Табиғатты арнайы пайдалану үшiн шарт жасасудың УАҚЫТША ТӘРТIБI
Қазақстан Республикасы Экология және Биоресурстар Министрлiгi 1994 жылғы 11 сәуiрдегі бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1994 жылғы 6 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 8. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
КIРIСПЕ
Табиғатты арнайы пайдалану үшiн шарт жасасудың Уақытша тәртiбi "Қазақ КСР-ында айналадағы табиғи ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (19 бап) сәйкес әзiрлендi.
Ол Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiне табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануға және қорғауға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру мiндетi жүктелуi Заңына сәйкес әзiрлендi, сондықтан жергiлiктi жерлерде тәртiп бойынша табиғатты арнайы пайдалануға шарттар жасасуды айқындаушы роль берiлiп отыр.
Табиғатты арнайы пайдалану үшiн шарттар жасасудың Уақытша тәртiбi табиғатты қорғау мәселелерiн шешудi реттеушi және табиғатты пайдаланушылардың табиғи ресурстарды пайдалануға ұқыптылықпен қарауын ынталандырушы-нормативтi актiлердiң бiрi болып табылады.
Табиғатты арнайы пайдалану үшiн шарттар жасасу тәртiбi Экобиоресурстарминiнiң республикалық, облыстық және аудандық (қалалық) органдарының жұмысында пайдалануға арналған.
Табиғатты арнайы пайдалану
үшiн шарттар жасасудың
УАҚЫТША ТӘРТIБI
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Жануарлар дүниесiнiң ресурстары, су тоғандарының биоресурстары, орман ресурстары ластағыш заттарды табиғи ортаға шығару (тастау, орналастыру) құқығы табиғатты пайдаланушыларға табиғатты арнайы пайдалану үшiн шарттар мен рұқсат беру негiзiнде шаруашылық немесе өзге қызметке арналып пайдалануға немесе жалға берiледi.
2. Табиғатты арнайы пайдалану үшiн шарттар жасасу және рұқсат беру "Қазақ КСР-ында айналадағы табиғи ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына қатаң сәйкестiлiкпен жүзеге асырылады.
3. Табиғатты арнайы пайдалануға арналған шарттар табиғи ресурстар иелерiнiң (Министрлер Кабинетi, облыстық өкiлеттi өкiмет органдарының, облыс әкiмшiлiк басшыларының) табиғатты пайдаланушыға табиғи ресурстарды арнайы пайдалану үшiн құқықтар беру туралы шешiмi негiзiнде жасалады.
Мемлекеттiк және жергiлiктi басқару органдарының бұндай құқықтар беру туралы шешiмi мүдделi жақтың (Қосымша N 1) мемлекеттiк немесе жергiлiктi басқару органдарына берген жазбаша өтiнiшi (өтiнiмi) және мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оған тiркелген алда тұрған шаруашылық қызметi мен оның барысында қолданылатын технологиясына берiлген оң қорытындысы негiзiнде қабылданады.

ВРЕМЕННЫЙ ПОРЯДОК заключения договоров на специальное природопользование
Утвержден приказом Министра экологии и биоресурсов Республики Казахстан от 11 апреля 1994 г. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 6.09.1994 г. за N 8. Отменен - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
В В Е Д Е Н И Е
Временный порядок заключения договоров на специальное природопользование разрабатывался в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране окружающей природной среды в Казахской ССР" (статья 19).
Он разработан с учетом того, что в соответствии с законом на Министерство экологии и биоресурсов Республики Казахстан возложено осуществление государственного контроля за рациональным использованием и охраной природных ресурсов, поэтому на местах Порядком предоставлена определяющая роль в заключении договоров на специальное природопользование.
Временный порядок заключения договоров на специальное природопользование является одним из нормативных актов, регулирующих решение вопросов охраны природы и стимулирующих бережное отношение природопользователей к использованию природных ресурсов.
Порядок заключения договоров на специальное природопользование предназначен для использования в работе республиканских, областных и районных (городских) органов Минэкобиоресурсов. Он обеспечивает единый подход к заключению договоров на использование природных ресурсов, непосредственно входящих в компетенцию министерства.
ВРЕМЕННЫЙ ПОРЯДОК
заключения договоров на специальное
природопользование
I. Общие положения
1. Ресурсы животного мира, биоресурсы водоемов, лесные ресурсы, право на выброс (сброс, размещение) загрязняющих веществ в природную среду предоставляются природопользователям в пользование или аренду для осуществления хозяйственной или иной деятельности на основе договоров и разрешений на специальное природопользование.
2. Заключение договоров и выдача разрешений на специальное природопользование осуществляются в строгом соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране окружающей природной среды в Казахской ССР".
3. Договоры на специальное природопользование заключаются на основании решения владельцев природных ресурсов (Кабинета Министров, областных органов представительной власти, глав областных администраций) о предоставлении природопользователю права на специальное пользование природными ресурсами.
Решение о предоставлении такого права органами государственного и местного управления принимается на основании письменного ходатайства (заявки) заинтересованного лица (Приложение N 1), подаваемого в орган государственного или местного управления и прилагаемого к нему положительного заключения государственной экологической экспертизы на предполагаемую хозяйственную деятельность и применяемую при этом технологию.

4. Ластағыш заттарды табиғи ортаға шығару (тастау, орналастыру) туралы шарттарды облыстық экология және биоресурстар басқармалары жасасады және оларды облыс әкiмшiлiктерi басшылары бекiтедi.
5. Табиғатты пайдаланушының табиғи ресурстарды пайдалану құқығы табиғатты арнайы пайдалану үшiн шарт жасасқан күннен басталып, табиғатты арнайы пайдалану туралы шартта көрсетiлген мерзiмде аяқталады.
6. Табиғатты арнайы пайдалану шартын жасасу, қайта қарау және жою барысында туындайтын алауыздықтарды өз құзырларына сәйкес жергiлiктi атқару органдары қарайды.
7. Табиғатты арнайы пайдалану шартына сәйкес табиғи ресурстарды пайдаланушы және айналадағы табиғи ортаға ықпал жасаушы кәсiпорындардан, бiрлестiктерден, ұйымдар мен мекемелерден (олардың ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысандарына қарамастан), сондай-ақ азаматтардан белгiленген тәртiп бойынша табиғи ресурстар үшiн ақы және ластағыш заттарды шығарғаны (тастағаны) және қалдықтарды орналастырғаны үшiн төлем өндiрiлiп алынады.
8. Ластағыш заттарды шығару (тастау), өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыру көлемiн (лимиттерiн), табиғи ресурстарды пайдалану лимиттерiн, төлемдер нормативтерi (ставкалары) мен нақтылы жылға арналған төлемдер сомасын табиғатты пайдалануға берiлген рұқсат құрамында Экология және биоресурстар министрлiгiнiң органдары белгiлеп, оларды табиғатты пайдаланушыларға жеткiзедi.
9. Қорғалынатын аумақтар (қорықтар, ұлттық табиғи парктер, қорғалымдар) иемденiп отырған жерлер телiмдерiнде табиғатты пайдалануға шарттар жасасуға және рұқсат беруге жол берiлмейдi.
10. Шартта белгiленген табиғатты пайдалану шарттарын орындауға бақылауды Экология және биоресурстар министрлiгiнiң жергiлiктi органдары жүзеге асырады.
II. Айналадағы ортаға ластағыш заттар шығаруға
(тастауға, орналастыруға) шарттар жасасудың
УАҚЫТША ТӘРТIБI
1. Шарт табиғатты пайдаланушыға табиғи ортаға ластағыш заттар шығару мен тастауға және өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыруға құқықтар беру үшiн жасалынады.
2. Шарт табиғи ортаға ластағыш заттар шығаруға (тастауға, орналастыруға) жыл сайын рұқсат бере отырып, 5 және одан да көбiрек жылдарға дейiн жасалынады.

4. Договоры о выбросах (сбросах, размещении) загрязняющих веществ в природную среду заключаются областными управлениями экологии и биоресурсов и утверждаются главами областных администраций.
5. Право на пользование природными ресурсами возникает у пользователя со дня заключения договора на специальное природопользование и кончается в указанный в договоре на специальное природопользование срок.
До истечения установленного срока действия договора на специальное природопользование (но не позднее чем за месяц до конца срока) пользователь обращается в соответствующий орган Министерства экологии и биоресурсов, заключивший договор, с ходатайством о продлении срока его действия. При продлении срока производится проверка выполнения условий природопользования, установленных в ранее заключенном договоре.
6. Разногласия, возникающие при заключении, пересмотре и аннулировании договора на специальное природопользование, рассматриваются местными исполнительными органами в соответствии с их компетенцией.
7. В соответствии с договором на специальное природопользование с предприятий, объединений, организаций и учреждений (вне зависимости от их ведомственной подчиненности и форм собственности), а также с граждан, использующих природные ресурсы и оказывающих воздействие на окружающую природную среду, взимается в установленном порядке плата за природные ресурсы и платежи за выбросы (сбросы) загрязняющих веществ и размещение отходов.
8. Объемы (лимиты) на выбросы (сбросы) загрязняющих веществ, размещения отходов производства и потребления, лимиты использования природных ресурсов, нормативы (ставки) платежей и сумма платежей на конкретный год определяются и доводятся до природопользователей органами Министерства экологии и биоресурсов в составе разрешения на природопользование.
9. Не допускается заключение договоров и выдача разрешений на природопользование на участках земель, занятых охраняемыми территориями (заповедники, национальные природные парки, заказники).
10. Контроль за выполнением условий природопользования, установленных в договоре, осуществляется местными органами Министерства экологии и биоресурсов.
II. Временный порядок
заключения договоров на выбросы (сбросы, размещение)
загрязняющих веществ в природную среду
1. Договор заключается на предоставление природопользователю права на выбросы и сбросы загрязняющих веществ в природную среду и размещение отходов производства и потребления.
2. Договор заключается на срок до 5 и более лет с ежегодной выдачей разрешения на выбросы (сбросы, размещение) загрязняющих веществ в природную среду.

3. Шарттың күшi бар кезеңде табиғатты пайдаланушыға әрбiр нақтылы жылға шығаруға (тастауға, орналастыруға) рұқсат берiледi, онда:
табиғи ортаға ластағыш заттар шығару мен тастау лимиттерiн және өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын тоқсандарға бөлiп орналастыруды;
табиғи ортаға ластағыш заттар шығару мен тастау және өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыру үшi ақы төлеу нормативтерiн;
айналадағы табиғи ортаны ластағаны үшiн тоқсандарға бөлiнген төлемдер сомасын;
төлемдердi төлеу мерзiмдерiн көздейдi.
4. Шарт жасасқан жақтар:
табиғатты пайдалану қажеттiлiгi болмаған немесе одан бас тартқан;
шарт жасасқан кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер жойылған;
шарт күшiнiң мерзiмi аяқталған;
табиғатты пайдаланушының кiнәсiнен айналадағы табиғи ахуалдың қауiптi дағдарыс алдындағы, дағдарысты немесе апатты нашарлануы;
қолданылып жүрген заңның бұзылуы;
кәсiпорын кәсiпшiлiгiнiң жаңадан өзгерiлуi, қайта жаңғыртылуы немесе кеңейтiлуi;
табиғатты пайдаланушының шартта айтылған шарттарды (экологиялық талаптар мен шектеулердi) сақтамаған жағдайларында келiсiм шарттарын жоюды немесе өзгертудi жүргiзедi.
5. Қолданылып жүрген заңға сәйкес ластану ақысын төлеу бөлiгiнде:
табиғи ортаға ластағыш заттар шығару мен тастау және өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыру үшiн белгiленген нормативтер (лимиттер) шегiнде төлемдер;
табиғи ортаға ластағыш заттарды белгiленген нормативтен (лимиттен) артық шығару мен тастау және өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыру үшiн төлемдер көзделiп отыр.
Ескерту: Ақы төлеу нормативтерiн индексациялау жағдайында
олар табиғатты пайдаланушыға жеке шешiм арқылы
жеткiзiледi.
ШАРТТЫҢ МАЗМҰНЫ МЕН ҚҰРЫЛЫМЫ
(Қосымша 2)
1. Табиғатты пайдалану туралы шарт жасасушы жақтар.
2. Шарт пәнi - шарт жасалатын табиғи ресурстар тiзбесi.
3. Жақтардың мiндеттерi.
4. Қолданылатын технологияларға қойылатын негiзгi талаптар.
5. Берiлетiн жеңiлдiктер.
6. Айрықша шарттар.
7. Шарт күшiнiң басталу және аяқталу күнi, жақтардың заңды адрестерi.
III. Орман телiмiн жалға алуға жасалатын
шарттардың
УАҚЫТША ТӘРТIБI
1. Орман қоры телiмiн пайдалану құқығы берiлген лицензия орман телiмiн жалға алу шартын жасасуға негiз болып табылады. Орман телiмдерiн пайдалану құқығына лицензия беру белгiленген тәртiпке сәйкес жүзеге асырылады. Лицензияда орман қоры телiмiн орман және аңшылық шаруашылығын жүргiзу, ағаш көрiктерiн қосымша орман материалдарын (қабықтар, ағаштың көкөнiстер және басқалар), ағаш шырындарын, дайындау мақсатында жалға беру көзделген жағдайда лицензияны орман шаруашылығын басқаратын мемлекеттiк республикалық орган бередi. Орман қоры телiмдерiн жанама орман өнiмдерiн алуды (дәрi-дәрмектiк өсiмдiктер мен техникалық шикiзат, жабайы өсетiн жемiстер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер мен басқа да ормандық тамақ өнiмдерiн дайындау мен жинау, омарталар мен ара ұяларын орналастыру) жүзеге асыру үшiн орманды мәдени сауықтыру және ғылыми-зерттеу мақсатында жалдау барысында лицензияны орман шаруашылығын басқаратын облыстық мемлекеттiк орган бередi.

3. В период действия договора на каждый конкретный год природопользователю выдается разрешение на выбросы (сбросы, размещение) в котором предусматриваются:
лимиты выбросов и сбросов загрязняющих веществ в природную среду и размещение отходов производства и потребления с разбивкой по кварталам;
нормативы платы за выбросы и сбросы загрязняющих веществ в природную среду и размещение отходов производства и потребления;
сумма платежей за загрязнение окружающей природной среды с разбивкой по кварталам;
сроки уплаты платежей.
4. Аннулирование или изменение условий договора производится сторонами, заключившими договора, в случаях:
минования надобности в природопользовании или отказа от него;
ликвидации предприятий, организаций и учреждений, по которым заключены договора;
истечения срока действия договора;
опасного, предкризисного, кризисного или катастрофического ухудшения состояния окружающей природной среды по вине природопользователя;
нарушения действующего законодательства;
перепрофилирования, реконструкции или расширения предприятия;
несоблюдения природопользователем условий (экологических требований и ограничений), оговоренных договором.
5. В соответствии с существующим законодательством в части платности загрязнения предусмотрены:
платежи за выбросы и сбросы загрязняющих веществ в природную среду и размещение отходов производства и потребления в пределах установленных нормативов (лимитов);
платежи за выбросы и сбросы загрязняющих веществ в природную среду и размещение отходов производства и потребления сверх установленных нормативов (лимитов);
Примечание: В случае индексации нормативов платы они доводятся
до природопользователя отдельным решением.
Содержание и структура договора
(Приложение 2)
1. Стороны, заключающие договор о природопользовании.
2. Предмет договора - перечень природных ресурсов, на которые заключается договор.
3. Обязательства сторон.
4. Основные требования к применяемой технологии.
5. Предоставляемые льготы.
6. Особые условия.
7. Дата начала и окончания действия договора и юридические адреса сторон.
III. Временный порядок
заключения договоров на аренду лесного участка
1. Основанием для заключения договора на аренду лесного участка служит лицензия на право пользования участком лесного фонда. Выдача лицензий на право пользования участками лесного фонда осуществляется в соответствии с установленным порядком. В случае, если лицензией предусматривается аренда участка лесного фонда в целях ведения лесного и охотничьего хозяйства, заготовки древесины, живицы, второстепенных лесных материалов (коры, древесной зелени и других), древесных соков лицензию выдает государственный республиканский орган управления лесным хозяйством. При аренде участков лесного фонда для осуществления побочных лесных пользователей (заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других лесных пищевых продуктов, размещение ульев и пасек), пользования лесом в культурно-оздоровительных и научно-исследовательских целях лицензию выдает областной государственный орган управления лесным хозяйством.

