"Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерін белгілеудің және Саран қаласы мен Ақтас кентінің мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Саран қалалық мәслихатының 2013 жылғы 12 желтоқсандағы № 279 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2023 жылғы 15 маусымдағы № 33 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 21 маусымда № 6437-09 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 75 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 23.11.2023 № 75 (оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Саран қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерін белгілеудің және Саран қаласы мен Ақтас кентінің мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Саран қалалық мәслихатының 2013 жылғы 12 желтоқсандағы № 279 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2491 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген, Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерін белгілеудің және Саран қаласы мен Ақтас кентінің мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
4 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"4. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16 бабында және "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10 бабының 2) тармақшасында, 11 бабының 2) тармақшасында, 12 бабының 2) тармақшасында, 13 бабының 2) тармақшасында, 17 бабында көзделген әлеуметтік қолдау шаралары осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте көрсетіледі.";
6 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"6. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек көрсетіледі:
1) 15 ақпан - Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне:
бұрынғы КСР Одағының үкіметтік органдарының шешімдеріне сәйкес басқа мемлекеттердің аумағында ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-теңіз флотының, Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілеріне, бұрынғы КСР Одағының ішкі істер министрлігінің басшы және қатардағы құрамының адамдарына (әскери мамандар мен кеңесшілерді қоса алғанда);
оқу-жаттығу жиындарына шақырылған және ұрыс қимылдарын жүргізу кезеңінде Ауғанстанға жіберілген әскери міндеттілерге;
ұрыс қимылдарының жүргізу кезеңінде осы елге жүктерді жеткізу үшін Ауғанстанға жіберілген автомобиль батальондарының әскери қызметшілеріне;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлік тапсырмаларға ұшқан ұшу құрамының әскери қызметшілеріне;
Ауғанстанда кеңес әскери контингентіне қызмет көрсеткен, жараланған, зақым алған немесе мертіккен ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшілерге;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде алған жаралануы, зақым алуы, мертігуі немесе ауруы салдарынан мүгедектігі бар адамдарға жеңілдіктер бойынша теңестірілген адамдарға;

О внесении изменений в решение Саранского городского маслихата от 12 декабря 2013 года № 279 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Сарани и поселка Актас"
Решение Саранского городского маслихата Карагандинской области от 15 июня 2023 года № 33. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Карагандинской области 21 июня 2023 года № 6437-09. Утратило силу решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 23 ноября 2023 года № 75
Сноска. Утратило cилу решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 23.11.2023 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Саранского городского маслихата от 12 декабря 2013 года № 279 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Сарани и поселка Актас" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2491) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Сарани и поселка Актас, утвержденных указанным решением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Меры социальной поддержки, предусмотренные статьей 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан", подпунктом 2) статьи 10, подпунктом 2) статьи 11, подпунктом 2) статьи 12, подпунктом 2) статьи 13, статьей 17 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", оказываются в порядке, определенном настоящими Правилами.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Социальная помощь предоставляется к памятным датам и праздничным дням:
1) ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля:
военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лицам начальствующего и рядового состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств;
военнообязанным, призвавшимся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшимся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР;
рабочим и служащим, обслуживавшим советский воинский контингент в Афганистане, получившим ранения, контузии или увечья либо награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
лицам, приравненным по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;

2) 21-23 наурыз - Наурыз мейрамына:
адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған ауруы бар балаларға;
амбулаториялық емдеу кезеңінде туберкулез ауруы бар адамдарға;
мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбиеленетін және оқитын көп балалы отбасылардан шыққан балаларға;
санаторий-курорттық емделуге жеке оңалту бағдарламасы бар, әлеуметтік қызметтер порталы арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес санаторий-курорттық емделуге жолдаманы таңдаған 1топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
3) 7 мамыр - Отан қорғаушылар күніне:
1992 жылғы қыркүйектен 2001 жылғы ақпанға дейінгі кезеңде тәжік-ауған учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қорғауды күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне;
2003 жылғы тамыздан 2008 жылғы қазанға дейінгі кезеңде Ирактағы халықаралық бітімгершілік операциясына бітімгершілік ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне;
1986-1991 жылдар аралығында Таулы Қарабақта этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан бұрынғы КСР Одағының ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне, сондай-ақ басшы және қатардағы құрамының адамдарына;
4) 9 мамыр - Жеңіс күніне:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
Ұлы Отан соғысына қатысушыларға жеңілдіктер бойынша теңестірілген адамдарға;
еңбек ардагерлеріне;
"Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабында айқындалған "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші қолданылатын басқа адамдарға;
5) 4 маусым - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері күніне:
адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған ауруы бар балаларға;
амбулаториялық емдеу кезеңінде туберкулез ауруы бар адамдарға;
санаторий-курорттық емделуге жеке оңалту бағдарламасы бар, әлеуметтік қызметтер порталы арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес санаторий-курорттық емделуге жолдаманы таңдаған 1топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
6) 6 шілде - Астана күніне:
"Алтын алқа", "Күміс алқа" белгілерімен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ бірінші және екінші дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көп балалы аналарға;
төрт және одан көп бірге тұратын кәмелетке толмаған, соның ішінде оқытудың күндізгі нысаны бойынша орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, жоғары оқу орындарында, оқу орынын аяқтағанға дейін кәмелеттік жасқа толған білім алушы балалары бар (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін), көп балалы отбасыларға;

2) к Наурыз мейрамы – 21-23 марта:
детям с болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека;
лицам с заболеванием туберкулез в период амбулаторного лечения;
детям из многодетных семей, воспитывающимся и обучающимся в дошкольных организациях;
лицам с инвалидностью 1 группы, имеющим индивидуальную программу реабилитации на санаторно-курортное лечение, которые выбрали путевку на санаторно-курортное лечение через портал социальных услуг, либо в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
3) ко Дню защитника Отечества – 7 мая:
военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшим задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года;
военнослужащим Республики Казахстан, принимавшим участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке в период с августа 2003 года по октябрь 2008 года;
военнослужащим, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшим участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе с 1986 по 1991 годы;
4) ко Дню Победы – 9 мая:
ветеранам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам к участникам Великой Отечественной войны;
ветеранам труда;
другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан "О ветеранах", определеным статьей 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
5) ко Дню Государственных символов Республики Казахстан – 4 июня:
детям с болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека;
лицам с заболеванием туберкулез в период амбулаторного лечения;
лицам с инвалидностью 1 группы, имеющим индивидуальную программу реабилитации на санаторно-курортное лечение, которые выбрали путевку на санаторно-курортное лечение через портал социальных услуг, либо в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
6) ко Дню Столицы – 6 июля:
многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", а также награжденным орденами "Материнская слава" первой и второй степени;
многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высших учебных заведениях, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);

7) 30 тамыз - Қазақстан Республикасының Конституциясы күніне:
адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған ауруы бар балаларға;
амбулаториялық емдеу кезеңінде туберкулез ауруы бар адамдарға;
санаторий-курорттық емделуге жеке оңалту бағдарламасы бар, әлеуметтік қызметтер порталы арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес санаторий-курорттық емделуге жолдаманы таңдаған 1топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
8) 1 қазан - қарттар күніне:
жетпіс бес жасқа толған және одан асқан адамдарға;
9) 25 қазан - Республика күніне:
мүгедектігі бар адамдарға;
мүгедектігі бар балаларға;
санаторий-курорттық емделуге жеке оңалту бағдарламасы бар, әлеуметтік қызметтер порталы арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес санаторий-курорттық емделуге жолдаманы таңдаған 1топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбиеленетін және оқитын көп балалы отбасылардан шыққан балаларға;
10) 16 желтоқсан - Тәуелсіздік күніне:
1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғасына қатысқан, "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғаларға;
адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған ауруы бар балаларға;
амбулаториялық емдеу кезеңінде туберкулез ауруы бар адамдарға.";
8 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"8. Әлеуметтік мәні бар аурулар болған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер бойынша көрсетілетін әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа айлық табысы 1,5 еселік ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын адамдарға (отбасыларға) көрсетіледі.
Табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтірілген кезде көрсетілетін әлеуметтік көмек адамның (отбасы мүшелерінің) табысына қарамастан көрсетіледі.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға көрсетілетін әлеуметтік көмек адамның (отбасы мүшелерінің) табысына қарамастан ұсынылады.";
10 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"10. Табиғи зілзала немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған кезде әлеуметтік көмек үшін өтініш білдіру мерзімі - оқиға басталған сәттен бастап үш ай ішінде.";
1, 2 және 3-қосымшалар алынып тасталсын.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Саран қалалық мәслихатының төрағасы О. Баймаганбетов

7) ко Дню Конституции Республики Казахстан – 30 августа:
детям с болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека;
лицам с заболеванием туберкулез в период амбулаторного лечения;
лицам с инвалидностью 1 группы, имеющим индивидуальную программу реабилитации на санаторно-курортное лечение, которые выбрали путевку на санаторно-курортное лечение через портал социальных услуг, либо в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
8) ко Дню пожилых людей – 1 октября:
лицам, достигшим семидесяти пяти лет и старше;
9) ко Дню Республики – 25 октября:
лицам с инвалидностью;
детям с инвалидностью;
лицам с инвалидностью 1 группы, имеющим индивидуальную программу реабилитации на санаторно-курортное лечение, которые выбрали путевку на санаторно-курортное лечение через портал социальных услуг, либо в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
детям из многодетных семей, воспитывающимся и обучающимся в дошкольных организациях;
10) ко Дню Независимости – 16 декабря:
лицам, принимавшим участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
детям с болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека;
лицам с заболеванием туберкулез в период амбулаторного лечения.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Социальная помощь, оказываемая по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, при наличии социально значимого заболевания, предоставляется лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом, не превышающим 1,5 кратного прожиточного минимума.
Социальная помощь, оказываемая при причинении ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара предоставляется независимо от доходов лица (членов семьи).
Социальная помощь, оказываемая лицам, освобожденным из мест лишения свободы, предоставляется независимо от доходов лица (членов семьи).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Срок обращения за социальной помощью при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара, освобождения из мест лишения свободы – в течение трех месяцев с момента наступления случая.";
приложения 1,2 и 3 исключить.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель Саранского городского маслихата О. Баймаганбетов