Мониторингтік топтарды құру және мониторинг жүргізу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Төрағасының м.а. 2022 жылғы 31 наурыздағы № ҚР ДСМ -32 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 15 сәуірде № 27594 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 104-бабының 6-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мониторингтік топтарды құру және мониторинг жүргізу тәртібі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің құқықтық қамтамасыз ету басқармасына осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның міндетін атқарушы Н. Садвакасов
Бұйрығына қосымша
Мониторингтік топтарды құру және мониторинг жүргізу тәртібін бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мониторингтік топтарды құру және мониторинг жүргізу тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 104-бабының 6-1-тармағына сәйкес әзірленген және мониторингтік топтарды құру және мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Тәртіпте мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;

Об утверждении Порядка создания мониторинговых групп и проведения мониторинга
Приказ и.о. Председателя Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 31 марта 2022 года № ҚР ДСМ -32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2022 года № 27594.
В соответствии с пунктом 6-1 статьи 104 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Порядок создания мониторинговых групп и проведения мониторинга согласно приложению к настоящему приказу;
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Управление правового обеспечения Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности председателя Н. Садвакасов
Приложение к приказу
Об утверждении Порядка создания мониторинговых групп и проведения мониторинга
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Порядок создания мониторинговых групп и проведения мониторинга (далее – Порядок) разработан в соответствии с пунктом 6-1 статьи 104 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяет порядок создания мониторинговых групп и проведение мониторинга.
2. В настоящем Порядке используются следующие основные понятия:
1) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;

2) шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин (бұдан әрі – шектеу шаралары) – инфекциялық және паразиттік аурулардың таралуын болғызбауға бағытталған әрі кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шаралар;
3) электрондық ақпараттық ресурстар (бұдан әрі - ақпараттық ресурс) – электрондық жеткізгіште және ақпараттандыру объектілерінде қамтылатын электрондық-цифрлық нысандағы деректер.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Төрағасының 20.04.2023 № 76 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мониторингтік топтарды құру тәртібі
3. Шектеу іс-шараларының, оның ішінде карантиннің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында мониторингтік топтарды (бұдан әрі – МТ) Кодекстің 104-бабының 6-1-тармағына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде жергілікті атқарушы органдар құрады.
4. МТ жетекшісі МТ қызметін үйлестіруді, мониторинг жүргізуді тағайындау туралы актілерді тіркеуді, мониторинг жүргізуді тіркеуге арналған ақпараттық ресурста оны жүргізу нәтижелері бойынша мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Мониторинг жүргізу тәртібі
5. МТ жеке және заңды тұлғалардың қоғамдық тәртіпті, инфекциялық аурулардың таралу қаупінің алдын алуға байланысты санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық және шектеу шараларын сақтауына мониторинг жүргізуді жүзеге асырады.
6. Мониторингке жататын жеке және заңды тұлғалардың тізбесі тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі эпидемиологиялық ахуал және жеке (заңды) тұлғалардың өтініштері және (немесе) құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардан келіп түскен ақпарат, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарламалары ескеріле отырып айқындалады.
7. МТ жетекшісі күнделікті негізде осы Тәртіптің 8-тармағына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың тізімін қалыптастырады.
8. Мониторинг жүргізу алдында МТ жетекшісі:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке немесе заңды тұлғаға мониторинг жүргізуді тағайындау туралы акт жасауды;
2) тиісті деректерді (мониторингтік топтың құрамы, мониторингке жататын аумақтың учаскесі, олар болған кезде жеке және заңды тұлғаның деректемелері, мониторинг жүргізу мерзімі, шектеу шараларын бұзудың ықтимал тәуекелдері туралы өзге де мәліметтер) толтыру арқылы мониторинг жүргізуді тіркеуге арналған ақпараттық ресурста мониторинг жүргізуді тағайындау туралы актіні тіркеуді жүзеге асырады;

2) ограничительные мероприятия, в том числе карантин (далее –ограничительные меры) – меры, направленные на предотвращение распространения инфекционных и паразитарных заболеваний и предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности;
3) электронные информационные ресурсы (далее - информационный ресурс) – данные в электронно-цифровой форме, содержащиеся на электронном носителе и в объектах информатизации.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения РК от 20.04.2023 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок создания мониторинговых групп
3. В целях обеспечения соблюдения ограничительных мероприятий, в том числе карантина, мониторинговые группы (далее – МГ) создаются на соответствующих административно-территориальных единицах местными исполнительными органами в соответствии с пунктом 6-1 статьи 104 Кодекса.
4. Руководитель МГ обеспечивает координацию деятельности МГ, регистрацию актов о назначении проведения мониторинга, внесение сведений по результатам его проведения на информационном ресурсе, предназначенного для регистрации проведения мониторинга.
Глава 3. Порядок проведения мониторинга
5. МГ осуществляют проведение мониторинга за соблюдением физическими и юридическими лицами общественного порядка, санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических и ограничительных мер, связанных с предупреждением угрозы распространения инфекционных заболеваний.
6. Перечень физических и юридических лиц, подлежащих мониторингу определяется с учетом эпидемиологической ситуации на соответствующей административно-территориальной единице и обращений физических (юридических) лиц, и (или) информации, поступивших от правоохранительных органов, а также других государственных органов, сообщений средств массовой информации.
7. Руководитель МГ на ежедневной основе формирует список физических и юридических лиц в соответствии с пунктом 8 настоящего Порядка.
8. Перед проведением мониторинга руководитель МГ осуществляет:
1) составление акта о назначении проведения мониторинга физического или юридического лица по форме согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) регистрацию акта о назначении проведения мониторинга на информационном ресурсе, предназначенного для регистрации проведения мониторинга путем заполнения соответствующих данных (состав мониторинговой группы, участок территории, подлежащий мониторингу, реквизиты физического и юридического лица при их наличии, срок проведения мониторинга, иные сведения о возможных рисках нарушения ограничительных мер).

