"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 29 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қыркүйекте № 29920 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21904 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторингін жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 сентября 2022 года № ҚР ДСМ-105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2022 года № 29920
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21904) следующее изменение:
Правила проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2022 жылғы 29 қыркүйектегі
№ ҚР ДСМ-105 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 24 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-321/2020
бұйрығымен
бекітілген
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі (бұдан әрі - Кодекс) 7-бабының 99) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ағымдағы мониторинг - денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерде және (немесе) денсаулық сақтау субъектісіне бару арқылы тұрақты негізде жүргізілетін, ағымдағы есепті кезеңде медициналық қызметтерді бағалауды білдіретін медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг (бұдан әрі – медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі) жүргізу түрі;
2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптарда сатып алуды және оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
3) бейінді маман - жоғары медициналық білімі бар, белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
4) бірлесіп орындаушы - ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорына енгізілген, қызметтер беруші ТМККК шеңберінде немесе МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді сатып алудың жасалған шарты бойынша қызметтер берушінің міндеттемелерінің бір бөлігін орындау үшін бірлесіп орындау шартын жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;

от 29 сентября 2022 года
№ ҚР ДСМ-105
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-321/2020
Правила проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 99) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) текущий мониторинг – вид проведения мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (далее – мониторинг качества и объема медицинских услуг (помощи), представляющего собой оценку медицинских услуг в текущем отчетном периоде, проводимого на регулярной основе в информационных системах здравоохранения и (или) медицинских информационных системах и (или) путем посещения субъекта здравоохранения;
2) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
3) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
4) соисполнитель – субъект здравоохранения, включенный в базу данных субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, с которым поставщик заключил договор соисполнения для исполнения части обязательств поставщика по заключенному договору закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП или в системе ОСМС;

5) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі - бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) денсаулық сақтау субъектілері - денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жекеше медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
8) жоспардан тыс мониторинг - медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібін бұзудың нақты фактілері мен мән-жайлары бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі мониторингінің түрі;
9) қордың филиалы - қордың орналасқан жерінен тыс орналасқан және оның функцияларының бәрін немесе бір бөлігін, оның ішінде өкілдік функцияларын жүзеге асыратын оқшауланған бөлімшесі;
10) қызметтер беруші - қор немесе бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі Кодекстің 7-бабының 62) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін қағидаларға сәйкес көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;
11) медициналық ақпарат - медициналық көмек көрсету процесінде туындайтын және медициналық құжаттар мен медициналық ақпараттық жүйелерде көрсетілген пациенттер мен аурулар туралы ақпарат, сондай-ақ денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі ақпарат;
12) медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
13) медициналық көмек - дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер кешені;
14) медициналық көмек көрсету ақауы (бұдан әрі – ақау) - медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын сақтамаудан және клиникалық хаттамалардан негізсіз ауытқудан көрінетін медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібінің бұзылуы, сондай-ақ медициналық қызмет (көмек) көрсетудің расталмаған жағдайының және (немесе) медициналық қызметтер (көмек) құнының (шығын сыйымдылығы коэффициентінің, тарифтің) негізсіз жоғарылауының фактісі, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету мерзімдерінің сақталмауы;
15) медициналық көрсетілетін қызметтер - денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдік, оңалту және паллиативтік бағыты бар іс-әрекеттері;

5) администратор бюджетных программ - государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
6) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
7) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
8) внеплановый мониторинг – вид мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) по конкретным фактам и обстоятельствам нарушения порядка оказания медицинских услуг (помощи);
9) филиал фонда – обособленное подразделение фонда, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее все или часть его функций, в том числе функции представительства;
10) поставщик – субъект здравоохранения, с которым фонд или администратор бюджетных программ заключил договор закупа услуг согласно правилам, утверждаемым уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 62) статьи 7 Кодекса;
11) медицинская информация – информация о пациентах и заболеваниях, возникающая в процессе оказания медицинской помощи и отраженная в медицинских документах и медицинских информационных системах, а также информация по вопросам здравоохранения;
12) медицинская информационная система (далее – МИС) – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
13) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
14) дефект оказания медицинской помощи (далее – дефект) – нарушение порядка оказания медицинских услуг (помощи), выражающееся в несоблюдении стандартов организации оказания медицинской помощи и необоснованном отклонении от клинических протоколов, а также факт неподтвержденного случая оказания медицинской услуги (помощи) и (или) необоснованного завышения стоимости (коэффициента затратоемкости, тарифа) медицинских услуг (помощи), а также несоблюдение сроков оказания медицинских услуг (помощи);
15) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;

16) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) көлемі - қызмет беруші мен Қор немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің арасындағы медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген медициналық көмек көрсетудің түрлері, нысандары мен шарттары бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) тізбесі;
17) медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек алуға құқығы бар жеке тұлға;
18) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган - медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы басшылықты, медициналық қызметтер (көмек) сапасын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
19) нысаналы мониторинг - медициналық қызметтің белгілі бір түрлері, медициналық көмектің түрлері бойынша жүргізілетін медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі мониторингінің түрі;
20) пациенттерге медициналық қызметтер көрсетуді басқару және оның сапасын арттыру жөніндегі сараптамалық кеңес (бұдан әрі – сараптамалық кеңес) - пациенттерге медициналық қызметтер көрсету (көмек) сапасын арттыру жөніндегі мәселелерді шешу және медициналық қызметтер көрсету сапасын арттыру жөнінде ұсынымдар тұжырымдау үшін қор Басқармасының ережесімен бекітілген қордың және оның филиалдарының қалыптастырылған кеңесі;
21) проактивті мониторинг - медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібін бұзуға ықпал ететін жағдайлар мен себептерді анықтауға және алдын алуға бағытталған медициналық қызметтердің сапасы мен көлемі мониторингінің түрі;
22) тәуелсіз сарапшы - уәкілетті орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және тәуелсіз сарапшылар тізілімінде тұрған жеке тұлға;
23) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуын мониторингтеу – көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын және медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі жөніндегі шарттық міндеттемелерді тиісінше орындау бойынша жүйелі бағалау;
24) ТМККК шеңберінде немесе МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді сатып алу шарты (бұдан әрі – қызметтерді сатып алу шарты) – ТМККК шеңберінде немесе МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуді көздейтін қор мен денсаулық сақтау субъектісі арасындағы жазбаша нысандағы келісім;
25) ТМККК-ні қосымша қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты жергілікті бюджет есебінен ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсетуді көздейтін, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен денсаулық сақтау субъектісі арасындағы жазбаша нысандағы келісім;

16) объем медицинских услуг – перечень медицинских услуг по видам, формам и условиям оказания медицинской помощи, предусмотренный договором закупа медицинских услуг между поставщиком и фондом или администратором бюджетных программ;
17) потребитель медицинских услуг – физическое лицо, имеющее право на получение медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе в ОСМС в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
18) государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере оказания медицинских услуг (помощи), контроль за качеством медицинских услуг (помощи);
19) целевой мониторинг – вид мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи), который проводится по определенным видам медицинской деятельности, видам медицинской помощи;
20) экспертный совет по управлению и повышению качества оказания медицинских услуг пациентам (далее – экспертный совет) – сформированный совет фонда и его филиалов, утвержденный Положением Правления фонда, для решения вопросов по повышению качества оказания медицинских услуг (помощи) пациентам и выработки рекомендаций по повышению качества оказания медицинских услуг;
21) проактивный мониторинг – вид мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи), направленный на выявление и предупреждение условий и причин, способствующих нарушению порядка оказания медицинских услуг (помощи);
22) независимый эксперт – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов;
23) мониторинг исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования – систематическая оценка по надлежащему исполнению договора закупа медицинских услуг и мониторинг договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи);
24) договор закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП или в системе ОСМС (далее – договор закупа услуг) – соглашение в письменной форме между фондом и субъектом здравоохранения, предусматривающее оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП или в системе ОСМС;
25) договор закупа услуг по дополнительному обеспечению ГОБМП – соглашение в письменной форме между администратором бюджетных программ и субъектом здравоохранения, предусматривающее оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП за счет местного бюджета.

3. Қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторингті қор және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүргізеді.
2-тарау. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының орындалуына монитринг жүргізу тәртібі
1-параграф. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу тәртібі
4. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ТМККК шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторингті жүзеге асырады.
5. ТМККК шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуын мониторингтеу медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібін, қызмет берушінің кадр және материалдық ресурстарын, медициналық ақпаратты зерделеу арқылы жүргізіледі.
6. ТМККК шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг денсаулық сақтаудың медициналық ақпараттық жүйелерінде (бұдан әрі - ДСМАЖ) және (немесе) қызмет берушіге бару арқылы, сондай-ақ қызмет берушіден медициналық құжаттарды сұрату арқылы жүргізіледі.
7. ТМККК шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалуын бағалау бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жылына 1 реттен жиі жүргізілмейді.
8. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелерге мониторинг жүргізу үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-103/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21218 болып тіркелген) бекітілген Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларының (бұдан әрі – Тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидалары) 6-тармағының 2-тармақшасына сәйкес тәуелсіз сарапшыларды тартады.
9. Тәуелсіз сарапшыларды тарту кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен тәуелсіз сарапшының арасында мониторинг жүргізу кезінде өздеріне мәлім болған ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етпеу туралы келісімге қол қойылады.
10. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі шарттық міндеттемелерге сәйкес тұрақты негізде жүргізіледі, оның нәтижелері бойынша "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21831 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ақы төлеу қағидалары) сәйкес қызмет берушілерге көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жүргізіледі.

3. Мониторинг исполнения условий договора закупа услуг проводится фондом и администраторами бюджетных программ.
Глава 2. Порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС
Параграф 1. Порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа услуг администраторами бюджетных программ
4. Администраторы бюджетных программ осуществляют мониторинг исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП.
5. Мониторинг исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП проводится путем изучения порядка организации оказания медицинской помощи, кадровых и материальных ресурсов поставщика, медицинской информации.
6. Мониторинг исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП проводится в медицинских информационных системах здравоохранения (далее – МИСЗ) и (или) с посещением поставщика, а также путем запроса медицинских документов у поставщика, в случае их отсутствия в МИСЗ.
7. Мониторинг исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения по оценке надлежащего исполнения договора закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП проводится не чаще 1 раза в год.
8. Для проведения мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг администраторы бюджетных программ привлекают независимых экспертов в соответствии с подпунктом 2) пункта 6 Правил привлечения независимых экспертов при проведении экспертизы качества медицинских услуг (помощи), утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-103/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21218) (далее – Правила привлечения независимых экспертов).
9. При привлечении независимых экспертов между администратором бюджетных программ и независимым экспертом подписывается соглашение о неразглашении информации третьим лицам, ставшей им известной при проведении мониторинга.
10. Мониторинг договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг проводится на постоянной основе, по результатам которого, проводится оплата услуг поставщикам в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 "Об утверждении правил оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21831) (далее – Правила оплаты).

11. Ағымдағы мониторинг жүргізу үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ДСМАЖ -да автоматтандырылған тәсілмен белгіленген ақауларды растай немесе қабылдамай, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бірыңғай ақаулар жіктеуішінен (бұдан әрі - Бірыңғай ақаулар жіктеуіші) басқа да ақауларды бере отырып, қызмет беруші көрсеткен медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне бағалау жүргізеді.
12. Медициналық қызметтердің сапасы мен көлемі мониторингінің нәтижелері бойынша медициналық қызмет түрлері және медициналық көмек түрлері бойынша Бірыңғай ақаулар жіктеуішіне сәйкес қызметтер берушіге төлеуге жататын соманы азайту үшін негіз болып табылатын медициналық көмек көрсету ақаулары айқындалады.
13. Медициналық қызметтердің сапасы мен көлемін мониторингтеу нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі, сондай-ақ қызметтерді сатып алу шартын тиісінше орындау бойынша қорытынды қалыптастырылады, олардың біреуі қол қойылған күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде қызмет берушіге жіберіледі, бір данасы Қорда сақталады.
14. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының тиісінше орындалмағаны анықталған кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері көрсетілетін қызметті берушіге тұрақсыздық айыбын қолданады.
2-параграф. Қордың көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу тәртібі
15. Қор ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторингті жүзеге асырады.
16. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібін, қызмет берушінің кадрлық және материалдық ресурстарын, ДСМАЖ мен МАЖ-дан алынған деректерді зерделеу жолымен, сондай-ақ пациенттерге сауалнама жүргізу жолымен, оның ішінде телекоммуникация құралдарын (байланыс құралдарын) пайдалана отырып жүргізіледі.
17. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг ДСМАЖ мен МАЖ-да және (немесе) қызмет берушіге бару арқылы, пациенттерге сұрау салу арқылы, оның ішінде телекоммуникация құралдарын (байланыс құралдарын) пайдалана отырып, сондай-ақ қолданыстағы заңнама шеңберінде медициналық құжаттар мен бастапқы бухгалтерлік құжаттарды сұрату арқылы жүргізіледі.

11. Для проведения текущего мониторинга администратор бюджетных программ проводит в МИСЗ оценку качества и объема оказанных медицинских услуг (помощи) поставщиком, с подтверждением или отклонением дефектов, установленных автоматизированным способом, а также присвоением других дефектов из единого классификатора дефектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Единый классификатор дефектов).
12. По результатам мониторинга качества и объема медицинских услуг выявляются дефекты оказания медицинской помощи, являющиеся основанием для уменьшения суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с Единым классификатором дефектов, по видам медицинской деятельности и видам медицинской помощи.
13. По итогам мониторинга исполнения условий договора закупа услуг формируется заключение по мониторингу качества и объема медицинских услуг, а также по надлежащему исполнению условий договора закупа услуг в двух экземплярах по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, один из которых направляется поставщику в течение двух рабочих дней с даты подписания, а второй хранится в фонде.
14. При выявлении ненадлежащего исполнения договора закупа услуг администраторы бюджетных программ применяют неустойку к поставщику в соответствии с условиями договора закупа услуг.
Параграф 2. Порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа услуг фондом
15. Фонд осуществляет мониторинг исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
16. Мониторинг исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС проводится путем оценки организации оказания медицинской помощи на соответствие стандартам организации оказания медицинской помощи, кадровых и материальных ресурсов поставщика, данных из МИСЗ и МИС, а также путем опроса пациентов, в том числе с использованием средств телекоммуникаций (средств связи).
17. Мониторинг исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС проводится в МИСЗ и МИС и (или) с посещением поставщика, путем опроса пациентов, в том числе с использованием средств телекоммуникаций (средств связи), а также путем запроса медицинских документов и первичных бухгалтерских документов у поставщика в рамках действующего законодательства.

18. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі мынадай түрлермен қамтамасыз етіледі:
1) ағымдағы;
2) жоспардан тыс;
3) проактивті;
4) нысаналы;
5) өлім мен қайтыс болу жағдайлары.
19. Қызмет берушіге барған кезде ДСМАЖ және (немесе) МАЖ-ға енгізілген деректермен пациенттің медициналық деректерінің дұрыстығына таңдалған бағалау жүргізіледі.
20. Медициналық көрсетілетін қызметтер сапасының мониторингі қызмет берушінің медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарының және медициналық көмек көрсету жөніндегі басқа да нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауы, сондай-ақ клиникалық хаттамалардан негізсіз ауытқулары тұрғысынан жүргізіледі.
21. Медициналық көрсетілетін қызметтер көлемінің мониторингі медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) тізбесінің сандық және сомалық сәйкестікке және қызмет беруші мен Қордың арасындағы көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан жүргізіледі.
22. Қызмет берушінің рұқсат беру және басқа да құқық белгілейтін құжаттарының болуы бойынша ақпарат алу үшін қор мемлекеттік ақпараттық жүйелерде деректерді іздеуді жүзеге асырады және (немесе) қызмет берушіден құжаттарға сұрау салуды жүргізеді.
23. Медициналық қызметтердің сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу үшін қор тәуелсіз сарапшыларды, сондай-ақ бейінді мамандарды тарту Қағидаларының 9-тармағына сәйкес мынадай жағдайларда тартады:
1) "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелге емделуге жіберу және (немесе) емдеуді отандық медициналық ұйымдарда жүргізу үшін шетелдік мамандарды тарту қағидаларын әзірлеуді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № ҚР ДСМ-45 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22866 болып тіркелген) 12-тармағына сәйкес шетелдік медициналық ұйымдарға жіберілген Қазақстан Республикасы азаматтарының өлім мен қайтыс болу жағдайларын, сирек кездесетін аурулармен емделген жағдайларын, арнайы мамандандырылған емделген жағдайларын (клиникалық жоспарда), асқынулармен емделген жағдайларын, өлім жағдайларын мониторингтеу кезінде, сондай-ақ іс жүзінде шеккен шығыстары үшін көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу кезінде медициналық көмектің сапасын растау қажеттілігі;
2) ағымдағы, жоспардан тыс, нысаналы және проактивті мониторингтерді жүргізу кезінде медициналық көмектің сапасын растау қажеттілігі;
3) азаматтық процестің тарабы ретінде қатысу.
24. Тәуелсіз сарапшылар мен бейінді мамандарды тарту кезінде қор, тәуелсіз сарапшы және (немесе) бейінді маман арасында мониторинг жүргізу кезінде өздеріне мәлім болған ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етпеу туралы келісімге қол қойылады.

18. Мониторинг качества и объема медицинских услуг обеспечиваются следующими видами:
1) текущий;
2) внеплановый;
3) проактивный;
4) целевой;
5) случаев летальности и смертности.
19. При посещении поставщика проводится выборочная оценка достоверности медицинских данных пациента с данными, внесенными в МИСЗ и (или) МИС.
20. Мониторинг качества медицинских услуг проводится на предмет соблюдения поставщиком требований стандартов организации оказания медицинской помощи и других нормативных правовых актов по оказанию медицинской помощи, а также необоснованного отклонения от клинических протоколов.
21. Мониторинг объема медицинских услуг проводится на предмет соблюдения перечня медицинских услуг (помощи) количественному и суммовому соответствию и соответствия условиям, предусмотренным договором закупа услуг между поставщиком и фондом.
22. Для получения информации по наличию разрешительных и других правоустанавливающих документов поставщика, фонд осуществляет поиск данных в государственных информационных системах и (или) проводит запрос документов у поставщика.
23. Для проведения мониторинга качества и объема медицинских услуг фонд привлекает независимых экспертов в соответствии с пунктом 9 Правил привлечения независимых экспертов, а также профильных специалистов в следующих случаях:
1) необходимости подтверждения качества медицинской помощи при мониторинге случаев летальности и смертности, пролеченных случаев с редкими заболеваниями, узкоспециализированных пролеченных случаев (в клиническом плане), пролеченных случаев с осложнениями, летальных случаев граждан Республики Казахстан в зарубежных медицинских организациях, направленных в соответствии с пунктом 12 правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж и (или) привлечения зарубежных специалистов для проведения лечения в отечественных медицинских организациях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи утвержденный приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 мая 2021 года № ҚР ДСМ–45 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22866), а также при оплате услуг за фактически понесенные расходы;
2) необходимости подтверждения качества медицинской помощи при проведении текущего, внепланового, целевого и проактивного мониторингов;
3) участии в качестве стороны гражданского процесса.
24. При привлечении независимых экспертов и (или) профильных специалистов, независимым экспертом и (или) профильным специалистом подписывается соглашение о неразглашении информации третьим лицам, ставшей им известной при проведении мониторинга.

25. Қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу кезінде қор қызметтерді сатып алу шартының талаптарын қызмет берушілердің орындауы бойынша мынадай ұйымдастыру іс-шараларын қамтамасыз етеді:
1) Бірыңғай ақаулар жіктеуішіне сәйкес медициналық көмек көрсету ақауларын анықтайды;
2) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты міндеттемелерінің тиісінше орындалуын анықтайды.
26. Медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу кезінде қор қызмет берушілердің көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарын орындауы бойынша профилактикалық іс-шаралар жүргізеді:
1) проактивті мониторинг нәтижелері бойынша экономикалық әсер ету шараларын қолданбай анықталған бұзушылықтарды жою қажеттілігі туралы ескерту;
2) қателіктерді жою басқару органының және (немесе) құрылтайшының құзыретіне жататын кезде, медициналық көмектің сапасы мен қолжетімділігін арттыру бойынша хабарламалар мен ұсыныстарды басқару органдарына және (немесе) құрылтайшыларға жіберу;
3) медициналық қызметтерді сатып алуға қатысу құқығынан айыра отырып, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерін дерекқордан алып тастау;
4) денсаулық сақтау саласында аккредиттеуден өткен денсаулық сақтау субъектісіне медициналық көмек көрсету бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде басым құқық беру;
5) "Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-230/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21727 болып тіркелген)  (бұдан әрі – Сараптама қағидалары) сәйкес медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына сыртқы сараптама жүргізу кезінде индикаторларды қолдана отырып, тоқсан сайынғы және жыл сайынғы негізде қызмет берушілер рейтингін айқындау жатады.
27. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі шарттық міндеттемелерге сәйкес тұрақты негізде жүргізіледі, оның нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21831 болып тіркелген) бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларының 4-тармағына сәйкес қызмет берушілерге көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жүргізіледі.

25. При проведении мониторинга исполнения условий договора закупа услуг фонд обеспечивает следующие организационные мероприятия по исполнению поставщиками условий договора закупа услуг:
1) выявляет дефекты оказания медицинской помощи в соответствии с Единым классификатором дефектов;
2) выявляет ненадлежащее исполнение обязательств договора закупа услуг.
26. При проведении мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг фонд проводит профилактические мероприятия по исполнению поставщиками условий договора закупа услуг:
1) предупреждение о необходимости устранения выявленных нарушений без применения мер экономического воздействия по результатам проактивного мониторинга;
2) направление уведомлений и предложений по повышению качества и доступности медицинской помощи в органы управления и (или) учредителям, когда устранение нарушения находится в компетенции органа управления и (или) учредителя;
3) исключение из базы данных субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, с лишением права на участие в закупе медицинских услуг;
4) предоставление преимущественного права при закупе услуг по оказанию медицинской помощи, субъекту здравоохранения, прошедшего аккредитацию в области здравоохранения;
5) определение рейтинга поставщиков на ежеквартальной и ежегодной основе с применением индикаторов при проведении внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-230/2020 "Об утверждении правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21727) (далее – Правила экспертизы).
27. Мониторинг качества и объема медицинских услуг проводится на постоянной основе в соответствии с договорными обязательствами, по результатам которого, проводится оплата услуг поставщикам в соответствии с пунктом 4 Правил оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21831).

