Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 29 қарашадағы № 168 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 желтоқсанда № 33706 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1023 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12923 болып тіркелген) және "Қазақстан Республикасының халқына офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 28 ақпандағы № 120 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7505 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 29 қарашадағы
№ 168 бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32-тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында офтальмологиялық медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын жалпы қағидаттар мен талаптарды белгілейді.

Об утверждении Стандарта организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 ноября 2023 года № 168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2023 года № 33706
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1023 "Об утверждении Стандарта организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12923) и приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 февраля 2012 года № 120 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7505).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 ноября 2023 года № 168
Cтандарт организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие принципы и требования к организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан.

2. Осы Стандартта пайдаланылатын анықтамалар:
1) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, емін қамтитын, халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;
2) бейінді маман – денсаулық сақтау саласында сертификаты, жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкері;
3) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым (бұдан әрі – ғылыми ұйым) – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;
4) денсаулық сақтау ұйымы - денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
6) емдеуге жатқызу бюросының порталы (бұдан әрі – Портал) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде пациенттердің жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
7) жоспарлы медициналық көмек – пациенттің өміріне қауіп төндірмейтін аурулар мен жағдайлар кезінде көрсетілетін, оны көрсетуді кейінге қалдыру белгілі бір уақытқа пациенттің жай-күйінің нашарлауына әкеп соқпайтын, сондай-ақ профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
8) кезек күттірмейтін медициналық көмек – пациенттің өміріне айқын қауіп төндірмейтін кенеттен болған жіті аурулар мен жағдайлар, созылмалы аурулардың өршуі кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
9) медициналық авиация – әуе көлігін тарта отырып, халыққа шұғыл нысанда жедел медициналық көмек беру;
10) медициналық көмек – медициналық көмек дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер кешені;
11) медициналық көмек көрсетудің бірінші деңгей – амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде алғашқы медициналық-санитариялық көмек мамандарының медициналық көмек көрсетуі;
12) медициналық көмек көрсетудің екінші деңгейі – мамандандырылған медициналық көмекті амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бастапқы деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша жүзеге асыратын бейінді мамандардың медициналық көмек көрсетуі;

2. Определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
2) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
3) научная организация в области здравоохранения (далее – научная организация) – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность;
4) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
5) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
6) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в системе обязательного социального медицинского страхования;
7) плановая медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при заболеваниях и состояниях, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента, а также при проведении профилактических мероприятий;
8) неотложная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
9) медицинская авиация – предоставление скорой медицинской помощи в экстренной форме населению с привлечением воздушного транспорта;
10) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
11) первичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи специалистами первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;
12) вторичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;

13) медициналық көмек көрсетудің үшінші деңгейі – жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлердегі мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;
14) медициналық ұйым (бұдан әрі – МҰ) – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
15) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі (бұдан әрі – МӘМС жүйесі) – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
16) мультипәндік топ – пациент организмінің функциялары мен құрылымдарының бұзылу сипатына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына байланысты қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы;
17) офтальмологиялық көмек – көру ағзасы аурулары кезінде халыққа (ересектерге, балаларға) көрсетілетін медициналық қызметтер кешені;
18) пациент - медициналық көмек көрсетуді талап ететін аурудың немесе жай-күйдің болуына немесе болмауына қарамастан медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушы болып табылатын (болған) жеке тұлға;
19) профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатысында өршуінің алдын алуға және қазірдің өзінде көтерілген асқынуларды, органдар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
20) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
21) шұғыл медициналық көмек – денсаулыққа елеулі зиянның алдын алу және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін шұғыл медициналық араласуды талап ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың шиеленісуі кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
3. Офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына мыналар жатады:
1) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары;
2) өз құрамында офтальмологиялық бөлімшесі және (немесе) төсектері бар стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, ғылыми ұйымдар.
4. Офтальмологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары:
1) офтальмологиялық аурулардың профилактикасы мен ерте диагностикасына, мүгедектік профилактикасына бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;

13) третичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней;
14) медицинская организация (далее – МО) – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
15) система обязательного социального медицинского страхования (далее – система ОСМС) – совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
16) мультидисциплинарная группа (далее – МДГ) – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от характера нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;
17) офтальмологическая помощь – комплекс медицинских услуг, оказываемый населению (взрослое, дети) при заболеваниях органов зрения;
18) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
19) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже резвившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
20) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
21) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни.
3. К организациям здравоохранения, оказывающим офтальмологическую помощь, относятся:
1) организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
2) организации здравоохранения, научные организации, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях, имеющие в своем составе офтальмологическое отделение и (или) койки.
4. Основными задачами и направлениями деятельности организаций, оказывающих офтальмологическую помощь, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику и раннюю диагностику офтальмологических заболеваний, профилактику инвалидизации;

2) медициналық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, заманауи технологиялар мен диагностика мен емдеу әдістерін, оның ішінде дәлелді медицина қағидаттарына негізделген ЖТМҚ қолдана отырып, офтальмологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету болып табылады.
5. Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсету үшін МҰ құрылымында мынадай бөлімшелер ұйымдастырылады:
1) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы офтальмологтың мамандандырылған кабинеті;
2) амбулаториялық және стационарлық жағдайларда мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы көздің функционалдық диагностика кабинеті;
3) амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында көздің тамырлы патологиясы, глаукома мен лазерлік хирургияның мамандандырылған кабинеті;
4) балаларға амбулаториялық жағдайда мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында, аудандық / қалалық емханаларда, мамандандырылған мектепке дейінгі мекемелерде, көру қабілеті бұзылған балаларға арналған мектеп-интернаттарда балалардың көру қабілетін сақтаудың мамандандырылған кабинеті;
5) амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы, күрделі және арнайы түзету кабинеті;
6) амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы амбулаториялық хирургия орталығы;
7) амбулаториялық және стационарлық жағдайларда мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы рефракциялық лазерлік хирургия бөлімшесі (орталығы);
8) көп бейінді аудандық және (немесе) қалалық және (немесе) облыстық ауруханалардағы, университеттік ауруханалардағы, ғылыми ұйымдардағы, стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін мамандандырылған офтальмологиялық клиникалардағы "ересектерге арналған офтальмологиялық" және (немесе) "балаларға арналған офтальмологиялық" бейіні бойынша төсектер;
9) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін көп бейінді қалалық және (немесе) облыстық ауруханалардың, ғылыми ұйымдардың, университеттік ауруханалардың, мамандандырылған офтальмологиялық клиникалардың құрамындағы халыққа қызмет көрсетілетін қуатына, санына қарай офтальмологиялық бөлімше;
10) амбулаториялық және стационарлық жағдайларда мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы күндізгі стационарлар құрылымындағы "ересектерге арналған офтальмологиялық және (немесе) балаларға арналған офтальмологиялық" бейіні бойынша төсектер;

