"Есептік тіркеуден өту және коллекторлық агенттіктердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 49 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 4 наурыздағы № 19 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 11 наурызда № 27090 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Есептік тіркеуден өту және коллекторлық агенттіктердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20269 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Есептік тіркеуден өту және коллекторлық агенттіктердің тізілімін жүргізу қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш келіп түскен және тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі және (немесе) қолданыс мерзімі өткен құжаттар белгіленген жағдайда жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы электрондық түрде өтініш берген кезде порталда көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетінде мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі белгіленген жағдайда жауапты бөлімшенің қызметкері ұсынылған құжаттарды 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде қарайды.
Көрсетілетін қызметті алушыны коллекторлық агенттіктердің тізіліміне енгізу туралы шешім қабылданған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті алушыны коллекторлық агенттіктердің тізіліміне енгізу туралы хабарламаның жобасын тіркеу нөмірін көрсете отырып дайындайды, жауапты бөлімшенің басшысында мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жібереді.
Коллекторлық агенттікті есептік тіркеуден бас тарту туралы негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға есептік тіркеуден бас тарту туралы алдын ала шешім және көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдау өткізілетін уақыт және орын (тәсілі) туралы хабарлайды.

О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 49 "Об утверждении Правил прохождения учетной регистрации и ведения реестра коллекторских агентств"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 4 марта 2022 года № 19. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2022 года № 27090
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 49 "Об утверждении Правил прохождения учетной регистрации и ведения реестра коллекторских агентств" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20269) следующие изменения:
в Правилах прохождения учетной регистрации и ведения реестра коллекторских агентств, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления и регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
При установлении факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия работник ответственного подразделения в указанный срок направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При обращении услугополучателя с заявлением в электронном виде, на портале в личном кабинете услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги.
При установлении факта полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 8 (восьми) рабочих дней рассматривает представленные документы.
В случае принятия решения о внесении услугополучателя в реестр коллекторских агентств, работник ответственного подразделения в указанный срок подготавливает проект уведомления о внесении услугополучателя в реестр коллекторских агентств с указанием номера регистрации, подписывает результат оказания государственной услуги у руководителя ответственного подразделения и направляет услугополучателю результат оказания государственной услуги.
При выявлении оснований для отказа в учетной регистрации коллекторского агентства уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в учетной регистрации, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша уәкілетті орган есептік тіркеуден бас тарту туралы немесе көрсетілетін қызметті алушыны коллекторлық агенттіктердің тізіліміне енгізу туралы шешім қабылдайды.
Есептік тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері есептік тіркеуден бас тарту себептері туралы дәлелді жауаптың жобасын дайындайды, жауапты бөлімшенің басшысында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға қағаз жеткізгіште өтініште көрсетілген мекенжай бойынша не көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында портал арқылы құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жіберіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды уәкілетті органның басшысы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған уәкілетті органға, лауазымды тұлғаға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым келтірілген уәкілетті орган, лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жолдайды.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым келтірілген уәкілетті орган, лауазымды тұлға, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талапты толық қанағаттандыратын қолайлы шешім қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер Заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Коллекторлық агенттіктің құрылтайшылары (қатысушылары) туралы және (немесе) басшы қызметкерлері туралы мәліметтер өзгерген жағдайда, коллекторлық агенттік Қағидаларға 1-қосымшаның 2, 3 және 5-тармақтары бойынша, банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт шеңберінде кредитормен міндеттемелермен байланысты борышкерлермен және (немесе) олардың өкілдерімен, және (немесе) үшінші тұлғалармен өзара іс-қимыл жасайтын қызметкерлер туралы, сондай-ақ филиалдар және (немесе) өкілдіктер туралы мәліметтер өзгерген жағдайда, Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша осындай өзгерістер болған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органды жазбаша хабардар етеді.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания уполномоченный орган принимает решение об отказе в учетной регистрации или о внесении услугополучателя в реестр коллекторских агентств.
В случае принятия решения об отказе в учетной регистрации работник ответственного подразделения подготавливает проект мотивированного ответа о причинах отказа в учетной регистрации, подписывает результат оказания государственной услуги у руководителя ответственного подразделения и направляет услугополучателю результат оказания государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю на бумажном носителе в срок не более 10 (десяти) рабочих дней с даты представления полного пакета документов по адресу, указанному в заявлении, либо через портал в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится руководителем уполномоченного органа, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается уполномоченному органу, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченный орган, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
Уполномоченный орган, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, полностью удовлетворяющее требование, указанное в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено Законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"15. В случае изменения сведений об учредителях (участниках) и (или) о руководящих работниках коллекторского агентства, коллекторское агентство письменно уведомляет уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты таких изменений по пунктам 2, 3 и 5 приложения 1 к Правилам, сведений о работниках, которые будут взаимодействовать с должниками и (или) их представителями, и (или) третьими лицами, связанными обязательствами с кредитором в рамках договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита, а также о филиалах и (или) представительствах, по формам согласно приложениям 2 и 3 к Правилам.

