"Сотпен әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамдардың есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 11 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 2 ақпандағы № 50 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 ақпанда № 31870 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сотпен әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамдардың есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 11 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10218 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 3-тармағының 7) тармақшасын, 4-тармағын іске асыру мақсатында "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 9-бабының 22) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоса беріліп отырған Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары бекітілсін.";
Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды есепке алуды жүргізу қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) заңмен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтың көшірмесін құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне мәлімет үшін, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 2 ақпандағы
№ 50 бұйрығымен
бекітілген
Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 11 "Об утверждении Правил ведения учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 февраля 2023 года № 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2023 года № 31870
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 11 "Об утверждении Правил ведения учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10218) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации подпункта 7) пункта 3 статьи 12, пункта 4 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах", руководствуясь подпунктом 22) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Утвердить прилагаемые Правила ведения, использования и хранения специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными.";
Правила ведения учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет - ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов для сведения, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
СОГЛАСОВАНО:
Судебная администрация
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 2 февраля 2023 года № 50
Правила ведения, использования и хранения специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными
Глава 1. Общие положения

1. Осы Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау тәртібін айқындайды.
2. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке қою үшін азаматтық іс бойынша азаматты әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімі негіз болып табылады.
3. Аудандық және соларға теңестірілген соттар кеңселерінің меңгерушілері заң күшіне енген сот актілері бойынша сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарға қатысты енгізілетін ақпараттың Қазақстан Республикасы сот органдарының Бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық-талдау жүйесіне (бұдан әрі – БААТЖ) уақтылы енгізілуін, толықтығын және дұрыстығын қамтамасыз етеді.
4. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органдарының бастықтары мәліметтердің "Арнайы есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – АЕ ААЖ) уақтылы, толық және дұрыс енгізілуін қамтамасыз етеді.
2-тарау. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды жүргізудің тәртібі
5. Комитеттің аумақтық органдары сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды "Әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамға арналған карточка" (бұдан әрі – карточка) ақпараттық есепке алу құжатының негізінде осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізеді.
6. Карточка Комитеттің аумақтық органдарына он күн сайын БААТЖ арқылы келіп түсетін соттардың шешімдерінің графикалық көшірмелерін, жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелерін қоса тіркей отырып, АЕ ААЖ-ға енгізіледі.
7. Адамды әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі деп есепке қою кезінде Комитеттің аумақтық органдары осы адамға және іздестіру есептері арнайы есепке алу бойынша тексеру жүргізеді.
Адамды әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танудың қайталанған дерегі анықталған жағдайда, Комитеттің аумақтық органы бір жұмыс күні ішінде тиісті шаралар қабылдау үшін заңды күшіне енген сот актілерінің заңдылығын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға, іздестіру есебіндегі адам анықталған жағдайда, іздестіру бастамашысына ақпарат жолдайды.

1. Настоящие Правила ведения, использования и хранения специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными (далее - Правила) определяют порядок ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными.
2. Основанием для постановки на специальный учет лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными, является вступившее в законную силу решение суда о признании гражданина недееспособным и ограниченно дееспособным по гражданскому делу.
3. Заведующие канцеляриями районных и приравненных к ним судов обеспечивают своевременность, полноту и достоверность вводимой информации в отношении лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными по вступившим в законную силу судебным актам, в Единую автоматизированную информационно-аналитическую систему судебных органов Республики Казахстан (далее – ЕАИАС).
4. Начальники территориальных органов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) обеспечивают своевременность ввода, полноту и достоверность сведений в автоматизированной информационной системе "Специальные учеты" (далее - АИС СУ).
Глава 2. Порядок ведения специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными
5. Специальный учет лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными, территориальными органами Комитета ведется на основании информационного учетного документа "Карточка на лицо, признанное недееспособным либо ограниченно дееспособным" (далее – карточка) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Карточка вводится в АИС СУ с прикреплением графических копий решений судов, поступающие в территориальные органы Комитета ежедекадно посредством ЕАИАС, копии документа, удостоверяющего личность.
7. При постановке лица на учет территориальный орган Комитета осуществляет проверку данного лица по специальным учетам недееспособных, ограниченно дееспособных и розыскным учетам.
В случае выявления фактов повторного признания лица недееспособным и ограниченно дееспособным территориальный орган Комитета в течение одного рабочего дня направляет информацию прокурору, осуществляющего надзор за законностью судебных актов, вступивших в законную силу, для принятия соответствующих мер, в случае выявления лица на розыскном учете - инициатору розыска.

8. Әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамдарға қатысты АЕ ААЖ-ға енгізілген деректерге түзету енгізу қажет болғанда, соттар Комитеттің аумақтық органдарына өзгерістер енгізудің қажеттілігін көрсетіп, растайтын құжаттардың:
1) сот шешімінің;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың;
3) қайтыс болу туралы куәлік немесе азаматтық хал актісінің жазбасы;
4) медициналық қорытындының көшірмелерін (бұдан әрі – растайтын құжаттар) қоса бере отырып, хабарлама жолдайды.
9. Есептен шығаруды Комитет растайтын құжаттарды ұсыну арқылы АЕ ААЖ-дағы "есепте тұр" деген мәртебені "есептен шығарылған" деген мәртебеге ауыстыру жолымен Комитеттің аумақтық органы хатының негізінде жүзеге асырады.
10. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды есептен шығаруға мыналар негіз болып табылады:
1) әрекетке қабілеттілігінің толық қалпына келуі туралы сот шешімі;
2) адамды әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы шешімді жою жөніндегі сот шешімі;
3) сот шешімімен әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамның өлімі;
4) азаматтықты ауыстыру.
11. Комитеттің аумақтық органдары тоқсан сайын 5-күні адамның әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деген мәртебесін анықтау үшін, Құқық қорғау және арнаулы органдардың ақпараттық алмасу жүйесінің мәліметтеріне мониторинг жүргізеді.
"Қайтыс болған" деген мәртебесі бар адамдар анықталған жағдайда, жеке басын, тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде), туған жылын және жерін, жеке сәйкестендіру нөмірін куәландыратын құжаттың деректерін көрсету арқылы олар туралы мәліметтер "қайтыс болған" деген мәртебені растау үшін (өлім туралы куәлік немесе азаматтық хал актісінің жазбасы) аумақтық тиесілігіне қарай жергілікті атқарушы органдарға жіберіледі.
12. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарға қатысты деректерді АЕ ААЖ-ға енгізгеннен немесе түзету жасағаннан кейін, Комитеттің аумақтық органы үш жұмыс күнінен кешіктірмей есепке қойылған адамдардың және деректері түзетілген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған жылы көрсетілген тізімді Комитетке жолдайды.
13. Тоқсан сайын 30-күні Комитеттің аумақтық органдары АЕ ААЖ-дағы арнайы есепке алу мәліметтерін азаматтық-құқықтық саладағы сот есептерінің көрсеткіштерімен салыстырып тексеру жүргізеді.
3-тарау. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін пайдалану және сақтау тәртібі

8. В случае необходимости корректировки данных, введенных в АИС СУ в отношении лиц, признанных недееспособными и ограниченно дееспособными, суды направляют в территориальный орган Комитета уведомление с указанием необходимости внесения изменений и приложением копий следующих подтверждающих документов:
1) решения суда;
2) документа, удостоверяющего личность;
3) свидетельства о смерти либо записи акта гражданского состояния;
4) медицинского заключения (далее - подтверждающие документы).
9. Снятие с учета осуществляется Комитетом путем изменения статуса лица в АИС СУ с "состоит на учете" на "снят с учета" на основании письма территориального органа Комитета с представлением подтверждающих документов.
10. Одним из оснований снятия с учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными является:
1) решение суда о полном восстановлении дееспособности;
2) решение суда об отмене решения о признании лица недееспособным и ограниченно дееспособным;
3) смерть лица, признанного решением суда недееспособным и ограниченно дееспособными;
4) смена гражданства.
11. Территориальные органы Комитета ежеквартально к 5 числу проводят мониторинг сведений системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов на предмет установления статуса недееспособного и ограниченно дееспособного лица.
В случае установления лиц со статусом "умерший" сведения о них с указанием данных документа, удостоверяющего личность, фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты и места рождения, индивидуального идентификационного номера, направляются в местные исполнительные органы по территориальной принадлежности для подтверждения статуса "умерший" (на основании свидетельства о смерти либо записи акта гражданского состояния).
12. После ввода/корректировки данных в АИС СУ в отношении лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными, территориальный орган Комитета в срок не позднее трех рабочих дней направляет в Комитет список с указанием фамилий, имен, отчеств (при их наличии) и дат рождения лиц, поставленных на учет и лиц, в отношении которых данные откорректированы.
13. Ежеквартально к 30 числу территориальные органы Комитета проводят сверки сведений специального учета в АИС СУ с показателями судебных отчетов в гражданско-правовой сфере.
Глава 3. Порядок использования и хранения сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными

14. Адамды әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы сот шешімінің қайталап шығарылуын болдырмау мақсатында, Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 323-бабының тәртібінде өтініш келіп түскенде Комитеттің аумақтық органы соттың талабы бойынша арнайы есепке алу бойынша тексеру жүргізеді және бес жұмыс күнінің ішінде адамды әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы ақпараттың бар немесе жоқ екені туралы мәліметті ұсынады.
Әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп арнайы есепке алынған адамға қатысты талап келіп түскен жағдайда, Комитеттің аумақтық органдары азаматтық істің нөмірі және шешім шығарған сот туралы мәліметтерді соттарға хабарлайды.
15. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдар туралы арнайы есепке алу мәліметтерін пайдалану және сақтау тәртібі Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау және күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық есебін жүргізу қағидаларымен регламенттеледі.
Сот әрекетке қабілетсіз
және әрекетке қабілеттілігі
шектеулі деп таныған
адамдарды арнайы есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
қосымша
нысан
Әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамға арналған карточка
1. Тегі _____________________________________________________________
2. Аты _____________________________________________________________
3. Әкесінің аты ______________________________________________________
(ол болған жағдайда)
4. Туған күні: 20__жылғы "___"______
5. Туған жері ________________________________________________________
6.__________________________________________________________________
шешімнің негізінде _____ жылғы "___"______ әрекетке қабілетсіз (1), әрекетке
қабілеттілігі шектеулі (2) деп танылған
7. Арыз бойынша: отбасы мүшелерiнiң (1), туыстарының (2), прокурордың (3),
қорғаншылар мен қамқоршылар органдарының (4), емдеу мекемесiнің (5)
8.__________________________________________________________________
ҚР БП ҚСжАЕК аумақтық органының атауы
____________________________________________________________________
(қызметкерінің Т.А.Ә) карточканы енгізді.
(өлшем 140х95)

14. В целях исключения повторного вынесения судами решений о признании лица недееспособным либо ограниченно дееспособным при поступлении заявления в порядке статьи 323 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, территориальный орган Комитета по требованию суда осуществляет проверку по специальному учету и в течение пяти рабочих дней представляет сведения о наличии либо отсутствии информации о признании лица недееспособным либо ограниченно дееспособным.
При поступлении требования на лицо, состоящее на специальном учете как недееспособное и ограниченно дееспособное, территориальным органом Комитета судам сообщаются сведения о номере гражданского дела и суде, вынесшем решение.
15. Порядок использования и хранения сведений специального учета о лицах признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными регламентируется Правилами ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденными приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667).
Приложение
к Правилам ведения,
использования и хранения
специального учета лиц,
признанных судом
недееспособными
и ограниченно дееспособными
форма
Карточка на лицо, признанное недееспособным либо ограниченно дееспособным
1. Фамилия __________________________________________________
2. Имя ______________________________________________________
3. Отчество __________________________________________________
(при его наличии)
4. Дата рождения "__"_____ __ года
5. Место рождения ____________________________________________
_____________________________________________________________
6. На основании решения _______________________________________
_____________________________________________________________
(наименование суда)
от "___"______________________ года признан недееспособным (1),
ограничено дееспособным (2)
7. По заявлению: членов семьи (1), родственников (2), прокурора (3),
органа опеки и попечительства (4), лечебным учреждением (5)
8. Карточка введена ___________________________________________
____________________________________________________________
наименование территориального органа КПСиСУ ГП РК
_____________________________________________ ___________
(Ф.И.О. сотрудника)
(размер 140х95)