"Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 363 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 қыркүйекте № 29640 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 6 маусымдағы № 205 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 06.06.2023 № 205 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидалары";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 7-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектерге тауарлар мен қызметтерді Әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидалары "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 7-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы мүгедектігі бар адамдарға өткізу кезінде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу тәртібін айқындайды.";

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 363. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2022 года № 29640. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 июня 2023 года № 205.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.06.2023 № 205 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19902) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7-1) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг.";
в Правилах возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их инвалидам через портал социальных услуг, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг разработаны в соответствии с подпунктом 7-1) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан" и определяют порядок возмещения стоимости товаров и услуг из средств государственного бюджета при реализации их лицам с инвалидностью через портал социальных услуг.";

2-тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) арнаулы жүріп-тұру құралдары – мүгедектігі бар адамдардың белсенді және баяу жүріп-тұруына арналған техникалық көмек түрі ;
2) әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі – портал) – халықтың жекелеген санаттарына "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" және "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің құнын өтеуі шарттарымен оларды сатып алу мүмкіндігін беретін ақпараттандыру объектісі болып табылатын әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйесі;
3) жеке көмекші – жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды бірге алып жүру және объектілерге барған кезде көмек көрсету бойынша әлеуметтік қызметтер көрсететін адам;
4) протездік-ортопедиялық көмек – мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету жөніндегі медициналық-техникалық көмектің мамандандырылған түрі және оларды пайдалануды үйрету;";
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) ымдау тілі маманы – еститін және естімейтін адамдар арасында делдалдық қызмет көрсетуге байланысты мүгедектігі бар адамға әлеуметтік қызметтер көрсететін маман;";
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Мүгедектігі бар адамдарды оңалтудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2005 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10370 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 26 бұйрық) бекітілген нысан бойынша жеке көмекшінің ілесіп жүру парағы/ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтер көрсету парағы;";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

