Ауыз су және шаруашылық-тұрмыстық суды пайдалану қауіпсіздігі көрсеткіштерінің гигиеналық нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № ҚР ДСМ-138 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 қарашада № 30713 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2017 жығы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 132-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ауыз су қауіпсіздігі көрсеткіштері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ауыз судағы зиянды заттардың құрамының нормативтері;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық су пайдалану пункттеріндегі су объектілерінің суының қауіпсіздігі көрсеткіштері;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау су объектілерінің және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарының суындағы зиянды заттардың рұқсат етілген шекті шоғырлануы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 209 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10774 болып тіркелген) "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына 1, 2, 3 және 10-қосымшалардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

Об утверждении Гигиенических нормативов показателей безопасности хозяйственно-питьевого и культурно-бытового водопользования
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-138. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2022 года № 30713
В соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) показатели безопасности питьевой воды согласно приложения 1 к настоящему приказу;
2) нормативы содержания вредных веществ в питьевой воде согласно приложения 2 к настоящему приказу;
3) показатели безопасности воды водных объектов в пунктах хозяйственно-питьевого и местах культурно-бытового водопользования согласно приложения 3 к настоящему приказу;
4) предельно-допустимые концентрации вредных веществ в воде водных объектов хозяйственно-питьевого водоснабжения и мест культурно-бытового водопользования согласно приложения 4 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приложений 1, 2, 3 и 10 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов", утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 209 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10774).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2,4-Д
мг/л
0,03
с.-т.
2
Ескертпе:
1) зияндылықтың шекті көрсеткіші – ластаушы химиялық заттың (органолептикалық, жалпы санитариялық, санитариялық-токсикологиялық) биологиялық әсерінің бағытын сипаттайтын, ең аз абсолютті шекті концентрациясы бар және оның негізінде гигиеналық нормативтің (РЕШШ немесе РЕБД) сандық шамасы белгіленген көрсеткіш;
2) жақшалардың ішінде көрсетілген шама Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2017 жығы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес бекітілетін Санитариялық қағидалар талаптарының және елдімекенде санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды бағалаудың негізінде белгілі бір сумен жабдықтау жүйесі үшін тиісті аумақтың бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысы бойынша белгіленеді;
3) g-ГХЦГ (линдан), ДДТ (изомерлер соммасы), 2,4-Д нормативтері ДДҰ-ның ұсынымдарына сәйкес қабылданды;
4) аббревиатуралардың толық жазылуы:
мг/л – литрге миллиграмм;
мг-экв/л – литрге миллиграмм-эквиваленті;
ДДҰ – Дүниежүзілік Денсаулық сақтау Ұйымы;
g-ГХЦГ – g-гексахлорциклогексан;
ДДТ (изомерлердің қосындысы) – дихлордифенилтрихлорэтан (изомерлердің қосындысы);

2,4-Д
мг/л
0,03
с.-т.
2
Примечание:
1) лимитирующий показатель вредности – показатель, характеризующий направленность биологического действия загрязняющего химического вещества (органолептический, общесанитарный, санитарно-токсикологический), который имеет наименьшую абсолютную пороговую (подпороговую) концентрацию и на основании которого установлена числовая величина гигиенического норматива (ПДК или ОДУ);
2) величина, указанная в скобках, установливается по постановлению главного государственного санитарного врача соответствующей территории для определенной системы водоснабжения на основании требовании санитарных правил, утверждаемых согласно подпункту 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 и оценки санитарно-эпидемиологической обстановки в населенном пункте и применяемой технологии водоподготовки;
3) нормативы g-ГХЦГ (линдан), ДДТ (сумма изомеров), 2,4-Д приняты в соответствии с рекомендациями ВОЗ.
4) расшифровка аббревиатур:
мг/л – миллиграмм на литр;
мг-экв/л – миллиграмм-эквивалент на литр;
ВОЗ – Всемирная Организация Здравоохранения;
g-ГХЦГ – g-гексахлорциклогексан;
ДДТ (сумма изомеров) – дихлордифенилтрихлорэтан (сумма изомеров);

