Мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарын квоталау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 207 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 8 маусымда № 32737 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 107-бабы 2 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарының және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылдың 1 шілдесінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгi
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 207 бұйрығына
1-қосымша
Мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 107-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарына квоталау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;

Об утверждении Правил квотирования рабочих мест для лиц с инвалидностью
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 207. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2023 года № 32737.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с пунктом 2 статьи 107 Социального кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила квотирования рабочих мест для лиц с инвалидностью согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы и структурные элементы некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 207
Правила квотирования рабочих мест для лиц с инвалидностью
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила квотирования рабочих мест для лиц с инвалидностью (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 107 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и устанавливают порядок установления квотирования рабочих мест для лиц с инвалидностью.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;

2) жұмыс берушi – жұмыскер онымен еңбек қатынастарында тұрған жеке немесе заңды тұлға;
3) жұмыс орындарының квотасы (бұдан әрі – квота) – ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыс орындарын есептемегенде, жұмыс орындары санының пайыздық көрсетілімінде мүгедектігі бар адамдар жұмыс істейтін жұмыс орындарының санын қоса алғанда, жұмыс беруші жұмысқа орналастыруға міндетті еңбек қызметі үшін медициналық қарсы көрсетілімі жоқ мүгедектігі бар адамдар жұмысқа қабылдауға арналған жұмыс орындарының ең аз саны;
4) жұмыс орындарын квоталау – жергілікті атқарушы органдар белгілеген квотаға сәйкес мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс берушілердің жұмыс орындарын ұсынуы;
5) мүгедектігі бар адам – тұрмыс-тіршілігінің шектелуiне және оны әлеуметтiк қорғау қажеттiгiне әкеп соқтыратын, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, кемiстiктерге байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған адам;
6) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
7) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының аудандарда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада оның функцияларын орындауды жүзеге асыратын филиалы.
2-тарау. Мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарын квоталау тәртібі
3. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ұйымдарда квота белгілеу бойынша ұсыныстарды:
1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі еңбек нарығында мүгедектігі бар адамдар санынан жұмыс күшіне ағымдағы сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау;
2) өңірдегі жұмыс істеп тұрған ұйымдар саны;
3) жұмыскерлердің штат саны және бар бос жұмыс орындарының саны туралы жұмыс берушілердің мәліметтері негізінде қалыптастырылған ұйымдардағы жұмыскерлердің тізімдік саны;
4) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс беруші ұсынған қолданыстағы жұмыс орындарының саны туралы мәліметтер талдау;
5) квотадан тыс жұмыс берушілер мен мүгедектігі бар адамдар арасында жасалған қолданыстағы еңбек шарттарының саны туралы мәліметтер талдау;
6) мансап орталығы тіркеген жұмыссыз мүгедектігі бар адамдардың саны негізінде әзірлейді.
4. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілетін қосымшаға сай нысан бойынша жұмыс берушілер мансап орталығына ұсынатын мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтердің негізінде ұйымдар бөлінісінде жұмысқа орналастыруға мұқтаж мүгедектігі бар адамдардың және мүгедектігі бар адамдарға арналған бос жұмыс орындарының деректер қорын қалыптастырады.

2) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) квота рабочих мест (далее – квота) – минимальное количество рабочих мест для приема на работу лиц с инвалидностью, не имеющих медицинских противопоказаний для трудовой деятельности, которых работодатель обязан трудоустроить, включая количество рабочих мест, на которых уже работают лица с инвалидностью в процентном выражении от численности рабочих мест без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда;
4) квотирование рабочих мест – предоставление рабочих мест работодателями для трудоустройства лиц с инвалидностью в соответствии с установленной местными исполнительными органами квотой;
5) лицо с инвалидностью – лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
6) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
7) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, городах областного и республиканского значения, столице.
Глава 2. Порядок квотирования рабочих мест для лиц с инвалидностью
3. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения разрабатывает предложения по установлению квоты в организациях на основе:
1) анализа, прогнозирования текущего спроса и предложения на рабочую силу из числа лиц с инвалидностью на рынке труда в соответствующей административно-территориальной единице;
2) количества действующих организаций в регионе;
3) списочной численности работников организаций, формируемой на основании представленных работодателями сведений о штатной численности работников и имеющихся вакантных рабочих мест;
4) анализа сведений о количестве действующих рабочих мест, предоставленных работодателем для трудоустройства лиц с инвалидностью;
5) анализа сведений о количестве действующих трудовых договоров, заключенных между работодателями и лицами с инвалидностью вне квоты;
6) количества безработных лиц с инвалидностью, зарегистрированных карьерным центром.
4. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости на основании сведений о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц с инвалидностью, предоставляемых работодателем в карьерные центры по форме согласно приложению, утверждаемой в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", формирует базу данных лиц с инвалидностью, нуждающихся в трудоустройстве, и вакансий для лиц с инвалидностью в разрезе организаций.