2. Орман телiмiн жалдау (шөп шабу мен мал жаю мақсатынан өзге) шарты I жылдан 50 жылға дейiн жасалады.
3. Шартқа сәйкес орман қоры телiмдерi орманды пайдаланудың төмендегiдей түрлерiн:
ағаш өнiмдерiн дайындауды;
ағаш қоректерiн дайындауды;
қосымша ағаш материалдарын дайындауды;
ағаш шырындарын дайындауды;
орманды жанама пайдалануды;
орманды мәдени-сауықтыру және ғылыми-зерттеу мақсатында пайдалануды;
орман қоры телiмдерiн аңшылық шаруашылық қажеттерiне пайдалануды жүзеге асыру үшiн жалға берiлуi мүмкiн.
Орман қоры телiмдерi орманды кешендi пайдаланулар немесе олардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыру үшiн, сондай-ақ орман шаруашылығын жүргiзу үшiн де жалға берiлуi мүмкiн.
4. Орман шаруашылығын жалдау шарты орман қоры иесi мен жалға алушы арасында жасалады.
5. Орман қоры телiмдерiнiң иелерi (бұдан былай - орман иелерi) мемлекеттiк орман шаруашылығы кәсiпорындары мен ұйымдар, қорықтар, ұлттық табиғи парктер, оқулық және тәжiрибелiк орман шаруашылықтары, Қазақстан Республикасы Заңы белгiлеген тәртiбi бойынша шаруашылығын жүргiзу үшiн иелiгiне телiмдер берiлген басқа да заңды тұлғалар болып табылады.
6. Жалға алушылар заңды және нақты, оның iшiнде республика заңына сәйкес шаруашылық қызметiн жүзеге асыруға құқығы бар шетелдiк тұлғалар бола алады.
7. Орманды пайдаланудың әрбiр жылға арналған нақты көлемi белгiленген тәртiп бойынша берiлген орман кесу билетi (ордерi) мен орман билетiнiң құрамында белгiленедi.
8. Келiсiм шарттарын өзгертуге:
өрттер, желдiң құлатуы нәтижесiнде орман қоры жағдайының өзгеруi; орманның зиянкестер мен аурулардан және басқа да факторлардан зақымдануы;
белгiленген тәртiп бойынша қабылданған орман пайдалану талаптарының, тәртiбiнiң және режимiнiң өзгеруi;
орман қоры жерiнiң мемлекеттiк немесе қоғам қажеттерi мақсатында iшiнара алынып тасталуы;
жалға алушының орман қорының жекелеген телiмдерiн пайдаланудан, сондай-ақ орман пайдаланудың жекелеген түрлерiн жүзеге асырудан iшiнара бас тартуы;
жалдау ақысы көлемiнiң өзгеруi үшiн негiздерi (ақы ставкаларын индексациялау, уәкiлеттi органдардың жалдау ақысын жоғарылатуы туралы шешiмдерi және т.б.) бар жағдайларында жол берiледi.
9. Орман қоры телiмдерiн жалдау шартының күшiн орман шаруашылығын мемлекеттiк басқару органы оны тоқтату туралы тiкелей шешiм қабылдағаннан кейiн төмендегiдей:
лицензиялар күшiнiң мерзiмi аяқталуы;
жалға алушының орман қоры төлiмдерiн жалдау құқығынан бастартуы;
орман қоры телiмi жалға берiлген кәсiпорынның немесе өзге шаруашылық қызметi субъектiсiнiң жойылуы болмаса жалға алушы-азаматтың өлiмi, егер оның өлiмiне дейiн онымен бiрге тұрған және жұмыс iстеген мұрагерiнiң орман қорының жалға алған төлiмдерiнде лицензия мен шарт талаптарына сәйкес шаруашылық қызметтiң одан әрi қарай жалғастыруға мүмкiндiгi болмауы, не орман қоры телiмiн жалға алудан бас тартуы;
орман қорының жалға берiлген телiмдерiн пайдалануды әрi қарай жүзеге асыруға лицензияда көзделгендей мүмкiндiк бермейтiн шарттардың туындауы;
жалға алушының орман қорын пайдаланудың ережелерiн орман қорына едәуiр зиян келтiрiп ұдайы (2 ретте көбiрек) бұзуы;
жалға алушы лицензияда белгiленген мерзiм iшiнде орман қоры телiмiн көзделген көлемiнде пайдалануға кiрiспеген;
орман қоры телiмдерiн пайдаланғаны үшiн лицензияда белгiленген мерзiмде жалдау ақысын ұдайы (2 реттен көбiрек) түсiрмеген;
жалға алушының лицензия мен шартта көзделген мiндеттерiн орындамағаны;
жалға алушының кiнәсiнен болған және таралған өрттер жағдайларында тоқтатылады.

2. Договор на аренду лесного участка (кроме предназначенных для сенокошения и пастьбы скота) заключается на срок от 1 до 50 лет.
3. Согласно договору, в аренду могут предоставляться участки лесного фонда для осуществления следующих видов лесных пользований;
заготовки древесины;
заготовки живицы;
заготовки второстепенных лесных материалов;
заготовки древесных соков;
побочных лесных пользований;
пользования лесом в культурно-оздоровительных и  научно-исследовательских целях;
пользования участками лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства.
Участки лесного фонда могут предоставляться в аренду для осуществления комплекса лесных пользований или отдельных их видов, а также для ведения лесного хозяйства.
4. Договор на аренду лесного хозяйства заключается между владельцем лесного фонда и арендатором.
5. Владельцам участков лесного фонда (далее - лесовладельцами) являются государственные лесохозяйственные предприятия и организации, заповедники, национальные природные парки, учебные и опытные лесные хозяйства, другие юридические лица, которым в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, участки переданы во владение для ведения лесного хозяйства.
6. Арендаторами могут быть юридические и физические лица, в том числе иностранные, обладающие правом на осуществление хозяйственной деятельности в соответствии с законодательством республики.
7. Конкретные объемы лесного пользования на каждый год определяются в составе лесорубочного билета (ордера) и лесного билета, выдаваемых в установленном порядке.
8. Изменение условий договора допускается в случаях:
изменения состояния лесного фонда в результате пожаров, ветровалов, повреждения леса вредителями и болезнями и других факторов;
изменения объемов лесопользования и лесохозяйственных мероприятий в связи с проведением очередного лесоустройства;
изменения требований, порядка и режима лесных пользований, принятых в установленном порядке;
частичного изъятия земель лесного фонда для государственных или общественных нужд;
частичного отказа арендатора от пользования отдельными участками лесного фонда, а также от осуществления отдельных видов лесных пользований;
наличия обоснований для изменения размеров арендной платы (индексация ставок платы, решения уполномоченных органов о повышении арендной платы и др.).
9. Действие договора на аренду участков лесного фонда прекращается непосредственно после принятия решения об этом государственным органом управления лесным хозяйством в следующих случаях:
истечения срока действия лицензии;
отказа арендатора от права на аренду участков лесного фонда;
ликвидация предприятия или иного субъекта хозяйственной деятельности, которому участки лесного фонда были предоставлены в аренду, или смерти арендатора-гражданина, если его наследники, проживающие и работающие в ним до его смерти, не имеют возможности продолжать хозяйственную деятельность на арендуемых участках лесного фонда в соответствии с требованиями лицензии и договора, либо отказываются от аренды участка лесного фонда;
возникновения предусмотренного в лицензии условия, исключающие дальнейшее осуществление пользования арендуемыми участками лесного фонда;
возникновения непосредственной угрозы жизни или здоровью людей, проживающих в зоне ведения работ, связанных с пользованием лесным фондом;
систематических (более 2-х раз) нарушений арендатором установленных правил пользования лесным фондом, нанесших значительный вред лесному фонду;
если арендатор в течение установленного в лицензии срока не приступил к пользованию участками лесного фонда в предусмотренных объемах;
систематического (более 2-х раз) невнесения арендной платы за пользование участками лесного фонда в срок, установленный лицензией;
невыполнения арендатором обязанностей, предусмотренных лицензией и договором;
возникновения и распространения пожаров по вине арендатора.

10. Орман қоры телiмiн жалдау шартының күшi тоқтатылған жағдайда жалға алушы шартта көрсетiлген мерзiмде орман қорының жалға берiлген телiмдерi шартта көрсетiлген жағдайға келтiруге және оларды орман иесiне тапсыруға тиiс.
11. Орман телiмдерiн, азаматтардың орман iшiнде демалу және ормандық тамақ өнiмдерiн пайдалануына жинау мақсатында болуын қоспағанда, пайдалану ақысы төленiп жүзеге асырылады.
Жалдау ақысы төмендегiдей төлем түрлерiн:
ормандарды қайта жаңғыртуға, қорғау мен сақтау төлемдердi;
орман ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемдердi;
Жер салығы төлемдерiн қамтиды.
Жалдау ақысының көлемдерi Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес белгiленедi.
12. Жалға алушы жалдау ақысын орман телiмiн жалдау шартындағы орман кесу билетiнде (ордерiнде) және орман билетiнде белгiленген көлемде және мерзiмде түсiрiп отырады.
13. Орман қоры телiмiн жалдау шартының құрамына (3,4,5 Қосымшалар) төмендегiдей тараулар:
шарт жасаушы жақтар;
шарттың пәнi мен онда тұжырымдалған мерзiм;
орман қоры телiмi үшiн ақы төлеу;
орман қоры телiмi иесiнiң (жалға берушiнiң) құқықтары мен мiндеттерi;
жақтардың жауапкершiлiгi;
дауларды қарау кiредi.
IV. Аңшылыққа жарамды жерлердi (ормандардан
басқасы) бекiту, пайдалану және қорғау
шарттарын жасаудың
УАҚЫТША ТӘРТIБI
1. Аңшылыққа жарамды бекiтiлiп берiлген пайдалы жерлерге (ормандардан басқасы) жасалған шарттар жануарлар дүниесiнiң барлық түрлерiн пайдалануды:
аң аулауды;
жануарларды ғылыми, мәдени-ағарту, тәрбиелiк және эстетикалық мақсатта пайдалануды;
жануарлардың пайдалы қасиеттерi мен тiршiлiк қызметi өнiмдерiн пайдалануды көздейдi.
2. Жануарлар дүниесiнiң пайдалану туралы шарт аңшылықты пайдаланушы мен жануарлар дүниесiн басқаратын мемлекеттiк уәкiлеттi орган арасында жануарлар дүниесiн басқаратын органның ұсынысы бойынша облыс әкiмшiлiгi бастығы аңшылық шаруашылық жүргiзу құқығын беру және аңшылық жарамды жерлердi бекiту туралы шешiм қабылдауынан кейiн жасалады.
Аңшылық шаруашылығын жүргiзу құқығы Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердiң Заңды тұлғаларына, Қазақстан Республикасының азаматтарына және оның аумағында тұратын және "Аң аулау және аңшылық шаруашылығын жүргiзу құқықтарын беру Тәртiбiне" сәйкес келiп жүретiн басқа да мықты тұлғаларға да берiледi:
3. Жануарлар дүниесi тұрақты немесе уақытша пайдалануға берiлетiн Уақытша пайдалану мерзiмдерi шартпен белгiленедi.
4. Бекiтiлiп берiлген аңшылыққа жарамды жерлердегi жабайы аңдарды өндiру, жануарлар дүниесiнiң басқа да ресурстарын пайдалану лимиттерi (көлемi) жануарлар дүниесiн жаңғырту және пайдалану жөнiндегi биологиялық негiздемеге сәйкес белгiленедi.

10. В случае прекращения действия договора на аренду участка лесного фонда арендатор в срок, указанный в договоре, должен привести арендуемые участки лесного фонда в состояние, указанное в договоре, и передать их по акту лесовладельцу.
11. Пользование участками лесного фонда, за исключением пребывания граждан в лесах с целью отдыха и сбора в личное пользование пищевых продуктов леса, осуществляется за плату.
Арендная плата включает в себя следующие виды платежей:
на воспроизводство, охрану и защиту лесов;
за пользование лесными ресурсами;
земельный налог.
Размеры арендной платы устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Арендатор вносит арендную плату в размере и в сроки, определенные в договоре на аренду лесного участка в лесорубочном билете (ордере) и в лесном билете.
13. В структуру договора на аренду участка лесного фонда (приложения 3,4,5) входят следующие разделы:
стороны, заключающие договор;
предмет договора и срок, на который он заключен;
плата за участок лесного фонда;
права и обязанности владельца участка лесного фонда (арендодателя);
ответственность сторон;
рассмотрение споров.
IV. Временный порядок
заключения договоров на закрепление, использование
и охрану охотничьих угодий (кроме лесных)
1. Договор на закрепленных охотничьих угодьях (кроме лесных) предусматривает все виды пользования животным миром;
охоту;
использование животных в научных, культурно-просветительных, воспитательных и эстетических целях;
использование полезных свойств и продуктов жизнедеятельности животных.
2. Договор о пользовании животным миром заключается между охотопользователем и специально уполномоченным органом государственного управления животным миром после принятия решения о предоставлении права ведения охотничьего хозяйства и закреплении охотничьих угодий главой областной администрации по предоставлению органа управления животным миром.
Право ведения охотничьего хозяйства предоставляется юридическим лицам Республики Казахстан и иностранных государств, гражданам Республики Казахстан и другим физическим лицам, проживающим или пребывающим на ее территории в соответствии с "Порядком предоставления права охоты и ведения охотничьего хозяйства".
3. Животный мир предоставляется в постоянное или временное пользование. Сроки временного пользования устанавливаются договором.
4. Лимиты (объемы) добычи диких животных и использование других ресурсов животного мира на закрепленных охотничьих угодьях устанавливаются в соответствии с биологическим обоснованием по воспроизводству и использованию животного мира.

