Балалар ауылындағы отбасы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № 140 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 сәуірде № 27504 болып тіркелді
"Отбасы үлгісіндегі балалар ауылы және жасөспірімдер үйлері туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 11-бабының 3) тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балалар ауылындағы отбасы туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
2022 жылғы 7 сәуірдегі
№ 140 Бұйрығымен
бекітілген
Балалар ауылындағы отбасы туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балалар ауылындағы отбасы туралы ереже (бұдан әрi – Ереже) "Отбасы үлгiсiндегi балалар ауылы және жасөспiрiмдер үйлерi туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрi – Заң) 11-бабының 3-тармағына сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ережеде келесі негізгі ұғым қолданылады:
1) балалар ауылындағы отбасы – балаларды тәрбиелеудiң жаңа нысанынан туындайтын, отбасылық қатынастарды нығайтуға және еңбек дағдыларын сiңiруге, оқыту мен тәрбиелеуге ықпал етуге бағытталған жеке мүлiктiк емес құқықтармен және мiндеттермен байланысты адамдар тобы (тәрбиешi ана, тәрбиеленушiлер).
3. Балалар ауылдарындағы отбасының қызметі балалардың мүддесі үшін ұйымдастырылады және оларды әлеуметтік қорғауға және бейімдеуге бағытталған, сондай-ақ баланың отбасында өмір сүру және тәрбиелену құқығын іске асыруды, баланың ақыл-ой, эмоционалды және физикалық дамуына ықпал ететін отбасына жақын қолайлы жағдайлар жасауды қамтамасыз етеді.
4. Отбасы мен балалар ауылы әкiмшiлiгiнiң өзара қарым-қатынастары "Отбасы үлгісіндегі балалар мен жасөспірімдер ауылдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 18 шілдедегі № 583 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1629 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 583 бұйрық) Балалар ауылының әкiмшiлiгi туралы ережеге сәйкес анықталады.
2 тарау. Балалар ауылдарында отбасын ұйымдастыру тәртібі

Об утверждении Положения о семье в детских деревнях
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2022 года № 27504.
В соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О детских деревнях семейного типа и домах юношества" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о семье в детских деревнях.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 7 апреля 2022 года № 140
Положение о семье в детских деревнях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о семье в детских деревнях (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О детских деревнях семейного типа и домах юношества" (далее – Закон).
2. В настоящем Положении используется следующее основное понятие:
1) семья в детской деревне – круг лиц (мать-воспитатель, воспитанники), связанных личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из новой формы воспитания детей, призванными способствовать укреплению семейных отношений и привитию навыков к труду, обучению и воспитанию.
3. Деятельность семьи в детских деревнях организуется в интересах детей и направлена на их социальную защиту и адаптацию, а также обеспечивает реализацию право ребенка жить и воспитываться в семье, создание благоприятных условий, приближенных к семейным, способствующих умственному, эмоциональному и физическому развитию ребенка.
4. Взаимоотношение семьи и администрации детской деревни осуществляется в соответствии с Положением об администрации детской деревни, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 июля 2001 года № 583 "Об утверждении нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность детских деревень семейного типа и домов юношества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1629) (далее – приказ № 583).
Глава 2. Порядок организации семьи в детских деревнях

5. Балалар ауылдарындағы отбасында он сегіз жасқа дейінгі тәрбиеленуші балалар, сондай-ақ жасөспірімдер үйлерінен балалар үйлерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың және жиырма үш жасқа дейінгі балалар ауылдарының тәрбиеленушілерінің белгілі бір кезеңде тұруы үшін тұрады және тәрбиеленеді.
6. Баланы балалар ауылдарындағы отбасына беру оның этникалық шығу тегі, белгілі бір дін мен мәдениетке жататындығы, Ана тілі, тәрбиелеу мен оқытудағы сабақтастықты қамтамасыз ету мүмкіндігі ескеріле отырып, баланың мүдделеріне негізделе отырып жүзеге асырылады.
7. Балалар үйлерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың және жиырма үш жасқа дейінгі балалар ауылдары тәрбиеленушілерінің белгілі бір кезеңде тұруы үшін балалар ауылдарындағы балалардың жалпы саны он сегіз жасқа дейінгі жетіден онға дейінгі тәрбиеленуші баланы, сондай-ақ жасөспірімдер үйлерінен балаларды құрайды.
8. Балалардың отбасында балалар ауылдарының болуы олардың туған отбасына оралуына, асырап алуға, қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), патронаттық тәрбиелеуге, баланы қабылдайтын отбасына берілуіне кедергі болмайды.
9. Балалар ауылдарында Балаларды отбасында күтіп-бағуды және тәрбиелеуді тәрбиеші ана № 583 бұйрықпен бекітілген балаларды балалар ауылының отбасына беру туралы үлгілік шартқа сәйкес жүзеге асырады.
10. Балаларды балалар ауылында отбасына беру тәрбиеші ана мен бала (балалар) арасында алименттік және тұқым қуалаушылық құқықтық қатынастардың туындауына әкеп соқпайды.
11. Тәрбиешi ана қызметке № 583 бұйрығымен бекітілген Балалар ауылындағы отбасында балаларды күтіп-бағуды және тәрбиелеуді жүзеге асыратын тәрбиеші аналарды конкурстық іріктеуді жүргізу тәртібі туралы ереже негiзiндегi конкурстық iрiктеудiң нәтижесiнде отбасы үлгiсiндегi балалар ауылы әкiмшiлiгi басшысының бұйрығымен тағайындалады.
12. Тәрбиеші ананың негізгі функциялары:
1) № 583 бұйрықпен бекітілген балаларды балалар ауылының отбасына беру туралы үлгілік шартты орындау;
2) балалармен бірге тұруды қамтамасыз ету;
3) баланы тәрбиелеу және күтіп-бағу үшін жағдайлар жасау және ұйымдастыру;
4) балалардың денсаулығына, дене, психикалық, адамгершілік және рухани дамуына қамқорлық жасау;
5) балалардың пікірін ескере отырып, білім беру мекемесін және оқыту нысанын таңдау;
6) Заңның 18-бабының 4-тармағына сәйкес балаларға арналған құжаттардың өзіне берілген көшірмелерінің сақталуын қамтамасыз ету;
7) кез келген тұлғалармен қарым-қатынаста балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;

5. В семье в детских деревнях проживают и воспитываются дети-воспитанники в возрасте до восемнадцати лет, а также из домов юношества для проживания в определенный период выпускников детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и воспитанников детских деревень в возрасте до двадцати трех лет.
6. Передача ребенка в семью в детских деревнях осуществляется исходя из интересов ребенка, с учетом его этнического происхождения, принадлежности к определенной религии и культуре, родного языка, возможности обеспечения преемственности в воспитании и обучении.
7. Общее число детей в семье в детских деревнях составляет от семи и до десяти детей-воспитанников в возрасте до восемнадцати лет, а также из домов юношества для проживания в определенный период выпускников детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и воспитанников детских деревень в возрасте до двадцати трех лет.
8. Нахождение детей в семье детских деревнях не препятствует возвращению их в кровную семью, усыновлению, передаче под опеку (попечительство), на патронатное воспитание, в приемную семью.
9. Содержание и воспитание детей в семье в детских деревнях осуществляется матерью-воспитателем в соответствии с Типовым договором о передаче детей в семью детской деревни, утверждҰнным приказом № 583.
10. Передача детей в семью в детской деревне не влечет за собой возникновения между матерью-воспитателем и ребенком (детьми) алиментных и наследственных правоотношений.
11. Мать-воспитатель назначается на должность приказом руководителя администрации детской деревни семейного типа в результате конкурсного отбора на основании Правил проведения конкурсного отбора матери-воспитателя осуществляющей содержание и воспитание детей в семье детской деревни, утвержденных приказом № 583.
12. Основными функциями матери-воспитателя являются:
1) исполнение Типового договора о передаче детей в семью детской деревни, утверждҰнного приказом № 583;
2) обеспечение совместного проживания с детьми;
3) создание и организация условий для воспитания и содержания ребенка;
4) забота о здоровье, физическом, психическом, нравственном и духовном развитии детей;
5) выбор образовательного учреждения и формы обучения с учетом мнения детей;
6) обеспечение сохранности переданных ей копий документов на детей в соответствии с пунктом 4 статьи 18 Закона;
7) обеспечение защиты прав и интересов детей в отношениях с любыми лицами;

8) отбасында адамгершілік-рухани және үй ахуалын жасау бойынша өзіне жүктелген міндеттерді орындау болып табылады;
9) балалардың пікірін, балалар ауылы әкімшілігінің пікірін және қорғаншылық және қамқоршылық органының ұсынымдарын ескере отырып, оларды тәрбиелеу тәсілдерін айқындау;
10) балалардың бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алуы үшін жағдайларды қамтамасыз ету;
11) отбасындағы өзін-өзі басқару дағдыларын дамыту;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
13. Демалыс, науқастану немесе өзге де болмауы уақытында, дәлелді себептер бойынша тәрбиеші-ананың функцияларын Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде белгіленген тәртіппен тәрбиеші-резервтегі ана орындайды.
14. Тәрбиеші ананың тәрбиеленушіге қатысты өз міндеттерін орындауын, сондай-ақ балаларды күтіп-бағуға бөлінген қаражаттың пайдаланылуын бақылауды балалар ауылының әкімшілігі жүзеге асырады.

8) исполнение возложенных на нее обязанностей по созданию в семье нравственно-духовной и домашней атмосферы;
9) определение способов воспитания детей с учетом их мнения, мнения администрации детской деревни и рекомендаций органа опеки и попечительства;
10) обеспечение условий для получения детьми начального, основного среднего и общего среднего образования;
11) развитие навыков самоуправления жизнедеятельности в семье;
12) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. На время отпуска, болезни или иного отсутствия, по уважительным причинам функции матери-воспитателя выполняет резервная мать-воспитатель в порядке, установленном Трудовым кодексом Республики Казахстан.
14. Контроль за исполнением матерью-воспитателем своих обязанностей по отношению к воспитаннику, а также за использованием средств, выделенных на содержание детей осуществляет администрации детской деревни.