"Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 16 тамыздағы № 181 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 тамызда № 29280 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14939 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурсты өткізу қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Конкурс комиссиясының немесе бірыңғай комиссиясының құрамына персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) жұмыскерлері не персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндетін атқару жүктелген адамдар, орналасуға конкурс өткізілетін бос лауазымдары бар құрылымдық бөлімшелердің жұмыскерлері, сондай-ақ осы Қағидалардың 14-тармағында, 16-тармағының бірінші бөлігінде, 17-тармағының бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген адам (бұдан әрі – уәкілетті адам) анықтайтын өзге адамдар енгізіледі.
Аудан, қаладағы аудан және облыстық маңызы бар қала әкімінің орынбасары лауазымына, сондай-ақ жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын облыстық атқарушы орган, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органы басшысының орынбасары лауазымына орналасуға конкурс, конкурс комиссиясының құрамына осы ауданның, қаладағы ауданның және облыстық маңызы бар қаланың әкімі аппаратының немесе осы атқарушы органның өкілін қоса отырып, тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі аппаратының конкурс комиссиясымен немесе бірыңғай конкурс комиссиясымен өткізіледі.
Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) немесе персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) басшысының лауазымына орналасуға конкурс өткізу кезінде конкурс комиссияның немесе бірыңғай конкурс комиссияның құрамына мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) немесе оның аумақтық бөлімшесінің өкілі енгізіледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Конкурс комиссиясының отырысына байқаушылар ретінде Қазақстан Республикасының он сегіз жасқа толған азаматтарының, оның ішінде уәкілетті орган қызметкерлерінің қатысуына жол беріледі.
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года № 40 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 16 августа 2022 года № 181. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2022 года № 29280
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года № 40 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14939) следующие изменения:
в Правилах проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б", утвержденных указанным приказом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В состав конкурсной комиссии или единой конкурсной комиссии включаются работники службы управления персоналом (кадровой службы) либо лица, на которых возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы), работники структурных подразделений, имеющих вакантные должности, на занятие которых проводится конкурс, а также иные лица, определяемые лицом, указанным в пункте 14, части первой пункта 16, части первой и второй пункта 17 настоящих Правил (далее – уполномоченное лицо).
Конкурс на занятие должностей заместителя акима района, района в городе и города областного значения, а также заместителя руководителя областного исполнительного органа, исполнительного органа города республиканского значения, столицы, финансируемого из местного бюджета, проводится конкурсной комиссией или единой конкурсной комиссией аппарата акима соответствующей области, города республиканского значения, столицы, с включением в ее состав представителя аппарата акима данного района, района в городе и города областного значения или представителя данного исполнительного органа.
При проведении конкурса на занятие должности руководителя службы управления персоналом (кадровой службы) или единой службы управления персоналом (кадровой службы) в состав конкурсной комиссии или единой конкурсной комиссии включается представитель уполномоченного органа по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган) или его территориального подразделения.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. В качестве наблюдателей на заседании конкурсной комиссии допускается присутствие граждан Республики Казахстан не моложе восемнадцати лет, в том числе работников уполномоченного органа.
пункт 57 изложить в следующей редакции:

"57. Кандидаттарды бағалау нәтижелерін конкурс комиссиясының әрбір мүшесі осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысандағы кандидаттарды бағалау парағына (бұдан әрі – Бағалау парағы) әрбір үміттенген бос лауазым бойынша енгізеді.
Кандидатты бағалау парағы электронды түрде толтырылуы мүмкін.
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Кандидаттарды бағалау нәтижелері Кандидаттардың бағалау парағына әрбір үміттенген бос лауазым бойынша енгізіледі.
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс өткізу Қағидаларының 4-қосымшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына орналасуға
конкурс өткізу Қағидаларының
4-қосымшасы
Нысан
Конкурсқа қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымның атауы
Сұрақтарға жауаптарды бағалау
Жалпы балл**
кәсіби тәжірибе
білім деңгейі
Коммуникативтік дағдылар
Басқару. дағдылар****
эссе***
Іріктеудің басқа әдістері (қолданған жағдайда)
Бейіндік*/ сұрақ №
"__"______20__ ж. (00.00ч.)
1.1
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымның атауы, санаты
2.
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымның атауы, санаты
Лауазымның атауы, санаты
3.
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымның атауы, санаты
Лауазымның атауы, санаты
Лауазымның атауы, санаты
Лауазымның атауы, санаты
___________________________________________
(конкурстық комиссия мүшесінің қолы)
_______________________________________________________________
(конкурстық комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
"__"_______ 20__ ж.
Ескертпе:
* сұрақтар саны және қажет болған жағдайда қосымша өлшемдер мемлекеттік органмен дербес айқындалады
** 0-ден 5 баллға дейін қойылады
*** А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, Е-1, E-R-1 санаттарының лауазымдары үшін
**** басқарушы лауазымдарға қолданылады
Кәсіби тәжірибе:
0 балл – лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кәсіби тәжірибесі жоқ
1 балл – бір жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
2 балл – бір жылдан екі жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
3 балл – екі жылдан үш жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
4 балл – үш жылдан бес жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
5 балл – тиісті кәсіби тәжірибесі бес жыл және одан астам
Білім деңгейі:
1 балл – білімі сәйкес келеді
2 балл – тиісті саладағы магистр
3 балл – тиісті саладағы PhD доктор
4 балл – тиісті салада ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі бар
5 балл – тиісті салада ғылым докторы ғылыми дәрежесі бар
Коммуникативтік дағдылар:
0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсетпеді
1 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға әрекет етпейді

"57. Результаты оценки кандидатов заносятся каждым членом конкурсной комиссии в лист оценки кандидатов по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Лист оценки), по каждой претендуемой вакантной должности.
Лист оценки кандидата может быть заполнен в электронном виде.
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. Результаты оценки кандидатов заносятся в Лист оценки кандидатов по каждой претендуемой вакантной должности.
Приложение 4 к Правилам проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б" изложить в следующей редакции:
Приложение 4
к Правилам проведения
конкурса на занятие
административной
государственной
должности корпуса "Б"
Форма
Лист оценки кандидатов
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата конкурса
Наименование должности
Оценка ответов на вопросы
Общ. балл**
проф. опыт
уровень образования
коммуник. навыки
Управл. навыки****
эссе***
Иные методы отбора (в случае применения)
Профильный* /№ вопроса
"__"______20__ г. (00.00ч.)
1.1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Наименование должности,
категория
2.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
Наименование должности,
категория
наименование должности,
категория
3.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
наименование должности,
категория
наименование должности,
категория
наименование должности,
категория
наименование должности,
категория
____________________________________________
(подпись члена конкурсной комиссии) ____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена конкурсной комиссии)
"__" _______ 20__ г.
Примечание:
* количество вопросов и при необходимости дополнительные критерии определяются государственным органом самостоятельно
** выставляется от 0 до 5 баллов
*** для должностей категорий А-1, В-1, С-1, С-О-1, C-R-1, D-1, D-О-1, Е-1, E-R-1
**** применяется для руководящих должностей
Профессиональный опыт:
0 баллов – профессиональный опыт в областях, соответствующих функциональным направлениям должности, отсутствует
1 балл – соответствующий профессиональный опыт до года
2 балла – соответствующий профессиональный опыт от года до двух лет
3 балла – соответствующий профессиональный опыт от двух до трех лет
4 балла – соответствующий профессиональный опыт от трех до пяти лет
5 баллов – соответствующий профессиональный опыт пять и более лет
Уровень образования:
1 балл – соответствует образованию
2 балла – магистр в соответствующей сфере
3 балла – доктор PhD в соответствующей сфере
4 балла – есть научная степень кандидата наук в соответствующей сфере
5 баллов – есть научная степень доктора наук в соответствующей сфере
Коммуникативные навыки:
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на наводящие вопросы

2 – 3 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға әрекет етеді
4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені жеңіл жүргізеді
5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені еркін жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.
Басқару дағдылары:
0 балл – басқарушы лауазымдағы тәжірибесі жоқ
1 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі үш жылға дейін
2 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі үш жылдан төрт жылға дейін
3 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі төрт жылдан бес жылға дейін
4 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі бес жылдан алты жылға дейін
5 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі алты жыл және одан астам
Эссені бағалаудың параметрлері (екі жүз сөзден артық емес):
0 балл – кандидат эссені жазған жоқ немесе тақырыбын ашып жазған жоқ (мәселені білмейтіндігін көрсетті)
1 – 2 балл – кандидат эссе тақырыбын жартылай ашты (тиісті сала туралы жалпы білімі және түсінігі бар)
3 – 4 балл – кандидат эссе тақырыбын жақсы ашты (тиісті сала туралы ауқымды білімі және түсінігі, дербес және критикалық талдаудың өте жақсы деңгейі бар)
5 балл – кандидат эссе тақырыбын толығымен ашты (тиісті сала туралы терең білімі және түсінігі, дербес және критикалық талдаудың жоғары деңгей бар, саланы жетілдіру бойынша шараларды ұсынады)
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызметке іріктеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасы
Д. Жазыкбаев

2 – 3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на наводящие вопросы
4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по профессиональной тематике
5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему
Управленческие навыки:
0 баллов – опыт работы на руководящих должностях отсутствует
1 балл – опыт работы на руководящих должностях составляет до трех лет
2 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от трех до четырех лет
3 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от четырех до пяти лет
4 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от пяти до шести лет
5 баллов – опыт работы на руководящих должностях составляет шесть и более лет
Параметры оценки эссе (не более двухсот слов):
0 баллов – кандидат не написал либо не раскрыл тему эссе (показывает незнание вопроса)
1 – 2 балла – кандидат частично раскрыл тему эссе (обладает общими знаниями и пониманием соответствующей отрасли)
3 – 4 балла – кандидат хорошо раскрыл тему эссе (обладает широкими знаниями и пониманием соответствующей отрасли, очень хорошим уровнем независимого и критического анализа)
5 баллов – кандидат полностью раскрыл тему эссе (обладает глубокими знаниями и пониманием соответствующей отрасли, высоким уровнем независимого и критического анализа, предлагает меры по совершенствованию отрасли)
2. Департаменту отбора на государственную службу Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
делам государственной службы
Д. Жазыкбаев