28. Егер мониторинг жүргізілетін медициналық қызметтерді берішуге қатысты үлестес тұлға болып табылса, қор қызметкері мониторинг жүргізуге қатыспайды.
29. Қызмет берушіге бару арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу он жұмыс күнінен аспайды.
Нысаналы және проактивті мониторинг жүргізу мерзімдері мен кезеңі келу жоспарларымен айқындалады.
30. Медициналық қызметтердің сапасы мен көлемі мониторингінің нәтижелері бойынша медициналық қызмет түрлері және медициналық көмек түрлері бойынша Бірыңғай ақаулар жіктеуішіне сәйкес қызметтер берушіге төлеуге жататын соманы азайту үшін негіз болып табылатын медициналық көмек көрсету ақаулары анықталады.
31. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуын мониторингтеу нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі бойынша қорытынды қалыптастырылады, олардың біреуі қол қойылған күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде қызмет берушіге жіберіледі, бір данасы Қорда сақталады.
32. Сатып алу шарты талаптарының орындалуына жүргізілген мониторингтер бойынша Қор осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне жүргізілген мониторинг нәтижелері және ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуы туралы есепті және медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне жүргізілген мониторинг нәтижелері және МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуы туралы есепті осы Қағидалардың 4-қосымшаға сәйкес қорытындылары мен ұсынымдары бар, тоқсан, жартыжылдық және жыл кезеңділігімен, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына, сондай-ақ уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін қалыптастырылып жіберіледі.
33. Мониторинг нәтижелері мен қызмет берушілер рейтингінің нәтижелері медициналық көмектің сапасын, қызмет берушілер қызметінің тиімділігін жақсарту және пациенттердің қауіпсіздігін арттыру үшін ақпаратты тоқсан сайын жаңарта отырып, қордың сайтында орналастырылады.
34. Мониторинг жүргізу кезінде Бірыңғай ақаулар жіктеуішіне сәйкес медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің анықталған ақаулары ағымдағы кезеңде ақы төлеу кезінде ескеріледі.
35. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалмағаны анықталған кезде қор медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарына сәйкес қызмет берушіге тұрақсыздық айыбын қолданады.

28. Работник фонда не участвует в проведении мониторинга, если является аффилированным лицом по отношению к поставщику медицинских услуг, где проводится мониторинг.
29. Мониторинг качества и объема медицинских услуг с посещением поставщика проводится не более десяти рабочих дней.
Сроки и период проведения целевого и проактивного мониторингов определяются планами посещений.
30. По результатам мониторинга качества и объема медицинских услуг выявляются дефекты оказания медицинской помощи, являющиеся основанием для уменьшения суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с Единым классификатором дефектов, по видам медицинской деятельности и видам медицинской помощи.
31. По итогам мониторинга исполнения условий договора закупа услуг формируется заключение по мониторингу качества и объема медицинских услуг(помощи), а также по надлежащему исполнению условий договора закупа услуг в двух экземплярах по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, одно из которых направляется поставщику в течение двух рабочих дней с даты подписания, а второй хранится в фонде.
32. По проведенным мониторингам исполнения условий договора закупа, фондом формируется отчет о результатах проведенного мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) и исполнения условий договора закупа услуг в рамках ГОБМП согласно приложению 3 к настоящим Правилам и отчет о результатах проведенного мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) и исполнения условий договора закупа услуг в системе ОСМС согласно приложению 4 к настоящим Правилам с выводами и рекомендациями, с периодичностью квартал, полугодие и год, которые направляются местным органам государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, а также уполномоченному органу, до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
33. Результаты мониторинга и результаты рейтинга поставщиков размещаются на сайте фонда с ежеквартальным обновлением информации для улучшения качества медицинской помощи, эффективности деятельности поставщиков и повышения безопасности пациентов.
34. Выявленные дефекты оказания медицинских услуг (помощи) согласно Единому классификатору дефектов при проведении мониторингов, учитываются при оплате в текущем периоде.
35. При выявлении ненадлежащего исполнения договора закупа услуг, фонд применяет к поставщику неустойку в соответствии с условиями договора закупа медицинских услуг.

36. Қызмет беруші медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелер мониторингінің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мониторинг нәтижелеріне медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органға шағым жасалуы мүмкін.
Қызмет беруші қарсылықтарды белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда, қорытынды қызмет берушімен келісілген және қабылданған болып есептеледі.
Қордың филиалы ұсынылған қарсылықтарды 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды және сараптамалық кеңеске шығарады.
Сараптамалық кеңес шешім қабылдағаннан кейін Қордың филиалы 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы шешімді қызмет берушіге жібереді.
Қордың филиалы қызмет берушінің қарсылықтарына келіскен жағдайда қаржылық ықпал ету шараларын қолданбайды.
Қызмет беруші медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелер мониторингінің қорытындысымен келіспеген жағдайда, мониторинг нәтижелеріне медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органға шағым жасалады.
37. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлеміне жүргізілген мониторингтің нәтижелері бойынша ақпарат медициналық көмек көрсету кезінде қызмет берушілер бұзушылықтарының профилактикасына бағытталған іс-шараларды орындау бойынша ұйымдастырушылық және басқарушылық шешімдер қабылдау үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына жіберіледі.
38. Медициналық көмек көрсету кезінде қызмет берушілер бұзушылықтарының профилактикасына бағытталған іс-шараларды орындау жөніндегі ақпаратты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары қорға орындалуына қарай ұсынады.
39. Қор тоқсан сайын, келесі есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін медициналық қызметтер көрсету (көмек) саласындағы мемлекеттік органға мамандандырылған, оның ішінде қызметтер берушіге әкімшілік ықпал ету шараларын талап ететін жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетілгеннен кейін пациенттерді қолайсыз нәтижелерге әкелген анықталған бұзушылықтар бойынша ақпаратты жібереді.
40. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу осы өтініш бойынша жоспардан тыс мониторинг жүргізу сәтінде өтініш берушінің өтінішін кері қайтарып алуды тіркеу кезінде тоқтатылады.
41. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу тоқтатыла тұрады:
егер сатып алу шарты жасалған денсаулық сақтау субъектісінің қызметін тоқтата тұру туралы заңды күшіне енген сот шешімі болса;
егер Қазақстан Республикасының аумағында және (немесе) қызмет берушінің базасы орналасқан өңірде төтенше жағдайлар, төтенше жағдай режимін енгізу және еркін жүріп-тұруға басқа да шектеулер кезінде шектеу карантиндік шараларын енгізу туралы бас және (немесе) мемлекеттік санитариялық дәрігердің қаулысы болса, қызмет берушінің базасына бару қажет болған жағдайда.

