"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысанын киіп жүру және айырым белгілерін, сондай-ақ басқа да белгілерді тағып жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 тамыздағы № 476 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің м.а. 2022 жылғы 22 шiлдедегi № 550 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 29 шiлдеде № 28949 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысанын киіп жүру және айырым белгілерін, сондай-ақ басқа да белгілерді тағып жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 тамыздағы № 476 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15803 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысанын киіп жүру және айырым белгілерін, сондай-ақ басқа да белгілерді тағып жүру қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер мынадай әскери киім нысанын киіп жүреді:
1) ерекше салтанатты – салтанатты рәсімді орындау кезінде және әскери қызметші әйелдер үшін (Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде өткізілетін әскери парад, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің нұсқауы бойынша өткізілетін салтанатты іс-шаралар, халықаралық келіссөздер мен шетел делегацияларымен кездесу өткізу кезінде);
2) салтанатты:
саптағы – парадқа қатысқан, әскери бөлімге (корабльге) Жауынгерлік Туды тапсырған, әскери қызметшілерге мемлекеттік награда тапсырған және жоғары офицер атағын берген, Әскери ант қабылдаған, құрметті қарауыл құрамына тағайындалған кезде, сондай-ақ әскери бөлімнің (корабльдің) жылдық мерекесі күні, Отан қорғаушы күніне және басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың кәсіби мерекесі күні құрметіне салтанатты сапқа тұруда, корабльді суға жіберген, қатарға қосылатын корабльде Әскери-теңіз туын көтерген кезде, ескерткішке және жауынгерлер зиратына гүлшоғын қойған кезде, әскери құрмет көрсету көзделген адамды жерлеген кезде;
саптан тыс – парадтық есептоптан тыс парадқа қатысатындар, ведомстволық награда алған, лауазымға тағайындалған және әскери атақ берілген кезде тікелей бастыққа өзін таныстырған кезде, салтанатты отырыста, ресми қабылдауда, шекаралық бақылау бөлімшелерінің қызмет өткеруі уақытында;

О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 476 "Об утверждении Правил ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также других знаков"
Приказ и.о. Министра обороны Республики Казахстан от 22 июля 2022 года № 550. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2022 года № 28949.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 476 "Об утверждении Правил ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также других знаков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15803), следующие изменения:
в Правилах ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также других знаков, утвержденных указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Военная форма одежды военнослужащими, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицерами, проходящими воинскую службу по призыву носится:
1) особо парадная – при выполнении церемониальных ритуалов и для военнослужащих-женщин (при проведении военных парадов, проводимых на основании постановления Правительства Республики Казахстан, торжественных мероприятий, международных переговоров и встреч иностранных делегаций по указанию Министра обороны Республики Казахстан);
2) парадная:
для строя – при участии в парадах, вручении воинским частям (кораблям) Боевых Знамен, вручении военнослужащим государственных наград и присвоении высшего офицерского звания, принятии Военной присяги, назначении в состав почетного караула, а также в дни годовых праздников воинских частей (кораблей), на торжественных построениях в День защитника Отечества и в дни профессиональных праздников других войск и воинских формирований, при спуске кораблей на воду, подъеме Военно-морского флага на корабле, вступающем в строй, при возложении венков к памятникам и могилам воинов, при погребении лиц, для которых предусмотрено отдание воинских почестей;
вне строя – присутствующими на парадах вне парадного расчета, при получении ведомственных наград, представлении непосредственным начальникам при назначении на должность и присвоении воинского звания, на торжественных заседаниях, официальных приемах, во время несения службы подразделениями пограничного контроля;

3) күнделікті:
саптағы және саптан тыс – жауынгерлік даярлық бойынша сабақта (далалық сабақтан басқа) және тәуліктік наряд құрамында қызмет өткерген кезде, штабтағы, басқарма мен мекемедегі жұмыс кезінде, сондай-ақ қызметтен тыс уақытта (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – Қарулы Күштер) Әскери-теңіз күштерінен және теңіз жаяу әскері бөлімдерінен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі) теңіз бөлімшесінен басқа);
Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштерінде және теңіз жаяу әскері бөлімдерінде, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінде – жауынгерлік даярлық бойынша сабақта және тәуліктік (корабльдік) наряд құрамында қызмет атқарған кезде, жауынгерлік кезекшілікте, корабль теңізге (оқу-жаттығуға) шыққан кезде, корабль (әскери бөлім) командирінің нұсқауы бойынша штабтағы, басқарма мен мекемедегі жұмыс кезінде, сабақта, сондай-ақ қызметтен тыс уақытта.
Күнделікті киім нысанын әскери бөлім (корабль) бөлімшелерінде сапта болумен байланысты емес міндеттерді орындаған кезде, бөлім орналасқан жердегі сыныптық сабақта, әскери оқу орнының (әскери факультеттің) дәрісханаларында, зертханалары мен шеберханаларында, қызметтік кеңес пен жиналыста киіп жүруге жол беріледі;
4) далалық – оқу-жаттығуда, далалық шығуда, жауынгерлік кезекшілікте, қарауыл құрамында, тәуліктік нарядта қызмет атқарған, Мемлекеттік шекараны қорғау және күзету жөніндегі міндеттерді орындаған, оқу-жаттығу орталығындағы, полигондағы сабақта, гауптвахтада болған кезде, сондай-ақ әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) нұсқауы бойынша күнделікті қызмет кезінде.
3. Мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскери оқу орнының (әскери факультеттің) курсанттары, әскери колледждің кадеттері, ұландары және республикалық мектептің тәрбиеленушілері мынадай әскери киім нысанын киіп жүреді:
1) салтанатты – парадқа қатысқан, әскери бөлімге (корабльге) Жауынгерлік Туды тапсырған, мемлекеттік және ведомстволық награда алған, Әскери ант қабылдаған, құрметті қарауыл құрамына тағайындалған кезде, әскери бөлімнің (корабльдің) жылдық мерекесі күні, Отан қорғаушы күніне және басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың кәсіби мерекесі күні құрметіне салтанатты сапқа тұруда, корабльді суға жіберген, қатарға қосылған корабльде Әскери-теңіз жалауын көтерген, Жауынгерлік туды күзету бойынша сақшы болып түскен кезде, бөлім орналасқан жерден босатылған кезде, демалыста болған уақытта және әскери бөлім (корабль) командирінің нұсқауы бойынша;

3) повседневная:
для строя и вне строя – на занятиях по боевой подготовке (кроме полевых занятий) и при несении службы в составе суточных нарядов, при работе в штабах, в управлениях и учреждениях, а также во внеслужебное время (кроме Военно-морских сил и частей морской пехоты Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Вооруженных Сил), морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничной службы Комитета национальной безопасности);
в Военно-морских силах и частях морской пехоты Вооруженных Сил, морских подразделениях Пограничной службы Комитета национальной безопасности – на занятиях по боевой подготовке и при несении службы в составе суточных (корабельных) нарядов, на боевых дежурствах, при выходах кораблей в море (на учениях), при работе в штабах, в управлениях и учреждениях, на занятиях по указанию командира корабля (воинской части), а также во внеслужебное время.
Допускается ношение повседневной формы одежды при исполнении обязанностей в подразделениях воинских частей (кораблей), не связанных с пребыванием в строю, на классных занятиях внутри расположения части, в аудиториях, лабораториях и мастерских военных учебных заведений (военных факультетов), на служебных совещаниях и собраниях;
4) полевая – на учениях, полевых выходах, боевых дежурствах, при несении службы в составе караулов, суточных нарядов, выполнении задач по защите и охране Государственной границы, на занятиях в учебных центрах, полигонах, нахождении на гауптвахте, а также при повседневной деятельности по указанию командира (начальника) воинской части (учреждения).
3. Военная форма одежды военнослужащими, проходящими срочную воинскую службу, курсантами военных учебных заведений (военных факультетов), кадетами, уланами военных колледжей и воспитанниками республиканских школ носится:
1) парадная – при участии в парадах, вручении воинским частям (кораблям) Боевых Знамен, получении государственных и ведомственных наград, принятии военной присяги, назначении в состав почетного караула, в дни годовых праздников воинской части (корабля), на торжественных построениях в День защитника Отечества и в дни профессиональных праздников других войск и воинских формирований, при спуске кораблей на воду, подъеме Военно-морского флага на корабле, вступающем в строй, часовыми по охране Боевого Знамени, при увольнении из расположения части, во время пребывания в отпуске и по указанию командира воинской части (корабля);

2) күнделікті (Қарулы Күштер Әскери-теңіз күштерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін) – корабль теңізге оқу-жаттығуға, маневр жасауға, жауынгерлік кезекшілікке шыққан, корабльдік (тәуліктік) наряд құрамында қызмет атқарған кезде және корабль (әскери бөлім) командирінің нұсқауы бойынша сабақта;
3) далалық – күнделікті тіршілік әрекеті кезінде, оқу-жаттығуда, далалық шығуда, жауынгерлік кезекшілікте, қарауыл, тәуліктік наряд құрамында қызмет атқарған, Мемлекеттік шекараны қорғау және күзету жөніндегі міндеттерді орындаған кезде, оқу-жаттығу орталығындағы сабақта, сондай-ақ әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) нұсқауы бойынша;
4) жұмыс киімі – шаруашылық жұмысын орындаған, гауптвахтада ұсталған кезде. Техника мен қару-жараққа қызмет көрсеткен кезде жұмыс киімі нысанын киюге әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) нұсқауы бойынша жол беріледі.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери бөлімінің (кораблінің) командирлері, мекемесінің бастықтары:
1) әскери қызметшілерге әскери киім нысаны киюге берілген кезде оны үйлестіріп пішуді, мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскери оқу орнының (әскери факультеттің) курсанттарына, әскери колледж кадеттеріне, ұландарына, республикалық мектеп тәрбиеленушілеріне, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттілерге бекітіліп берілген мүлікке таңба қоюды ұйымдастырады;
2) барлық бөлімшеде тұрмыстық қызмет көрсету бөлмесін, киім-кешек пен аяқ киімді кептіруге арналған бөлмені, рота мүлкін және мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің, әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттарының, әскери колледж кадеттерінің, ұландарының, және республикалық мектеп тәрбиеленушілерінің жеке заттарын сақтауға арналған қойманы жабдықтау бойынша шаралар қабылдайды, киім-кешек пен аяқ киім заттарын уақтылы жууды және жөндеуді қамтамасыз етеді;
3) кезең-кезеңімен саптық байқау өткізеді. Таңертеңгілік қарап-тексеру, саптық байқау өткізу кезінде, сондай-ақ жазғы (қысқы) киім нысанына көшкен кезде, барлық сапқа тұрғызуда және сабақ басталар алдында белгіленген киім нысанын, сыртқы келбетін, киім-кешек пен аяқ киім заттарының жай-күйін тексереді, анықталған кемшілікті жоюға барлық шараны қабылдайды.
Әскери қызметшілердің, әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттарының, әскери колледж кадеттерінің, ұландарының және республикалық мектеп тәрбиеленушілерінің салтанатты, күнделікті, далалық киім нысанын бөлімшенің және қызметтік үй-жайдың шкафында сақтауға жол беріледі.

2) повседневная (для военнослужащих Военно-морских сил Вооруженных Сил, морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности) – при выходах кораблей в море на учения, маневры, на боевых дежурствах, несении службы в составе корабельных (суточных) нарядов и на занятиях по указанию командира корабля (воинской части);
3) полевая – при повседневной жизнедеятельности, на учениях, полевых выходах, боевых дежурствах, при несении службы в составе караулов, суточных нарядов, выполнении задач по защите и охране Государственной границы, на занятиях в учебных центрах, а также по указанию командира (начальника) воинской части (учреждения);
4) рабочая – при выполнении хозяйственных работ, содержании на гауптвахте. Допускается ношение рабочей формы одежды при обслуживании техники и вооружения по указанию командира (начальника) воинской части (учреждения).";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Командиры воинских частей (кораблей), начальники учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан:
1) организовывают тщательную подгонку предметов военной формы одежды при выдаче их в носку военнослужащим, клеймение имущества, закрепленного за военнослужащими, проходящими срочную воинскую службу, курсантами военных учебных заведений (военных факультетов), кадетами, уланами военных колледжей, воспитанниками республиканских школ, военнообязанными, призванными на воинские сборы;
2) принимают меры по оборудованию во всех подразделениях комнат бытового обслуживания, комнат для просушки обмундирования и обуви, кладовых для хранения имущества роты и личных вещей военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ, обеспечивают своевременную стирку и ремонт предметов обмундирования и обуви;
3) периодически проводят строевые смотры. При проведении утренних осмотров, строевых смотров, а также при переходе на летнюю (зимнюю) форму одежды, на всех построениях и перед началом занятий проверяют установленную форму одежды, внешний вид, состояние предметов обмундирования и обуви, принимают все меры к устранению выявленных недостатков.
Допускается хранение парадной, повседневной, полевой формы одежды военнослужащих, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ в шкафах подразделений и служебных помещений.

7. Гарнизон құрамына кіретін әскери бөлім мен мекеме әскери қызметшілері үшін жазғы немесе қысқы киім нысанына көшу, заттай мүлік заттарын көктемде және күзде киюді бастау және киюді тоқтату тиісті гарнизон бастықтарының бұйрығымен белгіленеді.";
10, 11, 12, 13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштерінен және Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінен ауыстырылғаннан, корабльдік әскери атағы бардан басқа, басқа басқару органына, әскери бөлімге (мекемеге) қызмет өткеру үшін ауыстырылған қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер кию мерзімі аяқталғанға дейін ауыстырылған күні олар киіп жүрген әскери киім нысанын киіп жүреді. Одан кейін оларға осы басқару органы, әскери бөлім (мекеме) үшін белгіленген киім нысаны беріледі.
11. Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштеріне және теңіз жаяу әскері бөліміне, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесіне қызмет өткеру үшін ауыстырылған Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштері және теңіз жаяу әскері бөлімі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімшесі әскери қызметшілерінің әскери киім нысанын киіп жүреді.
12. Басқа басқару органына, әскери бөлімге (мекемеге) қызмет өткеру үшін ауыстырылған авиация жоғары офицер құрамының әскери қызметшілері Қарулы Күштер Әскери-әуе күштері әскери қызметшілерінің әскери киім нысанын киіп жүреді.
Басқа басқару органына, әскери бөлімге (мекемеге) қызмет өткеру үшін ауыстырылған корабльдік әскери атағы бар Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштерінде және Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінде келісімшарт және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштері және Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімшесі әскери қызметшілерінің әскери киім нысанын киіп жүреді.
13. Ұлттық ұлан басқару органына, әскери бөліміне (мекемесіне) қызмет өткеру үшін ауыстырылған Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер Ұлттық ұлан әскери қызметшілерінің киім нысанын киіп жүреді.

7. Переход на летнюю или зимнюю форму одежды военнослужащих, начало носки в весеннее время и прекращение носки в осеннее время предметов вещевого имущества для военнослужащих воинских частей и учреждений, входящих в состав гарнизонов, устанавливаются приказами начальников соответствующих гарнизонов.";
пункты 10, 11, 12, 13,14 и 15 изложить в следующей редакции:
"10. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву переведенные, для прохождения службы в другие органы управления, воинские части (учреждения), кроме переведенных из Военно-морских сил Вооруженных Сил и морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности, имеющих корабельные воинские звания, носят военную форму одежды, которую они носили на день перевода, до окончания сроков носки. После чего им выдается установленная для данного органа управления, воинской части (учреждения) форма одежды.
11. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, переведенные для прохождения службы в Военно-морские силы и части морской пехоты Вооруженных Сил, морские подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности носят военную форму одежды военнослужащих Военно-морских сил и частей морской пехоты Вооруженных Сил, морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности.
12. Военнослужащие высшего офицерского состава авиации, переведенные для прохождения службы в другие органы управления, воинские части (учреждения), носят военную форму одежды военнослужащих Военно-воздушных сил Вооруженных Сил.
Офицеры, проходящие воинскую службу по контракту и призыву в Военно-морских силах Вооруженных Сил и морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности, имеющие корабельные воинские звания, переведенные для прохождения службы в другие органы управления, воинские части (учреждения), носят военную форму одежды военнослужащих Военно-морских сил Вооруженных Сил и морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности.
13. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, переведенные для прохождения службы в органы управления, воинские части (учреждения) Национальной гвардии, носят форму одежды военнослужащих Национальной гвардии.

14. Басқа басқару органына, әскери бөлімге (мекемеге) ауыстырылған Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштерінде және Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінде (корабльдік әскери атағы бардан басқа), әскери полицияда қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер кию мерзімі аяқталғанға дейін олар ауыстырылған күні киіп жүрген әскери киім нысанын киіп жүреді. Одан кейін оларға осы басқару органы, әскери бөлім (мекеме) үшін белгіленген киім нысаны беріледі.
15. Әскери оқу орнында (әскери факультетте) тұрақты құрам (қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер) осы әскери оқу орны қарамағында болатын сол Қарулы Күштер түрінің, әскер тегінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (қызметтің) әскери киім нысанын киіп жүреді.";
17, 18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Курстық даярлықтан өту кезінде ауыспалы құрамның әскери қызметшілері олар келген Қарулы Күштер түрінің, әскер тегінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (қызметтің) киім нысанын киіп жүреді.
18. Барлық әскери оқу орнында білім алатын Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштерінде және теңіз жаяу әскерінде, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінде келісімшарт және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштері және теңіз жаяу әскері бөлімі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімшесі әскери қызметшілерінің киім нысанын киіп жүреді.
19. Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің әскери қызметшілері Қарулы Күштер Әуе қорғанысы күштері әскери қызметшілерінің киім нысанына ұқсас күнделікті киім нысанын киіп жүреді.
20. Курсанттар Құрлық әскерлері үшін белгіленген киім нысанын киіп жүреді. Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімшесі әскери оқу орнының (әскери факультеттің) курсанттары Қарулы Күштердің Әскери-теңіз күштері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесі үшін белгіленген киім нысанын киіп жүреді.
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара академиясында әскери оқу орнының (әскери факультеттің) курсанттары ашық жасыл түсті, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігінде қызғылт-сары түсті берет киіп жүреді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

14. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву в Военно-морских силах Вооруженных Сил и морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности (кроме, имеющих корабельные воинские звания), военной полиции, переведенные в другие органы управления, воинские части (учреждения), носят военную форму одежды, которую они носили на день перевода, до окончания сроков носки. После чего им выдается установленная для данного органа управления, воинской части (учреждения) форма одежды.
15. В военных учебных заведениях (военных факультетах) постоянный состав (военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеры, проходящие воинскую службу по призыву), носят военную форму одежды того вида Вооруженных Сил, рода войск, других войск и воинских формирований (служб), к которому причислено это военное учебное заведение.";
пункты 17, 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"17. При прохождении курсовой подготовки военнослужащие переменного состава носят форму одежды того вида Вооруженных Сил, рода войск, других войск и воинских формирований (служб), из которого они прибыли.
18. Офицеры, проходящие воинскую службу по контракту и призыву в Военно-морских силах и морской пехоты Вооруженных Сил, морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности, обучающиеся во всех военных учебных заведениях, носят форму одежды военнослужащих Военно-морских сил и частей морской пехоты Вооруженных Сил, морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности.
19. Военнослужащие Авиационной службы Комитета национальной безопасности носят повседневную форму идентичную форме военнослужащих Сил воздушной обороны Вооруженных Сил.
20. Курсанты носят форму одежды, установленную для Сухопутных войск. Курсанты военных учебных заведений (военных факультетов) Военно-морских сил Вооруженных Сил, морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности носят форму одежды, установленную для Военно-морских сил Вооруженных Сил, морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности.
Берет носится курсантами военных учебных заведений (военных факультетов) в Пограничной академии Комитета национальной безопасности – светло-зеленого цвета, в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – оранжевого цвета.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлерге қызметтен тыс уақытта, ал қызмет уақытында әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) нұсқауы бойынша азаматтық киім киіп жүруге жол беріледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Жұмыс киімі және арнайы киім нысаны, егер олар аумақтан тыс орналасқан болса, тек әскери бөлім мен мекеме аумағында, сондай-ақ жұмыс істейтін жерде, жауынгерлік, оқу-жауынгерлік және арнайы міндеттер орындалатын орында киіп жүріледі.
Жұмыс істейтін жерге, жауынгерлік, оқу-жауынгерлік, оқу-жаттығу, арнайы міндеттерді орындау орнына барған және кері қайтқан кезде жұмыс киімін және арнайы киім нысанын киіп жүруге жол беріледі.";
27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Халықаралық әуежай әскери қатынастар комендатурасының әскери қызметшілеріне қаракөлден тігілген құлақшын, қара көк түсті фуражка мен пилотка киіп жүруге жол беріледі.
Қызметтік міндеттерінде өткізу пунктінде құжат ресімдеуге қатысу көзделген Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі шекаралық бақылау бөлімшесінің әскери қызметшілеріне қаракөлден тігілген құлақшын киіп жүруге жол беріледі.
28. Айнала жиегі түсірілген малақай (күнқағары бар малақай) және құлаққабы түсірілген құлақшынды сыртқы ауа температурасы –10°С және одан төмен болған кезде киіп жүруге жол беріледі. Сапта айнала жиек пен құлаққап командирдің (бастықтың) нұсқауы бойынша түсіріледі. Құлаққап түсірілген кезде құлақшын тоқыма бауының ұштары иек астына байланады, құлаққап көтеріліп тұрған кезде тоқыма баудың байланған ұштары құлаққап астына жиналады. Қару-жарақ пен әскери техникаға қызмет көрсеткен кезде, шаруашылық жұмыста және бөлімше командирінің нұсқауы бойынша құлақшынның құлаққабы артқа қарай қайырылып байланады.
29. Үлкен бастықтың нұсқауы бойынша:
1) саптағы қысқы салтанатты киім нысаны кезінде жылы ауа райында күнқағары бар малақай және құлақшын орнына – фуражка (әскери қызметші әйелдер үшін – әйелдер шляпасы);
2) саптағы және саптан тыс қысқы күнделікті киім нысаны кезінде жылы ауа райында күнқағары бар малақай және құлақшын орнына – фуражка немесе берет;
3) саптағы және саптан тыс жазғы күнделікті киім нысаны кезінде ыстық ауа райында берет орнына – кепи, әскери қызметші әйелдерге – пилотка;
4) қысқы далалық киім нысаны кезінде күнқағары бар малақай және құлақшын орнына – далалық жүн малақай (малақай-маска);

"22. Военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицерам, проходящим воинскую службу по призыву допускается носить гражданскую одежду во внеслужебное время, а в служебное время по указанию командира (начальника) воинской части и учреждения.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Рабочая и специальная формы одежды носятся только на территории воинских частей и учреждений, а также в местах проведения работ, выполнения боевых, учебно-боевых и специальных задач в случае если они расположены за пределами территории.
Допускается ношение рабочей и специальной формы одежды при перемещении к местам проведения работ, выполнения боевых, учебно-боевых, учебных, специальных задач и обратно.";
пункты 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"27. Военнослужащим комендатур военных сообщений международных аэропортов допускается ношение шапки из каракуля, фуражки и пилотки темно-синего цвета.
Военнослужащим подразделений пограничного контроля Пограничной службы Комитета национальной безопасности, служебными обязанностями которых предусмотрено участие в оформлении документов в пунктах пропуска, допускается ношение шапки-ушанки из каракуля.
28. Шапку (шапку с козырьком) с опущенным околышем и шапку-ушанку с опущенными наушниками допускается носить при температуре наружного воздуха – 10°С и ниже. В строю околыш и наушники опускаются по указанию командира (начальника). При опущенных наушниках концы тесьмы шапки-ушанки завязываются под подбородком, при поднятых наушниках связанные концы тесьмы заправляются под наушники. Концы наушников шапки-ушанки завязываются сзади при обслуживании вооружения и военной техники, на хозяйственных работах и по указанию командира подразделения.
29. По указанию старшего начальника носится:
1) при зимней парадной форме одежды для строя в теплую погоду вместо шапки с козырьком и шапки-ушанки – фуражка (для военнослужащих-женщин – шляпка женская);
2) при зимней повседневной форме одежды для строя и вне строя в теплую погоду вместо шапки с козырьком и шапки ушанки – фуражка или берет;
3) при летней повседневной форме одежды для строя и вне строя в жаркую погоду вместо берета – кепи, военнослужащие-женщины – пилотку;
4) при зимней полевой форме одежды вместо шапки с козырьком и шапки-ушанки – шапка шерстяная полевая (шапка-маска);

5) қысқы киім нысаны кезінде жылы ауа райында күнқағары бар малақай және құлақшын орнына, жазғы киім нысаны кезінде (тек десанттық-шабуылдау әскерінің, теңіз жаяу әскерінің және арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшенің, сондай-ақ басқа да әскерлер мен әскери құралымдар әскери бөлімінің әскери қызметшілері үшін) далалық бүркеніш түсті фуражка орнына – берет;
6) күнделікті киім нысаны кезінде – ақ түсті фуражка (тек Әскери-теңіз күштерінің, теңіз жаяу әскері бөлімінің және Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін) киіп жүріледі.
Әскери қызметші әйелдер салтанатты киім нысаны кезінде әйелдер шляпасын киіп жүреді.
Белгіленген түсті фуражка тек салтанатты киім нысанымен киіледі (жоғарғы офицер құрамы мен полковниктен басқа).
30. Әскери қызметші әйелдерден басқа, қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлерге арналған теріден тігілген жағасы (жоғары офицер құрамында, полковник пен 1-дәрежелі капитанда – қаракөлден тігілген жағасы) бар астары жылы пальтоның алдыңғы барлық түймесі оң жаққа қарай салынады. Еденнен пальтоның етегіне дейінгі арақашықтық – 38 – 40 сантиметр.
Әскери қызметші әйелдерге арналған теріден тігілген жағасы (полковник пен 1-дәрежелі капитанда – қаракөлден тігілген жағасы) бар астары жылы пальтоның алдыңғы барлық түймесі сол жаққа қарай салынады. Еденнен пальтоның етегіне дейінгі арақашықтық – 42 – 45 сантиметр.
Саптағы салтанатты киім нысаны кезінде астары жылы пальто салтанатты белдікпен және аксельбантпен, ал саптан тыс салтанатты белдіксіз және аксельбантсыз киіледі.
Астары жылы пальто сыртқы жағына қарай ұқыпты қаратылып бүктелген қалыпта сол жақ қолда ұстап жүріледі.
31. Әскери колледж курсанттарына, кадеттеріне, ұландарына және республикалық мектеп тәрбиеленушілеріне, мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, Әскери-теңіз күштері әскери оқу орнының курсанттарына арналған астары жылы пальтоның алдыңғы барлық түймесі оң жаққа қарай салынады, пальто жағасына ақ түсті жаға астары тігілетін қара түсті жүн (шұға) галстукпен киіледі.
Саптағы салтанатты киім нысаны кезінде пальто жез тоғасы бар ақ түсті белдік белбеумен және аксельбантпен, ал саптан тыс белдіксіз және аксельбантсыз киіледі.
Еденнен пальто етегіне дейінгі арақашықтық:
1) әскери оқу орнының курсанттары, мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін – бой ұзындығына байланысты 29 – 32 сантиметр;

5) при зимней форме одежды в теплую погоду вместо шапки с козырьком и шапки-ушанки, при летней форме одежды (только для военнослужащих десантно-штурмовых войск, частей и подразделений морской пехоты и специального назначения, а также воинских частей других войск и воинских формирований) вместо фуражки полевой камуфляжной расцветки – берет;
6) при повседневной форме одежды – фуражка белого цвета (только для военнослужащих Военно-морских сил, частей морской пехоты и морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности).
Военнослужащие-женщины носят при парадной форме одежды шляпку женскую.
Фуражка установленного цвета носится только с парадной формой одежды (кроме высшего офицерского состава и полковников).
30. Пальто утепленное с меховым воротником (у высшего офицерского состава, полковников и капитанов 1 ранга – воротник из каракуля) для военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеров, проходящих воинскую службу по призыву, кроме военнослужащих-женщин, застегивается спереди на все пуговицы на правую сторону. Расстояние от пола до низа пальто – 38 – 40 сантиметров.
Пальто утепленное с меховым воротником (у полковников и капитанов 1 ранга – воротник из каракуля) для военнослужащих-женщин застегивается спереди на все пуговицы на левую сторону. Расстояние от пола до низа пальто – 42 – 45 сантиметров.
Пальто утепленное при парадной форме одежды для строя носится с парадным поясом и аксельбантом, а вне строя – без парадного пояса и аксельбанта.
Пальто утепленное, аккуратно сложенное лицевой стороной наружу, носится на левой руке.
31. Пальто утепленное для курсантов, кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ застегивается спереди на все пуговицы на правую сторону, для военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, курсантов военных учебных заведений Военно-морских сил, пальто носится с галстуком шерстяным (суконным) черного цвета, к воротнику которого подшивается подворотничок белого цвета.
Пальто при парадной форме одежды для строя носится с ремнем поясным белого цвета с латунной пряжкой и аксельбантом, а вне строя – без ремня и аксельбанта.
Расстояние от пола до низа пальто:
1) для курсантов военных учебных заведений, военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу – 29-32 сантиметров, в зависимости от роста;

2) әскери колледж кадеттері, ұландары және республикалық мектеп тәрбиеленушілері үшін – бой ұзындығына байланысты 35 – 40 сантиметр.
Астары жылы пальто сыртқы жағына қарай ұқыпты қаратылып бүктелген қалыпта сол жақ қолда ұстап жүріледі.
32. Әскери қызметші әйелдерден басқа, қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлерге арналған теріден тігілген жағасы (жоғары офицер құрамында, полковник пен 1-дәрежелі капитанда – қаракөлден тігілген жағасы) бар қысқы күртешенің желден қорғайтын қақпағы бар "сыдырмалы" ілмегі салынады. Қақпақтың түймелері оң жаққа қарай астарлы ілмекке салынады.
Әскери қызметші әйелдерге арналған теріден тігілген жағасы (полковник пен 1-дәрежелі капитанда – қаракөлден тігілген жағасы) бар қысқы күртешенің желден қорғайтын қақпағы бар "сыдырмалы" ілмегі салынады. Қақпақтың түймелері сол жаққа қарай астарлы ілмекке салынады.
Саптағы күнделікті киім нысаны кезінде қысқы күртешенің барлық түймесі салынады, саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде қысқы күртешенің жоғарғы түймесі салынбайды.
Қысқы күртеше сыртқы жағына қарай ұқыпты қаратылып бүктелген қалыпта сол жақ қолда ұстап жүріледі.
33. Әскери қызметші әйелдерден басқа, қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлерге арналған маусымдық плащтың алдыңғы барлық түймесі оң жаққа қарай астарлы ілмекке салынады. Еденнен плащтың етегіне дейінгі арақашықтық – 42 – 45 сантиметр.
Әскери қызметші әйелдерге арналған маусымдық плащтың алдыңғы барлық түймесі сол жаққа қарай астарлы ілмекке салынады. Еденнен плащтың етегіне дейінгі арақашықтық – 42 – 45 сантиметр.
Плащтың белдігі киіп жүргенде тоғаға салынады.
Маусымдық плащ сыртқы жағына қарай ұқыпты қаратылып бүктелген қалыпта сол жақ қолда ұстап жүруге жол беріледі.
34. Плащ-жамылғының барлық түймесі салынады және жауын-шашынды ауа райы кезінде (капюшонмен немесе капюшонсыз) жазғы және қысқы сыртқы киімнің сыртынан киіледі.
Мыналарға:
плащ-жамылғыны иық бауда бүктелген және жиналған қалыпта немесе саптан тыс сыртқы жағына қарай ұқыпты қаратып бүктелген қалыпта сол жақ қолда ұстап жүруге;
далалық және арнайы киім нысаны кезінде плащ-жамылғы орнына "Пончо" түріндегі жамылғы киіп жүруге жол беріледі.
35. Әскери оқу орнының курсанттары және Әскери-теңіз күштерінде және Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінде мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер бушлатының барлық ілгегі мен түймесі салынады және ол жағасына ақ түсті жаға астары тігілетін қара түсті жүн (шұға) галстукпен киіледі.

2) для кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ – 35-40 сантиметров, в зависимости от роста.
Пальто утепленное, аккуратно сложенное лицевой стороной наружу, носится на левой руке.
32. Куртка зимняя с меховым воротником (у высшего офицерского состава, полковников и капитанов 1 ранга – воротник из каракуля) для военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеров, проходящих воинскую службу по призыву, кроме военнослужащих-женщин, застегивается на застежку "молния", с ветрозащитным клапаном. Клапан застегивается потайной застежкой на пуговицы на правую сторону.
Куртка зимняя с меховым воротником (у полковников и капитанов 1 ранга – воротник из каракуля) для военнослужащих-женщин застегивается на застежку "молния", с ветрозащитным клапаном. Клапан застегивается потайной застежкой на пуговицы на левую сторону.
При повседневной форме одежды для строя куртка зимняя застегивается на все пуговицы, при повседневной форме одежды вне строя верхняя пуговица куртки зимней не застегивается.
Куртка зимняя, аккуратно сложенная лицевой стороной наружу, носится на левой руке.
33. Плащ демисезонный для военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеров, проходящих воинскую службу по призыву, кроме военнослужащих-женщин застегивается потайной застежкой спереди на все пуговицы на правую сторону. Расстояние от пола до низа плаща – 42-45 сантиметров.
Плащ демисезонный для военнослужащих-женщин застегивается потайной застежкой спереди на все пуговицы на левую сторону. Расстояние от пола до низа плаща – 42-45 сантиметров.
Пояс плаща при ношении застегивается на пряжку.
Плащ демисезонный, аккуратно сложенный лицевой стороной наружу, допускается носить на левой руке.
34. Плащ-накидка застегивается на все пуговицы и носится (с капюшоном или без капюшона) при ненастной погоде поверх предметов летней и зимней верхней одежды.
Допускается носить:
плащ-накидку, укороченную и в скатке на плечевом ремне или вне строя – аккуратно сложенной лицевой стороной наружу на левой руке;
при полевой и специальной форме одежды вместо плащ-накидки – накидку типа "Пончо".
35. Бушлат курсантов военных учебных заведений и военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу в Военно-морских силах и морских подразделениях Пограничной службы Комитета национальной безопасности застегивается на крючок и все пуговицы и носится с галстуком шерстяным (суконным) черного цвета, к воротнику которого подшивается подворотничок белого цвета.

36. Ашық мундирдің (тужурканың) барлық түймесі оң, әскери қызметші әйелдерде сол жаққа қарай салынады. Мундир (тужурка) саптағы салтанатты киім нысаны кезінде салтанатты белдікпен және аксельбантпен, ал саптан тыс салтанатты белдіксіз және аксельбантсыз киіп жүріледі.
Десанттық-шабуылдау әскерінің, теңіз жаяу әскері және арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшенің, сондай-ақ басқа да әскерлер мен әскери құралымдар әскери бөлімінің әскери қызметшілеріне саптағы салтанатты киім нысаны кезінде мундирді (тужурканы) галстукпен жейде орнына тельняшкамен киюге жол беріледі.
37. Күнделікті кительдің (тужурканың) барлық түймесі оң жаққа, әскери қызметші әйелдерде сол жаққа қарай салынады.
Стратегиялық, жедел-стратегиялық, жедел-тактикалық және жедел-аумақтық, жергілікті әскери басқару органында әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге және әскери оқу орнының (әскери факультеттің) тұрақты құрамына китель мен шалбар орнына белгіленген түсті ұзын жеңді күнделікті күртеше мен шалбар, ал жазғы күнделікті киім нысаны кезінде күндізгі ауа температурасы +20°С және одан жоғары болғанда белгіленген түсті қысқа жеңді күртеше мен шалбар киіп жүруге жол беріледі.
38. Сыртынан киілетін нысанды жейде мен фланельден тігілген нысанды жейденің алдыңғы жағы түсірілмей, екі жаны жиналып шалбарға салынады, тельняшкамен және нысанды жағамен киіледі. Жазғы уақытта тельняшкасыз киюге жол беріледі.";
40, 41, 42 және 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Жазғы бүркеніш түсті (десанттық жазғы) далалық күртешенің барлық түймесі оң жаққа қарай салынады.
Мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскери оқу орнының (әскери факультеттің) курсанттары, әскери колледждің кадеттері, ұландары және республикалық мектеп тәрбиеленушілері) жазғы далалық күртешені жоғарғы жиегі жағадан 1-2 миллиметр шығып тұратын ақ түсті жаға астарымен киеді.
Қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлерге далалық нысанды киімді бір тәуліктен астам мерзімге кию кезінде далалық (десанттық) күртешені ақ түсті жаға астарымен киюге жол беріледі.
Күртеше футболкамен киіледі. Десанттық-шабуылдау әскерлерінде, теңіз жаяу әскері және арнайы мақсаттағы бөлім мен бөлімшеде күртешенің алдыңғы жағы түсірілмей, екі жаны жиналып шалбарға салынады және тельняшкамен киіледі.
Жазғы уақытта кезінде күндізгі ауа температурасы +20°С және одан жоғары болған кезде күртешенің жоғарғы түймесі салынбай киіледі, бұл ретте күртеше қайырмасының жоғарғы бұрыштары лацкан түрінде қайырылады және күртешенің жеңі шынтақ буынынан 2 – 4 сантиметр жоғары қайырылады.
Далалық күртеше амунициямен тек далалық сабақтар кезінде, ал сабақтан тыс оларсыз киіледі (әскерге шақыру бойынша мерзімді әскери қызмет өткеретін сарбаздардан, әскери оқу орнының (әскери факультеттің) курсанттарынан, әскери колледждің кадеттерінен, ұландарынан және республикалық мектептің тәрбиеленушілерінен басқа).
Далалық тік пішілген шалбар биік қонышты бәтеңкеге салынады. Шалбарды биік қонышты бәтеңкеге салмай, сыртына түсіріп киюге жол беріледі, бұл ретте шалбардың жиегі тартылып жиналады.

36. Мундир открытый (тужурка) застегивается на все пуговицы на правую, у военнослужащих-женщин – на левую стороны. Мундир (тужурка) при парадной форме одежды для строя носится с парадным поясом и аксельбантом, а вне строя – без парадного пояса и аксельбанта.
Военнослужащим десантно-штурмовых войск, частей и подразделений морской пехоты и специального назначения, а также воинских частей других войск и воинских формирований при парадной форме одежды для строя мундир (тужурку) допускается носить с тельняшкой вместо рубашки с галстуком.
37. Китель повседневный (тужурка) застегивается на все пуговицы на правую, у военнослужащих-женщин – на левую стороны.
Военнослужащим, проходящим воинскую службу в стратегических, оперативно-стратегических, оперативно-тактических, оперативно-территориальных, местных органах военного управления и постоянному составу военных учебных заведений (военных факультетов) допускается носить вместо кителя и брюк повседневных куртку с длинными рукавами и брюки установленного цвета, а при летней повседневной форме одежды при дневной температуре воздуха +20°С и выше куртку с короткими рукавами и брюки установленного цвета.
38. Форменная верхняя рубаха и форменная фланелевая блуза заправляются в брюки без напуска спереди, со складками по бокам, носятся с тельняшкой и форменным воротником. В летнее время допускается носить без тельняшки.";
пункты 40, 41, 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"40. Полевая куртка летняя (десантная летняя) застегивается на все пуговицы на правую сторону.
Военнослужащие, проходящие срочную воинскую службу, курсанты военных учебных заведений (военных факультетов), кадеты, уланы военных колледжей и воспитанники республиканских школ) полевую куртку летнюю носят с подворотничком белого цвета, верхний край которого выступает на 1-2 миллиметров над воротником.
Военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицерам, проходящим воинскую службу по призыву, допускается ношение куртки полевой (десантной) с подворотничком белого цвета при ношении полевой формы одежды более одних суток.
Куртка носится с футболкой. В десантно-штурмовых войсках, частях и подразделениях морской пехоты и специального назначения куртка заправляется в брюки без напуска спереди, со складками по бокам и носится с тельняшкой.
В летнее время при дневной температуре воздуха +20°С и выше верхняя пуговица куртки носится расстегнутой, при этом, верхние углы бортов куртки отворачиваются в виде лацканов и рукава куртки закатываются на 2-4 сантиметра выше локтевого сгиба.
Куртка полевая носится с амуницией только при полевых занятиях, а вне занятий – без нее (кроме военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ).
Брюки прямого покроя полевые заправляются в ботинки с высокими берцами. Допускается носить брюки поверх ботинок с высокими берцами с напуском, при этом низки брюк затягиваются.

41. Астары жылы далалық күртеше желден қорғайтын қақпағы бар "сыдырмалы" ілмекке салынады. Қақпақтың барлық түймесі оң жаққа қарай астарлы ілмекке салынады. Ауа райы жағдайына байланысты астары жылы далалық күртеше астары жылы немесе жазғы далалық шалбармен (десанттық шалбармен) киіледі. Шалбарды биік қонышты бәтеңкеге салмай, сыртына түсіріп киюге жол беріледі, бұл ретте шалбардың жиегі тартылып жиналады.
Астары жылы далалық күртеше амунициямен тек далалық сабақтар кезінде, ал сабақтан тыс оларсыз киіледі (мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерден, әскери оқу орнының курсанттарынан, әскери колледждің кадеттерінен, ұландарынан және республикалық мектептің тәрбиеленушілерінен басқа).
42. Қорғаныш түсті күртешенің (жұмыс киімі нысанының) барлық түймесі салынады және ақ түсті жаға астарымен киіледі, оның жоғарғы жиегі жағадан 1-2 миллиметр шығып тұрады.
Жазғы уақытта күндізгі ауа температурасы +20°С және одан жоғары болған кезде күртешенің жоғарғы түймесі салынбай және белдік белбеусіз киіледі, бұл ретте күртеше қайырмасының жоғарғы бұрыштары лацкан түрінде қайырылады және күртешенің жеңі шынтақ буынынан 2 – 4 сантиметр жоғары қайырылады.
43. Халықаралық әуежай әскери қатынастар комендатурасының әскери қызметшілеріне қара көк түсті пальто мен қысқы күртеше (жағасы қаракөлден тігілген), маусымдық плащ, мундир, китель, свитер мен шалбар киіп жүруге жол беріледі.
Қызметтік міндеттерімен өткізу пункттерінде құжаттар ресімдеуге қатысу көзделген Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі шекаралық бақылау бөлімшесінің әскери қызметшілеріне қаракөлден тігілген жағасы бар пальто және қысқы күртеше киіп жүруге жол беріледі.";
46 және 47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Жазғы күнделікті киім нысаны кезінде жеңіл жүн матадан тігілген күнделікті кительді немесе тужурка мен шалбарды (юбканы) киюге жол беріледі.
47. Мыналарды (үлкен бастықтың нұсқауы бойынша) киіп жүруге жол беріледі:
1) қысқы күнделікті киім нысаны кезінде жылы ауа райында және жазғы күнделікті киім нысаны кезінде суық ауа райында қысқы күртеше жағасыз немесе қысқы күртеше орнына – маусымдық плащ;
2) қысқы және жазғы күнделікті киім нысаны кезінде китель орнына – свитер;
3) қысқы күнделікті киім нысаны кезінде – қара түсті астары жылы пальто (тек Әскери-теңіз күштерінің, теңіз жаяу әскері бөлімінің және Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін).";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Мынадай жейдені киіп жүруге жол беріледі:
1) жазғы салтанатты киім нысаны кезінде мундирсіз (тужуркасыз) погондары бар және галстукпен ақ түсті, ал қызметтік үй-жайларда – жылдың кез келген уақытында. Қызметтік міндеттерімен өткізу пункттерінде құжаттарды ресімдеуге қатысу көзделген Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі шекаралық бақылау бөлімшесінің әскери қызметшілеріне жазғы уақытта қызмет өткерген кезде – галстуксыз, қысқа жеңді;

41. Полевая утепленная куртка застегивается на застежку "молния", с ветрозащитным клапаном. Клапан застегивается потайной застежкой на все пуговицы на правую сторону. В зависимости от погодных условий полевая утепленная куртка носится с полевыми утепленными или летними брюками (брюками десантными). Допускается носить брюки поверх ботинок с высокими берцами с напуском, при этом низки брюк затягиваются.
Полевая утепленная куртка носится с амуницией только при полевых занятиях, а вне занятий – без нее (кроме военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, курсантов военных учебных заведений, кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ).
42. Куртка защитного цвета (рабочая форма одежды) застегивается на все пуговицы и носится с подворотничком белого цвета, верхний край которого выступает на 1-2 миллиметра над воротником.
В летнее время при дневной температуре воздуха +20°С и выше куртка носится с расстегнутой верхней пуговицей и без ремня поясного, при этом, верхние углы бортов куртки отворачиваются в виде лацканов и рукава куртки закатываются на 2-4 сантиметра выше локтевого сгиба.
43. Военнослужащим комендатур военных сообщений международных аэропортов допускается носить пальто и куртку зимние (воротник из каракуля), плащ демисезонный, мундир, китель, свитер и брюки темно-синего цвета.
Военнослужащим подразделений пограничного контроля Пограничной службы Комитета национальной безопасности, служебными обязанностями которых предусмотрено участие в оформлении документов в пунктах пропуска, допускается ношение пальто и куртки зимних с воротником из каракуля.";
пункты 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"46. Допускается носить повседневный китель или тужурку и брюки (юбку) из облегченной шерстяной ткани при летней повседневной форме одежды.
47. Допускается носить (по указанию старшего начальника):
1) при зимней повседневной форме одежды в теплую погоду и летней повседневной форме одежды в холодную погоду куртку зимнюю без воротника или вместо куртки зимней – плащ демисезонный;
2) при зимней и летней повседневной формах одежды вместо кителя – свитер;
3) при зимней повседневной форме одежды – пальто утепленное черного цвета (только для военнослужащих Военно-морских сил, частей морской пехоты и морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности).";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Допускается носить рубашки:
1) белого цвета с погонами и галстуком без мундира (тужурки) при летней парадной форме одежды, а в служебных помещениях – в любое время года. Военнослужащим подразделений пограничного контроля Пограничной службы Комитета национальной безопасности, служебными обязанностями которых предусмотрено участие в оформлении документов в пунктах пропуска, при несении службы в летнее время – без галстука, с короткими рукавами;

2) жазғы күнделікті киім нысаны кезінде кительсіз (тужуркасыз, свитерсіз) погондары бар және галстукпен (әйелдер галстугымен) ашық жусан түстес, ашық көк және ақ сары түсті, ал қызметтік үй-жайда, дәрісханадағы (шеберханадағы) сабақта – жылдың кез келген уақытында;
3) күндізгі ауа температурасы +20°С және одан жоғары болған кезде жазғы күнделікті киім нысаны кезінде галстуксыз, кительсіз (тужуркасыз, свитерсіз) жеңі қысқа, погондары бар, жоғарғы түймесі салынбаған (жағасы қайырылған) ашық жусан түстес, ашық көк және ақ сары түсті.
Жейделер белгіленген үлгідегі және түстегі, таза, үйлестіріп пішілген және үтіктелген, дұрыс таңдалған погондармен киіледі.
Түсі өңген және үтіктелмеген жейдені, майысқан және кірлеген погондары бар жейдені киюге, сондай-ақ жейденің артқы бойына қыр салуға жол берілмейді.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Футболка (тельняшка) далалық киім нысаны кезінде киіледі. Жазғы уақытта техникаға қызмет көрсету жөніндегі жұмысты, шаруашылық жұмысты орындаған кезде футболканы бүркеніш түсті далалық жазғы күртешесіз немесе жұмыс күртешесіз киіп жүруге жол беріледі.";
54, 55, 56 және 57-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Халықаралық әуежай әскери қатынастар комендатурасының әскери қызметшілеріне ашық көк түсті жейде киюге, қара көк түсті кашне мен галстук тағуға жол беріледі.
55. Ақ түсті жүн (трикотаж) қолғап салтанатты киім нысаны кезінде парадта киіледі. Салтанатты киім нысаны кезінде ақ түсті былғары қолғап киюге жол беріледі. Салтанатты киім нысаны кезінде парадтарда қара түсті қолғап ерекше нұсқау бойынша киіледі.
Қара түсті жүн қолғап қысқы күнделікті, далалық және жұмыс киімі нысаны кезінде киіледі, сондай-ақ жазғы киім нысаны кезінде суық ауа райында киюге жол беріледі. Қара түсті жүн қолғап орнына іші жылы қара түсті былғары қолғап киюге жол беріледі.
Әскери сәлемдесуді орындау кезінде қолғап шешілмейді.
Қысқы нысанды киім кезінде жылы ауа райында қара түсті жүн (тері) қолғапты кимеуге жол беріледі.
56. Әскери киім нысанын киіп жүрген кезде белгіленген үлгіде қара (ақ) түсті, дұрыс жай-күйде және ұдайы тазаланатын аяқ киім киіледі. Бәтеңкенің бауы ұқыпты байланып, етіктің қонышы жиналып киіледі. Үстіңгі жағы бүлінген немесе өкшесі желінген аяқ киімді, етіктің қонышын түсіріп немесе қайырып киюге жол берілмейді. Жазғы уақытта корабльдерде саптан тыс және корабльдік нарядтар қызметі жөніндегі міндеттерді атқарудан бос уақытта сандалет немесе спорттық туфли киюге жол беріледі. Әскери колледждің кадеттеріне, ұландарына және республикалық мектептің тәрбиеленушілеріне жаппай спорттық іс-шараларды өткізу уақытында және дене шынықтыру сабақтарында, сондай-ақ сабақтардан бос уақытта спорттық туфли киюге жол беріледі.

2) цвета светлой полыни, светло-синего и кремового цветов с погонами и галстуком (галстуком женским) без кителя (тужурки, свитера) при летней повседневной форме одежды, а в служебных помещениях, на занятиях в аудиториях (мастерских) – в любое время года;
3) цвета светлой полыни, светло-синего и кремового цветов (с отложным воротником) с короткими рукавами, с погонами, с расстегнутой верхней пуговицей, без галстука, без кителя (тужурки, свитера) при летней повседневной форме одежды при дневной температуре воздуха +20°С и выше.
Рубашки носятся установленных образцов и цветов, чистыми, тщательно подогнанными и отутюженными, с правильно подобранными погонами.
Носить выцветшие и неотутюженные рубашки, рубашки с деформированными и загрязненными погонами, а также заглаживать складки на спинке рубашки не допускается.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Футболка (тельняшка) носится при полевой форме одежды. В летнее время при выполнении работ по обслуживанию техники, хозяйственных работ допускается носить футболку без куртки полевой летней камуфляжной расцветки или куртки рабочей.";
пункты 54, 55, 56 и 57 изложить в следующей редакции:
"54. Военнослужащим комендатур военных сообщений международных аэропортов допускается носить рубашку светло-синего цвета, кашне и галстук – темно-синего цвета.
55. Перчатки шерстяные (трикотажные) белого цвета носятся на парадах при парадной форме одежды. Допускается носить при парадной форме одежды перчатки кожаные белого цвета. Перчатки черного цвета на парадах при парадной форме одежде носятся по особому указанию.
Перчатки шерстяные черного цвета носятся при зимней повседневной, полевой и рабочей формах одежды, а также допускается ношение в холодную погоду при летней форме одежды. Допускается носить вместо перчаток шерстяных черного цвета – перчатки кожаные утепленные черного цвета.
При выполнении воинского приветствия перчатки не снимаются.
При зимней форме одежде в теплую погоду перчатки шерстяные (кожаные) черного цвета допускается не носить.
56. При ношении военной формы одежды обувь носится установленного образца черного (белого) цвета, в исправном состоянии и всегда вычищенной. Ботинки носятся аккуратно зашнурованными, ушки сапог заправлены в голенища. Носить обувь с поврежденным верхом или изношенными каблуками, сапоги с опущенными или завернутыми голенищами не допускается. В летнее время на кораблях допускается носить сандалеты или спортивные туфли вне строя и вовремя, свободное от несения обязанностей по службе корабельных нарядов. Кадетам, уланам военных колледжей и воспитанникам республиканских школ допускается носить туфли спортивные во время проведения спортивно-массовых мероприятий и на занятиях по физической культуре, а также в свободное от занятий время.

57. Мыналарды (үлкен бастықтың нұсқауы бойынша) киіп жүруге жол беріледі:
1) жазғы далалық киім нысаны кезінде қонышы ұзын қара түсті былғары бәтеңке орнына – қонышы ұзын құм түстес былғары бәтеңке немесе қонышы қысқа қара түсті былғары бәтеңке;
2) қысқы далалық киім нысаны кезінде қонышы ұзын іші жылы қара түсті былғары бәтеңке орнына – іші жылы қонышы қысқа қара түсті былғары етік.
Қысқы уақытта жылы ауа райында жазғы киім нысанының аяқ киімін киюге жол беріледі.
Салтанатты және күнделікті киім нысаны кезінде саптан тыс белгіленген аяқ киіммен бірдей пішінді қара түсті азаматтық аяқ киім (өкшесінің биіктігі 4 сантиметрден аспайды) киюге жол беріледі.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Қатардағы жауынгер, сержант мен офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің, әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлердің мундирлерінде (тужуркаларында) салтанатты белдік алдыңғы жағында жоғарыдан үшінші түймеге тиіп тұрады.
Астары жылы пальтоға салтанатты белдік таққан кезде ол жоғарыдан үшінші түймеге тиіп тұрады.
Таққан кезде белдік тоғасы алдыңғы жағында ортасында болады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге, әскери оқу орнының (әскери факультеттің) курсанттарына, әскери колледждің кадеттеріне, ұландарына және республикалық мектептің тәрбиеленушілеріне далалық белбеу орнына жез тоғасы бар қоңыр түсті белдік белбеу тағып жүруге жол беріледі. Белбеу астары жылы пальтоның, кительдің, жазғы және астары жылы бүркеніш түсті далалық (десанттық) күртешенің, қысқа тонның, жылы кеудешенің, Әскери-теңіз күштерінде сыртынан киілетін нысанды жейдеге, фланельден тігілген нысанды жейдеге шалбардың сыртына тағылады.
Мерзімді әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің, әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттарының, әскери колледж кадеттерінің, ұландарының және республикалық мектеп тәрбиеленушілерінің ашық кителінде (бүркеніш түсті күртешесінде) белдік белбеу үшінші түйменің үстін жауып тұрады, ал астары жылы пальтода (бүркеніш түсті астары жылы күртешеде) екінші және үшінші түйме арасында болады.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Аксельбант саптағы салтанатты киім нысаны кезінде тағылады:
1) жоғары офицерлер құрамы, полковник атағындағы әскери қызметшілер, әскери дирижерлар мен үрлемелі оркестрдің әскери қызметшілері – екі ұштығы бар алтын түстес;
2) аға және кіші офицерлер құрамы, қатардағы жауынгер, сержант және офицер құрамының лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскери қызметші әйелдер, құрметті қарауыл әскери қызметшілері – бір ұштығы бар алтын түстес (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштерінде – екі ұштығы бар);

57. Допускается носить (по указанию старшего начальника):
1) при летней полевой форме одежды вместо ботинок кожаных с высокими берцами черного цвета – ботинки кожаные с высокими берцами песочного цвета или полуботинки кожаные черного цвета;
2) при зимней полевой форме одежды вместо ботинок кожаных с высокими берцами утепленных черного цвета – полусапожки кожаные утепленные черного цвета.
В зимнее время в теплую погоду допускается носить обувь летней формы одежды.
При парадной и повседневной формах одежды вне строя допускается носить гражданскую обувь черного цвета одинакового фасона с установленной обувью (высота каблука не выше 4 сантиметров).";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Пояс парадный на мундирах (тужурках) военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, офицеров, проходящих воинскую службу по призыву, опирается спереди на третью пуговицу сверху.
При ношении пояса парадного на пальто утепленном, он опирается на третью пуговицу сверху.
Пряжка пояса при ношении находится спереди по середине.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Военнослужащим, проходящим срочную воинскую службу, курсантам военных учебных заведений (военных факультетов), кадетам, уланам военных колледжей и воспитанникам республиканских школ вместо ремня полевого допускается ношение ремня поясного коричневого цвета с латунной пряжкой. Ремень носится поверх пальто утепленного, кителя, куртки полевой летней и утепленной камуфляжной расцветки (десантной), полушубка, телогрейки, в Военно-морских силах при ношении форменной верхней рубахи, форменной фланелевой блузы – поверх брюк.
Ремень поясной при ношении на открытом кителе (куртке камуфляжной расцветки) военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ накрывает третью сверху пуговицу, а на пальто утепленном (куртке утепленной камуфляжной расцветки) находится между второй и третьей пуговицами.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Аксельбант носится при парадной форме одежды для строя.
1) высшим офицерским составом, военнослужащими в звании полковник, военными дирижерами и военнослужащими духовых оркестров – золотистого цвета с двумя наконечниками;
2) старшим и младшим офицерским составами, военнослужащими проходящими воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов, военнослужащими-женщинами, военнослужащими почетного караула – золотистого цвета с одним наконечником (в Силах особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан с двумя наконечниками);

3) әскери оқу орнының (әскери факультеттің) курсанттары, мерзімді қызмет өткеретін әскери қызметшілер, әскери колледж кадеттері, ұландары және республикалық мектеп тәрбиеленушілері – бір ұштығы бар күміс түстес (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштерінде – алтын түстес).";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Жапсыра тігілетін погондар астары жылы пальтоға тағылады.
Алмалы-салмалы погондар мундирге, кительге, тужуркаға және қысқа тонға тағылады.
Муфталардағы алмалы-салмалы погондар қысқы күртешеге, маусымдық плащқа, жейдеге, астары теріден тігілген күртешеге және свитерге тағылады.
Әскери атағы бойынша ілмектер бүркеніш түсті жазғы күртешенің жағасына жаға жиегінен 5 миллиметр арақашықтықта тағылады.
Қан тобы көрсетілген кеуде жапсырмасы бүркеніш түсті жазғы күртешеге кеуденің сол жақ қалтасы қақпағының жоғарғы жиегі бойына тағылады.
"Қазақстан" кеуде жапсырмасы бүркеніш түсті жазғы күртешеге кеуденің оң жақ қалтасы қақпағының жоғарғы жиегі бойына тағылады.
Әскери атағы бойынша кеуде жапсырмасы бүркеніш түсті астары жылы күртешенің оң жағына, ал қан тобы сол жағына симметриялы, желден қорғайтын қақпақтың жоғарғы бұрышынан 10 сантиметр арақашықтықта тағылады.
Қарулы Күштер Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштерінің және әуе шабуылына қарсы қорғаныс әскерлерінің әскери қызметшілеріне арналған арнайы киім нысанына әскери атағы бойынша төртбұрышты пішінді кеуде жапсырмасы кеуденің сол жағына жаға ұшының деңгейіне тағылады.
Далалық киім-кешектің сол жақ жеңіне жапсыра тігілетін әскери атағы бойынша жеңдегі жапсырма жеңнің жоғарғы нүктесінен 1 сантиметр арақашықтыққа тағылады.
Әскери атағы бар Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесі жағалық бөлімшесінің әскери қызметшілері негізі белгіленген түсті және ашық жасыл түсті жиегі бар погондар тағады.
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің әскери қызметшілері, күнделікті киім нысанында қара көк түсті погондар тағады.
Штаттық әскери-есептік мамандықтары корабльдік болып табылмайтын Әскери-теңіз күштері жағалық бөлімшесінің әскери қызметшілері (әскери атақтары бар) қызыл түсті жиегі бар погондар тағады.
Шағын погондар сыртынан киілетін нысанды жейдеге, фланельден тігілген нысанды жейдеге және жұмыс жейдесіне жапсыра тігіліп тағылады.";
72 және 73-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Әскери қызметшілердің Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілігін көрсететін шеврондар жеңнің жоғарғы нүктесінен 12 сантиметр арақашықтықта киім-кешектің сол жақ жеңіне тігіледі, әскери колледждің ұландары және республикалық мектептің тәрбиеленушілері үшін жеңнің жоғарғы нүктесінен 8 сантиметр арақашықтықта тігіледі. Қазақстан Республикасынан тысқары жерде халықаралық міндеттемелерді орындайтын әскери қызметшілер ағылшын тілінде жазылған жазуы бар шеврондар мен жапсырмалар тағады.

3) курсантами военных учебных заведений (военных факультетов), военнослужащими, проходящими срочную воинскую службу, кадетами, уланов военных колледжей и воспитанниками республиканских школ – серебристого цвета (в Силах особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан – золотистого цвета) с одним наконечником.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Нашивные погоны носятся на пальто утепленных.
Съемные погоны носятся на мундирах, кителях, тужурках и полушубках.
Погоны съемные на муфтах носятся на куртках зимних, плащах демисезонных, рубашках, куртках на меху и свитерах.
Петлицы по воинскому званию носятся на воротниках курток летних камуфляжной расцветки на расстоянии 5 миллиметров от края воротника.
Нагрудная нашивка с указанием группы крови носится на летней куртке камуфляжной расцветки по верхнему краю клапана левого нагрудного кармана.
Нагрудная нашивка "Казахстан" носится на летней куртке камуфляжной расцветки по верхнему краю клапана правого нагрудного кармана.
Нагрудная нашивка по воинскому званию носится на правой стороне, а группа крови с левой стороны утепленной куртки камуфляжной расцветки симметрично, на расстоянии 10 сантиметров от верхнего края ветрозащитного клапана.
На специальной форме одежды для военнослужащих Военно-воздушных сил и войск противовоздушной обороны Сил воздушной обороны Вооруженных Сил нагрудные нашивки по воинскому званию квадратной формы носятся – на левой стороне груди на уровне угла воротника.
Нарукавные нашивки по воинскому званию, нашиваемые на левом рукаве полевого обмундирования, носятся на расстоянии 1 сантиметра от верхней точки рукава.
Военнослужащие береговых подразделений морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности, имеющие войсковые звания, носят погоны с полем установленного цвета и светло-зеленым кантом.
Военнослужащие Авиационной службы Комитета национальной безопасности на повседневной форме одежды носят погоны с полем темно-синего цвета.
Военнослужащие береговых подразделений Военно-морских сил, штатные военно-учетные специальности которых не являются корабельными (имеющие войсковые звания), носят погоны с красным кантом.
Погончики носятся нашивные на форменной верхней рубахе, форменной фланелевой блузе и рабочей рубахе.";
пункты 72 и 73 изложить в следующей редакции:
"72. Шевроны, указывающие на принадлежность военнослужащих к Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, нашиваются на левом рукаве обмундирования на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава, для уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ – на расстоянии 8 сантиметров от верхней точки рукава. Военнослужащие, выполняющие международные обязательства за пределами Республики Казахстан носят шевроны и нашивки с надписями на английском языке.

73. Әскери қызметшілердің Қарулы Күштер түрлеріне, әскер тектеріне, бас қолбасшылықтарға, өңірлік қолбасшылықтарға, әскери бөлімдерге тиесілігін көрсететін шеврондар жеңнің жоғарғы нүктесінен 12 сантиметр арақашықтықта киім-кешектің оң жақ жеңіне тігіледі, оның пішінінің диаметрі 81 миллиметр шеңбер (келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін 1, 2, 3-сыныпты сержанттар мен старшиналарға, шебер және штаб сержанттарға немесе старшиналарға арналған шеврондардан басқа). Әскери полиция әскери қызметшілері үшін шеврондар жеңнің жоғарғы нүктесінен 2 сантиметр арақашықтықта тігіледі. Әскери колледждің кадеттері, ұландары және республикалық мектептің тәрбиеленушілері үшін шеврондар жеңнің жоғарғы нүктесінен 8 сантиметр арақашықтықта болады.
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің шеврондары шеңбер, оның пішінінің диаметрі 81 миллиметр.";
77 және 78-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттарының (Әскери-теңіз күштерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінен басқа) оқу курстары бойынша жеңдегі белгілері – әскер түрінің, тегінің түсі бойынша шұғадан тігілген қақпақшаға ұштары төмен қаратып орналастырылған алтын түстес оқадан жасалған бұрыштамалар кительдің және астары жылы пальтоның сол жеңінің сыртқы жағына Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілікті көрсететін жеңдегі белгіден 1 сантиметр төмен олардың төменгі жиегіне қарама-қарсы тігіледі.
Оқу курсына сәйкес жеңдегі белгілерге бұрыштамалар орналастырылады: бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші – курсанттар үшін тиісінше 1, 2, 3, 4, 5-курс.
Оқаның ені – 10 миллиметр, ұзындығы – 75 миллиметр. Бұрыштамалар арасындағы арақашықтық – 2 миллиметр.
78. Әскери-теңіз күштері әскери оқу орны (әскери факультет) курсанттарының оқу курстары бойынша, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімшесінің жеңдегі белгілері – қара (сыртынан киілетін нысанды жейдеге – ақ) түсті шұғадан тігілген ұштары төмен қаратып орналастырылған алтын түстес оқадан жасалған бұрыштамалар сол жақ жеңнің сыртқы жағына тігіледі. Бұрыштамалардың жоғарғы жағына Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілікті көрсететін жеңдегі белгіден 1 сантиметр төмен олардың төменгі жиегіне қарама-қарсы тігілетін диаметрі 20 миллиметр алтын түстес жұлдыз орналастырылады.
Оқу курсына сәйкес жеңдегі белгілерге бұрыштамалар орналастырылады: бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші – курсанттар үшін тиісінше 1, 2, 3, 4, 5-курс.
Оқаның ені – 10 миллиметр, ұзындығы – 75 миллиметр. Бұрыштамалар арасындағы арақашықтық – 2 миллиметр. Бұрыштаманың жоғарғы бұрышының ұштарын біріктіретін сызықтан тік эмблема жұлдызының ортасына дейінгі арақашықтық – 25 миллиметр.";

73. Шевроны, указывающие на принадлежность военнослужащих к видам Вооруженных Сил, родам войск, главным командованиям, региональным командованиям, воинским частям, нашиваются на правом рукаве обмундирования на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава и представляют собой форму круга диаметром 81 миллиметр (кроме шевронов для сержантов и старшин 1, 2, 3 классов, мастер и штаб сержанта или старшины, проходящих воинскую службу по контракту). Для военнослужащих военной полиции шевроны нашиваются на расстоянии 2 сантиметров от верхней точки рукава. Для кадетов, уланов военных колледжей и воспитанников республиканских школ – на расстоянии 8 сантиметров от верхней точки рукава.
Шевроны Авиационной службы Комитета национальной безопасности представляют собой форму круга диаметром 70 миллиметров";
пункты 77 и 78 изложить в следующей редакции:
"77. Нарукавные знаки по курсам обучения курсантов военных учебных заведений (военных факультетов) (кроме Военно-морских сил, морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности) – угольники из галуна золотистого цвета, расположенные углом вниз на клапане из сукна по цвету вида, рода войск нашиваются на внешней стороне левого рукава кителя и пальто утепленного параллельно их нижнему краю на 1 сантиметр ниже нарукавного знака, указывающего на принадлежность к Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям.
В соответствии с курсом обучения на нарукавных знаках размещаются угольники: один, два, три, четыре, пять – для курсантов соответственно 1, 2, 3, 4, 5 курса.
Ширина галуна – 10 миллиметров, длина – 75 миллиметров. Расстояние между угольниками – 2 миллиметра.
78. Нарукавные знаки по курсам обучения курсантов военных учебных заведений (военных факультетов) Военно-морских сил, морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности – угольники из галуна золотистого цвета, расположенные углом вниз нашиваются на внешней стороне левого рукава из сукна черного (на форменной верхней рубахе – белого) цвета. Над угольниками размещается звезда золотистого цвета диаметром 20 миллиметров, которая нашивается параллельно их нижнему краю на 1 сантиметр ниже нарукавного знака, указывающего на принадлежность к Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям.
В соответствии с курсом обучения на нарукавных знаках размещаются угольники: один, два, три, четыре, пять, – для курсантов соответственно 1, 2, 3, 4, 5 курса.
Ширина галуна – 10 миллиметров, длина – 75 миллиметров. Расстояние между угольниками – 2 миллиметра. Расстояние по вертикали от линии, соединяющей вершины верхних углов угольника, до центра звезды эмблемы – 25 миллиметров.";

83 және 84-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар (Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскері бөлімінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімшесінен және әскери прокуратура органдарынан басқа) әскери қызметшілерінің (жоғары офицерлер құрамынан басқа) мундирлері мен кительдерінің жағаларына алтын түстес "KZ" эмблемасы жағаның төменгі жиегіне қарама-қарсы тағылады. Жағаның төменгі жиегінен әріптердің төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 15 миллиметр.
84. Әскери киім нысанында (мундирде, тужуркада, кительде, сыртынан киілетін нысанды жейдеде, фланельден тігілген нысанды жейдеде) ордендер мен медальдарды немесе планкадағы орден ленталары мен медаль ленталарын және әскери төсбелгіні тағып жүру міндетті болып табылады.
Әскери қызметшілерге салтанатты киім нысанына сегіз ведомстволық, халықаралық медальдарды және басқа да мемлекеттер наградаларынан артық тағуға жол бермейді.
Сегіз ведмостволық, халықаралық медальдарды және басқа мемлекеттер наградаларынан артық бар болған жағдайда анағұрлым жоғары дәрежедегі "Мінсіз қызметі үшін" медальдары тағылады.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Жазғы салтанатты (жейдеге), жазғы күнделікті (свитерге немесе жейдеге), далалық киім нысанынан басқа, барлық киім нысанына:
1) әскери оқу орнын аяқтағаны туралы төсбелгісі;
2) жоғары азаматтық оқу орнын аяқтағаны туралы төсбелгісі;
3) үздіктер мен сыныпты мамандар төсбелгісі;
4) "Нұсқаушы-парашютші" төсбелгісі;
5) "Үздік парашютші" төсбелгісі;
6) "Парашютші" төсбелгісі;
7) спорттық белгілер мен медальдар;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа да ерекшелік белгілері тағылады.
Осы оқу орнында тек курстық даярлықты (докторантураны, адьюнктураны, әскери-академиялық курсты, біліктілікті арттыру курсын) бітірген жағдайда жоғары және орта әскери оқу орнын бітіргені туралы төсбелгіні тағуға жол берілмейді.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Әскери қызметшілерде екі және одан көп азаматтық жоғары және әскери оқу орнын бітіргені туралы төсбелгісі бар болған кезде барлық төсбелгі тағылады.
Азаматтық жоғары оқу орнын (университетті, институтты) бітіргені туралы төсбелгіні жоғары әскери оқу орнын бітіргені туралы төсбелгісі бар болған кезде одан оң жаққа қарай, онымен бір деңгейде тағуға жол беріледі.
Жоғары әскери оқу орнын бітіргені туралы белгі бар болған кезде әскери оқу орнын бітіргені туралы белгі тағылмайды.
Әскери колледжді, республикалық мектепті және арнайы мектеп-интернатты бітіргені туралы төсбелгі кеуденің оң жағына тағылады және одан оңға қарай жоғары немесе орта әскери оқу орнын бітіргені туралы белгімен бір деңгейде, ал осы белгі болмаған кезде оның орнына орналастырылады.";
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысанын киіп жүру және айырым белгілерін, сондай-ақ басқа да белгілерді тағып жүру қағидаларына 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

пункты 83 и 84 изложить в следующей редакции:
"83. На воротниках мундиров и кителей у военнослужащих (кроме высшего офицерского состава) Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности и органов военной прокуратуры) крепятся эмблемы "KZ" золотистого цвета, параллельно нижнему краю воротника. Расстояние от нижнего края воротника до нижнего края букв – 15 миллиметров.
84. Ношение орденов и медалей или орденских лент и лент медалей на планках и военных нагрудных знаков на военной форме одежды (на мундирах, тужурках, кителях, форменной верхней рубахе, форменной фланелевой блузе) является обязательным.
Военнослужащим не допускается ношение на парадной форме одежды более восьми ведомственных, международных медалей и наград других государств.
В случае наличия более восьми ведомственных, международных медалей и наград других государств, носятся медали "Мінсіз қызметі үшін" более высшей степени.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. На всех формах одежды, кроме летней парадной (в рубашке), летней повседневной (в свитере или в рубашке), полевой формы одежды носятся:
1) нагрудный знак об окончании военных учебных заведений;
2) нагрудный знак об окончании высших гражданских учебных заведений;
3) нагрудные знаки отличников и классных специалистов;
4) нагрудный знак "Инструктор-парашютист";
5) нагрудный знак "Парашютист-отличник";
6) нагрудный знак "Парашютист";
7) спортивные значки и медали;
8) другие отличительные знаки, установленные законодательством Республики Казахстан.
Не допускается ношение нагрудных знаков об окончании высших и средних военных учебных заведений в случае окончания только курсовой подготовки в данных учебных заведениях (докторантуры, военно-академических курсов, курсов повышения квалификации).";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. При наличии у военнослужащих нагрудных знаков об окончании двух и более гражданских высших и военных учебных заведений, носятся все нагрудные знаки.
Нагрудный знак об окончании гражданского высшего учебного заведения (университета, института) допускается носить и при наличии нагрудного знака об окончании высшего военно-учебного заведения правее его, на одном уровне с ним.
При наличии знака об окончании высшего военного учебного заведения знак об окончании военного учебного заведения не носится.
Нагрудные знаки об окончании военных колледжей, республиканской школы и специальных школ-интернатов, носятся на правой стороне груди и размещаются на одном уровне со знаками об окончании высшего или среднего военных учебных заведений, правее их, а при отсутствии этих знаков на их месте.";
приложение 2 к Правилам ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также других знаков изложить в редакции, согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері Бас штабы
бастығының бірінші орынбасары
М. Хусаинов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министірінің міндетін
уақытша атқарушы
2022 жылғы 22 шілдедегі № 550
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің, басқа да
әскерлері мен әскери
құралымдарының
әскери киім нысанын киіп жүру
және айырым белгілерін,
сондай-ақ басқа да
белгілерді тағып жүру
қағидаларына
2-қосымша
Әскери қызметшілерге арналған амуниция

2. Управлению начальника Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Временно исполняющий обязанности
Министра обороны Республики Казахстан
М. Хусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Временно
исполняющего обязанности
Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 июля 2022 года № 550
Приложение 2
к Правилам ношения военной формы
одежды и знаков различия Вооруженных Сил,
других войск и воинских
формирований
Республики Казахстан,
а также других знаков
Амуниция для военнослужащих

2. Амуницияны жинау және тағу:
1) далалық белбеуге немесе жабдыққа иық бау немесе белдік-иық жүйесі және амуниция заттары тағылады;
2) арқадағы белдік ілгектері бел ортасында, ал баудың пішінді жиегі жауырын арасында орналасатындай иық немесе белдік-иық жүйесінің баулары бой мен өлшем бойынша шақтап келтіріледі;
3) белбеу мен иық немесе белдік-иық жүйесіне бауларға қажетті ішкі сөмкелер мен қаптар бекітіледі және оларға оқ-дәрілер, гранаталар, құты, құрастырылған бақыр, газтұмша және жеке қорғану құралдары салынады;
4) амуниция киіледі.
Командирдің (бастықтың) нұсқауы бойынша кейбір амуниция заттарын жеке заттарға арналған сөмкеде (рюкзакта) немесе зат қабында сақтауға (салуға) жол беріледі.
3. Плащ-шатырды жинау мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) плащ-шатыр оның төмен бұрышына тігілген ілмектер кенептің сыртқы жағында болатындай бет жағын сыртына қаратып төрт бүктеп (тік және көлденең бүктеп) жиналады;
2) жиналған кенеп екі рет бүктеледі және одан кейін ілмектері ораудың сыртқы жағында болатындай жиналады.
4. Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер мен келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздардың жеке заттарына арналған сөмкеге (рюкзакқа) немесе зат қабына мыналар салынады:
1) ол пайдаланылмайтын жағдайда плащ-шатыр (алып жүруге арналған белбеуі бар плащ-жамылғы немесе пончо);
2) жатын қап;
3) бас киім (қысқы далалық киім нысаны кезінде – жазғы бас киім, жазғы далалық киім нысаны кезінде – қысқы бас киім);
4) қосымша ұйық – 4 жұп (2 жұп мақта-матадан, 2 жұп жүннен), іш киім – 1 жиынтық, жылы іш киім – 1 дана, белгіленген түсті футболка – 1 дана, трусы – 1 дана және жаға астары – 2 дана (немесе өлшенген ақ түсті материал);
5) кружка мен қасығы бар бақыр;
6) жеке тамақтану рационы (қоймада сақталады, ерекше кезеңде беріледі);
7) ол пайдаланылмайтын жағдайда қорғаныш дулығасы;
8) жуынатын керек-жарақ (қорапқа салынған иіс сабын, тіс пастасы, қорапқа салынған тіс щеткасы, қырынуға арналған керек-жарақ) және сүлгі – 2 дана (бет және аяқ);
9) шаруашылық керек-жарақ заттары (ақ түсті жіп – 1 дана, қорғаныш түсті жіп – 1 дана, тігін инесі – 2 дана, киім мен аяқ киім щеткасы, түйме жинағы, аяқ киім кремі);
10) жеке таңу пакеті;
11) қолшам;
12) сіріңке – 1 қорап, майшам – 2 дана;
13) жиналмалы пышақ (канцелярлық пышақ және ұштағышқа жол беріледі);
14) жазу керек-жарағы жинағы (А5 форматтағы дәптер – 1 дана, хат – 2 дана, қалам – 1 дана автоқалам – 1 дана.
Далалық сөмке болған кезде командирлік қолшам, пышақ және жазу құралдары сөмке (рюкзакқа) салынбайды.

2. Сборка и надевание амуниции:
1) на полевой ремень или снаряжение надевают лямки плечевые или ременно-плечевую систему и предметы амуниции;
2) подгоняют по росту и размерам лямки плечевые или ременно-плечевую систему так, чтобы петля наспинного ремня располагалась посередине талии, а фигурная рамка лямки – в углублении между лопатками;
3) прикрепляют необходимые подсумки и чехлы к ремню и лямкам плечевым или ременно-плечевым системам, и укладывают в них боеприпасы, гранаты, флягу, котелок комбинированный, противогаз и средства индивидуальной защиты;
4) надевают амуницию.
По указанию командира (начальника) некоторые предметы амуниции допускается содержать (укладывать) в сумку (рюкзак) для личных вещей или мешок вещевой.
3. Складывание плащ-палатки производят в следующем порядке:
1) складывают плащ-палатку вчетверо (перегибая вдоль и поперек) лицевой стороной наружу так, чтобы петли, пришитые на нижнем ее углу, были с внешней стороны полотна;
2) сложенное полотно перегибают дважды и затем скатывают так, чтобы петли были с внешней стороны скатки.
4. В сумку (рюкзак) для личных вещей или мешок вещевой офицеров по контракту и по призыву, сержантов и солдат по контракту укладываются:
1) плащ-палатка (плащ накидка с ремнем для ношения или пончо), в тех случаях, когда она не используется;
2) спальный мешок;
3) головной убор (при зимней полевой форме одежды – летний головной убор, при летней полевой форме одежды – зимний);
4) запасные носки – 4 пары (2 пары хлопчатобумажные, 2 пары шерстяные), нательное белье – 1 комплект, теплое белье – 1 комплект, футболка установленного цвета – 1 штука, трусы – 1 штука и подворотнички – 2 штуки (или мерный материал белого цвета);
5) котелок с кружкой и ложкой;
6) индивидуальный рацион питания (хранится на складах, выдается в особый период);
7) шлем защитный, в тех случаях, когда он не используется;
8) туалетные принадлежности (мыло туалетное в футляре, зубная паста, зубная щетка в футляре, принадлежности для бритья) и полотенце – 2 штуки (лицевое и ножное);
9) предметы хозяйственного обихода (нитки белого цвета – 1 штука, нитки защитного цвета – 1 штука, иглы швейные – 2 штуки щетки одежная и обувная, пуговицы защитного цвета – 2 штуки, крем обувной);
10) индивидуальный перевязочный пакет;
11) фонарик;
12) спички – 1 коробок, свечи – 2 штуки;
13) нож перочинный (допускается канцелярский нож и точилка) ;
14) набор письменных принадлежностей (тетрадь формата А5 – 1 штука, конверты – 2 штуки, простой карандаш – 1 штука, авторучка – 1 штука).
При наличии сумки полевой командирской фонарик, нож перочинный и письменные принадлежности в сумку (рюкзак) для личных вещей не укладываются.

5. Курсанттардың, кадеттердің және мерзімді қызмет өткерiп жүрген әскери қызметшілердің жеке заттарына арналған сөмкеге (рюкзакқа) немесе зат қапшығына мыналар салынады:
1) ол пайдаланылмайтын жағдайда плащ-шатыр;
2) жатын қап;
3) бас киім (қысқы далалық киім нысаны кезінде – жазғы бас киім, жазғы далалық киім нысаны кезінде – қысқы бас киім);
4) қосымша ұйық – 4 жұп (2 жұп мақта-матадан, 2 жұп жүннен), іш киім – 1 жиынтық, жылы іш киім – 1 жиынтық, белгіленген түсті футболка – 1 дана, трусы – 1 дана мен жаға астары – 2 дана (өлшенген ақ түсті материал);
5) кружка мен қасығы бар бақыр;
6) жеке тамақтану рационы (қоймаларда сақталады, ерекше кезеңде беріледі);
7) ол пайдаланылмайтын жағдайда қорғаныш дулығасы;
8) жуынатын керек-жарақ (қорапқа салынған иіс сабын, тіс пастасы, қорапқа салынған тіс щеткасы, қырынуға арналған керек-жарақ) және сүлгі – 2 дана (бет және аяқ);
9) шаруашылық керек-жарақ заттары (ақ түсті жіп – 1 дана, қорғаныш түсті жіп – 1 дана, тігін ине – 2 дана, киім мен аяқ киім щеткасы, қорғаныш түсті түйме – 2 дана, аяқ киім кремі);
10) жеке таңу пакеті;
11) жазу керек-жарағы жинағы (А5 форматтағы дәптер – 1 дана, хат – 2 дана, қалам – 1 дана автоқалам – 1 дана).
6. Командирлік далалық сөмкеге мыналар салынады:
1) жұмыс және анықтама дәптері;
2) офицер сызғышы;
3) түрлі-түсті қарындаш (қызыл түсті – 2 дана, көк түсті – 2 дана, қара түсті – 1 дана, қоңыр түсті – 1 дана, жасыл түсті – 1 дана, сары түсті – 1 дана);
4) фломастерлер жинағы;
5) өшіргіш (резеңке), қарындашқа арналған ұштағыш, қайшы, кеңсе пышағы;
6) құбылнама;
7) курвиметр, циркуль-өлшегіш;
8) қол шам.

5. В сумку (рюкзак) для личных вещей или мешок вещевой курсантов, кадетов и военнослужащих проходящих срочную воинскую службу укладываются:
1) плащ-палатка, в тех случаях, когда она не используется;
2) спальный мешок;
3) головной убор (при зимней полевой форме одежды – летний головной убор, при летней полевой форме одежды – зимний);
4) запасные носки – 4 пары (2 пары хлопчатобумажные, 2 пары шерстяные), нательное белье – 1 комплект, теплое белье – 1 комплект, футболка установленного цвета – 1 штука, трусы – 1 штука и подворотнички – 2 штуки (или мерный материал белого цвета);
5) котелок с кружкой и ложкой;
6) индивидуальный рацион питания (хранится на складах, выдается в особый период);
7) шлем защитный, в тех случаях, когда он не используется;
8) туалетные принадлежности (мыло туалетное в футляре, зубная паста, зубная щетка в футляре, принадлежности для бритья) и полотенце – 2 штуки (лицевое и ножное);
9) предметы хозяйственного обихода (нитки белого цвета – 1 штука, нитки защитного цвета – 1 штука, иглы ручные – 2 штуки щетки одежная и обувная, пуговицы защитного цвета – 2 штуки, крем обувной);
10) индивидуальный перевязочный пакет;
11) набор письменных принадлежностей (тетрадь формата А5 – 1 штука, конверты – 2 штуки, простой карандаш – 1 штука, авторучка – 1 штука)..
6. В сумку полевую командирскую укладываются:
1) рабочая и справочная тетради;
2) офицерская линейка;
3) цветные карандаши (красного цвета – 2 штуки, синего цвета – 2 штуки, черного цвета – 1 штука, коричневого цвета – 1 штука, зеленого цвета – 1 штука, желтого цвета – 1 штука);
4) набор фломастеров;
5) ластик (резинка), точилка для карандашей, ножницы, канцелярский нож;
6) компас;
7) курвиметр, циркуль-измеритель;
8) фонарик.