"Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 607 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 12 сәуірдегі № 322 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 12 сәуірде № 34253 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 607 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21161 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидалар осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидалар осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 607 "Об утверждении Правил по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 апреля 2024 года № 322. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2024 года № 34253
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 607 "Об утверждении Правила по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21161) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства согласно приложению к настоящему приказу.";
Правила по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2024 жылғы 12 сәуірдегі
№ 322 бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 1 қыркүйектеге
№ 607 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін анықтау жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 11-бабы 25) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемесі жоқ адамдарға азаматтығы жоқ адамдар мәртебесін беру тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзiнiң өзге мемлекеттiң азаматтығына жататындығына дәлелдемесі жоқ адамдар азаматтығы жоқ адамдар болып танылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өтініш беруші – әкімшілік рәсімді жүзеге асыру үшін әкімшілік органға, лауазымды адамға жолданым берген адам, сондай-ақ өзіне қатысты әкімшілік акт қабылданатын, әкімшілік әрекет жасалатын (әрекетсіздік танылатын) адам (әкімшілік актінің адресаты);
2) әкімшілік акт – жария-құқықтық қатынастарда әкімшілік орган, лауазымды адам қабылдайтын, белгілі бір адамның немесе жеке-дара айқындалған адамдар тобының Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құқықтары мен міндеттерін іске асыратын шешім;
3) әкімшілік орган – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік таныту) жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, мемлекеттік заңды тұлға, сондай-ақ өзге ұйым;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 апреля 2024 года № 322
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 сентября 2020 года №607
Правила по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и определяют порядок присвоения статуса лица без гражданства лицам, находящимся на территории Республики Казахстан, не являющимся гражданами Республики Казахстан и не имеющим доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства.
2. Лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и не имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства, признаются лицами без гражданства.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) заявитель – лицо, подавшее обращение в административный орган, должностному лицу для осуществления административной процедуры, а также лицо, в отношении которого принимается административный акт, совершается административное действие (бездействие) (адресат административного акта);
2) административный акт – решение, принимаемое административным органом, должностным лицом в публично-правовых отношениях, реализующее установленные законами Республики Казахстан права и обязанности определенного лица или индивидуально определенного круга лиц;
3) административный орган – государственный орган, орган местного самоуправления, государственное юридическое лицо, а также иная организация, которые в соответствии с законами Республики Казахстан наделены полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);

4) әкімшілік рәсім – әкімшілік органның, лауазымды адамның әкімшілік істі қарау, ол бойынша шешімді қабылдау және орындау жөніндегі, жолданым негізінде немесе өз бастамасы бойынша жасалатын қызметі, сондай-ақ оңайлатылған әкімшілік рәсім тәртібімен жүзеге асырылатын қызмет.
2-тарау. Азаматтығы жоқ адам мәртебесін анықтау тәртібі
4. Азаматтығы жоқ адам мәртебесін алу үшін жеке тұлға тұрақты тұрғылықты жері бойынша аумақтық полиция органдарына жеке өзі Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың Полиция департаменттері (бұдан әрі - ПД) бірінші басшыларының атына мәртебе үшін жүгіну себебін көрсете отырып, азаматтығы жоқ адам мәртебесін алу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
18 жасқа толмаған адамдар және сот әрекетке қабілетсіз деп таныған азаматтар үшін олардың заңды өкілдері өкілдік ету өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсына отырып береді.
Азаматтығы жоқ адам мәртебесін тану рәсімі адамның өтініші бойынша бастамашылық етіледі.
Өтініш жазбаша түрде беріледі. Бұл ретте өтініш беруші жеке басты куәландыратын құжаттарды алу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрінеу жалған мәліметтер ұсынғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 495-бабына сәйкес жауапкершілік туралы ескертіледі.
Он алты жасқа толған адамдар міндетті дактилоскопиялық тіркеуге жатады.
5. Өтінішке мынадай құжаттар қоса ұсынылады:
1) Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш-сауалнама;
2) өлшемі 3,5 х 4,5 см алты (6) фотосурет.
3) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті дактилоскопиядан өткені туралы анықтама.
4) Тергеу-қамауындағы адамдарға қатысты ПД Тергеу басқармасының өтінішхаты қосымша беріледі.
5) Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдарға қатысты өтініш беруші отырған қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің өтінішхаты және сот үкімі қоса беріледі.
Аталған құжаттардан басқа:
1) Жеке басын куәландыратын құжаттарсыз немесе 1974 жылғы үлгідегі Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі – КСРО) паспорты бойынша тұратын адамдар қосымша мынадай құжаттардың (болған жағдайда) көшірмелері мен түпнұсқаларын (салыстыру үшін) ұсынады:
туу туралы, некені тіркеу немесе бұзу туралы куәлік;
1974 жылғы үлгідегі КСРО паспорты;
оқу кезеңі туралы оқу орнынан анықтама, негізгі орта білімі туралы аттестат, орта арнаулы немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом;
шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік (тіркеу куәлігі), әскери билет;
еңбек кітапшасы;
олардың Қазақстан Республикасының аумағында тұратынын растайтын құжат (үй кітапшасы, пәтер бойынша карточка, азаматтарды тіркеу кітабы, шаруашылық кітабінан мұрағаттық анықтама-үзінді);
бас бостандығынан айыру орнынан босатылғаны туралы анықтама не өтініш берушінің жеке басын сәйкестендіретін басқа құжат.
Құжаттардың көшірмелері түпнұсқамен салыстырылады және көші-қон қызметі қызметкерінің қолымен және бөліністің елтаңбалы мөрімен расталады.
Көрсетілген құжаттардың біреуі болмаған жағдайда, көші-қон қызметінің қызметкерлері қазақстандық немесе шетелдік уәкілетті органдардан қажетті ақпарат алу үшін сұрау салу жолдайды.