5. Жануарлар дүниесiн басқаратын мемлекеттiк арнаулы уәкiлеттi органға аңшылыққа жарамды жерлердi бекiтiп берiлген аңшылықты пайдаланушының келiсiм шарттарын орындамаған жағдайында айып санкцияларын салудан басқа бiр айдан екi жылға дейiнгi мерзiмге жануарлар дүниесiнiң жекелеген түрлерiн пайдалануды шектеуге немесе шартты бұзуға құқық берiледi.
6. Шарттың күшi:
аңшылықты пайдаланушының бекiтiлiп берiлген жерлерден өз еркiмен бас тартуы;
жалдау мерзiмiнiң аяқталуы және одан әрi ұзартуға өтiмiнiң болмауы;
аңшылықты пайдаланушы қызметiнiң тоқталуы;
жануарлар дүниесiнiң мақсатты пайдаланбауы немесе ереженiң, нормалардың және осы шарттың ұдайы және дөрекiлiкпен бұзылуы барысында;
аңшылыққа жарамды жерлердi мемлекетпен қоғам қажеттерiне алу;
пайдалануға берiлген аңшылыққа жарамды жерлердiң қатарынан екi жыл бойы игерiлмеуi;
аңшылыққа жарамды жерлер ресурстарын пайдаланғаны үшiн ақы төлемеген жағдайларында тоқтатылуға жатады.
7. Бекiтiлiп берiлген аңшылыққа жарамды жерлердегi жануарлар дүниесi ресурстарында аңшылықты пайдаланушы ақы төлеу негiзiнде жүзеге асырылады.
Аңшылықты пайдаланушы аңшылыққа жарамды жерлердi пайдаланғаны үшiн төмендегiдей:
жануарлар дүниесi ресурстарын пайдаланғаны үшiн;
жануарлар дүниесi ресурстарын қорғау және жаңғырту үшiн төлемдер төлейдi.
Төлемдер көлемi мен оларды өндiрiп алу тәртiбi "Айналадағы табиғи ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес белгiленедi.
Төлемдi нормативтердi аңшылықты пайдаланушыға дейiн жеткiзiледi.
Аңшылықты пайдаланушы жануарлар дүниесi ресурстарын пайдаланғаны үшiн және оларды қорғау мен жаңғырту үшiн аңшылықты пайдалану шартында белгiленген көлемде және мерзiмде төлемдi түсiрiп отырады.
8. Аңшылыққа жарамды жерлердi бекiту шартында:
аңшылыққа жарамды жерлердi бекiту шартын жасаушы жақтар;
шарттың пәнi мен оның жасалған мерзiмi;
экологиялық талаптар;
жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн, сондай-ақ жануарлар дүниесiн қорғау және жаңғырту үшiн төлемдi төлеу мерзiмi мен көлемi;
жануарлар дүниесiн қорғау шарттары;
аңшылықты пайдалануға берiлетiн жеңiлдiктердi;
аңшылықты пайдаланушы - жалдауға алушының құқықтары мен мiндеттерi;
жануарлар дүниесiн басқарушы мемлекеттiк арнаулы уәкiлеттi органның құқықтары мен мiндеттерi;
жақтардың келiсiм талаптары мен шарттарын бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi;
дауларды қарау көзделедi.
Шартқы Келiсiм бойынша бекiтiлiп берiлетiн аңшылыққа жарамды жерлерде ұйымдастырылатын аңшылық шаруашылықтың паспорты (7 Қосымша), карталары, жануарлар дүниесi басқармасының аңшылықты көркейту жөнiндегi берген құжаттама бiрге тiркеледi.
Аңшылыққа жарамды жерлердi бекiту шарты 6-шы қосымшада келтiрiледi.

5. Специально уполномоченному органу государственного управления животным миром в случае невыполнения охотопользователем, за которым закреплены охотничьи угодья, условий договора, помимо наложения штрафных санкций, предоставляется право ограничивать на срок от одного месяца до двух лет осуществление отдельных видов пользования животным миром или расторжение договора.
6. Прекращение действия договора подлежит в случаях:
добровольного отказа охотпользователя от закрепленных угодий;
истечения срока аренды и отсутствия заявки на продление;
прекращения деятельности охотпользователя;
использования животного мира не по назначению или при систематических и грубых нарушениях установленных правил, норм и настоящего договора;
изъятия охотничьих угодий для государственных или общественных нужд;
неосвоения в течение двух лет подряд предоставленных в  пользование охотничьих угодий;
невнесения платы за пользование ресурсами охотничьих угодий.
7. Пользование ресурсами животного мира на закрепленных охотничьих угодьях осуществляется охотпользователем на платной основе.
Охотпользователь за пользование охотничьими угодьями вносит следующие платежи:
за пользование ресурсами животного мира;
за охрану и воспроизводство ресурсов животного мира.
Размеры платежей и порядок их взимания определяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране окружающей природной среды".
Нормативы платежей доводятся до охотпользователя.
Охотпользователь вносит платежи за пользование ресурсами животного мира и за их охрану и воспроизводство в размере и в сроки, определенные в договоре на охотпользование.
8. В договоре на закрепление охотничьих угодий  предусматриваются:
стороны, заключающие договор на закрепление охотничьих угодий;
предмет договора и срок, на который он заключен;
экологические требования;
сроки уплаты и размеры платежей за пользование животным миром, а также за охрану и воспроизводство животного мира;
условия охраны животного мира;
льготы, предоставляемые охотпользователю;
права и обязанности охотпользователя-арендатора;
права и обязанности специально уполномоченного органа государственного управления животным миром;
ответственность сторон за нарушение требований и условий договора;
рассмотрение споров.
К договору прилагается паспорт на охотничье хозяйство, организуемое на закрепляемых по договору охотничьих угодьях (приложение 7), карты, документация по охотустройству, предоставленная управлением животного мира.
Договор на закрепление охотничьих угодий приводится в приложении 6.

9. Жануарлар дүниесiн басқаратын мемлекеттiк арнаулы уәкiлеттi органдарды аңшылық-экономикалық тексерiс-зерттеулер мен шаруашылықаралық аңшылық көркейту жұмыстарын, ал жануарлар дүниесiн пайдаланушыларды өздерiне бекiтiлiп берiлген аңшылыққа жарамды жерлерде iшкi шаруашылық көркейту жұмыстары мен жабайы жануарларды қорғау және қорғау жөнiнде шаралар жүргiзуге мiндеттi.
V. Су тоғандары биоресурстарын пайдалану
шартын жасаудың
УАҚЫТША ТӘРТIБI
1. Шарт табиғатты пайдаланушыға су тоғандарында кәсiптiк балық аулау және басқа да су жануарлары мен өсiмдiктерiн өндiру жұмысын жүргiзуге құқық беру үшiн жасалады.
2. Шарт 3 жылдық және одан да ұзағырақ мерзiмге жасалады.
3. Биоресурстар иесi - жергiлiктi өкiметтiң өкiлеттi органының атынан жасалатын шарт бiр жағынан облыстық балық қорғау органы мен екiншi жағынан су тоғандары ресурстарын пайдаланушы арасында жасалады.
Мемлекеттiк, кооперативтiк, қоғамдық кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар, Заңды және Нақты тұлғалар су тоғандары биоресурстарының пайдаланушылары бола алады.
4. Шарттың күшi бар кезеңде табиғатты пайдаланушыға жыл сайын балық аулау және басқа да су жануарлары мен өсiмдiктерiн өндiру құқығына рұқсат берiледi, онда:
су тоғандары (телiмдерi) биоресурстарын пайдаланғаны үшiн ақы төлеу нормативтерi;
төлем төлеу мерзiмi;
балық аулау мен басқа да су жануарлары мен өсiмдiктерiн өндiрудiң тоқсандарға бөлiнген көлемдерi, лимиттерi;
аулау аудандары мен мерзiмдерi;
аулау құралдарының рұқсат етiлген саны, олардың параметрлi, аулау көлемi;
бригада (звено) құрамы;
аулауға жауапкершiлiк көзделедi.
5. Шарт жасасқан жақтар:
шарт күшiнiң мерзiмi аяқталған;
табиғатты пайдалану қажеттiлiгi болмаған немесе одан бас тартқан;
шарт жасалынған балық өндiрушi ұйымның жойылуы;
табиғатты пайдаланушының қолданылып жүрген Заңдарды, балық аулау шаруашылығы Ережелерiн бұзған;
табиғат пайдаланушының келiсiм шарттарын бұзған жағдайларында шарт жою немесе өзгерту жүргiзiледi.
6. Су тоғандары биоресурстарын пайдаланушы ақы төлеу негiзiнде жүзеге асырады.
Су тоғандары биоресурстарын пайдаланушы:
су тоғандары биоресурстарын пайдаланғаны үшiн;
су тоғандары биоресурстарын қорғау және жаңғырту үшiн төлемдер түсiрiп отырады.
Төлемдер көлемi мен оларды өндiрiп алу тәртiбi "Айналадағы табиғи ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес белгiленедi.
7. Шарттың мазмұны мен құрлымы:
Табиғатты пайдалану туралы шарт жасасқан жақтар.
Шарттың пәнi - шарт жасалатын табиғи ресурстар тiзбесi.
Жақтардың мiндеттерi.
Қолданылатын технологияларға қойылатын негiзгi талаптар.
Берiлетiн жеңiлдiктер.
Жақтардың жауапкершiлiгi.
Дауларды шешу.
Айрықша шарттар.
Шарт күшiнiң басталу және аяқталу күнi, жақтардың Заңды адрестерi.
Су тоғандары биоресурстарын пайдалану туралы типтiк шарт 8-шi қосымшада келтiрiледi.
VI. Табиғатты арнайы пайдалану шарттарын
тiркеу, беру және сақтау

9. Специально уполномоченные органы государственного управления животным миром обязаны проводить охотэкономическое обследование и межхозяйственное охотустройство, а пользователи животного мира на закрепленных за ними охотничьих угодьях  внутрихозяйственное охотустройство и мероприятия по охране и воспроизводству диких животных.
V. Временный порядок
заключения договоров на пользование
биоресурсами водоемов
1. Договор заключается на предоставление природопользователю права на ведение промыслового лова рыбы и добычи других водных животных и растений в водоемах.
2. Договор заключается на срок от 3-х лет и более.
3. Договор от имени владельца биоресурсов - местного представительного органа власти - заключается областным органом рыбоохраны с одной стороны и пользователем биоресурсов водоемов - с другой.
Пользователями биоресурсов водоемов могут быть государственные, кооперативные, общественные предприятия, учреждения и организации, юридические и физические лица.
4. В период действия договора природопользователю ежегодно выдается разрешение на право лова рыбы и других водных животных и растений, в котором предусматривается:
нормативы платы за пользование биоресурсами водоема (участка);
сроки уплаты платежей;
объемы, лимиты  вылова рыбы и других водных животных и растений, с разбивкой по кварталам;
районы и сроки лова;
количество разрешенных орудий лова, их параметры, размеры ячей;
состав бригады (звена);
ответственность за лов.
5. Аннулирование или изменение договора производится сторонами, заключившими договор, в случаях:
истечения срока действия договора;
минования надобности в природопользовании или отказа от него;
ликвидации рыбодобывающей организации, с которой заключен договор;
нарушения природопользователем действующего законодательства, Правил рыболовства;
нарушения природопользователем условий договора.
6. Пользование биоресурсами водоемов осуществляется  пользователем биоресурсов на платной основе.
Пользователь биоресурсами водоемов вносит следующие платежи:
за пользование биоресурсами водоемов;
за охрану и воспроизводство биоресурсов водоемов.
Размеры платежей и порядок их взимания определяются в  соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране окружающей природной среды".
7. Содержание и структура договора:
Стороны, заключившие договор о природопользовании.
Предмет договора - перечень природных ресурсов, на которые заключается договор.
Обязательства сторон.
Основные требования к применяемой технологии.
Предоставляемые льготы.
Ответственность сторон.
Разрешение споров.
Особые условия.
Дата начала и окончания действия договора и юридические адреса сторон.
Типовой договор о пользовании биоресурсами водоемов приводится в приложении 8.
VI. Регистрация, выдача и хранение
договоров на специальное природопользование

1. Шарттарды беру жөнiндегi жұмыстарды тiкелей орындауды Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгi жүзеге асырады.
2. Шарт Қазақ және орыс тiлдерiнде жасалынады. Шарттар бланкасы сапасы жоғары ақ қағаздан басылып шығарылады.
Шарт бланкасының көлемi - 210 х 300 мм. Шарт бланкасының беткi жағында Қазақстан Республикасының елтаңбасы бейнеленедi, Шарттың аты және шарттарды жазу кiтабында Шарт тiркелетiн оның нөмiрi жазылады. Мұндай нөмiр бланканың әр бетiнде қойылады.
3. Шарт екi дана болып жасалады, олардың әрқайсысына Экобиоресурстарминiнiң (республикалық маңызы бар ресурстар үшiн) немесе оның жергiлiктi органдарының (жергiлiктi маңызы бар ресурстар үшiн) басшысы қол қояды.
4. Шарттың бiрiншi данасы табиғатты пайдаланушыға берiледi, ал екiншiсi - Экобиоресурстарминiнде немесе оның жергiлiктi органдарында қалдырылады.
Екi данасының да нөмiрлерi бiрдей болады.
5. Берiлетiн Шарт табиғатты пайдалану туралы шарттарды жазу кiтабында тiркелiп, алынғаны туралы қол қойылғаннан кейiн тапсырылады.
VII. Қосымшалар
Қосымша 1
Ө Т I Н I М
------------------------------------------------- туралы
(шарттың түрi)
1. _________________________________________________________
(өтiнiм берiлетiн өкiлеттi немесе атқарушы өкiмет
_________________________________________________________________
органының аты)
2. Өтiнiм авторының аты, ведомстволық қарастылығы, реквизиттерi, адресi ___________________________________________
_________________________________________________________________
3. Пайдалану объектiсiнiң әкiмшiлiк аумақтық орналасқан жерi,
iс-қимылының алаңы мен шекаралары (орналасу шекаралары, өтiнiм
жасалған ресурстың аты)___________________________________
_________________________________________________________________
4. Пайдалану мақсаты мен әдiстерi, пайдалану кезеңi ________
_________________________________________________________________
5. Өтiнiм жасалған объектiнiң (ресурстың) сипаттамасы:
саны ____________________________________________________________
сапасы __________________________________________________________
Өтiнiм берушiнiң қолы                        Күнi
Өтiнiм қаралды                             Өтiнiм қабылданды
"  "      199___ж. N______                 (қабылданбады)
Өкiлеттi немесе атқарушы
өкiмет органының лауазымды
адамының қолы
"  "      199___ж.
Қосымша 2
Табиғи ортаға ластағыш заттар шығару мен тастаудың
және өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастырудың
ТИПТIК ШАРТЫ
______________ қаласы              "  "        199___ж.
_________________________ облыстық әкiмшiлiгi атынан
_________________________ облыстық экология және
биоресурстар басқармасы, оның атынан ____________________ жолдас
бiр жағынан, және табиғат пайдаланушы ___________________________
(аты,
_________________________________________________________________
ведомстволық қарастылығы)
оның атынан __________________ жолдас - екiншi жағынан төмендегi
туралы осы шартты жасасты:
ШАРТТЫҢ ПӘНI
Айналадағы табиғи ортаға ластағыш заттар шығару (тастау) және өндiрiс пен тұтыну құқығы.
ЖАҚТАРДЫҢ МIНДЕТТЕМЕЛЕРI
Облыстық экология және биоресурстар басқармасы табиғатты пайдаланушыға берiлетiн рұқсат құрамында табиғатты пайдаланушыға:
ластағыш заттарды шығару мен тастау және өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыру лимиттерiн;
табиғи ортаға ластағыш заттар шығару мен тастау және өндiрiс-қалдықтарын орналастыру ақысының нормативтерiн;
айналадағы табиғи ортаға табиғи ресурстарды шығарғаны (тастағаны, орналастырғаны) үшiн төлемдер сомасын белгiлейдi.
Белгiленген лимиттерге қарағанда шығаруларды, тастауларды және қалдықтарды орналастыруды төмендеткен жағдайда есептi кезең жиынтығы бойынша төлемдер сомасын орындалған төмендетуге сай келетiндей етiп азайтады.
Ластағыш заттар шығару мен тастау және өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыру лимиттерiн арттырғаны үшiн ақы төлеу нормативтерiнiң еселенген көлемiн белгiлейдi.
Табиғатты пайдаланушы ______________________________________
N ластағыш заттарды шығаруды, өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын орналастыруды табиғат қорғау органдары белгiлеген нормалар мен ережелерге сәйкес жүзеге асырады;
табиғи ортаға ластағыш заттар шығарғаны (тастағаны, орналастырғаны) үшiн төлем ақысын дер кезiнде және толық көлемде түсiрiп отырады;
табиғат қорғау органдары қызметкерлерiнiң нұсқамаларын сақтайды және орындайды;
табиғат қорғау қызметi туралы белгiлеген мерзiмдерде есеп құжаттарын тапсырып отырады.
ҚОЛДАНЫЛАТЫН ТЕХНОЛОГИЯЛАРҒА ҚОЙЫЛАТЫН АЙРЫҚША ТАЛАПТАР
(Өндiрiстiң өзiндiгiн басшылыққа ала отырып әрбiр нақтылы
жағдайда сөз болады).
БЕРIЛЕТIН ЖЕҢIЛДIКТЕР
(Табиғатты пайдаланушы-кәсiпорындарға жеңiлдiктердi қолданылып жүрген заңға сәйкес әрбiр нақтылы жағдайда белгiленедi).
ЖАҚТАРДЫҢ ЖАУАПКЕРШIЛIГI
Келiсiм талаптары мен шарттарын бұзғаны үшiн жақтарға заң белгiлеген тәртiбi бойынша азаматтық, әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiк жүктеледi.
ДАУЛАРДЫ ШЕШУ
Осы шарт жөнiндегi дауды қолданылып жүрген заңдарды, үкiметаралық келiсiмдермен шарттарды басшылыққа ала отырып, белгiленген тәртiп бойынша шешiледi.
АЙРЫҚША ШАРТТАР
Шығаруды (тастауды, орналастыруды) лимиттерi календарлы жыл басталғанға дейiн тоқсандарға бөлiне отырып, толық жылға белгiленедi.
Ақы төлеу нормативтерiне баға индекстерiнiң өзгеруiне байланысты, жарты жылда бiр реттен аспайтындай етiлiп, түзетудi енгiзуi мүмкiн.
Белгiленген лимиттер шегiндегi төлемдер көлемiнiң есебi экология және биоресурстар басқармасы сияқты кәсiпорынның өзi де жүргiзе алады. Кәсiпорын есептен шығарған төлемдер басқармамен келiсiледi және табиғатты қорғау қорының есебiне есеп берiлiп отырған тоқсаннан кейiнгi айдың 20-сынан кешiктiрiлмей түсiрiлiп отырылады.