Коллекторлық агенттіктің орналасқан жері не атауы және (немесе) борышкерлермен байланыс жасауға арналған телефон нөмірлері өзгерген жағдайда, коллекторлық агенттік Қағидаларға 1-қосымшаның 1-тармағының 2) тармақшасы және 6-тармағы бойынша осындай өзгерістер болған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірмейтін мерзімде уәкілетті органға жазбаша хабарлайды.";
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2022 жылғы 4 наурыздағы
№ 19 Қаулыға
1-қосымша
Есептік тіркеуден өту және
коллекторлық агенттіктердің
тізілімін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
___________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
__________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атуы) Өтініш
Коллекторлық агенттік ретінде есептік тіркеуден өткізуді сұраймыз.
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
1) бизнес-сәйкестендіру нөмірі _____________________________________;
2) өтініш берушінің орналасқан орны және нақты мекенжайы
_____________________________________________________________________
(индекс, қала,
____________________________________________________________________
(аудан, облыс, көше, үй, офис нөмірі,
____________________________________________________________________.
телефон, факс, электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурс)

В случае изменения места нахождения либо наименования и (или) телефонных номеров коллекторского агентства для контактов с должниками коллекторское агентство письменно уведомляет уполномоченный орган в срок не позднее 3 (трех) календарных дней с даты таких изменений, по подпункту 2) пункта 1 и пункту 6 приложения 1 к Правилам.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту защиты прав потребителей финансовых услуг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 4 марта 2022 года № 19
Приложение 1
к Правилам прохождения
учетной регистрации и ведения
реестра коллекторских агентств
Форма
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от __________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
Заявление
Прошу произвести учетную регистрацию в качестве коллекторского агентства.
1. Сведения о заявителе:
1) бизнес-идентификационный номер _________________________________;
2) место нахождения и фактический адрес заявителя _____________________
(индекс, город,
__________________________________________________________________
(район, область, улица, номер дома, офиса,
__________________________________________________________________.
телефон, факс, адрес электронной почты, интернет-ресурс)

2. Өтініш беруші - заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) туралы мәліметтер
1) өтініш берушінің құрылтайшысы (қатысушысы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________;
(толық атауы)
2) орналасқан орны _______________________________________________
(пошта индексі, мекенжайы, телефон және факс нөмірлері,
_____________________________________________________________________;
бар болса электрондық пошта мекенжайы)
3) бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________;
4) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________;
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берген)
5) резиденттігі ____________________________________________________;
6) негізгі қызмет түрі _______________________________________________;
7) өтініш берушінің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі
_____________________________________________________________________;
8) өтініш беруші құрылтайшысының (қатысушысының) өзге заңды тұлғаларды құруға
және олардың қызметіне құрылтайшы (қатысушысы), акционер ретінде қатысуы
туралы заңды тұлғалардың толық атауы және орналасқан орны көрсетілген
мәліметтер________________________________________________________________
_______________________________________________________________________;
9) өтініш беруші құрылтайшысы (қатысушысы) қатысатын өнеркәсіптік, банктік,
қаржылық топтар, холдингтер, концерндер, қауымдастықтар, консорциумдар туралы
ұйымдардың толық атауы, орналасқан орны көрсетілген мәліметтер
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________;
10) құрылтайшы (акционер, қатысушы) не құрылтайшының (қатысушының) басшы
қызметкері бұрын, уәкілетті орган аталған коллекторлық агенттікті "Коллекторлық
қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы
9-бабының 1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында
көзделген негіздер бойынша тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір
жылдан аспайтын кезеңде коллекторлық агенттіктің бірінші басшысы немесе
құрылтайшысы (қатысушысы) болғаны жөніндегі мәліметтер
_______________________________________________________________________;
11) өтініш беруші құрылтайшысының (қатысушысының) басшысы туралы
мәліметтер _____________________________________________________________.
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)