подпункты 1), 2), 3) и 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) специальные средства передвижения – вид технической помощи для активного и пассивного передвижения лиц с инвалидностью;
2) портал социальных услуг (далее – портал) – информационная система социально-трудовой сферы, которая представляет собой объект информатизации, предоставляющий отдельным категориям населения возможность приобретения товаров и (или) услуг на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в соответствии с законами Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан" и "О государственной адресной социальной помощи";
3) индивидуальный помощник – лицо, оказывающее социальные услуги по сопровождению лица с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, и оказанию помощи при посещении объектов;
4) протезно-ортопедическая помощь – специализированный вид медико-технической помощи по обеспечению лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими средствами и обучение пользованию ими;";
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) специалист жестового языка – специалист, оказывающий социальные услуги лицу с инвалидностью, связанные с предоставлением посреднических услуг между слышащими и не слышащими людьми;";
подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) лист сопровождения индивидуальным помощником/лист оказания социальных услуг специалиста жестового языка по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2005 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10370) (далее – приказ № 26);";
приложения 1, 2 к указанным Правилам, изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Д.Оспановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 363 бұйрығымен
бекітілген
Мүгедектігі бар адамдарға
тауарлар мен қызметтерді
әлеуметтік қызметтер порталы
арқылы өткізу кезінде олардың
құнын мемлекеттік бюджет
қаражатынан өтеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
______________________
_______________________
жұмыспен қамту және
әлеуметтік бағдарламалар
басқармасы/бөлімі
Өнім берушіге кепілдік берілген соманы өтеуге өтініш
Мен,
____________________________________________________________________
(Мүгедектігі бар адамның немесе оның заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-1-бабына сәйкес өнім берушіге:
өнім берушінің атауы _________________________
өнім берушінің ЖСН / БСН _____________________
БСК ________________________________________
ЖСК / IBAN (банк шотының нөмірі) _____________
банктің атауы _______________________________
Өнім беруші "Мүгедектігі бар адамдарға тауарлар мен қызметтерді әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатқан кезде олардың құнын мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19902 болып тіркелген) сәйкес растайтын құжаттарды ұсынған кезде
№ _______________ тапсырыс
саны _________ ______________
(саны) (өлшем бірлігі)
_______________________________________
(тауардың, көрсетілетін қызметің атауы)
әлеуметтік қызметтер порталы арқылы сатып алу үшін;
1.___________________________ теңге (сома);
2. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 3-тармағына сәйкес _____________________________ теңге (сома)
(керегін белгілеу)
кепілдік сомасы берілген соманы өтеуді сұраймын.
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, ақпараттық жүйелерде және кепілдік берілген соманы өтеу үшін ұсынылған құжаттарда қамтылған мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Дәйексіз мәліметтер мен жасанды құжаттарды ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Күні 20__жылғы "__"____
көрсетілетін қызметті алушының / заңды өкілінің ЭЦҚ-сы
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
IBAN – банк шотының нөмірі.
Мүгедектігі бар адамдарға
тауарлар мен қызметтерді
әлеуметтік қызметтер порталы
арқылы өткізу кезінде олардың
құнын мемлекеттік бюджет
қаражатынан өтеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушыға тауарды курьердің жеткізуі туралы деректер
20__ жылғы "___" _______ № _________ тапсырыс
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті алушының ЖСН ________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________
әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталда сатып алынған тауар туралы мәліметтер
Тауардың атауы ___________________________
Саны (дана) _____________________________
Тапсырыс сомасы ________ теңге
Кепілдік берілген сома ______ теңге
Қосымша ақы (сомасы) _____ теңге
Трек тапсырыс нөмірі ______________________
Тауарды жеткізу туралы мәліметтер ____________________________
(жеткізу мәртебесі)
Жеткізу күні 20__ жылғы "___" _______
Жеткізу мекенжайы __________________________________________
Құнын өтеуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме туралы деректер
(халықты әлеуметтік қорғау саласындағы жергілікті атқарушы органдар)
БСН / ЖСН______________________
Байланыс телефоны +7 ( ______________
Мемлекеттік ұйымның атауы ____________________________
Мемлекеттік ұйымға қызмет көрсететін банктің атауы ____________________
БСК _______________________________________
КБе _______________________________________
Тауарды жеткізуші туралы мәліметтер
БСН / ЖСН______________________
Байланыс телефоны +7 ( ______________
Ұйымның атауы ____________________________
Өнім берушінің ЖСК / IBAN ________________
Өнім берушінің БСК ______________________
Өнім берушінің КБе ______________________
Өнім берушінің ТБК ____________________
Өнім берушінің ТТК ______________
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
КБе – бенефициардың коды немесе алушының коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
IBAN – банк шотының нөмірі;
КНП – төлем мақсатының коды.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Оспанова Е.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 13 сентября 2022 года № 363
Приложение 1
к Правилам возмещения
стоимости товаров и услуг
из средств государственного
бюджета при реализации их
лицам с инвалидностью
через портал социальных услуг
Форма
_______________________
_______________________
управление/отдел занятости
и социальных программ
Заявление на возмещение поставщику гарантированной суммы
Я, ______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица с инвалидностью или его законного
представителя) в соответствии со статьей 32-1 Закона Республики Казахстан
"О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан" прошу
возместить поставщику:
наименование поставщика
________________________________________________________________________
ИИН/ БИН поставщика
________________________________________________________________________
БИК
________________________________________________________________________
ИИК/IBAN (номер банковского счета)
________________________________________________________________________
наименование банка
________________________________________________________________________
гарантированную сумму:
1. ______________ тенге (сумма);
2. ______________ тенге (сумма) в соответствии с пунктом 3 статьи 20 Закона
Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан".
(нужное отметить)
за приобретение через портал социальных услуг
________________________________________________________________________
(наименование товара или услуги)
в количестве _________ _______________ заказ № ________________ (число)
(единица измерения)
при предоставлении поставщиком подтверждающих документов в соответствии
с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 14 "Об утверждении Правил возмещения стоимости товаров
и услуг из средств государственного бюджета при реализации их лицам
с инвалидностью через портал социальных услуг" (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под №19902).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах и в представленных документах, необходимых
для возмещения гарантированной стоимости.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений
и поддельных документов.
Дата "__" ____ 20__ года
ЭЦП услугополучателя / законного представителя
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
IBAN –номер банковского счета.
Приложение 2
к Правилам возмещения
стоимости товаров и услуг
из средств государственного
бюджета при реализации их
лицам с инвалидностью через
портал социальных услуг
Форма
Данные о доставке товара получателю курьером заказ
№ _________ от "___"_______20__ года
Сведения об услугополучателе
ИИН услугополучателя
_______________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя
_______________________________________________________________________
Сведения о товаре, приобретенном на портале социальных услуг
Наименование товара
_______________________________________________________________________
Количество (штук)
_______________________________________________________________________
Сумма заказа _________ тенге
Гарантированная сумма _______ тенге
Доплата (сумма) _____ тенге
Трек номер заказа
_______________________________________________________________________
Сведения о доставке товара______________________ __________ (статус доставки)
Дата доставки "___" _______20__ года
Адрес доставки
________________________________________________________________________
Данные о Государственном учреждении, осуществляющим возмещение стоимости
(местные исполнительные органы в области социальной защиты населения)
БИН/ ИИН ______________________________________________________________
Контактный телефон +7 ___________________________________________________
Наименование государственной организации
________________________________________________________________________
Наименование банка, обслуживающего государственную организацию
________________________________________________________________________
БИК ___________________________________________________________________
КБе ____________________________________________________________________
Сведения о поставщике товара
БИН/ ИИН
________________________________________________________________________
Контактный телефон +7 ( __________________________________________________
Наименование организации ________________________________________________
ИИН / IBAN поставщика ___________________________________________________
БИК поставщика __________________________________________________________
КБе поставщика ___________________________________________________________
КНП поставщика __________________________________________________________
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
КБе – код Бенефициара или код получателя;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
IBAN –номер банковского счета;
КНП – код назначения платежей.