Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат беру және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 31 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 маусымда № 32668 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 47-бабының 1 және 3-тармақтарына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат беру және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына беру қағидалары бекітілсін.
2. Мына:
1) "Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру және қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 39 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20238 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығындағы қызметті және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін мемлекеттік реттеу саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 14 наурыздағы № 24 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27213 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығындағы қызметті және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін мемлекеттік реттеу саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 2-тармағының күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил выдачи разрешения на проведение реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда и передачи пенсионных активов и обязательств присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в реорганизованный добровольный накопительный пенсионный фонд
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 31. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2023 года № 32668
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктами 1 и 3 статьи 47 Социального Кодекса Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О государственных услугах" и "О разрешениях и уведомлениях" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на проведение реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда и передачи пенсионных активов и обязательств присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в реорганизованный добровольный накопительный пенсионный фонд.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 39 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда и передачи пенсионных активов и обязательств присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в реорганизованный добровольный накопительный пенсионный фонд" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20238);
2) пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования деятельности на рынке ценных бумаг и деятельности добровольных накопительных пенсионных фондов, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 марта 2022 года № 24 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования деятельности на рынке ценных бумаг и деятельности добровольных накопительных пенсионных фондов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27213).

3. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 31 Қаулысына
қосымша
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат беру және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат беру және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі - Әлеуметтік кодекс) 47-бабының 1 және 3-тармақтарына, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 66 және 73-баптарына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленген және Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат беру талаптары мен тәртібін және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына беру тәртібін айқындайды.

3. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 26 мая 2023 года № 31
Правила выдачи разрешения на проведение реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда и передачи пенсионных активов и обязательств присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в реорганизованный добровольный накопительный пенсионный фонд
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения на проведение реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда и передачи пенсионных активов и обязательств присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в реорганизованный добровольный накопительный пенсионный фонд (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 1 и 3 статьи 47 Социального Кодекса Республики Казахстан" (далее – Социальный кодекс), со статьями 66 и 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), "О разрешениях и уведомлениях" и определяют условия и порядок выдачи разрешения на проведение реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда и порядок передачи пенсионных активов и обязательств присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в реорганизованный добровольный накопительный пенсионный фонд.

2. Қағидаларда қолданылатын ұғымдар Әлеуметтік кодексте және "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы", мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңдарда көрсетілген мағыналарда қолданылады.
Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат тиісті нормативтік құқықтық акті әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.
2-тарау. Қорды қайта ұйымдастыруға рұқсат беру талаптары
3. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын (бұдан әрі – Қор) қайта ұйымдастыру қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) рұқсат бергеннен кейін қосылу нысанында жүзеге асырылады.
4. Қорлар әрбір қосылатын Қор (қосылатын Қорлар) акционерлерінің жалпы жиналысы, қосылу жүзеге асырылатын Қор және қосылатын Қор (қосылатын Қорлар) акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысы және қосылу жүзеге асырылатын Қор акционерлерінің жалпы жиналысы шешімдерінің негізінде уәкілетті органға Қорды қайта ұйымдастыру жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхат (бұдан әрі – өтінішхат) береді.
Заңды тұлғаны қосу жүзеге асырылатын Қор қосылу жүзеге асырылатын Қор акционерлерінің жалпы жиналысының, қосылу жүзеге асырылатын Қор акционерлерінің және қосылатын заңды тұлғаның бірлескен жалпы жиналысының, сондай-ақ қосылатын заңды тұлғаның акционерлерінің жалпы жиналысының шешімдерінің негізінде уәкілетті органға өтінішхат береді.
5. Қосылу жүзеге асырылатын Қорды және қосылатын Қорды (Қорларды) қайта ұйымдастырудың болжамды талаптарын, тәртібі мен мерзімін белгілейтін қайта ұйымдастыру жоспары (бұдан әрі – қайта ұйымдастыру жоспары):
1) қайта ұйымдастыру жүргізу негіздерін;
2) ерікті зейнетақы жарналары және Қорлардың меншікті активтері есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша Қорлардың зейнетақы активтері мен міндеттемелеріне қатысты іс-қимыл тәртібін сипаттауды қоса алғанда, қайта ұйымдастыруды жүргізу іс-шараларын;
3) қайта ұйымдастыруға байланысты іс-шараларды аяқтау мерзімдерін;
4) қосылатын Қор (Қорлар) салымшыларының (алушыларының) құрылымын ескере отырып, зейнетақы активтерін төлеу және аудару бойынша міндеттемелердің және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шаралары туралы мәліметтерді;

2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Социальном кодексе и законах Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи", "О рынке ценных бумаг", "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и о государственных услугах.
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.
Глава 2. Условия выдачи разрешения на проведение реорганизации Фонда
3. Реорганизация добровольного накопительного пенсионного фонда (далее – Фонд) осуществляется в форме присоединения после выдачи разрешения уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган).
4. Фонды на основании решений общего собрания акционеров каждого присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов), совместного общего собрания акционеров Фонда, к которому осуществляется присоединение, и присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов), и общего собрания акционеров Фонда, к которому осуществляется присоединение, обращаются в уполномоченный орган с ходатайством о получении разрешения на проведение реорганизации Фонда (далее – ходатайство).
5. План реорганизации, устанавливающий предполагаемые условия, порядок и сроки реорганизации Фонда, к которому осуществляется присоединение, и присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) (далее – план реорганизации), включает:
1) основания проведения реорганизации;
2) мероприятия по проведению реорганизации, включая описание порядка действий в отношении пенсионных активов и обязательств Фондов по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов и собственных активов Фондов;
3) сроки завершения мероприятий, связанных с реорганизацией;
4) сведения о мерах по обеспечению выполнения обязательств по выплатам и переводам пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов с учетом структуры вкладчиков (получателей) присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов);

5) қосылу жүзеге асырылатын Қордың пруденциялық нормативтерді орындауын қамтамасыз ету шаралары туралы мәліметтерді;
6) қосылу жүзеге асырылатын Қордың бағдарламалық-техникалық құралдарының және автоматтандырылған ақпарат жүйесінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету шаралары туралы мәліметтерді;
7) қайта ұйымдастыру ерекшеліктерін көрсететін өзге де ақпаратты қамтиды.
Қағидалардың осы тармағының 5) және 6) тармақшаларында белгіленген талаптар мемлекеттің, Ұлттық әл-ауқат қорының және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қатысуымен Қорлар қайта ұйымдастырылған жағдайларға қолданылмайды.
6. Қайта ұйымдастыру салдарларының қаржылық болжамы қосылу жүзеге асырылатын Қордың қайта ұйымдастырудан кейінгі мынадай көрсеткіштерінің қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді талдауларын қамтиды:
1) қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталғаннан кейін қаржылық есептер негізінде меншікті активтерге және меншікті капиталға қатысты тиімділік көрсеткіштерінің талдауы;
2) қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталғаннан кейін ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерінің мөлшері бойынша болжам;
3) қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталғаннан кейін салалар, валюталар, қаржы құралдарының түрлері, өтеуге дейінгі мерзімдері бөлігіндегі зейнетақы активтері есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфельдің құрылымы бойынша болжам;
4) қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталғаннан кейін ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтерінің шартты бірлігі құнының өзгеру болжамы.
7. Уәкілетті орган мыналарды:
1) қосылу жүзеге асырылатын Қордың қайта ұйымдастыруға уәкілетті органның рұқсатын алу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкестігіне ұсынған құжаттарды;
2) қайта ұйымдастырылатын Қорға басқа Қор (Қорлар) және (немесе) заңды тұлға қосылу нәтижесінде оның ірі қатысушы белгілеріне сәйкес келетін тұлғалардан ірі қатысушы мәртебесін иеленуге берген уәкілетті органның келісімінің болуын;
3) қайта ұйымдастырылатын Қордың қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталғаннан кейінгі бірінші есепті күнге пруденциялық нормативтерінің сәйкес келуін;
4) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша салымшылардың (алушылардың) алдындағы міндеттемелердің үздіксіз орындалуын қамтамасыз ету бойынша қайта ұйымдастыру жоспарында көзделген шаралардың жеткіліктілігін;
5) қосылу жүзеге асырылатын Қордың бағдарламалық-техникалық құралдарының және автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша қайта ұйымдастыру жоспарында көзделген шаралардың жеткіліктілігін;

