"Жылжымайтын мүлік объектілерін мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 57 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 718 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 31 тамызда № 29330 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 367 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 09.06.2023 № 367 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жылжымайтын мүлік объектілерін мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 57 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9173 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Жылжымайтын мүлік объектілерін мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулығына 10-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметтерді ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
К. Мусин
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2022 жылғы 27 тамыздағы
№ 718 бұйрығына
қосымша
Жылжымайтын мүлік
объектілерін мемлекеттік
техникалық зерттеп-қарау
жөніндегі нұсқаулығына
10-қосымша
ҒИМАРАТТАР МЕН ҚҰРЫЛЫСТАРДЫҢ ФУНКЦИОНАЛДЫҚ МАҚСАТЫ БОЙЫНША
КЛАССИФИКАТОРЫ
1. ТҰРҒЫН ҮЙЛЕР
11. Тұрақты тұруға:
1101. Көппәтерлі көпқабатты;
1102. Дәліз тәрізді көпқабатты;
1103. Дәліз тәрізді азқабатты;
1104. Иелігінде жері бар бірпәтерлі;
1105. Иелігінде жері бар бірпәтерлі коттедждер;
12. Уақытша тұруға:
1201. Қонақ үй, отель;
1202. Жатақхана;
1203. Интернат, пансионат;
1204. Кемпинг;
1205. Мотель;
1206. Саяжай құрылыстары.
12. ҚОҒАМДЫҚ ҒИМАРАТТАР
21. Білім беру мекемелерінің ғимараттары:
2101. Балалар бөбекжайы;
2102. Бала бақша;
2103. Бала бақша-ясли, бала комбинаты;
2104. Жалпы білім беретін мектептің, лицейдің, гимназияның оқу ғимараты;
2105. Кәсіптік-техникалық училищенің әкімшілік-оқу ғимараты;

О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 57 "Об утверждении Инструкции по государственному техническому обследованию объектов недвижимости"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 августа 2022 года № 718. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2022 года № 29330. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 367.
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 09.06.2023 № 367 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 57 "Об утверждении Инструкции по государственному техническому обследованию объектов недвижимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9173), следующее изменение:
Приложение 10 к Инструкции по государственному техническому обследованию объектов недвижимости изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и опубликование приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции Республики Казахстан К. Мусин
Приложение к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 27 августа 2022 года № 718
Приложение 10
к Инструкции по
государственному техническому
обследованию объектов
недвижимости
КЛАССИФИКАТОР ЗДАНИЙ И СООРУЖЕНИЙ
ПО ФУНКЦИОНАЛЬНОМУ НАЗНАЧЕНИЮ
1. ЖИЛЫЕ ЗДАНИЯ
11. Постоянного проживания:
1101. Многоквартирные многоэтажные;
1102. Коридорного типа многоэтажные;
1103. Коридорного типа малоэтажные;
1104. Одноквартирные блокированные с усадебным участком;
1105. Одноквартирные коттеджные с усадебным участком.
12. Временного проживания:
1201. Гостиница, отель;
1202. Общежитие;
1203. Интернат, пансионат;
1204. Кемпинг;
1205. Мотель;
1206. Дачные строения.