2) аббревиатуралардың толық жазылуы:
мг/л – литрге миллиграмм;
РЕШШ – рұқсат етілетін шекті шоғырлануы;
ФЛБ – литрге формазин бойынша лайлылық бірлігі.
4-кесте
Ауыз судың радиациалық қауіпсіздік көрсеткіштері*
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Нормативтер
Зияндылық көрсеткіші
1
2
3
4
5
1
Жалпы a-радиобелсенділік
Бк/л
0,1
Радиация
2
Жалпы b-радиобелсенділік
Бк/л
1,0
Радиация
Ескертпе:
* Радон жер асты сумен жабдықтау көздерінен анықталады.
Бк/л – литрге беккерель.
5-кесте
Ауыз су қауіпсіздігінің микробиологиялық және паразитологиялық көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Нормативтер
1
2
3
4
1
Жалпы микробтық саны
1 мл бактериялардың ортасында пайда болатын сан
50 көп емес
2
Жалпы колиформды бактериялар1)
100 мл 1)
бактериялар саны
жоқ
3
Термотолерантты коли-формды бактериялар 2)
100 мл 1)
бактериялар саны
жоқ
4
Колифагтар 3)
100 мл түйіндіктер жасаушы бірліктер (ТЖБ)
жоқ
5
Лямблиялардың цисталары 3)
50 л-да цисталардың саны
жоқ
6
Сульфитредуцирлеуші клостридиялар спорасы 4)
20 мл-дағы споралар саны
жоқ
Ескертпе:
1) жалпы колиформды бактериялар бойынша нормативтің артуы зерттелетін сынамалардың саны бір жылда кемінде 100 болған кезде 12 айдың ішінде сыртқы және ішкі су құбыры желісінің су тарату орындарынан алынатын сынамалардың 95%-на жол берілмейді;

2) расшифровка аббревиатур:
мг/л – миллиграмм на литр;
ПДК – предельно-допустимая концентрация;
ЕМФ – единицы мутности по формазину на литр.
Таблица 4
Показатели радиационной безопасности питьевой воды*
№ п/п
Показатели
Единицы измерения
Нормативы
Показатель вредности
1
2
3
4
5
1
Общая a-радиоактивность
Бк/л
0,1
Радиация
2
Общая b-радиоактивность
Бк/л
1,0
Радиация
Примечание:
* Определяется радон с подземных источников водоснабжения.
Бк/л – беккерель на литр.
Таблица 5
Микробиологические и паразитологические показатели безопасности питьевой воды
Показатели
Единицы измерения
Нормативы
1
2
3
4
1
Общее микробное число
Число образующих колонии бактерий в 1 мл
Не более 50
2
Общие колиформные бактерии1)
Число бактерий в 100 мл1)
Отсутствие
3
Термотолерантные коли-формные бактерии2)
Число бактерий в 100 мл1)
Отсутствие
4
Колифаги3)
Число бляшкообразующих единиц (БОЕ) в 100 мл
Отсутствие
5
Цисты лямблий3)
Число цист в 50 л
Отсутствие
6
Споры сульфитредуцирующих клостридий4)
Число спор в 20 мл
Отсутствие
Примечание:
1) превышение норматива по общим колиформным бактериям не допускается в 95 % проб, отбираемых в точках водоразбора наружной и внутренней водопроводной сети в течение 12 месяцев, при количестве исследуемых проб не менее 100 за год;

2) термотолерантты колиформды бактерияларды анықтау кезінде 100 мл таңдап алынған су сынамасы бойынша үш рет зерттеу жүргізіледі;
3) колифагтар және лямблияның цисталарын анықтау тарату желісіне суды беру алдында жерүсті көздерінен алынған сумен жабдықтау жүйелерінде жүргізіледі;
4) сульфитредуцирлеуші клостридийлердің спораларын анықтау суды өңдеу технологиясының тиімділігін бағалау кезінде жүргізіледі;
5) аббревиатуралардың толық жазылуы:
л – литр;
мл – миллилитр.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

2) при определении термотолерантных колиформных бактерий проводится трехкратное исследование по 100 мл отобранной пробы воды;
3) определение колифагов и цист лямблий проводится только в системах водоснабжения из поверхностных источников перед подачей воды в распределительную сеть;
4) определение спор сульфитредуцирующих клостридий проводится при оценке эффективности технологии обработки воды;
5) расшифровка аббревиатур:
л – литр;
мл – миллилитр.
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