36. При несогласии с заключением мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг, поставщик направляет возражения в адрес филиала фонда не позднее трех рабочих дней со дня получения заключения по мониторингу качества и объема медицинских услуг.
При непредоставлении поставщиком возражений в установленный срок, заключение считается согласованным и принятым поставщиком.
Филиал фонда рассматривает представленные возражения в течение 3 (трех) рабочих дней и выносит на экспертный совет.
После принятия экспертным советом решения в течение 3 (трех) рабочих дней филиал фонда направляет данное решение поставщику.
При несогласии поставщика с решением экспертного совета, результаты мониторинга обжалуются в государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
37. Информация по проведенным мониторингам качества и объема медицинских услуг направляется местным органам государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы для принятия организационных и управленческих решений по исполнению мероприятий, направленных на профилактику нарушений поставщиками при оказании медицинской помощи.
38. Информация по исполнению мероприятий, направленных на профилактику нарушений поставщиками при оказании медицинской помощи, предоставляется местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы в фонд, по мере исполнения.
39. Фонд ежеквартально, до 30 числа следующего за отчетным периодом, направляет в государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) информацию по выявленным нарушениям, приведшим к неблагоприятным исходам у пациентов после оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи, требующих мер административного воздействия на поставщика.
40. Проведение мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) прекращается при регистрации отзыва обращения заявителя в момент проведения внепланового мониторинга по данному обращению.
41. Проведение мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) приостанавливается:
если имеется вступившее в законную силу решение суда о приостановлении деятельности субъекта здравоохранения, с которым был заключен договор закупа;
если имеется постановление главного и (или) государственного санитарного врача о введении ограничительных карантинных мер на территории Республики Казахстана и (или) в регионе, где находится база поставщика, при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения и других ограничений на свободное перемещение, при необходимости посещения базы поставщика;

42. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу ұзартылады:
1) егер сатып алу шарты жасалған денсаулық сақтау субъектісінің қызметін тоқтата тұрудың күшін жою туралы заңды күшіне енген сот шешімі болса;
2) егер Қазақстан Республикасының аумағында және (немесе) өнім берушінің базасы орналасқан өңірде төтенше жағдайлардың күшін жою, төтенше жағдай режимін енгізу және еркін жүріп-тұруға басқа да шектеулер кезінде, өнім берушінің базасына бару қажет болған жағдайда, бас және (немесе) мемлекеттік санитариялық дәрігердің шектеу карантиндік шараларының күшін жою туралы қаулысы болған жағдайларда жүргізіледі.
43. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің мониторингін тоқтата тұру, ұзарту немесе тоқтату туралы Өнім берушіге хабарлама соттың шешімі немесе бас және (немесе) мемлекеттік санитариялық дәрігердің қаулысы күшіне енген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде беріледі. Хабарлама жеткізушіде электрондық құжат айналымы болған кезде электрондық түрде немесе жеткізілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хат-хабармен жіберіледі.
3-параграф. Ағымдағы мониторинг
44. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің ағымдағы мониторингі жүзеге асырылады:
1) көрсетілген медициналық қызметтер (көмек) ақауларының Бірыңғай жіктеуішінен ақаулар бере отырып, МАЖ-ға;
2) есепті кезеңде қызметтер берушінің медициналық көрсетілетін қызметтер көлемін орындауын мониторингтеу жолымен ДСМАЖ-ға;
қағаз жеткізгіштердегі бастапқы медициналық құжаттаманы зерделеу, МАЖ-ға енгізілген медициналық деректерді бастапқы медициналық құжаттамамен салыстырып тексеруді және шарттық міндеттемелерді орындау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету мақсатында өзге де іс-шараларды жүзеге асыру үшін қызмет берушіге бару арқылы жүргізіледі.
45. Қор ағымдағы мониторинг кезінде ДСМАЖ мен МАЖ-да автоматтандырылған тәсілмен белгіленген ақауларды растай отырып немесе қабылдамай, сондай-ақ Бірыңғай ақаулар жіктеуішінен басқа да ақауларды бере отырып, қызмет беруші көрсеткен медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне бағалау жүргізеді.
46. Есепті кезеңде медициналық қызметтер көрсету көлемін орындау мониторингі медициналық қызметтер (көмек) көрсетуге арналған сомаларды ай сайынғы бөлуге сәйкес жүргізіледі.
Сатып алу шартының талаптары орындалмаған жағдайда, сатып алу:
1) денсаулық сақтауды дамытудың басым бағыттары;
2) халықтың медициналық көмекке қажеттілігін бағалау;
3) қордың нысаналы көрсеткіштері.
Ұсынымдарды орындау қорытындылары бойынша тұрақсыздық айыбын қолдану туралы шешім шығарылады.
Мониторинг нәтижелері бойынша қор тоқсан сайын медициналық көрсетілетін қызметтер көлемінің және көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттары бойынша қаржылық міндеттемелердің орындалуын салыстырып тексеруді тиісті салыстырып тексеру актісін қалыптастыра отырып жүзеге асырады.

42. Проведение мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) продлевается:
1) если имеется вступившее в законную силу решение суда об отмене приостановления деятельности субъекта здравоохранения, с которым был заключен договор закупа;
2) если имеется постановление главного и (или) государственного санитарного врача об отмене ограничительных карантинных мерах на территории Республики Казахстана и (или) в регионе, где находиться база поставщика, при отмене чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения и других ограничений на свободное перемещение, при необходимости посещения базы поставщика.
43. Уведомление поставщику о приостановлении или продлении мониторинга качества и объемов медицинских услуг (помощи) предоставляется в течение 3 рабочих дней с даты вступления решения в силу суда или постановления главного и (или) государственного санитарного врача. Уведомление направляется в электронном виде при наличии электронного документооборота у поставщика или заказной корреспонденцией с уведомлением о доставке.
Параграф 3. Текущий мониторинг
44. Текущий мониторинг качества и объема медицинских услуг (помощи) осуществляется:
1) в МИС с присвоением дефектов из Единого классификатора дефектов оказанных медицинских услуг (помощи);
2) в МИСЗ путем мониторинга исполнения объема медицинских услуг поставщиком за отчетный период;
3) с посещением поставщика для изучения первичной медицинской документации на бумажных носителях, осуществления сверки медицинских данных, внесенных в МИС, с первичной медицинской документацией и иных мероприятий в целях обеспечения мер по исполнению договорных обязательств.
45. Фонд при текущем мониторинге проводит в МИСЗ и МИС оценку качества и объема оказанных медицинских услуг (помощи) поставщиком, с подтверждением или отклонением дефектов, установленных автоматизированным способом, а также присвоением других дефектов из Единого классификатора дефектов.
46. Мониторинг исполнения объема медицинских услуг за отчетный период проводится согласно помесячного распределения сумм на оказание медицинских услуг (помощи).
При неисполнении условий договора закупа выносятся рекомендации с учетом:
1) приоритетных направлений развития здравоохранения;
2) оценки потребности населения в медицинской помощи;
3) целевых показателей фонда;
По итогам исполнения рекомендаций выносится решение о применении неустойки.
По результатам мониторинга фонд ежеквартально осуществляет сверку исполнения объемов медицинских услуг и финансовых обязательств по договорам закупа услуг с формированием соответствующего акта сверки.