12. ОБЩЕСТВЕННЫЕ ЗДАНИЯ
21. Здания учреждений образования:
2101. Детские ясли;
2102. Детский сад;
2103. Детский сад-ясли, детский комбинат;
2104. Учебное здание общеобразовательной школы, лицея, гимназии;
2105. Административно-учебное здание профессионально-технического училища;

2106. Кәсіптік-техникалық училищенің оқу-зертханалық ғимараты;
2107. Орта-арнайы оқу орнының (техникумның, колледждің) әкімшілік-оқу ғимараты;
2108. Орта-арнайы оқу орнының оқу-зертханалық корпусы;
2109. Жоғары оқу орнының (университеттің, институттың) оқу-зертханалық корпусы;
2110. Жоғары оқу орнының әкімшілік-оқу ғимараты;
2111. Жоғары оқу орнының әкімшілік-тұрмыстық корпусы;
2112. Оқу полигоны;
2113. Оқу орнының зертханалық-өндірістік корпусы;
2114. Оқу орнының профилакторийі;
2115. Қысқа мерзімді лицензияланған оқу-дайындық орнының (мектептің, курстардың, комбинаттың) оқу ғимараты;
2116. Мамандарды қайта дайындау және біліктілігін арттыру курстарының оқу ғимараты;
2117. Мектептен тыс оқу орындарының (оқушылар үйінің, жас техниктер станциясының, жас натуралистер станциясының) ғимараты;
22. Денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыз ету және сауықтандыру мақсатындағы мекемелердің ғимараттары;
2201. Аурухананың, госпитальдың, клиниканың әкімшілік-емдеу корпусы;
2202. Аурухананың, госпитальдың, клиниканың емдеу корпусы;
2203. Аурухананың, госпитальдың, клиниканың процедуралық корпусы;
2204. Пертзентхана;
2205. Емхананың, диспансердің, консультацияның диагностикалық корпусы;
2206. Диагностикалық орталық;
2207. Емхананың, диспансердің, консультацияның процедуралық корпусы;
2208. Фельдшерлік, фельдшер-акушерлік пункттің, амбулаторияның емдеу-диагностикалық корпусы;
2209. Аурухананың, емхананың, диспансердің, консультацияның әкімшілік-зертханалық корпусы;
2210. Аурухананың, емхананың, диспансердің, консультацияның әкімшілік-тұрмыстық корпусы;
2211. Аурухананың, емхананың, диспансердің, консультацияның зертханалық корпусы;
2212. Қан құю станциясының зертханалық-дайындау корпусы;
2213. Жедел жәрдем станциясының емдеу-диагностикалық корпусы;
2214. Сүт ас үйінің тарату пунктінің, сүт ас үйінің зертханалық-өндірістік корпусы (үй-жайы);
2215. Дәрігерлік-косметологиялық салоны;
2216. Дәріхана;
2217. Мүгедектігі бар адамдар, жұмыссыздардың және үйсіздердің еңбекке қабілеттілігін қалпына келтіру орталығының әкімшілік тұрмыстық ғимараты;
2218. Қарттарға арналған үй-интернатының әкімшілік-тұрмыстық ғимараты;
2219. Балалар үй-интернатының әкімшілік-тұрмыстық ғимараты;
2220. Психоневрологиялық ауытқулары бар ересек және мүгедектігі бар балалардың үй-интернаттарының әкімшілік-тұрмыстық ғимараты;
2221. Курорттың, санаторийдің, шипажайдың әкімшілік-тұрмыстық корпусы;
2222. Курорттың, санаторийдің, шипажайдың жатын корпусы;
2223. Мектептік лагерьдің әкімшілік-тұрмыстық корпусы;

2106. Учебно-лабораторное здание профессионально-технического училища;
2107. Административно-учебное здание средне-специального учебного заведения (техникума, колледжа);
2108. Учебно-лабораторный корпус средне-специального учебного заведения;
2109. Учебно-лабораторный корпус высшего учебного заведения (университета, института);
2110. Административно-учебное здание высшего учебного заведения;
2111. Административно-бытовой корпус высшего учебного заведения;
2112. Учебный полигон;
2113. Лабораторно-производственный корпус учебного заведения;
2114. Профилакторий учебного заведения;
2115. Учебное здание краткосрочного лицензированного учебно- подготовительного заведения (школы, курсов, комбината);
2116. Учебное здание курсов переподготовки и повышения квалификации специалистов);
2117. Здание внешкольного заведения (дома школьников, станции юных техников, станции юных натуралистов).