1. Непосредственное выполнение работ по выдаче договоров осуществляют Министерство экологии и биоресурсов Республики Казахстан и его органы на местах.
2. Договор составляется на казахском и русском языках. Бланки договоров изготавливаются на белой бумаге высокого качества.
Размер бланка Договора - 210х300 мм. На лицевой стороне бланка Договора изображается герб Республики Казахстан, наименование Договора и его номер, под которым Договор регистрируется в книге записей договоров. Такой же номер ставится на каждом листе бланка.
3. Договор составляется в двух экземплярах, каждый из которых подписывается руководителем Минэкобиоресурсов (для ресурсов республиканского значения) или его органов на местах (для ресурсов местного значения).
4. Первый экземпляр Договора выдается природопользователю, а - второй остается в Минэкобиоресурсов или его органах на местах.
Оба экземпляра имеют один и тот же номер.
5. Выдаваемый Договор регистрируется в книге записей договоров о специальном природопользовании и вручается под роспись.
VII. Приложения
Приложение 1
З А Я В К А
на_______________________________________
(вид договора)
1. ____________________________________________________________
(наименование органа представительной или исполнительной
____________________________________________________________________
власти, в который представляется заявка)
2. Наименование, ведомственная принадлежность, реквизиты, адрес
автора заявки_______________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Административно-территориальное местоположение объекта
пользования, площадь и границы действия (границы размещения,
наименование заявляемого ресурса)___________________________________
____________________________________________________________________
4. Цели и методы пользования, период пользования_______________
____________________________________________________________________
5. Характеристика заявляемого объекта (ресурса):
количественная______________________________________________________
качественная________________________________________________________
Подпись заявителя                               Дата
Заявка рассмотрена                     Заявка принята (отказано)
"   "          199____г.  N_________
Подпись должностного лица
органа представительной
или исполнительной власти
"   "         199____г.
Приложение 2
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
на выбросы и сбросы загрязняющих веществ в природную
среду и размещение отходов производства и потребления
г._______________                             "   "        199___г.
От имени_________________________областной администрации
___________________________областное управление экологии и
биоресурсов в лице его начальника т.________________________________
с одной стороны, и природопользователь______________________________
(название,
____________________________________________________________________
ведомственная принадлежность)
в лице его руководителя т.________________________с другой стороны,
заключили настоящий договор о нижеследующем:
Предмет договора
Право на выбросы (сбросы) загрязняющих веществ в окружающую природную среду и размещение отходов производства и потребления.
Обязательства сторон
Областное управление экологии и биоресурсов устанавливает природопользователю в составе разрешения на природопользование:
лимиты на выбросы и сбросы загрязняющих веществ и размещение отходов производства и потребления;
нормативы платы за выбросы и сбросы загрязняющих веществ в природную среду и размещение отходов производства;
сумму платежей за выбросы (сбросы, размещение) природных ресурсов в окружающую природную среду.
В случае снижения выбросов, сбросов и размещения отходов против установленных лимитов уменьшает по итогам отчетного периода сумму платежей пропорционально происшедшему уменьшению.
Определяет в кратном размере нормативы платы за превышение лимитов выбросов и сбросов загрязняющих веществ и размещения отходов производства и потребления.
Природопользователь_______________________________
(название)
осуществляет выбросы (сбросы) загрязняющих веществ,
размещение отходов производства и потребления в соответствии с
установленными органами природоохраны нормами и правилами;
своевременно и в полном объеме вносит плату за выбросы (сбросы,
размещение) загрязняющих веществ в природную среду;
соблюдает и выполняет предписания работников
природоохранительных органов;
предоставляет в установленные сроки отчетную документацию о
природоохранной деятельности.
Особые требования к применяемой технологии
(Оговариваются в каждом конкретном случае, исходя из специфики
производства).
Предоставляемые льготы
(Льготы предприятиям-природопользователям устанавливаются в
каждом конкретном случае в соответствии с существующим
законодательством).
Ответственность сторон
За нарушение требований и условий договора стороны несут
гражданскую, административную и уголовную ответственность в
установленном законом порядке.
Разрешение споров
Споры по настоящему договору разрешаются в установленном
порядке, исходя из существующих законодательств,
межправительственных соглашений и договоров.
Особые условия
Лимиты выбросов (сбросов, размещения) устанавливаются до
начала календарного года на весь год с разбивкой по кварталам.
Нормативы платы могут корректироваться, исходя из изменения
индексов цен, не чаще одного раза в полугодие.
Расчет размера платежей в пределах установленных лимитов
может производиться как управлением экологии и биоресурсов, так и
предприятием. Платежи, рассчитанные предприятием, согласовываются с
управлением и вносятся на счет фонда охраны природы не позднее
20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.

Әрбiр кешiктiрiлген күн үшiн төлем сомасының 0,3 процентi көлемiнде өсiм алынады.
Нормативтен артық ласталғаны үшiн төлемдердi экология және
биоресурстар басқармасы есептен шығарады, ол кәсiпорынға тапсырылып даусыз тәртiппен өндiрiлiп алынады да табиғат қорғау қорының шотына жiберiледi.
Осы шарт екi дана болып жасалынды, оның бiрi табиғат пайдаланушыға ___________________________________________________
(кәсiпорынның аты)
берiлдi, екiншiсi _______________________________________________
облыстық экология және биоресурстар басқармасында сақталады.
Шарттың басталған күнi "___" _______________________199___ж.
аяқталған күнi "___" _______________________199___ж.
ЖАҚТАРДЫҢ ЗАҢДЫ АДРЕСТЕРI:
Табиғат пайдаланушы ________________________________________
(кәсiпорынның және банктiң аттары,
_________________________________________________________________
почта, телеграф адрестерi, есеп шоты мен МФО)
_________________________________________________________________
(лауазымы, Ф.А.Ә., қолы, мөрi)
Облыстық басқарма __________________________________________
(басқарманың және банктiң аттары, почта,
_________________________________________________________________
телеграф адрестерi, есеп шоты, мен МФО)
Шарт N ___________________  _______________________________
(басқарманың аты,
_________________________________________________________________
лауазымы)
Мөр
__________________                   _______________________
(қолы)                                   (Ф.А.Ә.)
__________________
(күнi)
Қосымша 3
Шарт N ________
орман қоры телiмiн жалдау туралы
_________________________________________________________________
(орман иесi, - заңды адресi)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
атынан __________________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, лауазымы)
бiр жағынан, және _______________________________________________
(жалға алушы - заңды тұлғаның аты
_________________________________________________________________
немесе азаматтың фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, адресi)
атынан __________________________________________________________
(жалға алушы өкiлiнiң аты, фамилиясы, әкесiнiң аты
_________________________________________________________________
лауазымы)
екiншi жағынан осы шартты төмендегi туралы жасасты.
1. ШАРТТЫҢ ПӘНI
1.1. _______________________________________________________
(орман иесi - жалға берушi)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(лицензия бекiткен органның аты)
_____________________________ 199    ж. "    " __________________
N ___________ берiлген лицензия негiзiнде орманды пайдаланудың
төмендегiдей түрлерiн жүзеге асыру мақсатында жалданылатын

За каждый просроченный день взимается пеня в размере 0,3 %
от суммы платежа;
Платежи за сверхнормативное загрязнение рассчитываются
управлением экологии и биоресурсов, предъявляются предприятию,
взыскиваются в бесспорном порядке и направляются на счет фонда
охраны природы.
Настоящий договор составлен в двух экземплярах, из которых
первый выдан природопользователю____________________________________
(наименование предприятия)
______________________________, второй хранится в __________________
____________________ областном управлении экологии и биоресурсов.
Дата начала договора "    "            199____г.
окончания "    "            199____г.
Юридические адреса сторон
Природопользователь____________________________________________
(наименование, почтовый, телеграфный
____________________________________________________________________
адреса предприятия и банка, расчетный счет и МФО)
____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Облуправление _________________________________________________
(наименование, почтовый, телеграфный
____________________________________________________________________
адреса управления и банка, расчетный счет и МФО)
____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, печать)
Договор N___________ зарегистрирован __________________________
(наименование управления,
____________________________________________________________________
должность)
Печать
___________________                           ______________________
(подпись)                                      (Ф.И.О.)
___________________
(дата)
Приложение 3
Д О Г О В О Р   N _________
на аренду участка лесного фонда
____________________________________________________________________
(лесовладелец, юридический адрес)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
в лице______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность)
____________________________________________________________________
с одной стороны, и__________________________________________________
(арендатор - наименование юридического лица, или
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество гражданина, адрес)
____________________________________________________________________
в лице______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность представителя арендатора)
____________________________________________________________________
с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
I. Предмет договора
I.I.___________________________________________________________
(лесовладелец-арендодатель)
____________________________________________________________________
на основании лицензии_______________________________________________
(наименование органа, утвердившего
____________________________________________________________________
лицензию)
от "_____"_____________199____г. N______________
передает, а арендатор принимает участки лесного фонда общей площадью
___________га, согласно прилагаемым плану и экспликации арендуемых

телiмдердiң (N 1, 2 қосымшалар) тiркелiп отырған жоспары мен
экспликациясына сәйкес жалпы көлемi ______________ га орман қоры
телiмiн тапсырады, ал жалға алушы қабылдайды:
--------------------------------------------------------------------
NN | Орман қоры | Өлшем | Тоқсандар | Көлемi | Пайдаланудың| Жалдау
р/н|телiмдерiн  |көлемi |мен бөлiм. |   га   |жыл сайынғы  |ақысының
|пайдалану   |       |дер NN     |        |көлемi       |көлемi
|түрлерi     |       |           |        |             |
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

участков (приложения NN 1, 2) для осуществления следующих видов
лесных пользований:
--------------------------------------------------------------------
NN !Виды пользования !Единица!NN кварталов!Площадь!Ежегод-!Размер
п/п !участками лесного!измере-!и выделов   !га     !ный    !арендной
!фонда            !ния    !            !       !объем  !платы
!                 !       !            !       !пользо-!
!                 !       !            !       !вания  !
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

1.2. Осы шарт ______________ жылдық мерзiмге жасалынды және
_________________________________________________________________
(атқару өкiметтiң аудандық органы)
тiркелген сәттен бастап күшiне енедi:
Орман қоры телiмiнiң орман иесiне қайтарылып берiлетiн күнi
-----------------------------------------------------------------
2. ОРМАН ҚОРЫ ТЕЛIМI ҮШIН АҚЫ ТӨЛЕУ
2.1. Орман қоры телiмi үшiн ақы төлеу көлемi лицензияға сәйкес
белгiленедi.
2.2. Жалға берiлген орман қоры телiмi үшiн жыл сайынғы ақы
төлеудiң жалпы сомасы ______________________________________
теңге құрайды.
оның iшiнде:
орманды жаңғыртуға, қорғау мен күтуге арналған түсiмдер ____
_________________________________________________________________
орман ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемдер _______________
_________________________________________________________________
жер салығы _________________________________________________
_________________________________________________________________
2.3. Орман ресурстарын пайдалану ақысы мен ормандарды
жаңғыртуға, қорғау мен күтуге жұмсалатын түсiмдердi жалға алушы
тең үлестермен __________________________________________________
(төлемдердi түсiру мерзiмдерi)
банкiсiндегi N ______________ есеп шотқа ________________________
(төлемдер сомасы)
аудару жолымен __________________________________________________
(аудан аты)
бюджетiне түсiрiп отырады.
2.4. Жалға алушы жер салығын төмендегiдей тәртiппен аударады:
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
2.5. Жалға алушы орманды қорғауға, жаңғыртуға және күтуге
арналған түсiмдердi олардың жалпы сомасының 30 процентi көлемiнде
тең үлестермен __________________________________________________
_________________________________________________________________
(төлемдердi түсiру мерзiмдерi)
_____________________________________орман иесiнiң ______________
(төлемдер сомасы)
банкiсiндегi __________________ N ___________________ есеп шотына
аудару жолымен түсiрiп отырады.

1.2. Настоящий договор заключен сроком на_________лет (года) и
вступает в силу с момента его регистрации в ________________________
____________________________________________________________________
(районный орган исполнительной власти)
Дата возвращения участка лесного фонда лесовладельцу________________
____________________________________________________________________
2. Плата за участок лесного фонда
2.1. Размер платы за участки лесного фонда устанавливается в
соответствии с лицензией.
2.2. Общая сумма ежегодной платы за переданный в аренду
участок лесного фонда составляет____________________________________
________________________________________________________тенге,
в том числе:
отчисления на воспроизводство, охрану и защиту лесов___________
____________________________________________________________________
платежи за пользование лесными ресурсами_______________________
____________________________________________________________________
земельный налог________________________________________________
____________________________________________________________________
2.3. Плата за пользование лесными ресурсами и 70 % отчислений
на воспроизводство, охрану и защиту лесов вносятся арендатором
равными долями______________________________________________________
(сроки внесения платежей)
в бюджет____________________________________________________________
(наименование района)
путем перечисления__________________________________________________
____________________________________________________________________
(сумма платежей)
на счет N____________________в _____________________________________
____________________________________________________банке.
2.4. Земельный налог перечисляется арендатором в следующем
порядке:____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2.5. Отчисления на охрану, воспроизводство и защиту лесов в
размере 30% от их общей суммы вносятся арендатором равными долями
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(сроки внесения  платежей)
путем перечисления__________________________________________________
____________________________________________________________________
(сумма платежей)
на счет лесовладельца N____________________ в_______________________
________________________________________________________банке.