2) оказание специализированной медицинской помощи пациентам с офтальмологическими заболеваниями с применением современных технологий и методов диагностики и лечения, основанных на принципах доказательной медицины, с соблюдением преемственности на всех этапах оказания медицинской помощи.
5. Для оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан в структуре МО организуются следующие подразделения:
1) специализированный кабинет офтальмолога в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
2) кабинет функциональной диагностики глаза в организациях здравоохранения, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных и стационарных условиях;
3) специализированный кабинет сосудистой патологии глаза и лазерной хирургии в организациях здравоохранения, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных условиях;
4) специализированный кабинет охраны зрения детей в организациях здравоохранения, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных условиях детям, в районных/городских поликлиниках, в специализированных дошкольных учреждениях, школах-интернатах для детей с нарушениями зрения;
5) кабинет сложной и специальной коррекции в организациях здравоохранения, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных условиях;
6) центр амбулаторной хирургии в организациях, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных условиях;
7) отделение (центр) рефракционной лазерной хирургии в организациях здравоохранения, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных и стационарных условиях;
8) койки по профилю "офтальмологический для взрослых" и (или) "офтальмологический для детей" в многопрофильных районных и (или) городских и (или) областных больницах, университетских больницах, научных организациях, специализированных офтальмологических клиниках, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях;
9) офтальмологическое отделение в зависимости от мощности, количества обслуживаемого населения в составе многопрофильных городских и (или) областных больниц, научных организаций, университетских больниц, специализированных офтальмологических клиник, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях;
10) койки по профилю "офтальмологический для взрослых" и (или) офтальмологический для детей" в структуре дневных стационаров в организациях здравоохранения, оказывающих специализированную офтальмологическую помощь в амбулаторных и стационарных условиях;

11) амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы оптометрия кабинеті, оптика салондарында;
12) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы протездеу зертханасы;
13) республикалық маңызы бар қалалардың жане астананың, ғылыми ұйымдардың көп бейінді ауруханалар құрылымындағы биологиялық материалды консервациялау зертханасы.
6. Офтальмологиялық көмек көрсететін МҰ қызметінің негізгі бағыттары:
1) көру ағзасы аурулары бар пациенттерге дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету;
2) медициналық көмектің қолжетімділігін, халыққа (ересектер, балалар) көрсетілетін емдеу-диагностикалық көмектің үздіксіз кәсіби дамуын және сапасын арттыруды қамтамасыз ететін іс-шараларды жүргізу;
3) көру ағзасының аурулары мәселелері бойынша халыққа және денсаулық сақтау субъектілеріне ақпараттық-консультациялық және ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету;
4) ғылыми-зерттеу қызметі болып табылады.
7. Офтальмологиялық көмек ТМККК шеңберінде ("Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысына сәйкес (бұдан әрі – 672 Қаулы) және МӘМС жүйесінде "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысына сәйкес), сондай-ақ ақылы негізде "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) көрсетіледі.
8. Амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін МҰ-ларда медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етілуінің ең төмен нормативі 10 000 бекітілген халыққа шаққанда ересектер офтальмологы дәрігерінің 0,8 лауазымын және балалар офтальмолог дәрігерінің 1,0 лауазымын құрайды.
Стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында офтальмолог дәрігерге нормативтік штаттық жүктемелер бір айда және тиісінше бір жылда емделген пациенттердің саны бойынша белгіленеді. "ересектерге арналған офтальмология" төсек бейіні үшін бір жылда емделген 480 пациентке офтальмолог дәрігерінің ең аз есебінен 1 лауазымы, "балаларға арналған офтальмология" төсек бейіні үшін бір жылда емделген 270 пациент.

11) кабинет оптометрии в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, в салонах оптик;
12) лаборатория протезирования в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
13) лаборатория консервации биологического материала в структуре многопрофильных больниц в городах республиканского значения и столицы, в научных организациях.
6. Основными направлениями деятельности МО, оказывающих офтальмологическую помощь, являются:
1) оказание доврачебной, квалифицированной, специализированной и высокотехнологичной медицинской помощи пациентам с заболеваниями органов зрения;
2) проведение мероприятий, обеспечивающих доступность медицинской помощи, непрерывное профессиональное развитие и повышение качества оказываемой лечебно-диагностической помощи населению (взрослые, дети);
3) оказание информационно-консультативной и организационно-методической помощи населению и субъектам здравоохранения по вопросам заболеваний органов зрения;
4) научно-исследовательская деятельность.
7. Офтальмологическая помощь оказывается в рамках ГОБМП (в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (далее – Постановление № 672) и в системе ОСМС (в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования"), а также на платной основе в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559).
8. Минимальный норматив обеспеченности медицинскими работниками в МО, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, составляет 0,8 должности врача офтальмолога взрослого и 1,0 должности врача офтальмолога детского на 10 000 прикрепленного населения.
В организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях нормативные штатные нагрузки на врача офтальмолога устанавливается по количеству пролеченных пациентов за месяц и соответственно за год. Минимально из расчета 1 должность врача офтальмолога на 480 пролеченных за год пациентов для профиля койки "офтальмология для взрослых", 270 пролеченных за год пациентов для профиля койки "офтальмология для детей".

Офтальмологиялық көмекті МҰ-да офтальмолог дәрігерлер, жалпы практика дәрігерлері, отбасылық дәрігерлер, сондай-ақ орта медицина қызметкерлері: жалпы практика мейіргері, фельдшер, мейіргер, учаскелік мейіргер, жалпы медициналық практика мейіргері, оптометрист "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
9. Офтальмологиялық көмек көрсету деңгейлері бойынша клиникалық-диагностикалық зерттеулердің көлемі осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
10. Офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
11. Офтальмологиялық көмек көрсетуді меншік нысанына және ведомстволық тиесіліне қарамастан медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдары мынадай жағдайларда жүзеге асырады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек, оның ішінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) және консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) түрінде тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді көздемейтін амбулаториялық жағдайларда;
2) тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу қажет етілмейтін және төсек-орын беріле отырып, күндізгі уақытта медициналық байқау және емдеу көзделетін стационарды алмастыратын жағдайларда;
3) тәулік бойы медициналық бақылауды, емдеуді, күтімді, сондай-ақ тамақтанумен төсек-орын беруді көздейтін стационарлық жағдайларда;
4) медициналық ұйымнан тыс: медициналық пойыздарда, жылжымалы (далалық) медициналық кешендерде, оптика салондарында, көру қабілеті бұзылған балаларға арналған мамандандырылған мектепке дейінгі мекемелер мен мектеп-интернаттарда, қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету кезінде.
12. Медициналық ұйымдар "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) сәйкес медициналық құжаттаманың жүргізілуін қамтамасыз етеді.

Офтальмологическая помощь осуществляется в МО врачами офтальмологами, врачами общей практики, семейными врачами, а также средними медицинскими работниками: сестра медицинская или брат медицинский общей практики, фельдшер, сестра (брат) медицинская) (-ий) участковая (-ый) и (или) сестра (брат) медицинская (-ий) общей практики, оптометристом в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
9. Объем клинико-диагностических исследований по уровням оказания офтальмологической помощи осуществляется согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
10. Основное оснащение медицинскими изделиями организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь, осуществляется в соответствии с приложением 2 к настоящему Стандарту.
11. Оказание офтальмологической помощи осуществляется организациями здравоохранения, имеющими лицензию на осуществление медицинской деятельности, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности в следующих условиях:
1) в амбулаторных условиях, не предусматривающих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, в виде амбулаторно-поликлинической помощи, в том числе первичной медико-санитарной (далее - ПМСП) и консультативно-диагностической (далее - КДП);
2) в стационарозамещающих условиях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
3) в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием;
4) вне медицинской организации: в медицинских поездах, передвижных (полевых) медицинских комплексах, в салонах оптик, в специализированных дошкольных учреждениях и школах-интернатах для детей с нарушениями зрения, при оказании дистанционных медицинских услуг.
12. Медицинские организации обеспечивают ведение медицинской документации в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).

