"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 29 қыркүйектегі № 116 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қыркүйекте № 29902 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24045 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінде:
110-тармақтың 1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдары, интернаттық ұйымдар, стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдар, бір пәтерлі тұрғын ғимарат жер учаскесінің шекарасына;";
114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"114. Көлік құралдарын сақтау және қызмет көрсету орындарынан (жер үсті және жер үсті-жер асты гараждар, жеңіл автомобильді тұрақты және уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтар және техникалық қызмет көрсету станциясынан) бастап тұрғын үйлер және қоғамдық ғимараттар, сондай-ақ елді мекендердің тұрғын, қоғамдық-іскерлік және рекреациялық мақсаттағы аймақтарда орналасқан мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдары, интернаттық ұйымдар, стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға дейін өртке қарсы қашықтықтар осы Техникалық регламентке 9-қосымшаның кестесінде келтірілгеннен кем қабылданбауы керек.";
115-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"115. Өртке қарсы қашықтықты тұрғын үй және қоғамдық ғимараттар, құрылысдар және құрылыстан бастап және мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдары және стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардан бастап гараж қабырғасы немесе ашық тұрақ шекарасына дейін анықтау қажет.";
125-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"125. Сұйылтылған көмірсутекті газдардың жер үсті резервуарсынан бастап бір мезгілде 800-ден артық адам болуы мүмкін (стадион, базар, парк, тұрғын үй) орындарға дейінгі, сондай-ақ орта білім беру, мектепке дейінгі және санаторийлік-курорттық ұйымдарына дейінгі қашықтық орын санына қарамай, осы Техникалық регламентке 11-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген мәндермен салыстырғанда 2 есе арттыруға рұқсат етіледі.";
246-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405 "Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2022 года № 116. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2022 года № 29902
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405 "Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24045) следующие изменения:
в техническом регламенте "Общие требования к пожарной безопасности", утвержденном указанным приказом:
подпункт 1 пункта 110 изложить в следующей редакции:
"1) границ земельных участков дошкольных организаций, организаций среднего образования, интернатных организаций, медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях;";
пункт 114 изложить в следующей редакции:
"114. Противопожарные расстояния от мест хранения и обслуживания транспортных средств (наземных и наземно-подземных гаражей, открытых стоянок, предназначенных для постоянного и временного хранения легковых автомобилей, и станций технического обслуживания) до жилых домов и общественных зданий, а также дошкольных организаций, организаций среднего образования, интернатных организаций, медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, размещаемых в жилых, общественно-деловых и зонах рекреационного назначения населенных пунктов, должны приниматься не менее приведенных в таблице приложения 9 к настоящему Техническому регламенту.";
пункт 115 изложить в следующей редакции:
"115. Противопожарные расстояния необходимо определять от окон жилых домов и общественных зданий, сооружений и строений и от границ земельных участков дошкольных организаций, организаций среднего образования и медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, до стен гаража или границ открытой стоянки.";
пункт 125 изложить в следующей редакции:
"125. Расстояние от надземных резервуаров сжиженных углеводородных газов до мест, где одновременно могут находиться более 800 человек (стадионы, рынки, парки, жилые дома), а также до территории организаций среднего образования, дошкольных и санаторно-курортных организаций должны увеличиваться в 2 раза по сравнению со значениями, приведенными в таблице 3 приложения 11 к настоящему Техническому регламенту, независимо от числа мест.";
пункт 246 изложить в следующей редакции:

"246. Ұйықтайтын және палаталық үй-жайларда, сондай-ақ Ф1.1 қосалқы сыныбының мектепке дейінгі ұйымдарының ғимараттарының үй-жайларында КМ2 қарағанда, өрт қауіптілігі барынша жоғары болатын сәндік-өңдеу, қаптау материалдары мен еден төсеніштерін қолдануға жол берілмейді.";
247-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"247. Мектепке дейінгі ұйымдарда музыка және дене тәрбиесі сабақтары өтетін залдарының қабырғалары мен төбелерін өңдеу КМО сыныбының материалынан орындалуы тиіс.";
271, 272, 273, 274, 275, 277, 278 және 279-тармақтар алып тасталсын;
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 1-қосымшаның 59-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Ф1 – адамдардың тұрақты тұруға және уақытша болуына арналған ғимараттар:
Ф1.1 – мектепке дейінгі ұйымдар, мамандандырылған қарттар мен мүгедектігі бар адамдардың (пәтерлік емес) үйлері, ауруханалар, интернаттық ұйымдардың ұйықтауға арналған корпустары;
Ф1.2 – қонақ үйлер, жатақханалар, жалпы типтегі санаторийлер мен демалыс үйлерінің, кемпингтердің, мотельдер мен пансионаттардың ұйықтауға арналған корпустары;
Ф1.3 – көп пәтерлі тұрғын үйлер;
Ф1.4 – бір пәтерлік, оның ішінде бұғатталған тұрғын үйлер;
Ф1.5 – көп функциялы ғимараттар;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"Ф4 – ғылыми-зерттеу ұйымдарының және білім беру ұйымдарының, жобалық ұйымдардың, басқару органдары мекемелерінің ғимараттары:
Ф4.1 – орта білім беру ұйымдардың, қосымша бiлiм беретiн мектептен тыс ұйым, училище, колледж, жоғары колледж;
Ф4.2 – біліктілікті арттыруды жүзеге асыратын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, білім беру ұйымдары;
Ф4.3 – әкімшілік ғимараттар, жобалау-конструкторлық ұйымдар, ақпараттық және редакциялық-баспа ұйымдары, ғылыми-зерттеу ұйымдары, банктер, конторлар, кеңселер;
Ф4.4 – өрт депосы;";
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 7-қосымшаның 2-кестесінің ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: Мектепке дейінгі ұйымдардың, орта білім беру ұйымдарының, интернаттық ұйымдардың, денсаулық сақтау және демалыс ұйымдарының, ойын – сауық мекемелері мен спорт құрылыстарының ғимараттарынан сыйымдылығы 100 м3 дейінгі қоймаларға дейінгі арақашықтықты екі есе ұлғайтуға, ал сыйымдылығы 100 м3 асатын қоймаларға дейін-сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес қабылдауға жол беріледі.";
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 8-қосымшаның 1-кестесі ескертпелерінің 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"246. В спальных и палатных помещениях, а также в помещениях зданий дошкольных организаций подкласса Ф1.1 не допускается применять декоративно-отделочные материалы и покрытия полов с более высокой пожарной опасностью, чем класс КМ2.";
пункт 247 изложить в следующей редакции:
"247. Отделка стен и потолков залов музыкальных и физкультурных занятий в дошкольных организациях должна быть выполнена из материала класса КМ0.";
пункты 271, 272, 273, 274, 275, 277, 278 и 279 исключить;
в пункте 59 приложения 1 к техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности":
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) Ф1 – здания для постоянного проживания и временного пребывания людей:
Ф1.1 – дошкольные организации, специализированные дома престарелых и лиц с инвалидностью (неквартирные), больницы, спальные корпуса интернатных организаций;
Ф1.2 – гостиницы, общежития, спальные корпуса санаториев и домов отдыха общего типа, кемпингов, мотелей и пансионатов;
Ф1.3 – многоквартирные жилые дома;
Ф1.4 – одноквартирные, в том числе блокированные жилые дома;
Ф1.5 – многофункциональные здания;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
4) Ф4 – здания научно-исследовательских организаций и организаций образования, проектных организаций, учреждений органов управления:
Ф4.1 – организации среднего образования, внешкольные организации дополнительного образования, училища, колледжи, высшие колледжи;
Ф4.2 – организации высшего и (или) послевузовского образования, организации образования, осуществляющие повышения квалификации;
Ф4.3 – административные здания, проектно-конструкторские организации, информационные и редакционно-издательские организации, научно-исследовательские организации, банки, конторы, офисы;
Ф4.4 – пожарные депо;";
примечание таблицы 2 приложения 7 к техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности" изложить в следующей редакции:
"Примечание: Расстояния от зданий дошкольных организаций, организаций среднего образования, интернатных организаций, организаций здравоохранения и отдыха, зрелищных учреждений и спортивных сооружений до складов вместимостью до 100 м3 допускается увеличивать в два раза, а до складов вместимостью свыше 100 м3 – принимать в соответствии с требованиями нормативных документов в области архитектуры, градостроительства и строительства.";
пункт 1 примечаний таблицы 2 приложения 8 техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности" изложить в следующей редакции:

"1. Қашықтықты отын сақтайтын жерасты резервуарларынан, тарату бағандарынан, автоцистернадан төгуге арналған құрылыстан мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдары, интернаттық ұйымдар, стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға жер телімдерінің шекараларына дейін немесе тұрғын үй және өзге арналған қоғамдық ғимараттар қабырғаларына дейін анықтау керек.";
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 9-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 116 бұйрығына
қосымша
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын
жалпы талаптар"
техникалық регламентіне
9-қосымша
Көлік құралдарын сақтау мен қызмет көрсету орындарына дейін өртке қарсы қашықтықтар
Оларға дейінгі қашықтық анықталатын ғимарат
Көрші ғимаратқа дейінгі қашықтық, м
Жеңіл автомобильдер саны жағдайда гараждар мен ашық тұраққа дейін
Орындар саны жағдайда техникалық қызмет көрсету станциясынан
10 дейін
11-50
51-100
101-300
10 дейін
11-30
Тұрғын үйлер:
Жақтаулы қабырғаға дейін
10(12)
15
25
35
15
25
Тұйық қабырғаға дейін
10(12)
10(12)
15
25
15
25
Қоғамдық ғимарат
10(12)
10(12)
15
25
15
20
Орта білім беру ұйымдары, мектепке дейінгі ұйымдар, интернаттық ұйымдар
15
25
25
50
50
50
Стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдар
25
50
50
50
50
50
Ескертпе: жақшада отқа төзімділік деңгейлері III - IV гараждар үшін мән көрсетілген

"1. Расстояние необходимо определять от подземных резервуаров хранения топлива, раздаточных колонок, площадки для слива из автоцистерны до границ земельных участка дошкольных организаций, организаций среднего образования, интернатных организаций, медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, или до стен жилых и общественных зданий другого назначения;";
приложение 9 к техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности" изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 сентября 2022 года № 116
Приложение 9
к Техническому регламенту
"Общие требования
к пожарной безопасности"
Противопожарные расстояния от мест хранения и обслуживания транспортных средств
Здания, до которых определяется расстояние
Расстояния до соседних зданий, м
от гаражей и открытых стоянок при числе легковых автомобилей
от станций технического обслуживания при числе постов
до 10
от 11 до 50
от 51 до 100
от 101 до 300
до 10
от 11 до 30
Жилых домов:
до стен с проемами
10 (12)
15
25
35
15
25
до глухих стен
10 (12)
10 (12)
15
25
15
25
Общественных зданий
10 (12)
10 (12)
15
25
15
20
Организаций среднего образования, дошкольных организаций, интернатных организаций
15
25
25
50
50
50
Медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях
25
50
50
50
50
50
Примечание: в скобках указаны значения для гаражей III-V степеней огнестойкости.