5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жыл сайын ағымдағы жылдың 5 желтоқсанына дейін осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ауыр жұмыстарды, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыс орындарын есептемегенде, жұмыс орындары санының екіден төрт пайызға дейінгі мөлшерінде мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін квота белгілейді.
Квота ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан барлық ұйымдар мен дара кәсіпкерлер үшін белгіленеді.
6. Жұмыс берушілер белгіленген квотаға сәйкес квота енгізілген күннен бастап алты ай ішінде мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын ұсынады.
7. Квота шеңберінде медициналық қорытындыға сәйкес еңбек (қызметтік) міндеттерін атқаруға қарсы көрсетілімдері жоқ мүгедектігі бар адамдар жұмысқа орналастырылады.
8. Квотаны облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдар жұмыскерлердің мынадай тізімдік саны бар ұйымдарға:
елуден жүз адамға дейін – жұмыскерлердің тізімдік санының екі пайызы мөлшерінде;
жүз бірден екі жүз елу адамға дейін – жұмыскерлердің тізімдік санының үш пайызы мөлшерінде;
екі жүз елу бірден артық адам – жұмыскерлердің тізімдік санының төрт пайызы мөлшерінде белгілейді.
9. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында қызметке кірудің ерекше жағдайлары, лауазымға тағайындаудың тәртібі айқындалған жағдайларда квота белгіленбейді.
10. Әлеуметтік кодекстің 107-бабы 3-тармағына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды қоғамдық бірлестіктеріне, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдардың саны жұмыскерлердің орташа жылдық санының жиырма пайызынан астамын құрайтын ұйымдарға квота белгіленбейді.
11. Елді мекендерде еңбек қызметі үшін медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ еңбек етуге қабілетті жастағы мүгедектігі бар адамдар болмаған кезде, аталған елді мекендердің аумағында орналасқан ұйымдарда квота белгіленбейді.
12. Ұйым және дара кәсіпкерлер үшін белгіленген квота, соның ішінде осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайларда күнтізбелік жыл ішінде қайта қарауға (түзетуге) жатады.
13. Жұмыс беруші - заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штаты қысқартылған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндіріс, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс берушілер мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыруға арналған белгіленген квотаны орындайды.

5. Ежегодно до 5 декабря текущего года местными исполнительными органами областей, городов республиканского, столицы устанавливается квота для трудоустройства лиц с инвалидностью в размере от двух до четырех процентов от численности рабочих мест без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда в порядке, установленном настоящими Правилами.
Квота устанавливается для организаций независимо от организационно-правовой формы и формы собственности и индивидуальных предпринимателей.
6. Работодатели в соответствии с установленной квотой в течение шести месяцев со дня введения квоты предоставляют рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью.
7. В рамках квоты трудоустраиваются лица с инвалидностью, не имеющие в соответствии с медицинским заключением противопоказаний на выполнение трудовых (служебных) обязанностей.
8. Квота устанавливается местными исполнительными органами областей, городов республиканского, столицы организациям со списочной численностью работников:
от пятидесяти до ста человек – в размере двух процентов списочной численности работников;
от ста одного до двухсот пятидесяти человек – в размере трех процентов списочной численности работников;
свыше двухсот пятидесяти одного человека – в размере четырех процентов списочной численности работников.
9. Квота не устанавливается в случаях, когда Трудовым кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" определены особые условия поступления на службу, порядок назначения на должность.
10. Общественным объединениям лицам с инвалидностью, а также организациям, где численность лиц с инвалидностью составляет более двадцати процентов от среднегодовой численности работников в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Социального кодекса, квота не устанавливается.
11. При отсутствии в населенных пунктах безработных лиц с инвалидностью трудоспособного возраста, не имеющих медицинских противопоказаний для трудовой деятельности, квота в организациях, находящихся на территории данных населенных пунктов, не устанавливается.
12. Установленная квота для организаций и индивидуальных предпринимателей в течение календарного года подлежит пересмотру (корректировке), в том числе в случаях, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил.
13. Работодатели выполняют установленную квоту для трудоустройства лиц с инвалидностью, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращения деятельности работодателя – физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств, выполняемых работ и оказываемых услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.

14. Жұмыс орындарының квотасы шеңберінде жұмысқа орналасқан, жұмыс берушілер осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жағдайларға байланысты жұмыстан босатқан мүгедектігі бар адамдар оларды кейіннен жұмысқа орналастырумен мансап орталығында жұмыссыз ретінде тіркеледі.
15. Жұмыс берушінің мүгедектігі бар адамдарды бір жылдан кем емес белгілі бір мерзімге еңбек шартын жасасумен расталған, (Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде қарастырылған жағдайларды қоспағанда), бос немесе белгіленген квота шеңберінде мансап орталығынан жолдаманың болуына қарамастан берілген жұмыс орындарына жұмысқа орналастыруы квотаны орындау болып табылады, ол туралы мәліметтерді жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталығына "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілетін қосымшаға сай нысан бойынша ұсынады.
Мүгедектігі бар адамдар үшін
жұмыс орындарын квоталау
қағидаларына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Мансап орталықтарына ұсынылады. Мансап орталығы ауданның (қаланың), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Ауданның (қаланың) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: КРМ-1
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең 20__жылғы __ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарына квота белгіленген ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: ұйымдар мансап орталығына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады.
Мансап орталығы ауданның (қаланың), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне ұсынады.
Ауданның (қаланың) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күніне ұсынады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне ұсынады.
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны туралы мәліметтер
Ұйымның атауы
Жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны (адам)
Квота мөлшері (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %)
Белгіленген квота (адам)
Квотадан тыс жұмыс істейтін мүгедектігі бар адамдардың саны (адам)
Квота шеңберінде мансап орталығының жолдамалары бойынша жұмысқа орналасқан мүгедектігі бар адамдардың саны саны (адам)
Мамандықтар бойынша мүгедектігі бар адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны (бірлік)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Мүгедектігі бар адамдарға арналған бос жұмыс орындарына (вакансияларға) жұмысқа тұруға лауазымдар атауы
Кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны (бірлік)
Бос жұмыс орындары жөніндегі мәліметтер
Кәсіби білімі
Орташа айлық жалақысы (теңге)
Еңбек және қызмет жағдайы (толық емес жұмыс күні, икемді жұмыс графигі)
Еңбек және қызмет жағдайы (толық емес жұмыс күні, икемді жұмыс графигі)
Еңбек және қызмет жағдайы (толық емес жұмыс күні, икемді жұмыс графигі)
8
9
10
11
12
13
14
"Мүгедектігі бар адамдарды
жұмысқа орналастыру квотасын
орындауға арналған жұмыс
орындарының саны
туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