4) административная процедура - это деятельность административного органа, должностного лица по рассмотрению административного дела, принятию и исполнению по нему решения, совершаемая на основании обращения или по собственной инициативе, а также деятельность, осуществляемая в порядке упрощенной административной процедуры.
Глава 2. Порядок определения статуса лица без гражданства
4. Для получения статуса лица без гражданства физическое лицо подает лично, в территориальные органы полиции по месту постоянного жительства заявление на имя первого руководителя Департамента полиции городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей (далее – ДП) о присвоении статуса лица без гражданства (далее – заявление) с указанием причин обращения за статусом.
За лиц недостигших 18 лет и граждан, признанных судом недееспособными, заявление подают их законные представители с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство.
Процедура признания статуса лица без гражданства инициируется по заявлению лица.
Заявление подается в письменной форме. При этом заявитель предупреждается об ответственности в соответствии со статьей 495 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" за представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность.
Лица, достигшие шестнадцатилетнего возраста, подлежат обязательной дактилоскопической регистрации.
5. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) заявление-анкета по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) шесть фотографий размером 3,5 х 4,5 см;
3) справка о прохождении дактилоскопирования по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
4) в отношении следственно-арестованных лиц приобщается ходатайство Следственного управления ДП;
5) в отношении лиц, отбывающих наказание в местах лишения свободы, приобщается ходатайство учреждения уголовно-исполнительной системы, где содержится заявитель, и приговор суда.
Помимо перечисленных документов представляют:
1) лица, проживающие без документов, удостоверяющих личность, или по паспорту бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – СССР) образца 1974 года копии и подлинники (для сверки) следующих документов (при их наличии):
свидетельство о рождении, о регистрации или расторжении брака;
паспорт бывшего СССР образца 1974 года;
справка из учебного заведения о периоде обучения, аттестат об основном среднем образовании, диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения;
удостоверение о приписке к призывному участку (приписное свидетельство), военный билет;
трудовая книжка;
документ, подтверждающий проживание на территории Республики Казахстан (домовая книга, поквартирная карточка, книга регистрации граждан, архивная справка-выписка из хозяйственной книги);
справка об освобождении из мест лишения свободы, либо другой документ, идентифицирующий личность заявителя.
Копии документов сверяются с оригиналом и заверяются подписью сотрудника миграционной службы и гербовой печатью подразделения.
В случае отсутствия одного из указанных документов, сотрудники миграционной службы направляют запросы по истребованию необходимой информации от казахстанских и иностранных уполномоченных органов.

2) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тіркелген, Қазақстан Республикасының азаматтығынан немесе шет мемлекеттің азаматтығынан шығуды ресімдеген адамдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бес жыл тұрған және тұрақты тіркеулері жоқ адамдар (оларға қатысты Қазақстан Республикасының аумағынан шығару туралы сот шешімдері бар жағдайларды қоспағанда):
басқа мемлекеттің азаматтығының жоқтығын немесе тоқтатылуын растайтын, тиісті мемлекеттің азаматтығы саласындағы құзыретті органы берген құжат, оның қолданылу мерзімі берілген күннен бастап күнтізбелік бір жылдан аспауы тиіс құжат;
басқа мемлекеттің бұрынғы азаматтығын растайтын жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
6. "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариус бір тілден екінші тілге аударманың дұрыстығын куәландырады. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, шет мемлекеттер билігінің қатысуымен жасалған немесе осы биліктен шығатын құжаттар мен актілер "Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығының 60-тармағына сәйкес заңдастырылған жағдайда қарауға қабылданады.
7. Өтініш келіп түскен күні уәкілетті қызметкер оны қабылдауды және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы өтініштерді тіркеу журналында тіркеуді жүзеге асырады.
8. Өтініш тіркелген күні осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы өтініш білдірген адамның куәлігі беріледі. Мәртебесін анықтау немесе анықтаудан бас тарту туралы шешім қабылданғаннан кейін куәлік жойылады.
Куәлік өтінішті қарау кезеңіне беріледі, көші-қон қызметі бөлінісінің басшысы қол қояды және елтаңбалы мөрмен расталады.
Азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы өтініш беруші адамның куәлігі Қазақстан Республикасының аумағында азаматтығы жоқ адам деп тану туралы өтініштің тіркелгендігін растайды.
9. Азаматтығы жоқ адамның мәртебесін анықтау туралы өтініш білдірген кезде және/немесе оны қарау кезеңінде, ұсынылған мәліметтерде сәйкессіздіктер фактісі анықталған жағдайда, көші-қон қызметі органы өтініш берушімен, еркін нысанда сұрақ-жауап хаттамасын ресімдей отырып, әңгімелесу жүргізеді.
10. Құжаттарды қабылдағаннан кейін полиция органдарының уәкілетті қызметкері күнтізбелік жеті күн ішінде:

2) лица, имеющие постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, оформившие выход из гражданства Республики Казахстан либо из гражданства иностранного государства, а также лица, находящиеся на территории Республики Казахстан не менее пяти лет и не имеющие постоянной регистрации (за исключением случаев, когда в отношении таковых имеются решения суда о выдворении с территории Республики Казахстан):
документ, подтверждающий отсутствие или прекращение гражданства другого государства, выданный компетентным органом в сфере гражданства соответствующего государства, срок действия которого не должен превышать одного календарного года с даты выдачи;
копию документа, удостоверяющего личность и подтверждающего бывшую принадлежность к гражданству другого государства.
6. Верность перевода с одного языка на другой, свидетельствует нотариус в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате". Документы и акты, составленные при участии властей иностранных государств или исходящие от этих властей, принимаются к рассмотрению при наличии легализации, в соответствии с пунктом 60 Указа Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240 "Об утверждении Консульского устава Республики Казахстан", если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
7. В день поступления заявления уполномоченный сотрудник осуществляет его прием и регистрацию в Журнале регистрации заявлений о присвоении статуса лица без гражданства по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. В день регистрации заявления выдается свидетельство лица, ходатайствующего о присвоении статуса лица без гражданства, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. После принятия решения об определении или отказе в определении статуса свидетельство аннулируется.
Свидетельство выдается на период рассмотрения заявления, подписывается руководителем подразделения миграционной службы и заверяется гербовой печатью.
Свидетельство лица, ходатайствующего о присвоении статуса лица без гражданства, подтверждает регистрацию ходатайства о признании лицом без гражданства на территории Республики Казахстан.
9. При подаче ходатайства об определении статуса лица без гражданства и/или в период его рассмотрения, в случаях установления факта расхождения представленных сведений, орган миграционной службы проводит собеседование с заявителем с оформлением протокола опроса в произвольной форме.
10. После приема документов уполномоченный сотрудник органов полиции в течение семи календарных дней:

1) тұрақты сақтау мерзімімен тұрақты жеке есепке алу ісіне материалдарды қалыптастырады;
2) өтініш беруші туралы мәліметтердің дұрыстығын анықтау үшін қазақстандық және шетелдік уәкілетті органдардан ақпаратты сұратады:
1974 жылғы үлгідегі КСРО паспортын беру туралы өтініш берушіге 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспортын берген ішкі істер органына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша №1 нысандағы өтініштің көшірмесін беру және өтініш берушіге 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспортының берілу фактісін және фотосуреттердің ұқсастығын растау үшін, сондай-ақ ерекше белгілердің болуы тұрғысынан (шет мемлекеттің азаматтығы, паспортты айырбастау, жоғалту туралы, құзыретті органдардың сұрау салуы) № 2 нысандағы 1974 жылғы үлгідегі паспорттардың берілуін есепке алу кітабы туралы сұрау салу жолдайды
басқа мемлекеттің уәкілетті органына паспортпен немесе жеке басты куәландыратын басқа құжатпен құжаттау туралы;
туу туралы акт жазбасы туралы - өтініш беруші қайтадан берілген туу туралы куәлікті ұсынған жағдайда, азаматтық хал актілерін тіркеу органдарына сұрау салу жолдайды;
өтініш берушінің республика аумағында тұруы туралы - ПД мекенжай-анықтама бюросының архивіне, Мемлекеттік архивтерге, ауылдық округ әкімдіктеріне, білім беру және қорғаныс органдарына тұруы туралы;
басқа мемлекеттің азаматтығының жоқтығын немесе тоқтатылғандығын растау;
3) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің құқық қорғау және арнайы органдарының ақпарат алмасу жүйесінің барлық сервистері, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Біріктірілген деректер базасы бойынша адамды тексеруді жүзеге асырады, адамды Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуды не оны жоғалтуды, республика аумағында шетелдік ретінде тіркелуді есепке алу бойынша тексеруді жүргізеді. Өтініш берушінің республика аумағында болу фактісін растау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде олардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан кесіп өтуі туралы мәліметтер сұратылады.
Сұрау салулар адамның паспорттық деректері бойынша, сондай-ақ олар өзгерген жағдайда бұрынғы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және туған күні бойынша жолданады.
Қазақстан Республикасының, шет мемлекеттің құзыретті органдарынан жауаптар болмағанда, жолдаған күннен бір ай өткеннен кейін сұрау салу қайта жолданады.
Бұл ретте материалды қарау мерзімі біруақытта өтініш берушіге хабарлай отырып, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәлелді қорытынды негізінде тоқтатылады.
Материалды қарау мерзімдерін жаңғырту сұратылған мәліметтердің түсуі арқылы жүзеге асырылады.
Өтініш беруші ұсынған шет мемлекеттің азаматтығының жоқтығы немесе тоқтату туралы құжатты ішкі істер органдары ІІМ Қазақстан Республикасы ратификациялаған, көші-қон саласындағы Келісімдерге сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органдарына сұрау салу жолдау арқылы немесе Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті арқылы түпнұсқалығына тексереді.
Сұрау салулардың нәтижелері іс материалдарына тігіледі.
өздері туралы хабарлайтын ақпаратқа сәйкестігін немесе айырмашылығын анықтау мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында жеке басын куәландыратын құжаттарсыз тұратын адамдарға қатысты фотосуреттер бойынша жеке басына тану жүргізіледі.
Жеке басын тануды өтініш берушінің жақын туыстары немесе өтініш берушіні кемінде 10 жыл танитын адамдар жүзеге асырады.
Танушы адамдардан тиiстi адамды қандай жағдайда байқағаны туралы, қандай белгiлерi мен ерекшелiктерiне қарай тани алатыны туралы алдын ала жауап алынады. Егер танушы адам көрсетілген фотосуреттердің бірін көрсетсе, одан сол адамды қандай белгілері немесе ерекшеліктері бойынша танығандығын түсіндіруді сұрайды.
Жеке басын тану үшін фотосуреттерді ұсыну туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттама (бұдан әрі-тану хаттамасы) толтырылады.
Тану хаттамасын көші-қон қызметінің қызметкері өтініш берушінің фотосуреті бойынша біруақытта өтініш берушімен келбеті мен жасында қатты айырмашылықтар жоқ жыныстас басқа адамдардың 3 фотосуретін ұсына отырып жасайды. Фотосуреттер тігілген және көші-қон қызметі бөлінісінің елтаңбалы мөрімен бекітілген болуы тиіс. Хаттамада тану шарттары, барысы, нәтижелері көрсетіледі және мүмкіндігіне қарай танушы адамның түсініктемелері сөзбе-сөз жазылады.

1) формирует материалы в отдельное учетное дело с постоянным сроком хранения;
2) для определения достоверности сведений о заявителе запрашивает от казахстанских и иностранных уполномоченных органов информацию:
о выдаче паспорта бывшего СССР образца 1974 года - в орган внутренних дел, выдавший заявителю паспорт бывшего СССР образца 1974 года, направляется запрос по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам о предоставлении копий заявления формы № 1 и книги учета выдачи паспортов образца 1974 года формы № 2 для подтверждения факта выдачи заявителю паспорта бывшего СССР образца 1974 года и тождественности фотографий, а также на предмет наличия особых отметок (о гражданстве иностранного государства, обмене, утрате паспорта, запроса компетентных органов);
о документировании паспортом или другим документом, удостоверяющим личность, в уполномоченный орган другого государства;
об актовой записи о рождении - в случае предъявления заявителем свидетельства о рождении, выданного повторно, направляется запрос в органы регистрации актов гражданского состояния;
о проживании заявителя на территории республики - в архив адресно-справочного бюро ДП, Государственные архивы, акиматы сельских округов, органы образования и обороны;
подтверждающую отсутствие или прекращение гражданства другого государства.
3) осуществляет проверку лица по всем сервисам Системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Интегрированной базы данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан, производит проверку лица по учетам выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, регистрации на территории республики в качестве иностранца. Для подтверждения факта пребывания заявителя на территории республики в Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан запрашиваются сведения о пересечении им Государственной границы Республики Казахстан.
Запросы направляются по паспортным данным лица, а также по прежним фамилии, имени, отчеству (при наличии) и дате рождения в случае их изменения.
В случае отсутствия ответов из компетентных органов Республики Казахстан, иностранного государства по истечению одного месяца с даты направления, запрос направляется повторно.
При этом срок рассмотрения материала приостанавливается на основании мотивированного заключения по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам с одновременным уведомлением заявителя.
Возобновление сроков рассмотрения материала осуществляется путем поступления запрашиваемых сведений.
Представленный заявителем документ об отсутствии либо прекращении гражданства иностранного государства проверяется органами внутренних дел на предмет подлинности путем направления запроса в компетентные органы иностранного государства в соответствии с Соглашениями в области миграции, ратифицированными Республикой Казахстан или через Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан для дальнейшего препровождения в страну исхода.
Результаты запросов подшиваются к материалам дела.
В отношении лиц, проживающих на территории Республики Казахстан без документов, удостоверяющих личность, с целью установления тождества или различия с сообщаемой ими о себе информацией производится опознание личности по фотографиям.
Опознание личности осуществляется близкими родственниками заявителя либо лицами, знающими заявителя не менее 10 лет.
Опознающие предварительно опрашиваются об обстоятельствах, при которых они наблюдали опознаваемое лицо, приметах и особенностях, по которым они могут произвести опознание. Если опознающий указал на одну из предъявленных фотографий, ему предлагается объяснить, по каким приметам или особенностям он узнал данное лицо.
О предъявлении фотографий для опознания личности составляется протокол по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее - протокол опознания).
Протокол опознания составляется сотрудником миграционной службы по фотографии заявителя с одновременным предъявлением не менее 3 фотографий других лиц того же пола, не имеющих резких отличий во внешности и возрасте с заявителем. Фотографии должны быть прошиты и скреплены гербовой печатью подразделения миграционной службы. В протоколе указываются условия, ход, результаты опознания и дословно излагаются объяснения опознающего.

11. Өтінішті қарау мерзімі – күнтізбелік отыз күн.
12. Көші-қон қызметі органы мәртебесін айқындау туралы шешім қабылдау үшін қажетті ақпаратты алу үшін шетелдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық миссиялары мен консулдық мекемелерінің, басқа да мемлекеттік органдар мен халықаралық немесе үкіметтік емес ұйымдардың көмегін пайдалана алады.
13. Өтінішті қабылдағаннан кейін күнтізбелік жеті күн ішінде ұлттық қауіпсіздік органдарына өтініш-сауалнаманың көшірмесін қоса бере отырып, мәртебе іздеуші мәртебесін айқындау ұлттық қауіпсіздік мүдделеріне сәйкес келе ме, жоқ па туралы сұрау салу жолданады.
Ұлттық қауіпсіздік органдары сұратылған ақпаратты күнтізбелік он күн ішінде ұсынады.
14. Тексеру іс-шаралары өткізілгеннен кейін өтініш беруші ұсынған құжаттар және үш жұмыс күн ішінде қарау барысында алынған құжаттар негізінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәртебені айқындау немесе одан бас тарту туралы дәлелді қорытынды шығарылады, онда өтініш берушіні сипаттайтын белгіленген фактілер егжей-тегжейлі баяндалады, оны ПД бастығы немесе оның орынбасары бекітеді және ол есепке алу ісіне тігіледі.
Қабылданған шешім туралы өтініш берушіге үш жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлама жолданады.
15. Өтініш оң қаралған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы анықтама беріледі, бұл ретте бұрын шет мемлекеттің азаматтығында тұрған адамдардан Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұруға ықтиярхаты (болған жағдайда) алып қойылады.
16. Азаматтығы жоқ адамның мәртебесін айқындаудан бас тарту үшін негіздер болған кезде өтінішті алдын ала, бірақ әкімшілік акті қабылданғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей қабылдаған Қазақстан Республикасының ішкі істер органы өтініш берушіге әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге көзқарасын білдіру үшін тыңдау жүргізілетіні туралы хабарлама жолдайды. Тыңдау хабарланған күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтінішхатты (өтінішті) одан әрі қарау туралы шешім қабылданады.
Мәртебесін айқындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған кезде өтініш берушіге бас тарту себебін көрсете отырып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтығы жоқ адамның мәртебесін айқындаудан бас тарту туралы хабарлама жолданады. Хабарламаның екінші данасы өтініш берушінің жеке ісіне тігіледі.
17. Қазақстан Республикасының аумағында жүрген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдарға қатысты Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру рәсімі жүзеге асырылмайды.

11. Срок рассмотрения заявления – тридцать календарных дней.
12. Для получения информации, необходимой для принятия решения об определении статуса, орган миграционной службы может использовать помощь дипломатических миссий и консульских учреждений Республики Казахстан за рубежом, других государственных органов и международных или неправительственных организаций.
13. В течение семи календарных дней после приема заявления направляется запрос с приложением копии заявлении-анкеты в органы национальной безопасности о том, отвечает ли определение статуса искателя статуса интересам национальной безопасности.
Органы национальной безопасности предоставляют запрашиваемую информацию в течение десяти календарных дней.
14. После проведения проверочных мероприятий, на основании документов, представленных заявителем и документов, полученных в ходе рассмотрения в течение трех рабочих дней, выносится мотивированное заключение об определении или отказе в статусе по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в котором подробно излагаются установленные факты, характеризующие заявителя, которое утверждается начальником ДП или его заместителем и приобщается к учетному делу.
О принятом решении заявителю направляется письменное уведомление в течении трех рабочих дней.
15. При положительном рассмотрении заявления, заявителю выдается справка о присвоении статуса лица без гражданства по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, при этом у лиц, ранее состоявших в гражданстве иностранного государства, изымается вид на жительство иностранца в Республике Казахстан (при наличии).
16. При наличии оснований для отказа в определении статуса лица без гражданства органом внутренних дел Республики Казахстан, принявшим заявление, заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до принятия административного акта заявителю направляется уведомление о проведении заслушивания для выражения позиции к предварительному решению по административному делу. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания принимается решение о дальнейшем рассмотрении ходатайства (заявления).
При принятии решения об отказе в определении статуса заявителю направляется уведомление об отказе в определении статуса лица без гражданства по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам с указанием причины отказа. Второй экземпляр уведомления приобщается к личному делу заявителя.
17. В отношении лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательств своей принадлежности к гражданству иного государства, процедура выдачи разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан, не осуществляется.

18. Мәртебесін айқындау мынадай негіздердің бірі бойынша бас тартылады:
1) өтініш берушінің Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің азаматтығы бар екендігі анықталса;
2) мәртебесін анықтауға әсер ететін, құжаттардың дұрыс еместігі не ұсынылған материалдардың сәйкессіздігі еместігі анықталған немесе өтініш беруші өзі туралы көрінеу жалған мәліметтер хабарлаған жағдайда;
3) өтініш беруші осы Қағидаларға сәйкес құжаттардың толық топтамасын немесе сауалнама мәліметтерін толық ұсынбаған кезде;
4) ұлттық қауіпсіздік органдарында өтініш берушінің Қазақстан Республикасында ұлттық қауіпсіздіктің мүдделеріне байланысты тұруы мақсатқа сай еместігі туралы ақпарат болғанда.
19. Азаматтығы жоқ адамның мәртебесін айқындау кезінде жалған құжаттар немесе ақпарат беру фактісі анықталған кезде өтініш берушінің тұрақты тұратын жері бойынша көші-қон қызметі органы мәртебенің күшін жою туралы қорытынды шығарады, азаматтығы жоқ адамның куәлігін алып қоюды және тұрғылықты жері бойынша тіркеуден алып тастауды жүзеге асырады.
20. Азаматтығы жоқ адамның мәртебесі адамның Қазақстан Республикасының немесе басқа мемлекеттің азаматтығына қабылдауға байланысты немесе өліміне байланысты тоқтатылады.
Қандай да бір мемлекеттің азаматтығын алған кезде өтініш беруші отыз күндік мерзімде көші-қон қызметі органына хабарлауы тиіс. Мәртебені тоқтату туралы шешім адамға Қазақстан Республикасының аумағында өзінің жаңа құқықтық мәртебесін реттеуге жеткілікті уақыт беру мақсатында бекітілгеннен кейін бір айдан соң күшіне енеді.
21. Шағымды әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қарауды шағымды қарайтын жоғары тұрған әкімшілік орган (лауазымды адам) жүргізеді.
22. Шағым әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік органға (лауазымды адамға) беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған әкімшілік орган (лауазымды адам) шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жолдайды.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған әкімшілік орган (лауазымды адам), егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымданбауға құқығы бар.
23. Шағым Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген мерзімдерде қаралады.
24. Егер, заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге болады.
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
1-қосымша

18. В определении статуса отказывается по одному из следующих оснований:
1) установлено, что заявитель имеет гражданство Республики Казахстан или иностранного государства;
2) в случае установления недостоверности документов, либо несоответствия представленных материалов, или сообщения заявителем о себе заведомо ложных сведений, влияющих на определение его статуса;
3) при представлении заявителем неполного пакета документов в соответствии с настоящими правилами или полноты анкетных сведений;
4) при наличии у органов национальной безопасности информации о нецелесообразности проживания заявителя в Республике Казахстан в силу интересов национальной безопасности.
19. При выявлении факта предоставления ложной информации или документов при определении статуса лица без гражданства органом миграционной службы по месту постоянного проживания заявителя выносится заключение об аннулировании статуса, изымается удостоверение лица без гражданства и осуществляется снятие с регистрации по месту жительства.
20. Статус лица без гражданства прекращается в связи с приемом лица в гражданство Республики Казахстан или другого государства, либо в связи со смертью лица.
При приобретении гражданства какого-либо государства заявитель уведомляет орган миграционной службы в тридцатидневный срок. Решение о прекращении статуса вступает в силу через один месяц после утверждения в целях предоставления лицу достаточного времени на урегулирование своего нового правового статуса на территории Республики Казахстан.
21. Рассмотрение жалобы в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом (должностным лицом) рассматривающим жалобу.
22. Жалоба подается в административный орган (должностному лицу), чей административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Административный орган (должностное лицо), чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом административный орган (должностное лицо) чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющего требованиям, указанных в жалобе.
23. Жалоба рассматривается в сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
24. Обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, если иное не предусмотрено законом.
Приложение 1
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
Место
для фотографии

(35 x 45 мм)
фотосуреттің орны
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ АДАМ МӘРТЕБЕСІН БЕРУ ТУРАЛЫ ӨТІНІШ-САУАЛНАМА
_________________________________________________________________________
полиция органының атауы
Өтініш беруші туралы мәлімет:
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________
Бұрынғы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________
өзгерту себебі
____________________________________________________________________
2. Туған күні, айы, жылы және туған жері
____________________________________________________________________
3. Азаматтығы
____________________________________________________________________
Бұрынғы азаматтығы
____________________________________________________________________
қайда,қашан және қандай негізде жойды
4. Жынысы
________________________________________________________ еркек,әйел
5. Ұлты _____________________________________________
қалауы бойынша көрсетіледі
6. Отбасылық жағдайы _________________________________________
үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмыс құрмаған)
____________________________________________________________________
ажырасқан), неке қию (бұзу) туралы куәлік нөмірі, берілген күні мен орны)
7. Кәмелетке толмаған балаларды (оның ішінде асырап алынған, қорғаншылықтағы, қамқорлықтағы) қоса алғанда, отбасы мүшелері:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі,аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған жылы мен жері
Азаматтығы
(тиесілігі)
Тұратын, оқу орнының мекенжайы
Жеке сәйкестендіру нөмірі болған жағдайда
Жұмыс орны
8. Оқуын қоса алғанда, еңбек қызметі туралы мәліметтер (хронологиялық тәртіппен көрсетіледі):
Оқудың, жұмыстың басталу және аяқталу күні
Оқу орнының, ұйымның атауы
Оқу орнының, ұйымның мекенжайы
9. Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________
10. Қазақстан Республикасының аумағында не болмаса одан тыс жерлерде қылмыстық теріс қылық жасағаныңыз үшін өтелмеген немесе алынбаған соттылығыңыз бар ма, егер болса, неше рет және қашан
__________________________________________________________________________
11. Паспорттың деректері:
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
құжаттың нөмірі, берілген орны мен күні, қолданылу мерзімі, құжатты берген
органның атауы документ (бар болған жағдайда)
12. Қазақстан Республикасында
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
мекенжайында тұрамын.
Әдетте тұратын елдегі тұрақты немесе уақытша тұратын мекенжайы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Өмірбаян
Өтініш берушінің белгілі бір азаматтығы жоқ адамның жағдайына тап болған мән-жағдайларды егжей-тегжейлі және еркін баяндауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________
20___жылғы                                     "__"_______________________
(өтініш берген күн)
__________________________________________
(өтініш берушінің қолы)
Өтініш 20___ жылғы "__" ________ қарауға қабылданды.
Өтініштің дұрыс толтырылғанын және қажетті құжаттардың бар-жоғын тексердім, өтінішке менің қатысуыммен қол қойылды, өтініш берушінің қолының түпнұсқалығын растаймын
____________________________________________________________________
арнаулы атағы(егер болса), лауазымы, тегі,
____________________________________________________________________
құжаттарды қабылдаған уәкілетті лауазымды адамның аты-жөні
___________________________________________________________________
(лауазымды адамның қолы)
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
2-қосымша
Азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы өтініштерді тіркеу журналы
р/с
Өтінішхатты қабылдау және тіркеу күні
Тегі, аты, әкесінің аты, (бар
болған
жағдайда)
Туған күні мен туған жері
Азаматтығы, бұрынғы азаматтығы
Қазақстан Республикасында тұратын мекенжайы
Қабылдау жүргізген қызметкердің тегі
1
2
3
4
5
6
7
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
3-қосымша
Азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы өтініш берген адамның куәлігі
Көші-қон қызметінің бөлінісі_____________________________
Полиция органының атауы
Осы куәлік:

(35 x 45 мм)
ЗАЯВЛЕНИЕ – АНКЕТА
О ПРЕДОСТАВЛЕНИИ СТАТУСА ЛИЦА БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
______________________________________________________________
наименование органа полиции
Сведения о заявителе:
1. Фамилия, имя, отчество (при наличии)
__________________________________________________________________
Прежняя фамилия, имя, отчество (при наличии)
__________________________________________________________________
причина изменения _________________________________________________
2. Число, месяц, год и место рождения
__________________________________________________________________
3. Гражданство _____________________________________________________
Прежнее гражданство _______________________________________________
где, когда и на каком основании утрачено
4. Пол ____________________________________________ мужской, женский
5. Национальность _____________________________ указывается по желанию
6. Семейное положение ______________________________________________
женат (замужем), холост (незамужняя)
___________________________________________________________________
разведен(а), номер свидетельства о браке (разводе), дата и место выдачи)
7. Члены семьи, включая несовершеннолетних детей (в том числе усыновленных,
опекаемых, находящихся на попечении):
Отношение к заявителю
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год и месторождения
Гражданство (подданство)
Адрес место проживания, учебы
Индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
Место, работы
8. Сведения о трудовой деятельности, включая учебу (указывается в хронологическим порядке):
Дата начала и окончания обучения, работы
Наименование учебного заведения, организации
Адрес учебного заведения, организации
9. Индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
____________________________________________________________________
10. Имеете ли непогашенную или неснятую судимость за совершение уголовного
проступка на территории Республики Казахстан либо за ее пределами, если да,
то сколько раз и когда
____________________________________________________________________
11. Паспортные данные:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
номер документа, место и дата выдачи, срок действия, название органа,
выдавшего документ (при наличии)
12. Проживаю в Республике Казахстан по адресу:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес постоянного или временного проживания в стране обычного проживания:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Автобиография
Подробное и свободное изложение обстоятельств, при которых заявитель
оказался в ситуации лица без определенного гражданства
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________
"__"_______________________20___г.
(дата подачи заявления)
__________________________________________ (подпись заявителя)
Заявление принято к рассмотрению "__" ____________ 20___ г.
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых документов проверил,
заявление подписано в моем присутствии, подлинность подписи заявителя подтверждаю
_____________________________________________________________________
специальное звание (если имеется), должность, фамилия,
_____________________________________________________________________
инициалы уполномоченного должностного лица, принявшего документы
_____________________________________________________________________
(подпись должностного лица)
Приложение 2
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
Журнал регистрации заявлений о присвоении статуса лица без гражданства
№ п/п
Дата приема и регистрации ходатайства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица
Дата и место рождения
Гражданство, прежнее гражданство
Адрес проживания в Республике Казахстан
Фамилия сотрудника, проводившего прием
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 3
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
Свидетельство лица, ходатайствующего о присвоении статуса лица без гражданства
Подразделение миграционной службы _______________________________________
наименование органа полиции
Настоящее свидетельство выдано:
Место

3x4 фотоның орны
Тегі___________________________________________________________
Аты_______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)___________________________________________
Мөр орны
яғни, азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру туралы өтінішті көші-қон қызметі бөлінісінде тіркелгені туралы берілді. (полиция органының атауы)
Куәлік иесінің тұрғылықты мекенжайы
___________________________________________________________
20___жылғы "____"___________тіркеу №_____
Куәлік: ______бастап________дейін жарамды
Куәлік берген орган_______________________________
Куәлік берілген күн 20____жылғы "___"_________________
Полиция органының көші-қон қызметі бөлінісінің бастығы
________________________________________
(тегі,аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
4-қосымша
нысан
№ 1 нысанды өтініштің көшірмелерін беру туралы сұрау салу
Полиция орғанының мөртабаны
20__ жылғы "____" ________ шығыс № _____________
Кімге __________________________________
_______________________________________
Кімнен____________________________________________________________
(Т.А.Ә (бар болған жағдайда), туған жылы, тумасы
____________________________________________________________________
________________ "__" ___________ жылы берілген № сериялы 1974 үлгідегі
КСРО паспортын жоғалтқаны туралы өтініш келіп түсті;
берген орган
"____" _____________________жылы берілген № жеке басты куландыратын
құжаттың нөмірі.
1974 жылғы үлгідегі КСРО паспортының, жеке басын куәландыратын құжаттың
берілгенін растауды сұраймын (құжат түрін көрсету)
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
белгіленген тәртіппен куәландырылған № 1 нысандағы өтініштің көшірмесімен және
1974 жылғы үлгідегі КСРО паспорттарын беруге өтініштерді есепке алудың № 2
кітабындағы жазбамен растауды сұраймын (құжат түрін көрсету).
____________________________________________________________________
(полиция органының атауы
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә..(бар болған жағдайда), полиция органының лауазымды адамының қолы)
20__ жылғы "____" __________
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
5-қосымша
Жеке басын тану ХАТТАМАСЫ
20___ жылғы "___" ___________
ФОТО       ФОТО       ФОТО       ФОТО
(барлық фотосуреттер тігіліп, көші-қон қызметі бөлінісінің елтаңбалы мөрімен расталады, мөр бедері анық, еркін оқылатын болып қойылады, мөр нөмірі хаттама бланкісінде орналастырылады (фотосуретте емес).
1. Танушы адам ____________________________________________
Т.А.Ә.(бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________
(тіркелген мекенжайы) жеке басты куәландыратын құжаттың № және түрі,
берген орган және күні
2. Танушы адам _____________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________
(тіркелген мекенжайы) жеке басты куландыратын құжаттың № және түрі,
берген орган және күні
3. Танушы адам ____________________________________________
Т.А.Ә.(бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________
(тіркелген мекенжайы) жеке басты куландыратын құжаттың № және түрі,
берген орган және күні
№ _____фотосуретте ____________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты,әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні) көрсетілген азаматты
(шаны) танимыз.
Тану нәтижесі:_____________________________________________________
танылды.
Танушы адамдар тану алдында Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 495-бабында көзделген, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрінеу жалған мәліметтер бергені үшін әкімшілік жауапкершілік туралы ескертіледі.
Тану барысында немесе аяқталған соң өтініштер келіп түскен жоқ.
Тану аяқталған соң хаттама оқу үшін оның қатысушыларына берілді.
Хаттама дауыстап оқылды. Хаттамаға ескертулер жоқ.
Жеке басын таныған адамдардың қолы:
1.__________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)             (қолы)
2.___________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)             (қолы)
3.__________________________________________________________________
(Т.А.Ә.. (бар болған жағдайда)             (қолы)
Хаттаманы:
_______________________________________
(Т.А.Ә.( бар болған жағдайда), уәкілетті қызметкердің лауазымы) қолы) толтырды
___________________________________________________________________
( полиция органының атауы)
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
6-қосымша
Азаматтығы жоқ адам мәртебесін беруді айқындау немесе одан бас тарту туралы қорытынды
__________________________________________________________________
қызметкердің лауазымы, арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
өтінішті қарап _________________________________________________
_________________________________________________________________
өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және өтініш
беру негіздемесін көрсету
айқындады:
Өтініш берушінің толық сауалнамалық деректері, тіркелген жері, өтініш беруге итермелеген уәждері көрсетіледі;
білімі, кәсібі, айналысатын қызмет түрі, Қазақстан Республикасының аумағында бұрын тұрған кезеңі, тұрғылықты жері;
өтініш берушінің жеке басының ерекшеліктері, өмір сүру көзі, отбасылық жағдайы, жақын туыстары туралы қысқаша ақпарат;
балалар туралы мәліметтер және олардың толық сауалнамалық деректері;
ішкі істер органдарының және басқа да мемлекеттік органдардың есептері бойынша жеке басты тексеру нәтижелері, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы мәліметтер;
азаматтығы жоқ адам мәртебесін беру үшін негіздер;
Қаулы етті:
1. Азаматтығы жоқ адам мәртебесін беруді айқындау туралы оң немесе теріс шешім қабылдаудың дәлелді негіздемесі баяндалады.
2. Өтініш берушіні азаматтығы жоқ адамның куәлігімен құжаттандыруды және тұрғылықты жері бойынша тіркеуді қамтамасыз ету үшін қабылданған шешім туралы хабарлама жолданатын ішкі істер органының атауы көрсетіледі.
_______________________________ ____________________________________
Лауазымы, арнаулы атағы, қолы) қызметкердің Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
КЕЛІСЕМІН
Көші-қон қызметі бөлінісінің басшысы не орынбасары
______________________________ _________________________________
арнаулы атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)             (қолы)
20__ жылғы "__" ____________
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
7-қосымша
фотосуреттің орны

для фото 3x4
Фамилия ________________________________________________________
Имя ____________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ________________________________________
Место печати
в том, что заявление о присвоении статуса лица без гражданства зарегистрировано
подразделением миграционной службы
___________________________________________________________________
(наименование органа полиции)
Адрес проживания владельца свидетельства _____________________________
___________________________________________________________________
Регистрационный №_____ от "____"___________20___года
Свидетельство действительно: с_______ по______________________
Орган, выдавший свидетельство _______________________________
Дата выдачи свидетельства "___"_________________20____года
Начальник подразделения миграционной службы органа полиции
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Приложение 4
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
Форма
Запрос о предоставлении копии заявления формы №1
Штамп органа полиции
Исх. № _____________ "____" ________ 20__ года
Кому ____________________________________________________________
От ______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), года рождения, уроженца (-ки)
_________________________________________________________________
поступило заявление об утрате паспорта бывшего СССР образца 1974 года
серии ________ № ________________, выданного ________________
"__" ___________ года; орган выдачи документа, удостоверяющего личность
№ ____________, выданного __________ орган выдачи"____" ________ года.
Прошу подтвердить выдачу паспорта бывшего СССР образца 1974 года,
документа, удостоверяющего личность (указать тип документа)
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)копией заявления формы № 1,
заверенной в установленном порядке, и записью из книги формы № 2 учета
заявлений на выдачу паспортов бывшего СССР образца 1974 года.
__________________________________________________________________
(наименование органа полиции)
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись должностного лица органа полиции)
"____" __________ 20__ г.
Приложение 5
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
ПРОТОКОЛ опознания личности
"___" ___________ 20___ г.
ФОТО
ФОТО
ФОТО
ФОТО
(все фотографии прошиваются и заверяются гербовой печатью подразделения
миграционной службы, оттиск печати проставляется четким, свободно читаемым,
номер печати располагается на бланке протокола (не на фотографии).
1. Опознающий (ая) _________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________________________________________
(адрес регистрации) № и тип документа, удостоверяющего личность, орган и дата выдачи
2. Опознающий (ая) _________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
(адрес регистрации) № и тип документа, удостоверяющего личность, орган и дата выдачи
3. Опознающий (ая) __________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
(адрес регистрации) № и тип документа, удостоверяющего личность, орган и дата
выдачи с участием переводчика
____________________________________________________________________
опознаем, что на фотографии № _____ представлен (-а) ____________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Результат опознания: опознан __________________________________________
____________________________________________________________________
Перед началом опознающие предупреждены об административной ответственности
за представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики
Казахстан предусмотренных статьей 495 Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушения.
В ходе либо по окончанию опознания заявления не поступали.
По окончания опознания протокол предъявлен его участникам для прочтения.
Протокол прочитан вслух. Замечания к протоколу отсутствуют.
Подписи лиц, опознающих личность:
1. __________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
2. __________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
3. __________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Протокол составил (а):
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии), должность уполномоченного сотрудника)
(подпись) _______________________________________________________________
(наименование органа полиции)
Приложение 6
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
Заключение об определении или отказе в статусе лица без гражданства
_________________________________________________________________
должность, специальное звание, фамилия имя отчество (при его наличии)
сотрудника рассмотрев заявление
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
перечислить фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя и основания
обращения с заявлением
Установил:
Указываются: полные анкетные данные, место регистрации заявителя, мотивы,
побудившие обратиться с заявлением;
образование, профессия, род занятий, период проживания на территории
Республики Казахстан ранее, местожительства;
особенности личности заявителя, источник средств к существованию,
семейное положение, краткие сведения о близких родственниках;
сведения о детях и их полные анкетные данные;
результаты проверок личности по учетам органов внутренних дел и других
государственных органов, сведения о привлечении к административной
и уголовной ответственности;
основания для присвоения статуса лица без гражданства;
Постановил:
1. Излагается аргументированное обоснование принятия положительного
или отрицательного решения об определении статуса лица без гражданства.
2. Указывается наименование органа внутренних дел, в которое направляется
сообщение о принятом решении для обеспечения документирования заявителя
удостоверения лицом без гражданства и регистрации по месту жительства.
_______________________________ _______________________________
должность, специальное звание, (подпись) фамилия, имя, отчество
(при его наличии) сотрудника
СОГЛАСЕН
Руководитель подразделения миграционной службы либо заместитель
____________________________________________________________
____________________________________________________________
специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
"__" ____________ 20__ г.
Приложение 7
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
Место
для фотографии