8.3. қорғасын қосындылары
683
Тетраэтил қорғасын
Жоқ
с.-т
1
8.4. күшән қосындылары
8.5. кремний қосындылары
684
Трифторпропилсилан
1,5
орг.дәм.
4
Ескертпе:
1. Тізбеге ауыз суда болатын зиянды химиялық заттардың нормативтері енгізілген.
2. Тізбеде химиялық заттар органикалық және органикалық емес қосындылардың құрылысына сәйкес орналасқан. Әрбір кіші бөлім тиісті бөлімнің кеңеюі болып табылады. Кіші бөлімнің ішінде заттар олардың нормативтерінің сандық мәндерінің өсуі ретімен орналасқан.

8.3. соединения свинца
643
Тетраэтилсвинец
отсутств
с.-т
1
8.4.соединения мышьяка
8.5.соединения кремния
644
Трифторпропилсилан
1,5
орг.привк.
4
Примечание:
1. В перечень включены нормативы вредных химических веществ в питьевой воде, которые присутствуют в ней.
2. Химические вещества расположены в перечне в соответствии со строением органических и неорганических соединений. Каждый подраздел является расширением соответствующего раздела. Внутри подразделов вещества расположены в порядке возрастания численных значений их нормативов.

3. Егер органикалық зат молекуласының құрылысы оны бір уақытта бірнеше химиялық сыныптарға жатқызуға мүмкіндік беретін болса, онда оны тізбеде ең үлкен кеңею индексі бар функционалдық топ бойынша орналастырады (көлденең рубрикация бойынша).
4. Органикалық қышқылдар, оның ішінде пестицидтер осы қышқылдың тізбеде қай нысанда берілгендігіне қарамастан (қышқыл, оның анионы немесе оның тұзы түрінде) анион бойынша нормаланады.
5. Егер бұл өзгеше көрсетілмесе, элементтер мен катиондар ("органикалық емес заттар" бөлімінің 1-тармағы) тотығудың барлық дәрежелері үшін жиынтық нормаланады.
6. Тізбенің мынадай тік рубрикациясы болады:
1) тізбенің бірінші бағанында химиялық заттардың аса жиі қолданылатын атаулары келтірілген;
2) екінші бағанда химиялық заттар атауларының синонимдері және кейбір тривиалды және жалпы қабылданған атаулар келтірілген;
3) үшінші бағанда мг/л мөлшеріндегі РЕШШ немесе РЕБД шамалары берілген, бұнда РЕШШ – заттар адам денсаулығының жағдайына (өмір бойы организмге әсер еткен кезде) тікелей немесе жанама түрде ықпал етпейтін және су пайдаланудың гигиеналық шарттарын нашарлатпайтын ең жоғарғы шоғырлану; РЕБД – уыттылықты болжаудың есепті және шұғыл-тәжірибелік тәсілдері негізінде әзірленген су құбыры суындағы заттардың рұқсат етілген болжамды деңгейлері.
7. Егер нормативтердің шамалары бағанында "жоқ" деп көрсетіліп тұрса, бұл ауыз судағы осы қосындының шоғырлануы талдаудың қолданылып отырған тәсілінің анықтау шегінен төмен көзделеді.
8. Төртінші бағанда ол бойынша норматив белгіленген заттар зияндылығының шектеуші белгісі көрсетілген: с.-т. – санитариялық-токсикологиялық; орг. – судың органолептикалық қасиеттерінің өзгеру сипатын түсіндіру арқылы органолептикалық (иіс. – судың иісін өзгертеді; түс – суға түс береді; көбік. – көбік жасайды; қабырш. – судың бетінде қабыршақ жасайды; дәм. – суға дәм береді; оп. – опалесценцияны тудырады; лайл. – судың лайлылығын арттырады).
9. Бесінші бағанда заттың қауіптілік сыныбы көрсетілген: 1-сынып – өте қауіпті, 2-сынып – қауіптілігі жоғары, 3-сынып – қауіпті, 4-сынып – біркелкі қауіпті.
Сыныптаманың негізінде уыттылығына, кумулятивтілігіне, ұзақ мерзімді әсер тудыратын қабілеттеріне, зияндылықтың шектеуші көрсеткішіне байланысты ауыз суды ластайтын химиялық қосындылардың адам үшін әртүрлі қауіптілік дәрежесін сипаттайтын көрсеткіштер жатыр.
10. Заттардың қауіптілік сыныптары:
1) ауыз судағы бірінші кезектегі бақылауға жататын қосындыларды таңдау кезінде;
2) қосымша қаржы жұмсауды талап ететін су қорғау іс-шараларының жүйелілігін белгілеу кезінде;