5) сведения о мерах по обеспечению выполнения пруденциальных нормативов Фондом, к которому осуществляется присоединение;
6) сведения о мерах по обеспечению бесперебойного функционирования программно-технических средств и автоматизированной информационной системы Фонда, к которому осуществляется присоединение;
7) иную информацию, отражающую особенности реорганизации.
Требования, установленные подпунктами 5) и 6) настоящего пункта Правил, не распространяются на случаи реорганизации Фондов с участием государства, Фонда национального благосостояния и (или) Национального Банка Республики Казахстан.
6. Финансовый прогноз последствий реорганизации включает в себя краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный анализы следующих показателей Фонда, к которому осуществляется присоединение, после проведения реорганизации:
1) анализ показателей рентабельности к собственным активам и к собственному капиталу на основе финансовых отчетов после завершения процедуры реорганизации;
2) прогноз по размеру пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов после завершения процедуры реорганизации;
3) прогноз по структуре инвестиционного портфеля, сформированного за счет пенсионных активов, в разрезе отраслей, валют, видов финансовых инструментов, сроков до погашения после завершения процедуры реорганизации;
4) прогноз изменения стоимости условной единицы пенсионных активов по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов после завершения процедуры реорганизации.
7. Уполномоченный орган проверяет:
1) документы, представленные Фондом, к которому осуществляется присоединение, для получения разрешения уполномоченного органа на реорганизацию, на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан;
2) наличие согласия уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника у лиц, которые будут соответствовать признакам крупного участника реорганизуемого Фонда в результате присоединения к нему другого (других) Фонда (Фондов);
3) соответствие пруденциальных нормативов реорганизуемого Фонда на первую отчетную дату после завершения процедуры реорганизации;
4) достаточность мер, предусмотренных планом реорганизации, по обеспечению непрерывного исполнения обязательств перед вкладчиками (получателями) по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
5) достаточность мер, предусмотренных планом реорганизации, по обеспечению бесперебойного функционирования программно-технических средств и автоматизированной информационной системы Фонда, к которому осуществляется присоединение;

6) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 201-бабы 5-тармағында көзделген жағдайларда монополияға қарсы органның экономикалық шоғырлануға келісімінің болуын тексереді.
Қағидалардың осы тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында белгіленген талаптар мемлекеттің, Ұлттық әл-ауқат қорының және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қатысуымен Қорлар қайта ұйымдастырылған жағдайда қолданылмайды.
3-тарау. Қорды қайта ұйымдастыруға рұқсат беру тәртібі
8. Қайта ұйымдастыруға рұқсат алу үшін Қор уәкілетті органға www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыру жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхат ұсынады.
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) үшін қажетті құжаттар тізбесі, мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін негіздер, қызмет көрсету процесі, нысаны, мазмұны және нәтижесі кіретін мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін және мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін ескере отырып өзге де мәліметтер Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізбесі) белгіленген.
Қор өтінішхатты портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні және уақытын көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсетуге сұру салуды қабылдау туралы мәртебе автоматты түрде көрінеді.
9. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) басталуына негіз: уәкілетті органның Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізбесінде көзделген құжаттарды портал арқылы алуы болып табылады.
10. Уәкілетті органның хат-хабарды қабылдау және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтінішхат түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты уәкілетті органның бөлімшесіне (бұдан әрі - жауапты бөлімше) жіберуді жүзеге асырады. Қор жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде өтінішхатты қабылдау Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішхатты тіркеген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған және (немесе) мерзімі аяқталған жағдайда жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішхатты одан әрі қараудан бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды және Қорға жолдайды.
Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған жағдайда уәкілетті орган оларды Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда уәкілетті орган Қорды мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ Қорға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін ұсыну үшін тыңдаудың өткізілу уақыты және орны (тәсілі) жөнінде хабардар етеді.

6) наличие согласия антимонопольного органа на экономическую концентрацию в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 201 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
Требования, установленные подпунктами 3), 4) и 5) настоящего пункта Правил, не распространяются на случаи реорганизации Фондов с участием государства, Фонда национального благосостояния и (или) Национального Банка Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок выдачи разрешения на проведение реорганизации Фонда
8. Для получения разрешения на реорганизацию Фонд представляет в уполномоченный орган ходатайство о получении разрешения на проведение реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда, составленное по форме согласно приложению 1 к Правилам, через веб-портал www.elicense.kz (далее – портал).
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги "Выдача разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда" (далее – государственная услуга), оснований для отказа в оказании государственной услуги, основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги и срок оказания государственной услуги установлены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда" согласно приложению 2 (далее – Перечень государственной услуги) Правил.
При направлении Фондом ходатайства через портал, в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
9. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является получение уполномоченным органом через портал документов, предусмотренных Перечнем государственной услуги.
10. Работник уполномоченного органа, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления ходатайства осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение уполномоченного органа, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При обращении Фонда после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием ходатайства осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации ходатайства проверяет полноту представленных документов.
При установлении факта неполноты и (или) истечения срока действия представленных документов, работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет Фонду мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства.
При установлении факта полноты представленных документов, уполномоченный орган рассматривает их на предмет соответствия требованиям Правил.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, уполномоченный орган уведомляет Фонд о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления Фонду возможности выразить позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жолданады. Тыңдау хабардар ету күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей өткізіледі.
Қор ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру (беруден бас тарту) туралы қаулы жобасын (бұдан әрі - мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі) дайындайды және уәкілетті органның Басқармасына қарауға шығарады, оны 41 (қырық бір) жұмыс күні ішінде тіркеуді жүзеге асырады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері қол қойғаннан кейін 4 (төрт) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін Қорға "жеке кабинетке" жолдайды.
Уәкілетті орган Басқармасының қаулысымен ресімделген Қорды қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы шешім оны Қор алған күннен бастап күшіне енеді.
11. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылып тұрады.
12. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды уәкілетті органның басшысы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым уәкілетті органға, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Уәкілетті органның атына келіп түскен Қордың шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 ( он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер өзгесі Әлеуметтік кодексте көзделмеген болса, сотқа жүгіну сотқа дейінгі тәртіппен шағымданудан кейін рұқсат етіледі.
13. Уәкілетті органның басшысына жіберілетін шағымда мыналар:
1) тегі, аты, еркі бойынша әкесінің аты (ол бар болса), пошталық мекенжайы (жеке тұлға үшін);
2) атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні (заңды тұлға үшін).
Уәкілетті орган басшысының шағымды қабылдауының растауы шағымды қабылдаған адамның атын-жөнін, берілген шағымға жауаптың мерзімі мен алу орнын көрсете отырып, оны уәкілетті органның кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) болып табылады.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения документов, представленных Фондом, заслушивания ответственное подразделение готовит и выносит на рассмотрение Правления уполномоченного органа проект постановления о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда (далее – результат оказания государственной услуги), осуществляет его регистрацию в течение 41 (сорока одного) рабочего дня.
Работник ответственного подразделения в течение 4 (четырех) рабочих дней после подписания направляет результат оказания государственной услуги Фонду в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица уполномоченного органа.
Решение о выдаче разрешения на реорганизацию Фонда, оформленное постановлением Правления уполномоченного органа, вступает в силу со дня его получения Фондом.
11. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
12. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится руководителем уполномоченного органа, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается уполномоченному органу, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченный орган, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
Жалоба Фонда, поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено Социальным Кодексом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
13. В жалобе, направляемой руководителю уполномоченного органа, указываются:
1) фамилия, имя, а также по желанию отчество (при его наличии), почтовый адрес (для физического лица);
2) наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата (для юридического лица).
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.

