточканы толтырған ұйым маманының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
____________________________________________________________

9. Имеющийся документ: паспорт/удостоверение личности (нужное отметить)
Вид документа
Номер/серия
Дата выдачи
Срок действия
Кем выдано
Удостоверение
личности
Паспорт
10. Индивидуальный идентификационный номер
________________________________________________
11. Образование _________________________________
12. Профессия ___________________________________
13. Данные о близких родственниках _______________
№ п/п
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Место жительства
14. Судимость
№ п/п
Статья Уголовного кодекса
Срок отбывания
Когда отбывал
Где отбывал
15. Перенесенные заболевания (туберкулез, гепатит и др.)
_______________________________________________________________
16. Состояние здоровья __________________________________________
17. Организация, направившая гражданина
_______________________________________________________________
18. Сообщено ли по факту в территориальные органы внутренних дел
_______________________________________________________________
19. Личная подпись гражданина ___________________________________
20. Дата ________________________________________________________
21. Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись специалиста организации,
заполнившего карточку ___________________________________________