3. Если строение молекулы органического вещества позволяет отнести его одновременно к нескольким химическим классам, то в перечне его помещают по функциональной группе, с наибольшим индексом расширения (по горизонтальной рубрикации).
4. Органические кислоты, в том числе, пестициды, нормируются по аниону, независимо от того в какой форме представлена данная кислота в перечне (в виде кислоты, ее аниона или ее соли).
5. Элементы и катионы (пункт 1 раздела "неорганические вещества") нормируются суммарно для всех степеней окисления, если это не указано иначе.
6. Перечень имеет следующую вертикальную рубрикацию:
1) в первой колонке перечня приведены наиболее часто употребляемые названия химических веществ;
2) во второй колонке приведены синонимы названий химических веществ и некоторые тривиальные и общепринятые наименования;
3) в третьей колонке приведены величины ПДК или ОДУ в мг/л, где ПДК - максимальные концентрации, при которых вещества не оказывают прямого или опосредованного влияния на состояние здоровья человека (при воздействии на организм в течение всей жизни) и не ухудшают гигиенические условия водопотребления; ОДУ - ориентировочные допустимые уровни веществ в водопроводной воде, разработанные на основе расчетных и экспресс-экспериментальных методов прогноза токсичности.
7. Если в колонке величины нормативов указано "отсутствие", это означает, что концентрация данного соединения в питьевой воде предусматривается ниже предела обнаружения применяемого метода анализа.
8. В четвертой колонке указан лимитирующий признак вредности веществ, по которому установлен норматив: с.-т. – санитарно-токсикологический; орг. – органолептический с расшифровкой характера изменения органолептических свойств воды (зап. – изменяет запах воды; окр. – придает воде окраску; пен. – вызывает образование пены; пл. – образует пленку на поверхности воды; привк. – придает воде привкус; оп. – вызывает опалесценцию; мутн. – увеличивает мутность воды).
9. В пятой колонке указан класс опасности вещества: 1 класс – чрезвычайно опасные; 2 класс – высокоопасные; 3 класс – опасные; 4 класс – умеренно опасные.
В основу классификации положены показатели, характеризующие различную степень опасности для человека химических соединений, загрязняющих питьевую воду, в зависимости от токсичности, кумулятивности, способности вызывать отдаленные эффекты, лимитирующего показателя вредности.
10. Классы опасности веществ учитывают:
1) при выборе соединений, подлежащих первоочередному контролю в питьевой воде;
2) при установлении последовательности водоохранных мероприятий, требующих дополнительных капиталовложений;