Портал арқылы өтініш жасаған кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефондары бойынша алуға болады.
Шағымды Қорға "жеке кабинеттен" портал арқылы жолдаған кезде уәкілетті орган шағымды өңдеу барысында жаңарып отыратын (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгі, қаралуы немесе қараудан бас тарту туралы жауап) шағым туралы ақпаратқа қолжетімді болады.
4-тарау. Қосылатын Қордың (Қорлардың) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына беру
14. Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын Қордың (Қорлардың) зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына беру қосылу жүзеге асырылатын Қорға ерікті жинақтаушы зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын Қордың (Қорлардың) зейнетақы активтері мен міндеттемелерін беру бойынша іс-шараларды, оларды орындау мерзімдерін және жауапты адамдарды, сондай-ақ қосылу жүзеге асырылатын Қорға қосылатын Қор (Қорлар) берілетін құжаттар тізбесін және ақпаратты айқындайтын іс-шаралар жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Қорға бірнеше Қорлар қосылған жағдайда:
1) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылу жүзеге асырылатын Қордың зейнетақы активтері мен міндеттемелерін беру қосылу жүзеге асырылатын Қордың бірінші басшысының шешімімен бекітілген кестеге сәйкес жүзеге асырылады;
2) қосылу жүзеге асырылатын Қор қосылатын әрбір Қорға қатысты іс-шаралар жоспарын жеке жасайды.
16. Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қосылу жүзеге асырылатын Қорға беру Қағидалардың 20, 26, 28 және 31-тармақтарына сәйкес жасалған зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдау-өткізу актілерімен ресімделеді.
17. Іс-шаралар жоспарында:
Қорлардың арасындағы ақпарат алмасу тәртібі;

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефонам единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал Фонду из "личного кабинета" доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе обработки жалобы уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Глава 4. Передача пенсионных активов и обязательств присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в реорганизованный добровольный накопительный пенсионный фонд
14. Передача пенсионных активов и обязательств присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в реорганизованный добровольный накопительный пенсионный фонд осуществляется в соответствии с планом мероприятий, определяющим мероприятия по передаче в Фонд, к которому осуществляется присоединение, пенсионных активов и обязательств присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, сроки их исполнения и ответственных лиц, а также перечень документов и информации, передаваемых присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами) в Фонд, к которому осуществляется присоединение (далее – план мероприятий).
15. В случае присоединения к Фонду нескольких Фондов:
1) передача пенсионных активов и обязательств присоединяемых Фондов по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в Фонд, к которому осуществляется присоединение, осуществляется в соответствии с графиком, утвержденным решением первого руководителя Фонда, к которому осуществляется присоединение;
2) план мероприятий составляется Фондом, к которому осуществляется присоединение, в отношении каждого присоединяемого Фонда в отдельности.
16. Передача пенсионных активов и обязательств присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов в Фонд, к которому осуществляется присоединение, оформляется актами приема-передачи пенсионных активов и обязательств, составленными в соответствии с пунктами 20, 26, 28 и 31 Правил.
17. В плане мероприятий предусматривается порядок проведения (реализации) мероприятий, необходимых для обеспечения передачи присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами) и принятия Фондом, к которому осуществляется присоединение, пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, включая мероприятия по:
1) порядку обмена информацией между Фондами;

2) қосылу жүзеге асырылатын Қордың автоматтандырылған ақпарат жүйесінің дерекқорында қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) ерікті зейнетақы жарналарының салымшыларына (алушыларына) жеке зейнетақы шоттарын ашу және салымшылардың (алушылардың) осы жеке зейнетақы шоттарына зейнетақы жинақтарын есепке жазу;
3) қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) автоматтандырылған ақпарат жүйесінің дерекқорында ерікті зейнетақы жарналары салымшыларының (алушыларының) жеке зейнетақы шоттарын қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) жабуы;
4) қосылу жүзеге асырылатын Қордың қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) зейнетақы активтерінің құрамына кіретін қаржы құралдарын есепке қоюы;
5) қосылу жүзеге асырылатын Қордың ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдау кезеңінде алынған зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы өтініштер бойынша қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) міндеттемелерін орындауы;
6) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдау-өткізу мақсатында Қорлардың бағдарламалық- техникалық құралдарының және автоматтандырылған ақпараттық жүйелерінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
7) қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) және инвестициялық портфельді басқарушының (осындай бар болса) қосылу жүзеге асырылатын Қорға құжаттар мен ақпараттарды қағаз және электрондық тасымалдағыштарда беруі;
8) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдау барысында қосылу жүзеге асырылатын Қордың қосылатын Қормен (қосылатын Қорлармен), қосылу жүзеге асырылатын Қордың кастодиан банкімен, қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) кастодиан банкімен (кастодиан банктерімен), инвестициялық портфельді басқарушымен (осындай бар болса) өзара әрекеттесуін болжайтын басқа да іс-шараларды қоса ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) беруін және қосылу жүзеге асырылатын Қордың қабылдауын қамтамасыз ету үшін қажетті іс-шараларды өткізу (іске асыру) тәртібі көзделеді.
18. Қосылатын Қор (қосылатын Қорлар) және оның (олардың) инвестициялық портфельді басқарушысы (инвестициялық портфельді басқарушылары) (осындай бар болса) тапсырады, ал қосылу жүзеге асырылатын Қор және оның инвестициялық портфельді басқарушысы (осындай бар болса) іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімде мынадай құжаттар мен ақпаратты қабылдайды:

2) открытию Фондом, к которому осуществляется присоединение, индивидуальных пенсионных счетов вкладчикам (получателям) добровольных пенсионных взносов присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) в базе данных автоматизированной информационной системы Фонда, к которому осуществляется присоединение, и зачислению пенсионных накоплений на данные индивидуальные пенсионные счета вкладчиков (получателей);
3) закрытию присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами) индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков (получателей) добровольных пенсионных взносов в базе данных автоматизированной информационной системы присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов);
4) постановке Фондом, к которому осуществляется присоединение, на учет финансовых инструментов, входящих в состав пенсионных активов присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов);
5) исполнению Фондом, к которому осуществляется присоединение, обязательств присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) по заявлениям о назначении пенсионных выплат, полученным в период принятия пенсионных активов и обязательств присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
6) обеспечению бесперебойного функционирования программно-технических средств и автоматизированных информационных систем Фондов в целях приема - передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
7) передаче присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами) и управляющим инвестиционным портфелем (при наличии такового) в Фонд, к которому осуществляется присоединение, документов и информации на бумажных и электронных носителях;
8) другие мероприятия, предполагающие взаимодействие Фонда, к которому осуществляется присоединение, в процессе принятия пенсионных активов и обязательств присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов с присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами), банком - кастодианом Фонда, к которому осуществляется присоединение, банком - кастодианом (банками-кастодианами) присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов), управляющими инвестиционным портфелем (при наличии таковых).
18. Присоединяемый Фонд (присоединяемые Фонды) и его (их) управляющий инвестиционным портфелем (управляющие инвестиционными портфелями) (при наличии такового) передают, а Фонд, к которому осуществляется присоединение, и его управляющий инвестиционным портфелем (при наличии такового) принимает в сроки, установленные планом мероприятий, следующие документы и информацию:

1) ерікті зейнетақы жарналары есебінен қолданыстағы (ашық) шарттары бар ерікті зейнетақы жарналары салымшыларының (алушыларының) жеке зейнетақы шоттарынан және оларға қатысты сақтандыру ұйымдарына зейнетақы жинақтарының төлемдері мен зейнетақы жинақтарының төлемдері жүзеге асырылған ерікті зейнетақы жарналарын алушылардың жеке зейнетақы шоттарынан ағымдағы және тарихи деректерді;
2) барлық қоса берілген құжаттармен ерікті зейнетақы жарналары есебінен қолданыстағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттардың және оларға қосымша келісімдердің түпнұсқаларын;
3) құжаттардың түпнұсқалары және қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) сақтандыру ұйымдарына бұрын жүргізген зейнетақы жинақтарының төлемдері мен зейнетақы жинақтарының аударымдары бойынша ақпаратты;
4) мыналарды қоса алғанда, ерікті зейнетақы жарналары есебінен қосылатын Қордың инвестициялық қызметі жөніндегі құжаттарын:
инвестициялық комитеттің отырыстары хаттамаларының түпнұсқалары;
ұсынымдарды жасауда пайдаланылған құжаттар мен ақпаратты қоса бере отырып, қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға ұсынымдардың түпнұсқалары;
тәуекелді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшенің қаржы құралдарымен жасалған мәміле бойынша қорытындыларының түпнұсқалары;
инвестициялық шешімдердің түпнұсқалары;
қаржы құралдарымен мәмілелерді жасауға клиенттік тапсырыстарының (зейнетақы активтері мен міндеттемелерін есепке алу үшін шот бойынша операцияларды жасауға бұйрықтардың) түпнұсқалары;
ұйымдастырылған, ұйымдастырылмаған нарықта, халықаралық (шетелдік) нарықта мәмілелер жасауды және тіркеуді растайтын құжаттардың түпнұсқалары (trade ticket, trade сonfirmation, биржа куәлігі, қаржы құралдарын сатып алу-сату шарты, клиенттік тапсырыстарды орындау (орындамау) туралы бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың есептері);
олар бойынша мәмілелер халықаралық (шетелдік) нарықта жасалған борыштық бағалы қағаздар шығарылымының индикативтік шарттары (бар болса);
екінші деңгейдегі банктермен банк салымдары шарттарының түпнұсқалары;
қабылданған инвестициялық шешімдердің, зейнетақы активтері есебінен жасалған және орындалған мәмілелердің журналдары (құжаттарды және ақпаратты қосылу жүзеге асырылатын Қорға беру күнінің алдындағы бес жылға);
зейнетақы активтері бойынша айналым- сальдо ведомостері (соңғы есепті күнге және құжаттар мен ақпаратты қосылу жүзеге асырылатын Қорға беру күніне);
зейнетақы активтері бойынша бухгалтерлік баланс (соңғы есепті күнге және қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) қосылу жүзеге асырылатын Қорға ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін беру басталған күнге);
зейнетақы активтері бойынша пайдалар мен шығындар туралы есеп (соңғы есепті күнге және қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) қосылу жүзеге асырылатын Қорға ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін беру басталған күнге);
төлемдер бойынша ай сайынғы есептер;
қосылатын Қор (қосылатын Қорлар) қызметінің барлық кезеңінде инвестициялық басқаруда болған зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны туралы ай сайынғы анықтамалар;
зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы туралы есептер (қосылатын Қор (қосылатын Қорлар) қызметінің барлық кезеңінде әрбір есепті айдың бірінші күніне және қосылу жүзеге асырылатын Қорға ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін беру басталған күнге);
комиссиялық сыйақы, зейнетақы активтерінің инвестициялық портфелінің құрылымы, зейнетақы активтері мен міндеттемелері бойынша ақша қозғалысы бойынша салыстырып тексеру актілерін қоса, кастодиан банкпен салыстырып тексеру актілерінің түпнұсқалары;
ерікті зейнетақы жарналары есебінен сатып алынған қаржы құралдары бойынша эмитенттен берешектерді өндіріп алу жөніндегі құжаттардың түпнұсқалары (сот актілері, атқарушылық іс жүргізу жөніндегі құжаттар);

1) текущие и исторические данные с индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков (получателей) добровольных пенсионных взносов, которые имеют действующие (открытые) договоры за счет добровольных пенсионных взносов, и индивидуальных пенсионных счетов получателей добровольных пенсионных взносов, в отношении которых осуществлены выплаты пенсионных накоплений и переводы пенсионных накоплений в страховые организации;
2) оригиналы действующих договоров о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов и дополнительных соглашений к ним со всеми прилагающимися документами;
3) оригиналы документов и информацию по ранее произведенным присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами) выплатам пенсионных накоплений и переводам пенсионных накоплений в страховые организации;
4) документы по инвестиционной деятельности присоединяемого Фонда за счет добровольных пенсионных взносов, включая:
оригиналы протоколов заседаний инвестиционного комитета;
оригиналы рекомендаций на совершение сделок с финансовыми инструментами с приложением документов и информации, которые использовались при составлении рекомендаций;
оригиналы заключений подразделения, осуществляющего управление рисками, по сделке с финансовыми инструментами;
оригиналы инвестиционных решений;
оригиналы клиентских заказов на заключение сделок с финансовыми инструментами (приказов на совершение операций по счету для учета пенсионных активов и обязательств);
оригиналы документов, подтверждающих заключение и регистрацию сделок на организованном, неорганизованном рынке, международном (иностранном) рынке (trade ticket, trade сonfirmation, биржевое свидетельство, договор купли-продажи финансовых инструментов, отчеты организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг об исполнении (неисполнении) клиентских заказов);
индикативные условия выпуска долговых ценных бумаг, сделки по которым были совершены на международном (иностранном) рынке (при наличии);
оригиналы договоров банковского вклада с банками второго уровня;
журналы принятых инвестиционных решений, заключенных и исполненных сделок за счет пенсионных активов (за пять лет, предшествующих дате начала передачи документов и информации в Фонд, к которому осуществляется присоединение);
оборотно-сальдовые ведомости по пенсионным активам (на последнюю отчетную дату и на дату передачи документов и информации в Фонд, к которому осуществляется присоединение);
бухгалтерский баланс по пенсионным активам (на последнюю отчетную дату и на дату начала передачи присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами) Фонду, к которому осуществляется присоединение, пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов);
отчет о прибылях и убытках по пенсионным активам (на последнюю отчетную дату и на дату начала передачи присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами) Фонду, к которому осуществляется присоединение, пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов);
ежемесячные отчеты по выплатам;
ежемесячные справки о стоимости одной условной единицы пенсионных активов, находившихся в инвестиционном управлении, за весь период деятельности присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов);
отчеты о структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов (на первое число каждого отчетного месяца за весь период деятельности присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) и на дату начала передачи Фонду, к которому осуществляется присоединение, пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов);
оригиналы актов сверок с банком - кастодианом, включая акты сверок по комиссионному вознаграждению, структуре инвестиционного портфеля пенсионных активов, движению денег по пенсионным активам и обязательствам;
оригиналы документов по взысканию задолженности у эмитентов по финансовым инструментам, приобретенным за счет добровольных пенсионных взносов (судебные акты, документы по исполнительному производству);