13. Шұғыл мамандандырылған офтальмологиялық көмек "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
14. Шала туған нәрестелердің офтальмологиялық скринингі "Скринингті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6490 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
15. Хирургиялық тактика әдісін таңдауға және пациенттің (ересектер, балалар) бір көзде (жұптасқан көз жоқ) немесе функционалдық жағынан жалғыз көзде (жұптасқан көздің көру өткірлігі 0,05 және одан төмен) хирургиялық араласу көлеміне қатысты шешімді кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар кемінде үш офтальмолог дәрігерден тұратын консилиум қабылдайды.
16. Көру ағзасы аурулары бар пациенттерге еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
17. Офтальмологиялық қызметтің ұйымдастырушылық-әдістемелік көмегін денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіби медициналық қауымдастықтар мен қоғамдық бірлестіктер үшін белгіленген өлшемшарттарға сәйкес аккредиттелген ғылыми ұйымдар, жоғары оқу орындары, кәсіби үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктер жүзеге асырады.
18. Офтальмологиялық қызметтің ұйымдастырушылық-әдістемелік көмегі:
1) есепке алу және есептік статистикалық нысандардың мониторингі мен талдауын;
2) Қазақстан Республикасының аумағында көру ағзасы ауруларының таралуын талдауды;
3) бейінді және мультипәндік консилиумдарға қатысуды;
4) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын әзірлеу және қайта қарау, емдеу-диагностикалық процестің тұтастығын, офтальмологиялық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастық пен өзара байланысты қамтамасыз етуді;
5) көру ағзасы ауруларының профилактикасы бойынша кешенді шаралар әзірлеу, көру ағзасы ауруларын анықтау бойынша скринингтік бағдарламаларды әзірлеуге, енгізуге, мониторингтеуге қатысуды;

13. Экстренная специализированная офтальмологическая помощь осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713).
14. Офтальмологический скрининг недоношенных новорожденных осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 "Об утверждении Правил организации скрининга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6490).
15. Решение, касающееся выбора метода хирургической тактики и объема оперативного вмешательства у пациента (взрослые, дети) на единственном глазу (парный глаз отсутствует) или единственном в функциональном отношении глазу (острота зрения парного глаза 0,05 и ниже) принимается консилиумом в составе не менее трех врачей офтальмологов со стажем работы не менее 5 лет.
16. Проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности пациентам с заболеваниями органов зрения осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020. "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660) (далее – приказ № ҚР ДСМ-198/2020).
17. Организационно-методическую помощь офтальмологической службы осуществляют научные организации, высшие учебные заведения, профессиональные неправительственные общественные объединения, имеющие аккредитацию по соответствию установленным критериям для профессиональных медицинских ассоциаций и общественных объединений, осуществляющие деятельность в области здравоохранения.
18. Организационно-методическая помощь офтальмологической службы включает:
1) мониторинг и анализ учетных и отчетных статистических форм;
2) анализ распространенности заболеваний органов зрения на территории Республики Казахстан;
3) участие в профильных и мультидисциплинарных консилиумах;
4) разработку и пересмотр клинических протоколов диагностики и лечения, обеспечение целостности лечебно-диагностического процесса, преемственности и взаимосвязи на всех этапах оказания офтальмологической помощи;
5) разработку комплексных мер по профилактике заболеваний органов зрения, участие в разработке, внедрении, мониторинге скрининговых программ по выявлению заболевания органов зрения;

6) көру ағзасы ауруларының мәселелері бойынша халықтың хабардарлығын арттыруды;
7) нормативтік-құқықтық базаны, офтальмологиялық қызметті дамыту стратегиясын әзірлеуге қатысуды;
8) халыққа көрсетілетін емдеу-диагностикалық көмектің үздіксіз кәсіби дамуына және сапасын арттыруға жәрдемдесу, ақпараттық-білім беру материалдарын әзірлеу және дайындау, монографиялар, еңбек жинақтары, әдістемелік ұсынымдар және мерзімді басылымдар (журналдар) шығаруды қамтиды.
2-тарау. Офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі 1-параграф. Амбулаториялық жағдайда офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
19. Амбулаториялық жағдайда офтальмологиялық көмек медициналық көмек көрсетудің бірінші, екінші және үшінші деңгейлерінде көрсетіледі.
20. Көру ағзасының аурулары бар пациенттерге мыналарды қамтиды:
1) халықтың нысаналы топтарын (ересектер, балалар) профилактикалық медициналық қарап-тексеруді ұйымдастыру;
2) дәрігерге дейінгі медициналық көмек;
3) білікті шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек;
4) МСАК маманының қарап-тексеруі, бейінді мамандарға консультацияға жіберу, көрсетілімдері бойынша клиникалық-диагностикалық зерттеулер (зертханалық, аспаптық және функционалдық) жүргізу;
5) "Белгілі бір аурулары (жай – күйі) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 тіркелген) сәйкес дәрілік заттармен қамтамасыз ету;
6) Стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдама "Стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек жоспарлы нысанда көрсетілетін аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ - 258/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21784 болып тіркелген) сәйкес Порталда жолдаманы тіркей отырып, пациенттің денсаулық сақтау ұйымын еркін таңдау құқығын ескере отырып, емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін айқындау жолымен жүзеге асырылады;
7) "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығымен (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-№ 149/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) бекітілген, Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларына сәйкес созылмалы аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) динамикалық байқау ұйымдастыру;

6) повышение осведомленности населения по вопросам заболеваний органов зрения;
7) участие в разработке нормативно-правовой базы, стратегии развития офтальмологической службы;
8) содействие непрерывному профессиональному развитию и повышению качества оказываемой лечебно-диагностической помощи населению, разработку и изготовление информационно-образовательных материалов, издание монографий, сборников трудов, методических рекомендаций, и периодических изданий (журналов).
Глава 2. Порядок организации оказания офтальмологической помощи
Параграф 1. Порядок организации оказания офтальмологической помощи в амбулаторных условиях
19. Офтальмологическая помощь в амбулаторных условиях оказывается на первичном, вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи.
20. Пациентам с заболеваниями органов зрения включает:
1) организация профилактических медицинских осмотров целевых групп населения (взрослые, дети);
2) доврачебную медицинскую помощь;
3) квалифицированную экстренную и неотложную медицинскую помощь;
4) осмотр специалистом ПМСП, направление на консультацию профильных специалистов, по показаниям проведение клинико-диагностических исследований (лабораторные, инструментальные и функциональные);
5) обеспечение лекарственными средствами в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ–75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885);
6) направление на плановую госпитализацию в стационар в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-258/2020 "Об утверждении перечня заболеваний, при которых специализированная медицинская помощь в стационарных условиях оказывается в плановой форме" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21784) с регистрацией направления в Портале осуществляется путем определения планируемой даты госпитализации с учетом права пациента на свободный выбор организации здравоохранения;
7) организацию динамического наблюдения пациентов (взрослые, дети) с наличием хронических заболеваний в соответствии с Правилами организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513) (далее – Приказ № ҚР ДСМ – 149/2020);

