Қазақстан Республикасы прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 22 қарашадағы № 229 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 қарашада № 30764 болып тіркелді
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 12-бабы 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастырудың қоса беріліп отырған қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадрларды дамыту департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Кадрларды дамыту департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 229 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті жүзеге асыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды (бұдан әрі – прокуратура органдары).
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тәлімгер – прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін және оған кәсіби бейімделуіне практикалық көмек көрсететін адамға бекітіліп берілетін қызметкер;
2) тәлімгерлік – прокуратура органдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдарды кәсіптік бейімдеу процесі.
3. Прокуратура органдарындағы тәлімгерлік прокуратура органдарына орта басшы құрам лауазымдарына құқық қорғау қызметіне бірінші рет кіретін адамдарға қатысты ұйымдастырылады.
2-тарау. Тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдері

Об утверждении Правил и сроков организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 22 ноября 2022 года № 229. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2022 года № 30764.
В соответствии с пунктом 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры Республики Казахстан.
2. Департаменту кадрового развития Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадрового развития Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Приложение к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 229
Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок и сроки осуществления наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры Республики Казахстан (далее – органы прокуратуры).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) наставник – сотрудник органов прокуратуры, закрепляемый за лицом, впервые поступающим на правоохранительную службу в органы прокуратуры, и оказывающий ему практическую помощь в его профессиональной адаптации;
2) наставничество – процесс профессиональной адаптации лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры.
3. Наставничество в органах прокуратуры организуется в отношении лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы прокуратуры на должности среднего начальствующего состава.
Глава 2. Порядок и сроки организации наставничества

4. Тәлімгерлік Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясында (бұдан әрі – Академия) алғашы кәсіптік даярлықтан өтетін адамдар үшін олардың тағылымдамадан өту кезеңінде (бұдан әрі – Тағылымдамадан өтуші) жүзеге асырылады.
5. Тәлімгерлікті ұйымдастыру мерзімі алты айды құрайды.
6. Тәлімгерлік мыналарды қамтиды:
1) тиісті кәсіптік даярлығы және елеулі жұмыс тәжірибесі бар прокуратура органдары қызметкерлерінің қатарынан тәлімгерді бекіту;
2) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәлімгерліктің жеке бағдарламасын (бұдан әрі – бағдарлама) әзірлеу;
3) бағдарламаны іске асыру;
4) тағылымдамашының бағдарламаны іске асыру туралы есепті жасауы;
5) тәлімгердің тағылымдамадан өтушіге мінездеме дайындауы.
7. Тәлімгерді бекіту және оны ауыстыру прокуратура органдарының уәкілетті басшысының бұйрығымен ресімделеді.
8. Тәлімгерді ауыстыру мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) тәлімгерді жұмыстан шығару немесе оның басқа жұмысқа ауысуы;
2) объективті себептер бойынша тәлімгерлікті жүзеге асырудың мүмкін болмауы (ауру, іссапарда, демалыста, неке-отбасы қатынастарында болу).
Тәлімгерді ауыстыру бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
9. Тәлімгер тәлімгер болып бекітілгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде тағылымдаманың барлық кезеңіне арналған бағдарламаны әзірлейді және бекітеді.
10. Тәлімгер тағылымдамадан өтушіні бекітілген бағдарламамен таныстырады.
11. Тәлімгер:
1) тағылымдамадан өтушінің бағдарламаны орындауын бақылауды жүзеге асырады;
2) тағылымдамадан өтушіге кәсіптік дағдылар мен кәсіптік шеберлікті дамытуға, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының кез келген бұзушылықтарына бітіспес көзқарасты қалыптастыруға көмек көрсетеді;
3) тағылымдамадан өтушінің атқаратын лауазымына сәйкес жүктелген міндеттердің кез келген жағдайында қиындықтарды еңсеру, дербес және сапалы орындау қабілетін дамытады;
4) тағылымдамадан өтушіде прокуратура органдары қызметкерлерінің құндылықтар жүйесін, әлеуметтік және кәсіптік маңызы бар психологиялық және моральдық-адамгершілік қасиеттерін, адалдығын, тәртіптілігін, қызметтік міндеттерін орындауға саналы көзқарасын, жұмыста жоғары нәтижелерге тұрақты қол жеткізуге ұмтылысын қалыптастырады;
5) тағылымдамадан өтушіні ұйымдық (корпоративтік) мәдениетке, ұжымның қоғамдық өміріне қатысуға баулиды;
6) тағылымдамадан өтушінің жеке және іскерлік қасиеттерін, оның қызметке деген көзқарасын, әріптестерімен және өзге де азаматтармен қарым-қатынас жасау қабілетін, қызметкерлердің қызметтік әдеп нормаларының, қызметтік және еңбек тәртібінің сақталуын зерделейді.