5) іс-шаралар жоспарында айқындалған тізбеге сәйкес өзге құжаттар мен ақпарат.
19. Қағидалардың 18-тармағы 1) тармақшасында және 4) тармақшасының оныншы абзацында көрсетілген ақпарат электрондық тасымалдағыштарда ұсынылады.
Қағидалардың 18-тармағы 2), 3) және 4) (оныншы абзацты қоспағанда) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар:
қағаз тасымалдағышта ұсынылады;
іс қағазға жылдар бойынша қалыптастырылады, нөмірленеді, тігіледі. Әрбір іс қағаз 180 парақтан аспайды және оған ішкі тізімдеме қосылады, ол қағаз тасымалдағышта екі данада жасалады (қосылу жүзеге асырылатын Қорға электрондық нұсқасын беру арқылы), оған жасаушы оның лауазымын және қол қойған күнін көрсете отырып, қол қояды.
Уақытша сақтау мерзіміндегі құжаттар Қағидалардың 18-тармағы 4) тармақшасына сәйкес сол тәртіппен, бірақ ішкі тізімдемені көрсетпей қалыптастырылады.
20. Қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) және оның инвестициялық портфельді басқарушысының (инвестициялық портфельді басқарушыларының) (осындай бар болса) қосылу жүзеге асырылатын Қорға және оның инвестициялық портфельді басқарушысына (осындай бар болса) Қағидалардың 18-тармағында көзделген құжаттар мен ақпаратты электрондық және қағаз тасымалдағыштарда беруі Қорлардың, инвестициялық портфельді басқарушылардың (осындай бар болса) бірінші басшылары немесе олардың орнындағы адамдар қол қойған құжаттарды қабылдау-өткізу актілерімен ресімделеді.
Құжаттарды қабылдау-өткізу актілерінде іс қағаздар атауларының тізбесі, іс қағаздардың жылы және олардың әрбіреуі бойынша парақтарының саны көрсетіледі.
21. Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша қосылатын Қор (қосылатын Қорлар) қосылу жүзеге асырылатын Қорға зейнетақы активтері мен міндеттемелерін беру басталған күні мыналарды құрады және оларды қосылу жүзеге асырылатын Қорға электрондық форматта жібереді:
1) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасаған ерікті зейнетақы жарналары салымшыларының (алушыларының) тізімі;
2) олардың зейнетақы жинақтарының сомалары "анықталғанға дейінгі басқа да сомалар" шотының есебінде тұрған ерікті зейнетақы жарналары салымшыларының (алушыларының) тізімі;
3) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы қолданыстағы және тоқтатылған шарттар бойынша онымен жасалған зейнетақы аннуитетi шартының негізінде зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударуға байланысты ерікті зейнетақы жарналары салымшыларының (алушыларының) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарының төлемдеріне арналған орындалған өтініштерінің тізімі;

5) иные документы и информацию согласно перечню, определенному в плане мероприятий.
19. Информация, указанная в подпункте 1) и абзаце десятом подпункта 4) пункта 18 Правил, представляется на электронных носителях.
Документы, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) (за исключением абзаца десятого) и 5) пункта 18 Правил:
представляются на бумажном носителе;
формируются в дело по годам, пронумеровываются, прошиваются. Каждое дело не превышает 180 листов и включает в себя внутреннюю опись, которая составляется в двух экземплярах на бумажном носителе (с предоставлением Фонду, к которому осуществляется присоединение, электронного варианта), подписывается составителем с указанием его должности и даты подписания.
Документы временного срока хранения в соответствии с подпунктом 4) пункта 18 Правил формируются в том же порядке, но без предоставления внутренней описи.
20. Передача присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами) и его управляющим инвестиционным портфелем (при наличии такового) (управляющими инвестиционными портфелями) (при наличии таковых) в Фонд, к которому осуществляется присоединение, и его управляющему инвестиционным портфелем (при наличии такового) документов и информации на электронном и бумажном носителях, предусмотренных пунктом 18 Правил, оформляется актами приема-передачи документов, подписанными первыми руководителями Фондов, управляющими инвестиционным портфелем (при наличии таковых) или лицами, их замещающими.
В актах приема-передачи документов указываются перечень наименований дел, год дела и количество листов по каждому из них.
21. Присоединяемый Фонд (присоединяемые Фонды) в день начала передачи Фонду, к которому осуществляется присоединение, пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов формирует и направляет в Фонд, к которому осуществляется присоединение, в электронном формате:
1) список вкладчиков (получателей) добровольных пенсионных взносов, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
2) список вкладчиков (получателей) добровольных пенсионных взносов, суммы пенсионных накоплений которых числятся на счете "прочие суммы до выяснения";
3) список исполненных заявлений вкладчиков (получателей) добровольных пенсионных взносов на выплаты пенсионных накоплений за счет добровольных пенсионных взносов, в связи с переводом пенсионных накоплений в страховую организацию на основании заключенного с ней договора пенсионного аннуитета по действующим и прекращенным договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;

4) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы қолданыстағы және тоқтатылған шарттар бойынша ерікті зейнетақы жарналары салымшыларының (алушыларының) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарының төлемдеріне арналған орындалған өтініштерінің тізімі;
5) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы тоқтатылған шарттар бойынша ерікті зейнетақы жарналары салымшыларының (алушыларының) тізімі;
6) кредиторлық берешегі өтелген зейнетақы жинақтарының сомалары "анықталғанға дейінгі басқа да сомалар" шотының есебінде тұрған салымшылардың (алушылардың) тізімі;
7) ерікті зейнетақы жарналары бойынша салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттары жөніндегі, салымшылар (алушылар) деректемелерінің өзгеруі жөніндегі, қосылатын Қор қызметінің барлық кезеңінде жүзеге асырылған салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарының бірігуі жөніндегі операциялар туралы ақпаратты.
22. Қосылу жүзеге асырылатын Қор қосылатын Қордан (қосылатын Қорлардан) Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген ақпаратты алған күні:
1) автоматтандырылған ақпараттық жүйенің дерекқорында Қағидалардың 21-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген ерікті зейнетақы жарналары салымшыларына (алушыларына) жеке зейнетақы шоттарын ашады;
2) қосылатын Қорға (қосылатын Қорларға) Қағидалардың 21-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген ерікті зейнетақы жарналары салымшыларына (алушыларына) жеке зейнетақы шоттары ашылғандығы туралы ақпаратты жібереді.
23. Егер қосылу жүзеге асырылатын Қорда, салымшыда (алушыда) ерікті зейнетақы жарналарын есепке алуға арналған бұрын ашылған жеке зейнетақы шоты бар болса, онда қосылу жүзеге асырылатын Қор жаңа жеке зейнетақы шотын ашпайды, салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарын есепке алу үшін қосылу жүзеге асырылатын Қордағы ерікті зейнетақы жарналарын бұрын ашылған жеке зейнетақы шотына жүзеге асырылады.
24. Қосылатын Қор (қосылатын Қорлар) қосылу жүзеге асырылатын Қордың ұсынған ақпараты негізінде, автоматтандырылған ақпараттық жүйенің дерекқорында Қағидалардың 21-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарын жабуды жүзеге асырады.
25. Қосылатын Қор (қосылатын Қорлар) Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген тізімдерді электрондық тасымалдағышта сақтайды және оны қосылу жүзеге асырылатын Қор тексереді.
Қосылу жүзеге асырылатын Қордың өкілдері тексерген соң қосылатын Қордың өкілдерін қатыстыра отырып, Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген тізімдердің қосымша көшірмелерін электрондық тасымалдағышта жасайды, олар мөрмен басылады, пломба салынады және қабылдау-өткізу актісі бойынша беріледі.
Электрондық тасымалдағыштардың мөрмен басылған, пломба салынған екі данасы қосылу жүзеге асырылатын Қорға жіберіледі, мөрмен басылған, пломба салынған электрондық тасымалдағыштардың бір данасы жұмыс үшін қалдырылады, екінші данасы тұрақты негіздегі резервтік көшірме ретінде сақталады.

4) список исполненных заявлений вкладчиков (получателей) добровольных пенсионных взносов на выплату пенсионных накоплений за счет добровольных пенсионных взносов по действующим и прекращенным договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
5) список вкладчиков (получателей) добровольных пенсионных взносов, по прекращенным договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
6) список вкладчиков (получателей) добровольных пенсионных взносов, суммы пенсионных накоплений которых числятся на счете "прочие суммы до выяснения", по которым кредиторская задолженность была погашена;
7) информация об операциях по индивидуальным пенсионным счетам вкладчиков (получателей) по добровольным пенсионным взносам об изменении реквизитов вкладчиков (получателей), об объединениях индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков (получателей), осуществленных за весь период деятельности присоединяемого Фонда.
22. Фонд, к которому осуществляется присоединение, в день получения от присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) информации, указанной в пункте 21 Правил:
1) открывает в базе данных автоматизированной информационной системы индивидуальные пенсионные счета вкладчикам (получателям) добровольных пенсионных взносов, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 21 Правил;
2) направляет в присоединяемый Фонд (присоединяемые Фонды) информацию об открытии индивидуальных пенсионных счетов вкладчикам (получателям) добровольных пенсионных взносов, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 21 Правил.
23. Если в Фонде, к которому осуществляется присоединение, у вкладчика (получателя) имеется ранее открытый индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов, то Фонд, к которому осуществляется присоединение, не осуществляет открытие нового индивидуального пенсионного счета, зачисление пенсионных накоплений вкладчика (получателя) осуществляется на ранее открытый индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов в Фонде, к которому осуществляется присоединение.
24. Присоединяемый Фонд (присоединяемые Фонды) на основании информации, представленной Фондом, к которому осуществляется присоединение, в базе данных автоматизированной информационной системы осуществляет закрытие индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков (получателей), указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 21 Правил.
25. Списки, указанные в пункте 21 Правил, сохраняются присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами) на электронном носителе и проверяются Фондом, к которому осуществляется присоединение.
После проверки представители Фонда, к которому осуществляется присоединение, в присутствии представителей присоединяемого Фонда делают дополнительную копию списков, указанных в пункте 21 Правил, на электронных носителях, которые опечатываются, опломбируются и передаются по акту приема-передачи.
Два экземпляра опечатанных и опломбированных электронных носителей передаются в Фонд, к которому осуществляется присоединение, один экземпляр опечатанных и опломбированных электронных носителей для работы, второй экземпляр хранится в качестве резервной копии на постоянной основе.

26. Қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) қосылу жүзеге асырылатын Қорға Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген ақпаратты беру қосылу жүзеге асырылатын Қордың және қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) бірінші басшыларының немесе олардың орнындағы адамдардың қолы қойылған және олардың мөрлерімен расталған қабылдау-өткізу актісімен ресімделеді.
27. Ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) инвестициялық портфелін құрайтын қаржы құралдары туралы ақпарат қосылу жүзеге асырылатын Қорға және қосылу жүзеге асырылатын Қордың кастодиан банкіне қосылу жүзеге асырылатын Қор әзірлеген форматына сәйкес электрондық түрде жіберіледі.
28. Қағидалардың 27-тармағында көзделген ақпаратты беру қосылу жүзеге асырылатын Қордың, қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың), қосылу жүзеге асырылатын Қордың кастодиан банкінің, қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) кастодиан банкінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың (осындай бар болса) бірінші басшылары немесе олардың орнындағы адамдар қол қойған қабылдау-өткізу актісімен ресімделеді.
29. Қағидалардың 27-тармағында көзделген Ақпаратты қабылдау-өткізу актісінде мынадай мәліметтер бар:
1) беру күніндегі зейнетақы активтерінің жалпы сомасы, оның ішінде:
шоттардағы ұлттық және шетел валютасындағы инвестицияланбаған ақша қалдығы;
ұлттық сәйкестендіру нөмірін (ISIN коды), айналыс мерзімін, санын, сатып алу бағасын, акция үшін бір бағалы қағаздың ағымдық құнын және облигациялар үшін номиналдың пайыздармен бағасын, пайыздар мен дивидендтер бойынша есептелген кірісті көрсете отырып, жіберілетін бағалы қағаздардың жиынтық құны;
банктің атауын, салым сомасын, банктік салым шартын жасау күнін, шарттың қолданылу мерзімін, салым бойынша сыйақының жылдық мөлшерлемесін, салым бойынша есептелген және алынған сыйақы сомасын көрсете отырып, екінші деңгейдегі банктердегі салымдар;
осы қаржы құралдарына тән сомаларды, санды және қосымша сипаттамаларды көрсете отырып, басқа қаржы құралдарының тізбесі;
2) зейнетақы активтері мен міндеттемелері бойынша талаптар сомасы, оның ішінде қате есептелген сомалар;
3) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін берген күннің алдындағы күннің соңындағы зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының есебі.
30. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі кастодиан банктің жеке шоты шеңберінде ашылған қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) қосалқы шотынан бағалы қағаздарды есептен шығару және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі қосылу жүзеге асырылатын Қордың кастодиан банкінің жеке шоты шеңберінде ашылған қосылу жүзеге асырылатын Қордың қосалқы шотына есепке алу операцияларын орталық депозитарий Қордың (қосылатын Қорлардың) кастодиан банкінің (кастодиан банктерінің) және қосылу жүзеге асырылатын Қордың кастодиан банкінің екі қарсы бұйрықтары негізінде жүзеге асырады.
Қаржы құралдарын аударуды тіркеуге бұйрық нысаны орталық депозитарий қағидаларының жинағымен белгіленеді.

26. Передача присоединяемым Фондом (присоединяемыми Фондами) в Фонд, к которому осуществляется присоединение, информации, предусмотренной пунктом 21 Правил, оформляется актом приема - передачи, подписанным первыми руководителями Фонда, к которому осуществляется присоединение, и присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) или лицами, их замещающими.
27. Информация о финансовых инструментах, составляющих инвестиционный портфель присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов), сформированный за счет добровольных пенсионных взносов, передается в Фонд, к которому осуществляется присоединение, и в банк-кастодиан Фонда, к которому осуществляется присоединение, в электронном виде в соответствии с форматом, разработанным Фондом, к которому осуществляется присоединение.
28. Передача информации, предусмотренной пунктом 27 Правил, оформляется актом приема-передачи, подписываемым первыми руководителями Фонда, к которому осуществляется присоединение, присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов), банка-кастодиана Фонда, к которому осуществляется присоединение, банка-кастодиана присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов), управляющих инвестиционным портфелем (при наличии таковых) или лицами, их замещающими.
29. Акт приема-передачи информации, предусмотренной пунктом 27 Правил, содержит следующие сведения:
1) общую сумму пенсионных активов на день передачи, в том числе:
остаток неинвестированных денег на счетах в национальной и иностранных валютах;
суммарную стоимость передаваемых ценных бумаг с указанием международного идентификационного номера (код ISIN), срока обращения, количества, цены приобретения, текущей стоимости одной ценной бумаги для акций и цены в процентах от номинала для облигаций, начисленного дохода по процентам и дивидендам;
вклады в банках второго уровня с указанием наименования банка, суммы вклада, даты заключения договора банковского вклада, срока действия договора, годовой ставки вознаграждения по вкладу, начисленных и полученных сумм вознаграждения по вкладу;
перечень других финансовых инструментов с указанием суммы, количества и дополнительных характеристик, присущих данным финансовым инструментам;
2) суммы требований вкладчиков (получателей) по пенсионным активам и обязательствам, в том числе ошибочно зачисленные суммы;
3) расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов на конец дня, предшествующего дню начала передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов.
30. Операции по списанию ценных бумаг с субсчета присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов), открытого в рамках лицевого счета банка-кастодиана в системе учета центрального депозитария, и их зачислению на субсчет Фонда, к которому осуществляется присоединение, открытый в рамках лицевого счета банка-кастодиана Фонда, к которому осуществляется присоединение, в системе учета центрального депозитария, проводятся центральным депозитарием на основании двух встречных приказов банка-кастодиана (банков-кастодианов) присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) и банка-кастодиана Фонда, к которому осуществляется присоединение.
Форма приказа на регистрацию перевода финансовых инструментов устанавливается сводом правил центрального депозитария.

31. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі кастодиан банктің жеке шоты шеңберінде ашылған қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) қосалқы шотынан бағалы қағаздарды есептен шығару және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі қосылу жүзеге асырылатын Қордың кастодиан банкінің жеке шоты шеңберінде ашылған қосылу жүзеге асырылатын Қордың қосалқы шотына есепке алу операциялары тіркелгеннен кейін орталық депозитарий (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ескерілген қаржы құралдары бойынша), қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) және қосылу жүзеге асырылатын Қордың кастодиан банктері қосылу жүзеге асырылатын Қордың қосалқы шотындағы бағалы қағаздар қалдықтарын қосылатын Қордың қосалқы шотындағы есептен шығарылған бағалы қағаздар қалдықтарымен салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Салыстырып тексеру салыстырып тексеруге қатысатын тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған қабылдау-өткізу актімен ресімделеді.
32. Ерікті зейнетақы жарналары бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін беруге байланысты шығыстар қосылатын Қордың (қосылатын Қорлардың) және қосылу жүзеге асырылатын Қордың меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын
қайта ұйымдастыруды жүргізуге
рұқсат беру және ерікті зейнетақы жарналары
есебінен зейнетақымен қамсыздандыру
туралы шарттар бойынша қосылатын
ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының
зейнетақы активтері мен міндеттемелерін
қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы
зейнетақы қорына беру қағидаларына
1- қосымша
Нысан
күні ________ № ___________
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау және қадағалау жөніндегі
уәкілетті органның Төрағасына
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтінішхат
_______________________________________________________________
(Қордың атауы)
Қор акционерлерінің ___ жылғы "___" ______ жалпы жиналысының № ___ шешіміне сәйкес,
____________________________________________________________________
(өткізу орны)
____________________________________________________________________
(қайта ұйымдастырылатын Қордың атауы)
____________________________________________________________________
Қорды қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді сұрайды
Қор өтінішхатқа қоса берілген құжаттар мен ақпараттың дәйектілігіне, сондай-ақ өтінішхатты қарауға байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың уәкілетті органға уақтылы берілуіне толық жауап береді.
Қоса берілген құжаттар (жіберілген құжаттардың атаулы тізбесін, әрқайсысы бойынша дана және парақ санын көрсету керек):________________
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өндеуге және ақпараттық жүйелерде қамтылатын заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының бірінші басшысы (ол болмаған жағдайда берілген өкілеттілігін растайтын құжатты қоса берумен қол қоюға уәкілеттілік берілген адам) не Қор акционерлерінен уәкілетті адам (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын құжатқа сілтеме):
___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
________________
(қолы)
Күні ______ жылғы "____"__________.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын
қайта ұйымдастыруды жүргізуге
рұқсат беру және ерікті зейнетақы жарналары
есебінен зейнетақымен қамсыздандыру
туралы шарттар бойынша қосылатын
ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының
зейнетақы активтері мен міндеттемелерін
қайта ұйымдастырылған ерікті жинақтаушы
зейнетақы қорына беру қағидаларына
2- қосымша
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
2.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәсілдері
www.elicense.kz (бұдан әрі - портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры порталған құжаттардың толық топтамасын берген күннен бастап 50 жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не уәкілетті орган Басқармасының тиісті қаулысының көшірмесін қоса бере отырып, осы Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін берудің нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызметі көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
7.
Жұмыс кестесі