2. Сведения об учредителе (участнике) заявителя - юридическом лице
1) учредитель (участник) заявителя ____________________________________
(полное наименование)
___________________________________________________________________;
2) место нахождения _________________________________________________
(почтовый индекс, адрес, номера телефона и факса,
___________________________________________________________________;
адрес электронной почты при ее наличии)
3) бизнес-идентификационный номер __________________________________;
4) сведения о государственной регистрации (перерегистрации) _____________
___________________________________________________________________;
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
5) резидентство _____________________________________________________;
6) основной вид деятельности _________________________________________;
7) доля участия в уставном капитале заявителя ___________________________
___________________________________________________________________;
8) сведения об участии учредителя (участника) заявителя в создании и деятельности
иных юридических лиц в качестве учредителя (участника), акционера, с указанием
полных наименований и мест нахождения юридических лиц
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
9) сведения о промышленных, банковских, финансовых группах, холдингах,
концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует учредитель (участник)
заявителя, с указанием полных наименований, мест нахождения организаций
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
10) сведения о том, являлся ли ранее учредитель (акционер, участник) либо
руководящий работник учредителя (участника) первым руководителем или
учредителем (участником) коллекторского агентства в период не более чем за один
год до принятия уполномоченным органом решения об исключении из реестра
данного коллекторского агентства по основаниям, предусмотренным в подпунктах
1)
, 2), 3), 4), 5), 6) и 7) части первой пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан
"О коллекторской деятельности"
____________________________________________________________________;
11) сведения о руководителе учредителя (участника) заявителя
____________________________________________________________________.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)

3. Өтініш берушінің құрылтайшысы (қатысушысы) - жеке тұлғасы туралы мәліметтер
1) өтініш берушінің құрылтайшысы (қатысушысы) ______________________
_______________________________________________________________________;
(тегі, аты, әкесінің аты, ол бар болса)
2) туған күні ______________________________________________________;
3) азаматтығы _____________________________________________________;
4) жеке басын куәландыратын құжаттың деректері ______________________
_______________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы және берілген күні, кім берді)
5) жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________________;
6) тұрғылықты жері _________________________________________________
(пошта индексі, мекенжайы,
______________________________________________________________________;
телефон нөмірі, бар болса - электрондық пошта мекенжайы)
7) жұмыс орны (мекенжайын көрсете отырып), лауазымы
________________________________________________________________________;
8) заңды тұлғалардың толық атауын және орналасқан жерін көрсете отырып, өтініш
беруші құрылтайшысының (қатысушысының) өзге заңды тұлғаларды құруға және
олардың қызметіне қатысушы (иеленуші), акционер ретінде қатысуы туралы
мәліметтер,_______________________________________________________________
________________________________________________________________________;
9) өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы туралы мәліметтер
________________________________________________________________________.
4. Коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің он немесе
одан да көп пайызын өзі дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп тікелей немесе
жанама түрде иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін
немесе бақылаудағы тұлғалар (бұдан әрі – қатысушы, (иеленуші)) туралы мәліметтер.
1-кесте. Қатысушы (иеленуші) туралы мәліметтер
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе басқа сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Резиденттігі
Атауы
Алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы туралы мәліметтер (жеке тұлға үшін) (иә (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасы, жауапкершілікке тарту негізін көрсете отырып, қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы үкімнің деректемелері)
Уәкілетті орган аталған коллекторлық агенттікті "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде коллекторлық агенттіктің бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болған құрылтайшы (акционер, қатысушы) немесе басшы қызметкер туралы мәліметтер
Қызмет түрінің сипаттамасы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Қатысушыға (иеленушіге) тиесілі қатысу үлестерінің жалпы санына арақатынасы
Жеке
тікелей
Жанама
Коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (пайызбен)
Коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (теңгемен)
Коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (пайызбен)
Қатысушының, (иеленушінің) коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін иеленетін ұйымдағы қатысу үлесі (пайызбен)
Тиесілі акциялардың саны (дана) (қатысу үлесі) (теңгемен)
Жанама түрде иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы
кестенің жалғасы:
Коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің санына
Бірлесіп
тікелей
Жанама
Коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (пайызбен)
Коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (теңгемен)
Коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі (пайызбен)
Қатысушының, (иеленушінің) коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін иеленетін ұйымдағы қатысу үлесі (пайызбен)
Тиесілі акциялардың саны (дана) (қатысу үлесі) (теңгемен)
Жанама түрде иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы
14
15
16
17
18
19
Ескертпе:
1-кестеде заңды тұлғалар бойынша қатысушының (иеленушінің) жарғылық капиталындағы акцияларын не қатысу үлестерін тікелей немесе жанама түрде иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) оларға билік ететін тұлғалар туралы мәліметтер, қатысушының (иеленушінің) жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің не орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының жиырма бес пайызынан көп иеленетін жеке тұлғалар туралы мәліметтерге дейін көрсетіледі.
2-кесте. Коллекторлық агенттікке бақылауды жүзеге асыратын тұлғалардың тізбесі
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы туралы мәліметтер)
Бақылау негізі
Коллекторлық агенттікке бақылауды жүзеге асыратын тұлғаның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) 20 (жиырма) пайызынан астамын иеленетіні ұйымдар туралы мәліметтер
ұйымның атауы
Акцияларды иелену (жарғылық капиталдағы) үлесі
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
3-бағанда жеке адамға, отбасыға және кәмелетке толмағандарға, адамның және азаматтың конституциялық және өзге де құқықтары мен бостандықтарына, мемлекеттің конституциялық құрылысының негіздеріне және қауіпсіздігіне, меншікке, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке, халық денсаулығына және имандылыққа, бейбітшілік пен адамзаттың қауіпсіздігіне, коммерциялық және өзге де ұйымдардағы қызмет мүдделеріне, мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне, сот төрелігіне және жазалардың орындалу тәртібіне, басқару тәртібіне қарсы, экономикалық қызмет, ақпараттандыру және байланыс салаларындағы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, сондай-ақ әскери қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар екендігі немесе қылмыстық қудалауға ұшырайтын немесе ұшыраған (өздеріне қатысты қылмыстық қудалау 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде тоқтатылған адамдарды қоспағанда) туралы ақпарат көрсетіледі.
Егер солай болса, онда қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы үкімнің күнін және нөмірін, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің бабын көрсету қажет.