14. Лица с инвалидностью, трудоустроенные в рамках квоты рабочих мест, уволенные работодателями в связи со случаями, указанными в пункте 13 настоящих Правил, регистрируются в карьерном центре в качестве безработных с последующим их трудоустройством.
15. Выполнением квоты является трудоустройство работодателем лиц с инвалидностью независимо от наличия направления от карьерного центра на вакантные или предоставленные в рамках установленной квоты рабочие места, подтвержденное заключением трудового договора на определенный срок не менее одного года, (за исключением случаев, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан), сведения о котором работодатели предоставляют в карьерные центры по форме согласно приложению, утверждаемой в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Приложение к Правилам
квотирования рабочих мест для
лиц с инвалидностью
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в карьерный центр. Карьерный центр представляет в местный орган по вопросам занятости населения района (города), городов республиканского значения, столицы. Местный орган по вопросам занятости населения района (города) представляет в местный орган по вопросам занятости населения области. Местный орган по вопросам занятости населения области, городов республиканского значения, столицы представляет в уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.enbek.gov.kz.
Наименование формы административных данных:
Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц с инвалидностью.
Индекс формы административных данных: КРМ-1
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период ____ квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: организации, которым установлена квота рабочих мест для лиц с инвалидностью.
Срок представления: организации представляют сведения в карьерный центр к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Карьерный центр представляет сведения в местный орган по вопросам занятости населения района (города), городов республиканского значения, столицы к 15 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости населения района (города) представляет сведения в местный орган по вопросам занятости населения области к 20 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости населения области, городов республиканского значения, столицы представляют сведения в уполномоченный орган по вопросам занятости населения к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц с инвалидностью
Наименование организации
Списочная численность работников на начало года (человек)
Размер квоты (% от списочной численности работников)
Установленная квота (человек)
Количество лиц с инвалидностью, работающих вне квоты (человек)
Количество лиц с инвалидностью, трудоустроенных по направлениям карьерного центра в рамках квоты (человек)
Кол-во свободных рабочих мест (вакансий) для лиц с инвалидностью по специальностям (единиц)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Наименование должностей на занятие свободных рабочих мест (вакансий) для лиц с инвалидностью
Количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям) (единиц)
Сведения о вакансиях
Профессиональное образование
Среднемесячная заработная плата (тенге)
Условия труда и занятости (неполный рабочий день, гибкий график работы)
Стаж работы (по профессии, специальности на этой должности)
Другие требования (тарифный разряд, категория)
8
9
10
11
12
13
14
Приложение к форме,
административных данных
"Сведения о количестве рабочих
мест для выполнения квоты
трудоустройства лиц
с инвалидностью"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц с инвалидностью, наличии вакантных должностей и сведений о вакансиях"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ұйым мынадай мәліметтерді көрсете отырып, жергілікті атқарушы орган белгілеген мүгедектер үшін жұмыс орындарының квотасына байланысты "Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындау үшін жұмыс орындарының саны туралы мәліметтерді" ұсынады:
компанияның атауы;
жыл басындағы қызметкерлердің еңбекақы қоры;
квота мөлшері (қызметкерлердің еңбекақы қорының %);
мүгедектігі бар адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлердің бұрыннан атқаратын жұмыс орындарының саны;
ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыстарды қоспағанда, белгіленген квота;
мамандықтар бойынша мүгедектігі бар адамдар үшін бос жұмыс орындарының (бос орындардың) саны;
мүгедектігі бар адамдар үшін бос жұмыс орындарына (бос жұмыс орындарына) орналасу бойынша лауазымдардың атаулары;
мамандығы (лауазымы) бойынша бос жұмыс орындарының саны;
бос жұмыс орындары туралы мәліметтер, оның ішінде: кәсіптік білім, орташа айлық жалақы, еңбек жағдайлары және жұмысқа орналасу (толық емес жұмыс күні, икемді жұмыс кестесі), жұмыс тәжірибесі (осы лауазымдағы кәсіп, мамандық бойынша), 10-күнге басқа талаптар (тарифтік разряд, разряд) есепті тоқсаннан кейінгі есепті айдың.
2. Көрсеткіштер ағымдағы айдың 1-күніндегі нақты деректер бойынша қалыптастырылады.
3. Ақпаратқа бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бағанда ұйымның атауы көрсетіледі.
5. 2-бағанда жыл басындағы қызметкерлерге еңбекақы төлеу қорының саны көрсетіледі.
6. 3-бағанда қызметкерлердің еңбекақы төлеу қоры санынан %-бен квотаның мөлшері көрсетіледі.
7. 4-бағанда ауыр жұмыстардағы, еңбек жағдайлары зиянды, қауіпті жұмыстардағы жұмыстарды қоспағанда, белгіленген квота көрсетіледі.
8. 5-бағанда квотадан тыс жұмыс істейтін мүгедектігі бар адамдар саны көрсетіледі.
9. 6-бағанда квота шегінде мансап орталығының бағыттары бойынша жұмысқа орналастырылған мүгедектігі бар адамдар саны көрсетіледі.
10. 7-бағанда мамандығы бойынша мүгедектігі бар адамдар үшін бос жұмыс орындарының (бос орындардың) саны көрсетіледі.
11. 8-бағанда мүгедектігі бар адамдар үшін бос жұмыс орындары (бос жұмыс орындары) бойынша лауазымдардың атаулары көрсетіледі.
12. 9-бағанда кәсіп (лауазымы) бойынша бос жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
13. 10-бағанда бос лауазымға сәйкес қызметкердің кәсіптік білімі көрсетіледі.
14. 11-бағанда бос лауазымға сәйкес қызметкердің орташа айлық жалақысы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Организация предоставляет информацию "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц с инвалидностью, наличии вакантных должностей и сведений о вакансиях" в связи с установленной местным исполнительным органом квотой рабочих мест для лиц с инвалидностью, с указанием следующих сведений:
наименование организации;
списочная численности работников на начало года;
размер квоты (% от списочной численности работников);
количество рабочих мест, уже занятых работниками, отнесенными к категории лиц с инвалидностью;
установленная квота без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда;
количество свободных рабочих мест (вакансий) для лиц с инвалидностью по специальностям;
наименование должностей на занятие свободных рабочих мест (вакансий) для лиц с инвалидностью;
количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям);
сведения о вакансиях, в том числе: профессиональное образование, среднемесячная заработная плата, условия труда и занятости (неполный рабочий день, гибкий график работы), стаж работы (по профессии, специальности на этой должности), другие требования (тарифный разряд, категория) к 10 числу отчетного месяца, следующего за отчетным кварталом.
2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число текущего месяца.
3. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 1 указывается наименование организации.
5. В графе 2 указывается списочная численность работников на начало года.
6. В графе 3 указывается размер квоты в % от списочной численности работников.
7. В графе 4 указывается установленная квота без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда.
8. В графе 5 указывается количество лиц с инвалидностью, работающих вне квоты.
9. В графе 6 указывается количество лиц с инвалидностью, трудоустроенных по направлениям карьерного центра в рамках квоты.
10. В графе 7 указывается количество свободных рабочих мест (вакансий) для лиц с инвалидностью по специальностям.
11. В графе 8 указывается наименование должностей на занятие свободных рабочих мест (вакансий) для лиц с инвалидностью.
12. В графе 9 указывается количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям).
13. В графе 10 указывается профессиональное образование работника, соответствующее вакантной должности.
14. В графе 11 указывается среднемесячная заработная плата работника, соответствующая вакантной должности.

15. 12-бағанда қызметкердің еңбек және еңбек жағдайлары (толық емес жұмыс күні, икемді жұмыс кестесі) көрсетіледі.
16. 13-бағанда қызметкердің жұмыс өтілі (осы лауазымдағы мамандығы, мамандығы бойынша) көрсетіледі.
17. 14-бағанда бос лауазымға (еңбекақы санаты, санат) орналасуға үміткер қызметкерге қойылатын өзге де талаптар көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 207 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Мүгедектер үшін жұмыс орындарын квоталау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 498 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 14010 болып тіркелді).
2. "Мүгедектер үшін жұмыс орындарын квоталау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 498 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 9 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 14891 болып тіркелді).
3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 14 маусымдағы № 242 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 17194 болып тіркелді).
4. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 19 наурыздағы № 82 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 22386 болып тіркелді).

15. В графе 12 указываются условия труда и занятости работника (неполный рабочий день, гибкий график работы).
16. В графе 13 указывается стаж работы работника (по профессии, специальности на этой должности).
17. В графе 14 указываются другие требования к работнику, претендующему на занятие вакантной должности (тарифный разряд, категория).
Приложение 2 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 207
Перечень утративших силу некоторых приказов и структурных элементов некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 498 "Об утверждении Правил квотирования рабочих мест для инвалидов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14010).
2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 9 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 498 "Об утверждении Правил квотирования рабочих мест для инвалидов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14891).
3. Пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 июня 2018 года № 242 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17194).
4. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 82 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22386).

5. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 367 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 29707 болып тіркелді).
6. "Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 499 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 13988 болып тіркелді).
7. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 12 мамырдағы № 162 бұйрығымен бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 28058 болып тіркелді).
8. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 367 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 29707 болып тіркелді).

5. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 сентября 2022 года № 367 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29707).
6. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 499 "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13988).
7. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 мая 2022 года № 162 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28058).
8. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 сентября 2022 года № 367 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29707).