47. Ағымдағы мониторинг кезінде қор жүргізілген проактивті мониторингтен кейін күнтізбелік 45 күн өткен соң көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша анықталған ақаулар мен міндеттемелер жойылмаған жағдайда, Бірыңғай ақаулар жіктемесіне сәйкес өнім берушіге төлеуге жататын соманы азайтуды жүргізеді.
48. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің ағымдағы мониторингі тұрақты негізде жүргізіледі.
4-параграф. Жоспардан тыс мониторинг
49. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасының жоспардан тыс мониторингі мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) медициналық қызметтер (көмек)көрсетудің расталмаған жағдайлары фактілерін анықтау;
2) медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) тұтынушылардан және (немесе) заңды тұлғалардан өтініштердің түсуі;
3) басқа өнім берушінің ағымдағы немесе нысаналы мониторингтерін жүргізу нәтижелері бойынша қызмет берушінің денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзу жағдайлары анықталған жағдайларда жүргізіледі.
50. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің жоспардан тыс мониторингі мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) қызмет берушіден көрсетілетін қызметтерге ақы төлеудің қосымша көлемінің қажеттігі туралы өтініштің келіп түсуі;
2) медициналық қызметтер (көмек) көлеміне мониторинг жүргізу қажеттілігіне қатысты уәкілетті органнан өтініш келіп түскен жағдайларда жүргізіледі.
51. Қызмет берушіге алдағы жоспардан тыс мониторинг жүргізу туралы хабарлама кемінде 1 жұмыс күн бұрын беріледі.
Хабарлама қызмет берушіде электрондық құжат айналымы болған кезде электрондық түрде немесе жеткізілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хат-хабармен жіберіледі.
52. Медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) тұтынушылардан және (немесе) заңды тұлғалардан өтініштер себебі бойынша жоспардан тыс мониторинг өтініш шеңберінде және өтініш берушілердің өздеріне қатысты медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібін бұзу фактілері бойынша жүргізіледі. Медицина қызметкерінің құпиясын құрайтын мәліметтерді қамтитын мониторинг нәтижелері Кодекстің 273-бабына сәйкес өтініш берушіге ұсынылады.
53. Жоспардан тыс мониторинг мынадай жағдайларда жүргізілмейді:
1) жасырын өтініштер;
2) мәселенің мәні баяндалмаған өтініш.
5-параграф. Проактивті мониторинг
54. Проактивті мониторинг жүргізу кезінде Бірыңғай ақаулар жіктеуішінің қосалқы ақаулары бар 3.0 (көрсетілген медициналық көмектің/қызметтердің көлемін негізсіз арттыру), қосалқы ақаулары бар 5.0 (медициналық көмек (қызмет көрсету) көрсетудің расталмаған жағдайы), 8.0 қосалқы ақаулары бар (көрсетілген медициналық көмектің/қызметтердің көлемін негізсіз арттыру) анықталған жағдайларын (Негізделген шағымдарды) қоспағанда, медициналық көмек көрсетудің анықталған ақаулары бойынша қызмет берушіге төлеуге жататын соманы азайту бойынша іс-шаралар жүргізілмейді.

47. При текущем мониторинге фондом проводится уменьшение суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с Единым классификатором дефектов, при не устранении выявленных дефектов и обязательств по договору закупа услуг по истечении 45 (сорока пяти) календарных дней после проведенного проактивного мониторинга.
48. Текущий мониторинг договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи) проводится на постоянной основе.
Параграф 4. Внеплановый мониторинг
49. Внеплановый мониторинг качества медицинских услуг (помощи) проводится в следующих случаях:
1) выявления фактов неподтвержденных случаев оказания медицинских услуг (помощи);
2) поступления обращений от потребителей медицинских услуг (помощи) и (или) юридических лиц;
3) выявления случаев нарушения требований нормативных правовых актов в области здравоохранения поставщиком по результатам проведения текущего или целевого мониторингов другого поставщика.
50. Внеплановый мониторинг объема медицинских услуг (помощи) проводится в следующих случаях:
1) поступлении обращения от поставщика о необходимости дополнительного объема оплаты услуг;
2) поступлении обращения от уполномоченного органа, касательно необходимости проведения мониторинга объема медицинских услуг (помощи).
51. Уведомление поставщику о предстоящем проведении внепланового мониторинга предоставляется не менее чем за 1 рабочий день.
Уведомление направляется в электронном виде при наличии электронного документооборота у поставщика или заказной корреспонденцией с уведомлением о доставке.
52. Внеплановый мониторинг по причине обращений от потребителей медицинских услуг (помощи) и (или) юридических лиц, проводится в рамках обращения и по фактам нарушения порядка оказания медицинских услуг (помощи). Результаты мониторинга, содержащие сведения, которые составляют тайну медицинского работника, предоставляются заявителю в соответствии со статьей 273 Кодекса.
53. Внеплановый мониторинг не проводится в случаях:
1) анонимного обращения;
2) обращения, в котором не изложена суть вопроса.
Параграф 5. Проактивный мониторинг
54. При проведении проактивного мониторинга, не проводятся мероприятия по уменьшению суммы, подлежащей оплате поставщику по выявленным дефектам оказания медицинской помощи, за исключением случаев выявления дефектов 3.0 с поддефектами (Необоснованное завышение объема оказанной медицинской помощи/услуг), 5.0 с поддефектами (Неподтвержденный случай оказания медицинской помощи (услуги)), 8.0 с поддефектами (Обоснованные жалобы) Единого классификатора дефектов.

55. Проактивті мониторинг қолданыстағы аккредиттеу туралы куәлігі немесе медициналық қызметтер сапасының әмбебап халықаралық стандарттарына (JCI (Джи-Си-Ай), EFQM (Еф-Кю-Эм), HAS (ХАС), NSQHS (Эн-Эс-Кю-Аш-Эс), ACSA (Эй-Си-Эс-Эй) сәйкестігіне өзге де қолданыстағы құжаты бар қызмет берушілерде жүргізілмейді, мынадай жағдайларды қоспағанда:
1) алғаш рет қызмет берушімен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасу кезінде;
2) медициналық көрсетілетін қызметтің жаңа белгілі бір түрлеріне, медициналық көмек түрлеріне қызмет берушімен шарт жасасу кезінде;
3) Кодекстің 35-бабының 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сыртқы сараптама жүргізу кезінде индикаторларды қолдана отырып, қызмет берушілер рейтингінің нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
56. Проактивті мониторинг мыналарға қатысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарына қолданылады:
1) медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына, медициналық көмек көрсету қағидаларына, сондай-ақ медициналық көмек көрсетудің сапасы мен тиімділігін жақсартуды қамтамасыз ететін клиникалық хаттамаларға сәйкес сапалы медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
2) тұтынушыға медициналық қызметтерді Шарттың бүкіл қолданылу мерзімі ішінде медициналық көмек көрсетудің қолжетімділігін, уақтылығын, іркіліссіздігін қамтамасыз ету қағидаттарына негізделеді.
Көрсетілген міндеттемелерді орындауға кедергі келтіретін жағдайлар туындаған кезде қызмет беруші сатып алу қағидаларына сәйкес дерекқорға енгізілген бірлесіп орындаушыларды тарту арқылы қызметтер көрсетуді қамтамасыз етуі не қызметтерді сатып алу шартының сомасын болжамды орындалмау сомасына азайтуы қажет;
3) Сараптама қағидаларының 9-тармағына сәйкес пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінің жұмысын қамтамасыз ету;
4) Кодекстің 123-бабының 2-тармағында көзделген медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының жұмыс қағидаттарын сақтай отырып (медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін қызметтер берушілер үшін) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) бекітілген жеке тұлғаларды медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына бекіту қағидаларына сәйкес халықты бекітуді қамтамасыз ету;
5) зертханалық-диагностикалық қызметтерді бірлесіп орындауға беру, өзінің өндірістік базасының базасында биологиялық материалды алуды және жеткізуді ұйымдастыру кезінде (медициналық-санитариялық алғашқы көрсететін қызметтер берушілер үшін);