8) медициналық оңалтуға жолдама беру;
9) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру;
10) медициналық ұйымның дәрігерлік-консультативтік комиссиясына жолдама беру;
11) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) сәйкес мүгедектікті айқындау және белгілеу үшін медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдама беру;
12) офтальмологиялық және басқа да бейіндік қызметтермен сабақтастықты жүзеге асыру;
13) халықты санитариялық-гигиеналық ағарту, көру ағзасы ауруларының профилактикасы жөніндегі іс-шаралар, салауатты өмір салтын насихаттау;
14) есепке алу және есептік статистикалық нысандардың мониторингі мен талдауы, қызмет көрсету аумағындағы көру ағзасы ауруынан сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштерінің мониторингі;
15) "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ - 313/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) сәйкес есептік құжаттаманы ресімдеу.
21. Екінші және үшінші деңгейлерде көру ағзасы аурулары бар пациенттерге (ересектерге, балаларға) консультациялық-диагностикалық көмек түріндегі мамандандырылған медициналық көмек "Амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
22. Көру ағзасы аурулары кезінде пациенттерге (ересектер, балалар) КДК амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызметтер шеңберінде көрсетіледі.
23. Көру ағзасы аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) офтальмологиялық көмекті офтальмолог дәрігерлер (ересектер, балалар) жүзеге асырады және мыналарды қамтиды:
1) халықтың нысаналы топтарын (балаларды, ересектерді) профилактикалық (скринингтік) медициналық қарап-тексеру;
2) кезек күттірмейтін мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсету;
3) шұғыл мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсету;

8) направление на медицинскую реабилитацию;
9) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности;
10) направление на врачебно-консультативную комиссию медицинской организации;
11) направление на медико-социальную экспертизу для определения и установления инвалидности в соответствии с приказом Заместителя премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Правила проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922);
12) осуществление преемственности с офтальмологической и другими профильными службами;
13) мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения, по профилактике заболеваний органов зрения, пропаганда здорового образа жизни;
14) мониторинг и анализ учетных и отчетных статистических форм, мониторинг основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности от заболевания органов зрения на территории обслуживания;
15) оформление отчетной документации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-313/2020).
21. Специализированная медицинская помощь в виде консультативно-диагностической помощи вторичном и третичном уровнях пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями органов зрения осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ - 37 "Об утверждении правил оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833).
22. Пациентам (взрослые, дети) при заболеваниях органов зрения оказывается в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, в том числе в рамках дистанционных медицинских услуг.
23. Пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями органов зрения осуществляется врачами-офтальмологами (взрослый, детский) и включает:
1) профилактические (скрининговые) медицинские осмотры целевых групп населения (детей, взрослых);
2) оказание неотложной специализированной офтальмологической помощи;
3) оказание экстренной специализированной офтальмологической помощи;

4) көру ағзасы аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) консультациялық, диагностикалық және емдік көмек көрсету;
5) "Амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекке енгізілген диагностикалық қызметтердің, оның ішінде зертханалық диагностиканың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-221/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21703 болып тіркелген) сәйкес диагностикалық қызметтерді;
6) "Амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекке енгізілген рәсімдер мен манипуляциялар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 19 қазандағы № ҚР ДСМ-136/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21470 болып тіркелген) бекітілген тізбе бойынша рәсімдер мен манипуляциялар;
7) қосымша зертханалық-аспаптық зерттеулерге және басқа бейінді мамандардың консультацияларына (пациентті біліктілігі анағұрлым жоғары немесе басқа бейіндегі маманның қарауы үшін), консилиумды (қажет болған жағдайда) және комиссиялық мультипәндік қарап-тексерулерге (қажет болған жағдайда) жіберу;
8) пациенттерді (ересектер, балалар) күндізгі және тәулік бойғы стационарларға, бейінді медициналық ұйымдарға жіберу үшін медициналық көрсетілімдерді айқындау;
9) бекітілген жері бойынша МСАК ұйымына динамикалық байқау үшін есепке қою үшін созылмалы ауруы бар адамдар үшін консультациялық қорытынды беру;
10) созылмалы аурулары бар пациенттерді № ҚР ДСМ - 149/2020 бұйрықпен бекітілген Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларына сәйкес динамикалық байқау, медициналық көрсетілімдерге сәйкес мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсету (көрсетілімдер болған кезде денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер, психологтар және салауатты өмір салты кабинеттерінің мамандары тартылады);
11) медициналық көрсетілімдерді айқындау және медициналық оңалтуға жіберу;
12) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру;
13) медициналық ұйымның дәрігерлік-консультациялық комиссиясына жолдама беру;
14) есепке алу және есептік статистикалық нысандардың мониторингі мен талдауы, қызмет көрсету аумағындағы көру ағзасы ауруынан сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштерінің мониторингін;

4) консультативная, диагностическая и лечебная помощь пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями органов зрения;
5) диагностические услуги в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-221/2020 "Об утверждении перечня диагностических услуг, в том числе лабораторной диагностики, включенных в специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21703);
6) процедуры и манипуляции по перечню, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 октября 2020 года № ҚР ДСМ-136/2020 "Об утверждении перечня процедур и манипуляций, включенных в специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21470);
7) направление на дополнительные лабораторно-инструментальные исследования и консультации других профильных специалистов (для осмотра пациента специалистом более высокой квалификации или другого профиля), организацию консилиума (при необходимости) и комиссионных мультидисциплинарных осмотров (при необходимости);
8) определение медицинских показаний для направления пациентов (взрослые, дети) в дневные и круглосуточные стационары, профильные медицинские организации;
9) предоставление консультативного заключения для лиц с хроническим заболеванием для постановки на учет для динамического наблюдения в организацию ПМСП по месту прикрепления;
10) динамическое наблюдение пациентов с наличием хронических заболеваний в соответствии с Правилами организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований, утвержденных Приказом № ҚР ДСМ-149/2020, оказание специализированной офтальмологической помощи в соответствии с медицинскими показаниями (при наличии показаний привлекаются социальные работники в области здравоохранения, психологи и специалисты кабинетов здорового образа жизни);
11) определение медицинских показаний и направление на медицинскую реабилитацию;
12) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности;
13) направление на врачебно-консультативную комиссию медицинской организации;
14) мониторинг и анализ учетных и отчетных статистических форм, мониторинг основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности от заболевания органов зрения на территории обслуживания;

15) көру ағзасы ауруларының профилактикасы бойынша санитариялық-ағарту жұмысы, саламатты өмір салтын насихаттау;
16) емдеу-диагностикалық процестің тұтастығын, МСАК ұйымдарымен, басқа медициналық ұйымдармен, офтальмологиялық және басқа да бейінді қызметтермен офтальмологиялық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты және өзара байланысты қамтамасыз ету;
17) № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрыққа сәйкес есептік құжаттаманы ресімдеу.
24. Функционалдық диагностика кабинетінде:
1) көру ағзасының ультрадыбыстық зерттеуі;
2) биометриялық офтальмологиялық зерттеулер;
3) көру ағзасы тіндерінің оптикалық когерентті томографиясы;
4) көзді электрофизиологиялық зерттеу;
5) көз түбінің флуоресцентті ангиографиясы;
6) периметрия жүзеге асырылады.
25. Көз тамырларының патологиясы, глаукома мен лазерлік хирургияның мамандандырылған кабинетінде:
1) көз түбінің жіті және созылмалы тамырлары аурулары, торлы қабық пен қан тамырларының тұқым қуалайтын ауытқулары, витреохориоретиналды дистрофиялар, ісік және псевдо-ісік аурулары, глаукома бар пациенттердің (ересектер, балалар) динамикасында консультациялық, диагностикалық, емдік көмек және бақылау;
2) глаукома, қайталама катаракта, шыны тәрізді бұлыңғырлық, витреохориоретиналды дистрофия, диабеттік ретинопатия, гипертониялық ретинопатия, торлы тамырлардың тромбозы және көздің басқа да тамырларының аурулары, көз ісіктері мен псевдоісік аурулары кезіндегі лазерлік хирургия.
26. Балалардың көру қабілетін сақтау кабинеттерінде мыналар жүзеге асырылады:
1) көру ағзасы аурулары бар балаларға консультациялық, диагностикалық, емдік көмек көрсету;
2) рефракция, амблиопия, қылилық, сандық визуалды шаршау кезінде балаларды аппараттық емдеу;
3) балалардағы миопияның дамуының профилактикасы, ерте диагностикасы және дамуының профилактикасы;
4) қызмет көрсету аумағындағы балалардың көру ағзасы ауруының, көру ағзасы ауруынан мүгедектіктің негізгі көрсеткіштерін талдау;
5) қосымша зертханалық-аспаптық зерттеулерге және басқа бейінді мамандардың консультацияларына жолдау.
27. Күрделі және арнайы түзету кабинетінде офтальмолог дәрігер:
1) рефракциялық ауытқулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) консультациялық, диагностикалық көмекті;
2) пациенттерге (ересектер, балалар) көзілдірікпен түзетудің барлық түрлерін іріктеуді;
3) пациенттерге (ересектер, балалар) сериялық өндірістегі контактілі линзаларды, қатты контактілі линзаларды, ортокератологиялық және жеке контактілі линзаларды іріктеуді;
4) пациенттерді күрделі және арнайы түзету құралдарын пайдалануға және оларға күтім жасауға үйретуді;

15) санитарно-просветительская работа по профилактике заболеваний органов зрения, пропаганда здорового образа жизни;
16) обеспечение лечебно-диагностического процесса, преемственности и взаимосвязи с организациями ПМСП, с другими медицинскими организациями, офтальмологической и другими профильными службами на всех этапах оказания офтальмологической помощи;
17) оформление отчетной документации в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-313/2020.
24. В кабинете функциональной диагностики осуществляется:
1) ультразвуковое исследование органов зрения;
2) биометрические офтальмологические исследования;
3) оптическая когерентная томография тканей органов зрения;
4) электрофизиологические исследования зрительного анализатора;
5) флуоресцентная ангиография глазного дна;
6) периметрия.
25. В специализированном кабинете сосудистой патологии глаза и лазерной хирургии осуществляется:
1) консультативная, диагностическая, лечебная помощь и наблюдение в динамике пациентов (взрослые, дети) с острыми и хроническими сосудистыми заболеваниями глазного дна, наследственными аномалиями сетчатки и сосудистой оболочки, витреохориоретинальных дистрофиях, опухолевыми и псевдоопухолевыми заболеваниями;
2) лазерная хирургия при глаукоме, вторичной катаракте, помутнении стекловидного тела, витреохориоретинальных дистрофиях, диабетической ретинопатии, гипертонической ретинопатии, тромбозах вен сетчатки и других сосудистых заболеваниях глаза, опухолевых и псевдопухолевых заболеваниях глаза.
26. В кабинетах охраны зрения детей осуществляется:
1) консультативная, диагностическая, лечебная помощь детям с заболеваниями органов зрения;
2) аппаратное лечение детей при аномалиях рефракции, амблиопии, косоглазии, цифровой зрительной утомляемости;
3) профилактика развития миопии, ранняя диагностика и профилактика прогрессирования миопии у детей;
4) анализ основных показателей заболеваемости органов зрения у детей, инвалидности от заболевания органов зрения на территории обслуживания;
5) направление на дополнительные лабораторно-инструментальные исследования и консультации других профильных специалистов.
27. В кабинете сложной и специальной коррекции врач офтальмолог осуществляет:
1) консультативную, диагностическую помощь пациентам (взрослые, дети) с аномалиями рефракции;
2) подбор пациентам (взрослые, дети) всех видов очковой коррекции;
3) подбор пациентам (взрослые, дети) контактных линз серийного производства, жестких контактных линз, ортокератологических и индивидуальных контактных линз;
4) обучение пациентов использованию и уходу за сложными и специальными средствами коррекции;

5) түзету құралдарына бейімделу кезеңінде пациенттерді динамикада бақылауды;
6) қажет болған жағдайда кезек күттірмейтін мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсетуді жүзеге асырады.
28. Оптометрия кабинетінде медициналық оптометрист:
1) заманауи диагностикалық аппаратураны (визометрия, кераторефрактомерия, көру сипатын анықтау, периметрия) пайдалана отырып, көру функцияларын зерттеуді;
2) көзішілік қысымды өлшеуді (тонометрия), биомикроскопияны;
3) ересектерге және офтальмолог дәрігер қарап-тексергеннен кейін 6 және одан жоғары жастағы балаларға көзілдірікпен түзетудің барлық түрлерін іріктеуді;
4) ересектерге және офтальмолог дәрігер қарап-тексергеннен кейін 6 және одан жоғары жастағы балаларға сериялық өндірістегі контактілі линзаларды іріктеуді;
5) пациенттерді түзету құралдарын пайдалануға және оларға күтім жасауға үйретуді;
6) дәрігерге дейінгі және білікті кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуді;
7) қажет болған жағдайда офтальмолог дәрігерге консультацияға жіберуді жүзеге асырады.
29. Амбулаториялық хирургия орталықтарында осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес төсек-орын берілмейтін хирургиялық операциялар жүргізіледі.
30. Рефракциялық лазерлік хирургия бөлімшесінде (орталығында):
1) рефракция ауытқулары, мөлдір қабық аурулары кезіндегі консультациялық, диагностикалық көмек;
2) лазерлік технологияларды қолдана отырып, көруді лазерлік түзету;
3) кератоконус және басқа да кератэктатикалық мөлдір қабық аурулары бар пациенттерге консультациялық, диагностикалық және емдік көмек, оның ішінде мөлдір қабық коллагенінің кросслинкингі, интрамөлдір қабықты сегменттерді, оның ішінде фемтолазерлік сүйемелдеумен имплантациялау;
4) мөлдір қабық аурулары кезіндегі фототерапиялық кератэктомия;
5) птеригиумды бір мезгілде мөлдір қабықты эксимерлазерлі тегістеумен біріктірілген емдеу;
6) мөлдір қабық және катаракта хирургиясын фемтолазерлік сүйемелдеу;
7) операциядан кейінгі динамикадағы байқау, қажет болған жағдайда кезек күттірмейтін және шұғыл мамандандырылған көмек жүзеге асырылады.
31. Протездеу зертханасында:
1) стандартты көз протездерін таңдау;
2) жеке көз протездерін, эктопротездерді іріктеу және дайындау;
3) конъюнктивалық қуыстың, діңгектің, көз бетінің жай-күйін динамикада байқау жүзеге асырылады.
32. Медициналық ұйымнан тыс офтальмологиялық көмек мыналарды қамтиды:
1) медициналық пойыздарда, жылжымалы (далалық) медициналық кешендерде, оптометрия кабинеттерінде оптика салондарында дәрігерге дейінгі, білікті шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету;
2) медициналық пойыздарда, жылжымалы (далалық) медициналық кешендерде, қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету кезінде консультациялық-диагностикалық көмек көрсету;

5) наблюдение в динамике за пациентами в период адаптации к средствам коррекции;
6) оказание неотложной специализированной офтальмологической помощи, при необходимости.
28. В кабинете оптометрии медицинский оптометрист осуществляет:
1) исследование зрительных функций с использованием современной диагностической аппаратуры (визометрия, кераторефрактомерия, определение характера зрения, периметрия);
2) измерение внутриглазного давления (тонометрия), биомикроскопия;
3) подбор всех видов очковой коррекции взрослым и, при наличии обследования врачом офтальмологом, детям 6 лет и старше;
4) подбор контактных линз серийного производства взрослым и, при наличии обследования врачом офтальмологом, детям 6 лет и старше;
5) обучение пациентов использованию и уходу за средствами коррекции;
6) оказание неотложной доврачебной медицинской помощи;
7) направление на консультацию к врачу офтальмологу при необходимости.
29. В центрах амбулаторной хирургии проводятся хирургические операции в соответствии с приложением 3 к настоящему Стандарту без предоставления койко-места.
30. В отделении (центр) рефракционной лазерной хирургии осуществляется:
1) консультативная, диагностическая помощь при аномалиях рефракции, заболеваниях роговицы;
2) лазерная коррекция зрения с использованием лазерных технологий;
3) консультативная, диагностическая и лечебная помощь пациентам с кератоконусом и другими кератэктатическими заболеваниями роговицы, в том числе кросслинкинг коллагена роговицы, имплантация интрароговичных сегментов, в том числе с фемтолазерным сопровождением;
4) фототерапевтическая кератэктомия при заболеваниях роговицы;
5) комбинированное лечение птеригиума с одномоментной эксимерлазерной шлифовкой роговицы;
6) фемтолазерное сопровождение хирургии роговицы и катаракты;
7) наблюдение в динамике после хирургии, неотложная и экстренная специализированная помощь, при необходимости.
31. В лаборатории протезирования осуществляется:
1) подбор стандартных глазных протезов;
2) подбор и изготовление индивидуальных глазных протезов, эктопротезов;
3) наблюдение в динамике за состоянием конъюнктивальной полости, культи, глазной поверхности.
32. Офтальмологическая помощь вне медицинской организации включает:
1) оказание доврачебной, квалифицированной экстренной и неотложной медицинской помощи в медицинских поездах, передвижных (полевых) медицинских комплексах, в кабинетах оптометрии в салонах оптик;
2) консультативно-диагностическую помощь в медицинских поездах, передвижных (полевых) медицинских комплексах, при оказании дистанционных медицинских услуг;

3) көру қабілеті бұзылған балаларға арналған мамандандырылған мектепке дейінгі мекемелерде, көру қабілеті бұзылған балаларға арналған мектеп-интернаттарда консультациялық-диагностикалық көмек және медициналық оңалту;
4) консультациялық көмек, ересектерге және офтальмолог дәрігердің, 6 және одан жоғары жастағы балаларға зерттеп-қарауы болған кезде, оптометрия кабинеттерінде оптометрия кабинеттерінде түзету құралдарын қолдануға және оларға күтім жасауға пациенттерді оқыту.
2-параграф. Стационарды алмастыратын жағдайларда офтальмологиялық көмек көрсету тәртібі
33. Стационарды алмастыратын жағдайларда офтальмологиялық көмек тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу қажет етілмейтін және медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлерінде төсек-орын беріле отырып, күндізгі уақытта медициналық байқау мен емдеу көзделетін жағдайларда көрсетіледі.
34. Пациенттерге (ересектерге, балаларға) стационарды алмастыратын офтальмологиялық көмек "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № ҚР 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
35. Медициналық көмек көрсететін ұйымдарында стационар алмастыратын офтальмологиялық көмек көрсету үшін күндізгі стационар ұйымдастырылады (бұдан әрі – КС).
36. Стационарды алмастыратын жағдайларда офтальмологиялық көмек мыналарды:
1) мамандандырылған офтальмологиялық көмек жоспарлы тәртіппен АХЖ-10 кодтары бойынша аурулар тізбесіне және АХЖ-9 кодтары бойынша операциялар мен манипуляциялар тізбесіне сәйкес күндізгі стационарда басым емделу үшін көрсетуді;
2) емдеу және диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) іс-шаралар, дәрілік қамтамасыз ету, тиісті күтімді;
3) медициналық оңалтуды (көрсетілімдер бойынша);
4) пациентке жүргізілген қарап-тексеру, емдеу нәтижелері бар медициналық картадан үзінді көшірме беру және пациентті емдеудің одан әрі тактикасы бойынша ұсынымдар беруді;
5) № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ беру.
6) есепке алу және есептік статистикалық нысандардың мониторингі мен талдауын;
7) емдеу-диагностикалық процестің тұтастығын, МСАК ұйымдарымен, басқа медициналық ұйымдармен, офтальмологиялық және басқа да бейінді қызметтермен офтальмологиялық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты және өзара байланысты қамтамасыз етуді;

3) консультативно-диагностическую помощь и медицинскую реабилитацию в специализированных дошкольных учреждениях для детей с нарушениями зрения, школах-интернатах для детей с нарушениями зрения;
4) консультативную помощь, подбор всех видов очковой коррекции и контактных линз серийного производства взрослым и при наличии обследования врачом офтальмологом, детям 6 лет и старше, обучение пациентов использованию и уходу за средствами коррекции в кабинетах оптометрии в салонах оптик.
Параграф 2. Порядок оказания офтальмологической помощи в стационарозамещающих условиях
33. Офтальмологическая помощь в стационарозамещающих условиях оказывается в случаях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения предусматривающего медицинское наблюдение, лечение в дневное время с предоставлением койко-места на вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи.
34. Стационарозамещающая офтальмологическая помощь пациентам (взрослые, дети) оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении Стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740).
35. Для оказания стационарозамещающей офтальмологической помощи в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь, организуются дневные стационары (далее – ДС).
36. Офтальмологическая помощь в стационарозамещающих условиях включает:
1) оказание специализированной офтальмологической помощи, в плановом порядке в соответствии с перечнями заболеваний по кодам международной классификации болезней-10 и операций и манипуляций по кодам международной классификации болезней-9 для преимущественного лечения в дневном стационаре;
2) лечебные и диагностические (лабораторные, инструментальные и функциональные) мероприятия, лекарственное обеспечение, соответствующий уход;
3) медицинскую реабилитацию (по показаниям);
4) предоставление пациенту выписки из медицинской карты с результатами проведенного обследования, лечения и рекомендации по дальнейшей тактике лечения пациента;
5) выдачу листа о временной нетрудоспособности в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
6) мониторинг и анализ учетных и отчетных статистических форм;
7) обеспечения лечебно-диагностического процесса, преемственности и взаимосвязи с организациями ПМСП, с другими медицинскими организациями, офтальмологической и другими профильными службами на всех этапах оказания офтальмологической помощи;

8) көру ағзасы ауруларының профилактикасы бойынша санитариялық-ағарту жұмысы, саламатты өмір салтын насихаттауды қамтиды.
3-параграф. Стационарлық жағдайда офтальмологиялық көмек көрсету тәртібі
37. Стационарлық жағдайларда офтальмологиялық көмек тәулік бойы медициналық байқауды, емдеуді, күтімді, сондай-ақ тамақтанатын төсек-орын беруді көздейді, бірінші, екінші және үшінші деңгейдегі мамандардың жолдамасы бойынша жоспарлы тәртіппен және медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлерінде жолдаманың болуына қарамастан шұғыл тәртіппен көрсетіледі.
38. Пациенттерге (ересектерге, балаларға) стационарлық офтальмологиялық көмек "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР - ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
39. Стационарлық офтальмологиялық көмек (ересектер, балалар) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында көрсетіледі.
40. Стационарлық деңгейдегі офтальмологиялық көмек мыналарды қамтиды:
1) шұғыл мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсету;
2) жоспарлы тәртіппен жоғары білікті мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық офтальмологиялық көмек көрсету;
3) емдеу және диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) іс-шаралар, дәрілік қамтамасыз ету, емдік тамақтануды ұйымдастыру және тиісті күтім;
4) офтальмологиялық көмек көрсететін республикалық деңгейдегі ұйымдардың бейінді мамандарын қоса алғанда, консультация (пациентті біліктілігі анағұрлым жоғары немесе басқа бейіндегі маманның қарап-тексеруі) және/немесе консилиум (қажет болған жағдайда диагнозды сәйкестендіру, емдеу тактикасын және аурудың болжамын айқындау мақсатында) ұйымдастыру;
5) стационарда емдеу аяқталғаннан кейін пациентке жүргізілген зерттеп-қарау, емдеу нәтижелері бар медициналық картадан үзінді көшірме және пациентті одан әрі емдеу тактикасы бойынша ұсыным беру;
6) № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ беру;
7) есепке алу және есептік статистикалық нысандардың мониторингі мен талдауы, көру ағзасы ауруынан сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштерінің мониторингі;
8) емдеу-диагностикалық процестің тұтастығын, МСАК ұйымдарымен, басқа медициналық ұйымдармен, офтальмологиялық және басқа да бейінді қызметтермен офтальмологиялық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты және өзара байланысты қамтамасыз ету.

8) санитарно-просветительская работа по профилактике заболеваний органов зрения, пропаганда здорового образа жизни.
Параграф 3. Порядок оказания офтальмологической помощи в стационарных условиях
37. Офтальмологическая помощь в стационарных условиях предусматривает круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, оказывается в плановом порядке по направлению специалистов первичного, вторичного и третичного уровней и в экстренном порядке независимо от наличия направления на вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи.
38. Стационарная офтальмологическая помощь пациентам (взрослые, дети) оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).
39. Стационарная офтальмологическая помощь (взрослые, дети) предоставляется в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях.
40. Офтальмологическая помощь на стационарном уровне включает:
1) оказание экстренной специализированной офтальмологической помощи;
2) оказание высококвалифицированной специализированной, в том числе высокотехнологичной офтальмологической помощи в плановом порядке;
3) лечебные и диагностические (лабораторные, инструментальные и функциональные) мероприятия, лекарственное обеспечение, организация лечебного питания и соответствующий уход;
4) организацию консультации (осмотр пациента специалистом более высокой квалификации или другого профиля) и/или консилиума (при необходимости с целью идентификации диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания), включая профильных специалистов организаций республиканского уровня, оказывающих офтальмологическую помощь;
5) после завершения лечения в стационаре предоставление пациенту выписки из медицинской карты с результатами проведенного обследования, лечения и рекомендации по дальнейшей тактике лечения пациента;
6) выдачу листа о временной нетрудоспособности в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
7) мониторинг и анализ учетных и отчетных статистических форм, мониторинг основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности от заболевания органов зрения;
8) обеспечения лечебно-диагностического процесса, преемственности и взаимосвязи с организациями ПМСП, с другими медицинскими организациями, офтальмологической и другими профильными службами на всех этапах оказания офтальмологической помощи.

41. Шала туған нәрестелерге стационарлық мамандандырылған офтальмологиялық көмек (шұғыл, жоспарлы) шала туған нәрестелердің ретинопатиясы кезінде меншік нысанына қарамастан перинаталдық және офтальмологиялық көмек көрсететін үшінші деңгейдегі босандыру ұйымдарында, көп бейінді клиникаларда және ғылыми ұйымдарда көрсетіледі.
Медициналық босандыру ұйымдары шала туған нәрестелердің белсенді ретинопатиясы бар шала туған нәрестелерді (қажет болған жағдайда) жоғары білікті мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсету үшін үшінші деңгейдегі босандыру ұйымдарына, үшінші деңгейдегі көп бейінді клиникалар мен ғылыми ұйымдарға (оның ішінде санавиацияны пайдалана отырып) жібереді және уақтылы тасымалдануды үйлестіреді.
Қазақстан Республикасында
офтальмологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
Офтальмологиялық көмек көрсету деңгейлері бойынша клиникалық-диагностикалық зерттеулер көлемі
Медициналық көмек көрсету деңгейлері
Диагностикалық қызметтер
Бірінші деңгей.
МСАК ұйымдары
1) шағым, анамнез жинау
2) физикалық қарап-тексеру: импульсті, қан қысымын, тыныс алу жиілігін өлшеу, аускультация өлшеу
3) көзді және қосалқыларды сыртқы қарап тексеру
4) көзді және қосалқыларды өтпелі, бүйірлік жарықпен қарап- тексеру
5) көрсетілімдер бойынша зертханалық зерттеулер
Екінші деңгей.
Офтальмологиялық көмектің екінші деңгейін көрсететін медициналық ұйымдарда, амбулаториялық және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында
1) анамнез жинау
2) сыртқы қарап-тексеру
3) түзетумен және түзетусіз көру өткірлігін айқындау (көрсетілімдер бойынша)
4) рефракцияны зерттеу: авторефрактокератометрия (ересектер, балалар), ретиноскопия/скиаскопия (балалар) (көрсетілімдер бойынша)
5) көзішілік қысымды анықтау (ересектер ≥ 40 жас; ересектер ≤ 40 жас (көрсетілімдер бойынша), балалар (көрсетілімдер бойынша)
6) көздің бағыныңқы, көз қозғалтқыш аппараттарын зерттеу (көрсетілімдер бойынша)
7) көз жасы жолдарының өтімділігін анықтау, көз жасы жолдарын жуу (көрсетілімдер бойынша)
8) көз жасын зерттеу (көрсетілімдер бойынша)
9) биомикроскопия (саңылаулы шам арқылы қарап-тексеру) (көрсетілімдер бойынша)
10) офтальмоскопия
11) циклоскопия, көз түбінің перифериясын қарап-тексеру (көрсетілімдер бойынша)
12) гониоскопия (көрсетілімдер бойынша)
13) периметрия (көрсетілімдер бойынша)
14) мөлдірқабықтың орталық қалыңдығын анықтау (көрсетілімдер бойынша)
15) көздің артқы сегменттерінің оптикалық когерентті томографиясы (көрсетілімдер бойынша)
16) көздің УДЗ, көзішілік линзаның күшін есептеу (көрсетілімдер бойынша)
Үшінші деңгей.
Офтальмологиялық көмектің үшінші деңгейін көрсететін медициналық ұйымдарда, амбулаториялық және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында, ғылыми ұйымдарда.

41. Стационарная специализированная офтальмологическая помощь недоношенным новорожденным (экстренная, плановая) при ретинопатии недоношенных оказывается в организациях родовспоможения третичного уровня, в многопрофильных клиниках третичного уровня и научных организациях, оказывающих перинатальную и офтальмологическую помощь.
Медицинские организации родовспоможения направляют и координируют своевременную транспортировку (в том числе с использованием санавиации) недоношенных новорожденных с активной ретинопатии недоношенных (при необходимости) в организации родовспоможения третичного уровня, в многопрофильные клиники третичного уровня и научные организации для оказания высококвалифицированной специализированной офтальмологической помощи.
Приложение 1 к стандарту
организации оказания
офтальмологической помощи
в Республике Казахстан
Объем клинико-диагностических исследований по уровням оказания офтальмологической помощи
Уровни оказания медицинской помощи
Диагностические услуги
Первичный уровень.
Организации первичной медико-санитарной помощи
1) сбор жалоб, анамнеза
2) физикальный осмотр: измерение пульса, артериального давления, частота дыхательных движений, аускультация
3) наружный осмотр глаза и придатков
4) осмотр глаза и придатков в проходящем, боковом свете
5) лабораторные исследования по показаниям
Вторичный уровень.
В медицинских организациях, оказывающих вторичный уровень офтальмологической помощи, организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных и стационарных условиях
1)1) сбор анамнеза
2)2) наружный осмотр
3) определение остроты зрения с и без коррекции
(по показаниям)
4) исследование рефракции: авторефрактокератометрия (взрослые, дети), ретиноскопия / скиаскопия (дети) (по показаниям)
5) определение внутриглазного давления (взрослые ≥ 40 лет; взрослые ≤ 40 лет (по показаниям), дети (по показаниям)
6) исследование придаточного, глазодвигательного аппаратов глаза (по показаниям)
7) определение проходимости слезных путей, промывание слезных путей (по показаниям)
8) исследование слезопродукции (по показаниям)
9) биомикроскопия (осмотр за щелевой лампой) (по показаниям)
10) офтальмоскопия
11) циклоскопия, осмотр периферии глазного дна (по показаниям)
12) гониоскопия (по показаниям)
13) периметрия (по показаниям)
14) определение центральной толщины роговицы (по показаниям)
15)оптическая когерентная томография заднего отрезка глаза (по показаниям)
16) УЗИ глаза, расчет силы интраокулярной линзы (по показаниям)
Третичный уровень.
В медицинских организациях, оказывающих третичный уровень офтальмологической помощи, организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных и стационарных условиях, научные организации.

1) анамнез жинау
2) сыртқы қарап-тексеру
3) түзетумен және түзетусіз көру өткірлігін анықтау (көрсетілімдер бойынша)
4) рефракцияны зерттеу: авторефрактокератометрия (ересектер, балалар), ретиноскопия/скиаскопия (балалар) (көрсетілімдер бойынша)
5) көзішілік қысымды анықтау (ересектер ≥ 40 жас; ересектер ≤ 40 жас (көрсетілімдер бойынша), балалар (көрсетілімдер бойынша)
6) көздің бағыныңқы, көз қозғағыш аппараттарын зерттеу (көрсетілімдер бойынша)
7) көз жасы жолдарының өтімділігін анықтау, көз жасы жолдарын жуу (көрсетілімдер бойынша)
8) көз жасын зерттеу (көрсетілімдер бойынша)
9) биомикроскопия (саңылаулы шам арқылы қарап-тексеру) (көрсетілімдер бойынша)
10) гониоскопия (көрсетілімдер бойынша)
11) офтальмоскопия (тікелей / кері) (көрсетілімдер бойынша)
12) циклоскопия, көз түбінің перифериясын тексеру (көрсетілімдер бойынша)
13) периметрия (көрсетілімдер бойынша)
14) көздің ультрадыбыстық зерттеуі / оптикалық биометрия (көрсетілімдер бойынша)
15) көзішілік линзаның күшін есептеу (көрсетілімдер бойынша)
16) көздің алдыңғы және артқы сегменттерінің оптикалық когерентті томографиясы), мөлдірқабықтың орталық қалыңдығын анықтау (көрсетілімдер бойынша

1) сбор анамнеза
2) наружный осмотр
3) определение остроты зрения с и без коррекции (по показаниям)
4) исследование рефракции: авторефрактокератометрия (взрослые, дети), ретиноскопия / скиаскопия (дети) (по показаниям)
5) определение внутриглазного давления (взрослые ≥ 40 лет; взрослые ≤ 40 лет (по показаниям), дети (по показаниям)
6) исследование придаточного, глазодвигательного аппаратов глаза (по показаниям)
7) определение проходимости слезных путей, промывание слезных путей (по показаниям)
8) исследование слезопродукции (по показаниям)
9) биомикроскопия (осмотр за щелевой лампой) (по показаниям)
10) гониоскопия (по показаниям)
11) офтальмоскопия (прямая / обратная)
12) циклоскопия, осмотр периферии глазного дна (по показаниям)
13) периметрия (по показаниям)
14) УЗИ глаза/оптическая биометрия (по показаниям)
15) расчет силы интраокулярной линзы (по показаниям)
16) оптическая когерентная томография переднего и заднего отрезков глаза, определение центральной толщины роговицы (по показаниям)

17) мөлдірқабықтың компьютерлік топографиясы және көз алмасының алдыңғы сегментін зерттеу (көрсетілімдер бойынша)
18) ультрадыбыстық биомикроскопия (көрсетілімдер бойынша)
19) эндотелий микроскопиясы (көрсетілімдер бойынша)
20) көз түбінің флуоресцентті ангиографиясы (көрсетілімдер бойынша)
21) көзді электрофизиологиялық зерттеу (көрсетілімдер бойынша)
22) контрастты енгізе отырып, көз жасы жолдарының рентгенографиясы (көрсетілімдер бойынша)
Ескертпе:
УДЗ – ультрадыбыстық зерттеу
Қазақстан Республикасында
офтальмологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
2-қосымша
Офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының жарақтандырылуы

17) компьютерной топографии роговицы и исследования переднего сегмента глазного яблока (по показаниям)
18) ультразвуковая биомикроскопия (по показаниям)
19) эндотелиальная микроскопия (по показаниям)
20) флуоресцентная ангиография глазного дна (по показаниям)
21) электрофизиологическое исследование глаз ( по показаниям)
22) рентген слезных путей с введением контраста (по показаниям)
Примечание:
УЗИ – ультразвуковое исследование
Приложение 2 к стандарту
организации оказания
офтальмологической помощи
в Республике Казахстан
Оснащение организаций здравоохранения, оказывающих офтальмологическую помощь