Мұнайлы аудандық мәслихатының 2021 жылғы 16 сәуірдегі № 3/21 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облысы Мұнайлы аудандық мәслихатының 2022 жылғы 6 қазандағы № 23/143 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 қазанда № 30267 болып тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Мұнайлы аудандық мәслихатының 23 қазандағы 2023 жылғы № 6/41 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Мұнайлы аудандық мәслихатының 23.10.2023 № 6/41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
ШЕШТІ:
1. Мұнайлы аудандық мәслихатының "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" 2021 жылғы 16 сәуірдегі №3/21 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 4503 болып тіркелген) келесідей өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Мұнайлы ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы";
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мұнайлы ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары бекітілсін.";
2 және 3 тармақтар алынып тасталсын;
көрсетілген шешіммен бекітілген, Мұнайлы ауданында әлеуметтiк көмек көрсетудің, оның мөлшерлерiн белгiлеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындаудың Қағидаларында (әрі қарай-Қағидалар):
2 тармағының 7) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"7) уәкілетті орган - "Мұнайлы аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;";
3 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органмен мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - әлеуметтік көмек алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ, мереке күндерге ақшалай және заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.";
5 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау туралы" Заңының 16-бабында және Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 10-бабының 2) тармақшасында, 11-бабының 2) тармақшасында, 12-бабының 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.";
6 тармақ келесі редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Мунайлинского районного маслихата от 16 апреля 2021 года №3/21"Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение Мунайлинского районного маслихата Мангистауской области от 6 октября 2022 года № 23/143. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2022 года № 30267. Утратило силу решением Мунайлинского районного маслихата Мангистауской области от 23 октября 2023 года № 6/41.
Сноска. Утратило силу решением Мунайлинского районного маслихата Мангистауской области от 23.10.2023 № 6/41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мунайлинского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" от 16 апреля 2021 года №3/21 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №4503) следующие изменения:
заголовок указанного решения изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Мунайлинском районе";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Мунайлинском районе.";
2 и 3 пункты исключить;
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Мунайлинском районе (далее-Правила), утвержденных указанным решением:
подпункт 7) пункта 2 изложить в новой редакции:
"7) уполномоченный орган-государственное учреждение "Мунайлинский районный отдел занятости и социальных программ";";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом денежной и натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели социальной помощи) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к праздничным дням.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Лицам, указанным статье 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан" и в подпункте 2) статьи 10, в подпункте 2) статьи 11, в подпункте 2) статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Мереке күндеріне әлеуметтік көмек ақшалай төлем түрінде бір рет келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
1) 21-23 наурыз – Наурыз мейрамы:
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған, бұрын "Батыр Ана" атағын алған, I және II дәрежелі "Ана даңқы" орденімен наградталған көп балалы аналарға – 2 (екі) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға, он алты жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға, он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) 1 мамыр – Қазақстан халқының бірлігі мерекесі:
асыраушысынан айырылуы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы (балаларға) алушыларға 8 (сегіз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға, он алты жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға, он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектігі бар адам болған адамдарға және мүгедектігі бар адам болуы ата-анасының бiрiнiң радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балаларына – 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдарға – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
1988-1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.
3) 9 мамыр – Жеңіс күні:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 1 000 000 (бір миллион) теңге мөлшерінде;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектігі бар адамдарына теңестірілген адамдарға (Чернобыль атом электр станциясындағы апатты жою салдарынан мүгедектік белгіленген тұлғалардан басқа) – 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдар (1986-1987 жылдардағы Чернобыль атом электр станциясындағы апатты жоюға қатысушылардан басқа) – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі - КСР Одағы) үкiметтік органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерiне, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң басшы және қатардағы құрамының адамдарына (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса алғанда) – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери мiндеттiлеріне – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде осы елге жүк жеткiзу үшiн жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерiне – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшу құрамының әскери қызметшiлерiне – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ауғанстандағы кеңестік әскери контингентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия алған немесе мертіккен не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлеріне – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