55. Проактивный мониторинг не проводится у поставщиков, которые имеют действующее свидетельство об аккредитации или иной действующий документ на соответствие универсальным международным стандартам качества медицинских услуг (JCI (Джи-Си-Ай), EFQM (Еф-Кю-Эм), HAS (ХАС), NSQHS (Эн-Эс-Кю-Аш-Эс), ACSA (Эй-Си-Эс-Эй), за исключением следующих случаев:
1) при заключении договора закупа услуг с поставщиком впервые;
2) при заключении договора закупа услуг с поставщиком на новые, определенные виды медицинской деятельности, виды медицинской помощи;
3) по результатам рейтинга поставщиков с применением индикаторов при проведении внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи) в порядке, определяемом уполномоченным органом в соответствии с пунктом 5 статьи 35 Кодекса.
56. Проактивный мониторинг распространяется на условия договора закупа услуг, касающиеся:
1) оказания качественной медицинской помощи, в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи, правилами оказания медицинской помощи, а также клиническими протоколами, обеспечивая улучшение качества и эффективность оказания медицинской помощи;
2) обеспечения потребителю медицинских услуг доступности, своевременности, бесперебойности оказания медицинской помощи в течение всего срока действия договора.
При возникновении случаев, препятствующих исполнению указанных обязательств, поставщику необходимо обеспечить оказание услуг путем привлечения соисполнителей, включенных в базу данных, в соответствии с Правилами закупа, либо уменьшить сумму Договора закупа услуг на сумму прогнозируемого неисполнения;
3) обеспечения деятельности службы поддержки пациента и внутренней экспертизы в соответствии с пунктом 9 Правил экспертизы;
4) обеспечения прикрепления населения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642), с соблюдением принципов работы организаций здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, предусмотренных в пункте 2 статьи 123 Кодекса (для поставщиков, оказывающих первичную медико-санитарную помощь);
5) при передаче на соисполнение лабораторно-диагностических услуг, организации забора и доставки биологического материала на базе своей производственной базы (для поставщиков, оказывающих первичную медико-санитарную помощь);

6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес жеделдіктің төртінші санатындағы шақыруларға қызмет көрсету үшін тіркелген халыққа шұғыл медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ету;
7) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға рецепт жазып беру және оларды медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға беру жолымен (дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және мамандандырылған емдік өнімдерді амбулаториялық деңгейде босатуды жүзеге асыратын өнім берушілер үшін) "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) бекітілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесіне сәйкес дәрілік заттармен, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікті дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен және мамандандырылған емдік өнімдермен қамтамасыз ету;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін дәрілік заттарды (иммундық-биологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) және медициналық бұйымдарды пайдалану;
9) егер дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың, вакциналардың және басқа да иммундық-биологиялық препараттардың, тамақ өнімдерінің жекелеген түрлері үшін өзге мерзімдер белгіленбесе (стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек, жедел медициналық көмек, медициналық оңалту, паллиативтік көмек көрсететін қызметтер берушілер үшін) бір айлық қажеттіліктен кем емес көлемде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарын орындау үшін дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың, вакциналардың және басқа да иммундық-биологиялық препараттардың, тамақ өнімдерінің азаймайтын қорының болуы.
57. Қызмет берушіге бару арқылы проактивті мониторинг жылына 1 рет жүргізіледі.
58. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша анықталған ақаулар мен орындалмаған міндеттемелерді жоюды қызмет беруші проактивті мониторинг нәтижелері бойынша қорытындыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 45 күн ішінде жүргізеді.

6) обеспечения оказания неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания вызовов четвертой категории срочности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21713) (для поставщиков, оказывающих первичную медико-санитарную помощь);
7) обеспечения лекарственными средствами в соответствии с перечнем лекарственных средств и медицинских изделий в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, в том числе перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями), утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23885), путем выписки рецептов и отпуска лекарственных средств и медицинских изделий потребителям медицинских услуг (для поставщиков, осуществляющих отпуск лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов на амбулаторном уровне);
8) использования лекарственных средств (иммунобиологические, диагностические, дезинфицирующие) и медицинских изделий, соответствующих требованиям, установленным действующим законодательством Республики Казахстан;
9) наличия неснижаемого запаса лекарственных средств, медицинских изделий, вакцин и других иммунобиологических препаратов, продуктов питания для исполнения условий договора закупа услуг в объеме не менее месячной потребности, если иные сроки не установлены для отдельных видов лекарственных средств, медицинских изделий, вакцин и других иммунобиологических препаратов, продуктов питания (для поставщиков, оказывающих медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях, скорую медицинскую помощь, медицинскую реабилитацию, паллиативную помощь).
57. Проактивный мониторинг с посещением поставщика проводится 1 раз в год.
58. Устранение выявленных дефектов и неисполненных обязательств по договору закупа услуг проводится поставщиком в течение 45 (сорока пяти) календарных дней, со дня подписания заключения по результатам проактивного мониторинга.

59. Күнтізбелік 45 күн өткен соң көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша анықталған ақаулар мен міндеттемелер жойылмаған кезде, қор ағымдағы мониторинг жүргізу кезінде Бірыңғай ақаулар жіктеуішіне сәйкес қызмет берушіге төлеуге жататын соманы азайтуды жүргізеді.
60. Проактивті мониторинг жүргізу үшін қызмет берушілерге бару жоспары Қордың сайтында әр тоқсан сайын орналастырылады.
61. Бірінші жартыжылдықта проактивті мониторинг жүргізу үшін жоспарланған қызмет берушілерге бару кезінде қызметтердің кемінде 10 пайызына мониторинг жүргізіледі, екінші жартыжылдықта проактивті мониторинг жүргізу үшін жоспарланған қызмет берушілерге бару кезінде төлемге ұсынылған қызметтердің кемінде 5 пайызына мониторинг жүргізіледі
6-параграф. Нысаналы мониторинг
62. Нысаналы мониторинг қор айқындайтын нысаналы мониторингтерді жүргізу жоспары бойынша медициналық қызметтің белгілі бір түрлері және медициналық көмектің түрлері бойынша жүргізіледі.
63. Нысаналы мониторинг жүргізу мақсатында қызмет берушілердің тізімін қалыптастыру үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) ағымдағы және жоспардан тыс мониторингтердің нәтижелері;
2) электрондық ДСМАЖ мен МАЖ-дан алынатын мәліметтер;
3) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган жүргізген медициналық қызметтердің сапасына сыртқы сараптаманың нәтижелері;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органның талдамалық ақпараты.
64. Алдағы нысаналы мониторинг жүргізу туралы хабарлама қызмет берушіге кемінде бес жұмыс күні бұрын беріледі.
Хабарлама қызмет берушіде электрондық құжат айналымы болған кезде электрондық түрде немесе жеткізілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хат-хабармен жіберіледі.
65. Нысаналы мониторинг жүргізу үшін қызметтер берушіге бару жоспары Қордың сайтында тоқсан сайын орналастырылады.
7-параграф. Өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингі
66. Өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингі тұрақты негізде жүргізіледі.
67. Өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингі электрондық ДСМАЖ мен МАЖ-ды пайдалана отырып, қажет болған кезде қосымша медициналық құжаттаманы сұрау арқылы жүзеге асырылады.
68. Сараптаманы медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган жүргізетін ана өлімі жағдайларынан басқа, стационарларда және стационарды алмастыратын жағдайларда өліммен аяқталған барлық жағдайлар мониторингтеуге жатады.
69. Өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингіне кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті қаражатының сомасын есептеуге көрсетілген жағдайлардың қатысуы үшін есепті кезең ішінде болған (жазатайым оқиғаларды қоспағанда) және МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 5 (бес) жасқа дейінгі бала жасындағы пациенттердің барлық өлім жағдайлары жатады.