31. После регистрации операций по списанию ценных бумаг с субсчета присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов), открытого в рамках лицевого счета банка-кастодиана в системе учета центрального депозитария, и их зачислению на субсчет Фонда, к которому осуществляется присоединение, открытый в рамках лицевого счета банка-кастодиана Фонда, к которому осуществляется присоединение, в системе учета центрального депозитария, центральным депозитарием (по финансовым инструментам, учитываемым в системе учета центрального депозитария), банками-кастодианами присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) и Фонда, к которому осуществляется присоединение, осуществляется сверка остатков ценных бумаг, находящихся на субсчете Фонда, к которому осуществляется присоединение, с остатками ценных бумаг, которые были списаны с субсчета присоединяемого Фонда.
Сверка оформляется актом приема-передачи, подписываемым уполномоченными представителями сторон, участвующих в сверке.
32. Расходы, связанные с передачей пенсионных активов и обязательств по добровольным пенсионным взносам, осуществляются за счет собственных средств присоединяемого Фонда (присоединяемых Фондов) и Фонда, к которому осуществляется присоединение.
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешения
на проведение реорганизации
добровольного накопительного
пенсионного фонда
и передачи пенсионных активов
и обязательств присоединяемого
добровольного накопительного
пенсионного фонда по договорам
о пенсионном обеспечении
за счет добровольных
пенсионных взносов
в реорганизованный добровольный
накопительный пенсионный фонд
Форма
№ ___________ дата ________
Председателю уполномоченного
органа по регулированию,
контролю и надзору
финансового рынка
и финансовых организаций
Ходатайство о получении разрешения на проведение реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда
____________________________________________________________________
(наименование Фонда)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров Фонда
№ _________ от "__" ________ _________________ года,
_____________________________________________________________________
(место проведения) выдать разрешение на реорганизацию Фонда
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование реорганизуемого Фонда)
Фонд полностью отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству документов
и информации, а также своевременное представление уполномоченному органу
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
ходатайства. Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых
документов, количество экземпляров и листов по каждому):
_______________________________________________________________________
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых
для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах. Первый
руководитель добровольного накопительного пенсионного фонда (при его отсутствии
лицо, уполномоченное на подписание с приложением документа, подтверждающего
данное полномочие) либо уполномоченное лицо от акционеров Фонда (фамилия, имя,
отчество (при его наличии), ссылка на документ, являющийся основанием получения
названных полномочий):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________ (подпись)
Дата "____" __________ ______ г.
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешения
на проведение реорганизации
добровольного накопительного
пенсионного фонда
и передачи пенсионных активов
и обязательств присоединяемого
добровольного накопительного
пенсионного фонда по договорам
о пенсионном обеспечении
за счет добровольных
пенсионных взносов
в реорганизованный добровольный
накопительный пенсионный фонд
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда"
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
2.
Способы предоставления государственной услуги
www.elicense.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
50 рабочих дней с даты представления добровольным накопительным пенсионным фондом полного пакета документов на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Выдача разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня с приложением копии соответствующего постановления Правления уполномоченного органа.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7.
График работы

1) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі (басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры (басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары) қосылу жүзеге асырылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ұсынады):
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысанында ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыру жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхат;
2) қосылу жүзеге асырылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі, қосылу жүзеге асырылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының және қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры (қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары) акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысының шешімі, сондай-ақ қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры (қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары) акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі.
Қосылу жүзеге асырылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының және қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры (қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары) акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысының шешімі қосылу нысанында қайта ұйымдастыруға қатысушылардың әрбіреуінің атауы, орналасқан жері туралы, қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының (қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының) акцияларын сату бағасы, қосылу жүзеге асырылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын орналастыру (сату) бағасы туралы мәліметтерді, қосылудың өзге талаптары мен тәртібін қамтиды;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының қайта ұйымдастырудың болжамды талаптарын, тәртібі мен мерзімдерін белгілейтін құжаттар;
4) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының оны қайта ұйымдастырудан кейінгі есептік балансын қоса алғанда, қайта ұйымдастыру салдарларының қаржылық болжамы.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі (заңды тұлға қосылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ұсынады):
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысанында ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат алу туралы өтінішхат;
2) қосылу жүзеге асырылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі, қосылу жүзеге асырылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, және қосылатын жеке тұлғаның акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысының шешімі, сондай-ақ қосылатын заңды тұлға акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының қайта ұйымдастырудың болжамды талаптарын, тәртібі мен мерзімдерін белгілейтін құжаттар;
4) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының оны қайта ұйымдастырудан кейінгі есептік балансын қоса алғанда, қайта ұйымдастыру салдарларының қаржылық болжамы.

1) уполномоченного органа – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги (предоставляется добровольным накопительным пенсионным фондом, к которому осуществляется присоединение другого добровольного накопительного пенсионного фонда (других добровольных накопительных пенсионных фондов)):
1) ходатайство о получении разрешения на проведение реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда в форме электронного документа, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) решение общего собрания акционеров добровольного накопительного пенсионного фонда, к которому осуществляется присоединение, решение совместного общего собрания акционеров добровольного накопительного пенсионного фонда, к которому осуществляется присоединение, и присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда (присоединяемых добровольных накопительных пенсионных фондов), а также решение общего собрания акционеров присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда (присоединяемых добровольных накопительных пенсионных фондов).
Решение совместного общего собрания акционеров добровольного накопительного пенсионного фонда, к которому осуществляется присоединение, и присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда (присоединяемых добровольных накопительных пенсионных фондов) содержит сведения о наименовании, местонахождении каждого из участвующих в реорганизации в форме присоединения добровольных накопительных пенсионных фондов, цене продажи акций присоединяемого добровольного накопительного пенсионного фонда (присоединяемых добровольных накопительных пенсионных фондов), цене размещения (реализации) акций добровольного накопительного пенсионного фонда, к которому осуществляется присоединение, иные условия и порядок присоединения;
3) документы, устанавливающие предполагаемые условия, порядок и сроки реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда;
4) финансовый прогноз последствий реорганизации, включая расчетный баланс добровольного накопительного пенсионного фонда после его реорганизации.

Осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінің 2) (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде), 3) және 4) (электрондық құжаттар түрінде) тармақшаларында көрсетілген құжаттар ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұратуға қоса беріледі.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздер
Мыналар:
1) болжанып отырған қайта ұйымдастырудың нәтижесінде салымшылардың (алушылардың) мүдделерінің бұзылуы;
2) болжанып отырған қайта ұйымдастырудың нәтижесінде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
3) уәкілетті органның қайта ұйымдастыруға рұқсатын алу үшін ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының мемлекеттік қызмет көрсетуң тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинет" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Порталда іркілістер не техникалық ақаулар анықталған жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына хабарласу қажет.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Ақпараттық жүйеде іркіліс болған жағдайда уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына (бұдан әрі - оператор) хабарлайды. Бұл жағдайда оператор көрсетілген мерзімнің ішінде техникалық проблема туралы хаттама құрады және оған уәкілетті органмен қол қояды.
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.

Документы, указанные в подпунктах 2) (в виде электронной копии документа), 3) и 4) (в виде электронных документов) частях первой и второй данного пункта прикрепляются к запросу в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью добровольного накопительного пенсионного фонда.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) нарушение в результате предполагаемой реорганизации интересов вкладчиков (получателей);
2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
3) несоответствие документов, представленных для получения разрешения уполномоченного органа на реорганизацию, требованиям законодательства Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Добровольный накопительный пенсионный фонд имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на портале необходимо обратиться в единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777 или 1414.
В случае сбоя информационной системы уполномоченный орган в течение одного рабочего дня уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее - оператор). В этом случае оператор в течение указанного срока, составляет протокол о технической проблеме и подписывает его с уполномоченным органом.
Оказание государственной услуги "Выдача разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда" осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа.