Қарқаралы ауданындағы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің лифттерді жөндеуге және ауыстыруға, көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге байланысты шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қарағанды облысы Қарқаралы ауданының әкімдігінің 2023 жылғы 25 мамырдағы № 129 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 30 мамырда № 6422-09 болып тіркелді
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-3-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабы 1-тармағының 16-5) тармақшасына сәйкес Қарқаралы ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қарқаралы ауданындағы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің лифттерді жөндеуге және ауыстыруға, көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге байланысты шығындарды өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қарқаралы ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қарқаралы ауданының әкімі Е. Құсайын
Қарқаралы ауданы
әкімдігінің
2023 жылғы 25 мамырдағы
№ 129
қаулысымен бекітілген
Қарқаралы ауданындағы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің лифттерді жөндеуге және ауыстыруға, көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге байланысты шығындарды өтеу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қарқаралы ауданындағы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің лифттерді жөндеуге және ауыстыруға, көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге байланысты шығындарды өтеу қағидалары "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-3-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына, 50-3-бабы 7-тармағына, "Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес, "Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу тәртібін бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №20536 болып тіркелді) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 246 бұйрығымен бекітілген өзге де нормативтік құқықтық актілерді айқындайды, және Қарқаралы ауданында көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеу, лифтілерді ауыстыру пәтер, тұрғын емес үй-жайлар иелерінің жөндеу және қайта жаңарту жұмыстарына байланысты шығындарды өтеу тәртібін белгілейді.
2. Осы қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтаудың салымшысы - көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелерінің бірлестігі немесе көп пәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің атынан әрекет ететін кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтау туралы екінші деңгейдегі банкпен шарт жасасқан көп пәтерлі тұрғын үй жай серіктестігі;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтау туралы шарт - мүлік меншік иелерінің бірлестігі/жай серіктестік пен екінші деңгейдегі банк арасында жасалатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтау туралы шарт;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу - көппәтерлі тұрғын үйдің ресурсын қалпына келтіру мақсатында жүргізілетін, жөнделетін объектілердің пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын, көппәтерлі тұрғын үйдің тозған конструкцияларын, бөлшектері мен инженерлік жабдықтарын жаңасына немесе неғұрлым берік және үнемдісіне ауыстыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
оператор - Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын дамытуға жәрдемдесу үшін құрылған мемлекет қатысумен заңды тұлға;

Об утверждении Правил компенсации собственниками квартир, нежилых помещений затрат, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в Каркаралинском районе
Постановление акимата Каркаралинского района Карагандинской области от 25 мая 2023 года № 129. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 30 мая 2023 года № 6422-09
В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", подпунктом 16-5) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Каркаралинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила компенсации собственниками квартир, нежилых помещений затрат, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в Каркаралинском районе.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Каркаралинского района.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Каркаралинского района Е. Құсайын
Утверждены постановлением
акимата Каркаралинского района
от 25 мая 2023 года
№ 129
Правила компенсации собственниками квартир, нежилых помещений затрат, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в Каркаралинском районе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила компенсации собственниками квартир, нежилых помещений затрат, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в Каркаралинском районе разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10-3, пункта 7 статьи 50-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", Закона Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан", Приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 246 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №20536) "Об утверждении Порядка проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума", иными нормативными правовыми актами и определяют порядок компенсации собственниками квартир, нежилых помещений затрат, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в Каркаралинском районе.
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
вкладчик накоплений средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – объединение собственников имущества многоквартирного жилого дома или простое товарищество многоквартирного жилого дома, заключившее с банком второго уровня договор о накоплении средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, которое действует от имени собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома;
договор о накоплении средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – договор о накоплении средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, заключаемый между объединением собственников имущества/простым товариществом и банком второго уровня;
капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс мероприятий и работ по замене изношенных конструкций, деталей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома на новые или более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых объектов, проводимых с целью восстановления ресурса многоквартирного жилого дома;
оператор – юридическое лицо с участием государства, созданное для содействия в развитии жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан;

тұрғын үй қарызы - банктік қарыз шартының, тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы немесе ортақ мүлікті күрделі жөндеуге қаражат жинақтау туралы шарттардың талаптарына сәйкес "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 8-тармағында көзделген мақсаттарда кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтаудың салымшысына берілетін нысаналы қарыз кондоминиум объектісінің;
уәкілетті орган - "Қарқаралы ауданының тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган;
3. Осы қағидалар Қарқаралы ауданының аумағында бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көп пәтерлі тұрғын үйдің пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын жөндеуге байланысты шығыстарды өтеуіне қолданылмайды.
2 тарау. Мүлік иелері бірлестігі немесе жай серіктестік мүшелерінің кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу кезінде мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен, оның ішінде Қарқаралы ауданында бюджеттік кредит түрінде бөлінген қаржы қаражатын өтеу тәртібі
4. Бюджеттік кредит есебінен күрделі жөндеуге жататын көппәтерлі тұрғын үйлердің тізбесін қалыптастыру үшін уәкілетті органы "Қарқаралы ауданының тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі пәтер, тұрғын емес үй-жайлар иелерінің жиналысына бастамашылық жасайды. Көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері бюджеттік кредит есебінен күрделі жөндеу жүргізуге қатысу туралы жиналыста шешім қабылдайды. Бұл ретте, пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың жалпы санының үштен екісінен астамы болған кезде жиналыс шешім қабылдауға құқылы. Шешім пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың жалпы санының үштен екісінен астамының келісімімен қабылданады.
5. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері келіскен жағдайда уәкілетті органы "Қарқаралы ауданының тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне техникалық тексеру жүргізеді және жергілікті бюджет қаражаты есебінен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді және бекітуді ұйымдастырады.
6. Бюджеттік кредиттеу тетігі арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен көппәтерлі тұрғын үйлерге күрделі жөндеу жүргізу жөніндегі жобаларды кредиттеу кезінде жергілікті атқарушы органдар қарыз алушылар болып айқындалады, түпкілікті қарыз алушылар пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері болып табылады.

жилищный заем – целевой заем, предоставляемый вкладчику накоплений средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума в целях, предусмотренных пунктом 8 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан", в соответствии с условиями договора банковского займа, договоров о жилищных строительных сбережениях или о накоплении средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел жилищной инспекции Каркаралинского района" местный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
3. Настоящие Правила не распространяются на возмещение собственниками квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома расходов, связанных с ремонтом фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика на территории Каркаралинского района.
Глава 2. Порядок компенсации финансовых средств членами объединения собственников имущества или простого товарищества при проведении капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума за счет средств государственного бюджета, в том числе выделенного в виде бюджетного кредита в Каркаралинском районе
4. Для формирования перечня многоквартирных жилых домов, подлежащих капитальному ремонту за счет бюджетного кредита уполномоченный орган государственное учреждение "Отдел жилищной инспекции Каркаралинского района", инициирует собрание собственников квартир, нежилых помещений. Собственники квартир, нежилых помещений в многоквартирном жилом доме принимают решение на собрании об участии в проведении капитального ремонта за счет бюджетного кредита. При этом, собрание правомочно принимать решение при наличии более двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений. Решение принимается при согласии более двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений.
5. При согласии собственников квартир, нежилых помещений уполномоченный орган государственное учреждение "Отдел жилищной инспекции Каркаралинского района" проводит техническое обследование общего имущества объекта кондоминиума и организуют разработку и утверждение проектно-сметной документации на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума за счет средств местного бюджета.
6. При кредитовании проектов по проведению капитального ремонта многоквартирных жилых домов за счет средств республиканского бюджета через механизм бюджетного кредитования, местные исполнительные органы будут определены заемщиками, конечными заемщиками будут являться собственники квартир, нежилых помещений.

7. Көппәтерлі тұрғын үйге күрделі жөндеу жүргізуді мердігер ұйымды тарта отырып, оператор жүзеге асырады.
8. Оператор күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу басталғанға дейін мүлік иелері бірлестігінің төрағасымен не жай серіктестіктің сенім білдірілген тұлғасымен және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерімен күрделі жөндеуді орындауға және бюджеттік кредитті қайтаруға арналған үшжақты кредиттік шарт жасасады.
9. Күрделі жөндеуді орындауға және бюджеттік кредитті қайтаруға шарттар жасасу үшін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері өздеріне тиесілі мүліктің техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер ұсынады.
10. Жүргізілген күрделі жөндеу үшін қаражатты қайтару сомасын есептеу кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіндегі олардың үлесіне сәйкес пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері ұсынатын техникалық сипаттамалар негізінде айқындалады.
11. Егер пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері жиналыста екінші деңгейдегі банктерде одан әрі кредит беру (тұрғын үй қарызы) арқылы бюджеттік кредитті қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда, мүлік меншік иелері бірлестігінің төрағасы не қарапайым серіктестіктің сенім білдірілген адамы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері бюджеттік кредиттің қалған сомасына тұрғын үй қарызын алу үшін екінші деңгейдегі банкке жүгінеді. күрделі жөндеуге арналған бюджеттік кредит сомасының кемінде 50 (елу) пайызы.
12. Екінші деңгейдегі банк пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелеріне кредит (тұрғын үй заемы) беру кезінде жергілікті атқарушы органға берілген бюджеттік кредит сомасының 100 пайызын аударады, оған пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жинақталған қаражаты (кемінде елу пайыз) және қалған сомаға алып отырған кредит (тұрғын үй заемы) кіреді.
13. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері орындалған жұмыстарды қабылдау актісіне қол қойылғаннан кейін алынған бюджеттік кредит сомасының толық өтелуін қамтамасыз етеді. Бюджеттік кредитті қайтаруды пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кредиттік шарттың талаптарына сәйкес бюджеттік кредит сомасын толық өтеу жолымен немесе бюджеттік кредит сомасының кемінде 50 пайызын жинақтау және соманың қалған бөлігіне екінші деңгейдегі банктен тұрғын үй заемын алу жолымен қамтамасыз етеді.
14. Пәтерге, көппәтерлі тұрғын үйдегі тұрғын емес үй-жайға меншік құқығы ауысқан кезде сатушы күрделі жөндеу үшін пәтерді, тұрғын емес үй-жайды өткізу сәтіне бюджеттік кредит (тұрғын үй қарызы) бойынша ай сайынғы төлемдер берешегінің пайда болған сомасын өтейді.

7. Проведение капитального ремонта многоквартирного жилого дома осуществляется Оператором с привлечением подрядной организаций.
8. Оператор до начала работ проведения капитального ремонта заключает трехсторонний кредитный договор на выполнение капитального ремонта и возврата бюджетного кредита с председателем объединения собственников имущества либо доверенным лицом простого товарищества и собственниками квартир, нежилых помещений.
9. Для заключения договоров на выполнение капитального ремонта и возврата бюджетного кредита собственники квартир, нежилых помещений предоставляют сведения о технических характеристиках принадлежащего им имущества.
10. Расчет сумм возврата средств за проведенный капитальный ремонт определяется на основании технических характеристик, предоставляемых собственниками квартир, нежилых помещений в соответствии с их долей в общем имуществе объекта кондоминиума.
11. В случае, если собственники квартир, нежилых помещений приняли решение на собрании о возврате бюджетного кредита путем дальнейшего кредитования (жилищного займа) в банках второго уровня, председатель объединения собственников имущества либо доверенное лицо простого товарищества, обращаются в банк второго уровня за получением жилищного займа на оставшуюся сумму бюджетного кредита при условии накопления собственниками квартир, нежилых помещений не менее 50 (пятидесяти) процентов от суммы бюджетного кредита на капитальный ремонт.
12. Банк второго уровня при выдаче кредита (жилищного займа) собственникам квартир, нежилого помещения перечисляет в местный исполнительный орган 100 процентов сумму выданного бюджетного кредита, который включает в себя накопленные средства собственников квартир, нежилых помещений (не менее пятьдесят процентов) и занимаемый кредит (жилищный займ) на оставшуюся сумму.
13. Собственники квартир, нежилых помещений после подписания акта-приемки выполненных работ обеспечивают полное погашение суммы полученного бюджетного кредита. Возврат бюджетного кредита обеспечивается собственниками квартир, нежилых помещений путем полного погашения суммы бюджетного кредита в соответствии с условиями кредитного договора или путем накопления не менее 50 процентов от суммы бюджетного кредита и получения на оставшуюся часть суммы жилищный займ в банке второго уровня.
14. При переходе права собственности на квартиру, нежилое помещение в многоквартирном жилом доме, продавец погашает образовавшуюся сумму задолженности ежемесячных платежей по бюджетному кредиту (жилищному займу) на момент реализации квартиры, нежилого помещения за капитальный ремонт.

15. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) жергілікті бюджет қаражаты есебінен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстарды төлеу үшін, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларына сәйкес күрделі жөндеу үшін тұрғын үй көмегі көрсетілетін болады.
16. Оператор бюджеттік кредит және тұрғын үй қарызы шеңберінде қаражаттың қайтарылуына мониторинг пен бақылауды қамтамасыз етеді.
17. Пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың меншік иесі күрделі жөндеу бойынша берешекті белгіленген төлем күнінен кейін өтемеген кезде мамандандырылған уәкілетті ұйым жүргізілген күрделі жөндеу үшін берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу туралы нотариусқа немесе сотқа жүгінеді.

15. Малообеспеченным семьям (гражданам) за счет средств местного бюджета будет оказана жилищная помощь для оплаты расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе за капитальный ремонт в соответствии с Правилами предоставления жилищной помощи, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314.
16. Оператор обеспечивает мониторинг и контроль возврата средств в рамках бюджетного кредита и жилищного займа.
17. При непогашении собственником квартиры, нежилого помещения задолженности по капитальному ремонту после установленной даты платежа специализированная уполномоченная организация обращается к нотариусу или в суд о принудительном взыскании задолженности за проведенный капитальный ремонт.