59. При не устранении выявленных дефектов и обязательств по договору закупа услуг по истечении 45 (сорока пяти) календарных дней, фондом проводится уменьшение суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с Единым классификатором дефектов при проведении текущего (планового) мониторинга.
60. План посещения поставщиков для проведения проактивного мониторинга размещается на сайте фонда ежеквартально.
61. При посещении поставщиков, запланированных для проведения проактивного мониторинга в первом полугодии, проводится мониторинг не менее 10 процентов услуг, при посещении поставщиков, запланированных для проведения проактивного мониторинга во втором полугодии, проводится мониторинг не менее 5 (пяти) процентов услуг, от предъявленных на оплату.
Параграф 6. Целевой мониторинг
62. Целевой мониторинг проводится по определенным видам медицинской деятельности и видам медицинской помощи по плану проведения целевых мониторингов, определяемых фондом.
63. Для формирования списка поставщиков с целью проведения целевого мониторинга используются следующие источники информации:
1) результаты текущих и внеплановых мониторингов;
2) сведения, получаемые из электронных МИСЗ и МИС;
3) результаты внешней экспертизы качества медицинских услуг, проведенной государственным органом в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
4) поручение уполномоченного органа, аналитическая информация государственного органа в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
64. Уведомление о предстоящем проведении целевого мониторинга предоставляется поставщику не менее чем за пять рабочих дней.
Уведомление направляется в электронном виде при наличии электронного документооборота у поставщика или заказной корреспонденцией с уведомлением о доставке.
65. План посещения поставщиков для проведения целевого мониторинга размещается на сайте фонда ежеквартально.
Параграф 7. Мониторинг случаев летальности и смертности
66. Мониторинг случаев летальности и смертности проводится на постоянной основе.
67. Мониторинг случаев летальности и смертности осуществляется с использованием МИСЗ и МИС, с запросом дополнительной медицинской документации при необходимости.
68. Мониторингу случаев летальности и смертности подлежат все случаи с летальным исходом в стационарах и стационарозамещающих условиях, кроме случаев материнской смертности, экспертиза которых проводится государственным органом в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
69. Мониторингу случаев летальности и смертности подлежат все случаи смертности пациентов детского возраста до 5 (пяти) лет, произошедших в течение отчетного периода (за исключением несчастных случаев) и предотвратимых на уровне ПМСП, для участия указанных случаев в расчете суммы средств стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива.

70. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган ана өлімі жағдайларының сараптамасы жөніндегі қорытындыны қайтыс болған күннен бастап екі айдан аспайтын мерзімде қорға жібереді. Ана өлімі жағдайларын сараптау жөніндегі қорытындылар сапа мен көлем мониторингі кезінде ескеріледі.
71. Өлім мен қайтыс болу жағдайларына мониторинг жүргізу үшін қор ана өлімінен басқа, денсаулық сақтаудың медициналық жүйелерінен өлім жағдайларын түсіруді пайдаланады.
72. Өлім мен қайтыс болу жағдайы мониторингінің нәтижелері ДСМАЖ -ға енгізіледі және төлем жүргізу кезінде ескеріледі.
73. Сот-медициналық сараптаманың нәтижелері өлім жағдайларының мониторингін жүргізу кезінде ескеріледі.
74. Өлім мен қайтыс болу жағдайлары мониторингінің нәтижелері бойынша қор осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ана өлімі жағдайларын қоспағанда, өлім мен қайтыс болудың әрбір жағдайына өлім жағдайы мониторингінің нәтижелері бойынша екі данада қорытынды қалыптастырады, оның біреуі қызмет берушіге жіберіледі, ал екіншісі қорда сақталады.
75. Тәуелсіз сарапшы Кодекстің 35-бабының 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен әрбір емделіп шығу жағдайына екі данада сараптама қорытындысын қалыптастырады, оның біреуі қызмет берушінің басшысына тапсырылады.
76. Өлім жағдайының мониторингі бойынша қорытындымен келіспеген жағдайда, қызмет беруші қорытынды ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қордың филиалына ескертулер және (немесе) қарсылықтар жібереді.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінен медициналық
қызметтерді сатып алу шарты
талаптарының орындалу
мониторингін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Ақаулардың бірыңғай жіктеуіші
№ р/с
Ақау коды
Ақау атауы
Амбулаториялық-емханалық көмек
Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек (емделіп шығу жағдайының құнынан)

70. Государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) направляет заключение по экспертизе случаев материнской смертности фонду, в срок не более двух месяцев от даты смерти. Заключения по экспертизе случаев материнской смертности учитываются при мониторинге качества и объема.
71. Для проведения мониторинга случаев летальности и смертности фонд использует выгрузку летальных случаев из МИСЗ, кроме материнской смертности.
72. Результаты мониторинга летального случая и смертности детей до 5 (пяти) лет вносятся в МИСЗ и учитываются при проведении оплаты.
73. При проведении мониторинга летальных случаев учитываются результаты судебно-медицинской экспертизы.
74. По результатам мониторинга случаев летальности и смертности фондом формируется заключение по результатам мониторинга случаев летальности и смертности по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, на каждый случай летального исхода и смертности за исключением случаев материнской смертности, в двух экземплярах, один из которых направляется поставщику, а второй хранится в фонде.
75. Независимым экспертом формируется экспертное заключение, в порядке, определяемом уполномоченным органом в соответствии с пунктом 5 статьи 35 Кодекса, на каждый пролеченный случай в двух экземплярах, один из которых вручается руководителю поставщика.
76. При несогласии с заключением по мониторингу случаев летальности и смертности, поставщик направляет в филиал фонда замечания и (или) возражения, в течение пяти рабочих дней со дня предоставления заключения.
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга исполнения
условий договора закупа
медицинских услуг у субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Единый классификатор дефектов
№ п/п
Код дефекта
Наименование дефекта
Медицинская помощь в амбулаторных условиях
Медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающающих условиях (от стоимости пролеченного случая)

1. Қор қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты, лауазым тұлғасы, сараптама жүргізген адамның, оның ішінде тәуелсіз сарапшының, мамандығы, біліктілік санаты, ғылыми дәрежесі, аккредиттеу туралы куәліктің № көрсетілген бейінді маманның лауазымы.
2. Сараптама жүргізілген денсаулық сақтау субъектісінің (объектісінің) атауы.
3. Өлім жағдайына мониторинг жүргізу кезеңі.
4. Өлім жағдайы мониторингінің мәні.
5. Мониторинг нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған олқылықтар туралы, олардың сипаты туралы мәліметтер.
6. Қорытындылар.
7. Ұсынымдар:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_________________________________________ __________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (өлім жағдайының
мониторингін жүргізген тұлғаның қолы)
Күні "____"___________202__жыл

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника фонда, должность лица, проводившего экспертизу, в том числе независимого эксперта, профильного специалиста с указанием специальности, квалификационной категории, ученой степени, № свидетельства об аккредитации.
2. Наименование субъекта (объекта) здравоохранения, в котором проводилась экспертиза.
3. Период проведения мониторинга летального случая.
4. Предмет мониторинга летального случая.
5. Сведения о результатах мониторинга, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере.
6. Выводы.
7. Рекомендации:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_________________________________________ ___________________
____________________________.____________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись лица, проводившего мониторинг летального случая)
Дата "____" ___________202__года