"6. Социальная помощь к праздничным дням оказывается в виде денежных выплат единовременно следующим категориям граждан:
1) 21-23 марта – Наурыз мейрамы:
многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа", получившие ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденом "Материнская слава" I и II степени в размере – 2 (два) месячных расчетных показателей;
лицам с инвалидностью всех групп, детям с инвалидностью до шестнадцати лет всех групп, детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет всех групп, в размере – 5 (пять) месячных расчетных показателей;
2) 1 мая – Праздник единства народа Казахстана:
получателям государственного социального пособия по утере кормильца (на детей) в размере 8 (восемь) месячных расчетных показателей;
лицам с инвалидностью всех групп, детям с инвалидностью до шестнадцати лет всех групп, детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет всех групп, в размере – 5 (пять) месячных расчетных показателей;
лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей, в размере – 60 (шестьдесят) месячных расчетных показателей;
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях, в размере -50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии, в размере – 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
3) 9 мая – День Победы:
ветеранам Великой Отечественной войны, в размере – 1 000 000 (один миллион) тенге;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к лицам с инвалидностью Великой Отечественной войны (кроме лиц, которым инвалидность установлена вследствие ликвидации аварии на Чернобыльской атомной электростанции), в размере -60 (шестьдесят) месячных расчетных показателей;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны (кроме участников ликвидации аварии на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах), в размере– 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лицам начальствующего и рядового состава Министерства внутренних дел бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее-Союза ССР) (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств, в размере – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
военнообязанным, призывавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий, в размере – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшимся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий, в размере – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
военнослужащим летного состава, совершившим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР, в размере – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
рабочим и служащим, обслуживавшим советский воинский контингент в Афганистане, получившим ранения, контузии или увечья либо награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий, в размере – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;

1992 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы ақпан аралығындағы кезеңде Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2003 жылғы тамыз – 2008 жылғы қазан аралығындағы кезеңде Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
1986-1991 жылдар аралығындағы кезеңде Таулы Қарабақтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдарына – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарға – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі, ауруға шалдығуы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жою кезiнде қаза тапқан адамдардың отбасыларына – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың және ядролық сынақтардың салдарынан сәуле ауруына шалдығып қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектігі бар адамдардың, сондай-ақ қайтыс болуы белгiленген тәртiппен солардың әсеріне байланысты болған азаматтардың отбасыларына – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына) – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшим задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года, в размере – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
военнослужащим Республики Казахстан, принимавшим участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке в период с августа 2003 года по октябрь 2008 года, в размере – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
военнослужащим, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшим участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе период с 1986 по 1991 годы, в размере – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, в размере – 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, в размере – 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия, в размере - 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время, в размере – 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
семьям лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, в размере – 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших лиц с инвалидностью, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний, в размере – 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак, в размере – 40 (сорок) месячных расчетных показателей;

4) 1 маусым – Балаларды қорғау күні:
он алты жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға, он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) 30 тамыз – Конституция күні:
барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға, он алты жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға, он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
6) 1 қазан – Халықаралық қарттар күні:
барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға, он алты жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға, он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
70 жастан асқан зейнеткерлерге – 2 (екі) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
7) 16 желтоқсан – Тәуелсіздік күні:
Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысқаны үшін, осы оқиғаларда қасақана кісі өлтіргені және милиция қызметкерінің, халық жасақшысының өміріне қастандық жасағаны үшін сотталған, өздеріне қатысты қылмыстық істерді қайта қараудың қолданылып жүрген тәртібі сақталатын адамдарды қоспағанда, саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға, он алты жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға, он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі барлық топтағы мүгедектігі бар балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.";
7 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"7. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын) көрсетіледі:
1) уәкілетті ұйымнан мүгедектігі бар адам болуына байланысты мемлекеттік жәрдемақы алмайтын, әлеуметтік маңызды аурулары бар: қатерлі ісіктері бар, туберкулез ауруымен диспансерлік есепте тұрған, адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырған адамдарға (бұдан әрі – АИВ), өтініші бойынша, табысы есебінсіз, бір рет 26 (жиырма алты) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде;
2) АИВ тудыратын ауруы бар балалардың ата-аналарына немесе заңды өкілдеріне, өтініші бойынша, табысы есебінсіз, ай сайын, Қазақстан Республикасы бойынша 2 (екі) ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінде;
3) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларына), көрсетілген оқиғалар туындаған күннен бастап үш айдан кешіктірмей, өтініші бойынша, бір рет, табысы есебінсіз, 35 (отыз бес) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде;

