"Көмірсутектер және уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін, осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 4 мамырдағы № 159 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 15 сәуірдегі № 137 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 сәуірде № 27750 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көмірсутектер және уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін, осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 4 мамырдағы № 159 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16966 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 131-бабының 4-тармағына және 179-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көмірсутектер және уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін, осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, қалыптастыру және жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Көмірсутектер және уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін, осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 131-бабының 4-тармағына және 179-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және көмірсутектер және уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін осы тізілімге (бұдан әрі – Тізілім) енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган – көмірсутектер және уран өндіру саласында мемлекеттік саясатты іске асыратын уәкілетті орган.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 4 мая 2018 года № 159 "Об утверждении Правил формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 апреля 2022 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2022 года № 27750
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 4 мая 2018 года № 159 "Об утверждении Правил формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16966) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 131 и пунктом 4 статьи 179 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 131 и пунктом 4 статьи 179 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр (далее – Реестр).";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченный орган в области углеводородов и добычи урана – уполномоченный орган, реализующий государственную политику в области углеводородов и добычи урана.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Тізілімді көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган қалыптастырады және жүргізеді.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жергілікті (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдар облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізбесін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
7. Көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган Тізілімді қалыптастыру және жүргізу мақсатында жергілікті (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдар ұсынған мәліметтерде көрсетілген өндірушілерге оларды және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын, олар ұсынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтерді Тізілімге енгізу мүмкіндігі туралы хабарламаны электрондық түрде жібереді.";
8-тармақ алып тасталсын;
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Тізілімде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің өндірушілері туралы мәліметтерді қалыптастыру үшін өндіруші заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті органға ұсынады. Бейрезиденттер сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді көшірмені немесе шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын басқа заңдастырылған, қазақ және орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар құжатты ұсынады.
10. Көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган:
1) өндірушіден құжаттарды алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес өндірушінің осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасында келтірілген өлшемшартқа сәйкес келуін тексереді;
2) жергілікті атқарушы органдар осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес мәліметтерді ұсынғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде өндірушінің осы Қағидалардың 11-тармағының 2) тармақшасында келтірілген өлшемшартқа сәйкес келуін тексереді;
3) өндіруші осы Қағидалардың 11-тармағында келтірілген өлшемшартқа сәйкес келген жағдайда, өндірушіні Тізілімге енгізеді.".
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган өндірушіні Тізілімнен алып тастауды мынадай:
1) өндіруші таратылған;
2) өндірушінің бастамасы бойынша;

"3. Реестр формируется и ведется уполномоченным органом в области углеводородов и добычи урана.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Местные исполнительные органы (области, города республиканского значения, столицы) представляют уполномоченному органу в области углеводородов и добычи урана перечень товаров, работ и услуг, производимых на территории области (города республиканского значения, столицы), и их производителей, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Уполномоченный орган в области углеводородов и добычи урана в целях формирования и ведения Реестра направляет оповещение производителям в электронной форме, приведенным в сведениях, представленных местными исполнительными органами (области, города республиканского значения, столицы) о возможности их внесения в Реестр и сведений о предлагаемых ими товарах, работах, услугах, используемых при проведении операций по недропользованию.";
пункт 8 исключить;
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Для формирования в Реестре сведений о производителях товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, производитель представляет справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица уполномоченному органу в области углеводородов и добычи урана. Нерезиденты представляют легализованную выписку из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахском и русском языках.
10. Уполномоченный орган в области углеводородов и добычи урана:
1) в течение трех рабочих дней после получения от производителя документов, согласно пункту 9 настоящих Правил, проверяет соответствие производителя критерию, приведенному в подпункте 1) пункта 11 настоящих Правил;
2) в течение трех рабочих дней после представления местными исполнительными органами сведений, согласно пункту 6 настоящих Правил, проверяет соответствие производителя критерию, приведенному в подпункте 2) пункта 11 настоящих Правил;
3) в случае соответствия Производителя критериям, приведенным в пункте 11 настоящих Правил, вносит производителя в Реестр.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Исключение производителя из Реестра осуществляется уполномоченным органом в области углеводородов и добычи урана в случае:
1) ликвидации производителя;
2) по инициативе производителя;