3. Сведения об учредителе (участнике) заявителя - физическом лице
1) учредитель (участник) заявителя _____________________________________
(фамилия, имя, отчество,
____________________________________________________________________;
при его наличии)
2) дата рождения _____________________________________________________;
3) гражданство _______________________________________________________;
4) данные документа, удостоверяющего личность _________________________
____________________________________________________________________;
(наименование документа, номер, серия и дата выдачи, кем выдан)
5) индивидуальный идентификационный номер ___________________________;
6) место жительства ___________________________________________________
(почтовый индекс, адрес,
____________________________________________________________________;
номер телефона, адрес электронной почты при ее наличии)
7) место работы (с указанием адреса), должность __________________________
__________________________________________________________________;
8) сведения об участии учредителя (участника) заявителя в создании и деятельности
иных юридических лиц в качестве учредителя (участника), акционера, с указанием
полных наименований и мест нахождения юридических лиц
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________;
9) сведения о наличии непогашенной или неснятой судимости
__________________________________________________________________.
4. Сведения о лицах, самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом
(лицами) прямо или косвенно владеющих и (или) пользующихся, и (или)
распоряжающихся десятью или более процентами долей участия в уставном капитале
коллекторского агентства или имеющих контроль (далее - участник (владелец).
Таблица 1. Сведения об участнике (владельце)
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Резидентство
Наименование
Сведения о наличии непогашенной или неснятой судимости (для физического лица) (да (нет), краткое описание правонарушения, преступления, реквизиты приговора о привлечении к уголовной ответственности с указанием оснований привлечения к ответственности)
Сведения об учредителе (акционере, участнике) либо руководящем работнике, который ранее являлся первым руководителем или учредителем (участником) коллекторского агентства в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об исключении из реестра данного коллекторского агентства по основаниям, предусмотренным в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7) части первой пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности"
Описание вида деятельности
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Соотношение долей участия, принадлежащих участнику (владельцу) к общему
Индивидуально
прямо
Косвенно
Доля участия в уставном капитале коллекторского агентства (в процентах)
Доля участия в уставном капитале коллекторского агентства (в тенге)
Доля участия в уставном капитале коллекторского агентства (в процентах)
Доля участия в организации, через которую участник (владелец) владеет долями участия в уставном капитале коллекторского агентства (в процентах)
Количество принадлежащих акций (штук) (доля участия) (в тенге)
Наименование организации, через которую осуществляется косвенное владение
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
количеству долей участия в уставном капитале коллекторского агентства
Совместно
прямо
Косвенно
Доля участия в уставном капитале коллекторского агентства (в процентах)
Доля участия в уставном капитале коллекторского агентства (в тенге)
Доля участия в уставном капитале коллекторского агентства (в процентах)
Доля участия в организации, через которую участник (владелец) владеет долями участия в уставном капитале коллекторского агентства (в процентах)
Количество принадлежащих акций (штук) (доля участия) (в тенге)
Наименование организации, через которую осуществляется косвенное владение
14
15
16
17
18
19
Примечание:
По юридическим лицам в Таблице 1 отражаются сведения о лицах прямо или косвенно владеющих и (или) пользующихся, и (или) распоряжающихся акциями либо долями участия в уставном капитале участника (владельца) вплоть до сведений о физических лицах, владеющих более двадцатью пятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций участника (владельца).
Таблица 2. Перечень лиц, осуществляющих контроль над коллекторским агентством
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, (сведения о наличии непогашенной или неснятой судимости)
Основания контроля
Сведения об организациях, в которых лицо, осуществляющее контроль над коллекторским агентством, владеет более 20 (двадцати) процентами голосующих акций (долями участия в уставном капитале)
наименование организации
Доля владения акциями (в уставном капитале)
1
2
3
4
5
6
Примечание:
В графе 3 указывается наличие непогашенной или неснятой судимости или информация о том, подвергается или подвергался уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения против личности, семьи и несовершеннолетних, конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина, основ конституционного строя и безопасности государства, собственности, общественной безопасности и общественного порядка, здоровья населения и нравственности, мира и безопасности человечества, интересов службы в коммерческих и иных организациях, интересов государственной службы и государственного управления, правосудия и порядка исполнения наказаний, порядка управления, в сферах экономической деятельности, информатизации и связи, а также воинские уголовные правонарушения.
Если да, то указать дату и номер приговора о привлечении к уголовной ответственности, статью Уголовного кодекса Республики Казахстан.

5. Өтініш берушінің басшы қызметкері туралы мәліметтер
______________________________________________________________________
(өтініш берушінің басшы қызметкерінің лауазымы және өтініш берушінің атауы көрсетіледі)
1) жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
____________________________________________________
____________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа толық сәйкестікпен, тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен жағдайда, олардың қашан және қандай себептермен өзгертілгенін көрсету)
Туған күні және туған жері
____________________________________________________
____________________________________________________
Тұрақты тұратын жері, телефон нөмірлері
____________________________________________________
____________________________________________________
(елді мекеннің кодын қосқанда, толық мекенжайын, қызмет, үй, байланыс телефондарының нөмірлерін көрсету)
Азаматтығы
____________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________

5. Сведения о руководящем работнике заявителя _____________________________
_______________________________________________________________________
(указывается должность руководящего работника заявителя и наименование заявителя)
1) общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________
______________________________________________
(в полном соответствии с документом, удостоверяющим личность,
в случае изменения фамилии, имени, отчества - указать,
когда и по какой причине они были изменены)
Дата и место рождения
______________________________________________
Постоянное место жительства, номера телефонов
______________________________________________
______________________________________________
(указать подробный адрес, номера служебного, домашнего,
контактного телефонов, включая код населенного пункта)
Гражданство
______________________________________________
Полные реквизиты документа, удостоверяющего личность
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________

2) білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен күнi – аяқтаған күнi
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (бар болса – күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
3) басшы қызметкердің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы туралы мәліметтер:
№
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Басшы қызметкердің заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі, акциялардың саны және лауазымды тұлғаға тиесілі акциялардың заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
4) Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Бұл тармақта ұйымдарда қаржы, сақтандыру қызметі, білім беру, мемлекеттік басқару
және қорғаныс, міндетті әлеуметтік қамсыздандыру секцияларында, құқық және
бухгалтерлік есеп саласында, сондай-ақ төлемдерді жинау жөніндегі агенттіктер мен
кредиттік бюроларда лауазымын көрсете отырып, басшы қызметкердің жоғары оқу орнын
аяқтаған сәттен бастап барлық еңбек қызметі (сондай-ақ басқару органындағы мүшелігі)
туралы мәліметтер, сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі.
Жұмыс кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны (ұйымның қаржы, сақтандыру қызметі, білім беру, мемлекеттік басқару және қорғаныс, міндетті әлеуметтік қамсыздандыру секцияларында, құқық және бухгалтерлік есеп саласындағы тіркелген елін, сондай-ақ төлемдерді жинау жөніндегі агенттіктердің және кредиттік бюролардың қызметін көрсетумен).
Лауазымы (келісу күнін көрсете отырып, егер талап етілсе)
Тәртіптік жазаның болуы
Жұмыстан шығару, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5
6

2) образование:
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
3) сведения об участии руководящего работника в уставном капитале юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия руководящего работника в уставном капитале юридического лица, количество акций и процентное соотношение акций, принадлежащих руководящему работнику, к общему количеству голосующих акций юридического лица
1
2
3
4
4) Сведения о трудовой деятельности:
В данном пункте указываются сведения о всей трудовой деятельности руководящего работника (также членство в органе управления), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием должности в организациях в секциях финансовой, страховой деятельности, образования, государственного управления и обороны, обязательного социального обеспечения, в области права и бухгалтерского учета, а также деятельности агентств по сбору платежей и кредитных бюро, а также период, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы (с указанием страны регистрации организации в секциях финансовой, страховой, деятельности, образования, государственного управления и обороны, обязательного социального обеспечения, в области права и бухгалтерского учета, а также деятельности агентств по сбору платежей и кредитных бюро.
Должность (с указанием даты согласования, если требовалось)
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
6

5) өзінің лауазымдық өкілеттіктеріне орай осы коллекторлық агенттіктің қызметін
тексеру нысанында бақылау бойынша не оның құзыретіне сәйкес осы коллекторлық
агенттіктің қызметіне байланысты мемлекеттік функцияларды орындауы туралы мәліметтер:
Кезеңі (күні, айы, жылы)
Мемлекеттік қызмет органының атауы
Осы коллекторлық агенттіктің қызметін тексеру нысанында бақылау бойынша не оның құзыретіне сәйкес осы коллекторлық агенттіктің қызметіне байланысты лауазымдық өкілеттіктер
Себептері (жұмыстан шығару, лауазымнан босату)
1
2
3
4
5

5) сведения о выполнении в силу своих должностных полномочий государственных функций по контролю в форме проверок деятельности данного коллекторского агентства либо связанных с деятельностью данного коллекторского агентства в соответствии с его компетенцией:
Период (дата, месяц, год)
Наименование органа государственной службы
Должностные полномочия по контролю в форме проверок деятельности данного коллекторского агентства либо связанные с деятельностью данного коллекторского агентства в соответствии с его компетенцией
Причины (увольнения, освобождения от должности)
1
2
3
4
5

6) жеке адамға, отбасыға және кәмелетке толмағандарға, адамның және азаматтың
конституциялық және өзге де құқықтары мен бостандықтарына, мемлекеттің
конституциялық құрылысының негіздеріне және қауіпсіздігіне, меншікке, қоғамдық
қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке, халық денсаулығына және имандылыққа, бейбітшілік пен
адамзаттың қауіпсіздігіне, коммерциялық және өзге де ұйымдардағы қызмет мүдделеріне,
мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне, сот төрелігіне және жазалардың
орындалу тәртібіне, басқару тәртібіне қарсы, экономикалық қызмет, ақпараттандыру және
байланыс салаларындағы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, сондай-ақ әскери
қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар немесе
қылмыстық қудалауға ұшырайтын немесе ұшыраған туралы мәліметтер (өздеріне қатысты
қылмыстық қудалау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы
бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде тоқтатылған адамдарды қоспағанда)
______________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасы
______________________________________________________________________
жауаптылыққа тарту негіздемелерін көрсете отырып,
______________________________________________________________________
қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы үкімнің деректемелері)
______________________________________________________________________;
7) бұдан бұрын басшы қызметкер уәкілетті орган осы коллекторлық агенттікті
"Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 1-тармағы
бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша
тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде
коллекторлық агенттіктің басшы қызметкері не оның жарғылық капиталындағы қатысу
үлестерінің он немесе одан да көп пайызын иеленген тұлға болған-болмағандығы туралы
мәліметтер
______________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы,
_____________________________________________________________________;
лауазымы, жұмыс кезеңі)
8) бұдан бұрын басшы қызметкер өзіне қатысты қаржы ұйымының, банк және
(немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкерінің лауазымын атқару және қаржы
ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде
қылмыстық жаза қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген тұлға болған-
болмағандығы туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
(иә (жоқ), жауаптылыққа тарту негіздемелерін көрсете отырып,
_____________________________________________________________________;
қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы үкімнің деректемелері)

6) сведения о наличии непогашенной или неснятой судимости или информация о том, подвергается или подвергался уголовному преследованию
(за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35
Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения против личности, семьи и несовершеннолетних,
конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина, основ конституционного строя и безопасности государства, собственности,
общественной безопасности и общественного порядка, здоровья населения и нравственности, мира и безопасности человечества, интересов
службы в коммерческих и иных организациях, интересов государственной службы и государственного управления, правосудия и порядка
исполнения наказаний, порядка управления, в сферах экономической деятельности, информатизации и связи, а также воинские
уголовные правонарушения
______________________________________________________ (да (нет), краткое описание
______________________________________________________________________________
правонарушения, преступления, реквизиты приговора о
______________________________________________________________________________
привлечении к уголовной ответственности, с указанием
______________________________________________________________________________;
оснований привлечения к ответственности)
7) сведения о том, являлся ли ранее руководящий работник руководящим работником либо лицом, владеющим десятью или более процентами
долей участия в уставном капитале коллекторского агентства, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения
об исключении из реестра данного коллекторского агентства по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7) части первой
пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности"
_____________________________________________________________________ (да (нет),
наименование организации, должность, период работы)
8) сведения о том, являлся ли ранее руководящий работник лицом, в отношении которого вступило в законную силу решение суда о применении
уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового
холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно
______________________________________________________________________ (да (нет),
реквизиты приговора о привлечении к уголовной
______________________________________________________________________________;
ответственности, с указанием оснований привлечения к ответственности)

