"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 2023 жылғы 20 наурыздағы № 285 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 наурызда № 32113 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету Ережесінде:
733-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"733. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алу және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің тапшылығын қаржыландыруға ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының шығаруы түрінде мемлекеттік бағдарламаларды, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамаларын, ұлттық жобаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жекелеген іс-шараларды белгіленген тәртіппен қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруы түрінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы "Астана" Халықаралық қаржы орталығының алаңында айналыс үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығару жолымен, сондай-ақ орнықты даму мақсатын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарымен қарыз шартын жасасу жолымен жергілікті атқарушы орган борышының белгіленген лимиті шегінде жүзеге асырылады.";
735 және 736-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"735. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы жергілікті атқарушы органның борыш лимитін және басым (республикалық және жергілікті) бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясының қарауына ішкі нарықта айналысы үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару жолымен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы жөніндегі ұсыныстарын жібереді, сондай-ақ мемлекеттік бағдарламаларды, саланы (аяны), ұлттық жобаларды дамыту тұжырымдамаларын іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жекелеген іс-шараларды белгіленген тәртіппен қаржыландыру, орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін "Астана" Халықаралық қаржы орталығының алаңында сыртқы нарықта айналысқа түсетін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару үшін және белгіленген тәртіппен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кезекті қаржы жылына арналған бюджеті туралы мәслихат шешімінің жобасын жасайды.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания"
Приказ и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 285. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2023 года № 32113
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных указанным приказом:
пункт 733 изложить в следующей редакции:
"733. Заимствование местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы осуществляется в виде получения бюджетных кредитов из республиканского бюджета и выпуска местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования дефицита бюджета города республиканского значения, столицы, в виде выпуска местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, для финансирования в установленном порядке отдельных мероприятий по содействию занятости.
Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, осуществляется путем выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана", а также путем заключения договора займа с международными финансовыми организациями для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития в пределах установленного лимита долга местного исполнительного органа.";
пункты 735 и 736 изложить в следующей редакции:
"735. Местный уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы с учетом лимита долга местного исполнительного органа и перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) направляет на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии предложения по заимствованию местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы путем выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке, а также для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, для финансирования в установленном порядке отдельных мероприятий по содействию занятости, выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внешнем рынке на площадке Международного финансового центра "Астана"для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития и составляет проект решения маслихата о бюджете области, города республиканского значения, столицы на очередной финансовый год в установленном порядке.

736. Жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы қарыз шарты, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі нарықта айналысы үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару нысанында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы "Астана" Халықаралық қаржы орталығының алаңында айналыс үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығару, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдарымен ұлттық валютада қарыз шарты нысанында жүзеге асырылады.";
740-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"740. Бюджет комиссиясының шешімі және бекітілген жергілікті бюджеттер тапшылығы өлшемдерінің негізінде, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының және Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік бағалы қағаздарын Бюджет кодексінің 209-бабына сәйкес шығару үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Бюджет кодексінің 211-бабына сәйкес қарыз алу көлемі, шарттары мен нысаналық мақсаты, сондай-ақ кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілетін борышты өтеу мен оған қызмет көрсету мөлшерін айқындайды және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келіседі.";
12 бөлім 10-1 және 10-2 параграфтарымен толықтырылсын:
"10-1-параграф Қарыз шартын жасасу жолымен "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы.
743-1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызды тартуы мынадай:
1) бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне немесе қаржылық-экономикалық негіздемесіне оң экономикалық қорытынды;
2) жергілікті бюджеттік инвестициялық жоба үшін бекітілген техникалық-экономикалық негіздеме немесе қаржы-экономикалық негіздеме;

736. Заимствование местными исполнительными органами осуществляется в форме договора займа, выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.
Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан осуществляется в форме выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана", а также договора займа с международными финансовыми организациями в национальной валюте.";
пункт 740 изложить в следующей редакции:
"740. На основании решения Бюджетной комиссии и утвержденных параметров дефицита местных бюджетов, а также для выпуска местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы и местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан государственных ценных бумаг в соответствии со статьей 209 Бюджетного кодекса, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет и согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета объемы, условия заимствования и целевое назначение, а также размеры погашения и обслуживания долга, утверждаемых в местных бюджетах на очередной финансовый год, в соответствии со статьей 211 Бюджетного кодекса.";
Главу 12 дополнить Параграфами 10-1 и 10-2 следующего содержания:
"Параграф 10-1 Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан для финансирования "зеленых" проектов путем заключения договора займа
743-1. Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан путем заключения договора займа осуществляется в целях финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития.
Привлечение внешнего займа местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, осуществляется на основании:
1) положительного экономического заключения на технико-экономическое обоснование или финансово-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта;
2) утвержденного технико-экономического обоснования или финансово-экономического обоснования для местного бюджетного инвестиционного проекта;

3) халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз есебінен қаржыландыруға болжанатын әрбір "жасыл" жоба бойынша бюджеттік комиссияның оң шешімі;
Бюджеттік комиссияның шешімінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарызының шарттары, көлемі және нысаналы мақсаты белгіленеді.
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарызының шарттары, көлемі және нысаналы мақсаты туралы мәслихат шешімдері негізде жүзеге асырылады.
743-2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарыз шартын жасасу нысанында қарыз алған кезде жергілікті атқарушы орган мыналарды:
1) қаржыландыруға ұсынылатын жоба, қарыздың болжамды шарттары бойынша қарыз берушілермен келіссөздерді ұйымдастыру мен жүргізуді;
2) қарыз шартының жобасын және ілеспе құжаттарды дайындауды;
3) қарыз шартының жобасының техникалық-экономикалық негіздемеге немесе бюджеттік инвестициялық жобаның қаржы-экономикалық негіздемесіне сәйкестігін бағалауды қамтитын даярлауды жүзеге асырады;
743-3. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы растайтын құжаттаманы қоса бере отырып, қарыз шартының жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға келісуге және қарауға жібереді.
743-4. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы мемлекеттік қарыздарының талаптары, көлемі және нысаналы мақсаты тұрғысынан қарыз шартының жобасын қарайды.
743-5. Ресімделген қарыз шартына қол қою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
743-6. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қол қойылған қарыз шарты тіркелуге жатады. Қарыз шарты қарыз шартының талаптарына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда тіркелгеннен кейін күшіне енеді.
743-7. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарыз берушілерден алынатын ақпарат негізінде сыртқы қарыздар қаражатын есепке алуды жүзеге асырады.
743-8. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарыздар есебінен қаржыландырылатын "жасыл" жобалар қаражатының пайдаланылуына мониторингті жүзеге асырады.

3) положительного решения бюджетной комиссии по каждому "зеленому" проекту, предполагаемому к финансированию за счет займа у международных финансовых организаций;
В решении Бюджетной комиссии устанавливаются условия, объем и целевое назначение займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.
4) решения маслихата об условиях, объеме и целевого назначения займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.
743-2. При заимствовании местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан в форме заключения договора займа местным исполнительным органом осуществляется подготовка, которая включает в себя:
1) организацию и проведение переговоров с заимодателями по предлагаемому к финансированию проекту, предполагаемым условиям займа;
2) подготовку проекта договора займа и сопутствующих документов;
3) оценку соответствия проекта договора займа технико-экономическому обоснованию или финансово-экономическому обоснованию бюджетного инвестиционного проекта;
743-3. Местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан направляет на согласование и рассмотрение в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проект договора займа, с приложением подтверждающей документации.
743-4. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета рассматривает проект договора займа, на предмет условий, объема и целевого назначения внешних государственных займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.
743-5. Подписание оформленного договора займа осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
743-6. Подписанный договор займа подлежит регистрации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета. Договор займа вступает в силу после его регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в соответствии с условиями договора займа.
743-7. Местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан осуществляет учет средств внешних займов на основании информации, получаемой от заимодателей.
743-8. Местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан осуществляет мониторинг использования средств "зеленых" проектов, финансируемых за счет займов.

10-2-параграф. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыздары есебінен қаржыландырылатын жобаларды іске асыру.
743-9. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы:
1) кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет жобасын қалыптастыру кезінде белгіленген тәртіппен жобаны қаржыландыру көлемін жоспарлайды;
2) қарыз шартында көзделген рәсімдерге сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүргізу арқылы жобаны іске асыруды жүзеге асырады;
3) конкурстық комиссияның қарыз берушімен келісілген шешімі негізінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға келісімшарттар жасасады;
4) жасалған келісімшарттардың мониторингін, сыртқы қарыз қаражатын, сондай-ақ олар бөлінген жағдайда жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыру қаражатын мақсатты пайдалануды қамтамасыз етеді.
743-10. Қарыз шартына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық немесе қаржы-экономикалық негіздемесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуді талап еткен жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық немесе қаржы-экономикалық негіздемесіне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу жөніндегі рәсімдерді жүргізеді.
743-11. Техникалық-экономикалық немесе қаржы-экономикалық негіздемеге енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының бекітуіне жатады.
743-12. Қарыз шартына сыртқы мемлекеттік қарыздардың талаптарын, көлемін және нысаналы мақсатын өзгерту бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, қарыз шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жобасын Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына және келісуіне енгізеді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы мемлекеттік қарыздарының талаптары, көлемі және нысаналы мақсаты тұрғысынан қарыз шартына өзгерістер және (немесе толықтырулар) енгізу жобасын қарайды.";

Параграф 10-2. Реализация проектов, финансируемых за счет займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан
743-9. Местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан:
1) при формировании проекта местного бюджета на очередной финансовый год в установленном порядке планирует объемы финансирования проекта;
2) осуществляет реализацию проекта путем проведения закупок товаров, работ и услуг в соответствии с процедурами, предусмотренными в договоре займа;
3) на основании решения конкурсной комиссии, согласованного с заимодателем, заключает контракты на закуп товаров, работ и услуг;
4) обеспечивает мониторинг заключенных контрактов, целевое использование средств внешнего займа, а также средств софинансирования из местного бюджета в случае их выделения.
743-10. При внесении изменения и дополнения в договор займа требуют внесения изменений и дополнений в технико-экономическое или финансово-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта, местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан проводит процедуры по внесению изменений и/или дополнений в технико-экономическое или финансово-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта.
743-11. Вносимые изменения и дополнения в технико-экономическое или финансово-экономическое обоснование подлежат утверждению местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан в соответствии с законодательством.
743-12. При внесении изменений и (или) дополнений в договор займа в части изменения условий, объема и целевого назначения внешних государственных займов, проект внесения изменений и (или) дополнений в договор займа вносится местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан на рассмотрение и согласование центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета рассматривает проект внесения изменений и (или дополнений) в договор займа, на предмет условий, объема и целевого назначения внешних государственных займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.";

көрсетілген Ережедегі 130 және 131 қосымшалары осы бұйрықтын 1 және 2 қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда көрсетілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджеттік заңнама департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі
орынбасарының міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
орынбасарының міндетін
атқарушы - Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 20 наурыздағы
№ 285 Бұйрығына
1 қосымша
Осы бұйрықпен бекітілген
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету Ережесіне
130-қосымша
Нысан
Бюджет кредиттерін өтеу туралы жергілікті атқарушы органдардың есебі
Кредиттің нөмірі және қол қойылған күні
Жобаның атауы
Кредит валютасы
Кредиттің қол қойылған сомасы
Бастапқы есеп беру кезеңіндегі негізгі борыштың қалдығы
Игерілген кредит қаражаты (түсті)
есепті кезеңнің басына
1
2
3
4
5
6
7
I бөлім. Республикалық бюджеттен берілген кредиттер
1) бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға арналған әлеуметтік-экономикалық дамудың орташа мерзімді жоспары шеңберінде;
2) үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде;
3) қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығы кезінде.
II бөлім. Жергілікті атқарушы органдар бұрын тартқан кредиттер
1) әкімнің кепілдігімен;
2) басқа көздерден
III бөлім. Ішкі мемлекеттік қарыз алу
1) мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясы
IV бөлім. Сыртқы мемлекеттік қарыз алу
1) қарыз шарты;
2) мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару;
кестенің жалғасы
Игерілген (түскен) кредит қаражаты
Негізгі борышты өтеу
Есеп берудің соңғы кезеңіндегі негізгі борыштың қалдығы
Есепті кезеңде
Есеп берудің басындағы жағдай бойынша төлемдердің кезеңі барлығы, басынан бастап
Есепті кезеңде
күні
сомасы
Тиесілі төлемдер
Жүргізілген төлемдер
күні
сомасы
8
9
10
11
12
13
14
Жергілікті атқарушы орган басшысы
_________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
Жергілікті бюджетті атқару / жөніндегі уәкілетті органның басшысы
_________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
Жергілікті бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органның жауапты орындаушысы
_________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
Мөр орны
Ескертпе:
Есеп тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін, валюта кредитіндегі барлық сандық бағандары бойынша "Барлығы" деген жиынды жолды және "Бөлімі бойынша жиыны" деген жиынды жолды көрсете отырып, валюта кредитіндегі кредиттер шегіндегі бөлімнің белгісін және атауын көрсете отырып, әрбір бөлім бойынша жасалады. Көрсеткіштерді теңгеде келтіру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалған есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніне арналған валюта айырбастаудың ресми бағамы бойынша жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
орынбасарының міндетін
атқарушы - Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 20 наурыздағы
№ 285 Бұйрығына
2 қосымша
Осы бұйрықпен бекітілген
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету Ережесіне
131-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органдардың бюджет кредиттеріне қызмет көрсету туралы есебі
Кредитке қол қойылған күні және нөмірі
Жобаның атауы
Кредит валютасы
Кредитің қол қойылған сомасы
Сыйақы төлемдері (мүдделері)
Ілеспе төлемдер төленді *
есеп беру басындағы кезең жағдайы бойынша төлемдердің басынан бастап барлығы
Есепті кезеңде
есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша төлемдердің басынан бастап барлығы
тиесілі төлемдер
жүргізілген төлемдер
күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
I Бөлім. Республикалық бюджеттен берілген кредиттер

приложения 130 и 131 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Заместителя Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу и.о.Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 марта 2023 года № 285
Приложение 130
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
утвержденного настоящим приказом
Форма
Отчет местных исполнительных органов о погашении бюджетных кредитов
Номер и дата подписания кредита
Наименование проекта
Валюта кредита
Подписанная сумма кредита
Остаток основного долга на начало отчетного периода
Освоено (поступило) средств кредита
на начало отчетного периода
1
2
3
4
5
6
7
Раздел I. Кредиты, предоставленные из республиканского бюджета
1) на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) в рамках среднесрочного плана социально-экономического развития;
2) в рамках правительственных внешних займов;
3) при прогнозном дефиците наличности.
Раздел II. Кредиты, ранее привлеченные местными исполнительными органами
1) под гарантию акима;
2) с других источников.
Раздел III. Внутреннее государственное заимствование
1) эмиссия государственных ценных бумаг
Раздел IV. Внешнее государственное заимствование
1) договор займа;
2) эмиссия государственных ценных бумаг.
продолжение таблицы
Освоено (поступило) Средств кредита
Погашено основного долга
Остаток основного долга на конец отчетного периода
в отчетном периоде
Всего с начала выплат по состоянию на начало отчетного периода
в отчетном периоде
дата
сумма
Платежи причитающиеся
Платежи произведенные
дата
сумма
8
9
10
11
12
13
14
Руководитель местного исполнительного органа
________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель уполномоченного органа по исполнению местного бюджета
________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Ответственный исполнитель в уполномоченном органе по исполнению местного бюджета
________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Примечание:
Отчет составляется ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела в разрезе кредитов в валюте кредита с подведением итоговой строки "Всего" по всем числовым графам в валюте кредита и итоговой строки "Итого по разделу" в тенге. Приведение показателей к тенге производится по официальным курсам обмена валют, определенным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на последний календарный день отчетного периода.
Приложение 2
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 марта 2023 года № 285
Приложение 131
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
утвержденного настоящим приказом
Форма
Отчет местных исполнительных органов по обслуживанию бюджетных кредитов
Номер и дата подписания кредита
Наименование проекта
Валюта кредита
Подписанная сумма кредита
Платежи вознаграждения (интереса)
Выплачено сопутствующих платежей*
всего с начала выплат по состоянию на начало отчетного периода
в отчетном периоде
всего с начала выплат по состоянию на начало отчетного периода
платежи причитающиеся
платежи произведенные
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Раздел I. Кредиты, предоставленные из республиканского бюджета

1) қарыз шарты;
2) мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару;
кестенің жалғасы
Ілеспе төлемдер төленді**
Мерзімі өтіп кеткен төлемдер
есепті кезеңде
есепте кезең басында
есепте кезең соңында
тиесілі төлем
жүргізілді
негізгі борыш бойынша
сыйақы бойынша
ілеспе төлемдер*
негізгі борыш бойынша
сыйақы бойынша
ілеспе төлемдер *
күні
сомасы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Жергілікті бюджетті атқарушы органның басшысы
_________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
_________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның жауапты орындаушысы
_________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
Мөр орны
Ескертпе:
Есеп тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін, валюта кредитіндег барлық сандық бағандары бойынша "Барлығы" деген жиынды жолды және "Бөлімі бойынша жиыны" деген жиынды жолды көрсете отырып, валюта кредитіндегі кредиттер шегіндегі бөлімнің белгісін және атауын көрсете отырып, әрбір бөлім бойынша жасалады. Көрсеткіштерді теңгеде келтіру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалған есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніне арналған валюта айырбастаудың ресми бағамы бойынша жүргізіледі.
* - кредиттеудің шарттарынан туындайтын аванстық төлемдер, комиссиондық, айыппұлдар, сақтандыру жарналары және өзге төлемдер.

1) договор займа;
2) эмиссия государственных ценных бумаг.
продолжение таблицы
Выплачено сопутствующих платежей*
Просроченные платежи
в отчетном периоде
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
платежи причитающиеся
произведенные
по основному долгу
по вознаграждению
сопутствующих платежей*
по основному долгу
по вознаграждению
сопутствующих платежей*
дата
сумма
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Руководитель местного исполнительного органа
________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель уполномоченного органа по исполнению местного бюджета
________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Ответственный исполнитель уполномоченного органа по исполнению местного бюджета
________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Примечание:
Отчет составляется ежеквартально, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела в разрезе кредитов в валюте кредита с подведением итоговой строки "Всего" по всем числовым графам в валюте кредита и итоговой строки "Итого по разделу" в тенге. Приведение показателей к тенге производится по официальным курсам обмена валют, определенным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на последний календарный день отчетного периода.
* - авансовые платежи, комиссионные, штрафы, страховые взносы и иные платежи, вытекающие из условий кредитования