9. Жеке және заңды тұлғаларға мониторинг жүргізу мониторинг жүргізуді тағайындау туралы акт тіркелген сәттен бастап 24 сағат ішінде жүзеге асырылады.
10. Мониторингке жататын жеке және заңды тұлғаға барған кезде МТ мүшелері жеке және заңды тұлғаға не оның өкіліне танысу үшін мониторинг жүргізуді тағайындау туралы актіні ұсынады.
Жеке және заңды тұлғаға мониторинг жүргізуді тағайындау туралы актінің бірегей нөмірі бойынша ақпараттық ресурста мониторинг жүргізудің тіркелгеніне көз жеткізу мүмкіндігі түсіндіріледі.
11. МТ Кодекстің 38-бабында көзделген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезінде лауазымды адамдардың құзыретіне сәйкес белгіленген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауына мониторинг жүргізеді, атап айтқанда:
1) қызметті шектеуге қойылатын талаптарды сақтау (жұмыс режимі);
2) салтанатты, еске алу, отбасылық іс-шараларды (банкеттер, ас беру) және адамдар көп жиналатын өзге де іс-шараларды өткізуді шектеуге қойылатын талаптарды сақтау;
3) келушілер санының лимитін сақтау;
4) әлеуметтік қашықтықты сақтау;
5) бес жасқа дейінгі балаларды, қоғамдық тамақтану орындарында тамақтану жағдайларын және әлеуметтік қашықтықты сақтай отырып, жеке, топтық спортпен шұғылданатын адамдарды қоспағанда, медициналық немесе мата маскаларды тағу.
12. МТ кәсіпкерлік субъектілерінің жұмысына араласпай және заңды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмей, жеке және заңды тұлғаларға мониторинг жүргізеді.
13. Шектеу шараларын бұзу белгілері анықталған кезде МТ фото және бейнеақпарат арқылы кезде түсіру күнін, уақытын және орнын көрсете отырып, фактілерді не оларды жеке және заңды тұлғаға бере отырып, кейіннен фото және бейнеақпаратты Кодекстің 104-бабының 6-1-тармағында белгіленген тәртіппен санитариялық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы мемлекеттік органға жібере отырып, оны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін деректерді (мекенжай тақтайшасы, объектінің маңдайшасы) тіркейді.
14. Фото және бейнеақпараттарды жинау және өңдеу дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнама нормаларын сақтай отырып жүзеге асырылады.
15. Мониторинг жүргізу аяқталғаннан кейін 48 сағат ішінде мониторингті тіркеуге арналған ақпараттық ресурсқа МТ жетекшісі немесе мүшесі оның нәтижелері (әрбір мониторинг объектісі бойынша деректерді толтыра отырып) және қабылданған шаралар туралы ақпарат енгізеді.
Мониторингтік топтарды
құру және мониторинг
жүргізу тәртібіне
1-қосымша
Нысан
Мониторингті жүргізуді тағайындау актісі № ______
20__ жыл " "_______

9. Проведение мониторинга физических и юридических лиц осуществляется в течении 24 часов с момента регистрации акта о назначении проведения мониторинга.
10. При посещении физического и юридического лица, подлежащего мониторингу, члены МГ предоставляют для ознакомления физическому и юридическому лицу либо его представителю акт о назначении проведения мониторинга.
Физическому и юридическому лицу разъясняется возможность удостовериться о регистрации проведении мониторинга на информационном ресурсе по уникальному номеру акта о назначении проведения мониторинга.
11. МГ проводит мониторинг за соблюдением физическими и юридическими лицами требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, установленных в соответствии с компетенцией должностных лиц при осуществлении государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предусмотренных статьей 38 Кодекса, а именно:
1) соблюдения требований к ограничению деятельности (режим работы);
2) соблюдения требований на ограничение проведения торжественных, памятных, семейных мероприятий (банкеты, поминки) и иных мероприятий с массовым скоплением людей;
3) соблюдения лимита численности посетителей;
4) соблюдения социальной дистанции;
5) ношение медицинских или тканевых масок, за исключением детей в возрасте до пяти лет, случаев приема пищи в местах общественного питания и лиц, занимающихся индивидуальными, групповыми занятиями спортом при соблюдении социальной дистанции.
12. МГ проводит мониторинг физических и юридических лиц, не вмешиваясь в работу субъектов предпринимательства и не создавая препятствий в осуществлении законной предпринимательской деятельности.
13. При выявления признаков нарушений ограничительных мер, МГ фиксирует факты посредством фото- и видеоинформации с указанием даты, времени и места съемки либо данные, позволяющие его идентифицировать (адресная табличка, вывеска объекта) с предоставлением их физическому и юридическому лицу, с последующим направлением фото- и видеоинформации в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в порядке, установленном пунктом 6-1 статьи 104 Кодекса.
14. Сбор и обработка фото- и видеоинформации осуществляется с соблюдением норм законодательства о персональных данных и их защите.
15. После завершения проведения мониторинга в течение 48 часов на информационный ресурс, предназначенного для регистрации мониторинга, руководителем или членом МГ вносится информация о его результатах (с заполнением данных по каждому объекту мониторинга) и принятых мерах.
Приложение 1
к Порядку создания
мониторинговых групп
и проведения мониторинга
Форма
Акт о назначении проведения мониторинга № ______
" "_______ 20__ года

1. Өңір (Облыс)________________________________________________
2. Мониторингке жататын жеке және заңды тұлғаның деректемелері:
________________________________________________________________________________
(бар болған жағдайда объектінің жеке сәйкестендіру нөмері / бизнес сәйкестендіру нөмері,
объектінің атауы, мекенжайы, бар болған жағдайда телефон нөмірі)
3. Мониторингтік топтың құрамы:
Мониторингті топтардың мүшелері
Лауазымы
1.
2.
4. Мониторинг жеке және заңды тұлғалардың қоғамдық тәртіпті, инфекциялық аурулардың
таралу қаупінің алдын алуға байланысты санитариялық-эпидемияға қарсы және
санитариялық-профилактикалық, шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді сақтауы
тұрғысынан жүзеге асырылады.
5. Мониторинг мәні: "Мониторингтік топтар құру және мониторинг жүргізу тәртібін бекіту
туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-
эпидемиологиялық бақылау комитеті төрағасының 20__ жылғы " "___ № ____ бұйрығымен
бекітілген.
Объектіге мониторингті:
1) объектінің қызметін шектеуге қойылатын талаптарды сақтау (жұмыс режимі);
2) отбасылық, еске алу іс-шараларын (банкеттер, ас беру) және адамдар көп жиналатын өзге
де іс-шараларды өткізуді шектеуге қойылатын талаптарды сақтау;
3) келушілер санының лимитін сақтау;
4) әлеуметтік қашықтықты сақтау;
5) медициналық немесе мата маскалар тағу.
6. Өткізу мерзімі: мониторинг жүргізуді тағайындау туралы акт тіркелген сәттен бастап 24
сағат ішінде.
7. Мониторинг жүргізуді тағайындау туралы актімен таныстым:
______________________________________________________________________________
(басшы (өкіл), тегі, аты, әкесінің аты, (ол болған кезде), күні)
8. Мониторингті топтың жетекшісі:
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (ол болған кезде), қолы, күні)
QR-кодты сканерлеп, осы мониторингтің ақпараттық ресурста шынымен тіркелгеніне көз
жеткізуге, сондай-ақ мониторингтік топ мүшелерінің тізімін және мониторингтік топ
тексеруге құқылы талаптарды көруге болады.

1. Регион (Область) _________________________________________________________
2. Реквизиты физического и юридического лица, подлежащего мониторингу:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
объекта при наличии, наименование, адрес объекта, номер телефона при наличии)
3. Состав мониторинговой группы:
Члены мониторинговой группы
Должность
1.
2.
4. Мониторинг осуществляется на предмет соблюдения физическими и юридическими
лицами общественного порядка, санитарно-противоэпидемических и
санитарно-профилактических и ограничительных мероприятий, в том числе
карантина, связанных с предупреждением угрозы распространения инфекционных заболеваний.
5. Предмет мониторинга: утвержден приказом Председателя Комитета
санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения
Республики Казахстан "Об утверждении порядка создания мониторинговых групп
и проведения мониторинга" от " " __ 20__ года № ___.
Осуществление мониторинга на предмет:
1) соблюдения требований к ограничению деятельности (режим работы);
2) соблюдения требований на ограничение проведения торжественных, памятных,
семейных мероприятий (банкеты, поминки) и иных мероприятий с массовым
скоплением людей;
3) соблюдения лимита численности посетителей;
4) соблюдения социальной дистанции;
5) ношение медицинских или тканевых масок.
6. Срок проведения: в течение 24 часов с момента регистрации акта о назначении
проведения мониторинга.
7. С актом о назначении проведения мониторинга ознакомлен:
__________________________________________________________________________
(руководитель (представитель), фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата)
8. Руководитель Мониторинговой группы:
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата)
Отсканировав QR-код можно удостовериться, что данный мониторинг действительно зарегистрирован на информационном ресурсе, а также посмотреть список членов мониторинговой группы и требования, которые мониторинговая группа имеет право проверять.