3) өндірушінің осы Қағидалардың 11-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген өлшемшартқа сәйкес келмеуіне әкелетін, өндірушілер, жер қойнауын пайдаланушылар ұсынған мәліметтер өзгерген жағдайда жүзеге асырады.
13. Осы Қағидалардың 12-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша Тізілімнен алып тастау үшін өндіруші көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті органға оны Тізілімнен алып тастау туралы өтінішті еркін нысанда ұсынады.
Көмірсутектер және уран өндіру саласындағы уәкілетті орган Тізілімнен алып тастау туралы өтінішті алғаннан кейін және (немесе) осы Қағидалардың 12-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар туындаған кезде үш жұмыс күні ішінде өндірушіні Тізілімнен алып тастайды.";
Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2022 жылғы 7 наурыздан бастап туындайтын құқық қатынастарына қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Б. Акчулаков
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2022 жылғы 15 сәуірдегі
№ 137 бұйрығына
1-қосымша
Көмірсутектер және уран өндіру
бойынша жер қойнауын
пайдалану жөніндегі
операцияларды жүргізу
кезінде пайдаланылатын
тауарлардың, жұмыстардың
және көрсетілетін қызметтердің
және оларды өндірушілердің
тізілімін, осы тізілімге енгізу
үшін оларды бағалау
өлшемшарттарын қоса
алғанда, қалыптастыру және
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі
№ р/с
Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығы бойынша тауардың, жұмыстың және көрсетілетін қызметтің коды мен атауы
Тауардың, жұмыстың және көрсетілетін қызметтің қосымша сипаттамасы
СТ-KZ* сертификатының бар болуы (тауарларды тіркеу кезінде)
*СT-KZ - Қазақстан Республикасының аумағында тауарлардың шығу тегі туралы куәландыратын құжат
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2022 жылғы 15 сәуірдегі
№ 137 бұйрығына
2-қосымша
Көмірсутектер және уран өндіру
бойынша жер қойнауын
пайдалану жөніндегі
операцияларды жүргізу
кезінде пайдаланылатын
тауарлардың, жұмыстардың
және көрсетілетін қызметтердің
және оларды өндірушілердің
тізілімін, осы тізілімге енгізу
үшін оларды бағалау
өлшемшарттарын қоса алғанда,
қалыптастыру және жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізбесі
№ р/с
Өндіруші атауы
Облыс, қала (елді мекен), мекенжайы
Телефон, электрондық мекенжай, интернет-ресурс
Персоналдың жалпы саны
Қазақстан Республикасының резиденті
СТ-KZ* сертификатының бар болуы (тауарларды тіркеу кезінде)
Тауардың, жұмыстың және көрсетілетін қызметтің атауы және Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығы бойынша коды
*СT-KZ - Қазақстан Республикасының аумағында тауарлардың шығу тегі туралы куәландыратын құжат

3) изменения сведений, представленных производителями, недропользователями, приводящих к несоответствию производителя критерию, указанному в подпункте 2) пункта 11 настоящих Правил.
13. Для исключения из Реестра по основаниям, указанным в подпункте 2) пункта 12 настоящих Правил, производитель представляет уполномоченному органу в области углеводородов и добычи урана заявление о его исключении из Реестра в произвольной форме.
Уполномоченный орган в области углеводородов и добычи урана исключает производителя из Реестра в течение трех рабочих дней после получения заявления о его исключении из Реестра и (или) при наступлении случаев, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 12 настоящих Правил.";
приложение 1 и 2 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 7 марта 2022 года.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Б. Акчулаков
"СОГЛАСОВАН":
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 15 апреля 2022 года № 137
Приложение 1
к Правилам формирования и
ведения реестра товаров, работ
и услуг, используемых
при проведении операций
по недропользованию
по углеводородам и добыче
урана, и их производителей,
включая критерии их оценки
для внесения в данный реестр
Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей
№ п/п
Код и наименование товара, работы и услуги по Единому номенклатурному справочнику товаров, работ и услуг
Дополнительное описание товара, работы и услуги
Наличие сертификата СТ-KZ* (при регистрации товаров)
*CT-KZ - сертификат, подтверждающий происхождение товара на территории Республики Казахстан
Приложение 2 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 15 апреля 2022 года № 137
Приложение 2
к Правилам формирования и
ведения реестра товаров, работ
и услуг, используемых
при проведении операций
по недропользованию
по углеводородам
и добыче урана, и их
производителей, включая
критерии их оценки
для внесения в данный реестр
Перечень товаров, работ и услуг, производимых на территории области (города республиканского значения, столицы), и их производителей
№ п/п
Наименование производителя
Область, город (населенный пункт), адрес
Телефон, электронный адрес, интернет-ресурс
Общая численность персонала
Резидент Республики Казахстан
Наличие сертификата СТ-KZ* (при регистрации товаров)
Наименование товара, работы и услуги и код по Единому номенклатурному справочнику товаров, работ и услуг
*CT-KZ - сертификат, подтверждающий происхождение товара на территории Республики Казахстан