4) 1 июня – День защиты детей:
детям с инвалидностью до шестнадцати лет всех групп, детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет всех групп, в размере – 5 (пять) месячных расчетных показателей;
5) 30 август – День Конституции:
лицам с инвалидностью всех групп, детям с инвалидностью до шестнадцати лет всех групп, детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет всех групп, в размере – 5 (пять) месячных расчетных показателей;
гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, в размере – 10 (десять) месячных расчетных показателей;
6) 1 октября –Международный день пожилых людей:
лицам с инвалидностью всех групп, детям с инвалидностью до шестнадцати лет всех групп, детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет всех групп, в размере – 5 (пять) месячных расчетных показателей;
пенсионерам старше 70 (семьдесят) лет, в размере 2 (два) месячных расчетных показателей.
7) 16 декабря –День Независимости:
жертвам политических репрессий, к которым были применены репрессий за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, за исключением лиц, осужденных за совершение умышленных убийств и посягательство на жизнь работника милиции, народного дружинника в этих событиях, в отношении которых сохраняется действующий порядок пересмотра уголовных дел, в размере – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
лицам с инвалидностью всех групп, детям с инвалидностью до шестнадцати лет всех групп, детям с инвалидностью с шестнадцати до восемнадцати лет всех групп, в размере – 5 (пять) месячных расчетных показателей;".
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Социальная помощь оказывается отдельным категориям нуждающихся граждан, оказавшимся в трудной жизненной ситуации единовременно и (или) периодически (ежемесячно):
1) лицам, имеющим социально-значимые заболевания, не получающим государственные пособия по инвалидности из уполномоченной организации: со злокачественными новообразованиями, состоящим на диспансерном учете с заболеванием туберкулез, с болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека (далее-ВИЧ), по заявлению, без учета доходов, единовременно, в размере не более 26 (двадцать шесть) месячных расчетных показателей;
2) родителям или законным представителям детей, заразившихся ВИЧ, по заявлению, без учета доходов, ежемесячно в размере 2 (два) прожиточных минимумов по Республике Казахстан;
3) лицам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, по заявлению, без учета доходов не позднее трех месяцев с момента наступления трудной жизненной ситуации, единовременно, в размере не более 35 (тридцать пять) месячных расчетных показателей;

4) өтініш берген тоқсан алдындағы Маңғыстау облысы бойынша ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен жан басына шаққандағы орташа табысы бар және келесі негіздемелер бойынша өмірде қиын жағдайға тап болған тұлғаларға (отбасыларға):
жетімдік, ата-ана қамқорлығының болмауы, кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз қалуы, оның ішінде девиантты мінез-құлық, кәмелетке толмағандардың арнаулы білім беру ұйымдарында, ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында болуы, туғаннан бастап үш жасқа дейінгі балалардың ерте психофизикалық даму мүмкіндіктерінің шектелуі, дене бітімі және (немесе) ақыл-ой мүмкіндіктеріне байланысты организм функцияларының тұрақты бұзылуы, әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың салдарынан тыныс-тіршілігінің шектелуі, жасының егде тартуына байланысты, бұрынғы ауруы және (немесе) мүгедектігі салдарынан өзіне-өзі күтім жасай алмауы, әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға алып келген қатыгездікпен қарау, баспанасыздық (белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар), бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуы, пробация қызметінің есебінде болу бір рет – 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерінде;
5) өтініш беру алдындағы он екі айға Маңғыстау облысы бойынша ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен, отбасының жан басына шаққандағы орташа табыстың және келісім-шарттың болуы кезінде Қазақстан Республикасының оқу орындарында "бакалаврдың" немесе "интернатура" және "резидентура" академиялық деңгейін алу үшін күндізгі бөлімде оқитын мүгедектігі бар студенттерге білім беру қызметін төлеу және ай сайынғы әлеуметтік төлем 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
6) өтініш беру алдындағы 12 (он екі) айға Маңғыстау облысы бойынша белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен, отбасының жан басына шаққандағы орташа табыстың және келісім-шарттың болуы кезінде Қазақстан Республикасының оқу орындарында бакалавр академиялық деңгейін алу үшін, халықтың әлеуметтік осал топтарынан шыққан, атап айтқанда: тұл жетім студенттер, балалар үйінің, балалар ауылының тәрбиеленушілері, ата-анасының біреуі немесе екеуі де мүгедектігі бар адам болуы, жасы бойынша ата-анасының екеуі де зейнеткер болуы, ата-анасының біреуі қайтыс болуы, төрт және одан да көп баласы бар, кәмелет жасқа толмаған балалармен бірге тұратын, соның қатарында кәмелет жасқа жеткеннен кейін оқу орнын аяқтаған уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа жеткенге дейін) жоғары оқу орнында, орташа, техникалық және кәсіби, орташадан кейінгі білім беру мекемелерінде күндізгі бөлімде оқитын балалары бар отбасылардың күндізгі бөлімде оқитын студенттеріне білім беру қызметін төлеу.
Студенттерге әлеуметтік көмек оқу орындары көрсететін білім беру қызметі мөлшерінде бір жолғы төлемнен, сонымен қатар 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тамақтануға және тұруға кететін шығындарды ішінара өтейтін ай сайынғы әлеуметтік көмектен тұрады және ауданның мемлекеттік мекемелерінің сұраныстары бойынша денсаулық сақтау, білім беру, агроөнеркәсіптік кешен, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және туризм саласындағы білікті мамандармен қамтамасыз ету мақсатында ұсынылады;

4) лицам (семьям), имеющим среднедушевой доход ниже прожиточного минимума по Мангистауской области, предшествующий кварталу обращения и оказавшимся в трудной жизненной ситуации по следующим основаниям:
сиротство, отсутствие родительского попечения, безнадзорность несовершеннолетних, в том числе девиантное поведение, нахождение несовершеннолетних в специальных организациях образования, организациях образования с особым режимом содержания, ограничение возможностей раннего психофизического развития детей от рождения до трех лет, стойкие нарушения функций организма, обусловленные физическими и (или) умственными возможностями, ограничение жизнедеятельности вследствие социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, неспособность к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, вследствие перенесенной болезни и (или) инвалидности, жестокое обращение, приведшее к социальной дезадаптации и социальной депривации, бездомность (лица без определенного места жительства), освобождение из мест лишения свободы, нахождение на учете службы пробации, единовременно, в размере не более 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
5) студентам с инвалидностью, обучающимся по очной форме в высших учебных заведениях Республики Казахстан, для получения академической степени "бакалавр" или "интернатура" и "резидентура" на оплату высшего образования, при наличии договора и среднедушевого дохода семьи, ниже величины прожиточного минимума по Мангистауской области за двенадцать месяцев перед обращением и ежемесячная социальная выплата в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей;
6) студентам, обучающимся по очной форме в высших учебных заведениях Республики Казахстан, на оплату высшего образования, для получения академической степени "бакалавр" из социально-уязвимых слоев населения, а именно: детям-сиротам, детям, получающим государственное социальное пособие по случаю потери кормильца, детям, оставшимся без попечения родителей, воспитанникам детских домов, детской деревни, детям, оба родителя которых являются пенсионерами по возрасту или один из родителей является лицом с инвалидностью, детям из многодетных семей, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детям, обучающимся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) при наличии договора и имеющим среднедушевой доход ниже прожиточного минимума по Мангистауской области, за предыдущие 12 (двенадцать) месяцев перед обращением.
Социальная помощь, состоит из единовременного платежа в размере стоимости образовательных услуг, предоставляемых учебным заведением, а также ежемесячных социальных выплат, частично покрывающих затраты на питание и проживание в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей и предоставляется студентам, обучающимся по очной форме по запросу государственных учреждений района в целях обеспечения квалифицированными специалистами в области здравоохранения, образования, агропромышленного комплекса, социального обеспечения, культуры, спорта и туризма.

7) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдарға, олардың жесiрлерiне, қаза тапқан әскери қызметшілердің отбасыларына, тылда еңбек еткен және әскери қызмет өткерген азаматтарға табысы есебінсіз жыл сайын шипажайлық - курорттық жолдама беру;
8) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге, тұрғын үйді күтіп ұстауға, табысы есебінсіз, ай сайын нақты шығын мөлшерінде ұсынылады.";
қағидалардың 1, 2 қосымшалары алынып тасталсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мұнайлы аудандық мәслихатының хатшысы Б. Билялов

7) Ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, лицам, приравненным по льготам к участникам Великой Отечественной войны, их вдовам, семьям погибших военнослужащих, трудившимся и проходившим воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, предоставляется путевка на санаторно- курортное лечение, единовременно, без учета дохода;
8) ветеранам Великой Отечественной войны на оплату коммунальных услуг, содержание жилья, ежемесячно в размере фактических затрат, без учета дохода.";
приложения 1, 2 к Правилам исключить.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Мунайлинского районного маслихата Б. Билялов