3) технологиялық үдерістерде қауіптілігі жоғары заттарды қауіптілігі азына ауыстыру туралы ұсынымдарды негіздеген кезде;
4) судағы заттарды бақылаудың селективті тәсілдерін әзірлеудің басымдылығын анықтау кезінде ескеріледі.
11. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
РЕШШ – рұқсат етілген шекті шоғырлану;
РЕБД – рұқсат етілген болжамды деңгей;
мг/л – литрге миллиграмм;
с.-т. – санитариялық-токсикологиялық;
орг. – органолептикалық;
иіс. – судың иісін өзгертеді;
түс – суға түс береді;
көбік. – көбік жасайды;
қабырш. – судың бетінде қабыршақ жасайды;
дәм. – суға дәм береді;
оп. – опалесценцияны тудырады;
лайл. – судың лайлылығын арттырады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 24 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-138 бұйрығына
3-қосымша
Шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық су пайдалану пункттеріндегі су объектілерінің суының қауіпсіздігі көрсеткіштері
Су объектісі суының құрамы мен қасиеттерінің көрсеткіштері
Нормативтер
Су пайдалану санаттары
Орталықтандырылған және орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау (І санат)
Халық демалатын жердегі және елдімекен аумағында орналасқан су қоймалары үшін (II санат)
1
2
3
1
Өлшенген заттар
(судағы өлшенген антропогендік заттардың: ағынды суларды тазалау кезінде пайда болатын гидроксид металлдың қауызының, асбест бөлшектерінің, әйнек талшықтарының, базальттың және басқалардың құрамы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2017 жығы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес бекітілетін Санитариялық қағидаларға сәйкес регламенттеледі)
Өлшенген заттардың құрамы: 0,25 мг/дм3, 0,75 мг/дм3 артық аспайды.
Табиғи минералды заттардың құрамы 30 мг/дм3 астам болатын су қоймалары үшін өлшенген заттардың құрамы суда 5,0 % шегінде артуына жол беріледі. Ағынды су қоймалары үшін секундына 0,4 мм/сек астам және су сақтау қоймалары үшін 0,2 мм/сек астам жылдамдықпен түсу кезінде жіберуге тыйым салынады.
Су объектілерінің суында табиғи емес өлшенген заттардың (ағынды суларды өңдеу кезінде түзілетін металл гидроксидтерінің үлпектері, асбест, шыны талшық, базальт, нейлон, лавсан және басқа бөлшектері) болуына жол берілмейді.
2
Жүзбелі қоспалар
(заттар)
Су қоймасының бетінде қалқымалы үлбірлер, минералдың майлардың дақтары анықталмайды және басқа қоспалар жиналмайды.
3
Иісі
Суда тікелей немесе кейіннен тікелей хлорлау кезінде немесе өңдеудің басқа да тәсілдері кезінде анықталатын 1 баллдан астам қарқындылықпен оның өзіндік емес иісі болмайды.
4
Түсі
бағанда анықталмайды:
20 см
10 см
5
Температура

3) при обосновании рекомендаций о замене в технологических процессах высокоопасных веществ на менее опасные;
4) при определении приоритетности разработки селективных методов контроля веществ в воде.
11. Расшифровка аббревиатур:
ПДК – предельно-допустимая концентрация;
ОДУ – ориентировочно допустимый уровень;
мг/л – миллиграмм на литр;
с.-т. – санитарно-токсикологический;
орг. – органолептический;
зап. – изменяет запах воды;
окр. – придает воде окраску;
пен. – вызывает образование пены;
пл. – образует пленку на поверхности воды;
привк. – придает воде привкус;
оп. – вызывает опалесценцию;
мутн. – увеличивает мутность воды.
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 ноября 2022 года
№ ҚР ДСМ-138
Показатели безопасности воды водных объектов в пунктах хозяйственно-питьевого и местах культурно-бытового водопользования
Показатели состава и свойств воды водного объекта
Нормативы
Категории водопользования
Для централизованного или нецентрализованного хозяйственно-питьевого водоснабжения (I категория)
Для отдыха населения, а также водоемы в черте населенных мест (II категория)
1
2
3
1
Взвешенные вещества (содержание в воде взвешенных антропогенных веществ: хлопья гидроксидов металлов, образующихся при очистке сточных вод, частицы асбеста, стекловолокна, базальта и других регламентируются в соответствии с санитарными правилами, утверждаемыми согласно подпункту 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71
содержание взвешенных веществ не увеличивается больше, чем на: 0,25 мг/дм3, 0,75 мг/дм3.
Для водоемов, содержащих в межень более 30 мг/дм3 природных минеральных веществ, допускается увеличение содержания взвешенных веществ в воде в пределах 5,0 %.
Взвеси со скоростью выпадения более 0,4 мм/сек для проточных водоемов и более 0,2 мм/сек для водохранилищ к спуску запрещаются.
Содержание в воде водных объектов взвешенных веществ неприродного происхождения (хлопья гидроксидов металлов, образующихся при обработке сточных вод, частички асбеста, стекловолокна, базальта, капрона, лавсана и другое) не допускается.
2
Плавающие примеси (вещества)
на поверхности водоема не обнаруживаются плавающие пленки пятна минеральных масел и скопления других примесей.
3
Запахи
вода не приобретает несвойственных ей запахов интенсивностью более 2 балла, обнаруживаемых:
непосредственно или при непосредственно последующем хлорировании или других способов обработки
4
Окраска
не обнаруживается в столбике:
20 см
10 см
5
Температура

Судың жазғы температурасы ағынды суды жіберу нәтижесінде соңғы 10 жылдағы ең ыстық мезгілдегі орта айлық температурамен салыстырғанда 3 ºС аспайды.
6
Сутегі көрсеткіші (рН)
6,5 – 8,5 шегінен аспайды
7
Минералдық құрамы
Құрғақ қалдығы 1000 мг/дм3 аспауы тиіс, оның ішінде: хлоридтер – 350 мг/дм3, сульфаттар – 500 мг/дм3.
8
Ерітілген оттегі
Жылдың әртүрлі мезгілінде бір күннің сағат 12 дейін алынған сынамада 4 мг/дм3 кем болмайды.
9
ОБТ толық
20 С кезінде мынадан аспайды:
3,0 мгО2/дм3 6,0 мгО2/дм3, рекреация аймағында – 4,0
10
ОХТ
Мынадан аспауы тиіс: 15 мгО2/дм3 30 мгО2/дм3
11
Аурулардың қоздырғыштары
Судың құрамында ауру қоздырғыштар болмайды.
12
Лактозиялық оң ішек таяқшалары
Жерүсті су көзінің класына байланысты 0-50000 в дм3 аспайды (орталықтанбаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздеріне қолданылмайды)

летняя температура воды в результате спуска сточных вод не повышает более чем на 3 оС по сравнению со среднемесячной температурой самого жаркого месяца года за последние 10 лет.
6
Водородный показатель (рН)
не выходит за пределы 6,5 – 8,5
7
Минеральный состав
не превышает по сухому остатку 1000 мг/дм3 (1500), в том числе хлоридов 350 мг/дм3, сульфатов 500 мг/дм3.
8
Растворенный кислород
не менее 4 мг/дм3 в любой период года, в пробе, отобранной до 12 часов дня.
9
БПК полное
не превышает при 20 оС:
3,0 мгО2/дм3
6,0 мгО2/дм3,
для зон рекреации
4,0 мгО2/дм3,
10
ХПК
не превышает:
15 мгО2/дм3
30 мгО2/дм3
11
Возбудители заболеваний
Вода не содержит возбудители заболеваний.
12
Лактозоположительные кишечные палочки
не более 1000-50000 в дм3, в зависимости от класса поверхностного водоисточника (не распространяется на источники децентрализованного хозяйственно-питьевого водоснабжения)

елдімекен жайда 5000 дм3 асырмай, қайық-желкен спорт орындары үшін 10000 дм3, шомылу орындары үшін 1000 дм3
13
Коли-фагтар (бляшка-құраушы бірліктерінде)
100 в дм3 аспайды орталықтанбаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздеріне қолданылмайды
100 в дм3 аспайды
14
Гельминттердің өмір сүруге қабілетті жұмыртқалары, (аскарида, власоглав, токсокар, фасциол), тениид онкосфералары және патогенді ішек қарапайымдыларының өмір сүруге қабілетті цисталары
1 дм3 болмайды
15
Химиялық заттар
РЕШШ-дан және РШБД-ден артатын шоғырлануда болмайды.
16
Радионуклидтердің бірлескен қатысуымен жиынтық көлемдік белсенділігі*
мына формула бойынша есептеледі
∑ (Ai / YBi) < 1,
мұндағы Ai – судағы i - радионуклидтің меншікті белсенділігі;
YBi – i-радионуклид үшін тиісті араласу деңгейі.
Ескертпе:
* Бақыланатын судың радиоактивті ластануының көрсетілген деңгейлері асып кеткен кезде "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған гигиеналық нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-71 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29012 болып тіркелген) сәйкес радионуклидтік ластануға қосымша бақылау жүргізіледі.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
РЕШШ – рұқсат етілген шекті шоғырлану;
РЕБД – рұқсат етілген болжамды деңгей;
ОБТ– оттегіні биохимиялық тұтыну;
ОХТ – оттегіні химиялық тұтыну;
мг/дм3 – текше дециметрге миллиграмм;
мм/сек – секундына миллиметр;
см – сантиметр;
дм3 – текше дециметр;
% – пайыз;
ºС – Цельсий градусы.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

в черте населенных мест не более 5000 в дм3, для лодочно-парусного спорта 10000 дм3, для купания 1000 дм3
13
Коли-фаги (в бляшкообразующих единицах)
не более 100 в дм3 не распространяется на источники децентрализованного хозяйственно-питьевого водоснабжения
не более 100 в дм3
14
Жизнеспособные яйца гельминтов (аскарид, власоглав, токсокар, фасциол), онкосферы тениид и жизнеспособные цисты патогенных кишечных простейших
не содержатся в 1 дм3
15
Химические вещества
не содержатся в концентрациях, превышающих ПДК или ОДУ
16
Суммарная объемная активность радионуклидов при совместном присутствии*
вычисляется по формуле
∑ (Ai / YBi) < 1,
где Ai – удельная активность i-го радионуклида в воде;
YBi – соответствующий уровень вмешательства для i-го радионуклида.
Примечание:
* При превышении указанных уровней радиоактивного загрязнения контролируемой воды проводится дополнительный контроль радионуклидного загрязнения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-71 "Об утверждении гигиенических нормативов к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29012).
Расшифровка аббревиатур:
ПДК – предельно-допустимая концентрация;
ОДУ – ориентировочно допустимый уровень;
БПК – биохимическое потребление кислорода;
ХПК –химическое потребление кислорода;
мг/дм3 – миллиграмм на кубический дециметр;
мм/сек – миллиметр в секунду;
см – сантиметр;
дм3 – кубический дециметр;
% – процент;
оС – градус Цельсия.
Приложение 4 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2. РЕШШ шамалары мг/л келтірілген.
3. Кейбір заттар үшін РЕШШ шамаларымен бірге тұрған әріптік индекстер мынаны білдіреді:
1) (а – судағы органикалық заттардың болуын есептеу рұқсат ететін шектерде және ОБТ көрсеткіштері мен ерітілген оттегі бойынша;
2) (б – тері арқылы түскен кезде қауіпті;
3) (в – органикалық емес қосындылар үшін, оның ішінде барлық нысандағы жалпы құрамын есепке ала отырып, өтпелі элементтер үшін;
4) (г – фенол РЕШШ – 0,001 мг/л хлорлау кезінде суға хлорфенолды иіс беретін ұшпа фенолдардың сомасы үшін (сынамалық хлорлау тәсілі). Бұл РЕШШ су құбырлары құрылыстарында тазалау процесінде суды залалсыздандыру үшін хлорды пайдалану жағдайы немесе хлормен заласыздандыруға жататын ағынды суды төгу жағдайларын анықтау кезінде шаруашылық-ауыз суды пайдаланудың су объектілеріне жатады. Өзге жағдайларда су объектілеріндегі судың құрамында ұшпа фенолдардың жиынтығы 0,1 мг/л шоғырлануда болуына жол беріледі;
5) (д – суда пайда болатын белсенді хлордың алдын ала байланысу шарттары кезінде ғана су объектілеріне ағызуға жол беріледі;
6) (е – цианид-йонға есептегенде қарапайым және кешенді цианидтер (цианоферраттарды қоспағанда).
4. Егер РЕШШ шамасының орнына "жоқ" көрсетілсе, бұл осы қосылысты су объектілеріне ағызуға жол берілмейтіндігін білдіреді.
5. РЕШШ шамасымен қатар қауіптілік сыныбы және РЕШШ белгіленген зияндылықтың шекті көрсеткіші көрсетілген:
1) с.-т. – санитариялық-токсикологиялық;
2) жалп. – жалпысанитариялық;
3) орг. – судың органолептикалық қасиеттерінің өзгеру сипатын айырып оқу арқылы органолептикалық (иіс. – судың иісін өзгертеді, лайл. – судың лайлылығын арттырады, түс – суға түс береді, көбік. – көбік жасайды, қабырш. – судың бетінде қабыршақ жасайды, дәм. – суға дәм береді, оп. – опалесценция тудырады.)
6. Заттар төрт қауіптілік сыныбына бөлінген: 1-сынып – төтенше қауіпті, 2-сынып – жоғары қауіпті, 3-сынып – қауіпті, 4-сынып – шамалы қауіпті. Сыныптама негізінде уыттылығына, шоғырлануына, зияндылықтың шекті көрсеткішінің алшақ әсерлерін тудыруға қабілеттілігіне байланысты суды ластайтын химиялық қосылыстардың адам үшін қауіптілігінің әр түрлі деңгейін сипаттайтын көрсеткіштер жатыр
7. Заттардың қауіптілік сыныптары мынаны ескереді:
1) суда индикаторлық заттар ретінде бірінші кезекте бақылауға жататын қосылыстарды таңдау кезінде;
2) қосымша қаржы жұмсауды талап ететін су қорғау іс-шараларының жүйелілігін белгілеу кезінде;
3) технологиялық үдерістерде қауіптілігі жоғары заттарды қауіптілігі шамалысына ауыстыру жөніндегі ұсынымдарға негіздеме беру кезінде;

2. Величины ПДК приведены в мг/л.
3. Буквенные индексы, стоящие с величинами ПДК для некоторых веществ, обозначают следующее:
1) (а – в пределах, допустимых расчетом на содержание органических веществ в воде и по показателям БПК и растворенного кислорода;
2) (б – опасно при поступлении через кожу;
3) (в – для неорганических соединений, в том числе переходных элементов, с учетом валового содержания всех форм;
4) (г – ПДК фенола – 0,001 мг/л указана для суммы летучих фенолов, придающих воде хлорфенольный запах при хлорировании (метод пробного хлорирования). Эта ПДК относится к водным объектам хозяйственно-питьевого водопользования, при условии применения хлора для обеззараживания воды в процессе ее очистки на водопроводных сооружениях или при определении условий сброса сточных вод, подвергающихся обеззараживанию хлором. В иных случаях допускается содержание суммы летучих фенолов в воде водных объектов в концентрациях 0,1 мг/л;
5) (д – допускается сброс в водные объекты только при условии предварительного связывания активного хлора, образующегося в воде;
6) (е – цианиды простые и комплексные (за исключением цианоферратов) в расчете на цианид – ион.
4. Если вместо величины ПДК указано "отсутствие", это означает, что сброс данного соединения в водные объекты недопустим.
5. Наряду с величинами ПДК указан класс опасности и лимитирующий показатель вредности, по которому установлена ПДК:
1) с.-т. – санитарно-токсикологический;
2) общ. – общесанитарный;
3) орг. – органолептический с расшифровкой характера изменения органолептических свойств воды (зап. – изменяет запах воды, мутн. – увеличивает мутность воды, окр. – придает воде окраску, пен. – вызывает образование пены, пл. – образует пленку на поверхности воды, привк. – придает воде привкус, оп. – вызывает опалесценцию).
6. Вещества разделены на четыре класса опасности: 1 класс - чрезвычайно опасные, 2 класс - высокоопасные, 3 класс – опасные, 4 класс – умеренно опасные. В основу классификации положены показатели, характеризующие различную степень опасности для человека химических соединений, загрязняющих воду, в зависимости от токсичности, кумулятивности, способности вызывать отдаленные эффекты, лимитирующего показателя вредности.
7. Классы опасности веществ учитывают:
1) при выборе соединений, подлежащих первоочередному контролю в воде в качестве индикаторных веществ;
2) при установлении последовательности водоохранных мероприятий, требующих дополнительных капиталовложений;
3) при обосновании рекомендаций о замене в технологических процессах высокоопасных веществ на менее опасные;

4) суда заттарды аналитикалық анықтаудың сезгіш әдістерін әзірлеуде кезектілікті анықтау кезінде.
8. Тізбе нормаланған заттардың барынша таралған синонимдарымен, техникалық, сауда және фирмалық атауларының көрсеткішімен жабдықталған.
9. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ОБТ – оттегіні биохимиялық тұтыну;
РЕШШ – рұқсат етілген шекті шоғырлану;
мг/л – литрге миллиграмм.

4) при определении очередности в разработке чувствительных методов аналитического определения веществ в воде.
8. Перечень снабжен указателем наиболее распространенных синонимов, технических, торговых и фирменных названий нормированных веществ.
9. Расшифровка аббревиатур:
БПК – биохимическое потребление кислорода;
ПДК – предельно-допустимая концентрация;
мг/л – миллиграмм на литр.