Кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосқаны үшін мемлекеттің ынталандыруы қағидаларын, сондай-ақ наградалардың тізбесі мен сипаттамасын, марапаттау парағының нысанын бекіту туралы және "Кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосқаны үшін наградалардың тізбесі мен сипаттамасын, марапаттау парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 18 қыркүйектегі № 471 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 24 шiлдедегi № 521 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 24 шiлдеде № 33132 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi туралы epeжeнің 14-тармағының 267) және 272) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосқаны үшін мемлекеттің ынталандыруы қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосқаны үшін наградалардың тізбесі мен сипаттамасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосқаны үшін марапаттау парағының нысаны бекітілсін.
2. "Кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосқаны үшін наградалардың тізбесі мен сипаттамасын, марапаттау парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 18 қыркүйектегі № 471 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19400 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
А. Ескараев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 24 шілдедегі
№ 521 бұйрығына
1-қосымша
Кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосқаны үшін мемлекеттің ынталандыруы қағидалары

Об утверждении Правил стимулирования государством, а также перечня и описания наград, формы наградного листа за внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи и о признании утратившим силу приказа исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 18 сентября 2019 года № 471 "Об утверждении Перечня и описания наград, формы наградного листа за внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 июля 2023 года № 521. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2023 года № 33132.
В соответствии с подпунктами 267) и 272) пункта 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила стимулирования государством за внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень и описание наград за внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму наградного листа за внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 18 сентября 2019 года № 471 "Об утверждении Перечня и описания наград, формы наградного листа за внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19400).
3. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
А. Ескараев
Приложение 1 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 24 июля 2023 года № 521
Правила
стимулирования государством за внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосуды мемлекеттің ынталандыруы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосуды мемлекеттің ынталандыруы тәртібін айқындайды.
2. Медальдар, төсбелгілер (бұдан әрі – наградалар) беру кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосуды мемлекеттің ынталандыру шарасы болып табылады.
2-тарау. Кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосуды мемлекеттің ынталандыруы тәртібі
3. Мыналар:
1) кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуде клиенттердің құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау кезінде жоғары кәсіптік шеберлігімен;
2) кешенді әлеуметтік заң көмегінің дамуына елеулі үлес қосуымен ерекшеленген адвокаттың, заң консультантының кәсіптік қызметіндегі жетістіктер ынталандыру шараларымен атап өтіледі.
Адвокаттардың, заң консультанттарының жоғары кәсіптік шеберлігі мен кешенді әлеуметтік заң көмегінің дамуына қосқан елеулі үлесін Республикалық адвокаттар алқасының төралқасы, заң консультанттары палатасының алқалы басқару органы айқындайды.
4. Адвокаттарды, заң консультанттарын марапаттау туралы ұсыныстарға Республикалық адвокаттар алқасы, заң консультанттарының палаталары бастамашылық етеді, олар заң көмегін көрсету саласындағы уәкілетті орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне тиісті ұсыныстар (бұдан әрі – марапаттау туралы ұсыныс, уәкілетті орган) жібереді.
5. Марапаттау туралы ұсыныстар уәкілетті органға мемлекеттік, кәсіби, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерін мерекелеуге дейін кемінде 2 ай қалғанда ұсынылады.
6. Уәкілетті орган марапаттау туралы мәселені қарайды, қажетті құжаттарды дайындайды және күнтізбелік 10 күн ішінде марапаттау туралы бұйрық қабылдайды.
7. Наградалар салтанатты жағдайда марапатталушының жеке өзіне тапсырылады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 24 шілдедегі
№ 521 бұйрығына
2-қосымша
Кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосқаны үшін наградалардың тізбесі мен сипаттамасы
1. "ІЗГІ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" медалі.
"ІЗГІ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" медалі шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 32 миллиметр (бұдан әрі – мм) және ені 32 мм сегіз бұрышты жұлдыз нысанындағы жезден жасалады.Медальдің реңі күңгірттелген.
Медальдің ортасында екі шеңбер бейнеленген, бірінші шеңбердің көгілдір реңінде шаңырақ пен қалықтаған қыран орналасқан. Бірінші шеңбердің сыртында "ІЗГІ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген жазу бар. Медальдің бейнелері мен жазуы алтын түстес. Сегіз бұрышты жұлдыздың беті көлденең бедерлі жолақ түрінде жасалған.
Медальдің сыртқы жағында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ" деген жазу орналасқан.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила стимулирования государством за внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи (далее – Правила) определяют порядок стимулирования государством внесения значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи.
2. Мерой стимулирования государством внесения значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи является присвоение медалей, нагрудных значков (далее – награды).
Глава 2. Порядок стимулирования государством внесения значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи
3. Мерами стимулирования отмечаются достижения в профессиональной деятельности адвоката, юридического консультанта, отличившихся:
1) высоким профессиональным мастерством при защите прав, свобод и законных интересов клиентов при оказании комплексной социальной юридической помощи;
2) значительным вкладом в развитие комплексной социальной юридической помощи.
Высокое профессиональное мастерство и значительный вклад адвокатов, юридических консультантов в развитие комплексной социальной юридической помощи определяются президиумом Республиканской коллегии адвокатов, коллегиальным органом управления палаты юридических консультантов.
4. Представления о награждении адвокатов, юридических консультантов инициируются Республиканской коллегией адвокатов, палатами юридических консультантов, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа, уполномоченного в сфере оказания юридической помощи (далее – представление о награждении, уполномоченный орган).
5. Представления о награждении направляются в уполномоченный орган не позднее, чем за 2 месяца до празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат.
6. Уполномоченный орган рассматривает вопрос о награждении, подготавливает необходимые документы и принимает в течение 10 календарных дней приказ о награждении.
7. Вручение наград производится уполномоченным органом в торжественной обстановке лично награжденному.
Приложение 2 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 24 июля 2023 года № 521
Перечень
и описания наград за внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи
1. Медаль "ІЗГІ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН".
Медаль "ІЗГІ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды высотой 32 миллиметра (далее – мм) и шириной 32 мм с накладкой в форме круга. Фон медали матированный.
В центре медали расположены два круга, в первом круге на голубом фоне расположены шанырак и парящий орел. За первым кругом находится надпись "ІЗГІ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН". Изображения и надпись нагрудного знака золотистого цвета. Поверхность восьмиконечной звезды выполнена в виде горизонтальных рельефных полос.
На оборотной стороне медали расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ".

4. ІІІ дәрежелі "Азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғаудағы қызметі үшін" төсбелгісі.
ІІІ дәрежелі "Азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғаудағы қызметі үшін" төсбелгісі шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 32 мм және ені 32 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында болады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбердің жиегінде көк түсті реңде "АЗАМАТТАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН БОСТАНДЫҚТАРЫН ҚОРҒАУДАҒЫ ҚЫЗМЕТІ ҮШІН" деген бедерлі жазу бар. Шеңбердің ішінде шаңырақ пен қалықтаған қыран бар. Реңі ашық. Бес бұрыштың астында көгілдір түсті лента орналасқан. Лентада - көгілдір түсті "ІІІ" рим цифры.Төсбелгінің бейнелері мен жазуы алтын түстес. Бес бұрыштың беті көлденең бедерлі жолақтар түрінде жасалған.
Сыртқы жағында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ" деген жазу орналасқан.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі-түсті металдардың қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілерге гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгідегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуға тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2023 жылғы 24 шілдедегі
№ 521 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Кешенді әлеуметтік заң көмегін көрсетуге елеулі үлес қосқаны үшін марапаттау парағы
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ____________________
2. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны __________________________________
(қызметі, адвокаттар алқасының/заң консультанттары
палатасының атауы, қызметті ұйымдастыру нысаны)
3. Жынысы ______________________________________________________
4. Туған жылы мен туған жері ______________________________________
5. Ұлты _________________________________________________________
6. Білімі ________________________________________________________
7. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы _________________________________
8. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен марапатталған және марапатталған уақыты: ___________________________
9. Үйінің мекенжайы: _____________________________________________
10. Жалпы жұмыс өтілі ___________________________________________
11. Саладағы жұмыс өтілі _________________________________________
12. Марапатталушының нақты айрықша сіңірген еңбегі көрсетілген мінездеме:
_______________________________________________________________
Кандидатура ____________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы, талқылау күні, хаттаманың №)
___________________________________________ талқыланып, ұсынылды.
Мына наградаға ұсынылады _______________________________________
(награданың түрі)
Кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның басшысы _______________________
(Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
________________________
(қолы)
М.О.
_____ жылғы "___"________
(толтыру күні)
Ескертпе: марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) жеке куәлік бойынша толтырылады және міндетті түрде қазақ және орыс тілдерінде транскрипциясы көрсетіледі.

4. Нагрудный знак "Азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғаудағы қызметі үшін" ІІІ степени.
Нагрудный знак "Азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғаудағы қызметі үшін" ІІІ степени имеет форму пятиконечной звезды высотой 32 мм и шириной 32 мм с накладкой в форме круга.
На лицевой стороне нагрудного знака по краям круга на синем фоне находится рельефная надпись "Азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғаудағы қызметі үшін". Внутри круга расположены шанырак и парящий орел. Фон дражированный. Книзу пятиконечника расположена лента голубого цвета. На ленте – римская цифра "ІІІ" голубого цвета. Изображения и надпись нагрудного знака золотистого цвета. Поверхность пятиконечной звезды выполнена в виде горизонтальных рельефных полос.
На оборотной стороне расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ".
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Приложение 3
к приказу Министр юстиции
Республики Казахстан
от 24 июля 2023 года № 521
Форма
Наградной лист за внесение значительного вклада в оказание комплексной социальной юридической помощи
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
2. Должность, место работы, службы ________________________________
(деятельность, наименование коллегии адвокатов/палаты юридических консультантов, организационную форму деятельности)
3. Пол __________________________________________________________
4. Год и место рождения ___________________________________________
5. Национальность _______________________________________________
6. Образование ___________________________________________________
7. Ученая степень, ученое звание __________________________________
8. Какими государственными наградами Республики Казахстан награжден(а)
и дата награждения ____________________________
9. Домашний адрес ______________________________________________
10. Общий стаж работы __________________________________________
11. Стаж работы в отрасли ________________________________________
12. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг награждаемого:
_______________________________________________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована ___________________________
________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации, дата обсуждения,
№ протокола)
Представляется к ________________________________________________
(вид награды)
Руководитель предприятия, учреждения, организации
_________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
______________________
(подпись)
М.П.
"___" _______________ год
(дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество (при его наличии) награждаемого заполняются
по удостоверению личности и обязательно указывается транскрипция на казахском и
русском языках.