(35 x 45 мм)
Қазақстан Республикасында азаматтығы жоқ адамның куәлігін алу үшін № ____анықтама берілді_
Тегі_______________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні _________________________________________________
"Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес азаматтығы жоқ адам болып табылады.
Негіздеме:
Облыстың ПД бастығының 20__жылғы "___" ____№ _____қорытындысы
ПД Көші-қон қызметі басқармасының бастығы ______________________
(қолы) мөр орны
Анықтаманың түбіртегі № _____
Тегі ______________________________________________________
Аты ________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______________________________
Туған күні _______________________________________________
"Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес азаматтығы жоқ адам болып табылады.
Негіздеме:
облыстың ПД 20 __ жылғы "___" ________ № _____қорытындысы
Инспектор ____________________
(қолы)
Анықтаманы алдым 20___жылғы_________________ "____" ____________.
(қолы)
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
8-қосымша
Азаматтығы жоқ адам мәртебесін анықтаудан бас тарту туралы хабарлама
_____________________________________________________________
шешім қабылдаған органды, шешім қабылданған күнді және нөмірді көрсету
_________________________________________________ шешіммен
сізге __________________________________________________________
Қағиданың тармағын көрсету
__________________________________________________________________
азаматтығы жоқ адамның мәртебесін анықтаудан бас тартылды
__________________________________________________________________
Полиция органы көші-қон қызметі бөлінісінің бастығы (бөлім, бөлімше)
_________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__ жылғы "__" ____________
Мөр орны
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
9-қосымша
Азаматтығы жоқ адам мәртебесін анықтауды тоқтату туралы қорытынды
__________________________________________________________________
қызметкердің лауазымы, арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Өтінішті қарап_________________________________________________
_________________________________________________________________
өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және өтініш беру негіздемесін көрсету
анықтады:
Өтініш берушінің толық сауалнамалық деректері, тіркелген жері, тоқтатуға негіз болған уәждері (қашан және қайда сұрау салу жолданғаны, мазмұны және шығыс нөмірі) көрсетіледі;
Қаулы етті:

(35 x 45 мм)
Справка № _____ выдана для получения удостоверение лица
без гражданства в Республике Казахстан
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________
Дата рождения __________________________________________________
в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовом положении
иностранцев" является лицом без гражданства.
Основание:
Заключение ДП области № _____ от "___" _________20__г.
Начальник Управления миграционной службы ДП ___________ (подпись)
место печати
Корешок справки № _____
Фамилия ____________________________________________________
Имя ________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________
Дата рождения _______________________________________________
в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовом положении
иностранцев" является лицом без гражданства.
Основание:
Заключение ДП области № _____ от "___" ________20 __ г.
Инспектор ____________________ (подпись)
Справку получил ____________________ "____" ____________ 20___г.
(подпись)
Приложение 8
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
Уведомление об отказе в определении статуса лица без гражданства
Сообщается, что решением ______________________________________
указать орган, принявший решение, дату и номер принятия решения
______________________________________________________________
Вам отказано в определении статуса лица без гражданства на основании
______________________________________________________________
указать пункт Правил Начальник подразделения миграционной службы
(отдела, отделения) органа полиции
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"__" ____________ 20__ года
Место печати
Приложение 9
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
Заключение о приостановлении определения в статусе лица без гражданства
________________________________________________________________
должность, специальное звание, фамилия имя отчество (при его наличии)
сотрудника рассмотрев материалы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
перечислить фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
и основания обращения с заявлением
Установил:
Указываются: полные анкетные данные, место регистрации заявителя,
обоснование послужившие поводом для приостановления (куда и когда
направлен запрос, содержание и исх. номер);
Постановил:

1. Сұралған мәліметтер алынғанға дейін матералдарды қарау мерзімін
тоқтату_______________________________ _______________________________
Лауазымы, арнаулы атағы, қолы) қызметкердің Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
КЕЛІСЕМІН
Көші-қон қызметі бөлінісінің басшысы не орынбасары
______________________________ _________________________________
арнаулы атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)             (қолы)
Азаматтығы жоқ адамдардың
құқықтық мәртебесін анықтау
жөніндегі қағидаларға
10-қосымша
Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның дактилоскопиядан өтуі туралы АНЫҚТАМА
____________________________________________________________________ берілді
(Т. А. Ә. (егер ол жеке басын куәландыратын құжат құжатта көрсетілсе), туған күні)
ЖСН____________________________________
Тіркеу идентификаторы: KZ______________
Ішкі істер органының атауы ____________________________________
Дактилоскопиялау жүргізген ______________
(лауазымы,атағы, Т. А. Ә. (егер ол қызметкердің
жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе,)
________________________________________
(дактилоскопиялау күні) (қызметкердің қолы)
Мөр орны (бар болса)
Анықтама ұлттық паспортты көрсеткен кезде жарамды

1. Приостановить срок рассмотрения материала до получения запрашиваемых
сведений.
___________________________________ _______________________________
должность, специальное звание, (подпись) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника
СОГЛАСЕН
Руководитель подразделения органа внутренних дел либо заместитель
__________________________________ _________________________________ специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 10
к Правилам по определению
правового статуса лиц
без гражданства
СПРАВКА о прохождении дактилоскопирования иностранца или лица без гражданства
Дана ___________________________________________________________________
(Ф.И.О. (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), дата рождения)
ИИН ___________________________________________________________________
Идентификатор регистрации: KZ ___________________________________________
Наименование органа внутренних дел _______________________________________
Дактилоскопирование провел ______________ (должность, звание, Ф.И.О. (если оно
указано в документе, удостоверяющем личность) сотрудника)
________________________________________________________________________
(дата дактилоскопирования) (подпись сотрудника)
Место печати (при наличии)
Справка действительна при предъявлении национального паспорта