9) бұдан бұрын басшы қызметкер, уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және
(немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген, оны
консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан
айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан
Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе
оны банкрот деп тану туралы соттың шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан
аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы
органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, қаржы ұйымының ірі қатысушысы – жеке
тұлғасы, ірі қатысушысының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің – заңды
тұлғасының басшысы болған-болмағандығы туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
(иә (жоқ)
______________________________________________________________________;
ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі)
10) бұдан бұрын басшы қызметкер, қатарынан төрт және одан да көп кезең ішінде
шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша
дефолтқа жол берген не өзі бойынша дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы
қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу жөніндегі берешек сомасы купондық сыйақының
төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық
бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері төлеу күніне
республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе
асатын соманы құрайтын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы
органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушысының (ірі акционерінің) – заңды
тұлғасының – эмитенттің ірі қатысушы (ірі акционері) – жеке тұлғасы, басқару органының
басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған-
болмағандығы туралы мәліметтер
_______________________________________________________________________
(иә (жоқ))
_______________________________________________________________________;
ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі)
11) басшы қызметкер психологиялық-неврологиялық, туберкулездік, наркологиялық
диспансерлерде есепте тұра ма ___________________________________________
(иә (жоқ) есепке қою күні
_______________________________________________________________________
және есепке қойған ұйымның атауы)

9) сведения о том, являлся ли ранее руководящий работник руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа,
главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника, банковского и (или)
страхового холдинга - юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения
о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации
финансовой организации или признании ее банкротом в установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве" порядке
_______________________________________________________________________ (да (нет))
_______________________________________________________________________;
наименование организации, должность, период работы)
10) сведения о том, являлся ли ранее руководящий работник руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа,
главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом органа управления,
руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) – юридического лица-эмитента,
допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных
периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым
был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного
долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель,
установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты _______________________ (да (нет))
______________________________________________________________________________;
наименование организации, должность, период работы)
11) состоит ли руководящий работник на учете в психоневрологическом, туберкулезном, наркологическом диспансерах
______________________________________________________________________________
(да (нет) дата постановки _________________________________________________________
на учет и наименование организации, в которой осуществлена
______________________________________________________________________________;
постановка на учет)

12) бұдан бұрын басшы қызметкердің мемлекеттік қызметтен немесе арнаулы және
құқық қорғау органдарынан теріс себептер бойынша босатылғандығы туралы мәліметтер
_______________________________________________________________________;
(иә (жоқ) жұмыстан босатылған күні)
13) бұдан бұрын басшы қызметкердің "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 5-бабында көзделген талаптарды бұзғаны үшін коллекторлық
агенттіктен босатылғандығы туралы мәліметтер
______________________________________________________________________
(иә (жоқ) жұмыстан босатылған күні
_____________________________________________________________________.
және коллекторлық агенттіктің атауы)
6. Коллекторлық агенттіктің борышкерлермен байланыс жасауға арналған телефон
нөмірлері ______________________________________________________________________.
(телефон нөмірі, ұялы байланыс операторының атауы)
7. Мемлекеттік қатысуымен кредиттік бюромен жасалған ақпаратты ұсыну туралы
шарттың күні және нөмірі
______________________________________________________________________.
8. Жіберілетін құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша дана және парақ
саны: ______________________________________________________________________
______________________________________________________________________.
Осы өтініштегі ақпаратты өзім тексергенімді және оның дұрыс және толық екендігін
растаймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін, сондай-ақ өтінішті
қарауға байланысты сұратылған қосымша ақпарат пен құжаттардың уәкілетті органға
уақтылы ұсынылғанын растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және
ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін.
Өтініш беруге уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(қолы)
Бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_______________ қолы Қол қойылған күні: 20_____ жылғы "_____" __________
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2022 жылғы 4 наурыздағы
№ 19 Қаулыға
2-қосымша
Есептік тіркеуден өту және
коллекторлық агенттіктердің
тізілімін жүргізу қағидаларына
4-қосымша
"Коллекторлық агенттіктерді есептік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі" республикалық мемлекеттік мекемесі
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі" республикалық мемлекеттік мекемесі, www. egov. kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері
10 (он) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті алушыны коллекторлық агенттіктердің тізіліміне енгізу туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептері туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Ақысыз негізде
7.
Жұмыс кестесі:

12) сведения о том, что руководящий работник ранее был уволен с государственной
службы или из специальных и правоохранительных органов по отрицательным мотивам
______________________________________________________________________________;
(да (нет) дата увольнения)
13) сведения о том, что руководящий работник ранее был уволен из коллекторского агентства за нарушение требований,
предусмотренных статьей 5 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" ____________ (да (нет) дата увольнения
_______________________________________________________________________________________________________.
и наименование коллекторского агентства)
6. Сведения о телефонных номерах коллекторского агентства для контактов с должниками
______________________________________________________________________________.
(номер телефона, наименование сотового оператора)
7. Дата и номер договора о предоставлении информации, заключенного с кредитным
бюро с государственным участием _________________________________________________.
8. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них: ___________________________________________________________________.
Подтверждаю, что информация, содержащаяся в этом заявлении, была проверена мною и является достоверной и полной.
Подтверждаю достоверность прилагаемых к заявлению документов и информации, а также своевременное представление
уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги,
и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, уполномоченного
на подачу заявления ________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(подпись)
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________ подпись
Дата подписания "_____" __________ 20_____ года
Приложение 2
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 4 марта 2022 года № 19
Приложение 4
к Правилам прохождения
учетной регистрации и ведения
реестра коллекторских агентств
Стандарт государственной услуги "Учетная регистрация коллекторских агентств"
1.
Наименование услугодателя
Республиканское государственное учреждение "Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка"
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Республиканское государственное учреждение "Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка", веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
3.
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о внесении услугополучателя в реестр коллекторских агентств либо мотивированный ответ о причинах отказа в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
На бесплатной основе
7.
График работы

1) көрсетілетін қызметті беруші – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), 2001 жылғы 13 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Кодекске сәйкес жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қағаз тасымалдағышта немесе электрондық нысанда қазақ немесе орыс тілдеріндегі өтініш;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша борышкерлермен және (немесе) олардың өкілдерімен және (немесе) банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт шеңберінде кредиторға міндеттемелері арқылы байланысты болатын үшінші тұлғалармен өзара іс-қимыл жасайтын қызметкерлер туралы мәліметтер;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша филиалдар және (немесе) өкілдіктер туралы мәліметтер.
Құжаттар қағаз тасымалдағышта немесе электрондық нысанда ұсынылады.
Электрондық түрде берілген кезде осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген құжаттар PDF форматында құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде ұсынылады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгілеген мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тарту үшін негіздеме
1) Стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарда көрсетілуге жататын дәйексіз мәліметтер мен ақпаратты ұсыну;
2) көрсетілетін қызметті алушы қызметкерлерінің "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының заңның (бұдан әрі – Заң) 12-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келмеу;
3) коллекторлық қызметті жүзеге асыруға ниеттенген немесе Заңның 3-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп тікелей немесе жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) жарғылық капиталына қатысу үлестерінің он немесе одан да көп процентін иеленетін және (немесе) оған билік ететін тұлғаның сәйкес келмеу;
4) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап үш ай өткен соң көрсетілетін қызметті берушіге есептік тіркеуден өту туралы өтінішпен жүгіну;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс), Закону Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан" с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление на казахском или русском языках на бумажном носителе или в электронной форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) сведения о работниках, которые будут взаимодействовать с должниками и (или) их представителями, и (или) третьими лицами, связанными обязательствами с кредитором в рамках договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита по форме согласно приложению 2 к Правилам;
3) сведения о филиалах и (или) представительствах по форме согласно приложению 3 к Правилам.
Документы, предоставляются на бумажном носителе или в электронной форме.
При подаче в электронном виде документы, предусмотренные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, представляются в виде электронных копий документов в формате PDF.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) предоставление недостоверных сведений и информации, подлежащих отражению в документах, указанных в пункте 8 стандарта;
2) несоответствие работников услугополучателя требованиям, предусмотренным пунктами 2 и 3 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О коллекторской деятельности" (далее – Закон);
3) несоответствие лица, самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами) прямо или косвенно владеющего и (или) пользующегося, и (или) распоряжающегося десятью или более процентами долей участия в уставном капитале юридического лица, намеревающегося осуществлять коллекторскую деятельность, или имеющего контроль, требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 3 Закона;
4) обращение по истечении трех месяцев со дня государственной регистрации (перерегистрации) в Государственной корпорации "Правительство для граждан" к услугодателю с заявлением о прохождении учетной регистрации;

5) Заңның 21-бабының 1-тармағында белгіленген талап сақталмаған жағдайларда тоқтатылады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің www. finreg. kz, ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www. finreg. kz, ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы:

5) несоблюдения требования, установленного пунктом 1 статьи 21 Закона.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.finreg.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством личного кабинета портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.finreg.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: