"Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жол жүруге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 сәуірдегі № 262, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 18 сәуірдегі № 394 және Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 18 сәуірдегі № 158/НҚ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 сәуірде № 32333 болып тіркелді.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес, отандық тасымалдаушыларға Қытай Халық Республикасының "С" түріндегі шетелдік рұқсаттарды беру процестерінің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап 2025 жылғы 1 маусымға дейінгі кезеңде "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жол жүруге рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) бойынша пилоттық жоба іске асырылсын.
Осы пилоттық жоба 1993 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келісімге (бұдан әрі – 1993 жылғы 5 сәуірдегі Келісім) де қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 13.03.2024 № 111, ҚР Қаржы министрінің 14.03.2024 № 140 және ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 13.03.2024 № 143/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Отандық тасымалдаушылардың пилоттық жобаға қатысуы ерікті болып табылады.
3. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік қызметті көрсету жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары бекітілсін.
4. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті (Қ.Н. Тілепов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен (Д.Е. Жаналинов) және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитетімен (Д.Н. Бекманов) бірлесіп, осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін индустрия және инфрақұрылымдық даму, қаржы, цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрліктерінің ресми интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.

О реализации пилотного проекта по оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан"
Совместный приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 апреля 2023 года № 262, Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 18 апреля 2023 года № 394 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 18 апреля 2023 года № 158/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2023 года № 32333.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" в целях повышения результативности и эффективности процессов выдачи иностранных разрешений Китайской Народной Республики вида "С" отечественным перевозчикам ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Реализовать в период со дня первого официального опубликования настоящего совместного приказа до 1 июня 2025 года пилотный проект по оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" (далее – государственная услуга).
Данный пилотный проект также распространяется на Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о международном автомобильном сообщении от 5 апреля 1993 года (далее – Соглашение от 5 апреля 1993 года).
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа Министра транспорта РК от 13.03.2024 № 111, Министра финансов РК от 14.03.2024 № 140 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.03.2024 № 143/НҚ (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Участие отечественных перевозчиков в пилотном проекте является добровольным.
3. Утвердить прилагаемые Правила реализации пилотного проекта по оказанию государственной услуги.
4. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (Тлепов К.Н.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) совместно с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Жаналинов Д.Е.) и Комитетом государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (Бекманов Д.Н.) размещение настоящего совместного приказа на официальных интернет-ресурсах министерств индустрии и инфраструктурного развития, финансов, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.

5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың техникалық іске асырылуын;
2) пилоттық жоба аяқталғаннан кейін Қытай Халық Республикасының "С" түріндегі берілген және қайтарылған шетелдік рұқсаттар бойынша тарихи деректерді Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бықылау комитетіне беруді қамтамасыз етсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 13.03.2024 № 111, ҚР Қаржы министрінің 14.03.2024 № 140 және ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 13.03.2024 № 143/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму, Қаржы, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрлеріне жүктелсін.
7. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
__________Б. Мусин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
__________Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрі
__________М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қаржы министрінің
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің бірлескен
бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жол жүруге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жол жүруге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жол жүруге рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсету (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) жөніндегі пилоттық жобаны жүргізу тәртібін айқындайды.

5. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить.
1) техническую реализацию настоящего совместного приказа;
2) по завершению пилотного проекта передачу исторических данных по выданным и возвращенным иностранным разрешениям Китайской Народной Республики вида "С" в Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 - в редакции cовместного приказа Министра транспорта РК от 13.03.2024 № 111, Министра финансов РК от 14.03.2024 № 140 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.03.2024 № 143/НҚ (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих Вице-министров индустрии и инфраструктурного развития, финансов, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
7. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
__________Б. Мусин
Заместитель Премьер-
Министра – Министр финансов
Республики Казахстан
__________Е. Жамаубаев
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
__________М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден
совместным приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Заместителя Премьер-
Министра - Министра финансов
Республики Казахстан
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Правила реализации пилотного проекта по оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации пилотного проекта по оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" (далее – Правила) определяют порядок проведения пилотного проекта по оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" (далее – государственная услуга).

Осы пилоттық жоба 1993 жылғы 5 сәуірдегі Келісімге де қолданылады.
Осы Қағидаларды әзірлеу мен қабылдаудың мақсаты электрондық кезектің автоматтандырылған жүйесін пайдалану арқылы отандық тасымалдаушыларға Қытай Халық Республикасының "С" түріндегі шетелдік рұқсаттарды беру процестерінің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру болып табылады.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) рұқсат беру жүйесі қолданылып/қолданылмай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасы − халықаралық автомобиль жүктерін тасымалдауда автокөлік құралын пайдалануға рұқсат беретін құжат;
2) рұқсат беру жүйесін қолданып/қолданбай жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат куәлігі − Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға құқық беретін құжат;
3) көрсетілетін қызметті алушы − халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыратын отандық тасымалдаушылар;
4) көрсетілетін қызметті беруші − Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аумақтық органдары;
5) отандық тасымалдаушы − Қазақстан Республикасы мен Қазақстан Республикасы ратификациялаған шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің аумағы бойынша халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
6) Қытай Халық Республикасының "С" түріндегі шетелдік рұқсат – өткізу пункттері ауданындағы шекара маңындағы терминалдар арасында жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде бір рейсті тура және кері орындау құқығымен пайдаланылатын рұқсат (бұдан әрі − шетелдік рұқсат);
7) уәкілетті орган − Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
8) веб-портал (бұдан әрі − Портал) − өнім берушіні мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес уәкілетті орган айқындайтын электрондық кезектің автоматтандырылған жүйесіне қол жеткізуді ұсынатын Интернет желісінде орналастырылған интернет-ресурс;
9) электрондық кезектің автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) − Қазақстан Республикасынан шыққан кезде өткізу пунктінде автомобиль көлігі құралдарының кіру уақытын брондауға, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған бағдарламалық-аппараттық кешен.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес қолданылады.
3. Шетелдік рұқсаттарды беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі пилоттық жоба бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап 2025 жылғы 1 маусымға дейінгі кезеңде Қазақстан Республикасының Қытай Халық Республикасымен кедендік шекарасындағы мынадай:

Данный пилотный проект также распространяется на Соглашение от 5 апреля 1993 года.
Целью разработки и принятия настоящих Правил является повышение результативности и эффективности процессов выдачи иностранных разрешений Китайской Народной Республики вида "С" отечественным перевозчикам посредством использования автоматизированной системы электронной очереди.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) карточка допуска на автотранспортное средство с/без применения разрешительной системы – документ, разрешающий использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов;
2) удостоверение допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов с/без применения разрешительной системы – документ, дающий право автомобильным перевозчикам Республики Казахстан осуществлять международные автомобильные перевозки грузов;
3) услугополучатель – отечественные перевозчики, осуществляющие международные автомобильные перевозки;
4) услугодатель – территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
5) отечественный перевозчик – физические и юридические лица, осуществляющие международные автомобильные перевозки по территории иностранного государства в соответствии международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан;
6) иностранное разрешение Китайской Народной Республики вида "С" – разрешение, используемое при перевозке грузов автомобильным транспортом между приграничными терминалами в районе пунктов пропуска с правом выполнения одного рейса туда и обратно (далее – иностранное разрешение);
7) уполномоченный орган – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
8) веб-портал (далее – Портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к автоматизированной системе электронной очереди, поставщик которой определяется уполномоченным органом в соответствии с законодательством о государственных закупках;
9) автоматизированная система электронной очереди (далее – Система) – программно-аппаратный комплекс, предназначенный для бронирования времени въезда автомобильных транспортных средств в пункте пропуска при выезде из Республики Казахстан, а также для оказания государственной услуги.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
3. Пилотный проект по оказанию государственной услуги по выдаче иностранных разрешений реализуется в период со дня первого официального опубликования настоящего совместного приказа до 1 июня 2025 года на следующих пунктах пропуска на таможенной границе Республики Казахстан с Китайской Народной Республикой:

1) Достық-авто (Жетісу облысы);
2) Нұр Жолы (Жетісу облысы);
3) Көлжат (Алматы облысы);
4) Бақты (Абай облысы);
5) Майқапшағай (Шығыс Қазақстан облысы) өткізу пункттерінде іске асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 13.03.2024 № 111, ҚР Қаржы министрінің 14.03.2024 № 140 және ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 13.03.2024 № 143/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-тарау. Отандық тасымалдаушыларға шетелдік рұқсаттарды беру
4. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік қызметті алу үшін тіркелген жері бойынша тиісті көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік рұқсат бланкісіне толтырылған толықтырумен жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсат алуға ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінішті (бұдан әрі − өтініш), сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі − Талаптар тізбесі) 8-тармағында көзделген құжаттарды Портал арқылы жібереді. Мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті беруші ақылы негізде көрсетеді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, процестің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын талаптар тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшада жазылған.
Мемлекеттік қызмет үш кезеңде көрсетіледі:
1) Жүйенің көрсетілетін қызметті алушыға жолаушылар мен жүктерді халықаралық қатынаста тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасын төлеу үшін хабарлама (бұдан әрі – алым сомасын төлеу үшін хабарлама) жолдауы;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік бланкіге толықтыру жүйесімен рұқсат қалыптастыру;
3) шетелдік рұқсат бланкісіне толықтыруды басып шығару, шетелдік рұқсат бланкісін толтыру және көрсетілген құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру.
6. Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті Порталға түскен күні тіркеуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушыға Портал арқылы өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Өтініш тіркелген сәттен бастап ол көрсетілетін қызметті берушінің қызметкеріне орындауға жіберіледі.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінішті тіркеген сәттен бастап өтінішті толтырудың дұрыстығын және Талаптардың тізбесіне сәйкес құжаттар мен мәліметтерді интеграциялау арқылы Жүйемен алынған мәліметтердің толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Талаптардың тізбесіне және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарға сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.

1) Достык-авто (область Жетісу);
2) Нур Жолы (область Жетісу);
3) Кольжат (Алматинская область);
4) Бахты (область Абай);
5) Майкапчагай (Восточно-Казахстанская область).
Сноска. Пункт 3 - в редакции cовместного приказа Министра транспорта РК от 13.03.2024 № 111, Министра финансов РК от 14.03.2024 № 140 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.03.2024 № 143/НҚ (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Выдача иностранных разрешений отечественным перевозчикам
4. Услугополучатели по месту своей регистрации для получения государственной услуги направляют соответствующему услугодателю через Портал подписанное с ЭЦП заявление на получение иностранного разрешения на перевозку грузов с заполненным дополнением к бланку иностранного разрешения (далее – заявление) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также документы, предусмотренные пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень требований). Государственная услуга оказывается услугодателем на платной основе.
5. Перечень требований, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, изложен в приложении 2 к настоящим Правилам.
Государственная услуга оказывается в три этапа:
1) направление Системой услугополучателю уведомления для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении (далее – уведомление для оплаты суммы сбора);
2) формирование Системой дополнения к иностранному бланку разрешения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) распечатывание дополнения к иностранному бланку разрешения, заполнение бланка иностранного разрешения и выдача указанных документов услугополучателю.
6. Услугодатель осуществляет регистрацию заявления в день его поступления на Портал. Услугополучателю через Портал направляется статус о принятии заявления.
С момента регистрации заявления оно направляется на исполнение работнику услугодателя.
7. Работник услугодателя с момента регистрации заявления проверяет правильность заполнения заявления и полноту полученных Системой через интеграции документов и сведений согласно Перечню требований.
В случаях предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню требований и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.

8. Көрсетілетін қызметті алушы үшін Жүйеде шетелдік рұқсат бланкісіне толықтыруды қалыптастыру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) рұқсат беру жүйесі қолданылып/қолданылмай жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат куәлігінің болуы;
2) рұқсат беру жүйесін қолдану/қолданусыз автокөлік құралына рұқсат беру карточкасының болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының жүйеде тіркелуі және Қазақстан Республикасынан шығу кезінде өткізу пунктінде көлік құралының кіру уақытын брондау (бұдан әрі – бронь) болуы;
4) жылжымалы мүлікке құқық куәландыратын құжаттардың болуы;
5) отандық тасымалдаушының осы тасымалдаушының рұқсат карточкасында көрсетілмеген автокөлік құралдарына шетелдік рұқсаттарды пайдалану фактілерінің болмауы, сондай-ақ соңғы алты ай ішінде отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсаттар бланкілерін басқа отандық тасымалдаушыға беру фактілерінің болмауы.
Жүйемен тахографты мерзімді тексеруден өту мерзімі өткен автокөлік құралдарын міндетті техникалық байқаудан өтпеген автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкалары есепке алынбайды.
Пилоттық жоба шеңберінде шетелдік рұқсаттарды қолданбай жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат куәлігі, сондай-ақ шетелдік рұқсаттарды қолданбай автокөлік құралына рұқсат карточкалары бар отандық тасымалдаушыларға "С" түріндегі қытай рұқсаттарын беруге жол беріледі.
9. Ұсынылған құжаттарды қарау және өтінішті ақпараттық жүйелер арқылы тексеру нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға Портал арқылы 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында алым сомасын төлеу үшін хабарлама не осы Қағидалардың 10-тармағын 1) - 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.
Жолаушылар мен жүктерді халықаралық қатынаста тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасы (бұдан әрі − алым сомасы) Жүйе арқылы төленуге тиіс.
Алым сомасы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінде белгіленген мөлшерлеме бойынша республикалық бюджетке төленеді және алым төленген күні қолданыста болатын бір реттік айлық есептік көрсеткішті құрайды.
10. Көрсетілетін қызметті алушыға мынадай:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

8. Формирование в Системе для услугополучателя дополнения к иностранному бланку разрешения осуществляется при:
1) наличии удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов с/без применения разрешительной системы;
2) наличии карточки допуска на автотранспортное средство с/без применения разрешительной системы;
3) наличии регистрации услугополучателя в Системе и бронирования времени въезда транспортного средства в пункте пропуска при выезде из Республики Казахстан (далее – бронь);
4) наличии правоудостоверяющих документов на движимое имущество;
5) отсутствии фактов использования отечественным перевозчиком иностранных разрешений на автотранспортные средства, не указанные в карточке допуска данного перевозчика, а также отсутствии фактов передачи отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений другому отечественному перевозчику в течение последних шести месяцев.
Системой не учитываются карточки допуска автотранспортных средств, не прошедших обязательный технический осмотр, автотранспортных средств у которых просрочен срок прохождения периодической поверки тахографа.
В рамках пилотного проекта допускается выдача китайских разрешений вида "С" отечественным перевозчикам, имеющим удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов без применения иностранных разрешений, а также карточек допуска на автотранспортное средство без применения иностранных разрешений.
9. По результатам рассмотрения представленных документов и проверки заявления через информационные системы услугополучателю через Портал в течение 2 (двух) рабочих дней направляется в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, уведомление для оплаты суммы сбора либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) - 5) пункта 10 настоящих Правил.
Сумма сбора за выезд с территории Республики Казахстан автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении (далее – сумма сбора), подлежит оплате через Систему.
Сумма сбора уплачивается в республиканский бюджет по ставке, установленной Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", и составляет однократный месячный расчетный показатель, действующий на день оплаты сбора.
10. В выдаче иностранного разрешения услугополучателю отказывается в случаях:
1) установления недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті берушіде шетелдік рұқсат бланкілерінің болмауы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының келісімі болмаған жағдайда, шетелдік рұқсат беруден бас тартылады.
11. Жеке басты куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), жылжымалы мүлікке құқық куәландыратын құжаттар, рұқсат беру жүйесі қолданылып/қолданылмай жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат куәліктері, рұқсат беру жүйесі қолданылып/қолданылмай автокөлік құралдарына рұқсат карточкалары, алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат (ЭҮТШ арқылы төленген жағдайда) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
12. Алым сомасын төлеген күні Жүйеде шетелдік рұқсат банкіне қосымша автоматты түрде қалыптастырылады.
13. Шекараны нақты кесіп өткен күні көрсетілетін қызметті алушы өтініштің нөмірін көрсете отырып, шетелдік рұқсат бланкісін алу үшін көрсетілетін қызметті берушінің қызметкеріне жүгінеді.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері Жүйеден шетелдік банкке қосымша рұқсатты басып шығарады, шетелдік рұқсат бланкісін толтырады және көрсетілген құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға береді. Бұл ретте шетелдік рұқсат бланкілерінің нөмірлері көрсетілетін қызметті алушылардың өтініштерінің кезектілігі тәртібімен Жүйемен бөлінеді және шетелдік рұқсат бланкісіне қосымша автоматты түрде қойылады.
Отандық тасымалдаушыға шетелдік рұқсатты беру кезінде көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері шетелдік рұқсаттың тиісті бағандарына:
тасымалдаушының (заңды тұлғаның/дара кәсіпкердің) атауын;
тасымалдаушының заңды мекенжайын;
автокөлік құралының маркасы және мемлекеттік нөмірін;
берілген күнін, рұқсат берген тұлғаның мөрі (мөртабаны) мен қолын жазады.
Рұқсаттың шетелдік бланкісін беру көрсетілетін қызметті алушының көлік құралы Қазақстан Республикасынан шығу мақсаттары үшін өткізу пунктінің аумағына кірген кезде тікелей жүзеге асырылады.
Шетелдік рұқсат бланкісі берілген және көрсетілетін қызметті алушының көлік құралы Қазақстан Республикасынан Қытай Халық Республикасына кетпеген жағдайда, мұндай шетелдік рұқсат бланкісі көрсетілетін қызметті беруші Жүйедегі мәртебесін өзгерте отырып, Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін көрсетілетін қызметті берушіге қайтарылуға тиіс.
Шетелдік рұқсат бланкі автокөлік құралы Қазақстан Республикасынан шыққан жағдайда өтелген (пайдаланылған) болып есептеледі және мұндай бланкі Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдарына және көрсетілетін қызметті берушіге қайтаруға жатпайды. Көрсетілген бланкіні қайта пайдалануға жол берілмейді.
Бланкіде шетелдік рұқсаттардағы түзетулерге жол берілмейді.

2) несоответствия услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отсутствия бланков иностранных разрешений у услугодателя;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получение определенной государственной услуги;
5) отсутствия согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11. Сведения о данных, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоудостоверяющих документах на движимое имущество, удостоверениях допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов с/без применения разрешительной системы, карточках допуска на автотранспортные средства с/без применения разрешительной системы, документе, подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора (в случае оплаты через ПШЭП), услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
12. В день оплаты суммы сбора в Системе автоматически формируется дополнение к иностранному бланку разрешения.
13. В день фактического пересечения границы услугополучатель обращается к работнику услугодателя для получения иностранного бланка разрешения с указанием номера заявления.
Работник услугодателя распечатывает из Системы дополнение к иностранному бланку разрешения, заполняет бланк иностранного разрешения, и выдает указанные документы услугополучателю. При этом номера иностранных бланков разрешений распределяются Системой в порядке очередности обращения услугополучателей и проставляются автоматически в дополнении к иностранному бланку разрешения.
При выдаче отечественному перевозчику иностранного разрешения работник услугодателя в соответствующие графы иностранного разрешения вписывает:
наименование перевозчика (юридического лица/индивидуального предпринимателя);
юридический адрес перевозчика;
марка и государственный номер автотранспортного средства;
дату выдачи, печать (штамп) и подпись лица, выдавшего разрешение.
Выдача иностранного бланка разрешения осуществляется непосредственно при заезде транспортного средства улугополучателя на территорию пункта пропуска для целей его выезда из Республики Казахстан.
В случае выдачи иностранного бланка разрешения и невыезда транспортного средства услугополучателя из Республики Казахстан в Китайскую Народную Республику, такой иностранный бланк разрешения подлежит возврату услугодателю до заезда на территорию Республики Казахстан с изменением услугодателем статуса в Системе.
Иностранный бланк разрешения считается погашенным (использованным) в случае выезда автотранспортного средства из Республики Казахстан, и такой бланк к возврату в территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан и услугодателю не подлежат. Повторное использование указанного бланка не допускается.
Исправления в иностранных разрешениях на бланке не допускаются.

Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Көлік министрінің 13.03.2024 № 111, ҚР Қаржы министрінің 14.03.2024 № 140 және ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 13.03.2024 № 143/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14. Көрсетілетін қызметті беруші Жүйе арқылы:
1) өтінішті қарау нәтижелері бойынша шетелдік рұқсат бланкісіне қалыптастырылған толықтырулар:
отандық тасымалдаушының атауы;
бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі;
шетелдік рұқсаттың түрі;
берілген шетелдік рұқсаттың нөмірі;
автокөлік құралының маркасы және мемлекеттік нөмірі;
шетелдік рұқсаттың берілген күні;
шетелдік рұқсатты өтеу күні (Мемлекеттік шекараны кесіп өткен күн).
2) көрсетілетін қызметті алушы тікелей жүгінген кезде бланкіде берілген шетелдік рұқсаттар;
3) көрсетілетін қызметті алушы қайтарған немесе ол жоғалтқан шетелдік рұқсаттар;
4) көрсетілетін қызметті алушы заңнаманы бұзушылықтарды анықтаған кезде көрсетілетін қызметті беруші жойған шетелдік рұқсаттар;
5) мемлекеттік кірістер органдары оны автокөлік құралымен кесіп өткен кезде Мемлекеттік шекарада өтеген елдер бөлінісінде шетелдік рұқсаттардың статистикалық есебін жүргізеді.
Шетелдік рұқсаттың түпнұсқалығын тексеру Порталда, оның ішінде "QR"-код түрінде берілген шетелдік рұқсаттардың электрондық тізіліміне сілтеме бойынша жүзеге асырылады.
15. Шетелдік рұқсат жоғалған жағдайда немесе оны қайтару үшін көрсетілетін қызметті алушы Портал арқылы Жүйеге тиісті мәліметтерді енгізу үшін көрсетілетін қызметті берушіні хабардар етеді.
16. Шетелдік рұқсаттың нақты пайдаланылуын растау үшін көрсетілетін қызметті беруші автокөлік құралының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы кіруін/шығуын тіркеудің техникалық құралдарының деректеріне негізделеді.
17. Автокөлік құралының өткізу пункті арқылы өтуі кезінде шетелдік рұқсаттарда көрсетілген автокөлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі отандық тасымалдаушының рұқсат карточкасында көрсетілген автокөлік құралы туралы деректерге сәйкес келуге тиіс.
18. Көлік саласындағы уәкілетті орган заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым опреаторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным совместным приказом Министра транспорта РК от 13.03.2024 № 111, Министра финансов РК от 14.03.2024 № 140 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.03.2024 № 143/НҚ (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. Услугодателем посредством Системы ведется статистический учет иностранных разрешений в разрезе стран:
1) сформированных дополнений к иностранному бланку разрешения по результатам рассмотрения заявления:
наименование отечественного перевозчика;
бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер;
вид иностранного разрешения;
номер выданного иностранного разрешения;
марка и государственный номер автотранспортного средства;
дата выдачи иностранного разрешения;
дата погашения иностранного разрешения (дата пересечения Государственной границы).
2) выданных на бланке иностранных разрешений при непосредственном обращении услугополучателя;
3) возвращенных иностранных разрешений услугополучателем или утерянных им;
4) аннулированных услугодателем иностранных разрешений при выявлении нарушений законодательства услугополучателем;
5) погашенных органами государственных доходов на Государственной границе при ее пересечении автотранспортным средством.
Проверка подлинности иностранного разрешения осуществляется на Портале, в том числе по ссылке на электронный реестр выданных иностранных разрешений в виде "QR"-кода.
15. В случае утери иностранного разрешения или для его возврата услугополучатель через Портал уведомляет услугодателя для внесения соответствующих сведений в Систему.
16. Для подтверждения фактического использования иностранного разрешения услугодатель основывается на данных технических средств фиксации въезда/выезда автотранспортного средства через Государственную границу Республики Казахстан.
17. При проезде автотранспортного средства через пункт пропуска марка и государственный номер автотранспортного средства указанного в иностранном разрешений должно соответствовать с данными об автотранспортном средстве указанного в карточке допуска отечественного перевозчика.
18. Уполномоченный орган в области транспорта в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации подзаконного нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.

19. Көрсетілетін қызметті беруші қызметкерлерінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым уәкілетті орган басшысының, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына берілуі мүмкін.
Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
20. Қазақстан Республикасының рұқсат беру жүйесі саласындағы заңнаманың талаптарында бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкілетті орган құзыреті шеңберінде әкімшілік жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдайды.
"Қазақстан Республикасы
ратификациялаған халықаралық
шарттарға сәйкес
Қазақстан Республикасының
тасымалдаушыларына шет
мемлекеттің аумағы
бойынша жол жүруге рұқсат
беру" электрондық мемлекеттік
қызметін көрсету жөніндегі
пилоттық жобаны іске
асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің атауы)
Шетелдік рұқсат бланкісіне толтырылған қосымшамен жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсат алуға өтініш __________________________________________________________________________ (жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы)
Шетелдік рұқсат бланкілеріне толтырылған толықтырумен жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсат беруді сұраймын және мынадай мәліметтерді ұсынамын:
рұқсат жылы: _________________________;
электрондық кезектің автоматтандырылған жүйесіндегі бронь нөмірі; өткізу (шығу және кіру) пунктінің атауы және Мемлекеттік шекарадан өтудің жоспарланған күні: ______________________________________________________________________;
автокөлік құралының иесі туралы мәліметтер: _______ (БСН/ЖСН; ұйымның атауы / ТАӘ; мекенжайы, байланыстары);
автокөлік құралының жүргізушілері туралы мәліметтер: _______ (ЖСН; аты-жөні; мекенжайы, байланыстары);
автокөлік құралы туралы мәліметтер: _______ (техникалық паспорттан: модель, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі, жүк көтергіштігі, отыру орындары);
тіркеме туралы мәліметтер: _______ (техникалық паспорттан: модель, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі, жүк көтергіштігі);
автокөлік құралының жүру жолы бойынша баратын елдің және транзиттік шет мемлекеттердің атауы: ___________________________________________;
жүктердің атауы мен салмағы, жүктерді тиеу орны және түсіру орны ______________________________________________________________________________.
Осымен менің дербес деректерімді және ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардағы құпия заңмен қорғалатын өзге де мәліметтерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған:
ЭЦҚ деректері:
ЭЦҚ-ға қол қойылған күні мен уақыты:
"Қазақстан Республикасы
ратификациялаған халықаралық
шарттарға сәйкес
Қазақстан Республикасының
тасымалдаушыларына
шет мемлекеттің аумағы
бойынша жол жүруге
рұқсат беру" электрондық
мемлекеттік қызметін көрсету
жөніндегі пилоттық жобаны
іске асыру қағидаларына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жол жүруге рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аумақтық органдары
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері (қолжетімділік арналары)
Электрондық кезектің автоматтандырылған жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі - Портал) бірінші және екінші кезеңдер бойынша және көрсетілетін қызметті беруші-үшінші кезең бойынша
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
Портал арқылы халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан кеткені үшін алым сомасын (бұдан әрі – алым сомасын төлеу туралы хабарлама) не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты төлеу үшін хабарлама беру – 2 (екі) жұмыс күні;
Порталда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктерді тасымалдауға арналған шетелдік рұқсат бланкісіне толықтыруды қалыптастыру − алым сомасын төлеу күні;
шетелдік рұқсат бланкісіне қосымшаны басып шығару, шетелдік рұқсат бланкісін толтыру және көрсетілген құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру - көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге өтініші бойынша Мемлекеттік шекара арқылы өткен күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық - бірінші және екінші кезеңдерде;
қағазды - үшінші кезеңде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі

19. Жалоба на решение, действия (бездействие) сотрудников услугодателя может быть подана на имя руководителя уполномоченного органа, уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
20. В случае выявления нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере разрешительной системы уполномоченный орган принимает меры по привлечению к административной ответственности в рамках компетенции.
Приложение 1 к
Правилам реализации пилотного
проекта по оказанию
электронной государственной
услуги "Выдача разрешения на
проезд по территории
иностранного государства
перевозчикам Республики
Казахстан в соответствии с
международными договорами,
ратифицированными
Республикой Казахстан"
Форма
____________________________________
(наименование услугодателя)
Заявление на получение иностранного разрешения на перевозку грузов с заполненным дополнением к бланку иностранного разрешения
от ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя
или наименование юридического лица)
Прошу выдать иностранное разрешение на перевозку грузов с заполненным дополнением к бланку иностранного разрешения и представляю следующие сведения:
год разрешения: _________________________;
номер брони в автоматизированной системе электронной очереди; наименование пункта пропуска (выезда и въезда) и планируемая дата пересечения Государственной границы: _______________________________________________________________________;
сведения о владельце автотранспортного средства: _______ (БИН/ИИН; наименование организации/ФИО; адрес, контакты);
сведения о водителях автотранспортного средства: _______ (ИИН; ФИО; адрес, контакты);
сведения об автотранспортном средстве: _______ (из техпаспорта: модель, государственный регистрационный номерной знак, грузоподъемность, места сидения);
сведения о прицепе: _______ (из техпаспорта: модель, государственный регистрационный номерной знак, грузоподъемность);
наименование страны назначения и транзитных иностранных государств по пути следования автотранспортного средства: ____________________________________________;
наименование и вес грузов, место погрузки и место выгрузки грузов
_________________________________________________________________________.
Настоящим даю согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование моих персональных данных и иных сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах и базах данных.
Подписано электронной цифровой подписью услугополучателя:
данные из ЭЦП:
дата и время подписания ЭЦП:
Приложение 2 к
Правилам реализации пилотного
проекта по оказанию
электронной государственной
услуги "Выдача разрешения на
проезд по территории
иностранного государства
перевозчикам Республики
Казахстан в соответствии с
международными договорами,
ратифицированными
Республикой Казахстан"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал автоматизированной системы электронной очереди (далее – Портал) по первому и второму этапам и услугодатель - по третьему этапу
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов:
выдача через Портал уведомления для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении (далее – уведомление для оплаты суммы сбора), либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги – 2 (два) рабочих дня;
формирование на Портале дополнения к иностранному бланку разрешения на перевозку грузов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам – в день оплаты суммы сбора;
распечатывание дополнения к иностранному бланку разрешения, заполнение бланка иностранного разрешения и выдача указанных документов услугополучателю – в день перемещения через Государственную границу по обращению услугополучателя к услугодателю.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная - на первом и втором этапах;
бумажная – на третьем этапе
5
Результат оказания государственной услуги

1) жолаушылар мен жүктерді халықаралық қатынаста тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасын төлеу үшін хабарлама беру;
2) шетелдік рұқсат бланкісіне қосымшаны қалыптастыру;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік рұқсат бланкісіне қосымшаны толтыру (бланк нөмірін қою), оны басып шығару, шетелдік рұқсат бланкісін толтыру және көрсетілген құжаттарды беру
4) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы негізде көрсетіледі.
Жолаушылар мен жүктерді халықаралық қатынаста тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген алым мөлшерлемесі бойынша республикалық бюджетке төленеді және алым төленген күнге қолданыстағы бір айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Алым сомасын төлеу Портал арқылы жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі
1) Порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, өтініш беру үшін тәулік бойы;
2) көрсетілетін қызметті беруші - бланкіде шетелдік рұқсат түрінде үшінші кезең бойынша мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру үшін Қытай Халық Республикасымен өткізу пункттеріндегі мемлекеттік кірістер органдарының жұмыс регламентіне сәйкес (Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Қытай Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері туралы келісімге сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа).
Үшінші кезеңде мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік шекара арқылы өтетін орындарында орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы Портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қарау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында Портал арқылы берілген осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік рұқсат бланкісіне толтырылған қосымшамен жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсат алуға өтініш;

1) выдача уведомления для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении;
2) формирование дополнения к иностранному бланку разрешения;
3) заполнение (проставление номера бланка) дополнения к иностранному бланку разрешения по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, его распечатка, заполнение иностранного бланка разрешения и выдача указанных документов;
4) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) на платной основе.
Сбор за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении, уплачивается в республиканский бюджет по ставке сбора, установленной Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и составляет однократный месячный расчетный показатель, действующий на день оплаты сбора.
Оплата суммы сбора осуществляется через Портал.
7
График работы
1) Портала – круглосуточно для подачи заявления, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ;
2) услугодателя – в соответствии с регламентом работы органов государственных доходов на пунктах пропуска с Китайской Народной Республикой (кроме выходных и праздничных дней согласно Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о пунктах пропуска через казахстанско-китайскую государственную границу) для выдачи результата оказания государственной услуги по третьему этапу в виде иностранного разрешения на бланке.
Государственная услуга на третьем этапе оказывается по месту нахождения услугополучателя в местах перемещения через Государственную границу.
При обращении услугополучателя через Портал после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, рассмотрение заявления осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление на получение иностранного разрешения на перевозку грузов с заполненным дополнением к бланку иностранного разрешения по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, поданное через Портал в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;