4. Наставничество осуществляется для лиц, проходящих первоначальную профессиональную подготовку в Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия), в период прохождения ими стажировки (далее – стажер).
5. Срок организации наставничества составляет шесть месяцев.
6. Наставничество включает в себя:
1) закрепление наставника из числа сотрудников органов прокуратуры, обладающих соответствующей профессиональной подготовкой и значительным опытом работы;
2) разработку индивидуальной программы наставничества по форме согласно Приложению к настоящим Правилам (далее – программа);
3) реализацию программы;
4) составление стажером отчета о реализации программы;
5) подготовку наставником характеристики на стажера.
7. Закрепление наставника и его замена оформляется приказом уполномоченного руководителя органов прокуратуры.
8. Замена наставника производится в случаях:
1) увольнения наставника или перехода на другую работу;
2) невозможности осуществления наставничества по объективным причинам (болезни, нахождения в командировке, отпусках, брачно-семейных отношениях).
Замена наставника осуществляется в срок не более пяти рабочих дней.
9. Наставник в течение одного рабочего дня после закрепления его наставником разрабатывает и утверждает программу на весь период стажировки.
10. Наставник ознакамливает стажера с программой после ее утверждения.
11. Наставник:
1) осуществляет контроль за выполнением стажером программы;
2) оказывает стажеру помощь в развитии профессиональных навыков и профессионального мастерства, формировании непримиримого отношения к любым нарушениям действующего законодательства Республики Казахстан;
3) развивает способность стажера к преодолению трудностей, самостоятельному и качественному выполнению в любых условиях возложенных обязанностей в соответствии с занимаемой должностью;
4) формирует у стажера систему ценностей сотрудников органов прокуратуры, социально и профессионально значимых психологических и морально-нравственных качеств, добросовестность, дисциплинированность, сознательное отношение к выполнению служебных обязанностей, стремление к постоянному достижению высоких результатов в работе;
5) приобщает стажера к организационной (корпоративной) культуре, к участию в общественной жизни коллектива;
6) изучает личные и деловые качества стажера, его отношение к службе, умение общения с коллегами и иными гражданами, соблюдение норм служебной этики сотрудников, служебной и трудовой дисциплины.

12. Тәлімгерлік кезеңінде тағылымдамадан өтуші:
1) бағдарламаны сапалы және уақтылы орындайды;
2) прокуратура органдарының заңнамасының, ұйымдық-өкімдік құжаттарының талаптарын зерделейді;
3) өзінің кәсіби және жеке дамуына үнемі жұмыс істейді, тәлімгердің кеңестерін қабылдайды;
4) ұжымның қоғамдық өміріне қатысады.
13. Тәлімгер тәлімгерлік аяқталғанға дейін үш жұмыс күні бұрын тәлімгерге бағдарламаны іске асыру (еркін нысанда), басқа да орындалған тапсырмалар, тәлімгерлік кезеңінде алған білімі мен дағдылары, тәлімгерлікті ұйымдастыру жөніндегі ескертулер мен ұсыныстар туралы есеп дайындайды және ұсынады.
14. Тәлімгер тәлімгерлік аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде тағылымдамадан өтушіге мінездеме (еркін нысанда) дайындайды, онда бағдарламаны, өзге де тапсырмаларды орындау нәтижелері, оның кәсіби білімінің деңгейі, дағдылары мен машықтарын дамыту, қызметтік міндеттерін өз бетінше орындау қабілеті, қызметтік құжаттаманы дайындау сапасы көрсетіледі.
Бағдарламаны іске асыру туралы мінездеме мен есепті (бұдан әрі – тәлімгерлік материалдары) тәлімгер тәлімгерлік аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде тәлімгерлік ұйымдастырылған прокуратура органының кадр қызметіне жібереді.
15. Кадр қызметі тәлімгерлік материалдарын алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде оларды жеке іс материалдарына тіркеу үшін Академияға жібереді.
Қазақстан Республикасының
прокуратура органдарына құқық
қорғау қызметіне бірінші рет
кіретін адамдар үшін
тәлімгерлікті ұйымдастыру
қағидалары мен мерзімдеріне
қосымша
нысан
БЕКІТЕМІН
__________________________
(Тәлімгердің Т.А.Ә. (бар болса),
атқаратын лауазымы)
"____" _______________ жыл
Жеке тәлімгерлік бағдарламасы
Тағылымдамадан өтушінің Т.А.Ә. (бар болса) ___________________________
Іс-шараның атауы
Іс-шараны іске асыру мерзімі
Іс-шараны аяқтау нысаны
1
ТАНЫСТЫМ ______________________________________________________
(Тағылымдамадан өтушінің Т.А.Ә. (бар болса), қолы, күні)

12. Стажер в период наставничества:
1) качественно и своевременно выполняет программу;
2) изучает требования законодательства, организационно-распорядительных документов органов прокуратуры;
3) постоянно работает над собственным профессиональным и личностным развитием, принимает советы наставника;
4) принимает участие в общественной жизни коллектива.
13. Стажер за три рабочих дня до завершения наставничества готовит и предоставляет наставнику отчет о реализации программы (в произвольной форме), других исполненных поручениях, приобретенных знаниях и навыках в период наставничества, замечаниях и предложениях по организации наставничества.
14. Наставник в течение одного рабочего дня после завершения наставничества готовит характеристику (в произвольной форме) на стажера, в которой отражаются результаты выполнения программы, иных поручений, уровень его профессиональных знаний, развития навыков и умений, способность самостоятельно исполнять служебные обязанности, качество подготовки служебной документации.
Характеристика и отчет о реализации программы (далее – материалы наставничества) направляются наставником в кадровую службу органа прокуратуры, которым организовано наставничество, в течение двух рабочих дней со дня завершения наставничества.
15. Кадровая служба в течение двух рабочих дней после получения материалов наставничества направляет их в Академию для приобщения к материалам личного дела.
Приложение
к Правилам и срокам
организации наставничества
для лиц, впервые поступающих
на правоохранительную
службу в органы прокуратуры
Республики Казахстан
форма
УТВЕРЖДАЮ
________________________
(Ф.И.О. (при наличии),
занимаемая должность наставника)
"_____" _____________ года
Индивидуальная программа наставничества
Ф.И.О. (при наличии) стажера ___________________________________________
Наименование мероприятия
Срок реализации мероприятия
Форма завершения мероприятия
1
ОЗНАКОМЛЕН ____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) стажера, подпись, дата)