2.6. Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жалға алушыға берiлетiн
жеңiлдiктер____________________________________________
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
3. ЖАЛҒА АЛУШЫНЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
3.1. Жалға алушының:
лицензия мен осы келiсiм шарттарына сәйкес орман пайдалануды және өзге де шаруашылық қызметiн жүзеге асыруға;
өзi дайындаған өнiмге және орман ресурстарын пайдалану нәтижесiнде алған кiрiстерiн меншiктенуге;
белгiленген тәртiп бойынша орманды пайдалануды жүзеге асыру үшiн жолдар құрылысын жүргiзуге, тұрғызу ережелерiн сақтай
отырып___________________________________________________________
(тұрғын, өндiрiстiк, мәдени-тұрмыстық және өзге де
_________________________________________________________________
құрылыстар мен үйлердiң тiзбесi)
_________________________________________________________________
салуға;
орман иесiнен шарт негiзiнде орманды пайдаланулары жүзеге асыру үшiн қажеттi орманды көркейту және өзге құжаттама алуға;
өзiнiң заңды мүдделерiн, олар бұзылған жағдайларда, сот тәртiбiмен қорғауға;
мемлекет немесе қоғам қажеттерi үшiн орман қоры жерлерiн ерiксiз алу, сондай-ақ орман өсiмдiктерi үшiн зиянды заттар бөлiп шығаратын құрылыстар және объектiлердi iске қосудан жалданатын орман қоры телiмдерiндегi ормандар сапасының нашарлауы нәтижесiнде келтiрiлген зияндар мен шығындардың орнын толық көлемде толтыруға;
орман қоры телiмдерiн жалдау лицензиясы мен келiсiмнiң шарттарын қайтадан қарау жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
жақтардың келiсiмiмен орман қоры телiмдерiн жалдау шартының мезгiлi аяқталысымен оның күшiн жаңадан жалғастыруға құқығы бар.
Жалға алушының басқа құқықтары _____________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Жалға алушы:
орман қорының жалға алған телiмiндегi орман ресурстарын толық және ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге;
орман пайдалануды ормандардың орта құрайтын және орта қорғайтын қызметiн, көк желектердiң, тамақтық және техникалық шикiзатты дер кезiнде және сапалы қалпына келтiру үшiн қолайлы жағдайын сақтауды қамтамасыз ететiндей тәсiлдермен жүргiзуге;
аумақты өртке қарсы және санитарлық көркейтудi қамтамасыз етуге, өрт қауiпсiздiгi ережелерiн сақтауға, ормандағы өрттердi сөндiру, орман зиянткестерi мен оның ауруға шалдығуына қарсы күрес жөнiнде қажеттi шаралар қолдануға;
орманды көркейтудi ормандар мен аңшылық формасының есебiн жүргiзуге қол ұшын беруге;
көрсетiлген көлемде төмендегiдей орман шаруашылығы жұмыстарын: _______________________________________________
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
жүргiзуге;
жалдау ақысын лицензиямен осы шартта белгiленген көлемде және
мерзiмдерде дер кезiнде түсiрiп отыруға;
орманды ұтымды пайдалану, жаңғырту, қорғау және күту жөнiнде орман заңында, ережелер мен нормаларда көзделген талаптарды, сондай-ақ орман шаруашылығын мемлекеттiк басқару органдарының өзге де арнаулы уәкiлеттi органдардың лауазымды қызметкерлерiнiң нұсқауламаларын орындауға;
жалғасу мерзiмi аяқталысымен орман қоры телiмдерiн жалға берушiге төмендегiдей талаптарды қанағаттандыратындай жағдайда:
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------қайтаруға;
жалдау мерзiмi аяқталған кезде орманды пайдалануды жүзеге асыру
орындарындағы орман қорының жай-күйi лицензия мен осы шарттың талаптарына сай келмеген жағдайда орман иесiне қолдан жiберiп алған пайданы қоса қамтығандағы зиянның орнын толтыруға;
осы шарттың 3.1 пунктiнде аталмаған тұрғызылымдар мен құрылыстарды өз күшiмен немесе өз есебi жолымен алып тастауға болмаса келiскен жағдайда орман иесiне беруге мiндеттi.
Жалға алушының басқа мiндеттерi ____________________________
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------

2.6. Льготы, предоставляемые арендатору в соответствии с
действующим законодательством_______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Права и обязанности арендатора
3.1. Арендатор имеет право:
осуществлять лесные пользования и иную хозяйственную
деятельность в соответствии с условиями лицензии и настоящего
договора;
собственности на заготовленную им продукцию и доходы,
полученные в результате пользования лесными ресурсами;
производить в установленном порядке строительство необходимых
для осуществления лесных пользований дорог, возводить с соблюдением
правил застройки____________________________________________________
(перечень жилых, производственных, культурно-бытовых
--------------------------------------------------------------------
и иных строений и сооружений)
--------------------------------------------------------------------
получать от лесовладельца на договорной основе
лесоустроительную и иную документацию, необходимую для
осуществления лесных пользований;
на защиту своих законных интересов в случаях их нарушения в
судебном порядке;
на возмещение в полном объеме ущерба и убытков, причиненных в
результате изъятия земель лесного фонда для государственных или
общественных нужд, а также ухудшения качества лесов на арендуемых
участках лесного фонда, вызванного строительством и эксплуатацией
объектов, выделяющих вредные для лесной растительности вещества;
вносить предложения по пересмотру условий лицензии и договора
на аренду участков лесного фонда;
возобновления договора на аренду участков лесного фонда по
истечении срока его действия при согласии сторон.
Другие права арендатора________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3.2. Арендатор обязан:
обеспечить полное и рациональное использование лесных ресурсов
на арендуемых участках лесного фонда;
вести лесопользование способами, обеспечивающими сохранение
средообразующих и средозащитных функций лесов, благоприятных
условий для своевременного и качественного восстановления
насаждений, пищевого и технического сырья;
обеспечивать противопожарное и санитарное обустройство
территории, соблюдать правила пожарной безопасности, принимать
необходимые меры по тушению лесных пожаров, борьбе с вредителями и
болезнями леса;
оказывать содействие в проведении лесоустройства, учета лесов
и охотничьей фауны;
производить следующие лесохозяйственные работы в указанных
объемах:____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
своевременно вносить арендную плату в размерах и в сроки,
установленные лицензией и настоящим договором;
выполнять требования по рациональному использованию,
воспроизводству, охране и защите лесов, предусмотренные лесным
законодательством, правилами и нормами, а также предписания
должностных лиц государственных органов управления лесным
хозяйством, иных специально уполномоченных органов;
возвратить участки лесного фонда арендодателю по окончании
срока аренды в состоянии, удовлетворяющем следующим
требованиям:________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
возместить лесовладельцу ущерб, включая упущенную выгоду, если
состояние лесного фонда в местах осуществления лесных пользований по
окончании срока аренды не отвечает требованиям лицензии и настоящего
договора;
сносить своими силами или за свой счет не указанные в пункте
3.1. настоящего договора строения и сооружения или передать их
лесовладельцу при его согласии.
Другие обязанности арендатора__________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

4. ОРМАН ИЕСI - ЖАЛҒА БЕРУШIНIҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН МIНДЕТТЕРI
4.1. Орман иесiнiң:
орман қоры телiмiн жалдауға арналған лицензия мен келiсiм шарттарын қайта қарау жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
жалға берiлген орман қоры телiмдерiнде өзiнiң орман шаруашылығын басқару жөнiндегi функцияларына сәйкес орман шаруашылығы шараларын жүргiзуге;
жалға алушы тұрғызған жолдарын тегiн пайдалануға;
орман заңын, орманды пайдалану және орман шаруашылығын жүргiзу нормаларының ережелерiнiң сақталуын бақылауды жүзеге асыруға;
жалға алушыға оның орман шаруашылығына келтiрген шығындар мен зиянның орнын толтыру туралы талаптар қоюға;
ормандарды пайдалану, жаңғырту, қорғау және күту туралы жылға алушыдан лицензия мен шартта ескерiлген мәлiметтер, анықтамалық және басқа да материалдар, сондай-ақ көзделген мемлекеттiк және салалық статистикалық есеп алып отыруға;
Қазақстан Республикасы Заңдарымен осы Ережеде көзделген жағдайда орман қоры телiмiн жалдау құқығы тоқтата тұруға;
жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының шешiмiне сәйкес жалға алушыны ормандағы өрттердi жоюға тартуға;
Осы Ережеге сәйкес орман қоры телiмiн жалдау шартын бұзуға құқығы бар.
Орман иесiнiң басқа құқықтары ______________________________
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
4.2. Орман иесi:
жалға алушыға орман қоры телiмiн осы келiсiмнiң шарттарына сәйкес келетiн жағдайында беруге (пайдалы жерлер көлемi мен олардың қысқаша сапалық сипаттамасы осы шарттың 5-шi қосымшасында келтiрiледi);
орман секторларының шектерi мен таксациясын жүргiзедi және жалға алушыға орман ағаштарын кесу билеттерi мен ордерлерiн бередi, басқа да орман пайдалану жерлерiн белгiлеп, орман билеттерiн бередi;
жалға алушыға лицензия мен шартта көзделген орманды қалпына келтiру және басқа да орман шаруашылығы жұмыстарын орындауға жұмсалған шығындар төлеуге;
жалға алушыны өз есебiнен қажеттi ормандық құрылыс материалдармен қамтамасыз етуге;
жалға алушымен белгiленген тәртiп бойынша орманды пайдалануды ұйымдастыру мен жүзеге асыруға және орман шаруашылығына жүргiзуге қажеттi өндiрiстiк және шаруашылық құрылыстарын орналастыру орындарын, орман өнiмдерiн қоймаларға жинауға арналған алаңдарды, жолдарды, көлiк қоятын жерлердi көркейту жөнiндегi шараларды және т.б. келiсуге;
ағаш кесiлген орындарды қалпына келтiрудiң тәсiлдерi мен әдiстерiн таңдауда әдiстемелiк көмек көрсетуге, орман дақылдары жобаларын жасауға, орман дақылдарын өндiру үшiн жалға алушының келiсiмдi негiзде отырғызу және сабу материалдарымен қамтамасыз етуге;
жалға алушыға оның орман шаруашылығы және орманды қалпына келтiру жұмыстарын орындауы үшiн жалдау негiзiнде қажеттi жағдайда орман шаруашылығы техникасын бөлуге;
жалға алушының жалдау мерзiмiнiң аяқталуына дейiн қазаға ұшыраған жағдайында орман қоры телiмiн жалдау үшiн жалға алушы болуға келiсiмiн берген оның мұрагерлерiнiң бiрiмен жаңадан шарт жасасуға;
жалға алушыға оның шаруашылық қызметiн заңсыз тоқтата тұру нәтижесiнде келтiрiлген шығындары мен зиянның орнын сот шешiмi бойынша толтыруға мiндеттi.
Орман иесiнiң басқа мiндеттерi _____________________________
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------

4. Права и обязанности лесовладельца-арендодателя
4.1. Лесовладелец имеет право:
вносить предложения по пересмотру условий лицензии и договора
на аренду участков лесного фонда;
проводить лесохозяйственные мероприятия на участках лесного
фонда, переданных в аренду, в соответствии с его функциями по
управлению лесным хозяйством;
бесплатно использовать пути транспорта, построенные
арендатором;
осуществлять контроль за соблюдением лесного
законодательства, норм, правил лесопользования и ведения лесного
хозяйства;
предъявлять арендатору иски о возмещении убытков и ущерба,
причиненных им лесному хозяйству;
получать от арендатора сведения, справочные и другие
материалы об использовании, воспроизводстве, охране и защите лесов,
обусловленные в лицензии и договоре, а также предусмотренные
государственной и отраслевой статистической отчетностью;
приостанавливать право на аренду участков лесного фонда в
случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и
настоящим Положением;
привлекать арендатора для ликвидации лесных пожаров в
соответствии с решением местных органов исполнительной власти;
расторгать договор на аренду участков лесного фонда в
соответствии с настоящим Положением.
Другие права лесовладельца_____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4.2. Лесовладелец обязан:
передавать арендатору участки лесного фонда в состоянии,
соответствующем условиям настоящего договора (площади угодий и их
краткая качественная характеристика приводятся в приложении 5 к
настоящему договору);
производить отвод и таксацию лесосек и выдавать арендатору
лесорубочные билеты и ордера, определять места других лесных
пользований и выдавать лесные билеты;
оплачивать затраты арендатора за выполнение
лесовосстановительных и других лесохозяйственных работ,
предусмотренных лицензией и договором;
обеспечивать арендатора за его счет необходимыми
лесоустроительными материалами;
согласовывать в установленном порядке арендатору места
размещения производственных и хозяйственных построек, площадок для
складирования лесной продукции, дорог, стоянок, транспорта,
мероприятия по благоустройству и т.д., необходимых для организации
и осуществления лесопользования и ведения лесного хозяйства;
оказывать методическую помощь в выборе способов и методов
восстановления вырубок, составлять проекты лесных культур,
обеспечивать арендатора на договорной основе посадочным и посевным
материалами для производства лесных культур;
выделять при необходимости на арендных условиях арендатору
лесохозяйственную технику для выполнения им лесохозяйственных
и лесовосстановительных работ;
в случае смерти арендатора до истечения срока аренды
перезаключать договор на аренду участка лесного фонда с одним
из его наследников при его согласии стать арендатором;
возмещать по решению суда убытки и ущерб, нанесенные арендатору
в результате неправомерного приостановления его хозяйственной
деятельности.
Другие обязанности лесовладельца_______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

5. ЖАҚТАРДЫҢ ЖАУАПКЕРШIЛIГI
Орман қоры телiмiн жалдау келiсiмi шарттарын өзгертуге, оны бұзуға және тоқтатуға осы Шарттың 3.2 және 4.2 пункттерiнде белгiленген талаптар сақталмаған жағдайда жол берiледi.
Осы келiсiмдердiң шарттарын бұзғаны үшiн жақтарға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жаза бередi.
Жақтар жауапкершiлiктiң басқа шарттарын ____________________
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
6. ДАУЛАРДЫ ҚАРАУ
Осы шартты iске асыру барысында туындайтын даулар Қазақстан
Республикасының Заңдарына сәйкес сот тәртiбiмен шешiледi.
Осы Шарт үш дана болып жасалынды, оның бiрiншi жалға алушыға
-----------------------------------------------------------------
(заңды тұлғаның аты, немесе азаматтың фамилиясы, аты
_________________________________________________________берiлдi,
әкесiнiң аты)
екiншiсi ________________________________________________________
(атқарушы өкiметтiң аудандық органы)
_______________________________________________________сақталады,
үшiншiсi ________________________________________________________
(орман иесi)
_______________________________________________________сақталады.
Қосымшалар:
1. Жалға берiлген орман қоры телiмiнiң жоспары.
2. Жалға берiлген орман қоры телiмiнiң экспликациясы.
_________________________________________________________________
(орман иесi - жалға берушi, шартқа қол қоюшының фамилиясы,
_________________________________________________________________
аты, әкесiнiң аты, - лауазымы)
М.О.
__________________
(қолы)
Жалға алушы ________________________________________________
(заңды тұлғаның аты немесе азаматтың
_________________________________________________________________
фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, оның паспорттық деректерi:
_________________________________________________________________
сериясы, нөмiрi, берiлген күнi, кiммен берiлген)
М.О.
________________
(қолы)
Шарт N _____________________________________________________
_________________________________________________________________
(атқарушы өкiметтiң аудандық органының аты)
тiркелдi.
М.О.
________________                         ___________________
(қолы)                                    (Ф.А.Ә.)
________________
(күнi)
Қосымша 4
Берiлген орман қоры телiмiнiң
Ж О С П А Р Ы
_________________________________________________________________
(заңды тұлғаның аты немесе жалға алушының фамилиясы, аты,
_________________________________________________________________
әкесiнiң аты)
Пайдалану түрi _____________________________________________
М.О.                                        Масштаб
Орман иесi - жалға берушi
________________                   _________________________
(қолы)                          _________________________
(Ф.А.Ә.)
Қосымша 5
___________________________________________________________________
(пайдалану түрi, заңды тұлғаның аты немесе жалға алушының фамилиясы,
_________________________________берiлген орман қоры телiмiнiң
аты, әкесiнiң аты)
ЭКСПЛИКАЦИЯСЫ
--------------------------------------------------------------------
|   |   |   |   оның iшiнде:  |     |   |      |     |    |    |
|   |   |   |_________________|     |   |      |     |    |    |
1| 2 | 3 | 4 |  5  |  6  |  7  |  8  | 9 |  10  |  11 | 12 | 13 | 14
--------------------------------------------------------------------
1.
2. Тоқсан N
3. Бөлiм N
4. Жалпы көлемi, га
Оның iшiнде:
5. Орманмен жабылғаны
6. Орманмен жабылмағаны
7. Ормансыз жерлер
8. Ормандар тобы
9. Көк желектер құрамы
10. Көк желектер бонитетi
11. Көк желектердiң жасы
12. Биiктiк разрядтары
13. Көк желектердiң жиiлiгi
14. Тауарлық классы
--------------------------------------------------------------------
Ағаштар қоры текше метр
--------------------------------------------------------------------
оның iшiнде:
--------------------------------------------------------------------
|      қылқан жапырақты       |      жасыл жапырақтар
|-----------------------------|-----------------------------
|       |      оның iшiнде    |        |       оның iшiнде
|       |---------------------|        |--------------------
15   |  16   |   17     |    18    |   19   |   20      |    21
--------------------------------------------------------------------
15. Жалпы ағаш қоры
16. Барлығы
17. Iске Жарамдылығы
18. Отындық
19. Барлығы
20. Iске жарамдылығы
21. Отындық
М.О.
Орман иесi - жалға берушi
_________________             ______________________________
(қолы)                  (фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
Қосымша 6
БЕКIТЕМIН
________________облыс
әкiмшiлiгiнiң бастығы
_____________________
"__"_________________ 199___ж.
Аңшылыққа жарамды жерлердi (ормандардан басқа) бекiту,
пайдалану және қорғау
Ш А Р Т Ы
_____________қаласы           "___"______________199___ж.
_____________________облыс әкiмшiлiгiнiң бастығының 199  ж.
____________N___________шешiмi негiзiнде бiздер төменде қол
қоюшылар, жануарлар дүниесiн арнайы уәкiлеттi мемлекеттiк басқару
органының жетекшiсi атынан
_________________________________________________________________
(Ф. А. Ә., лауазымы)
бұдан былай "Жануарлар дүниесi басқармасы" - бiр жағынан және
жалға алушы _____________________________________________________
(заңды тұлғаның аты немесе азаматтың Ф.А.Ә.,
_________________________________________________________________
адресi)
атынан оның жетекшiсi ___________________________________________
(жалға алушы өкiлiнiң Ф.А.Ә., лауазымы)
бұдан былай "Аңшылықты пайдаланушы"______________________________
негiзiнде iс-қимыл ете отырып, осы шартты төмендегi туралы жасастың:
I. ШАРТТЫҢ ПӘНI

5. Ответственность сторон
Изменение условий договора на аренду участков лесного фонда,
его расторжение и прекращение допускаются в случаях несоблюдения
требований, определенных пунктами 3.2 и 4.2 настоящего договора.
За нарушение условий настоящего договора стороны несут
ответственность в соответствии с законодательством Республики
Казахстан.
Другие условия ответственности сторон__________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Рассмотрение споров
Споры, возникающие в ходе реализации настоящего договора,
разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан
в судебном порядке.
Настоящий договор составлен в трех экземплярах, из которых
первый выдан арендатору_____________________________________________
(наименование юридического лица или
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество гражданина)
____________________________________________________________________
второй хранится у___________________________________________________
(районный орган исполнительной власти)
____________________________________________________________________
третий хранится у___________________________________________________
(лесовладелец)
____________________________________________________________________
Приложения:
1. План участков лесного фонда, предоставленных в аренду.
2. Экспликация участков лесного фонда, предоставленных в
аренду._____________________________________________________________
(лесовладелец-арендодатель, фамилия, имя, отчество, должность,
____________________________________________________________________
подписавшего договор)
М.П.
_____________________
(подпись)
Арендатор______________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя,
____________________________________________________________________
отчество гражданина, его паспортные данные: серия, номер, дата
____________________________________________________________________
выдачи, кем выдан)
М.П.
_________________
(подпись)
Договор N__________________зарегистрирован____________________
____________________________________________________________________
(наименование районного органа исполнительной власти)
М.П.
___________________________             ____________________________
(подпись)                                 (Ф.И.О.)
__________________________
(дата)
Приложение 4
П Л А Н
участка лесного фонда, представленного
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
____________________________________________________________________
арендатора)
Вид пользования_____________________________________________________
М.П.                                        Масштаб
_____________________              Лесовладелец-арендодатель
(подпись)                      _________________________
_________________________
(Ф.И.О.)
Приложение 5
ЭКСПЛИКАЦИЯ
участков лесного фонда, представленных______________________________
(вид пользования, наименование
____________________________________________________________________
юридического лица или фамилия, имя, отчество арендатора)
--------------------------------------------------------------------
1 - NN
2 - N квартала
3 - N выдела
4 - Общая площадь, га
5 - в том числе: Покрытая лесом
6 - в том числе: Не покрытая лесом
7 - в том числе: Нелесные земли
8 - Группа лесов
9 - Состав насаждений
10 - Бонитет насаждений
11 - Возраст насаждений
12 - Разряд высот
13 - Полнота насаждений
14 - Класс товарности
15 - Запас древесины, куб. м, Общий запас древесины
16 - Запас древесины, куб. м, в том числе: хвойных, Всего
17 - Запас древесины, куб. м, в том числе: хвойных, из них: деловой
18 - Запас древесины, куб. м, в том числе: хвойных, из них:
дровяной
19 - Запас древесины, куб. м, в том числе: лиственных,
Всего
20 - Запас древесины, куб. м, в том числе: лиственных, из них:
деловой
21 - Запас древесины, куб. м, в том числе: лиственных, из них:
дровяной
--------------------------------------------------------------------
1!2!3!4!5!6!7!8!9!10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14 ! 15 ! 16 !17!18!19!20!21!
--------------------------------------------------------------------
М.П.                                 Лесовладелец- арендодатель
________________________           _________________________________
(подпись)                         (фамилия, имя, отчество)
Приложение 6
Утверждаю
Глава_____________________________
областной администрации
__________________________________
"_____"______________199___г.
Д О Г О В О Р
на закрепление, использование и охрану
охотничьих угодий (кроме лесных)
г._______________                        "_____"____________199___г.
На основании решения главы_____________________________________
областной администрации от "____"____________199___г.N______________
мы, нижеподписавшиеся, руководитель специально уполномоченного
органа государственного управления животным миром в лице
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
в дальнейшем именуемый "Управление животным миром", с одной стороны
и арендатор_________________________________________________________
(наименование юридического лица или Ф.И.О. гражданина,
____________________________________________________________________
адрес)
в лице руководителя_________________________________________________
(Ф.И.О., должность представителя арендатора)
____________________________________________________________________
именуемого в дальнейшем "Охотпользователь", действующего на
основании___________________________________________________________
составили настоящий договор о нижеследующем:
I. Предмет договора

1. Жануарлар дүниесi басқармасы ____________________________
атындағы аңшылық құру мақсатында ______________________ облысының
_________________________ ауданында орналасқан аңшылыққа пайдалы
жерлердi ________ жылға жалдау жолымен пайдалануға бередi,
аңшылықты пайдаланушы оны қабылдап алады:
жалпы көлемi _______ га, оның __________ гектары ауыл шаруашылығы
жерлерi (шабындық, жайылым) ____________ гектары орман, шөлейттi,
________________ гектары жартылай шөлейт және шөлейттi __________
гектары таулы, ________________ гектары сулы-батпақты, __________
гектары су жағалық, _____________ гектары сулы, _________ гектары
өзге пайдалы жерлер, шекаралары:
солтүстiк тұсынан __________________________________________
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
батыс тұсынан ______________________________________________
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
шығысы тұсынан _____________________________________________
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
оңтүстiк тұсынан ___________________________________________
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
2. Аңшылыққа пайдалы жерлердi басқа ұйымдар мен мекемелерге,
олардың ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, беруге тиым
салынады.
3. Бекiтiлiп берiлген аңшылыққа пайдалы жерлерде жануарлар
дүниесi ресурстарын пайдалану ақылы негiзде жүзеге асырылады.
Ақы төлеу __________________________________________________
_____________________________көлемiнде, _________________________
_______________________________________мезгiлдерде жүргiзiледi.
II. ЖАҚТАРДЫҢ МIНДЕТТЕМЕЛЕРI
Аңшылықты пайдаланушының құқықтары мен мiндеттерi:
1. Аңшылықты пайдаланушыға жануарлар дүниесiн төмендегiдей
түрлерiн:________________________________________________________
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
пайдалануға рұқсат етiледi.
2. Аңшылықты пайдаланушы:
бекiтiлiп берiлген аумақтың күзетiлуiн қамтамасыз етуге, бұл
үшiн аңшылық шаруашылықты саны _______ адамдық тұрақты штаттық
егерлiк күзетпен қамтамасыз етуге;
аңшылар мен балықшылардың _________ үйiнiң құрылысын жүзеге
асыруға;
шаруашылықты _______________________________________________
(көлiк құралдары, қару және т.б.)
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлеу ақысын дер кезiнде
және толық көлемде түсiрiп отыруға;
аң аулау ережелерiн, нормалары мен мезгiлдерiн сақтауға;
жабайы аңдар мекендейтiн ортаның бұзылуына жол бермеуге;
жануарлар дүниесiн халық пен айналадағы орта үшiн тiршiлiк қоғамдастықтары тұтастығының бұзылуына жол бермейтiндей және пайдалануға ұсынылған жануарлардың сақталуын қамтамасыз ететiндей қауiпсiз тәсiлдермен пайдалануға;
____________________ мерзiмге дейiн аңшылық құрылыстары жұмыстарын жүргiзуге және рекомендацияларға сәйкес жануарлар дүниесiн пайдалану, жаңғырту және қорғау жөнiнде шаралар жүргiзуге;
нақтылы шекаралар белгiлеу жүргiзуге және саны______________ дана ишаратты белгiлер қоюға;
аумақты мекендейтiн жабайы жануарлар санының, өндiрудiң есебiн және олардың жай-күйiн, сондай-ақ олардың мекендейтiн ортасының жай-күйiн тiркеудi жүргiзуге;
белгiленген жоспарлар мен тапсырмаларға сәйкес жыл сайын биохимиялық және жаңғыртулық шаралар жүргiзу үшiн қаражат бөлiп отыруды қарастыруға;
есепке алу, өндiру, фенологиялық байқаулар бойынша алынған мәлiметтердi "Егердiң күнделiгiнде", "Фенологиялық күнделiкте" және жабайы аңдар мен құстарды есепке алу, өндiру карточкаларында жазып отыруға;
жаңғыртулық телiмдерге арнап 10 проценттен кем түспейтiндей аңшылыққа пайдалы жерлердi бөлуге;
әрбiр аңшылық маусымға арнап, оның басталуына дейiнгi ай iшiнде есептеулi мәлiметтер негiзiнде Аңшылық шаруашылығы басқармасымен келiсуге жабайы жануарлар өндiру жоспарын ұсынуға;
қорғау және жаңғырту жөнiнде бiрлескен шаралар жүргiзу барысында жануарлар дүниесiн қорғауды, жаңғыртуды және пайдалануды бақылауды жүзеге асырушы органдарға көмек көрсетуге;
Жануарлар дүниесi Басқармасының талабы бойынша тексеру үшiн аңшылық шаруашылығы жануарлар дүниесiн қорғау, жаңғырту және пайдалану жөнiндегi қызметiн көрсететiн құжаттарды берiп отыруға мiндеттi.
Жануарлар дүниесi Басқармасы төмендегiдей мiндеттемелердi алады:

1. Управление животным миром передает, а охотпользователь
принимает в арендное пользование на ________лет охотничьи угодья,
расположенные в ________________________________________области
____________________________районе, в целях создания охотничьего
хозяйства под названием_____________________________________________
общей площадью________га, из них сельскохозяйственные (покосы,
пастбища)_____________га, лесных_____________га, полупустынных и
пустынных_________га, горных____________га, водно-болотных__________
га, пойменных__________га, водопокрытых________га, прочих угодий
________га, в границах:
с севера_______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
с запада_______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
с юга__________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
с востока______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Передача охотугодий другим организациям и учреждениям,
независимо от их ведомственной подчиненности, запрещается.
3. Пользование ресурсами животного мира на закрепленных
охотничьих угодьях осуществляется на платной основе.
Оплата производится в размере__________________________________
____________________________________________________________________
в сроки_____________________________________________________________
II. Обязательства сторон
Права и обязанности охотпользователя:
1. Охотпользователю разрешаются следующие виды пользования
животным миром:_____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Охотпользователь обязан:
обеспечивать охрану закрепленной территории, для чего
обеспечить охотхозяйство постоянной штатной егерской охраной в
количестве_________человек;
осуществить строительство_________домов охотника и рыболова;
обеспечить хозяйство___________________________________________
(транспортные средства, оружие и т.п.)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
своевременно и в полном объеме вносить плату за пользование
животным миром;
соблюдать правила, нормы и сроки охоты;
не допускать нарушение среды обитания диких животных;
пользоваться животным миром способами, безопасными для
населения и окружающей среды, не допускающими нарушения целостности
естественных сообществ и обеспечивающими сохранение животных, не представленных в пользование;
провести охотустроительные работы в срок до____________________ и в соответствии с рекомендациями проводить мероприятия по использованию, воспроизводству и охране животного мира;
провести определение границ в натуре и выставлять опознавательные знаки в количестве ______шт.;
проводить учет численности, добычи и регистрацию состояния диких животных, обитающих на территории, а также состояние среды их обитания;
в соответствии с установленными планами и заданиями ежегодно предусматривать выделение средств на проведение биохимических и воспроизводственных мероприятий;
данные, полученные по учету, добыче, фенологическим наблюдениям фиксировать в "Дневнике егеря", "Фенологическом дневнике" и карточках учета, добычи диких зверей и птиц;
выделить под воспроизводственный участок не менее 10% ценных охотничьих угодий;
на каждый охотничий сезон, за месяц до его начала, на основании учетных данных представлять на согласование Управлению охотничьего хозяйства план добычи диких животных;
оказывать помощь органам, осуществляющим контроль за охраной, воспроизводством и использованием животного мира при проведении совместных мероприятий по охране и воспроизводству;
представлять по требованию Управления животного мира для проверки документы, отражающие деятельность охотхозяйства по охране, воспроизводству и использованию животного мира.
Управление животного мира обязуется:

1. Аңшылық шаруашылығын көркейту, аңдар мен құстарды жаңғырту жөнiндегi, сондай-ақ басқа да арнаулы мәселелер жөнiндегi шараларды жүзеге асыру iсiнде аңшылықты пайдаланушыға қол ұшын берiп отырады.
2. Жабайы жануарларды қосымша азықтандыруды ұйымдастыру үшiн жер телiмдерiн, сондай-ақ жаңғырту телiмдерiн (тыныштық аймағы) бөлуге рұқсат алуға қол ұшын бередi.
3. Шаруашылық аймағында режим мен табиғат қорғау заңдарын, аң аулау және аңшылық шаруашылық ережелерiн бұзуда кiнәлi адамдарды жауапқа тартып, келтiрiлген зиянның орнын толтыруға көмек көрсетедi.
4. Белгiленген тәртiп бойынша аңшылықты пайдалануға рұқсат бередi, жабайы жануарлар өндiру жоспарын қарайды және бекiтедi.
5. Жер пайдаланушылар мен аңшылықты пайдаланушылар арасындағы төрелiк сот iстерi мен шаруашылық дауларын шешуде қол ұшын бередi.
6. Аңшылықты пайдаланушылардың өндiрiстiк шаруашылық қызметiне араласпайды.
III. ЖАҚТАРДЫҢ ЖАУАПКЕРШIЛIГI
1. Аңшылықты пайдаланушы осы шарт жөнiндегi мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда Жануарлар дүниесi Басқармасы оған орын алып отырған кемшiлiктердi жою қажеттiлiгi туралы ескерту жасайды және оларды жою мерзiмiн белгiлейдi. Аңшылықты пайдаланушы көрсетiлген мерзiмде кемшiлiктердi жоймаған жағдайда бекiтiлiп берiлген аң аулауға пайдалы жерлерде аң аулау 1 айдан 2 жылға дейiнгi мерзiмге жабылыуы мүмкiн, болмаса аң аулауға жарамды жерлер аңшылықты көркейту, басқа да көркейту шаралары жөнiндегi шығындардың орнын толтырмай-ақ қайтарылып алынады.
2. Аңшылықты пайдаланушының құқықтарын бұзған Жануарлар дүниесi Басқармасына тиiстi жауапкершiлiк жүктеледi және Заңдарға сәйкес шығындардың орнын толтырады.
IV. ШАРТ ЖАСАСУ ЖӘНЕ ОНЫ БҰЗУ
1. Аңшылыққа жарамды жерлердi бекiтiп беруге арналған шарт күшi:
аңшылықты пайдаланушының бекiтiлiп берiлген пайдалы жерден өз еркiмен бас тартуы;
жалдау мерзiмiнiң аяқталуы және оны ұзарту өтiнiмiнiң түспеуi;
аңшылықты пайдаланушы қызметiнiң тоқталуы;
жануарлар дүниесiн белгiлi мақсатта пайдаланбағаны немесе белгiленген ережелердiң, нормалардың және осы шарттың ұдайы және дөрекiлiкпен бұзылуы;
аңшылыққа жарамды жерлердiң мемлекет және қоғам қажеттерi үшін қайтарылып алынуы;
берiлген аңшылыққа жарамды жерлердiң екi жыл қатарынан иегiрлмеуi;
аңшылыққа жарамды жерлер ресурстарын және жануарлар дүниесiнiң басқа да ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемдер түсiрiлмеген жағдайларда тоқтатылады.
2. Жақтардың екiжақты келiсiмi барысында шарт өзара келiсiм шарттары бойынша мерзiмiнен бұрын бұзыла алады.
3. Осы шарт күшi мерзiмiнiң аяқталуына дейiнгi ай iшiнде былайша айтқанда, _______________________________ кешiктiрмей, жақтар шартты тоқтату немесе ұзарту туралы келiседi.

1. Оказывать охотпользователю содействие в деле осуществления мероприятий по охотоустройству хозяйства, воспроизводству зверей и птиц, а также по другим специальным вопросам.
2. Оказывать содействие в получении разрешений на отвод земельных участков для организации подкормки диких животных, а также воспроизводственных участков (зон покоя).
3. Оказывать помощь в привлечении лиц, виновных в нарушении режима и природоохранного законодательства на территории хозяйства, правил охоты и охотничьего хозяйства к ответственности и возмещению нанесенного ущерба.
4. Выдавать в установленном порядке разрешения на охотпользование, рассматривать и утверждать план добычи диких животных.
5. Оказывать содействие в решении арбитражных дел и хозяйственных споров между землепользователями и охотопользователем.
6. Не вмешиваться в производственно-хозяйственную деятельность охотпользователей.
III. Ответственность сторон
1. В случае невыполнения охотпользователем обязательств по настоящему договору Управление животного мира предупреждает его о необходимости устранения имеющихся недостатков и назначает срок их устранения. Если в указанный срок недостатки охотпользователем не устраняются, то на закрепленных охотугодьях может быть закрыта охота на срок от 1 месяца до 2 лет, либо охотугодья изымаются без возмещения затрат по их охотустройству, благоустройству и другим мероприятиям.
2. Управление животного мира, нарушившее права охотпользователя, несет ответственность и возмещает убытки в соответствии с законодательством.
IV. Заключение и расторжение договора
1. Действие договора на закрепление охотничьих угодий прекращается в случаях:
добровольного отказа охотпользователя от закрепленных угодий;
истечения срока аренды и отсутствия заявки на продление;
прекращения деятельности охотпользователя;
использования животного мира не по назначению или при систематических и грубых нарушениях установленных правил, норм и настоящего договора;
изъятия охотничьих угодий для государственных или общественных нужд;
неосвоения в течение двух лет подряд предоставленных в пользование охотничьих угодий;
невнесения платы за пользование ресурсами охотничьих угодий и другими видами ресурсов животного мира;
2. При обоюдном согласии сторон договор может быть расторгнут досрочно на взаимосогласованных условиях.
3. За месяц до истечения срока действия настоящего договора, т.е. не позднее _________________, стороны договариваются о прекращении или продлении договора.

4. Аңшылықты пайдаланушы келiсiм шарттарын орындамаған жағдайда, ол аталған аңшылыққа жарамды жерлердi кейiн бекiтiп алуға басыңқы құқығын сақтап қалады.
V. ДАУЛАРДЫ ҚАРАУ
Осы шарт жөнiндегi барлық даулар белгiленген тәртiппен шешiледi.
Жақтардың заңды адрестерi:
_________________________________________________________________
(жануарлар дүниесiн арнаулы уәкiлеттi мемлекеттiк органның
_________________________________________________________________
аты, адресi, есеп шоты)
М.О.                                               Қолы
__________________________________________________________________
(аңшылықты пайдаланушының аты, оның ведомстволық
__________________________________________________________________
бағыныстылығы, адресi, есеп шоты)
М.О.                                                Қолы
Шарт____________________дана болып жасалынды.
1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
3)___________________________________________________________
Қосымша 7
_______________________________ облысы
_______________________________ ауданы
тiркелген _____________________ аңшылық
шаруашылығының
П А С П О Р Т Ы
Ұйым адерсi: _______________
____________________________
____________________________
____________________________
Аңшылыққа жарамды жерлердi
бекiтiп беру мерзiмi:
басталуы "___" _______199__ж.
аяқталуы "___" _______199__ж.
1. Бекiтiлiп берiлген аңшылыққа жарамды жерлердiң әкiмшiлiк
жағдайы ________________________________________________ облысы
________________________________________________________ ауданы
__________________________________________ (ауыл) селолық Кеңес
2. Бекiтiлiп берiлген аңшылыққа жарамды жерлердiң шекаралары:
солтүстiктен _______________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
батыстан ___________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
оңтүстiктен ________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
шығыстан ___________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

4. При выполнении охотпользователем условий договора за ним сохраняется преимущественное право последующего закрепления данных охотничьих угодий.
V. Рассмотрение споров
Все споры по настоящему договору разрешаются в установленном порядке.
Юридические адреса сторон:
____________________________________________________________________
(наименование специально уполномоченного органа государственного
____________________________________________________________________
управления животным миром, адрес, расч. счет)
М.П.                              Подпись
____________________________________________________________________
(наименование охотпользователя, его ведомственная принадлежность,
____________________________________________________________________
адрес, расчет. счет)
М.П.                              Подпись
Договор составлен в ________экземплярах:
1)__________________________________________________________________
2)__________________________________________________________________
3)__________________________________________________________________
Приложение 7
П А С П О Р Т
на приписное охотничье хозяйство__________________________
района____________________________________________________
области___________________________________________________
Адрес организации:_____________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
Срок закрепления охотничьих угодий:
с "____"______________199____г.
по "_____"____________199____г.
1. Административное положение закрепленных охотничьих угодий
_________________________________________________________область
_______________________________________________________район
_____________________________________________________(аул) сельсовет
2. Границы закрепленных охотничьих угодий:
с севера_______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
с запада_______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
с юга__________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
c востока______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

3. Аңшылық шаруашылығының бағылылығын анықтайтын аңшылыққа
және балық аулауға жарамды жерлердiң аты мен қысқаша сипаттамасы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4. Бекiтiлiп берiлген аңшылыққа жарамды жерлердiң көлемi
_________ мың гектар.
5. Бекiтiлiп берiлген жер және су кеңiстiгi алаңдарының құрамы:
орман ______________ га егiндiк ______________ га
келiсiлген орман
алаңы ______________ га         сулы алаңдар _________ га
батпақ _____________ га         таулар _______________ га
далалық ____________ га
оның iшiнде
жайылым ____________ га
6. Бекiтiлiп берiлген аңшылыққа жарамды жерлер алаңдарын
жердi пайдаланушылар бойынша бөлу:
меморманқоры ________________________ га
мемжерқоры __________________________ га
ұжымшарлардiкi ______________________ га
кеңшарлардiкi _______________________ га
өзгелер _____________________________ га
7. Аңшылық-кәсiпшiлiк өндiру жануарларының түрлiк құрамы:
аңдар ____________________        құстар ___________________
____________________               ___________________
____________________               ___________________
____________________               ___________________
____________________               ___________________
____________________               ___________________
____________________               ___________________
____________________               ___________________
8. Бекiтiлiп берiлген аңшылыққа жарамды жерлердегi аңшылық-
шаруашылық құрылыстар:
аңшылық шағын үйлер ___________________________________ дана
солонецтер ____________________________________________ дана
қиыршықты алаңдар _____________________________________ дана
тұяқтыларға арналған __________________________________ дана
астаулықтар
құстарға арналған _____________________________________ дана
астаулықтар
малазықтық егiстiктер _________________________________ га
тыныштық аймақтары ____________________________________ га
(қорғалымдар)
жасанды ұялар _________________________________________ дана
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
9. Аңшылық жануарларының негiзгi түрлерi санының динамикасы:
_________________________________________________________________
Жануарлар түрi  |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |
-----------------------------------------------------------------
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

3. Наименование и краткая характеристика основных охотничьих
и рыболовных угодий, определяющих ценность охотничьего хозяйства:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Площадь закрепленных охотничьих угодий_______тыс. га
5. Состав площадей земельных и водных пространств закрепленных
угодий: лес_____________га               пашни_______________га
вырубки_________га               водопокрытые
болота__________га               площади_____________га
степи___________га               горы________________га
в т.ч. луга_____га
6. Распределение земель закрепленных охотугодий по
землепользователям:
гослесфонд_______________________________га
госземфонд_______________________________га
колхозных________________________________га
совхозных________________________________га
прочих___________________________________га
7. Видовой состав охотничье-промысловых животных:
звери_______________________  птицы__________________________
_______________________       __________________________
_______________________       __________________________
_______________________       __________________________
_______________________       __________________________
_______________________       __________________________
_______________________       __________________________
_______________________       __________________________
8. Охотхозяйственные сооружения на закрепленных охотугодьях:
охотничьи домики_____________________________________шт.
солонцы______________________________________________шт.
галечники____________________________________________шт.
кормушки для копытных________________________________шт.
кормушки для птиц____________________________________шт.
кормовые посевы______________________________________га
зоны покоя (заказники)_______________________________га
искусственные гнездовья______________________________шт.
_____________________________________________________
_____________________________________________________
9. Динамика численности основных видов охотничьих животных:
____________________________________________________________________
Вид животного!19___!19___!19___!19___!19___!19___!19___!19___!
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

10. Жабайы аңдар өндiру динамикасы:
-----------------------------------------------------------------
Жануарлар түрi  |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |
-----------------------------------------------------------------
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
11. Қолда бар биотехникалық құрылыстар (жыл аяғында):
-----------------------------------------------------------------
Құрылыс түрi  |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |19__ |
-----------------------------------------------------------------
астаулықтар _____________________________________________________
тұздықтар _______________________________________________________
қиыршықты алаңдар _______________________________________________
жасанды ұялар ___________________________________________________
Аңшылыққа жарамды жерлер тапсырылды: _______________________
___________________________________________
(қолы)
Аңшылыққа жарамды жерлер қабылданды: _______________________
_____________________________________________
(қолы)
Қосымша 8
Су тоғандары биоресурстарын пайдалану туралы
ТИПТIК ШАРТ
__________________ қаласы               "___" __________199___ ж.
____________________________________________________________
(жергiлiктi өкiметтiң уәкiлеттi органы)
атынан Балық қорын қорғау және балық шаруашылығы су тоғандарындағы
табиғат пайдалануды бақылау жөнiндегi Басқарма, бұдан былай "балық
қорғау органы", оның _________________________ бастығы
_________________________ жолдас ________________________
_________________________________________________________________
негiзiнде iс-қимыл жүргiзе отырып, бiр жағынан және _____________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
бұдан былай "телiм пайдаланушы", оның ___________________________
жетекшiсi ______________________ жолдас _________________________
_________________________________________________________________
iс-қимыл жүргiзе отырып, екiншi жақтан төмендегi туралы осы шартты
жасасты:
I. ШАРТТЫҢ ПӘНI
Балық қорғау органы биоресурстарды (балықты кәсiптiк тұрғыдан
аулау, басқа да су жануарлары мен өсiмдiктерiн өндiру)
_________________________________________________________________
(су тоғанының аты, телiм нөмiрi)
_________________________________________________________________
пайдалану құқығын бердi, ал телiм пайдаланушы оны қабылдап алды,
телiм көлемi мен оның шекаралары осы шартқа тiркелген паспортта
көрсетiлдi.
II. ЖАҚТАРДЫҢ МIНДЕТТЕМЕЛЕРI

10. Динамика добычи диких животных:
____________________________________________________________________
Вид животного!19___!19___!19___!19___!19___!19___!19___!19___!
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Наличие биотехнических сооружений (на конец года):
____________________________________________________________________
Вид сооружения!19___!19___!19___!19___!19___!19___!19___!19___!
--------------------------------------------------------------------
кормушек      ______________________________________________________
солонцов      ______________________________________________________
галечников    ______________________________________________________
искусственных
гнездовий     ______________________________________________________
Охотничьи угодья сданы:__________________________________
__________________________________
(подпись)
Охотничьи угодья приняты:________________________________
________________________________
(подпись)
Приложение 8
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
о пользовании биоресурсами водоемов
г._____________________             "____"________________199____г.
От имени_______________________________________________________
(местный представительный орган власти)
Управление по охране рыбных запасов и контролю за
природопользованием на рыбохозяйственных водоемах, именуемое в
дальнейшем "орган рыбоохраны", в лице его начальника т._____________
_____________, действующего на основании____________________________
____________________________________________________________________
с одной стороны, и__________________________________________________
____________________________________________________________________
именуемый (ая) в дальнейшем "пользователь участка", в лице его
руководителя т. ___________________, действующего на основании
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
I. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРА
Орган рыбоохраны предоставил, а пользователь участка приобрел
право на пользование биоресурсами (ведение промыслового лова рыбы,
добычи других водных животных и растений)___________________________
____________________________________________________________________
(наименование водоема, номер участка)
____________________________________________________________________
размеры и границы которого указаны в прилагаемом к договору о
паспорте.
II. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА СТОРОН