2) электрондық кезектің автоматтандырылған жүйесіндегі бронь туралы мәліметтер;
3) көлік құралын тіркеу туралы мәліметтер;
4) рұқсат беру жүйесін қолданып/қолданбай жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсатты куәландыру туралы мәліметтер;
5) рұқсат беру жүйесін қолданып/қолданбай автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкасы туралы мәліметтер;
6) жолаушылар мен жүктерді халықаралық қатынаста тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасының бюджетке төленгені туралы мәліметтер.
Осы тармақтың 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші электрондық кезектің автоматтандырылған жүйесімен интеграцияланған ақпараттық жүйелер арқылы тексереді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мыналар мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті берушіде шетелдік рұқсат бланкілерінің болмауы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімі) болуы;
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.kgd.gov.kz. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер паспорты" кіші бөлімі.
2. Көрсетілетін қызметті алушының Портал арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.

2) сведения о брони в автоматизированной системе электронной очереди;
3) сведения о регистрации транспортного средства;
4) сведения об удостоверении допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов с/без применения разрешительной системы;
5) сведения о карточке допуска на автотранспортные средства с/без применения разрешительной системы;
6) сведения об оплате в бюджет суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении.
Документы и сведения, указанные в подпунктах 2), 3), 4, 5), 6) настоящего пункта, услугодатель проверяет через информационные системы, интегрированные с автоматизированной системой электронной очереди.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отсутствие бланков иностранных разрешений у услугодателя;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получение определенной государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан: www.kgd.gov.kz, раздел "Государственные услуги", подраздел "Паспорта государственных услуг".
2. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Портала.

3. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті Портал арқылы электрондық нысанда алады.
"Қазақстан Республикасы
ратификациялаған халықаралық
шарттарға сәйкес
Қазақстан Республикасының
тасымалдаушыларына шет
мемлекеттің аумағы
бойынша жол жүруге рұқсат
беру" электрондық мемлекеттік
қызметін көрсету жөніндегі
пилоттық жобаны іске асыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жүктерді тасымалдауға арналған шетелдік рұқсат бланкісіне қосымша
1. Тасымалдаушының атауы _____________________________________;
2. Тасымалдаушының мекенжайы ____________________________________________;
3. Автокөлік құралының моделі, жүк көтергіштігі, отыратын орны және мемлекеттік нөмірлік белгісі _______________________________________;
4. Мемлекеттік шекараны кесіп өтудің жоспарланған күні: __________;
5. Жарамдылық мерзімі: 20__ж. _______________ бастап 20__ж. _________________ дейін;
6. Қозғалыс бағыты: ___________________ бастап ___________________ дейін:
7. Шекаралық өткізу пунктінің атауы: ______________ ____________________
шығу ________________________________________ кіру;
8. Жүктердің атауы _________________________________________;
9. Жүк салмағы __________________________________________________;
10. Жүктерді тиеу орны _______________________________________;
11. Жүктерді түсіру орны _______________________________________;
12. Өзгелері _____________________________________________________;
13. Шетелдік рұқсат бланкісінің нөмірі _________________________.

3. Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через Портал при условии наличия ЭЦП.
Приложение 3 к
Правилам реализации пилотного
проекта по оказанию
электронной государственной
услуги "Выдача разрешения на
проезд по территории
иностранного государства
перевозчикам Республики
Казахстан в соответствии с
международными договорами,
ратифицированными
Республикой Казахстан"
Форма
Дополнение к иностранному бланку разрешения на перевозку грузов
1. Наименование перевозчика _______________________________________________;
2. Адрес перевозчика _______________________________________________________;
3. Модель, грузоподъемность, места сидения и государственный номерной
знак автотранспортного средства ____________________________________________;
4. Планируемая дата пересечения Государственной границы: _____________________;
5. Срок действия: с _______________20__г. до _________________20__г.;
6. Маршрут движения: от ___________________до ___________________:
7. Наименование пограничного пункта пропуска: выезда ______________
____________________ въезда _______________________________________________;
8. Наименование грузов ____________________________________________________;
9. Вес грузов ______________________________________________________________;
10. Место погрузки грузов __________________________________________________;
11. Место выгрузки грузов __________________________________________________;
12. Прочее ________________________________________________________________;
13. Номер иностранного бланка разрешения ___________________________________.