22. Здания учреждений здравоохранения, социального обеспечения и оздоровительного назначения:
2201. Административно-лечебный корпус больницы, госпиталя, клиники;
2202. Лечебный корпус больницы, госпиталя, клиники;
2203. Процедурный корпус больницы, клиники, госпиталя;
2204. Родильный дом;
2205. Диагностический корпус поликлиники, диспансера, консультации;
2206. Диагностический центр;
2207. Процедурный корпус поликлиники, диспансера, консультации;
2208. Лечебно-диагностический корпус фельдшерского, фельдшерско- акушерского пункта, амбулатории;
2209. Административно-лабораторный корпус больницы, поликлиники, диспансера, консультации;
2210. Административно-бытовой корпус больницы, поликлиники, диспансера, консультации;
2211. Лабораторный корпус больницы, поликлиники, диспансера, консультации;
2212. Лабораторно-заготовительный корпус станции переливания крови;
2213. Лечебно-диагностический корпус станции скорой помощи;
2214. Лабораторно-производственный корпус (помещение) молочной кухни, раздаточного пункта молочной кухни;
2215. Врачебно-косметологический салон;
2216. Аптека;
2217. Административно-бытовое здание медико-социального центра восстановления трудоспособности лиц с инвалидностью, безработных и бездомных;
2218. Административно-бытовое здание дома-интерната для престарелых;
2219. Административно-бытовое здание детского дома-интерната;
2220. Административно-бытовое здание дома-интерната взрослых и детей с инвалидностью с физическими психоневрологическими нарушениями;
2221. Административно-бытовой корпус курорта, санатория, профилактория;
2222. Спальный корпус курорта, санатория, профилактория;
2223. Административно-бытовой корпус школьного лагеря;

2224. Мектептік лагерьдің жатын корпусы;
2225. Демалыс үйінің, спорттық-туристік базаның, пансионаттың әкімшілік-тұрмыстық ғимараты;
2226. Демалыс үйінің, спорттық-туристік базаның, пансионаттыңжатын корпусы;
2227. Санитарлық-эпидемиологиялық станцияның әкімшілік-зертханалық ғимараты;
2228. Санитарлық-эпидемиологиялық станцияның зертханалық ғимараты;
23. Дене шынықтыру-спорт құрылыстары;
2301. Стадион, спорт сарайы, жабық арена;
2302. Спортзалы, манеж;
2303. Жабық су стадионы, жүзу бассейні;
2304. Көпфункционалды спорт құрылысы;
2305. Ату тирі;
2306. Ашық жүзу бассейні;
2307. Спорт кешені;
2308. Велотректер;
2309. Жасанды мұз аренасы;
2310. Спорттық-техникалық клуб;
2311. Мінбемен жабдықталған спорт алаңы;
2312. Спорт кешенінің қосалқы ғимараттары (құрылыс, павильон);
24. Мәдениет және өнер мекемелерінің ғимараттары;
2401. Театр;
2402. Цирк;
2403. Филармония;
2404. Мәдениет үйі, клуб;
2405. Көпфункциялы ғимарат, мәдени орталық;
2406. Кинотеатр, бейнесалон;
2407. Музей;
2408. Көрме залы;
2409. Кітапхана;
2410. Казино, ойын залы, би залы;
2411. Мәдениет және өнер мекемелерінің қосалқы ғимараттары (құрылыс-павильоны);
25. Сауда, қоғамдық тамақтану және тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының ғимараттары:
2501. Сауда үйі, әмбебап дүкен;
2502. Азық-түлік емес тауарлар дүкені;
2503. Универсам;
2504. Азық-түлік тауарлар дүкені;
2505. Мамандандырылған дүкен (жиһаз, құрылыс материалдары, автомобильдерді сату бойынша, экология және басқалар);
2506. Кулинария дүкені;
2507. Ауылшаруашылығы өнімін сату бойынша жабық базар (кешен);
2508. Ауылшаруашылығы өнімін сату бойынша жабдықталған базар, шатырлы алаң;
2509. Жабдықталған ұсақ көтерме сауда базары, шатырлы алаң;
2510. Сауда объектісінің қосалқы ғимараттары (құрылыс, павильон);
2511. Дүңгіршек;
2512. Мейрамхана, кафе;
2513. Асхана;
2514. Бар, тамақ ішетін орын;
2515. Қоғамдық тамақтану объектісінің (құрылыс, павильон) қосалқы ғимараты;
2516. Тұрмыстық қызмет көрсету комбинаты;
2517. Сыртқы киім, бас киім және аяқ киімді тігу және жөндеу бойынша өндірістік ғимарат (қосалқы үй-жай);
2518. Тұрмыстық техниканы және жиһазды жөндеу және прокатқа беру бойынша өндірістік ғимарат (қосалқы үй-жай);
2519. Тұрмыстық қызмет көрсету (шаштараз, фотосалон, қабылдау пункттері, кір жуу, химиялық тазалау) бойынша өндірістік ғимарат (қосалқы үй-жай);
2520. Кір жуатын өндірістік ғимарат;
2521. Фабрика-химиялық тазалау, химиялық тазалау цехінің өндірістік ғимараты;

2224. Спальный корпус школьного лагеря;
2225. Административно-бытовое здание дома отдыха, спортивно- туристической базы, пансионата;
2226. Спальный корпус дома отдыха, спортивно-туристической базы, пансионата;
2227. Административно-лабораторное здание санитарно- эпидемиологической станции;
2228. Лабораторное здание санитарно-эпидемиологической станции.
23. Физкультурно-спортивные сооружения:
2301. Стадион, дворец спорта, крытая арена;
2302. Спортивный зал, манеж;
2303. Крытый водный стадион, плавательный бассейн;
2304. Многофункциональное спортивное сооружение;
2305. Стрелковый тир;
2306. Открытый плавательный бассейн;
2307. Спортивный комплекс;
2308. Велотреки;
2309. Искусственная ледовая арена;
2310. Спортивно-технический клуб;
2311. Оборудованная с трибунами спортивная площадка;
2312. Вспомогательное здание (сооружение, павильон) спортивного комплекса.
24. Здания учреждений культуры и искусства:
2401. Театр;
2402. Цирк;
2403. Филармония;
2404. Дом культуры, клуб;
2405. Многофункциональное здание, культурный центр;
2406. Кинотеатр, видеосалон;
2407. Музей;
2408. Выставочный зал;
2409. Библиотека;
2410. Казино, игровой зал, танцевальный зал;
2411. Вспомогательное здание (сооружение, павильон) учреждений культуры и искусства.
25. Здания предприятий торговли, общественного питания и бытового обслуживания:
2501. Торговый дом, универсальный магазин;
2502. Магазин непродовольственных товаров;
2503. Универсам;
2504. Магазин продовольственных товаров;
2505. Специализированный магазин (мебельный, строительных материалов, по продаже автомобилей, зоологический и др);
2506. Магазин-кулинария;
2507. Крытый рынок по продаже сельхозпродукции (комплекс);
2508. Оборудованный рынок по продаже сельхозпродукции, площадка с навесами;
2509. Оборудованный рынок мелкооптовой торговли, площадка с навесами;
2510. Вспомогательное здание (сооружение, павильон) объекта торговли;
2511. Киоск;
2512. Ресторан, кафе;
2513. Столовая;
2514. Бар, закусочная;
2515. Вспомогательное здание (сооружение, павильон) объекта общественного питания;
2516. Комбинат бытового обслуживания;
2517. Производственное здание (встроенное помещение) по пошиву и ремонту верхней одежды, головных уборов и обуви;
2518. Производственное здание (встроенное помещение) по ремонту и прокату бытовой техники и мебели;
2519. Производственное здание (встроенное помещение) по оказанию бытовых услуг (парикмахерской, фотосалон, приемные пункты прачечной, химчистки) автоматической телефонной станции;
2520. Производственное здание прачечной;
2521. Производственное здание фабрики-химчистки, цеха химчистки;

2522. Монша кешені, монша;
2523. Ломбард.
26. Басқару, ғылыми, жобалау, банктік, сақтандыру, іскерлік, қоғамдық және байланыс ұйымдары мен мекемелерінің ғимараттары мен құрылыстары:
2601. Әкімшілік мекеменің ғимараты (негізгі корпусы, үй-жайы);
2602. Банктің әкімшілік-өндірістік ғимараты (операциялық үй-жайы);
2603. Биржаның әкімшілік-өндірістік ғимараты (үй-жайы);
2604. Сақтандыру мекемесінің әкімшілік-өндірістік ғимараты (үй-жайы);
2605. Іскерлік мекеменің ғимараты (үй-жайы) (офис, кеңсе);
2606. Қоғамдық ұйымның ғимараты (үй-жайы);
2607. Пошта-телеграф ғимараты (үй-жайы);
2608. Телеорталық, радиостанция, спутник байланысы ғимараты;
2609. Автоматты телефон станцияның ғимараты (үй-жайы);
2610. Ғылыми, ғылыми-зерттеу және жобалау мекемесінің әкімшілік-өндірістік кешен;
2611. Ғылыми, ғылыми-зерттеу және жобалау мекемесінің зертханалық корпусы (полигоны);
2612. Ғылыми, ғылыми-зерттеу және жобалау мекемесінің тәжірибелік-эксперименталдық полигоны;
2613. Қосалқы шаруашылық-тұрмыстық және техникалық ғимарат (құрылыс).
27. Діни құрылыстар:
2701. Мешіт;
2702. Медресе ғимараты;
2703. Шіркеу, храм;
2704. Діни ғимарат.
13. Өнеркәсіптік-өндірістік, қоймалық және коммуналдық ғимараттар
31. Өнеркәсіптік-өндірістік ғимараттар мен құрылыстар:
3101. Өндірістік корпус, цех;
3102. Инженерлік корпус;
3103. Әкімшілік-тұрмыстық корпус;
3104. Тұрмыстық корпус;
3105. Әкімшілік-өндірістік корпус;
3106. Өндірістік-қосалқы ғимарат (құрылыс);
3107. Өту орны.
32. Қойма құрылыстар:
3201. Қойма құрылыстар;
3202. Көкөніс қоймасы;
3203. Бункер;
3204. Резервуар;
3205. Тоңазытқыш;
3206. Мұнай сақтағыш;
3207. Қалқалағыш.
33. Коммуналдық құрылыстар:
3301. Өрт депосы;
3302. Коммуналдық кәсіпорынның әкімшілік-тұрмыстық ғимараты;
3303. Коммуналдық кәсіпорынның өндірістік ғимараты (құрылысы)
3304. Жерлеу қызметін көрсету бюросы;
3305. Крематория;
3306. Қоғамдық әжітханалар.
14. КӨЛІКТІК ҒИМАРАТТАР МЕН ҚҰРЫЛЫСТАР
41. Темір жол көлік ғимараттары мен құрылыстары:
4101. Темір жол вокзалы;
4102. Темір жол станцасының жолаушыларға арналған ғимараты;
4103. Темір жол депосы;
4104. Тартылатын қосалқы станциялар;
4105. Жөндеу-өндірістік шеберхана;
4106. Әкімшілік-тұрмыстық құрылыс;
4107. Өндірістік-қосалқы ғимарат (құрылыс);
4108. Бақылау-өткізу пункті, өтетін жер.
42. Қалалық автомобиль және электр көліктерінің ғимараттары мен құрылыстар:
4201. Автовокзал;
4202. Автостанция;

2522. Банный комплекс, баня;
2523. Ломбард.
26. Здания и сооружения организаций и учреждений управления, научных, проектных, банковских, страховых, деловых, общественных и связи:
2601. Здание (основной корпус, помещение) административного учреждения;
2602. Административно-производственное здание (операционные помещения) банка;
2603. Административно-производственное здание (помещение) биржи;
2604. Административно-производственное здание (помещение) страхового учреждения;
2605. Здание (помещение) делового учреждения (офис, контора);
2606. Здание (помещение) общественной организации;
2607. Здание (помещение) почтамта-телеграфа;
2608. Здание телецентра, радиостанции, спутниковой связи;
2609. Здание (помещение) автоматической телефонной станции;
2610. Административно-производственный комплекс научного, научно- исследовательского и проектного учреждений;
2611. Лабораторный корпус (полигон) научного, научно- исследовательского и проектного учреждения;
2612. Опытно-экспериментальный полигон научного, научно- исследовательского и проектного учреждений;
2613. Вспомогательное хозяйственно-бытовое и техническое здание (сооружение).
27. Религиозные сооружения:
2701. Мечеть;
2702. Здание медресе;
2703. Церковь, храм;
2704. Религиозное здание.
13. Промышленно-производственные, складские и коммунальные здания
31. Промышленно-производственные здания и сооружения:
3101. Производственный корпус, цех;
3102. Инженерный корпус;
3103. Административно-бытовой корпус;
3104. Бытовой корпус;
3105. Административно-производственный корпус;
3106. Производственно-вспомогательное здание (сооружение);
3107. Проходная.
32. Складские сооружения:
3201. Складское сооружение;
3202. Овощехранилище;
3203. Бункер;
3204. Резервуар;
3205. Холодильник;
3206. Нефтехранилище;
3207. Навес.
33. Коммунальные сооружения:
3301. Пожарное депо;
3302. Административно-бытовое здание коммунального предприятия;
3303. Производственное здание (сооружение) коммунального предприятия;
3304. Бюро похоронного обслуживания;
3305. Крематорий;
3306. Общественные уборные.
14. ТРАНСПОРТНЫЕ ЗДАНИЯ И СООРУЖЕНИЯ
41. Здания и сооружения железнодорожного транспорта:
4101. Железнодорожный вокзал;
4102. Пассажирское здание железнодорожной станции;
4103. Железнодорожное депо;
4104. Тяговая подстанция;
4105. Ремонтно-производственная мастерская;
4106. Административно-бытовое сооружение;
4107. Производственно-вспомогательное здание (сооружение);
4108. Контрольно-пропускной пункт, проходная.
42. Здания и сооружения автомобильного и электрического городского транспорта:
4201. Автовокзал;
4202. Автостанция;

4203. Манеж түріндегі гараж;
4204. Бокстық үлгідегі гараж;
4205. Жабық тұрақ;
4206. Трамвай депосы;
4207. Троллейбус депосы;
4208. Метрополитен станциясы;
4209. Метрополитен депосы;
4210. Жөндеу-өндірістік шеберханасы;
4211. Әкімшілік-тұрмыстық құрылыс;
4212. Қоймалық үй-жай;
4213. Диспетчерлік пункт;
4214. Өндірістік-қосалқы ғимарат (құрылыс);
4215. Бақылау-өткізу пункті, өтетін орын;
4216. Тарту қосалқы станциясы;
4218. Көпдеңгейлі көліктік айырық.
4219 Тұрақ орын.
4220 Көшетжай.
43. Өзен көлік құрылысының ғимараттары:
4301. Өзен вокзалы;
4302. Өзен айлағы;
4303. Кемелерді жөндеу шеберханасы;
4304. Әкімшілік-тұрмыстық құрылыс;
4305. Жүк тиейтін айлақ;
4306. Бақылау-өткізу пункті, өтетін орын;
4307. Жеке су-моторлы құрал айлақтары;
4308. Өзен кемелеріне қызмет көрсететін құрылыстар.
44. Теңіз көлік ғимараттары мен құрылыстар:
4401. Теңіз вокзалы;
4402. Теңіз айлағы;
4403. Кемелерді жөндеу шеберханасы;
4404. Әкімшілік-тұрмыстық құрылыс;
4405. Жүк тиейтін айлақ;
4406. Терминал;
4407. Бақылау-өткізу пункті, өтетін орын;
4408. Теңіз кемелеріне қызмет көрсету құрылысы.
45. Әуе көлігі ғимараттары мен құрылысы:
4501. Аэровокзал;
4502. Жолаушыларға арналған ғимарат;
4503. Диспетчерлік пункт;
4504. Құралдар мен авиакөлік құралдарын жөндеу шеберханасы;
4505. Ангар;
4506. Авиа көлік құралдарына қызмет көрсету бойынша қосалқы құрылыс;
4507. Багаж-жүк құрылысы;
46. Ауыл шаруашылық өндірістік құрылыс:
4601. Ферма;
4602. Ит қора;
4603. Ат қора;
4604. Шошқа қора;
4605. Құс қора;
4606. Жылы жай;
4607. Көшетжай;
4608. Қалқалағыш;
15. ИНЖЕНЕРЛІК ЖЕЛІ ҚҰРЫЛЫСЫ
51. Жылумен қамтамасыз ету құрылысы:
5101. Жылуэлектрорталығы;
5102. Қазандық;
5103. Жылу пункті;
5404. Жылу камерасы;
5105. Бойлерлік;
5106. Градирня;
5107. Жылу трассасы.
52. Сумен қамтамасыз ету жүйесі мен кәріз жүйесі құрылысы:
5201. Жер бетіндегі су жинағыш;
5202. Жер астындағы су жинағыш;
5203. Су тазалағыш құрылыс;
5204. Сукернеуіш мұнара;
5205. Сумен қамтамасыз ету насос станциясы;
5206. Кәріз насос станциясы;
5207. Сарқынды суларды техаликалық тазалау станциясы;
5208. Сарқынды суларды биологиялық тазалау станциясы;
5209. Су құбыры;
5210. Кәріз.
53. Газбен қамтамасыз ету құрылысы:
5301. Газ бөлу станциясы;
5302. Газ бөлу пункті;
5304. Газбен толтыру станциясы;
5305. Газгольдер;
5306. Газ құбыры;
5307. Мұнай құбыры.
54. Электрмен қамтамасыз ету жүйесі құрылысы:
5401. Мемлекеттік аудандық электр станциясы;
5402. Су электр станциясы;
5403. Кіші электрстанциясы;

4203. Гараж манежного типа;
4204. Гараж боксового типа;
4205. Крытая стоянка;
4206. Трамвайное депо;
4207. Троллейбусное депо;
4208. Станция метрополитена;
4209. Депо метрополитена;
4210. Ремонтно-производственная мастерская;
4211. Административно-бытовое сооружение;
4212. Складское помещение;
4213. Диспетчерский пункт;
4214. Производственно-вспомогательное здание (сооружение);
4215. Контрольно-пропускной пункт, проходная;
4216. Тяговая подстанция;
4218. Многоуровневые транспортные развязки.
4219 Парковочное место;
4220 Паркинг.
43. Здания сооружения речного транспорта:
4301. Речной вокзал;
4302. Речная пристань;
4303. Мастерская по ремонту судов;
4304. Административно-бытовое сооружение;
4305. Перегрузочный причал;
4306. Контрольно-пропускной пункт, проходная;
4307. Причалы индивидуальных водно-моторных средств;
4308. Сооружения по обслуживанию речных судов.
44. Здания и сооружения морского транспорта:
4401. Морской вокзал;
4402. Морская пристань;
4403. Мастерская по ремонту судов;
4404. Административно-бытовое сооружение;
4405. Перегрузочный причал;
4406. Терминал;
4407. Контрольно-пропускной пункт, проходная;
4408. Сооружения по обслуживанию морских судов.
45. Здания и сооружения воздушного транспорта:
4501. Аэровокзал;
4502. Пассажирское здание;
4503. Диспетчерский пункт;
4504. Мастерская по ремонту оборудования и авиатранспортных средств;
4505. Ангар;
4506. Вспомогательное сооружение по обслуживанию авиатранспортных средств;
4507. Багажно-грузовое сооружение.
46. Сельскохозяйственные производственные сооружения:
4601. Ферма;
4602. Овчарня;
4603. Конюшня;
4604. Свинарник;
4605. Птичник;
4606. Теплица;
4607. Парник;
4608. Навес.
15. СООРУЖЕНИЯ ИНЖЕНЕРНЫХ СЕТЕЙ
51. Сооружения системы теплоснабжения:
5101. Теплоэлектроцентраль;
5102. Котельная;
5103. Тепловой пункт;
5404. Тепловая камера;
5105. Бойлерная;
5106. Градирня;
5107. Тепловая трасса.
52. Сооружения системы водоснабжения и канализации:
5201. Водозабор поверхностный;
5202. Водозабор подземный;
5203. Водоочистные сооружения;
5204. Водонапорная башня;
5205. Насосная станция водоснабжения;
5206. Насосная станция канализации;
5207. Станция механической очистки сточных вод;
5208. Станция биологической очистки сточных вод;
5209. Водопровод;
5210. Канализация.
53. Сооружения системы газоснабжения:
5301. Газораспределительная станция;
5302. Газораспределительный пункт;
5304. Газонаполнительная станция;
5305. Газгольдеры;
5306. Газопровод;
5307. Нефтепровод.
54. Сооружения системы электроснабжения:
5401. Государственная районная элекростанция;
5402. Гидроэлектростанция;
5403. Электроподстанция;

5404. Трансформаторлық кіші станция;
5405. Трансформаторлық пункті;
5405. Электр желісі.
55. Байланыс желілері жүйесінің құрылысы.
56. Су техникалық құрылысы.

5404. Трансформаторная подстанция;
5405. Трансформаторный пункт;
5405. Электрические сети.
55. Сооружения систем линий связи.
56. Гидротехнические сооружения.