1. Балық қорғау органы төмендегiдей мiндеттемелердi алады:
а) телiм пайдаланушы кәсiпшiлiкке жататын балықтардың, шабақтарды сақтаумен және балық өсiрумен шұғылдануға тиiс су тоғандарының есебi мен паспорттануын жүргiзедi;
ә) телiм пайдаланушы жүргiзетiн балық өсiру-мелиоративтi жұмыстарға техникалық басшылықты қамтамасыз етедi;
б) телiм пайдаланушының қызметкерлерi арасында балық қорғау, балық өсiру және балық шаруашылығы мелиорациясы, су тоғандары биоресурстарын пайдалану мәселелерi бойынша көпшiлiк-түсiндiру жұмыстарын (әңгiмелер, лекциялар және т.б.) жүргiзедi.
2. Телiм пайдаланушы төмендегiдей мiндеттемелердi алады:
а) су тоғаны (телiмi) ресурстарын пайдаланғаны үшiн төленетiн ақыны уақытында және толық көлемдi түсiредi;
ә) су тоғанының балық қорлары мен басқа да биоресурстарын қорғайды, балық аулау ережелерiн сақтауды, балық кәсiпшiлiгi стандарына, су тоғандарына өзге адамдарды, автокөлiктi жiбермейдi;
б) балық қорғау органының нұсқауы бойынша балық кәсiпшiлiгi телiмдерi шекараларын арнаулы белгiлермен белгiлейдi;
в) аулау құралдарын таңдап қолдану орындарындағы балық кәсiпшiлiгi стандары мен жағалаулық телiмдердi тиiстi санитарлық жағдайда ұстайды;
г) балық кәсiпшiлiгi су тоғандарын (телiмiн) толық және аулауға арналған құралдармен iске пайдаланады;
ғ) балық кәсiпшiлiгi телiмiнде белгiленген форма бойынша балық кәсiпшiлiгi журналын жүргiзiп, оны балық қорғау органының талабы бойынша көрсетедi, сондай-ақ балық қорғау органына әр айдың 5-iне балық түрлерi бойынша балық аулау туралы мәлiметтер мен кәсiпшiлiк жағдай туралы деректер берiп отырады;
д) балық және су тоғандарының басқа да биоресурстарын аулау лимиттерiн асырмайды;
е) ___________ мың теңгелiк сомаға арналып бекiтiлген жоспарға сәйкес табиғи су тоғандарында балық өсiру, шабақтарды құтқару, мелиорациялау және балықты су телiмдерiн тазарту жөнiнде жұмыстар жүргiзедi;
ж) су тоғандарында өндiрiлетiн гидробионттарды, олардың азықтық базасын, сондай-ақ су тоғандарын мекендеушiлердiң тиiмдi санын жаңғырту шарттарын сақтауды және ұстап отыруды қамтамасыз етедi;
з) балық қорғау органының рұқсатынсыз балық кәсiпшiлiгi су тоғандарының (телiмдерiнiң) табиғи жағдайларын өзгертетiндей жұмыс жүргiзбейдi;
и) шартты негiзде балық өсiрушi зауыттарға, бақылау-барлау пункттерi мен ғылыми-зерттеу ұйымдарына тұқымдық және әртүрлi жастағы балықтар берiп отырады;
к) балық қорғау органы қызметкерлерiн өндірiс орындары мен құрылыстар телiмiнде тұрған балық аулау кемелерiн, аулау құралдарын, ауланған балықты, өндiрiлген биоресурстарын қарауға әр уақытта жiберiп отырады;
л) осы баптың "б", "в", "ғ", "е" пункттерiнде көзделген барлық жұмыстарды өз есебiнен және өз күштерiмен жүргiзедi.
III. ҚОЛДАНЫЛАТЫН ТЕХНОЛОГИЯЛАРҒА ҚОЙЫЛАТЫН
НЕГIЗГI ТАЛАПТАР
Балық аулау және басқа да су жануарлары мен өсiмдiктерiн өндiру режимi балық аулау шаруашылығының бекiтiлген Ережелерiне сәйкес белгiленедi.
IV. БЕРIЛЕТIН ЖЕҢIЛДIКТЕР
Балық шаруашылығы-мелиоративтiк жұмыстары, балық шабақтарын құтқару жоспарларын артығымен орындау және бекiтiлiп берiлген су тоғандарында (телiмдерiнде) балық өнiмдiлiгiнiң жоғары көрсеткiштерiне қол жеткiзу барысында телiм пайдаланушы кәсiпшiлiк телiмiн кеңейту, пайдалануға қосымша су тоғандарын алу құқығына ие болады.
V. ЖАҚТАРДЫҢ ЖАУАПКЕРШIЛIГI
Осы келiсiм талаптары мен шарттарының бұзылғаны үшiн жақтарға заң белгiлеген тәртiп бойынша азаматтық, әкiмшiлiк және қылмысты жауапкершiлiк жүктеледi.
Телiм пайдаланушының балық аулау Ережелерi мен осы келiсiм шарттарын бiрнеше қайтара бұзғаны жағдайында балық қорғау органы белгiлеген тәртiп бойынша шартты бұза алады, ал шартты бұзуға дейiн оның күшi тоқтатыла тұруы мүмкiн.
VI. ДАУЛАРДЫ ШЕШУ
Осы шарт жөнiндегi даулар белгiленген тәртiппен қолданылып жүрген құқықтық Заңдарға және үкiметаралық келiсiмдер мен шарттарға сәйкес шешiледi.
VII. АЙРЫҚША ШАРТТАР
Су тоғандары биоресурстарын пайдаланғаны үшiн төленетiн ақы Заңға сәйкес белгiленедi және бюджетке түсiрiледi.
Су тоғаны биоресурстарын пайдаланғаны үшiн төленетiн ақы көлемi баға индексi басшылыққа алынып, жарты жылда көп дегенде бiр рет түзетiлiп отырылуы мүмкiн.
Балық аулау жоспарлары жыл сайын, ғылыми-зерттеу ұйымдарының ұсыныстары және белгiленген квоталар мен лимиттер ескерiлiп, тоқсандарға бөлу жолымен белгiленедi.
Осы шарт үш дана болып жасалынды, олардың алғашқысы ________
_________________________ берiлдi,                       (телiмдi
пайдаланушы)
екiншiсi балық шаруашылығы су тоғандарында балық қорларын қорғауды
және табиғат пайдалануды бақылау жөнiндегi ______________________
_____________________ облыстық (облысаралық, бассейндiк)
Басқармасында сақталады, үшiншiсi - Қазбасбалыққорғауға
жiберiледi.
Шарттың күшiне ену күнi "___" __________________ 199__ ж.
Шарт күнiнiң аяқталу күнi "___" ________________ 199__ ж.
ЖАҚТАРДЫҢ ЗАҢДЫ АДРЕСТЕРI
Балық қорғау органы ________________________________________
(басқарма мен банктiң аты, почта,
_________________________________________________________________
телеграф адрестерi, есеп шоты және МФО)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, қолы, мөрi)
Телiм пайдаланушы __________________________________________
(кәсiпорын мен банктiң аты, почта,
_________________________________________________________________
телеграф адрестерi, есеп шоты және МФО)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, қолы, мөрi)
Шарт N __________       ____________________________________
(басқарманың аты, лауазымы)
_______________________________________________________ тiркелдi.
__________________                 _________________________
(қолы)                             (Ф. А.Ә.)
__________________
(күнi)
Ескерту: паспорт шарттың мiндеттi қосымшасы қызметiн атқарады.
ҚАЗАҚСТАН  РЕСПУБЛИКАСЫ
ЭКОЛОГИЯ ЖӘНЕ БИОРЕСУРСТАР МИНИСТРЛIГI
Балық шаруашылығы су тоғандарында балық қорларын қорғау және
табиғат пайдалануды бақылау жөнiндегi Бас басқарма
"ҚАЗБАСБАЛЫҚҚОРҒАУ"
____________________________________________________________
(Балық шаруашылығы су тоғандарында балық қорларын қорғау және
табиғат пайдалануды бақылау жөнiндегi Бас) облысаралық
бассейндiк, облыстық) керектiсiнiң асты сызылады) басқармасы)
------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------
____________________________________________ пайдалануындағы
------------------------------------------------------------
(кәсiпшiлiк телiмiнiң, су тоғанының аты)
ПАСПОРТЫ
N _____________
I. ТЕЛIМНIҢ (СУ ТОҒАНЫНЫҢ) ОРНАЛАСҚАН ЖЕРI

1. Орган рыбоохраны обязуется:
а) производить учет и паспортизацию водоемов, в которых пользователь участка обязан заниматься спасением молоди промысловых рыб и рыборазведением;
б) обеспечить техническое руководство рыбоводно-мелиоративными работами, проводимыми пользователем участка;
в) проводить среди работников пользователя участка массово-разъяснительную работу по вопросам рыбоохраны, рыборазведения и рыбохозяйственной мелиорации, пользования биоресурсов водоемов (беседы, лекции и т.п.).
2. Пользователь участка обязуется:
а) своевременно и в полном объеме вносить плату за пользование биоресурсами водоема (участка);
б) охранять рыбные запасы и другие биоресурсы водоемов, соблюдать Правила рыболовства, не допускать посторонних лиц, автотранспорт на рыбопромысловые станы, водоемы;
в) обозначать границы рыбопромысловых участков специальными знаками по указанию органов рыбоохраны;
г) содержать в надлежащем санитарном состоянии рыбопромысловые станы и береговые участки в местах выборки орудий лова;
д) эксплуатировать рыбопромысловый водоем (участок) полностью и теми орудиями лова, для которых он предназначен;
е) вести на рыбопромысловом участке рыбопромысловый журнал по установленной форме и предъявлять его по требованию органа рыбоохраны, а также представлять органу рыбоохраны ежемесячно к 5 числу сведения о вылове рыбы по видам и данные по промобстановке;
ж) не превышать лимита вылова рыб и других биоресурсов водоемов;
з) производить работы по рыборазведению, спасению молоди, мелиорации в естественных водоемах и расчистке рыбоводных участков в соответствии с утвержденным планом на сумму _________тыс.тенге;
и) обеспечить сохранение и поддержание на водоемах условий для воспроизводства добываемых гидробионтов, их кормовой базы, а также оптимальной численности обитателей водоемов;
к) не производить без разрешения органа рыбоохраны работ, изменяющих естественные условия рыбпромыслового водоема (участка);
л) предоставлять рыбоводным заводам, контрольно-наблюдательным пунктам, научно-исследовательским организациям производителей и разновозрастных рыб на договорных началах;
м) допускать во всякое время работников органа рыбоохраны к смотру рыболовных судов, орудий лова, уловов рыбы, добытых  биоресурсов, находящихся на участке производственных помещений и сооружений;
н) производить все работы, предусмотренные в пп."в", "г", "е", "з" настоящей статьи, за свой счет и своими силами.
III. Основные требования к применяемой технологии
Режим рыболовства и добычи других водных животных и растений устанавливается в соответствии с утвержденными Правилами  рыболовства.
IV. Предоставляемые льготы
При перевыполнении планов рыбоводно-мелиоративных работ, спасения молоди рыб и достижении высоких показателей рыбопродуктивности на закрепленном водоеме (участке), пользователь участка получает право расширения промыслового участка, получения дополнительных водоемов в пользование.
V. Ответственность сторон
За нарушение требований и условий настоящего договора стороны несут гражданскую, административную и уголовную ответственность в установленном законом порядке.
В случае неоднократного нарушения пользователем участка Правил рыболовства и условий настоящего договора, договор может быть расторгнут органом рыбоохраны в установленном порядке, а до расторжения договора действие его может быть приостановлено.
VI.Разрешение споров
Споры по настоящему договору решаются в установленном порядке, в соответствии с существующим правовым законодательством и межправительственными соглашениями и договорами.
VII. Особые условия
Плата за пользование биоресурсами водоемов определяется в соответствии с Законом и вносится в бюджет.
Размер платы за пользование биоресурсами водоема может корректироваться исходя из индекса цен, не чаще одного раза в полугодие.
Планы добычи рыбы устанавливаются ежегодно, с разбивкой по кварталам, с учетом рекомендаций научно-исследовательских организаций и установленных квот и лимитов.
Настоящий договор составлен в трех экземплярах, из которых первый выдан________________________________________________________
пользователь участка
второй хранится в________________________________________областном,
(межобластном, бассейновом) управлении по охране рыбных запасов и
контролю за природопользованием на рыбохозяйственных водоемах,
третий - направлен в Казглаврыбохрану.
Дата ввода в действие договора "______"______________199___г.
Дата окончания действия договора "______"____________199___г.
ЮРИДИЧЕСКИЕ АДРЕСА СТОРОН:
Орган рыбоохраны_______________________________________________
(наименование, почтовый, телеграфный адреса
____________________________________________________________________
управления и банка, расчетный счет и МФО)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество, подпись, печать)
Пользователь участка___________________________________________
(наименование, почтовый, телеграфный
____________________________________________________________________
адреса предприятия и банка, расчетный счет и МФО)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество, подпись, печать)
Договор N________зарегистрирован_______________________________
(наименование управления,
____________________________________________________________________
должность)
_____________________            _________________________
(подпись)                       (фамилия, и.о.)
_____________________
(дата)
Примечание: обязательным приложением к договору служит паспорт.
МИНИСТЕРСТВО ЭКОЛОГИИ И БИОРЕСУРСОВ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Главное управление по охране рыбных запасов и контролю за
природопользованием на рыбохозяйственных водоемах
"КАЗГЛАВРЫБОХРАНА"
-------------------------------------------------------------------
(главное, межобластное бассейновое, областное (нужное подчеркнуть)
управление по охране рыбных запасов и контролю за
природопользованием на рыбохозяйственных водоемах)
П А С П О Р Т
___________________________________________________________________
(название промыслового участка, водоема)
N_________
находящегося в пользовании__________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
I. Местонахождение участка (водоема)

1. __________________________________________________ облысы
__________________________________________________________ ауданы
2. Су тоғанының аты ________________________________________
_________________________________________________________________
3. _____________________________________ инспекторлық ауданы
және _____________________________________________________ телiмi
II. ТЕЛIМНIҢ (СУ ТОҒАНЫНЫҢ) СИПАТТАМАСЫ
4. Телiм шекаралары ________________________________________
_________________________________________________________________
5. Көлемi:
а) жағалау бойындағы ұзындығы ______________________________
ә) енi _____________________________________________________
б) алаңы ___________________________________________________
в) барынша тереңдiгi _______________________________________
6. Ихтиофаунасы ____________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
7. Телiмде ауланатын кәсiпшiлiк балықтар тiзбесi
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Балық өнiмдiлiгi км/га __________________________________
9. Кәсiпшiлiктiң басқа объектiлерi _________________________
_________________________________________________________________
10. Телiмде қолданылатын кәсiпшiлiк аулау құралдары ________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
11. Телiмдiгi жылымдардың, аулардың, тартымдардың және басқа
да тұрақты аулау орындарының саны _______________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
12. Телiмнiң өндiрiс кәсiпорындарының жуынды суларымен
ласталуы және ағаш жүздiру қалдықтарымен кiрленуi _______________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
13. Су жинағыштар аттары, су жинағыш құрылыстардың
класстары, су жинағыштардың қуаттылығы __________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

1. Область_____________________________________________________
район_______________________________________________________________
2. Название водоема____________________________________________
____________________________________________________________________
3. Инспекторский район_________________________________________
и участок___________________________________________________________
II. Описание участка (водоема)
4. Границы участка_____________________________________________
____________________________________________________________________
5. Размеры:
а) длина по берегу_____________________________________________
б) ширина______________________________________________________
в) площадь_____________________________________________________
г) преобладающие глубины_______________________________________
6. Ихтиофауна__________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Перечень промысловых рыб, вылавливаемых на участке
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Рыбопродуктивность (кг/га)__________________________________
9. Другие объекты промысла_____________________________________
____________________________________________________________________
10. Промысловые орудия лова, применяемые на участке____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Количество тоней, плавов, ставов и других мест постоянного
лова, находящихся на участке________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. Загрязнение участка стоками промышленных предприятий и
засорение отходами лесосплава_______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
13. Название водозаборов, классы водозаборных сооружений,
мощность водозаборов________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

14. Жалпы алғандағы басқа мәлiметтер: ______________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Осы паспорт балық кәсiпшiлiгi телiмiнiң (су тоғанының)
бөлiнуiне арналған шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.
М.О.          Балық қорғау органы __________________________
(лауазымы, Ф. А. Ә.)
М.О.          Телiм пайдаланушы ____________________________
(лауазымы, Ф. А. Ә.)
Ескерту: Балықты кәсiпшiлiкпен өндiру үшiн шарт бойынша балық өндiрушi кәсiпорынға, ұйымға, ұжымдарға және өзге пайдаланушыларға берiлген әрбiр балық кәсiпшiлiгi су тоғанына, телiмге арналған шарт 3 дана болып жасалады. Барлық данасына балық шаруашылығы ұйымы өкiлiнiң, балық қорғау Бас (облысаралық бассейндiк, облыстық) басқармасы бастығының қолдары қойылып, мөрлерi басылып сендiрiледi. Паспорттардың: I данасы - балық шаруашылығы ұйымына, I данасы - облысаралық бассейндiк немесе облыстық балық қорғау басқармасына, I данасы -Қазбасбалыққорғауға арналған.

14. Другие сведения общего порядка_____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Настоящий паспорт является неотъемлемой частью договора на
отвод рыбопромыслового участка (водоема).
М.П.               Орган рыбоохраны____________________________
(должность, ф.и.о.)
М.П.               Пользователь участка________________________
(должность, ф.и.о.)
Примечание: паспорт составляется в 3-х экзеплярах на каждый рыбопромысловый водоем, участок, переданный по договору рыбодобывающему предприятию, организации, колхозу и иным пользователям для промысловой добычи рыбы. Все экземпляры подписываются представителем рыбохозяйственной организации, начальником Главного (межобластного бассейнового, областного) управления рыбоохраны и скрепляются печатями, Паспорта  предназначены: 1 экз. - р/х организации, 1 экз. - м/о бассейновому или областному управлению рыбоохраны, 1 экз. - Главрыбохране.