Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің аумағында арнайы техникалық жабдықты пайдалану кезінде байланыс операторларының қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерімен өзара іс-қимыл жасасу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 31 шiлдедегi № 607 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 шiлдеде № 33198 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республиасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 223-5-тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің аумағында арнайы техникалық жабдықты пайдалану кезінде байланыс операторларының қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерімен өзара іс-қимыл жасасу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 31 шілдедегі
№ 607 бұйрығымен
бекітілген
Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің аумағында арнайы техникалық жабдықты пайдалану кезінде байланыс операторларының қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерімен өзара іс-қимыл жасасу қағидалары
1. Осы Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің (бұдан әрі – мекеме) аумағында арнайы техникалық жабдықты сатып алуды жоспарлау және пайдалану кезінде байланыс операторларының мекемелерімен өзара іс-қимыл жасасу қағидалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республиасы Ішкі істер министрллігі туралы ереженің 15-тармағының 223-5-тармақшасына сәйкес әзірленді және арнайы техникалық жабдықты қолданатын мекемелерінің байланыс операторларымен өзара іс-қимыл жасасу тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил взаимодействия операторов связи с учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы при эксплуатации специального технического оборудования на территории учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 607. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2023 года № 33198
В соответствии с подпунктом 223-5) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия операторов связи с учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы при эксплуатации специального технического оборудования на территории учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 июля 2023 года № 607
Правила взаимодействия операторов связи с учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы при эксплуатации специального технического оборудования на территории учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы
1. Настоящие Правила взаимодействия операторов связи с учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (далее - учреждение) при эксплуатации специального технического оборудования на территории учреждений разработаны в соответствии с подпунктом 223-5) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, и определяют порядок взаимодействия операторов связи с учреждениями, планирующими приобретение и использующими специальное техническое оборудование.

2. Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін, радиосигналды бұғаттауға не абоненттік құрылғыларды рұқсатсыз пайдалануды анықтауға және (немесе) жолын кесуге бағытталған, мекемелерді және оларға іргелес аумақты негізгі қоршаудан елу метрге дейінгі қашықтықта күзетуді қамтамасыз ету мақсатында қолданылатын арнайы техникалық жабдық (бұдан әрі – АТЖ).
АТЖ сатып алуды жоспарлау байланыс саласындағы уәкілетті органның және (немесе) оның аумақтық бөлімшелерінің қолданыстағы радиоэлектрондық құралдармен пайдаланылатын жиілік белдеулерінің диапазоны мәселелері жөніндегі ұсынымдарын, радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеу жөніндегі іс-шараларды жүргізуді, сондай-ақ АТЖ-ны мекеме аумағында орналастыруды және оның техникалық сипаттамаларын ескере отырып жүзеге асырылады.
3. Мекеме АТЖ пайдалануға берілген күнге дейін бір айдан кешіктірмей байланыс операторларын және байланыс саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін алдағы АТЖ орнату туралы жазбаша хабардар етеді.
4. Байланыс операторлары мекемеден жазбаша хабарлама алған күннен бастап АТЖ мекемелерінің аумағында орнату және пайдалану кезінде мекемелерге консультациялық-техникалық жәрдем көрсетуді қамтамасыз етеді.
5. Байланыс операторлары міндетті техникалық талаптарға (мекемелер қалалық елді мекендерде орналасқан кезде – - 60 dBm, ауылдық жерлерде орналасқан кезде – - 70 dBm) сәйкес мекемелердің аумақтарындағы радиосигналдың таралуын азайту және өз желілерінің сәулелену деңгейіне қол жеткізу мақсатында, мекемелер жұмыс істеудің барлық кезеңінде меншікті байланыс желілерін оңтайландыруды жүргізуді қамтамасыз етеді.
6. Байланыс операторлары мекеме аумағынан тыс жердегі АТЖ туындататын өз желілерінің немесе соңғы абоненттік құрылғылары (өз еркімен немесе байланысты қолданушылардың шағымы бойынша) жұмыстарындағы кедергілерді анықтаған кезде бұл туралы мекемені және байланыс саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін үш жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде хабардар етеді.
7. Байланыс операторларынан мекеме аумағынан тыс жерде өз желісінің жұмысында кедергінің анықталғаны туралы хабарлама алғаннан кейін мекеме үш жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде кедергілерді жою бойынша жұмыс жүргізеді.
Кедергілерді жою жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін байланыс саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі байланыс сапасының техникалық параметрлерін және мекеме аумағында ұялы байланыс операторлары желілерінің сәулелену деңгейін өлшеуді ұйымдастырады.

2. Специальное техническое оборудование (далее – СТО), соответствующее требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования, направленное на блокирование радиосигнала либо выявление и (или) пресечение несанкционированного использования абонентских устройств, применяемое в целях обеспечения охраны учреждений и прилегающей к ним территории на расстоянии до пятидесяти метров от основного ограждения.
Планирование закупа СТО осуществляется с учетом рекомендаций уполномоченного органа в области связи и (или) его территориальных подразделений по вопросам диапазона полос частот, используемых действующими радиоэлектронными средствами, проведения мероприятий по расчету электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств, а также размещения СТО на территории учреждения и его технических характеристик.
3. Учреждение не позднее чем за один месяц до дня ввода в эксплуатацию СТО письменно уведомляет операторов связи и территориальное подразделение уполномоченного органа в области связи о предстоящей установке СТО.
4. Операторы связи со дня получения письменного уведомления от учреждения обеспечивают консультационно-техническое содействие учреждениям при установке и эксплуатации на территории учреждений СТО.
5. В целях снижения распространения радиосигнала и достижения уровня излучения своих сетей на территории учреждения операторы связи на протяжении всего периода функционирования учреждения обеспечивают оптимизацию собственных сетей связи (при расположении учреждения в городском населенном пункте – - 60 dBm, в сельской местности – - 70 dBm).
6. При обнаружении за пределами учреждений помех, создаваемых СТО в работе своих сетей или конечных абонентских устройств (самостоятельно или по обращениям пользователей связи) операторы связи в срок не позднее трех рабочих дней извещают об этом учреждение и территориальное подразделение уполномоченного органа в области связи.
7. Учреждение после получения извещения от операторов связи об обнаружении помех в работе своей сети за пределами территории учреждений в срок не позднее трех рабочих дней проводит работы по устранению помех.
После завершения работ по устранению помех территориальное подразделение уполномоченного органа в области связи организует замеры технических параметров качества связи и уровень излучения сетей операторов сотовой связи на территории учреждения.

8. Кедергілерді жою жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін АТЖ-ны пайдалануға қайта қосу мекеменің, байланыс саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің және байланыс операторларының өкілдері қол қоятын кедергілерді жою туралы актінің негізінде жүргізіледі.
9. Орнатылған АТЖ-ны бөлшектеу немесе жаңғырту кезінде мекеме бұл туралы байланыс операторларын жазбаша нысанда кемінде бір ай бұрын хабардар етеді.
10. Байланыс операторлары мекемеден АТЖ-ның бөлшектенгені немесе жаңғыртылғаны туралы хабарлама алғаннан күннен бастап қажет болған жағдайда мекеменің аумағына радиосигналдардың таралуын азайту мақсатында меншікті байланыс желілерін оңтайландыруды жүргізеді.

8. После завершения работ по устранению помех повторный ввод СТО в эксплуатацию проводится на основании акта об устранении помех, подписываемого представителями учреждения, территориального подразделения уполномоченного органа в области связи и операторов связи.
9. При демонтаже или модернизации установленного СТО учреждение не позднее чем за один месяц в письменной форме информирует об этом операторов связи.
10. Операторы связи со дня получения уведомления из учреждения о демонтаже или модернизации СТО при необходимости производят оптимизацию собственных сетей связи с целью снижения распространения радиосигналов на территории учреждения.